gpaste 3.40.2 - en to cs translation catalogue (24 entries)

en: Manage your clipboard history
cs: Správa historie schránky

en: GPaste is a clipboard managing system allowing you to track and manage your clipboard history in a highly customizable way.
cs: Gpaste je systém správy schránky, který umožňuje sledovat a upravovat historii schránky s mnoha možnostmi přizpůsobení.

en: GPaste provides you with a graphical tool allowing you to manage everything easily.
cs: GPaste vám poskytuje grafický nástroj, který vám umožní vše snadno spravovat.

en: The main UI
cs: Hlavní UI

en: The settings UI
cs: Nastavení UI

en: This is a maintenance release. Changes:
cs: Toto je udržované vydaní. Změny:

en: Translations updates
cs: Nové překlady

en: Fixes to the new preferences tool
cs: Opravy nového nástroje možností

en: Style fixes
cs: Opravy stylů

en: First release for GNOME 42. Changes:
cs: Prvni vydaní pro GNOME 42. Změny:

en: Old libgpaste replaced by a new minimal libgpaste-2 with no gtk dependency
cs: Starý libgpaste rbyl nahrazen novým minimalistickým libgpaste-2 bez gtk závislostí

en: New libgpaste-gtk3 for utils and settings ui
cs: Nový libgpaste-gtk3 pro utils a settings ui

en: New libgpaste-gtk4 for utils and preferences ui
cs: Nové libgpaste-gtk4 pro utils a možnosti ui

en: New gtk4 based gpaste-preferences utility
cs: Nový gpaste-preferences nástroj založený na gtk4

en: Autotools are no longer supported
cs: Samo-nástroje už nejsou podporovány

en: Extension updated for gnome-shell 42
cs: rozšíření aktualizováno pro gnome-shell 42

en: fix the storage path for meson builds
cs: oprav cesty uložiště pro meson verzi

en: First release for GNOME 41. Changes:
cs: Prvni vydaní pro GNOME 41. Změny:

en: port to gnome-shell 41
cs: port na gnome-shel 41

en: fix a crash in memory usage checking
cs: oppravena selhaní kontroly využití paměti

en: First release for GNOME 40. Changes:
cs: Prvni vydaní pro GNOME 40. Změny:

en: port to gnome-shell 40
cs: port do gnome-shel 40

en: better handling and reporting of invalid uuids passed to gpaste-client
cs: lepší zpracování a hlášení neplatných uuid předaných do gpaste-client.

en: gpaste-client now has a --use-index argument for several subcommands to use index instead of uuid
cs: gpaste-client má nyní argument --use-index pro několik dílčích příkazů, které používají index místo uuid.
