Gramps 5.1.2 - en to ja translation catalogue (5629 entries)

en: Gramps is a genealogy program that is both intuitive for hobbyists and feature-complete for professional genealogists.
ja: Grampsは、愛好家にとっては直感的に使用でき、プロの系譜学者にとっても機能の充実した、系譜学プログラムです。

en: It gives you the ability to record the many details of the life of an individual as well as the complex relationships between various people, places and events.
ja: 個人の人生の多くの詳細を記録するだけでなく、さまざまな人々、場所、イベントとの複雑な関係性をも記録することができます。

en: All of your research is kept organized, searchable and as precise as you need it to be.
ja: 全ての調査は整理され、検索可能であり、必要に応じた正確さで保たれます。

en: Manage genealogical information, perform genealogical research and analysis
ja: 系統情報の管理、系統学的研究・分析

en: Genealogy;Family History;Research;Family Tree;GEDCOM;
ja: 系図;家族の歴史;研究;家系図;GEDCOM;

en: Gramps database
ja: Gramps データベース

en: Gramps package
ja: Gramps パッケージ

en: Gramps XML database
ja: Gramps XML データベース

en: GeneWeb source file
ja: GeneWeb ソースファイル

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Canada
ja: カナダ

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: Chile
ja: チリ

en: China
ja: 中国

en: Croatia
ja: クロアチア

en: England
ja: イングランド

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: Germany
ja: ドイツ

en: Japan
ja: 日本

en: Slovakia
ja: スロヴァキア

note: Make upper case of translaed country so string search works later
en: Sweden
ja: スウェーデン

en: United States of America
ja: アメリカ合衆国

en: Jewish Holidays
ja: ユダヤ教祝日

en: Purim
ja: プーリーム

en: Passover
ja: 過越

en: 2 of Passover
ja: 過越2日目

en: 3 of Passover
ja: 過越3日目

en: 4 of Passover
ja: 過越4日目

en: 5 of Passover
ja: 過越5日目

en: 6 of Passover
ja: 過越6日目

en: 7 of Passover
ja: 過越7日目

en: Shavuot
ja: シャブオット

en: Rosh Ha'Shana
ja: ローシュ・ハッシャーナー

en: Rosh Ha'Shana 2
ja: ローシュ・ハッシャーナー 2日目

en: Yom Kippur
ja: ヨム・キプル

en: Sukot
ja: 仮庵の祭り

en: 2 of Sukot
ja: 仮庵の祭り2日目

en: 3 of Sukot
ja: 仮庵の祭り3日目

en: 4 of Sukot
ja: 仮庵の祭り4日目

en: 5 of Sukot
ja: 仮庵の祭り5日目

en: 6 of Sukot
ja: 仮庵の祭り6日目

en: 7 of Sukot
ja: 仮庵の祭り7日目

en: Simhat Tora
ja: シムハット・トーラー

en: Hanuka
ja: ハヌカー

en: 2 of Hanuka
ja: ハヌカー2日目

en: 3 of Hanuka
ja: ハヌカー3日目

en: 4 of Hanuka
ja: ハヌカー4日目

en: 5 of Hanuka
ja: ハヌカー5日目

en: 6 of Hanuka
ja: ハヌカー6日目

en: 7 of Hanuka
ja: ハヌカー7日目

en: 8 of Hanuka
ja: ハヌカー8日目

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: Serbia
ja: セルビア

en: Serbia (Latin)
ja: セルビア(ラテン)

en: Error: Family Tree '%s' already exists.
    The '-C' option cannot be used.
ja: エラー: 家系図 ‘%s’ はすでに存在します。
    -C オプションは使用できません。

en: Error: Input Family Tree "%s" does not exist.
    If GEDCOM, Gramps-xml or grdb, use the -i option to import into a Family Tree instead.
ja: エラー: 入力した家系図 "%s" が存在しません。
    家系図のファイル形式がGEDCOM, Gramps-xml,またはgrdbである場合は、代わりに -i オプションを使用してインポートしてください。

en: Error: Import file %s not found.
ja: エラー: インポートするファイル %s が見つかりません.

en: Error: Unrecognized type: "%(format)s" for import file: %(filename)s
ja: エラー: インポートするファイル: %(filename)s のファイル形式: “%(format)s” は認識できません

en: WARNING: Output file already exists!
    WARNING: It will be overwritten:
       %s
ja: 警告: 出力ファイルが既に存在しています!
    警告: ファイルは上書きされます:
       %s

en: OK to overwrite?
ja: 上書きしてもよろしいですか？

en: no
ja: いいえ

en: yes
ja: はい

en: Will overwrite the existing file: %s
ja: 既存のファイルを上書きします: %s

en: ERROR: Unrecognized format for export file %s
ja: エラー: エクスポートするファイル %s のファイル形式が認識できません

en: Error: cannot open '%s'
ja: エラー: '%s' を開けません

en: List of known Family Trees in your database path
ja: データベースパス内にある家系図リスト

en: Gramps Family Trees:
ja: Grampsの家系図:

note: We have to construct the line elements together, to avoid insertion of blank spaces when print on the same line is used ------------------------------------------------------------------------- constants
en: Family Tree
ja: 家系図

en: Performing action: %s.
ja: 選択されたアクションを実行: %s.

en: Using options string: %s
ja: 選択されたオプション文字列を使用: %s

en: Exporting: file %(filename)s, format %(format)s.
ja: エクスポートしています: ファイル名 %(filename)s、ファイル形式 %(format)s.

en: Cleaning up.
ja: クリーンアップ中.

en: Created empty Family Tree successfully
ja: 空の家系図を作成しました

en: Error opening the file.
ja: ファイルを開く際にエラーが発生しました.

en: Exiting...
ja: 終了しています...

en: Importing: file %(filename)s, format %(format)s.
ja: インポートしています: ファイル名 %(filename)s、ファイル形式 %(format)s.

en: Opened successfully!
ja: 操作は正しく完了しました!

en: Database is locked, cannot open it!
ja: データベースはロックされています。開くことができません!

en:   Info: %s
ja:   情報: %s

en: Database needs recovery, cannot open it!
ja: データベースは修復が必要です。開くことができません!

en: Database backend unavailable, cannot open it!
ja: データベースのバックエンドに問題があります。開くことができません!

en: Ignoring invalid options string.
ja: 無効なオプション文字列を無視する.

note: name exists, but is not in the list of valid report names
en: Unknown report name.
ja: 不明なレポート名.

en: Report name not given. Please use one of %(donottranslate)s=reportname
ja: レポート名がありません。%(donottranslate)s=reportname から選んでください

en: %s
     Available names are:
ja: %s
    利用可能な名称:

en: Unknown tool name.
ja: 不明なtool name.

en: Tool name not given. Please use one of %(donottranslate)s=toolname.
ja: ツール名がありません。%(donottranslate)s=toolname から選んでください.

en: Unknown book name.
ja: 不明なブック名.

en: Book name not given. Please use one of %(donottranslate)s=bookname.
ja: ブック名がありません。 %(donottranslate)s=bookname から選んでください。

en: Unknown action: %s.
ja: 不明なアクション: %s。

en: Error parsing the arguments
ja: 引数の解析エラー

en: Error parsing the arguments: %s 
    Type gramps --help for an overview of commands, or read the manual pages.
ja: 構文解析エラー: %s 
    コマンドの概要を表示するには gramps --help と入力して下さい。または、マニュアルページを参照して下さい。

en: Trying to open: %s ...
ja: 開いています: %s.

en: WARNING: %(strerr)s (errno=%(errno)s):
    WARNING: %(name)s
ja: 警告: %(strerr)s (errno=%(errno)s)
    警告: %(name)s

en: Unknown action: %s. Ignoring.
ja: 不明なアクション: %s 無視する.

en: setup debugging
ja: デバッグの設定

en: Gramps config settings from %s:
ja: %s からGrampsの設定:

en: Current Gramps config setting: %(name)s:%(value)s
ja: 現在のGrampsの設定: %(name)s:%(value)s

note: does a user want the default config value?
en: DEFAULT
ja: 初期値

note: translators: indent "New" to match "Current"
en:     New Gramps config setting: %(name)s:%(value)s
ja: 　新しいGrampsの設定: %(name)s:%(value)s

en: Gramps: no such config setting: '%s'
ja: このGrampsの設定は存在しません: ‘%s’

en: Error parsing the arguments: %s 
    To use in the command-line mode, supply at least one input file to process.
ja: 構文解析エラー: %s 
    コマンドラインモードを利用するには、処理するファイルを少なくとも1つ指定して下さい。

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: ERROR: %(title)s 
           %(message)s
ja: エラー: %(title)s 
           %(message)s

en: Path
ja: パス

en: Database
ja: データベース

en: Last accessed
ja: 最終アクセス

en: Locked?
ja: ロックの有無

en: Family Tree "%s":
ja: 家系図 “%s”:

en: Starting Import, %s
ja: インポート開始, %s

en: Import finished...
ja: インポート完了...

note: Create a new database
en: Importing data...
ja: データをインポート中...

en: Remove family tree warning
ja: 家系図に関する警告を表示しない

en: Are you sure you want to remove the family tree named
    "%s"?
ja: 家系図を取り除いてもよろしいですか？
    ”%s”

en: Could not delete Family Tree
ja: 家系図を削除できませんでした

en: Could not rename Family Tree
ja: 家系図の名前を変更できませんでした

en: Never
ja: 無し

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Locked by %s
ja: %s によりロックされています

note: allow deferred translation of attribute UI strings Pro-Gen has a text field for the date. It can be anything (it should be dd-mm-yyyy), but we have seen: yyyy mm-yyyy before yyyy dd=mm-yyyy  (typo I guess) 00-00-yyyy oo-oo-yyyy dd-mm-00 (does this mean we do not know about the year?) Function tries 
en: Unknown
ja: 不明

en: WARNING: %s
ja: 警告: %s

en: ERROR: %s
ja: エラー: %s

en: Low level database corruption detected
ja: 低レベルのデータベース故障が検出されました

en: Gramps has detected a problem in the underlying Berkeley database. This can be repaired from the Family Tree Manager. Select the database and click on the Repair button
ja: Grampsはお使いのBerkeleyデータベースに問題を検出しました。この症状は家系図マネージャによって修復できます。データベースを選択し「修復」ボタンをクリックして下さい

en: Read only database
ja: 読み取り専用データベース

en: You do not have write access to the selected file.
ja: 選択したファイルに対する読み取り権限がありません。

en: Cannot open database
ja: データベースを開けません

en: Could not open file: %s
ja: ファイルを開けません: %s

en: Could not load a recent Family Tree.
ja: 最近開いた家系図を読み込むことができません。

en: Family Tree does not exist, as it has been deleted.
ja: 家系図が存在しません(削除されました)

en: The database is locked.
ja: データベースがロックされています.

en: Use the --force-unlock option if you are sure that the database is not in use.
ja: このデータベースが使われていない場合は、強制ロック解除を使用してください.

note: already errors encountered. Show first one on terminal and exit
en: Error encountered: %s
ja: エラーが発生しました: %s

en:   Details: %s
ja:   詳細: %s

en: Error encountered in argument parsing: %s
ja: 構文解析の際にエラーが発生しました: %s

en: ERROR: Please specify a person
ja: エラー: 人名を指定してください

en: ERROR: Please specify a family
ja: 家族名を指定してください

en: =filename
ja: =ファイル名

en: Output file name. MANDATORY
ja: 出力ファイル名（必須）

en: =format
ja: =フォーマット

en: Output file format.
ja: 出力ファイル形式.

en: =name
ja: =名前

en: Style name.
ja: スタイル名.

en: Paper size name.
ja: 用紙のサイズ.

en: =number
ja: =数

en: Paper orientation number.
ja: 用紙の識別番号.

en: Left paper margin
ja: 左の余白

en: Size in cm
ja: 幅(cm)

en: Right paper margin
ja: 右の余白

en: Top paper margin
ja: 上部の余白

en: Bottom paper margin
ja: 下部の余白

en: =css filename
ja: =CSSファイル名

en: CSS filename to use, html format only
ja: 使用するCSSファイル名、HTML形式のみ

en: Unknown option: %s
ja: 不明なオプション: %s

en:    Valid options are:
ja:  有効なオプション:

en:    Use '%(donottranslate)s' to see description and acceptable values
ja:  説明と可能な値を見るには、’%(donottranslate)s’を使用してください

en: Ignoring '%(notranslate1)s=%(notranslate2)s' and using '%(notranslate1)s=%(notranslate3)s'.
ja: ‘%(notranslate1)s=%(notranslate2)s’ を無視し、 ‘%(notranslate1)s=%(notranslate3)s’ を使用する。

en: Use '%(notranslate)s' to see valid values.
ja: 有効な値を確認するためには、’%(notranslate)s’ を使用してください。

en: Ignoring unknown option: %s
ja: 不明なオプション: %s を無視する

en:    Available options:
ja:    利用可能なオプション:

en: (no help available)
ja: (利用可能なヘルプがありません)

en:    Available values are:
ja:    利用可能な値:

note: there was a show option given, but the option is invalid
en: option '%(optionname)s' not valid. Use '%(donottranslate)s' to see all valid options.
ja: ‘%(optionname)s’ は無効です。有効なオプションを見るには ’%(donottranslate)s’ を使用してください。

en: Failed to write report.
ja: レポートの書き込みに失敗しました。

en: Failed to make '%s' report.
ja: ‘%s’ のレポート作成に失敗しました。

en: Error detected in database
ja: データベースでエラーが検出されました

en: Gramps has detected an error in the database. This can usually be resolved by running the "Check and Repair Database" tool.
    
    If this problem continues to exist after running this tool, please file a bug report at %(gramps_bugtracker_url)s
ja: Grampsはデータベースエラーを検知しました。この症状は「データベースのチェックと修復」ツールを実行することで解決できる場合があります。
    
    もしこのツール実行後も症状が続くのであれば、%(gramps_bugtracker_url)s でバグレポートを作成してください

en: Missing Given Name
ja: 名が不足しています

en: Missing Record
ja: レコードが不足しています

en: Missing Surname
ja: 姓が不足しています

en: [Living]
ja: [生存]

en: Private Record
ja: プライベートレコード

en: Gramps
     (Genealogical Research and Analysis Management Programming System)
    is a personal genealogy program.
ja: Gramps 
    (Genealogical Research and Analysis Management Programming System) 
    は、個人用の家系(図)を調査・管理・分析するためのプログラムです。

en: surname|none
ja: 姓|なし

en: given-name|none
ja: なし

en: Date parser for '%s' not available, using default
ja: ‘%s’ のデータ解析は利用できません。初期値を使ってください

en: Date displayer for '%s' not available, using default
ja: ‘%s’ のデータ表示は利用できません、初期値を使ってください

note: format # 1 - must always be locale-preferred numerical format such as YY.MM.DD, MM-DD-YY, or whatever your locale prefers. This should be the format that is used under the locale by strftime() for '%x'. You may translate this as "Numerical", "System preferred", or similar.
en: date format|Numerical
ja: 日付フォーマット|数字

en: {date_quality}between {date_start} and {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}
ja: {nonstd_calendar_and_ny}{date_start}と{date_stop}の間{date_quality}

note: If there is no special inflection for "before <Month>" in your language, DON'T translate this string.  Otherwise, "translate" this to "before" in ENGLISH!!! ENGLISH!!!
en: before-date|
ja: より前|

note: If there is no special inflection for "after <Month>" in your language, DON'T translate this string.  Otherwise, "translate" this to "after" in ENGLISH!!! ENGLISH!!!
en: after-date|
ja: より後|

note: If there is no special inflection for "about <Month>" in your language, DON'T translate this string.  Otherwise, "translate" this to "about" in ENGLISH!!! ENGLISH!!!
en: about-date|
ja: 頃|

en: today
ja: 本日

en: localized lexeme inflections||February
ja: 二月

en: localized lexeme inflections||March
ja: 三月

en: localized lexeme inflections||April
ja: 四月

en: localized lexeme inflections||May
ja: 五月

en: localized lexeme inflections||June
ja: 六月

en: localized lexeme inflections||July
ja: 七月

en: localized lexeme inflections||August
ja: 八月

en: localized lexeme inflections||September
ja: 九月

en: localized lexeme inflections||October
ja: 十月

en: localized lexeme inflections||November
ja: 十一月

en: localized lexeme inflections||December
ja: 十二月

note: TRANSLATORS: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: localized lexeme inflections - short month form||Jan
ja: 1月

en: localized lexeme inflections - short month form||Feb
ja: 2月

en: localized lexeme inflections - short month form||Mar
ja: 3月

en: localized lexeme inflections - short month form||Apr
ja: 4月

en: localized lexeme inflections - short month form||May
ja: 5月

en: localized lexeme inflections - short month form||Jun
ja: 6月

en: localized lexeme inflections - short month form||Jul
ja: 7月

en: localized lexeme inflections - short month form||Aug
ja: 8月

en: localized lexeme inflections - short month form||Sep
ja: 9月

en: localized lexeme inflections - short month form||Oct
ja: 10月

en: localized lexeme inflections - short month form||Nov
ja: 11月

en: localized lexeme inflections - short month form||Dec
ja: 12月

note: TRANSLATORS: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to add proper alternatives to be recognized in your localized DateParser code!
en: alternative month names for January||
ja: 睦月

en: alternative month names for February||
ja: 如月

en: alternative month names for March||
ja: 弥生

en: alternative month names for April||
ja: 卯月

en: alternative month names for May||
ja: 皐月

en: alternative month names for June||
ja: 水無月

en: alternative month names for July||
ja: 文月

en: alternative month names for August||
ja: 葉月

en: alternative month names for September||
ja: 長月

en: alternative month names for October||
ja: 神無月

en: alternative month names for November||
ja: 霜月

en: alternative month names for December||
ja: 師走

note: Must appear in the order indexed by Date.CAL_... numeric constants
en: calendar|Gregorian
ja: グレゴリオ暦

en: calendar|Julian
ja: ユリウス暦

en: calendar|Hebrew
ja: ユダヤ暦

en: calendar|French Republican
ja: フランス革命暦

en: calendar|Persian
ja: ペルシア暦

en: calendar|Islamic
ja: イスラム暦

en: calendar|Swedish
ja: スウェーデン暦

note: TRANSLATORS: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: date modifier|before
ja:  以前

note: TRANSLATORS: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: date modifier|after
ja:  以降

note: TRANSLATORS: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: date modifier|about
ja:  頃

en: date quality|estimated
ja: の見積り

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

note: Icelandic needs them
en: Sun
ja: 日

en: Mon
ja: 月

en: Tue
ja: 火

en: Wed
ja: 水

en: Thu
ja: 木

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

en: Add child to family
ja: 家族に子供を追加

en: Remove child from family
ja: 家族から子供を削除

en: Remove Family
ja: 家族を削除

en: Remove father from family
ja: 家族から父親を削除

en: Remove mother from family
ja: 家族から母親を削除

en: The schema version is not supported by this version of Gramps.
    
    This Family Tree is schema version %(tree_vers)s, and this version of Gramps supports versions %(min_vers)s to %(max_vers)s
    
    Please upgrade to the corresponding version or use XML for porting data between different schema versions.
ja: スキーマのバージョンが、このバージョンのGrampsではサポートされていません。
    
    この家系図は、スキーマのバージョンが %(tree_vers)s です。このバージョンのGrampsでは %(min_vers)s から %(max_vers)s までのバージョンがサポートされています。
    
    正しいバージョンにアップグレードするか、スキーマの異なるバージョン間で情報をやりとりするためにはXMLを使用してください。

en: The Python version is not supported by this version of Gramps.
    
    This Family Tree is Python version %(tree_vers)s, and this version of Gramps supports versions %(min_vers)s to %(max_vers)s
    
    Please upgrade to the corresponding version or use XML for porting data between different Python versions.
ja: Pythonのバージョンが、このバージョンのGrampsではサポートされていません。
    
    この家系図はPythonのバージョンが %(tree_vers)s です。このバージョンのGrampsでは %(min_vers)s から %(max_vers)s までのバージョンがサポートされています。
    
    正しいバージョンにアップグレードするか、Pythonの異なるバージョン間で情報をやりとりするためにはXMLを使用してください。

en: _Undo %s
ja: 元に戻す(_U) %s

en: _Redo %s
ja: やり直し(_R) %s

en: Number of people
ja: 人物の数

en: Number of families
ja: 家族の数

en: Number of sources
ja: ソースの数

en: Number of citations
ja: 引用の数

en: Number of events
ja: イベントの数

en: Number of media
ja: メディアの数

en: Number of places
ja: 場所の数

en: Number of repositories
ja: レポジトリの数

en: Number of notes
ja: ノートの数

en: Number of tags
ja: タグの数

en: Schema version
ja: スキーマのバージョン

en: Default format (defined by Gramps preferences)
ja: デフォルト形式 (Gramps設定で定義)

en: Surname, Given Suffix
ja: 姓, 与えられた接尾辞

en: Given
ja: 名

en: Given Surname Suffix
ja: 与えられた姓の接尾辞

note: primary name primconnector other, given pa/matronynic suffix, primprefix translators: long string, have a look at Preferences dialog
en: Main Surnames, Given Patronymic Suffix Prefix
ja: メインの姓、与えられた父称の接尾辞・接頭辞

note: DEPRECATED FORMATS
en: Patronymic, Given
ja: 父称, 名

en: Person|title
ja: タイトル

en: given
ja: 名

note: 2=double underline
en: surname
ja: 姓

en: suffix
ja: 接尾辞

en: Name|call
ja: 呼称

en: Name|common
ja: 一般

en: initials
ja: イニシャル

en: Name|primary
ja: メイン

en: primary[pre]
ja: 主[pre]

en: primary[sur]
ja: 主[sur]

en: primary[con]
ja: 主[con]

en: patronymic
ja: 父称

en: patronymic[pre]
ja: 父称[pre]

en: patronymic[sur]
ja: 父称[sur]

en: patronymic[con]
ja: 父称[con]

en: notpatronymic
ja: 父称でない

en: Remaining names|rest
ja: 残りの名前|残り

en: prefix
ja: 接頭辞

en: rawsurnames
ja: 生の姓

en: nickname
ja: ニックネーム

en: familynick
ja: 家族間での愛称

en: Wrong name format string %s
ja: 誤った名前フォーマット文字列 %s

en: ERROR, Edit Name format in Preferences
ja: エラー: 名前フォーマットを設定で編集してください

en: Error in '%s' file: cannot load.
ja: '%s' ファイルのエラー: 読み込みできません。

note: ------------------------------------------------------------------------- Private Constants
en: Full
ja: 最大

en: ERROR: filter %s could not be correctly loaded. Edit the filter!
ja: エラー: %s フィルターが正しく入力されていません。フィルターを編集してください!

en: Applying ...
ja: 適用しています…

note: ######################### ###############################
en: Filter
ja: フィルタ

en: General filters
ja: 一般的なフィルタ

en: Wrong format of date-time
ja: 日時のフォーマットが誤っています

en: Only date-times in the iso format of yyyy-mm-dd hh:mm:ss, where the time part is optional, are accepted. %s does not satisfy.
ja: 日時はISOフォーマットのyyyy-mm-dd hh:mm:ssのみ（時間は任意）入力できます。%s は条件を満たしていません。

en: Volume/Page:
ja: ボリューム/ページ:

en: Date:
ja: 日付:

en: Confidence:
ja: 信頼度:

en: Citations matching parameters
ja: パラメータと一致する引用

en: Matches citations with particular parameters
ja: 引用を特定のパラメータと照合

en: Citation/source filters
ja: 引用/ソース フィルタ

en: Event filters
ja: イベントフィルタ

en: Number must be:
ja: 数値はこうでなければなりません:

en: Number of instances:
ja: インスタンスの数:

en: Text:
ja: テキスト:

en: Substring:
ja: 部分文字列:

en: Reference count must be:
ja: 参照数はこうでなければなりません:

en: Reference count:
ja: 参照数:

en: Source ID:
ja: ソース ID:

en: Filter name:
ja: フィルタ名:

en: Can't find filter %s in the defined custom filters
ja: フィルタ %s が指定されたカスタムフィルタに見つかりません

en: Source filter name:
ja: ソースフィルタ名:

en: Miscellaneous filters
ja: その他のフィルタ

en: No description
ja: 説明がありません

en: Every citation
ja: 全ての引用

en: Matches every citation in the database
ja: データベース中のすべての引用にマッチする

en: Changed after:
ja: の後に変更:

en: but before:
ja: しかし:

en: Citations changed after <date time>
ja: <date time> 以降に変更された引用

en: Matches citation records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
ja: 具体的な日時（yyyy-mm-dd hh:mm:ss）以降、あるいはその日時と２つ目に入力された日時との間に、変更された引用の記録をマッチさせる。

en: Citations marked private
ja: プライベートとしてマークされた引用

en: Matches citations that are indicated as private
ja: プライベートの引用とマッチする

en: Confidence level:
ja: 信頼度:

en: Citations with <count> media
ja: メディア数<count>の引用

en: Matches citations with a certain number of items in the gallery
ja: 指定の数のギャラリーのアイテムの引用とマッチする

en: Citation with <Id>
ja: <Id>の引用

en: Matches a citation with a specified Gramps ID
ja: 特定のGramps IDの引用とマッチ

en: Citations having <count> notes
ja: <count> のノートがある引用

en: Matches citations having a certain number of notes
ja: 指定の数のノートがある引用とマッチする

en: Citations having notes containing <substring>
ja: <substring> を含むノートがある引用

en: Matches citations whose notes contain text matching a substring
ja: 部分文字列と一致するテキストを含むノートがある引用とマッチ

en: Citations having notes containing <text>
ja: <substring> を含むノートがある引用

en: Matches citations whose notes contain text matching a regular expression
ja: 正規表現に一致するテキストを含むノートがある引用とマッチ

en: Citations with a reference count of <count>
ja: 参照数が <count> の引用

en: Matches citations with a certain reference count
ja: 指定の参照数の引用

en: Title:
ja: タイトル:

en: Author:
ja: 作者:

en: Abbreviation:
ja: 略称:

en: Publication:
ja: 発行情報:

en: Sources matching parameters
ja: パラメータにマッチするソース

en: Matches citations with a source of a particular value
ja: 特定の値のソースの引用をマッチする

en: Source filters
ja: ソースフィルタ

en: Citation with Source <Id>
ja: IDが<Id>のソースがある引用

en: Matches a citation with a source with a specified Gramps ID
ja: 特定のGramps IDのソースと引用をマッチする

en: Citations having source notes containing <text>
ja: <text>を含むソースノートのある引用

en: Matches citations whose source notes contain a substring or match a regular expression
ja: 文字列を含む、もしくは正規表現に一致するを含むソースノートの引用とマッチ

en: Tag:
ja: タグ:

en: Citations with the <tag>
ja: <tag> のついた引用

en: Matches citations with the particular tag
ja: 特定のタグの付いた引用とマッチする

en: Citations matching the <filter>
ja: <filter> に該当する引用

en: Matches citations matched by the specified filter name
ja: 選択されたフィルタ名に該当する引用をマッチ

en: Citations with Volume/Page containing <text>
ja: <text>を含むボリューム/ページがある引用

en: Matches citations whose Volume/Page contains a certain substring
ja: 特定の部分文字列を含むボリューム/ページがある引用とマッチ

en: Repository filter name:
ja: レポジトリフィルタ名:

en: Citations with a source with a repository reference matching the <repository filter>
ja: <repository filter>に該当するレポジトリ参照のソースがある引用

en: Matches citations with sources with a repository reference that match a certain repository filter
ja: 特定のレポジトリフィルタに該当するレポジトリ参照を含むソースと引用をマッチ

en: Citations with source matching the <source filter>
ja: <source filter>に該当するソースがある引用

en: Matches citations with sources that match the specified source filter name
ja: 指定されたソースフィルタ名に該当するソースと引用をマッチ

en: Citations with Id containing <text>
ja: <text>を含むIDの引用

en: Matches citations whose Gramps ID matches the regular expression
ja: Gramps IDが正規表現に該当する引用とマッチする

en: Citations with Source Id containing <text>
ja: <text>を含むソースIDの引用

en: Matches citations whose source has a Gramps ID that matches the regular expression
ja: Gramps IDが正規表現に該当するソースの引用とマッチする

en: Every event
ja: すべてのイベント

en: Matches every event in the database
ja: データベース中のすべてのイベントにマッチする

en: Events changed after <date time>
ja: <date time>以降に変更されたイベント

en: Matches event records changed after a specified date/time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date/time is given.
ja: 具体的な日時（yyyy-mm-dd hh:mm:ss）以降、あるいはその日時と２つ目に入力された日時との間に変更された、イベントの記録をマッチさせる。

en: Events marked private
ja: プライベートにマークされたイベント

en: Matches events that are indicated as private
ja: プライベートのイベントとマッチする

en: Event attribute:
ja: イベントの属性:

en: Value:
ja: 値:

en: Events with the attribute <attribute>
ja: 属性 <attribute> をもつイベント

en: Matches events with the event attribute of a particular value
ja: 特定の値のイベント属性をもつイベントとマッチする

en: Events with the <citation>
ja: <citation> のイベント

en: Matches events with a citation of a particular value
ja: 特定の値の引用をもつイベントとマッチする

en: Event type:
ja: イベントタイプ:

en: Place:
ja: 場所:

en: Description:
ja: 説明:

en: Events with <data>
ja: <data>のイベント

en: Matches events with data of a particular value
ja: 特定の値のデータをもつイベントとマッチする

en: Day of Week:
ja: 曜日:

en: Events occurring on a particular day of the week
ja: 特定の曜日のイベント

en: Matches events occurring on a particular day of the week
ja: 特定の曜日のイベントとマッチする

en: Events with <count> media
ja: <count> メディアのイベント

en: Matches events with a certain number of items in the gallery
ja: 指定の数のギャラリーのアイテムがあるイベントとマッチする

en: Event with <Id>
ja: IDが <Id>のイベント

en: Matches an event with a specified Gramps ID
ja: 指定のGramps IDのイベントとマッチする

en: Events having <count> notes
ja: <count> のノートのあるイベント

en: Matches events having a certain number of notes
ja: 指定の数のノートがあるイベントとマッチする

en: Events having notes containing <substring>
ja: <substring>を含むノートがあるイベント

en: Matches events whose notes contain text matching a substring
ja: 部分文字列と一致するテキストを含むイベントとマッチする

en: Events having notes containing <text>
ja: <text> を含むノートがあるイベント

en: Matches events whose notes contain text matching a regular expression
ja: 正規表現に一致するテキストを含むノートがあるイベントとマッチ

en: Events with a reference count of <count>
ja: 参照数が<count>のイベント

en: Matches events with a certain reference count
ja: 指定の参照数のイベントとマッチする

en: Events with <count> sources
ja: <count> ソースのイベント

en: Matches events with a certain number of sources connected to it
ja: 指定の数のソースが紐付けられたイベントとマッチする

en: Events with the <tag>
ja: <tag> のついたイベント

en: Matches events with the particular tag
ja: 特定の <tag> のついたイベント

en: Events with the particular type
ja: 特定のタイプのイベント

en: Matches events with the particular type
ja: 特定のタイプのイベントにマッチする

en: Events matching the <filter>
ja: <filter>に該当するイベント

en: Matches events matched by the specified filter name
ja: 選択されたフィルタ名に該当するイベントをマッチする

en: Include Family events:
ja: 家族のイベントを含む:

note: filters of another namespace, name may be same as caller!
en: Person filter name:
ja: 人物フィルタ名:

en: Events of persons matching the <person filter>
ja: <person filter>に該当する人物のイベント

en: Matches events of persons matched by the specified person filter name
ja: 選択された人物フィルタ名に該当する人物のイベントをマッチする

en: Place filter name:
ja: 場所フィルタ名:

en: Events of places matching the <place filter>
ja: <place filter>にマッチするイベント

en: Matches events that occurred at places that match the specified place filter name
ja: 選択された場所フィルタ名に該当する場所で起きたイベントにマッチする

en: Events with at least one direct source >= <confidence level>
ja: 信頼度 <confidence level> 以上の直接のソースが１つ以上あるイベント

en: Matches events with at least one direct source with confidence level(s)
ja: 指定の信頼度の直接ソースが１つ以上あるイベントとマッチする

en: Events with source matching the <source filter>
ja: <source filter> に該当するソースがあるイベント

en: Matches events with sources that match the specified source filter name
ja: 指定されたソースフィルタ名に該当するソースと引用をマッチ

