gramadoir 0.6 - en to id translation catalogue (91 entries)

en: There was %d error.
     | There were %d errors.
id[0]: Ada %d galat.

en: Successfully parsed %d rule.
     | Successfully parsed %d rules.
id[0]: Sukses mengurai %d peraturan.

en: Line %d: %s
id: Baris %d: %s

en: unrecognized option %s
id: opsi tak dikenal %s

en: option %s requires an argument
id: opsi %s memerlukan adanya argumen

en: option %s does not allow an argument
id: opsi %s tidak mengizinkan adanya argumen

en: error parsing command-line options
id: galat mengurai opsi baris perintah

en: Unable to set output color to %s
id: Tak dapat mengatur warna keluaran ke %s

en: Language %s is not supported.
id: Bahasa %s tidak didukung.

en: Try %s for more information.
id: Coba %s untuk informasi lebih lanjut.

en: version %s
id: versi %s

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO\nwarranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,\nto the extent permitted by law.
id: Ini adalah perangkat lunak bebas; lihat sumber untuk kondisi penyalinan. TIDAK ada \ngaransi; tidak juga untuk PENJUALAN atau PENGGUNAAN UNTUK TUJUAN KHUSUS,\nsampai batas yang diizinkan oleh hukum.

en: Usage: %s [OPTIONS] [FILES]
id: Penggunaan: %s [OPSI] [BERKAS]

en: Options for end-users:
id: Opsi untuk pengguna akhir:

en:     --iomlan       report all errors (i.e. do not use ~/.neamhshuim)
id:     --iomlan       laporkan semua galat (misalnya jangan gunakan ~/.neamhshuim)

en:     --ionchod=ENC  specify the character encoding of the text to be checked
id:     --ionchod=SAN  tentukan penyandian karakter dari teks untuk diperiksa

en:     --aschod=ENC   specify the character encoding for output
id:     --aschod=SAN   tentukan penyandian karakter untuk keluaran

en:     --comheadan=xx choose the language for error messages
id:     --comheadan=xx pilih bahasa untuk pesan galat

en:     --dath=COLOR   specify the color to use for highlighting errors
id:     --dath=COLOR   tentukan warna yang akan digunakan untuk menyorot galat

en:     --litriu       write misspelled words to standard output
id:     --litriu       tulis kata salah eja ke keluaran standar

en:     --aspell       suggest corrections for misspellings
id:     --aspell       sarankan koreksi untuk salah eja

en:     --aschur=FILE  write output to FILE
id:     --aschur=BERKAS  tulis keluaran ke BERKAS

en:     --help         display this help and exit
id:     --help         tampilkan bantuan ini lalu keluar

en:     --version      output version information and exit
id:     --version      keluaran informasi versi lalu keluar

en: Options for developers:
id: Opsi untuk pengembang:

en:     --api          output a simple XML format for use with other applications
id:     --api          keluaran dalam format XML sederhana untuk digunakan dengan aplikasi lain

en:     --html         produce HTML output for viewing in a web browser
id:     --html         menghasilkan keluaran HTML untuk ditampilkan dalam peramban web

en:     --no-unigram   do not resolve ambiguous parts of speech by frequency
id:     --no-unigram   jangan pisahkan bagian ambigu tuturan oleh frekuensi

en:     --xml          write tagged XML stream to standard output, for debugging
id:     --xml          tulis arus XML ke keluaran standar, untuk awakutu

en: If no file is given, read from standard input.
id: Jika tak ada berkas yang diberikan, baca dari masukan standar.

en: Send bug reports to <%s>.
id: Kirim laporan kutu ke <%s>.

en: There is no such file.
id: Tidak ada berkas seperti itu.

en: Is a directory
id: Adalah direktori

en: Permission denied
id: Hak akses ditolak

en: %s: warning: problem closing %s
id: %s: peringatan: masalah menutup %s

en: Currently checking %s
id: Saat ini memeriksa %s

en:     --ilchiall     report unresolved ambiguities, sorted by frequency
id:     --ilchiall     laporkan ambiguitas tak terpecahkan, diurutkan berdasarkan frekuensi

en:     --minic        output all tags, sorted by frequency (for unigram-xx.txt)
id:     --minic        keluaran semua tag, diurutkan berdasarkan frekuensi (untuk unigram-xx.txt)

en:     --brill        find disambiguation rules via Brill's unsupervised algorithm
id:     --brill        temukan peraturan disambigu via algoritma tak diawasi Brill

en: %s: problem reading the database
id: %s: masalah pembacaan basis data

en: %s: `%s' corrupted at %s
id: %s: `%s' terkorupsi di %s

note: TRANSLATORS: "conversion" here means conversion between character encodings
en: conversion from %s is not supported
id: konversi dari %s tidak didukung

en: %s: illegal grammatical code
id: %s: kode gramatikal ilegal

en: %s: no grammar codes: %s
id: %s: tak ada kode tata bahasa: %s

en: %s: unrecognized error macro: %s
id: %s: makro galat tak dikenali: %s

en: Repeated word
id: Kata diulang

en: Unusual combination of words
id: Kombinasi kata tak biasa

en: The plural form is required here
id: Bentuk jamak diperlukan di sini

en: The singular form is required here
id: Bentuk singular diperlukan di sini

en: Comparative adjective required
id: Adjektiva komparatif diperlukan

en: Definite article required
id: Artikel tertentu diperlukan

en: Unnecessary use of the definite article
id: Penggunaan tak penting dari artikel tertentu

