GPaste - en to sv translation catalogue (150 entries)

en: Launch the graphical tool
sv: Starta det grafiska verktyget

en: Mark the active item as being a password
sv: Märk den aktiva posten som varande lösenord

en: Delete the active item from history
sv: Ta bort aktiv post från historiken

en: Display the history
sv: Visa historiken

en: Sync the clipboard to the primary selection
sv: Synkronisera urklipp med primär markering

en: Sync the primary selection to the clipboard
sv: Synkronisera primär markering med urklipp

en: Upload the active item to a pastebin service
sv: Ladda upp aktiv post till en pastebin-tjänst

en: Clipboard;Manager;Settings;Preferences;Configuration;
sv: Urklipp;Hanterare;Inställningar;Inställningar;Konfiguration;

en: Manage your clipboard history
sv: Hantera din urklippshistorik

en: About
sv: Om

en: Max size of an element when displaying it
sv: Maxstorlek för ett objekt vid visning

en: The extra stuff of that element will be replaced by "…", and newlines by " " when displaying from the applet, 0 to disable.
sv: Överskjutande innehåll från objektet kommer att ersättas av "…" och nya rader av " ", vid visning i panelprogrammet. 0 för att inaktivera.

en: Do we detect and replace growing lines in history?
sv: Skall vi identifiera och ersätta växande rader i historiken?

en: By default, selecting "Here is", then "Here is an example" will create two entries in the history. With this feature enabled, the first one will be replaced by the second one.
sv: Som standard skapas två poster i historiken vid markering av först "Här är" och sedan "Här är ett exempel". Med denna funktion aktiverad, kommer den första posten att ersättas av den andra.

en: The name of the current history
sv: Namnet på aktuell historik

en: The default name is "history"
sv: Standardnamnet är "historik"

en: Do we save the images copied to history, or only text?
sv: Skall vi spara bilder kopierade till historiken, eller bara text?

en: Do we close the UI after selecting an item?
sv: Skall vi stänga UI efter att en post valts?

en: By default, we close it
sv: Som standard stänger vi den

en: The keyboard shortcut to launch the graphical interface
sv: Tangentbordsgenväg för att starta det grafiska gränssnittet

en: By default, hitting ctrl + alt + g does that ("<Ctrl><Alt>G"). An empty string here disables this functionnality.
sv: Som standard görs detta med Ctrl+Alt+G ("<Ctrl><Alt>G"). En tom sträng här, inaktiverar denna funktion.

en: The keyboard shortcut to mark the active item as being a password
sv: Tangentbordsgenväg för att markera aktivt objekt som varande ett lösenord

en: By default, hitting ctrl + alt + s will mark the active item as being a password ("<Ctrl><Alt>S"). An empty string here disables this functionnality.
sv: Som standard markeras den aktiva posten som varande ett lösenord, med Ctrl+Alt+S  ("<Ctrl><Alt>S"). En tom sträng här, inaktiverar denna funktion.

en: Max displayed history size
sv: Max visad historikstorlek

en: Maximum number of items displayed in the history
sv: Max antal poster som visas i historiken

en: Max history size
sv: Max historikstorlek

en: Maximum number of items in history
sv: Max antal poster i historiken

en: Max memory usage (MB)
sv: Max minnesanvändning (MB)

en: Maximum amount of memory used to store contents
sv: Max minnesmängd som kan användas för att lagra innehåll

en: Max text item size
sv: Max textobjektstorlek

en: Maximum size of a text item. Anything out of this boundary is ignored.
sv: Maxstorlek för ett textobjekt. Allt som överskrider denna gräns undantas.

en: Min text item size
sv: Minsta textobjektstorlek

en: Minimum size of a text item. Anything out of this boundary is ignored.
sv: Minsta storlek för en textpost. Allt under denna gräns undantas.

en: The keyboard shortcut to delete the first element in history
sv: Tangentbordsgenväg för att ta bort första posten från historiken

en: By default, hitting ctrl + alt + v does that ("<Ctrl><Alt>V"). An empty string here disables this functionnality.
sv: Som standard görs detta med Ctrl+Alt+V ("<Ctrl><Alt>V"). En tom sträng här, inaktiverar denna funktion.

en: Does the primary selection affects history?
sv: Skall primär markering påverka historiken?

en: By default, only clipboard (ctrl+c) affects history.
sv: Som standard påverkas historiken endast av urklipp (Ctrl+C).

en: Do we save the history from one session to another?
sv: Skall vi spara historiken från en session till en annan?

en: By default, we're saving it
sv: Som standard sparar vi den

en: The keyboard shortcut to display the menu
sv: Tangentbordsgenväg för att visa menyn

en: By default, hitting ctrl + alt + h displays the menu ("<Ctrl><Alt>H"). An empty string here disables this functionnality.
sv: Som standard visas menyn med Ctrl+Alt+H  ("<Ctrl><Alt>H"). En tom sträng här, inaktiverar denna funktion.

