gPodder - en to da translation catalogue (273 entries)

en: gPodder on %s
da: gPodder på %s

en: Queued
da: Sat i kø

en: Downloading
da: Downloader

en: Finished
da: Afsluttet

en: Failed
da: Fejlet

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Paused
da: Sat på pause

en: Missing content from server
da: Manglende data fra server

en: I/O Error: %(error)s: %(filename)s
da: I/O-fejl: %(error)s: %(filename)s

en: HTTP Error %(code)s: %(message)s
da: HTTP-fejl: %(code)s: %(message)s

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Other
da: Andet

en: No description available
da: Ingen tilgængelig beskrivelse

en: unknown
da: ukendt

en: Audio
da: Lyd

en: Add %s
da: Tilføj %s

en: Remove %s
da: Fjern %s

en: Cancelled by user
da: Afbrudt af bruger

en: Writing data to disk
da: Skriver data til disk

en: Opening iPod database
da: Åbner iPod-database

en: iPod opened
da: iPod åbnet

en: Saving iPod database
da: Gemmer iPod-database

en: Removing %s
da: Fjerner %s

en: Adding %s
da: Tilføjer %s

en: Error copying %(episode)s: Not enough free space on %(mountpoint)s
da: Fejl under kopiering af %(episode)s: Ikke plads nok på %(mountpoint)s

en: Opening MP3 player
da: Åbner MP3-afspiller

en: MP3 player opened
da: MP3-afspiller åbnet

en: No device configured
da: Ingen enhed konfigureret

en: Please set up your device in the preferences dialog.
da: Vælg din enhed i vinduet Indstillinger.

en: Cannot open device
da: Kan ikke åbne enhed

en: Not enough space left on device
da: Ikke plads nok tilbage på enheden

en: %(count)d day ago | %(count)d days ago
da[0]: for %(count)d dag siden
da[1]: for %(count)d dage siden

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: %(count)d second | %(count)d seconds
da[0]: %(count)d sekund
da[1]: %(count)d sekunder

en: %(count)d hour | %(count)d hours
da[0]: %(count)d time
da[1]: %(count)d timer

en: %(count)d minute | %(count)d minutes
da[0]: %(count)d minut
da[1]: %(count)d minutter

en: and
da: og

en: Cannot start gPodder
da: Kan ikke starte gPodder

en: D-Bus error: %s
da: D-Bus-fejl: %s

en: About gPodder
da: Om gPodder

en: Integer
da: Heltal

en: Float
da: Kommatal

en: Boolean
da: Boolsk værdi

en: String
da: Tekststreng

en: Command: %s
da: Kommando: %s

en: Default application
da: Standardprogram

en: Loading incomplete downloads
da: Indlæser uafsluttede downloads

en: Some episodes have not finished downloading in a previous session.
da: Download af nogle episoder er ikke blevet afsluttet i en tidligere programsession.

en: %(count)d partial file | %(count)d partial files
da[0]: %(count)d delvis fil
da[1]: %(count)d delvise filer

en: Action
da: Handling

en: Confirm changes from gpodder.net
da: Bekræft ændringer fra gpodder.net

en: Select the actions you want to carry out.
da: Vælg de handlinger, du ønsker at udføre.

en: Uploading subscriptions
da: Overfører abonnementer

en: Your subscriptions are being uploaded to the server.
da: Din abonnementsliste overføres til serveren.

en: List uploaded successfully.
da: Abonnementsliste overført.

en: Error while uploading
da: Overførselsfejl

en: Size
da: Størrelse

en: Duration
da: Varighed

en: Released
da: Udgivet

en: Progress
da: Status

en: No episodes in current view
da: Ingen episoder i aktuel visning

en: No episodes available
da: Ingen tilgængelige episoder

en: No podcasts in this view
da: Ingen podcasts i denne visning

en: No subscriptions
da: Ingen abonnementer

en: %(count)d active | %(count)d active
da[0]: %(count)d aktiv
da[1]: %(count)d aktive

en: %(count)d queued | %(count)d queued
da[0]: %(count)d sat i kø
da[1]: %(count)d sat i kø

en: %(count)d failed | %(count)d failed
da[0]: %(count)d fejlet
da[1]: %(count)d fejlede

en: downloading %(count)d file | downloading %(count)d files
da[0]: downloader %(count)d fil
da[1]: downloader %(count)d filer

en: Please report this problem and restart gPodder:
da: Rapportér dette problem og genstart gPodder:

en: Unhandled exception
da: Uhåndteret undtagelse

en: Feedparser error: %s
da: Fejl i feedparser: %s

en: Downloads finished
da: Downloads fuldført

en: Downloads failed
da: Downloadfejl

en: %(count)d more episode | %(count)d more episodes
da[0]: %(count)d episode mere
da[1]: %(count)d episoder mere

en: Start download now
da: Start download nu

en: Pause
da: Sæt på pause

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove from list
da: Fjern fra abonnementsliste

en: Update podcast
da: Opdatér podcast

en: Open download folder
da: Åbn downloadmappe

en: Mark episodes as old
da: Mark episoder som gamle

en: Archive
da: Arkiv

en: Podcast settings
da: Podcast-indstillinger

en: Error converting file.
da: Filkonverteringsfejl.

en: Bluetooth file transfer
da: Filoverførsel via Bluetooth

en: Open
da: Åbn

en: Play
da: Afspil

en: Preview
da: Eksempel

en: Send to
da: Send til

en: Local folder
da: Lokal mappe

en: Bluetooth device
da: Bluetooth-enhed

en: New
da: Ny

en: Episode details
da: Episodebeskrivelse

en: Please check your media player settings in the preferences dialog.
da: Kontrollér det valgte afspilningsprogram under enhedsindstillingerne.

en: Error opening player
da: Fejl ved åbning af afspiller

en: Adding podcasts
da: Tilføjer podcasts

en: Please wait while episode information is downloaded.
da: Vent venligst, mens episodebeskrivelserne downloades.

en: Existing subscriptions skipped
da: Eksisterende abonnementsliste sprunget over

en: You are already subscribed to these podcasts:
da: Du abonnerer allerede på disse podcasts

en: Podcast requires authentication
da: Podcast kræver godkendelse

en: Please login to %s:
da: Log venligst ind på %s:

en: Authentication failed
da: Godkendelse mislykket

en: Website redirection detected
da: Omdirigering fra hjemmeside detekteret

en: The URL %(url)s redirects to %(target)s.
da: URL'en %(url)s omdirigeres til %(target)s.

en: Do you want to visit the website now?
da: Ønsker du at besøge hjemmesiden nu?

en: Could not add some podcasts
da: Kunne ikke tilføje én eller flere podcasts

en: Some podcasts could not be added to your list:
da: Én eller flere podcasts kunne ikke føjes til din abonnementsliste:

en: Unknown
da: Ukendt

en: Redirection detected
da: Omdirigering detekteret

en: Merging episode actions
da: Synkroniserer episodehandlinger

en: Episode actions from gpodder.net are merged.
da: Episodehandlinger fra gpodder.net er nu synkroniseret med enhed.

en: Cancelling...
da: Annullerer...

en: Updating %(count)d feed... | Updating %(count)d feeds...
da[0]: Opdaterer %(count)d feed...
da[1]: Opdaterer %(count)d feeds...

en: No new episodes
da: Ingen nye episoder

en: Downloading %(count)d new episode. | Downloading %(count)d new episodes.
da[0]: Downloader %(count)d ny episode.
da[1]: Downloader %(count)d nye episoder.

en: New episodes available
da: Nye episoder tilgængelige

en: %(count)d new episode added to download list. | %(count)d new episodes added to download list.
da[0]: %(count)d ny episode føjet til downloadslisten.
da[1]: %(count)d nye episoder føjet til downloadlisten.

en: %(count)d new episode available | %(count)d new episodes available
da[0]: %(count)d ny episode tilgængelig
da[1]: %(count)d ny episoder tilgængelige

en: Quit gPodder
da: Afslut gPodder

en: You are downloading episodes. You can resume downloads the next time you start gPodder. Do you want to quit now?
da: Du downloader episoder. Du kan genoptage download af disse episoder næste gang du starter gPodder. Ønsker du at afslutte nu?

en: Episodes are locked
da: Episoderne er låst

en: The selected episodes are locked. Please unlock the episodes that you want to delete before trying to delete them.
da: De valgte episoder er låst. Lås de episoder op, som du ønsker at slette, inden du forsøger at slette dem.

en: Delete %(count)d episode? | Delete %(count)d episodes?
da[0]: Slet %(count)d episode?
da[1]: Slet %(count)d episoder?

en: Deleting episodes removes downloaded files.
da: Sletning af episoder fjerner downloadede filer.

