gramadoir 0.6 - en to ga translation catalogue (104 entries)

en: There was %d error.
     | There were %d errors.
ga[0]: Bhí %d earráid ann.
ga[1]: Bhí %d earráid ann.
ga[2]: Bhí %d earráid ann.
ga[3]: Bhí %d n-earráid ann.
ga[4]: Bhí %d earráid ann.

en: Successfully parsed %d rule.
     | Successfully parsed %d rules.
ga[0]: Parsáladh %d riail.
ga[1]: Parsáladh %d riail.
ga[2]: Parsáladh %d riail.
ga[3]: Parsáladh %d riail.
ga[4]: Parsáladh %d riail.

en: Line %d: %s
ga: Líne %d: %s

en: unrecognized option %s
ga: rogha anaithnid %s

en: option %s requires an argument
ga: tá argóint de dhíth i ndiaidh na rogha %s

en: option %s does not allow an argument
ga: ní cheadaítear argóint i ndiaidh na rogha %s

en: error parsing command-line options
ga: earráid agus roghanna líne na n-orduithe á miondealú

en: Unable to set output color to %s
ga: Níorbh fhéidir dath an aschuir a shocrú mar %s

en: Language %s is not supported.
ga: Níl an teanga %s ar fáil.

note: TRANSLATORS: Please leave untranslated, but add an acute accent to the "o" in "Gramadoir" if available in your character set and encoding. If you must translate, this is the Irish for (literally) "The Grammarian"
en: An Gramadoir
ga: An Gramadóir

en: Try %s for more information.
ga: Bain triail as %s chun tuilleadh eolais a fháil.

en: version %s
ga: leagan %s

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO\nwarranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,\nto the extent permitted by law.
ga: Is saorbhogearra an ríomhchlár seo; féach ar an bhunchód le haghaidh\ncoinníollacha cóipeála.  Níl baránta AR BITH ann; go fiú níl baránta ann\nd'INDÍOLTACHT nó FEILIÚNACHT DO FHEIDHM AR LEITH, an oiread atá ceadaithe\nde réir dlí.

en: Usage: %s [OPTIONS] [FILES]
ga: Úsáid: %s [ROGHANNA] [COMHAD]

en: Options for end-users:
ga: Roghanna d'úsáideoirí:

en:     --iomlan       report all errors (i.e. do not use ~/.neamhshuim)
ga:     --iomlan       taispeáin gach earráid (.i. ná húsáid ~/.neamhshuim)

en:     --ionchod=ENC  specify the character encoding of the text to be checked
ga:     --ionchod=CÓD  socraigh an t-ionchódú den téacs le seiceáil

en:     --aschod=ENC   specify the character encoding for output
ga:     --aschod=CÓD   socraigh an t-ionchódú le haschur

en:     --comheadan=xx choose the language for error messages
ga:     --comheadan=xx socraigh an teanga de na teachtaireachtaí

en:     --dath=COLOR   specify the color to use for highlighting errors
ga:     --dath=DATH    aibhsigh earráidí sa DATH seo

en:     --litriu       write misspelled words to standard output
ga:     --litriu       scríobh focail mhílitrithe chuig an aschur caighdeánach

en:     --aspell       suggest corrections for misspellings
ga:     --aspell       mol ceartúcháin d'fhocail mílitrithe

en:     --aschur=FILE  write output to FILE
ga:     --aschur=COMHAD scríobh aschur chuig COMHAD

en:     --help         display this help and exit
ga:     --help         taispeáin an chabhair seo agus scoir

en:     --version      output version information and exit
ga:     --version      taispeáin eolas faoin leagan agus scoir

en: Options for developers:
ga: Roghanna d'fhorbróirí:

en:     --api          output a simple XML format for use with other applications
ga:     --api          scríobh i bhformáid XML mar chomhéadan le feidhmchláir eile

en:     --html         produce HTML output for viewing in a web browser
ga:     --html         aschur i gcruth HTML chun féachaint le brabhsálaí

en:     --no-unigram   do not resolve ambiguous parts of speech by frequency
ga:     --no-unigram   ná réitigh ranna cainte ilchiallacha de réir minicíochta

en:     --xml          write tagged XML stream to standard output, for debugging
ga:     --xml          scríobh sruth XML chuig aschur caighdeánach, chun dífhabhtú

en: If no file is given, read from standard input.
ga: Mura bhfuil comhad ann, léigh ón ionchur caighdeánach.

