gPodder - en to fr translation catalogue (594 entries)

en: gPodder on %s
fr: gPodder sur %s

en: Folder %s could not be created.
fr: Le répertoire %s n'a pas pu être créé.

en: Error writing playlist
fr: Erreur lors de l'écriture de la liste de lecture

en: gpodder.net search
fr: recherche sur gpodder.net

en: OPML from web
fr: Télécharger un fichier OPML

en: OPML file
fr: Fichier OPML

en: Getting started
fr: Démarrage

en: gpodder.net Top 50
fr: Top 50 gpodder.net

en: gpodder.net Tags
fr: Tags de gpodder.net

en: Soundcloud search
fr: Recherche sur Soundcloud

en: Imported OPML file
fr: Importer depuis un fichier OPML

en: Queued
fr: Mis en file d'attente

en: Downloading
fr: En train de télécharger

en: Finished
fr: Terminé

en: Failed
fr: Echoué

en: Cancelling
fr: Annulation

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Pausing
fr: Mise en pause

en: Paused
fr: En pause

en: Episode has no URL to download
fr: Cet épisode ne contient pas de fichier à télécharger

en: Missing content from server
fr: Contenu manquant sur le serveur

en: Couldn't connect to server %(host)s:%(port)s
fr: Impossible de se connecter au serveur %(host)s:%(port)s

en: Request Error: %(error)s
fr: Erreur HTTP : %(error)s

en: I/O Error: %(error)s: %(filename)s
fr: Erreur E/S : %(error)s :%(filename)s

en: HTTP Error %(code)s: %(message)s
fr: Erreur HTTP %(code)s :%(message)s

en: Error: %s
fr: Erreur : %s

en: Desktop Integration
fr: Intégration avec le bureau

en: Interface
fr: Interface utilisateur

en: Post download
fr: Suite au téléchargement

en: Other
fr: Autre

en: No description for this extension.
fr: Aucune description pour cette extension.

en: Command not found: %(command)s
fr: Commande indisponible : %(command)s

en: Need at least one of the following commands: %(list_of_commands)s
fr: Nécessite au moins une des commandes suivantes : %(list_of_commands)s

en: Python module not found: %(module)s
fr: Module python indisponible : %(module)s

en: No description available
fr: Aucune description disponible

en: unknown
fr: inconnu

en: Default
fr: Par défaut

en: Only keep latest
fr: Ne conserver que le dernier

en: Video
fr: Vidéo

en: Warning: path to gPodder home (%(root)s) is very long and can result in failure to download files.
fr: Attention : le chemin vers le répertoire de stockage de gPodder (%(root)s) est très long et peut provoquer des erreurs au téléchargement d'épisodes.

en: You're advised to set it to a shorter path.
fr: Nous vous recommandons d'utiliser un chemin plus court.

en: Add %s
fr: Ajouter %s

en: Remove %s
fr: Supprimer %s

en: Cancelled by user
fr: Annulé

en: Writing data to disk
fr: Ecriture des données sur le disque

en: Opening iPod database
fr: Ouverture de la base de données de l'iPod

en: iPod opened
fr: iPod ouvert

en: Saving iPod database
fr: Enregistrement de la base de données de l'iPode

en: Removing %s
fr: Suppression de %s

en: Adding %s
fr: Ajout de %s

en: Error copying %(episode)s: Not enough free space on %(mountpoint)s
fr: Erreur lors de la copie de %(episode)s : manque d'espace libre sur %(mountpoint)s

en: Opening MP3 player
fr: Accès au périphérique multimédia

en: MP3 player opened
fr: Périphérique multimédia ouvert

en: Not enough space in %(path)s: %(free)s available, but need at least %(need)s
fr: Pas assez d'espace sur %(path)s : %(free)s disponible, mais nécessite au moins %(need)s

en: Error copying %(from_file)s to %(to_file)s: %(message)s
fr: Erreur lors de la copie de %(from_file)s vers %(to_file)s : %(message)s

en: Syncing
fr: Synchronisation

en: No device configured
fr: Aucun périphérique configuré

en: Please set up your device in the preferences dialog.
fr: Veuillez vérifier les préférences de votre périphérique multimédia dans la boîte de dialogue des préférences.

en: Cannot open device
fr: Impossible d'ouvrir le périphérique

en: Please check logs and the settings in the preferences dialog.
fr: Veuillez vérifier les logs et les préférences de votre périphérique multimédia dans la boîte de dialogue des préférences.

en: Not enough space left on device
fr: Plus assez d'espace libre sur le périphérique

en: Additional free space required: %(required_space)s
    Do you want to continue?
fr: %(required_space)s d'espace libre supplémentaire nécessaire
    Voulez-vous continuer quand même ?

en: Update successful
fr: Liste envoyée avec succès

en: The playlist on your MP3 player has been updated.
fr: La liste de lecture sur votre périphérique multimédia a bien été mise à jour.

en: Episode
fr: Épisode

en: Episodes have been deleted on device
fr: Les épisodes ont bien été supprimés du lecteur

en: Error writing playlist files
fr: Erreur lors de l'écriture des listes de lecture

en: %(count)d day ago | %(count)d days ago
fr[0]: il y a %(count)d jour
fr[1]: il y a %(count)d jours