en: Deleting episodes
da: Sletter episoder

en: Please wait while episodes are deleted
da: Vent venligst, mens episoderne slettes

en: Select older than %(count)d day | Select older than %(count)d days
da[0]: Vælg ældre end %(count)d dag
da[1]: Vælg ældre end %(count)d dage

en: Select played
da: Vælg afspillede

en: Select finished
da: Valgt afsluttet

en: Select the episodes you want to delete:
da: Vælg de episoder, du ønsker at slette:

en: Delete episodes
da: Slet episoder

en: No podcast selected
da: Ingen podcast valgt

en: Please select a podcast in the podcasts list to update.
da: Vælg en podcast fra listen for at opdatere den.

en: Download error while downloading %(episode)s: %(message)s
da: Fejl under download af %(episode)s: %(message)s

en: Download error
da: Downloadfejl

en: Select the episodes you want to download:
da: Vælg de episoder, du ønsker at downloade:

en: Please check for new episodes later.
da: Søg efter nye episoder senere.

en: No new episodes available
da: Ingen nye episoder til rådighed

en: Login to gpodder.net
da: Log ind på gpodder.net

en: Please login to download your subscriptions.
da: Log ind for at downloade dine abonnementer.

en: Please select a podcast in the podcasts list to edit.
da: Vælg en podcast fra listen for at redigere den.

en: Please select a podcast in the podcasts list to remove.
da: Vælg en podcast fra listen for at fjerne den.

en: OPML files
da: OPML-filer

en: Import from OPML
da: Importér fra OPML

en: Import podcasts from OPML file
da: Importér podcasts fra OPML-fil

en: Nothing to export
da: Intet at eksportere

en: Your list of podcast subscriptions is empty. Please subscribe to some podcasts first before trying to export your subscription list.
da: Din podcastabonnementsliste er tom. Abonnér på podcasts, inden du forsøger at eksportere abonnementslisten.

en: Export to OPML
da: Eksportér til OPML

en: %(count)d subscription exported | %(count)d subscriptions exported
da[0]: %(count)d abonnement eksporteret
da[1]: %(count)d abonnementer eksporteret

en: Your podcast list has been successfully exported.
da: Eksport af podcastliste udført.

en: Could not export OPML to file. Please check your permissions.
da: Kunne ikke eksportere OPML til fil. Kontrollér dine filrettigheder.

en: OPML export failed
da: Fejl ved OPML-eksport

en: released %s
da: udgivet %s

en: from %s
da: fra %s

en: played
da: afspillet

en: unplayed
da: uafspillet

en: today
da: i dag

en: Deleted
da: Slettet

en: Downloaded episode
da: Download episode

en: Downloaded video episode
da: Download video-episode

en: Downloaded image
da: Downloaded billede

en: Downloaded file
da: Downloaded fil

en: missing file
da: manglende fil

en: never played
da: aldrig afspillet

en: never displayed
da: aldrig vist

en: never opened
da: aldrig åbnet

en: displayed
da: vist

en: opened
da: åbnet

en: deletion prevented
da: sletning forhindret

en: New episode
da: Ny episode

en: All episodes
da: Alle episoder

en: from all podcasts
da: fra alle podcasts

en: Subscription paused
da: Abonnement sat på pause

en: Nothing to paste.
da: Intet at indsætte.

en: Clipboard is empty
da: Udklipsholder er tom

en: Username
da: Brugernavn

en: New user
da: Ny bruger

en: Login
da: Log ind

en: Authentication required
da: Kræver godkendelse

en: Password
da: Adgangskode

en: Select destination
da: Vælg destination

en: Setting
da: Indstilling

en: Set to
da: Indstil til

en: Cannot set %(field)s to %(value)s. Needed data type: %(datatype)s
da: Kan ikke indstille %(field)s til %(value)s. Nødvendig datatype: %(datatype)s

en: Error setting option
da: Fejl ved lagring af indstilling

en: Select new podcast cover artwork
da: Vælg nyt podcast-billede

en: You can only drop a single image or URL here.
da: Du kan kun indsætte et enkelt billede eller en enkelt URL her.

en: You can only drop local files and http:// URLs here.
da: Du kan kun indlægge lokale filer og HTTP://-adresser her.

en: Remove
da: Fjern

en: Nothing selected
da: Intet valgt

en: %(count)d episode | %(count)d episodes
da[0]: %(count)d episode
da[1]: %(count)d episoder

en: size: %s
da: størrelse: %s

en: Do nothing
da: Gør intet

en: Show episode list
da: Vis episodeliste

en: Add to download list
da: Føj til downloadliste

en: Download immediately
da: Download straks

en: None
da: Ingen

en: Filesystem-based
da: Filsystem-baseret

en: Configure audio player
da: Konfigurér lydafspiller

en: Command:
da: Kommando:

en: Configure video player
da: Konfigurér videoafspiller:

en: manually
da: manuelt

en: after %(count)d day | after %(count)d days
da[0]: efter %(count)d dag
da[1]: efter %(count)d dage

en: Replace subscription list on server
da: Erstat abonnementsliste på server

en: Remote podcasts that have not been added locally will be removed on the server. Continue?
da: Server-podcasts, der ikke er tilføjet lokalt, fjernes fra serveren. Fortsæt?

