gparted - en to bs translation catalogue (422 entries)

en: GParted is a free partition editor for graphically managing your disk partitions.
bs: GParted je besplatan uređivač za grafičko upravljanje dijeljenjem diska.

en: With GParted you can resize, copy, label, and move partitions without data loss. These actions enable you to grow or shrink your C: drive, create space for new operating systems, or attempt data rescue from lost partitions.
bs: Sa GParted možete lagano promjeniti veličinu, kopirati, označiti, i pomjeriti particiju bez gubljenja podataka. Ovi koraci vam omogućiju da povečate ili smanjite svoj C: uređaj, kreirate prostor za novi operativni sistem, ili pokušati vratiti izgubljene podatke sa particije.

en: GParted works with many file systems including: btrfs, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, ufs, and xfs.
bs: GParteda radi sa mnogim sistemskim datotekama, uključujući: btrfs, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, ufs, and xfs.

en: Partition Editor
bs: Uređivač particija

en: GParted Partition Editor
bs: GParted uređivač particija

en: Create, reorganize, and delete partitions
bs: Kreiranje, reorganiziranje i brisanje particija

en: Partition;
bs: particija;

en: (New UUID - will be randomly generated)
bs: (Novi UUID - će biti slučajno generisan)

en: (Half new UUID - will be randomly generated)
bs: (Pola novog UUID - će biti slučajno generisano)

note: TO TRANSLATORS: looks liki  1.00 MiB of 16.00 MiB copied (00:01:59 remaining)
en: %1 of %2 copied (%3 remaining)
bs: %1 od %2 kopiranih (preostalo %3)

note: TO TRANSLATORS: looks liki  1.00 MiB of 16.00 MiB copied
en: %1 of %2 copied
bs: %1 od %2 kopiranih

note: TO TRANSLATORS: looks liki  copy 16.00 MiB using a block size of 1.00 MiB
en: copy %1 using a block size of %2
bs: kopira se %1 koristeći veličinu bloka od %2

en: Operation Canceled
bs: Operacija Prekinuta

en: Error while writing block at sector %1
bs: Greška prilikom pisanja bloka u sektoru %1

en: Error while reading block at sector %1
bs: Greška prilikom čitanja bloka u sektoru %1

en: Free space preceding (MiB):
bs: Slobodnog prostora prije (MiB):

note: add spinbutton_size
en: New size (MiB):
bs: Nova veličina (MiB):

note: add spinbutton_after
en: Free space following (MiB):
bs: Slobodni prostor nakon:

note: add alignment TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.   Align to: <optionmenu with choices>
en: Align to:
bs: Poravnato na:

note: fill partition alignment mijenu TO TRANSLATORS: Mijenu option for drop down mijenu "Align to:"
en: Cylinder
bs: Cilindar

note: TO TRANSLATORS: Mijenu option for drop down mijenu "Align to:"
en: None
bs: Ništa

en: Resize
bs: Promijeni veličinu

en: Resize/Move
bs: Promijeni veličinu/pomjeri

en: Minimum size: %1 MiB
bs: Minimalna veličina : %1 MiB

en: Maximum size: %1 MiB
bs: Maksimalna veličina: %1 MiB

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks liki Create partition table on /dev/hda
en: Create partition table on %1
bs: Kreiraj particijsku tabelu na na %1

note: TO TRANSLATORS: looks liki WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK /dev/hda
en: WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK %1
bs: UPOZORENJE: Ovo će IZBRISATI SVE PODATKE na CIJELOM DISKU %1

en: Select new partition table type:
bs: Odaberi novi tip particijske tablice:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks liki   Set file system label on /dev/hda3
en: Set file system label on %1
bs: Postavi oznaku sistema datoteka na „%1“

note: Label
en: Label:
bs: Labela:

en: Paste %1
bs: Umetni %1

note: Minimum 370 to avoid scrolling on Fedora 20 TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks liki Information about /dev/hda3
en: Information about %1
bs: Podaci o %1

en: Warning:
bs: Upozorenje:

note: FILE SYSTEM DETAIL SECTION file system headline
en: File System
bs: Datotečni sistem

note: Lift field & value pair area file system file systems to choose from
en: File system:
bs: Datotečni sistem:

en: UUID:
bs: UJID (UUID):

note: TO TRANSLATORS:  Busy (At least one logical partition is mounted) * means that this extended partition contains at least one logical * partition that is mounted or otherwise active.
en: Busy (At least one logical partition is mounted)
bs: Zauzet (bar jedna logička particija je montirana)

note: TO TRANSLATORS:  Active * means that this linux swap, linux software raid partition, or * LVM physical volume is enabled and being used by the operating system.
en: Active
bs: Aktivno

note: TO TRANSLATORS: looks liki   Mounted on /mnt/mymountpoint
en: Mounted on %1
bs: Montiran u %1

note: TO TRANSLATORS:  Not busy (There are no mounted logical partitions) * means that this extended partition contains no mounted or otherwise * active partitions.
en: Not busy (There are no mounted logical partitions)
bs: Nije zauzet (nema montiranih logičkih particija)

note: TO TRANSLATORS:  Not active *  means that this linux swap or linux software raid partition *  is not enabled and is not in usi by the operating system. * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system.
en: Not active
bs: Nije aktivna

note: TO TRANSLATORS:  Not active (Not a member of any volume group) * means that the partition is not yet a member of an LVM volume * group and therefore is not active and can not yet bje used by * the operating system.
en: Not active (Not a member of any volume group)
bs: Nije aktivna (Nije član bilo kojeg grupnog sadržaja)

note: TO TRANSLATORS:  Not active and exported * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system. * The volume group has also been exported making the LVM physical volumes * ready for moving to a different computer
en: Not active and exported
bs: Nije aktivna i izvedena

note: TO TRANSLATORS:  Not mounted * means that this partition is not mounted.
en: Not mounted
bs: Nije montirano

note: Volume Group Single copy of each string for translation purposes
en: Volume Group:
bs: Grupa sadržaja:

note: Members
en: Members:
bs: Članovi:

note: Used
en: Used:
bs: Korišteno:

note: unused
en: Unused:
bs: Nekorišteno:

en: Unallocated:
bs: Nedodijeljeno:

note: size
en: Size:
bs: Veličina:

note: PARTITION DETAIL SECTION partition headline append columns
en: Partition
bs: Particija

note: Lift field & value pair area path
en: Path:
bs: Put:

note: nami
en: Name:
bs: Ime:

note: flags
en: Flags:
bs: Zastavice:

note: Right field & value pair area first sector
en: First sector:
bs: Prvi sektor:

note: last sector
en: Last sector:
bs: Zadnji sektor:

note: total sectors
en: Total sectors:
bs: Ukupno sektora:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks liki   Set partition nami on /dev/hda3
en: Set partition name on %1
bs: Postavi ime particije na %1

