gpaste 3.40.2 - en to tr translation catalogue (235 entries)

en: Manage your clipboard history
tr: Pano geçmişinizi yönetin

en: GPaste is a clipboard managing system allowing you to track and manage your clipboard history in a highly customizable way.
tr: GPaste, pano geçmişinizi son derece özelleştirilebilir bir şekilde izlemenize ve yönetmenize olanak tanıyan bir pano yönetim sistemidir.

en: GPaste provides you with a graphical tool allowing you to manage everything easily.
tr: GPaste size her şeyi kolayca yönetmenizi sağlayan bir grafik araç sağlar.

en: The main UI
tr: Ana kullanıcı arayüzü

en: The settings UI
tr: Ayarlar kullanıcı arayüzü

en: This is a maintenance release. Changes:
tr: Bu bir bakım sürümüdür. Değişiklikler:

en: First release for GNOME 44. Changes:
tr: GNOME 44 için ilk sürüm. Değişiklikler:

en: gcr 4 is now required
tr: Artık gcr 4 gerekli

en: Port to gnome 44
tr: gnome 44 sürümüne uyarlandı

en: Avoid crash under heavy memory load
tr: Ağır bellek kullanımı altında çökmeyi önle

en: Respect --use-index when displaying history
tr: Geçmişi görüntülerken --use-index seçeneğini dikkate al

en: First release for GNOME 43. Changes:
tr: GNOME 43 için ilk sürüm. Değişiklikler:

en: Port to GNOME 43
tr: GNOME 43 sürümüne uyarlandı

en: Internal preparation for gtk4 port
tr: gtk4 sürümüne uyarlanması için iç hazırlık

en: Translations updates
tr: Çeviri güncellemeleri

en: Open GPaste UI where the mouse pointer is
tr: GPaste kullanıcı arayüzünü fare işaretçisinin olduğu yerde aç

en: Fixes to the new preferences tool
tr: Yeni tercihler aracı için düzeltmeler

en: Style fixes
tr: Görünüm düzeltmeleri

en: First release for GNOME 42. Changes:
tr: GNOME 42 için ilk sürüm. Değişiklikler:

en: Old libgpaste replaced by a new minimal libgpaste-2 with no gtk dependency
tr: Eski libgpaste, gtk bağımlılığı olmayan yeni bir sade libgpaste-2 ile değiştirildi

en: New libgpaste-gtk3 for utils and settings ui
tr: Araçlar ve ayarlar kullanıcı arayüzü için yeni libgpaste-gtk3

en: New libgpaste-gtk4 for utils and preferences ui
tr: Araçlar ve tercihler kullanıcı arayüzü için yeni libgpaste-gtk4

en: New gtk4 based gpaste-preferences utility
tr: Yeni gtk4 tabanlı gpaste-preferences programı

en: Autotools are no longer supported
tr: Autotools artık desteklenmiyor

en: Extension updated for gnome-shell 42
tr: Uzantı gnome-shell 42 için güncellendi

en: fix the storage path for meson builds
tr: meson derlemeleri için depolama yollarını düzelt

en: fix some race conditions in history handling
tr: geçmiş işlemedeki bazı yarış durumlarını düzelt

en: better fix crash when there is no history yet
tr: henüz bir geçmiş olmadığında çökmeyi daha iyi düzelt

en: fix crash when there is no history yet
tr: henüz bir geçmiş olmadığında çökmeyi düzelt

en: translations update
tr: çeviri güncellemesi

en: fix gnome-shell exntesion when the daemon restarts
tr: arka plan programı yeniden başladığında gnome-shell uzantısını düzeltin

en: Fix keybindings for wayland
tr: Wayland için tuş atamalarını düzelt

en: First release for GNOME 41. Changes:
tr: GNOME 41 için ilk sürüm. Değişiklikler:

en: port to gnome-shell 41
tr: gnome-shell 41 sürümüne uyarlandı

en: fix a crash in memory usage checking
tr: bellek kullanımı denetiminde bir çökmeyi düzelt

en: First release for GNOME 40. Changes:
tr: GNOME 40 için ilk sürüm. Değişiklikler:

en: port to gnome-shell 40
tr: gnome-shell 40 sürümüne uyarlandı

en: placeholder for gnome-shell prefs
tr: gnome-shell tercihleri için yer tutucu

en: fix X11 keybinder outside of GNOME
tr: GNOME dışında X11 tuş atayıcısını düzelt

