GPaste - en to ja translation catalogue (104 entries)

en: Launch the graphical tool
ja: GUI ツールを起動する

en: Mark the active item as being a password
ja: アクティブな項目をパスワードとしてマークする

en: Delete the active item from history
ja: 履歴からアクティブな項目を削除する

en: Display the history
ja: 履歴を表示する

en: Sync the clipboard to the primary selection
ja: クリップボードからプライマリー選択に同期する

en: Sync the primary selection to the clipboard
ja: プライマリー選択からクリップボードに同期する

en: Upload the active item to a pastebin service
ja: Pastebin にアクティブな項目をアップロードする

en: Max displayed history size
ja: 表示される履歴の最大数

en: Max history size
ja: 履歴の最大数

en: Max memory usage (MB)
ja: メモリの最大使用量 (MB)

en: Couldn't spawn
ja: spawn できませんでした

en: Usage:
ja: 使い方:

note: Translators: help for gpaste history-size
en: print the size of the history
ja: 履歴の大きさを表示する

note: Translators: help for gpaste get-history
en: get the name of the current history
ja: 現在の履歴の名前を取得する

note: Translators: help for gpaste backup-history <name> Translators: help for gpaste switch-history <name> Translators: help for gpaste delete-history <name> Translators: help for gpaste add-password <name> <text> Translators: help for gpaste set-password <uuid> <name> Translators: help for gpaste delete
en: name
ja: 名前

en: backup current history
ja: 現在の履歴をバックアップする

en: switch to another history
ja: 他の履歴に切り替える

en: delete a history
ja: 履歴を削除する

note: Translators: help for gpaste list-histories
en: list available histories
ja: 利用可能な履歴を一覧表示する

note: Translators: help for gpaste add <text>
en: text
ja: テキスト

en: set text to clipboard
ja: テキストをクリップボードに追加する

en: password
ja: パスワード

en: add the name - password couple to the clipboard
ja: クリップボードに名前とパスワードの組み合わせを追加する

note: Translators: help for gpaste rename-password <old name> <new name>
en: old name
ja: 古い名前

en: new name
ja: 新しい名前

en: rename the password
ja: パスワードの名前を変更する

note: Translators: help for gpaste replace <uuid> <contents>
en: contents
ja: 内容

en: delete the password <name> from the history
ja: 履歴からパスワード <名前> を削除する

note: Translators: help for gpaste file <path>
en: path
ja: パス

en: put the content of the file at <path> into the clipboard
ja: <パス> にあるファイルの内容をクリップボードに追加

note: Translators: help for whatever | gpaste
en: whatever
ja: プログラム

en: set the output of whatever to clipboard
ja: プログラムの出力をクリップボードに設定する

note: Translators: help for gpaste empty
en: empty the history
ja: 履歴を空にする

note: Translators: help for gpaste start
en: start tracking clipboard changes
ja: クリップボードの変更の追跡を開始する

note: Translators: help for gpaste stop
en: stop tracking clipboard changes
ja: クリップボードの変更の追跡を停止する

note: Translators: help for gpaste quit
en: alias for stop
ja: gpaste stop と同じ

note: Translators: help for gpaste daemon-reexec
en: reexecute the daemon (after upgrading...)
ja: デーモンを再実行する (アップグレード後...)

note: Translators: help for gpaste preferences
en: launch the configuration tool
ja: 設定ツールを起動する

note: Translators: help for gpaste ui
en: launch the graphical tool
ja: GUI ツールを起動する

note: Translators: help for gpaste show-history
en: make the applet or extension display the history
ja: アプレットまたは拡張機能に履歴を表示させる

note: Translators: help for gpaste version
en: display the version
ja: バージョンを表示する

note: Translators: help for gpaste daemon-version
en: display the daemon version
ja: デーモンのバージョンを表示する

note: Translators: help for gpaste help
en: display this help
ja: ヘルプを表示する

note: Translators: help for gpaste about
en: display the about dialog
ja: GPaste についてのダイアログを表示する

en: Display options:
ja: 表示オプション:

note: Translators: help for --oneline
en: display each item on only one line
ja: 各項目を一行に表示する

