gramps-5.0.0 - en to ar translation catalogue (3482 entries)

en: Gramps
ar: غرمبز

en: Genealogy System
ar: نظام الأنساب

en: Gramps Genealogy System
ar: غرمبز نظام الأنساب

en: Gramps database
ar: قاعدة بيانات غرمبز

en: Gramps package
ar: حزمة غرمبز

en: Gramps XML database
ar: قواعد بيانات غرمبز بصيغة XML

en: GeneWeb source file
ar: ملف مصدر GeneWeb

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Canada
ar: كندا

en: Czech Republic
ar: جمهوريّة التّشيك

en: Chile
ar: تشيلي

en: China
ar: الصّين

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: England
ar: إنجلترا

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Japan
ar: اليابان

note: Make upper case of translaed country so string search works later
en: Sweden
ar: السّويد

en: United States of America
ar: الولايات المتّحدة الأميركيّة

en: Jewish Holidays
ar: عُطَل يهودية

en: New Zealand
ar: نيوزيلاندا

en: Error: Family Tree '%s' already exists.
    The '-C' option cannot be used.
ar: خطأ: شجرة العائلة '%s' موجودة مسبقاً.
    الخيار '-C' لا يمكن استعماله.

en: Error: Import file %s not found.
ar: خطأ: الملف المستورد %s غير موجود.

en: Error: Unrecognized type: "%(format)s" for import file: %(filename)s
ar: خطأ: نوع غير معروف: "%(format)s" لاستيراد الملف: %(filename)s

en: WARNING: Output file already exists!
    WARNING: It will be overwritten:
       %s
ar: تحذير: ملف الخرج موجود مسبقاً!
    تحذير: سيتم استبدال:
       %s

en: OK to overwrite?
ar: هل ترغب باستبداله؟

en: no
ar: لا

en: yes
ar: نعم

en: Will overwrite the existing file: %s
ar: سيتم استبدال الملف الموجود: %s

en: ERROR: Unrecognized format for export file %s
ar: خطأ: صيغة غير معروفة لتصدير الملف %s

en: Error: cannot open '%s'
ar: خطأ: غير قادر على فتح الملف '%s'

en: List of known Family Trees in your database path
ar: قائمة أشجار العائلة بمسار قاعدة البيانات لديك

en: %(full_DB_path)s with name "%(f_t_name)s"
ar: %(full_DB_path)s باسم "%(f_t_name)s"

en: Gramps Family Trees:
ar: أشجار عائلة غرمبز:

note: We have to construct the line elements together, to avoid insertion of blank spaces when print on the same line is used ------------------------------------------------------------------------- constants
en: Family Tree
ar: شجرة العائلة

en: Performing action: %s.
ar: تنفيذ الحدث: %s.

en: Using options string: %s
ar: استعمال سلسلة الخيارات: %s

en: Exporting: file %(filename)s, format %(format)s.
ar: تصدير: ملف %(filename)s، بصيغة %(format)s.

en: Cleaning up.
ar: تنظيف.

en: Created empty Family Tree successfully
ar: تم إنشاء شجرة عائلة فارغة بنجاح

en: Error opening the file.
ar: فشل بفتح الملف.

en: Exiting...
ar: خروج...

en: Importing: file %(filename)s, format %(format)s.
ar: استيراد: ملف %(filename)s، بصيغة %(format)s.

en: Opened successfully!
ar: تم فتحه بنجاح!

en: Database is locked, cannot open it!
ar: قاعدة البيانات مقفلة و لا يمكن فتحها!

en:   Info: %s
ar:   معلومات: %s

en: Database needs recovery, cannot open it!
ar: قاعدة البيانات بحاجة لاسترداد و لا يمكن فتحها!

en: Ignoring invalid options string.
ar: تجاهل السلسلة الخاطئة للخيارات.

note: name exists, but is not in the list of valid report names
en: Unknown report name.
ar: اسم تقرير مجهول.

en: Report name not given. Please use one of %(donottranslate)s=reportname
ar: لم يتم تزويد اسم تقرير. قم باختيار أحد هذه التقارير %(donottranslate)s=reportname

en: %s
     Available names are:
ar: %s
     الأسماء المتوفرة هي:

en: Unknown tool name.
ar: اسم أداة مجهولة.

en: Tool name not given. Please use one of %(donottranslate)s=toolname.
ar: لم يتم تزويد اسم أداة. قم باختيار أحد هذه الأدوات %(donottranslate)s=toolname.

en: Unknown book name.
ar: اسم كتاب مجهول.

en: Book name not given. Please use one of %(donottranslate)s=bookname.
ar: لم يتم تزويد اسم كتاب. قم باختيار إحدى هذه %(donottranslate)s=bookname.

en: Unknown action: %s.
ar: حدث مجهول: %s.

en: Error parsing the arguments
ar: فشل بتفسير الوسائط

en: Error parsing the arguments: %s 
    Type gramps --help for an overview of commands, or read the manual pages.
ar: فشل بنفسير الوسائط: %s
    قم بتمرير الوسيطة --help لمعاينة الأوامر، أو قم بقراءة دليل الاستعمال.

en: Unavailable
ar: غير متوفر

en: Path
ar: مسار

en: Last accessed
ar: آخر وصول

en: Locked?
ar: مقفل؟

en: Family Tree "%s":
ar: شجرة العائلة "%s":

en: Starting Import, %s
ar: بدأ الاستيرا، %s

en: Import finished...
ar: انتهى الاستيراد...

note: Create a new database
en: Importing data...
ar: استيراد البيانات...

en: Could not rename Family Tree
ar: غير قادر على إعادة تسمية شجرة العائلة

en: Never
ar: أبداً

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Locked by %s
ar: مُقفل بواسطة %s

note: allow deferred translation of attribute UI strings Pro-Gen has a text field for the date. It can be anything (it should be dd-mm-yyyy), but we have seen: yyyy mm-yyyy before yyyy dd=mm-yyyy  (typo I guess) 00-00-yyyy oo-oo-yyyy dd-mm-00 (does this mean we do not know about the year?) Function tries 
en: Unknown
ar: مجهول

en: WARNING: %s
ar: تحذير: %s

en: ERROR: %s
ar: خطأ: %s

en: Low level database corruption detected
ar: عُثِرَ على فشل منخفض المستوى بقاعدة البيانات

en: Gramps has detected a problem in the underlying Berkeley database. This can be repaired from the Family Tree Manager. Select the database and click on the Repair button
ar: عثر البرنامج على مشكلة بقاعدة بيانات بيركلي. بالإمكان حلّها بالنقر على زر إصلاح الموجود ضمن إدارة أشجار العائلة. اختر قاعدة البيانات واضغط على زر إصلاح

en: Read only database
ar: قاعدة بيانات للقراءة فقط

en: You do not have write access to the selected file.
ar: لا تملك سماحية الكتابة للملف المحدّد.

en: Cannot open database
ar: غير قادر على فتح قاعدة البيانات

en: Could not open file: %s
ar: غير قادر على فتح الملف: %s

en: Could not load a recent Family Tree.
ar: غير قادر على فتح شجرة العائلة الأخيرة.

en: Family Tree does not exist, as it has been deleted.
ar: شجرة العائلة غير موجودة، يبدو أنه قد تم حذفها.

note: already errors encountered. Show first one on terminal and exit
en: Error encountered: %s
ar: مصادفة الخطأ: %s

en:   Details: %s
ar:   تفاصيل: %s

en: Error encountered in argument parsing: %s
ar: مصادفة خطأ بتفسير الوسيطة: %s

en: ERROR: Please specify a person
ar: خطأ: قم بتحديد شخص

en: ERROR: Please specify a family
ar: خطأ: قم بتحديد عائلة

en: Output file format.
ar: صيغة الملف.

en: Style name.
ar: اسم القالب.

en: Paper size name.
ar: اسم حجم الورق

en: Size in cm
ar: حجم بالسم

en: Unknown option: %s
ar: خيار مجهول: %s

en:    Valid options are:
ar: ...الخيارات الصالحة هي:

note: translators: needed for Arabic, ignore otherwise ok we have the children.  Make a title off of them
en: ,
ar: ،

en:    Use '%(donottranslate)s' to see description and acceptable values
ar:    استعمل '%(donottranslate)s' لعرض الوصف و القيم المقبولة

en: Ignoring '%(notranslate1)s=%(notranslate2)s' and using '%(notranslate1)s=%(notranslate3)s'.
ar: تجاهل '%(notranslate1)s=%(notranslate2)s' و استعمال '%(notranslate1)s=%(notranslate3)s'.

en: Use '%(notranslate)s' to see valid values.
ar: استعمل '%(notranslate)s' لرؤية القيم الصالحة.

en: Ignoring unknown option: %s
ar: تجاهل الخيار المجهول: %s

en:    Available options:
ar: ...خيارت متوفرة:

en:    Available values are:
ar:    القيم المتاحة:

note: there was a show option given, but the option is invalid
en: option '%(optionname)s' not valid. Use '%(donottranslate)s' to see all valid options.
ar: الخيار '%(optionname)s' غير صالح. استعمل '%(donottranslate)s' لرؤية كل الخيارات الصالحة.

en: Failed to write report.
ar: فشل بكتابة التقرير.

en: Error detected in database
ar: عُثِرَ على على خطأ بقاعدة البيانات

en: Imported %Y/%m/%d %H:%M:%S
ar: تم الاستيراد في %Y/%m/%d %H:%M:%S

en: Missing Given Name
ar: اسم مفقود

en: Missing Record
ar: سجل مفقود

en: Missing Surname
ar: اسم عائلة مفقود

en: Private Record
ar: سجل خاص

note: enable a simple CLI test to see if the datestrings exist TRANSLATORS: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: localized lexeme inflections||January
ar: كانون الثاني

en: localized lexeme inflections||February
ar: شباط

en: localized lexeme inflections||March
ar: آذار

en: localized lexeme inflections||April
ar: نيسان

en: localized lexeme inflections||May
ar: أيار

en: localized lexeme inflections||June
ar: حزيران

en: localized lexeme inflections||July
ar: تموز

en: localized lexeme inflections||August
ar: آب

en: localized lexeme inflections||September
ar: أيلول

en: localized lexeme inflections||October
ar: تشرين الأول

en: localized lexeme inflections||November
ar: تشرين الثاني

en: localized lexeme inflections||December
ar: كانون الأول

note: TRANSLATORS: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: localized lexeme inflections - short month form||Jan
ar: كانون2

en: localized lexeme inflections - short month form||Feb
ar: شباط

en: localized lexeme inflections - short month form||Mar
ar: آذار

en: localized lexeme inflections - short month form||Apr
ar: نيسان

en: localized lexeme inflections - short month form||May
ar: أيار

en: localized lexeme inflections - short month form||Jun
ar: حزيران

en: localized lexeme inflections - short month form||Jul
ar: تموز

en: localized lexeme inflections - short month form||Aug
ar: آب

en: localized lexeme inflections - short month form||Sep
ar: أيلول

en: localized lexeme inflections - short month form||Oct
ar: تشرين1

en: localized lexeme inflections - short month form||Nov
ar: تشرين2

en: localized lexeme inflections - short month form||Dec
ar: كانون1

note: Must appear in the order indexed by Date.CAL_... numeric constants
en: calendar|Gregorian
ar: غريغوري

en: calendar|Julian
ar: يوليوسي

en: calendar|Hebrew
ar: عبري

en: calendar|French Republican
ar: فرنسي

en: calendar|Persian
ar: فارسي

en: calendar|Islamic
ar: إسلامي

en: calendar|Swedish
ar: سويدي

note: TRANSLATORS: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: Islamic month lexeme|Muharram
ar: محرّم

en: Islamic month lexeme|Safar
ar: صفر

en: Islamic month lexeme|Rabi`al-Awwal
ar: ربيع الأول

en: Islamic month lexeme|Rabi`ath-Thani
ar: ربيع الثاني

en: Islamic month lexeme|Jumada l-Ula
ar: جمادى الأولى

en: Islamic month lexeme|Jumada t-Tania
ar: جمادى الثانية

en: Islamic month lexeme|Rajab
ar: رجب

en: Islamic month lexeme|Sha`ban
ar: شعبان

en: Islamic month lexeme|Ramadan
ar: رمضان

en: Islamic month lexeme|Shawwal
ar: شوال

en: Islamic month lexeme|Dhu l-Qa`da
ar: ذو القعدة

en: Islamic month lexeme|Dhu l-Hijja
ar: ذو الحجة

note: TRANSLATORS: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: date modifier|before
ar: قبل

note: TRANSLATORS: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: date modifier|after
ar: بعد

note: TRANSLATORS: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: date modifier|about
ar: حوالي

en: date quality|estimated
ar: متوقع

en: date quality|calculated
ar: محسوب

en: Add child to family
ar: إضافة ابن للعائلة

en: Remove child from family
ar: إزالة ابن من العائلة

en: Remove Family
ar: إزالة عائلة

en: Remove father from family
ar: إزالة أب من العائلة

en: Remove mother from family
ar: إزالة أم من العائلة

en: _Undo %s
ar: _تراجع %s

en: _Redo %s
ar: إ_عادة %s

en: Number of people
ar: عدد الأشخاص

en: Number of families
ar: عدد العائلات

note: translators: needed for Arabic, ignore otherwise
en: ,
ar: ،

en: Default format (defined by Gramps preferences)
ar: تنسيق افتراضي (معرّف بواسطة تفضيلات غرمبز)

en: Surname, Given Suffix
ar: اسم العائلة - الاسم - اللاحقة

en: Given
ar: اسم

en: Given Surname Suffix
ar: الاسم - اسم العائلة - اللاحقة

en: Person|title
ar: عنوان

en: given
ar: اسم

note: 2=double underline
en: surname
ar: اسم العائلة

en: suffix
ar: لاحقة

en: Name|call
ar: لقب

en: Name|common
ar: كنية

en: notpatronymic
ar: ليس اسماً للأب

en: Remaining names|rest
ar: إيقاف

en: prefix
ar: بادئة

en: nickname
ar: كنية

en: familynick
ar: لقب العائلة

en: Error in '%s' file: cannot load.
ar: خطأ بالملف '%s': لا يمكن تحميله.

note: ######################### ###############################
en: Filter
ar: مُرشّح

en: General filters
ar: مُرشحات عامة

en: Wrong format of date-time
ar: صيغة تاريخ-وقت خاطئة

en: Volume/Page:
ar: مجلد/صفحة:

en: Date:
ar: تاريخ:

en: Citation/source filters
ar: مرشحات استشهاد/مصدر

en: Event filters
ar: مُرشحات حدث

en: Number must be:
ar: يجب أن يكون العدد:

en: Number of instances:
ar: عدد النسخ:

en: ID:
ar: مُعرِّف:

en: Text:
ar: نص:

en: Substring:
ar: سلسلة نصية فرعية:

en: Reference count must be:
ar: يجب أن يكون عدد المرجع:

en: Reference count:
ar: عدد المراجع:

en: Source ID:
ar: معرّف المصدر:

en: Filter name:
ar: إسم المرشّح:

en: Source filter name:
ar: اسم مرشّح المصدر:

en: Miscellaneous filters
ar: مُرشحات متفرقة

en: No description
ar: بدون وصف

en: Every citation
ar: كل استشهاد

en: Changed after:
ar: تم تعديله بعد:

en: but before:
ar: لكن قبل:

en: Confidence level:
ar: مستوى الثقة:

en: Citation with <Id>
ar: استشهاد بـ <معرّف>

en: Title:
ar: عنوان:

en: Author:
ar: مؤلّف:

en: Abbreviation:
ar: اختصار:

en: Publication:
ar: نشر:

en: Source filters
ar: مرشّح مصدر

en: Tag:
ar: وسم:

en: Repository filter name:
ar: اسم مرشّح المستودع:

en: Every event
ar: كل حدث

en: Event attribute:
ar: ميزة حدث:

en: Value:
ar: قيمة:

en: Event type:
ar: نوع الحدث:

en: Place:
ar: مكان:

en: Description:
ar: وصف:

en: Event with <Id>
ar: حدث بـ <معرّف>

en: Include Family events:
ar: تصمين أحداث العائلة:

note: filters of another namespace, name may be same as caller!
en: Person filter name:
ar: اسم مرشّح الشخص:

en: Every family
ar: كل عائلة

en: Person ID:
ar: معرّف الشخص:

en: Child filters
ar: مرشّح ابن

en: Family attribute:
ar: ميزة عائلية:

en: Family event:
ar: حدث عائلة:

en: Main Participants
ar: مشاركون رئيسيون

en: Family with <Id>
ar: عائلة بـ <معرّف>

en: Relationship type:
ar: نوع القرابة:

en: Families with twins
ar: العائلات ذات التوائم

en: Matches families with twins
ar: العثور على العائلات التي لها توائم

en: Inclusive:
ar: يشمل:

en: Mother filters
ar: مُرشحات الأم

en: Media attribute:
ar: ميزة وسائط:

en: Type:
ar: نوع:

en: Path:
ar: مسار:

en: Every note
ar: كل ملاحظة

en: Note with <Id>
ar: ملاحظة بـ <معرّف>

en: Note type:
ar: نوع الملاحظة:

en: Persons changed after <date time>
ar: أشخاص تم تعديلهم بعد <تاريخ وقت>

en: Matches person records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
ar: العثور على سجلات الأشخاص الذين تم تعديلهم بعد تاريخ-وقت محدد (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) أو ضمن مجال.

en: Relationship filters
ar: مُرشحات القرابة

en: Retrieving all sub-filter matches
ar: استرجاع كل المرشّحات الفرعية المطابقة

en: Evaluating people
ar: تقييم الأشخاص

en: Disconnected people
ar: أشخاص غير متصلين

en: Everyone
ar: كلّ شخص

en: People with <count> addresses
ar: أشخاص بـ <عدد> عنوان

en: People with <count> associations
ar: أشخاص لديهم <عدد> علاقة

en: Matches people with a certain number of associations
ar: العثور على أشخص بعدد محدّد من الارتباطات

en: Personal attribute:
ar: ميزة شخصية:

en: People with the <citation>
ar: أشخاص بـ <استشهاد>

en: People with a common ancestor with <person>
ar: أشخاص بسلف مشترك مع <person>

en: Ancestral filters
ar: مُرشحات السلف

en: Personal event:
ar: حدث شخصي:

en: Person with <Id>
ar: شخص بـ <معرّف>

en: Given name:
ar: اسم:

en: Full Family name:
ar: اسم العائلة الكامل:

en: person|Title:
ar: عنوان:

en: Suffix:
ar: لاحقة:

en: Call Name:
ar: لقب:

en: Nick Name:
ar: كنية:

en: Prefix:
ar: بادئة:

en: Single Surname:
ar: اسم عائلة وحيد:

en: Connector
ar: موصّل

en: Patronymic:
ar: اسم الأب:

en: Family Nick Name:
ar: لقب العائلة:

en: People with the <name>
ar: أشخاص بـ <اسم>

en: Surname origin type:
ar: نوع أصل اسم العائلة:

en: People with the <Surname origin type>
ar: أشخاص بـ <اسم عائلة أصل نوع>

en: Name type:
ar: نوع الاسم:

en: People with the <Name type>
ar: أشخاص بـ <اسم نوع>

en: People with a nickname
ar: أشخاص باسم عائلة

en: Number of relationships:
ar: عدد القرابات:

en: Number of children:
ar: عدد الأبناء:

en: People with the <relationships>
ar: أشخاص بـ <قرابات>

en: Family filters
ar: مُرشحات العائلة

en: Name:
ar: اسم:

en: People with <count> sources
ar: أشخاص بـ <عدد> مصدر

en: People with the <source>
ar: أشخاص بـ <مصدر>

en: People with the <tag>
ar: أشخاص بـ <وسم>

en: Case sensitive:
ar: تحسّس حالة الأحرف:

en: People with unknown gender
ar: أشخاص بجنس مجهول

en: Adopted people
ar: أشخاص متبنّون

en: People with children
ar: أشخاص مع أبناء

en: People with incomplete names
ar: أشخاص بأسماء غير مكتملة

en: Ancestors of <person>
ar: سلف <شخص>

en: Bookmarked people
ar: أشخاص بإشارات مرجعية

en: Children of <filter> match
ar: أبناء <filter> توافق

en: Home Person
ar: شخص افتراضي

en: Descendant family members of <person>
ar: أعضاء أسرة ذرية <person>

en: Descendant filters
ar: مُرشحات الذرية

en: Females
ar: إناث

en: Number of generations:
ar: عدد الأجيال:

note: ------------------------- ###############################
en: Males
ar: ذكور

en: Matches all males
ar: إيجاد كل الذكور

en: People related to <Person>
ar: أشخاص على قرابة بـ <شخص>

en: Siblings of <filter> match
ar: العثور على أخوة <مرشّح>

en: Matches siblings of anybody matched by a filter
ar: العثور على أخوة أي شخص تطابق المرشّح

en: Witnesses
ar: شهود

en: Event filter name:
ar: اسم مرشّح الحدث:

en: People matching the <filter>
ar: أشخاص يطابقون <مرشّح>

en: On date:
ar: بتاريخ:

en: People matching the <name>
ar: أشخاص يطابقون <اسم>

en: Every place
ar: كل مكان

en: Place with <Id>
ar: مكان بـ <معرّف>

en: Street:
ar: شارع:

en: Locality:
ar: ناحية:

en: City:
ar: مدينة:

en: County:
ar: مقاطعة:

en: State:
ar: مقاطعة:

en: Country:
ar: دولة:

en: ZIP/Postal Code:
ar: رمز البريدي:

en: Church Parish:
ar: أبرشية كنيسة:

en: Latitude:
ar: خط العرض:

en: Longitude:
ar: خط الطول:

en: Rectangle height:
ar: إرتفاع المستطيل:

en: Rectangle width:
ar: عرض المستطيل:

en: Repository with <Id>
ar: أشخاص بـ <معرّف>

en: Address:
ar: عنوان:

en: URL:
ar: رابط ويب:

en: Every source
ar: كل مصدر

en: Source with <Id>
ar: مصدر بـ <معرّف>

note: We encounter a PLAC, having previously encountered an ADDR
en: Address
ar: عنوان

en: Private
ar: خاص

en: Citations
ar: استشهادات

en: Notes
ar: ملاحظات

note: wrap it all up and return to its callers position 0 = translatable label, position 1 = column class position 2 = data
en: Date
ar: تاريخ

en: Street
ar: شارع

en: Locality
ar: ناحية

en: City
ar: مدينة

en: County
ar: مقاطعة

en: State
ar: ولاية

en: Country
ar: دولة

en: Postal Code
ar: رمز بريدي

en: Phone
ar: هاتف

en: Attribute
ar: ميزة

en: Value
ar: قيمة

en: Custom
ar: مخصّص

en: Caste
ar: طائفة

note: 2 name (version)
en: Description
ar: وصف

en: Identification Number
ar: رقم التعريف

en: National Origin
ar: أصل القومية

en: Number of Children
ar: عدد الأبناء

en: Social Security Number
ar: رقم الضمان الاجتماعي

en: Nickname
ar: كنية

en: Cause
ar: سبب

en: Agency
ar: وكالة

en: Age
ar: عمر

en: Father's Age
ar: عمر الأب

en: Mother's Age
ar: عمر الأم

en: Witness
ar: شاهد

en: Time
ar: وقت

en: Occupation
ar: إحتلال

en: Child Reference
ar: مرجع الابن

en: None
ar: لا شيء

en: Birth
ar: ميلاد

en: Adopted
ar: تبنّي

en: Stepchild
ar: ربيب

en: Sponsored
ar: مكفول

en: Foster
ar: تبنى

note: 8
en: Citation
ar: استشهاد

en: Gramps ID
ar: معرّف غرمبز

en: Page
ar: صفحة

en: Confidence
ar: ثقة

note: 7
en: Source
ar: مصدر

note: 2 add media column
en: Media
ar: وسائط

en: Tags
ar: وسوم

note: ------------------------------------------------------------------------- Short hand function to return either the person's name, or an empty string if the person is None
en: unknown
ar: مجهول

en: more than
ar: أكبر من

en: less than
ar: أقل من

en: age|about
ar: حول

en: between
ar: بين

en: and
ar: و

en: less than about
ar: حوالي أقل من

en: more than about
ar: حوالي أكثر من

note: translators: leave all/any {...} untranslated round up years
en: {number_of} year | {number_of} years
ar[0]: {number_of} من السنوات

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {number_of} month | {number_of} months
ar[0]: {number_of} من الأشهر

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {number_of} day | {number_of} days
ar[0]: {number_of} من الأيام

en: 0 days
ar: 0 من الأيام

en: Calendar
ar: تقويم

en: Values
ar: قيم

en: Text
ar: نص

en: calculated
ar: محسوب

en: estimated
ar: متوقع

en: about
ar: حول

en: after
ar: بعد

en: before
ar: قبل

en: range
ar: نطاق

en: span
ar: مدى

en: textonly
ar: نص فقط

note: 0 this order range above
en: Event
ar: حدث

note: 5
en: Place
ar: مكان

en: Attributes
ar: ميزات

en: Role|Primary
ar: أساسي

en: Clergy
ar: رجل دين

en: Celebrant
ar: كاهن

en: Aide
ar: مساعد

en: Bride
ar: عروس

en: Groom
ar: عريس

en: Role|Family
ar: عائلة

en: Informant
ar: راوي

note: _FAMNAME = _("With %(namepartner)s (%(famid)s)") 1 get the family events
en: Family
ar: عائلة

en: Residence
ar: مسكن

en: Other
ar: آخر

en: Death
ar: ممات

en: Adult Christening
ar: تعميد للبالغين

en: Baptism
ar: تعميد

en: Bar Mitzvah
ar: بلوغ يهودي

en: Blessing
ar: مباركة

en: Burial
ar: دفن

en: Cause Of Death
ar: سبب الموت

en: Census
ar: إحصاء سكاني

en: Christening
ar: تعميد للأطفال

en: Confirmation
ar: سر الميرون

en: Cremation
ar: حرق

en: Degree
ar: شهادة

en: Education
ar: تعليم

en: Elected
ar: انتخاب

en: Emigration
ar: نزوح

en: First Communion
ar: أول قربانة

en: Immigration
ar: هجرة

en: Graduation
ar: تخّرج

en: Medical Information
ar: معلومات طبية

en: Military Service
ar: خدمة عسكرية

en: Naturalization
ar: تجنيس

en: Nobility Title
ar: لقب نبالة

en: Number of Marriages
ar: عدد الزيجات

en: Ordination
ar: رسامة

en: Probate
ar: إثبات صحة وصية

en: Property
ar: مُلكية

en: Religion
ar: دين

en: Retirement
ar: تقاعد

en: Will
ar: وصية

en: Marriage
ar: زواج

en: Marriage Settlement
ar: مكان زواج

en: Marriage License
ar: شهادة زواج

en: Marriage Contract
ar: عقد قران

en: Marriage Banns
ar: إعلان زواج

en: Engagement
ar: خطبة

en: Divorce
ar: طلاق

en: Divorce Filing
ar: تسجيل طلاق

en: Annulment
ar: إبطال زواج

en: Alternate Marriage
ar: زواج آخر

note: cm2pt = utils.cm2pt ------------------------------------------------------------------------ Constants
en: birth abbreviation|b.
ar: ميلاد.

en: death abbreviation|d.
ar: ممات.

en: marriage abbreviation|m.
ar: زواج.

en: Unknown abbreviation|unkn.
ar: غير.

en: Custom abbreviation|cust.
ar: مخص.

en: Adopted abbreviation|adop.
ar: متبنّ.

en: Adult Christening abbreviation|a.chr.
ar: تعميد للبالغين

en: Baptism abbreviation|bap.
ar: تعميد

en: Bar Mitzvah abbreviation|bar.
ar: بلوغ.

en: Blessing abbreviation|bles.
ar: مبار.

en: Burial abbreviation|bur.
ar: دفن.

en: Cause Of Death abbreviation|d.cau.
ar: س.دفن.

en: Census abbreviation|cens.
ar: احصا.

en: Christening abbreviation|chr.
ar: تعميد للأطفال.

