gpdftext 0.1.0 - en to de translation catalogue (39 entries)

en: eBook PDF editor
de: eBook-PDF-Editor

en: gPDFText converts ebook PDF content into ASCII text, reformatted for long line paragraphs.
de: gPDFText wandelt eBook-PDFs in ASCII-Text um und fügt dabei die einzelnen Zeilen zu Absätzen zusammen, so dass ein gut leserlicher Text entsteht.

en: file
de: Datei

en: GConf init failed: %s
de: GConf-Initialisierung ist fehlgeschlagen: %s

en: Saving PDF file
de: Speichere PDF-Datei

en: Saving text file
de: Speichere Text-Datei

en: Save file as
de: Speichere Datei als

en: All text files
de: Alle Textdateien

en: PDF files
de: PDF-Dateien

en: new file
de: Neue Datei

en: Error: Pango iter index is zero.
de: Fehler: Index eines Pango-Iterators ist Null.

en: Saved PDF file. (%ld page) | Saved PDF file (%ld pages).
de[0]: PDF-Datei gespeichert. (%ld Seite)
de[1]: PDF-Datei gespeichert. (%ld Seiten)

en: Saved text file.
de: Text-Datei gespeichert.

note: Translators: Please try to keep this string brief, there often isn't a lot of room in the statusbar.
en: %ld non-UTF8 character was removed | %ld non-UTF-8 characters were removed
de[0]: %ld Nicht-UTF8-Zeichen wurde entfernt
de[1]: %ld Nicht-UTF8-Zeichen wurden entfernt

en: Done
de: Fertig

en: Loading ebook:
de: Lade eBook:

en: Open file
de: Datei öffnen

en: All PDF Files (*.pdf)
de: Alle PDF-Dateien (*.pdf)

en: ASCII text files (*.txt)
de: ASCII-Textdateien (*.txt)

en: Language '%s' from GConf isn't in the list of available languages
de: Sprache »%s« von GConf ist nicht in der Liste der verfügbaren Sprachen

note: Context: Spell check dictionary
en: System default
de: Systemvorgabe

en: _File
de: _Datei

en: _Edit
de: Bea_rbeiten

en: _View
de: _Ansicht

en: Spell _check
de: Rechtschreib_prüfung

en: _Help
de: _Hilfe

en: gPDFText preferences
de: gPDFText-Einstellungen

en: Default paper size
de: Standard-Papierformat

en: A_5 book size (portrait)
de: A_5-Buchformat (Porträt)

en: _B5 book size (portrait)
de: _B5-Buchformat (Porträt)

en: A_4 paper size (portrait)
de: A_4-Papierformat (Porträt)

en: Regular expression preferences
de: Einstellungen für reguläre Ausdrücke

en: Page _number removal
de: Sei_tennummern entfernen

note: "Lengthen lines" refers to the option to enable a regular expression that reformats a series of lines back into a single paragraph on a single long line.
en: _Lengthen lines
de: Einzelne _Zeilen zusammenfügen

en: Re_join hyphenated words
de: mit Bindestrich getrennte Wörter _vereinen

en: _Default font
de: _Standard-Schriftart

en: Di_ctionary
de: Le_xikon

en: gPDFText ebook editor
de: gPDFText eBook-Editor

en: Edit text from ebook PDF files
de: Text von eBook-PDF-Dateien bearbeiten