en: better handling and reporting of invalid uuids passed to gpaste-client
tr: gpaste istemcisine iletilen geçersiz kullanıcı kimliklerinin daha iyi işlenmesi ve raporlanması

en: gpaste-client now has a --use-index argument for several subcommands to use index instead of uuid
tr: gpaste istemcisinin artık birkaç alt komutun uuid yerine dizin kullanması için bir --kullanım dizini argümanı var

en: fix the make-password keybinding
tr: Parola yap tuş atamasını düzelt

en: updated translations
tr: güncellenmiş çeviriler

en: gnome-shell extension warning fixes
tr: gnome kabuk uzantısı uyarı düzeltmeleri

en: gnome-shell extension cosmetic updates
tr: gnome kabuk uzantısı kozmetik güncellemeleri

en: Disable images support by default (can be reenabled in preferences)
tr: Görüntü desteğini varsayılan olarak devre dışı bırakın (tercihlerde yeniden etkinleştirilebilir)

en: Search now includes passwords (using their names)
tr: Arama artık şifreleri içeriyor (adlarını kullanarak)

en: systemd integration enhancements
tr: systemd entegrasyon geliştirmeleri

en: First release for GNOME 3.38. Changes:
tr: GNOME 3.38 için ilk sürüm. Değişiklikler:

en: Drop the Tracking DBus signal
tr: İzleme DBus sinyalini bırakın

en: Switch to uuids to identify items
tr: Öğeleri tanımlamak için kullanıcı kimliklerine geçin

en: Bump DBus interface to org.gnome.GPaste2
tr: DBus arabirimini org.gnome.GPaste2'ye aktarın

en: Update to gnome-shell 3.38.0
tr: Gnome-shell 3.38.0 güncellemesi

en: Fix activating items using Ctrl-Number in gnome-shell
tr: Gnome kabuğunda Ctrl-Number kullanarak etkinleştirilen öğeleri düzeltin

en: Fix keybinding regrab with gnome-shell
tr: Gnome kabuğu ile tuş atama yeniden düzenlemesini düzelt

en: Fix keybinding grab with gnome-shell
tr: Gnome kabuğu ile tuş atama tutuşunu düzelt

en: First release for GNOME 3.36. Changes:
tr: GNOME 3.36 için ilk sürüm. Değişiklikler:

en: Update to gnome-shell 3.36.0
tr: Gnome kabuğu 3.36.0'a güncelleme

en: Compatibility with recent appstream-glib
tr: En son uygulama akışı-glib ile uyumluluk

en: First release for GNOME 3.34. Changes:
tr: GNOME 3.34 için ilk sürüm. Değişiklikler:

en: Update to gnome-shell 3.34.0
tr: Gnome kabuğu 3.34.0 güncellemesi

en: Launch the graphical tool
tr: Grafik aracını başlatın

en: Mark the active item as being a password
tr: Etkin öğeyi parola olarak işaretleyin

en: Delete the active item from history
tr: Etkin öğeyi geçmişten sil

en: Display the history
tr: Geçmişi göster

en: Sync the clipboard to the primary selection
tr: Panoyu birincil seçimle senkronize edin

en: Sync the primary selection to the clipboard
tr: Birincil seçimi panoya senkronize et

en: Upload the active item to a pastebin service
tr: Etkin öğeyi bir pastebin hizmetine yükleyin

en: GPaste Preferences
tr: GPaste Tercihleri

en: Manage your GPaste preferences
tr: GPaste tercihlerinizi yönetin

en: Clipboard;Manager;Settings;Preferences;Configuration;
tr: Pano;Yönetici;Ayarlar;Tercihler;Yapılandırma;

en: Max size of an element when displaying it
tr: Bir öğenin maksimum boyutu, onu görüntülerken

en: The extra stuff of that element will be replaced by "…", and newlines by " " when displaying from the applet, 0 to disable.
tr: Bu öğenin fazladan öğeleri "…" ile değiştirilir ve uygulamadan görüntülenirken yeni satırlar " " ile değiştirilir, devre dışı bırakmak için 0.

en: Do we detect and replace growing lines in history?
tr: Tarihte büyüyen çizgileri tespit edip değiştiriyor muyuz?

