gramadoir-0.6 - en to nl translation catalogue (92 entries)

en: There was %d error.
     | There were %d errors.
nl[0]: Er was %d fout.
nl[1]: Er waren %d fouten.

en: Successfully parsed %d rule.
     | Successfully parsed %d rules.
nl[0]: Succesvolle ontleding van %d regel.
nl[1]: Succesvolle ontleding van %d regels.

en: Line %d: %s
nl: Regel %d: %s

en: unrecognized option %s
nl: onbekende optie %s

en: option %s requires an argument
nl: optie %s vereist een argument

en: option %s does not allow an argument
nl: optie %s staat geen argumenten toe

en: error parsing command-line options
nl: fout tijdens ontleden van opdrachtregelopties

en: Unable to set output color to %s
nl: Kan uitvoerkleur niet op %s instellen

en: Language %s is not supported.
nl: Taal %s wordt niet ondersteund.

note: TRANSLATORS: Please leave untranslated, but add an acute accent to the "o" in "Gramadoir" if available in your character set and encoding. If you must translate, this is the Irish for (literally) "The Grammarian"
en: An Gramadoir
nl: An Gramadóir

en: Try %s for more information.
nl: Typ %s voor meer informatie.

en: version %s
nl: versie %s

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO\nwarranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,\nto the extent permitted by law.
nl: Dit is vrije software; zie de programmatekst voor de kopieervoorwaarden.
    Er is GEEN ENKELE garantie, zelfs niet voor VERHANDELBAARHEID of
    GESCHIKTHEID VOOR EEN BEPAALD DOEL, voorzover de wet dit toestaat.

en: Usage: %s [OPTIONS] [FILES]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] [BESTAND...]

en: Options for end-users:
nl: Opties voor eindgebruikers:

en:     --iomlan       report all errors (i.e. do not use ~/.neamhshuim)
nl:     --iomlan       alle fouten vermelden (dus niet ~/.neamhshuim gebruiken)

en:     --ionchod=ENC  specify the character encoding of the text to be checked
nl:     --ionchod=CODERING    de tekenset van de te controleren tekst

en:     --aschod=ENC   specify the character encoding for output
nl:     --aschod=CODERING     te gebruiken tekenset in de uitvoer

en:     --comheadan=xx choose the language for error messages
nl:     --comheadan=TT    te gebruiken taal voor de foutmeldingen

en:     --dath=COLOR   specify the color to use for highlighting errors
nl:     --dath=KLEUR   te gebruiken kleur voor het markeren van fouten

en:     --litriu       write misspelled words to standard output
nl:     --litriu       verkeerd gespelde woorden naar standaarduitvoer schrijven

en:     --aspell       suggest corrections for misspellings
nl:     --aspell       correcties suggereren voor spelfouten

en:     --aschur=FILE  write output to FILE
nl:     --aschur=BESTAND   uitvoer naar dit bestand schrijven

en:     --help         display this help and exit
nl:     --help         deze hulptekst tonen en stoppen

en:     --version      output version information and exit
nl:     --version      programmaversie tonen en stoppen

en: Options for developers:
nl: Opties voor ontwikkelaars:

en:     --api          output a simple XML format for use with other applications
nl:     --api          eenvoudige XML-uitvoer produceren voor andere programma's

en:     --html         produce HTML output for viewing in a web browser
nl:     --html         HTML-uitvoer produceren om in webbrowser te bekijken

en:     --no-unigram   do not resolve ambiguous parts of speech by frequency
nl:     --no-unigram   dubbelzinnigheden niet oplossen met behulp van frequenties

en:     --xml          write tagged XML stream to standard output, for debugging
nl:     --xml          XML-stroom naar standaarduitvoer schrijven, voor debuggen

en: If no file is given, read from standard input.
nl: Als er geen bestand gegeven is, wordt standaardinvoer gelezen.

en: Send bug reports to <%s>.
nl: Rapporteer gebreken in het programma aan <%s>;
    meld fouten in de vertaling aan <vertaling@vrijschrift.org>.

en: There is no such file.
nl: Dit bestand bestaat niet.

en: Is a directory
nl: Is een map

en: Permission denied
nl: Toegang geweigerd

en: %s: warning: problem closing %s
nl: %s: Waarschuwing: probleem tijdens sluiten van %s

en: Currently checking %s
nl: Controleren van %s

en:     --ilchiall     report unresolved ambiguities, sorted by frequency
nl:     --ilchiall     onopgeloste dubbelzinnigheden vermelden,
                         gesorteerd op frequentie

en:     --minic        output all tags, sorted by frequency (for unigram-xx.txt)
nl:     --minic        alle tags uitvoeren, gesorteerd op frequentie                      (voor unigram-xx.txt)

en:     --brill        find disambiguation rules via Brill's unsupervised algorithm
nl:     --brill        disambigueringsregels vinden via Brills algoritme

en: %s: problem reading the database
nl: %s: Probleen tijdens lezen van de databank

en: %s: `%s' corrupted at %s
nl: %s: '%s' is beschadigd op %s

note: TRANSLATORS: "conversion" here means conversion between character encodings
en: conversion from %s is not supported
nl: conversie vanuit '%s' wordt niet ondersteund