en: Confirmation abbreviation|conf.
ar: سر الميرون

en: Cremation abbreviation|crem.
ar: حرق

en: Degree abbreviation|deg.
ar: شهادة

en: Education abbreviation|edu.
ar: تعليم

en: Elected abbreviation|elec.
ar: انتخاب

en: Emigration abbreviation|em.
ar: نزوح

en: First Communion abbreviation|f.comm.
ar: أول سر الميرون

en: Immigration abbreviation|im.
ar: هجرة

en: Graduation abbreviation|grad.
ar: تخرّج

en: Medical Information abbreviation|medinf.
ar: معلومات طبية

en: Military Service abbreviation|milser.
ar: خدمة عسكرية

en: Naturalization abbreviation|nat.
ar: تجنيس

en: Nobility Title abbreviation|nob.
ar: نبالة

en: Number of Marriages abbreviation|n.o.mar.
ar: عدد الزيجات

en: Occupation abbreviation|occ.
ar: احتلال

en: Ordination abbreviation|ord.
ar: رسامة

en: Probate abbreviation|prob.
ar: إثبات صحة وصية

en: Property abbreviation|prop.
ar: مُلكية

en: Religion abbreviation|rel.
ar: دين

en: Residence abbreviation|res.
ar: مسكن

en: Retirement abbreviation|ret.
ar: تقاعد

en: Will abbreviation|will.
ar: وصية

en: Marriage Settlement abbreviation|m.set.
ar: مكان زواج

en: Marriage License abbreviation|m.lic.
ar: شهادة زواج

en: Marriage Contract abbreviation|m.con.
ar: عقد قران

en: Marriage Banns abbreviation|m.ban.
ar: إعلان زواج

en: Alternate Marriage abbreviation|alt.mar.
ar: زواج آخر

en: Engagement abbreviation|engd.
ar: خطبة

en: Divorce abbreviation|div.
ar: طلاق

en: Divorce Filing abbreviation|div.f.
ar: تسجيل طلاق

en: Annulment abbreviation|annul.
ar: إبطال زواج

note: The parent may not be birth father in ths family, because it may be a step family. However, it will be odd to display the parent as anything other than "Father"
en: Father
ar: أب

en: Mother
ar: أم

note: Go over children and build their menu
en: Children
ar: أبناء

en: Events
ar: أحداث

en: Married
ar: زواج

en: Unmarried
ar: بدون زواج

en: Civil Union
ar: زواج مثلي

note: Create the tree columns 0 selected?
en: Type
ar: نوع

en: Endowment
ar: هبة

en: Sealed to Parents
ar: مغلق للأبوين

en: Sealed to Spouse
ar: مغلق للزوج

en: <No Status>
ar: <بدون حالة>

en: Canceled
ar: تم إلغاؤه

en: Child
ar: ابن

en: Cleared
ar: تم مسحه

en: Completed
ar: إكتمل

en: Infant
ar: رضيع

en: Pre-1970
ar: قبل-1970

en: Qualified
ar: مؤهّل

en: LDS Ordinance
ar: طقس ديني بالكنيسة

en: Temple
ar: معبد

note: icon_column = Gtk.TreeViewColumn(_('Status'), render, icon_name=ICON_COL)
en: Status
ar: حالة

en: Location
ar: موقع

en: Parish
ar: دائرة

en: Complete
ar: مُكتمل

en: ToDo
ar: قائمة مهام

en: Media ref
ar: مرجع الوساط

note: 1 new gramplet Priority Handle Add column with object name Name Column
en: Name
ar: اسم

en: Given name
ar: اسم

en: Surnames
ar: اسماء العائلة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Title
ar: عنوان

en: Call name
ar: لقب

note: translators: needed for Arabic, ignore otherwise translators: needed for Arabic, ignore othewise make sure it's translated, so it can be used below, in "combine"
en: %(str1)s, %(str2)s
ar: %(str1)s، %(str2)s

en: Surname|Inherited
ar: موروث

en: Surname|Given
ar: اسم

en: Surname|Taken
ar: مأخوذ

en: Matronymic
ar: اسم منسوب للأم

en: Surname|Feudal
ar: إقطاعي

en: Pseudonym
ar: اسم مستعار

en: Patrilineal
ar: من جهة الأب

en: Matrilineal
ar: من جهة الأم

en: Also Known As
ar: أيضاً معروف كـ

en: Birth Name
ar: اسم الميلاد

en: Married Name
ar: اسم الزواج

note: ############################### 3
en: Note
ar: ملاحظة

en: Format
ar: صيغة

en: General
ar: عامّ

en: Research
ar: بحث

en: Transcript
ar: نسخة

en: Source text
ar: نص المصدر

en: Report
ar: تقرير

en: Html code
ar: رماز هتمل

en: Person Note
ar: ملاحظة شخص

en: Name Note
ar: ملاحظة اسم

en: Attribute Note
ar: ملاحظة ميزة

en: Address Note
ar: ملاحظة عنوان

en: Association Note
ar: ملاحظة علاقة

en: LDS Note
ar: ملاحظة كنسية

en: Family Note
ar: ملاحظة عائلة

en: Event Note
ar: ملاحظة حدث

en: Event Reference Note
ar: ملاحظة مرجع حدث

en: Source Note
ar: ملاحظة مصدر

en: Source Reference Note
ar: ملاحظة مرجع مصدر

en: Place Note
ar: ملاحظة مكان

en: Repository Note
ar: ملاحظة مستودع

en: Repository Reference Note
ar: ملاحظة مرجع مستودع

en: Media Note
ar: ملاحظة وسائط

en: Media Reference Note
ar: ملاحظة مرجع وسائط

en: Child Reference Note
ar: ملاحظة مرجع ابن

note: 4 ------------------------------------------------------------------------ References functions for the actual quickreports
en: Person
ar: شخص

en: Gender
ar: جنس

en: Families
ar: عائلات

en: Addresses
ar: عناوين

en: Merged Gramps ID
ar: معرّف دمج غرمبز

en: Person ref
ar: مرجع الشخص

en: Association
ar: علاقة

en: Longitude
ar: خطّ طول

en: Latitude
ar: خطّ عرض

en: Places
ar: أماكن

en: Alternate Names
ar: أسماء أخرى

en: Alternate Locations
ar: موقع آخر

en: Place Name
ar: اسم المكان

en: Number
ar: رقم

note: 6
en: Repository
ar: مستودع

en: Repository ref
ar: مرجع المستودع

en: Call Number
ar: رقم الاتصال

en: Library
ar: مكتبة

en: Cemetery
ar: مقبرة

en: Church
ar: كنيسة

en: Archive
ar: أرشيف

en: Album
ar: ألبوم

en: Web site
ar: موقع إنترنت

en: Bookstore
ar: محل بيع كتب

en: Collection
ar: مجموعة

en: Safe
ar: آمن

en: Author
ar: مؤلف

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Repositories
ar: مستودعات

en: Audio
ar: صوت

en: Book
ar: كتاب

en: Card
ar: بطاقة

en: Electronic
ar: ألكتروني

en: Fiche
ar: شريحة صور

en: Film
ar: فلم

en: Magazine
ar: مجلة

en: Manuscript
ar: مخطوطة

en: Map
ar: خريطة

en: Newspaper
ar: صحيفة

en: Photo
ar: صورة

en: Tombstone
ar: شاهدة قبر

en: Video
ar: فيديو

en: Tag
ar: وسم

en: Bold
ar: عريض

en: Italic
ar: مائل

en: Underline
ar: تسطير

en: Link
ar: رابط

en: Surname
ar: اسم العائلة

en: Color
ar: لون

en: Url
ar: رابط ويب

en: E-mail
ar: بريد إلكتروني

en: Web Home
ar: رابط الصفحة الرئيسية

en: Web Search
ar: رابط البحث

en: FTP
ar: برتوكول نقل الملفات

en: Merge Citation
ar: دمج استشهاد

en: Merge Event Objects
ar: دمج كائنات الحدث

en: A parent should be a father or mother.
ar: يجب أن يكون أباً أو أمّاً.

en: Merge Family
ar: دمج عائلة

en: Merge Media Objects
ar: دمج كائنات الوسائط

en: Merge Notes
ar: دمج ملاحظات

en: Merge Person
ar: دمج شخص

en: Merge Places
ar: دمج أماكن

en: Merge Repositories
ar: دمج مستودعات

en: Merge Source
ar: دمج مصدر

en: Gramplet %s caused an error
ar: قام شريط المعلومات %s بخطأ

note: ------------------------------------------------------------------------- Constants
en: No description was provided
ar: لم يتم تقديم أي وصف

en: Stable
ar: مستقر

en: Unstable
ar: غير مستقر

en: Quickreport
ar: تقرير سريع

en: Tool
ar: أداة

en: Importer
ar: مستورد

en: Exporter
ar: مصدّر

en: Doc creator
ar: منشئ المستند

en: Plugin lib
ar: مكتبة الإضافة

en: Map service
ar: خدمة الخرائط

en: Gramps View
ar: عرض غرمبز

en: Relationships
ar: قرابات

en: Gramplet
ar: شريط معلومات

en: Sidebar
ar: شريط جانبي

note: add miscellaneous column
en: Miscellaneous
ar: متفرّقات

en: ERROR: Failed reading plugin registration %(filename)s
ar: خطأ: فشل بقراءة تسجيل الإضافة %(filename)s

en: ERROR: Plugin file %(filename)s has a version of "%(gramps_target_version)s" which is invalid for Gramps "%(gramps_version)s".
ar: خطأ: ملف الإضافة %(filename)s خاص بالإصدار "%(gramps_target_version)s" الذي لا يمكن استعماله ضمن غرمبز "%(gramps_version)s".

en: Close file first
ar: قم بإغلاق الملف أولاً

en: No filename given
ar: لم يتم إعطاء اسم الملف

en: File %s already open, close it first.
ar: قم بإغلاق الملف %s لأنه مفتوح حالياً.

note: Export shouldn't bring Gramps down.
en: Could not create %s
ar: غير قادر على إنشاء %s

note: ------------------------------------------------------------------------- Private Constants
en: Default
ar: إفتراضي

en: Bottom, left
ar: أسفل، يسار

en: Bottom, right
ar: أسفل، يمين

en: Top, left
ar: أعلى، يسار

en: Top, Right
ar: أعلى، يمين

en: Right, bottom
ar: يمين، أسفل

en: Right, top
ar: يمين، أعلى

en: Left, bottom
ar: يسار، أسفل

en: Left, top
ar: يسار، أعلى

en: Compress to minimal size
ar: ضغط لأصغر حجم

en: Fill the given area
ar: ملئ المنطقة المعطاة

en: Expand uniformly
ar: توسيع بشكل موحّد

en: Top
ar: أعلى

en: Bottom
ar: أسفل

note: ###############################
en: Font family
ar: عائلة الخط

en: Choose the font family. If international characters don't show, use FreeSans font. FreeSans is available from: http://www.nongnu.org/freefont/
ar: اختر اسم الخط. في حال عدم ظهور المحارف بالشكل الصحيح اسنعمل الخط FreeSans المتوفر للتحميل من: http://www.nongnu.org/freefont

en: Font size
ar: حجم الخط

en: The font size, in points.
ar: حجم الخط بالنقاط.

en: Graph Direction
ar: اتجاه الرسم البياني

en: Whether graph goes from top to bottom or left to right.
ar: فيما إذا الرسم البياني سيتجه من الأعلى للأسفل أو من اليسار لليمين

en: Number of Horizontal Pages
ar: عدد الصفحات الأفقية

en: Number of Vertical Pages
ar: عدد الصفحات العمودية

en: Paging Direction
ar: اتجاه الصفحة

note: ###############################
en: Aspect ratio
ar: نسبة الأبعاد

en: DPI
ar: نقطة بالبوصة

en: Node spacing
ar: مباعدة العقدة

en: Rank spacing
ar: مباعدة الطبقة

en: Use subgraphs
ar: استعمال الرسوم البيانية الفرعية

note: ###############################
en: Note to add to the graph
ar: إضافة ملاحظة للرسم البياني

en: This text will be added to the graph.
ar: سيتم إضافة هذا النص للرسم البياني

en: Note location
ar: ملاحظة موقع

en: Whether note will appear on top or bottom of the page.
ar: فيما إذا الملاحظة ستظهر أعلى أو أسفل الصفحة.

en: Note size
ar: حجم الملاحظة

en: The size of note text, in points.
ar: حجم نص الملاحظة، بالنقاط.

en: Structured Vector Graphics (SVG)
ar: رسوم متجهة قابلة للتمديد (SVG)

en: Compressed Structured Vector Graphs (SVGZ)
ar: رسوم متجهة مضغوطة قابلة للتمديد (SVGZ)

en: JPEG image
ar: صورة JPEG

en: GIF image
ar: صورة GIF

en: PNG image
ar: صورة PNG

en: Graphviz File
ar: ملف Graphviz

en: Custom Size
ar: قياس مخصّص

en: Medium
ar: متوسط

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: Normal
ar: عادي

note: ############################### #################
en: Tree Options
ar: خيارت الشجرة

note: ------------------------------------------------------------------------ Private Constants ------------------------------------------------------------------------- Constants
en: Unsupported
ar: غير مدعوم

en: Text Reports
ar: تقارير نصية

en: Graphical Reports
ar: تقارير رسومية

en: Code Generators
ar: مولدات الرماز

en: Web Pages
ar: صفحات ويب

en: Books
ar: كتب

en: Graphs
ar: رسوم بيانية

en: Graphics
ar: رسوم

en: The style used for the generation header.
ar: القالب المستعمل بتوليد الترويسة.

en: Endnotes
ar: تعليقات ختامية

en: Translation
ar: ترجمة

en: The translation to be used for the report.
ar: الترجمة التي ستستعمل بالتقرير.

en: Name format
ar: اسم الصيغة

en: Select the format to display names
ar: اختر صيغة عرض الأسماء

en: Date format
ar: صيغة التاريخ

note: -------------------- ############################### What to include #########################
en: Include
ar: تضمين

en: File does not exist
ar: الملف غير موجود

en: Could not add photo to page
ar: غير قادر على إضافة الصورة للصفحة

note: Do this in case of command line options query (show=filter)
en: PERSON
ar: شخص

en: Entire Database
ar: كل قاعدة البيانات

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Descendants of %s
ar: ذريّة %s

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Descendant Families of %s
ar: عائلات من خَلَف %s

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Ancestors of %s
ar: سلف %s

en: People with common ancestor with %s
ar: أشخاص بسلف مشترك مع %s

en: unknown father
ar: أب مجهول

en: unknown mother
ar: أم مجهولة

en: Updated
ar: محدّث

en: Unable to open '%s'
ar: غير قادر على فتح الملف '%s'

en: Error in reading '%s'
ar: فشل بقراءة '%s'

en: Error: unknown file type: '%s'
ar: خطأ: نوع ملف مجهول: '%s'

en: Examining '%s'...
ar: فحص '%s'...

en: '%s' is for this version of Gramps.
ar: '%s' لهذا الإصدار من غرمبز.

en: '%s' is NOT for this version of Gramps.
ar: '%s' ليس لهذا الإصدار من غرمبز

en: It is for version %(v1)d.%(v2)d
ar: مخصّص للإصدار %(v1)d.%(v2)d

en: Installing '%s'...
ar: تنصيب '%s'...

en: Registered '%s'
ar: مُسجّل '%s'

en: Relationship loop detected
ar: عُثِر على حلقة قرابة

en: Relationship loop detected:
ar: عُثِر على حلقة قرابة:

en: Person %(person)s connects to himself via %(relation)s
ar: شخص %(person)s يتصل بنفسه من خلال %(relation)s

en: undefined
ar: غير معرف

en: husband
ar: زوج

en: wife
ar: زوجة

en: gender unknown|spouse
ar: زوج

en: ex-husband
ar: زوج سابق

en: ex-wife
ar: زوجة سابقة

en: gender unknown|ex-spouse
ar: زوج سابق(ـة)

en: male,unmarried|partner
ar: زوج

en: female,unmarried|partner
ar: زوجة

en: gender unknown,unmarried|partner
ar: زوج

en: male,unmarried|ex-partner
ar: زوج سابق

en: female,unmarried|ex-partner
ar: زوجة سابقة

en: gender unknown,unmarried|ex-partner
ar: زوج سابق(ـة)

en: male,civil union|partner
ar: شريك

en: female,civil union|partner
ar: شريكة

en: gender unknown,civil union|partner
ar: شريك

en: male,civil union|former partner
ar: شريك سابق

en: female,civil union|former partner
ar: شريكة سابقة

en: gender unknown,civil union|former partner
ar: شريك سابق

en: male,unknown relation|partner
ar: شريك

en: female,unknown relation|partner
ar: شريكة

en: gender unknown,unknown relation|partner
ar: شريك

en: male,unknown relation|former partner
ar: شريك سابق

en: female,unknown relation|former partner
ar: شريكة سابقة

en: gender unknown,unknown relation|former partner
ar: شريك سابق

en: Family relationship translator not available for language '%s'. Using 'english' instead.
ar: مترجم القرابات العائلية غير متوفر للعة '%s'. يتم استعمال 'الانكليزية' بدلاً عنه.

en: death date
ar: تاريخ الممات

en: birth date
ar: تاريخ الميلاد

en: sibling birth date
ar: تاريخ ميلاد أخ(ـت)

en: sibling death date
ar: تاريخ ممات الأخ(ـت)

en: sibling birth-related date
ar: تاريخ مرتبط بميلاد الأخ(ـت)

en: sibling death-related date
ar: تاريخ مرتبط بممات الأخ(ـت)

en: event with spouse
ar: حدث مع زوج

en: descendant birth date
ar: تاريخ مولد الذّرّيّة

en: descendant death date
ar: تاريخ ممات الذّرّيّة

en: descendant birth-related date
ar: تاريخ مرتبط بمولد الذّرّيّة

en: descendant death-related date
ar: تاريخ مرتبط بممات الذّرّيّة

en: ancestor birth date
ar: تاريخ مولد السلف

en: ancestor death date
ar: تاريخ ممات السلف

en: ancestor birth-related date
ar: تاريخ مرتبط بمولد السلف

en: ancestor death-related date
ar: تاريخ مرتبط بممات السلف

note: no evidence, must consider alive
en: no evidence
ar: بدون دليل

en: %s, ...
ar: %s، ...

en: %(father)s and %(mother)s
ar: %(father)s و %(mother)s

en: Arabic
ar: عربي

en: Bulgarian
ar: البلغارية

note: Windows has no translation for Breton
en: Catalan
ar: الكاتالانية

en: Czech
ar: التشيكية

en: Danish
ar: الدنماركية

en: German
ar: الألمانية

en: Greek
ar: اليونانية

en: English (USA)
ar: الإنجليزية (الأمريكية)

en: English
ar: الإنجليزية

en: Esperanto
ar: الإسبرانتو

note: Windows has no translation for Esperanto
en: Spanish
ar: الأسبانية

en: Finnish
ar: الفنلندية

en: French
ar: الفرنسية

note: Windows has no translation for Gaelic
en: Hebrew
ar: العبرية

en: Croatian
ar: الكرواتية

en: Hungarian
ar: الهنغارية (المجرية)

en: Italian
ar: الإيطالية

en: Japanese
ar: اليابانية

en: Lithuanian
ar: الليتوانية

en: Macedonian
ar: المقدونية

note: Windows has no translation for Macedonian
en: Norwegian Bokmal
ar: النرويجية (BokmÃ¥l)

en: Dutch
ar: الهولندية

en: Norwegian Nynorsk
ar: النرويجية

en: Polish
ar: البولندية

en: Romanian
ar: الرومانية

en: Russian
ar: الروسية

en: Slovak
ar: السلوفاكية

en: Slovenian
ar: السلوفينية

en: Albanian
ar: الألبانية

en: Swedish
ar: السويدية

note: Windows has no codepage for Tamil
en: Turkish
ar: التركية

en: Ukrainian
ar: الأوكرانية

en: Vietnamese
ar: الفييتنامية

en: the person
ar: الشخص

en: the family
ar: العائلة

en: the place
ar: المكان

en: the event
ar: الحدث

en: the repository
ar: المستودع

en: the note
ar: الملاحظة

en: the media
ar: الوسائط

en: the source
ar: المصدر

en: the filter
ar: المُرشّح

en: See details
ar: شاهد التفاصيل

en: Person|TITLE
ar: عنوان

en: Person|Title
ar: عنوان

en: GIVEN
ar: اسم

en: SURNAME
ar: اسم العائلة

en: Name|CALL
ar: لقب

en: Name|Call
ar: لقب

en: Name|COMMON
ar: كنية

en: Name|Common
ar: كنية

en: SUFFIX
ar: لاحقة

note: name, sort, width, modelcol
en: Name|Primary
ar: أساسي

en: PRIMARY
ar: أساسي

en: NICKNAME
ar: كنية

en: FAMILYNICK
ar: كنية العائلة

en: Familynick
ar: كنية العائلة

en: %(north_latitude)s N
ar: %(north_latitude)s شمال

en: %(south_latitude)s S
ar: %(south_latitude)s جنوب

en: %(east_longitude)s E
ar: %(east_longitude)s شرق

en: %(west_longitude)s W
ar: %(west_longitude)s غرب

en: male
ar: ذكر

en: female
ar: أنثى

en: gender|unknown
ar: مجهول

en: Invalid
ar: غير صالح

en: Very High
ar: مرتفع جداً

en: High
ar: مرتفع

en: Low
ar: منخض

en: Very Low
ar: منخفص جداً

en: A legal or common-law relationship between a husband and wife
ar: علاقة ما بين الرجل و المرأة

en: No legal or common-law relationship between man and woman
ar: لا توجد علاقة ما بين الرجل و المرأة

en: An established relationship between members of the same sex
ar: علاقة ما بين فردين من نفس الجنس

en: Unknown relationship between a man and woman
ar: قرابة مجهولة بين رجل و إمرأة

en: An unspecified relationship between a man and woman
ar: علاقة غير محدّدة ما بين الرجل و المرأة

en: The data can only be recovered by Undo operation or by quitting with abandoning changes.
ar: بالإمكان استرجاع البيانات بواسطة أمر تراجع أو أمر تجاهل التغييرات ثم الخروج.

note: Name                     UNICODE       SUBSTITUTION
en: Female
ar: أنثى

en: Male
ar: ذكر

en: Unknown, created to replace a missing note object.
ar: مجهول، تم إنشاؤه لاستبدال كائن ملاحظة مفقود.

note: primitive static variable
en: Unknown, was missing %(time)s (%(count)d)
ar: مجهول، مفقود %(time)s (%(count)d)

en: Objects referenced by this note were missing in a file imported on %s.
ar: الكائنات المشار إليها من قبل هذه الملاحظة غير موجودة بالملف الذي تم استيراده في %s.

en: Configuration error:
ar: خطأ في الإعداد:

en: Error reading configuration
ar: خطأ بقراءة الاعداد

en: A definition for the MIME-type %s could not be found 
    
     Possibly the installation of Gramps was incomplete. Make sure the MIME-types of Gramps are properly installed.
ar: غير قادر على العثور على تعريف نوع MIME %s 
    
     هنالك احتمال بأن يكون تنصيب غرمبز غير متكمل. تأكد من تنصيب غرمبز بشكل صحيح.

en: Gramps Homepage
ar: الصفحة الرئيسية لغرمبز

en: Family Event
ar: حدث عائلة

en: Family Attribute
ar: ميزة العائلة

en: not available|NA
ar: غير متوفر

en: Volume/Page: %(pag)s -- %(sourcetext)s
ar: مجلد/صفحة: %(pag)s -- %(sourcetext)s

en: Event ref
ar: مرجع الحدث

en: Child ref
ar: مرجع الابن

en: Clipboard
ar: حافظة

note: Now add more items to popup menu, if available See details (edit, etc):
en: the object|See %s details
ar: شاهد تفاصيل %s

en: the object|Make %s active
ar: قم يتنشيط %s

en: the object|Create Filter from %s selected...
ar: قم بإنشاء مرشح من %s محدّد...

en: Tree View: first column "%s" cannot be changed
ar: شجرة: لا يمكن تغيير العمود الأول "%s"

en: Drag and drop the columns to change the order
ar: لتغيير الترتيب قم بالنقر و السحب على الأعمدة

en: _Apply
ar: _تطبيق

note: #################
en: Display
ar: عرض

en: Column Name
ar: اسم العمود

en: Father's surname
ar: اسم عائلة الأب

en: Combination of mother's and father's surname
ar: تركيب اسم عائلة الأم و الأب

en: Icelandic style
ar: قالب آيسلندي

en: Display Name Editor
ar: عرض محرر الاسم

en:  Name Editor
ar:  محرر الاسم

en: Invalid or incomplete format definition.
ar: تعريف صيغة غير مكتملة أو خاطئة.

en: _Help
ar: _مساعدة

en: State/County
ar: ولاية/مقاطعة

en: ZIP/Postal Code
ar: رمز البريدي

en: Email
ar: بريد إلكتروني

en: Researcher
ar: باحث

en: Media Object
ar: كائن وسائط

en: ID Formats
ar: تنسيقات المعرّف

en: Warnings
ar: تحذيرات

en: Common
ar: شائع

en: Call
ar: لقب

en: NotPatronymic
ar: ليس اسماً للأب

en: Enter to save, Esc to cancel editing
ar: زر Enter للحفظ و Esc لإلغاء التحرير

en: This format exists already.
ar: هذه الصيغة موجودة مسبقاً.

en: Example
ar: مثال

en: _Edit
ar: ت_حرير

en: _Remove
ar: إ_زالة

en: Edit
ar: تحرير

en: Years
ar: سنوات

en: Years, Months
ar: سنوات، أشهر

en: Years, Months, Days
ar: سنوات، أشهر، أيام

en: Calendar on reports
ar: تقويم على التقارير

en: Surname guessing
ar: تخمين اسم العائلة

en: Default family relationship
ar: قرابة العائلة الافتراضية

en: Height multiple surname box (pixels)
ar: إرتفاع قسم الأسماء المتعدّدة للعائلة (بكسل)

en: Active person's name and ID
ar: اسم الشخص النشط و معرّفه

en: Relationship to home person
ar: قرابة الشخص الرئيسي

en: Status bar
ar: شريط الحالة

en: Missing surname
ar: اسم العائلة مفقود

en: Missing given name
ar: الاسم مفقود

en: Missing record
ar: سجل مفقود

en: Private surname
ar: اسم عائلة خاص

en: Private given name
ar: اسم خاص

en: Private record
ar: سجل خاص

en: Change is not immediate
ar: التغيير لا يطبّق بشكل آني

en: Markup for invalid date format
ar: تمييز في حالة صيغة التاريخ الخاطئة

en: Date about range
ar: مجال تاريخ حوالي

en: Date after range
ar: مجال تاريخ بعد

en: Date before range
ar: مجال تاريخ قبل

en: Maximum age probably alive
ar: أكبر عمر يتوقع أن يكون على قيد الحياة

en: Maximum sibling age difference
ar: أكبر اختلاق بعمر الأخ(ـت)

en: Minimum years between generations
ar: أقل عدد من السنوات بين الأجيال

en: Average years between generations
ar: متوسط عدد السنوات بين الأجيال

en: Dates
ar: تواريخ

en: Enable spelling checker
ar: تمكين المدقق الإملائي

en: Display Tip of the Day
ar: عرض تلميحة اليوم

en: Remember last view displayed
ar: تذكّر آخر حالة للنوافذ

en: Max generations for relationships
ar: أكبر عدد من الأجيال للقرابات

en: Base path for relative media paths
ar: المسار الأساسي لمسارات الوسائط

en: Once a month
ar: مرة بالشهر

en: Once a week
ar: مرة بالأسبوع

en: Once a day
ar: مرة باليوم

en: Always
ar: دائماً

en: Updated addons only
ar: الإضافات المحدّثة فقط

en: New addons only
ar: الإضافات الجديدة فقط

en: New and updated addons
ar: الإضافات المحدّثة و الجديدة

en: What to check
ar: ما الذي يراد البحث عنه

en: Where to check
ar: مكان البحث

en: Do not ask about previously notified addons
ar: لا تسألن عن التنبيهات السابقة

en: Checking Addons Failed
ar: فشل بفحص الإضافات

en: The addon repository appears to be unavailable. Please try again later.
ar: مستودع الإضافات غير متوفر. قم بالمحالة لاحقاً.

en: There are no available addons of this type
ar: لا توجد إضافات متوفرة من هذا النوع

en: Checked for '%s'
ar: بحث من أجل '%s'

en: ' and '
ar: ' و '

note: List of translated strings used here Dead code for l10n
en: new
ar: جديد

en: update
ar: تحديث

en: Family Tree Database path
ar: مسار قاعدة بيانات شجرة العائلة

en: Select media directory
ar: تحديد مجلد الوسائط

en: Select database directory
ar: تحديد مجلد قاعدة البيانات

en: Select backup directory
ar: تحديد مجلد النسخ الاحتياطي

en: Undo history warning
ar: تحذير محفوظات التراجع

en: Proceeding with import will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the import or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert the import, please stop here and backup your database.
ar: متابعة الاستيراد ستقوم بمسح كل محفوظات التراجع لهذه الجلسة. كذلك لن تكون قادراً على التراجع عن عملية الاستيراد أو أية تعديلات سابقة قمت بها.
    