en: The keyboard shortcut to sync the clipboard to the primary selection
sv: Tangentbordsgenväg för att synkronisera urklipp med primär markering

en: By default, hitting ctrl + alt + o syncs them ("<Ctrl><Alt>P"). An empty string here disables this functionnality.
sv: Som standard synkroniseras de med Ctrl+Alt+O  ("<Ctrl><Alt>O"). En tom sträng här, inaktiverar denna funktion.

en: The keyboard shortcut to sync the primary selection to the clipboard
sv: Tangentbordsgenväg för att synkronisera primär markering med urklipp

en: By default, hitting ctrl + alt + p syncs them ("<Ctrl><Alt>P"). An empty string here disables this functionnality.
sv: Som standard synkroniseras de med Ctrl+Alt+P  ("<Ctrl><Alt>P"). En tom sträng här, inaktiverar denna funktion.

en: Are the primary selection and the clipboard synchronized?
sv: Är primär markering och urklipp synkroniserade?

en: By default, the primary selection and the clipboard are independent.
sv: Som standard är primär markering och urklipp oberoende av varandra.

en: Do we track the clipboard changes?
sv: Skall vi övervaka urklippsändringar?

en: By default, we're tracking those changes.
sv: Som standard övervakar vi dessa ändringar.

en: Do we sync the daemon state with the gnome-shell extension's one? (disable the daemon when disabling the extension)
sv: Skall vi synkronisera tjänststatus med status för gnome-skaltillägget (inaktivera tjänsten när tillägget inaktiveras)?

en: By default, the daemon state keeps unchanged
sv: Som standard ändras inte tjänstens status

en: Do we trim the textual items before adding them to history?
sv: Skall vi trimma textposter innan de läggs till i historiken?

en: Trimming means removing all trailing and ending spaces. By default, we're letting them as-is.
sv: Trimning innebär att alla efterföljande och avslutande blanksteg tas bort. Som standard lämnas de kvar.

en: The keyboard shortcut to upload the first element in history to a pastebin service
sv: Tangentbordsgenväg för att ladda upp historikens första post, till en pastebin-tjänst.

en: By default, hitting ctrl + alt + u does that ("<Ctrl><Alt>U"). An empty string here disables this functionnality.
sv: Som standard görs detta med Ctrl+Alt+U ("<Ctrl><Alt>U"). En tom sträng här, inaktiverar denna funktion.

en: GPaste is a clipboard managing system allowing you to track and manage your clipboard history in a highly customizable way.
sv: GPaste är ett system för urklippshantering, som låter dig övervaka och hantera din urklippshistorik på ett mycket anpassningsbart sätt.

en: GPaste provides you with a graphical tool allowing you to manage everything easily.
sv: GPaste är ett grafiskt verktyg som låter dig hantera allt på ett enkelt sätt.

en: The main UI
sv: Primärt UI

en: The settings UI
sv: Inställnings-UI

en: port to gnome-shell 40
sv: port till gnome-shell 40

en: updated translations
sv: uppdaterade översättningar

en: Couldn't spawn
sv: Kunde inte starta

en: Usage:
sv: Användning:

note: Translators: help for gpaste history-size
en: print the size of the history
sv: Skriv ut historikstorleken

note: Translators: help for gpaste get-history
en: get the name of the current history
sv: Hämta namnet på aktuell historik

note: Translators: help for gpaste backup-history <name> Translators: help for gpaste switch-history <name> Translators: help for gpaste delete-history <name> Translators: help for gpaste add-password <name> <text> Translators: help for gpaste set-password <uuid> <name> Translators: help for gpaste delete
en: name
sv: Namn

en: backup current history
sv: Säkerhetskopiera aktuell historik

en: switch to another history
sv: Växla till en annan historik

en: delete a history
sv: Ta bort en historik

note: Translators: help for gpaste list-histories
en: list available histories
sv: Lista tillgängliga historiker

note: Translators: help for gpaste add <text>
en: text
sv: Text

en: set text to clipboard
sv: Ange text till urklipp

en: password
sv: Lösenord

en: add the name - password couple to the clipboard
sv: Lägg till namn och lösenordspar till urklipp

note: Translators: help for gpaste rename-password <old name> <new name>
en: old name
sv: Gammalt namn

en: new name
sv: Nytt namn

en: rename the password
sv: Byt namn på lösenordet

note: Translators: help for gpaste replace <uuid> <contents>
en: contents
sv: Innehåll

en: delete the password <name> from the history
sv: Ta bort lösenordet <name> från historiken

note: Translators: help for gpaste file <path>
en: path
sv: Sökväg

en: put the content of the file at <path> into the clipboard
sv: Skicka innehållet i filen <path>, till urklipp

note: Translators: help for whatever | gpaste
en: whatever
sv: Vad som helst

en: set the output of whatever to clipboard
sv: Skicka utdata från vad som helst till urklipp

note: Translators: help for gpaste empty
en: empty the history
sv: Töm historiken

note: Translators: help for gpaste start
en: start tracking clipboard changes
sv: Börja övervaka urklippsändringar

note: Translators: help for gpaste stop
en: stop tracking clipboard changes
sv: Sluta övervaka urklippsändringar

note: Translators: help for gpaste quit
en: alias for stop
sv: alias för stopp

note: Translators: help for gpaste daemon-reexec
en: reexecute the daemon (after upgrading...)
sv: Starta om tjänsten (efter uppgradering...)