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: (unknown)
fr: (inconnu)

en: %(count)d second | %(count)d seconds
fr[0]: %(count)d seconde
fr[1]: %(count)d secondes

en: %(count)d hour | %(count)d hours
fr[0]: %(count)d heure
fr[1]: %(count)d heures

en: and
fr: et

en: System default program '%(opener)s' not found
fr: Programme par défaut du système « %(opener)s » non trouvé

en: Cannot open file/folder '%(filename)s' using default program
fr: Impossible d’ouvrir le fichier / dossier « %(filename)s » en utilisant le programme par défaut

en: Cannot open '%(filename)s' using '%(opener)s'
fr: Impossible d’ouvrir « %(filename)s » en utilisant « %(opener)s »

en: Cannot open file/folder
fr: Impossible d’ouvrir le fichier / dossier

en: Cannot start gPodder
fr: Impossible de démarrer gPodder

en: D-Bus error: %s
fr: Erreur D-Bus : %s

en: About gPodder
fr: À propos de gPodder

en: _Close
fr: _Fermer

en: Website
fr: Site web

en: Bug Tracker
fr: Signaler un bug

en: Path to gPodder home is too long
fr: Le chemin vers le répertoire de stockage de gPodder est trop long

en: Integer
fr: Entier

en: Float
fr: Flottant

en: Boolean
fr: Booléen

en: String
fr: Chaîne

en: Command: %s
fr: Commande : %s

en: Default application
fr: Application par défaut

en: Loading incomplete downloads
fr: Chargement des téléchargements incomplets

en: Some episodes have not finished downloading in a previous session.
fr: Certain épisodes n'ont pas fini d'être téléchargés dans une session précédente.

en: %(count)d partial file | %(count)d partial files
fr[0]: %(count)d fichier partiel
fr[1]: %(count)d fichiers partiels

en: Cleaning up...
fr: Nettoyage en cours...

en: Confirm changes from gpodder.net
fr: Confirmer les changements depuis gpodder.net

en: Select the actions you want to carry out.
fr: Sélectionner les actions que vous voulez effectuer.

en: A_pply
fr: A_ppliquer

en: Uploading subscriptions
fr: Envoyer des abonnements

en: Your subscriptions are being uploaded to the server.
fr: Vos abonnements ont été envoyés sur le serveur.

en: List uploaded successfully.
fr: Liste envoyée avec succès.

en: Could not find your device.
    
    Check login is a username (not an email)
    and that the device name matches one in your account.
fr: Impossible de trouver votre périphérique.
    
    Vérifier que l’identifiant est un nom d’utilisateur (pas une adresse courriel)
    et que le nom de l’appareil correspond à bien un nom dans votre compte.

en: Error while uploading
fr: Erreur durant l'envoi

en: Size
fr: Taille

en: Duration
fr: Durée

en: Released
fr: Publié le

en: Size+
fr: Taille+

en: Duration+
fr: Durée+

en: Progress
fr: Avancement

en: No episodes in current view
fr: Aucun épisode dans la vue courante

en: No episodes available
fr: Aucun épisode disponible

en: No podcasts in this view
fr: Aucun podcast dans cette vue

en: No subscriptions
fr: Aucun abonnement

en: No active tasks
fr: Aucun téléchargement en cours

en: %(count)d active | %(count)d active
fr[0]: %(count)d actif
fr[1]: %(count)d actifs

en: %(count)d pausing | %(count)d pausing
fr[0]: %(count)d en cours de mise en pause
fr[1]: %(count)d en cours de mise en pause

en: %(count)d cancelling | %(count)d cancelling
fr[0]: %(count)d en cours d’annulation
fr[1]: %(count)d en cours d’annulation

en: %(count)d queued | %(count)d queued
fr[0]: %(count)d mis en attente
fr[1]: %(count)d mis en attente

en: %(count)d paused | %(count)d paused
fr[0]: %(count)d mis en pause
fr[1]: %(count)d mis en pause

en: %(count)d failed | %(count)d failed
fr[0]: %(count)d échoué
fr[1]: %(count)d échoués

en: downloading %(count)d file | downloading %(count)d files
fr[0]: télécharge %(count)d fichier
fr[1]: télécharge %(count)d fichiers

en: synchronizing %(count)d file | synchronizing %(count)d files
fr[0]: synchronisation d'un fichier
fr[1]: synchronisation de %(count)d fichiers

en: %(queued)d task queued | %(queued)d tasks queued
fr[0]: une tâche en attente
fr[1]: %(queued)d tâches en attente

en: Please report this problem and restart gPodder:
fr: Veuillez signaler ce problème et redémarrer gPodder :

en: Unhandled exception
fr: Exception non traitée

en: Feedparser error: %s
fr: Erreur de traitement du flux : %s

en: ERROR: %s
fr: Erreur : %s

en: Could not download some episodes:
fr: Impossible d’ajouter certains podcasts :

en: Downloads finished
fr: Téléchargements terminés

en: Downloads failed
fr: Téléchargements échoués

en: Could not sync some episodes:
fr: Impossible d’ajouter certains podcasts :

en: Device synchronization finished
fr: Synchronisation avec le périphérique terminée

en: Device synchronization failed
fr: Echec de la synchronisation avec le périphérique

en: %(count)d more episode | %(count)d more episodes
fr[0]: %(count)d épisode de plus
fr[1]: %(count)d épisodes de plus

en: Queueing
fr: Mise en attente

en: Removing
fr: Suppression

en: Updating...
fr: Mise à jour...

en: Start download now
fr: Démarrer le téléchargement maintenant

en: Download
fr: Télécharger

en: Pause
fr: Mettre en pause

en: Cancel
fr: Annuler

en: Move up
fr: Monter

en: Move down
fr: Descendre

en: Remove from list
fr: Retirer de la liste

en: Update podcast
fr: Mettre à jour le podcast

en: Open download folder
fr: Ouvrir le répertoire de téléchargement

en: Mark episodes as old
fr: Marquer les épisodes comme obsolètes

en: Archive
fr: Archiver

en: Refresh image
fr: Rafraîchir l'image

en: Delete podcast
fr: Supprimer le podcast

en: Podcast settings
fr: Paramètres du podcast

en: File already exists
fr: Ce fichier existe déjà

en: A file named "%(filename)s" already exists. Do you want to replace it?
fr: Un fichier nommé « %(filename)s » existe déjà. Voulez-vous le remplacer ?

en: Error saving to local folder: %(error)r.
    Would you like to continue?
fr: Erreur en exportant vers un dossier : %(error)r.
    Voulez-vous continuer ?

en: Error saving to local folder
fr: Erreur lors de l'export vers un dossier

en: Error saving to local folder: %(error)r
fr: Erreur en exportant vers un dossier : %(error)r

en: Error converting file.
fr: Erreur pendant la conversion du fichier.

