gPodder - en to cs_CZ translation catalogue (374 entries)

en: gPodder on %s
cs_CZ: gPodder na %s

en: Getting started
cs_CZ: Úvodem

en: Queued
cs_CZ: Zařazeno do fronty

en: Downloading
cs_CZ: Stahování

en: Finished
cs_CZ: Dokončeno

en: Failed
cs_CZ: Selhalo

en: Cancelled
cs_CZ: Zrušeno

en: Paused
cs_CZ: Pozastaveno

en: Missing content from server
cs_CZ: Poznámky

en: I/O Error: %(error)s: %(filename)s
cs_CZ: Chyba vstupu/výstupu: %(error)s: %(filename)s

en: HTTP Error %(code)s: %(message)s
cs_CZ: Chyba HTTP %(code)s: %(message)s

en: Error: %s
cs_CZ: Chyba: %s

en: Desktop Integration
cs_CZ: Začlenění do pracovního prostředí

en: Interface
cs_CZ: Rozhraní

en: Post download
cs_CZ: Příspěvek ke stažení

en: Other
cs_CZ: Jiný

en: No description for this extension.
cs_CZ: Pro tento doplněk není dostupný popis.

en: Command not found: %(command)s
cs_CZ: Příkaz %(command)s nebyl nalezen

en: Python module not found: %(module)s
cs_CZ: Python modul %(module)s nebyl nalezen

en: No description available
cs_CZ: Popis není k dispozici

en: unknown
cs_CZ: neznámý

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Only keep latest
cs_CZ: Zachovat pouze poslední

en: Add %s
cs_CZ: Přidat %s

en: Remove %s
cs_CZ: Odebrat %s

en: Cancelled by user
cs_CZ: Zrušeno uživatelem

en: Writing data to disk
cs_CZ: Zapisování dat na disk

en: Opening iPod database
cs_CZ: Otevření databáze iPodu

en: iPod opened
cs_CZ: iPod otevřen

en: Saving iPod database
cs_CZ: Ukládání databáze iPodu

en: Removing %s
cs_CZ: Odstranění %s

en: Adding %s
cs_CZ: Přidání %s

en: Error copying %(episode)s: Not enough free space on %(mountpoint)s
cs_CZ: Chyba při kopírování %(episode)s: Není dostatek místa v %(mountpoint)s

en: Opening MP3 player
cs_CZ: Otevírání MP3 přehrávače

en: MP3 player opened
cs_CZ: MP3 přehrávač otevřen

en: No device configured
cs_CZ: Žádné nastavené zařízení

en: Please set up your device in the preferences dialog.
cs_CZ: Nastavte, prosím, zařízení v dialogu předvoleb.

en: Cannot open device
cs_CZ: Nelze otevřít zařízení

en: Not enough space left on device
cs_CZ: Na zařízení není dostatek místa.

en: Additional free space required: %(required_space)s
    Do you want to continue?
cs_CZ: Další volné vyžadované místo: %(required_space)s
    Chcete pokračovat?

en: Episode
cs_CZ: Epizoda

en: %(count)d day ago | %(count)d days ago
cs_CZ[0]: Před %(count)d dnem
cs_CZ[1]: Před %(count)d dny
cs_CZ[2]: Před %(count)d dny

en: Today
cs_CZ: Dnes

en: Yesterday
cs_CZ: Včera

en: (unknown)
cs_CZ: (neznámo)

en: %(count)d second | %(count)d seconds
cs_CZ[0]: %(count)d sekunda
cs_CZ[1]: %(count)d sekundy
cs_CZ[2]: %(count)d sekund

en: %(count)d hour | %(count)d hours
cs_CZ[0]: %(count)d hodina
cs_CZ[1]: %(count)d hodiny
cs_CZ[2]: %(count)d hodin

en: %(count)d minute | %(count)d minutes
cs_CZ[0]: %(count)d minuta
cs_CZ[1]: %(count)d minuty
cs_CZ[2]: %(count)d minut