en: Unnecessary use of the genitive case
id: Penggunaan tak penting dari huruf genitif

en: The genitive case is required here
id: Huruf genitif diperlukan di sini

en: It seems unlikely that you intended to use the subjunctive here
id: Kelihatannya tidak biasanya anda ingin menggunakan subjungtif

note: TRANSLATORS: You can use whatever kind of quotes you prefer for your locale around the variable \\1.  You should keep the double backslash before the 1, but there is no need to escape the quotes the way they are in the msgid.
en: Usually used in the set phrase \/\1\/
id: Biasanya digunakan di set frase \/\1\/

en: You should use \/\1\/ here instead
id: Anda harus menggunakan \/\1\/ di sini

en: Non-standard form of \/\1\/
id: Bentuk tak standar dari \/\1\/

en: Derived from a non-standard form of \/\1\/
id: Diturunkan dari bentuk tak standar dari \/\1\/

en: Derived incorrectly from the root \/\1\/
id: Diturunkan salah dari akar \/\1\/

en: Unknown word
id: Kata tak dikenal

note: TRANSLATORS: \\1 is substituted with one or more suggested replacements
en: Unknown word: \/\1\/?
id: kata tak dikenal: \/\1\/?

en: Not in database but apparently formed from the root \/\1\/
id: Tak ada di basis data tapi tampaknya dibentuk dari akar \/\1\/

en: The word \/\1\/ is not needed
id: kata \/\1\/ tidak diperlukan

en: Do you mean \/\1\/?
id: Maksud anda \/\1\/

en: Derived form of common misspelling \/\1\/?
id: Bentuk turunan dari salah eja umum \/\1\/

en: Not in database but may be a compound \/\1\/?
id: Tak ada di basis data tapi mungkin majemuk \/\1\/?

en: Not in database but may be a non-standard compound \/\1\/?
id: Tak ada di basis data tapi mungkin majemuk tak standar \/\1\/?

en: Possibly a foreign word (the sequence \/\1\/ is highly improbable)
id: Mungkin kata asing (sekuensi \/\1\/ sangat tidak mungkin)

note: TRANSLATORS: Rules specific to the Irish language (ga)
en: Prefix \/h\/ missing
id: Prefiks \/h\/ hilang

en: Prefix \/t\/ missing
id: Prefiks \/t\/ hilang

en: Prefix \/d'\/ missing
id: Prefiks \/'\/ hilang

en: Unnecessary prefix \/h\/
id: Prefiks tak diperlukan \/h\/

en: Unnecessary prefix \/t\/
id: Prefiks tak diperlukan \/t\/

en: Unnecessary prefix \/d'\/
id: Prefiks tak diperlukan \/d'\/

note: TRANSLATORS: "Mutation" refers to either "lenition" or "eclipsis" (see below)
en: Unnecessary initial mutation
id: Mutasi awal tak diperlukan

en: Initial mutation missing
id: Mutasi awal hilang

note: TRANSLATORS: "Lenition" is the softening of an initial consonant in Irish. It is indicated in writing by the addition of an "h": e.g. "bean" -> "bhean"
en: Unnecessary lenition
id: Pelenisan tak diperlukan

en: Often the preposition \/\1\/ causes lenition, but this case is unclear
id: Seringkali preposisi \/\1\/ menyebabkan pelenisan, tapi huruf ini tidak jelas

en: Lenition missing
id: Pelenisan hilang

note: TRANSLATORS: "Eclipsis" is, like lenition, a phonetic change applied to initial consonants in Irish.  It is indicated in writing by the addition of the eclipsing consonant as a prefix: e.g. "bean" -> "mbean"
en: Unnecessary eclipsis
id: Selang kata tak diperlukan

en: Eclipsis missing
id: Selang kata hilang

en: The dative is used only in special phrases
id: Datif hanya digunakan dalam frasa khusus

en: The dependent form of the verb is required here
id: Bentuk ketergantungan kata kerja diperlukan di sini

en: Unnecessary use of the dependent form of the verb
id: Penggunaan tak diperlukan dari bentuk ketergantungan kata kerja

en: The synthetic (combined) form, ending in \/\1\/, is often used here
id: Bentuk sintesis (digabungkan), diakhiri di \/\1\/, biasanya diperlukan di sini.

note: TRANSLATORS: Rules specific to the Cornish language (kw)
en: Second (soft) mutation missing
id: Mutasi (halus) kedua hilang

en: Third (breathed) mutation missing
id: Mutasi (takbersuara) ketiga hilang

en: Fourth (hard) mutation missing
id: Mutasi (keras) keempat hilang

en: Fifth (mixed) mutation missing
id: Mutasi (campuran) kelima hilang

en: Fifth (mixed) mutation after 'th missing
id: Mutasi (campuran) kelima setelah 'th hilang