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle
en: Create new Partition
bs: Kreiraj novu particiju

note: TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.   Create as: <optionmenu with choices>
en: Create as:
bs: Kreiraj kao:

note: fill partitiontype mijenu
en: Primary Partition
bs: Primarna particija

en: Logical Partition
bs: Logička particija

en: Extended Partition
bs: Proširena particija

en: New Partition #%1
bs: Nova particija #%1

en: Resize/Move %1
bs: Promijeni veličinu/pomjeri %1

en: Resize %1
bs: Promijeni veličinu %1

en: Applying pending operations
bs: Izvršenje operacija na čekanju

en: Depending on the number and type of operations this might take a long time.
bs: Zavisi od broja i vrste operacija koje mogu potrajati.

en: Completed Operations:
bs: Završene operacije:

en: Details
bs: Detalji

en: %1 of %2 operations completed
bs: %1 od %2 operacija završeno

note: add savije button
en: _Save Details
bs: _Sačuvaj detalje

en: Operation cancelled
bs: Operacija je obustavljena

en: All operations successfully completed
bs: Sve operacije uspješno izvršene

en: %1 warning | %1 warnings
bs[0]: %1 upozorenje
bs[1]: %1 upozorenja
bs[2]: %1 upozorenja

en: An error occurred while applying the operations
bs: Pri izvršenju operacije je došlo do greške

en: See the details for more information.
bs: Za više informacija poogledajte detalje.

en: IMPORTANT
bs: VAŽNO

en: If you want support, you need to provide the saved details!
bs: Ako želite podršku, moraćete dati sačuvane detalje!

note: TO TRANSLATORS: looks liki   Seje http://gparted.org/save-details.htm for more information.
en: See %1 for more information.
bs: Za više informacija pogledajte %1.

note: TO TRANSLATORS: looks liki  Force Cancel (5) *  where the number represents a count down in seconds until the button is enabled
en: Force Cancel (%1)
bs: Prisilno Otkaži (%1)

en: Force Cancel
bs: Prislino Otkaži

en: Are you sure you want to cancel the current operation?
bs: Da li ste sigurni, da želite prekinuti trenutnu operaciju?

en: Canceling an operation might cause SEVERE file system damage.
bs: Otkazivanje neke operacije može dovesti do OZBILJNIH oštećenja na datotečnom sistemu.

en: Continue Operation
bs: Nastavi operaciju

en: Cancel Operation
bs: Prekini operaciju

en: Save Details
bs: Sačuvaj detalje

en: GParted Details
bs: GParted setalji

note: TO TRANSLATORS:  EXECUTING * means that the status for this operation is * executing or currently in progress.
en: EXECUTING
bs: IZVRŠAVANJE

note: TO" TRANSLATORS:  SUCCESS * means that the status for this operation is * completed successfully.
en: SUCCESS
bs: USPJEŠNO

note: TO TRANSLATORS:  ERROR * means that the status for this operation is * completed with errors.
en: ERROR
bs: GREŠKA

note: TO TRANSLATORS:  N/A * means that the status for this operation is * not applicable because the operation is not * supported on the file system in the partition.
en: N/A
bs: N/D

en: File System Support
bs: Podrška datotečni sistema

en: Create
bs: Kreiraj

en: Grow
bs: Povećaj

en: Shrink
bs: Smanji

en: Move
bs: Pomjeri

en: Copy
bs: Kopiraj

en: Check
bs: Provjeri

en: Label
bs: Oznaka

en: Required Software
bs: Potreban softver

en: This chart shows the actions supported on file systems.
bs: Ovaj grafikon pokazuje podržane akcije na datotečni sistemu.

en: Not all actions are available on all file systems, in part due to the nature of file systems and limitations in the required software.
bs: Nisu sve akcije dostupne na svim datotečni sistemima, djelom zbog prirode datotečnog sistema a djelom zbog ograničenja  programa.

note: TO TRANSLATORS:  Available offline and online * means that this action is valid for this file system when * it is both unmounted and mounted.
en: Available offline and online
bs: Dostupno i kada je učitano i kada nije

note: TO TRANSLATORS:  Available offline only * means that this action is valid for this file system only * when it is unmounted.
en: Available offline only
bs: Dostupno samo kada nije učitano

note: TO TRANSLATORS:  Not Available * means that this action is not valid for this file system.
en: Not Available
bs: Nije slobodno

en: Legend
bs: Legenda

note: TO TRANSLATORS: This is a button that will search for the software tools installed and then refresh the screen with the file system actions supported.
en: Rescan For Supported Actions
bs: Provjeri za Podržane Akcije

en: Manage flags on %1
bs: Upravljaj s zastavicama na %1

en: Search disk for file systems
bs: Potraži sisteme datoteka na disku

note: TO TRANSLATORS: looks liki    File systems found on /dev/sdb
en: File systems found on %1
bs: Datoteke sistema nađene na %1

en: Data found
bs: Pronađeni podaci

en: Data found with inconsistencies
bs: Pronađeni su nekonzistentni podaci.

en: WARNING!: The file systems marked with (!) are inconsistent.
bs: UPOZORENJE: Sistem datoteka označen sa (!) je nekonzistentan.

en: You might encounter errors trying to view these file systems.
bs: Možete naići na probleme ako pokušate da pregledate te sisteme datoteka.

en: The 'View' buttons create read-only views of each file system.
bs: Dugmad „Pregled“ stvara preglede svakog sistema datoteka samo za čitanje.