en: and
cs_CZ: a

en: Cannot start gPodder
cs_CZ: gPodder nelze spustit

en: D-Bus error: %s
cs_CZ: D-Bus chyba: %s

en: About gPodder
cs_CZ: O aplikaci gPodder

en: Integer
cs_CZ: Celé číslo

en: Float
cs_CZ: Desetinné číslo

en: Boolean
cs_CZ: Logická hodnota

en: String
cs_CZ: Řetězec

en: Command: %s
cs_CZ: Příkaz: %s

en: Default application
cs_CZ: Výchozí aplikace

en: Extensions
cs_CZ: Rozšíření

en: Loading incomplete downloads
cs_CZ: Načítání nedokončených stahování

en: Some episodes have not finished downloading in a previous session.
cs_CZ: Stahování některých epizod nebylo při minulém spuštění dokončeno.

en: %(count)d partial file | %(count)d partial files
cs_CZ[0]: %(count)d neúplný soubor
cs_CZ[1]: %(count)d neúplné soubory
cs_CZ[2]: %(count)d neúplných souborů

en: Action
cs_CZ: Akce

en: Confirm changes from gpodder.net
cs_CZ: Potvrdit změny z gpodder.net

en: Select the actions you want to carry out.
cs_CZ: Vyberte akci, kterou chcete provést

en: Uploading subscriptions
cs_CZ: Nahrávání odběrů

en: Your subscriptions are being uploaded to the server.
cs_CZ: Vaše odběry jsou nahrávány na server

en: List uploaded successfully.
cs_CZ: Seznam byl úspěšně nahrán

en: Error while uploading
cs_CZ: Při nahrávání došlo k chybě

en: Size
cs_CZ: Velikost

en: Duration
cs_CZ: Délka

en: Released
cs_CZ: Vydáno

en: Progress
cs_CZ: Průběh

en: No episodes in current view
cs_CZ: Žádné odběry v současném zobrazení

en: No episodes available
cs_CZ: Žádné dostupné epizody

en: No podcasts in this view
cs_CZ: Žádné podcasty v tomto zobrazení

en: No subscriptions
cs_CZ: Žádné odběry

en: No active tasks
cs_CZ: Žádné aktivní úlohy

en: %(count)d active | %(count)d active
cs_CZ[0]: %(count)d aktivní
cs_CZ[1]: %(count)d aktivní
cs_CZ[2]: %(count)d aktivních

en: %(count)d queued | %(count)d queued
cs_CZ[0]: %(count)d ve frontě
cs_CZ[1]: %(count)d ve frontě
cs_CZ[2]: %(count)d ve frontě

en: %(count)d failed | %(count)d failed
cs_CZ[0]: %(count)d selhal
cs_CZ[1]: %(count)d selhaly
cs_CZ[2]: %(count)d selhalo

en: downloading %(count)d file | downloading %(count)d files
cs_CZ[0]: stahuje se %(count)d ve soubor
cs_CZ[1]: stahují se %(count)d ve soubory
cs_CZ[2]: stahuje se %(count)d ve souborů

en: synchronizing %(count)d file | synchronizing %(count)d files
cs_CZ[0]: synchronizace %(count)d souboru
cs_CZ[1]: synchronizace %(count)d souborů
cs_CZ[2]: synchronizace %(count)d souborů

en: %(queued)d task queued | %(queued)d tasks queued
cs_CZ[0]: %(queued)d úloha ve frontě
cs_CZ[1]: %(queued)d úlohy ve frontě
cs_CZ[2]: %(queued)d úloh ve frontě

en: Please report this problem and restart gPodder:
cs_CZ: Nahlaste, prosím, tento problém a restartujte gPodder

en: Unhandled exception
cs_CZ: Nezvládnutá výjimka

en: Feedparser error: %s
cs_CZ: Chyba při zpracování zdroje: %s

en: Could not download some episodes:
cs_CZ: Nelze stáhnout některé epizody:

en: Downloads finished
cs_CZ: Stahování dokončeno

en: Downloads failed
cs_CZ: Stahování selhalo

en: Could not sync some episodes:
cs_CZ: Nelze synchronizovat  některé epizody:

en: Device synchronization finished
cs_CZ: Synchronizace se zařízením dokončena

en: Device synchronization failed
cs_CZ: Synchronizace se zařízením se nezdařila

en: %(count)d more episode | %(count)d more episodes
cs_CZ[0]: %(count)d další epizoda
cs_CZ[1]: %(count)d další epizody
cs_CZ[2]: %(count)d dalších epizod

en: Start download now
cs_CZ: Zahájit stahování

en: Download
cs_CZ: Stahování

en: Pause
cs_CZ: Pozastavit

en: Cancel
cs_CZ: Zrušeno

en: Remove from list
cs_CZ: Odstranit ze seznamu

en: Update podcast
cs_CZ: Aktualizovat podcast

en: Open download folder
cs_CZ: Otevřít složku pro stahování

en: Mark episodes as old
cs_CZ: Označit epizody jako staré

en: Archive
cs_CZ: Archivovat

en: Podcast settings
cs_CZ: Nastavení podcastů

en: Error converting file.
cs_CZ: Chyba při převádění souboru

en: Bluetooth file transfer
cs_CZ: Přenos souboru přes bluetooth

en: Open
cs_CZ: Otevřít

en: Play
cs_CZ: Přehrát

en: Preview
cs_CZ: Ukázka

en: Stream
cs_CZ: Proud

en: Send to
cs_CZ: Odeslat na

en: Local folder
cs_CZ: Místní složka

en: Bluetooth device
cs_CZ: Zařízení bluetooth

en: New
cs_CZ: Nový

en: Episode details
cs_CZ: Detaily epizody

en: Please check your media player settings in the preferences dialog.
cs_CZ: Zkontrolujte nastavení vašeho přehrávače v nabídce možnosti

en: Error opening player
cs_CZ: Chyba při otevírání přehrávače

en: Adding podcasts
cs_CZ: Přidávání podcastů

en: Please wait while episode information is downloaded.
cs_CZ: Informace o epizodě se stahují, čekejte, prosím

en: Existing subscriptions skipped
cs_CZ: Stávající odběry přeskočeny

en: You are already subscribed to these podcasts:
cs_CZ: Tyto podcasty již odebíráte:

en: Podcast requires authentication
cs_CZ: Podcast požaduje autentizaci

en: Please login to %s:
cs_CZ: Přihlaste se na %s:

en: Authentication failed
cs_CZ: Autentizace selhala

en: Website redirection detected
cs_CZ: Bylo zaznamenáno přesměrování webové stránky

en: The URL %(url)s redirects to %(target)s.
cs_CZ: URL %(url)s se přesměrovává na %(target)s.

en: Do you want to visit the website now?
cs_CZ: Chcete nyní navštívit webovou stránku

en: Could not add some podcasts
cs_CZ: Některé podcasty nemohly být přidány

en: Some podcasts could not be added to your list:
cs_CZ: Některé podcasty nemohly být přidány do vašeho seznamu:

en: Unknown
cs_CZ: Neznámý

en: Redirection detected
cs_CZ: Bylo zaznamenáno přesměrování

en: Merging episode actions
cs_CZ: Sloučení akcí epizody

en: Episode actions from gpodder.net are merged.
cs_CZ: Akce epizody z gpodder.net jsou sloučeny

en: Cancelling...
cs_CZ: Zrušení...

en: Please connect to a network, then try again.
cs_CZ: Připojte prosím síť a zkuste to znovu

en: No network connection
cs_CZ: Žádné připojení k síti

en: Updating %(count)d feed... | Updating %(count)d feeds...
cs_CZ[0]: Aktualizace %(count)d zdroje...
cs_CZ[1]: Aktualizace %(count)d zdrojů...
cs_CZ[2]: Aktualizace %(count)d zdrojů...