en: By default, selecting "Here is", then "Here is an example" will create two entries in the history. With this feature enabled, the first one will be replaced by the second one.
tr: Varsayılan olarak, "İşte", ardından "İşte bir örnek" seçildiğinde, geçmişte iki giriş oluşturulur. Bu özellik etkinleştirildiğinde, birincisi ikincisi ile değiştirilecektir.

en: The name of the current history
tr: Şimdiki tarihin adı

en: The default name is "history"
tr: Varsayılan ad "geçmiş"

en: Do we save the images copied to history, or only text?
tr: Kopyalanan görüntüleri tarihe mi kaydediyoruz yoksa sadece metin mi?

en: By default, we're saving only text
tr: Varsayılan olarak, yalnızca metni kaydediyoruz

en: Do we close the UI after selecting an item?
tr: Bir öğe seçtikten sonra kullanıcı arayüzünü kapatıyor muyuz?

en: By default, we close it
tr: Varsayılan olarak kapatıyoruz

en: The keyboard shortcut to launch the graphical interface
tr: Grafik arayüzü başlatmak için klavye kısayolu

en: By default, hitting ctrl + alt + g does that ("<Ctrl><Alt>G"). An empty string here disables this functionnality.
tr: Varsayılan olarak, ctrl + alt + g tuşlarına basmak bunu yapar ("<Ctrl><Alt>G"). Burada boş bir dize bu işlevi devre dışı bırakır.

en: The keyboard shortcut to mark the active item as being a password
tr: Etkin öğeyi parola olarak işaretlemek için klavye kısayolu

en: By default, hitting ctrl + alt + s will mark the active item as being a password ("<Ctrl><Alt>S"). An empty string here disables this functionnality.
tr: Varsayılan olarak, ctrl + alt + s tuşlarına basmak, etkin öğeyi parola ("<Ctrl><Alt>S") olarak işaretler. Burada boş bir dize bu işlevi devre dışı bırakır.

en: Max displayed history size
tr: Maksimum görüntülenen geçmiş boyutu

en: Maximum number of items displayed in the history
tr: Geçmişte görüntülenen maksimum öğe sayısı

en: Max history size
tr: Maksimum geçmiş boyutu

en: Maximum number of items in history
tr: Geçmişteki maksimum öğe sayısı

en: Max memory usage (MB)
tr: Maksimum bellek kullanımı (MB)

en: Maximum amount of memory used to store contents
tr: İçeriği depolamak için kullanılan maksimum bellek miktarı

en: Max text item size
tr: Maksimum metin öğesi boyutu

en: Maximum size of a text item. Anything out of this boundary is ignored.
tr: Bir metin öğesinin maksimum boyutu. Bu sınırın dışındaki herhangi bir şey göz ardı edilir.

en: Min text item size
tr: Minimum metin öğesi boyutu

en: Minimum size of a text item. Anything out of this boundary is ignored.
tr: Bir metin öğesinin minimum boyutu. Bu sınırın dışındaki herhangi bir şey göz ardı edilir.

en: The keyboard shortcut to delete the first element in history
tr: Tarihteki ilk öğeyi silmek için klavye kısayolu

en: By default, hitting ctrl + alt + v does that ("<Ctrl><Alt>V"). An empty string here disables this functionnality.
tr: Varsayılan olarak, ctrl + alt + v tuşlarına basmak bunu yapar ("<Ctrl><Alt>V"). Burada boş bir dize bu işlevi devre dışı bırakır.

en: Does the primary selection affects history?
tr: Birincil seçim tarihi etkiler mi?

en: By default, only clipboard (ctrl+c) affects history.
tr: Varsayılan olarak, yalnızca pano (ctrl+c) geçmişi etkiler.

en: Do we save all versions of selected rich text (e.g. html) or just the plain text version?
tr: Seçilen zengin metnin (ör. html) tüm sürümlerini mi yoksa yalnızca düz metin sürümünü mi kaydediyoruz?

en: By default, we're saving all
tr: Varsayılan olarak, hepsini kaydediyoruz

en: Do we save the history from one session to another?
tr: Bir oturumdan diğerine geçmişi kaydediyor muyuz?