en: All mounted views will be unmounted when you close this dialog.
bs: Svi montirani pregledi biće demontirani kada zatvorite ovaj dijaloški prozor.

en: File systems
bs: Sistemi datoteka

note: TO TRANSLATORS: looks liki    1: ntfs (10240 MiB)
en: #%1: %2 (%3 MiB)
bs: #%1: „%2“ (%3 MB)

en: View
bs: Pogled

en: An error occurred while creating a temporary directory for use as a mount point.
bs: Došlo je do greške prilikom kreiranja privremenog direktorija za upotrebu.

en: Error
bs: Greška

en: Failed creating temporary directory
bs: Nije moguće kreiranje privremenog direktorija

en: An error occurred while creating the read-only view.
bs: Došlo je do greške prilikom stvaranja pregleda samo za čitanje.

en: Either the file system can not be mounted (like swap), or there are inconsistencies or errors in the file system.
bs: Ili sistem datoteka ne može biti montiran (recimo swap) ili ima protivrečnosti ili grešaka na sistemu datoteka.

en: Failed creating read-only view
bs: Nisam uspeo da stvorim pregled samo za čitanje

en: Error:
bs: Greška:

note: TO TRANSLATORS: looks liki * The file system is mounted on: * /tmp/gparted-roview-Nlhb3R.
en: The file system is mounted on:
bs: Sistem datoteka je montiran na:

en: Unable to open the default file manager
bs: Ne mogu da otvorim osnovnog upravnika datoteka

en: Warning: The detected file system area overlaps with at least one existing partition
bs: Upozorenje: Otkrivena sistemska datoteka preklapa se sa posljednjom u postojećoj particiji

en: It is recommended that you do not use any overlapping file systems to avoid disturbing existing data.
bs: Preporučuje vam se da ne koristite nijedan preklopljeni sistem datoteka da biste izbjegli oštećenje postojećih podataka.

en: Do you want to try to deactivate the following mount points?
bs: Da li želite da pokušate da deaktivirate sljedeće tačke montiranja?

note: TO TRANSLATORS: looks liki  create missing /dev/mapper entries
en: create missing %1 entries
bs: napravi %1 nedostajuću stavku

note: TO TRANSLATORS: looks liki  delete affected /dev/mapper entries
en: delete affected %1 entries
bs: izbriši %1 afektiranu stavku

note: TO TRANSLATORS: looks liki  delete /dev/mapper entry
en: delete %1 entry
bs: izbriši %1 stavku

note: TO TRANSLATORS: looks liki  update /dev/mapper entry
en: update %1 entry
bs: osvježi %1 stavku

note: TO TRANSLATORS: these labels will bje used in the partition mijenu
en: _Mount
bs: _Priključi

en: _Unmount
bs: _Demontiraj

note: TO TRANSLATORS: looks liki   Created directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Created directory %1
bs: Kreirani direktorij %1

note: TO TRANSLATORS: looks liki   Removed directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Removed directory %1
bs: Uklonjeni direktorij %1

note: TO TRANSLATORS: looks liki Scanning /dev/sda
en: Scanning %1
bs: Skeniram %1

note: TO TRANSLATORS: looks liki Confirming /dev/sda
en: Confirming %1
bs: Potvrđujem %1

note: TO TRANSLATORS: looks liki  Ignoring djevice /dev/sde with logical sector size of 2048 bytes.
en: Ignoring device %1 with logical sector size of %2 bytes.
bs: Ignoriše se uređaj %1 s logičkom veličinom sektora od %2 bajtova.

en: GParted requires libparted version 2.2 or higher to support devices with sector sizes larger than 512 bytes.
bs: GParted zahtijeva libparted verziju 2.2 ili veću za podršku uređajima sa sektorima većim od 512 bajtova.

note: TO TRANSLATORS: looks liki Searching /dev/sda partitions
en: Searching %1 partitions
bs: Pretražujem particije na %1

note: TO TRANSLATORS:  unrecognized * means that the partition table for this * disk djevice is unknown or not recognized.
en: unrecognized
bs: neprepoznato

note: TO TRANSLATORS:  looks liki   A partition cannot have a length of -1 sectors
en: A partition cannot have a length of %1 sectors
bs: Particija ne može biti dužine %1 sektora

note: TO TRANSLATORS: looks liki   A partition with used sectors (2048) greater than its length (1536) is not valid
en: A partition with used sectors (%1) greater than its length (%2) is not valid
bs: Particija sa iskorišćenim sektorima (%1) većim od svoje dužine (%2) nije važeća

en: libparted messages
bs: poruke libparted

en: Linux Unified Key Setup encryption is not yet supported.
bs: ''LUKS'' - standard za šifrovanje čvrstih diskova Linuksom nije još uvijek podržan.

note: no file system found....
en: Unable to detect file system! Possible reasons are:
bs: Nemoguće je detektovati datotečni sistem! Mogući razlozi su:

en: The file system is damaged
bs: Datotečni sistem je oštećen

en: The file system is unknown to GParted
bs: Datotečni sistem je nepoznat GPartedu

en: There is no file system available (unformatted)
bs: Nema dostupnog datotečni sistema (neformatiranog)

note: TO TRANSLATORS: looks liki  The djevice entry /dev/sda5 is missing
en: The device entry %1 is missing
bs: Nedostaje „%1“ stavka uređaja

en: Unable to find mount point
bs: Nije moguće naći tačku montiranja

en: Unable to read the contents of this file system!
bs: Nije moguće pročitati sadržaj datotečni sistema!

en: Because of this some operations may be unavailable.
bs: Zbog toga neke operacije neće biti moguće.

en: The cause might be a missing software package.
bs: Razlog može biti nedostajući softverski paket.

note: TO TRANSLATORS: looks liki The following list of software packages is required for NTFS file system support:  ntfsprogs.
en: The following list of software packages is required for %1 file system support:  %2.
bs: Za podršku datotečnom sistemu %1 potrebni su sljedeći softverski paketi:  %2.