en: Events with Id containing <text>
ja: <data> を含むIDのイベント

en: Matches events whose Gramps ID matches the regular expression
ja: 正規表現にマッチするGramps IDのイベント

en: Every family
ja: すべての家族

en: Matches every family in the database
ja: データベースの全ての家族にマッチする

en: Families changed after <date time>
ja: <date time> 以降に変更された家族

en: Person ID:
ja: 人物ID:

en: Families having child with Id containing <text>
ja: <text> を含むIDの子供がいる家族

en: Matches families where child has a specified Gramps ID
ja: 指定されたGramps IDをもつ子供がいる家族とマッチする

en: Child filters
ja: 子供フィルタ

en: Families with child with the <name>
ja: <name>という名前の子供がいる家族

en: Matches families where child has a specified (partial) name
ja: 指定された名前（部分）の子供がいる家族とマッチする

en: Families marked private
ja: プライベートにマークされた家族

en: Matches families that are indicated as private
ja: プライベートの家族とマッチする

en: Families having father with Id containing <text>
ja: <text> を含むIDの父親がいる家族

en: Matches families whose father has a specified Gramps ID
ja: 指定されたGramps IDをもつ父親がいる家族とマッチする

en: Father filters
ja: 父親フィルタ

en: Families with father with the <name>
ja: <name>という名前の父親を持つ家族

en: Matches families whose father has a specified (partial) name
ja: 指定された名前（部分）の父親がいる家族とマッチする

en: Family attribute:
ja: 家族の属性:

en: Families with the family <attribute>
ja: 家族の属性が <attribute> である家族

en: Matches families with the family attribute of a particular value
ja: 特定の値の家族属性をもつ家族とマッチする

en: Families with the <citation>
ja: <citation> がある家族

en: Matches families with a citation of a particular value
ja: 特定の値の引用をもつ家族とマッチする

en: Family event:
ja: 家族のイベント:

en: Main Participants
ja: 主な参加者

en: Families with the <event>
ja: <event>がある家族

en: Matches families with an event of a particular value
ja: 特定の値のイベントをもつ家族とマッチする

en: Families with <count> media
ja: <count>メディアの家族

en: Matches families with a certain number of items in the gallery
ja: 指定の数のギャラリーのアイテムとマッチする家族

en: Family with <Id>
ja: IDが<Id>の家族

en: Matches a family with a specified Gramps ID
ja: 指定されたGramps IDの家族とマッチする

en: Families with <count> LDS events
ja: <count> のLDSイベントがある家族

en: Matches families with a certain number of LDS events
ja: 特定のLDSイベント数の家族にマッチする

en: Families having <count> notes
ja: <count> のノートがある家族

en: Matches families having a certain number notes
ja: 特定の数のノートがある家族にマッチする

en: Families having notes containing <substring>
ja: <substring>を含むノートがある家族

en: Matches families whose notes contain text matching a substring
ja: 従属文字列に一致するテキストを含むノートがある家族とマッチする

en: Families having notes containing <text>
ja: <text>を含むノートのある家族

en: Matches families whose notes contain text matching a regular expression
ja: 正規表現に一致するテキストを含むノートのある家族にマッチする

en: Families with a reference count of <count>
ja: 参照数が<count>の家族

en: Matches family objects with a certain reference count
ja: 特定の参照数に一致する家族のオブジェクトにマッチする

en: Relationship type:
ja: 関係の種類:

en: Families with the relationship type
ja: 関係の種類がある家族

en: Matches families with the relationship type of a particular value
ja: 特定の値の関係の種類がある家族とマッチする

en: Families with <count> sources
ja: <count>ソースの家族

en: Matches families with a certain number of sources connected to it
ja: 特定の数のソースが紐付けられた家族とマッチする

en: Families with the <source>
ja: <source>がある家族

en: Matches families who have a particular source
ja: 特定のソースがある家族と一致する

en: Families with the <tag>
ja: <tag>がついた家族

en: Matches families with the particular tag
ja: 特定のタグがついた家族

en: Families with twins
ja: 双子のいる家族

en: Matches families with twins
ja: 双子のいる家族とマッチする

en: Inclusive:
ja: 包括的:

en: Ancestor families of <family>
ja: <family>の祖先である家族

en: Matches ancestor families of the specified family
ja: 指定された家族の祖先である家族とマッチする

en: Bookmarked families
ja: ブックマークされた家族

en: Matches the families on the bookmark list
ja: ブックマークリストにある家族とマッチする

en: Descendant families of <family>
ja: <family> の子孫の家族

en: Matches descendant families of the specified family
ja: 指定された家族の子孫である家族にマッチする

en: Families matching the <filter>
ja: <filter>に該当する家族

en: Matches families matched by the specified filter name
ja: 指定されたフィルターに該当する家族とマッチする

en: Families with at least one direct source >= <confidence level>
ja: 信頼度<confidence level>以上の直接のソースに少なくとも１つ一致する家族

en: Matches families with at least one direct source with confidence level(s)
ja: 指定の信頼度の直接ソースが少なくとも１つある家族とマッチする

en: Families having mother with Id containing <text>
ja: <text>を含むIDの母親がいる家族

en: Matches families whose mother has a specified Gramps ID
ja: 指定されたGramps IDの母親がいる家族

en: Mother filters
ja: 母親フィルタ

en: Families with mother with the <name>
ja: <name>という名前の母を持つ家族

en: Matches families whose mother has a specified (partial) name
ja: 指定された (部分的な) 名前を持つ母親の家族とマッチする

en: Families with child matching the <regex_name>
ja: <regex_name>に該当する子供がいる家族

en: Matches families where some child has a name that matches a specified regular expression
ja: 指定された正規表現に該当する名前を持つ子供がいる家族とマッチする

en: Families with father matching the <regex_name>
ja: <regex_name>に該当する父親がいる家族

en: Matches families whose father has a name matching a specified regular expression
ja: 指定された正規表現に該当する名前を持つ父親がいる家族とマッチする

en: Families with Id containing <text>
ja: <text>を含むIDの家族

en: Matches families whose Gramps ID matches the regular expression
ja: 指定された正規表現に該当するGramps IDの家族とマッチする

en: Families with mother matching the <regex_name>
ja: <regex_name>に該当する母親がいる家族

en: Matches families whose mother has a name matching a specified regular expression
ja: 指定された正規表現に該当する名前を持つ母親がいる家族とマッチする

en: Families with any child matching the <name>
ja: <name> に該当する子供がいる家族

en: Matches families where any child has a specified (partial) name
ja: 指定された名前（部分）の子供がいる家族とマッチする

en: Families with father matching the <name>
ja: <name> に該当する父親がいる家族

en: Families with mother matching the <name>
ja: <name> に該当する母親がいる家族

en: Every media object
ja: すべてのメディアオブジェクト

en: Matches every media object in the database
ja: データベース中のすべてのメディアオブジェクトにマッチする

en: Media objects changed after <date time>
ja: <date time> 以降に変更されたメディアオブジェクト

en: Matches media objects changed after a specified date:time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date:time is given.
ja: 具体的な日時（yyyy-mm-dd hh:mm:ss）以降、あるいはその日時と２つ目に入力された日時との間に、変更されたメディアオブジェクトとマッチさせる。

en: Media attribute:
ja: メディアの属性:

en: Media objects with the attribute <attribute>
ja: 属性が <attribute> のメディアオブジェクト

en: Matches media objects with the attribute of a particular value
ja: 特定の値のメディア属性をもつメディアオブジェクトとマッチする

en: Media with the <citation>
ja: <citation>のメディア

en: Matches media with a citation of a particular value
ja: 特定の値の引用をもつメディアオブジェクトとマッチする

en: Media object with <Id>
ja: オブジェクトID が <Id> のメディアオブジェクト

en: Matches a media object with a specified Gramps ID
ja: 特定のGramps IDのメディアオブジェクトとマッチ

en: Type:
ja: タイプ:

en: Path:
ja: パス:

en: Media objects matching parameters
ja: パラメータにマッチするメディアオブジェクト

en: Matches media objects with particular parameters
ja: メディアオブジェクトを特定のパラメータと照合

en: Media objects having notes containing <substring>
ja: <substring> を含むノートがあるメディアオブジェクト

en: Matches media objects whose notes contain text matching a substring
ja: 従属文字列に一致するテキストを含むノートがあるメディアオブジェクトとマッチする

en: Media objects having notes containing <text>
ja: <text> を含むノートがあるメディアオブジェクト

en: Matches media objects whose notes contain text matching a regular expression
ja: 正規表現に一致するテキストを含むノートがあるメディアオブジェクトとマッチ

en: Media objects with a reference count of <count>
ja: 参照数が <count> のメディアオブジェクト

en: Matches media objects with a certain reference count
ja: 特定の参照数のメディアオブジェクトにマッチする

en: Media with <count> sources
ja: <count> ソースのメディア

en: Matches media with a certain number of sources connected to it
ja: 指定の数のソースが紐付けられたメディアとマッチする

en: Media with the <source>
ja: ソース <source>があるメディア

en: Matches media who have a particular source
ja: 特定のソースがあるメディアと一致する

en: Media objects with the <tag>
ja: タグが <tag> のメディアオブジェクト

en: Matches media objects with the particular tag
ja: 特定のタグの付いたメディアオブジェクトとマッチする

en: Media objects matching the <filter>
ja: <filter> にマッチするメディアオブジェクト

en: Matches media objects matched by the specified filter name
ja: 選択されたフィルタ名に該当するメディアオブジェクトをマッチ

en: Media with a direct source >= <confidence level>
ja: 信頼度<confidence level>以上の直接ソースがあるメディア

en: Matches media with at least one direct source with confidence level(s)
ja: 指定の信頼度の直接ソースが１つ以上あるイベントとマッチする

en: Media objects marked private
ja: プライベートにマークされたメディアオブジェクト

en: Matches Media objects that are indicated as private
ja: プライベートにマークされたメディアオブジェクトとマッチする

en: Media objects with Id containing <text>
ja: IDが <tag> を含むメディアオブジェクト

en: Matches media objects whose Gramps ID matches the regular expression
ja: Gramps IDが正規表現に該当するメディアオブジェクトとマッチする

en: Every note
ja: すべてのノート

en: Matches every note in the database
ja: データベース中のすべてのノートにマッチする

en: Notes changed after <date time>
ja: <date time>以降に変更されたノート

en: Matches note records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
ja: 具体的な日時（yyyy-mm-dd hh:mm:ss）以降、あるいはその日時と２つ目に入力された日時との間に変更された、ノートの記録をマッチさせる。

en: Note with <Id>
ja: IDが <Id> のノート

en: Matches a note with a specified Gramps ID
ja: 指定のGramps IDのノートとマッチする

en: Note type:
ja: ノートの種類:

en: Notes matching parameters
ja: パラメータにマッチするノート

en: Matches Notes with particular parameters
ja: 特定のパラメータのノートとマッチする

en: Notes with a reference count of <count>
ja: 参照数が <count> のノート

en: Matches notes with a certain reference count
ja: 指定の参照数のノートとマッチする

en: Notes with the <tag>
ja: <tag> のついたノート

en: Matches notes with the particular tag
ja: 特定の <tag> のついたノートとマッチする

en: Notes with the particular type
ja: 特定のタイプのノート

en: Matches notes with the particular type
ja: 特定のタイプのノートにマッチする

en: Notes matching the <filter>
ja: <filter> にマッチするノート

en: Matches notes matched by the specified filter name
ja: 選択されたフィルタ名に該当するノートをマッチ

en: Notes containing <text>
ja: <text> を含むノート

en: Matches notes that contain a substring or match a regular expression
ja: 従属文字列を含む、または正規表現と一致するノートとマッチする

en: Notes containing <substring>
ja: <substring> を含むノート

en: Matches notes that contain text which matches a substring
ja: 部分文字列と一致するテキストを含むノートとマッチする

en: Notes marked private
ja: プライベートとしてマークされたノート

en: Matches notes that are indicated as private
ja: プライベートのノートとマッチする

en: Notes with Id containing <text>
ja: <text> を含むIDのノート

en: Matches notes whose Gramps ID matches the regular expression
ja: Gramps IDが正規表現に該当するノートとマッチする

en: Persons changed after <date time>
ja: <date time>以降に変更された人物

en: Matches person records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
ja: 具体的な日時（yyyy-mm-dd hh:mm:ss）以降、あるいはその日時と２つ目に入力された日時との間に変更された、人物の記録をマッチさせる。

en: Relationship path between <person> and people matching <filter>
ja: <person> と <filter> に一致する人物との間のリレーションシップパス

en: Relationship filters
ja: リレーションシップフィルタ

en: Finding relationship paths
ja: リレーションシップのパスを見つける

en: Retrieving all sub-filter matches
ja: 全てのサブフィルターの一致を検索する

en: Evaluating people
ja: 人物を評価

en: Disconnected people
ja: 関連がない人物

en: Matches people that have no family relationships to any other person in the database
ja: データベースのどの人物とも家族関係を持たない人物とマッチする

en: Everyone
ja: 全員

en: Matches everyone in the database
ja: データベース中のすべての人にマッチする

en: Families with incomplete events
ja: 不完全なイベントがある家族

en: Matches people with missing date or place in an event of the family
ja: 家族のイベントの日時あるいは場所が不足している人物とマッチする

en: People with <count> addresses
ja: 住所が <count>の人物

en: Matches people with a certain number of personal addresses
ja: 特定の数の個人住所がある人物とマッチする

en: People with an alternate name
ja: 代替の名前がある人物

en: Matches people with an alternate name
ja: 代替の名前がある人物とマッチする

en: People with <count> associations
ja: 関連数 <count>の人物

en: Matches people with a certain number of associations
ja: 特定の数の関連を持つ人物とマッチする

en: Personal attribute:
ja: 個人の属性:

en: People with the personal <attribute>
ja: 個人の属性<attribute>の人物

en: Matches people with the personal attribute of a particular value
ja: 特定の値の個人属性をもつ人物とマッチする

en: People with the <birth data>
ja: 誕生日 <birth data> の人物

en: Matches people with birth data of a particular value
ja: 特定の値の誕生日をもつ人物とマッチする

en: People with the <citation>
ja: <citation>がある人物

en: Matches people with a citation of a particular value
ja: 特定の値の引用をもつ人物とマッチする

en: People with a common ancestor with <person>
ja: <person> と共通の祖先をもつ人物

en: Ancestral filters
ja: 祖先フィルタ

en: Matches people that have a common ancestor with a specified person
ja: 指定された人物と共通の祖先をもつ人物とマッチする

en: People with a common ancestor with <filter> match
ja: <filter> と一致する共通の祖先をもつ人物

en: Matches people that have a common ancestor with anybody matched by a filter
ja: フィルターで抽出した人物と共通の祖先をもつ人物とマッチする

en: People with the <death data>
ja: 死亡日<death data>の人物

en: Matches people with death data of a particular value
ja: 特定の値の死亡日の人物とマッチする

en: Personal event:
ja: 個人のイベント:

en: Main Participants:
ja: 主な参加者:

en: Primary Role:
ja: 主な役割:

en: People with the personal <event>
ja: 個人のイベント <event> がある人物

en: Matches people with a personal event of a particular value
ja: 特定の値の個人のイベントがある人物とマッチする

en: People with the family <attribute>
ja: 家族の属性が <attribute> である人物

en: Matches people with the family attribute of a particular value
ja: 特定の値の家族属性をもつ人物とマッチする

en: People with the family <event>
ja: 家族のイベント<event> がある人物

en: Matches people with a family event of a particular value
ja: 特定の値の家族イベントがある人物とマッチする

en: People with <count> media
ja: <count>メディアの人物

en: Matches people with a certain number of items in the gallery
ja: 指定の数のギャラリーのアイテムの人物とマッチする

en: Person with <Id>
ja: IDが<Id>の人物

en: Matches person with a specified Gramps ID
ja: 特定のGramps IDの人物とマッチ

en: People with <count> LDS events
ja: <count> のLDSイベントがある人物

en: Matches people with a certain number of LDS events
ja: 特定のLDSイベント数の人物にマッチする

en: Given name:
ja: 与えられた名前:

en: Full Family name:
ja: 姓のフルネーム:

en: person|Title:
ja: タイトル:

en: Suffix:
ja: 接尾辞:

en: Call Name:
ja: 呼び名:

en: Nick Name:
ja: ニックネーム:

en: Prefix:
ja: 接頭辞:

en: Connector
ja: コネクタ

en: Patronymic:
ja: 父称:

en: Family Nick Name:
ja: 家族のニックネーム:

en: People with the <name>
ja: <name>がある人物

en: Matches people with a specified (partial) name
ja: 指定の名前 (部分) の人物とマッチする

en: Surname origin type:
ja: 姓の起源の種類:

en: People with the <Surname origin type>
ja: 姓の起源の種類が <Surname origin type> の人物

en: Matches people with a surname origin
ja: 姓の起源がある人物

en: Name type:
ja: 名前の種類:

en: People with the <Name type>
ja: <Name type>の人物

en: Matches people with a type of name
ja: 名前の種類のある人物とマッチする

en: People with a nickname
ja: ニックネームのある人物

en: Matches people with a nickname
ja: ニックネームがある人物とマッチする

en: People having <count> notes
ja: <count> のノートのある人物

en: Matches people having a certain number of notes
ja: 特定の数のノートがある人物にマッチする

en: People having notes containing <substring>
ja: <substring>を含むノートがある人物

en: Matches people whose notes contain text matching a substring
ja: 従属文字列に一致するテキストを含むノートがある人物とマッチする

en: People having notes containing <text>
ja: <text> を含むノートがある人物

en: Matches people whose notes contain text matching a regular expression
ja: 正規表現に一致するテキストを含むノートがある人物とマッチ

en: Number of relationships:
ja: リレーションシップの数:

en: Number of children:
ja: 子供の数:

en: People with the <relationships>
ja: <relationships>がある人物

en: Matches people with a particular relationship
ja: 特定の値のリレーションシップをもつ人物とマッチする

en: Family filters
ja: 家族フィルタ

en: Name:
ja: 名前:

en: Soundex match of People with the <name>
ja: <name>がある人物と近似マッチ

en: People with <count> sources
ja: <count> ソースの人物

en: Matches people with a certain number of sources connected to it
ja: 指定の数のソースが紐付けられた人物とマッチする

en: People with the <source>
ja: ソース <source>がある人物

en: Matches people who have a particular source
ja: 特定のソースがある人物と一致する

en: People with the <tag>
ja: タグ <tag>がついた人物

en: Matches people with the particular tag
ja: 特定のタグのついた人物とマッチする

en: Case sensitive:
ja: 大/小文字の区別:

en: People with records containing <substring>
ja: <substring>を含む記録がある人物

en: Matches people whose records contain text matching a substring
ja: 従属文字列に一致するテキストを含む記録がある人物とマッチする

en: People with unknown gender
ja: 性別不明の人物

en: Matches all people with unknown gender
ja: 全ての性別不明の人物とマッチする

en: Adopted people
ja: 養子である人物

en: Matches people who were adopted
ja: 養子である人物とマッチする

en: People with children
ja: 子供がいる人物

en: Matches people who have children
ja: 子供がいる人物とマッチする

en: People with incomplete names
ja: 名前が不完全な人物

en: Matches people with firstname or lastname missing
ja: 名前あるいは姓が不足している人物とマッチする

en: Ancestors of <person>
ja: <person>の祖先

en: Matches people that are ancestors of a specified person
ja: 指定された人物の祖先であるとマッチする

en: Ancestors of <filter> match
ja: <filter>にマッチする祖先

en: Matches people that are ancestors of anybody matched by a filter
ja: フィルターで抽出した人物の祖先である人物とマッチする

en: Bookmarked people
ja: ブックマークされた人物

en: Matches the people on the bookmark list
ja: ブックマークリストにある人物とマッチする

en: Children of <filter> match
ja: <filter>にマッチする子供

en: Matches children of anybody matched by a filter
ja: フィルターで抽出した人物の子供とマッチする

en: Home Person
ja: デフォルトの人物

en: Matches the Home Person
ja: デフォルトの人物にマッチする

en: Descendant family members of <person>
ja: <person> の子孫の家族

en: Descendant filters
ja: 子孫フィルタ

en: Matches people that are descendants or the spouse of a descendant of a specified person
ja: 指定された人物の子孫あるいは子孫の配偶者とマッチする

en: Descendant family members of <filter> match
ja: <filter>にマッチする子孫の家族

en: Matches people that are descendants or the spouse of anybody matched by a filter
ja: フィルターで抽出した人物の子孫あるいはその子孫の配偶者とマッチする

en: Descendants of <person>
ja: <person> の子孫

en: Matches all descendants for the specified person
ja: 指定された人物の全ての子孫とマッチする

en: Descendants of <filter> match
ja: <filter>にマッチする子孫

en: Matches people that are descendants of anybody matched by a filter
ja: フィルターで抽出した人物の子孫とマッチする

en: Duplicated ancestors of <person>
ja: <person>の祖先をコピー

en: Females
ja: 女性

en: Matches all females
ja: すべての女性にマッチ

en: Number of generations:
ja: 世代数:

en: Ancestors of <person> not more than <N> generations away
ja: <N>世代以内の <person> の祖先

en: Matches people that are ancestors of a specified person not more than N generations away
ja: <N>世代以内の指定の人物の祖先とマッチする

en: Ancestors of bookmarked people not more than <N> generations away
ja: ブックマークされた人物の<N>世代以内の <person> の祖先

en: Matches ancestors of the people on the bookmark list not more than N generations away
ja: ブックマークリストにある人物の<N>世代以内の祖先とマッチする

en: Ancestors of the Home Person not more than <N> generations away
ja: デフォルトの <N> 世代以内の人物の祖先

en: Matches ancestors of the Home Person not more than N generations away
ja: デフォルトの人物のN世代以内の祖先とマッチする

en: Descendants of <person> not more than <N> generations away
ja: <N>世代以内の <person> の子孫

en: Matches people that are descendants of a specified person not more than N generations away
ja: 指定の人物の<N>世代以内の子孫とマッチする

note: ------------------------- ###############################
en: Males
ja: 男性

en: Matches all males
ja: すべての男性にマッチ

en: Ancestors of <person> at least <N> generations away
ja: <person> の<N>世代以上離れた祖先

en: Matches people that are ancestors of a specified person at least N generations away
ja: 指定の人物の<N>世代以上離れた祖先とマッチする

en: Descendants of <person> at least <N> generations away
ja: <person> の<N>世代以上離れた子孫

en: Matches people that are descendants of a specified person at least N generations away
ja: 指定の人物の<N>世代以上離れた子孫とマッチする

en: Parents of <filter> match
ja: <filter>にマッチする親

en: Matches parents of anybody matched by a filter
ja: フィルターで抽出した人物の親とマッチする

en: People related to <Person>
ja: <Person>と関連する人物

en: Matches people related to a specified person
ja: 指定の人物と関連する人物

en: Siblings of <filter> match
ja: <filter>にマッチする兄弟姉妹

en: Matches siblings of anybody matched by a filter
ja: フィルターで抽出した人物の兄弟姉妹とマッチする

en: Spouses of <filter> match
ja: <filter>にマッチする配偶者

en: Matches people married to anybody matching a filter
ja: フィルターで抽出した人物と結婚している人物

en: Witnesses
ja: 立会人

en: Matches people who are witnesses in any event
ja: イベントの立会人である人物とマッチする

en: Event filter name:
ja: イベントフィルタ名:

en: Persons with events matching the <event filter>
ja: <event filter> に該当するイベントのある人物

en: Matches persons who have events that match a certain event filter
ja: 特定のイベントフィルタに一致するイベントがある人物とマッチする

en: People matching the <filter>
ja: <filter>にマッチする人物

en: Matches people matched by the specified filter name
ja: 指定されたフィルタ名に該当する人物とマッチ

en: Persons with at least one direct source >= <confidence level>
ja: 信頼度<confidence level>以上の直接のソースが少なくとも１つある人物

en: Matches persons with at least one direct source with confidence level(s)
ja: 指定の信頼度の直接ソースが少なくとも１つある人物とマッチする

en: People missing parents
ja: 親のいない人物

en: Matches people that are children in a family with less than two parents or are not children in any family.
ja: 親が1人以下の家族の子供、あるいはどの家族の子供でもない人物とマッチする。

en: People with multiple marriage records
ja: 結婚の記録が複数ある人物

en: Matches people who have more than one spouse
ja: 2人以上の配偶者がいる人物とマッチする

en: People with no marriage records
ja: 結婚の記録がない人物

en: Matches people who have no spouse
ja: 配偶者がいない人物とマッチする

en: People without a known birth date
ja: 誕生日が知られていない人物

en: Matches people without a known birthdate
ja: 誕生日が知られていない人物とマッチする

en: People without a known death date
ja: 死亡日が知られていない人物

en: Matches people without a known deathdate
ja: 死亡日が知られていない人物とマッチする

en: People marked private
ja: プライベートにマークされた人物

en: Matches people that are indicated as private
ja: プライベートの人物とマッチする

en: People not marked private
ja: プライベートではない人物

en: Matches people that are not indicated as private
ja: プライベートではない人物とマッチする

en: People with incomplete events
ja: 不完全なイベントのある人物

en: Matches people with missing date or place in an event
ja: イベントの日時あるいは場所が不足している人物とマッチする

en: On date:
ja: 日時:

en: People probably alive
ja: 生存していると思われる人物

en: People with Id containing <text>
ja: <text> を含むIDの人物

en: Matches people whose Gramps ID matches the regular expression
ja: 正規表現にマッチするGramps IDの人物

en: People with a name matching <text>
ja: <text>に一致する名前の人物

en: Matches people's names containing a substring or matching a regular expression
ja: 従属文字列を含む、あるいは正規表現に一致する名前の人物とマッチする

en: Relationship path between <persons>
ja: <persons>間のリレーションシップパス

en: Relationship path between bookmarked persons
ja: ブックマークされた人物間のリレーションシップパス

en: People matching the <name>
ja: <name>にマッチする人物

en: Every place
ja: すべての場所

en: Matches every place in the database
ja: データベース中のすべての場所にマッチする

en: Places changed after <date time>
ja: <date time>以降に変更された場所

en: Matches place records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
ja: 具体的な日時（yyyy-mm-dd hh:mm:ss）以降、あるいはその日時と２つ目に入力された日時との間に変更された、場所の記録をマッチさせる。

en: Place with the <citation>
ja: <citation>がある場所

en: Matches places with a citation of a particular value
ja: 特定の値の引用をもつ場所とマッチする

en: Place type:
ja: 場所の種類:

en: Code:
ja: コード:

en: Places matching parameters
ja: パラメータにマッチする場所

en: Matches places with particular parameters
ja: 特定のパラメータの場所

en: Places with <count> media
ja: <count> メディアの場所

en: Matches places with a certain number of items in the gallery
ja: 指定の数のギャラリーのアイテムの場所とマッチする

en: Place with <Id>
ja: IDが<Id>の場所

en: Matches a place with a specified Gramps ID
ja: 指定のGramps IDの場所とマッチする

en: Places with no latitude or longitude given
ja: 緯度あるいは経度がない場所

en: Matches places with empty latitude or longitude
ja: 緯度あるいは経度が空欄の場所

en: Position filters
ja: 場所フィルタ

en: Places having <count> notes
ja: <count> のノートのある場所

en: Matches places having a certain number of notes
ja: 特定の数のノートがある場所にマッチする

en: Places having notes containing <substring>
ja: <substring>を含むノートがある場所

en: Matches places whose notes contain text matching a substring
ja: 従属文字列に一致するテキストを含むノートがある場所とマッチする

en: Places having notes containing <text>
ja: <text>を含むノートがある場所

en: Matches places whose notes contain text matching a regular expression
ja: 正規表現に一致するテキストを含むノートがある場所とマッチ

en: Street:
ja: 番地:

en: City:
ja: 都市:

en: County:
ja: 都道府県:

en: State:
ja: 州:

en: Country:
ja: 国/地域:

en: ZIP/Postal Code:
ja: 郵便番号:

en: Church Parish:
ja: 教会の教区:

en: Places with a reference count of <count>
ja: 参照数が <count>の場所

en: Matches places with a certain reference count
ja: 指定の参照数の場所とマッチする

en: Place with <count> sources
ja: <count> ソースの場所

en: Matches places with a certain number of sources connected to it
ja: 指定の数のソースが紐付けられた場所とマッチする

en: Places with the <source>
ja: ソース <source>がある場所

en: Matches places who have a particular source
ja: 特定のソースがある場所と一致する

en: Places with the <tag>
ja: タグ <tag>がついた場所

en: Matches places with the particular tag
ja: 特定のタグのついた場所とマッチする

en: Places matching a title
ja: タイトルにマッチする場所

en: Matches places with a particular title
ja: 特定のタイトルのついた場所とマッチする

en: Latitude:
ja: 緯度:

en: Longitude:
ja: 経度:

en: Rectangle height:
ja: 矩形の高さ:

en: Rectangle width:
ja: 矩形の幅:

en: Places in neighborhood of given position
ja: 指定の場所の近隣にある場所

en: Places enclosed by another place
ja: 他の場所に囲まれた場所

en: Matches a place enclosed by a particular place
ja: 特定の場所に囲まれた場所とマッチする

en: Places of events matching the <event filter>
ja: <event filter>に該当するイベントの場所

en: Matches places where events happened that match the specified event filter name
ja: 選択されたイベントフィルタ名に該当するイベントが発生した場所とマッチする

en: Places matching the <filter>
ja: <filter> にマッチする場所

en: Matches places matched by the specified filter name
ja: 選択されたフィルタ名に該当する場所とマッチする

en: Place with a direct source >= <confidence level>
ja: 信頼度<confidence level>以上の直接ソースがある場所

en: Matches places with at least one direct source with confidence level(s)
ja: 指定の信頼度の直接ソースが少なくとも１つある場所とマッチ

en: Places marked private
ja: プライベートにマークされた場所

en: Matches places that are indicated as private
ja: プライベートの場所とマッチする

en: Places with Id containing <text>
ja: <text>を含むIDの場所

en: Matches places whose Gramps ID matches the regular expression
ja: Gramps IDが正規表現に該当する場所とマッチする

en: Places within an area
ja: エリア内の場所

en: Matches places within a given distance of another place
ja: 他の場所から指定の距離内にある場所とマッチする

en: Every repository
ja: すべてのレポジトリ

en: Matches every repository in the database
ja: データベース中のすべてのレポジトリにマッチする

en: Repositories changed after <date time>
ja: <date time>以降に変更されたレポジトリ

en: Matches repository records changed after a specified date/time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date/time is given.
ja: 具体的な日時（yyyy-mm-dd hh:mm:ss）以降、あるいはその日時と２つ目に入力された日時との間に変更された、レポジトリの記録をマッチさせる。

en: Repository with <Id>
ja: IDが <Id>のレポジトリ

en: Matches a repository with a specified Gramps ID
ja: 特定のGramps IDのレポジトリとマッチする

en: Repositories having notes containing <substring>
ja: <substring> を含むノートがあるレポジトリ

en: Matches repositories whose notes contain text matching a substring
ja: 従属文字列に一致するテキストを含むノートがあるレポジトリとマッチする

en: Repositories having notes containing <text>
ja: <text> を含むノートがあるレポジトリ

en: Matches repositories whose notes contain text matching a regular expression
ja: 正規表現に一致するテキストを含むノートがあるレポジトリとマッチする

en: Repositories with a reference count of <count>
ja: 参照数が <count> のレポジトリ

en: Matches repositories with a certain reference count
ja: 指定の参照数のレポジトリとマッチする

en: Address:
ja: 住所:

en: Repositories matching parameters
ja: パラメータにマッチするレポジトリ

en: Matches Repositories with particular parameters
ja: 特定のパラメータのレポジトリとマッチする

en: Repositories with the <tag>
ja: <tag> のついたレポジトリ

en: Matches repositories with the particular tag
ja: 特定の<tag> のついたレポジトリとマッチする

en: Repositories matching the <filter>
ja: <filter> にマッチするレポジトリ

en: Matches repositories matched by the specified filter name
ja: 選択されたフィルタ名に該当するレポジトリをマッチ

en: Repositories with name containing <text>
ja: <text> を含む名前のレポジトリ

en: Matches repositories whose name contains a certain substring
ja: 特定の部分文字列を含む名前のレポジトリとマッチ

en: Repositories with Id containing <text>
ja: <text> を含むIDのレポジトリ

en: Matches repositories whose Gramps ID matches the regular expression
ja: Gramps IDが正規表現に該当するレポジトリとマッチする