en: By default, we're saving it
tr: Varsayılan olarak, kaydediyoruz

en: The keyboard shortcut to display the menu
tr: Menüyü görüntülemek için klavye kısayolu

en: By default, hitting ctrl + alt + h displays the menu ("<Ctrl><Alt>H"). An empty string here disables this functionnality.
tr: Varsayılan olarak, ctrl + alt + h tuşlarına basıldığında menü görüntülenir ("<Ctrl><Alt>H"). Burada boş bir dize bu işlevi devre dışı bırakır.

en: The keyboard shortcut to sync the clipboard to the primary selection
tr: Panoyu birincil seçimle senkronize etmek için klavye kısayolu

en: By default, hitting ctrl + alt + o syncs them ("<Ctrl><Alt>P"). An empty string here disables this functionnality.
tr: Varsayılan olarak, ctrl + alt + o tuşlarına basmak onları senkronize eder ("<Ctrl><Alt>P"). Burada boş bir dize bu işlevi devre dışı bırakır.

en: The keyboard shortcut to sync the primary selection to the clipboard
tr: Birincil seçimi panoya senkronize etmek için klavye kısayolu

en: By default, hitting ctrl + alt + p syncs them ("<Ctrl><Alt>P"). An empty string here disables this functionnality.
tr: Varsayılan olarak, ctrl + alt + p tuşlarına basmak onları senkronize eder ("<Ctrl><Alt>P"). Burada boş bir dize bu işlevi devre dışı bırakır.

en: Are the primary selection and the clipboard synchronized?
tr: Birincil seçim ve pano senkronize mi?

en: By default, the primary selection and the clipboard are independent.
tr: Varsayılan olarak, birincil seçim ve pano bağımsızdır.

en: Do we track the clipboard changes?
tr: Pano değişikliklerini izliyor muyuz?

en: By default, we're tracking those changes.
tr: Varsayılan olarak, bu değişiklikleri izliyoruz.

en: Do we sync the daemon state with the gnome-shell extension's one? (disable the daemon when disabling the extension)
tr: Daemon durumunu gnome-shell uzantısınınkiyle senkronize ediyor muyuz? (uzantıyı devre dışı bırakırken arka plan programını devre dışı bırakın)

en: By default, the daemon state keeps unchanged
tr: Varsayılan olarak, arka plan programı durumu değişmeden kalır

en: Do we trim the textual items before adding them to history?
tr: Metin öğelerini tarihe eklemeden önce kırpıyor muyuz?

en: Trimming means removing all trailing and ending spaces. By default, we're letting them as-is.
tr: Kırpma, tüm sondaki ve bitiş boşluklarının kaldırılması anlamına gelir. Varsayılan olarak, onları olduğu gibi bırakıyoruz.

en: The keyboard shortcut to upload the first element in history to a pastebin service
tr: Geçmişteki ilk öğeyi bir pastebin hizmetine yüklemek için klavye kısayolu

en: By default, hitting ctrl + alt + u does that ("<Ctrl><Alt>U"). An empty string here disables this functionnality.
tr: Varsayılan olarak, ctrl + alt + u tuşlarına basmak bunu yapar ("<Ctrl><Alt>U"). Burada boş bir dize bu işlevi devre dışı bırakır.

en: Do we prompt for confirmation when emptying a history?
tr: Bir geçmişi boşaltırken onay istiyor muyuz?

en: By default, we do as it's a destructive action
tr: Varsayılan olarak, yıkıcı bir eylem olduğu için yaparız

en: Couldn't spawn
tr: Çoğaltılamadı

en: Usage:
tr: Kullanım:

note: Translators: help for gpaste history
en: print the history with UUIDs
tr: UUID'lerle geçmişi yazdır

note: Translators: help for gpaste history-size
en: print the size of the history
tr: tarihin boyutunu yazdır

note: Translators: help for gpaste get-history
en: get the name of the current history
tr: şimdiki tarihin adını al

note: Translators: help for gpaste backup-history <name> Translators: help for gpaste switch-history <name> Translators: help for gpaste delete-history <name> Translators: help for gpaste add-password <name> <text> Translators: help for gpaste set-password <uuid> <name> Translators: help for gpaste delete
en: name
tr: ad

en: backup current history
tr: geçerli geçmişi yedekle

en: switch to another history
tr: başka bir geçmişe geç

en: delete a history
tr: geçmişi sil

note: Translators: help for gpaste list-histories
en: list available histories
tr: kullanılabilir geçmişleri listele

