gPodder - en to sv translation catalogue (305 entries)

en: gPodder on %s
sv: gPodder på %s

en: Queued
sv: Köad

en: Downloading
sv: Laddar ner

en: Finished
sv: Klar

en: Failed
sv: Misslyckad

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Paused
sv: Pausad

en: Missing content from server
sv: Innehåll från server saknas

en: I/O Error: %(error)s: %(filename)s
sv: I/O Fel: %(error)s: %(filename)s

en: HTTP Error %(code)s: %(message)s
sv: HTTP Fel: %(code)s: %(message)s

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Other
sv: Annan

en: No description for this extension.
sv: Saknas beskrivning för den här extensionen

en: No description available
sv: Ingen beskrivning tillgänglig

en: unknown
sv: okänt

en: Audio
sv: Ljud

en: Add %s
sv: Lägg till %s

en: Remove %s
sv: Radera %s

en: Cancelled by user
sv: Avbruten av användare

en: Writing data to disk
sv: Skriver data till hårddisk

en: Opening iPod database
sv: Öppnar iPod databas

en: iPod opened
sv: iPod öppnad

en: Saving iPod database
sv: Sparar iPod databas

en: Removing %s
sv: Raderar %s

en: Adding %s
sv: Lägger till %s

en: Error copying %(episode)s: Not enough free space on %(mountpoint)s
sv: Fel vid kopiering av %(episode)s: Inte tillräckligt med ledigt diskutrymme på %(mountpoint)s

en: Opening MP3 player
sv: Öppna MP3 spelare

en: MP3 player opened
sv: MP3 spelare öppnad

en: No device configured
sv: Ingen enhet konfigurerad

en: Please set up your device in the preferences dialog.
sv: Var vänlig konfigurera din enhet i dialogen för Inställningar.

en: Cannot open device
sv: Kan inte öppna enhet

en: Not enough space left on device
sv: Inte tillräckligt med ledigt utrymme på enheten

en: Episode
sv: Avsnitt

en: %(count)d day ago | %(count)d days ago
sv[0]: %(count)d dag sedan
sv[1]: %(count)d dagar sedan

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday
sv: Igår

en: (unknown)
sv: (okänt)

en: %(count)d second | %(count)d seconds
sv[0]: %(count)d sekund
sv[1]: %(count)d sekunder

en: %(count)d hour | %(count)d hours
sv[0]: %(count)d timme
sv[1]: %(count)d timmar

en: %(count)d minute | %(count)d minutes
sv[0]: %(count)d minut
sv[1]: %(count)d minuter

en: and
sv: och

en: Cannot start gPodder
sv: Kan inte starta gPodder

en: D-Bus error: %s
sv: D-Bus fel: %s

en: About gPodder
sv: Om gPodder

en: Integer
sv: Heltal

en: Float
sv: Flyttal

en: String
sv: Sträng

en: Command: %s
sv: Kommando: %s

en: Default application
sv: Förvald applikation

en: Extensions
sv: Extensioner

en: Loading incomplete downloads
sv: Laddar inkompletta nedladdningar

en: Some episodes have not finished downloading in a previous session.
sv: Nedladdningen av några avsnitt avslutades inte under förra sessionen

en: %(count)d partial file | %(count)d partial files
sv[0]: %(count)d partiell fil
sv[1]: %(count)d partiella filer

en: Action
sv: Händelse

en: Confirm changes from gpodder.net
sv: Bekräfta ändringar från gpodder.net

en: Select the actions you want to carry out.
sv: Välj de händelser du vill ska ske.

en: Uploading subscriptions
sv: Laddar upp prenumerationer

en: Your subscriptions are being uploaded to the server.
sv: Dina prenumerationer laddas upp till servern.

en: List uploaded successfully.
sv: Lista uppladdad.