en: No new episodes
cs_CZ: Žádné nové epizody

en: Downloading %(count)d new episode. | Downloading %(count)d new episodes.
cs_CZ[0]: Stahování %(count)d nové epizody
cs_CZ[1]: Stahování %(count)d nových epizod
cs_CZ[2]: Stahování %(count)d nových epizod

en: New episodes available
cs_CZ: Jsou dostupné nové epizody

en: %(count)d new episode added to download list. | %(count)d new episodes added to download list.
cs_CZ[0]: %(count)d nová epizoda přidána do seznamu stahovaní
cs_CZ[1]: %(count)d nové epizody přidány do seznamu stahovaní
cs_CZ[2]: %(count)d nových epizod přidáno do seznamu stahovaní

en: %(count)d new episode available | %(count)d new episodes available
cs_CZ[0]: %(count)d nová dostupná epizoda
cs_CZ[1]: %(count)d nové dostupné epizody
cs_CZ[2]: %(count)d nových dostupných epizod

en: Quit gPodder
cs_CZ: Ukončit gPodder

en: You are downloading episodes. You can resume downloads the next time you start gPodder. Do you want to quit now?
cs_CZ: Stahujete epizody. Stahování můžete obnovit při příštím startu gPodderu. Chcete nyní skončit

en: Episodes are locked
cs_CZ: Epizody jsou uzamčeny

en: The selected episodes are locked. Please unlock the episodes that you want to delete before trying to delete them.
cs_CZ: Označené epizody jsou uzamčené. Pro jejich smazání je potřeba je nejprve odemknout.

en: Delete %(count)d episode? | Delete %(count)d episodes?
cs_CZ[0]: Odstranit %(count)d epizodu?
cs_CZ[1]: Smazat %(count)d epizody?
cs_CZ[2]: Smazat %(count)d epizod?

en: Deleting episodes removes downloaded files.
cs_CZ: Odstranění epizod smaže stažené soubory.

en: Deleting episodes
cs_CZ: Odstraňování epizod

en: Please wait while episodes are deleted
cs_CZ: Počkejte než budou epizody odstraněny

en: Select older than %(count)d day | Select older than %(count)d days
cs_CZ[0]: Vybrat starší než %(count)d den
cs_CZ[1]: Vybrat starší než %(count)d dny
cs_CZ[2]: Vybrat starší než %(count)d dnů

en: Select played
cs_CZ: Vybrat přehrané

en: Select finished
cs_CZ: Vybrat dokončené

en: Select the episodes you want to delete:
cs_CZ: Vyberte episody, které chcete odstranit:

en: Delete episodes
cs_CZ: Odstranit epizody

en: No podcast selected
cs_CZ: Žádný podcast nebyl vybrán

en: Please select a podcast in the podcasts list to update.
cs_CZ: Vyberte podcast ze seznamu, který chcete aktualizovat

en: Download error while downloading %(episode)s: %(message)s
cs_CZ: Chyba stahování při stahování  %(episode)s: %(message)s

en: Download error
cs_CZ: Chyba stahování

en: Select the episodes you want to download:
cs_CZ: Vyberte episody, které chcete stáhnout:

en: Please check for new episodes later.
cs_CZ: Zkontrolovat nové epizody později.

en: No new episodes available
cs_CZ: Žádné nové epizody

en: Login to gpodder.net
cs_CZ: Přihlašování na gpodder.net

en: Please login to download your subscriptions.
cs_CZ: Přihlaste se ke stažení vašich odběrů

en: Please select a podcast in the podcasts list to edit.
cs_CZ: Vyberte podcast, který chcete upravit.

en: Please select a podcast in the podcasts list to remove.
cs_CZ: Vyberte ze seznamu podcast který chcete odstranit

en: OPML files
cs_CZ: Soubory OPML

en: Import from OPML
cs_CZ: Importovat z OPML

en: Import podcasts from OPML file
cs_CZ: Importovat podcasty z OPML souboru

en: Nothing to export
cs_CZ: Nic k exportování

en: Your list of podcast subscriptions is empty. Please subscribe to some podcasts first before trying to export your subscription list.
cs_CZ: Váš seznam podcastů je prázdný. Začněte odebírat nějaké podcasty, a potom můžete exportovat jejich seznam.