en: Bluetooth file transfer
fr: Transfert de fichier via Bluetooth

en: Open
fr: Ouvrir

en: Play
fr: Lire

en: Preview
fr: Prévisualiser

en: Stream
fr: Flux

en: _Cancel
fr: Annuler

en: _Delete
fr: Supprimer

en: Send to
fr: Envoyer à

en: Local folder
fr: Dossier local

en: Bluetooth device
fr: Périphérique Bluetooth

en: New
fr: Nouveaux

en: Episode details
fr: Détails de l'épisode

en: Select channel
fr: Sélectionner le Podcast de cet épisode

en: Please check your media player settings in the preferences dialog.
fr: Veuillez vérifier les préférences de votre lecteur multimédia dans la boîte de dialogue des préférences.

en: Error opening player
fr: Erreur lors de l'ouverture du lecteur

en: Adding podcasts
fr: Ajout de podcasts

en: Please wait while episode information is downloaded.
fr: Veuillez patienter pendant le téléchargement des informations de l'épisode.

en: Existing subscriptions skipped
fr: Abonnements existants ignorés

en: You are already subscribed to these podcasts:
fr: Vous êtes déjà abonnés à ces podcasts :

en: Podcast requires authentication
fr: Ce podcast nécessite une authentification

en: Please login to %s:
fr: Veuillez vous connecter sur %s :

en: Authentication failed
fr: Échec de l'authentification

en: Website redirection detected
fr: Redirection de site Web détectée

en: The URL %(url)s redirects to %(target)s.
fr: L'URL %(url)s redirige vers %(target)s.

en: Do you want to visit the website now?
fr: Voulez-vous visitez le site web maintenant?

en: Could not add some podcasts
fr: Impossible d'ajouter certains podcasts

en: Some podcasts could not be added to your list:
fr: Certains podcast n’ont pas pu être ajoutés à votre liste :

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Redirection detected
fr: Redirection détectée

en: Merging episode actions
fr: Fusion des actions de l'épisode

en: Episode actions from gpodder.net are merged.
fr: Les actions de l'épisode ont été fusionnées depuis gpodder.net.

en: Cancelling...
fr: Annulation...

en: Please connect to a network, then try again.
fr: Merci de vous connecter au réseau et de réessayer.

en: No network connection
fr: Pas d'accès à Internet

en: Updating %(count)d feed... | Updating %(count)d feeds...
fr[0]: Mise à jour de %(count)d flux...
fr[1]: Mise à jour de %(count)d flux...

en: Updating %(podcast)s (%(position)d/%(total)d)
fr: Mise à jour de %(podcast)s (%(position)d/%(total)d)

en: %(count)d channel failed to update | %(count)d channels failed to update
fr[0]: %(count)d flux n'a pas été mis à jour
fr[1]: %(count)d flux n'ont pas été mis à jour

en: Error while updating feeds
fr: Erreur durant la mise à jour des flux

en: No new episodes with downloadable content
fr: Aucun nouvel épisode avec un contenu téléchargeable

en: No new episodes
fr: Aucun nouvel épisode

en: Downloading %(count)d new episode. | Downloading %(count)d new episodes.
fr[0]: Téléchargement de %(count)d nouvel épisode.
fr[1]: Téléchargement de %(count)d nouveaux épisodes.

en: New episodes available
fr: De nouveaux épisodes sont disponibles

en: %(count)d new episode added to download list. | %(count)d new episodes added to download list.
fr[0]: %(count)d nouvel épisode ajouté à la liste de téléchargement.
fr[1]: %(count)d nouveaux épisodes ajoutés à la liste de téléchargement.

en: %(count)d new episode available | %(count)d new episodes available
fr[0]: %(count)d nouvel épisode disponible
fr[1]: %(count)d nouveaux épisodes disponibles

en: _Quit
fr: _Quitter

en: Quit gPodder
fr: Quitter gPodder

en: You are downloading episodes. You can resume downloads the next time you start gPodder. Do you want to quit now?
fr: Vous êtes en train de télécharger des épisodes. Vous pourrez reprendre les téléchargements la prochaine fois que vous démarrerez gPodder. Voulez-vous quitter maintenant?

en: Episodes are locked
fr: Des épisodes sont verrouillés

en: The selected episodes are locked. Please unlock the episodes that you want to delete before trying to delete them.
fr: Les épisodes sélectionnés sont verrouillés. Veuillez dévérrouillez les épisodes que vous voulez supprimer avant de les supprimer.

en: Delete %(count)d episode? | Delete %(count)d episodes?
fr[0]: Supprimer %(count)d episode ?
fr[1]: Supprimer %(count)d episodes ?

en: Deleting episodes removes downloaded files.
fr: La suppression des épisodes supprime les fichiers téléchargés.

en: Deleting episodes
fr: Suppression des épisodes

en: Please wait while episodes are deleted
fr: Veuillez patienter pendant la suppresion des épisodes

en: Select older than %(count)d day | Select older than %(count)d days
fr[0]: Sélectionner les épisodes datés de plus de %(count)d jour
fr[1]: Sélectionner les épisodes datés de plus de %(count)d jours

en: Select played
fr: Sélectionner les épisodes lus

en: Select finished
fr: Sélectionner les épisodes terminés

en: Select the episodes you want to delete:
fr: Sélectionnez les épisodes que vous voulez supprimer :

en: Delete episodes
fr: Supprimer des épisodes

en: No podcast selected
fr: Aucun podcast sélectionné

en: Please select a podcast in the podcasts list to update.
fr: Veuillez sélectionner dans la liste des podcasts un podcast à mettre à jour.

en: Download error while downloading %(episode)s: %(message)s
fr: Erreur de téléchargement pendant le téléchargement de %(episode)s: %(message)s

en: Download error
fr: Erreur de téléchargement

en: Select the episodes you want to download:
fr: Sélectionnez les épisodes que vous voulez télécharger :

en: _Mark as old
fr: _Marquer comme obsolète

en: Please check for new episodes later.
fr: Veuillez vérifier plus tard la présence de nouveaux épisodes.