    إن كنت تعتقد أنك بحاجة للتراجع، توقف هنا ثم أنشئ نسخة احتياطية لقاعدة بياناتك.

en: _Proceed with import
ar: _إستمرار بعملية الإستيراد

en: _Stop
ar: إ_يقاف

en: Are you sure you want to upgrade this Family Tree?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد ترقية شجرة العائلة هذه؟

en: I have made a backup,
    please upgrade my Family Tree
ar: تم أنشاء نسخة احتياطية.
    قم بالبدء بترقية شجرة العائلة

en: Cancel
ar: إلغاء الأمر

en: Are you sure you want to downgrade this Family Tree?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد ترقية شجرة العائلة هذه؟

en: I have made a backup,
    please downgrade my Family Tree
ar: تم أنشاء نسخة احتياطية.
    قم بالبدء بالتراجع عن ترقية شجرة العائلة

en: All files
ar: كل الملفات

en: Automatically detected
ar: إكتشاف تلقائي

en: Select file _type:
ar: تحديد _نوع الملف:

en: Import
ar: استيراد

en: Cannot open file
ar: غير قادر على فتح الملف

en: The selected file is a directory, not a file.
ar: الملف المحدّد عبارة عن مجلد و ليس بملف.

en: You do not have read access to the selected file.
ar: لا تملك سماحية القراءة للملف المحدّد.

en: Cannot create file
ar: غير قادر على إنشاء الملف

en: Could not import file: %s
ar: غير قادر على استيراد الملف: %s

en: _Archive
ar: أ_رشيف

en: _Extract
ar: ا_ستخراج

en: Family Trees
ar: أشجار عائلة

en: Break the lock on the '%s' database?
ar: هل تريد كسر قفل قاعدة البيانات '%s'؟

en: Break lock
ar: كسر القفل

en: Rename failed
ar: فشلت إعادة التسمية

en: An attempt to rename a version failed with the following message:
    
    %s
ar: محاولة إعادة تسمية الإصدار فشلت:
    
    %s

en: Could not rename the Family Tree.
ar: غير قادر على إعادة تسمية شجرة العائلة.

en: Family Tree already exists, choose a unique name.
ar: شجرة العائلة موجودة مسبقاً، قم باختيار اسم آخر.

en: Extracting archive...
ar: استخراج الأرشيف...

en: Importing archive...
ar: استيراد الأرشيف...

en: Remove the '%(revision)s' version of '%(database)s'
ar: إزالة '%(revision)s' إصدار من '%(database)s'

en: Removing this version will prevent you from extracting it in the future.
ar: إزالة هذا الإصدار ستمنعك من استخراجه بالمستقبل.

en: Remove version
ar: اصدار الإزالة

en: Deletion failed
ar: فشل بالحذف

en: An attempt to delete a version failed with the following message:
    
    %s
ar: محاولة حذف الإصدار فشلت:
    
    %s

en: Proceed, I have taken a backup
ar: تابع، تم أخذ نسخة احتياطية

en: Stop
ar: إيقاف

en: Rebuilding database from backup files
ar: إعادة بناء قاعدة البيانات بالاعتماد على ملفات النسخ الاحتياطي

en: Error restoring backup data
ar: خطأ باستعادة بيانات النسخ الاحتياطي

en: Retrieve failed
ar: فشل بالاسترجاع

en: An attempt to retrieve the data failed with the following message:
    
    %s
ar: محاولة استرجاع الإصدار فشلت:
    
    %s

en: Archiving failed
ar: فشل بالأرشفة

en: An attempt to create the archive failed with the following message:
    
    %s
ar: محاولة إنشاء أرشيف فشلت:
    
    %s

en: Creating data to be archived...
ar: إنشاء البيانات ليتم أرشفتها...

en: Saving archive...
ar: حفظ الأرشيف...

en: An attempt to archive the data failed with the following message:
    
    %s
ar: محاولة أرشفة البيانات فشلت:
    
    %s

en: Attempt to force closing the dialog
ar: المحاولة جارية لإغلاق صندوق الحوار

en: Please do not force closing this important dialog.
    Instead select one of the available options
ar: يرجى عدم أجبار إغلاق هذه النافذة.
    بإمكانك اختيار أياً من الخيارات المتوفرة

en: No active person
ar: لا يوجد شخص نشط

en: No active family
ar: لا توجد عائلة نشطة

en: No active event
ar: لا يوجد حدث نشط

en: No active place
ar: لا يوجد مكان نشط

en: No active source
ar: لا يوجد مصدر نشط

en: No active citation
ar: لا يوجد استشهاد نشط

en: No active repository
ar: لا يوجد مستودع نشط

en: No active media
ar: لا نوجد وسائط نشطة

en: No active note
ar: لا نوجد ملاحظة نشطة

en: Select a media object
ar: تحديد كائن الوسائط

en: Select media object
ar: تحديد كائن الوسائط

en: Import failed
ar: فشل بالاستيراد

en: The filename supplied could not be found.
ar: اسم الملف المعطى غير موجود.

en: Cannot import %s
ar: غير قادر على إستيراد %s

en: Cannot display %s
ar: غير قادر على عرض %s

en: Gramps is not able to display the image file. This may be caused by a corrupt file.
ar: غرمبز غير قادر على عرض ملف الصورة. قد يكون الملف معطوباً.

en: Create and add a new address
ar: إنشاء و إضافة عنوان جديد

en: Remove the existing address
ar: إزالة العنوان الموجود

en: Edit the selected address
ar: تحرير العنوان المحدّد

en: Move the selected address upwards
ar: تحريك العنوان المحدّد للأعلى

en: Move the selected address downwards
ar: تحريك العنوان المحدّد للأسفل

en: _Addresses
ar: ع_ناوين

en: _Attributes
ar: م_يزات

note: Add column with object gramps_id
en: ID
ar: مُعرِّف

en: _References
ar: م_راجع

en: Edit reference
ar: تحرير مرجع

en: Add
ar: إضافة

en: Remove
ar: إزالة

en: Share
ar: مشاركة

en: Jump To
ar: قفز إلى

en: Move Up
ar: تحريك لأعلى

en: Move Down
ar: تحريك لأسفل

en: Create and add a new citation and new source
ar: إنشاء و إضافة استشهاد و مصدر جديدان

en: Remove the existing citation
ar: إزالة الاستشهاد الموجود

en: Edit the selected citation
ar: تحرير الاستشهاد المحدّد

en: Add an existing citation or source
ar: إضافة مصدر أو استشهاد موجود

en: Move the selected citation upwards
ar: تحريك الاستشهاد المحدّد للأعلى

en: Move the selected citation downwards
ar: تحريك الاستشهاد المحدّد للأسفل

en: _Source Citations
ar: _مصادر استشهاد

en: Cannot share this reference
ar: غير قادر على مشاركة هذا المرجع

en: Add a new family event
ar: إضافة حدث عائلي جديد

en: Remove the selected family event
ar: حذف حدث العائلة المحدّد

en: Edit the selected family event or edit person
ar: تحرير حدث العائلة المحدّدة أو تحرير الشخص

en: Share an existing event
ar: مشاركة حدث موجود

en: Move the selected event upwards
ar: تحريك الحدث المحدّد للأعلى

en: Move the selected event downwards
ar: تحريك الحدث المحدّد للأسفل

en: Role
ar: شرط

en: _Events
ar: أ_حداث

en: Cannot edit this reference
ar: غير قادر على تحرير هذا المرجع

en: Cannot change Person
ar: غير قادر على تحرير الشخص

en: You cannot change Person events in the Family Editor
ar: لا يمكنك تغيير أحداث الشخص ضمن محرّر العائلة

en: _Gallery
ar: م_عرض

en: Open Containing _Folder
ar: فتح ال_مجلد الحاوي

en: Non existing media found in the Gallery
ar: لا توجد وسائط ضمن المعرض

en: Drag Media Object
ar: سحب كائن الوسائط

en: _LDS
ar: _كنيسة

en: Alternate _Locations
ar: مواقع أخرى

en: Create and add a new name
ar: إنشاء و إضافة اسم جديد

en: Remove the existing name
ar: إزالة الاسم الموجود

en: Edit the selected name
ar: تحرير الاسم المحدّد

en: Move the selected name upwards
ar: تحريك الاسم المحدّد للأعلى

en: Move the selected name downwards
ar: تحريك الاسم المحدّد للأسفل

en: Group As
ar: تجميع حسب

en: _Names
ar: _أسماء

en: Set as default name
ar: تخصيص كاسم إفتراضي

note: ------------------------------------------------------------------------- NameModel
en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Preferred name
ar: اسم مفضّل

en: Alternative names
ar: أسماء أخرى

en: Create and add a new note
ar: إنشاء و إضافة ملاحظة جديدة

en: Remove the existing note
ar: إزالة الملاحظة الموجودة

en: Edit the selected note
ar: تحرير الملاحظة المحدّدة

en: Add an existing note
ar: إضافة ملاحظة موجودة

en: Move the selected note upwards
ar: تحريك الملاحظة المحدّدة للأعلى

en: Move the selected note downwards
ar: تحريك الملاحظة المحدّدة للأسفل

en: Preview
ar: معاينة

en: _Notes
ar: _ملاحظات

note: add personal column
en: Personal
ar: شخصي

en: <Unknown>
ar: <مجهول>

en: Add a new personal event
ar: إضافة حدث شخصي جديد

en: Remove the selected personal event
ar: حذف الحدث الشخصي المحدّد

en: Edit the selected personal event or edit family
ar: تحرير الحدث الالشخصي المحدّدة أو تحرير العائلة

en: Move the selected event upwards or change family order
ar: تحريك الحدث المحدّد للأعلى أو تغيير ترتيب العائلة

en: Move the selected event downwards or change family order
ar: تحريك الحدث المحدّد للأسفل أو تغيير ترتيب العائلة

en: Cannot change Family
ar: غير قادر على تغيير العائلة

en: You cannot change Family events in the Person Editor
ar: لا يمكنك تغيير أحداث العائلة ضمن محرّر الشخص

en: Create and add a new association
ar: إنشاء و إضافة علاقة جديدة

en: Remove the existing association
ar: إزالة العلاقة الموجودة

en: Edit the selected association
ar: تحرير العلاقة المحدّدة

en: Move the selected association upwards
ar: تحريك العلاقة المحدّدة للأعلى

en: Move the selected association downwards
ar: تحريك العلاقة المحدّدة للأسفل

en: _Associations
ar: _علاقات

en: Godfather
ar: عرّاب

en: Create and add a new repository
ar: إنشاء و إضافة مستودع جديد

en: Remove the existing repository
ar: إزالة المستودع الموجود

en: Edit the selected repository
ar: تحرير المستودع المحدّد

en: Add an existing repository
ar: إضافة مستودع موجود

en: Move the selected repository upwards
ar: تحريك المستودع المحدّد للأعلى

en: Move the selected repository downwards
ar: تحريك المستودع المحدّد للأسفل

en: _Repositories
ar: _مستودعات

en: Create and add a new surname
ar: إنشاء و إضافة اسم عائلة جديد

en: Remove the selected surname
ar: إزالة اسم العائلة المحدّد

en: Edit the selected surname
ar: تحرير اسم العائلة المحدّد

en: Move the selected surname upwards
ar: تحريك اسم العائلة المحدّد للأعلى

en: Move the selected surname downwards
ar: تحريك اسم العائلة المحدّد للأسفل

en: Origin
ar: أصل

en: Family Surnames
ar: أسماء العائلة

en: Create and add a new web address
ar: إنشاء و إضافة عنوان ويب جديد

en: Remove the existing web address
ar: إزالة عنوان الويب الموجود

en: Edit the selected web address
ar: تحرير عنوان الويب المحدّد

en: Move the selected web address upwards
ar: تحريك عنوان الويب المحدّد للأعلى

en: Move the selected web address downwards
ar: تحريك عنوان الويب المحدّد للأسفل

en: Jump to the selected web address
ar: انتقال لعنوان الويب المحدّد

en: _Internet
ar: إنت_رنت

en: Address Editor
ar: محرر عنوان

en: Attribute Editor
ar: محرر ميزة

en: New Attribute
ar: ميزة جديدة

en: Cannot save attribute
ar: غير قادر على حفظ الميزة

en: Child Reference Editor
ar: محرر مرجع الابن

en: New Citation
ar: استشهاد جديد

en: Edit Citation
ar: تحرير الاستشهاد

en: Cannot save citation. ID already exists.
ar: غير قادر على حفظ الاستشهاد. المعرّف موجود مسبقاً.

en: Add Citation (%s)
ar: إضافة استشهاد (%s)

en: Edit Citation (%s)
ar: تحرير الاستشهاد (%s)

en: Delete Citation (%s)
ar: حذف استشهاد (%s)

en: Regular
ar: منتظم

en: Before
ar: قبل

en: After
ar: بعد

en: About
ar: حول

en: Range
ar: نطاق

en: Span
ar: مدى

en: Text only
ar: نص فقط

en: Estimated
ar: متوقع

en: Calculated
ar: محسوب

en: Date selection
ar: تحديد التاريخ

en: Event: %s
ar: حدث: %s

en: New Event
ar: حدث جديد

en: Edit Event
ar: تحرير حدث

en: Cannot save event
ar: غير قادر على حفظ الحدث

en: No data exists for this event. Please enter data or cancel the edit.
ar: لا توجد بيانات لهذا الحدث. قم بإدخال البيانات أو تراجع عن التحرير.

en: Cannot save event. ID already exists.
ar: غير قادر على حفظ الحدث. المعرّف موجود مسبقاً.

en: The event type cannot be empty
ar: لا يمكن ترك نوع الحدث فارغاً

en: Add Event (%s)
ar: إضافة حدث (%s)

en: Edit Event (%s)
ar: تحرير حدث (%s)

en: Delete Event (%s)
ar: حذف حدث (%s)

en: Event Reference Editor
ar: محرر مرجع حدث

en: _General
ar: _عامّ

en: Modify Event
ar: تعديل حدث

en: Add Event
ar: إضافة حدث

en: Create a new person and add the child to the family
ar: إنشاء شخص جديد و إضافة ابن للعائلة

en: Remove the child from the family
ar: إزالة ابن من العائلة

en: Edit the child reference
ar: تحرير مرجع الابن

en: Add an existing person as a child of the family
ar: إضافة الشخص الحالي كابن للعائلة

en: Move the child up in the children list
ar: تحريك الابن للأعلى ضمن قائمة الأبناء

en: Move the child down in the children list
ar: تحريك الابن للأسفل ضمن قائمة الأبناء

en: Paternal
ar: من جهة الأب

en: Maternal
ar: من جهة الأم

en: Birth Date
ar: تاريخ الميلاد

en: Death Date
ar: تاريخ الممات

en: Birth Place
ar: مكان الميلاد

en: Death Place
ar: مكان الممات

en: Chil_dren
ar: أ_بناء

en: Edit child
ar: تحرير ابن

en: Add an existing child
ar: إضافة ابن موجود

en: Edit relationship
ar: تحرير قرابة

en: Select Child
ar: تحديد ابن

en: Adding parents to a person
ar: إضافة أبوين للشخص

en: Family has changed
ar: تم تغيير العائلة

en: family
ar: عائلة

en: New Family
ar: عائلة جديدة

en: Edit Family
ar: تحرير العائلة

en: Select a person as the mother
ar: تحديد شخص كأم

en: Add a new person as the mother
ar: إضافة شخص جديد كأم

en: Remove the person as the mother
ar: إزالة شخص كأم

en: Select a person as the father
ar: تحديد شخص كأب

en: Add a new person as the father
ar: إضافة شخص جديد كأب

en: Remove the person as the father
ar: إزالة شخص كأب

en: Select Mother
ar: تحديد أم

en: Select Father
ar: تحديد أب

en: Duplicate Family
ar: عائلة متكررة

en: Edit %s
ar: تحرير %s

en: A father cannot be his own child
ar: لا يمكن للأب أن يكون ابناً لنفسه

en: %s is listed as both the father and child of the family.
ar: تم إدراج %s كأب و ابن بالعائلة.

en: A mother cannot be her own child
ar: لا يمكن للأم أن تكون بنتاً لنفسها

en: %s is listed as both the mother and child of the family.
ar: تم إدراج %s كأم و ابن بالعائلة.

en: Cannot save family
ar: غير قادر على حفظ العائلة

en: No data exists for this family. Please enter data or cancel the edit.
ar: لا توجد بيانات لهذه العائلة. قم بإدخال البيانات أو تراجع عن التحرير.

en: Cannot save family. ID already exists.
ar: غير قادر على حفظ العائلة. المعرّف موجود مسبقاً.

en: Add Family
ar: إضافة عائلة

en: LDS Ordinance Editor
ar: محرر الطقس الديني للكنيسة

en: %(father)s and %(mother)s [%(gramps_id)s]
ar: %(father)s و %(mother)s [%(gramps_id)s]

en: Link Editor
ar: محرر الرابط

en: Internet Address
ar: عنوان إنترنت

en: Location Editor
ar: محرر الموقع

en: Media: %s
ar: وسائط: %s

en: New Media
ar: وسائط جديدة

en: Edit Media Object
ar: تحرير كائن الوسائط

en: Cannot save media object
ar: غير قادر على حفظ كائن الوسائط

en: No data exists for this media object. Please enter data or cancel the edit.
ar: لا توجد بيانات لكائن الوسائط هذا. قم بإدخال البيانات أو تراجع عن التحرير.

en: Cannot save media object. ID already exists.
ar: غير قادر على حفظ كائن الوسائط. المعرّف موجود مسبقاً.

en: Add Media Object (%s)
ar: إضافة كائن الوسائط (%s)

en: Edit Media Object (%s)
ar: تحرير كائن الوسائط (%s)

en: Remove Media Object
ar: حذف كائن الوسائط

en: Media Reference Editor
ar: محرر مرجع وسائط

en: Y coordinate|Y
ar: س

en: Name Editor
ar: محرر الاسم

en: Call name must be the given name that is normally used.
ar: اللقب عادة هو الاسم الذي ينادى به الشخص في الحياة اليومية.

en: New Name
ar: اسم جديد

en: Break global name grouping?
ar: هل تريد كسر تجميع الاسم؟

en: All people with the name of %(surname)s will no longer be grouped with the name of %(group_name)s.
ar: جميع الأشخاص الذين يحملون الاسم %(surname)s لن يتم تجميعهم تحت الاسم %(group_name)s.

en: Continue
ar: متابعة

en: Return to Name Editor
ar: عودة لمحرر الاسم

en: Group all people with the same name?
ar: هل تريد تجميع كل الأشخاص بنفس الاسم؟

en: Group all
ar: تجميع الكل

en: Group this name only
ar: تجميع حسب هذا الاسم فقط

en: Note: %(id)s - %(context)s
ar: ملاحظة: %(id)s - %(context)s

en: Note: %s
ar: ملاحظة: %s

en: New Note - %(context)s
ar: ملاحظة جديدة - %(context)s

en: New Note
ar: ملاحظة عائلة

en: _Note
ar: م_لاحظة

en: Edit Note
ar: تحرير ملاحظة

en: Cannot save note
ar: غير قادر على حفظ الملاحظة

en: No data exists for this note. Please enter data or cancel the edit.
ar: لا توجد بيانات لهذه الملاحظة. قم بإدخال البيانات أو تراجع عن التحرير.

en: Cannot save note. ID already exists.
ar: غير قادر على حفظ الملاحظة. المعرّف موجود مسبقاً.

en: Add Note
ar: إضافة ملاحظة

en: Delete Note (%s)
ar: حذف ملاحظة (%s)

en: Person: %(name)s
ar: شخص: %(name)s

en: New Person: %(name)s
ar: شخص جديد: %(name)s

en: New Person
ar: شخص جديد

en: Edit Person
ar: تحرير شخص

en: View
ar: عرض

en: Edit Object Properties
ar: تحرير خصائص الكائن

en: Make Active Person
ar: تخصيص كشخص حالي

en: Make Home Person
ar: تخصيص كشخص رئيسي

en: Problem changing the gender
ar: مشكلة بتغيير الجنس

en: Cannot save person
ar: غير قادر على حفظ الشخص

en: No data exists for this person. Please enter data or cancel the edit.
ar: لا توجد بيانات لهذا الشخص. قم بإدخال البيانات أو تراجع عن التحرير.

en: Cannot save person. ID already exists.
ar: غير قادر على حفظ الشخص. المعرّف موجود مسبقاً.

en: Add Person (%s)
ar: إضافة شخص (%s)

en: Edit Person (%s)
ar: تحرير شخص (%s)

en: Unknown gender specified
ar: تم تخصيص جنس مجهول

en: _Male
ar: _ذكر

en: _Female
ar: _أنثى

en: _Unknown
ar: _مجهول

en: Person Reference Editor
ar: محرر مرجع شخص

en: Person Reference
ar: مرجع الشخص

en: No person selected
ar: لم يتم تحديد شخص

en: You must either select a person or Cancel the edit
ar: ينبغي عليك تحديد شخص أو تراجع عن التحرير

en: Place: %s
ar: مكان: %s

en: New Place
ar: مكان جديد

en: Edit Place
ar: تحرير المكان

en: Cannot save place. ID already exists.
ar: غير قادر على حفظ المكان. المعرّف موجود مسبقاً.

en: Add Place (%s)
ar: إضافة المكان (%s)

en: Edit Place (%s)
ar: تحرير المكان (%s)

en: Delete Place (%s)
ar: حذف المكان (%s)

en: New
ar: جديد

en: Save Changes?
ar: هل تريد حفظ التعديلات؟

en: If you close without saving, the changes you have made will be lost
ar: إن قمت بالإغلاق دون الحفظ ستفقد جميع التعديلات التي أدخلتها

en: Cannot save repository. ID already exists.
ar: غير قادر على حفظ المستودع. المعرّف موجود مسبقاً.

en: Repository Reference Editor
ar: محرر مرجع مستودع

en: Repository: %s
ar: مستودع: %s

en: New Repository
ar: مستودع جديد

en: Repo Reference Editor
ar: محرر مرجع مستودع

en: Modify Repository
ar: تحرير مستودع

en: Add Repository
ar: إضافة مستودع

en: Edit Repository
ar: تحرير مستودع

en: Cannot save repository
ar: غير قادر على حفظ المستودع

en: No data exists for this repository. Please enter data or cancel the edit.
ar: لا توجد بيانات لهذا المستودع. قم بإدخال البيانات أو تراجع عن التحرير.

en: Add Repository (%s)
ar: إضافة المستودع (%s)

en: Edit Repository (%s)
ar: تحرير المستودع (%s)

en: Delete Repository (%s)
ar: حذف المستودع (%s)

en: New Source
ar: مصدر جديد

en: Edit Source
ar: تحرير مصدر

en: Cannot save source
ar: غير قادر على حفظ المصدر

en: No data exists for this source. Please enter data or cancel the edit.
ar: لا توجد بيانات لهذا المصدر. قم بإدخال البيانات أو تراجع عن التحرير.

en: Cannot save source. ID already exists.
ar: غير قادر على حفظ المصدر. المعرّف موجود مسبقاً.

en: Add Source (%s)
ar: إضافة مصدر (%s)

en: Edit Source (%s)
ar: تحرير مصدر (%s)

en: Delete Source (%s)
ar: حذف المصدر (%s)

en: Tag selection
ar: تحديد الوسم

en: Internet Address Editor
ar: محرر عنوان الانترنت

en: Person Filters
ar: مُرشحات الشخص

en: Family Filters
ar: مُرشحات العائلة

en: Event Filters
ar: مُرشحات الحدث

en: Place Filters
ar: مُرشحات المكان

en: Source Filters
ar: مُرشحات المصدر

en: Repository Filters
ar: مُرشحات المستودع

en: Note Filters
ar: مُرشحات الملاحظة

en: Citation Filters
ar: مُرشحات الاستشهاد

en: equal to
ar: يساوي لـ

en: greater than
ar: أكبر من

en: Not a valid ID
ar: معرّف غير صالح

en: Select...
ar: تحديد...

en: Select %s from a list
ar: تحديد %s من القائمة

en: Give or select a source ID, leave empty to find objects with no source.
ar: أدخل أو قم بتحديد معرّف لمصدر أو اتركه فارغاً لايجاد الكائنات بدون مصادر.

en: Use exact case of letters
ar: استعمال حالة الأحرف بالضبط

en: Regular-Expression matching:
ar: مطابقة التعابير المنتظمة:

en: Use regular expression
ar: استعمال تعبير منتظم

en: Use regular expressions
ar: استعمال التعابير المنتظمة

en: Rule Name
ar: اسم الشرط

en: No rule selected
ar: لم يتم تحديد شرط

en: Define filter
ar: تعريف مرشّح

en: Add Rule
ar: إضافة شرط

en: Edit Rule
ar: تحرير شرط

en: Filter Test
ar: إختبار مرشّح

en: Comment
ar: تعليق

en: Custom Filter Editor
ar: محرر مرشّح مخصّص

en: Delete Filter?
ar: هل تريد حذف المرشّح؟

en: Delete Filter
ar: حذف مرشّح

en: To select a place, use drag-and-drop or use the buttons
ar: لتحديد مكان، قم بالنقر و السحب أو استعمل الأزرار

en: No place given, click button to select one
ar: لم يتم تحديد أي مكان، انقر على الزر لتحديد مكان ما

en: Edit place
ar: تحرير مكان

en: Select an existing place
ar: قم بتحديد مكان موجود

en: Add a new place
ar: إضافة مكان جديد

en: Remove place
ar: حذف مكان

en: Add a new source
ar: إضافة مصدر جديد

en: To select a media object, use drag-and-drop or use the buttons
ar: لتحديد كائن وسائط قم بالنقر و السحب أو استعمل الأزرار

en: No image given, click button to select one
ar: لم يتم تحديد أي صورة، انقر على الزر لتحديد صورة ما

en: Edit media object
ar: تحرير كائن الوسائط

en: Select an existing media object
ar: قم بتحديد كائن وسائط موجود

en: Add a new media object
ar: إضافة كائن وسائط جديد

en: Remove media object
ar: حذف كائن وسائط

en: To select a note, use drag-and-drop or use the buttons
ar: لتحديد ملاحظة، قم بالنقر و السحب أو استعمل الأزرار

en: No note given, click button to select one
ar: لم يتم تحديد أي ملاحظة، انقر على الزر لتحديد ملاحظة ما

en: Select an existing note
ar: قم بتحديد ملاحظة موجودة

en: Add a new note
ar: إضافة ملاحظة جديدة

en: Remove note
ar: حذف ملاحظة

en: %s is
ar: حصراً %s

en: %s contains
ar: يحتوي %s

en: %s is not
ar: ليس %s

en: %s does not contain
ar: لا يحتوي على %s

en: Updating display...
ar: تحديث العرض...

en: Publication
ar: نشر

en: Citation:
ar: استشهاد

en: Volume/Page
ar: مجلد/صفحة

en: Custom filter
ar: مرشّح مخصّص

en: Relationship
ar: قرابة

en: any
ar: أيّ

en: Birth date
ar: تاريخ الميلاد

en: Death date
ar: تاريخ الممات

en: URL
ar: رابط

en: Reset
ar: إستعادة

en: _Title:
ar: _عنوان:

en: Convert to a relative path
ar: تحويل لمسار نسبي

en: Show all
ar: عرض الكل

en: Book _name:
ar: _اسم الكتاب:

en: Clear the book
ar: مسح الكتاب

en: Add an item to the book
ar: إضافة بند للكتاب

en: Configure currently selected item
ar: إعداد البند المحدّد حالياً

en: Clear _All
ar: مسح ال_كل

en: Format _name:
ar: ا_سم الصيغة:

en: Format _definition:
ar: _تعريف الصيغة:

en: Example:
ar: مثال:

en: Revision comment - Gramps
ar: تعليق الإصدار - غرمبز

en: Family Trees - Gramps
ar: أشجار العائلة - غرمبز

en: _Close Window
ar: _إغلاق النافذة

en: _Load Family Tree
ar: _فتح شجرة العائلة

en: _Rename
ar: إعادة _تسمية

en: Close
ar: إغلاق

en: Re_pair
ar: إ_صلاح

en: _Remove Object
ar: _إزالة الكائن

en: _Keep Reference
ar: إ_حتفاظ بالمرجع

en: _Select File
ar: _تحديد ملف

en: _Use this selection for all missing media files
ar: ا_ستعمال هذا التحديد لكل ملفات الوسائط المفقودة

en: Close _without saving
ar: إغلاق _دون حفظ

en: Do not ask again
ar: لا تسألني مرة ثانية

en: _Date:
ar: _تاريخ:

en: St_reet:
ar: _شارع:

en: C_ity:
ar: _مدينة:

en: _State/County:
ar: _ولاية/مقاطعة:

en: _ZIP/Postal code:
ar: _رمز بريدي:

en: Postal code
ar: رمز بريدي

en: Cou_ntry:
ar: _دولة:

en: Phon_e:
ar: _هاتف:

en: Invoke date editor
ar: إستدعاء محرّر التاريخ

en: _Locality:
ar: _ناحية:

en: _Attribute:
ar: _ميزة:

en: _Value:
ar: _قيمة:

en: Relationship to _Mother:
ar: قرابة بالأ_م:

en: Relationship to _Father:
ar: قرابة بالأ_ب:

en: Name Child:
ar: اسم الابن:

en: Edition
ar: تعديل

en: _Volume/Page:
ar: _مجلد/صفحة:

en: Con_fidence:
ar: _ثقة:

en: _ID:
ar: _معرّف:

en: Calenda_r:
ar: _تقويم:

en: Ne_w year begins:
ar: العام ال_جديد يبدأ:

en: _Day
ar: _يوم

en: _Month
ar: _شهر

en: _Year
ar: _سنة

en: D_ay
ar: ي_وم

en: Mo_nth
ar: ش_هر

en: Y_ear
ar: س_نة

en: Te_xt comment:
ar: تعليق ن_صي:

en: Close window without changes
ar: إغلاق النافذة دون حفظ التغييرات

en: _Event type:
ar: نوع ال_حدث:

en: De_scription:
ar: _وصف:

en: _Place:
ar: م_كان:

en: Selector
ar: مُحدّد

en: _Role:
ar: _شرط:

en: Birth:
ar: ميلاد:

en: Death:
ar: ممات:

en: _Type:
ar: _نوع:

en: _Tags:
ar: _وسوم:

en: Edit the tag list
ar: تحرير قائمة الوسوم

en: Ordinance:
ar: رسامة:

en: LDS _Temple:
ar: معبد كنسي:

en: _Family:
ar: _عائلة:

en: Select Family
ar: تحديد عائلة

en: _Status:
ar: _حالة:

en: Gramps item:
ar: بند غرمبز:

en: Internet Address:
ar: عنوان الإنترنت:

en: _Link Type:
ar: _نوع الرابط:

en: The town or city where the place is.
ar: المدينة أو البلدة التي يقع بها المكان.

en: S_treet:
ar: _شارع:

en: Ch_urch parish:
ar: أبرشية _كنيسة:

en: Co_unty:
ar: م_قاطعة:

en: _State:
ar: _ولاية:

en: The country where the place is.
ar: اليلد الذي يوجد به المكان.

en: Lowest level of a place division: eg the street name.
ar: أصغر مستوى لتحديد المكان: مثل اسم الشارع، اسم الجادة.

en: _Path:
ar: _مسار:

en: Image preview
ar: معاينة الصورة

en: Folder
ar: مجلد

en: _Corner 2:  X
ar: _زاوية 2:  X

en: _Corner 1:  X
ar: _زاوية 1:  X

en: Select a file
ar: قم بتحديد ملف

en: _Given:
ar: ا_سم:

en: T_itle:
ar: _عنوان:

en: Suffi_x:
ar: لا_حقة:

en: C_all Name:
ar: _لقب:

en: The person's given names
ar: أسماء الشخص

en: _Nick Name:
ar: _كنية:

en: _Family Nick Name:
ar: اسم ل_قب العائلة:

en: G_roup as:
ar: ت_جميع حسب:

en: _Sort as:
ar: ت_رتيب حسب:

en: _Display as:
ar: _عرض كـ:

en: Dat_e:
ar: _تاريخ:

en: Styled Text Editor
ar: محرر نص متقدّم

en: _Preformatted
ar: إ_عادة تنسيق

en: C_all:
ar: ل_قب:

en: _Nick:
ar: _كنية:

en: _Surname:
ar: ا_سم العائلة:

en: O_rigin:
ar: أصل:

en: G_ender:
ar: _جنس:

en: _Person:
ar: _شخص:

en: _Association:
ar: _علاقة:

en: Description of the association, eg. Godfather, Friend, ...
    