en: %s: illegal grammatical code
nl: %s: ongeldige grammaticacode

en: %s: no grammar codes: %s
nl: %s: geen grammaticacodes: %s

en: %s: unrecognized error macro: %s
nl: %s: onbekende foutenmacro: %s

en: Repeated word
nl: Herhaald woord

en: Unusual combination of words
nl: Ongebruikelijke combinatie van woorden

en: The plural form is required here
nl: Het meervoud is hier vereist

en: The singular form is required here
nl: Het enkelvoud is hier vereist

en: Comparative adjective required
nl: Een vergelijkende trap is vereist

en: Definite article required
nl: Bepaald lidwoord is vereist

en: Unnecessary use of the definite article
nl: Onnodig gebruik van bepaald lidwoord

en: Unnecessary use of the genitive case
nl: Onnodig gebruik van de genitief

en: The genitive case is required here
nl: De genitief is hier vereist

en: It seems unlikely that you intended to use the subjunctive here
nl: Het lijkt onwaarschijnlijk dat u hier de aanvoegende wijs bedoelde

note: TRANSLATORS: You can use whatever kind of quotes you prefer for your locale around the variable \\1.  You should keep the double backslash before the 1, but there is no need to escape the quotes the way they are in the msgid.
en: Usually used in the set phrase \/\1\/
nl: Wordt gewoonlijk gebruikt in de staande uitdrukking \/\1\/

en: You should use \/\1\/ here instead
nl: Gebruik hier \/\1\/ in de plaats

en: Non-standard form of \/\1\/
nl: Niet-standaardvorm van \/\1\/

en: Derived from a non-standard form of \/\1\/
nl: Afgeleid van een niet-standaardvorm van \/\1\/

en: Derived incorrectly from the root \/\1\/
nl: Onjuiste afleiding van stam \/\1\/

en: Unknown word
nl: Onbekend woord

note: TRANSLATORS: \\1 is substituted with one or more suggested replacements
en: Unknown word: \/\1\/?
nl: Onbekend woord: \/\1\/?

en: Not in database but apparently formed from the root \/\1\/
nl: Zit niet in de databank, maar blijkbaar gevormd van de stam \/\1\/

en: The word \/\1\/ is not needed
nl: Het woord \/\1\/ is onnodig

en: Do you mean \/\1\/?
nl: Bedoelde u \/\1\/?

en: Derived form of common misspelling \/\1\/?
nl: Afgeleide vorm van gebruikelijke foutspelling \/\1\/?

en: Not in database but may be a compound \/\1\/?
nl: Zit niet in de databank, maar zou een \/\1\/-samenstelling kunnen zijn?

en: Not in database but may be a non-standard compound \/\1\/?
nl: Zit niet in de databank, maar zou een ongebruikelijke \/\1\/-samenstelling kunnen zijn?

en: Possibly a foreign word (the sequence \/\1\/ is highly improbable)
nl: Mogelijk een buitenlands woord (de reeks \/\1\/ is hoogst onwaarschijnlijk)

note: TRANSLATORS: Rules specific to the Irish language (ga)
en: Prefix \/h\/ missing
nl: Voorvoegsel \/h\/ ontbreekt

en: Prefix \/t\/ missing
nl: Voorvoegsel \/t\/ ontbreekt

en: Prefix \/d'\/ missing
nl: Voorvoegsel \/d'\/ ontbreekt

en: Unnecessary prefix \/h\/
nl: Onnodig voorvoegsel \/h\/

en: Unnecessary prefix \/t\/
nl: Onnodig voorvoegsel \/t\/

en: Unnecessary prefix \/d'\/
nl: Onnodig voorvoegsel \/d'\/

note: TRANSLATORS: "Mutation" refers to either "lenition" or "eclipsis" (see below)
en: Unnecessary initial mutation
nl: Onnodige beginmutatie

en: Initial mutation missing
nl: Beginmutatie ontbreekt

note: TRANSLATORS: "Lenition" is the softening of an initial consonant in Irish. It is indicated in writing by the addition of an "h": e.g. "bean" -> "bhean"
en: Unnecessary lenition
nl: Onnodige lenitie (verzachting)

en: Often the preposition \/\1\/ causes lenition, but this case is unclear
nl: Het voorzetsel \/\1\/ veroorzaakt meestal lenitie, maar dit geval is onduidelijk

en: Lenition missing
nl: Lenitie (verzachting) ontbreekt

note: TRANSLATORS: "Eclipsis" is, like lenition, a phonetic change applied to initial consonants in Irish.  It is indicated in writing by the addition of the eclipsing consonant as a prefix: e.g. "bean" -> "mbean"
en: Unnecessary eclipsis
nl: Onnodige eclipsis

en: Eclipsis missing
nl: Eclipsis ontbreekt

en: The dative is used only in special phrases
nl: De datief wordt alleen in speciale gevallen gebruikt

en: The dependent form of the verb is required here
nl: De afhankelijke vorm van het werkwoord is hier vereist

en: Unnecessary use of the dependent form of the verb
nl: Onnodig gebruik van de afhankelijke vorm van het werkwoord

en: The synthetic (combined) form, ending in \/\1\/, is often used here
nl: De synthetische (gecombineerde) vorm, eindigend op \/\1\/, wordt hier meestal gebruikt

note: TRANSLATORS: Rules specific to the Cornish language (kw)
en: Second (soft) mutation missing
nl: Tweede (zachte) mutatie ontbreekt

en: Third (breathed) mutation missing
nl: Derde (stemloze) mutatie ontbreekt

en: Fourth (hard) mutation missing
nl: Vierde (harde) mutatie ontbreekt

en: Fifth (mixed) mutation missing
nl: Vijfde (gemengde) mutatie ontbreekt

en: Fifth (mixed) mutation after 'th missing
nl: Vijfde (gemengde) mutatie na 'th ontbreekt
