gpdftext 0.1.3-1 - en to ru translation catalogue (50 entries)

en: eBook PDF editor
ru: Редактор eBook PDF

en: gPDFText converts ebook PDF content into ASCII text, reformatted for long line paragraphs.
ru: gPDFText преобразует содержимое ebook PDF в простой текст ASCII, переформатируя абзацы в длинные строки.

en: Homepage
ru: Домашняя страница

en: file
ru: файл

en: GConf init failed: %s
ru: Не удалось инициализировать GConf: %s

en: Saving PDF file
ru: Сохранение в PDF-файл

en: Saving text file
ru: Сохранение в текстовый файл

en: Save file as
ru: Сохранить файл как

en: All text files
ru: Все текстовые файлы

en: PDF files
ru: PDF-файлы

en: new file
ru: новый файл

en: Error: Pango iter index is zero.
ru: Ошибка: индекс итератора Pango равен нулю.

en: Saved PDF file. (%ld page) | Saved PDF file (%ld pages).
ru[0]: PDF-файл сохранён. (%ld страница)
ru[1]: PDF-файл сохранён. (%ld страницы)
ru[2]: PDF-файл сохранён. (%ld страниц)

en: Saved text file.
ru: Текстовый файл сохранён.

note: Translators: Please try to keep this string brief, there often isn't a lot of room in the statusbar.
en: %ld non-UTF8 character was removed | %ld non-UTF-8 characters were removed
ru[0]: %ld не-UTF8 символ был удалён
ru[1]: %ld не-UTF8 символа было удалено
ru[2]: %ld не-UTF8 символов было удалено

en: Done
ru: Выполнено

en: Loading ebook:
ru: Загрузить ebook:

en: Open file
ru: Открыть файл

en: All PDF Files (*.pdf)
ru: Все файлы PDF (*.pdf)

en: ASCII text files (*.txt)
ru: Все текстовые файлы (*.txt)

en: Language '%s' from GConf isn't in the list of available languages
ru: В списке доступных языков нет языка «%s» из GConf

note: Context: Spell check dictionary
en: System default
ru: Системный по умолчанию

en: _File
ru: _Файл

en: _Edit
ru: _Правка

en: _View
ru: _Вид

en: Spell _check
ru: Проверка орфографии

en: _Help
ru: _Справка

en: New file
ru: Новый файл

en: Open a file
ru: Открыть файл

en: Save text as PDF
ru: Сохранить текст как PDF

en: Undo the last action
ru: Отменить последнее действие

en: Redo the last undo
ru: Вернуть последнюю отменённую операцию

en: Preferences
ru: Параметры

en: Spell checking
ru: Проверка орфографии

en: About gpdftext
ru: О gpdftext

en: gpdfext user manual
ru: Руководство пользователя gpdfext

en: Quit
ru: Выход

en: gPDFText preferences
ru: Настройки gPDFText

en: Default paper size
ru: Размер бумаги по умолчанию

en: A_5 book size (portrait)
ru: A_5 (портрет)

en: _B5 book size (portrait)
ru: _B5 (портрет)

en: A_4 paper size (portrait)
ru: A_4 (портрет)

en: Regular expression preferences
ru: Настройки регулярного выражения

en: Page _number removal
ru: Удаление _номеров страниц

note: "Lengthen lines" refers to the option to enable a regular expression that reformats a series of lines back into a single paragraph on a single long line.
en: _Lengthen lines
ru: _Удлинение строк

en: Re_join hyphenated words
ru: Слияние слов с _переносом

en: _Default font
ru: _Шрифт по умолчанию

en: Di_ctionary
ru: _Словарь

en: gPDFText ebook editor
ru: Редактор ebook gPDFText

en: Edit text from ebook PDF files
ru: Редактировать текст из файлов ebook PDF