en: Export to OPML
cs_CZ: Exportovat do OPML

en: %(count)d subscription exported | %(count)d subscriptions exported
cs_CZ[0]: %(count)d podcast exportován
cs_CZ[1]: %(count)d podcasty exportovány
cs_CZ[2]: %(count)d podcastů exportováno

en: Your podcast list has been successfully exported.
cs_CZ: Seznam vašich podcastů byl úspěšně exportován

en: Could not export OPML to file. Please check your permissions.
cs_CZ: Export do OPML souboru se nezdařil. Zkontrolujte svá oprávnění.

en: OPML export failed
cs_CZ: Export do OPML selhal

en: No updates available
cs_CZ: Žádné aktualizace nejsou k dispozici

en: You have the latest version of gPodder.
cs_CZ: Máte poslední verzi gPodderu.

en: New version available
cs_CZ: Je k dispozici nová verze

en: Installed version: %s
cs_CZ: Nainstalovaná verze: %s

en: Newest version: %s
cs_CZ: Nejnovější verze: %s

en: Release date: %s
cs_CZ: Datum vydání: %s

en: Download the latest version from gpodder.org?
cs_CZ: Stáhnout nejnovější verzi z gpodder.org?

en: released %s
cs_CZ: vydáno %s

en: from %s
cs_CZ: od %s

en: played
cs_CZ: přehráno

en: unplayed
cs_CZ: nepřehráno

en: today
cs_CZ: dnes

en: downloaded %s
cs_CZ: staženo %s

en: Deleted
cs_CZ: Odstraněno

en: Downloaded episode
cs_CZ: Stažená epizoda

en: Downloaded video episode
cs_CZ: Stažená video epizoda

en: Downloaded image
cs_CZ: Stažený obrázek

en: Downloaded file
cs_CZ: Stažený soubor

en: missing file
cs_CZ: chybějící soubor

en: never played
cs_CZ: nikdy nepřehráno

en: never displayed
cs_CZ: nikdy nezobrazeno

en: never opened
cs_CZ: nikdy neotevřeno

en: displayed
cs_CZ: zobrazené

en: opened
cs_CZ: otevřené

en: deletion prevented
cs_CZ: zabráněno odstranění

en: New episode
cs_CZ: Nová epizoda

en: All episodes
cs_CZ: Všechny epizody

en: from all podcasts
cs_CZ: ze všech podcastů

en: Subscription paused
cs_CZ: Odběr pozastaven

en: Nothing to paste.
cs_CZ: Nic k vložení

en: Clipboard is empty
cs_CZ: Schránka je prázdná

en: Username
cs_CZ: Jméno

en: New user
cs_CZ: Nový uživatel

en: Login
cs_CZ: Přihlásit

en: Authentication required
cs_CZ: Nutná autentizace

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Select destination
cs_CZ: Výběr umístění

en: Setting
cs_CZ: Nastavení

en: Set to
cs_CZ: Nastavit na

en: Cannot set %(field)s to %(value)s. Needed data type: %(datatype)s
cs_CZ: %(field)s nemohlo být nastaveno na %(value)s. Požadovaný typ: %(datatype)s

en: Error setting option
cs_CZ: Chyba při nastavování možnosti

en: Add section
cs_CZ: Přidat sekci

en: New section:
cs_CZ: Nová sekce:

en: Select new podcast cover artwork
cs_CZ: Vyberte obal nového podcastu

en: You can only drop a single image or URL here.
cs_CZ: Sem patří pouze jediný obrázek nebo URL adresa.

en: Drag and drop
cs_CZ: Táhni a pusť

en: You can only drop local files and http:// URLs here.
cs_CZ: Sem můžete přetáhnout pouze místní soubory a http:// adresy.

