GPRename 2.7 - en to sv translation catalogue (59 entries)

en: _File
sv: _Arkiv

en: Quit
sv: Avsluta

en: _Options
sv: A_lternativ

en: Trim spaces
sv: Justera blanksteg

en: Zero auto-fill
sv: Fyll automatiskt på med nollor

en: Automatic preview
sv: Automatisk förhandsvisning

en: Remember last directory
sv: Kom ihåg senaste katalogen

en: Show hidden files
sv: Visa dolda filer

en: Show path
sv: Visa sökväg

en: Show contents of subdirectories
sv: Visa innehållet i underkataloger

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Disable security check
sv: Inaktivera säkerhetskontroll

en: View log
sv: Visa logg

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Contents
sv: Innehåll

en: About
sv: Om

en: Name
sv: Namn

en: New name
sv: Nytt namn

en: Files
sv: Filer

en: Directory
sv: Katalog

en: Directories
sv: Kataloger

en: Selected
sv: Markerad

en: Case Change
sv: Ändra skiftläge

en: ALL UPPERCASE
sv: ALLA VERSALER

en: all lowercase
sv: alla gemener

en: Only the first letter
sv: Endast första bokstaven

en: Only The First Letter And After
sv: Endast första bokstaven och efter

en: Insert / Delete
sv: Infoga / Ta bort

en: Insert
sv: Infoga

en: at position
sv: vid position

en: Delete between
sv: Ta bort mellan

en: and
sv: och

en: Replace / Remove
sv: Ersätt / Ta bort

en: Replace
sv: Ersätt

en: with
sv: med

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Numerical
sv: Numeriska

en: Add numbers starting at
sv: Lägg till siffror som börjar på

en: and increment by
sv: och öka med

en: Insert before the numbers
sv: Infoga före siffrorna

en: and after
sv: och efter

en: Keep existing names
sv: Behåll befintliga namn

en: Before the numbers
sv: Före siffrorna

en: After the numbers
sv: Efter sifforna

en: No
sv: Nej

en: _Preview
sv: _Förhandsvisa

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: _Undo
sv: _Ångra

en: Refre_sh
sv: _Uppdatera

en: Cannot rename because it already exist.
sv: Kan inte byta namn på grund av att den redan finns.

en: The log file is over 1M, you should clear it from the Options menu.
sv: Loggfilen är över 1M stor. Du bör tömma den via menyn Alternativ.

en: Only show files or directories that contains
sv: Visa endast filer eller kataloger som innehåller

en: Clear
sv: Töm

en: Trim spaces: Automatically trim double spaces to only one and remove spaces at the beginning or end of the names.
sv: Justera blanksteg: Justera automatiskt dubbla blanksteg till endast ett och ta bort blanksteg i början eller slutet av namnen.

en: Zero auto-fill: For the Numerical section, 1 will be named 01 if you go up to 99 and 001 if you go up to 999 and so on.
sv: Fyll automatiskt på med nollor: För sektionen Numeriska, 1 kommer att namnges 01 om du går upp till 99 och 001 om du går upp till 999 och så vidare.

en: Disable security check: If used, this can delete files after renaming, only use this when you rename case on a VFAT (Windows) partition.
sv: Inaktivera säkerhetskontroll: Om använd kan denna ta bort filer efter namnbyte. Använd denna endast när du byter skiftläge på en VFAT-partition (Windows).

en: To specify the end, use a negative number or a high number.
sv: Använd ett negativt eller ett högt tal för att ange slutet.

en: Backreferences with Regular expression cannot be use as $1 is considered a Perl variable.
sv: Bakåtreferenser med reguljära uttryck kan inte användas eftersom $1 anses vara en Perl-variabel.