note: Translators: help for --raw
en: display each item raw (without line numbers)
ja: 各項目を表示する (行番号なし)

note: Translators: help for --reverse
en: display the items in reverse order
ja: 項目を逆順で表示する

note: Translators: help for --zero
en: use a NUL character instead of a new line betweean each item
ja: 各項目の区切りに改行ではなくヌル文字を使用する

en: Merge options:
ja: マージオプション:

note: Translators: help for --decoration <string> Translators: help for --separator <string>
en: string
ja: 文字列

en: add the given decoration to the beginning and the end of each item before merging
ja: マージする前に各項目の最初と最後に指定した文字列を追加する

en: add the given separator between each item when merging
ja: マージする時に各項目の間に指定された区切り記号を追加する

en: Successfully reexecuted the daemon
ja: デーモンを正常に再実行しました

en: Cannot add non utf8 data as text.
ja: UTF-8 以外のデータはテキストとして追加できません。

en: Couldn't connect to GPaste daemon
ja: GPaste デーモンに接続できませんでした

en: Stop signal received, exiting
ja: 停止シグナルを受信し、終了します

en: Could not acquire DBus name.
ja: DBus 名を取得できませんでした。

note: This is the date format "month/day/year time"
en: %m/%d/%y %T
ja: %y/%m/%d %T

note: This gets displayed in history when selecting an image
en: [Image, %d x %d (%s)]
ja: [画像, %d x %d (%s)]

note: This is the prefix displayed in history to identify a password
en: Password
ja: パスワード

note: This is the prefix displayed in history to identify selected files
en: [Files]
ja: [ファイル]

en: About
ja: GPaste について

en: (Couldn't connect to GPaste daemon)
ja: (GPaste デーモンに接続できませんでした)

en: (Empty)
ja: (履歴は空です)

en: (No result)
ja: (検索結果はありません)

en: Could not create history dir
ja: 履歴ディレクトリを作成できませんでした

en: Failed to register the gtk application
ja: GTK アプリケーションの登録に失敗しました

en: is already running.
ja: はすでに実行しています。

en: Track clipboard changes
ja: クリップボードの変更を追跡する

en: Close UI on select
ja: 選択時に UI を閉じる

en: Enable the gnome-shell extension
ja: GNOME Shell 拡張機能を有効化する

en: Sync the daemon state with the extension's one
ja: デーモンの状態を拡張機能の状態と同期する

en: Primary selection affects history
ja: プライマリー選択を履歴に反映させる

en: Synchronize clipboard with primary selection
ja: クリップボードをプライマリー選択と同期する

en: Images support
ja: 画像のサポート

en: Trim items
ja: 項目をトリムする

en: Detect growing lines
ja: ハイフンなどの線の増加を検出する

en: Save history
ja: 履歴を保存する

en: Max element size when displaying
ja: 表示時の要素の最大サイズ

en: Max text item length
ja: テキストの最大の長さ

en: Min text item length
ja: テキストの最小の長さ

en: General behaviour
ja: 挙動全般

en: History settings
ja: 履歴設定

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Cancel
ja: キャンセル

note: Translators: this is the translation for emptying the history
en: Empty
ja: 空にする

en: Do you really want to empty the history?
ja: 本当に履歴を空にしますか？

en: Backup
ja: バックアップ

en: Under which name do you want to backup this history?
ja: この履歴をどのような名前でバックアップしますか？

en: Delete
ja: 削除

en: Are you sure you want to delete this history?
ja: この履歴を削除してもよろしいですか？

en: Edit
ja: 編集

en: New
ja: 新規

en: Switch to
ja: 切り替え

en: Restart
ja: 再起動

en: Do you really want to restart the daemon?
ja: 本当にデーモンを再起動しますか？

en: Restart the daemon
ja: デーモンを再起動する

en: Search
ja: 検索

en: GPaste Settings
ja: GPaste の設定

en: General
ja: 全般

en: Stop
ja: 停止

en: Do you really want to stop tracking clipboard changes?
ja: 本当にクリップボードの変更の追跡を停止しますか？

en: Upload
ja: アップロード