note: TO TRANSLATORS: looks liki  1.28GiB of unallocated space within the partition.
en: %1 of unallocated space within the partition.
bs: %1 od nedodijeljenog prostora unutar particije

note: TO TRANSLATORS:  To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the mijenu item: * means that the user can perform a check of the partition which will * also grow the file system to fill the partition.
en: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item:
bs: Da raste sistem datoteka tako da popuni particiju , odaberite particiju i odaberite stavku izbornika :

en: Partition --> Check.
bs: Particija --> Provjera.

en: create empty partition
bs: kreira praznu particiju

en: path: %1
bs: put: %1

en: start: %1
bs: početak: %1

en: end: %1
bs: kraj: %1

en: size: %1 (%2)
bs: veličina: %1 (%2)

en: create new %1 file system
bs: napravi novi %1 datotečni sistem

en: delete partition
bs: briše particijo

en: delete %1 file system
bs: izbriši %1 datoteku sistema

note: TO TRANSLATORS: looks liki   Clear file system Label on /dev/hda3
en: Clear file system label on %1
bs: Obriši oznaku sistema datoteka na „%1“

en: Set file system label to "%1" on %2
bs: Postavi etiketu datotečnog sistema na  "%1" u %2

note: TO TRANSLATORS: looks liki   Clear partition nami on /dev/hda3
en: Clear partition name on %1
bs: Ukloni ime particije sa %1

en: Set partition name to "%1" on %2
bs: Postavi etiketu particije na  "%1" u %2

en: Set half of the UUID on %1 to a new, random value
bs: Postavi pola UUID na %1 na novu, slučajnu vrijednost

en: Set UUID on %1 to a new, random value
bs: Postavi UUID na %1 na novu, slučajnu vrijednost

note: TO TRANSLATORS:  moving requires old and new length to bje the same * means that the length in bytes of the old partition and new partition * must bje the same.  If the sector sizes of the old partition and the * new partition are the same, then the length in sectors must bje the same.
en: moving requires old and new length to be the same
bs: pomjeranje zahtijeva, da sta stara i nova dužina budu jednake

en: rollback last change to the partition table
bs: vrati particionu tabelu na stanje prije posljednje promjene

en: move file system to the left
bs: pomjeri datotečni sistem ulijevo

en: move file system to the right
bs: pomjeri datotečni sistem udesno

en: move file system
bs: pomjeri datotečni sistem

en: new and old file system have the same position.  Hence skipping this operation
bs: i novi i stari datotečni sistem zauzimaju istu poziciju. Tako da odatle preskačem ovu operaciju

en: using libparted
bs: koristeći libparted

en: resizing requires old and new start to be the same
bs: promjena veličine zahtijeva, da su stari i novi početak jednaki

en: resize/move partition
bs: promijeni veličinu/pomjeri particiju

en: move partition to the right
bs: pomjeri particiju desno

en: move partition to the left
bs: pomjeri particiju lijevo

en: grow partition from %1 to %2
bs: povećaj particiju s %1 na %2

en: shrink partition from %1 to %2
bs: smanji particiju s %1 na %2

en: move partition to the right and grow it from %1 to %2
bs: pomjeri particiju desno i povećaj je s %1 na %2

en: move partition to the right and shrink it from %1 to %2
bs: pomjeri particiju desno i smanji je s %1 na %2

en: move partition to the left and grow it from %1 to %2
bs: pomjeri particiju lijevo i povećaj je s %1 na %2

en: move partition to the left and shrink it from %1 to %2
bs: pomjeri particiju lijevo i smanji je s %1 na %2

en: new and old partition have the same size and position.  Hence skipping this operation
bs: i nova i stara particija imaju istu i veličinu i poziciju. Tako da odatle preskačem tu operaciju

en: old start: %1
bs: stari početak: %1

en: old end: %1
bs: stari kraj: %1

en: old size: %1 (%2)
bs: stara veličina: %1 (%2)

en: new start: %1
bs: novi početak: %1

en: new end: %1
bs: novi kraj: %1

en: new size: %1 (%2)
bs: nova veličina: %1 (%2)

en: requested start: %1
bs: zahtijevan početak: %1

en: requested end: %1
bs: zahtijevan kraj: %1

en: requested size: %1 (%2)
bs: zahtijevana veličina: %1 (%2)

en: shrink file system
bs: smanji datotečni sistem

en: grow file system
bs: povećaj datotečni sistem

en: resize file system
bs: premjeri datotečni sistem

en: new and old file system have the same size.  Hence skipping this operation
bs: i novi i stari datotečni sistem imaju istu veličinu. Tako da odatle preskačem tu operaciju

en: grow file system to fill the partition
bs: povećaj datotečni sistem do ispunjenja particije

en: growing is not available for this file system
bs: povećavanje nije dostupno za ovaj datotečni sistem

en: growing the file system is currently disallowed
bs: rastući sistemski podatak je trenudno nedostupan

en: the destination is smaller than the source partition
bs: krajnja particija je manja od izvorne particije

en: copy file system of %1 to %2
bs: kopiraj datotečni sistem %1 na %2

en: using internal algorithm
bs: korištenjem internog algoritma

note: TO TRANSLATORS: looks liki  copy 1.00 MiB
en: copy %1
bs: kopirano %1

en: finding optimal block size
bs: traženje optimalne veličine bloka

en: %1 seconds
bs: %1 sekundi

note: TO TRANSLATORS: looks liki  optimal block size is 1.00 MiB
en: optimal block size is %1
bs: optimalna veličina bloka je %1

note: TO TRANSLATORS: looks liki  1.00 MiB (1048576 B) copied
en: %1 (%2 B) copied
bs: %1 (%2 B) kopirano

en: roll back last transaction
bs: poništi posljednje urađeno

note: TO TRANSLATORS: looks liki   check file system on /dev/sda5 for errors and (if possible) fix them
en: check file system on %1 for errors and (if possible) fix them
bs: provjera greški datotečni sistema na %1 i (ako je moguće) njihovo ispravljanje

en: checking is not available for this file system
bs: provjera nije dostupna za ovaj datotečni sistem