en: Repositories marked private
ja: プライベートにマークされたレポジトリ

en: Matches repositories that are indicated as private
ja: プライベートのレポジトリとマッチする

en: Every source
ja: 全てのソース

en: Matches every source in the database
ja: データベースの全てのソースにマッチする

en: Sources changed after <date time>
ja: <date time>以降に変更されたソース

en: Matches source records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
ja: 具体的な日時（yyyy-mm-dd hh:mm:ss）以降、あるいはその日時と２つ目に入力された日時との間に変更された、ソースの記録をマッチさせる。

en: Sources with <count> media
ja: <count> メディアのソース

en: Matches sources with a certain number of items in the gallery
ja: 指定の数のギャラリーのアイテムのソースとマッチする

en: Source with <Id>
ja: IDが <Id> のソース

en: Matches a source with a specified Gramps ID
ja: 特定のGramps IDのソースをマッチする

en: Sources having <count> notes
ja: <count> のノートがあるソース

en: Matches sources having a certain number of notes
ja: 特定の数のノートがあるソースにマッチする

en: Sources having notes containing <substring>
ja: <substring>を含むノートがあるソース

en: Matches sources whose notes contain text matching a substring
ja: 従属文字列に一致するテキストを含むノートがあるソースとマッチする

en: Sources having notes containing <text>
ja: <text> を含むノートがあるソース

en: Matches sources whose notes contain text matching a regular expression
ja: 正規表現に一致するテキストを含むノートのあるソースにマッチする

en: Sources with a reference count of <count>
ja: 参照数が <count> のソース

en: Matches sources with a certain reference count
ja: 指定の参照数のソースとマッチする

en: Sources with <count> Repository references
ja: レポジトリ参照数が <count> のソース

en: Matches sources with a certain number of repository references
ja: 指定のレポジトリ参照数のソースとマッチする

en: Sources with repository reference containing <text> in "Call Number"
ja: 整理番号に<text>を含むレポジトリ参照があるソース

en: Matches sources with a repository reference
    containing a substring in "Call Number"
ja: 整理番号に従属文字列を含むレポジトリ参照
    があるソースとマッチする

en: Sources with the <tag>
ja: <tag> のついたソース

en: Matches sources with the particular tag
ja: 特定のタグがついたソース

en: Sources matching the <filter>
ja: <filter> にマッチするソース

en: Matches sources matched by the specified filter name
ja: 選択されたフィルタ名に該当するソースとマッチする

en: Sources with repository reference matching the <repository filter>
ja: <repository filter>に該当するレポジトリ参照があるソース

en: Matches sources with a repository reference that match a certain
    repository filter
ja: 特定のレポジトリフィルタに該当するレポジトリ参照を含むソースとマッチする

en: Sources with title containing <text>
ja: <text> を含むタイトルがあるソース

en: Matches sources whose title contains a certain substring
ja: 特定の部分文字列を含むタイトルのソースとマッチ

en: Sources with Id containing <text>
ja: <text> を含むIDのソース

en: Matches sources whose Gramps ID matches the regular expression
ja: 正規表現に該当するGramps IDのソースとマッチする

en: Sources marked private
ja: プライベートにマークされているソース

en: Matches sources that are indicated as private
ja: プライベートのソースとマッチする

note: We encounter a PLAC, having previously encountered an ADDR
en: Address
ja: 住所

en: Private
ja: プライベート

en: Citations
ja: 引用

en: Notes
ja: ノート

note: wrap it all up and return to its callers position 0 = translatable label, position 1 = column class position 2 = data
en: Date
ja: 日付

en: Street
ja: 番地

en: Locality
ja: 地方

en: City
ja: 都市

en: County
ja: 都道府県

en: State
ja: 州

en: Country
ja: 国または地域

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Phone
ja: 電話番号

en: Attribute
ja: 属性

en: Value
ja: 値

en: Custom
ja: カスタム

en: Caste
ja: カースト

note: 2 name (version)
en: Description
ja: 説明

en: Identification Number
ja: 識別番号

en: National Origin
ja: 国籍

en: Number of Children
ja: 子供の人数

en: Social Security Number
ja: 社会保障番号

en: Nickname
ja: 愛称

en: Cause
ja: 起因

en: Agency
ja: エージェンシー

en: Age
ja: 年齢

en: Father's Age
ja: 父親の年齢

en: Mother's Age
ja: 母親の年齢

en: Witness
ja: 立会人

en: Time
ja: 時間

en: Occupation
ja: 職業

en: Child Reference
ja: 子供の参照

en: None
ja: なし

en: Birth
ja: 出生

en: Adopted
ja: 養子

en: Stepchild
ja: 継子

en: Sponsored
ja: 世話人

en: Foster
ja: 養育

note: 8
en: Citation
ja: 引用

en: Page
ja: ページ

en: Confidence
ja: 信頼度

note: 7
en: Source
ja: ソース

note: 2 add media column
en: Media
ja: メディア

en: Source Attributes
ja: ソース属性

en: Last changed
ja: 最終更新

en: Tags
ja: タグ

note: ------------------------------------------------------------------------- Short hand function to return either the person's name, or an empty string if the person is None
en: unknown
ja: 不明

en: greater than %s years
ja: %s 年より大きい

en: more than
ja: より大きい

en: less than
ja: より小さい

en: age|about
ja: およそ

en: and
ja: と

en: less than about
ja: より小さい(約)

en: more than about
ja: より大きい(約)

note: translators: leave all/any {...} untranslated round up years
en: {number_of} year | {number_of} years
ja[0]: {number_of} 年
ja[1]: {number_of} 年

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {number_of} month | {number_of} months
ja[0]: {number_of} か月
ja[1]: {number_of} か月

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {number_of} day | {number_of} days
ja[0]: {number_of} 日
ja[1]: {number_of} 日

en: 0 days
ja: 0日

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Modifier
ja: 変更者

en: Quality
ja: 品質

en: Values
ja: 値

en: Text
ja: テキスト

en: Sort value
ja: ソート

en: New year begins
ja: 新年の開始

en: date-quality|none
ja: データ品質|無

en: calculated
ja: 計算された

en: estimated
ja: 見積された

en: about
ja: 約

en: after
ja: 後

en: before
ja: 前

en: range
ja: 範囲

en: span
ja: 幅

en: textonly
ja: テキストのみ

note: 0 this order range above
en: Event
ja: イベント

note: 5
en: Place
ja: 場所

en: Event reference
ja: イベント参照

en: Attributes
ja: 属性

en: Role|Primary
ja: 本人

en: Clergy
ja: 聖職者

en: Celebrant
ja: 祝賀者

en: Aide
ja: 助手

en: Bride
ja: 新婦

en: Groom
ja: 新郎

en: Role|Family
ja: 家族

en: Informant
ja: 情報提供者

en: Life Events
ja: ライフイベント

note: _FAMNAME = _("With %(namepartner)s (%(famid)s)") 1 get the family events
en: Family
ja: 家族

en: Religious
ja: 宗教

en: Vocational
ja: 職業

en: Academic
ja: 学問

en: Travel
ja: 移動

en: Legal
ja: 法的手続

en: Residence
ja: 住居

en: Other
ja: その他

en: Death
ja: 死亡

en: Adult Christening
ja: 成人洗礼

en: Baptism
ja: 洗礼

en: Bar Mitzvah
ja: バルミツヴァ

en: Bat Mitzvah
ja: バトミツヴァ

en: Blessing
ja: 祝福

en: Burial
ja: 土葬

en: Cause Of Death
ja: 死因

en: Census
ja: 人口調査

en: Christening
ja: 洗礼

en: Confirmation
ja: 確認

en: Cremation
ja: 火葬

en: Degree
ja: 学位

en: Education
ja: 教育

en: Elected
ja: 選挙

en: Emigration
ja: 移出

en: First Communion
ja: 最初の聖餐式

en: Immigration
ja: 移入

en: Graduation
ja: 卒業

en: Medical Information
ja: 医学的情報

en: Military Service
ja: 兵役

en: Naturalization
ja: 帰化

en: Nobility Title
ja: 称号

en: Number of Marriages
ja: 結婚の回数

en: Ordination
ja: 叙階

en: Probate
ja: 検認

en: Property
ja: 遺産

en: Religion
ja: 宗教

en: Retirement
ja: 引退

en: Will
ja: 遺書

en: Marriage
ja: 結婚

en: Marriage Settlement
ja: 婚姻継承財産設定

en: Marriage License
ja: 結婚認可証

en: Marriage Contract
ja: 結婚契約

en: Marriage Banns
ja: 結婚予告

en: Engagement
ja: 婚約

en: Divorce
ja: 離婚

en: Divorce Filing
ja: 離婚の申し立て

en: Annulment
ja: 婚姻無効

en: Alternate Marriage
ja: 別の結婚

note: cm2pt = utils.cm2pt ------------------------------------------------------------------------ Constants
en: birth abbreviation|b.
ja: 誕生.

en: death abbreviation|d.
ja: 死亡.

en: marriage abbreviation|m.
ja: 結婚.

en: Unknown abbreviation|unkn.
ja: 不明.

en: Custom abbreviation|cust.
ja: カスタム.

en: Adopted abbreviation|adop.
ja: 養子縁組.

en: Adult Christening abbreviation|a.chr.
ja: 成人洗礼.

en: Baptism abbreviation|bap.
ja: 洗礼.

en: Bar Mitzvah abbreviation|bar.
ja: バルミツヴァ.

en: Bat Mitzvah abbreviation|bat.
ja: バトミツヴァ.

en: Blessing abbreviation|bles.
ja: 祝福.

en: Burial abbreviation|bur.
ja: 土葬.

en: Cause Of Death abbreviation|d.cau.
ja: 死因.

en: Census abbreviation|cens.
ja: 人口調査.

en: Christening abbreviation|chr.
ja: 洗礼.

en: Confirmation abbreviation|conf.
ja: 堅信.

en: Cremation abbreviation|crem.
ja: 火葬.

en: Degree abbreviation|deg.
ja: 学位.

en: Education abbreviation|edu.
ja: 教育.

en: Elected abbreviation|elec.
ja: 選挙.

en: Emigration abbreviation|em.
ja: 移出.

en: First Communion abbreviation|f.comm.
ja: 最初の聖餐式.

en: Immigration abbreviation|im.
ja: 移入.

en: Graduation abbreviation|grad.
ja: 卒業.

en: Medical Information abbreviation|medinf.
ja: 医学的情報.

en: Military Service abbreviation|milser.
ja: 兵役.

en: Naturalization abbreviation|nat.
ja: 帰化.

en: Nobility Title abbreviation|nob.
ja: 称号.

en: Number of Marriages abbreviation|n.o.mar.
ja: 結婚回数.

en: Occupation abbreviation|occ.
ja: 職業.

en: Ordination abbreviation|ord.
ja: 叙階式.

en: Probate abbreviation|prob.
ja: 検認.

en: Property abbreviation|prop.
ja: 財産.

en: Religion abbreviation|rel.
ja: 宗教.

en: Residence abbreviation|res.
ja: 居住.

en: Retirement abbreviation|ret.
ja: 引退.

en: Will abbreviation|will.
ja: 遺言.

en: Marriage Settlement abbreviation|m.set.
ja: 結婚の和解.

en: Marriage License abbreviation|m.lic.
ja: 結婚認可証.

en: Marriage Contract abbreviation|m.con.
ja: 結婚契約.

en: Marriage Banns abbreviation|m.ban.
ja: 結婚予告.

en: Alternate Marriage abbreviation|alt.mar.
ja: 代替結婚.

en: Engagement abbreviation|engd.
ja: 婚約.

en: Divorce abbreviation|div.
ja: 離婚.

en: Divorce Filing abbreviation|div.f.
ja: 離婚の申し立て.

en: Annulment abbreviation|annul.
ja: 婚姻無効.

note: The parent may not be birth father in ths family, because it may be a step family. However, it will be odd to display the parent as anything other than "Father"
en: Father
ja: 父親

en: Mother
ja: 母親

note: Go over children and build their menu
en: Children
ja: 子供

en: Events
ja: イベント

en: LDS ordinances
ja: LDS儀式

en: Married
ja: 既婚

en: Unmarried
ja: 未婚

en: Civil Union
ja: シビルユニオン

note: Create the tree columns 0 selected?
en: Type
ja: タイプ

en: Endowment
ja: 寄付

en: Sealed to Parents
ja: 親子の結び固め

en: Sealed to Spouse
ja: 夫婦の結び固め

en: <No Status>
ja: <ステータスなし>

en: Canceled
ja: キャンセル

en: Child
ja: 子供

en: Cleared
ja: クリア

en: Completed
ja: 完了

en: Infant
ja: 幼児

en: Pre-1970
ja: 1970年より以前

en: Qualified
ja: 有資格の

en: Do not seal/Cancel
ja: シール/キャンセルしない

en: Stillborn
ja: 死産

en: Submitted
ja: 提出された

en: Uncleared
ja: クリアできていない

en: LDS Ordinance
ja: LDS儀式

en: Temple
ja: 寺

note: icon_column = Gtk.TreeViewColumn(_('Status'), render, icon_name=ICON_COL)
en: Status
ja: 状態

en: Location
ja: 場所

en: Parish
ja: 教区

en: Complete
ja: 完了

en: Media ref
ja: メディア参照

en: Region
ja: 宗教

note: 1 new gramplet Priority Handle Add column with object name Name Column
en: Name
ja: 名前

en: Given name
ja: 与えられた名

en: Surnames
ja: 姓

en: Suffix
ja: 接尾辞

en: Title
ja: タイトル

note: show surname and first name
en: Group as
ja: グループ化

en: Display as
ja: 表示

en: Call name
ja: 呼び名

en: Nick name
ja: ニックネーム

en: Family nick name
ja: 家族のニックネーム

en: Surname|Inherited
ja: 親から継承

en: Surname|Given
ja: 授けられた

en: Surname|Taken
ja: 改姓

en: Patronymic
ja: 父称

en: Matronymic
ja: 母称

en: Surname|Feudal
ja: 封建時代から

en: Pseudonym
ja: 別称

en: Patrilineal
ja: 父系の家系から

en: Matrilineal
ja: 母系の家系から

en: Also Known As
ja: 通称

en: Birth Name
ja: 出生名

en: Married Name
ja: 婚姻名

note: ############################### 3
en: Note
ja: ノート

en: Format
ja: フォーマット

en: General
ja: 全般

en: Research
ja: 調査

en: Transcript
ja: 謄本

en: Source text
ja: ソーステキスト

en: Report
ja: レポート

en: Html code
ja: HTML コード

en: notetype|To Do
ja: To Do

en: notetype|Link
ja: リンク

en: Person Note
ja: 人物ノート

en: Name Note
ja: 名前ノート

en: Attribute Note
ja: 属性ノート

en: Address Note
ja: 住所ノート

en: Association Note
ja: 関連ノート

en: LDS Note
ja: LDSノート

en: Family Note
ja: 家族ノート

en: Event Note
ja: イベントノート

en: Event Reference Note
ja: イベント参照ノート

en: Source Note
ja: ソースノート

en: Source Reference Note
ja: ソース参照ノート

en: Place Note
ja: 場所ノート

en: Repository Note
ja: レポジトリノート

en: Repository Reference Note
ja: レポジトリ参照ノート

en: Media Note
ja: メディアノート

en: Media Reference Note
ja: メディア参照ノート

en: Child Reference Note
ja: 子供参照ノート

note: 4 ------------------------------------------------------------------------ References functions for the actual quickreports
en: Person
ja: 人物

en: Gender
ja: 性別

en: Alternate names
ja: 代替名

en: Death reference index
ja: 死亡参照インデックス

en: Birth reference index
ja: 誕生参照インデックス

en: Event references
ja: イベント参照

en: Families
ja: 家族

en: Parent families
ja: 親の家族

en: Addresses
ja: 住所

en: Urls
ja: URL

en: Person references
ja: 人物参照

en: Merged Gramps ID
ja: マージされたGramps ID

en: Person ref
ja: 人物ref

en: Association
ja: 関連

en: Longitude
ja: 経度

en: Latitude
ja: 緯度

en: Places
ja: 場所

en: Alternate Names
ja: 代替名

en: Code
ja: コード

en: Alternate Locations
ja: 代替の場所

en: Place Name
ja: 場所名

en: Language
ja: 言語

en: Place ref
ja: 場所ref

en: Province
ja: 州/都道府県

en: Neighborhood
ja: 近隣

en: District
ja: 地区

en: Borough
ja: 自治町村

en: Municipality
ja: 地方自治体

en: Town
ja: 町

en: Village
ja: 村

en: Hamlet
ja: 小村

en: Farm
ja: 農場

en: Building
ja: 建物

en: Number
ja: 数

note: 6
en: Repository
ja: レポジトリ

en: Repository ref
ja: レポジトリref

en: Call Number
ja: 整理番号

en: Library
ja: 図書館

en: Cemetery
ja: 墓地

en: Church
ja: 教会

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Album
ja: アルバム

en: Web site
ja: ウェブサイト

en: Bookstore
ja: 書店

en: Collection
ja: コレクション

en: Safe
ja: 金庫

en: Author
ja: 作者

en: Publication info
ja: 発行情報

en: Abbreviation
ja: 略称

en: Repositories
ja: レポジトリ

en: Audio
ja: 音声

en: Book
ja: 本

en: Card
ja: カード

en: Electronic
ja: 電子

en: Fiche
ja: マイクロフィッシュ

en: Film
ja: フィルム

en: Magazine
ja: 雑誌

en: Manuscript
ja: 記録

en: Map
ja: 地図

en: Newspaper
ja: 新聞

en: Photo
ja: 写真

en: Tombstone
ja: 墓碑

en: Video
ja: ビデオ

en: Styled Text
ja: スタイルありテキスト

en: Styled Text Tags
ja: スタイルありテキストタグ

en: Tag
ja: タグ

en: Ranges
ja: 範囲

en: Bold
ja: 太字

en: Italic
ja: 斜体

en: Underline
ja: 下線

en: Fontface
ja: フォント

en: Fontsize
ja: フォントサイズ

en: Fontcolor
ja: フォント色

en: Highlight
ja: ハイライト

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: Link
ja: リンク

en: Surname
ja: 姓

en: Prefix
ja: 接頭辞

en: Primary
ja: 本人

en: Color
ja: 色

en: Priority
ja: 優先度

en: Url
ja: URL

en: E-mail
ja: Eメール

en: Web Home
ja: ホームページ

en: Web Search
ja: ウェブ検索

en: Family Tree Differences
ja: 家系図の差異

en: Searching...
ja: 検索しています...

en: Merge Citation
ja: 引用のマージ

en: Merge Event Objects
ja: イベントオブジェクトのマージ

en: A parent should be a father or mother.
ja: 親は父親か母親でなければなりません。

en: A parent and child cannot be merged. To merge these people, you must first break the relationship between them.
ja: 親と子供はマージできません。これらの人物をマージするためには、最初にこの間の関係を破棄しなくてはなりません。

en: Merge Family
ja: 家族をマージ

en: Merge Media Objects
ja: メディアオブジェクトをマージ

en: Merge Notes
ja: ノートのマージ

en: Spouses cannot be merged. To merge these people, you must first break the relationship between them.
ja: 配偶者同士はマージできません。これらの人物をマージするためには、最初にこの間の関係を破棄しなくてはなりません。

en: Merge Person
ja: 人物のマージ

en: Merge Places
ja: 場所のマージ

en: Merge Repositories
ja: レポジトリのマージ

en: Merge Source
ja: ソースのマージ

en: Gramplet %s caused an error
ja: Gramplet %s がエラーを引き起こしました

note: ------------------------------------------------------------------------- Constants
en: No description was provided
ja: 説明がありません

en: Stable
ja: 安定版

en: Unstable
ja: 不安定版

en: Quickreport
ja: クイックレポート

en: Tool
ja: ツール

en: Importer
ja: インポータ

en: Exporter
ja: エクスポータ

en: Doc creator
ja: ドキュメントクリエータ

en: Plugin lib
ja: プラグインライブラリ

en: Map service
ja: 地図サービス

en: Gramps View
ja: Gramps ビュー

en: Relationships
ja: 関係

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Rule
ja: ルール

note: add miscellaneous column
en: Miscellaneous
ja: その他

en: ERROR: Failed reading plugin registration %(filename)s
ja: エラー: プラグイン登録 %(filename)s の読み込みに失敗しました

en: WARNING: Plugin %(plugin_name)s has no translation for any of your configured languages, using US English instead
ja: 警告: プラグイン%(plugin_name)sにはお使いのシステム環境言語の訳文がありません。代わりにアメリカ英語を使用します

en: ERROR: Plugin file %(filename)s has a version of "%(gramps_target_version)s" which is invalid for Gramps "%(gramps_version)s".
ja: エラー: プラグインファイル %(filename)s のターゲットバージョン "%(gramps_target_version)s" は、Gramps "%(gramps_version)s" では無効です。

en: ERROR: Wrong python file %(filename)s in register file %(regfile)s
ja: エラー: 登録ファイル %(regfile)s に誤ったPythonファイル %(filename)s があります

en: ERROR: Python file %(filename)s in register file %(regfile)s does not exist
ja: エラー: 登録ファイル %(regfile)s 中のPythonファイル %(filename)s が存在しません

en: Close file first
ja: 最初にファイルを閉じる

en: No filename given
ja: ファイル名がありません

en: File %s already open, close it first.
ja: ファイル %s は既に開いています。まず閉じてください。

note: Export shouldn't bring Gramps down.
en: Could not create %s
ja: %s を作成できません

note: ------------------------------------------------------------------------- Private Constants
en: Default
ja: デフォルト

en: Vertical (↓)
ja: 垂直 (上から下)

en: Vertical (↑)
ja: 垂直 (下から上)

en: Horizontal (→)
ja: 水平 (左から右)

en: Horizontal (←)
ja: 水平 (左から右)

en: Bottom, left
ja: 下, 左

en: Bottom, right
ja: 下, 右

en: Top, left
ja: 上, 左

en: Top, Right
ja: 上, 右

en: Right, bottom
ja: 右, 下

en: Right, top
ja: 右, 上

en: Left, bottom
ja: 左, 下

en: Left, top
ja: 左, 上

en: Compress to minimal size
ja: 最小サイズ

en: Fill the given area
ja: 領域に合わせる

en: Expand uniformly
ja: 均等に拡大

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: Straight
ja: まっすぐ

en: Curved
ja: カーブ

en: Orthogonal
ja: 直角

note: ###############################
en: Graphviz Layout
ja: GraphViz レイアウト

note: ###############################
en: Font family
ja: フォントファミリー

en: Choose the font family. If international characters don't show, use FreeSans font. FreeSans is available from: http://www.nongnu.org/freefont/
ja: フォントファミリーの選択。ASCII以外の国際化文字が表示されない場合、FreeSansフォントを使用すると良いでしょう。FreeSansはここから入手可能です: http://www.nongnu.org/freefont/

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: The font size, in points.
ja: ポイント単位でのフォントの大きさ。

en: Graph Direction
ja: グラフの方向

en: Whether graph goes from top to bottom or left to right.
ja: グラフの進行方向(上から下、または左から右)

en: Number of Horizontal Pages
ja: 横ページの数

en: Number of Vertical Pages
ja: 縦ページの数

en: Paging Direction
ja: ページめくりの方向

en: Connecting lines
ja: 連結線

en: How the lines between objects will be drawn.
ja: オブジェクト間の線の引き方。

note: ###############################
en: Graphviz Options
ja: GraphViz オプション

note: ###############################
en: Aspect ratio
ja: アスペクト比

en: Dots per inch.  When creating images such as .gif or .png files for the web, try numbers such as 100 or 300 DPI.  PostScript and PDF files always use 72 DPI.
ja: インチ毎のドット数。  Web向けにGIF形式やPNG形式のような画像を作成する際は、100 または 300 DPIといった値を試してください。  PostScriptやPDFファイルを作成する際は、必ず72 DPIを使用してください。

en: Node spacing
ja: ノードの間隔

en: Rank spacing
ja: ランクの間隔

en: Use subgraphs
ja: サブグラフの使用

note: ###############################
en: Note to add to the graph
ja: グラフに追加するノート

en: This text will be added to the graph.
ja: このテキストはグラフに追加されます。

en: Note location
ja: ノート位置

en: Whether note will appear on top or bottom of the page.
ja: ノートの表示位置はページの上部か下部か。

en: Note size
ja: ノートサイズ

en: The size of note text, in points.
ja: ノートテキストのサイズをポイント指定で。

en: Structured Vector Graphics (SVG)
ja: スケーラブル ベクター グラフィックス (SVG)

en: Compressed Structured Vector Graphs (SVGZ)
ja: 圧縮されたスケーラブル ベクター グラフィックス (SVG)

en: JPEG image
ja: JPEG 画像形式

en: GIF image
ja: GIF 画像形式

en: PNG image
ja: PNG 画像形式

en: Graphviz File
ja: Graphviz ファイル

en: paper size|Letter
ja: Letter

en: paper size|Legal
ja: Legal

en: Custom Size
ja: カスタムサイズ

en: Medium
ja: 中

en: Short
ja: 短

en: Above
ja: 上へ

en: Below
ja: 下へ

en: Preferences
ja: 設定

en: Perpendicular
ja: 垂線

en: Rounded
ja: 曲線

en: Mesh
ja: 網目

en: Tiny
ja: 極小

en: Footnote
ja: 脚注

en: Normal
ja: 標準

note: ###############################
en: Node Options
ja: ノードのオプション

note: ###############################
en: Node detail
ja: ノードの詳細

en: Detail of information to be shown in a node.
ja: ノードに表示された情報の詳細。

en: Position of marriage information.
ja: 婚姻情報の位置。

en: Node size
ja: ノードの大きさ

en: One dimension of a node, in mm. If the timeflow is up or down then this is the width, otherwise it is the height.
ja: ノードの大きさ(mm): 時間の流れが上向きまたは下向きであれば幅、それ以外では高さ。

en: Level size
ja: 階層のサイズ

en: One dimension of a node, in mm. If the timeflow is up or down then this is the height, otherwise it is the width.
ja: ノードの大きさ(mm): 時間の流れが上向きまたは下向きであれば高さ、それ以外では幅。

en: Node color.
ja: ノードの色。

note: ############################### #################
en: Tree Options
ja: ツリーのオプション

note: ###############################
en: Timeflow
ja: 時間の流れ

en: Direction that the graph will grow over time.
ja: 時間経過とともにグラフが成長する方向。

en: Edge style
ja: 接線のスタイル

en: Style of the edges between nodes.
ja: ノード間の接線のスタイル。

en: Level distance
ja: 階層の距離

en: The minimum amount of free space, in mm, between levels.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between rows.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between columns.
ja: 階層間の余白の最小値(mm)。  垂直方向のグラフでは、列間のスペース、水平方向のグラフでは、行間のスペースに該当。

note: ###############################
en: Note to add to the tree
ja: 家系図に追加するノート

en: This text will be added to the tree.
ja: このテキストは家系図に追加されます。

en: The size of note text.
ja: ノートテキストのサイズ。

en: LaTeX File
ja: LaTeX ファイル

en: Value '%(val)s' not found for option '%(opt)s'
ja: オプション ‘%(opt)s’ では見つからない値 ‘%(val)s’

en: Valid values:
ja: 有効な値:

note: ------------------------------------------------------------------------ Private Constants ------------------------------------------------------------------------- Constants
en: Unsupported
ja: サポートされていません

en: Text Reports
ja: テキストレポート

en: Graphical Reports
ja: グラフレポート

en: Code Generators
ja: コードジェネレータ

en: Web Pages
ja: ウェブページ

en: Books
ja: ブック

en: Graphs
ja: グラフ

en: Trees
ja: 家系図

en: Graphics
ja: 画像

en: The style used for the generation header.
ja: ヘッダーの生成に使用するスタイル。

en: The basic style used for the endnotes source display.
ja: 文末脚注のソース表示に使用する基本スタイル。

en: The basic style used for the endnotes notes display.
ja: 文末脚注のノート表示に使用する基本スタイル。

en: The basic style used for the endnotes reference display.
ja: 文末脚注の参照表示に使用する基本スタイル。

en: The basic style used for the endnotes reference notes display.
ja: 文末脚注の参照表示ノートに使用する基本スタイル。

en: Endnotes
ja: 文末脚注

en: Translation
ja: 対訳

en: The translation to be used for the report.
ja: レポートに使用される対訳。

en: Name format
ja: 名前の形式

en: Select the format to display names
ja: 表示する名前のフォーマットを選択してください

en: Include data marked private
ja: プライベートにマークされたデータを含む

en: Whether to include private data
ja: プライベートデータを含むか

en: Living People
ja: 存命中の人物

note: for deferred translation
en: How to handle living people
ja: 存命中の人物の扱い

en: Years from death to consider living
ja: 存命中として扱う死亡からの年数

en: Whether to restrict data on recently-dead people
ja: 近年死亡した人物に関するデータを制限

en: Date format
ja: 日付フォーマット

en: The format and language for dates, with examples
ja: 日付フォーマットと言語、例

en: Do not include
ja: 含めない

en: Share an existing line
ja: 既存の線を共有

en: Whether (and where) to include Gramps IDs
ja: Gramps IDを使用するか、どこに使用するか

note: -------------------- ############################### What to include #########################
en: Include
ja: 含む

en: Whether to include Gramps IDs
ja: Gramps IDを使用するか

en: Place format
ja: 場所の形式

en: Select the format to display places
ja: 表示する場所のフォーマットを選択してください

en: File does not exist
ja: ファイルがありません

en: Could not add photo to page
ja: ページに写真を追加できません

note: Do this in case of command line options query (show=filter)
en: PERSON
ja: 人物

en: Entire Database
ja: データベース全体

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Descendants of %s
ja: %s の子孫

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Descendant Families of %s
ja: %s の子孫の家庭

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Ancestors of %s
ja: %s の祖先

en: People with common ancestor with %s
ja: %s と共通の祖先をもつ人物

en: unknown father
ja: 未知の父親

en: unknown mother
ja: 未知の母親

note: Do this in case of command line options query (show=filter)
en: FAMILY
ja: 家族

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Ancestor Families of %s
ja: %s の祖先の家族

en: Updated
ja: 更新

en: updates|New
ja: 更新|新規

en: Unable to open '%s'
ja: %s を開けません

en: Error in reading '%s'
ja: '%s' 読み込み中のエラー

en: Error: unknown file type: '%s'
ja: エラー: 未知のファイル形式: '%s'

en: Examining '%s'...
ja: '%s' を検査しています...

en: '%s' is for this version of Gramps.
ja: '%s' 当バージョンのGramps向けです。

en: '%s' is NOT for this version of Gramps.
ja: '%s' はこのバージョンのGramps用ではありません.

en: It is for version %(v1)d.%(v2)d
ja: バージョン %(v1)d.%(v2)d 向けのものです

en: Error: missing gramps_target_version in '%s'...
ja: エラー: '%s' の gramps_target_version がありません...

en: Installing '%s'...
ja: '%s' をインストールしています...