en: No new episodes available
fr: Aucun nouvel épisode disponible

en: Subscriptions on %(server)s
fr: Abonnements sur %(server)s

en: Login to gpodder.net
fr: Se connecter sur gpodder.net

en: Please login to download your subscriptions.
fr: Veuillez vous connecter pour télécharger vos abonnements.

en: Please select a podcast in the podcasts list to edit.
fr: Veuillez sélectionner dans la liste des podcasts un podcast à éditer.

en: Delete podcasts
fr: Supprimer des podcasts

en: Select the podcast you want to delete.
fr: Sélectionner le podcast que vous voulez supprimer.

en: Deleting podcast
fr: Suppression du podcast

en: Please wait while the podcast is deleted
fr: Veuillez patienter pendant que le podcast est supprimé

en: This podcast and all its episodes will be PERMANENTLY DELETED.
    Are you sure you want to continue?
fr: Ce podcast et tous ses épisodes seront DÉFINITIVEMENT SUPPRIMÉS.
    Êtes-vous sur ?

en: Deleting podcasts
fr: Suppression des podcasts

en: Please wait while the podcasts are deleted
fr: Veuillez patienter pendant que les podcasts sont supprimés

en: These podcasts and all their episodes will be PERMANENTLY DELETED.
    Are you sure you want to continue?
fr: Ces podcasts et tous leurs épisodes seront DÉFINITIVEMENT SUPPRIMÉS.
    Êtes-vous sur ?

en: Please select a podcast in the podcasts list to remove.
fr: Veuillez sélectionner dans la liste des podcasts un podcast à supprimer.

en: OPML files
fr: Fichier OPML

en: Import from OPML
fr: Import depuis OPML

en: _Open
fr: Ouvrir

en: Import podcasts from OPML file
fr: Importer des podcasts depuis un fichier OPML

en: Nothing to export
fr: Rien à exporter

en: Your list of podcast subscriptions is empty. Please subscribe to some podcasts first before trying to export your subscription list.
fr: Votre liste d'abonnements à des podcasts est vide. Veuillez vous abonner à des podcasts avant d'exporter votre liste d'abonnements.

en: Export to OPML
fr: Export vers OPML

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: %(count)d subscription exported | %(count)d subscriptions exported
fr[0]: %(count)d abonnement exporté
fr[1]: %(count)d abonnements exportés

en: Your podcast list has been successfully exported.
fr: Votre liste de podcast a été exportée avec succès.

en: Could not export OPML to file. Please check your permissions.
fr: Impossible d'exporter OPML vers un fichier. Veuillez vérifier les permissions.

en: OPML export failed
fr: L'export OPML a échoué

en: Managed by distribution
fr: Géré par la distribution

en: Please check your distribution for gPodder updates.
fr: Merci de vérifier votre distribution pour les mises à jour de gPodder.

en: Could not check for updates
fr: Impossible de rechercher des mises à jour

en: Please try again later.
fr: Veuillez réessayer plus tard.

en: No updates available
fr: Aucune mise à jour disponible

en: You have the latest version of gPodder.
fr: Vous disposez déjà de la dernière version de gPodder.

en: New version available
fr: Une nouvelle version est disponible

en: Installed version: %s
fr: Version installée : %s

en: Newest version: %s
fr: Dernière version : %s

en: Release date: %s
fr: Publiée le : %s

en: Download the latest version from gpodder.org?
fr: Télécharger la dernière version depuis gpodder.org ?

en: released %s
fr: publié le %s

en: from %s
fr: de %s

en: played
fr: lu

en: unplayed
fr: non lu

en: today
fr: aujourd'hui

en: downloaded %s
fr: %s téléchargé

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Downloaded episode
fr: Épisode téléchargé

en: Downloaded video episode
fr: Épisode vidéo téléchargé

en: Downloaded image
fr: Image téléchargée

en: Downloaded file
fr: Fichier téléchargé

en: missing file
fr: fichier manquant

en: never played
fr: jamais lu

en: never displayed
fr: jamais affiché

en: never opened
fr: jamais ouvert

en: displayed
fr: affiché

en: opened
fr: ouvert

en: deletion prevented
fr: suppression évitée

en: No downloadable content
fr: Aucun contenu téléchargeable

en: New episode
fr: Nouvel épisode

en: All episodes
fr: Tous les épisodes

en: from all podcasts
fr: depuis tous les podcasts

en: Subscription paused
fr: Abonnement en pause

en: Please select an episode
fr: Sélectionner des épisodes

en: Open Episode Title Link
fr: Ouvrir le lien du titre de l’épisode

en: Copy Episode Title Link Address
fr: Copier l’adresse du lien du titre de l’épisode

en: Open shownotes in web browser
fr: Ouvrir les notes de l'épisode dans un navigateur

en: Open link in web browser
fr: Ouvrir le lien dans un navigateur

en: Nothing to paste.
fr: Rien à coller.

en: Clipboard is empty
fr: Presse-papiers vide

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: New user
fr: Nouvel utilisateur

en: Login
fr: Connexion

en: Authentication required
fr: Authentification requise

en: hostname or root URL (e.g. https://gpodder.net)
fr: nom ou URL vers le serveur (https://gpodder.net)

en: Server
fr: Serveur

en: Password
fr: Mot de passe

en: Show Password
fr: Afficher le mot de passe

en: Select destination
fr: Sélectionner la destination

en: Setting
fr: Paramètre

en: Set to
fr: Défini à

en: Cannot set %(field)s to %(value)s. Needed data type: %(datatype)s
fr: Impossible de définir %(field)s à %(value)s. Nécessite ce type de donnée: %(datatype)s

en: Error setting option
fr: Erreur pendant la définition d'une option

en: Add section
fr: Ajouter une section

en: New section:
fr: Nouvelle section :

en: _Add
fr: _Ajouter

en: Select new podcast cover artwork
fr: Sélectionner une nouvelle image de couverture pour le podcast

en: You can only drop a single image or URL here.
fr: Vous pouvez seulement glisser-déposer une seule image ou une URL ici.