en: Error while uploading
sv: Fel under uppladdning

en: Size
sv: Storlek

en: Duration
sv: varaktighet

en: Released
sv: Datum

en: Progress
sv: Förlopp

en: No episodes in current view
sv: Inga avsnitt i denna vy

en: No episodes available
sv: Inga avsnitt tillgängliga

en: No podcasts in this view
sv: Inga poddsändningar i denna vy

en: No subscriptions
sv: Inga prenumerationer

en: %(count)d active | %(count)d active
sv[0]: %(count)d aktiv
sv[1]: %(count)d aktiva

en: %(count)d queued | %(count)d queued
sv[0]: %(count)d kölagd
sv[1]: %(count)d kölagda

en: %(count)d failed | %(count)d failed
sv[0]: %(count)d misslyckad
sv[1]: %(count)d misslyckade

en: downloading %(count)d file | downloading %(count)d files
sv[0]: laddar ner %(count)d fil
sv[1]: laddar ner %(count)d filer

en: Please report this problem and restart gPodder:
sv: Var vänlig rapportera detta problemet och starta om gPodder:

en: Unhandled exception
sv: Ej hanterat undantag

en: Feedparser error: %s
sv: Fel vid tolkning av kanal: %s

en: Downloads finished
sv: Nedladdningar färdiga

en: Downloads failed
sv: Nedladdningar misslyckades

en: %(count)d more episode | %(count)d more episodes
sv[0]: %(count)d till avsnitt
sv[1]: %(count)d fler avsnitt

en: Start download now
sv: Starta nedladdning nu

en: Download
sv: Ladda ner

en: Pause
sv: Pausa

en: Cancel
sv: A_vbryt

en: Remove from list
sv: Radera från lista

en: Update podcast
sv: Uppdatera poddsändningar

en: Open download folder
sv: Öppna katalog för nedladdningar

en: Mark episodes as old
sv: Markera avsnitt som spelat

en: Archive
sv: Arkiv

en: Podcast settings
sv: Inställningar för Poddsändare

en: Error converting file.
sv: Fel vid konvertering av fil.

en: Bluetooth file transfer
sv: Bluetooth filöverföring

en: Open
sv: Öppna

en: Play
sv: Spela upp

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Stream
sv: Ström

en: Send to
sv: Skicka till

en: Local folder
sv: Lokal mapp

en: Bluetooth device
sv: Bluetooth enhet

en: New
sv: Ny

en: Episode details
sv: Detaljer om avsnittet

en: Please check your media player settings in the preferences dialog.
sv: Var vänlig kontrollera spelarens konfiguration under inställningar.

en: Error opening player
sv: Fel vid öppnande av spelare

en: Adding podcasts
sv: Lägger till poddsändning

en: Please wait while episode information is downloaded.
sv: Var vänlig vänta medan avsnittets information laddas ned.

en: Existing subscriptions skipped
sv: Hoppar över existerade prenumerationer

en: You are already subscribed to these podcasts:
sv: Du prenumererar redan på dessa poddsändningar:

en: Podcast requires authentication
sv: Poddsändningen kräver inloggning

en: Please login to %s:
sv: Logga in till %s:

en: Authentication failed
sv: Inloggning misslyckades

en: Website redirection detected
sv: Upptäckte omdirigering av webbsidan

en: The URL %(url)s redirects to %(target)s.
sv: Webbadressen %(url)s omdirigeras till %(target)s.

en: Do you want to visit the website now?
sv: Vill du besöka webbsidan nu ?

en: Could not add some podcasts
sv: Kunde inte lägga till några av poddsändningarna

en: Some podcasts could not be added to your list:
sv: Några av poddsändningarna kunde inte läggas till din lista:

en: Unknown
sv: Okänd

en: Redirection detected
sv: Omdirigering upptäcktes

en: Merging episode actions
sv: Sammanfogar aktiviteter för avsnitt

en: Episode actions from gpodder.net are merged.
sv: Avsnittsaktiviteter från gpodder.net är nu sammanfogade.

en: Cancelling...
sv: Avbryter...

en: Updating %(count)d feed... | Updating %(count)d feeds...
sv[0]: Uppdaterar %(count)d flöde...
sv[1]: Uppdaterar %(count)d flöden...

en: No new episodes
sv: Inga nya avsnitt

en: Downloading %(count)d new episode. | Downloading %(count)d new episodes.
sv[0]: Laddar ner %(count)d nytt avsnitt.
sv[1]: Laddar ner %(count)d nya avsnitt.

en: New episodes available
sv: Nya avsnitt finns tillgängliga

en: %(count)d new episode added to download list. | %(count)d new episodes added to download list.
sv[0]: %(count)d nytt avsnitt tillagt till nerladdningslistan.
sv[1]: %(count)d nya avsnitt tillagda till nerladdningslistan.