en: Registered '%s'
ja: '%s' を登録しました

en: Relationship loop detected
ja: 関係のループが検出されました

en: Family Tree reaches back more than the maximum %d generations searched.
    It is possible that relationships have been missed
ja: 検索可能された最大 %d 世代よりも大きい家系図です。
    関係が失われている可能性があります

en: Relationship loop detected:
ja: 関係のループが検出されました:

en: Person %(person)s connects to himself via %(relation)s
ja: 関係 %(relation)s を通じてつながる人物 %(person)s

en: undefined
ja: 未定義

en: husband
ja: 夫

en: wife
ja: 妻

en: gender unknown|spouse
ja: 性別不明|配偶者

en: ex-husband
ja: 前夫

en: ex-wife
ja: 前妻

en: gender unknown|ex-spouse
ja: 性別不明|前配偶者

en: male,unmarried|partner
ja: 男性,独身|パートナー

en: female,unmarried|partner
ja: 女性,独身|パートナー

en: gender unknown,unmarried|partner
ja: 性別不明,独身|パートナー

en: male,unmarried|ex-partner
ja: 男性,独身|前パートナー

en: female,unmarried|ex-partner
ja: 女性,独身|前パートナー

en: gender unknown,unmarried|ex-partner
ja: 性別不明,独身|前パートナー

en: male,civil union|partner
ja: 男性,シビルユニオン|パートナー

en: female,civil union|partner
ja: 女性,シビルユニオン|パートナー

en: gender unknown,civil union|partner
ja: 性別不明,シビルユニオン|パートナー

en: male,civil union|former partner
ja: 男性,シビルユニオン|前パートナー

en: female,civil union|former partner
ja: 女性,シビルユニオン|前パートナー

en: gender unknown,civil union|former partner
ja: 性別不明,シビルユニオン|前パートナー

en: male,unknown relation|partner
ja: 男性,関係不明|パートナー

en: female,unknown relation|partner
ja: 女性,関係不明|パートナー

en: gender unknown,unknown relation|partner
ja: 性別不明,関係不明|パートナー

en: male,unknown relation|former partner
ja: 男性,関係不明|前パートナー

en: female,unknown relation|former partner
ja: 女性,関係不明|前パートナー

en: gender unknown,unknown relation|former partner
ja: 性別不明,関係不明|前パートナー

en: Family relationship translator not available for language '%s'. Using 'english' instead.
ja: 家族関係の対訳が’%s’では存在しません。代わりに英語を使用します。

en: death date
ja: 死亡日

en: birth date
ja: 誕生日

en: sibling birth date
ja: 兄弟姉妹の誕生日

en: sibling death date
ja: 兄弟姉妹の死亡日

en: sibling birth-related date
ja: 兄弟姉妹の誕生に関連する日

en: sibling death-related date
ja: 兄弟姉妹の死亡に関連する日

en: a spouse's birth-related date,
ja: 配偶者の誕生に関連する日、

en: a spouse's death-related date,
ja: 配偶者の死亡に関連する日、

en: event with spouse
ja: 配偶者とのイベント

en: descendant birth date
ja: 子孫の誕生日

en: descendant death date
ja: 子孫の死亡日

en: descendant birth-related date
ja: 子孫の誕生に関連する日

en: descendant death-related date
ja: 子孫の死亡に関連する日

en: Database error: loop in %s's descendants
ja: データベースエラー: %s の子孫でループが発生しています

en: ancestor birth date
ja: 祖先の誕生日

en: ancestor death date
ja: 祖先の死亡日

en: ancestor birth-related date
ja: 祖先の誕生に関連する日

en: ancestor death-related date
ja: 祖先の死亡に関連する日

en: Database error: loop in %s's ancestors
ja: データベースエラー: %s の祖先でループが発生しています

note: no evidence, must consider alive
en: no evidence
ja: 証明がありません

en: True
ja: 正

en: true
ja: 正

en: %(father)s and %(mother)s
ja: %(father)s と %(mother)s

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Breton
ja: ブルターニュ語

note: Windows has no translation for Breton
en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Czech
ja: チェコ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: German
ja: ドイツ語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: English (USA)
ja: アメリカ英語

en: English
ja: 英語

en: Esperanto
ja: エスペラント

note: Windows has no translation for Esperanto
en: Spanish
ja: スペイン語

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: French
ja: フランス語

en: Gaelic
ja: ゲール語

note: Windows has no translation for Gaelic
en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Macedonian
ja: マケドニア語

note: Windows has no translation for Macedonian
en: Norwegian Bokmal
ja: ブークモール・ノルウェー語

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Norwegian Nynorsk
ja: ニーノシュク・ノルウェー語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portuguese (Brazil)
ja: ポルトガル語(ブラジル)

en: Portuguese (Portugal)
ja: ポルトガル語(ポルトガル)

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Slovak
ja: スロヴァキア語

en: Slovenian
ja: スロヴェニア語

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Tamil
ja: タミル語

note: Windows has no codepage for Tamil
en: Turkish
ja: トルコ語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Chinese (Simplified)
ja: 中国語(簡体字)

en: Chinese (Hong Kong)
ja: 中国語(香港)

en: Chinese (Traditional)
ja: 中国語(繁体字)

en: the person
ja: 人物

en: the family
ja: 家庭

en: the place
ja: 場所

en: the event
ja: イベント

en: the repository
ja: レポジトリ

en: the note
ja: ノート

en: the media
ja: メディア

en: the source
ja: ソース

en: the filter
ja: フィルタ

en: the citation
ja: 引用

en: See details
ja: 詳細を参照

en: WARNING: PIL module not loaded.  Image cropping in report files will be impaired.
ja: 警告: PILモジュールがロードされていません。  レポートファイルの画像トリミングは有効になりません。

en: Person|TITLE
ja: タイトル

en: Person|Title
ja: タイトル

en: GIVEN
ja: 名

en: SURNAME
ja: 姓

en: Name|CALL
ja: 呼称

en: Name|Call
ja: 呼称

en: Name|COMMON
ja: 一般

en: Name|Common
ja: 一般

en: INITIALS
ja: イニシャル

en: Initials
ja: イニシャル

en: SUFFIX
ja: 接尾辞

note: name, sort, width, modelcol
en: Name|Primary
ja: 本人

en: PRIMARY
ja: 本人

en: PRIMARY[PRE]
ja: 本人[PRE]

en: Primary[pre]
ja: 本人[pre]

en: PRIMARY[SUR]
ja: 本人[SUR]

en: Primary[sur]
ja: 本人[sur]

en: PRIMARY[CON]
ja: 本人[CON]

en: Primary[con]
ja: 本人[con]

en: PATRONYMIC
ja: 父称

en: PATRONYMIC[PRE]
ja: 父称[PRE]

en: Patronymic[pre]
ja: 父称[pre]

en: PATRONYMIC[SUR]
ja: 父称[SUR]

en: Patronymic[sur]
ja: 父称[sur]

en: PATRONYMIC[CON]
ja: 父称[CON]

en: Patronymic[con]
ja: 父称[con]

en: RAWSURNAMES
ja: 法律上の姓

en: Rawsurnames
ja: 法律上の姓

en: NOTPATRONYMIC
ja: 父称でない

en: Notpatronymic
ja: 父称でない

en: PREFIX
ja: 接頭辞

en: NICKNAME
ja: 愛称

en: FAMILYNICK
ja: 家族間での愛称

en: Familynick
ja: 家族間での愛称

en: male
ja: 男性

en: female
ja: 女性

en: gender|unknown
ja: 不明

en: Invalid
ja: 無効

en: Very High
ja: 非常に高い

en: High
ja: 高い

en: Low
ja: 低い

en: Very Low
ja: 非常に低い

en: A legal or common-law relationship between a husband and wife
ja: 夫と妻の間に法的または内縁関係あり

en: No legal or common-law relationship between man and woman
ja: 男性と女性の間に法的または内縁関係なし

en: An established relationship between members of the same sex
ja: 同姓間で確立された関係

en: Unknown relationship between a man and woman
ja: 男性と女性の未知の関係

en: An unspecified relationship between a man and woman
ja: 男性と女性の不特定な関係

en: The data can only be recovered by Undo operation or by quitting with abandoning changes.
ja: データは「元に戻す」操作、または「変更を破棄して終了」することでのみ復元できます。

note: Name                     UNICODE       SUBSTITUTION
en: Female
ja: 女性

en: Male
ja: 男性

en: Illegitimate
ja: 私生

en: Baptism/Christening
ja: 洗礼/命名式

en: Engaged
ja: 婚約

en: Unmarried partnership
ja: 婚姻関係にないパートナーシップ

en: Buried
ja: 土葬

en: Cremated/Funeral urn
ja: 火葬/骨壷

en: Killed in action
ja: 戦死

en: Dead
ja: 死亡

en: Your Python version does not meet the requirements. At least python %(v1)d.%(v2)d.%(v3)d is needed to start Gramps.
    
    Gramps will terminate now.
ja: お使いのPythonバージョンが要求に適合しません。Grampsの起動には、少なくとも Pythonバージョン %(v1)d.%(v2)d.%(v3)d が必要です。
    
    Grampsを終了します。

en: Configuration error:
ja: 設定エラー:

en: Error reading configuration
ja: 設定読み込みエラー

en: A definition for the MIME-type %s could not be found 
    
     Possibly the installation of Gramps was incomplete. Make sure the MIME-types of Gramps are properly installed.
ja: MIME-type %s の定義が見つかりませんでした。
    
    Grampsのインストールが不完全である可能性があります。GrampsのMIME-typeが正しくインストールされたか、確認して下さい。

en: Gramps Homepage
ja: Grampsホームページ

en: Distribution: %s
ja: 配給: %s

en: manual|Using_the_Clipboard
ja: クリップボードの使用

en: Family Event
ja: 家族イベント

en: Family Attribute
ja: 家族属性

en: not available|NA
ja: 利用不可|NA

en: Volume/Page: %(pag)s -- %(sourcetext)s
ja: ボリューム/ページ: %(pag)s -- %(sourcetext)s

en: Event ref
ja: イベント参照

en: Child ref
ja: 子供ref

en: Clipboard
ja: クリップボード

note: Now add more items to popup menu, if available See details (edit, etc):
en: the object|See %s details
ja: オブジェクト|詳細は %s を参照

en: the object|Make %s active
ja: オブジェクト|%s を有効化

en: the object|Create Filter from %s selected...
ja: オブジェクト|選択されている %s よりフィルタを作成...

en: Tree View: first column "%s" cannot be changed
ja: ツリービュー: 最初のカラム "%s" は変更できません

en: Drag and drop the columns to change the order
ja: 順序を変更するには、カラムをドラッグ&ドロップしてください

en: _Apply
ja: 適用(_A)

note: #################
en: Display
ja: 表示

en: Column Name
ja: カラム名

en: Father's surname
ja: 父親の姓

en: Combination of mother's and father's surname
ja: 母親と父親の姓の組み合わせ

en: Icelandic style
ja: アイスランド形式

en: Display Name Editor
ja: 表示名エディタ

note: self.window.connect('response', self.close)
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en:  Name Editor
ja:  名前エディタ

en: Invalid or incomplete format definition.
ja: 無効または不完全なフォーマット定義です。

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Researcher information
ja: 調査者情報

en: Enter information about yourself so people can contact you when you distribute your Family Tree
ja: 家系図の公開後に連絡を受けることができるよう、ご自身の情報を入力して下さい

en: State/County
ja: 州/都道府県

en: ZIP/Postal Code
ja: 郵便番号

en: Email
ja: Eメール

en: Researcher
ja: 調査者

en: Gramps ID format settings
ja: Gramps IDフォーマットの設定

en: Media Object
ja: メディアオブジェクト

en: ID Formats
ja: IDフォーマット

en: Colors used for boxes in the graphical views
ja: グラフィックビューのボックスで使用する色

en: Light colors
ja: 淡色

en: Dark colors
ja: 暗色

en: Color scheme
ja: カラースキーム

en: Restore to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Restore colors for current theme to default.
ja: 現在のテーマの色をデフォルトに戻す。

en: Colors for Male persons
ja: 性別が男性である人物の色

en: Colors for Female persons
ja: 性別が女性である人物の色

en: Colors for Unknown persons
ja: 性別が未知である人物の色

en: Colors for Family nodes
ja: 家族ノードの色

en: Other colors
ja: その他の色

en: Background for Alive
ja: 存命者の背景

en: Background for Dead
ja: 故人の背景

en: Border for Alive
ja: 存命者の枠

en: Border for Dead
ja: 故人の枠

note: for family
en: Default background
ja: デフォルトの背景

en: Background for Married
ja: 既婚者の背景

en: Background for Unmarried
ja: 未婚者の背景

en: Background for Civil union
ja: シビルユニオンの背景

en: Background for Unknown
ja: 婚姻不明者の背景

en: Background for Divorced
ja: 離婚者の背景

en: Default border
ja: デフォルトの枠

en: Border for Divorced
ja: 離婚者の枠

note: for other
en: Background for Home Person
ja: ホームの人物の背景

en: Colors
ja: 色

en: Warnings and Error dialogs
ja: 警告とエラーダイアログ

en: Suppress warning when adding parents to a child
ja: 子供に親を追加する際の警告を抑制する

en: Suppress warning when canceling with changed data
ja: データ変更後のキャンセル時の警告を抑制する

en: Suppress warning about missing researcher when exporting to GEDCOM
ja: GEDCOMエクスポート時、調査者(researcher)が無い旨の警告を抑制する

en: Show plugin status dialog on plugin load error
ja: プラグイン読み込みエラー時にステータスダイアログを表示

en: Warnings
ja: 警告

en: Common
ja: 一般

en: Call
ja: 呼称

en: NotPatronymic
ja: 父称ではない

en: Enter to save, Esc to cancel editing
ja: Enterで保存, Escで編集をキャンセルします

en: This format exists already.
ja: このフォーマットは既に存在しています。

en: Example
ja: 例

note: show an add button we now construct an add menu
en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Appearance and format settings
ja: 体裁とフォーマットの設定

en: Edit
ja: 編集

en: Consider single pa/matronymic as surname
ja: 片親の姓を考慮する

en: Place format (auto place title)
ja: 場所フォーマット (オート場所タイトル)

en: Enables automatic place title generation using specified format.
ja: 指定のフォーマットを使用した自動場所タイトル生成を許可。

en: Years
ja: 年

en: Years, Months
ja: 年、月

en: Years, Months, Days
ja: 年、月、日

en: Age display precision (requires restart)
ja: 年齢表示精度 (再起動が必要)

en: Calendar on reports
ja: レポートカレンダー

en: Surname guessing
ja: 姓の推定

en: Default family relationship
ja: デフォルトの家族関係

en: Height multiple surname box (pixels)
ja: 複数姓ボックスの高さ (ピクセル)

en: Active person's name and ID
ja: アクティブな人物の名前とID

en: Relationship to home person
ja: ホームの人物との関係

en: Status bar
ja: ステータスバー

en: Show text label beside Navigator buttons (requires restart)
ja: サイドバーボタンにテキストラベルを表示 (再起動が必要)

en: Show or hide text beside Navigator buttons (People, Families, Events...).
    Requires Gramps restart to apply.
ja: サイドバーボタンにテキストラベル (人物、家族、イベント…) を表示または隠す。
    適用するには再起動が必要です。

en: Show close button in gramplet bar tabs
ja: Grampletバータブに「閉じる」ボタンを表示

en: Show close button to simplify removing gramplets from bars.
ja: バーからGrampletを簡単に取り除くための「閉じる」ボタンを表示。

en: Default text used for conditions
ja: 条件に使用するデフォルトテキスト

en: Missing surname
ja: 欠落した苗字

en: Missing given name
ja: 欠落した名前

en: Missing record
ja: 欠落したレコード

en: Private surname
ja: プライベート姓

en: Private given name
ja: プライベート名

en: Private record
ja: プライベートレコード

en: Change is not immediate
ja: 変更はすぐに反映されません

en: Changing the date format will not take effect until the next time Gramps is started.
ja: 日付フォーマットの変更は次回のGramps起動まで有効になりません。

en: Dates settings used for calculation operations
ja: 計算に使用される日付設定

en: Markup for invalid date format
ja: 無効な日付フォーマットをマークアップする

en: Date about range
ja: 期間頃の日付

en: Date after range
ja: 期間後の日付

en: Date before range
ja: 期間前の日付

en: Maximum age probably alive
ja: 生存していると思われる最高年齢

en: Maximum sibling age difference
ja: 兄弟姉妹間の最大年齢差

en: Minimum years between generations
ja: 世代間の最小年数

en: Average years between generations
ja: 世代間の平均年数

en: Dates
ja: 日付

en: General Gramps settings
ja: Grampsの設定全般

en: Add default source on GEDCOM import
ja: GEDCOMインポートにデフォルトソースを追加する

en: Add tag on import
ja: インポートにタグを追加する

en: Specified tag will be added on import.
    Clear to set default value.
ja: 指定されたタグがインポートに追加される。デフォルト値をクリア。

en: Enable spelling checker
ja: スペルチェッカーを有効にする

en: GtkSpell not loaded. Spell checking will not be available.
    To build it for Gramps see %(gramps_wiki_build_spell_url)s
ja: GtkSpellがロードされていません。スペルチェッカーは利用できません。
    Grampsでスペルチェッカーを利用するには、%(gramps_wiki_build_spell_url)sを参照して下さい

en: Display Tip of the Day
ja: 毎日のヒントを表示する

en: Show useful information about using Gramps on startup.
ja: 初めてGrampsを使用するのに便利な情報を表示する。

en: Remember last view displayed
ja: 最後に表示したウインドウを保存する

en: Remember last view displayed and open it next time.
ja: 最後に表示したウインドウを次回使用する際に開く。

en: Max generations for relationships
ja: 関係の最大世代数

en: Base path for relative media paths
ja: 相対メディアパスのためのベースパス

en: Third party addons management
ja: 第三者アドオンの管理

en: Once a month
ja: 毎月

en: Once a week
ja: 毎週

en: Once a day
ja: 毎日

en: Always
ja: 常に

en: Check for addon updates
ja: アドオン更新の確認

en: Updated addons only
ja: 更新済みのアドオンのみ

en: New addons only
ja: 新しいアドオンのみ

en: New and updated addons
ja: 新規および更新されたアドオン

en: What to check
ja: 確認する項目

en: Where to check
ja: 確認する場所

en: Do not ask about previously notified addons
ja: 前回通知されたアドオンについて確認しない

en: Check for updated addons now
ja: 更新されたアドオンの確認

en: Checking Addons Failed
ja: 不具合のあるアドオンをチェックしています

en: The addon repository appears to be unavailable. Please try again later.
ja: アドオンのレポジトリは現在使用不可のようです。後で再度試してください。

en: There are no available addons of this type
ja: このタイプの取得可能なアドオンはありません

en: ' and '
ja: ' と '

note: List of translated strings used here Dead code for l10n
en: new
ja: 新規

en: update
ja: 更新

en: Family tree database settings and Backup management
ja: Family treeデータベース設定とバックアップの管理

en: Database backend
ja: データベースのバックエンド

en: Host
ja: ホスト

en: Port
ja: ポート

en: Family Tree Database path
ja: 家系図データベースのパス

en: Automatically load last Family Tree
ja: 前回の家系図を自動的に読み込む

en: Backup path
ja: バックアップパス

en: Backup on exit
ja: 終了時にバックアップ

en: Every 15 minutes
ja: 15分毎

en: Every 30 minutes
ja: 30分毎

en: Every hour
ja: 60分毎

en: Autobackup
ja: 自動保存

en: Select media directory
ja: メディアフォルダを選択

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Select database directory
ja: データベースフォルダを選択してください

en: Select backup directory
ja: バックアップするフォルダを選択してください

en: Select default death symbol
ja: デフォルトの死亡の記号として設定

en: Undo history warning
ja: 「元に戻す」に関する警告

en: Proceeding with import will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the import or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert the import, please stop here and backup your database.
ja: インポートを続行すると、このセッションの「元に戻す」ヒストリが消去されます。インポートやそれ以前の変更を元に戻すことができなくなります。
    
    インポートを取り消す可能性がある場合は、ここで停止してデータベースをバックアップしてください。

en: _Proceed with import
ja: インポートを続ける(_P)

en: _Stop
ja: 停止(_S)

en: Are you sure you want to upgrade this Family Tree?
ja: この家系図をアップグレードしてもよろしいですか?

en: I have made a backup,
    please upgrade my Family Tree
ja: バックアップを行いました。
    家系図をアップグレードして下さい

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Are you sure you want to downgrade this Family Tree?
ja: この家系図をダウングレードしてもよろしいですか?

en: I have made a backup,
    please downgrade my Family Tree
ja: バックアップを行いました。
    家系図をダウングレードして下さい

en: All files
ja: 全てのファイル

en: Automatically detected
ja: 自動検出されました

en: Select file _type:
ja: ファイル形式を選択(_T):

en: Login
ja: ログイン

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Import Family Tree
ja: 家系図をインポートする

en: Import
ja: インポート

en: File type "%s" is unknown to Gramps.
    
    Valid types are: Gramps database, Gramps XML, Gramps package, GEDCOM, and others.
ja: Grampsはファイル形式 "%s" を認識できません。
    
    有効なファイル形式: Gramps データベース, Gramps XML, Gramps パッケージ, GEDCOM, 等。

en: Cannot open file
ja: ファイルを開けません

en: The selected file is a directory, not a file.
ja: 選択されたのはフォルダで、ファイルではありません

en: You do not have read access to the selected file.
ja: 選択されたファイルの読み取り権限がありません。

en: Cannot create file
ja: ファイルを作成できません

en: Could not import file: %s
ja: ファイルをインポートできませんでした: %s

en: This file incorrectly identifies its character set, so it cannot be accurately imported. Please fix the encoding, and import again
ja: このファイルは文字セットを誤って指定しているため、正確にインポートを行うことができません。エンコーディングを修正した後、再度インポートしてください

en: %s_-_Manage_Family_Trees
ja: %s_-_家系図を管理(_M)

en: Family_Trees_manager_window
ja: 家系図管理ウインドウ

en: _Archive
ja: アーカイブ(_A)

en: _Extract
ja: 抽出(_E)

en: Database Information
ja: データベース情報

en: _OK
ja: OK(_O)

en: Setting
ja: 設定

en: Family Trees
ja: 家系図

en: Family Tree name
ja: 家系図の名前

en: Database Type
ja: データベースの種類

en: Break the lock on the '%s' database?
ja: データベース '%s' のロックを解除しますか?

en: Gramps believes that someone else is actively editing this database. You cannot edit this database while it is locked. If no one is editing the database you may safely break the lock. However, if someone else is editing the database and you break the lock, you may corrupt the database.
ja: 別のユーザーがこのデータベースを編集しているようです。ロックされている間はこのデータベースを編集することはできません。もし誰もデータベースを編集していない場合は、安全にロックを解除することができます。誰かがデータベースを編集しているときにロックを解除すると、データベースが破損する可能性があります。

en: Break lock
ja: ロックを解除

en: Rename failed
ja: 名前の変更に失敗しました

en: An attempt to rename a version failed with the following message:
    
    %s
ja: バージョンの名前変更に失敗しました:
    
    %s

en: Could not rename the Family Tree.
ja: 家系図の名前変更に失敗しました。

en: Family Tree already exists, choose a unique name.
ja: 家系図がすでに存在します。別の名前を指定してください。

en: Extracting archive...
ja: アーカイブを展開しています...

en: Importing archive...
ja: アーカイブをインポートしています...

en: Remove the '%s' Family Tree?
ja: 家系図 '%s' を削除しますか?

en: Removing this Family Tree will permanently destroy the data.
ja: 家系図を削除すると、元に戻すことができません。

en: Remove Family Tree
ja: 家系図を削除

en: Remove the '%(revision)s' version of '%(database)s'
ja: '%(database)s' の バージョン '%(revision)s' を削除する

en: Removing this version will prevent you from extracting it in the future.
ja: このバージョンを削除すると、今後は取り出しができなくなります。

en: Remove version
ja: バージョンの削除

en: Deletion failed
ja: 削除に失敗しました

en: An attempt to delete a version failed with the following message:
    
    %s
ja: バージョンの削除に失敗しました:
    
    %s

en: Convert the '%s' database?
ja: データベース '%s' を変換しますか?

en: Do you wish to convert this family tree into a %(database_type)s database?
ja: この家系図を%(database_type)s形式のデータベースに変換しますか?

en: Convert
ja: 変換

en: Opening the '%s' database
ja: 既存のデータベース’%s’ を開く

en: An attempt to convert the database failed. Perhaps it needs updating.
ja: データベースの変換に失敗しました。アップデートが必要である可能性があります。

en: Converting the '%s' database
ja: データベース '%s' を変換しています

en: An attempt to export the database failed.
ja: データベースのエクスポートに失敗しました。

en: Converting data...
ja: データを変換しています...

en: (Converted #%d)
ja: (変換完了#%d)

en: An attempt to import into the database failed.
ja: データベースへのインポートに失敗しました。

en: Repair Family Tree?
ja: 家系図を修復しますか?

en: Proceed, I have taken a backup
ja: 継続, バックアップを取りました

en: Stop
ja: 停止

en: Rebuilding database from backup files
ja: バックアップファイルからデータベースを再構築

en: Error restoring backup data
ja: バックアップデータの復元に失敗しました

en: Could not create Family Tree
ja: 家系図を作成できませんでした

en: Retrieve failed
ja: 取得が失敗しました

en: An attempt to retrieve the data failed with the following message:
    
    %s
ja: データの取得に失敗しました:
    
    %s

en: Archiving failed
ja: アーカイブが失敗しました

en: An attempt to create the archive failed with the following message:
    
    %s
ja: アーカイブの作成に失敗しました:
    
    %s

en: Creating data to be archived...
ja: アーカイブするデータを作成しています…

en: Saving archive...
ja: アーカイブを保存しています...

en: An attempt to archive the data failed with the following message:
    
    %s
ja: データのアーカイブが失敗しました:
    
    %s

en: Attempt to force closing the dialog
ja: ダイアログを強制的に閉じる

en: Please do not force closing this important dialog.
    Instead select one of the available options
ja: この重要なダイアログを強制的に閉じないでください。
    代わりに、他の可能なオプションを選択してください

en: Cannot load database
ja: データベースをロードできません

en: No active person
ja: アクティブな人物がありません

en: No active family
ja: アクティブな家族がありません

en: No active event
ja: アクティブなイベントがありません

en: No active place
ja: アクティブな場所がありません

en: No active source
ja: アクティブなソースがありません

en: No active citation
ja: アクティブな引用がありません

en: No active repository
ja: アクティブなレポジトリがありません

en: No active media
ja: アクティブなメディアがありません

en: No active note
ja: アクティブなノートがありません

en: No active object
ja: アクティブなオブジェクトがありません

en: manual|Select_a_media_selector
ja: メディアセレクターを選択

en: Select a media object
ja: メディアオブジェクトを選択してください

en: Select media object
ja: メディアオブジェクトの選択

en: Import failed
ja: インポートに失敗しました

en: The filename supplied could not be found.
ja: ファイルが見つかりません。

en: Cannot import %s
ja: %s がインポートできません

en: Directory specified in preferences: Base path for relative media paths: %s does not exist. Change preferences or do not use relative path when importing
ja: 設定で指定されたフォルダ：相対メディアパスの基礎パス: %s が存在しません。設定を変更するか、インポート時に相対パスを使わないようにしてください

en: Cannot display %s
ja: %s を表示できません

en: Gramps is not able to display the image file. This may be caused by a corrupt file.
ja: Grampsは画像ファイルを表示できません。壊れたファイルによるものかもしれません。

en: Create and add a new address
ja: 新しいアドレスを作成し、追加する

en: Remove the existing address
ja: 既存の住所を削除する

en: Edit the selected address
ja: 選択されたアドレスを編集する

en: Move the selected address upwards
ja: 選択されたアドレスを上に移動

en: Move the selected address downwards
ja: 選択されたアドレスを下に移動

en: _Addresses
ja: 住所(_A)

en: Create and add a new attribute
ja: 新しい属性を作成し、追加する

en: Remove the existing attribute
ja: 既存の属性を削除

en: Edit the selected attribute
ja: 選択された属性を編集

en: Move the selected attribute upwards
ja: 選択された属性を上に移動

en: Move the selected attribute downwards
ja: 選択された属性を下に移動

en: _Attributes
ja: 属性(_A)

en: _References
ja: 参照(_R)

en: Edit reference
ja: 参照を編集

en: Add
ja: 追加

en: Remove
ja: 削除

en: Share
ja: 共有

en: Jump To
ja: 移動

en: Move Up
ja: 上へ

en: Move Down
ja: 下へ

en: Move Left
ja: 左へ

en: Move right
ja: 右へ

en: Create and add a new citation and new source
ja: 新しいcitaionとソースを作成/追加する

en: Remove the existing citation
ja: 既存の引用を削除

en: Edit the selected citation
ja: 選択された引用を編集

en: Add an existing citation or source
ja: 既存の引用あるいはソースを追加

en: Move the selected citation upwards
ja: 選択された引用を上に移動

en: Move the selected citation downwards
ja: 選択された引用を下に移動

en: _Source Citations
ja: ソースの引用(_S)

en: Cannot share this reference
ja: この参照を共有できません

en: This citation cannot be created at this time. Either the associated Source object is already being edited, or another citation associated with the same source is being edited.
    
    To edit this citation, you need to close the object.
ja: この引用を作成できません。関連するソースオブジェクトか、同じソースに関連する別の引用は現在編集中です。
    
    この引用を編集するには、オブジェクトを閉じてください。

en: Add a new family event
ja: 新しい家族イベントを追加

en: Remove the selected family event
ja: 選択された家族イベントを削除

en: Edit the selected family event or edit person
ja: 選択された家族イベントまたは人物を編集する

en: Share an existing event
ja: 既存のイベントを共有

en: Move the selected event upwards
ja: 選択されたイベントを上に移動

en: Move the selected event downwards
ja: 選択されたイベントを下に移動

en: Role
ja: 役割

en: _Events
ja: イベント(_E)

en: This event reference cannot be edited at this time. Either the associated event is already being edited or another event reference that is associated with the same event is being edited.
    
    To edit this event reference, you need to close the event.
ja: このイベント参照は今は編集できません。関連するイベントか、同じイベントに関連する別のイベント参照は現在編集中です。
    
    このイベント参照を編集するには、イベントを閉じてください。

en: Cannot edit this reference
ja: この参照を編集できません

en: Cannot change Person
ja: 人物を変更できません

en: You cannot change Person events in the Family Editor
ja: 家族エディタ内で個人のイベントを編集することはできません

en: _Gallery
ja: ギャラリー(_G)

en: Open Containing _Folder
ja: ひとつ上のフォルダを開く(_F)

en: _Make Active Media
ja: アクティブなメディアを作成(_M)

en: Non existing media found in the Gallery
ja: ギャラリーから存在していないメディアが見つかりました

en: This media reference cannot be edited at this time. Either the associated media object is already being edited or another media reference that is associated with the same media object is being edited.
    
    To edit this media reference, you need to close the media object.
ja: このメディア参照は今は編集できません。関連するメディアオブジェクトか、同じメディアオブジェクトに関連する別のメディア参照は現在編集中です。
    
    このメディア参照を編集するには、メディアオブジェクトを閉じてください。

en: Drag Media Object
ja: メディアオブジェクトをドラッグ

en: Create and add a new LDS ordinance
ja: 新しいLDS儀式を作成/追加する

en: Remove the existing LDS ordinance
ja: 既存のLDS儀式を削除する

en: Edit the selected LDS ordinance
ja: 選択したLDS儀式を編集する

en: Move the selected LDS ordinance upwards
ja: 選択したLDS儀式を上へ移動

en: Move the selected LDS ordinance downwards
ja: 選択したLDS儀式を下へ移動

en: _LDS
ja: LDS(_L)

en: Create and add a new name
ja: 新しい名前を作成/追加

en: Remove the existing name
ja: 既存の名前を削除する

en: Edit the selected name
ja: 選択された名前を編集する

en: Move the selected name upwards
ja: 選択された名前を上に移動

en: Move the selected name downwards
ja: 選択された名前を下に移動

en: Group As
ja: グループ化

en: Notes Preview
ja: ノートのプレビュー

en: _Names
ja: 名前(_N)

en: Set as default name
ja: デフォルトの名前として設定

note: ------------------------------------------------------------------------- NameModel
en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Preferred name
ja: 通称氏名

en: Alternative names
ja: 代替名

en: Create and add a new note
ja: 新しいノートを作成/追加

en: Remove the existing note
ja: 既存のノートを削除する

en: Edit the selected note
ja: 選択されたノートを編集する

en: Add an existing note
ja: 既存のノートを追加する

en: Move the selected note upwards
ja: 選択されたノートを上に移動

en: Move the selected note downwards
ja: 選択されたノートを下に移動

en: Preview
ja: プレビュー

en: _Notes
ja: ノート(_N)

note: add personal column
en: Personal
ja: 人物

en: <Unknown>
ja: <不明>

en: Add a new personal event
ja: 新しい個人イベントを追加

en: Remove the selected personal event
ja: 選択された個人イベントを削除

en: Edit the selected personal event or edit family
ja: 選択した個人イベントまたは家族を編集

en: Move the selected event upwards or change family order
ja: 選択したイベントを上へ移動する、または家族の順序を変更する

en: Move the selected event downwards or change family order
ja: 選択したイベントを下へ移動する、または家族の順序を変更する

en: Cannot change Family
ja: 家族を変更できません

en: You cannot change Family events in the Person Editor
ja: 個人エディタ内で家族のイベントを編集することはできません

en: Create and add a new association
ja: 新しい関連を作成/追加する

en: Remove the existing association
ja: 既存の関連を削除

en: Edit the selected association
ja: 選択された関連を編集

en: Move the selected association upwards
ja: 選択された関連を上に移動

en: Move the selected association downwards
ja: 選択された関連を下に移動

en: _Associations
ja: 関連(_A)

en: Godfather
ja: 名付け親

en: Create and add a new place name
ja: 新しい場所名を作成/追加

en: Remove the existing place name
ja: 既存の場所名を削除する

en: Edit the selected place name
ja: 選択した場所名を編集

en: Move the selected place name upwards
ja: 選択された場所名を上に移動

en: Move the selected place name downwards
ja: 選択された場所名を下に移動

en: Alternative Names
ja: 代替名

en: Enclosed By
ja: この場所を内包する場所

en: The place you are adding is already enclosed by this place
ja: 追加しようとしている場所は既にこの場所に含まれています

en: Create and add a new repository
ja: 新しいレポジトリを作成/追加する

en: Remove the existing repository
ja: 既存のレポジトリを削除

en: Edit the selected repository
ja: 選択されたレポジトリを編集

en: Add an existing repository
ja: 既存のレポジトリを追加

en: Move the selected repository upwards
ja: 選択されたレポジトリを上に移動

en: Move the selected repository downwards
ja: 選択されたレポジトリを下に移動

en: _Repositories
ja: レポジトリ(_R)

en: This repository reference cannot be edited at this time. Either the associated repository is already being edited or another repository reference that is associated with the same repository is being edited.
    