en: set partition type on %1
bs: postavi tip particije na %1

en: new partition type: %1
bs: novi tip particije: %1

en: new partition flag: %1
bs: nova particijska oznaka: %1

en: calibrate %1
bs: kalibriraj %1

en: calculate new size and position of %1
bs: izračunaj novu veličinu i poziciju %1

en: clear old file system signatures in %1
bs: očisti trag starih sistemskih datoteka %1

en: flush operating system cache of %1
bs: osvježi predmemoriju operativnog sistema za %1

note: TO TRANSLATORS: update boot sector of ntfs file system on /dev/sdd1
en: update boot sector of %1 file system on %2
bs: dopuni sektor pokretanja %1 datotečni sistema na %2

note: TO TRANSLATORS: looks liki Error trying to write to boot sector in /dev/sdd1
en: Error trying to write to boot sector in %1
bs: Greška pri pisanju u sektor pokretanja na %1

note: TO TRANSLATORS: looks liki Error trying to seek to position 0x1C in /dev/sdd1
en: Error trying to seek to position 0x1c in %1
bs: Greška pri pokušaju da stignem do pozicije 0x1c na %1

note: TO TRANSLATORS: looks liki Error trying to opijen /dev/sdd1
en: Error trying to open %1
bs: Greška pri otvaranju %1

note: TO TRANSLATORS: looks liki Failed to set the number of hidden sectors to 05ab4f00 in the ntfs boot record.
en: Failed to set the number of hidden sectors to %1 in the NTFS boot record.
bs: Nisam uspeo da postavim broj skrivenih sektora na %1 u NTFS boot zapis.

en: You might try the following command to correct the problem:
bs: Moraćete da probate sljedeću komandu da biste riješili problem:

en: Libparted Information
bs: Libparted Informacija

en: Libparted Warning
bs: Libparted Upozorenje

en: Libparted Error
bs: Libparted greška

en: Libparted Fatal
bs: Fatalna greška u Libparted

en: Libparted Bug
bs: Greška u Libparted

en: Libparted Unsupported Feature
bs: Nepodržana mogućnosr u Libparted

en: Libparted unknown exception
bs: Nepoznat izuzetak u Libparted

en: Fix
bs: Popravi

en: Yes
bs: Da

en: Ok
bs: Uredu

en: Retry
bs: Ponovi

en: No
bs: Ne

en: Cancel
bs: Odustani

en: Ignore
bs: Zanemari

en: _Undo Last Operation
bs: _Poništi zadnju operaciju

en: _Clear All Operations
bs: _Obriši sve operacije

en: _Apply All Operations
bs: _Obavi sve operacije

en: One or more Physical Volumes belonging to the Volume Group is missing.
bs: Jedan ili više Fizičkih Sadržaja priprada Grupi Sadržaja koji nedostaje.

en: An error occurred reading LVM2 configuration!
bs: Došlo je do pogreške čitanja konfiguracije LVM2 !

en: Some or all of the details might be missing or incorrect.
bs: Nekoliko ili svi detalji mogu nedostajati ili biti netačni.

en: You should NOT modify any LVM2 PV partitions.
bs: Vi ne bi trebali mijenjati LVM2 PV particije.

note: TO TRANSLATORS: looks liki   Set half the UUID to a new random value on ntfs file system on /dev/sda1
en: Set half the UUID to a new random value on %1 file system on %2
bs: Postavi pola UUID na novu slučajnu vrijednost na %1 sistemsku datoteku na %2

note: TO TRANSLATORS: looks liki   Set a new random UUID on ext4 file system on /dev/sda1
en: Set a new random UUID on %1 file system on %2
bs: Postavi novi slučajni UUID na %1 sistemsku datoteku na %2

en: copy of %1
bs: kopija %1

note: TO TRANSLATORS: looks liki  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd (start at 250 MiB)
en: Copy %1 to %2 (start at %3)
bs: Kopiraj %1 u %2 (počevši od %3)

note: TO TRANSLATORS: looks liki  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd1
en: Copy %1 to %2
bs: Kopiraj %1 u %2

note: TO TRANSLATORS: looks liki  Check and repair file system (ext3) on /dev/hda4
en: Check and repair file system (%1) on %2
bs: Provjeri i popravi datotečni sistem (%1) na %2

note: TO TRANSLATORS: looks liki   Create Logical Partition #1 (ntfs, 345 MiB) on /dev/hda
en: Create %1 #%2 (%3, %4) on %5
bs: Kreiraj %1 #%2 (%3, %4) na %5

note: TO TRANSLATORS: looks liki   Delete /dev/hda2 (ntfs, 345 MiB) from /dev/hda
en: Delete %1 (%2, %3) from %4
bs: Obriši %1 (%2, %3) iz %4

note: TO TRANSLATORS: looks liki  Format /dev/hda4 as linux-swap
en: Format %1 as %2
bs: Formatiraj %1 kao %2

note: TO TRANSLATORS: looks liki   Set file system label "My Label" on /dev/hda3
en: Set file system label "%1" on %2
bs: Postavi Etiketu datotečnog sistema "%1" na %2

note: TO TRANSLATORS: looks liki   Set partition nami "My Nami" on /dev/hda3
en: Set partition name "%1" on %2
bs: Postavi ime particije "%1" na %2

en: resize/move %1
bs: promijeni veličinu/pomjeri %1

en: new and old partition have the same size and position.  Hence continuing anyway
bs: nova i stara particija imaju istu veličinu i poziciju. Tako da odatle ipak nastavljam

en: Move %1 to the right
bs: Pomjeri %1 desno

en: Move %1 to the left
bs: Pomjerii %1 lijevo

en: Grow %1 from %2 to %3
bs: Povećaj %1 s %2 na %3

en: Shrink %1 from %2 to %3
bs: Smanji %1 s %2 na %3

en: Move %1 to the right and grow it from %2 to %3
bs: Pomjeri %1 desno i povećaj s %2 na %3

en: Move %1 to the right and shrink it from %2 to %3
bs: Pomjeri %1 desno i smanji ga s %2 na %3

en: Move %1 to the left and grow it from %2 to %3
bs: Pomjeri %1 lijevo i povećaj ga s %2 na %3

en: Move %1 to the left and shrink it from %2 to %3
bs: Pomjeri %1 lijevo i smanji ga s %2 na %3