note: Translators: help for gpaste preferences
en: launch the configuration tool
sv: Starta inställningsverktyget

note: Translators: help for gpaste ui
en: launch the graphical tool
sv: Starta det grafiska verktyget

note: Translators: help for gpaste show-history
en: make the applet or extension display the history
sv: Låt panelprogrammet eller tillägget visa historiken

note: Translators: help for gpaste version
en: display the version
sv: Visa version

note: Translators: help for gpaste daemon-version
en: display the daemon version
sv: Visa tjänstversion

note: Translators: help for gpaste help
en: display this help
sv: Visa denna hjälp

note: Translators: help for gpaste about
en: display the about dialog
sv: Visa "Om"

en: Display options:
sv: Visningsalternativ:

note: Translators: help for --oneline
en: display each item on only one line
sv: Visa varje post på endast en rad

note: Translators: help for --raw
en: display each item raw (without line numbers)
sv: Visa varje post rent (utan radnummer)

note: Translators: help for --zero
en: use a NUL character instead of a new line betweean each item
sv: Använd NULL-tecken istället för ny rad mellan varje post

en: Merge options:
sv: Sammanfogningsalternativ:

note: Translators: help for --decoration <string> Translators: help for --separator <string>
en: string
sv: Sträng

en: add the given decoration to the beginning and the end of each item before merging
sv: Lägg till angiven dekoration i början och slutet på varje post, före sammanfogning

en: add the given separator between each item when merging
sv: Lägg till angiven separator mellan varje post vid sammanfogning

en: Successfully reexecuted the daemon
sv: Tjänsten startades om korrekt

en: Cannot add non utf8 data as text.
sv: Kan inte lägga till icke UTF8-data som text.

note: Translators: strftime format for image timestamps. Rearrange to match your locale's date/time convention.
en: %m/%d/%y %T
sv: %y-%m-%d %T

note: Translators: Image item displayed in history. %d is width, %d is height, %s is the formatted date.
en: [Image, %d x %d (%s)]
sv: [Bild, %d x %d (%s)]

note: This is the prefix displayed in history to identify a password
en: Password
sv: Lösenord

en: [Files]
sv: [Filer]

en: Stop signal received, exiting
sv: Stoppsignal mottagen, avslutar

en: Could not acquire DBus name.
sv: Kunde inte hämta DBus-namn.

en: (Couldn't connect to GPaste daemon)
sv: (Kunde inte ansluta till GPaste-tjänsten)

en: (Empty)
sv: (Tom)

en: (No result)
sv: (Inget resultat)

en: Could not create history dir
sv: Kunde inte skapa historikmapp

en: Failed to register the gtk application
sv: Kunde inte registrera gtk-applikationen

en: General behaviour
sv: Allmänt beteende

en: Track clipboard changes
sv: Övervaka urklippsändringar

en: Close UI on select
sv: Stäng UI vid markering

en: Save history
sv: Spara historik

en: Enable the gnome-shell extension
sv: Aktivera gnome-skaltillägget

en: Sync the daemon state with the extension's one
sv: Synkronisera tjänstens status med tilläggets

en: Primary selection affects history
sv: Primär markering påverkar historiken

en: Synchronize clipboard with primary selection
sv: Synkronisera urklipp med primär markering

en: Trim items
sv: Trimma poster

en: Detect growing lines
sv: Identifiera växande rader

en: History settings
sv: Historikinställningar

en: Min text item length
sv: Minimumlängd för textposter

en: Max text item length
sv: Maxlängd för textposter

en: Max element size when displaying
sv: Max objektstorlek vid visning

en: Images support
sv: Bildstöd

en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Empty
sv: Töm

en: Delete
sv: Ta bort

en: Edit
sv: Redigera

en: Under which name do you want to backup this history?
sv: Under vilket namn vill du säkerhetskopiera historiken?

en: Backup
sv: Säkerhetskopiera

en: Switch to
sv: Växla till

en: Restart
sv: Starta om

en: Do you really want to restart the daemon?
sv: Vill du verkligen starta om tjänsten?

en: Restart the daemon
sv: Starta om tjänsten

en: Search
sv: Sök

en: GPaste Settings
sv: GPaste Inställningar

en: General
sv: Allmänt

en: Stop
sv: Stopp

en: Do you really want to stop tracking clipboard changes?
sv: Vill du verkligen sluta övervaka urklippsändringar?

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Quit
sv: Avsluta

en: Couldn't connect to GPaste daemon
sv: Kunde inte ansluta till GPaste-tjänsten