    To edit this repository reference, you need to close the repository.
ja: このレポジトリ参照は今は編集できません。関連するレポジトリか、同じレポジトリに関連する別のレポジトリ参照が現在編集中です。
    
    このレポジトリ参照を編集するには、レポジトリを閉じてください。

en: Create and add a new surname
ja: 新しい姓を作成/追加する

en: Remove the selected surname
ja: 選択された姓を削除

en: Edit the selected surname
ja: 選択された姓を編集

en: Move the selected surname upwards
ja: 選択された姓を上に移動

en: Move the selected surname downwards
ja: 選択された姓を下に移動

en: Origin
ja: 起源

en: Multiple Surnames
ja: 複数の姓

en: Family Surnames
ja: 家族の姓

en: Create and add a new web address
ja: 新しいWebアドレスを作成/追加する

en: Remove the existing web address
ja: 既存のWebアドレスを削除する

en: Edit the selected web address
ja: 既存のWebアドレスを編集する

en: Move the selected web address upwards
ja: 選択したWebアドレスを上へ移動

en: Move the selected web address downwards
ja: 選択したWebアドレスを下へ移動

en: Jump to the selected web address
ja: 選択したWebアドレスへジャンプ

en: _Internet
ja: インターネット(_I)

en: _Jump to
ja: 移動(_J)

en: manual|Address_Editor_dialog
ja: アドレスエディタダイアログ

en: Address Editor
ja: アドレスエディタ

en: manual|Attribute_Editor_dialog
ja: 属性エディタダイアログ

en: Attribute Editor
ja: 属性エディタ

en: New Attribute
ja: 新しい属性

en: Cannot save attribute
ja: 属性を保存できません

en: The attribute type cannot be empty
ja: 属性タイプは空にできません

en: manual|Child_Reference_Editor
ja: 子供の参照エディタ

en: Child Reference Editor
ja: 子供の参照エディタ

en: manual|New_Citation_dialog
ja: 新規引用ダイアログ

en: New Citation
ja: 新しい引用

en: Edit Citation
ja: 引用を編集

en: No source selected
ja: ソースが選択されていません

en: A source is anything (personal testimony, video recording, photograph, newspaper column, gravestone...) from which information can be derived. To create a citation, first select the required source, and then record the location of the information referenced within the source in the 'Volume/Page' field.
ja: ソースは情報源となったものなら何でも構いません(個人の証言、映像、写真、新聞記事、墓標など)。引用を作成するには、まず必要とされるソースを選択し、Volume/Pageフィールドのソース内に情報を参照した場所を記録してください。

en: Cannot save citation. ID already exists.
ja: 引用を保存できません。IDが既に存在しています。

en: Add Citation (%s)
ja: 引用(%s)を追加

en: Edit Citation (%s)
ja: 引用(%s)を編集

en: Delete Citation (%s)
ja: 引用(%s)を削除

en: Regular
ja: 通常

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: About
ja: 約

en: Range
ja: 範囲

en: Span
ja: 幅

en: Text only
ja: テキストのみ

en: Estimated
ja: 見積された

en: Calculated
ja: 計算された

en: manual|Editing_dates
ja: 日付を編集する

en: Date selection
ja: 日付の選択

en: Correct the date or switch from `{cur_mode}' to `{text_mode}'
ja: 日付の修正または `{cur_mode}’ から `{text_mode}’ への切替

en: manual|New_Event_dialog
ja: 新規イベントダイアログ

en: Event: %s
ja: イベント: %s

en: New Event
ja: 新しいイベント

en: Edit Event
ja: イベントを編集

en: Cannot save event
ja: イベントを保存できません

en: No data exists for this event. Please enter data or cancel the edit.
ja: このイベントのデータがありません。データを入力するか編集をキャンセルして下さい。

en: Cannot save event. ID already exists.
ja: イベントを保存できません。IDがすでに存在しています。

en: The event type cannot be empty
ja: イベントタイプは空にできません

en: Add Event (%s)
ja: イベントを追加 (%s)

en: Edit Event (%s)
ja: イベントを編集 (%s)

en: Delete Event (%s)
ja: イベントを削除 (%s)

en: manual|Event_Reference_Editor_dialog
ja: イベント参照エディタダイアログ

en: Event Reference Editor
ja: イベント参照エディタ

en: _General
ja: 一般(_G)

en: Modify Event
ja: イベントの変更

en: Add Event
ja: イベントの追加

en: manual|Family_Editor_dialog
ja: 家族エディタダイアログ

en: Create a new person and add the child to the family
ja: 新しい人物を作成し、家族に子供を追加して下さい

en: Remove the child from the family
ja: 子供を家族から削除する

en: Edit the child reference
ja: 子供の参照を編集する

en: Add an existing person as a child of the family
ja: 家族の子供として、既存の人物を追加する

en: Move the child up in the children list
ja: この子供をリストの上に移動する

en: Move the child down in the children list
ja: この子供をリストの下に移動する

en: Paternal
ja: 父親との関係

en: Maternal
ja: 母親との関係

en: Birth Date
ja: 誕生日

en: Death Date
ja: 死亡日

en: Birth Place
ja: 誕生場所

en: Death Place
ja: 死亡場所

en: Chil_dren
ja: 子供(_D)

en: Edit child
ja: 子供を編集

en: Add an existing child
ja: 既存の子供を追加

en: Edit relationship
ja: 関係を編集

en: Select Child
ja: 子供を選択

en: Adding parents to a person
ja: 人物に親を追加する

en: It is possible to accidentally create multiple families with the same parents. To help avoid this problem, only the buttons to select parents are available when you create a new family. The remaining fields will become available after you attempt to select a parent.
ja: 誤って複数の家族を同一の両親の下に作成してしまうことがあります。この問題を避けるためには、新しい家族を作成する際に親を選択するボタンのみを利用します。残りのフィールドは親の選択後に利用可能となります。

en: Family has changed
ja: 家族が変更されました

en: family
ja: 家族

en: New Family
ja: 新しい家族

en: Edit Family
ja: 家族を編集

en: Select a person as the mother
ja: 人物を母親として選択する

en: Add a new person as the mother
ja: 人物を母親として追加する

en: Remove the person as the mother
ja: 人物を母親として削除する

en: Select a person as the father
ja: 人物を父親として選択する

en: Add a new person as the father
ja: 人物を父親として追加する

en: Remove the person as the father
ja: 人物を父親として削除する

en: Select Mother
ja: 母親を選択

en: Select Father
ja: 父親を選択

en: Duplicate Family
ja: 重複する家族

en: A family with these parents already exists in the database. If you save, you will create a duplicate family. It is recommended that you cancel the editing of this window, and select the existing family
ja: この両親の家族は既にデータベースに存在しています。保存すると家族が複数作成されることになります。このウインドウでの編集は中断し、既存の家族を選択することを推奨します

en: Edit %s
ja: %s を編集

en: A father cannot be his own child
ja: 父親は彼自身の子供になることはできません

en: %s is listed as both the father and child of the family.
ja: %s はこの家族内で、父親と子供の両方に指定されています。

en: A mother cannot be her own child
ja: 母親はこの女性自身の子供になることはできません

en: %s is listed as both the mother and child of the family.
ja: %s はこの家族内で、母親と子供の両方に指定されています。

en: Cannot save family
ja: 家族が保存できません

en: No data exists for this family. Please enter data or cancel the edit.
ja: この家族のデータが存在しません。データを入力するか、編集をキャンセルして下さい。

en: Cannot save family. ID already exists.
ja: 家族を保存できません。IDが既に存在しています。

en: You have attempted to use the existing Gramps ID with value %(id)s. This value is already used. Please enter a different ID or leave blank to get the next available ID value.
ja: 既に存在するGramps ID %(id)s を使用しようとしています。この値は既に使われています。異なるIDを入力するか、次に利用可能なIDを取得できるよう空欄にしておいてください。

en: Add Family
ja: 家族を追加

en: manual|LDS_Ordinance_Editor
ja: LDS儀式エディタ

en: LDS Ordinance Editor
ja: LDS儀式エディタ

en: %(father)s and %(mother)s [%(gramps_id)s]
ja: %(father)s と %(mother)s [%(gramps_id)s]

en: manual|Link_Editor
ja: リンクエディタ

en: Link Editor
ja: リンクエディタ

en: Internet Address
ja: インターネットアドレス

en: Location Editor
ja: 位置エディタ

en: manual|New_Media_dialog
ja: 新規メディアダイアログ

en: Media: %s
ja: メディア: %s

en: New Media
ja: 新規メディア

en: Edit Media Object
ja: メディアオブジェクトを編集

en: Cannot save media object
ja: メディアオブジェクトを保存できません

en: No data exists for this media object. Please enter data or cancel the edit.
ja: このメディアオブジェクトに対するデータが存在しません。データを入力するか、編集をキャンセルして下さい。

en: Cannot save media object. ID already exists.
ja: メディアオブジェクトを保存できません。IDが既に存在しています。

en: There is no media matching the current path value!
ja: 現在のパスの値に一致するメディアが存在しません!

en: You have attempted to use the path with value '%(path)s'. This path does not exist! Please enter a different path
ja: パスの値%(path)sを使用しようとしています。このパスは存在しません。異なるパスを入力してください

en: Add Media Object (%s)
ja: メディアオブジェクトを追加 (%s)

en: Edit Media Object (%s)
ja: メディアオブジェクトを編集 (%s)

en: Remove Media Object
ja: メディアオブジェクトを削除

en: manual|Media_Reference_Editor_dialog
ja: メディア参照エディタダイアログ

en: Media Reference Editor
ja: メディア参照エディタ

en: Y coordinate|Y
ja: Y

en: Name Editor
ja: 名前エディタ

en: manual|Name_Editor
ja: 名前エディタ

en: Call name must be the given name that is normally used.
ja: 呼称は通常使われる名前でなければなりません。

en: New Name
ja: 新しい名前

en: Break global name grouping?
ja: グローバル名前グルーピングを解除しますか?

en: All people with the name of %(surname)s will no longer be grouped with the name of %(group_name)s.
ja: すべての %(surname)s という名前の人物は、もうグループ %(group_name)s に所属していません。

en: Continue
ja: 続ける

en: Return to Name Editor
ja: 名前エディタに戻る

en: Group all people with the same name?
ja: 同じ名前の人物をグループ化しますか?

en: Group all
ja: グループ全て

en: Group this name only
ja: この名前のみグループ化

en: manual|Editing_information_about_notes
ja: ノートの情報を編集する

en: Note: %(id)s - %(context)s
ja: ノート: %(id)s - %(context)s

en: Note: %s
ja: ノート: %s

en: New Note - %(context)s
ja: 新しいノート - %(context)s

en: New Note
ja: 新しいノート

en: _Note
ja: ノート(_N)

en: Edit Note
ja: メモを編集する

en: Cannot save note
ja: ノートを保存できません

en: No data exists for this note. Please enter data or cancel the edit.
ja: このノートのデータがありません。データを入力するか、編集をキャンセルして下さい。

en: Cannot save note. ID already exists.
ja: ノートを保存できません。IDが既に存在しています。

en: Add Note
ja: メモを追加

en: Delete Note (%s)
ja: ノート (%s) を削除

en: Person: %(name)s
ja: 人物: %(name)s

en: New Person: %(name)s
ja: 新しい人物: %(name)s

en: New Person
ja: 新しい人物

en: manual|Editing_information_about_people
ja: 人物の情報を編集する

en: Edit Person
ja: 人物を編集

en: View
ja: ビュー

en: Edit Object Properties
ja: オブジェクトプロパティを編集

en: Make Active Person
ja: アクティブな人物を作成

en: Problem changing the gender
ja: 性別の変更中に問題が発生しました

en: Changing the gender caused problems with marriage information.
    Please check the person's marriages.
ja: 性別の変更により結婚情報に問題が発生しました。
    人物の結婚情報を確認して下さい。

en: Cannot save person
ja: 人物を保存できません

en: No data exists for this person. Please enter data or cancel the edit.
ja: この人物に対するデータが存在していません。データを入力するか、編集をキャンセルして下さい。

en: Cannot save person. ID already exists.
ja: 人物を保存できません。IDが既に存在しています。

en: Add Person (%s)
ja: 人物を追加 (%s)

en: Edit Person (%s)
ja: 人物を編集 (%s)

en: Unknown gender specified
ja: 未知の性別が指定されました

en: The gender of the person is currently unknown. Usually, this is a mistake. Please specify the gender.
ja: この人物の性別が現在不明です。性別を指定して下さい(これは多くの場合入力ミスによるものです)

en: _Male
ja: 男性(_M)

en: _Female
ja: 女性(_F)

en: _Unknown
ja: P不明(_U)

en: manual|Person_Reference_Editor
ja: 人物の参照エディタ

en: Person Reference Editor
ja: 人物参照エディタ

en: Person Reference
ja: 人物参照

en: No person selected
ja: 人物が選択されていません

en: You must either select a person or Cancel the edit
ja: 人物を選択するか、編集をキャンセルするかしなくてはなりません

en: manual|Place_Editor_dialog
ja: 場所エディタダイアログ

en: place|Name:
ja: 名前:

en: Place: %s
ja: 場所: %s

en: New Place
ja: 新しい場所

en: Edit Place
ja: 場所を編集

en: Cannot save place. Name not entered.
ja: 場所を保存できません。名前が入力されていません。

en: You must enter a name before saving.
ja: 保存する前に名前を入力してください。

en: Cannot save place. ID already exists.
ja: 場所を保存できません。IDが既に存在しています。

en: Add Place (%s)
ja: 場所を追加 (%s)

en: Edit Place (%s)
ja: 場所を編集 (%s)

en: Delete Place (%s)
ja: 場所を削除 (%s)

en: Place Format Editor
ja: 場所フォーマットエディタ

en: New
ja: 新規

en: manual|Place_Name_Editor_dialog
ja: 場所名エディタダイアログ

en: Place Name Editor
ja: 場所名エディタ

en: Invalid ISO code
ja: 無効なISOコードです

en: Cannot save place name
ja: 場所名を保存できません

en: The place name cannot be empty
ja: 場所名は空白にできません

en: Place Reference Editor
ja: 場所参照エディタ

en: Modify Place
ja: 場所を編集

en: Add Place
ja: 場所を追加

en: Save Changes?
ja: 変更を保存しますか?

en: If you close without saving, the changes you have made will be lost
ja: 保存しないで閉じると、加えた変更が失われます

en: Cannot save repository. ID already exists.
ja: レポジトリを保存できません。IDが既に存在しています。

en: Cannot save item. ID already exists.
ja: 保存できません。IDが既に存在しています。

en: Repository Reference Editor
ja: レポジトリ参照エディタ

en: Repository: %s
ja: レポジトリ: %s

en: New Repository
ja: 新しいレポジトリ

en: Repo Reference Editor
ja: レポジトリ参照エディタ

en: Modify Repository
ja: レポジトリの変更

en: Add Repository
ja: レポジトリを追加

en: manual|New_Repository_dialog
ja: 新規レポジトリダイアログ

en: Edit Repository
ja: レポジトリを編集

en: Cannot save repository
ja: レポジトリを保存できません

en: No data exists for this repository. Please enter data or cancel the edit.
ja: このレポジトリに対するデータがありません。データを入力するか、編集をキャンセルして下さい。

en: Add Repository (%s)
ja: レポジトリを追加 (%s)

en: Edit Repository (%s)
ja: レポジトリを編集 (%s)

en: Delete Repository (%s)
ja: レポジトリを削除 (%s)

en: manual|New_Source_dialog
ja: 新規ソースダイアログ

en: New Source
ja: 新しいソース

en: Edit Source
ja: ソースを編集

en: Cannot save source
ja: ソースを保存できません

en: No data exists for this source. Please enter data or cancel the edit.
ja: このソースに対するデータが存在していません。データを入力するか、編集をキャンセルして下さい。

en: Cannot save source. ID already exists.
ja: ソースを保存できません。IDが既に存在しています。

en: Add Source (%s)
ja: ソースを追加 (%s)

en: Edit Source (%s)
ja: ソースを編集 (%s)

en: Delete Source (%s)
ja: ソースを削除 (%s)

en: manual|Tag_selection_dialog
ja: タグ選択ダイアログ

en: Tag selection
ja: タグを選択

en: manual|Internet_Address_Editor
ja: インターネットアクセスエディタ

en: Internet Address Editor
ja: インターネットアクセスエディタ

en: manual|Add_Rule_dialog
ja: ルール追加ダイアログ

en: manual|Define_Filter_dialog
ja: フィルタ定義ダイアログ

en: manual|Custom_Filters
ja: カスタムフィルタ

en: Person Filters
ja: 人物フィルタ

en: Family Filters
ja: 家族フィルタ

en: Event Filters
ja: イベントフィルタ

en: Place Filters
ja: 場所フィルタ

en: Source Filters
ja: ソースフィルタ

en: Media Filters
ja: メディアフィルタ

en: Repository Filters
ja: レポジトリフィルタ

en: Note Filters
ja: ノートフィルタ

en: Citation Filters
ja: 引用フィルタ

en: equal to
ja: に等しい

en: greater than
ja: より多い

en: Not a valid ID
ja: 有効なIDではありません

en: Select...
ja: 選択...

en: Select %s from a list
ja: %s をリストから選択する

en: Give or select a source ID, leave empty to find objects with no source.
ja: ソースIDを入力または選択するために、空欄にしてソースのないオブジェクトを検索してください。

en: Include selected Gramps ID
ja: 選択されたGramps IDを含む

en: Use exact case of letters
ja: 大/小文字を区別する

en: Regular-Expression matching:
ja: 正規表現にマッチする:

en: Use regular expression
ja: 正規表現を使用する

en: Also family events where person is spouse
ja: 人物が夫/妻である場合の家族イベントも同様です

en: Only include primary participants
ja: 主要な参加者のみを含む

en: degrees
ja: 度

en: kilometers
ja: キロ

en: miles
ja: マイル

en: Use regular expressions
ja: 正規表現を使用する

en: Rule Name
ja: ルール名

en: No rule selected
ja: ルールが選択されていません

en: Define filter
ja: フィルタの定義

en: Add Rule
ja: ルールを追加

en: Edit Rule
ja: ルールを編集

en: Filter Test
ja: フィルタテスト

en: Comment
ja: コメント

en: Custom Filter Editor
ja: カスタムフィルタエディタ

en: Delete Filter?
ja: フィルタを削除しますか?

en: This filter is currently being used as the base for other filters. Deleting this filter will result in removing all other filters that depend on it.
ja: このフィルタは現在、他のフィルタのベースとして使われています。このフィルタを削除すると、他の依存しているフィルタをすべて削除することになります。

en: Delete Filter
ja: フィルタの削除

en: To select a place, use drag-and-drop or use the buttons
ja: 場所を選択するには、ドラッグドロップをするかボタンを使って下さい

en: No place given, click button to select one
ja: 場所が見つかりません。選択するにはボタンをクリックして下さい

en: Edit place
ja: 場所を編集

en: Select an existing place
ja: 既存の場所を選択

en: Add a new place
ja: 新しい場所を追加

en: Remove place
ja: 場所を削除

en: To select a source, use drag-and-drop or use the buttons
ja: ソースを選択するには、ドラッグドロップするかボタンを使って下さい

en: First add a source using the button
ja: ボタンを使って最初にソースを追加

en: Edit source
ja: ソースを編集

en: Select an existing source
ja: 既存のソースを選択してください

en: Add a new source
ja: 新しいソースを追加

en: Remove source
ja: ソースを削除

en: To select a media object, use drag-and-drop or use the buttons
ja: メディアオブジェクトを選択するには、ドラッグドロップするかボタンを使って下さい

en: No image given, click button to select one
ja: 画像が選択されていません。ボタンをクリックして選択してください

en: Edit media object
ja: メディアオブジェクトを編集

en: Select an existing media object
ja: 既存のメディアオブジェクトを選択してください

en: Add a new media object
ja: 新しいメディアオブジェクトを追加

en: Remove media object
ja: メディアオブジェクトを削除

en: To select a note, use drag-and-drop or use the buttons
ja: ノートを選択するには、ドラッグドロップするかボタンを使って下さい

en: No note given, click button to select one
ja: ノートが選択されていません。ボタンをクリックして選択してください

en: Select an existing note
ja: 既存のノートを選択してください

en: Add a new note
ja: 新しいノートを追加

en: Remove note
ja: ノートを削除

en: _Find
ja: 検索(_F)

en: _Clear
ja: 消去(_C)

en: %s is
ja: %s である

en: %s contains
ja: %s を含む

en: %s is not
ja: %s でない

en: %s does not contain
ja: %s が含まれていない

en: Updating display...
ja: 表示を更新しています...

en: Source:
ja: ソース:

en: Publication
ja: 発行情報

en: Citation:
ja: 引用:

en: Volume/Page
ja: ボリューム/ページ

en: Citation: Minimum Confidence|Min. Conf.
ja: 信頼度の下限.

en: Custom filter
ja: カスタムフィルタ

en: Participants
ja: 参加者

en: Relationship
ja: 関係

en: any
ja: いずれか

en: Birth date
ja: 誕生日

en: example: "%(msg1)s" or "%(msg2)s"
ja: 例: “%(msg1)s” または “%(msg2)s”

en: Death date
ja: 死亡日

en: Within
ja: この場所からの距離

en: Reset
ja: リセット

en: Image
ja: 画像

en: _Title:
ja: タイトル(_T):

en: Convert to a relative path
ja: 相対パスに変換

en: Show all
ja: すべて表示

en: Loading items...
ja: アイテムをロードしています…

en: Book _name:
ja: ブックの名前(_N):

en: Clear the book
ja: ブックをクリア

en: Save current set of configured selections
ja: 現在の設定を保存する

en: Open previously created book
ja: 既存のブックを開く

en: Manage previously created books
ja: 既存のブックの管理

en: Add an item to the book
ja: 項目をブックに追加

en: Remove currently selected item from the book
ja: 現在選択されているアイテムをブックから削除

en: Move current selection one step up in the book
ja: 現在の選択項目をブック内で1ステップ上に移動する

en: Move current selection one step down in the book
ja: 現在の選択範囲をブック内で1ステップ下に移動する

en: Configure currently selected item
ja: 現在選択されている項目を設定

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Clear _All
ja: すべてクリア(_A)

en: Format _name:
ja: フォーマット名(_N):

en: Format _definition:
ja: フォーマット定義(_D)

en: Format definition details
ja: フォーマット定義の詳細

en: Example:
ja: 例:

en: Revision comment - Gramps
ja: リビジョンコメント - Gramps

en: Version description
ja: バージョン情報

en: Family Trees - Gramps
ja: 家系図 - Gramps

en: _Close Window
ja: ウィンドウを閉じる(_C)

en: _Load Family Tree
ja: 家系図をロード(_L)

en: _New
ja: 新規(_N)

en: _Info
ja: 情報(_I)

en: _Rename
ja: 名前変更(_R)

en: Close
ja: 閉じる

en: Con_vert
ja: 変換(_V)

en: Re_pair
ja: 修正(_P)

en: Do not show this dialog again
ja: このダイアログを再度表示しない

en: _Remove Object
ja: オブジェクトを削除(_R)

en: Remove object and all references to it from the database
ja: オブジェクトと関連する全ての参照をデータベースから削除する

en: _Keep Reference
ja: 参照を保持(_K)

en: Keep reference to the missing file
ja: 不足しているファイルへの参照を保持

en: _Select File
ja: ファイルの選択(_S)

en: Select replacement for the missing file
ja: 不足しているファイルの代替を選択

en: _Use this selection for all missing media files
ja: すべての不足しているメディアタイプにこの選択を使用(_U)

en: If you check this button, all the missing media files will be automatically treated according to the currently selected option. No further dialogs will be presented for any missing media files.
ja: このボタンを確認すると、全ての不足しているメディアファイルが自動的に現在選択されているオプションに従って取り扱われます。不足しているメディアファイルに関するダイアログは表示されません。

en: Cancel the rest of the operations
ja: 残りの操作をキャンセル

en: _No
ja: いいえ(_N)

en: Do not apply the operation to this item
ja: 作業をこのアイテムに適用しない

en: _Yes
ja: はい(_Y)

en: Apply the operation to this item
ja: 作業をこのアイテムに適用する

en: _Use this answer for the rest of the items
ja: この答えを残りのアイテムに使用する(_U)

en: If you check this button, your next answer will apply to the rest of the selected items
ja: このボタンを確認すると、次の答えが選択されたアイテムの残りに適用されます

en: label
ja: ラベル

en: Close _without saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Do not ask again
ja: 次回から確認しない

en: Gramps Warnings
ja: Grampsの警告

en: Accept changes and close window
ja: 変更を保存して閉じる

en: _Date:
ja: 日付(_D):

en: St_reet:
ja: 番地(_R):

en: C_ity:
ja: 都市(_I):

en: _State/County:
ja: 州/都道府県(_S):

en: _ZIP/Postal code:
ja: 郵便番号(_Z):

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Cou_ntry:
ja: 国/地域(_N):

en: Phon_e:
ja: 電話番号(_E):

en: Phone number linked to the address.
ja: 住所に関連付けられた電話番号。

en: Country of the address
ja: 住所の国

en: Mail address. 
    
    Note: Use Residence Event for genealogical address data.
ja: メールアドレス
    
    注意: genealogical住所データには居住イベントを使用してください。

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Invoke date editor
ja: 日付エディタを起動

en: Date at which the address is valid.
ja: 住所が有効となる日付。

en: _Locality:
ja: 町名(_L):

en: The locality of the address
ja: 住所の番地

en: _Attribute:
ja: 属性(_A):

en: _Value:
ja: 値(_V):

en: The value of the attribute. Eg. 1.8, Sunny, or Blue eyes.
ja: 属性の値 例.1.8、晴れ、青い瞳。

en: The name of an attribute you want to use. For example: Height (for a person), Weather on this Day (for an event), ... 
    Use this to store snippets of information you collect and want to correctly link to sources. Attributes can be used for people, families, events and media.
     
    Note: several predefined attributes refer to values present in the GEDCOM standard.
ja: 使用する属性の名前。例:身長(人物)、その日の天気(イベント)…
    ソースに紐付けたい情報のスニペットを保存するために使用します。属性は人物、家族、イベントとメディアに使用できます。
    
    注意: いくつかの既定の属性はGEDCOM標準の値を示しています。

en: Relationship to _Mother:
ja: 母親との関係(_M):

en: Relationship to _Father:
ja: 父親との関係(_F):

en: Name Child:
ja: 子供の名前:

en: Open person editor of this child
ja: この子供を人物エディタで開く

en: Edition
ja: 版

en: _Volume/Page:
ja: ボリューム/ページ(_V):

en: Con_fidence:
ja: 信頼度(_F):

en: _ID:
ja: ID(_I):

en: A unique ID to identify the citation
ja: 引用を特定するユニークID

en: Tags:
ja: タグ:

en: Calenda_r:
ja: カレンダー(_R):

en: Old Style/New Style
ja: 旧式/新式

en: Ne_w year begins:
ja: 新年の開始(_W):

en: Month-Day of first day of new year (e.g., "1-1", "3-1", "3-25")
ja: 新年の開始日となる月-日(例. “1-1”, “3-1”, “3-25”)

en: Q_uality
ja: 品質(_U)

en: _Type
ja: タイプ(_T)

en: _Day
ja: 日(_D)

en: _Month
ja: 月(_M)

en: _Year
ja: 年(_Y)

en: Second date
ja: 2番目の日

en: D_ay
ja: 日(_A)

en: Mo_nth
ja: 月(_N)

en: Y_ear
ja: 年(_E)

en: Te_xt comment:
ja: テキストコメント(_X):

en: Close window without changes
ja: ウインドウを変更しないで閉じる

en: _Event type:
ja: イベントタイプ(_E):

en: Show Date Editor
ja: データエディタを表示する

en: De_scription:
ja: 説明(_S):

en: Description of the event. Leave empty if you want to autogenerate this with the tool 'Extract Event Description'.
ja: イベントの説明。ツール’Extract Event Description’で自動作成したい場合は、空欄にしてください。

en: _Place:
ja: 場所(_P):

en: Selector
ja: 選択

en: What type of event this is. Eg 'Burial', 'Graduation', ... .
ja: このイベントの種類。例. 土葬、卒業、…。

en: Date of the event. This can be an exact date, a range (from ... to, between, ...), or an inexact date (about, ...).
ja: イベントの日付。特定の日、範囲(から…まで、…の間)、あいまいな日付(…頃)のいずれも入力可能です。

en: A unique ID to identify the event
ja: イベントを特定するユニークID

en: Reference information
ja: 参照されている情報

en: _Role:
ja: 役割(_R):

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared event information will be reflected in the event itself, for all participants in the event.
ja: <b>注記:</b> 共有されたイベント情報の変更は、そのイベントと、そのすべての参加者に反映されます。

en: Shared information
ja: 共有されている情報

en: Abandon changes and close window
ja: 変更を破棄して閉じる

en: Birth:
ja: 誕生日:

en: Death:
ja: 死亡日:

en: Father/partner1
ja: 父親/パートナー1

en: Mother/partner2
ja: 母親/パートナー2

en: Indicates if the record is private
ja: レコードをプライベートにする

en: Relationship Information
ja: 関係情報

en: A unique ID for the family
ja: 家族のユニークID

en: _Type:
ja: タイプ(_T):

en: The relationship type, eg 'Married' or 'Unmarried'. Use Events for more details.
ja: リレーションシップの種類。例.既婚、未婚。詳細情報についてはイベントを使用してください。

en: _Tags:
ja: タグ(_T):

en: Edit the tag list
ja: タグリストを編集

en: Ordinance:
ja: 儀式:

en: LDS _Temple:
ja: LDS_寺院:

en: _Family:
ja: 家族(_F):

en: Select Family
ja: 家族を選択

en: _Status:
ja: 状態(_S):

en: Gramps item:
ja: Gramps項目:

en: Internet Address:
ja: インターネットアドレス:

en: _Link Type:
ja: リンクの種類(_L):

en: The town or city where the place is.
ja: 場所が該当する町や市。

en: S_treet:
ja: 番地(_T):

en: Ch_urch parish:
ja: 教会の教区(_U):

en: Co_unty:
ja: 国/地域(_U):

en: Third level of place division. Eg., in the USA a county.
ja: 住所区分の3番目。例.アメリカ合衆国のcounty。

en: _State:
ja: 州/都道府県(_S):

en: Second level of place division, eg., in the USA a state, in Germany a Bundesland.
ja: 住所区分の2番目。例.アメリカのstate、ドイツのBundesland。

en: The country where the place is.
ja: 場所が該当するcounty。

en: Lowest level of a place division: eg the street name.
ja: 住所区分の最下位。例.通りの名前。

en: _Path:
ja: パス(_P):

en: Image preview
ja: 画像プレビュー

en: Descriptive title for this media object.
ja: メディアオブジェクトの記述的なタイトル。

en: Open File Browser to select a media file on your computer.
ja: ブラウザを開いてコンピューター上のメディアファイルを選択する。

en: Folder
ja: フォルダ

en: A unique ID to identify the Media object.
ja: メディアオブジェクトを特定するユニークID。

en: A date associated with the media, eg., for a picture the date it is taken.
ja: メディアに関連する日付。例.写真の撮影日。

en: _Corner 2:  X
ja: 角 2(_C):  X

en: _Corner 1:  X
ja: 角 1(_C):  X

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared media object information will be reflected in the media object itself.
ja: <b>注記:</b> 共有されているメディアオブジェクト情報の変更は、メディアオブジェクトそのものに反映されます。

en: Double click image to view in an external viewer
ja: 外部の画像閲覧ソフトで見るには、画像をダブルクリックしてください

en: Type of media object as indicated by the computer, eg Image, Video, ...
ja: コンピュータに表示されているメディアオブジェクトの種類。例.画像、ビデオ…

en: Select a file
ja: ファイルの選択

en: Shared Information
ja: 共有されている情報

en: _Given:
ja: 与えられた名前(_G):

en: T_itle:
ja: タイトル(_I):

en: Suffi_x:
ja: 接尾辞(_X):

en: C_all Name:
ja: 呼び名(_A):

en: The person's given names
ja: この人物の名

en: _Nick Name:
ja: 愛称(_N):

en: Part of the Given name that is the normally used name. If background is red, call name is not part of Given name and will not be printed underlined in some reports.
ja: 与えられた名の一部で通常使用されるもの。背景が赤色になった場合、呼称は与えられた名の一部ではなく、レポートによっては下線表示されません。

en: A title used to refer to the person, such as 'Dr.' or 'Rev.'
ja: 人物を呼ぶ際に用いられるタイトル。例 ‘Dr’や’Rev’。

en: An optional suffix to the name, such as "Jr." or "III"
ja: 名前に追加する接尾辞。例 ‘Jr’や’Ⅲ’。

en: A descriptive name given in place of or in addition to the official given name.
ja: 正式な与えられた名の代わりに、もしくは追加で与えられたわかりやすい名前。

en: Given Name(s)
ja: 与えられた名前

en: _Family Nick Name:
ja: 家族のニックネーム(_F):

en: Family Names
ja: 家族の名前

en: G_roup as:
ja: グループ化(_R):

en: _Sort as:
ja: ソート(_S):

en: _Display as:
ja: 表示(_D):

en: Dat_e:
ja: 日付(_E):

en: O_verride
ja: 上書き(_V)

en: A Date associated with this name. Eg. for a Married Name, date the name is first used or marriage date.
ja: 名前に関連する日付。例.結婚後の姓ならば、その姓が最初に使用された日または入籍日。

en: Styled Text Editor
ja: スタイルテキストエディタ

en: A type to classify the note.
ja: ノートの分類。

en: A unique ID to identify the note.
ja: ノートを特定するユニークID。

en: C_all:
ja: 呼称(_A):

en: _Nick:
ja: 愛称(_N):

en: Click on a table cell to edit.
ja: 編集するには、テーブルのセルをクリックしてください。

en: Set person as private data
ja: 人物をプライベートのデータにセットする

en: _Surname:
ja: 姓(_S):

en: An optional prefix for the family that is not used in sorting, such as "de" or "van".
ja: 家族名の付加的な接頭辞でソートには使用されない。例 ”de” や “van”。

en: Go to Name Editor to add more information about this name
ja: 名前エディタを開き、この名前に関する情報を追加する

en: O_rigin:
ja: 出所(_R):

en: The origin of this family name for this family, eg 'Inherited' or 'Patronymic'.
ja: この家族の家族名の由来、例. 相続した、あるいは父称の。

en: G_ender:
ja: 性別(_E):

en: A unique ID for the person.
ja: この人物のユニークID。

en: Preferred Name
ja: 通称氏名

en: _Person:
ja: 人物(_P):

en: _Association:
ja: 関連(_A):

en: Description of the association, eg. Godfather, Friend, ...
    
