GPaste - en to gl translation catalogue (30 entries)

en: Manage your clipboard history
gl: Xestione o historial do portapapeis

en: GPaste is a clipboard managing system allowing you to track and manage your clipboard history in a highly customizable way.
gl: GPaste é un sistema de xestión do portapapeis que permite seguir e xestionar o historial do portapapeis dunha maneira altamente personalizábel.

en: GPaste provides you with a graphical tool allowing you to manage everything easily.
gl: GPaste fornece unha ferramenta gráfica que permite xestionar todo facilmente.

en: The main UI
gl: A interface gráfica principal

en: The settings UI
gl: A interface gráfica de configuración

en: This is a maintenance release. Changes:
gl: Esta é unha publicación de mantemento. Cambios:

en: Translations updates
gl: Actualizacións das traducións

en: Fixes to the new preferences tool
gl: Arranxos na nova ferramenta de preferencias

en: Style fixes
gl: Arranxos de estilo

en: First release for GNOME 42. Changes:
gl: Primeira publicación para GNOME 42. Cambios:

en: Launch the graphical tool
gl: Iniciar a ferramenta gráfica

en: Mark the active item as being a password
gl: Marcar o elemento activo como contrasinal

en: Delete the active item from history
gl: Eliminar o elemento activo do historial

en: Display the history
gl: Mostrar o historial

en: Sync the clipboard to the primary selection
gl: Sincronizar o portapapeis coa selección primaria

en: Sync the primary selection to the clipboard
gl: Sincronizar a selección primara co portapapeis

en: Upload the active item to a pastebin service
gl: Actualizar o elemento activo cun servizo tipo pastebin

en: GPaste Preferences
gl: Preferencias do GPaste

en: Manage your GPaste preferences
gl: Xestione as preferencias do GPaste

en: Clipboard;Manager;Settings;Preferences;Configuration;
gl: Portapapeis;Xestor;Opcións;Preferencias;Configuración;

en: Max size of an element when displaying it
gl: Tamaño máximo dun elemento ao mostralo

en: The name of the current history
gl: O nome do historial actual

en: The default name is "history"
gl: O nome predefinido é «historial»

en: Usage:
gl: Uso:

note: Translators: help for gpaste backup-history <name> Translators: help for gpaste switch-history <name> Translators: help for gpaste delete-history <name> Translators: help for gpaste add-password <name> <text> Translators: help for gpaste set-password <uuid> <name> Translators: help for gpaste delete
en: name
gl: nome

note: Translators: help for gpaste add <text>
en: text
gl: texto

en: password
gl: contrasinal

note: Translators: help for gpaste rename-password <old name> <new name>
en: old name
gl: nome anterior

en: new name
gl: novo nome

note: Translators: help for gpaste file <path>
en: path
gl: ruta