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Nothing selected
cs_CZ: Nic není vybráno

en: %(count)d episode | %(count)d episodes
cs_CZ[0]: %(count)d epizoda
cs_CZ[1]: %(count)d epizody
cs_CZ[2]: %(count)d epizod

en: size: %s
cs_CZ: velikost: %s

en: Do nothing
cs_CZ: Nic nedělat

en: Show episode list
cs_CZ: Zobrazit seznam epizod

en: Add to download list
cs_CZ: Přidat do seznamu stahovaných

en: Download immediately
cs_CZ: Stáhnout ihned

en: None
cs_CZ: Žádný

en: Filesystem-based
cs_CZ: Založený na souborovém systému

en: Mark as played
cs_CZ: Označit jako přehrané

en: Delete from gPodder
cs_CZ: Odstranit z aplikace gPodder

en: Custom (%(format_ids)s)
cs_CZ: Vlastní (%(format_ids)s)

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Extension cannot be activated
cs_CZ: Rozšíření nemůže být aktivováno

en: Configure audio player
cs_CZ: Nastavit přehrávač audia

en: Command:
cs_CZ: Příkaz:

en: Configure video player
cs_CZ: Nastavit přehrávač videa

en: manually
cs_CZ: ručně

en: after %(count)d day | after %(count)d days
cs_CZ[0]: po %(count)d dni
cs_CZ[1]: po %(count)d dnech
cs_CZ[2]: po %(count)d dnech

en: Replace subscription list on server
cs_CZ: Nahradit seznam podcastů na serveru

en: Remote podcasts that have not been added locally will be removed on the server. Continue?
cs_CZ: Podcasty na serveru, které nejsou v místním seznamu, budou smazány. Pokračovat?

en: Select folder for mount point
cs_CZ: Vyberte složku pro přípojný bod

en: Unknown track
cs_CZ: Neznámá stopa

en: %s on Soundcloud
cs_CZ: %s na Soundcloudu

en: Tracks published by %s on Soundcloud.
cs_CZ: Stopy publikoval %s na Soundcloudu

en: %s's favorites on Soundcloud
cs_CZ: Oblíbené od %s na Soundcloud

en: Tracks favorited by %s on Soundcloud.
cs_CZ: Sledovat oblíbené %s na Soundcloud.

en: Convert to %(format)s
cs_CZ: Převést na %(format)s

en: File converted
cs_CZ: Soubor převeden

en: Conversion failed
cs_CZ: Při převodu došlo k chybě

en: Enqueue in
cs_CZ: Zařadit do

en: Gtk Status Icon
cs_CZ: Gtk stavová ikona

en: Show a status icon for Gtk-based Desktops.
cs_CZ: Zobrazit stavovou ikonu pro desktopy založené na Gtk

en: Minimize on start
cs_CZ: Minimalizovat na startu

en: Minimizes the gPodder window on startup.
cs_CZ: Zminimalizuje okno aplikace gPodder na startu

en: Normalize audio with re-encoding
cs_CZ: Normalizovat audio

en: Normalize the volume of audio files with normalize-audio
cs_CZ: Normalizovat úroveň hlasitosti

en: File normalized
cs_CZ: Normalizace proběhla

en: Rename episodes after download
cs_CZ: Po stažení přejmenovat epizody

en: Rename episodes to "<Episode Title>.<ext>" on download
cs_CZ: Po stažení přejmenovat epizody na "<Název epizody>.<přípona>"

en: Remove cover art from OGG files
cs_CZ: Odstranit přebal z OGG souborů

en: removes coverart from all downloaded ogg files
cs_CZ: Odstraní přebaly ze všech stažených ogg souborů

en: Remove cover art
cs_CZ: Odstranit přebal

en: Convert video files to MP4 for Rockbox
cs_CZ: Převést video soubory do MP4 pro Rockbox

en: Converts all videos to a Rockbox-compatible format
cs_CZ: Převede všechna videa na Rockbox kompatibilní formát

en: Tag downloaded files using Mutagen
cs_CZ: Označit stažené soubory pomocí Mutagen

en: Add episode and podcast titles to MP3/OGG tags
cs_CZ: Přidat názvy epizod a podcastů do MP3/OGG tagů

en: Subtitle Downloader for TED Talks
cs_CZ: Stahování titulků z TED Talks

en: Downloads .srt subtitles for TED Talks Videos
cs_CZ: Stáhne .srt titulky z TED Talks videí