en: Drag and drop
fr: Glisser-déposer

en: You can only drop local files and http:// URLs here.
fr: Vous pouvez seulement déposer des fichiers locaux ou des URL http:// ici.

en: Remove
fr: Supprimer

en: _Download
fr: _Télécharger

en: Select _all
fr: Sélectionner _tout

en: Select _none
fr: Sélectionner _aucun

en: Nothing selected
fr: Rien n'est sélectionné

en: %(count)d episode | %(count)d episodes
fr[0]: %(count)d épisode
fr[1]: %(count)d épisodes

en: size: %s
fr: taille : %s

en: Export remaining %(count)d episode to this folder with its default name | Export remaining %(count)d episodes to this folder with their default name
fr[0]: Exporter l'épisode restant vers ce dossier avec le nom par défaut
fr[1]: Exporter les %(count)d épisodes restants vers ce dossier avec leur nom par défaut

en: Search:
fr: Chercher :

en: Search
fr: Chercher

en: URL:
fr: URL :

en: Filename:
fr: Nom du fichier :

en: Loading podcasts
fr: Chargement des podcasts

en: Please wait while the podcast list is downloaded
fr: Veuillez patienter pendant que la liste de podcasts est téléchargée

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: Show episode list
fr: Afficher la liste des épisodes

en: Add to download list
fr: Ajouter à la liste de téléchargement

en: Download immediately
fr: Télécharge immédiatemment

en: None
fr: Aucun

en: Filesystem-based
fr: Vu comme un répertoire

en: Mark as played
fr: Définir comme obsolète

en: Delete from gPodder
fr: Supprimer de gPodder

en: Custom (%(format_ids)s)
fr: Personnalisé (%(format_ids)s)

en: Name
fr: Nom

en: Extension info
fr: Informations sur l'extension

en: Support the author
fr: Aider l'auteur financièrement

en: Extension cannot be activated
fr: L'extension ne peut pas être activée

en: Configure audio player
fr: Configurer le lecteur audio

en: Command:
fr: Commande :

en: Configure video player
fr: Configurer le lecteur vidéo

en: manually
fr: manuellement

en: after %(count)d day | after %(count)d days
fr[0]: après %(count)d jour
fr[1]: après %(count)d jours

en: Replace subscription list on server
fr: Remplacer la liste des abonnements sur le serveur

en: Remote podcasts that have not been added locally will be removed on the server. Continue?
fr: Les podcasts distant qui n'ont pas été ajoutés localement seront retirés du serveur. Continuer ?

en: Select folder for mount point
fr: Sélectionnez le répertoire pour le point de montage

en: Select folder for playlists
fr: Sélectionnez le répertoire de listes de lecture

en: The playlists folder must be on the device
fr: Le dossier des listes de lecture doit se situer sur le périphérique

en: Unknown track
fr: Piste inconnue

en: %s on Soundcloud
fr: %s sur Soundcloud

en: Tracks published by %s on Soundcloud.
fr: Pistes publiées par %s sur Soundcloud.

en: %s's favorites on Soundcloud
fr: Favoris de %s sur Soundcloud

en: Tracks favorited by %s on Soundcloud.
fr: Pistes mises en favoris par %s sur Soundcloud.

en: Convert audio files
fr: Conversion des fichiers audio

en: Transcode audio files to mp3/ogg
fr: Conversion des fichiers audio en mp3 ou ogg

en: Convert to %(format)s
fr: Convertir au format %(format)s

en: File converted
fr: Fichier convertit

en: Conversion failed
fr: Erreur pendant la conversion du fichier

en: Run a Command on Download
fr: Exécuter une commande lors du téléchargement

en: Run a predefined external command upon download completion.
fr: Exécuter une commande externe prédéfinie lorsque le téléchargement est terminé.

en: Concatenate videos
fr: Concaténations de vidéos

en: Add a context menu item for concatenating multiple videos
fr: Ajoute un menu contextuel permettant la concaténation de plusieurs vidéos

en: Save video
fr: Enregistrer la vidéo

en: Concatenating video files
fr: Concaténation des vidéos en cours

en: Writing %(filename)s
fr: Enregistrement de %(filename)s

en: Videos successfully converted
fr: Les vidéos ont été converties avec succès

en: Error converting videos
fr: Erreur pendant la conversion des vidéos

en: Concatenation result
fr: Résultat de la concaténation

en: Enqueue/Resume in media players
fr: Lire (à la suite) avec un lecteur externe

en: Add a context menu item for enqueueing/resuming playback of episodes in installed media players
fr: Ajoute un menu contextuel pour lire les épisodes dans un lecteur multimédia externe (VLC, ...)

en: Enqueue in
fr: Lire à la suite dans

en: Resume in
fr: Reprendre la lecture dans

en: "Open website" episode and podcast context menu
fr: Menu contextuel "Ouvrir le site"

en: Add a context menu item for opening the website of an episode or podcast
fr: Ajoute un menu contextuel pour ouvrir le site de l'épisode ou du podcast dans un navigateur Internet externe

en: Open website
fr: Ouvrir le site Internet

en: Filter Episodes
fr: Filtrer les épisodes

en: Disable automatic downloads based on episode title.
fr: Désactive le téléchargement automatique en se basant sur le titre des épisodes.

en: Regular Expression
fr: Expression rationnelle

en: Ignore Case
fr: Ignorer la casse

en: Filter
fr: Filtrer les Episodes

en: <b>Note:</b> The Cancel button does <b>not</b> return the filter settings to the values they had before. The changes are saved immediately after they are made.
fr: <b>Note :</b> le bouton Annuler <b>ne réinitialise pas</b> les paramètres du filtre aux valeurs antérieures. Les changements sont enregistrés immédiatement après qu’ils soient effectués.