    Note: Use Events instead for relations connected to specific time frames or occasions. Events can be shared between people, each indicating their role in the event.
ar: وصف العلاقة مثال: صديق، زميل عمل، ...
    
    ملاحظة: قم باستعمال الأحداث من أجل العلاقات التي ترتبط بالإطار الزمني لأن الأحداث تسمح بمشاركتها بين الأشخاص وفق شروط الحدث.

en: Select a person that has an association to the edited person.
ar: قم بتحديد شخص لديه علاقة مع الشخص المحرّر.

en: L_atitude:
ar: خط ال_عرض:

en: _Longitude:
ar: خ_ط الطول:

en: _Media Type:
ar: نوع _وسائط:

en: Call n_umber:
ar: _رقم الاتصال:

en: _Name:
ar: _اسم:

en: _Author:
ar: _مؤلّف:

en: Title of the source.
ar: عنوان المصدر.

en: Authors of the source.
ar: مؤلفوا المصدر.

en: _Pub. info.:
ar: معلومات ال_نشر :

en: A_bbreviation:
ar: ا_ختصار:

en: _Web address:
ar: _عنوان الإنترنت:

en: _Description:
ar: _وصف:

en: Config
ar: إعداد

en: Delete
ar: حذف

en: Gramps ID:
ar: معرّف غرمبز:

en: Merge and _edit
ar: دمج و _تحرير

en: _Merge and close
ar: _دمج و إغلاق

note: name, click?, width, toggle
en: Select
ar: تحديد

en: Select the person that will provide the primary data for the merged person.
ar: قم بتحديد الشخص الذي سيزوّد البيانات الرئيسية للشخص الذي سيتم دمجه.

en: Place 1
ar: مكان 1

en: Place 2
ar: مكان 2

en: Select the event that will provide the
    primary data for the merged event.
ar: قم بتحديد الحدث الذي سيزوّد البيانات الرئيسية
    للحدث الذي سيتم دمجه.

en: Select the family that will provide the
    primary data for the merged family.
ar: قم بتحديد العائلة التي ستزوّد البيانات الرئيسية
    للعائلة التي سيتم دمجها.

en: Father:
ar: أب

en: Mother:
ar: أم:

en: Relationship:
ar: قرابة:

en: Select the object that will provide the
    primary data for the merged object.
ar: قم بتحديد الكائن الذي سيزوّد البيانات الرئيسية
    للكائن الذي سيتم دمجه.

en: Select the note that will provide the
    primary data for the merged note.
ar: قم بتحديد الملاحظة التي ستزوّد البيانات الرئيسية
    للملاحظة التي سيتم دمجها.

en: Format:
ar: صيغة:

en: Select the person that will provide the
    primary data for the merged person.
ar: قم بتحديد الشخص الذي سيزوّد البيانات الرئيسية
    للشخص الذي سيتم دمجه.

en: Person 1
ar: شخص 1

en: Person 2
ar: شخص 2

en: Gender:
ar: جنس:

en: Context Information
ar: معلومات السياق

en: Select the place that will provide the
    primary data for the merged place.
ar: قم بتحديد المكان الذي سيزوّد البيانات الرئيسية
    للمكان الذي سيتم دمجه.

en: Select the repository that will provide the
    primary data for the merged repository.
ar: قم بتحديد المستودع الذي سيزوّد البيانات الرئيسية
    للمستودع الذي سيتم دمجه.

en: Addresses, urls and notes of both repositories will be combined.
ar: سيتم دمج روابط الويب و ملاحظات و عناوين المستودعات.

en: Select the source that will provide the
    primary data for the merged source.
ar: قم بتحديد المصدر الذي سيزوّد البيانات الرئيسية
    للمصدر الذي سيتم دمجه.

en: Notes, media objects, data-items and repository references of both sources will be combined.
ar: سيتم دمج ملاحظات و كائنات الوسائط و بنود البيانات و مراجع المستودع لجميع المصادر.

en: Paper Settings
ar: إعدادات الورق

en: Paper format
ar: تنسيق الورق

en: Size:
ar: قياس:

en: _Width:
ar: _عرض:

en: _Height:
ar: _ارتفاع:

en: Orientation:
ar: اتجاه:

en: cm
ar: سم

en: Margins
ar: هوامش

en: _Left:
ar: _يسار:

en: _Right:
ar: _يمين:

en: _Top:
ar: _أعلى:

en: _Bottom:
ar: _أسفل:

en: Metric
ar: متري

en: Perform selected action
ar: تنفيذ الحدث المحدّد

en: Run
ar: تشغيل

en: Status:
ar: حالة:

en: Author's email:
ar: بريد إلكتروني للمؤلف:

en: Add a new filter
ar: إضافة مرشح جديد

en: Edit the selected filter
ar: تحرير المرشح المحدّد

en: Clone the selected filter
ar: استنساخ المرشح المحدّد

en: Test the selected filter
ar: اختبار المرشح المحدّد

en: Delete the selected filter
ar: حذف المرشح المحدّد

en: All rules must apply
ar: يجب تطبيق كل الشروط

en: At least one rule must apply
ar: يجب على الأقل تطبيق شرط واحد

en: Edit the selected rule
ar: تحرير الشرط المحدّد

en: Delete the selected rule
ar: حذف الشرط المحدّد

en: Options
ar: خيارات

en: Co_mment:
ar: ت_عليق:

en: Style name
ar: اسم القالب

en: Size
ar: قياس

en: point size|pt
ar: نقطة

en: _Bold
ar: _عريض

en: _Italic
ar: _مائل

en: _Underline
ar: م_سطّر

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: First li_ne:
ar: _سطر أول:

en: R_ight:
ar: يمي_ن:

en: L_eft:
ar: يس_ار:

en: Abo_ve:
ar: _فوق:

en: Belo_w:
ar: _تحت:

en: Borders
ar: حدود

en: _Padding:
ar: _بطانة:

en: _Left
ar: _يسار

en: _Right
ar: ي_مين

en: J_ustify
ar: م_ضبوط

en: Cen_ter
ar: تو_سيط

en: Le_ft
ar: يس_ار

en: Righ_t
ar: يمي_ن

en: _Top
ar: _أعلى

en: _Bottom
ar: أس_فل

en: Add a new style
ar: إضافة قالب جديد

en: Edit the selected style
ar: تحرير القالب المحدّد

en: Delete the selected style
ar: حذف القالب المحدّد

en: _Display on startup
ar: ع_رض عند بدء التشغيل

en: _Forward
ar: أ_مام

en: Available Gramps Updates for Addons
ar: تحديثات متوفرة لإضافات غرميز

en: _Select All
ar: _تحديد الكل

en: Select _None
ar: _بدون تحديد

en: Clip_board
ar: _حافظة

en: Configure the active view
ar: اعداد العرض النشط

en: Connect to a recent database
ar: اتصال بآخر قاعدة بيانات

en: F_ull Screen
ar: ملء الشا_شة

en: Gramps _Home Page
ar: _غرمبز على الإنترنت

en: Gramps _Mailing Lists
ar: ال_قائمة البريدية لغرمبز

en: Make Backup...
ar: إنشاء نسخة أحتياطية...

en: Manage databases
ar: إدارة قواعد بيانات

en: Open _Recent
ar: فتح الأ_خير

en: Open the Clipboard dialog
ar: فتح نافذة الحافظة

en: Open the reports dialog
ar: فتح نافذة التقارير

en: Open the tools dialog
ar: فتح نافذة الأدوات

en: Tip of the Day
ar: تلميحة اليوم

en: Undo History
ar: محفوظات التراجع

en: _Abandon Changes and Quit
ar: _تجاهل التغييرات ثم الخروج

en: _About
ar: _حول

en: _Bookmarks
ar: _علامات

en: _Export...
ar: ت_صدير...

en: _Extra Reports/Tools
ar: تقارير/أداوت إ_ضافية

en: _FAQ
ar: أسئ_لة شائعة

en: _Family Trees
ar: أشجار _عائلة

en: _Go
ar: _تنقّل

en: _Import...
ar: ا_ستيراد...

en: _Key Bindings
ar: اختصارات المفاتيح

en: _Manage Family Trees...
ar: _إدارة أشجار العائلة...

en: _Navigator
ar: مستعرض

en: _Plugin Manager
ar: مدير الإ_ضافات

en: _Preferences...
ar: تفضيلات...

en: _Quit
ar: _خروج

en: _Report a Bug
ar: إبلاغ عن _ثغرة

en: _Reports
ar: _تقارير

en: _Toolbar
ar: _شريط الأدوات

en: _Tools
ar: _أدوات

en: _User Manual
ar: _دليل المستخدم

en: _View
ar: _عرض

en: _Windows
ar: _نوافذ

en: Danger: This is unstable code!
ar: خطر: هذا الرماز غير مستقر!

en: Error parsing arguments
ar: خطأ بتفسير الوسائط

en: Report a bug
ar: إبلاغ عن ثغرة

en: Error Details
ar: تفاصيل الخطأ

en: System Information
ar: ملعومات النظام

en: Further Information
ar: معلومات إضافية

en: Bug Report Summary
ar: ملخص تقرير الثغرة

en: Send Bug Report
ar: إرسال تقرير الثغرة

en: Error Report
ar: تقرير خاطئ

en: Gramps has experienced an unexpected error
ar: واجه غرمبز خطأ غير متوقع

en: Error Detail
ar: تفاصيل الخطأ

en: Filter %s from Clipboard
ar: ترشيح %s من الحافظة

en: Merge Citations
ar: دمج استشهادات

en: Merge Events
ar: دمج أحداث

en: Merge Families
ar: دمج عائلات

en: Cannot merge people
ar: غير قادر على دمج الأشخاص

en: flowed
ar: ممتد

en: preformatted
ar: منسّق

en: Merge People
ar: دمج أشخاص

note: Go over parents and build their menu
en: Parents
ar: والدان

en: Family ID
ar: معرّف العائلة

en: No parents found
ar: لم يُعْثَر على أبوين

note: Go over spouses and build their menu
en: Spouses
ar: أزواج

en: Spouse
ar: زوج

en: No spouses or children found
ar: لم يُعْثَر على أزواج أو أبناء

note: Add column with the warning text
en: Warning
ar: تحذير

en: Merge Sources
ar: دمج مصادر

en: Report Selection
ar: تحديد التقرير

en: Generate selected report
ar: توليد التقرير المحدّد

en: _Generate
ar: إ_نشاء

en: Tool Selection
ar: تحديد الأداة

en: _Run
ar: _تشغيل

en: Run selected tool
ar: تشغيل الأداة المحدّدة

en: Select surname
ar: تحديد اسم العائلة

en: Count
ar: عدد

en: Finding Surnames
ar: بحث عن أسماء العائلات

en: Finding surnames
ar: بحث عن أسماء العائلات

en: Select a different person
ar: تحديد شخص آخر

en: Select a person for the report
ar: تحديد شخص للتقرير

en: Select a different family
ar: تحديد عائلة أخرى

en: Also include %s?
ar: هل تريد تضمين %s؟

en: Select Person
ar: تحديد شخص

en: Save As
ar: حفظ باسم

en: Style Editor
ar: محرر القالب

en: Hidden
ar: مخفي

en: Visible
ar: مرئي

en: Plugin Manager
ar: مدير الإضافات

en: Info
ar: معلومات

note: id_col
en: Hide/Unhide
ar: إخفاء/إظهار

note: id_col
en: Load
ar: فتح

en: Registered Plugins
ar: إضافات مسجّلة

en: Loaded
ar: محمّلة

en: File
ar: ملف

en: Message
ar: رسالة

en: Loaded Plugins
ar: إضافات محملة

note: self.addon_list.connect('button-press-event', self.button_press)
en: Addon Name
ar: اسم الاضافة

en: Path to Addon:
ar: مسار الإضافة:

en: Install Addon
ar: تنصيب إضافة

en: Install All Addons
ar: تنصيب كل الإضافات

en: Refresh Addon List
ar: تحديث قائمة الإضافات

note: Only show the "Reload" button when in debug mode (without -O on the command line)
en: Reload
ar: إعادة تحميل

en: Refreshing Addon List
ar: جاري تحديث قائمة الإضافات

en: Reading gramps-project.org...
ar: قراءة من gramps-project.org...

en: Checking addon...
ar: فحص الإضافة...

en: Unknown Help URL
ar: رابط مساعدة مجهول

en: Unknown URL
ar: رابط مجهول

en: Install all Addons
ar: تنصيب كل الإضافات

en: Installing...
ar: تنصيب...

en: Installing Addon
ar: تنصيب الإضافة

en: Load Addon
ar: تحميل الإضافة

en: Fail
ar: فشل

en: OK
ar: موافق

en: Plugin name
ar: اسم الإضافة

en: Version
ar: إصدار

en: Authors
ar: مؤلّفون

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Detailed Info
ar: معلومات مفصّلة

en: Plugin Error
ar: خطأ في الإضافة

en: Main window
ar: نافذة رئيسية

en: Downloading and installing selected addons...
ar: تحميل و تنصيب الإضافات المحدّدة...

en: Done downloading and installing addons
ar: إنتهاء تحميل و تنصيب الإضافات

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {number_of} addon was installed. | {number_of} addons were installed.
ar[0]: تم تنصيب {number_of} من الإضافات.

en: No addons were installed.
ar: لم يتم تنصيب أية إضافات.

note: set up ManagedWindow
en: Export Assistant
ar: تصدير المساعد

en: Saving your data
ar: حفظ بياناتك

en: Choose the output format
ar: اختيار صيفة الخرج

en: Final confirmation
ar: تأكيد نهائي

en: Summary
ar: ملخّص

en: The data will be exported as follows:
    
    Format:	%s
    
    Press Apply to proceed, Back to revisit your options, or Cancel to abort
ar: سيتم تصدير البيانات كما يلي:
    
    صيغة:	%s
    
    قم بالنقر على طبق من أجل الاستمرار، أو خبق للعودة للخيارات السابقة أو ألغ لاجهاض العملية

en: The selected file and folder to save to cannot be created or found.
    
    Press Back to return and select a valid filename.
ar: غير قادر على العثور أو إنشاء الملف و المجلد اللذان سيتم حفظهما.
    
    قم بالنقر على خلف للعودة قم قم بتحديد اسم ملف صالح.

en: Your data has been saved
ar: تم حفظ بياناتك

en: The copy of your data has been successfully saved. You may press Close button now to continue.
    
    Note: the database currently opened in your Gramps window is NOT the file you have just saved. Future editing of the currently opened database will not alter the copy you have just made.
ar: تم حفظ نسخة من بياناتك. بإمكانك النقر على زر إغلاق الآن للمتابعة.

note: add test, what is dir
en: Filename: %s
ar: اسم الملف: %s

en: Saving failed
ar: فشل عملية الحفظ

en: There was an error while saving your data. You may try starting the export again.
    
    Note: your currently opened database is safe. It was only a copy of your data that failed to save.
ar: حدث خطأ أثناء حفظ بياناتك. بإمكانك محاولة التصدير مجدداً.

en: Under normal circumstances, Gramps does not require you to directly save your changes. All changes you make are immediately saved to the database.
    
    This process will help you save a copy of your data in any of the several formats supported by Gramps. This can be used to make a copy of your data, backup your data, or convert it to a format that will allow you to transfer it to a different program.
    
    If you change your mind during this process, you can safely press the Cancel button at any time and your present database will still be intact.
ar: في الظروف الطبيعية غرمبز لا يحتاج لحفظ تعديلاتك مباشرة. جميع التعديلات التي تقوم بها تحفظ مباشرة لقاعدة البيانات.
    
    تقوم هذه العملية بحفظ نسخة من بياناتك بعدّة صيغ مدعومة في غرمبز حيث تستعمل هذه الغملية لعمل نسخة احتياطية من بياناتك أو لتحويل بياناتك لصيغة تتوافق مع برامج أخرى,

en: Please wait while your data is selected and exported
ar: يرجى الانتظار لحين تحديد و تصدير بياناتك

en: Selecting Preview Data
ar: تحديد بيانات المعاينة

en: Selecting...
ar: تحديد...

en: Unfiltered Family Tree:
ar: شجرة عائلة لم يتم ترشيحها:

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {number_of} Person | {number_of} People
ar[0]: {number_of} من الأشخاص

en: Click to see preview of unfiltered data
ar: انقر لمعاينة البيانات الغير مرشحة

en: _Do not include records marked private
ar: _لا تقم بتضمين السجلات التي تم الاشارة إليها كخاص

en: Change order
ar: تغيير الترتيب

en: Calculate Previews
ar: حساب المعاينات

en: _Person Filter
ar: _مرشّح شخص

en: Click to see preview after person filter
ar: انقر لمعاينة البيانات بعد ترشيح الشخص

en: _Note Filter
ar: _مرشّح ملاحظة

en: Click to see preview after note filter
ar: انقر لمعاينة البيانات بعد ترشيح الملاحظة

note: Frame 3:
en: Privacy Filter
ar: مرشّح الخصوصية

en: Click to see preview after privacy filter
ar: انقر لمعاينة البيانات بعد ترشيح الخصوصية

note: Frame 4:
en: Living Filter
ar: مرشّح الأحياء

en: Click to see preview after living filter
ar: انقر لمعاينة البيانات بعد ترشيح الأحياء

en: Reference Filter
ar: مرشّح المرجع

en: Click to see preview after reference filter
ar: انقر لمعاينة البيانات بعد ترشيح المرجع

en: Hide order
ar: اخفاء الترتيب

en: Filtering private data
ar: ترشيح البيانات الخاصة

en: Filtering living persons
ar: ترشيح الأشخاص الأحياء

en: Applying selected person filter
ar: تطبيق مرشح الشخص المحدّد

en: Applying selected note filter
ar: تطبيق مرشح الملاحظة المحدّدة

en: Filtering referenced records
ar: ترشيح سجلات المرجع

en: Cannot edit a system filter
ar: غير قادر على تحرير مرشح النظام

en: Please select a different filter to edit
ar: قم بتحديد مرشح خاص من أجل تحريره

en: Include all selected people
ar: تضمين كل الأشخاص المحدّدين

en: Include all selected notes
ar: تضمين كل الملاحظات المحدّدة

en: Replace given names of living people
ar: استبدال أسماء الأشخاص الأحياء

en: Do not include living people
ar: لا تقم بتضمين الأشخاص الأحياء

en: Include all selected records
ar: تضمين كل السجلات المحدّدة

en: Do not include records not linked to a selected person
ar: لا تقم بتضمين السجلات الغير مرتبطة بشخص محدد

en: Web Connection
ar: إتصال ويب

en: Quick View
ar: عرض سريع

en: See data not in Filter
ar: عرض البيانات الغير موجودة بالمرشّح

en: Available Books
ar: كتب متوفرة

en: Discard Unsaved Changes
ar: تخطي التعديلات الغير محفوظة

en: You have made changes which have not been saved.
ar: لديك مجموعة من التعديلات التي لم يتم حفظها.

en: Proceed
ar: متابعة

en: Name of the book. MANDATORY
ar: اسم الكتاب. إجباري

en: New Book
ar: كتاب جديد

en: _Available items
ar: بنود م_توفرة

en: Current _book
ar: ال_كتاب الحالي

en: Item name
ar: اسم البند

en: Subject
ar: موضوع

en: Book selection list
ar: قائمة تحديد كتاب

en: Different database
ar: قاعدة بيانات مختلفة

en: No selected book item
ar: لم يتم تحديد أي بند

en: Please select a book item to configure.
ar: قم بتحديد بند من أجل الإعداد.

en: Setup
ar: إعداد

en: No items
ar: لا توجد بنود

en: This book has no items.
ar: لا يحتوي هذا الكتاب على أية بنود.

en: No book name
ar: لا يوجد اسم للكتاب

en: Book name already exists
ar: اسم الكتاب موجود مسبقاً

en: Gramps Book
ar: كتاب غرمبز

en: Paper Options
ar: خيارت الورق

en: HTML Options
ar: خيارت هتمل

en: Output Format
ar: صيغة الخرج

en: Open with default viewer
ar: فتح بالعارض الافتراضي

en: CSS file
ar: ملف CSS

en: Portrait
ar: بالطول

en: Landscape
ar: بالعرض

en: inch|in.
ar: بوصة

en: Configuration
ar: إعداد

en: Style
ar: قالب

note: better to 'Show siblings of\nthe center person Spouse_disp = EnumeratedListOption(_("Show spouses of\nthe center " "person"), 0) Spouse_disp.add_item(0, _("No.  Do not show Spouses")) Spouse_disp.add_item(1, _("Yes, and use the Main Display Format")) Spouse_disp.add_item(2, _("Yes, and use the Secon
en: Report Options
ar: خيارات التقرير

note: need any labels at top:
en: Document Options
ar: خيارات المستند

en: Permission problem
ar: مشكلة بالسماحيات

en: You do not have permission to write under the directory %s
    
    Please select another directory or correct the permissions.
ar: لا تملك سماحية الكتابة ضمن المجلد %s
    
    قم بتحديد مجلد آخر أو صحّح السماحيات.

en: File already exists
ar: الملف موجود مسبقاً

en: You can choose to either overwrite the file, or change the selected filename.
ar: بإمكانك اختيار استبدال الملف أو تغيير اسم الملف المحدّد.

en: _Overwrite
ar: إ_ستبدال

en: _Change filename
ar: _تغيير اسم الملف

en: You do not have permission to create %s
    
    Please select another path or correct the permissions.
ar: لا تملك سماحية إنشاء %s
    
    قم بتحديد مسار آخر أو صحّح السماحيات.

en: Active person has not been set
ar: لم يتم تخصيص شخص نشط

en: You must select an active person for this report to work properly.
ar: يجب عليك تحديد شخص نشط لكي يعمل هذا التقرير بشكل صحيح.

en: Report could not be created
ar: غير قادر على إنشاء التقرير

en: default
ar: إفتراضي

en: Document Styles
ar: قوالب المستند

en: Error saving stylesheet
ar: فشل بحفظ CSS

note: How to handle missing information
en: Missing information
ar: معلومات مفقودة

en: Style editor
ar: محرر القالب

en: No description available
ar: لا يوجد وصف

en: Debug
ar: تنقيح

en: Analysis and Exploration
ar: تحليل و إستكشاف

en: Family Tree Processing
ar: معالجة شجرة العائلة

en: Family Tree Repair
ar: إصلاح شجرة العائلة

en: Revision Control
ar: مدير الإصدارات

en: Utilities
ar: خدمات

en: _Proceed with the tool
ar: إستمرار بالأداة

en: You must select an active person for this tool to work properly.
ar: يجب عليك تحديد شخص نشط لكي تعمل هذه الأداة بشكل صحيح.

en: Select Source or Citation
ar: قم بتحديد مصدر أو استشهاد

en: Last Change
ar: آخر تعديل

en: Select Event
ar: تحديد حدث

en: Select Note
ar: تحديد ملاحظة

en: Select Media Object
ar: تحديد كائن وسائط

en: Select Place
ar: تحديد مكان

en: Select Repository
ar: تحديد مستودع

en: Select Source
ar: تحديد مصدر

en: Off
ar: تعطيل

en: On
ar: تشغيل

en: Failed to display tip of the day
ar: فشل بإظهار تلميحة اليوم

en: Unable to read the tips from external file.
    
    %s
ar: غير قادر على قراءة التلميحات من ملف خارجي.
    