en: Ubuntu App Indicator
cs_CZ: Ubuntu App indikátor

en: Show a status indicator in the top bar.
cs_CZ: Zobrazit indikátor na horní liště

en: Show main window
cs_CZ: Zobrazit hlavní okno

en: Quit
cs_CZ: Ukončit

en: Ubuntu Unity Integration
cs_CZ: Integrace s Ubuntu Unity

en: Show download progress in the Unity Launcher icon.
cs_CZ: Zobrazit postup stahování v ikoně Unity spouštěče

en: Search for new episodes on startup
cs_CZ: Při otevření programu hledat nové epizody

en: Starts the search for new episodes on startup
cs_CZ: Začít hledat nové epizody při startu programu

en: Preferences
cs_CZ: Nastavení

en: Check for new episodes
cs_CZ: Zkontrolovat nové epizody

en: Filter:
cs_CZ: Filtr:

en: Podcasts
cs_CZ: Podcasty

en: Resume all
cs_CZ: Obnovit vše

en: Incomplete downloads from a previous session were found.
cs_CZ: Byla nalezena nedokončená stahování z minulého spuštění.

en: Limit rate to
cs_CZ: Omezit ryhclost na

en: Limit downloads to
cs_CZ: Omezit počet stahování na

en: Add a new podcast
cs_CZ: Přidat nový podcast

en: Section:
cs_CZ: Oddíl:

en: Strategy:
cs_CZ: Strategie

en: <b>HTTP/FTP Authentication</b>
cs_CZ: <b>HTTP/FTP autentizace</b>

en: Username:
cs_CZ: Jméno:

en: Password:
cs_CZ: Heslo:

en: gPodder Configuration Editor
cs_CZ: Editor kanálů

en: Search for:
cs_CZ: Hledat:

en: Select episodes
cs_CZ: Vybrat epizody

en: Find new podcasts
cs_CZ: Hledat nové podcasty

en: Video player:
cs_CZ: Přehrávač videa:

en: Audio player:
cs_CZ: Přehrávač audia:

en: General
cs_CZ: Obecné

en: Synchronize subscriptions and episode actions
cs_CZ: Synchronizace odběrů a akcí epizod

en: Device name:
cs_CZ: Jméno zařízení

en: Update interval:
cs_CZ: Interval aktualizace:

en: Maximum number of episodes per podcast:
cs_CZ: Maximální počet epizod v podcastu:

en: When new episodes are found:
cs_CZ: Když jsou nalezeny nové epizody

en: Updating
cs_CZ: Aktualizace

en: Delete played episodes:
cs_CZ: Odstranit přehrané epizody

en: Remove played episodes even if unfinished
cs_CZ: Odstranit i epizody nepřehrané až do konce

en: Also remove unplayed episodes
cs_CZ: Odstranit i nepřehrané epizody

en: Clean-up
cs_CZ: Vyčistit

en: Device type:
cs_CZ: Typ zařízení:

en: Mountpoint:
cs_CZ: Přípojný bod:

en: After syncing an episode:
cs_CZ: Po synchronizaci epizody

en: Only sync unplayed episodes
cs_CZ: Synchronizace pouze nepřehraných epizod

en: Devices
cs_CZ: Zařízení

en: <big>Welcome to gPodder</big>
cs_CZ: <big>Vítejte v gPodderu</big>

en: Your podcast list is empty.
cs_CZ: Seznam podcastů je prázdný.

en: Choose from a list of example podcasts
cs_CZ: Vybrat ze seznamu ukázkových podcastů

en: Add a podcast by entering its URL
cs_CZ: Přidejte podcast zadáním jeho URL

en: Restore my subscriptions from gpodder.net
cs_CZ: Obnovit mé odběry z gpodder.net