    Note: Use Events instead for relations connected to specific time frames or occasions. Events can be shared between people, each indicating their role in the event.
ja: 関係の説明 例.名付け親、友人…
    
    注記:特定の時期や出来事に紐付いた関連についてはイベントを使用してください。イベントは人物間で共有することができ、そのイベント内でのそれぞれの役割を表示できます。

en: Use the select button to choose a person that has an association to the edited person.
ja: 編集中の人物と関連がある人物を選択ボタンで選ぶ。

en: Select a person that has an association to the edited person.
ja: 編集中の人物と関連がある人物を選ぶ。

en: Either use the two fields below to enter coordinates (latitude and longitude),
ja: 下の2つのフィールドに座標(緯度と経度)を入力する,

en: L_atitude:
ja: 緯度(_A):

en: _Longitude:
ja: 経度(_L):

en: Full title of this place.
ja: この場所のフルネーム。

en: or use copy/paste from your favorite map provider (format : latitude,longitude) in the following field:
ja: あるいは、下のフィールドに任意の地図プロバイダーからコピー＆ペースト(フォーマット: 緯度,経度):

en: What type of place this is. Eg 'Country', 'City', ... .
ja: この場所の種類。例:’都道府県’、’市’、…。

en: The name of this place.
ja: この場所の名前。

en: Invoke place name editor.
ja: 場所名エディタを起動。

en: Levels:
ja: 階層:

en: Street format:
ja: 通りのフォーマット:

en: Language:
ja: 言語:

en: Reverse display order
ja: 表示する順序を逆にする

en: Street Number
ja: 番地

en: The name of the place.
ja: この場所の名前。

en: Language in which the name is written. Valid values are two character ISO codes. For example:  en, fr, de, nl ...
ja: 名前に使われる言語。有効な値は2文字のISOコードです。例:  en、fr、de、nl …

en: <b>Note:</b> Any changes in the enclosing place information will be reflected in the place itself, for places that it encloses.
ja: <b>Note:</b> 場所情報の変更は、場所そのものと、その場所が内包する場所に反映されます。

en: _Media Type:
ja: メディアの種類(_M):

en: Call n_umber:
ja: 整理番号(_U):

en: On what type of media this source is available in the repository.
ja: レポジトリ内でこのソースが利用可能なメディアの種類。

en: Id number of the source in the repository.
ja: レポジトリ内のソースのID。

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: Name of the repository (where sources are stored).
ja: レポジトリ名(ソースの保存場所)

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared repository information will be reflected in the repository itself, for all items that reference the repository.
ja: <b>注記:</b> 共有されているレポジトリの情報の変更は、レポジトリそのものと、そのレポジトリを参照する全ての項目に反映されます。

en: A unique ID to identify the repository.
ja: レポジトリを特定するユニークID。

en: Type of repository, eg., 'Library', 'Album', ...
ja: レポジトリの種類 例.図書館、アルバム…

en: _Author:
ja: 作者(_A):

en: Title of the source.
ja: ソースのタイトル。

en: Authors of the source.
ja: ソースの著者。

en: _Pub. info.:
ja: 発行情報(_P):

en: Publication Information, such as city and year of publication, name of publisher, ...
ja: 発行情報 例.発行地、年、出版社名、…

en: A_bbreviation:
ja: 略称(_B):

en: A unique ID to identify the source
ja: ソースを特定するユニークID

en: _Web address:
ja: Webアドレス(_W):

en: _Description:
ja: 説明(_D):

en: Type of internet address, eg. E-mail, Web Page, ...
ja: インターネットアドレスの種類 例.Eメール、ウェブサイト…

en: The internet address as needed to navigate to it, eg. http://gramps-project.org
ja: ジャンプするのに必要な形式での、インターネットアドレス。例: http://gramps-project.org

en: Open the web address in the default browser.
ja: Webアドレスをデフォルトのブラウザで開く。

en: A descriptive caption of the Internet location you are storing.
ja: 保存するインターネット上の場所の記述的な説明。

en: Drag to move; click to detach
ja: 移動するにはドラッグし、外すにはクリックします

en: Config
ja: 設定

en: Detach
ja: 外す

en: Click to expand/collapse
ja: クリックすると展開/折りたたみします

en: Click to delete gramplet from view
ja: クリックしてgrampletをビューから削除

en: Delete
ja: 削除

en: Select the citation that will provide the
    primary data for the merged citation.
ja: マージされる引用の
    主要なデータとなる引用を選択する。

en: Source 1
ja: ソース 1

en: Source 2
ja: ソース 2

en: Notes, media objects and data-items of both citations will be combined.
ja: 両方のノート、メディアオブジェクトとデータアイテムが一緒になります。

en: Detailed Selection
ja: 詳細な選択画面

en: Merge and _edit
ja: マージして編集(_E)

en: _Merge and close
ja: マージして閉じる(_M)

note: name, click?, width, toggle
en: Select
ja: 選択

en: Select the person that will provide the primary data for the merged person.
ja: マージされる人物の主要なデータとなる人物を選択する。

en: Title selection
ja: タイトルを選択

en: Place 1
ja: 場所 1

en: Place 2
ja: 場所 2

en: Select the event that will provide the
    primary data for the merged event.
ja: マージされるイベントの
    主要なデータとなるイベントを選択する。

en: Event 1
ja: イベント 1

en: Event 2
ja: イベント 2

en: Select the family that will provide the
    primary data for the merged family.
ja: マージされる家族の
    主要なデータとなるイベントを選択する。

en: Father:
ja: 父親:

en: Mother:
ja: 母親:

en: Relationship:
ja: 関係:

en: Family 1
ja: 家族 1

en: Family 2
ja: 家族 2

en: Select the object that will provide the
    primary data for the merged object.
ja: マージされるメディアオブジェクトの
    主要なデータとなるメディアオブジェクトを選択する。

en: Object 1
ja: オブジェクト 1

en: Object 2
ja: オブジェクト 2

en: Select the note that will provide the
    primary data for the merged note.
ja: マージされるノートの
    主要なデータとなるノートを選択する。

en: Note 1
ja: ノート 1

en: Note 2
ja: ノート 2

en: Format:
ja: フォーマット:

en: Select the person that will provide the
    primary data for the merged person.
ja: マージされる人物の
    主要なデータとなる人物を選択する。

en: Person 1
ja: 人物 1

en: Person 2
ja: 人物 2

en: Gender:
ja: 性別:

en: Events, media objects, addresses, attributes, urls, notes, sources and tags of both persons will be combined.
ja: 両者のイベント、メディアオブジェクト、住所、属性、URL、ノート、ソースおよびタグがマージされます。

en: Context Information
ja: コンテクスト情報

en: Select the place that will provide the
    primary data for the merged place.
ja: マージされる場所の
    主要なデータとなる場所を選択する。

en: Select the repository that will provide the
    primary data for the merged repository.
ja: マージされるレポジトリの
    主要なデータとなるレポジトリを選択する。

en: Repository 1
ja: レポジトリ 1

en: Repository 2
ja: レポジトリ 2

en: Select the source that will provide the
    primary data for the merged source.
ja: マージされるソースの
    主要なデータとなるソースを選択する。

en: Paper Settings
ja: 用紙の設定

en: Paper format
ja: 用紙の形式

en: Size:
ja: サイズ:

en: _Width:
ja: 幅(_W):

en: _Height:
ja: 高さ(_H):

en: Orientation:
ja: 方向:

en: cm
ja: センチメートル

en: Margins
ja: マージン

en: _Left:
ja: 左寄せ(_L):

en: _Right:
ja: 右寄せ(_R):

en: _Top:
ja: 先頭(_T):

en: _Bottom:
ja: 最後(_B):

en: Metric
ja: メトリック

en: Perform selected action
ja: 選択されたアクションを実行

en: Run
ja: 実行

en: Select a report from those available on the left.
ja: 左側の利用可能なリストからレポートを選択してください。

en: Status:
ja: 状態:

en: Author's email:
ja: 作者のEメール:

en: Parent relationships
ja: 親との関係

en: Arrow top
ja: 矢印の先端

en: Move parent up
ja: 親を上に移動

en: Arrow bottom
ja: 矢印の末端

en: Move parent down
ja: 親を下に移動

en: Family relationships
ja: 家族の関係

en: Move family up
ja: 家族を上に移動

en: Move family down
ja: 家族を下に移動

en: Add a new filter
ja: 新しいフィルタを追加

en: Edit the selected filter
ja: 選択されたフィルタを編集

en: Clone the selected filter
ja: 選択されたフィルタを複製

en: Test the selected filter
ja: 選択されたフィルタをテスト

en: Delete the selected filter
ja: 選択されたフィルタを削除

en: Note: changes take effect only after this window is closed
ja: 注意: 変更はウィンドウを閉じないと反映されません

en: All rules must apply
ja: 全てのルールが当てはまる

en: At least one rule must apply
ja: 少なくとも1つのルールが当てはまる

en: Exactly one rule must apply
ja: 1つだけルールが当てはまる

en: Add another rule to the filter
ja: フィルタにルールを追加

en: Edit the selected rule
ja: 選択されたルールを編集

en: Delete the selected rule
ja: 選択されたルールを削除

en: Options
ja: オプション

en: Rule list
ja: ルール一覧

en: Definition
ja: 定義

en: Co_mment:
ja: コメント(_M):

en: Return values that do no_t match the filter rules
ja: フィルターのルールに一致しない値を返す(_T)

en: Selected Rule
ja: 選択されたルール

en: Style sheet n_ame:
ja: スタイルシート名(_A):

en: Style name
ja: スタイル名

en: Type face
ja: 書体

en: _Roman (Times, serif)
ja: ローマン体(Times, serif) (_R)

en: _Swiss (Arial, Helvetica, sans-serif)
ja: Swiss体 (Arial, Helvetica, sans-serif)(_S)

en: Size
ja: サイズ

en: point size|pt
ja: ポイントサイズ|pt

en: _Bold
ja: 太字(_B)

en: _Italic
ja: 斜体(_I)

en: _Underline
ja: 下線(_U)

en: Font options
ja: フォントオプション

en: Alignment
ja: 配置

en: Background color
ja: 背景色

en: First li_ne:
ja: 最初の行(_N):

en: R_ight:
ja: 右(_I):

en: L_eft:
ja: 左(_E):

en: Spacing
ja: 行間

en: Abo_ve:
ja: 上へ(_V):

en: Belo_w:
ja: 下へ(_W):

en: Borders
ja: ボーダー

en: _Padding:
ja: パディング(_P):

en: Indentation
ja: インデント

en: _Left
ja: 左寄せ(_L)

en: _Right
ja: 右寄せ(_R)

en: Cen_ter
ja: 中央(_T)

en: Le_ft
ja: 左(_F)

en: Righ_t
ja: 右(_T)

en: _Top
ja: 先頭(_T)

en: _Bottom
ja: 末尾(_B)

en: Paragraph options
ja: 段落オプション

en: Width
ja: 幅

en: Column widths
ja: カラム幅

en: Table options
ja: テーブルのオプション

en: Padding:
ja: パディング:

en: Left
ja: 左寄せ

en: Right
ja: 右寄せ

en: Cell options
ja: セルのオプション

en: Line
ja: 線

en: Style:
ja: スタイル:

en: Width:
ja: 幅:

en: Line:
ja: 線:

en: Fill:
ja: 塗りつぶし:

en: Shadow
ja: 影

en: Spacing:
ja: 行間:

en: Add a new style
ja: 新しいスタイルを追加

en: Edit the selected style
ja: 選択されたスタイルを編集する

en: Delete the selected style
ja: 選択したスタイルを削除

en: _Display on startup
ja: スタートアップ時にダイアログを表示する(_D)

en: _Forward
ja: 進む(_F)

en: Install Selected _Addons
ja: 選択されたアドオンをインストール(_A)

en: Available Gramps Updates for Addons
ja: 取得可能なGrampsアドオンのアップデート

en: _Select All
ja: 全て選択(_S)

en: Select _None
ja: ノートを選択(_N)

en: Books...
ja: ブック…

en: Clip_board
ja: クリップボード(_B)

en: Configure the active view
ja: アクティブなビューを設定する

en: Connect to a recent database
ja: 最近のデータベースに接続

en: F_ull Screen
ja: フルスクリーン(_U)

en: Gramps _Home Page
ja: Grampsホームページ(_H)

en: Gramps _Mailing Lists
ja: Grampsメーリングリスト(_M)

en: Make Backup...
ja: バックアップを作成...

en: Manage databases
ja: データベースを管理

en: Open _Recent
ja: 最近開いたファイル(_R)

en: Open the Clipboard dialog
ja: クリップボードダイアログを開く

en: Open the reports dialog
ja: レポート画面を開く

en: Open the tools dialog
ja: ツールダイアログを開く

en: Tip of the Day
ja: 今日のヒント

en: Undo History
ja: 元に戻す

en: _Abandon Changes and Quit
ja: 変更を破棄して終了(_A)

en: _About
ja: Grampsについて(_A)

en: _Bookmarks
ja: ブックマーク(_B)

en: _Configure...
ja: 設定(_C)…

en: _Export...
ja: エクスポート(_E)...

en: _Extra Reports/Tools
ja: 追加レポート/ツール(_E)

en: _FAQ
ja: FAQ(_F)

en: _Family Trees
ja: 家系図(_F)

en: _Go
ja: ジャンプ(_G)

en: _Import...
ja: インポート(_I)...

en: _Key Bindings
ja: キーバインド(_K)

en: _Manage Family Trees...
ja: 家系図を管理(_M)...

en: _Navigator
ja: ナビゲーター(_N)

en: _Plugin Manager
ja: プラグインマネージャー(_P)

en: _Preferences...
ja: 設定(_P)...

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Report a Bug
ja: バグを報告(_R)

en: _Reports
ja: レポート(_R)

en: _Toolbar
ja: ツールバー(_T)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _User Manual
ja: ユーザーマニュアル(_U)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Windows
ja: ウインドウ(_W)

en: Your pygobject version does not meet the requirements.
    At least pygobject %(major)d.%(feature)d.%(minor)d is needed to start Gramps with a GUI.
    
    Gramps will terminate now.
ja: お使いのPygobjectバージョンが要求に適合しません。
    GUIでGrampsを起動するには、少なくともPygobjectバージョン %(major)d.%(feature)d.%(minor)d が必要です。
    
    Grampsを終了します。

en: Your Gtk version does not meet the requirements.
    At least %(major)d.%(minor)d is needed to start Gramps with a GUI.
    
    Gramps will terminate now.
ja: お使いのGtkバージョンが要求に適合しません。
    GUIでGrampsを起動するには、少なくともバージョン %(major)d.%(minor)d が必要です。
    
    Grampsを終了します。

en: 
    cairo python support not installed. Install cairo for your version of python
    
    Gramps will terminate now.
ja: 
    cairo pythonサポートがインストールされていません。お使いのPythonのバージョンのcairoをインストールしてください。
    Grampsを終了します。

en: Danger: This is unstable code!
ja: 危険: これは不安定版のコードです!

en: This Gramps ('%s') is a development release.
ja: このGramps (‘%s’) は開発版です。

en: Error parsing arguments
ja: オプションの解析中にエラー

en: Gramps terminated because of no DISPLAY
ja: Grampsは無出力のため終了しました

en: Error Report Assistant
ja: エラー報告アシスタント

en: Report a bug
ja: バグを報告

en: If you can see that there is any personal information included in the error please remove it.
ja: もしエラー中に何らかの個人的情報が含まれているのを見かけたら、それを削除してしまってください。

en: Error Details
ja: エラーの詳細

en: This is the detailed Gramps error information, don't worry if you do not understand it. You will have the opportunity to add further detail about the error in the following pages of the assistant.
ja: これはGrampsの詳細エラー情報です。理解できなくても心配しないでください。あなたはこのエラーについて、この報告アシスタントを使って情報を追加することができます。

en: Please check the information below and correct anything that you know to be wrong or remove anything that you would rather not have included in the bug report.
ja: 下記の情報を確認し、間違っている内容があれば修正するか、このバグレポートに含めない内容は削除してください。

en: System Information
ja: システム情報

en: This is the information about your system that will help the developers to fix the bug.
ja: これは開発者がバグを修正する手助けとするために利用する、あなたのシステムについての情報です。

en: Please provide as much information as you can about what you were doing when the error occurred.
ja: エラーが起こった際にあなたが行っていたことについて、できる限り詳しい情報を記載して下さい。

en: Further Information
ja: 詳細な情報

en: This is your opportunity to describe what you were doing when the error occurred.
ja: エラーが起こったとき、どのようなことをしていたかを記載して下さい。

en: Please check that the information is correct, do not worry if you don't understand the detail of the error information. Just make sure that it does not contain anything that you do not want to be sent to the developers.
ja: この情報が正しいか確認して下さい。エラー情報の詳細が理解できなくても、心配しないでください。ただ、この中に開発者に送りたくない情報が含まれていないかどうかを確認して下さい。

en: Bug Report Summary
ja: バグレポート要約

en: This is the completed bug report. The next page of the assistant will help you to file a bug on the Gramps bug tracking system website.
ja: これは完了したバグレポートです。アシスタントの次ページがバグをGrampsバグ追跡システムのWebサイトに報告する手助けをしてくれます。

en: Use the two buttons below to first copy the bug report to the clipboard and then open a webbrowser to file a bug report at
ja: 下の2つのボタンを使い、最初にバグ報告をクリップボードにコピーし、次にWebブラウザを開きバグを報告する場所を表示してください

en: Use this button to start a web browser and file a bug report on the Gramps bug tracking system.
ja: Webブラウザを立ち上げ、Grampsバグ追跡システムにバグを記録するには、このボタンを使います。

en: Use this button to copy the bug report onto the clipboard. Then go to the bug tracking website by using the button below, paste the report and click submit report
ja: バグレポートをクリップボードにコピーするために、このボタンを使います。次にバグ報告サイトへ行き、下のボタンを使ってレポートを貼り付け、[submit report]ボタンをクリックして下さい

en: Send Bug Report
ja: バグレポートを送信

en: This is the final step. Use the buttons on this page to start a web browser and file a bug report on the Gramps bug tracking system.
ja: 最後のステップです。このページのボタンを使ってWebブラウザを立ち上げ、Grampsバグ追跡システムにバグを記録してください。

en: Gramps is an Open Source project. Its success depends on its users. User feedback is important. Thank you for taking the time to submit a bug report.
ja: Grampsはオープンソースプロジェクトです。成功するかどうかはユーザーの手にかかっており、ユーザーからのフィードバックが重要になります。バグレポートに時間を割いていただいたことに感謝致します。

en: manual|Error_Report
ja: エラー報告

en: Error Report
ja: エラー報告

en: Gramps has experienced an unexpected error
ja: Grampsは未知のエラーに遭遇しました

en: Your data will be safe but it would be advisable to restart Gramps immediately. If you would like to report the problem to the Gramps team please click Report and the Error Reporting Wizard will help you to make a bug report.
ja: データは安全ですが、Grampsをすぐに再起動することをお勧めします。Grampsチームに問題を報告する場合、[Report]をクリックするとエラー報告ウィザードが起動してバグ報告を行うのを助けてくれます。

en: Error Detail
ja: エラー詳細

en: Filter %s from Clipboard
ja: クリップボードから %s をフィルタする

en: Created on %(year)4d/%(month)02d/%(day)02d
ja: %(year)4d/%(month)02d/%(day)02d 作成

en: manual|Merge_Citations
ja: 引用のマージ

en: Merge Citations
ja: 引用のマージ

en: manual|Merge_Events
ja: イベントのマージ

en: Merge Events
ja: イベントのマージ

en: manual|Merge_Families
ja: 家族のマージ

en: Merge Families
ja: 家族のマージ

en: Cannot merge people
ja: 人々をマージできません

en: manual|Merge_Media_Objects
ja: メディアオブジェクトをマージする

en: manual|Merge_Notes
ja: ノートのマージ

en: flowed
ja: 流し込み

en: preformatted
ja: 整形済み

en: manual|Merge_People
ja: 人物のマージ

en: Merge People
ja: 人物のマージ

note: Go over parents and build their menu
en: Parents
ja: 親

en: Family ID
ja: 家族ID

en: No parents found
ja: 両親が見つかりません

note: Go over spouses and build their menu
en: Spouses
ja: 配偶者

en: Spouse
ja: 配偶者

en: No spouses or children found
ja: 配偶者または子供が見つかりません

note: Add column with the warning text
en: Warning
ja: 警告

en: manual|Merge_Places
ja: 場所のマージ

en: manual|Merge_Repositories
ja: レポジトリのマージ

en: manual|Merge_Sources
ja: ソースのマージ

en: Merge Sources
ja: ソースのマージ

en: Report Selection
ja: レポートを選択

en: Generate selected report
ja: 選択されたレポートの生成

en: _Generate
ja: 生成(_G)

en: Tool Selection
ja: ツールの選択

en: Select a tool from those available on the left.
ja: 左側の利用可能なリストからツールを選択してください。

en: _Run
ja: 実行(_R)

en: Run selected tool
ja: 選択されたツールを実行

en: Select surname
ja: 姓を選択

en: Count
ja: カウント

en: Finding Surnames
ja: 姓を検索

en: Finding surnames
ja: 姓を検索

en: Select a different person
ja: 別の人物を選択

en: Select a person for the report
ja: レポート対象の人物を選択

en: Select a different family
ja: 別の家族を選択

en: Also include %s?
ja: %s も含めますか?

en: Select Person
ja: 人物を選択

en: Select color for %s
ja: %sのフォント色を選択

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Style Editor
ja: スタイルエディタ

en: Hidden
ja: 非表示

en: Visible
ja: 表示

en: Plugin Manager
ja: プラグインマネージャ

en: Info
ja: 情報

note: id_col
en: Hide/Unhide
ja: 隠す/再表示

note: id_col
en: Load
ja: ロード

en: Registered Plugins
ja: 登録されているプラグイン

en: Loaded
ja: ロード済み

en: File
ja: ファイル

en: Message
ja: メッセージ

en: Loaded Plugins
ja: ロードされたプラグイン

note: self.addon_list.connect('button-press-event', self.button_press)
en: Addon Name
ja: アドオン名

en: Path to Addon:
ja: アドオンへのパス:

en: Install Addon
ja: アドオンのインストール

en: Install All Addons
ja: 全てのアドオンをインストール

en: Refresh Addon List
ja: アドオンリストの更新

note: Only show the "Reload" button when in debug mode (without -O on the command line)
en: Reload
ja: 再読み込み

en: Refreshing Addon List
ja: アドオンリストを更新

en: Reading gramps-project.org...
ja: gramps-project.org から読み込み中...

en: Checking addon...
ja: アドオンをチェックしています...

en: Unknown Help URL
ja: 未知のヘルプURL

en: Unknown URL
ja: 未知のURL

en: Install all Addons
ja: 全てのアドオンをインストール

en: Installing...
ja: インストールしています...

en: Installing Addon
ja: アドオンのインストール

en: Load Addon
ja: アドオンを読み込む

en: Fail
ja: 失敗

en: Plugin name
ja: プラグイン名

en: Version
ja: バージョン

en: Authors
ja: 作者

en: Filename
ja: ファイル名

en: Detailed Info
ja: 詳細情報

en: Plugin Error
ja: プラグインエラー

en: _Execute
ja: 実行(_E)

en: Main window
ja: メインウインドウ

en: Downloading and installing selected addons...
ja: 選択されたアドオンをダウンロード、インストールしています...

en: Installation Errors
ja: インストールエラー

en: The following addons had errors:
ja: 以下のアドオンが無効です:

en: Done downloading and installing addons
ja: アドオンのダウンロード完了、インストールしています

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {number_of} addon was installed. | {number_of} addons were installed.
ja[0]: {number_of} アドオンはインストール済みです。
ja[1]: {number_of} アドオンはインストール済みです。

en: If you have installed a 'Gramps View', you will need to restart Gramps.
ja: Gramps Viewをインストールした場合、Grampsの再起動が必要となります。

en: No addons were installed.
ja: アドオンがインストールされていません。

note: set up ManagedWindow
en: Export Assistant
ja: エクスポート アシスタント

en: Saving your data
ja: データを保存する

en: Choose the output format
ja: 出力形式を選択

en: Export options
ja: オプションをエクスポート

en: Select save file
ja: 保存ファイルの選択

en: Final confirmation
ja: 最終確認

en: Summary
ja: サマリ

en: The data will be exported as follows:
    
    Format:	%s
    
    Press Apply to proceed, Back to revisit your options, or Cancel to abort
ja: データは下記のようにエクスポートされます:
    
    フォーマット:	%s
    
    適用するには[継続]を押すか、[戻る]でオプション画面に戻るか、[中止]でキャンセルして下さい

en: The data will be saved as follows:
    
    Format:	%(format)s
    Name:	%(name)s
    Folder:	%(folder)s
    
    Press Apply to proceed, Go Back to revisit your options, or Cancel to abort
ja: データは下記のように保存されます:
    
    フォーマット:	%(format)s
    名前:	%(name)s
    フォルダ:	%(folder)s
    
    適用するには[継続]を押すか、[戻る]でオプション画面に戻るか、[中止]でキャンセルして下さい

en: The selected file and folder to save to cannot be created or found.
    
    Press Back to return and select a valid filename.
ja: 選択されたファイルと保存するフォルダは、作成することができないか、見つけることができません。
    
    [戻る]ボタンを押して有効なファイル名を選択してください。

en: Your data has been saved
ja: データが保存されました

en: The copy of your data has been successfully saved. You may press Close button now to continue.
    
    Note: the database currently opened in your Gramps window is NOT the file you have just saved. Future editing of the currently opened database will not alter the copy you have just made.
ja: データのコピーが無事保存されました。継続するには[閉じる]ボタンを押してください。
    
    注意: 現在Grampsウインドウで開いているデータベースは、今保存したデータベースファイルではありません。現在開いているデータベースを今後編集した場合でも、今作成されたコピーに影響を与えません

note: add test, what is dir
en: Filename: %s
ja: ファイル名: %s

en: Saving failed
ja: 保存に失敗しました

en: There was an error while saving your data. You may try starting the export again.
    
    Note: your currently opened database is safe. It was only a copy of your data that failed to save.
ja: データの保存中にエラーが発生しました。再度エクスポートを開始することができます。
    
    注意: あなたが現在開いているデータベースは安全です。それは保存に失敗したデータのコピーでしかありません。

en: Under normal circumstances, Gramps does not require you to directly save your changes. All changes you make are immediately saved to the database.
    
    This process will help you save a copy of your data in any of the several formats supported by Gramps. This can be used to make a copy of your data, backup your data, or convert it to a format that will allow you to transfer it to a different program.
    
    If you change your mind during this process, you can safely press the Cancel button at any time and your present database will still be intact.
ja: 通常の環境下では、Grampsは変更を直接保存するよう要求しません。あなたが行ったすべての変更は、データベースに即座に反映されます。
    
    この過程はデータをGrampsでサポートされているいくつかの形式で保存するのを助けてくれます。これは、データのコピーやバックアップ、他のプログラムで使用できる形式に変換するのに使うことができます。
    
    この過程で考えが変わったら、いつでも安心して[キャンセル]ボタンを押すことができるし、現存のデータベースも完全な状態のままです。

en: Error exporting your Family Tree
ja: Family Treeのエクスポートエラー

en: Please wait while your data is selected and exported
ja: データが選択・エクスポートされる間、お待ちください

en: Selecting Preview Data
ja: プレビューするデータの選択

en: Selecting...
ja: 選択しています...

en: Unfiltered Family Tree:
ja: フィルタされていない家系図:

en: Click to see preview of unfiltered data
ja: フィルタされていないデータのプレビューを見るには、クリックして下さい

en: _Do not include records marked private
ja: プライベートのマークがあるレコードを含めない(_D)

en: Change order
ja: 順序の変更

en: Calculate Previews
ja: プレビューの計算

en: _Person Filter
ja: 人物フィルタ(_P)

en: Click to see preview after person filter
ja: プレビューを見るには、人物フィルタの後にクリックして下さい

en: _Note Filter
ja: ノートフィルタ(_N)

en: Click to see preview after note filter
ja: プレビューを見るには、ノートフィルタの後にクリックして下さい

note: Frame 3:
en: Privacy Filter
ja: プライバシーフィルタ

en: Click to see preview after privacy filter
ja: プレビューを見るには、プライバシーフィルタの後にクリックして下さい

note: Frame 4:
en: Living Filter
ja: 生存フィルタ

en: Click to see preview after living filter
ja: プレビューを見るには、生存者フィルタの後にクリックして下さい

en: Reference Filter
ja: 参照フィルタ

en: Click to see preview after reference filter
ja: プレビューを見るには、参照フィルタの後にクリックして下さい

en: Hide order
ja: 順序を隠す

en: Filtering private data
ja: プライベートデータをフィルタリング

en: Filtering living persons
ja: 生存者をフィルタリング

en: Applying selected person filter
ja: 選択した人物フィルタを適用

en: Applying selected note filter
ja: 選択したノートフィルタを適用

en: Filtering referenced records
ja: 参照レコードをフィルタリング

en: Cannot edit a system filter
ja: システムフィルタを編集できません

en: Please select a different filter to edit
ja: 編集する別のフィルタを選択してください

en: Include all selected people
ja: 選択されたすべての人物を含む

en: Include all selected notes
ja: 選択されたすべてのノートを含む

en: Replace given names of living people
ja: 生存者の名前を置換する

en: Replace complete name of living people
ja: 生存者の名前全部を置換する

en: Do not include living people
ja: 存命人物を含めない

en: Include all selected records
ja: 選択されたすべてのレコードを含む

en: Do not include records not linked to a selected person
ja: 選択された人物にリンクしていないレコードを含めない

en: Use Compression
ja: 圧縮を使用する

en: Web Connection
ja: ウェブ接続

en: Quick View
ja: クイックビュー

en: Copy all
ja: 全てコピー

en: See data not in Filter
ja: フィルタにないデータを参照して下さい

en: Generate_Book_dialog
ja: ブック生成ダイアログ

en: Available Books
ja: 利用可能なブック

en: Discard Unsaved Changes
ja: 未保存の変更を破棄

en: You have made changes which have not been saved.
ja: 変更が保存されませんでした。

en: Proceed
ja: 続行

en: Name of the book. MANDATORY
ja: ブック名。必須

en: Manage Books
ja: ブックの管理

en: New Book
ja: 新しいブック

en: _Available items
ja: 利用可能な項目(_A)

en: Current _book
ja: 現在のブック(_B)

en: Item name
ja: アイテム名

en: Subject
ja: 表題

en: Book selection list
ja: ブックの選択リスト

en: Different database
ja: 違うデータベース

en: No selected book item
ja: ブックアイテムが選択されていません

en: Please select a book item to configure.
ja: 編集するブックアイテムを選択してください。

en: _Up
ja: 上へ移動(_U)

en: _Down
ja: 下へ移動(_D)

en: Setup
ja: セットアップ

en: This book has no items.
ja: このブックには項目がありません。

en: No book name
ja: ブック名がありません

en: You are about to save away a book with no name.
    