    %s

en: _Undo
ar: _تراجع

en: _Redo
ar: إ_عادة

note: self.tree.append_column( Gtk.TreeViewColumn(_('Original time'), self.renderer, text=0, foreground=2, background=3)) Gtk.TreeViewColumn(_('Action'), self.renderer, text=1, foreground=2, background=3))
en: Original time
ar: وقت أصلي

en: Action
ar: حدث

en: Delete confirmation
ar: تأكيد الحذف

en: Are you sure you want to clear the Undo history?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك بمسح محفوظات التراجع؟

en: Clear
ar: مسح

en: Database opened
ar: تم فتح قاعدة بيانات

en: History cleared
ar: تم مسح المحفوظات

en: Please do not force closing this important dialog.
ar: يرجى عدم إجبار هذه النافذة على الإغلاق لأهميتها.

en: File %s does not exist
ar: الملف %s غير موجود

en: Cannot open new citation editor
ar: غير قادر على فتح محرر جديد للاستشهاد

note: registering plugins
en: Registering plugins...
ar: تسجيل الإضافات...

en: Ready
ar: جاهز

en: Abort changes?
ar: هل تريد إحباط التعديلات؟

en: Aborting changes will return the database to the state it was before you started this editing session.
ar: تجاهل التغييرات سيُعيد قاعدة البيانات للحالة التي كانت عليها قبل البدء بالتحرير.

en: Abort changes
ar: إحباط التعديلات

en: Cannot abandon session's changes
ar: غير قادر على تجاهل التغييرات

en: Changes cannot be completely abandoned because the number of changes made in the session exceeded the limit.
ar: لا يمكن التراجع عن كل التعديلات التي أجريت بسبب تجاوز عددها للرقم المسموح به.

en: View failed to load. Check error output.
ar: فشل بتحميل العرض. راجع خرج الخطأ.

en: Import Statistics
ar: استيراد الإحصاءات

en: Read Only
ar: للقراءة فقط

en: Autobackup...
ar: نسخ احتياطي تلقائي...

en: Error saving backup data
ar: خطأ بحفظ بيانات النسخ الاحتياطي

en: Failed Loading View
ar: فشل بتحميل العرض

en: Failed Loading Plugin
ar: فشل بتحميل الإضافة

en: Gramps XML Backup
ar: نسخ احتياطي بصيغة ملفات غرمبز XML

en: File:
ar: ملف:

en: Media:
ar: وسائط:

en: Megabyte|MB
ar: ميغابايت

en: Exclude
ar: استثناء

en: Backup file already exists! Overwrite?
ar: ملف النسخ الاحتياطي موجود مسبقاً! هل تريد استبداله؟

en: The file '%s' exists.
ar: الملف '%s' موجود مسبقاً.

en: Proceed and overwrite
ar: متابعة و استبدال

en: Cancel the backup
ar: إلغاء أمر النسخ الاحتياطي

en: Making backup...
ar: إنشاء نسخة أحتياطية...

en: Backup saved to '%s'
ar: تم حفظ النسخة الاحتياطية إلى '%s'

en: Backup aborted
ar: إحباط النسخ الاحتياطي

note: this is meaningless while it's modal
en: Organize Bookmarks
ar: تنظيم العلامات

en: Active object not visible
ar: كائن الأمر مخفي

en: Could Not Set a Bookmark
ar: غير قادر على إضافة علامة

en: A bookmark could not be set because nothing was selected.
ar: غير قادر على إضافة علامة بسبب عدم تحديد أي شيء.

en: Deleting item will remove it from the database.
ar: حذف البند سيؤدي لإزالته من قاعدة البيانات.

en: Delete %s?
ar: هل تريد حذف %s؟

en: Column clicked, sorting...
ar: تم النقر على العمود، جاري الترتيب...

en: Export View as Spreadsheet
ar: تصدير العرض كجدول بيانات

en: OpenDocument Spreadsheet
ar: جدول بيانات OpenDocument

en: Columns
ar: أعمدة

en: %s has been bookmarked
ar: تم وضع %s كعلامة

en: No Home Person
ar: لا يوجد شخص رئيسي

en: Jump to by Gramps ID
ar: انتقال حسب معرّف غرمبز

en: Error: %s is not a valid Gramps ID
ar: خطأ: %s معرّف غير صالح لغرمبز

en: _Bottombar
ar: _شريط سفلي

en: _Sidebar
ar: _شريط جانبي

en: Configure %(cat)s - %(view)s
ar: إعداد %(cat)s - %(view)s

en: Configure %s View
ar: إعداد %s View

note: top widget at the top
en: View %(name)s: %(msg)s
ar: عرض %(name)s: %(msg)s

en: Tag selected rows
ar: أسطر الوسم المحدّد

en: New Tag...
ar: وسم جديد...

en: Organize Tags...
ar: تنظيم الوسوم...

en: Adding Tags
ar: إضافة وسوم

en: Tag Selection (%s)
ar: تحديد الوسوم (%s)

en: Organize Tags
ar: تنظيم الوسوم

en: Change Tag Priority
ar: تعديل أولوية الوسم

en: Remove tag '%s'?
ar: هل تريد إزالة الوسم '%s'؟

en: Removing Tags
ar: إزالة وسوم

en: Delete Tag (%s)
ar: حدف وسم (%s)

en: Tag: %s
ar: وسم: %s

en: New Tag
ar: وسم جديد

en: Cannot save tag
ar: غير قادر على حفظ الوسم

en: The tag name cannot be empty
ar: اسم الوسم لا يسمح بأن يكون فارغاً

en: Add Tag (%s)
ar: إضافة وسم (%s)

en: Edit Tag (%s)
ar: تحرير وسم (%s)

en: Tag Name:
ar: اسم الوسم:

en: %(title)s - Gramps
ar: %(title)s - غرمبز

en: Pick a Color
ar: اختر لوناً

en: Error in format
ar: خطأ بالصيغة

en: Record is private
ar: سجل خاص

en: Record is public
ar: سجل عام

en: Expand this section
ar: توسيع هذا القسم

en: Collapse this section
ar: طي هذا القسم

en: Edit family
ar: تحرير العائلة

en: Reorder families
ar: إعادة ترتيب العائلات

note: Go over siblings and build their menu
en: Siblings
ar: أخوة

note: Go over parents and build their menu
en: Related
ar: مرتبط

en: Add Child to Family
ar: إضافة ابن للعائلة

en: Unnamed Gramplet
ar: شريط معلومات غير مسمّى

en: Add a gramplet
ar: إضافة شريط معلومات

en: Remove a gramplet
ar: إزالة شريط معلومات

en: Restore default gramplets
ar: استعادة الأشرطة الافتراضية

en: Restore to defaults?
ar: هل تريد استعادة الافتراضيات؟

note: build the GUI:
en: Right click to add gramplets
ar: لإضافة أشرطة المعلومات انقر بالزر الأيمن للفأرة

en: Untitled Gramplet
ar: شريط معلومات غير مسمّى

en: Restore a gramplet
ar: استعادة شريط معلومات

en: Number of Columns
ar: عدد الأعمدة

en: Gramplet Layout
ar: تخطيط شريط المعلومات

en: Use maximum height available
ar: استعمال أكبر ارتفاع متوفّر

en: Height if not maximized
ar: الارتفاع في حالة عدم التكبير

en: Bad Date
ar: تاريخ خاطئ

en: Date more than one year in the future
ar: تاريخ لأكثر من عام واحد بالمستقبل

en: Progress Information
ar: معلومات التقدّم

en: Reorder Relationships
ar: إعادة ترتيب القرابات

en: Reorder Relationships: %s
ar: إعادة ترتيب القرابات: %s

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Clear Markup
ar: إعادة تنسيق

en: Font Color
ar: لون الخط

en: Redo
ar: إعادة

en: Undo
ar: تراجع

note: spell checker submenu
en: Spellcheck
ar: تدقيق املائي

en: Search selection on web
ar: بحث عن المحدّد على الويب

en: _Send Mail To...
ar: إ_رسال رسالة لـ...

en: Copy _E-mail Address
ar: نسخ عنوان ال_بريد الإلكتروني

en: _Open Link
ar: _فتح الرابط

en: Copy _Link Address
ar: نسخ عنوان _رابط الويب

en: _Edit Link
ar: تح_رير الرابط

en: Select font color
ar: تحديد لون الخط

en: Select background color
ar: تحديد لون الخلفية

en: '%s' is not a valid value for this field
ar: '%s' قيمة غير صالحة لهذا الحقل

en: This field is mandatory
ar: هذا الحقل ضروري

note: used on AgeOnDateGramplet
en: '%s' is not a valid date value
ar: '%s' قيمة تاريخ غير صالحة

en: Number of new objects upgraded:
ar: عدد الكائنات الجديدة التي تم ترقيتها:

en: 
    
    You may want to run
    Tools -> Family Tree Processing -> Merge
    in order to merge citations that contain similar
    information
ar: 
    
    من أجل دمج الاستشهادات التي
    تحتوي على معلومات متشابهة أنت بحاجة لاستدعاء
    أداوت -> معالجة شجرة العائلة -> دمج استشهادات

en: Upgrade Statistics
ar: إحصاءات الترقية

en: Plain Text
ar: نص بسيط

en: Generates documents in plain text format (.txt).
ar: توليد مستندات بنص بسيط (.txt).

en: Print...
ar: طباعة...

en: Generates documents and prints them directly.
ar: توليد المستندات مع طباعتهم مباشرة.

en: HTML
ar: هتمل

en: Generates documents in HTML format.
ar: توليد مستندات بتنسيق هتمل (.HTML).

en: Generates documents in LaTeX format.
ar: توليد مستندات بتنسيق LaTeX.

en: OpenDocument Text
ar: نص أوبن دكيومنت

en: Generates documents in OpenDocument Text format (.odt).
ar: توليد مستندات بتنسيق أوبن دكيومنت (.odt).

en: PDF document
ar: مستند PDF

en: Generates documents in PDF format (.pdf).
ar: توليد مستندات بتنسيق بي دي إف (.pdf).

en: Generates documents in PostScript format (.ps).
ar: توليد مستندات بتنسيق بوست سكريبت (.ps).

en: RTF document
ar: مستند RTF

en: SVG document
ar: مستند SVG

en: Print Preview
ar: معاينة قبل الطباعة

en: Closes print preview window
ar: إغلاق نافذة المعاينة قبل الطباعة

en: Prints the current file
ar: طباعة الملف الحالي

en: Shows the first page
ar: عرض أول صفحة

en: Shows previous page
ar: عرض الصفحة السابقة

en: Shows the next page
ar: عرض الصفحة التالية

en: Shows the last page
ar: عرض الصفحة الأخيرة

en: Zooms to fit the page width
ar: تكبير حتى احتواء عرض الصفحة

en: Zooms to fit the whole page
ar: تكبير حتى احتواء كل الصفحة

en: Zooms the page in
ar: تكبير عرض الصفحة

en: Zooms the page out
ar: تصغير عرض الصفحة

en: of %d
ar: من %d

en: Possible destination error
ar: خطأ محتمل بالوجهة

en: Could not open %s
ar: غير قادر على فتح %s

en: white
ar: أبيض

note: we want no text, but need a text for the TOC in a book!
en: Ancestor Graph
ar: رسم السلف

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Ancestor Graph for %s
ar: رسم سلف %s

en: Person %s is not in the Database
ar: الشخص %s غير موجود بقاعدة البيانات

en: Ancestor Tree
ar: شجرة السلف

en: Making the Tree...
ar: صنع الشجرة...

en: Printing the Tree...
ar: طباعة الشجرة...

en: Center Person
ar: شخص رئيسي

en: The center person for the tree
ar: الشخص الرئيسي بالشجرة

en: Generations
ar: أجيال

en: The number of generations to include in the tree
ar: عدد الأجيال الذين سيتم تضمينهم بالشجرة

en: Display unknown
    generations
ar: عرض الأجيال
    المجهولة

en: Report Title
ar: عنوان التقرير

en: Do not include a title
ar: لا تقم بتضمين العنوان

en: Include Report Title
ar: تضمين عنوان التقرير

en: Choose a title for the report
ar: اختر عنواناً للتقرير

en: Include a border
ar: تضمين الحدود

en: Include Page Numbers
ar: تضمين أرقام الصفحات

en: Scale tree to fit
ar: ملائمة عرض الشجرة

en: Do not scale tree
ar: شجرة بدون ملائَمة

en: Scale tree to fit page width only
ar: ملائمة الشجرة لعرض الصفحة فقط

en: Scale tree to fit the size of the page
ar: ملائمة الشجرة لقياس الصفحة

en: Include Blank Pages
ar: تضمين الصفحات الفارغة

en: Father
    Display Format
ar: صيغة عرض
    الأب

en: Display format for the fathers box.
ar: صيغة عرض الآباء.

note: Will add when libsubstkeyword supports it. missing = EnumeratedListOption(_("Replace missing\nplaces\\dates #. with"), 0) missing.add_item(0, _("Does not display anything")) missing.add_item(1, _("Displays '_____'")) missing.set_help(_("What will print when information is not known")) menu.add_optio
en: Mother
    Display Format
ar: صيغة عرض
    الأم

en: Display format for the mothers box.
ar: صيغة عرض الأمهات.

en: Center person uses
    which format
ar: الصيغة التي سيستعملها
    الشخص الرئيسي

en: Use Fathers Display format
ar: استعمال صيغة عرض الأب

en: Use Mothers display format
ar: استعمال صيغة عرض الأم

en: Include Marriage box
ar: تضمين قسم الزواج

en: Whether to include a separate marital box in the report
ar: هل سيتم تصمين قسم الزواج بشكل منفصل بالتقرير

en: Marriage
    Display Format
ar: صيغة عرض
    الزواج

en: Display format for the marital box.
ar: صيغة عرض الزواج.

note: TODO this code is never used and so I conclude it is for future use self.__include_images = BooleanOption( _('Include thumbnail images of people'), False) self.__include_images.set_help( _("Whether to include thumbnails of people.")) menu.add_option(category_name, "includeImages", self.__include_ima
en: Include a note
ar: تضمين الملاحظة

en: Add a note
    
    $T inserts today's date
ar: إضافة ملاحظة
    
    $T من أجل إدارج تاريخ اليوم

en: Note Location
ar: ملاحظة موقع

en: Where to place the note.
ar: مكان الملاحظة

en: The basic style used for the text display.
ar: القالب الأساسي المستعمل بالنّص.

en: The basic style used for the note display.
ar: القالب الأساسي المستعمل بالملاحظة.

en: The style used for the title.
ar: القالب المستعمل بالعنوان.

en: My Calendar
ar: تقويمي

en: Produced with Gramps
ar: أنشئ بواسطة غرمبز

note: generate the report: to see "nearby" comments
en: Calendar Report
ar: تقرير التقويم

en: Formatting months...
ar: صيفة الأشهر...

en: Reading database...
ar: قراءة قاعدة البيانات...

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {person}, {age} | {person}, {age}
ar[0]: {person}، {age}

en: %(spouse)s and
     %(person)s, wedding
ar: %(spouse)s و
     %(person)s، زواج

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {spouse} and
     {person}, {nyears} | {spouse} and
     {person}, {nyears}
ar[0]: {spouse} و
     {person}، {nyears}

en: The center person for the report
ar: الشخص الرئيسي بالتقرير

en: Text Area 1
ar: مساحة نص 1

en: First line of text at bottom of calendar
ar: أول سطر نص بأسفل التقويم

en: Text Area 2
ar: مساحة نص 2

en: Second line of text at bottom of calendar
ar: ثاني سطر نص بأسفل التقويم

en: Text Area 3
ar: مساحة نص 3

en: Third line of text at bottom of calendar
ar: ثالث سطر نص بأسفل التقويم

en: Include only living people
ar: تضمين الأشخاص الأحياء فقط

en: Include only living people in the calendar
ar: تضمين الأشخاص الأحياء ضمن التقويم

note: ######################### Content options Content
en: Content
ar: محتوى

note: #########################
en: Year of calendar
ar: سنة التقويم

en: Country for holidays
ar: عُطل الدولة

en: Select the country to see associated holidays
ar: قم بتحديد الدولة لرؤية العطل الخاصة بها

note: Default selection ????
en: First day of week
ar: أول يوم في الأسبوع

en: Select the first day of the week for the calendar
ar: قم بتحديد اليوم الأول من الأسبوع للتقويم

en: Birthday surname
ar: اسم العائلة عند الميلاد

en: Wives use husband's surname (from first family listed)
ar: زوجات يستعمل أسماء عائلات أزواجهن (من أول عائلة مدرجة)

en: Wives use husband's surname (from last family listed)
ar: زوجات يستعمل أسماء عائلات أزواجهن (من العائلة السابقة المدرجة)

en: Wives use their own surname
ar: زوجات يستعملن أسماء عائلاتهم

en: Include birthdays
ar: تضمين أعياد الميلاد

en: Include anniversaries
ar: تضمين الذكريات السنوية

en: Title text and background color
ar: عنوان النص و لون الخلفية

en: Calendar day numbers
ar: أرقام أيام التقويم

en: Daily text display
ar: عرض النص اليومي

en: Holiday text display
ar: عرض نص العطلة

en: Days of the week text
ar: نص أيام الأسبوع

en: Text at bottom, line 1
ar: نص بالأسفل، سطر 1

en: Text at bottom, line 2
ar: نص بالأسفل، سطر 2

en: Text at bottom, line 3
ar: نص بالأسفل، سطر 3

en: Descendant Chart for %(person)s and %(father1)s, %(mother1)s
ar: تخطيط ذّرّيّة %(person)s و %(father1)s، %(mother1)s

note: Should be 2 items in names list
en: Descendant Chart for %(person)s, %(father1)s and %(mother1)s
ar: تخطيط ذّرّيّة %(person)s، %(father1)s و %(mother1)s

note: Should be 2 items in both names and names2 lists
en: Descendant Chart for %(father1)s, %(father2)s and %(mother1)s, %(mother2)s
ar: تخطيط ذّرّيّة %(father1)s، %(father2)s و %(mother1)s، %(mother2)s

en: Descendant Chart for %(person)s
ar: الرسم البياني لذّرّيّة %(person)s

note: Should be two items in names list
en: Descendant Chart for %(father)s and %(mother)s
ar: الرسم البياني لذّرّيّة %(father)s و %(mother)s

note: we want no text, but need a text for the TOC in a book!
en: Descendant Graph
ar: رسم ذّرّيّة

en: Family Chart for %(person)s
ar: الرسم البياني لعائلة %(person)s

en: Family Chart for %(father1)s and %(mother1)s
ar: الرسم البياني لعائلة %(father1)s و %(mother1)s

en: Level of Spouses
ar: مستوى الأزواج

en: Descendant Chart for [selected person(s)]
ar: تخطيط ذّرّيّة  [الأشخاص المختارون]

en: Display format for a descendant.
ar: تنسيق عرض الذّرّيّة

en: Display format for a spouse.
ar: تنسيق عرض زوج.

en: Ancestor Chart
ar: تخطيط السلف

en: Descendant Chart
ar: تخطيط الذرية

en: Descendant Tree
ar: شجرة الذّرّيّة

en: Family Descendant Chart
ar: تخطيط ذّرّيّة أسرة

en: Fan Chart
ar: تخطيط المروحة

note: extract requested items from the database and count them
en: Statistics Charts
ar: رسم بياني للإحصائيات

en: Timeline Chart
ar: تخطيط زمني

en: %(generations)d Generation Fan Chart for
    %(person)s
ar: %(generations)d التخطيط المروحي لأجيال
    %(person)s

en: Type of graph
ar: نوع الرسم

en: full circle
ar: دائرة كاملة

en: half circle
ar: نصف دائرة

en: quarter circle
ar: ربع دائرة

en: generation dependent
ar: الجيل التابع

en: Orientation of radial texts
ar: اتجاه النصوص الشعاعية

en: upright
ar: عمودي

en: roundabout
ar: ملتو

en: Print radial texts upright or roundabout
ar: طبعاة النصوص الشعاعية بشكل ملتوي أو عمودي

en: Item count
ar: عدد البند

en: Both
ar: كلاهما

en: Men
ar: رجال

en: Women
ar: إناث

en: person|Title
ar: عنوان

en: Birth year
ar: تاريخ الميلاد

en: Death year
ar: تاريخ الممات

en: Birth month
ar: شهر الميلاد

en: Death month
ar: شهر الممات

en: Birth place
ar: مكان الميلاد

en: Death place
ar: مكان الممات

en: Marriage place
ar: مكان الزواج

en: Number of relationships
ar: عدد القرابات

en: Age when first child born
ar: العمر عند ميلاد أول ابن

en: Age when last child born
ar: العمر عند ميلاد آخر ابن

en: Number of children
ar: عدد الأبناء

en: Age at marriage
ar: العمر عند الزواج

en: Age at death
ar: العمر عند الممات

en: Event type
ar: نوع الحدث

en: (Preferred) title missing
ar: (مفضّل) عنوان مفقود

en: (Preferred) surname missing
ar: (مفضّل) اسم العائلة مفقود

en: Gender unknown
ar: جنس مجهول

note: localized year inadequate information
en: Date(s) missing
ar: تاريخ مفقود

en: Place missing
ar: مكان مفقود

en: Already dead
ar: ميت بالأصل

en: Still alive
ar: لا يزال على قيد الحياة

en: Events missing
ar: أحداث مفقودة

en: Children missing
ar: أبناء مفقودون

en: Birth missing
ar: ميلاد مفقود

en: Personal information missing
ar: معلومات شخصية مفقودة

en: Collecting data...
ar: جمع البيانات...

en: Sorting data...
ar: ترتيب البيانات...

en: Saving charts...
ar: حفظ المخطّطات...

en: %s (persons):
ar: %s (شخص):

en: Filter Person
ar: ترشيح شخص

en: The center person for the filter.
ar: الشخص الرئيسي بالمرشّح.

en: Sort chart items by
ar: ترتيب بنود التخطيط حسب

en: Select how the statistical data is sorted.
ar: تحديد طريقة ترتيب البيانات الاحصائية.

en: Sort in reverse order
ar: ترتيب عكسي

en: People Born After
ar: أشخاص وُلدوا بعد

en: People Born Before
ar: أشخاص وُلدوا قبل

en: Genders included
ar: تم تضمين الجنس

en: Max. items for a pie
ar: أكبر عدد بنود بالفطيرة

en: Charts 2
ar: رسم بياني 2

en: Charts 1
ar: رسم بياني 1

en: Include charts with indicated data.
ar: تضمين الرسوم البيانية مع بياناتها المرفقة.

en: The style used for the items and values.
ar: القالب المستعمل بالبنود و القيم.

note: Sort the people as requested
en: Timeline
ar: خط زمني

en: Sorting dates...
ar: ترتيب التواريخ...

en: Calculating timeline...
ar: حساب الجدول الزمني...

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Sorted by %s
ar: مرتب حسب %s

en: No Date Information
ar: لا توجد معلومات عن التاريخ

en: Finding date range...
ar: بحث عن مجال البيانات...

en: The center person for the filter
ar: الشخص الرئيسي بالمرشّح

en: Sort by
ar: ترتيب حسب

en: Sorting method to use
ar: طريقة الترتيب التي ستستعمل

en: The style used for the section headers.
ar: القالب المستعمل بقسم الترويسات.

en: CSV is a common spreadsheet format.
ar: صيغة CSV.

en: CSV spreadsheet options
ar: خيارات جدول بيانات CSV

en: Web Family Tree
ar: شجرة عائلة للويب

en: _Web Family Tree
ar: شجرة عائلة لل_ويب

en: Web Family Tree format
ar: صيغة شجرة العائلة للويب

en: Web Family Tree export options
ar: ميزات تصدير شجرة العائلة للويب

en: GEDCOM export options
ar: خيارات تصدير GEDCOM

en: GeneWeb is a web based genealogy program.
ar: GeneWeb برنامج ويب متخصّص بعلم الأنساب.

en: GeneWeb export options
ar: ميزات تصدير GeneWeb

en: Gramps package export options
ar: خيارات تصدير حزمة غرمبز

en: Gramps XML (family tree)
ar: غرمبز XML (شجرة العائلة فقط)

en: Gramps _XML (family tree)
ar: غرمبز _XML (شجرة العائلة فقط)

en: Gramps XML export options
ar: خيارات تصدير غرمبز XML

en: vCalendar
ar: ملف vCalendar

en: vC_alendar
ar: ملف vC_alendar

en: vCalendar export options
ar: خيارات تصدير vCalendar

en: vCard
ar: ملف vCard

en: _vCard
ar: ملف _vCard

en: vCard export options
ar: خيارات تصدير vCard

en: Include people
ar: تضمين الأشخاص

en: Include marriages
ar: تضمين الزيجات

en: Include children
ar: تضمين الأبناء

en: Include places
ar: تضمين الأماكن

en: Translate headers
ar: ترويسات الترجمة

en: Birth source
ar: مصدر الميلاد

en: Baptism date
ar: تاريخ التعميد

en: Baptism place
ar: مكان التعميد

en: Baptism source
ar: مصدر التعميد

en: Death source
ar: مصدر الممات

en: Burial date
ar: تاريخ الدفن

en: Burial place
ar: مكان الدفن

en: Burial source
ar: مصدر الدفن

en: Husband
ar: زوج

en: Wife
ar: زوجة

en: Writing individuals
ar: كتابة الأفراد

en: Writing families
ar: كتابة العائلات

en: Writing sources
ar: كتابة المصادر

en: Writing notes
ar: كتابة الملاحظات

en: Writing repositories
ar: كتابة المستودعات

en: No families matched by selected filter
ar: لم يُعْثَر على أي عائلات بواسطة المرشّح المحدّد

en: Failure writing %s
ar: فشل بكتابة %s

note: GUI setup:
en: Enter a date, click Run
ar: أدخل تاريخاً ثم انقر تشغيل

en: Max age
ar: أكبر عمر

en: Max age of Mother at birth
ar: أكبر عمر للأم عند الميلاد

en: Max age of Father at birth
ar: أكبر عمر للأب عند الميلاد

en: Chart width
ar: عرض الرسم البياني

en: Diff
ar: إختلاف

en: Statistics
ar: إحصائيات

en: Total
ar: إجمالي

en: Minimum
ar: أقل

en: Average
ar: متوسط

en: Median
ar: وسيط

en: Maximum
ar: أكبر

en: Double-click to see %d people
ar: نقر مزدوج لعرض %d من الأشخاص

en: Key
ar: مفتاح

en: Double-click a day for details
ar: نقر مزدوج على اليوم لعرض التفاصيل

en: Double-click on a row to edit the selected child.
ar: نقر مزودج على السطر لتحرير الابن المحدّد.

en: Double-click on a row to edit the selected source/citation.
ar: نقر مزودج على السطر لتحرير الاستشهاد/المصدر المحدّد.

en: Source/Citation
ar: مصدر/استشهاد

en: Publisher
ar: ناشر

en: <No Citation>
ar: <بدون استشهاد>

en: Id
ar: مُعرِّف

en: Double-click on a row to edit the selected event.
ar: نقر مزدوج على الصف لتحرير الحدث المحدّد.

en: Editing Spouses
ar: تحرير الأزواج

en: Backups and Updates
ar: نسخ احتياطي ثم تحديث

en: Data Entry
ar: مدخل بيانات

en: Media Files
ar: ملفات وسائط

en: Double-click given name for details
ar: نقر مزدوج على الاسم لعرض التفاصيل

note: will be overwritten in load
en: No Family Tree loaded.
ar: لم يتم تحميل شجرة عائلة.

en: Processing...
ar: معاجلة...

en: Total unique given names
ar: مجموع الأسماء الفريدة

en: Total given names showing
ar: مجموع الأسماء المعروضة

en: Total people
ar: مجموع الأشخاص

en: Age on Date
ar: عمر حسب التاريخ

en: Age Stats
ar: إحصائيات  العمر

en: Gramplet showing graphs of various ages
ar: شريط معلومات لعرض رسم بياني لمختلف الأعمار

en: Descendants
ar: ذّرّيّة

en: Ancestors
ar: سلف

en: Descendant Fan Chart
ar: تخطيط الذّرّيّة المروحي

en: Descendant Fan
ar: ذّرّيّة في شكل مروحي

en: FAQ
ar: أسئلة شائعة

en: Given Name Cloud
ar: سحابة الأسماء

en: Pedigree
ar: نَسَب

en: Relatives
ar: أقرباء

en: Session Log
ar: تسجيل الجلسة

en: Surname Cloud
ar: سحابة أسماء العائلات

en: Top Surnames
ar: أبرز أسماء العائلات

en: Welcome
ar: مرحباً

en: Gramplet showing a welcome message
ar: شريط معلومات لعرض رسالة الترحيب

en: Welcome to Gramps!
ar: مرحباً بك في غرمبز!

en: What's Next
ar: ما التالي

en: Gramplet suggesting items to research
ar: شريط معلومات لعرض اقتراحات للبحث فيها

en: What's Next?
ar: ما التالي؟

en: Person Details
ar: تفاصيل الشخص

en: Gramplet showing details of a person
ar: شريط معلومات لعرض تفاصيل الشخص

en: Details
ar: تفاصيل

en: Repository Details
ar: تفاصيل مستودع

en: Gramplet showing details of a repository
ar: شريط معلومات لعرض تفاصيل المستودع

en: Place Details
ar: تفاصيل المكان

en: Gramplet showing details of a place
ar: شريط معلومات لعرض تفاصيل المكان

en: Media Preview
ar: معاينة الوسائط

en: Gramplet showing a preview of a media object
ar: شريط معلومات لعرض معاينة كائن الوسائط

en: Image Metadata
ar: بيانات الصورة

en: Gramplet showing metadata for a media object
ar: شريط معلومات لعرض البيانات الوصفية لكائن الوسائط

en: Person Residence
ar: مسكن الشخص

en: Gramplet showing residence events for a person
ar: شريط معلومات لعرض أحداث المكان للشخص

en: Person Events
ar: أحداث الشخص

en: Gramplet showing the events for a person
ar: شريط معلومات لعرض أحداث الشخص

en: Family Events
ar: أحداث العائلة

en: Gramplet showing the events for a family
ar: شريط معلومات لعرض أحداث العائلة

en: Person Gallery
ar: معرض الشخص

en: Gramplet showing media objects for a person
ar: شريط معلومات لعرض كائنات الوسائط للشخص

en: Gallery
ar: معرض

en: Family Gallery
ar: معرض العائلة

en: Gramplet showing media objects for a family
ar: شريط معلومات لعرض كائنات الوسائط للعائلة

en: Event Gallery
ar: معرض الحدث

en: Gramplet showing media objects for an event
ar: شريط معلومات لعرض كائنات الوسائط للحدث

en: Place Gallery
ar: معرض المكان

en: Gramplet showing media objects for a place
ar: شريط معلومات لعرض كائنات الوسائط للمكان

en: Source Gallery
ar: معرض المصدر

en: Gramplet showing media objects for a source
ar: شريط معلومات لعرض كائنات الوسائط للمصدر

en: Citation Gallery
ar: معرض الاستشهاد

en: Gramplet showing media objects for a citation
ar: شريط معلومات لعرض كائنات الوسائط للاستشهاد

en: Event Attributes
ar: ميزات الحدث

en: Person Notes
ar: ملاحظات الشخص

en: Gramplet showing the notes for a person
ar: شريط معلومات لعرض ملاحظات الشخص

en: Event Notes
ar: ملاحظات حدث

en: Gramplet showing the notes for an event
ar: شريط معلومات لعرض ملاحظات الحدث

en: Family Notes
ar: ملاحظات عائلة

en: Gramplet showing the notes for a family
ar: شريط معلومات لعرض ملاحظات العائلة

en: Place Notes
ar: ملاحظات مكان

en: Gramplet showing the notes for a place
ar: شريط معلومات لعرض ملاحظات المكان

en: Source Notes
ar: ملاحظات مصدر

en: Gramplet showing the notes for a source
ar: شريط معلومات لعرض ملاحظات المصدر

en: Citation Notes
ar: ملاحظات استشهاد

en: Gramplet showing the notes for a citation
ar: شريط معلومات لعرض ملاحظات الاستشهاد

en: Repository Notes
ar: ملاحظات مستودع

en: Gramplet showing the notes for a repository
ar: شريط معلومات لعرض ملاحظات المستودع

en: Media Notes
ar: ملاحظات وسائط

en: Gramplet showing the notes for a media object
ar: شريط معلومات لعرض ملاحظات كائن الوسائط

en: Person Citations
ar: استشهادات الشخص

en: Gramplet showing the citations for a person
ar: شريط معلومات لعرض استشهادات الشخص

en: Event Citations
ar: استشهادات حدث

en: Gramplet showing the citations for an event
ar: شريط معلومات لعرض استشهادات الحدث

en: Family Citations
ar: استشهادات العائلة

en: Gramplet showing the citations for a family
ar: شريط معلومات لعرض استشهادات العائلة

en: Place Citations
ar: استشهادات المكان

en: Gramplet showing the citations for a place
ar: شريط معلومات لعرض استشهادات المكان

en: Media Citations
ar: استشهادات الوسائط

en: Gramplet showing the citations for a media object
ar: شريط معلومات لعرض استشهادات كانن الوسائط

en: Person Children
ar: أبناء الشخص

en: Gramplet showing the children of a person
ar: شريط معلومات لعرض أبناء الشخص

en: Family Children
ar: أبناء العائلة

en: Gramplet showing the children of a family
ar: شريط معلومات لعرض أبناء العائلة

en: References
ar: مراجع

en: Source References
ar: مراجع المصدر

en: Repository References
ar: مراجع المستودع

en: Person Filter
ar: مرشّح شخص

en: Gramplet providing a person filter
ar: شريط معلومات لعرض مرشّح شخص

en: Family Filter
ar: مرشّح عائلة

en: Gramplet providing a family filter
ar: شريط معلومات لعرض مرشّح عائلة

en: Event Filter
ar: مرشّح حدث

en: Gramplet providing an event filter
ar: شريط معلومات لعرض مرشّح حدث

en: Source Filter
ar: مرشّح مصدر

en: Gramplet providing a source filter
ar: شريط معلومات لعرض مرشّح مصدر

en: Citation Filter
ar: مرشّح استشهاد

en: Gramplet providing a citation filter
ar: شريط معلومات لعرض مرشّح استشهاد

en: Place Filter
ar: مرشّح مكان

en: Gramplet providing a place filter
ar: شريط معلومات لعرض مرشّح مكان

en: Media Filter
ar: مرشّح وسائط

en: Gramplet providing a media filter
ar: شريط معلومات لعرض مرشّح وسائط

en: Repository Filter
ar: مرشّح مستودع

en: Gramplet providing a repository filter
ar: شريط معلومات لعرض مرشّح مستودع

en: Note Filter
ar: مرشّح ملاحظة

en: Gramplet providing a note filter
ar: شريط معلومات لعرض مرشّح ملاحظة

en: Records
ar: سجلات

en: Uncollected object
ar: كائن غير مجمّع

en: Referrers of %d
ar: عدد الإرجاعات %d

en: %d refers to
ar: %d يشير لـ

en: Uncollected Objects: %s
ar: كائنات غير مجمّعة: %s

en: Move mouse over links for options
ar: حرّك المؤشر فوق الروابط من أجل الخيارات

en: Max generations
ar: أكبر عدد من الأجيال

en: Show dates
ar: عرض تواريخ

en: Line type
ar: نوع الحد

en: Click to make active
ar: انقر لجعله نشطاً

en: Right-click to edit
ar: انقر الزر الأيمن للتحرير

en: (b. %(birthdate)s, d. %(deathdate)s)
ar: (ميلاد. %(birthdate)s، ممات. %(deathdate)s)

en: (b. %s)
ar: (ميلاد. %s)

en: (d. %s)
ar: (ممات. %s)

en: 
    Breakdown by generation:
ar: 
    إنقطاع بالجيل:

en: percent sign or text string|%
ar: %

en: Generation 1
ar: جيل 1

en: Double-click to see people in generation
ar: نقر مزدوج على أشخاص الجيل

en:  has 1 of 1 individual (%(percent)s complete)
ar:  فيه 1 من 1 فرد (%(percent)s مكتمل)

note: Create the Generation title, set an index marker
en: Generation %d
ar: جيل %d

