gpdftext - en to uk translation catalogue (50 entries)

en: eBook PDF editor
uk: Редактор eBook PDF

en: gPDFText converts ebook PDF content into ASCII text, reformatted for long line paragraphs.
uk: gPDFText конвертує вміст PDF файлів електронних крижок до ASCII тексту, переформатовуючи параграфи з довгими стрічками.

en: Homepage
uk: Домашня сторінка

en: file
uk: файл

en: GConf init failed: %s
uk: Ініціалізація GConf не вдалася: %s

en: Saving PDF file
uk: Збереження PDF файлу

en: Saving text file
uk: Збереження текстового файлу

en: Save file as
uk: Зберегти файл як

en: All text files
uk: Всі текстові файли

en: PDF files
uk: PDF файли

en: new file
uk: новий файл

en: Error: Pango iter index is zero.
uk: Помилка: Pango iter index є нулем.

en: Saved PDF file. (%ld page) | Saved PDF file (%ld pages).
uk[0]: Збережений PDF файл (%ld сторінка).
uk[1]: Збережений PDF файл (%ld сторінок).
uk[2]: Збережений PDF файл (%ld сторінок).

en: Saved text file.
uk: Збережений текстовий файл.

note: Translators: Please try to keep this string brief, there often isn't a lot of room in the statusbar.
en: %ld non-UTF8 character was removed | %ld non-UTF-8 characters were removed
uk[0]: %ld не UTF-8 символів вилучено
uk[1]: %ld не UTF-8 символів вилучено
uk[2]: %ld не UTF-8 символів вилучено

en: Done
uk: Зроблено

en: Loading ebook:
uk: Завантажую електронну книжку:

en: Open file
uk: Відкрити файл

en: All PDF Files (*.pdf)
uk: Всі PDF файли (*.pdf)

en: ASCII text files (*.txt)
uk: ASCII текстові файли (*.txt)

en: Language '%s' from GConf isn't in the list of available languages
uk: Мови '%s' з GConf немає в списку доступних мов

note: Context: Spell check dictionary
en: System default
uk: Типова системи

en: _File
uk: _Файл

en: _Edit
uk: _Редагувати

en: _View
uk: _Вигляд

en: Spell _check
uk: _Перевірка орфографії

en: _Help
uk: _Допомога

en: New file
uk: Новий файл

en: Open a file
uk: Відкрити файл

en: Save text as PDF
uk: Зберегти текст як PDF

en: Undo the last action
uk: Скасувати останню дію

en: Redo the last undo
uk: Повторити останню зміну

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Spell checking
uk: Перевірка орфографії

en: About gpdftext
uk: Про gpdftext

en: gpdfext user manual
uk: допомога по gpdftext

en: Quit
uk: Вийти

en: gPDFText preferences
uk: Налаштування gPDGText

en: Default paper size
uk: Типовий розмір

en: A_5 book size (portrait)
uk: A_5 розмір (портрет)

en: _B5 book size (portrait)
uk: _B5 розмір (портрет)

en: A_4 paper size (portrait)
uk: A_4 розмір (портрет)

en: Regular expression preferences
uk: Налаштування регулярного виразу

en: Page _number removal
uk: Вилучення _номера сторінки

note: "Lengthen lines" refers to the option to enable a regular expression that reformats a series of lines back into a single paragraph on a single long line.
en: _Lengthen lines
uk: _Розширення стрічок

en: Re_join hyphenated words
uk: С_получити підкреслені слова

en: _Default font
uk: _Типовий шрифт

en: Di_ctionary
uk: С_ловник

en: gPDFText ebook editor
uk: Редактор електронних книжок gPDFText

en: Edit text from ebook PDF files
uk: Редагувати текст з файлів PDF електронних книжок
