GPaste - en to da translation catalogue (73 entries)

en: Manage your clipboard history
da: Administrer udklipsholderhistorik

en: GPaste is a clipboard managing system allowing you to track and manage your clipboard history in a highly customizable way.
da: GPaste er et system til at administrere din udklipsholder, der tillader dig at holde styr på din udklipsholderhistorik og med mange tilpasningsmuligheder.

en: GPaste provides you with a graphical tool allowing you to manage everything easily.
da: GPaste tilbyder dig et grafisk værktøj, der tillader dig at håndtere alting på en simpel måde.

en: The main UI
da: Hovedvindue

en: The settings UI
da: Indstillinger

en: This is a maintenance release. Changes:
da: Dette er en vedligeholdelsesversion. Ændringer:

en: First release for GNOME 44. Changes:
da: Første version til GNOME 44. Ændringer:

en: gcr 4 is now required
da: gcr 4 er nu påkrævet

en: Port to gnome 44
da: Port til GNOME 44

en: Avoid crash under heavy memory load
da: Undgå nedbrud ved højt hukommelsesforbrug

en: Respect --use-index when displaying history
da: Respekter '--use-index' når historikken vises

en: First release for GNOME 43. Changes:
da: Første version til GNOME 43: Ændringer:

en: Port to GNOME 43
da: Port til GNOME 43

en: Internal preparation for gtk4 port
da: Intern forberedelse til gtk4 port

en: Translations updates
da: Opdateringer til oversættelser

en: Open GPaste UI where the mouse pointer is
da: Åben GPaste vinduet hvor musemarkøren er

en: Fixes to the new preferences tool
da: Rettelser til det nye indstillingsprogram

en: Style fixes
da: Design-rettelser

en: First release for GNOME 42. Changes:
da: Første version til GNOME 42: Ændringer:

en: Old libgpaste replaced by a new minimal libgpaste-2 with no gtk dependency
da: Gammel libgpaste erstattet med ny minimal libgpaste-2 uden gtk afhængighed

en: New libgpaste-gtk3 for utils and settings ui
da: Ny libgpaste-gtk3 til program- og indstillings-vindue

en: New libgpaste-gtk4 for utils and preferences ui
da: Ny libgpaste-gtk4 til program- og indstillings-vindue

en: New gtk4 based gpaste-preferences utility
da: Nyt gtk4-baseret GPaste-præferencer værktøj

en: Autotools are no longer supported
da: Autotools er ikke længere supporteret

en: Extension updated for gnome-shell 42
da: Udvidelse opdateret til gnome-shell 42

en: fix the storage path for meson builds
da: Fix disk-stien for Meson builds

en: fix some race conditions in history handling
da: Rettelser til nogle race conditions i håndteringen af historik

en: better fix crash when there is no history yet
da: Bedre rettelse til nedbrud når der ikke en nogen historik endnu

en: fix crash when there is no history yet
da: Rettelse til nedbrud når der ikke en nogen historik endnu

en: translations update
da: opdateringer til oversættelser

en: fix gnome-shell exntesion when the daemon restarts
da: Fix gnome-shell udvidelse når daemon genstarter

en: Fix keybindings for wayland
da: Ret tastaturgenveje til Wayland

en: First release for GNOME 41. Changes:
da: Første version til GNOME 41. Ændringer:

en: port to gnome-shell 41
da: Port til gnome-shell 41

en: fix a crash in memory usage checking
da: Fix et nedbrud i tjek af hukommelsesforbrug

en: First release for GNOME 40. Changes:
da: Første version til GNOME 40: Ændringer:

en: port to gnome-shell 40
da: Port til gnome-shell 40

en: placeholder for gnome-shell prefs
da: pladsholder til gnome-shell præferencer

en: fix X11 keybinder outside of GNOME
da: Fix X11-tastaturgenveje udenfor GNOME

en: better handling and reporting of invalid uuids passed to gpaste-client
da: Bedre håndtering og rapportering af ugyldige UUID'er videresendt til gpaste-client

en: gpaste-client now has a --use-index argument for several subcommands to use index instead of uuid
da: gpaste-client understøtter nu '--use-index' argument til flere underkommandoer for at bruge index i stedet for uuid

en: fix the make-password keybinding
da: Rettelse til 'make-password' tastaturgenvej

en: updated translations
da: opdaterede oversættelser

en: gnome-shell extension warning fixes
da: Rettelser til gnome-shell udvidelse advarsel

en: gnome-shell extension cosmetic updates
da: Kosmetiske opdateringer til gnome-shell udvidelse

en: Disable images support by default (can be reenabled in preferences)
da: Deaktiver billedsupport som standard (kan aktiveres i præferencer)

en: Search now includes passwords (using their names)
da: Søg inkluderer nu kodeord (bruger deres navne)

en: systemd integration enhancements
da: forbedringer til systemd integration

en: First release for GNOME 3.38. Changes:
da: Første version til GNOME 3.38. Ændringer:

en: Drop the Tracking DBus signal
da: Udelad Tracking DBus signal

en: Switch to uuids to identify items
da: Skift til at bruge UUID'er for at identificere elementer

en: Bump DBus interface to org.gnome.GPaste2
da: Opgrader DBus interface til org.gnome.GPaste2

en: Update to gnome-shell 3.38.0
da: Opdatering til gnome-shell 3.38.0

en: Fix activating items using Ctrl-Number in gnome-shell
da: Ret aktivering af element ved at bruge Ctrl+Nummer i gnome-shell

en: Fix keybinding regrab with gnome-shell
da: Ret genindlæsning af tastaturgenveje med gnome-shell

en: Fix keybinding grab with gnome-shell
da: Ret indlæsning af tastaturgenveje med gnome-shell

en: First release for GNOME 3.36. Changes:
da: Første version til GNOME 3.36. Ændringer:

en: Update to gnome-shell 3.36.0
da: Opdatering til gnome-shell 3.36.0

en: Compatibility with recent appstream-glib
da: Kompatibilitet med seneste appstream-glib

en: First release for GNOME 3.34. Changes:
da: Første version til GNOME 3.34. Ændringer:

en: Update to gnome-shell 3.34.0
da: Opdatering til gnome-shell 3.34.0

en: Launch the graphical tool
da: Start grafisk program

en: Mark the active item as being a password
da: Markér det aktive element som kodeord

en: Delete the active item from history
da: Slet det aktive element fra historikken

en: Display the history
da: Vis historik

en: Sync the clipboard to the primary selection
da: Synkroniser udklipsholderen med den primære markering

en: Sync the primary selection to the clipboard
da: Synkroniser den primære markering med udklipsholderen

en: Upload the active item to a pastebin service
da: Upload det aktive element til en pastebin service

en: GPaste Preferences
da: GPaste Præferencer

en: Manage your GPaste preferences
da: Håndter dine GPaste præferencer

en: Clipboard;Manager;Settings;Preferences;Configuration;
da: Udklipsholder;Manager;Indstillinger;Præferencer;Konfiguration;

en: Max size of an element when displaying it
da: Max element størrelse når det vises

en: The extra stuff of that element will be replaced by "…", and newlines by " " when displaying from the applet, 0 to disable.
da: Det ekstra indhold af elementet erstattes med "...", og linjeskift med " " når det vises fra applet, 0 for at slå fra.