en: Block
fr: Bloquer

en: Except
fr: Sauf

en: Clicking the block checkbox and leaving it empty will disable auto-download for all episodes in this channel.  The patterns match partial text in episode title, and an empty pattern matches any title.  The except pattern unblocks blocked episodes (to block all then unblock some).
fr: Cocher la case "Bloquer..." et laisser vide le motif désactivera tout téléchargement automatique d'épisode pour ce podcast. Les motifs peuvent correspondre à des parties du titre de l'épisode. Un motif vide correspond à n'importe quel titre. Le motif renseigné pour "Sauf..." empêche de bloquer un épisode qui le serait sinon par le motif de "Bloquer..." (on commence par chercher tous les épisodes à bloquer puis en débloque certains).

en: Filter episodes now
fr: Filtrer les épisodes maintenant

en: Undoes any episodes you marked as old.
fr: Annule tous les épisodes que vous avez marqués comme anciens.

en: Gtk Status Icon
fr: Icône de statut Gtk

en: Show a status icon for Gtk-based Desktops.
fr: Ajoute une icône dans la barre de status des bureaux basés sur Gtk.

en: Minimize on start
fr: Minimiser au démarrage

en: Minimizes the gPodder window on startup.
fr: Minimise la fenêtre gPodder au démarrage.

en: MPRIS Listener
fr: Observateur MPRIS

en: Convert MPRIS notifications to gPodder Media Player D-Bus API
fr: Reporte les événements des lecteurs multimédia externes (VLC, ...) dans gPodder

en: Normalize audio with re-encoding
fr: Normaliser l'audio (nécessite un ré-encodage)

en: Normalize the volume of audio files with normalize-audio
fr: Normaliser le volume sonore des fichier audio avec normalize-audio

en: File normalized
fr: Fichier normalisé

en: Notification Bubbles for Windows
fr: Bulles de notification pour Windows

en: Display notification bubbles for different events.
fr: Affiche des bulles de notification Windows lors de différents événements.

en: Rename episodes after download
fr: Renommer les épisodes suite au téléchargement

en: Rename episodes to "<Episode Title>.<ext>" on download
fr: Renommer les épisodes en "<titre de l'épisode>.<ext>" suite à leur téléchargement

en: Rename all downloaded episodes
fr: Renommer tous les épisodes téléchargés

en: No downloaded episodes to rename
fr: Aucun épisodes téléchargé à renommer

en: Renaming all downloaded episodes
fr: Renommage de tous les épisodes téléchargés en cours

en: Remove cover art from OGG files
fr: Supprimer l'illustration embarquée dans les fichiers OGG

en: removes coverart from all downloaded ogg files
fr: supprime l’illustration embarquée dans tous les fichiers .ogg téléchargés

en: Remove cover art
fr: Supprimer l'illustration embarquée

en: Convert video files to MP4 for Rockbox
fr: Conversion des vidéos en MP4 pour Rockbox

en: Converts all videos to a Rockbox-compatible format
fr: Convertit toutes les vidéos en un format compatible avec Rockbox

en: Rockbox Cover Art Sync
fr: Illustrations de jaquettes sur Rockbox

en: Copy Cover Art To Rockboxed Media Player
fr: Synchroniser les illustrations de jaquettes sur Rockbox

en: Stream to Sonos
fr: Ecouter avec Sonos

en: Stream podcasts to Sonos speakers
fr: Envoie les podcasts vers des lecteurs Sonos

en: Tag downloaded files using Mutagen
fr: Taguer les fichiers téléchargés en utilisant Mutagen

en: Add episode and podcast titles to MP3/OGG tags
fr: Ajoute le nom de l'épisode et du podcast dans les tags MP3/OGG

en: Show download progress on the taskbar
fr: Afficher l'avancement du téléchargement dans la barre d'état

en: Displays the progress on the Windows taskbar.
fr: Affiche l'avancement du téléchargement dans la barre d'état.

en: Subtitle Downloader for TED Talks
fr: Téléchargement des sous-titres des TED Talks

en: Downloads .srt subtitles for TED Talks Videos
fr: Télécharge les sous-titres au format .srt des vidéos des TED Talks

en: Ubuntu App Indicator
fr: Indicateur Ubuntu App

en: Show a status indicator in the top bar.
fr: Ajoute une icone de statut dans la barre du haut.

en: Show main window
fr: Afficher la fenêtre principale

en: Quit
fr: Quitter

en: Ubuntu Unity Integration
fr: Intégration avec Ubuntu Unity

en: Show download progress in the Unity Launcher icon.
fr: Affiche l'avancement du téléchargement dans l'icône du lanceur Unity.

en: Search for new episodes on startup
fr: Vérifier la présence de nouveaux épisodes au démarrage

en: Starts the search for new episodes on startup
fr: Vérifie la présence de nouveaux épisodes au démarrage

en: Convert video files
fr: Convertir les vidéos

en: Transcode video files to avi/mp4/m4v
fr: Convertit les vidéos en avi/mp4/m4v

en: Manage YouTube subscriptions using youtube-dl (pip install youtube_dl) or yt-dlp (pip install yt-dlp)
fr: Gérez vos abonnements YouTube en utilisant youtube-dl (pip install youtube_dl) ou yt-dlp (pip install yt-dlp)

en: Your version of youtube-dl/yt-dlp %(have_version)s has known issues, please upgrade to %(want_version)s or newer.
fr: Votre version de youtube-dl/yt-dlp %(have_version)s ne fonctionne pas bien. Merci de la mettre à jour vers %(want_version)s ou plus récent.

en: Old youtube-dl
fr: Vieille version de youtube-dl

en: Download with youtube-dl
fr: Télécharger avec youtube-dl

en: Parse YouTube channel feeds with youtube-dl to access more than 15 episodes
fr: Analysez les flux des chaînes YouTube avec youtube-dl pour accéder à plus de 15 épisodes

en: Download all supported episodes with youtube-dl
fr: Télécharger tous les épisodes pris en charge avec youtube-dl

en: youtube-dl provides access to additional YouTube formats and DRM content.  Episodes from non-YouTube channels, that have youtube-dl support, will <b>fail</b> to download unless you manually <a href="https://gpodder.github.io/docs/youtube.html#formats">add custom formats</a> for each site.  <b>Download with youtube-dl</b> appears in the episode menu when this option is disabled, and can be used to manually download from supported sites.
fr: youtube-dl donne accès à des formats YouTube et des contenus DRM additionnels.  Le téléchargement d’épisodes de chaînes non-YouTube, qui prennent en charge youtube-dl, <b>échouera</b> sauf si vous <a href="https://gpodder.github.io/docs/youtube.html#formats">ajoutez des formats personnalisés</a> manuellement pour chaque site.  <b>Le téléchargement avec youtube-dl</b> apparaît dans le menu de l’épisode quand cette option est désactivée, et peut être utilisé pour télécharger manuellement depuis les sites pris en charge.

