gramadoir 0.6 - en to sv translation catalogue (57 entries)

en: There was %d error.
     | There were %d errors.
sv[0]: Det blev %d fel.
sv[1]: Det var %d fel.

en: Successfully parsed %d rule.
     | Successfully parsed %d rules.
sv[0]: Lyckades tolka %d regel.
sv[1]: Lyckades tolka %d regler.

en: Line %d: %s
sv: Rad %d: %s

en: unrecognized option %s
sv: okänd flagga %s

en: option %s requires an argument
sv: flaggan %s kräver ett argument

en: option %s does not allow an argument
sv: flaggan %s tillåter inte ett argument

en: error parsing command-line options
sv: fel vid tolkning av kommandoradsflaggor

en: Unable to set output color to %s
sv: Kunde inte sätta färg till %s för utdata

en: Language %s is not supported.
sv: Språket %s stöds inte.

note: TRANSLATORS: Please leave untranslated, but add an acute accent to the "o" in "Gramadoir" if available in your character set and encoding. If you must translate, this is the Irish for (literally) "The Grammarian"
en: An Gramadoir
sv: En Gramadoir

en: Try %s for more information.
sv: Försök med %s för mer information.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO\nwarranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,\nto the extent permitted by law.
sv: Detta är fri programvara; se källkoden för villkor för kopiering.  Det finns INGEN\ngaranti; inte ens för SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL,\ntill den omfattning som tillåts enligt lag.

en: Usage: %s [OPTIONS] [FILES]
sv: Användning: %s [FLAGGOR] [FILER]

en: Options for end-users:
sv: Flaggor för slutanvändare:

en:     --iomlan       report all errors (i.e. do not use ~/.neamhshuim)
sv:     --iomlan       rapportera alla fel (alltså, använd inte ~/.neamhshuim)

en:     --ionchod=ENC  specify the character encoding of the text to be checked
sv:     --ionchod=KOD  ange teckenkodning av texten som ska kontrolleras

en:     --aschod=ENC   specify the character encoding for output
sv:     --aschod=KOD   ange teckenkodning för utdata

en:     --comheadan=xx choose the language for error messages
sv:     --comheadan=xx välj språk för felmeddelanden

en:     --dath=COLOR   specify the color to use for highlighting errors
sv:     --dath=FÄRG    ange färgen att använda för att framhäva fel

en:     --litriu       write misspelled words to standard output
sv:     --litriu       skriv felstavade ord till standard ut

en:     --aspell       suggest corrections for misspellings
sv:     --aspell       föreslå rättningar till felstavningar

en:     --aschur=FILE  write output to FILE
sv:     --aschur=FIL   skriv utdata till FIL

en:     --help         display this help and exit
sv:     --help         visa denna hjälptext och avsluta

en:     --version      output version information and exit
sv:     --version      skriv ut versionsinformation och avsluta

en: Options for developers:
sv: Flaggor för utvecklare:

en:     --api          output a simple XML format for use with other applications
sv:     --api          skriv ut ett enkelt XML-format för användning med andra program

en:     --html         produce HTML output for viewing in a web browser
sv:     --html         producera HTML-utdata för visning i en webbläsare

en:     --no-unigram   do not resolve ambiguous parts of speech by frequency
sv:     --no-unigram   slå inte upp tvetydiga delar av talet efter frekvens

en: If no file is given, read from standard input.
sv: Om ingen fil angivits, läs från standard in.

en: Send bug reports to <%s>.
sv: Skicka felrapporter till <%s>.

en: There is no such file.
sv: Det finns ingen sådan fil.

en: Is a directory
sv: Är en katalog

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekad

en: %s: warning: problem closing %s
sv: %s: varning: problem vid stängning av %s

en: Currently checking %s
sv: Kontrollerar för närvarande %s

en: %s: problem reading the database
sv: %s: problem vid läsning av databas

en: %s: `%s' corrupted at %s
sv: %s: "%s" skadad vid %s

note: TRANSLATORS: "conversion" here means conversion between character encodings
en: conversion from %s is not supported
sv: konvertering från %s stöds ej

en: %s: illegal grammatical code
sv: %s: otillåten grammatisk kod

en: %s: no grammar codes: %s
sv: %s: inga grammatiska koder: %s

en: %s: unrecognized error macro: %s
sv: %s: okänt felmakro: %s

en: Repeated word
sv: Upprepat ord

en: Unusual combination of words
sv: Ovanlig kombination av ord

en: The plural form is required here
sv: Pluralformen krävs här

en: The singular form is required here
sv: Singularformen krävs här

en: You should use \/\1\/ here instead
sv: Du bör använda \/\1\/ här istället

en: Non-standard form of \/\1\/
sv: Icke-standard form av \/\1\/

en: Unknown word
sv: Okänt ord

note: TRANSLATORS: \\1 is substituted with one or more suggested replacements
en: Unknown word: \/\1\/?
sv: Okänt ord: \/\1\/?

en: The word \/\1\/ is not needed
sv: Ordet \/\1\/ behövs inte

en: Do you mean \/\1\/?
sv: Menar du \/\1\/?

note: TRANSLATORS: Rules specific to the Irish language (ga)
en: Prefix \/h\/ missing
sv: Prefix \/h\/ saknas

en: Prefix \/t\/ missing
sv: Prefix \/t\/ saknas

en: Prefix \/d'\/ missing
sv: Prefix \/d'\/ saknas

en: Unnecessary prefix \/h\/
sv: Onödigt prefix \/h\/

en: Unnecessary prefix \/t\/
sv: Onödigt prefix \/t\/

en: Unnecessary prefix \/d'\/
sv: Onödigt prefix \/d'\/
