gpdftext 0.0.1-1 - en to cs translation catalogue (34 entries)

en: eBook PDF editor
cs: Editor elektronických knih PDF

en: gPDFText converts ebook PDF content into ASCII text, reformatted for long line paragraphs.
cs: gPDFText převádí obsah elektronických knih PDF do ASCII textu, přeformátovaného na odstavce s dlouhými řádky.

en: Homepage
cs: Domovská stránka

en: file
cs: soubor

en: GConf init failed: %s
cs: Selhala inicializace GConf: %s

en: Saving text file
cs: Ukládání textového souboru

en: All text files
cs: Všechny textové soubory

en: new file
cs: nový soubor

en: Saved text file.
cs: Textový soubor uložen

en: Done
cs: Proveď

en: Loading ebook:
cs: Nahrávání elektronické knihy:

en: All PDF Files (*.pdf)
cs: Všechny PDF soubory (*.pdf)

en: Language '%s' from GConf isn't in the list of available languages
cs: Jazyk '%s' z GConf není na seznamu dostupných jazyků

note: Context: Spell check dictionary
en: System default
cs: Výchozí nastavení systému

en: _File
cs: _Soubor

en: _Edit
cs: U_pravit

en: _View
cs: _Zobrazit

en: Spell _check
cs: Kont_rola pravopisu

en: _Help
cs: Nápo_věda

en: Preferences
cs: _Předvolby

en: Quit
cs: Konec

en: gPDFText preferences
cs: Předvolby gPDFText

en: Default paper size
cs: Výchozí velikost papíru

en: A_5 book size (portrait)
cs: Velikost knihy A5 (na výšku)

en: _B5 book size (portrait)
cs: Velikost knihy _B5 (na výšku)

en: A_4 paper size (portrait)
cs: Velikost papíru A4 (na výšku)

en: Regular expression preferences
cs: Volby regulárních výrazů

en: Page _number removal
cs: Ods_traňovat čísla stránek

note: "Lengthen lines" refers to the option to enable a regular expression that reformats a series of lines back into a single paragraph on a single long line.
en: _Lengthen lines
cs: Prodlouž_it řádky

en: Re_join hyphenated words
cs: Spo_jovat rozdělená slova

en: _Default font
cs: Výchozí _písmo

en: Di_ctionary
cs: S_lovník

en: gPDFText ebook editor
cs: Editor elektronických knih gPDFText

en: Edit text from ebook PDF files
cs: Upravuje text ze souborů elektronických knih PDF