en: Embed all available subtitles in downloaded video
fr: Intégrer tous les sous-titres disponibles dans la vidéo

en: The "ffmpeg" command was not found. FFmpeg is required for embedding subtitles.
fr: Le programme "ffmpeg" n'est pas disponible. FFmpeg est nécessaire pour intégrer les sous-titres à la vidéo

en: Preferences
fr: Préférences

en: Check for new episodes
fr: Vérifier la présence de nouveaux épisodes

en: Filter:
fr: Filtre :

en: Resume all
fr: Reprendre tout

en: Incomplete downloads from a previous session were found.
fr: Des téléchargements incomplets d'une session précédente ont été trouvés.

en: Limit rate to
fr: Limiter le débit à

en: Limit downloads to
fr: Limiter le nombre de téléchargements à

en: Add a new podcast
fr: Ajouter un nouveau podcast

en: _Paste
fr: _Coller

en: Channel Editor
fr: Éditeur des canaux

en: <b>Feed URL</b>
fr: <b>URL du flux</b>

en: <b>Download location</b>
fr: <b>Emplacement de téléchargement</b>

en: Info
fr: Informations

en: Pause subscription
fr: Mettre l’abonnement en pause

en: Sync to player devices
fr: Synchroniser avec des périphériques de lecture

en: Section:
fr: Section :

en: Strategy:
fr: Stratégie :

en: <b>HTTP/FTP Authentication</b>
fr: <b>Authentification HTTP/FTP</b>

en: Username:
fr: Nom d’utilisateur :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Settings
fr: Paramètres

en: gPodder Configuration Editor
fr: Éditeur de configuration gPodder

en: Search for:
fr: Rechercher :

en: _Show All
fr: Afficher _tout

en: Select episodes
fr: Sélectionner des épisodes

en: _Remove
fr: _Supprimer

en: Find new podcasts
fr: Trouver des nouveaux podcasts

en: label
fr: étiquette

en: Add
fr: Ajouter

en: _Edit config
fr: Édit_er la configuration

en: Video player:
fr: Lecteur vidéo :

en: Audio player:
fr: Lecteur audio :

en: Find as you type
fr: Recherche progressive

en: General
fr: Général

en: Synchronize subscriptions and episode actions
fr: Synchroniser les abonnements et les actions de l'épisode

en: Server:
fr: Serveur :

en: Device name:
fr: Nom du périphérique :

en: Replace subscription list on server with local subscriptions:
fr: Remplacer la liste d’abonnements du serveur avec les abonnements locaux :

en: Upload local subscriptions
fr: Téléverser les abonnements locaux

en: Update interval:
fr: Intervalle de mise à jour :

en: Maximum number of episodes per podcast:
fr: Nombre maximum d’épisodes par podcast :

en: Consider only episodes added in the update as new
fr: Ne marquer comme nouveaux que les épisodes ajoutés lors de la dernière mise à jour

en: When new episodes are found:
fr: Lorsque de nouveaux épisodes sont trouvés :

en: Check connection before updating (if supported)
fr: Vérifier la connectivité à Internet avant la mise à jour (si possible)

en: Updating
fr: Mise à jour

en: Delete played episodes:
fr: Supprimer les épisodes lus :

en: Remove played episodes even if unfinished
fr: Supprimer les épisodes lus, inachevés compris

en: Also remove unplayed episodes
fr: Supprimer aussi les épisodes non lus

en: Clean-up
fr: Nettoyage

en: Device type:
fr: Type de périphérique :

en: Mountpoint:
fr: Point de montage :

en: Create playlists on device
fr: Créer les listes de lecture sur le périphérique

en: Playlists Folder:
fr: Répertoire contenant les listes de lecture :

en: Remove episodes deleted on device from gPodder
fr: Retirer de gPodder les épisodes supprimés sur le périphérique

en: After syncing an episode:
fr: Après avoir synchronisé un épisode :

en: Only sync unplayed episodes
fr: Ne synchroniser que les épisodes non lus

en: Remove episodes deleted in gPodder from device
fr: Retirer du périphérique les épisodes supprimés dans gPodder

en: Devices
fr: Périphériques

en: Preferred YouTube format:
fr: Format YouTube privilégié :

en: Preferred YouTube HLS format:
fr: Format YouTube privilégié (HLS) :

en: Preferred Vimeo format:
fr: Format Vimeo privilégié :

en: <big>Welcome to gPodder</big>
fr: <b><big>Bienvenue dans gPodder</big></b>

en: Your podcast list is empty.
fr: Votre liste de podcasts est vide.

en: Choose from a list of example podcasts
fr: Choisir parmis des exemples de podcasts

en: Add a podcast by entering its URL
fr: Ajouter un podcast via son URL

en: Restore my subscriptions from gpodder.net
fr: Télécharger mes abonnements depuis gpodder.net

en: Go to gpodder.net
fr: Aller sur gpodder.net

en: Software updates
fr: Mises à jour de gPodder

en: Open Logs
fr: Ouvrir les journaux

en: Help
fr: Aide

en: About
fr: À propos

en: Download new episodes
fr: Télécharger de nouveaux épisodes

en: Find Podcast
fr: Rechercher

en: _Subscriptions
fr: A_bonnements

en: Discover new podcasts
fr: Découvrir de nouveaux podcasts

en: Add podcast via URL
fr: Ajouter un podcast via son URL

en: Import from OPML file
fr: Importer depuis un fichier OPML

en: Export to OPML file
fr: Exporter vers un fichier OPML

en: Delete
fr: Supprimer

en: Toggle new status
fr: Activer/Désactiver le statut nouveau

en: Change delete lock
fr: Changer le verrou de suppression

en: Find Episode
fr: Rechercher

en: E_xtras
fr: Extras

en: Sync to device
fr: Synchroniser avec un périphérique multimédia

en: _View
fr: _Affichage

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: Always show Find entries
fr: Toujours afficher les champs de recherche