en: Send bug reports to <%s>.
ga: Seol tuairiscí fabhtanna chuig <%s>.

en: There is no such file.
ga: Níl a leithéid de chomhad ann

en: Is a directory
ga: Is comhadlann é

en: Permission denied
ga: Cead diúltaithe

en: %s: warning: problem closing %s
ga: %s: rabhadh: fadhb ag dúnadh %s

en: Currently checking %s
ga: %s á sheiceáil

en:     --ilchiall     report unresolved ambiguities, sorted by frequency
ga:     --ilchiall     taispeáin focail ilchiallacha, de réir minicíochta

en:     --minic        output all tags, sorted by frequency (for unigram-xx.txt)
ga:     --minic        taispeáin gach clib de réir minicíochta (do unigram-xx.txt)

en:     --brill        find disambiguation rules via Brill's unsupervised algorithm
ga:     --brill        gin rialacha aonchiallacha le halgartam féinlathach de Brill

en: %s: problem reading the database
ga: %s: fadhb ag léamh an bhunachair sonraí

en: %s: `%s' corrupted at %s
ga: %s: `%s' truaillithe ag %s

note: TRANSLATORS: "conversion" here means conversion between character encodings
en: conversion from %s is not supported
ga: níl aon fháil ar thiontú ón ionchódú %s

en: %s: illegal grammatical code
ga: %s: cód gramadach neamhcheadaithe

en: %s: no grammar codes: %s
ga: %s: níl aon chód gramadaí ann: %s

en: %s: unrecognized error macro: %s
ga: %s: macra anaithnid earráide: %s

note: TRANSLATORS: The remaining strings are errors reported by the grammar checking engine.  The first batch consists of messages intended to be reused across a wide range of languages.
en: Valid word but extremely rare in actual usage. Is this the word you want?
ga: Focal ceart ach an-neamhchoitianta - an é atá uait anseo?

en: Repeated word
ga: An focal céanna faoi dhó

en: Unusual combination of words
ga: Cor cainte aisteach

en: The plural form is required here
ga: Tá gá leis an leagan iolra anseo

en: The singular form is required here
ga: Tá gá leis an leagan uatha anseo

en: Plural adjective required
ga: Ba chóir duit aidiacht iolra a úsáid anseo

en: Comparative adjective required
ga: Ba chóir duit an bhreischéim a úsáid anseo

en: Definite article required
ga: Ba chóir duit an t-alt cinnte a úsáid

en: Unnecessary use of the definite article
ga: Níl gá leis an alt cinnte anseo

en: No need for the first definite article
ga: Níl gá leis an gcéad alt cinnte anseo

en: Unnecessary use of the genitive case
ga: Níl gá leis an leagan ginideach anseo

en: The genitive case is required here
ga: Tá gá leis an leagan ginideach anseo

en: You should use the present tense here
ga: Ba chóir duit an aimsir láithreach a úsáid anseo

en: It seems unlikely that you intended to use the subjunctive here
ga: Ní dócha go raibh intinn agat an modh foshuiteach a úsáid anseo

note: TRANSLATORS: You can use whatever kind of quotes you prefer for your locale around the variable \\1.  You should keep the double backslash before the 1, but there is no need to escape the quotes the way they are in the msgid.
en: Usually used in the set phrase \/\1\/
ga: Ní úsáidtear an focal seo ach san abairtín «\1» de ghnáth

en: You should use \/\1\/ here instead
ga: Ba chóir duit «\1» a úsáid anseo

en: Non-standard form of \/\1\/
ga: Foirm neamhchaighdeánach de «\1»

en: Derived from a non-standard form of \/\1\/
ga: Bunaithe ar fhoirm neamhchaighdeánach de «\1»

en: Derived incorrectly from the root \/\1\/
ga: Bunaithe go mícheart ar an bhfréamh «\1»

en: Unknown word
ga: Focal anaithnid

note: TRANSLATORS: \\1 is substituted with one or more suggested replacements
en: Unknown word: \/\1\/?
ga: Focal anaithnid: «\1»?

en: Valid word but \/\1\/ is more common
ga: Focal ceart ach tá «\1» níos coitianta

en: Not in database but apparently formed from the root \/\1\/
ga: Focal anaithnid ach bunaithe ar «\1» is dócha

en: The word \/\1\/ is not needed
ga: Níl gá leis an fhocal «\1»

en: Do you mean \/\1\/?
ga: An raibh «\1» ar intinn agat?

