GPaste - en to oc translation catalogue (55 entries)

en: Manage your clipboard history
oc: Gerir l’istoric del quichapapièrs

en: The main UI
oc: L'interfàcia principala

en: Translations updates
oc: Mesas a jorn de las traduccions

en: Style fixes
oc: Correccions d'estil

en: translations update
oc: actualizacion de las traduccions

en: updated translations
oc: traduccions actualizadas

en: Launch the graphical tool
oc: Lançar l’aisina grafica

en: Display the history
oc: Suprimir l’istoric

en: GPaste Preferences
oc: Preferéncias GPaste

en: Clipboard;Manager;Settings;Preferences;Configuration;
oc: quichapapièrs;cachapapièrs;sarrapapèrs;pressapapièrs;gestionari;paramètres;preferéncias;configuracion;

en: The name of the current history
oc: Lo nom de l’istoric actual

en: The default name is "history"
oc: Lo nom per defaut es « history »

en: Do we save the images copied to history, or only text?
oc: Enregistram los imatges copiats a l’istoric o sonque lo tèxte ?

en: By default, we're saving only text
oc: Per defaut, enregistram sonque lo tèxte

en: By default, we close it
oc: Per defaut, lo tampam

en: Max history size
oc: Talha max de l'istoric

en: Usage:
oc: Utilizacion :

note: Translators: help for gpaste backup-history <name> Translators: help for gpaste switch-history <name> Translators: help for gpaste delete-history <name> Translators: help for gpaste add-password <name> <text> Translators: help for gpaste set-password <uuid> <name> Translators: help for gpaste delete
en: name
oc: nom

en: backup current history
oc: salvagardar l’istoric actual

en: delete a history
oc: suprimir un istoric

note: Translators: help for gpaste add <text>
en: text
oc: tèxt

en: password
oc: senhal

note: Translators: help for gpaste rename-password <old name> <new name>
en: old name
oc: ancian nom

en: new name
oc: nom novèl

en: rename the password
oc: tornar nomenar lo senhal

note: Translators: help for gpaste file <path>
en: path
oc: emplaçament

en: Display options:
oc: Opcions d'afichatge :

en: Merge options:
oc: Opcions de fusion :

note: Translators: help for --decoration <string> Translators: help for --separator <string>
en: string
oc: cadena

note: This is the date format "month/day/year time"
en: %m/%d/%y %T
oc: %d/%m/%y %T

note: This is the prefix displayed in history to identify a password
en: Password
oc: Senhal

en: About
oc: A prepaus

en: (Empty)
oc: (Void)

en: Empty history
oc: Voidar l’istoric

en: Track changes
oc: Seguir las modificacions

en: is already running.
oc: es ja en execucion.

en: Save history
oc: Enregistrar l’istoric

en: General behaviour
oc: Comportament general

en: History settings
oc: Paramètres de l’istoric

en: Keyboard shortcuts
oc: Acorchis clavièr

en: Cancel
oc: Anullar

note: Translators: this is the translation for emptying the history
en: Empty
oc: Void

en: Resources limits
oc: Limits de ressorsas

en: Text limits
oc: Limits del tèxte

en: Display settings
oc: Paramètres d’afichatge

en: History access
oc: Accès istoric

en: Backup
oc: Salvagardas

en: Delete
oc: Suprimir

en: Edit
oc: Modificar

en: New
oc: Novèl

en: Restart
oc: Reaviar

en: Search
oc: Recercar

en: GPaste Settings
oc: Paramètres GPaste

en: Stop
oc: Arrestar

en: Upload
oc: Enviar