en: Name
bs: Ime

en: Mount Point
bs: Tačka montiranja

en: Size
bs: Veličina

en: Used
bs: Korišteno

en: Unused
bs: Nekorišteno

en: Flags
bs: Zastavice

note: TO TRANSLATORS:  unallocated * means that this space on the disk djevice does * not contain a recognized file system, and is in * other words unallocated.
en: unallocated
bs: nedodjeljeno

note: TO TRANSLATORS:  unknown * means that this space within this partition does * not contain a file system known to GParted, and * is in other words unknown.
en: unknown
bs: nepoznato

note: TO TRANSLATORS:  unformatted * means that the space within this partition will not * bje formatted with a known file system by GParted.
en: unformatted
bs: neformatirano

note: TO TRANSLATORS:  cleared * means that all file system signatures in the partition * will bje cleared by GParted.
en: cleared
bs: očišćeno

en: used
bs: korišteno

en: unused
bs: nekorišteno

en: _Refresh Devices
bs: _Osvježi uređaje

en: _Devices
bs: _Uređaji

en: _Edit
bs: _Izmijeni

en: Device _Information
bs: Podac_i o uređajima

en: Pending _Operations
bs: _Operacije na čekanju

en: _View
bs: Po_gled

en: _File System Support
bs: Podrška _datotečni sistema

en: _Create Partition Table
bs: _Napravi particionu tabelu

en: _Attempt Data Rescue
bs: _Pokušaj spašavanje podataka

en: _Device
bs: _Uređaj

en: _Partition
bs: _Particija

en: _Contents
bs: _Sadržaj

en: _Help
bs: P_omoć

note: TO TRANSLATORS: "New" is a tool bar item for partition actions.
en: New
bs: Nova

en: Create a new partition in the selected unallocated space
bs: Kreiraj novu particiju u izabranom nedodijeljenem prostoru

en: Delete the selected partition
bs: Izbriši izabranu particiju

en: Resize/Move the selected partition
bs: Promijeni veličinu/pomjeri izabranu particiju

en: Copy the selected partition to the clipboard
bs: Kopiraj izbranu particiju u međuspremnik

en: Paste the partition from the clipboard
bs: Umetni particiju iz međuspremnika

en: Undo Last Operation
bs: Poništi zadnju operaciju

en: Apply All Operations
bs: Izvrši sve operacije

note: TO TRANSLATORS: "_New" is a sub mijenu item for the partition mijenu.
en: _New
bs: _Nova

en: _Resize/Move
bs: _Promijeni veličinu/pomjeri

en: _Format to
bs: _Formatiraj u

en: _Mount on
bs: _Montiraj u

en: _Name Partition
bs: _Imenuj particiju

en: M_anage Flags
bs: Up_ravljaj zastavicama

en: C_heck
bs: P_rovjeri

en: _Label File System
bs: _Oznaka datotečnog sistema

en: New UU_ID
bs: Novi UU_ID

en: Device Information
bs: Podaci o uređajima

note: disktype
en: Partition table:
bs: Particiona tabela:

note: heads
en: Heads:
bs: Glave:

note: sectors/track
en: Sectors/track:
bs: Sektori/trake:

note: cylinders
en: Cylinders:
bs: Cilindri:

note: sector size
en: Sector size:
bs: Veličina sektora:

en: Could not add this operation to the list
bs: Nije mogući dodati ovu operaciju na listu

en: %1 operation pending | %1 operations pending
bs[0]: %1 operacija na čekanju
bs[1]: %1 operacije na čekanju
bs[2]: %1 operacija na čekanju

en: Quit GParted?
bs: Da li želite napustiti GParted?

en: %1 operation is currently pending. | %1 operations are currently pending.
bs[0]: %1 operacija je trenutno na čekanju.
bs[1]: %1 operacije su trenutno na čekanju.
bs[2]: %1 operacija je trenutno na čekanju.

en: Scanning all devices...
bs: Skeniranje svih uređaja ...

en: No devices detected
bs: Nijedan uređaj nije prepoznat

note: TO TRANSLATORS: looks liki   No partition table found on djevice /dev/sda
en: No partition table found on device %1
bs: Na uređaju %1 nije pronađena particiona tabela

en: A partition table is required before partitions can be added.
bs: Particiona tabela je neophodna prije dodavanja particije.

en: To create a new partition table choose the menu item:
bs: Da bi ste napravili novu particionu tabelu izaberite stavku menija:

note: TO TRANSLATORS: this message represents the mijenu item Create Partition Table under the Djevice mijenu.
en: Device --> Create Partition Table.
bs: Uređaj --> Napravi particionu tabelu.

en: Unable to open GParted Manual help file
bs: Nije moguće otvoriti GParted Priručnik datoteke pomoći

en: Documentation is not available
bs: Dokumentacija nije dostupna

en: This build of gparted is configured without documentation.
bs: Ovo izdanje gparteda je konfigurisano bez dokumentacije.

en: Documentation is available at the project web site.
bs: Dokumentacija je dostupna na veb sajtu projekta.

en: GNOME Partition Editor
bs: Uređivač disk particija za GNOME

en: It is not possible to create more than %1 primary partition | It is not possible to create more than %1 primary partitions
bs[0]: Nije moguće kreirati više od %1 primarne particije
bs[1]: Nije moguće kreirati više od %1 primarne particije
bs[2]: Nije moguće kreirati više od %1 primarnih particija

en: If you want more partitions you should first create an extended partition. Such a partition can contain other partitions. Because an extended partition is also a primary partition it might be necessary to remove a primary partition first.
bs: Ako želite više particija, morate najprije kreirati proširenu particiju. Takva particija može sadržati druge particije. Pošto je proširena particija ujedno i primarna particija, možda ćete morati najprije odstraniti primarnu particiju.

en: Moving a partition might cause your operating system to fail to boot
bs: Pomjeranje particije može uzrokovati da se vaš operativni sistem ne učita

note: TO TRANSLATORS: looks liki   You queued an operation to move the start sector of partition /dev/sda3.
en: You have queued an operation to move the start sector of partition %1.
bs: Rasporedili ste operaciju da pomjeri početni sektor particije %1.