en: Derived form of common misspelling \/\1\/?
ga: Bunaithe ar fhocal mílitrithe go coitianta «\1»?

en: Not in database but may be a compound \/\1\/?
ga: Focal anaithnid ach b'fhéidir gur comhfhocal «\1» é?

en: Not in database but may be a non-standard compound \/\1\/?
ga: Focal anaithnid ach b'fhéidir gur comhfhocal neamhchaighdeánach «\1» é?

en: Possibly a foreign word (the sequence \/\1\/ is highly improbable)
ga: B'fhéidir gur focal iasachta é seo (tá na litreacha «\1» neamhchoitianta)

en: Gender disagreement
ga: Inscne mhícheart

en: Number disagreement
ga: Uimhir mhícheart

en: Case disagreement
ga: Tuiseal mícheart

note: TRANSLATORS: Rules specific to the Irish language (ga)
en: Prefix \/h\/ missing
ga: Réamhlitir «h» ar iarraidh

en: Prefix \/t\/ missing
ga: Réamhlitir «t» ar iarraidh

en: Prefix \/d'\/ missing
ga: Réamhlitir «d'» ar iarraidh

en: Unnecessary prefix \/h\/
ga: Réamhlitir «h» gan ghá

en: Unnecessary prefix \/t\/
ga: Réamhlitir «t» gan ghá

en: Unnecessary prefix \/d'\/
ga: Réamhlitir «d'» gan ghá

en: Unnecessary prefix \/b'\/
ga: Réamhlitir «b'» gan ghá

note: TRANSLATORS: "Mutation" refers to either "lenition" or "eclipsis" (see below)
en: Unnecessary initial mutation
ga: Urú nó séimhiú gan ghá

en: Initial mutation missing
ga: Urú nó séimhiú ar iarraidh

note: TRANSLATORS: "Lenition" is the softening of an initial consonant in Irish. It is indicated in writing by the addition of an "h": e.g. "bean" -> "bhean"
en: Unnecessary lenition
ga: Séimhiú gan ghá

en: The second lenition is unnecessary
ga: Ní gá leis an dara séimhiú

en: Often the preposition \/\1\/ causes lenition, but this case is unclear
ga: Leanann séimhiú an réamhfhocal «\1» go minic, ach ní léir é sa chás seo

en: Lenition missing
ga: Séimhiú ar iarraidh

note: TRANSLATORS: "Eclipsis" is, like lenition, a phonetic change applied to initial consonants in Irish.  It is indicated in writing by the addition of the eclipsing consonant as a prefix: e.g. "bean" -> "mbean"
en: Unnecessary eclipsis
ga: Urú gan ghá

en: Eclipsis missing
ga: Urú ar iarraidh

en: The dative is used only in special phrases
ga: Ní úsáidtear an tabharthach ach in abairtí speisialta

en: The dependent form of the verb is required here
ga: Tá gá leis an fhoirm spleách anseo

en: Unnecessary use of the dependent form of the verb
ga: Níl gá leis an fhoirm spleách

en: The synthetic (combined) form, ending in \/\1\/, is often used here
ga: Is an fhoirm tháite, leis an iarmhír «\1», a úsáidtear go minic

note: TRANSLATORS: Rules specific to the Cornish language (kw)
en: Second (soft) mutation missing
ga: An dara claochlú (bog) ar iarraidh

en: Third (breathed) mutation missing
ga: An tríú claochlú (análach) ar iarraidh

en: Fourth (hard) mutation missing
ga: An ceathrú claochlú (crua) ar iarraidh

en: Fifth (mixed) mutation missing
ga: An cúigiú claochlú (measctha) ar iarraidh

en: Fifth (mixed) mutation after 'th missing
ga: An cúigiú claochlú (measctha) i ndiaidh «'th» ar iarraidh

note: TRANSLATORS: Rules specific to the Welsh language (cy)
en: Aspirate mutation missing
ga: Claochlú análaithe ar iarraidh

note: TRANSLATORS: Rules specific to the Igbo language (ig)
en: This word violates the rules of Igbo vowel harmony
ga: Tagann an focal seo salach ar chomhréir na ngutaí in Íogbóis
