gpdftext 0.0.2 - en to sv translation catalogue (32 entries)

en: eBook PDF editor
sv: ebok-redigerare

en: gPDFText converts ebook PDF content into ASCII text, reformatted for long line paragraphs.
sv: gPDFText konverterar eböcker i PDF-format till vanlig text, långa rader omformatteras till stycken.

en: Homepage
sv: Webbplats

en: file
sv: fil

en: GConf init failed: %s
sv: GConf misslyckades vid uppstart: %s

en: Saving text file
sv: Sparar textfil

en: All text files
sv: Alla textfiler

en: new file
sv: ny fil

en: Saved text file.
sv: Sparade textfil.

en: Done
sv: Klar

en: Loading ebook:
sv: Laddar ebok:

en: All PDF Files (*.pdf)
sv: Alla PDF-filer (*.pdf)

en: Language '%s' from GConf isn't in the list of available languages
sv: Språket "%s" från GConf finns inte i listan med tillgängliga språk

note: Context: Spell check dictionary
en: System default
sv: Systemstandard

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: _redigera

en: _View
sv: _Visa

en: Spell _check
sv: Stavningskontroll

en: _Help
sv: _Hjälp

en: gPDFText preferences
sv: Egenskaper för gPDFText

en: Default paper size
sv: Standard storlek för sidor

en: A_5 book size (portrait)
sv: A_5, bokstorlek (porträtt)

en: _B5 book size (portrait)
sv: _B5, bokstorlek (porträtt)

en: A_4 paper size (portrait)
sv: A_4-storlek (porträtt)

en: Regular expression preferences
sv: Egenskaper för reguljära uttryck

en: Page _number removal
sv: Ta bort sid_nummer.

note: "Lengthen lines" refers to the option to enable a regular expression that reformats a series of lines back into a single paragraph on a single long line.
en: _Lengthen lines
sv: S_lå samman rader

en: Re_join hyphenated words
sv: Slå samman avstavade o_rd

en: _Default font
sv: _Standard typsnitt

en: Di_ctionary
sv: Lexikon

en: gPDFText ebook editor
sv: gPDFText ebok-redigerare

en: Edit text from ebook PDF files
sv: Redigera text från eböcker i PDF-format.