en:   Failure to boot is most likely to occur if you move the GNU/Linux partition containing /boot, or if you move the Windows system partition C:.
bs:   Greška pri učitavanju je moguća ak pomjerite GNU/Linux particiju koja sadrži datoteku za učitavanje, ili ako pomjerite Windows sistemsku particiju C:.

en: You can learn how to repair the boot configuration in the GParted FAQ.
bs: Možete naučiti kako popraviti boot konfiguraciju u GParted FAQ.

en: Moving a partition might take a very long time to apply.
bs: Pomjeranje particije može potrajati jako dugo dok se ne primjeni.

en: You have pasted into an existing partition
bs: Kopirali ste u postojeću particiju

en: The data in %1 will be lost if you apply this operation.
bs: Podaci će biti izgubljeni na %1 ako primijenite ovu operaciju.

en: Unable to delete %1!
bs: Nije moguće izbrisati %1!

en: Please unmount any logical partitions having a number higher than %1
bs: Molim, demontirajte svaku logičku particiju, koja ima broj veći od %1

en: Are you sure you want to delete %1?
bs: Da li ste sigurni, da želite izbrisati %1?

en: After deletion this partition is no longer available for copying.
bs: Po brisanju, ta particija neće više biti raspoloživa za kopiranje.

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks liki   Delete /dev/hda2 (ntfs, 2345 MiB)
en: Delete %1 (%2, %3)
bs: Obriši %1 (%2, %3)

note: TO TRANSLATORS: looks liki * Cannot format this file system to fat16.
en: Cannot format this file system to %1
bs: Nije moguće formatirati sistemsku datoteku %1

note: TO TRANSLATORS: looks liki * A fat16 file system requires a partition of at least 16.00 MiB.
en: A %1 file system requires a partition of at least %2.
bs: %1 datotečni sistem zahtjeva particiju od najmanje %2.

note: TO TRANSLATORS: looks liki * A partition with a hfs file system has a maximum size of 2.00 GiB.
en: A partition with a %1 file system has a maximum size of %2.
bs: Particija sa %1 datotečni sistemom ima maksimalnu veličinu od %2.

en: The partition could not be unmounted from the following mount points:
bs: Particiju je nemoguće demontirati sa sljedećih tački montiranja:

en: Most likely other partitions are also mounted on these mount points. You are advised to unmount them manually.
bs: Najverovatnije da su i druge particije montirane na ovim tačkama montiranja. Savjetuje vam se da ih demontirate ručno.

en: %1 operation is currently pending for partition %2 | %1 operations are currently pending for partition %2
bs[0]: %1 operacija je trenutno na čekanju za particiju %2
bs[1]: %1 operacije su trenutno na čekanju za particiju %2
bs[2]: %1 operacija je trenutno na čekanju za particiju %2

en: The swapon action cannot be performed if an operation is pending for the partition.
bs: Akcija uključenja swap-a se ne može obaviti ako operacija čeka na particiju.

en: Use the Edit menu to undo, clear, or apply operations before using swapon with this partition.
bs: Koristite meni Izmijeni da biste opozvali, obrisali, ili primijenili operacije prije upotrebe swapon nad ovom particijom.

en: The activate Volume Group action cannot be performed if an operation is pending for the partition.
bs: Aktivirati Volume Group akcija neće biti izvršena ako je operacija na čekanju za particiju.

en: Use the Edit menu to undo, clear, or apply operations before using activate Volume Group with this partition.
bs: Koristite Izmijeni meni za poništite korak, očistite, ili primijenite operaciju prije aktiviranja grupe sadržaja sa ovom particijom.

en: Deactivating swap on %1
bs: Izključivanje swap na %1

en: Activating swap on %1
bs: Uključivanje swap na %1

en: Could not deactivate swap
bs: Nije moguće isključiti swap

en: Could not activate swap
bs: Nije moguće uključiti svap

en: Deactivating Volume Group %1
bs: Deaktiviranje Volume Group %1

en: Activating Volume Group %1
bs: Aktiviranje Volume Group %1

en: Could not deactivate Volume Group
bs: Nije moguće deaktivirati Volume Group

en: Could not activate Volume Group
bs: Nije moguće aktivirati Volume Group

en: Unmounting %1
bs: Demontiranje %1

en: Could not unmount %1
bs: Nije moguće demontirati %1

en: The mount action cannot be performed if an operation is pending for the partition.
bs: Akcija montiranja  se ne može obaviti ako operacija čeka na particiju.

en: Use the Edit menu to undo, clear, or apply operations before using mount with this partition.
bs: Koristite meni Izmijeni da biste opozvali, obrisali, ili primijenili operacije prije montiranja ove particije.

en: mounting %1 on %2
bs: montiranje %1 u %2

en: Could not mount %1 on %2
bs: Nije moguće montirati %1 v %2

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks liki  1 partition is currently active on djevice /dev/sda
en: %1 partition is currently active on device %2 | %1 partitions are currently active on device %2
bs[0]: %1 particija je trenutno aktivna na uređaju %2
bs[1]: %1 particije su trenutno aktivne na uređaju %2
bs[2]: %1 particija je trenutno aktivno na uređaju %2

en: A new partition table cannot be created when there are active partitions.
bs: Nova particiona tabela se ne može kreirati kada ima aktivnih particija.

en: Active partitions are those that are in use, such as a mounted file system, or enabled swap space.
bs: Aktivne particije su one koje su u upotrebi, poput montiranog datotečnog sistema ili omogućenog swap (zamjenskog) prostora.

en: Use Partition menu options, such as unmount or swapoff, to deactivate all partitions on this device before creating a new partition table.
bs: Koristite opcije menija Particija, poput opcija za demontiranje ili isključenje swap upotrebe da deaktivirate sve particije na ovom uređaju prije kreiranja nove particione tabele.

en: %1 operation is currently pending | %1 operations are currently pending
bs[0]: %1 operacija je trenutno na čekanju
bs[1]: %1 operacije su trenutno na čekanju
bs[2]: %1 operacija je trenutno na čekanju

en: A new partition table cannot be created when there are pending operations.
bs: Nova particiona tabela ne može biti napravljena ako imamo operacije na čekanju.