en: %(count)d new episode available | %(count)d new episodes available
sv[0]: %(count)d nytt avsnitt tillgängligt
sv[1]: %(count)d nya avsnitt tillgängliga

en: Quit gPodder
sv: Avsluta gPodder

en: You are downloading episodes. You can resume downloads the next time you start gPodder. Do you want to quit now?
sv: Just nu laddar du ner avsnitt. Du kan återuppta nerladdningen nästa gång du startar gPodder. Vill du avsluta nu?

en: Episodes are locked
sv: Avsnitten är låsta

en: The selected episodes are locked. Please unlock the episodes that you want to delete before trying to delete them.
sv: De valda avsnitten är låsta. Var vänlig lås upp de avsnitt du önskar radera innan du försöker radera dem.

en: Delete %(count)d episode? | Delete %(count)d episodes?
sv[0]: Ta bort %(count)d avsnitt?
sv[1]: Ta bort %(count)d avsnitt?

en: Deleting episodes removes downloaded files.
sv: Borttagning av avsnitt tar även bort nedladdade filer.

en: Deleting episodes
sv: Raderar avsnitt

en: Please wait while episodes are deleted
sv: Var vänlig vänta medan avsnitten raderas

en: Select older than %(count)d day | Select older than %(count)d days
sv[0]: Markera äldre än %(count)d dag
sv[1]: Markera äldre än %(count)d dagar

en: Select played
sv: Välj spelade

en: Select finished
sv: Markera avslutade

en: Select the episodes you want to delete:
sv: Välj de avsnitt du önskar radera:

en: Delete episodes
sv: Radera avsnitt

en: No podcast selected
sv: Ingen poddsändning vald

en: Please select a podcast in the podcasts list to update.
sv: Var vänlig välj en poddsändning i poddsändarlistan för att uppdatera.

en: Download error while downloading %(episode)s: %(message)s
sv: Nedladdningsfel vid hämtning av %(episode)s: %(message)s

en: Download error
sv: Nedladdningsfel

en: Select the episodes you want to download:
sv: Välj de avsnitt du önskar ladda ned:

en: Please check for new episodes later.
sv: Var vänlig sök senare efter nya avsnitt.

en: No new episodes available
sv: Inga nya avsnitt tillgängliga

en: Login to gpodder.net
sv: Logga in till gpodder.net

en: Please login to download your subscriptions.
sv: Vänligen logga in för att hämta dina prenumerationer.

en: Please select a podcast in the podcasts list to edit.
sv: Var vänlig välj en poddsändning i listan att redigera.

en: Podcast
sv: Poddsändning

en: Please select a podcast in the podcasts list to remove.
sv: Var vänlig välj en poddsändning att radera i poddsändarlistan

en: OPML files
sv: OPML filer

en: Import from OPML
sv: Inportera från OPML

en: Import podcasts from OPML file
sv: Importera poddsändningar från en OPML fil

en: Nothing to export
sv: Inget att exportera

en: Your list of podcast subscriptions is empty. Please subscribe to some podcasts first before trying to export your subscription list.
sv: Din lista på prenumerationer av poddsändningar är tom. Du behöver först prenumerera på en poddsändning innan du kan exportera din prenumerationslista.

en: Export to OPML
sv: Exportera till OPML

en: %(count)d subscription exported | %(count)d subscriptions exported
sv[0]: %(count)d prenumeration exporterad
sv[1]: %(count)d prenumerationer exporterade

en: Your podcast list has been successfully exported.
sv: Din lista på poddsändningar är exporterad.

en: Could not export OPML to file. Please check your permissions.
sv: Kunde inte exportera till OMPL-filen. Var vänlig kontrollera dina skriv-rättigheter.

en: OPML export failed
sv: OPML export misslyckades

en: released %s
sv: utgiven %s

en: from %s
sv: från %s

en: played
sv: spelad

en: unplayed
sv: ej spelad

en: today
sv: idag

en: downloaded %s
sv: nedladdad %s

en: Deleted
sv: Raderad

en: Downloaded episode
sv: Nedladdat avsnitt

en: Downloaded video episode
sv: Nedladdat videoavsnitt

en: Downloaded image
sv: Nedladdad bild

en: Downloaded file
sv: Nedladdad fil

en: missing file
sv: saknad fil

en: never played
sv: aldrig spelade

en: never displayed
sv: aldrig visade

en: never opened
sv: aldrig öppnade

en: displayed
sv: visade

en: opened
sv: öppnad

en: deletion prevented
sv: radering är förhindrad

en: New episode
sv: Nytt avsnitt:

en: All episodes
sv: Alla avsnitt

en: from all podcasts
sv: från alla poddsändningar

en: Subscription paused
sv: Prenumeration pausad

en: Nothing to paste.
sv: Inget att klistra in.