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en:  has {count_person} of {max_count_person} individuals ({percent} complete)
     |  has {count_person} of {max_count_person} individuals ({percent} complete)
ar[0]:  له {count_person} من {max_count_person} أشخاصا ({percent} أكملت)

en: All generations
ar: كل الأجيال

en: Double-click to see all generations
ar: نقر مزدوج لرؤية كل الأجيال

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en:  have {number_of} individual
     |  have {number_of} individuals
ar[0]:  لديك {number_of}من الأفراد

note: Add types:
en: View Type
ar: نوع العرض

en: Quick Views
ar: عروض سريعة

en: Double-click name for details
ar: نقر مزدوج على الاسم لعرض التفاصيل

en: Click name to make person active
ar: انقر على الاسم لجعله شخصاً نشطاً

en: Right-click name to edit person
ar: انقر الزر الأيمن لتحرير الشخص

en: Active person: %s
ar: شخص نشط: %s

en: %d. Partner: Not known
ar: %d. شريك: مجهول

en: Parents:
ar: والدان:

en:    %d.a Mother:
ar:    %d.أ أم:

en:    %d.b Father:
ar:    %d.ب أب:

en: Log for this Session
ar: تسجيل هذه الجلسة

en: Opened data base -----------
ar: فتح قاعدة البيانات -----------

note: List of translated strings used here (translated in self.log ).
en: Added
ar: أُضيف

en: Deleted
ar: حُذف

en: Edited
ar: حُرّر

en: Selected
ar: حُدّد

en: Double-click item to see matches
ar: نقر مزدوج على البند لرؤية التفاصيل

en: less than 1
ar: أقل من 1

note: -------------------------
en: Individuals
ar: أفراد

en: Number of individuals
ar: عدد الأفراد

en: Individuals with unknown gender
ar: أفراد بجنس مجهول

en: Incomplete names
ar: أسماء غير مكتملة

en: Individuals missing birth dates
ar: أفراد بتواريخ ميلاد مفقودة

en: Disconnected individuals
ar: أفراد منقطعين

en: Family Information
ar: معلومات العائلة

en: Unique surnames
ar: أسماء عائلة فريدة

en: Media Objects
ar: وسائط

en: Individuals with media objects
ar: أفراد بوسائط

en: Total number of media object references
ar: مجموع مراجع الوسائط

en: Number of unique media objects
ar: عدد الوسائط الفريدة

en: Total size of media objects
ar: مجموع حجم الوسائط

en: Missing Media Objects
ar: وسائط مفقودة

en: Double-click surname for details
ar: نقر مزدوج على اسم العائلة لعرض التفاصيل

en: Number of surnames
ar: عدد أسماء العائلات

en: Min font size
ar: أصغر حجم خط

en: Max font size
ar: أكبر حجم خط

en: Total unique surnames
ar: مجموع أسماء العائلات الفريدة

en: Total surnames showing
ar: مجموع أسماء العائلات المعروضة

en: Intro
ar: مدخل

en: Links
ar: روابط

en: Home Page
ar: الرئيسية

en: Start with Genealogy and Gramps
ar: ابدأ بدراسة الأنساب مع غرمبز

en: Gramps online manual
ar: دليل استعمال غرمبز على الويب

en: Ask questions on gramps-users mailing list
ar: اطرح أسئلتك بقائمة غرمبز البريدية

en: Who makes Gramps?
ar: من صنع غرمبز؟

en: Getting Started
ar: البدء

en: Dashboard View
ar: عرض لوحة المعلومات

note: Minimum number of lines we want to see. Further lines with the same distance to the main person will be added on top of this.
en: Minimum number of items to display
ar: أقل عدد بنود للعرض

en: No Home Person set.
ar: لم يتم تخصيص شخص رئيسي.

en: first name unknown
ar: اسم مجهول

en: surname unknown
ar: اسم العائلة مجهول

en: (person with unknown name)
ar: (شخص باسم مجهول)

en: birth event missing
ar: حدث ميلاد مفقود

en: person not complete
ar: شخص غير مكتمل

en: (unknown person)
ar: (شخص مجهول)

en: %(name1)s and %(name2)s
ar: %(name1)s و %(name2)s

en: marriage event missing
ar: حدث زواج مفقود

en: relation type unknown
ar: نوع قرابة مجهول

en: family not complete
ar: عائلة غير مكتملة

en: date unknown
ar: تاريخ مجهول

en: date incomplete
ar: تاريخ غير مكتمل

en: place unknown
ar: مكان مجهول

en: spouse missing
ar: زوج مفقود

en: father missing
ar: أب مفقود

en: mother missing
ar: أم مفقودة

en: parents missing
ar: آباء مفقودون

en: Hourglass Graph
ar: رسم الساعة الرملية

en: Relationship Graph
ar: رسم بياني للقرابات

note: ------------------------------------------------------------------------ Constant options items
en: B&W outline
ar: حد أ_بيض و أسود

en: Colored outline
ar: حدّ ملوّن

en: Color fill
ar: لون التعبئة

en: Descendants <- Ancestors
ar: ذّرّيّة <- سلف

en: Descendants -> Ancestors
ar: ذّرّيّة -> سلف

en: Descendants <-> Ancestors
ar: ذّرّيّة <-> سلف

en: Descendants - Ancestors
ar: ذّرّيّة - سلف

en: Try to remove extra people and families
ar: حاول إزالة الأشخاص و العائلات الإضافية

en: Arrowhead direction
ar: اتجاه السهم

en: Graph coloring
ar: تلوين الرسم البياني

en: Limit the number of ancestors
ar: عدد السَلَف

en: Limit the number of descendants
ar: عدد الخَلَف

note: --------------------
en: Include dates
ar: تضمين التواريخ

en: Limit dates to years only
ar: تحديد التواريخ بالسنوات فقط

en: Include the number of children
ar: تضمين عدد الأبناء

en: Include thumbnail images of people
ar: تضمين مصغرات الصور للأشخاص

en: Thumbnail location
ar: موقع المصغّرة

en: Above the name
ar: فوق الاسم

en: Beside the name
ar: بجانب الاسم

en: The color to use when the gender is unknown.
ar: اللون الذي يستعمل في حالة أن الجنس مجهول.

en: Empty report
ar: تقرير فارغ

en: You did not specify anybody
ar: لم تقم بتحديد أي شخص

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {number_of} child | {number_of} children
ar[0]: {number_of} من الأبناء

en: The Center person for the graph
ar: الشخص الرئيسي بالرسم البياني

en: Max Descendant Generations
ar: أكبر عدد من أجيال الخَلَف

en: Max Ancestor Generations
ar: أكبر عدد من أجيال السَلَف

note: see bug report #2180
en: Use rounded corners
ar: استعمال الزوايا المدوّرة

note: ###############################
en: Graph Style
ar: نمط الشجرة

en: Generating report
ar: توليد التقرير

en: Include URLs
ar: تضمين الروابط

en: Thumbnail Location
ar: موقع المصغّرة

en: Show family nodes
ar: عرض عُقد العائلة

en: Import data from CSV files
ar: استيراد البيانات من ملفات CSV

en: Import data from GeneWeb files
ar: استيراد بيانات من ملفات GeneWeb

en: Gramps package (portable XML)
ar: حزمة غرمبز (صيغة XML محمولة)

en: Gramps XML Family Tree
ar: شجرة عائلة من نوع غرمبز XML

en: Gramps 2.x database
ar: قاعدة بيانات غرمبز 2.x

en: Import data from Pro-Gen files
ar: استيراد البيانات من ملفات Pro-Gen

en: Import data from vCard files
ar: استيراد البيانات من ملفات vCard

en: %s could not be opened
ar: لا يمكن فتح %s

en: given name
ar: اسم

en: call
ar: لقب

en: gender
ar: جنس

en: source
ar: مصدر

en: note
ar: ملاحظة

en: birth place
ar: مكان الميلاد

en: birth source
ar: مصدر الميلاد

en: baptism place
ar: مكان التعميد

en: baptism date
ar: تاريخ التعميد

en: baptism source
ar: مصدر التعميد

en: burial place
ar: مكان الدفن

en: burial date
ar: تاريخ الدفن

en: burial source
ar: مصدر الدفن

en: death place
ar: مكان الممات

en: death source
ar: مصدر الممات

en: death cause
ar: سبب الموت

en: person
ar: شخص

note: ----------------------------------
en: child
ar: ابن

note: ----------------------------------
en: mother
ar: أم

en: parent2
ar: والد2

en: father
ar: أب

en: parent1
ar: والد1

en: marriage
ar: زواج

en: date
ar: تاريخ

en: place
ar: مكان

en: format error: line %(line)d: %(zero)s
ar: خطأ بالصيغة: السطر %(line)d: %(zero)s

en: CSV Import
ar: استيراد CSV

en: Reading data...
ar: قراءة البيانات...

en: CSV import
ar: استيراد CSV

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: Import Complete: {number_of} second | Import Complete: {number_of} seconds
ar[0]: أكملت عملية الاستيراد خلال {number_of} من الثوان

en: ANSI (iso-8859-1)
ar: اللاتينية 3 (ISO-8859-3)

en: ASCII
ar: أسكي

en: Gramps - GEDCOM Encoding
ar: غرمبز - ترميز GEDCOM

en: Encoding:
ar: الترميز:

en: Invalid GEDCOM file
ar: ملف GEDCOM غير صالح

en: %s could not be imported
ar: غير قادر على استيراد %s

en: Error reading GEDCOM file
ar: خطأ بقراءة ملف GEDCOM

en: GeneWeb import
ar: استيراد GeneWeb

en: Could not create media directory %s
ar: غير قادر على إنشاء التقرير مجلد الوسائط %s

en: Media directory %s is not writable
ar: مجلد الوسائط %s غير قابل للكتابة

en: Error extracting into %s
ar: فشل بالاستخراج إلى %s

en: Cannot set base media path
ar: غير قادر على تخصيص مسار الوسائط

en: %s could not be opened
ar: لا يمكن فتح %s

en: Pro-Gen data error
ar: خطأ ببيانات Pro-Gen

en: vCard import
ar: استيراد ملف vCard

note: feature requests 2356, 1658: avoid genitive form ------------------------------------------------------------------------- Support functions
en: %(event_name)s of %(family)s
ar: %(event_name)s في %(family)s

note: feature requests 2356, 1658: avoid genitive form
en: %(event_name)s of %(person)s
ar: %(event_name)s في %(person)s

en: Error reading %s
ar: خطأ بقراءة %s

en:   Family %(id)s with %(id2)s
ar:   عائلة %(id)s بـ %(id2)s

en:   Source %(id)s with %(id2)s
ar:   مصدر %(id)s بـ %(id2)s

en:   Event %(id)s with %(id2)s
ar:   حدث %(id)s بـ %(id2)s

en:   Media Object %(id)s with %(id2)s
ar:   كائن وسائط %(id)s بـ %(id2)s

en:   Place %(id)s with %(id2)s
ar:   مكان %(id)s بـ %(id2)s

en:   Repository %(id)s with %(id2)s
ar:   مستودع %(id)s بـ %(id2)s

en:   Note %(id)s with %(id2)s
ar:   ملاحظة %(id)s بـ %(id2)s

en:   Citation %(id)s with %(id2)s
ar:   استشهاد %(id)s بـ %(id2)s

en:   People: %d
ar:   شخص: %d

en:   Families: %d
ar:   عائلة: %d

en:   Sources: %d
ar:   مصدر: %d

en:   Events: %d
ar:   حدث: %d

en:   Media Objects: %d
ar:   كائن وسائط: %d

en:   Places: %d
ar:   مكان: %d

en:   Repositories: %d
ar:   مستودع: %d

en:   Notes: %d
ar:   ملاحظة: %d

en:   Tags: %d
ar:   وسم: %d

en:   Citations: %d
ar:   استشهاد: %d

en: Number of new objects imported:
ar: عدد الكائنات الجديدة التي تم استيرادها:

en: 
    
    Objects that are candidates to be merged:
ar: 
    
    كائنات مرشّحة للدمج:

note: there is no old style XML
en: The Gramps Xml you are trying to import is malformed.
ar: ملف غرمبز XML الذي تريد استيراده معطوب.

en: Gramps XML import
ar: إستيراد ملف غرمبز XML

en: Could not change media path
ar: غير قادر على تغيير مسار الوسائط

en: Import file misses Gramps version
ar: استيراد ملف لا يحتوي على إصدار غرمبز

en: The file will not be imported
ar: لن يتم استيراد الملف

en: Old xml file
ar: ملف XML قديم

en: Witness name: %s
ar: اسم الشاهد: %s

en: Unknown when imported
ar: مجهول أثناء الاستيراد

en: Witness comment: %s
ar: تعليق الشاهد: %s

en: Destination
ar: وجهة

en: Import from GEDCOM (%s)
ar: استيراد من GEDCOM (%s)

en: GEDCOM import
ar: إستيراد GEDCOM

en: GEDCOM import report: No errors detected
ar: تقرير استيراد GEDCOM: لم يُعْثَر على أي خطأ

en: GEDCOM import report: %s errors detected
ar: تقرير استيراد GEDCOM: عُثِر على %s من الأخطاء

en: Line ignored as not understood
ar: سطر تم تجاهله بسبب عدم القدرة على تفسيره

en: GEDCOM data
ar: بيانات GEDCOM

en: Unknown tag
ar: وسم مجهول

en: Top Level
ar: المستوى الأعلى

en: Filename omitted
ar: تم إهمال اسم الملف

en: Could not import %s
ar: غير قادر على إستيراد %s

note: SOURce with the given gramps_id had no title
en: No title - ID %s
ar: لا يوجد عنوات - معرّف %s

en: Approved system identification
ar: تعريف نظام موافق عليه

en: Name of software product
ar: اسم البرنامج

en: Version number of software product
ar: رقم إصدار البرنامج

en: Business that produced the product: %s
ar: الشركة التي أصدرت المنتج: %s

en: Name of source data
ar: اسم مصدر البيانات

en: Copyright of source data
ar: حقوق نشر مصدر البيانات

en: Publication date of source data
ar: تاريخ نشر مصدر البيانات

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Import from %s
ar: استيراد من %s

en: Language of GEDCOM text
ar: لغة نص GEDCOM

en: Look for nameless events.
ar: بحث عن أحداث بدون أسماء

en: GEDCOM version
ar: اصدار GEDCOM

en: Your GEDCOM file is empty.
ar: ملفك GEDCOM فارغ.

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ar: %(unknown_gender_name)s وُلِدَ في %(birth_date)s في %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ar: %(male_name)s وُلِدَ في %(birth_date)s في %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ar: %(female_name)s وُلدت في %(birth_date)s في %(birth_place)s.

en: This person was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ar: هذا الشخص وُلِدَ في %(birth_date)s في %(birth_place)s.

en: He was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ar: وُلِدَ في %(birth_date)s في %(birth_place)s.

en: She was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ar: وُلِدَت في %(birth_date)s في %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
ar: %(female_name)s وُلدت في %(modified_date)s في %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s.
ar: %(unknown_gender_name)s وُلِدَ في %(birth_date)s.

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s.
ar: %(male_name)s وُلِدَ في %(birth_date)s.

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s.
ar: %(female_name)s وُلدت في %(birth_date)s.

en: This person was born on %(birth_date)s.
ar: هذا الشخص وُلِدَ في %(birth_date)s.

en: He was born on %(birth_date)s.
ar: وُلِدَ في %(birth_date)s.

en: She was born on %(birth_date)s.
ar: وُلِدَت في %(birth_date)s.

en: Born %(birth_date)s.
ar: وُلد في %(birth_date)s.

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s.
ar: %(female_name)s وُلدت في %(modified_date)s.

en: Born %(modified_date)s.
ar: وُلد في %(modified_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
ar: %(unknown_gender_name)s وُلِد في %(month_year)s في %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
ar: %(male_name)s وُلِدَ في %(month_year)s في %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
ar: %(female_name)s وُلدت في %(month_year)s في %(birth_place)s.

en: This person was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
ar: وُلِدَ في %(month_year)s في %(birth_place)s.

en: He was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
ar: وُلِدَ في %(month_year)s في %(birth_place)s.

en: She was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
ar: وُلِدَت في %(month_year)s في %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s.
ar: %(unknown_gender_name)s وُلِدَ في %(month_year)s.

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s.
ar: %(male_name)s وُلِدَ في %(month_year)s.

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s.
ar: %(female_name)s وُلدت في %(month_year)s.

en: This person was born in %(month_year)s.
ar: وُلِدَ في %(month_year)s.

en: He was born in %(month_year)s.
ar: وُلِدَ في %(month_year)s.

en: She was born in %(month_year)s.
ar: وُلِدَ في %(month_year)s.

en: Born %(month_year)s.
ar: وُلد في %(month_year)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(birth_place)s.
ar: %(unknown_gender_name)s وُلِدَ في %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born in %(birth_place)s.
ar: %(male_name)s وُلِدَ في %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(birth_place)s.
ar: %(female_name)s وُلدت في %(birth_place)s.

en: This person was born in %(birth_place)s.
ar: وُلِدَ في %(birth_place)s.

en: He was born in %(birth_place)s.
ar: وُلِدَ في %(birth_place)s.

en: She was born in %(birth_place)s.
ar: وُلِدَت في %(birth_place)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ar: %(male_name)s مات في %(death_date)s في %(death_place)s بعمر %(age)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
ar: %(female_name)s ماتت في %(death_date)s في %(death_place)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ar: %(female_name)s ماتت في %(death_date)s في %(death_place)s بعمر %(age)s.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s.
ar: تُوُفِّي في %(death_date)s في %(death_place)s.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ar: تُوُفِّي في %(death_date)s في %(death_place)s وعمره %(age)s.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s.
ar: تُوُفِّيت في %(death_date)s في %(death_place)s.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ar: تُوُفِّيت في %(death_date)s في %(death_place)s وعمرها %(age)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
ar: %(male_name)s مات %(death_date)s في %(death_place)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ar: %(male_name)s مات %(death_date)s في %(death_place)s بعمر %(age)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
ar: %(female_name)s ماتت %(death_date)s في %(death_place)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ar: %(female_name)s ماتت %(death_date)s في %(death_place)s بعمر %(age)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
ar: %(male_name)s مات في %(death_date)s بعمر %(age)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s.
ar: %(female_name)s ماتت في %(death_date)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
ar: %(female_name)s ماتت في %(death_date)s بعمر %(age)s.

en: He died on %(death_date)s.
ar: تُوُفِّي في %(death_date)s.

en: He died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
ar: تُوُفِّي في %(death_date)s وعمره %(age)s.

en: She died on %(death_date)s.
ar: تُوُفِّيت في %(death_date)s.

en: She died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
ar: تُوُفِّيت في %(death_date)s وعمرها %(age)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s.
ar: %(male_name)s مات %(death_date)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
ar: %(male_name)s مات %(death_date)s بعمر %(age)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s.
ar: %(female_name)s ماتت %(death_date)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
ar: %(female_name)s ماتت %(death_date)s بعمر %(age)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
ar: %(male_name)s مات في %(month_year)s في %(death_place)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ar: %(male_name)s مات في %(month_year)s في %(death_place)s بعمر %(age)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
ar: %(female_name)s ماتت في %(month_year)s في %(death_place)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ar: %(female_name)s ماتت في %(month_year)s في %(death_place)s بعمر %(age)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s.
ar: %(male_name)s مات في %(month_year)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
ar: %(male_name)s مات في %(month_year)s بعمر %(age)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s.
ar: %(female_name)s ماتت في %(month_year)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
ar: %(female_name)s ماتت في %(month_year)s بعمر %(age)s.

en: Died %(month_year)s.
ar: مات في %(month_year)s.

en: %(male_name)s died in %(death_place)s.
ar: %(male_name)s مات في %(death_place)s.

en: %(male_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ar: %(male_name)s مات في %(death_place)s بعمر %(age)s.

en: %(female_name)s died in %(death_place)s.
ar: %(female_name)s ماتت في %(death_place)s.

en: %(female_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ar: %(female_name)s ماتت في %(death_place)s بعمر %(age)s.

en: %(male_name)s died at the age of %(age)s.
ar: %(male_name)s مات بعمر %(age)s.

en: %(female_name)s died at the age of %(age)s.
ar: %(female_name)s ماتت بعمر %(age)s.

en: Died (%(age)s).
ar: مات (%(age)s).

en: %(female_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ar: %(female_name)s دُفنت في %(burial_date)s في %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
ar: %(female_name)s دُفنت في %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ar: %(female_name)s دُفنت في %(month_year)s في %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
ar: %(female_name)s دُفنت في %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ar: %(female_name)s دُفنت في %(modified_date)s في %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
ar: %(female_name)s دُفنت في %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
ar: %(female_name)s دُفنت في %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried%(endnotes)s.
ar: %(female_name)s دُفنت %(endnotes)s.

en: Buried%(endnotes)s.
ar: دُفن في%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ar: %(female_name)s عُمّدت في %(christening_date)s في %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
ar: %(female_name)s عُمّدت في %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ar: %(female_name)s عُمّدت في %(month_year)s في %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
ar: %(female_name)s عُمّدت في %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ar: %(female_name)s عُمّدت في %(modified_date)s في %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
ar: %(female_name)s عُمّدت في %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
ar: %(female_name)s عُمّدت في %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened%(endnotes)s.
ar: %(female_name)s عُمّدت في %(endnotes)s.

en: He is the son of %(father)s and %(mother)s.
ar: هو ابن %(father)s و %(mother)s.

en: He was the son of %(father)s and %(mother)s.
ar: هو ابن %(father)s و %(mother)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
ar: %(female_name)s ابنة %(father)s و %(mother)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
ar: %(female_name)s كانت ابنة %(father)s و %(mother)s.

en: She is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
ar: هي ابنة %(father)s و %(mother)s.

en: She was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
ar: هي ابنة %(father)s و %(mother)s.

en: Child of %(father)s.
ar: ابن %(father)s.

en: He is the son of %(father)s.
ar: هو ابن %(father)s.

en: He was the son of %(father)s.
ar: هو ابن %(father)s.

en: Son of %(father)s.
ar: ابن %(father)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s.
ar: %(female_name)s ابنة %(father)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s.
ar: %(female_name)s كانت ابنة %(father)s.

en: She is the daughter of %(father)s.
ar: هي ابنة %(father)s.

en: She was the daughter of %(father)s.
ar: وهي ابنة %(father)s.

en: Daughter of %(father)s.
ar: بنت %(father)s.

en: Child of %(mother)s.
ar: ابن %(mother)s.

en: Son of %(mother)s.
ar: ابن %(mother)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(mother)s.
ar: %(female_name)s ابنة %(mother)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(mother)s.
ar: %(female_name)s كانت ابنة %(mother)s.

en: She was the daughter of %(mother)s.
ar: وهي ابنة %(mother)s.

en: Daughter of %(mother)s.
ar: بنت %(mother)s.

en: He married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ar: تزوّج %(spouse)s في %(partial_date)s في %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ar: تزوّج %(spouse)s في %(full_date)s في %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ar: تزوّج %(spouse)s %(modified_date)s في %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ar: تزوّجت %(spouse)s في %(partial_date)s في %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ar: تزوّجت %(spouse)s في %(full_date)s في %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ar: تزوّجت %(spouse)s %(modified_date)s في %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ar: تزوّج أيضا %(spouse)s في %(partial_date)s في %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ar: تزوّج أيضا %(spouse)s في %(full_date)s في %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ar: تزوّج أيضا %(spouse)s %(modified_date)s في %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ar: تزوّجت أيضا %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ar: تزوّجت أيضا %(spouse)s في %(full_date)s في %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
ar: تزوّجت أيضا %(spouse)s %(modified_date)s في %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ar: تزوّج %(spouse)s في %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ar: تزوّج %(spouse)s في %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ar: تزوّج %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ar: تزوّجت %(spouse)s في %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ar: تزوّجت %(spouse)s في %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ar: تزوّجت %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ar: تزوّج أيضا %(spouse)s في %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ar: تزوّج أيضا %(spouse)s في %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ar: تزوّج أيضا %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
ar: تزوّجت أيضا %(spouse)s في %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
ar: تزوّجت أيضا %(spouse)s في %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
ar: تزوّجت أيضا %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ar: تزوّج %(spouse)s في %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ar: تزوّجت %(spouse)s في %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ar: تزوّجت أيضا %(spouse)s في %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
ar: تزوّجت أيضا %(spouse)s في %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s%(endnotes)s.
ar: تزوّج %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s%(endnotes)s.
ar: تزوّجت %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s%(endnotes)s.
ar: تزوّج أيضا %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s%(endnotes)s.
ar: تزوّجت أيضا %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Edit the selected person
ar: تحرير الشخص المحدّد

en: Export View...
ar: تصدير العرض...

en: _Add Bookmark
ar: إضافة _علامة

en: _Back
ar: _سابق

en: _Home
ar: ال_رئيسية

en: _Add...
ar: إ_ضافة...

en: _Merge...
ar: _دمج...

en: action|_Edit...
ar: _تحرير...

en: Set _Home Person
ar: تخصيص كشخص _رئيسي

en: Go to the home person
ar: انتقال للشخص الافتراضي

en: Go to the next object in the history
ar: ذهاب للكائن التالي ضمن المحفوظات

en: Go to the previous object in the history
ar: انتقال للكائن السابق من المحفوظات

en: Edit...
ar: تحرير...

en: _Delete Person
ar: ح_ذف الشخص

en: Edit the selected place
ar: تحرير المكان المحدّد

en: Delete the selected place
ar: حذف المكان المحدّد

en: Merge the selected places
ar: دمج الأماكن المحدّدة

en: No place selected.
ar: لم يتم تحديد مكان

en: _Look up with Map Service
ar: _بحث باستخدام خرائط

en: Attempt to see selected locations with a Map Service (OpenstreetMap, Google Maps, ...)
ar: محاولة رؤوية المواقع المحدّدة بواسطة خدمة الخرائط (OpenstreetMap, Google Maps, ...)

en: Cannot merge places.
ar: غير قادر على دمج الأماكن.