en: Hide podcasts without episodes
fr: Cacher les podcasts sans épisode

en: "All episodes" in podcast list
fr: "Tous les épisodes" dans la liste des podcasts

en: Use sections for podcast list
fr: Utiliser des sections pour la liste des podcasts

en: Hide deleted episodes
fr: Cacher les épisodes supprimés

en: Downloaded episodes
fr: Épisodes téléchargés

en: Unplayed episodes
fr: Épisodes non lus

en: Always show New Episodes
fr: Toujours afficher les nouveaux épisodes

en: Trim episode title prefix
fr: Raccourcir les titres d'épisodes

en: Episode descriptions
fr: Description de l'épisode

en: Show episode released time
fr: Inclure l'heure dans la date de sortie

en: Right align episode released column
fr: Aligner à droite la colonne "Publié le"

en: Require control click to sort episodes
fr: Requiert un contrôle clic pour trier les épisodes

en: Visible columns
fr: Colonnes visibles

en: Podcast update requested by extensions.
fr: Mise à jour des podcasts demandée par une extension.

en: Episode download requested by extensions.
fr: Téléchargement d'un épisode demandé par une extension.

en: Invalid url: %s
fr: URL invalide: %s

en: Wrong username/password
fr: Mauvais nom d'utilisateur / mot de passe

en: User name:
fr: Nom d’utilisateur :

en: You are not subscribed to %s.
fr: Vous n'êtes pas abonné à %s.

en: Already subscribed to %s.
fr: Déjà abonné à %s.

en: Cannot subscribe to %s.
fr: Impossible de s'abonner à %s.

en: Successfully added %s.
fr: %s ajouté avec succès.

en: This configuration option does not exist.
fr: Cette option de configuration n'existe pas.

en: Can only set leaf configuration nodes.
fr: Il est seulement possible de modifier des propriétés de configuration unitaires (feuilles)

en: Renamed %(old_title)s to %(new_title)s.
fr: Renommé %(old_title)s en %(new_title)s.

en: Unsubscribed from %s.
fr: Désabonné de %s.

en: Invalid command.
fr: Commande invalide.

en: Invalid option: %s.
fr: Option invalide : %s.

en: Updates disabled
fr: Mises à jour désactivées

en: %(count)d new episode | %(count)d new episodes
fr[0]: %(count)d nouvel épisode
fr[1]: %(count)d nouveaux épisodes

en: Checking for new episodes
fr: Recherche de nouveaux épisodes

en: Skipping %(podcast)s
fr: Ignore %(podcast)s

en: No episode with the specified GUID found.
fr: Aucun épisode avec le GUID spécifié.

en: Deleted episode "%s".
fr: Supprimé l'épisode "%s".

en: Episode has already been deleted.
fr: L'épisode a déjà été supprimé.

en: Disabling feed update from %s.
fr: Désactivation des mises à jour de %s.

en: Enabling feed update from %s.
fr: Activation des mises à jour de %s.

en: No podcasts found.
fr: Aucun podcast trouvé.

en: Enter index to subscribe, ? for list
fr: Saisissez l'index pour vous abonner (? pour afficher la liste)

en: Invalid value.
fr: Valeur invalide.

en: Adding %s...
fr: Ajout de %s...

en: Invalid URL: %s
fr: URL invalide : %s

en: Changed URL from %(old_url)s to %(new_url)s.
fr: Modifié l'URL %(old_url)s en %(new_url)s.

en: %(title)s: %(msg)s ([yes]/no):
fr: %(title)s : %(msg)s ([oui]/non):

en: yes
fr: oui

en: Deleting episode: %(episode)s
fr: Suppression de l'épisode %(episode)s

en: Enter episode index to toggle, ? for list, X to select all, space to select none, empty when ready
fr: Index de l'épisode à (dé)sélectionner : '?' pour afficher la liste, 'X' pour tout sélectionner, 'Espace' pour tout déselectionner, 'Entrée' quand vous êtes satisfait

en: Will delete %(episode)s
fr: L'épisode %(episode)s va être supprimé

en: Won't delete %(episode)s
fr: L'épisode %(episode)s ne sera pas supprimé

en: mounting volume for file %(file)s failed with: %(error)s
fr: le montage du volume pour le fichier %(file)s a échoué avec : %(error)s

en: Syncing %s
fr: Synchronisation de %s

en: (enabled)
fr: (activé)

en: Title:
fr: Titre :

en: Category:
fr: Catégorie :

en: Description:
fr: Description :

en: Authors:
fr: Auteurs :

en: Documentation:
fr: Documentation :

en: Enabled:
fr: Activé :

en: no
fr: non

en: enabled
fr: activé

en: disabled
fr: désactivé

en: Syntax error: %(error)s
fr: Erreur de syntaxe : %(error)s

en: Ambiguous command. Did you mean..
fr: Commande ambiguë. Vouliez vous dire...

en: The requested function is not available.
fr: La fonctionnalité n'est pas disponible.

en: subscribe to the feed at URL
fr: s'abonner à l'URL donnée

en: print logging output on the console
fr: afficher les messages de debug sur la sortie standard

en: reduce warnings on the console
fr: afficher moins de messages sur la console

en: exit once started up (for profiling)
fr: quitter après le démarrage (pour le profilage)

en: Mac OS X application process number
fr: Numéro de processus de l'application Mac OS X

en: gPodder (subscribe to feed)
fr: s'abonner à l'URL donnée avec gPodder

en: gPodder Podcast Client
fr: client de podcasts gPodder

en: Podcast Client
fr: Client de podcasts

en: Subscribe to audio and video content from the web
fr: S'abonner à du contenu audio et vidéo depuis le web