en: Clipboard is empty
sv: Klippbordet är tomt

en: Username
sv: Anvädarnamn

en: New user
sv: Ny användare

en: Login
sv: Logga in

en: Authentication required
sv: Inloggning krävs

en: Password
sv: Lösenord

en: Select destination
sv: Välj mål

en: Setting
sv: Inställning

en: Set to
sv: Sätt till

en: Cannot set %(field)s to %(value)s. Needed data type: %(datatype)s
sv: Kan inte sätta värdet för %(field)s. "%(value)s" måste vara av typen %(datatype)s

en: Error setting option
sv: Fel: Inställningsalternativ

en: Select new podcast cover artwork
sv: Välj ny omslagsbild för poddsändning

en: You can only drop a single image or URL here.
sv: Du kan endast släppa en fil eller webbadress åt gången här.

en: Drag and drop
sv: Drag an drop (drag och släpp)

en: You can only drop local files and http:// URLs here.
sv: Du kan endast släppa lokala filer och http:// webbadresser här.

en: Remove
sv: Radera

en: Nothing selected
sv: Ingenting valt

en: %(count)d episode | %(count)d episodes
sv[0]: %(count)d avsnitt
sv[1]: %(count)d avsnitt

en: size: %s
sv: storlek: %s

en: URL:
sv: Webbadress:

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Show episode list
sv: Visa avsnittslistan

en: Add to download list
sv: Lägg till nedladdningslista

en: Download immediately
sv: Ladda ned omedelbart

en: None
sv: Ingen

en: Name
sv: Namn

en: Configure audio player
sv: Ställ in musik spelare

en: Command:
sv: Kommando:

en: Configure video player
sv: Ställ in video spelare

en: manually
sv: manuellt

en: after %(count)d day | after %(count)d days
sv[0]: efter %(count)d dag
sv[1]: efter %(count)d dagar

en: Replace subscription list on server
sv: Ersätt prenumerationslista på servern

en: Remote podcasts that have not been added locally will be removed on the server. Continue?
sv: Fjärrpoddsändningar som inte har lagts till lokalt kommer att raderas från servern.Fortsätt?

en: Select folder for mount point
sv: Välj monteringspunkt för iPod

en: Unknown track
sv: Okänt spår

en: %s on Soundcloud
sv: %s i Soundcloud

en: Tracks published by %s on Soundcloud.
sv: Spår publicerade av %s i Soundcloud.

en: %s's favorites on Soundcloud
sv: %ss favoriter i Soundcloud

en: Tracks favorited by %s on Soundcloud.
sv: Spår favoriserade av %s i Soundcloud

en: Ubuntu App Indicator
sv: Ubuntu programindikator

en: Show a status indicator in the top bar.
sv: Visa en statusindikator i översta fältet

en: Show main window
sv: Visa huvudmeny

en: Quit
sv: Avsluta

en: Ubuntu Unity Integration
sv: Ubuntu Unity-integration

en: Show download progress in the Unity Launcher icon.
sv: Visa nedladdningsindikator i Unity:s programstartikon

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Check for new episodes
sv: Sök efter nya avsnitt

en: Podcasts
sv: Poddsändningar

en: Resume all
sv: Återuppta alla

en: Incomplete downloads from a previous session were found.
sv: Ofullständiga nedladdningar från förra sessionen upptäcktes.

en: Limit rate to
sv: Begränsa hastigheten till

en: Limit downloads to
sv: Begränsa nedladdningar till

en: Add a new podcast
sv: Lägg till en ny poddsändning

en: Section:
sv: Avsnitt:

en: <b>HTTP/FTP Authentication</b>
sv: <b>HTTP/FTP Inloggning</b>

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: gPodder Configuration Editor
sv: gPodder Redigerare av konfigurationer