en: Field '%(fldname)s' not found
ar: الحقل '%(fldname)s' غير موجود

en: Pro-Gen import
ar: استيراد Pro-Gen

en: Death cause
ar: سبب الموت

en: Youngest living person
ar: أصغر شخص على قيد الحياة

en: Oldest living person
ar: أكبر شخص على قيد الحياة

en: Person died at youngest age
ar: شخص مات بأصغر سن

en: Person died at oldest age
ar: شخص مات بأكبر سن

en: Person married at youngest age
ar: شخص تزوّج(ـت) بأصغر سن

en: Person married at oldest age
ar: شخص تزوّج(ـت) بأكبر سن

en: Person divorced at youngest age
ar: شخص تطلّق(ـت) بأصغر سن

en: Person divorced at oldest age
ar: شخص تطلّق(ـت) بأكبر سن

en: Youngest father
ar: أصغر أب

en: Youngest mother
ar: أصغر أم

en: Oldest father
ar: أكبر أب

en: Oldest mother
ar: أكبر أم

en: Couple with most children
ar: أزواج بأكبر عدد من الأبناء

en: Living couple married most recently
ar: أزواج على قيد الحياة تزوّجوا حديثاً

en: Living couple married most long ago
ar: أزواج على قيد الحياة تزوّجوا من فترة طويلة

en: Shortest past marriage
ar: أقصر فترة زواج

en: Longest past marriage
ar: أطول فترة زواج

en: Top Left
ar: أعلى لليسار

en: Top Right
ar: أعلى لليمين

en: Bottom Left
ar: أسفل لليسار

en: Bottom Right
ar: أسفل لليمين

en: Remove cross hair
ar: إزالة إشارة التحديد

en: Add cross hair
ar: إضافة إشارة التحديد

en: Unlock zoom and position
ar: إلغاء إقفال الموقع و التكبير

en: Lock zoom and position
ar: إقفال الموقع و التكبير

en: Add place
ar: إضافة مكان

en: Link place
ar: ربط مكان

en: Center here
ar: وسّط هنا

en: Replace '%(map)s' by =>
ar: استبدال '%(map)s' بـ =>

en: Center on this place
ar: توسيط في هذا المكان

en: Nothing for this view.
ar: لا يوجد شيء لهذا العرض.

en: Specific parameters
ar: وسائط محدّدة

en: Where to save the tiles for offline mode.
ar: مسار حفظ الخريطة بدون إتصال بالانترنت.

en: Zoom used when centering
ar: مقدار التكبير في حالة التوسيط

en: The map
ar: الخريطة

en: Can't create tiles cache directory %s
ar: غير قادر على حفظ الخريطة بالمجلد %s

en: Can't create tiles cache directory for '%s'.
ar: غير قادر على حفظ الخريطة بالمجلد '%s'.

en: Place Selection in a region
ar: تحديد مكان في منطقة

note: if we found no place, we must create a default place.
en: New place with empty fields
ar: مكان جديد بحقول فارغة

en: Denmark
ar: الدّنمارك

note: TODO for Arabic, should the next line's comma be translated?
en:  parish
ar:  دائرة

note: TODO for Arabic, should the next line's comma be translated?
en:  state
ar:  مقاطعة

en: Eniro map not available
ar: خريطة Eniro غير متوفرة

en: Coordinates needed in Denmark
ar: الإحداثيات مطلوبة بالدنمارك

en: EniroMaps
ar: خرائط Eniro

en: Opens on kartor.eniro.se
ar: فتح في kartor.eniro.se

en: GoogleMaps
ar: خرائط غوغل

en: Open on maps.google.com
ar: فتح بخرائط غوغل

en: OpenStreetMap
ar: خرائط أوبن ستريت

en: Open on openstreetmap.org
ar: فتح بـopenstreetmap.org

en: Deceased: %s
ar: المرحوم: %s

note: display the results feature request 2356: avoid genitive form
en: Sorted events of %s
ar: أحداث مرتبة لـ %s

en: Event Date
ar: تاريخ الحدث:

en: Event Place
ar: مكان الحدث

en: Event Type
ar: نوع الحدث

note: display the results
en: Sorted events of family
     %(father)s - %(mother)s
ar: أحداث مرتبة للعائلة
     %(father)s - %(mother)s

en: Family Member
ar: عضو بالعائلة

en: Personal events of the children
ar: أحداث شخصية للأبناء

en: Home person not set.
ar: لم يتم تخصيص شخص رئيسي.

en: %(person)s and %(active_person)s are the same person.
ar: %(person)s و %(active_person)s نفس الشخص.

en: %(person)s is the %(relationship)s of %(active_person)s.
ar: %(person)s (تـ)يكون %(relationship)s %(active_person)s.

en: %(person)s and %(active_person)s are not directly related.
ar: %(person)s و %(active_person)s ليسوا على قرابة مباشرة.

en: %(person)s and %(active_person)s have following in-law relations:
ar: %(person)s و %(active_person)s لديهما القرابات التالية بالمصاهرة:

en: Relationships of %(person)s to %(active_person)s
ar: قرابات %(person)s و %(active_person)s

en: Parent
ar: والد(ة)

en: Partner
ar: شريك

en: Partial
ar: جزئي

en: Remarks with inlaw family
ar: إشارات بعائلة المصاهرة

en: Remarks
ar: إشارات

en: The following problems were encountered:
ar: واجه غرمبز هذه الأخطاء:

note: else "nearby" comments are ignored
en: Filtering_on|all
ar: الكل

en: Filtering_on|Inverse Person
ar: عكس الشخص

en: Filtering_on|Inverse Family
ar: عكس العائلة

en: Filtering_on|Inverse Event
ar: عكس الحدث

en: Filtering_on|Inverse Place
ar: عكس المكان

en: Filtering_on|Inverse Source
ar: عكس المصدر

en: Filtering_on|Inverse Repository
ar: عكس المستودع

en: Filtering_on|Inverse Media
ar: عكس كائن الوسائط

en: Filtering_on|Inverse Note
ar: عكس الملاحظة

en: Filtering_on|all people
ar: كل الأشخاص

en: Filtering_on|all families
ar: كل العائلات

en: Filtering_on|all events
ar: كل الأحداث

en: Filtering_on|all places
ar: كل الأماكن

en: Filtering_on|all sources
ar: كل المصادر

en: Filtering_on|all repositories
ar: كل المستودعات

en: Filtering_on|all media
ar: كل الوسائط

en: Filtering_on|all notes
ar: كل الملاحظات

en: Filtering_on|males
ar: ذكور

en: Filtering_on|females
ar: إناث

en: Filtering_on|people with unknown gender
ar: أشخاص بجنس مجهول

en: Filtering_on|incomplete names
ar: أسماء غير مكتملة

en: Filtering_on|people with missing birth dates
ar: أشخاص بتواريخ ميلاد غير مكتملة

en: Filtering_on|disconnected people
ar: أشخاص منقطعة

en: Filtering_on|unique surnames
ar: أسماء عائلة فريدة

en: Filtering_on|people with media
ar: أشخاص لديهم وسائط

en: Filtering_on|media references
ar: مراجع الوسائط

en: Filtering_on|unique media
ar: وسائط فريدة

en: Filtering_on|missing media
ar: وسائط مفقودة

en: Filtering_on|media by size
ar: وسائط حسب الحجم

en: Filtering_on|list of people
ar: قائمة بالأشخاص

en: Summary counts of current selection
ar: عدد التحديد الحالي

en: Right-click row (or press ENTER) to see selected items.
ar: انقر بالزر الأيمن على السطر (أو ENTER) لعرض البنود المحدّدة.

en: Count/Total
ar: مجموع/عدد

en: Object
ar: كائن

en: People
ar: أشخاص

en: Sources
ar: مصادر

en: Filtering on %s
ar: ترشيح %s

en: Name type
ar: نوع الاسم

en: birth event but no date
ar: حدث ميلاد دون ثاريخ

en: missing birth event
ar: حدث ميلاد مفقود

en: Media count
ar: عدد الوسائط

en: Reference
ar: مرجع

en: media
ar: وسائط

en: Unique Media
ar: وسائط فريدة

en: Missing Media
ar: وسائط مفقودة

en: Size in bytes
ar: حجم بالبايت

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: Filter matched {number_of} record. | Filter matched {number_of} records.
ar[0]: عُثِرَ على {number_of} من السجلات.

en: Name Father
ar: اسم الأب

en: Remark
ar: إشارة

en: Name Mother
ar: اسم الأم

en: No birth relation with child
ar: لا توجد قرابة بالميلاد مع الابن(ـة)

en: Unknown gender
ar: جنس مجهول

note: display the title
en: Link References for this note
ar: مراجع مرتبطة بهذه الملاحظة

en: Link check
ar: فحص الرابط

en: Ok
ar: موافق

en: Failed: missing object
ar: فشل: كائن مفقود

en: Internet
ar: إنترنت

en: No link references for this note
ar: لا توجد مراجع مرتبطة بهذه الملاحظة

note: display the title
en: Events of %(date)s
ar: أحداث %(date)s

en: Events on this exact date
ar: أحداث بتاريخ محدّد

en: No events on this exact date
ar: لا توجد أحداث بهذا التاريخ المحدّد

en: Other events on this month/day in history
ar: أحداث أخرى حدثت في هذا الشهر/اليوم

en: No other events on this month/day in history
ar: لا توجد أحداث أخرى حدثت في هذا الشهر/اليوم

en: Other events in %(year)d
ar: أحداث أخرى في %(year)d

en: No other events in %(year)d
ar: لا توجد أحداث في %(year)d

en: Display people and ages on a particular date
ar: عرض الأشخاص و الأعمار في تاريخ محدّد

en: All Events
ar: كل الأحداث

en: Display a person's events, both personal and family.
ar: عرض أحداث الشخص العائلة و الشخصية.

en: All Family Events
ar: كل أحداث العائلة

en: Display the family and family members events.
ar: عرض أحداث العائلة و أحداث أفرادها أيضاً.

en: Relation to Home Person
ar: قرابة الشخص الرئيسي

en: Display all relationships between person and home person.
ar: عرض كل القرابات ما بين الشخص الحالي و الرئيسي.

en: Display filtered data
ar: عرض البيانات المرشّحة

en: On This Day
ar: في هذا اليوم

en: Display events on a particular day
ar: عرض الأحداث بيوم محدّد

en: Source or Citation
ar: مصدر أو استشهاد

en: %s References
ar: مراجع ال%s

en: Display references for a %s
ar: عرض مراجع %s

en: Link References
ar: رابط المراجع

en: Display link references for a note
ar: عرض رابط المراحع للملاحظة

en: Display the repository reference for sources related to the active repository
ar: عرض مرجع المستودع الحالي لجميع المصادر المرتبطة

en: Same Surnames
ar: نفس أسماء العائلة

en: Display people with the same surname as a person.
ar: عرض جميع الأشخاص الذين يحملون نفس اسم العائلة

en: Same Given Names
ar: نفس الاسم

en: Display people with the same given name as a person.
ar: عرض جميع الأشخاص الذين يحملون نفس الاسم.

en: Same Given Names - stand-alone
ar: نفس الاسم - لوحده

en: Display a person's siblings.
ar: عرض أخوة الشخص.

note: display the title
en: References for this %s
ar: مصادر لـ %s

en: No references for this %s
ar: لا توجد مراجع لـ %s

en: Call number
ar: رقم الهاتف

en: Type of media
ar: نوع الوسائط

en: People with incomplete surnames
ar: أشخاص بأسماء عائلة غير مكتملة

en: Matches people with lastname missing
ar: العثور على الأشخاص الذين أسماء عائلاتهم مفقودة

en: People matching the <surname>
ar: أشخاص لديهم <اسم العائلة>

en: Matches people with same lastname
ar: العثور على أشخاص بنفس اسم العائلة

en: People matching the <given>
ar: أشخاص لديهم <اسم>

en: Matches people with same given name
ar: العثور على أشخاص بنفس الاسم

en: People with incomplete given names
ar: أشخاص بأسماء غير مكتملة

en: Matches people with firstname missing
ar: العثور على الأشخاص بأسماء مفقودة

note: display the title
en: People sharing the surname '%s'
ar: أشخاص يتشاركون باسم العائلة '%s'

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: There is {number_of} person with a matching name, or alternate name.
     | There are {number_of} people with a matching name, or alternate name.
ar[0]: هناك {number_of} من الأشخاص باسم مطابق، أو اسم بديل.

note: display the title
en: People with the given name '%s'
ar: أشخاص باسم '%s'

note: display the title feature request 2356: avoid genitive form
en: Siblings of %s
ar: أخوة %s

en: Sibling
ar: أخ(ـت)

en: self
ar: نفسه

en: Catalan Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات الكاتلونية

en: Calculates relationships between people
ar: حساب القرابات بين الأشخاص

en: Czech Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات التشيكية

en: Danish Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات الدنمركية

en: German Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات الألمانية

en: Spanish Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات الاسبانية

en: Finnish Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات الفنلندية

en: French Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات الفرنسية

en: Croatian Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات الكرواتية

en: Hungarian Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات الهنغارية

en: Italian Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات الايطالية

en: Dutch Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات الهولندية

en: Norwegian Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات النروجية

en: Polish Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات البولندية

en: Portuguese Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات البرتغالية

en: Russian Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات الروسية

en: Slovak Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات السلوفاكية

en: Slovenian Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات السلوفينية

en: Swedish Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات السويدية

en: Category Sidebar
ar: الشريط الجانبي للأقسام

en: Category
ar: تصنيف

en: Alphabetical Index
ar: فهرس أبجدي

en: Index
ar: فهرس‎

en: Page break between generations
ar: فاصل صفحة بين الأجيال

en: Birthday and Anniversary Report
ar: تقرير الذكرى السنوية و عيد الميلاد

en: My Birthday Report
ar: تقرير عيد ميلادي

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Relationships shown are to %s
ar: قرابات لـ %s

en: Title text
ar: نص العنوان

en: Title text style
ar: قالب نص العنوان

en: Data text display
ar: عرض البيانات النصية

en: Day text style
ar: قالب نص اليوم

en: Month text style
ar: قالب نص الشهر

en: Custom Text
ar: نص مخصّص

en: Initial Text
ar: نص إستهلالي

en: Middle Text
ar: نص بالوسط

en: Text to display in the middle
ar: نص ليتم عرضه بالوسط

en: Final Text
ar: نص نهائي

en: sp. %(spouse)s
ar: زوج. %(spouse)s

en: %s sp.
ar: %s زوج.

en: Numbering system
ar: نظام الترقيم

en: Simple numbering
ar: ترقيم بسيط

en: d'Aboville numbering
ar: ترقيم d'Aboville

en: Henry numbering
ar: ترقيم Henry

en: de Villiers/Pama numbering
ar: ترقيم de Villiers/Pama

en: Meurgey de Tupigny numbering
ar: ترقيم Meurgey de Tupigny

en: The numbering system to be used
ar: نظام الترقيم الذي سيتم استعماله

en: Show marriage info
ar: عرض معلومات الزواج

en: Show divorce info
ar: عرض معلومات الطلاق

en: Show duplicate trees
ar: عرض الأشجار المنسوخة طبق الأصل

en: The style used for the level %d display.
ar: القالب المستعمل بمستوى العرض %d.

en: The style used for the spouse level %d display.
ar: القالب المستعمل بمستوى عرض زوج %d.

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Ancestral Report for %s
ar: تقرير السلف لـ %s

en: More about %(person_name)s:
ar: المزيد عن %(person_name)s:

en: %(name)s is the same person as [%(id_str)s].
ar: %(name)s نفس الشخص كـ [%(id_str)s].

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Notes for %s
ar: ملاحظات %s

en: Address:
ar: عنوان:

note: translators: needed for Arabic, ignore otherwise
en: %s,
ar: %s،

note: translators: needed for Arabic, ignore otherwise
en: ;
ar: ؛

en: Children of %(mother_name)s and %(father_name)s
ar: أبناء %(mother_name)s و %(father_name)s

en: More about %(mother_name)s and %(father_name)s:
ar: المزيد عن %(mother_name)s و %(father_name)s:

en: Spouse: %s
ar: زوج: %s

en: Relationship with: %s
ar: على قرابة بـ: %s

en: Page break before end notes
ar: فاصل صفحة قبل الملاخظات الأخيرة

en: Use complete sentences
ar: استعمال جمل كاملة

en: Use full dates instead of only the year
ar: استعمال التواريخ الكاملة بدلاً عن السنة فقط

en: Compute death age
ar: حساب العمر عند الممات

en: Omit duplicate ancestors
ar: تجاهل السّلف المتكرّر

en: Use callname for common name
ar: استعمال اللقب كاسم شائع

en: Include events
ar: تضمين الأحداث

en: Include Photo/Images from Gallery
ar: تضمين الصور من المعرض

en: Include notes
ar: تضمين الملاحظات

en: Include sources
ar: تضمين المصادر

en: Include sources notes
ar: تضمين ملاحظات المصادر

en: Include addresses
ar: تضمين العناوين

en: Include alternative names
ar: تضمين الأسماء الأخرى

en: Replace missing places with ______
ar: استبدال الأماكن المفقودة بـ ______

en: Replace missing dates with ______
ar: استبدال التواريخ المفقودة بـ ______

en: The style used for the children list title.
ar: القالب المستعمل بعنوان قائمة الأبناء.

en: The style used for first level headings.
ar: القالب المستعمل بترويسة المستوى الأول.

en: The style used for second level headings.
ar: القالب المستعمل بترويسة المستوى الثاني.

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Descendant Report for %(person_name)s
ar: تقرير ذّرّيّة %(person_name)s

en: Notes for %(mother_name)s and %(father_name)s:
ar: ملاحظات %(mother_name)s و %(father_name)s:

en: Record (Modified Register) numbering
ar: ترقيم السجلات

en: Include spouses
ar: تضمين الأزواج

en: Include spouse reference
ar: تضمين مرجع الزوج

en: Include sign of succession ('+') in child-list
ar: تضمين إشارة ('+') بقائمة الأبناء

en: Include path to start-person
ar: تضمين مسار الشخص الرئيسي

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: End of Line Report for %s
ar: تقرير نهاية السطر لـ %s

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: All the ancestors of %s who are missing a parent
ar: كل أسلاف %s الذين لهم والد مفقود

en: The style used for the subtitle.
ar: القالب المستعمل بالعنوان الفرعي.

en: acronym for male|M
ar: ذكر

en: acronym for female|F
ar: أنثى

en: acronym for unknown|%dU
ar: %d مجهول

en: Family Group Report - Generation %d
ar: تقرير مجموعة عائلة - جيل %d

en: Family Group Report
ar: تقرير مجموعة عائلة

en: Center Family
ar: العائلة الأساسية

en: Create reports for all descendants of this family.
ar: إنشاء تقارير لكل ذّرّيّة لهذه العائلة.

note: #########################
en: Parent Marriage
ar: زواج الأب

en: Parent Events
ar: أحداث الأب

en: Parent Addresses
ar: عناوين الأب

en: Parent Notes
ar: ملاحظات الأب

en: Dates of Relatives
ar: تواريخ القرابات

en: Children Marriages
ar: زيجات الأبناء

en: Generation numbers (recursive only)
ar: أرقام الأجيال (عودي فقط)

en: Print fields for missing information
ar: طباعة الحقول ذات المعلومات المفقودة

en: The style used for the parent's name
ar: القالب المستعمل باسم الأب.

note: make sure it's translated, so it can be used below, in "combine"
en: %(str1)s in %(str2)s.
ar: %(str1)s في %(str2)s.

en: Alternate Parents
ar: أبوان آخران

en: Associations
ar: علاقات

en: Images
ar: صور

en: Complete Individual Report
ar: تقرير فرد

en: List events chronologically
ar: قائمة الأحداث مرتبة زمنياً

en: Include Source Information
ar: تضمين معلومات المصدر

note: ###############################
en: Sections
ar: أقسام

note: ###############################
en: Event groups
ar: مجموعات الحدث

en: The style used for the spouse's name.
ar: القالب المستعمل باسم الزوج.

en: The basic style used for table headings.
ar: القالب الأساسي المستعمل بترويسات الجداول.

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Kinship Report for %s
ar: تقرير القرابة لـ %s

en: Include cousins
ar: تضمين أبناء العم أو الخال

en: Include aunts/uncles/nephews/nieces
ar: تضمين العمات/الخالات/الأعمام/الأخوال/أبناء الأخ(ـت)

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Number of Ancestors for %s
ar: عدد السلف لـ %s

en: Generation {number} has {count} individual. {percent} | Generation {number} has {count} individuals. {percent}
ar[0]: جيل {number} لديه {count} من الأفراد. {percent}

note: Write the title line. Set in INDEX marker so that this section will be identified as a major category if this is included in a Book report.
en: Place Report
ar: تقرير المكان

en: Gramps ID: %s
ar: معرّف غرمبز: %s

en: Events that happened at this place
ar: أحداث جرت بهذا المكان

en: Type of Event
ar: نوع الحدث

en: People associated with this place
ar: أشخاص مرتبطون بهذا المكان

en: Select using filter
ar: تحديد باستخدام المرشّح

en: Select places using a filter
ar: تحديد الأماكن باستخدام المرشّح

en: Select places individually
ar: تحديد الأماكن بشكل فردي

en: List of places to report on
ar: قائمة الأماكن المراد التقرير عنها

en: Center on
ar: توسيط في

en: Use call name
ar: استعمال اللقب

en: Don't use call name
ar: لا تستعمل اللقب

en: Footer text
ar: نص التذييل

en: The style used for the footer.
ar: القالب المستعمل بالتذييل.

en: Title of the Book
ar: عنوان الكتاب

en: book|Title
ar: عنوان

en: Title string for the book.
ar: نص عنوان الكتاب.

en: Subtitle
ar: عنوان فرعي

en: Subtitle of the Book
ar: العنوان الفرعي للكتاب

en: Subtitle string for the book.
ar: نص العنوان الفرعي للكتاب.

en: Copyright %(year)d %(name)s
ar: حقوق النشر %(year)d %(name)s

en: Footer
ar: تذييل

en: Footer string for the page.
ar: نص تذييل الصفحة.

en: Image Size
ar: قياس الصورة

en: Database Summary Report
ar: تقرير ملخص قاعدة بيانات

en: Number of individuals: %d
ar: عدد الأفراد: %d

en: Males: %d
ar: ذكور: %d

en: Females: %d
ar: إناث: %d

en: Individuals with unknown gender: %d
ar: أفراد بجنس مجهول: %d

en: Incomplete names: %d
ar: أسماء غير مكتملة: %d

en: Individuals missing birth dates: %d
ar: أفراد بتواريخ ميلاد مفقودة: %d

en: Disconnected individuals: %d
ar: أفراد منقطعين: %d

en: Unique surnames: %d
ar: أسماء عائلة فريدة: %d

en: Individuals with media objects: %d
ar: أفراد بوسائط: %d

en: Number of families: %d
ar: عدد العائلات: %d

en: Number of unique media objects: %d
ar: عدد الوسائط الفريدة: %d

en: Total size of media objects: %s MB
ar: مجموع حجم الوسائط: %s ميغابايت

en: Table Of Contents
ar: جدول المحتويات

en: Contents
ar: محتويات

en: The style used for third level headings.
ar: القالب المستعمل بترويسة المستوى الثالث.

en: Tag Report
ar: تقرير وسم

en: You must first create a tag before running this report.
ar: يجب عليك إنشاء وسم قبل تشغيل هذا التقرير.

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Tag Report for %s Items
ar: تقرير وسم لبنود %s

en: Publication Information
ar: معلومات النشر

en: The tag to use for the report
ar: الوسم الذي سيستعمل بهذا التقرير

en: Ahnentafel Report
ar: تقرير Ahnentafel

en: Produces a textual ancestral report
ar: يقوم بإنشاء تقرير نصي عن السلف

en: Produces a report of birthdays and anniversaries
ar: يقوم بإنشاء تقرير عن أعياد الميلاد و المناسبات السنوية

en: Add custom text to the book report
ar: إضافة نص مخصّص لتقرير الكتاب

en: Descendant Report
ar: تقرير الذّرّيّة

en: Produces a list of descendants of the active person
ar: يقوم بإنشاء قائمة بذّرّيّة الشخص النشط

en: Detailed Ancestral Report
ar: تقرير مفصّل عن السلف

en: Produces a detailed ancestral report
ar: يقوم بإنشاء تقرير مفصّل عن السلف

en: Detailed Descendant Report
ar: تقرير مفصّل عن الذّرّيّة

en: Produces a detailed descendant report
ar: يقوم بإنشاء تقرير مفصّل عن الذّرّيّة

en: End of Line Report
ar: تقرير نهاية الخط

en: Produces a textual end of line report
ar: يقوم بإنشاء تقرير نصي عن نهاية الخط

en: Produces a complete report on the selected people
ar: يقوم بإنشاء تقرير متكامل عن الأشخاص المحددين

en: Kinship Report
ar: تقرير القرابة

en: Number of Ancestors Report
ar: تقرير عدد السلف

en: Produces a textual place report
ar: يقوم بإنشاء تقرير نصي عن المكان

en: Title Page
ar: عنوان الصفحة

en: Produces a title page for book reports.
ar: يقوم بإنشاء عنوان للصفحة لتقارير الكتاب.

en: Records Report
ar: تقرير السجلات

en: _Accept changes and close
ar: _قبول التعديلات ثم الإغلاق

en: Capitalization changes
ar: تغييرات بحالة الأحرف

en: Checking Family Names
ar: فحص أسماء العائلة

en: Searching family names
ar: بحث عن أسماء العائلة

en: No modifications made
ar: لم تحدث أية تغييرات

en: Original Name
ar: اسم أصلي

en: Capitalization Change
ar: تغييرات بحالة الأحرف

en: Building display
ar: بناء عرض

en: Change Event Types
ar: تغيير أنواع الحدث

en: Change types
ar: تغيير الأنواع

en: Analyzing Events
ar: تحليل أحداث

en: No event record was modified.
ar: لم يتم تعديل سجل أي حدث.