en: Go to gpodder.net
cs_CZ: Jít na gpodder.net

en: Software updates
cs_CZ: Softwarové aktualizace

en: Download new episodes
cs_CZ: Stáhnout nové epizody

en: Discover new podcasts
cs_CZ: Objevit nové podcasty

en: Add podcast via URL
cs_CZ: Přidat URL podcastu

en: Import from OPML file
cs_CZ: Importovat z OPML souboru

en: Export to OPML file
cs_CZ: Exportovat do OPML souboru

en: Delete
cs_CZ: Odstranit

en: Toggle new status
cs_CZ: Přepnout na nový status

en: Change delete lock
cs_CZ: Přepnout příznak smazání

en: E_xtras
cs_CZ: D_alší funkce

en: Sync to device
cs_CZ: Synchronizovat se zařízením

en: Toolbar
cs_CZ: Nástrojová lišta

en: Hide podcasts without episodes
cs_CZ: Skrýt podcasty bez epizod

en: "All episodes" in podcast list
cs_CZ: "Všechny epizody" v seznamu podcastů

en: Use sections for podcast list
cs_CZ: Používat sekce v seznamu podcastů

en: Hide deleted episodes
cs_CZ: Skrýt odstraněné epizody

en: Downloaded episodes
cs_CZ: Stažené epizody

en: Unplayed episodes
cs_CZ: Nepřehrané epizody

en: Episode descriptions
cs_CZ: Popis epizod

en: Visible columns
cs_CZ: Viditelné sloupce

en: Podcast update requested by extensions.
cs_CZ: Aktualizace podcastů vyžadované rozšířeními.

en: Episode download requested by extensions.
cs_CZ: Stažení epizody vyžadované rozšířeními.

en: Invalid url: %s
cs_CZ: Neplatná url: %s

en: Wrong username/password
cs_CZ: Špatné jméno/heslo

en: You are not subscribed to %s.
cs_CZ: Neodebíráte %s

en: Cannot subscribe to %s.
cs_CZ: %s nelze odebírat

en: Successfully added %s.
cs_CZ: %s úspěšně přidáno

en: This configuration option does not exist.
cs_CZ: Tato možnost nastavení neexistuje.

en: Can only set leaf configuration nodes.
cs_CZ: Lze nastavit jen koncové větve konfigurace.

en: Renamed %(old_title)s to %(new_title)s.
cs_CZ: %(old_title)s přejmenováno na %(new_title)s.

en: Unsubscribed from %s.
cs_CZ: Zrušeno odebírání %s

en: Updates disabled
cs_CZ: Aktualizace zakázány

en: %(count)d new episode | %(count)d new episodes
cs_CZ[0]: %(count)d nová epizoda
cs_CZ[1]: %(count)d nové epizody
cs_CZ[2]: %(count)d nových epizod

en: Checking for new episodes
cs_CZ: Zkontrolovat nové epizody

en: Skipping %(podcast)s
cs_CZ: Přeskakování %(podcast)s

en: Disabling feed update from %s.
cs_CZ: Zakázána aktualizace kanálu z %s

en: Enabling feed update from %s.
cs_CZ: Povolena aktualizace kanálu z %s

en: No podcasts found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné podcasty

en: Enter index to subscribe, ? for list
cs_CZ: Pro přihlášení zadejte pořadové číslo, ? vypíše seznam

en: Invalid value.
cs_CZ: Neplatná hodnota

en: Adding %s...
cs_CZ: Přidávání %s...

en: Invalid URL: %s
cs_CZ: Neplatná URL adresa: %s

en: Changed URL from %(old_url)s to %(new_url)s.
cs_CZ: URL adresa změněna z %(old_url)s na %(new_url)s.

en: Syntax error: %(error)s
cs_CZ: Chyba syntaxe: %(error)s

en: The requested function is not available.
cs_CZ: Požadovaná funkce není dostupná.

en: subscribe to the feed at URL
cs_CZ: Přihlásit k odběru na adrese URL

en: print logging output on the console
cs_CZ: Vytisknout výstup logování na konzoli

en: Mac OS X application process number
cs_CZ: Mac OS X: číslo procesu

en: gPodder Podcast Client
cs_CZ: Podcast klient gPodder

en: Podcast Client
cs_CZ: Podcast klient

en: Subscribe to audio and video content from the web
cs_CZ: Odebírat audio a video obsah z internetu