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Select episodes
sv: Välj avsnitt

en: Find new podcasts
sv: Hitta nya poddsändningar

en: Video player:
sv: Videospelare:

en: Audio player:
sv: Ljudspelare:

en: General
sv: Allmänt

en: Synchronize subscriptions and episode actions
sv: Synkronisera prenumerations och avsnitts aktiviteter

en: Device name:
sv: Enhetsnamn:

en: Update interval:
sv: Uppdateringsintervall:

en: Maximum number of episodes per podcast:
sv: Maximalt antal avsnitt per poddsändning

en: When new episodes are found:
sv: När nya avsnitt finns tillgängliga:

en: Updating
sv: Uppdatering

en: Delete played episodes:
sv: Radera spelade avsnitt

en: Remove played episodes even if unfinished
sv: Ta bort spelade avsnitt även oavslutade.

en: Also remove unplayed episodes
sv: Radera även ospelade avsnitt

en: Clean-up
sv: Rensa

en: Device type:
sv: Enhetstyp:

en: Mountpoint:
sv: Monteringspunkt:

en: After syncing an episode:
sv: Efter synkronisering av avsnitt:

en: Only sync unplayed episodes
sv: Synka endast ospelade avsnitt

en: Devices
sv: Enheter

en: Choose from a list of example podcasts
sv: Välj från en lista med exempel på poddsändningar

en: Go to gpodder.net
sv: Gå till gpodder.net

en: Download new episodes
sv: Ladda ned nya avsnitt

en: Discover new podcasts
sv: Upptäck nya poddsändningar

en: Add podcast via URL
sv: Lägg till poddsändning via webbadress

en: Import from OPML file
sv: Importera från OPML fil

en: Export to OPML file
sv: Exportera till OPML fil

en: Delete
sv: Radera

en: Toggle new status
sv: Växla ny status

en: Change delete lock
sv: Ändra raderingslås

en: Toolbar
sv: Visa verktygsfält

en: Hide podcasts without episodes
sv: Dölj poddsändningar utan avsnitt

en: "All episodes" in podcast list
sv: Visa "Alla avsnitt" i poddsändningslistan

en: Use sections for podcast list
sv: Använd avsnitt för podcast-lista

en: Hide deleted episodes
sv: Dölj raderade avsnitt

en: Downloaded episodes
sv: Nedladdade avsnitt

en: Unplayed episodes
sv: Ej spelade avsnitt

en: Episode descriptions
sv: Beskrivningar för avsnitt

en: Visible columns
sv: Synliga kolumner

en: Podcast update requested by extensions.
sv: Podsändningsuppdatering begärd av extension

en: Episode download requested by extensions.
sv: Avsnittsnedladdning begärd av extension

en: Wrong username/password
sv: Fel användarnamn/lösenord.

en: You are not subscribed to %s.
sv: Du är inte prenumerant av %s.

en: Cannot subscribe to %s.
sv: Kan inte prenumerera på %s.

en: Successfully added %s.
sv: %s har lagts till.

en: This configuration option does not exist.
sv: Denna konfigurationsinställning finns inte.

en: Renamed %(old_title)s to %(new_title)s.
sv: Döp om %(old_title)s till %(new_title)s

en: Unsubscribed from %s.
sv: Avsluta prenumeration av %s.

en: Updates disabled
sv: Uppdateringar inaktiverad

en: %(count)d new episode | %(count)d new episodes
sv[0]: %(count)d nytt avsnitt
sv[1]: %(count)d nya avsnitt

en: Skipping %(podcast)s
sv: Hoppa över %(podcast)s

en: Disabling feed update from %s.
sv: Inaktivera flödesuppdatering för %s.

en: Enabling feed update from %s.
sv: Aktivera flödesuppdatering för %s.

en: No podcasts found.
sv: Inga podsändningar hittade

en: Enter index to subscribe, ? for list
sv: Ange index att prenumerera, ? till lista

en: Invalid value.
sv: Ogiltigt värde.

en: Adding %s...
sv: Lägger till %s...

en: Invalid URL: %s
sv: Ogiltig adress:%s.

en: Changed URL from %(old_url)s to %(new_url)s.
sv: Ändrad adress från %(old_url)s till %(new_url)s.

en: The requested function is not available.
sv: Den efterfrågade funktionen är inte tillgänglig.

en: Mac OS X application process number
sv: Mac OS X programprocessnummer

en: gPodder Podcast Client
sv: gPodder Podcastklient

en: Podcast Client
sv: Podcastklient

en: Subscribe to audio and video content from the web
sv: Prenumerera på ljud och video från webben