    Please give it a name before saving it away.
ja: ブックを無題で保存しようとしています。
    
    保存する前に、名前を入力して下さい。

en: Book name already exists
ja: ブック名が既に存在します

en: You are about to save away a book with a name which already exists.
ja: ブックを既に存在する名前で保存しようとしています。

en: Generate Book
ja: ブックの生成

en: Gramps Book
ja: Grampsブック

en: Paper Options
ja: 用紙オプション

en: HTML Options
ja: HTMLオプション

en: Output Format
ja: 出力形式

en: Open with default viewer
ja: 既定のビューアで開く

en: CSS file
ja: CSSファイル

en: Portrait
ja: 縦置き

en: Landscape
ja: 横置き

en: inch|in.
ja: インチ

en: Configuration
ja: 設定

en: Style
ja: スタイル

note: better to 'Show siblings of\nthe center person Spouse_disp = EnumeratedListOption(_("Show spouses of\nthe center " "person"), 0) Spouse_disp.add_item(0, _("No.  Do not show Spouses")) Spouse_disp.add_item(1, _("Yes, and use the Main Display Format")) Spouse_disp.add_item(2, _("Yes, and use the Secon
en: Report Options
ja: レポートオプション

note: need any labels at top:
en: Document Options
ja: 文章オプション

en: Permission problem
ja: パーミッションの問題

en: You do not have permission to write under the directory %s
    
    Please select another directory or correct the permissions.
ja: ディレクトリ %s に対する書き込み権限がありません。
    
    別のディレクトリを選択するか、パーミッションを修正してください。

en: File already exists
ja: ファイルが既に存在します

en: You can choose to either overwrite the file, or change the selected filename.
ja: ファイルを上書きするか、選択したファイル名を変更するか、選ぶことができます。

en: _Overwrite
ja: 上書き(_O)

en: _Change filename
ja: ファイル名を変更(_C)

en: You do not have permission to create %s
    
    Please select another path or correct the permissions.
ja: %s を作成する権限がありません。
    
    他のパスを指定するか、パーミッションを修正してください。

en: No directory
ja: ディレクトリがありません

en: There is no directory %s.
    
    Please select another directory or create it.
ja: ディレクトリ %s がありません。
    
    別のディレクトリを選択するか、ディレクトリを作成してください。

en: Active person has not been set
ja: アクティブな人物がセットされていません

en: You must select an active person for this report to work properly.
ja: レポートを正しく動作させるために、アクティブな人物を選択しなければなりません。

en: Report could not be created
ja: レポートが作成できませんでした

en: default
ja: デフォルト

en: Document Styles
ja: 文章のスタイル

en: manual|Document_Styles_dialog
ja: ドキュメントスタイルダイアログ

en: New Style
ja: 新しいスタイル

en: Error saving stylesheet
ja: スタイルシートの保存エラー

note: How to handle missing information
en: Missing information
ja: 不足している情報

en: Select a style
ja: スタイルの選択

en: Style editor
ja: スタイルエディタ

en: manual|Style_editor_dialog
ja: スタイルエディタダイアログ

en: No description available
ja: 説明がありません

en: Column %d:
ja: カラム %d:

en: Debug
ja: デバッグ

en: Analysis and Exploration
ja: 分析と調査

en: Family Tree Processing
ja: 家系図の操作

en: Family Tree Repair
ja: 家系図の修復

en: Revision Control
ja: リビジョンコントロール

en: Utilities
ja: ユーティリティ

en: Proceeding with this tool will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the changes made by this tool or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert running this tool, please stop here and backup your database.
ja: このツールを実行するとこのセッションの元に戻す履歴が消去されます。このツールによる変更や、それ以前に加えられた変更は元に戻すことができません。
    
    このツールを実行する可能性がある場合は、一旦戻ってデータベースをバックアップしてください。

en: _Proceed with the tool
ja: このツールを続行(_P)

en: You must select an active person for this tool to work properly.
ja: ツールを正しく動作させるために、アクティブな人物を選択しなければなりません。

en: Select Source or Citation
ja: ソースあるいは引用を選択

en: Source: Title or Citation: Volume/Page
ja: ソース: タイトルまたは引用: ボリューム/ページ

en: Last Change
ja: 最後の変更

en: manual|Select_Source_or_Citation_selector
ja: ソースまたは引用を選択

en: Select Event
ja: イベントを選択

en: manual|Select_Event_selector
ja: イベントセレクターを選択

en: manual|Select_Family_selector
ja: 家族を選択セレクター

en: Select Note
ja: ノートを選択

en: manual|Select_Note_selector
ja: ノートを選択セレクター

en: Select Media Object
ja: メディアオブジェクトを選択

en: manual|Select_Media_Object_selector
ja: メディアオブジェクトを選択セレクター

en: manual|Select_Father_selector
ja: 父親セレクターを選択

en: manual|Select_Mother_selector
ja: 母親セレクターを選択

en: manual|Select_Child_selector
ja: 子セレクターを選択

en: manual|Select_Person_selector
ja: 人物を選択セレクター

en: Select Place
ja: 場所を選択

en: manual|Select_Place_selector
ja: 場所を選択セレクター

en: Select Repository
ja: レポジトリを選択

en: manual|Select_Repository_selector
ja: レポジトリセレクターを選択

en: Select Source
ja: ソースを選択

en: manual|Select_Source_selector
ja: ソースセレクターを選択

en: Off
ja: 無効

en: On
ja: 有効

en: You have no installed dictionaries. Either install one or disable spell checking
ja: インストールした辞書がありません。インストールするか、スペルチェックを無効にしてください

en: Spelling checker initialization failed: %s
ja: スペルチェッカーの起動に失敗しました。: %s

en: Failed to display tip of the day
ja: 今日のヒント表示に失敗しました

en: Unable to read the tips from external file.
    
    %s
ja: 外部ファイルからヒントを読み込むことができません
    
    %s

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _Redo
ja: やり直し(_R)

note: self.tree.append_column( Gtk.TreeViewColumn(_('Original time'), self.renderer, text=0, foreground=2, background=3)) Gtk.TreeViewColumn(_('Action'), self.renderer, text=1, foreground=2, background=3))
en: Original time
ja: 本来の名前

en: Action
ja: アクション

en: Delete confirmation
ja: 削除の確認

en: Are you sure you want to clear the Undo history?
ja: 元に戻す履歴をクリアしてもよろしいですか?

en: Clear
ja: 消去

en: Database opened
ja: データベースを開きました

en: History cleared
ja: 履歴を消去しました

en: Canceling...
ja: キャンセルしています...

en: Please do not force closing this important dialog.
ja: この重要なダイアログを強制的に閉じないでください。

en: The external program failed to launch or experienced an error
ja: 外部プログラムが起動に失敗したか、エラーが発生しました

en: Error from external program
ja: 外部プログラムによるエラー

en: File %s does not exist
ja: ファイル%s は存在しません

en: Cannot open new citation editor
ja: 新しいcitaionのエディタを開くことができません

en: No Family Tree
ja: 家系図がありません

note: registering plugins
en: Registering plugins...
ja: プラグインを登録しています...

en: Ready
ja: 準備完了

en: Abort changes?
ja: 変更を破棄しますか?

en: Aborting changes will return the database to the state it was before you started this editing session.
ja: 変更を破棄すると、データベースはこの編集セッション開始前の状態に戻ります。

en: Abort changes
ja: 変更を破棄

en: Cannot abandon session's changes
ja: セッションの変更を破棄できません

en: Changes cannot be completely abandoned because the number of changes made in the session exceeded the limit.
ja: セッション行われた変更数が制限値を超えたため、変更が完全に破棄されませんでした。

en: View failed to load. Check error output.
ja: ビューの読み込みに失敗しました。エラー出力を確認してください。

en: Import Statistics
ja: インポート統計

en: Read Only
ja: 読み取り専用

en: Gramps had a problem the last time it was run.
ja: Grampsの前回使用時に問題が発生しました。

en: Would you like to run the Check and Repair tool?
ja: チェックと修復ツールを起動しますか？

en: Autobackup...
ja: 自動保存...

en: Error saving backup data
ja: バックアップデータのセーブでエラーが発生しました

en: Failed Loading View
ja: ビューの読み込みに失敗しました

en: Failed Loading Plugin
ja: プラグインの読み込みに失敗しました

en: Gramps XML Backup
ja: Gramps XML バックアップ

en: File:
ja: ファイル:

en: Media:
ja: メディア:

en: Megabyte|MB
ja: メガバイト|MB

en: Exclude
ja: 排除する

en: Backup file already exists! Overwrite?
ja: バックアップファイルはすでに存在します。上書きしますか?

en: The file '%s' exists.
ja: ファイル '%s' が存在しています。

en: Proceed and overwrite
ja: 継続して上書きする

en: Cancel the backup
ja: バックアップをキャンセル

en: Making backup...
ja: バックアップを作成しています...

en: Backup saved to '%s'
ja: バックアップが '%s' へ保存されました

en: Backup aborted
ja: バックアップが中断されました

en: manual|Bookmarks
ja: ブックマーク

note: this is meaningless while it's modal
en: Organize Bookmarks
ja: ブックマークを整理

en: Cannot bookmark this reference
ja: この参照にブックマークできません

en: Active object not visible
ja: アクティブオブジェクトが見えません

en: Could Not Set a Bookmark
ja: ブックマークを設定できませんでした

en: A bookmark could not be set because nothing was selected.
ja: 何も選択されていないので、ブックマークを設定できません。

en: Multiple Selection Delete
ja: 複数選択削除

en: More than one item has been selected for deletion. Select the option indicating how to delete the items:
ja: 削除に複数の項目が選択されました。削除方法を選択してください：

en: Delete All
ja: 全て削除

en: Confirm Each Delete
ja: 削除を行うたびに確認する

en: This item is currently being used. Deleting it will remove it from the database and from all other items that reference it.
ja: この項目は現在使用されています。削除するとデータベースから取り除かれ、これを参照している他のアイテムからも除去されます。

en: Deleting item will remove it from the database.
ja: アイテムを削除すると、データベースからも除去されます。

en: Delete %s?
ja: %s を削除しますか?

en: Column clicked, sorting...
ja: カラムがクリックされました。並び替えています...

en: Export View as Spreadsheet
ja: ビューを表計算シートとして保存

en: OpenDocument Spreadsheet
ja: OpenDocument 表計算

en: Columns
ja: カラム

en: %s has been bookmarked
ja: %s がブックマークされました

en: A bookmark could not be set because no one was selected.
ja: 何も選択されていないため、ブックマークが設定できませんでした。

en: No Home Person
ja: ホームの人物がありません

en: You need to set a 'Home Person' to go to. Select the People View, select the person you want as 'Home Person', then confirm your choice via the menu Edit -> Set Home Person.
ja: 「デフォルトの人物」を設定する必要があります。人物ビューから「ホームの人物」にしたい人物を選択し、メニューバーの編集から「ホームの人物に指定」で設定してください。

en: Jump to by Gramps ID
ja: Gramps ID を指定して移動

en: Error: %s is not a valid Gramps ID
ja: エラー: %s は有効なGramps IDではありません

en: _Bottombar
ja: ボトムバー(_B)

en: _Sidebar
ja: サイドバー(_S)

en: Configure %(cat)s - %(view)s
ja: %(cat)s - %(view)s を設定

en: Configure %s View
ja: ビュー %s を設定

note: top widget at the top
en: View %(name)s: %(msg)s
ja: ビュー %(name)s: %(msg)s

en: Tag selected rows
ja: 選択された行をタグ付けする

en: New Tag...
ja: 新しいタグ...

en: Organize Tags...
ja: タグを管理...

en: manual|Organize_Tags_Window
ja: タグ整理ウィンドウ

en: manual|New_Tag_dialog
ja: 新しいタグダイアログ

en: Adding Tags
ja: タグの追加

en: Tag Selection (%s)
ja: タグを選択 (%s)

en: Organize Tags
ja: タグを整理

en: Change Tag Priority
ja: タグの優先順位を変更

en: Remove tag '%s'?
ja: タグ '%s' を削除しますか?

en: The tag definition will be removed.  The tag will be also removed from all objects in the database.
ja: タグ定義が削除されました。  このタグは、データベース上のすべてのオブジェクトから削除されます。

en: Removing Tags
ja: タグの削除

en: Delete Tag (%s)
ja: タグ (%s) を削除

en: Tag: %s
ja: タグ: %s

en: New Tag
ja: 新しいタグ

en: Cannot save tag
ja: タグを保存できません

en: The tag name cannot be empty
ja: タグ名は空にできません

en: Add Tag (%s)
ja: タグ (%s) を追加

en: Edit Tag (%s)
ja: タグ (%s) を編集

en: Tag Name:
ja: タグ名:

en: Pick a Color
ja: 色を選択

en: Error in format
ja: フォーマットエラー

en: Record is private
ja: レコードはプライベートです

en: Record is public
ja: レコードはパブリックです

en: Expand this section
ja: このセクションを拡大

en: Collapse this section
ja: このセクションを折りたたむ

en: Edit family
ja: 家族を編集

en: Reorder families
ja: 家族を再配置

en: _Copy
ja: コピー(_C)

note: Go over siblings and build their menu
en: Siblings
ja: 兄弟姉妹

note: Go over parents and build their menu
en: Related
ja: 関連した項目

en: Add partner to person
ja: 人物にパートナーを追加する

en: Add a person
ja: 人物を追加

en: Add Child to Family
ja: 家族に子供を追加

en: Gramplet Bar Menu
ja: Grampsバーメニュー

en: Unnamed Gramplet
ja: 無名のGramplet

en: Gramplet Bar
ja: Grampletバー

en: Select the down arrow on the right corner for adding, removing or restoring gramplets.
ja: Grampletを追加、削除、元に戻すには、右角にある下向き矢印を選択してください。

en: Add a gramplet
ja: Grampletを追加

en: Remove a gramplet
ja: Grampletを削除

en: Restore default gramplets
ja: デフォルトのGrampletに戻す

en: Restore to defaults?
ja: デフォルトに戻しますか？

en: The gramplet bar will be restored to contain its default gramplets.  This action cannot be undone.
ja: GrampletバーはデフォルトのGrampletに修復されます。この操作は取り消すことができません。

note: default tooltip
en: Drag Properties Button to move and click it for setup
ja: プロパティボタンをドラッグして移動し、クリックしてセットアップしてください

note: build the GUI:
en: Right click to add gramplets
ja: 右クリックでGrampletを追加

en: Untitled Gramplet
ja: 無題Gramplet

en: Restore a gramplet
ja: Grampletを保存

en: Number of Columns
ja: カラムの数

en: Gramplet Layout
ja: Grampletレイアウト

en: Use maximum height available
ja: 利用可能な最大の高さにする

en: Height if not maximized
ja: 最大化されていない場合の高さ

en: Click to make this person active
    Right click to display the edit menu
    Click Edit icon (enable in configuration dialog) to edit
ja: この人物をアクティブにするには、クリックして下さい
    編集メニューを表示するには、右クリックして下さい
    編集するには、編集アイコンをクリックして下さい(設定ダイアログで有効にしてください)

en: Date more than one year in the future
ja: 1年以上先の日付

en: Double-click on the picture to view it in the default image viewer application.
ja: デフォルトの画像閲覧ソフトで見るには、画像をダブルクリックしてください。

en: Make Active Media
ja: アクティブなメディアを作成

note: initial tooltip when no place already selected.
en: Matches places within a given distance of the active place. You have no active place.
ja: アクティブな場所から指定された距離内になる場所をマッチ。アクティブな場所がありません。

en: Progress Information
ja: 進捗情報

en: manual|Reorder_Relationships_dialog
ja: 関係の再編成ダイアログ

en: Reorder Relationships
ja: 関係を再編成

en: Reorder Relationships: %s
ja: 関係を再編成: %s

en: Background Color
ja: 背景色

en: Clear Markup
ja: マークアップを解除

en: Font Color
ja: フォント色

en: Redo
ja: やり直し

en: Undo
ja: 元に戻す

en: 
    Command-Click to follow link
ja: 
    Commandキーを押しながらクリックでリンクを開く

en: 
    Ctrl-Click to follow link
ja: 
    Ctrlを押しながらクリックでリンクを開く

note: spell checker submenu
en: Spellcheck
ja: スペルチェック

en: Search selection on web
ja: 現在の選択をWeb上で検索します

en: _Send Mail To...
ja: メールを送る(_S)...

en: Copy _E-mail Address
ja: Eメールアドレスをコピー(_E)

en: _Open Link
ja: リンクを開く(_O)

en: Copy _Link Address
ja: リンクアドレスをコピー(_L)

en: _Edit Link
ja: リンクを編集(_E)

en: Select font color
ja: フォント色を選択

en: Select background color
ja: 背景色を選択

en: '%s' is not a valid value for this field
ja: '%s' はこのフィールドに対する正しい値ではありません

en: This field is mandatory
ja: このフィールドは任意です

note: used on AgeOnDateGramplet
en: '%s' is not a valid date value
ja: '%s' は正しい日付の値ではありません

en: _BSDDB Database
ja: BSDDBデータベース(_B)

en: Number of new objects upgraded:
ja: アップグレードされた新しいオブジェクトの数:

en: Upgrade Statistics
ja: 統計をアップグレード

en: An attempt is made to save a reference key which is partly bytecode, this is not allowed.
    Key is %s
ja: 保存しようとした参照キーはバイトコードを含んでいます。バイトコードは使用できません。
    キーは%sです

note: Make a tuple of the functions and classes that we need for each of the primary object tables.
en: Rebuild reference map
ja: 参照マップを再構築する

en: A second transaction is started while there is still a transaction, "%s", active in the database.
ja: 最初の処理”%s”がデータベースで進行中に、次の処理が開始されました。

en: Database version
ja: データベースのバージョン

en: _SQLite Database
ja: SQLiteデータベース(_S)

en: SQLite Database
ja: SQLiteデータベース

en: Database module version
ja: データベースモジュールのバージョン

en: Database module location
ja: データベースモジュールの場所

en: Characters per line
ja: 1行あたりの文字数

en: The number of characters per line
ja: 1行あたりの文字数

en: Plain Text
ja: プレーンテキスト

en: Generates documents in plain text format (.txt).
ja: 文章をプレーンテキスト形式で生成 (.txt)

en: Print...
ja: 印刷...

en: Generates documents and prints them directly.
ja: 文章を生成して直接印刷する。

en: HTML
ja: HTML ドキュメント

en: Generates documents in HTML format.
ja: 文章をHTML形式で生成。

en: LaTeX
ja: LaTeX 出力

en: Generates documents in LaTeX format.
ja: 文章をLaTeX形式で生成。

en: OpenDocument Text
ja: OpenDocument テキスト

en: Generates documents in OpenDocument Text format (.odt).
ja: 文章をオープンドキュメント テキスト形式で生成 (.odt)。

en: PDF document
ja: PDF 文章

en: Generates documents in PDF format (.pdf).
ja: 文章をPDF形式で生成 (.pdf)。

en: Generates documents in PostScript format (.ps).
ja: 文章をPostScript形式で生成 (.ps)

en: RTF document
ja: RTF 文章

en: Generates documents in Rich Text format (.rtf).
ja: 文章をリッチテキスト形式で生成 (.rtf)

en: SVG document
ja: SVG ドキュメント

en: Generates documents in Scalable Vector Graphics format (.svg).
ja: 文章をSVG形式で生成 (.svg)

en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

en: Closes print preview window
ja: 印刷プレビュー画面を閉じる

en: Prints the current file
ja: このファイルを印刷

en: Shows the first page
ja: 最初のページを表示

en: Shows previous page
ja: 前のページを表示

en: Shows the next page
ja: 次のページを表示

en: Shows the last page
ja: 最後のページを表示

en: Zooms to fit the page width
ja: ページ幅に収まるようズームする

en: Zooms to fit the whole page
ja: ページ全体に収まるようズームする

en: Zooms the page in
ja: ページにズームイン

en: Zooms the page out
ja: ページからズームアウト

en: of %d
ja: %dの

en: Possible destination error
ja: 読み込み場所のエラー

en: You appear to have set your target directory to a directory used for data storage. This could create problems with file management. It is recommended that you consider using a different directory to store your generated web pages.
ja: 選択しようとするディレクトリをデータ保存用に使われているディレクトリに設定しようとしています。これはファイル管理上の問題を引き起こします。生成されたWebページを保存するディレクトリは別のディレクトリを使うことをお勧めします。

en: Could not create jpeg version of image %(name)s
ja: Jpeg形式の画像 %(name)s が作成できません

en: PIL (Python Imaging Library) not loaded.
ja: PIL (Python Imaging Library) がロードされていません。

en: Production of jpg images from non-jpg images in LaTeX documents will not be available. Use your package manager to install python-imaging or python-pillow or python3-pillow
ja: LaTeXドキュメント内の非JPGイメージからJPGイメージを作成することはできません。パッケージマネジャーを使用し、python-imaging、python-pillowあるいはpython3-pillowをインストールしてください

en: Could not open %s
ja: %s を開けません

en: SVG background color
ja: SVG背景色

en: transparent background
ja: 透明な背景色

en: white
ja: 白

en: black
ja: 黒

en: red
ja: 赤

en: green
ja: 緑

en: blue
ja: 青

en: cyan
ja: シアン

en: magenta
ja: マゼンタ

en: yellow
ja: 黄

en: The color, if any, of the SVG background
ja: もしあればSVG背景の色

note: we want no text, but need a text for the TOC in a book!
en: Ancestor Graph
ja: 祖先グラフ

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Ancestor Graph for %s
ja: %s の祖先グラフ

en: Person %s is not in the Database
ja: 人物 %s はデータベースに存在しません

en: Ancestor Tree
ja: 祖先ツリー

en: Making the Tree...
ja: ツリーを作成中...

en: Printing the Tree...
ja: ツリーを印刷しています...

en: Center Person
ja: 中央の人物

en: The center person for the tree
ja: ツリーの中心にいる人物

en: Include siblings of the center person
ja: 中央の人物の兄弟姉妹を含む

en: Whether to only display the center person or all of his/her siblings too
ja: 中央の人物のみを表示する、あるいはその兄弟姉妹もすべて表示する

en: Generations
ja: 世代

en: The number of generations to include in the tree
ja: ツリー上に収める世代数

en: Display unknown
    generations
ja: 未知の世代を
    表示

en: The number of generations of empty boxes that will be displayed
ja: 表示させる空箱の世代数

en: Compress tree
ja: ツリーを圧縮

en: Whether to remove any extra blank spaces set aside for people that are unknown
ja: 未知の人物の末端に設定されるブランクスペースを削除するかどうか

en: Report Title
ja: レポートのタイトル

en: Do not include a title
ja: タイトルを含めない

en: Include Report Title
ja: レポートのタイトルを含める

en: Choose a title for the report
ja: レポートのタイトルを選択してください

en: Include a border
ja: ボーダーを含む

en: Whether to make a border around the report.
ja: レポート周辺のボーダーを含めるかどうか。

en: Include Page Numbers
ja: ページ番号を含める

en: Whether to print page numbers on each page.
ja: 各ページのページ番号を印刷するかどうか。

en: Scale tree to fit
ja: ツリーを収めるようズーム

en: Do not scale tree
ja: ツリーをズームしない

en: Scale tree to fit page width only
ja: ツリーをページ幅に収まるようズーム

en: Scale tree to fit the size of the page
ja: ツリーをページ全体に収まるようズーム

en: Whether to scale the tree to fit a specific paper size
ja: ページを特定の用紙サイズに収まるようズームする

en: Resize Page to Fit Tree size
    
    Note: Overrides options in the 'Paper Option' tab
ja: 家系図の大きさに合わせてページの大きさを変更する
    
    注意: '用紙オプション'タブ中のオプションを上書きします

en: Include Blank Pages
ja: 空のページを含める

en: Whether to include pages that are blank.
ja: 空のページを含めるかどうか。

note: ################# ######################### ############################### ---------------------
en: Report Options (2)
ja: レポートオプション (2)

en: Father
    Display Format
ja: 父親の表示形式

en: Display format for the fathers box.
ja: 父親ボックスフォーマットを表示。

note: Will add when libsubstkeyword supports it. missing = EnumeratedListOption(_("Replace missing\nplaces\\dates #. with"), 0) missing.add_item(0, _("Does not display anything")) missing.add_item(1, _("Displays '_____'")) missing.set_help(_("What will print when information is not known")) menu.add_optio
en: Mother
    Display Format
ja: 母親
    表示形式

en: Display format for the mothers box.
ja: 母親ボックスフォーマットを表示。

en: Center person uses
    which format
ja: 中心の人物に
    どのフォーマットを使うか

en: Use Fathers Display format
ja: 父親の表示形式を使う

en: Use Mothers display format
ja: 母親の表示形式を使う

en: The display format for the center person
ja: 中央の人物の表示フォーマット

en: Include Marriage box
ja: 結婚ボックスを含める

en: Whether to include a separate marital box in the report
ja: 別々の結婚ボックスをレポートに含める

en: Marriage
    Display Format
ja: 結婚の表示形式

en: Display format for the marital box.
ja: 結婚ボックスのフォーマットを表示。

en: Replace Display Format:
    'Replace this'/' with this'
ja: 表示系式を置換する:
    'この項目を'/'この項目と置換'

en: i.e.
    United States of America/U.S.A
ja: 例:
    United States of America/U.S.A

note: TODO this code is never used and so I conclude it is for future use self.__include_images = BooleanOption( _('Include thumbnail images of people'), False) self.__include_images.set_help( _("Whether to include thumbnails of people.")) menu.add_option(category_name, "includeImages", self.__include_ima
en: Include a note
ja: ノートを含める

en: Whether to include a note on the report.
ja: レポートにノートを含めるかどうか。

en: Add a note
    
    $T inserts today's date
ja: ノートを追加する
    
    $T は今日の日付を挿入します

en: Note Location
ja: ノートの場所

en: Where to place the note.
ja: ノートをどこに配置するか。

en: inter-box scale factor
ja: ボックス間の倍率

en: Make the inter-box spacing bigger or smaller
ja: ボックス間のスペースを大きく、あるいは小さくする

en: box shadow scale factor
ja: ボックス影の倍率

note: down to 0
en: Make the box shadow bigger or smaller
ja: ボックス影を大きく、あるいは小さくする

en: No generations of empty boxes for unknown ancestors
ja: 未知の先祖に対する空ボックスを生成しない

en: One Generation of empty boxes for unknown ancestors
ja: 未知の先祖に対する空ボックスを1世代分生成する

en:  Generations of empty boxes for unknown ancestors
ja:  未知の先祖に対する空ボックスを生成する

en: The basic style used for the text display.
ja: テキスト表示に使用されている基本スタイル。

en: The basic style used for the note display.
ja: ノート表示に使用されている基本スタイル。

en: The style used for the title.
ja: タイトルで使用されるスタイル。

en: My Calendar
ja: マイカレンダー

en: Produced with Gramps
ja: Grampsにより生成

note: generate the report: to see "nearby" comments
en: Calendar Report
ja: カレンダーレポート

en: Formatting months...
ja: 月をフォーマットしています...

en: Reading database...
ja: データベースを読み込んでいます...