note: Translators: help for gpaste add <text>
en: text
tr: metin

en: set text to clipboard
tr: metni panoya ayarla

en: password
tr: parola

en: add the name - password couple to the clipboard
tr: panoya adı - şifre çiftini ekleyin

note: Translators: help for gpaste rename-password <old name> <new name>
en: old name
tr: eski ad

en: new name
tr: yeni ad

en: rename the password
tr: parolayı yeniden adlandır

note: Translators: help for gpaste get <uuid>
en: get the item <uuid> from the history
tr: <uuid> öğesini geçmişten al

note: Translators: help for gpaste select <uuid>
en: set the item <uuid> from the history to the clipboard
tr: <uuid> öğesini geçmişten panoya ayarla

note: Translators: help for gpaste replace <uuid> <contents>
en: contents
tr: içindekiler

en: replace the contents of the item <uuid> from the history with the provided one
tr: <uuid> öğesinin içeriğini geçmişten sağlananla değiştirin

note: Translators: help for gpaste merge <uuid> … <uuid>
en: merge the items matching the UUIDs from the history and put the result in the clipboard
tr: UUID'lerle eşleşen öğeleri geçmişten birleştir ve sonucu panoya koy

en: set the item <uuid> from the history as a password named <name>
tr: <uuid> öğesini geçmişten <name> adlı bir parola olarak ayarlayın

note: Translators: help for gpaste delete <uuid>
en: delete item <uuid> from the history
tr: <uuid> öğesini geçmişten sil

en: delete the password <name> from the history
tr: <name> parolasını geçmişten sil

note: Translators: help for gpaste file <path>
en: path
tr: yol

en: put the content of the file at <path> into the clipboard
tr: <path> konumundaki dosyanın içeriğini panoya yerleştirin

note: Translators: help for whatever | gpaste
en: whatever
tr: her neyse

en: set the output of whatever to clipboard
tr: panoya ne olursa olsun çıktısını ayarla

note: Translators: help for gpaste empty
en: empty the history
tr: geçmişi boşalt

note: Translators: help for gpaste start
en: start tracking clipboard changes
tr: pano değişikliklerini izlemeye başla

note: Translators: help for gpaste stop
en: stop tracking clipboard changes
tr: pano değişikliklerini izlemeyi durdur

note: Translators: help for gpaste quit
en: alias for stop
tr: durdurmak için takma ad

note: Translators: help for gpaste daemon-reexec
en: reexecute the daemon (after upgrading...)
tr: arka plan programını yeniden yürütün (yükseltmeden sonra...)

note: Translators: help for gpaste preferences
en: launch the configuration tool
tr: yapılandırma aracını başlat

note: Translators: help for gpaste ui
en: launch the graphical tool
tr: grafik aracını başlat

note: Translators: help for gpaste show-history
en: make the applet or extension display the history
tr: uygulama veya uzantının geçmişi görüntülemesini sağlayın

note: Translators: help for gpaste upload
en: upload the item <uuid> to a pastebin service
tr: <uuid> öğesini bir pastebin hizmetine yükleyin

note: Translators: help for gpaste version
en: display the version
tr: sürümü göster

note: Translators: help for gpaste daemon-version
en: display the daemon version
tr: daemon sürümünü göster

note: Translators: help for gpaste help
en: display this help
tr: bu yardımı göster

note: Translators: help for gpaste about
en: display the about dialog
tr: hakkında iletişim kutusunu göster

en: Convenience options:
tr: Kolaylık seçenekleri:

note: Translators: help for --use-index
en: use the index of the item instead of its UUID
tr: UUID'si yerine öğenin dizinini kullanın

en: Display options:
tr: Görüntüleme seçenekleri:

note: Translators: help for --oneline
en: display each item on only one line
tr: her öğeyi yalnızca bir satırda göster

note: Translators: help for --raw
en: display each item raw (without line numbers)
tr: her öğeyi ham olarak göster (satır numaraları olmadan)

note: Translators: help for --reverse
en: display the items in reverse order
tr: öğeleri ters sırada göster

note: Translators: help for --zero
en: use a NUL character instead of a new line betweean each item
tr: her öğe arasında yeni bir satır yerine BOŞ karakter kullanın

en: Merge options:
tr: Birleştirme seçenekleri:

note: Translators: help for --decoration <string> Translators: help for --separator <string>
en: string
tr: dizi

en: add the given decoration to the beginning and the end of each item before merging
tr: birleştirmeden önce verilen dekorasyonu her öğenin başına ve sonuna ekleyin

en: add the given separator between each item when merging
tr: birleştirme sırasında her öğe arasına verilen ayırıcıyı ekleyin

en: Successfully reexecuted the daemon
tr: Daemon başarıyla yeniden çalıştırıldı

en: Cannot add non utf8 data as text.
tr: Utf8 olmayan veriler metin olarak eklenemez.