en: Use the Edit menu to either clear or apply all operations before creating a new partition table.
bs: Koristite Uredi meni da bi ste poništili ili izabrali sve operacije prije pravljenja nove particione tabele.

en: Error while creating partition table
bs: Greška pri kreiranju particijske tabele

en: Command gpart was not found
bs: Naredba „gpart“ nije pronađena

en: This feature uses gpart. Please install gpart and try again.
bs: Ova funkcija koristi gpart. Molim instalirajte „gpart“ i pokušajte opet.

note: Dialog information
en: A full disk scan is needed to find file systems.
bs: Za pronalaženje sistema datoteka potrebno je pretraživanje cjelokupnog diska.

en: The scan might take a very long time.
bs: Pretraživanje može da potraje predugo.

en: After the scan you can mount any discovered file systems and copy the data to other media.
bs: Nakon pretraživanja moći ćete da montirate otkrivene sisteme datoteka i da umnožite podatke na druge medije.

en: Do you want to continue?
bs: Da li želite nastaviti?

note: TO TRANSLATORS: looks like	Search for file systems on /deb/sdb
en: Search for file systems on %1
bs: Traži sisteme datoteka na „%1“

note: TO TRANSLATORS: looks like	Searching for file systems on /deb/sdb
en: Searching for file systems on %1
bs: Tražim sisteme datoteka na „%1“

note: TO TRANSLATORS: looks like	No file systems found on /deb/sdb
en: No file systems found on %1
bs: Nisu pronađeni sistemi datoteka na „%1“

en: The disk scan by gpart did not find any recognizable file systems on this disk.
bs: Pretraživanjem diska gpartom nisam našao nijedan prepoznatljivi sistem datoteka na ovom disku.

en: Are you sure you want to apply the pending operations?
bs: Da li ste sigurn, da želite primijeniti operacije na čekanju?

en: Editing partitions has the potential to cause LOSS of DATA.
bs: Mijenjanje particija može dovesti do GUBITKA PODATAKA.

en: You are advised to backup your data before proceeding.
bs: Savjetuje vam se da napravite rezervne kopije podataka prije nego što nastavite.

en: Apply operations to device
bs: Primjeni operacije na uređaj

en: You are deleting non-empty LVM2 Physical Volume %1
bs: Brišete LVM2 Fizički Physical Volume sa podacima %1

en: You are formatting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
bs: Formatirate LVM2 Physical Volume sa podacima %1

en: You are pasting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
bs: Zalijepili ste podatke preko LVM2 Physical Volume sa podacima %1

en: Deleting or overwriting the Physical Volume is irrecoverable and will destroy or damage the  Volume Group.
bs: Brisanje ili prepisivanje preko Physical Volume je nenadoknadiv i uništiti će ili oštetiti Volume Group.

en: To avoid destroying or damaging the Volume Group, you are advised to cancel and use external LVM commands to free the Physical Volume before attempting this operation.
bs: Da bi izbjegli uništavanje ili oštećenje Volume Group, preporučava se poništiti i koristiti vanjske LVM naredbe da oslobodi Physical Volume prije pristupa ovoj operaciji.

en: Do you want to continue to forcibly delete the Physical Volume?
bs: Da li želite nastaviti prisilno brisanje Physical Volume?

en: Failed to find devid for path %1
bs: Nije moguće naći devid za put %1

en: Changing the UUID might invalidate the Windows Product Activation (WPA) key
bs: Promjenom UUID može se izgubiti ključ za aktivaciju sustava Windows (WPA)

en: On FAT and NTFS file systems, the Volume Serial Number is used as the UUID. Changing the Volume Serial Number on the Windows system partition, normally C:, might invalidate the WPA key. An invalid WPA key will prevent login until you reactivate Windows.
bs: Na FAT i NTFS sistemskim datotekama,  Volume Serijski Broj se koristi kao UUID. Promjenom Volume Serijskog Broja na Windows sistemskoj particiji, normalno C:, može izgubiti ključ WPA . Nevažeći WPA ključ će spriječiti prijavu dok se sistem ne aktivira Windows .

en: Changing the UUID on external storage media and non-system partitions is usually safe, but guarantees cannot be given.
bs: Promjenom UUID vanjskim medijima za pohranu i ne-sistemskim particijama je inače sigurno, ali garancija neće biti data.

note: TO TRANSLATORS: these labels will bje used in the partition mijenu
en: _Swapon
bs: _Uključi swap

en: _Swapoff
bs: _Isključi swap

note: TO TRANSLATORS: looks liki   Partition move action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition move action skipped because %1 file system does not contain data
bs: Akcija premještanja particije je preskočena jer datotečni sistem %1 ne sadrži podatke

note: TO TRANSLATORS: looks liki   Partition copy action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition copy action skipped because %1 file system does not contain data
bs: Akcija kopiranja particije je preskočena jer datotečni sistem %1 file ne sadrži podatke

note: TO TRANSLATORS: these labels will bje used in the partition mijenu
en: Ac_tivate
bs: Ak_tiviraj

en: Deac_tivate
bs: Deak_tiviraj

en: The LVM2 Physical Volume can not currently be resized because it is a member of an exported Volume Group.
bs: LVM2 Physical Volume se ne može trenutno mijenjati jer je član izvezene Volume Group.

en: Root privileges are required for running GParted
bs: Za izvršavanje programa GParted su potrebne root privilegije

en: Since GParted is a powerful tool capable of destroying partition tables and vast amounts of data, only root may run it.
bs: GParted je moćan alat koji može uništiti particione tabele i velike količine podataka, te ga zato samo administrator može koristiti.

en: In an attempt to avoid invalidating the WPA key, on NTFS file systems only half of the UUID is set to a new random value.
bs: U pokušaju da se izbjegne nevažeći ključ WPA , na NTFS datotekinim sistemima samo pola UUID je postavljen na novu slučajnu vrijednost.

note: simulation..
en: run simulation
bs: pokreni simulaciju

note: real resize
en: real resize
bs: stvarna promjena veličine
