gramadoir-0.4 - en to mn translation catalogue (52 entries)

en: Line %d: %s
mn: Мөр %d: %s

en: unrecognized option %s
mn: танигдахгүй сонголт %s

en: option %s requires an argument
mn: %s сонголт аргумент шаардаж байна

en: option %s does not allow an argument
mn: %s сонголт аргумент зөвшөөрөхгүй

en: Language %s is not supported.
mn: %s хэл дэмжигдээгүй байна.

note: TRANSLATORS: Please leave untranslated, but add an acute accent to the "o" in "Gramadoir" if available in your character set and encoding. If you must translate, this is the Irish for (literally) "The Grammarian"
en: An Gramadoir
mn: Грамадойр

en: Try %s for more information.
mn: Илүү мэдээллийн хувьд %s гэж оролд.

en: version %s
mn: хувилбар %s

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO\nwarranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,\nto the extent permitted by law.
mn: Энэ бол үнэгүй програм; эх код дах хуулах нөхцөлийн хар.  There is NO\nwarranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,\nto the extent permitted by law.

en: Usage: %s [OPTIONS] [FILES]
mn: Хэрэглээ: %s [СОНГОЛТ] [ФАЙЛ]

en: Options for end-users:
mn: Эцсийн хэрэглэгчдийн сонголт:

en:     --iomlan       report all errors (i.e. do not use ~/.neamhshuim)
mn:     --iomlan       бүх алдааг мэдээлэх (Ө.х. ~/.neamhshuim гэж хэрэглэхгүй)

en:     --ionchod=ENC  specify the character encoding of the text to be checked
mn:     --ionchod=ENC  шалгагдах ёстой текстийн тэмдэгт кодчилолыг тодорхойлох

en:     --litriu       write misspelled words to standard output
mn:     --litriu       стандарт гаралт руу алдаатай үгсийг бичих

en:     --aspell       suggest corrections for misspellings
mn:     --aspell       зөв бичгийн алдаа засалт санал болгох

en:     --help         display this help and exit
mn:     --help         энэ тусламжийг үзүүлээд гарна

en:     --version      output version information and exit
mn:     --version      хувилбарын мэдээллийг үзүүлээд гарна

en: Options for developers:
mn: Хөгжүүлэгчдийн сонголт:

en:     --html         produce HTML output for viewing in a web browser
mn:     --html         Вэб хөтөчид харуулахад зориулсан HTML -р гаргах

en:     --no-unigram   do not resolve ambiguous parts of speech by frequency
mn:     --no-unigram   хэллэгийн хэлбэлзэлээр ац утгат хэсгийг шийдвэрлэхгүй

en:     --xml          write tagged XML stream to standard output, for debugging
mn:     --xml          Тагтай XML урсгал стандарт гаралт руу шинжлэн гаргах

en: If no file is given, read from standard input.
mn: Хэрэв файл өгөгдөөгүй бол стандарт оролтоос уншина.

en: Send bug reports to <%s>.
mn: <%s> рүү согогийн тайлан илгээх.

en: There is no such file.
mn: Тийм файл алга.

en: Is a directory
mn: Энэ бол лавлах

en: Permission denied
mn: Хандалт хүчингүй

en: %s: warning: problem closing %s
mn: %s: сануулга: %s асуудал хаагдав.

en: Currently checking %s
mn: Одоо шалгаж байна %s

en:     --ilchiall     report unresolved ambiguities, sorted by frequency
mn:     --ilchiall     шийдэгдээгүй ац утгыг хэлбэлзэлээр эрэмбэлэн тайлагнах

en:     --minic        output all tags, sorted by frequency (for unigram-xx.txt)
mn:     --minic        хэлбэлзэлээр эрэмбэлэн бүх тагийг гаргах (unigram-xx.txt -н хувьд)

en:     --brill        find disambiguation rules via Brill's unsupervised algorithm
mn:     --brill        ухагдахууны тодорхойлолтын дүрмийг Биллийн шалгалтгүй алгоритмаар олох

en: %s: problem reading the database
mn: %s: өгөгдлийн бааз уншиж байхад алдаа

en: %s: `%s' corrupted at %s
mn: %s: `%s' %s-д эвдэрчээ

note: TRANSLATORS: "conversion" here means conversion between character encodings
en: conversion from %s is not supported
mn: %s -с хөрвүүлэх дэмжигдээгүй

en: %s: illegal grammatical code
mn: %s: хүчингүй дүрэмтэй код

en: %s: no grammar codes: %s
mn: %s: дүрмийн код алга: %s

en: Repeated word
mn: Давтагдсан үг

en: Unusual combination of words
mn: Сонин үгийн хослол байна даа

en: Comparative adjective required
mn: тэмдэг нэрийн харьцуулал шаардлагатай

en: Unnecessary use of the definite article
mn: Хүйс тодорхойлох шаардлагагүй хэрэглээ

en: The genitive case is required here
mn: Харъяалахын тийн ялгал энд шаардлагатай

note: TRANSLATORS: You can use whatever kind of quotes you prefer for your locale around the variable \\1.  You should keep the double backslash before the 1, but there is no need to escape the quotes the way they are in the msgid.
en: Usually used in the set phrase \/\1\/
mn:  \/\1\/ хэллэгийн олонлогт үргэлж хэрэглэгддэг

en: You should use \/\1\/ here instead
mn: Та оронд нь \/\1\/ гэж хэрэглэх ёстой

en: Unknown word
mn: Мэдэгдэхүй үг

note: TRANSLATORS: Rules specific to the Irish language (ga)
en: Prefix \/h\/ missing
mn: Угтвар \/h\/ дутуу

en: Prefix \/t\/ missing
mn: Угтвар \/t\/ дутуу

en: Unnecessary prefix \/h\/
mn: Угтвар шаардлагагүй \/h\/

en: Unnecessary prefix \/t\/
mn: Угтвар шаардлагагүй \/t\/

en: Initial mutation missing
mn: Анхдагч өөрчлөлт дутуу

note: TRANSLATORS: "Lenition" is the softening of an initial consonant in Irish. It is indicated in writing by the addition of an "h": e.g. "bean" -> "bhean"
en: Unnecessary lenition
mn: шаардлагагүй зөөлрүүлэлт

en: Lenition missing
mn: Зөөлрүүлэлт дутуу

en: Eclipsis missing
mn: Eclipsis дутуу