en: Couldn't connect to GPaste daemon
tr: GPaste arka plan programına bağlanılamadı

en: Stop signal received, exiting
tr: Dur sinyali alındı, çıkılıyor

en: Could not acquire DBus name.
tr: DBus adı alınamadı.

note: This is the date format "month/day/year time"
en: %m/%d/%y %T
tr: %d/%m/%y %T

note: This gets displayed in history when selecting an image
en: [Image, %d x %d (%s)]
tr: [Görüntü, %d x %d (%s)]

note: This is the prefix displayed in history to identify a password
en: Password
tr: Parola

note: This is the prefix displayed in history to identify selected files
en: [Files]
tr: [Dosyalar]

en: About
tr: Hakkında

en: (Couldn't connect to GPaste daemon)
tr: (GPaste arka plan programına bağlanılamadı)

en: (Empty)
tr: (Boş)

en: (No result)
tr: (Sonuç yok)

en: Empty history
tr: Geçmişi temizle

en: Track changes
tr: Değişiklikleri izle

en: Graphical tool
tr: Grafiksel araç

en: Could not create history dir
tr: Geçmiş dizini oluşturulamadı

en: Failed to register the gtk application
tr: GTK uygulaması kaydedilemedi

en: is already running.
tr: zaten çalışıyor.

en: Track clipboard changes
tr: Pano değişikliklerini izle

en: Close UI on select
tr: Seçimde kullanıcı arayüzünü kapat

en: Enable the gnome-shell extension
tr: Gnome kabuk uzantısını etkinleştirin

en: Sync the daemon state with the extension's one
tr: Daemon durumunu uzantınınkiyle senkronize edin

en: Primary selection affects history
tr: Birincil seçim geçmişi etkiler

en: Synchronize clipboard with primary selection
tr: Panoyu birincil seçimle senkronize et

en: Images support
tr: Görüntü desteği

en: Trim items
tr: Öğeleri kırp

en: Detect growing lines
tr: Büyüyen çizgileri algıla

en: Save history
tr: Geçmişi kaydet

en: Max element size when displaying
tr: Görüntülerken maksimum eleman boyutu

en: Max text item length
tr: Maksimum metin öğesi uzunluğu

en: Min text item length
tr: Minimum metin öğesi uzunluğu

en: General behaviour
tr: Genel davranış

en: History settings
tr: Geçmiş ayarları

en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Cancel
tr: İptal Et

note: Translators: this is the translation for emptying the history
en: Empty
tr: Temizle

en: Do you really want to empty the history?
tr: Gerçekten geçmişi temizlemek istiyor musunuz?

en: Clipboards synchronization
tr: Pano eşzamanlaması

en: Optional features
tr: İsteğe bağlı özellikler

en: Resources limits
tr: Kaynak sınırları

en: Text limits
tr: Metin sınırları

en: Display settings
tr: Görüntüleme ayarları

en: History access
tr: Geçmiş erişimi

en: Active element manipulation
tr: Etkin öge yönetimi

en: Backup
tr: Yedek

en: Under which name do you want to backup this history?
tr: Bu geçmişi hangi ad altında yedeklemek istiyorsunuz?

en: Delete
tr: Sil

en: Are you sure you want to delete this history?
tr: Bu geçmişi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Edit
tr: Düzenle

en: New
tr: Yeni

en: Switch to
tr: Değiştir

en: Restart
tr: Yeniden Başlat

en: Do you really want to restart the daemon?
tr: Daemon'u gerçekten yeniden başlatmak istiyor musunuz?

en: Restart the daemon
tr: Daemon'u yeniden başlatın

en: Search
tr: Ara

en: GPaste Settings
tr: GPaste Ayarları

en: General
tr: Genel

en: Stop
tr: Durdur

en: Do you really want to stop tracking clipboard changes?
tr: Pano değişikliklerini izlemeyi gerçekten durdurmak istiyor musunuz?

en: Upload
tr: Yükle