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {number_of} event record was modified. | {number_of} event records were modified.
ar[0]: عُدِّلت {number_of} من سجلات الأحداث.

en: Checking Database
ar: فحص قاعدة بيانات

en: Looking for cross table duplicates
ar: بحث عن جداول متعارضة

en: Check Integrity
ar: فحص التكامل

en: Rebuilding reference maps...
ar: إعادة بناء خرائط المرجع...

en: Objects referenced by this note were referenced but missing so that is why they have been created when you ran Check and Repair on %s.
ar: الكائنات المشار إليها من قبل هذه الملاحظة غير موجودة وهذا سبب إنشائهم عند تشغيل الفحص والإصلاح في %s.

en: Looking for duplicate spouses
ar: بحث عن أزواج متكرّرين

en: Looking for ctrl characters in notes
ar: بحث عن محارف التحكم بالملاحظات

en: Looking for broken family links
ar: بحث عن روابط مكسورة للعائلة

en: Looking for unused objects
ar: بحث عن كائنات غير مستعملة

en: Select file
ar: تحديد ملف

en: Media object could not be found
ar: لم يُعْثَر على كائن الوسائط

en: Looking for empty people records
ar: بحث عن سجلات فارغة للأشخاص

en: Looking for empty family records
ar: بحث عن سجلات فارغة للعائلات

en: Looking for empty event records
ar: بحث عن سجلات فارغة للأحداث

en: Looking for empty source records
ar: بحث عن سجلات فارغة للمصادر

en: Looking for empty citation records
ar: بحث عن سجلات فارغة للاستشهادات

en: Looking for empty place records
ar: بحث عن سجلات فارغة للأماكن

en: Looking for empty media records
ar: بحث عن سجلات فارغة للوسائط

en: Looking for empty repository records
ar: بحث عن سجلات فارغة للمستودعات

en: Looking for empty note records
ar: بحث عن سجلات فارغة للملاحظات

en: Looking for empty families
ar: بحث عن عائلات فارغة

en: Looking for broken parent relationships
ar: بحث عن قرابات مكسورة للآباء

en: Looking for event problems
ar: بحث عن مشاكل الأحداث

en: Looking for person reference problems
ar: بحث عن مشاكل مرجع الشخص

en: Looking for family reference problems
ar: بحث عن مشاكل مرجع العائلة

en: Looking for repository reference problems
ar: بحث عن مشاكل مرجع المستودع

en: Looking for place reference problems
ar: بحث عن مشاكل مرجع المكان

en: Looking for citation reference problems
ar: بحث عن مشاكل مرجع الاستشهاد

en: Looking for source reference problems
ar: بحث عن مشاكل مرجع المصدر

en: Looking for media object reference problems
ar: بحث عن مشاكل مرجع الوسائط

en: Looking for note reference problems
ar: بحث عن مشاكل مرجع الملاحظة

en: Looking for tag reference problems
ar: بحث عن مشاكل مرجع الوسم

en: No errors were found
ar: لم يُعْثَر على أية أخطاء

en: The database has passed internal checks
ar: نجحت قاعدة البيانات بتخطي كل الفحوصات الداخلية

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} broken child/family link was fixed
     | {quantity} broken child/family links were fixed
ar[0]: أُصْلِحت {quantity} من روابط العائلة أو الأبناء المعطلة

en: Non existing child
ar: ابن غير موجود

en: %(person)s was removed from the family of %(family)s
ar: تم إزالة %(person)s من عائلة %(family)s

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} broken spouse/family link was fixed
     | {quantity} broken spouse/family links were fixed
ar[0]: أُصْلِحت {quantity} من روابط الأسرة أو الأزواج المعطلة

en: Non existing person
ar: شخص غير موجود

en: %(person)s was restored to the family of %(family)s
ar: تم استعادة %(person)s من عائلة %(family)s

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} duplicate spouse/family link was found
     | {quantity} duplicate spouse/family links were found
ar[0]: عُثِرَ على {quantity} من الروابط المتكررة لعائلة أو زوج

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} corrupted family relationship fixed
     | {quantity} corrupted family relationships fixed
ar[0]: تم إصلاح  {quantity} قرابة عائلية معطوبة

en: {quantity} person was referenced but not found
     | {quantity} persons were referenced, but not found
ar[0]: أُشِيْر إلى {quantity} من الأشخاص برغم عدم وجودهم

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} family was referenced but not found
     | {quantity} families were referenced, but not found
ar[0]: {quantity} من العائلات أشير إليها مع عدم وجودها

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} date was corrected
     | {quantity} dates were corrected
ar[0]: {quantity} من التواريخ تم تصحيحها

en: {quantity} repository was referenced but not found
     | {quantity} repositories were referenced, but not found
ar[0]: {quantity} من المستودعات أُشِيْر إليها برغم عدم وجودها

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} media object was referenced but not found
     | {quantity} media objects were referenced, but not found
ar[0]: أُشِيْر إلى {quantity} من الوسائط رغم عدم وجودها

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} missing media object was replaced
     | {quantity} missing media objects were replaced
ar[0]: اُسْتُبدلت {quantity} من الوسائط المفقودة

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} missing media object was removed
     | {quantity} missing media objects were removed
ar[0]: أُزِيْلت {quantity} من الوسائط المفقودة

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} event was referenced but not found
     | {quantity} events were referenced, but not found
ar[0]: أُشِيْر إلى {quantity} من الأحداث برغم عدم وجودها

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} invalid birth event name was fixed
     | {quantity} invalid birth event names were fixed
ar[0]: أُصْلِحت أسماء {quantity} من أحداث الميلاد غير الصحيحة

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} invalid death event name was fixed
     | {quantity} invalid death event names were fixed
ar[0]: أُصْلِحت أسماء {quantity} من أحداث الممات غير الصحيحة

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} place was referenced but not found
     | {quantity} places were referenced, but not found
ar[0]: أُشِيْر إلى {quantity} من الأماكن رغم عدم وجودها

en: {quantity} citation was referenced but not found
     | {quantity} citations were referenced, but not found
ar[0]: أُشِيْر إلى {quantity} من الاستشهادات رغم عدم وجودها

en: {quantity} source was referenced but not found
     | {quantity} sources were referenced, but not found
ar[0]: أُشِيْر إلى {quantity} من المصادر رغم عدم وجودها

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} note object was referenced but not found
     | {quantity} note objects were referenced, but not found
ar[0]: أُشِيْر إلى {quantity} من الملاحظات رغم عدم وجودها

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} tag object was referenced but not found
     | {quantity} tag objects were referenced, but not found
ar[0]: أُشِيْر إلى {quantity} من الوسومات رغم عدم وجودها

en: All reference maps have been rebuilt.
ar: تم إعادة بناء كل خرائط المرجع.

en: Integrity Check Results
ar: نتائح فحص التكامل

en: _Filter:
ar: _مرشح:

en: Event comparison filter selection
ar: مرشّح تحديد مقارنة الحدث

en: Event Comparison tool
ar: أداة مقارنة الحدث

en: Selecting people
ar: تحديد أشخاص

en: No matches were found
ar: لم يُعْثَر على أي شيء

en: Event Comparison Results
ar: نتائج مقارنة الحدث

en: %(event_name)s Date
ar: %(event_name)s تاريخ

note: This won't be shown in a tree
en: %(event_name)s Place
ar: %(event_name)s مكان

en: Building data
ar: بناء البيانات

en: Select filename
ar: تحديد اسم الملف

en: Event name changes
ar: تغييرات اسم الحدث

en: Extract Event Description
ar: استخراج وصف الحدث

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} event description has been added | {quantity} event descriptions have been added
ar[0]: أُضِيْفت {quantity} من أوصاف الأحداث

en: No event description has been added.
ar: لم يتم إضافة أي وصف حدث.

en: Co_mpare
ar: م_قارنة

en: Find Possible Duplicate People
ar: بحث عن إمكانية وجود أشخاص متكررين

en: Find Duplicates tool
ar: أداة البحث عن التكرارات

en: Tool settings
ar: إعدادات الأداة

en: No matches found
ar: لم يُعْثَر على أي شيء

en: Find Duplicates
ar: بحث عن التكرارات

en: Looking for duplicate people
ar: بحث عن أشخاص متكرّرين

en: Pass 1: Building preliminary lists
ar: مرحلة 1: بناء القوائم الرئيسية

en: Pass 2: Calculating potential matches
ar: مرحلة 2: حساب التطابقات المحتملة

en: Potential Merges
ar: إحتمالات الدمج

en: Rating
ar: تقدير

en: First Person
ar: أول شخص

en: Second Person
ar: ثاني شخص

en: Merge candidates
ar: دمج المرشحين

note: start the progress indicator
en: Starting
ar: بدء

en: Media Manager
ar: مدير الوسائط

en: Introduction
ar: مقدمة

en: Affected path
ar: مسار متأثر

en: Operation failed
ar: فشل بالعملية

en: Replace _substrings in the path
ar: استبدال النصوص الفرعية بالمسار

en: Replace substring settings
ar: إعدادات استبدال النصوص الفرعية

en: _Replace:
ar: إ_ستبدل:

en: _With:
ar: _مع:

en: Convert paths from relative to _absolute
ar: تحويل المسارات من نسبية لمطلقة

en: Convert paths from absolute to r_elative
ar: تحويل المسارات من نسبية لمطلقة

en: Add images not included in database
ar: إضافة الصور الغير مضمّنة بقاعدة البيانات

en: Ignore Date
ar: تجاهل التاريخ

en: Ignore Confidence
ar: تجاهل الثقة

en: Ignore Date and Confidence
ar: تجاهل التاريخ و الثقة

en: Merge citations tool
ar: أداة دمج الاستشهادات

en: Checking Sources
ar: فحص المصادر

en: Looking for citation fields
ar: بحث عن حقول الاستشهاد

en: Number of merges done
ar: عدد عمليات الدمج التي تمت

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {number_of} citation merged | {number_of} citations merged
ar[0]: دُمِجَت {number_of} من الاستشهادات

en: _Tag
ar: _وسم

en: Not related to "%s"
ar: ليس على قرابة بـ "%s"

en: NotRelated
ar: ليس على قرابة

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Everyone in the database is related to %s
ar: كل شخص بقاعدة البيانات على قرابة بـ %s

note: translators: leave all/any {...} untranslated TRANS: no singular form needed, as rows is always > 1
en: Setting tag for {number_of} person | Setting tag for {number_of} people
ar[0]: تخصيص وسم لـ {number_of} من الأشخاص

note: translators: leave all/any {...} untranslated TRANS: No singular form is needed.
en: Finding relationships between {number_of} person | Finding relationships between {number_of} people
ar[0]: العثور على قرابة بين {number_of} من الأشخاص

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: Looking for {number_of} person | Looking for {number_of} people
ar[0]: بحث عن {number_of} من الأشخاص

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: Looking up the name of {number_of} person | Looking up the names of {number_of} people
ar[0]: بحث عن أسماء {number_of} من الأشخاص

en: _Street:
ar: _شارع:

en: _City:
ar: _مدينة:

en: _Country:
ar: _دولة:

en: _ZIP/Postal Code:
ar: _رمز البريدي:

en: _Phone:
ar: _هاتف:

en: _Email:
ar: _بريد إلكتروني:

en: Database Owner Editor
ar: محرر مدير قاعدة البيانات

en: Edit database owner information
ar: تحرير معلومات مدير قاعدة البيانات

en: _Accept and close
ar: _موافقة و إغلاق

en: Name and title extraction tool
ar: أداة استخراج العنوان و الاسم

en: Prefixes to search for:
ar: بادئات للبحث عنها:

en: Extracting Information from Names
ar: استخراج معلومات من الأسماء

en: Analyzing names
ar: تحليل الأسماء

en: Current Name
ar: الاسم الحالي

en: Compound surname
ar: اسم عائلة مركّب

en: Extract information from names
ar: استخراج معلومات من الأسماء

en: Reference maps rebuilt
ar: تم إعادة بناء خرائط المرجع

en: Relationship Calculator
ar: حاسبة القرابات

en: Relationship calculator: %(person_name)s
ar: حاسبة القرابة: %(person_name)s

en: Relationship to %(person_name)s
ar: على قرابة بـ %(person_name)s

en: Relationship Calculator tool
ar: أداة حاسبة القرابة

en: %(person)s and %(active_person)s are not related.
ar: %(person)s و %(active_person)s ليسوا أقرباء.

en: Their common ancestor is %s.
ar: سلفهم المشترك هو %s.

en: Their common ancestors are %(ancestor1)s and %(ancestor2)s.
ar: أسلافهم المشتركين هم %(ancestor1)s و %(ancestor2)s.

en: Their common ancestors are:
ar: أسلافهم المشتركين هم:

en: Search for events
ar: بحث عن أحداث

en: Search for sources
ar: بحث عن مصادر

en: Search for places
ar: بحث عن أماكن

en: Search for media
ar: بحث عن وسائط

en: Search for repositories
ar: بحث عن مستودعات

en: Search for notes
ar: بحث عن ملاحظات

en: _Mark all
ar: إشارة للكل

en: _Unmark all
ar: _إلغاء الإشارة للكل

en: In_vert marks
ar: ع_كس الإشارات

en: Unused Objects
ar: كائنات غير مستعملة

note: Add mark column Add ignore column
en: Mark
ar: تحديد

en: Remove unused objects
ar: إزالة الكائنات الغير مستعملة

note: self.top.set_icon(ICON)
en: Reorder Gramps IDs
ar: إعادة ترتيب معرّفات غرمبز

en: Sort Events
ar: ترتيب الأحداث

en: Sort event changes
ar: تغييرات ترتيب الأحداث

en: Sorting personal events...
ar: ترتيب الأحداث الشخصية...

en: Sorting family events...
ar: ترتيب أحداث العائلة...

en: Tool Options
ar: خيارت الأداة

en: Select the people to sort
ar: تحديد الأشخاص لترتيبهم

en: Sort descending
ar: ترتيب تنازلي

en: Set the sort order
ar: تخصيص كيفية الترتيب

en: Include family events
ar: تضمين أحداث العائلة

en: Sort family events of the person
ar: ترتيب أحداث العائلة للشخص

en: Fix Capitalization of Family Names
ar: إصلاح أسماء العائلة ذات الأحرف الكبيرة (لاتينية)

en: Searches the entire database and attempts to fix capitalization of the names.
ar: بحث ضمن كل قاعدة البيانات مع محاولة إصلاح الأسماء بأحرف كبيرة.

en: Rename Event Types
ar: إعادة تسمية أنواع الحدث

en: Allows all the events of a certain name to be renamed to a new name.
ar: السماح بإعادة تسمية كل الأحداث باسم معين لاسم جديد.

en: Check and Repair Database
ar: فحص و إصلاح قاعدة البيانات

en: Checks the database for integrity problems, fixing the problems that it can
ar: بحث ضمن قاعدة البيانات عن أية مشاكل بالتكاملية و إصلاح ما يمكن إصلاحه.

en: Compare Individual Events
ar: مقارنة الأحداث الفردية

en: Not Related
ar: ليس على قرابة

en: Edit Database Owner Information
ar: تحرير معلومات مدير قاعدة البيانات

en: Extract Information from Names
ar: استخراج معلومات من الأسماء

en: Rebuild Reference Maps
ar: إعادة بناء خرائط المرجع

en: Rebuilds reference maps
ar: إعادة بناء خرائط المرجع

en: Remove Unused Objects
ar: إزالة الكائنات الغير مستعملة

en: Sorts events
ar: ترتيب الأحداث

en: Verify the Data
ar: التحقق من البيانات

en: Maximum _age
ar: أكبر _عمر

en: _Identify invalid dates
ar: تمييز التواريخ الخاطئة

en: _Hide marked
ar: إ_خفاء المؤشّرة

note: translators: needed for French+Arabic, ignore otherwise
en: %(severity)s: %(msg)s, %(type)s: %(gid)s, %(name)s
ar: %(severity)s: %(msg)s، %(type)s: %(gid)s، %(name)s

en: _Show all
ar: _عرض الكل

en: Baptism before birth
ar: تعميد قبل الميلاد

en: Death before baptism
ar: ممات قبل التعميد

en: Burial before birth
ar: دفن قبل الميلاد

en: Burial before death
ar: دفن قبل الممات

en: Death before birth
ar: ممات قبل المليلاد

en: Burial before baptism
ar: دفن قبل التعميد

en: Old age at death
ar: كبير بالسن عند الممات

en: Multiple parents
ar: تعدّد بالآباء

en: Married often
ar: متزوج كثيرا

en: Old and unmarried
ar: كبير بالسن غير متزوّج(ـة)

en: Too many children
ar: عدد كبير من الأبناء

en: Same sex marriage
ar: زواج مثلي

en: Female husband
ar: زوج أنثى

en: Male wife
ar: زوجة ذكر

en: Husband and wife with the same surname
ar: زوج و زوجة بنفس اسم العائلة

en: Large age difference between spouses
ar: فرق كبير بالسن بين الأزواج

en: Marriage before birth
ar: زواج قبل الميلاد

en: Marriage after death
ar: زواج بعد الممات

en: Early marriage
ar: زواج مبكّر

en: Late marriage
ar: زواج متأخّر

en: Old father
ar: أب مسنّ

en: Old mother
ar: أم مسنّة

en: Young father
ar: أب شاب

en: Young mother
ar: أم شابة

en: Unborn father
ar: أب غير مولود

en: Unborn mother
ar: أم غير مولودة

en: Dead father
ar: أب ميت

en: Dead mother
ar: أم ميتة

en: Large year span for all children
ar: مدى سنوات كبير لكل الأبناء

en: Large age differences between children
ar: فرق كبير بالسن بين الأبناء

en: Disconnected individual
ar: أفراد منقطعين

en: Invalid birth date
ar: تاريخ ميلاد خاطئ

en: Invalid death date
ar: تاريخ ممات خاطئ

en: Marriage date but not married
ar: تاريخ للزواج لكن بدون زواج

en: Old age but no death
ar: عمر كبير لكن دون ممات

en: Source: Title
ar: مصدر: عنوان

en: Source: ID
ar: مصدر: معرّف

en: Source: Author
ar: مصدر: مؤلف

en: Source: Abbreviation
ar: مصدر: اختصار

en: Source: Publication Information
ar: مصدر: معلومات النشر

en: Source: Last Changed
ar: مصدر: آخر تعديل

en: Add a new citation and a new source
ar: إضافة استشهاد جديد و مصدر جديد

en: Add a new citation to an existing source
ar: إضافة استشهاد جديد لمصدر موجود

en: Delete the selected citation
ar: حذف الاستشهاد المحدّد

en: Merge the selected citations
ar: دمج الاستشهادات المحدّدة

en: Citation View
ar: عرض استشهاد

en: Citation Filter Editor
ar: محرّر مرشّح الاستشهاد

en: Cannot merge citations.
ar: غير قادر على دمج الاستشهادات.

en: Edit the selected citation or source
ar: تحرير الاستشهاد أو المصدر المحدّد

en: Delete the selected citation or source
ar: حذف الاستشهاد أو المصدر المحدّد

en: Merge the selected citations or selected sources
ar: دمج الاستشهادات أو المصادر المحدّدة

en: Citation Tree View
ar: شجرة عرض الاستشهاد

en: Add citation...
ar: إضافة استشهاد...

en: Add source...
ar: إضافة مصدر...

en: Collapse all Nodes
ar: طي كل العُقد

en: Expand all Nodes
ar: توسيع كل العُقد

en: Cannot perform merge.
ar: غير قادر على تنفيذ الدمج.

en: Dashboard
ar: لوحة المعلومات

en: Add a new event
ar: إضافة حدث جديد

en: Edit the selected event
ar: تحرير الحدث المحدّد

en: Delete the selected event
ar: حذف الحدث المحدّد

en: Merge the selected events
ar: دمج الأحداث المحدّدة

en: Event Filter Editor
ar: محرر مرشّح حدث

en: Cannot merge event objects.
ar: غير قادر على دمج كائنات الحدث.

en: Marriage Date
ar: تاريخ الزواج

en: Add a new family
ar: إضافة عائلة جديدة

en: Edit the selected family
ar: تحرير العائلة المحدّدة

en: Delete the selected family
ar: حذف العائلة المحدّدة

en: Merge the selected families
ar: دمج العائلات المحدّدة

en: Family Filter Editor
ar: محرر مرشّح عائلة

en: Make Father Active Person
ar: تخصيص الأب كشخص نشط

en: Make Mother Active Person
ar: تخصيص الأم كشخص نشط

en: Cannot merge families.
ar: غير قادر على دمج العائلات.

en: Background
ar: الخلفية

note: options we don't show on the dialog #configdialog.add_checkbox(table, #        _('Allow radial text'), #        ??, 'interface.fanview-radialtext')
en: Layout
ar: تخطيط

en: No preview available
ar: لا تتوفر معاينة

note: form of the fan
en: Fan chart type
ar: نوع تخطيط المروحة

en: Print or save the Fan Chart View
ar: طباعة أو حفظ عرض تخطيط المروحة

en: Events places map
ar: خريطة أماكن الأحداث

en: GeoEvents
ar: أحداث

en: incomplete or unreferenced event ?
ar: حدث غير مكتمل أو بدون مرجع ؟

en: Show all events
ar: عرض كل الأحداث

en: Centering on Place
ar: توسيط بالمكان

en: Child : %(id)s - %(index)d : %(name)s
ar: ابن : %(id)s - %(index)d : %(name)s

en: Person : %(id)s %(name)s has no family.
ar: شخص : %(id)s %(name)s ليس لديه عائلة.

en: Family places map
ar: خريطة أماكن العائلة

en: GeoFamily
ar: عائلة

en: Geography
ar: جغرافية

en: All descendance for %s
ar: كل ذّرّيّة %s

en: Person places map
ar: خريطة أماكن الشخص

en: GeoPerson
ar: شخص

en: Animate
ar: تحريك

en: Animation speed in milliseconds (big value means slower)
ar: سرعة التحريك بالمللي ثانية (القيمة الأكبر تعني سرعة أقل)

en: How many steps between two markers when we are on large move ?
ar: ما هي عدد الخطوات ما بين علامتين في حالة التحريك بمسافات كبيرة؟

en: The animation parameters
ar: وسائط التحريك

en: GeoPlaces
ar: أماكن

en: Show all places
ar: عرض كل الأماكن

en: Edit the selected media object
ar: تحرير كائن الوسائط المحدّد

en: Delete the selected media object
ar: حذف كائن الوسائط المحدّد

en: Merge the selected media objects
ar: دمج كائن الوسائط المحدّد

en: Media Filter Editor
ar: محرر مرشّح وسائط

en: View in the default viewer
ar: عرض ضمن العارض الافتراضي

en: Cannot merge media objects.
ar: غير قادر على دمج كائنات الوسائط.

en: Delete the selected note
ar: حدف الملاحظة المحدّدة

en: Merge the selected notes
ar: دمج الملاحظة المحدّدة

en: Note Filter Editor
ar: محرر مرشّح ملاحظة

en: Cannot merge notes.
ar: غير قادر على دمج الملاحظات.

en: short for born|b.
ar: وُلد.

en: short for died|d.
ar: مات.

en: short for baptized|bap.
ar: تعميد.

en: short for christened|chr.
ar: تعميد (طفل).

en: short for buried|bur.
ar: دفن.

en: short for cremated|crem.
ar: حرق.

en: Jump to child...
ar: انتقال للابن...

en: Jump to father
ar: انتقال للأب...

en: Jump to mother
ar: انتقال للأم...

note: Mouse scroll direction setting.
en: Mouse scroll direction
ar: إتجاه عجلة الفأرة

en: Top <-> Bottom
ar: أعلى <-> أسفل

en: Left <-> Right
ar: يسار <-> يمين

en: Add New Parents...
ar: إضافة أبوان جديدان...

en: Show images
ar: عرض صور

en: Show marriage data
ar: عرض بيانات الزواج

en: Show unknown people
ar: إظهار الأشخاص المجهولين

en: Tree style
ar: نمط الشجرة

en: Standard
ar: قياسي

en: Compact
ar: مختصر

en: Expanded
ar: موسّع

en: Tree direction
ar: اتجاه الشجرة

en: Tree size
ar: حجم الشجرة

en: Person View
ar: عرض الشخص

en: People Tree View
ar: عرض شجرة الأشخاص

en: Place View
ar: عرض المكان

en: Place Tree View
ar: عرض شجرة الأماكن

en: Collapse this Entire Group
ar: طي كل هذه المجموعة

en: Expand this Entire Group
ar: توسيع كل هذه المجموعة

en: Add Existing Parents...
ar: إضافة آباء موجودون من قبل...

en: Add Partner...
ar: إضافة شريك...

en: _Reorder
ar: إعادة _ترتيب

en: Add a new family with person as parent
ar: إضافة عائلة جديدة مع شخص كوالد(ة)

en: Add a new set of parents
ar: إضافة مجموعة جديدة من الآباء

en: Add person as child to an existing family
ar: إضافة شخص كابن لعائلة موجودة

en: Change order of parents and families
ar: تغيير ترتيب الآباء و العائلات

en: Edit the active person
ar: تحرير الشخص النشط

en: Alive
ar: حيّ

en: %(date)s in %(place)s
ar: %(date)s في %(place)s

en: Edit parents
ar: تحرير الوالدين

en: Reorder parents
ar: إعادة ترتيب الآباء

en: Remove person as child of these parents
ar: إزالة شخص كابن لهؤلاء الوالدين

en: Remove person as parent in this family
ar: إزالة شخص كوالد(ة) في هذه العائلة

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en:  ({number_of} sibling) |  ({number_of} siblings)
ar[0]:  ({number_of} من الإخوة)

en:  (1 brother)
ar:  (1 أخ)

en:  (1 sister)
ar:  (1 أحت)

en:  (1 sibling)
ar:  ( 1 أخ(ـت) )

en:  (only child)
ar:  (ابن وحيد)

en: Add new child to family
ar: إضافة ابن جديد للعائلة

en: Add existing child to family
ar: إضافة ابن موجود سابقاً للعائلة

en: %(birthabbrev)s %(birthdate)s, %(deathabbrev)s %(deathdate)s
ar: %(birthabbrev)s %(birthdate)s، %(deathabbrev)s %(deathdate)s

en: Relationship type: %s
ar: نوع القرابة: %s

en: Broken family detected
ar: عُثِرَ على عائلة مقطوعة

en: Please run the Check and Repair Database tool
ar: يرجى تشغيل أداة فحص و إصلاح قاعدة البيانات

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en:  ({number_of} child) |  ({number_of} children)
ar[0]:  ({number_of} من الأبناء)

en:  (no children)
ar:  (بدون أبناء)

en: Use shading
ar: استخدم التظليل

en: Display edit buttons
ar: عرض أزرار التحرير

en: View links as website links
ar: عرض الروابط كروابط مواقع الانترنت

en: Show Details
ar: إظهار التفاصيل

en: Show Siblings
ar: عرض الأخوة

en: Home URL
ar: رابط الصفحة الرئيسية

en: Search URL
ar: رابط البحث

en: Add a new repository
ar: إضافة مستودع جديد

en: Delete the selected repository
ar: حذف المستودع المحدّد

en: Merge the selected repositories
ar: دمج المستودعات المحدّدة

en: Repository Filter Editor
ar: محرر مرشّح المستودع

en: Cannot merge repositories.
ar: غير قادر على دمج المستودعات.

en: Edit the selected source
ar: تحرير المصدر المحدّد

en: Delete the selected source
ar: حذف المصدر المحدّد

en: Merge the selected sources
ar: دمج المصادر المحدّدة

en: Source Filter Editor
ar: محرر مرشّح المصدر

en: Cannot merge sources.
ar: غير قادر على دمج المصادر.

en: The view showing all the events
ar: عرض كل الأحداث

en: The view showing all families
ar: عرض كل العائلات

en: The view showing Gramplets
ar: عرض أشرطة غرمبز

en: The view showing all the media objects
ar: عرض كل كائنات الوسائط

en: The view showing all the notes
ar: عرض كل الملاحظات

en: The view showing all relationships of the selected person
ar: عرض كل قرابات الشخص المحدّد

en: The view showing an ancestor pedigree of the selected person
ar: عرض شجرة السلف للشخص المحدّد

en: Charts
ar: رسوم بيانية

en: A view displaying places in a tree format.
ar: عرض الأماكن بطريقة الشجرة.

en: The view showing all the repositories
ar: عرض كل المستودعات

en: The view showing all the sources
ar: العرض يظهر كل المصادر

note: Add xml, doctype, meta and stylesheets
en: Address Book
ar: دفتر العناوين

en: Full Name
ar: الاسم الكامل

en: Web Links
ar: روابط ويب

en: State/ Province
ar: ولاية/ محافظة

note: Begin Navigation Menu-- is the style sheet either Basic-Blue or Visually Impaired, and menu layout is Drop Down? Basic Blue style sheet with navigation menus
en: Basic-Blue
ar: أزرق-أساسي

note: Visually Impaired style sheet with its navigation menus
en: Visually Impaired
ar: قليل المرئيات

en: Html|Home
ar: الرئيسية

en: Thumbnails
ar: مصغرات

en: Download
ar: تحميل

note: add contact column
en: Contact
ar: إتصال

en: Web Calendar
ar: تقويم ويب

en: Previous
ar: سابق

en: Next
ar: تالي

en:  [Click to Go]
ar:  [انقر للتنقل]

en: Church Parish
ar: أبرشية كنيسة

note: Note. We use '/' here because it is a URL, not a OS dependent pathname need to leave home link alone, so look for it ...
en: Home
ar: الرئيسية

en: Mime Type
ar: نوع MIME

en: File Type
ar: نوع الملف

en: Missing media object:
ar: كائن وسائط مفقود:

en: Could not create the directory: %s
ar: غير قادر على إنشاء المجلد: %s

en: Invalid file name
ar: اسم ملف غير صالح

en: Missing media objects:
ar: وسائط مفقودة:

note: Only the name of the husband is known Only the name of the wife is known
en: Family of %s
ar: عائلة %s

en: Web site title
ar: عنوان موقع الويب

en: File extension
ar: امتداده الملف

en: Copyright
ar: حقوق النسخ

en: Vertical   -- Left Side
ar: شاقولي   -- جانب أيسر

en: Graph generations
ar: رسم بياني للأجيال

en: Page Generation
ar: إنشاء صفحة

en: Download Filename
ar: اسم ملف التحميل

en: Family Links
ar: روابط العائلة

en: <absent>
ar: <مفقود>

en: Call Name
ar: لقب

en: Nick Name
ar: كنية

en: Age at Death
ar: العمر عند الممات

en: Stepfather
ar: زوج الأمّ

en: Stepmother
ar: زوجة الأبّ

en: Not siblings
ar: لا يوجد أخوة

en: Place Name | Name
ar:  إسم

en: Publication information
ar: معلومات النشر

en: Number of People
ar: عدد الأشخاص

note: _('translation') Number of directory levels up to get to self.html_dir / root Number of directory levels up to get to root generate progress pass for "Year At A Glance"
en: Web Calendar Report
ar: تقرير تقويم للويب

en: Created for %(author)s
ar: أنشئت لـ %(author)s

note: Add a link for year_glance() if requested
en: Year Glance
ar: لمحة عن العام

en: Formatting months ...
ar: صيفة الأشهر...

en: Calendar Title
ar: عنوان التقويم

en: My Family Calendar
ar: تقويم عائلتي

en: The title of the calendar
ar: عنوان التقويم

en: Content Options
ar: خيارت المحتوى

en: Create multiple year calendars
ar: إنشاء تقويمات متعددة الستوات

en: January Note
ar: ملاحظة يناير/كانون2

en: February Note
ar: ملاحظة فبراير/شباط

en: March Note
ar: ملاحظة مارس/آذار

en: April Note
ar: ملاحظة إبريل/نيسان

en: May Note
ar: ملاحظة أيار/مايو

en: June Note
ar: ملاحظة بونيو/حزيران

en: July Note
ar: ملاحظة يوليو/تموز

en: August Note
ar: ملاحظة أغسطس/آب

en: September Note
ar: ملاحظة سبتمبر/أيلول

en: October Note
ar: ملاحظة أكتوبر/تشرين1

en: November Note
ar: ملاحظة نوفمبر/تشرين2

en: December Note
ar: ملاحظة ديسمبر/كانون1

en: Include birthdays in the calendar
ar: تضمين أعياد الميلاد بالتقويم

en: Include anniversaries in the calendar
ar: تضمين الذكريات السنوية بالتقويم

en: %s old
ar: %s عمر

en: %(couple)s, <em>wedding</em>
ar: %(couple)s، <em>زواج</em>

en: {couple}, {years} year anniversary | {couple}, {years} year anniversary
ar[0]: {couple}، {years} من الأعوام على الذكرى السنوية

en: Webstuff
ar: مواد ويب

note: Mainz style sheet with its images
en: Mainz
ar: ماينز

note: Nebraska style sheet
en: Nebraska
ar: نبراسكا

note: no style sheet option
en: No style sheet
ar: بدون قالب