en: Select folder for mount point
da: Vælg mappe som indlæsningspunkt

en: Unknown track
da: Ukendt spor

en: %s on Soundcloud
da: %s på Soundcloud

en: Tracks published by %s on Soundcloud.
da: Spor udgivet af %s på Soundcloud.

en: %s's favorites on Soundcloud
da: %s favoritter på Soundcloud

en: Tracks favorited by %s on Soundcloud.
da: Favoritnumre udvalgt af %s på Soundcloud.

en: Quit
da: Afslut

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Check for new episodes
da: Søg efter nye episoder

en: Resume all
da: Genoptag alle

en: Incomplete downloads from a previous session were found.
da: Der blev fundet uafsluttede downloads fra en tidligere programsession.

en: Limit rate to
da: Begræns hastigheden til

en: Limit downloads to
da: Begræns downloads til

en: Add a new podcast
da: Tilføj ny podcast

en: Section:
da: Kategori:

en: <b>HTTP/FTP Authentication</b>
da: <b>HTTP-/FTP-godkendelse</b>

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: gPodder Configuration Editor
da: Opsætningseditor for gPodder

en: Search for:
da: Søg efter:

en: Select episodes
da: Vælg episoder

en: Find new podcasts
da: Find nye podcasts

en: Video player:
da: Videoafspiller:

en: Audio player:
da: Lydafspiller:

en: General
da: Generelt

en: Synchronize subscriptions and episode actions
da: Synkronisér abonnementer og episodebeskrivelser

en: Device name:
da: Enhedsnavn:

en: Update interval:
da: Opdateringsinterval:

en: Maximum number of episodes per podcast:
da: Maks. antal episoder pr. podcast:

en: When new episodes are found:
da: Når nye episoder er fundet:

en: Updating
da: Opdaterer

en: Delete played episodes:
da: Slet afspillede episoder:

en: Remove played episodes even if unfinished
da: Fjern afspillede episoder selvom de kke er lyttet til ende

en: Also remove unplayed episodes
da: Fjern også uafspillede episoder

en: Clean-up
da: Oprydning

en: Device type:
da: Enhedstype:

en: Mountpoint:
da: Indlæsningspunkt:

en: After syncing an episode:
da: Efter synkronisering af en episode:

en: Only sync unplayed episodes
da: Synkronisér kun uafspillede episoder

en: Devices
da: Enheder

en: Choose from a list of example podcasts
da: Vælg fra listen over eksempler på podcasts

en: Go to gpodder.net
da: Gå til gpodder.org

en: Download new episodes
da: Download nye episoder

en: Discover new podcasts
da: Opdag nye podcasts

en: Add podcast via URL
da: Tilføj podcast via URL

en: Import from OPML file
da: Importér fra OPML-fil

en: Export to OPML file
da: Eksportér til OPML-fil

en: Delete
da: Slet

en: Toggle new status
da: Skift "ny"-status

en: Change delete lock
da: Skift sletningslåsekode

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: Hide podcasts without episodes
da: Skjul podcasts uden episoder

en: "All episodes" in podcast list
da: "Alle episoder" i podcast-liste

en: Use sections for podcast list
da: Brug kategorier til podcast-liste

en: Hide deleted episodes
da: Skjul slettede episoder

en: Downloaded episodes
da: Downloadede episoder

en: Unplayed episodes
da: Uafspillede episoder

en: Episode descriptions
da: Episodebeskrivelser

en: Visible columns
da: Synlige kolonner

en: Wrong username/password
da: Forkert brugernavn/adgangskode

en: %(count)d new episode | %(count)d new episodes
da[0]: %(count)d ny episode
da[1]: %(count)d nye episoder

en: Adding %s...
da: Tilføjer %s...

en: Mac OS X application process number
da: Mac OS X applikationsprocesnummer

en: gPodder Podcast Client
da: gPodder podcast-klient

en: Podcast Client
da: Podcast-klient

en: Subscribe to audio and video content from the web
da: Abonner på lyd- og videoindhold fra nettet