en: %(person)s, birth
ja: %(person)s, 誕生

en: %(spouse)s and
     %(person)s, wedding
ja: %(spouse)s と
     %(person)s, 結婚

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {spouse} and
     {person}, {nyears} | {spouse} and
     {person}, {nyears}
ja[0]: {spouse} と
     {person}, {nyears}
ja[1]: {spouse} と
     {person}, {nyears}

en: Select filter to restrict people that appear on calendar
ja: カレンダーに表示される人物を制限するためのフィルターを選択してください

en: The center person for the report
ja: レポートの中心人物

en: Text Area 1
ja: テキストエリア 1

en: First line of text at bottom of calendar
ja: カレンダー下にあるテキストの1行目

en: Text Area 2
ja: テキストエリア 2

en: Second line of text at bottom of calendar
ja: カレンダー下にあるテキストの2行目

en: Text Area 3
ja: テキストエリア 3

en: Third line of text at bottom of calendar
ja: カレンダー下にあるテキストの3行目

en: Include only living people
ja: 生存中の人物のみを含める

en: Include only living people in the calendar
ja: カレンダーで生存中の人物のみ含める

note: ######################### Content options Content
en: Content
ja: 内容

note: #########################
en: Year of calendar
ja: カレンダーの年

en: Country for holidays
ja: 国民の休日

en: Select the country to see associated holidays
ja: 関連付けされている休日を表示する国/地域を選んでください

note: Default selection ????
en: First day of week
ja: 週の開始

en: Select the first day of the week for the calendar
ja: カレンダーで週の開始日を選択してください

en: Wives use husband's surname (from first family listed)
ja: 夫の姓を使う (記録されている最も古い家族より)

en: Wives use husband's surname (from last family listed)
ja: 夫の姓を使う (記録されている最も新しい家族より)

en: Wives use their own surname
ja: 自分自身の姓を使う

en: Select married women's displayed surname
ja: 結婚した女性に表示する姓を選んでください

en: Include birthdays
ja: 誕生日を含める

en: Whether to include birthdays
ja: 誕生日を含むかどうか

en: Include anniversaries
ja: 記念日を含める

en: Whether to include anniversaries
ja: 記念日を含むかどうか

en: Title text and background color
ja: タイトルテキストと背景色

en: Calendar day numbers
ja: カレンダーの日番号

en: Daily text display
ja: 毎日のテキストを表示

en: Holiday text display
ja: 休日のテキスト表示

en: Days of the week text
ja: 曜日のテキスト

en: Text at bottom, line 1
ja: 下のテキスト: 1行目

en: Text at bottom, line 2
ja: 下のテキスト: 2行目

en: Text at bottom, line 3
ja: 下のテキスト: 3行目

en: Descendant Chart for %(person)s and %(father1)s, %(mother1)s
ja: %(person)s と %(father1)s, %(mother1)s の子孫チャート

note: Should be 2 items in names list
en: Descendant Chart for %(person)s, %(father1)s and %(mother1)s
ja: %(person)s, %(father1)s, と %(mother1)s の子孫チャート

note: Should be 2 items in both names and names2 lists
en: Descendant Chart for %(father1)s, %(father2)s and %(mother1)s, %(mother2)s
ja: %(father1)s, %(father2)s と %(mother1)s, %(mother2)s の子孫チャート

en: Descendant Chart for %(person)s
ja: %(person)s の子孫チャート

note: Should be two items in names list
en: Descendant Chart for %(father)s and %(mother)s
ja: %(father)s と %(mother)s の子孫チャート

note: we want no text, but need a text for the TOC in a book!
en: Descendant Graph
ja: 子孫グラフ

en: Family Chart for %(person)s
ja: %(person)s の家族チャート

en: Family Chart for %(father1)s and %(mother1)s
ja: %(father1)s と %(mother1)s の家族チャート

en: Cousin Chart for %(names)s
ja: %(names)s のいとこチャート

en: Family %s is not in the Database
ja: 家族 %s はデータベース中にありません

note: if self.name == "familial_descend_tree":
en: Report for
ja: レポート

en: The main person for the report
ja: レポートの中心となる人物

en: The main family for the report
ja: レポートの中心となる家族

en: Level of Spouses
ja: 配偶者のレベル

en: 0=no Spouses, 1=include Spouses, 2=include Spouses of the spouse, etc
ja: 0=配偶者なし, 1=配偶者を含む, 2=配偶者の配偶者を含む,など

en: Start with the parent(s) of the selected first
ja: 最初に選択した両親から開始する

en: Will show the parents, brother and sisters of the selected person.
ja: 選択した人物の親、兄弟姉妹を表示する。

en: Whether to move people up, where possible, resulting in a smaller tree
ja: 人物を上の可能な場所に移動し、小さなツリーを作るかどうか

en: Bold direct descendants
ja: 直径の子孫を太字にする

en: Whether to bold those people that are direct (not step or half) descendants.
ja: 直系の(継父母や異父母でない)子孫を表示するかどうか。

en: Indent Spouses
ja: 配偶者をインデント

en: Whether to indent the spouses in the tree.
ja: ツリー上で配偶者をインデントするかどうか。

en: Descendant Chart for [selected person(s)]
ja: [selected person(s)] の子孫チャート

en: Family Chart for [names of chosen family]
ja: [names of chosen family] の家族チャート

en: Cousin Chart for [names of children]
ja: [names of children] のいとこチャート

en: Whether to include page numbers on each page.
ja: 各ページのページ番号を含めるかどうか。

en: Descendant
    Display Format
ja: 子孫の表示形式

en: Display format for a descendant.
ja: 子孫の表示に使用する表示形式です。

note: bug 4767 diffspouse = BooleanOption( _("Use separate display format for spouses"), True) diffspouse.set_help(_("Whether spouses can have a different format.")) menu.add_option(category_name, "diffspouse", diffspouse)
en: Spousal
    Display Format
ja: 配偶者の
    表示形式

en: Display format for a spouse.
ja: 配偶者の表示形式。

en: inter-box Y scale factor
ja: ボックス間のY倍率

en: Make the inter-box Y bigger or smaller
ja: ボックス間のYを大きく、あるいは小さくする

en: The bold style used for the text display.
ja: テキスト表示に使われる太字のスタイル。

en: Ancestor Chart
ja: 祖先チャート

en: Produces a graphical ancestral chart
ja: 祖先のグラフィカルなチャートを生成する

en: Produces a graphical ancestral tree
ja: 祖先のグラフィカルなツリーを生成する

en: Produces a graphical calendar
ja: グラフィカルなカレンダーを生成する

en: Descendant Chart
ja: 子孫チャート

en: Produces a graphical descendant chart
ja: グラフィカルな子孫チャートを生成する

en: Descendant Tree
ja: 子孫ツリー

en: Produces a graphical descendant tree
ja: グラフィカルな子孫ツリーを生成する

en: Family Descendant Chart
ja: 家族子孫チャート

en: Produces a graphical descendant chart around a family
ja: 家族の周辺にグラフィカルな子孫チャートを生成する

en: Family Descendant Tree
ja: 家族子孫ツリー

en: Produces a graphical descendant tree around a family
ja: 家族の周辺にグラフィカルな子孫ツリーを生成する

en: Fan Chart
ja: ファンチャート

en: Produces fan charts
ja: ファンチャートを生成する

note: extract requested items from the database and count them
en: Statistics Charts
ja: 統計チャート

en: Produces statistical bar and pie charts of the people in the database
ja: データベース中の人物の統計バーおよび円グラフを生成する

en: Timeline Chart
ja: タイムライン チャート

en: Produces a timeline chart.
ja: タイムラインチャートを生成する。

note: choose  one line or two lines translation according to the width
en: %(generations)d Generation Fan Chart for %(person)s
ja: %(person)s の %(generations)d 世代ファンチャート

en: %(generations)d Generation Fan Chart for
    %(person)s
ja: %(person)s の %(generations)d 世代ファンチャート

en: The number of generations to include in the report
ja: レポートに含める世代数

en: Type of graph
ja: グラフの種類

en: full circle
ja: 円

en: half circle
ja: 半円

en: quarter circle
ja: 4分円

en: The form of the graph: full circle, half circle, or quarter circle.
ja: グラフの形式: 円、半円、または4分円。

en: generation dependent
ja: 世代に依存

en: Background color is either white or generation dependent
ja: 背景色は白か、世代に依存します

en: Orientation of radial texts
ja: 周辺テキストの開始位置

en: upright
ja: まっすぐ

en: roundabout
ja: 円周方向

en: Print radial texts upright or roundabout
ja: 周辺テキストをまっすぐ、または円周方向に表示するかどうか

en: Draw empty boxes
ja: 空ボックスを作成する

en: Draw the background although there is no information
ja: 情報がない場合でも背景を作成する

en: Use one font style for all generations
ja: 単一のフォントスタイルを全ての世代に使用する

en: You can customize font and color for each generation in the style editor
ja: 各世代のフォントと色をスタイルエディターでカスタマイズすることができます

en: The style used for the text display of generation "%d"
ja: “%d”世代のテキスト表示に使われるスタイル

en: Item count
ja: 項目数

en: Both
ja: 両方

en: Men
ja: 男性

en: Women
ja: 女性

en: person|Title
ja: 人物のタイトル

en: Forename
ja: 以前の名前

en: Birth year
ja: 誕生年

en: Death year
ja: 死亡年

en: Birth month
ja: 誕生月

en: Death month
ja: 死亡月

en: Birth place
ja: 誕生した場所

en: Death place
ja: 死亡した場所

en: Marriage place
ja: 結婚した場所

en: Number of relationships
ja: 関係の数

en: Age when first child born
ja: 最初の子供が生まれた年齢

en: Age when last child born
ja: 最後の子供が生まれた年齢

en: Number of children
ja: 子供の数

en: Age at marriage
ja: 結婚した年齢

en: Age at death
ja: 死亡した年齢

en: Event type
ja: イベントタイプ

en: (Preferred) title missing
ja: (Preferred) タイトルがありません

note: the list of keys that represent "missing" information
en: (Preferred) forename missing
ja: (Preferred) 婚前の名前がありません

en: (Preferred) surname missing
ja: (Preferred) 姓がありません

en: Gender unknown
ja: 性別不明

note: localized year inadequate information
en: Date(s) missing
ja: 日付がありません

en: Place missing
ja: 場所がありません

en: Already dead
ja: 既に死亡しています

en: Still alive
ja: まだ生きています

en: Events missing
ja: イベントがありません

en: Children missing
ja: 子供がいません

en: Birth missing
ja: 誕生年月日がありません

en: Personal information missing
ja: 個人情報がありません

en: (Living people: %(option_name)s)
ja: (存命人物: %(option_name)s)

en: %s born
ja: %s 誕生

en: Persons born
ja: 人物の誕生

en: Collecting data...
ja: データを収集しています...

en: Sorting data...
ja: データを並び替えています...

en: Saving charts...
ja: グラフを保存しています...

en: Determines what people are included in the report.
ja: レポートにどの人物が含まれているか特定する。

en: Filter Person
ja: 人物をフィルタ

en: The center person for the filter.
ja: フィルタの中心となる人物。

en: Select how the statistical data is sorted.
ja: 統計データがどのようにソートされるか選択する。

en: Sort in reverse order
ja: 逆順に並び替え

en: Check to reverse the sorting order.
ja: ソート順序を逆にする際にチェックする。

en: People Born After
ja: 後に生まれた人物

en: Birth year from which to include people.
ja: 誕生年がこの年より後の人物を含める。

en: People Born Before
ja: 先に生まれた人物

en: Birth year until which to include people
ja: 誕生年がこの年より前の人物を含める

en: Include people without known birth years
ja: 誕生年が知られていない人物を含む

en: Whether to include people without known birth years.
ja: 誕生年が知られていない人物を含めるかどうか。

en: Genders included
ja: この性別を含む

en: Select which genders are included into statistics.
ja: 統計にどの性別を含めるかどうか。

en: Max. items for a pie
ja: 円チャートの最大項目数

en: With fewer items pie chart and legend will be used instead of a bar chart.
ja: 少ない項目数の場合、棒グラフの代わりに円グラフと凡例が使用される場合があります。

en: Include counts of missing information
ja: 不足している情報数のカウントを含める

en: Whether to include counts of the number of people who lack the given information.
ja: 指定された情報が不足している人物数のカウントを含めるかどうか。

en: Charts 3
ja: チャート 3

en: Charts 2
ja: チャート 2

en: Charts 1
ja: チャート 1

en: Include charts with indicated data.
ja: 当該データのグラフを含める。

en: The style used for the items and values.
ja: 項目と値に使用するスタイル。

en: sorted by|Birth Date
ja: 誕生日でソートする

en: sorted by|Name
ja: 名前でソートする

note: Sort the people as requested
en: Timeline
ja: タイムライン

en: Sorting dates...
ja: 日付でソートしています...

en: Calculating timeline...
ja: タイムラインを計算しています...

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Sorted by %s
ja: %s でソートする

en: No Date Information
ja: 日付情報がありません

en: Finding date range...
ja: 日付範囲を探しています…

en: Determines what people are included in the report
ja: レポートにどの人物が含まれているか特定する

en: The center person for the filter
ja: フィルタの中心人物

en: Sort by
ja: ソート

en: Sorting method to use
ja: 利用する並び替え方法

en: The style used for the section headers.
ja: セクションのヘッダーに使用するスタイル。

en: Comma Separated Values Spreadsheet (CSV)
ja: カンマ区切り値 スプレッドシート (CSV)

en: Comma _Separated Values Spreadsheet (CSV)
ja: カンマ区切り値 スプレッドシート (C_SV)

en: CSV is a common spreadsheet format.
ja: CSVは共通のスプレッドシート形式です。

en: CSV spreadsheet options
ja: CSVスプレッドシートオプション

en: _Web Family Tree
ja: Web Family Tree(_W)

en: Web Family Tree format
ja: Web Family Tree 形式

en: Web Family Tree export options
ja: Web Family Tree エクスポートオプション

en: GEDCOM is used to transfer data between genealogy programs. Most genealogy software will accept a GEDCOM file as input.
ja: GEDCOMは系図学プログラム間でデータを交換する際に利用します。大概の系図学ソフトはGEDCOMファイルの入力を受け付けることができます。

en: GEDCOM export options
ja: GEDCOM エクスポートオプション

en: _GeneWeb
ja: Geneweb(_G)

en: GeneWeb is a web based genealogy program.
ja: GeneWebはWebベースの系図学プログラムです。

en: GeneWeb export options
ja: GeneWeb エクスポートオプション

en: Gramps XML Package (family tree and media)
ja: Gramps XML パッケージ (家系図とメディア)

en: Gra_mps XML Package (family tree and media)
ja: Gramps XML Package (family tree and media) (_M)

en: Gramps package is an archived XML family tree together with the media object files.
ja: Grampsパッケージは、メディアオブジェクトファイルを含む、アーカイブされたXMLです。

en: Gramps package export options
ja: Gramps パッケージエクスポートオプション

en: Gramps XML (family tree)
ja: Gramps XML (家系図)

en: Gramps _XML (family tree)
ja: Gramps XML (家系図) (_X)

en: Gramps XML export is a complete archived XML backup of a Gramps family tree without the media object files. Suitable for backup purposes.
ja: Gramps XML エクスポートは Gramps家系図の完全なアーカイブXMLです(メディアオブジェクトファイルは含まれていません)。バックアップ目的に適しています。

en: Gramps XML export options
ja: Gramps XML エクスポートオプション

en: vC_alendar
ja: vC_alendar(_A)

en: vCalendar is used in many calendaring and PIM applications.
ja: vCalendarは多くのカレンダーおよびPIMアプリケーションで使用されています。

en: vCalendar export options
ja: vCalendar エクスポートオプション

en: _vCard
ja: vCard(_V)

en: vCard is used in many addressbook and pim applications.
ja: vCardは多くのアドレス帳およびPIMアプリケーションで使用されています。

en: vCard export options
ja: vCard エクスポートオプション

en: Include people
ja: 人物を含める

en: Include marriages
ja: 結婚を含める

en: Include children
ja: 子供を含める

en: Include places
ja: 場所を含める

en: Translate headers
ja: ヘッダを翻訳する

en: Enclosed_by
ja: 囲まれた(_B)

en: CSV export doesn't support non-primary surnames, {count} dropped
ja: CSV エクスポートは {count} が不足している、主要でない姓はサポートしていません

en: Birth source
ja: 誕生のソース

en: Baptism date
ja: 洗礼日

en: Baptism place
ja: 洗礼場所

en: Baptism source
ja: 洗礼のソース

en: Death source
ja: 死亡のソース

en: Burial date
ja: 埋葬日

en: Burial place
ja: 埋葬場所

en: Burial source
ja: 埋葬のソース

en: Husband
ja: 夫

en: Wife
ja: 妻

en: Writing individuals
ja: 個人を書き込み

en: Writing families
ja: 家族を書き込み

en: Writing sources
ja: ソースを書き込み

en: Writing notes
ja: ノートを書き込み

en: Writing repositories
ja: レポジトリを書き込み

en: Writing media
ja: メディアを書き込み

en: GEDCOM Export failed
ja: GEDCOM エクスポートに失敗しました

en: No families matched by selected filter
ja: 選択されたフィルタに該当する家族がいません

en: Failure writing %s
ja: %s の書き込みに失敗しました

en: The database cannot be saved because you do not have permission to write to the directory. Please make sure you have write access to the directory and try again.
ja: 指定したディレクトリに書き込み権限がないため、データベースが保存できませんでした。ディレクトリへの書き込み権限があるかを確認した上で再度試してください。

en: The database cannot be saved because you do not have permission to write to the file. Please make sure you have write access to the file and try again.
ja: 指定したファイルに書き込み権限がないため、データベースが保存できませんでした。ファイルへの書き込み権限があるかを確認した上で再度試してください。

note: GUI setup:
en: Enter a date, click Run
ja: 日付を入力して, 実行をクリックしてください

en: Enter a valid date (like YYYY-MM-DD) in the entry below and click Run. This will compute the ages for everyone in your Family Tree on that date. You can then sort by the age column, and double-click the row to view or edit.
ja: 下のエントリに有効な日付 (YYYY-MM-DDのような) を入力し、実行ボタンをクリックして下さい。家系図上のすべての人物について、この日付時点での年齢を計算します。年齢カラムでソートを行ったり、行をダブルクリックすることで詳細を閲覧/編集できるようになります。

en: Max age
ja: 最高年齢

en: Max age of Mother at birth
ja: 誕生時点での母親の最高年齢

en: Max age of Father at birth
ja: 誕生時点での父親の最高年齢

en: Chart width
ja: グラフの幅

en: Lifespan Age Distribution
ja: 寿命の年齢分布

en: Diff
ja: 差分

en: Father - Child Age Diff Distribution
ja: (父親 - 子供)の年齢差分布

en: Mother - Child Age Diff Distribution
ja: (母親 - 子供)の年齢差分布

en: Statistics
ja: 統計

en: Total
ja: 合計

en: Minimum
ja: 最小

en: Average
ja: 平均

en: Median
ja: 中央値

en: Maximum
ja: 最大

en: Double-click to see %d people
ja: 人物 %d を見るには、ダブルクリックして下さい

en: Double-click on a row to view a quick report showing all people with the selected attribute.
ja: 選択された属性について、すべての人物の簡易レポートを表示するには、行をダブルクリックしてください。

en: Key
ja: キー

en: Double-click a day for details
ja: 詳細を表示するには日をダブルクリック

en: Double-click on a row to edit the selected child.
ja: 選択した子供を編集するには、行をダブルクリックしてください。

en: Double-click on a row to edit the selected source/citation.
ja: 選択したソース/引用を編集するには、行をダブルクリックしてください。

en: Source/Citation
ja: ソース/引用

en: Publisher
ja: 発行者

en: <No Citation>
ja: <Citationがありません>

en: Right-click on a row to edit the selected event or the related place.
ja: 選択したイベントまたは関連する場所を編集するには、行を右クリックしてください。

en: Edit the event
ja: イベントを編集

en: Edit the place
ja: 場所を編集

en: Evaluation
ja: 評価

en: Output
ja: 出力

en: Error
ja: エラー

en: Apply
ja: 適用

en: Double-click on a row to edit the selected event.
ja: 選択したイベントを編集するには、行をダブルクリックしてください。

en: Click to expand/contract person
    Right-click for options
    Click and drag in open area to rotate
ja: 左クリックで人物を拡大/縮小
    右クリックでオプション
    空いているスペースでドラッグして回転

en: %(bold_start)s%(gramps_FAQ_html_start)s%(html_middle)sFrequently Asked Questions%(html_end)s%(bold_end)s
    (needs a connection to the internet)
ja: %(bold_start)s%(gramps_FAQ_html_start)s%(html_middle)sFrequently Asked Questions%(html_end)s%(bold_end)s
    (インターネット接続が必要です)

en: Editing Spouses
ja: 配偶者の編集

en: Backups and Updates
ja: バックアップと更新

en: Data Entry
ja: データ入力

en: Media Files
ja: メディアファイル

en: Double-click given name for details
ja: 詳細を表示するには名前をダブルクリック

note: will be overwritten in load
en: No Family Tree loaded.
ja: 家系図が読み込まれていません。

en: Processing...
ja: 進行中...

en: Total unique given names
ja: ユニークな名前の合計

en: Total given names showing
ja: 表示している名前の合計

en: Total people
ja: 合計人数

en: Age on Date
ja: 特定の日付における年齢

en: Gramplet showing ages of living people on a specific date
ja: 特定の日付における存命人物の年齢を表示するGramplet

en: Age Stats
ja: 年齢に関する統計

en: Gramplet showing graphs of various ages
ja: 年齢のグラフを表示するGramplet

en: Gramplet showing calendar and events on specific dates in history
ja: カレンダーと歴史上の特定の日付におけるイベントを表示するGramplet

en: Descendants
ja: 子孫

en: Gramplet showing active person's descendants
ja: アクティブな人物の子孫を表示するGramplet

en: Ancestors
ja: 祖先

en: Gramplet showing active person's ancestors
ja: アクティブな人物の祖先を表示するGramplet

en: Gramplet showing active person's direct ancestors as a fanchart
ja: アクティブな人物の直接の祖先をファンチャートで表示するGramplet

en: Descendant Fan Chart
ja: 子孫ファンチャート

en: Gramplet showing active person's direct descendants as a fanchart
ja: アクティブな人物の直接の子孫をファンチャートで表示するGramplet

en: Descendant Fan
ja: 子孫ファン

en: 2-Way Fan Chart
ja: 2方向ファンチャート

en: Gramplet showing active person's direct ancestors and descendants as a fanchart
ja: アクティブな人物の直接の祖先と子孫をファンチャートで表示するGramplet

en: 2-Way Fan
ja: 2方向ファン

en: Gramplet showing frequently asked questions
ja: FAQを表示するGramplet

en: Given Name Cloud
ja: 与えられた名前クラウド

en: Gramplet showing all given names as a text cloud
ja: 全ての名前をテキストクラウドとして表示するGramplet

en: Pedigree
ja: 家系図

en: Gramplet showing an active item Quick View
ja: アクティブアイテム・クイックビューを表示するGramplet

en: Relatives
ja: 親戚

en: Gramplet showing active person's relatives
ja: アクティブな人物の親戚を表示するGramplet

en: Session Log
ja: セッションログ

en: Gramplet showing all activity for this session
ja: このセッションの全ての動作を表示するGramplet

en: Gramplet showing summary data of the Family Tree
ja: Family Treeのサマリーデータを表示するGramplet

en: Surname Cloud
ja: 姓クラウド

en: Gramplet showing all surnames as a text cloud
ja: 全ての姓をテキストクラウドとして表示するGramplet

en: Gramplet for displaying a To Do list
ja: To Doリストを表示するGramplet

en: Top Surnames
ja: 上位の姓

en: Gramplet showing most frequent surnames in this tree
ja: このツリーで頻度の高い姓を表示するGramplet

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Gramplet showing a welcome message
ja: ウェルカムメッセージを表示するGramplet

en: Welcome to Gramps!
ja: Grampsへようこそ!

en: What's Next
ja: 次にやるべきことは?

en: Gramplet suggesting items to research
ja: 調査すべきアイテムを提案するGramplet

en: What's Next?
ja: 次にやるべきことは?

en: Person Details
ja: 人物の詳細

en: Gramplet showing details of a person
ja: 人物の詳細を表示するGramplet

en: Details
ja: 詳細

en: Repository Details
ja: レポジトリの詳細

en: Gramplet showing details of a repository
ja: レポジトリの詳細を表示するGramplet

en: Place Details
ja: 場所の詳細

en: Gramplet showing details of a place
ja: 場所の詳細を表示するGramplet

en: Media Preview
ja: メディアプレビュー

en: Gramplet showing a preview of a media object
ja: メディアのプレビューを表示するGramplet

en: Image Metadata
ja: 画像のメタデータ

en: Gramplet showing metadata for a media object
ja: メディアオブジェクトのメタデータを表示するGramplet

en: GExiv2 module not loaded.
ja: GExiv2モジュールがロードされていません。

en: Image metadata functionality will not be available.
    To build it for Gramps see %(gramps_wiki_build_gexiv2_url)s
ja: 画像メタデータ機能は使用できません。
    Grampsで使用できるようにするには、%(gramps_wiki_build_gexiv2_url)sをご覧ください

en: Person Residence
ja: 人物の住居

en: Gramplet showing residence events for a person
ja: 人物の居住イベントを表示するGramplet

en: Person Events
ja: 個人イベント

en: Gramplet showing the events for a person
ja: 個人のイベントを表示するGramplet

en: Family Events
ja: 家族イベント

en: Gramplet showing the events for a family
ja: 家族のイベントを表示するGramplet

en: Person Gallery
ja: 人物ギャラリー

en: Gramplet showing media objects for a person
ja: 個人のメディアオブジェクトを表示するGramplet

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Family Gallery
ja: 家族ギャラリー

en: Gramplet showing media objects for a family
ja: 家族のメディアオブジェクトを表示するGramplet

en: Event Gallery
ja: イベントギャラリー

en: Gramplet showing media objects for an event
ja: イベントのメディアオブジェクトを表示するGramplet

en: Place Gallery
ja: 場所ギャラリー

en: Gramplet showing media objects for a place
ja: 場所のメディアオブジェクトを表示するGramplet

en: Source Gallery
ja: ソースギャラリー

en: Gramplet showing media objects for a source
ja: ソースのメディアオブジェクトを表示するGramplet

en: Citation Gallery
ja: 引用ギャラリー

en: Gramplet showing media objects for a citation
ja: 引用のメディアオブジェクトを表示するGramplet

en: Person Attributes
ja: 人物属性

en: Gramplet showing the attributes of a person
ja: 個人の属性を表示するGramplet

en: Event Attributes
ja: イベント属性

en: Gramplet showing the attributes of an event
ja: イベントの属性を表示するGramplet

en: Family Attributes
ja: 家族の属性

en: Gramplet showing the attributes of a family
ja: 家族の属性を表示するGramplet

en: Media Attributes
ja: メディア属性

en: Gramplet showing the attributes of a media object
ja: メディアオブジェクトの属性を表示するGramplet

en: Gramplet showing the attributes of a source object
ja: ソースオブジェクトの属性を表示するGramplet

en: Citation Attributes
ja: 引用の属性

en: Gramplet showing the attributes of a citation object
ja: 引用オブジェクトの属性を表示するGramplet

en: Person Notes
ja: 人物ノート

en: Gramplet showing the notes for a person
ja: 人物のノートを表示するGramplet

en: Event Notes
ja: イベントノート

en: Gramplet showing the notes for an event
ja: イベントのノートを表示するGramplet

en: Family Notes
ja: 家族ノート

en: Gramplet showing the notes for a family
ja: 家族のノートを表示するGramplet

en: Place Notes
ja: 場所ノート

en: Gramplet showing the notes for a place
ja: 場所のノートを表示するGramplet

en: Source Notes
ja: ソースノート

en: Gramplet showing the notes for a source
ja: ソースのノートを表示するGramplet

en: Citation Notes
ja: 引用ノート

en: Gramplet showing the notes for a citation
ja: 引用のノートを表示するGramplet

en: Repository Notes
ja: レポジトリノート

en: Gramplet showing the notes for a repository
ja: レポジトリのノートを表示するGramplet

en: Media Notes
ja: メディアノート

en: Gramplet showing the notes for a media object
ja: メディアオブジェクトのノートを表示するGramplet

en: Person Citations
ja: 人物の引用

en: Gramplet showing the citations for a person
ja: 人物の引用を表示するGramplet

en: Event Citations
ja: イベントの引用

en: Gramplet showing the citations for an event
ja: イベントの引用を表示するGramplet

en: Family Citations
ja: 家族の引用

en: Gramplet showing the citations for a family
ja: 家族の引用を表示するGramplet

en: Place Citations
ja: 場所の引用

en: Gramplet showing the citations for a place
ja: 場所の引用を表示するGramplet

en: Media Citations
ja: メディアの引用

en: Gramplet showing the citations for a media object
ja: メディアオブジェクトの引用を表示するGramplet

en: Person Children
ja: 人物の子供

en: Gramplet showing the children of a person
ja: 人物の子供を表示するGramplet

en: Family Children
ja: 家族の子供

en: Gramplet showing the children of a family
ja: 家族の子供を表示するGramplet

en: Person References
ja: 人物の参照

en: Gramplet showing the backlink references for a person
ja: 人物のバックリンク参照を表示するGramplet

en: References
ja: 参照

en: Event References
ja: イベント参照

en: Gramplet showing the backlink references for an event
ja: イベントのバックリンク参照を表示するGramplet

en: Family References
ja: 家族の参照

en: Gramplet showing the backlink references for a family
ja: 家族のバックリンク参照を表示するGramplet

en: Place References
ja: 場所の参照

en: Gramplet showing the backlink references for a place
ja: 場所のバックリンク参照を表示するGramplet

en: Source References
ja: ソース参照

en: Gramplet showing the backlink references for a source
ja: ソースのバックリンク参照を表示するGramplet

en: Citation References
ja: 引用の参照

en: Gramplet showing the backlink references for a citation
ja: 引用のバックリンク参照を表示するGramplet

en: Repository References
ja: レポジトリの参照

en: Gramplet showing the backlink references for a repository
ja: レポジトリのバックリンク参照を表示するGramplet

en: Media References
ja: メディア参照

en: Gramplet showing the backlink references for a media object
ja: メディアオブジェクトのバックリンク参照を表示するGramplet

en: Note References
ja: ノートの参照

en: Gramplet showing the backlink references for a note
ja: ノートのバックリンク参照を表示するGramplet

en: Person Filter
ja: 人物フィルタ

en: Gramplet providing a person filter
ja: 人物フィルタを表示するGramplet

en: Family Filter
ja: 家族フィルタ

en: Gramplet providing a family filter
ja: 家族フィルタを表示するGramplet

en: Event Filter
ja: イベントフィルタ

en: Gramplet providing an event filter
ja: イベントフィルタを表示するGramplet

en: Source Filter
ja: ソースフィルタ

en: Gramplet providing a source filter
ja: ソースフィルタを表示するGramplet

en: Citation Filter
ja: 引用フィルタ

en: Gramplet providing a citation filter
ja: 引用フィルタを提供するGramplet

en: Place Filter
ja: 場所フィルタ

en: Gramplet providing a place filter
ja: 場所フィルタを表示するGramplet

en: Media Filter
ja: メディアフィルタ

en: Gramplet providing a media filter
ja: メディアフィルタを提供するGramplet

en: Repository Filter
ja: レポジトリフィルタ

en: Gramplet providing a repository filter
ja: レポジトリフィルタを表示するGramplet

en: Note Filter
ja: ノートフィルタ

en: Gramplet providing a note filter
ja: ノートフィルタを表示するGramplet

en: Records
ja: レコード

en: Shows some interesting records about people and families
ja: 人物と家族について、いくつかの興味深いレコードを表示する

en: Person To Do
ja: 人物To Do

en: Gramplet showing the To Do notes for a person
ja: 人物のTo Doノートを表示するGramplet

en: Event To Do
ja: イベントTo Do

en: Gramplet showing the To Do notes for an event
ja: イベントのTo Doノートを表示するGramplet

en: Family To Do
ja: 家族のTo Do

en: Gramplet showing the To Do notes for a family
ja: 家族のTo Doノートを表示するGramplet

en: Place To Do
ja: 場所のTo Do

en: Gramplet showing the To Do notes for a place
ja: 場所のTo Doノートを表示するGramplet

en: Source To Do
ja: ソースのTo Do

en: Gramplet showing the To Do notes for a source
ja: ソースのTo Doノートを表示するGramplet

en: Citation To Do
ja: 引用のTo Do

en: Gramplet showing the To Do notes for a citation
ja: 引用のTo Doノートを表示するGramplet

en: Repository To Do
ja: レポジトリのTo Do

en: Gramplet showing the To Do notes for a repository
ja: レポジトリのTo Doノートを表示するGramplet

en: Media To Do
ja: メディアTo Do

en: Gramplet showing the To Do notes for a media object
ja: メディアオブジェクトのTo Doノートを表示するGramplet

en: Gramplet to generate SoundEx codes
ja: SoundExコードを生成するGramplet

en: Place Enclosed By
ja: 囲まれた場所

en: Gramplet showing the places enclosed by the active place
ja: アクティブな場所に囲まれた場所を表示するGramplet

en: Place Encloses
ja: 囲む場所

en: Gramplet showing the places that the active place encloses
ja: アクティブな場所が囲む場所を表示するGramplet

en: Encloses
ja: この場所に内包される場所

en: Geography coordinates for Person Events
ja: 人物イベントの地理座標

en: Events Coordinates
ja: イベントの座標

en: Geography coordinates for Family Events
ja: 家族イベントの地理座標

en: Gramplet showing the events for all the family
ja: すべての家族のためのイベントを表示するGramplet

en: Referrer
ja: レファラー

en: Uncollected object
ja: 未収集のオブジェクト

en: Refresh
ja: 更新

en: Press Refresh to see initial results
ja: 更新を選択して結果を表示

en: Referrers of %d
ja: %d のレファラー

en: %d refers to
ja: %d の関連

en: Uncollected Objects: %s
ja: 未収集のオブジェクト: %s

en: Reference Error
ja: 参照エラー

en: Double-click on a row to edit the selected place.
ja: 選択した場所を編集するには、行をダブルクリックしてください。

en: %(current)d of %(total)d
ja: %(total)d の %(current)d

en: Move mouse over links for options
ja: オプションを表示するにはリンクにカーソルを移動

en: Max generations
ja: 最大生成数

en: Show dates
ja: 日付を表示

en: Line type
ja: 線のタイプ

en: Click to make active
ja: クリックしてアクティブにする

en: Right-click to edit
ja: 編集するには、右クリックしてください

en: 
    Breakdown by generation:
ja: 
    世代で分類

en: Generation 1
ja: 世代 1

en: Double-click to see people in generation
ja: 世代の人物を表示するには、ダブルクリックしてください

note: Create the Generation title, set an index marker
en: Generation %d
ja: %d 世代

en: Double-click to see people in generation %d
ja: %d 世代の人物を表示するには、ダブルクリックしてください

en: All generations
ja: 全ての世代

en: Double-click to see all generations
ja: 全ての世代を表示するには、ダブルクリックしてください

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en:  have {number_of} individual
     |  have {number_of} individuals
ja[0]:  {number_of} 人の個人を持つ
ja[1]:  {number_of} 人の個人を持つ

note: Add types:
en: View Type
ja: ビュータイプ

en: Quick Views
ja: クイックビュー

en: Double-click name for details
ja: 詳細を表示するには、名前をダブルクリックしてください

en: Click name to make person active
ja: 人物をアクティブにするには、名前をクリックしてください

en: Right-click name to edit person
ja: 人物を編集するには、右クリックしてください

en: Active person: %s
ja: アクティブな人物: %s

en: %d. Partner: Not known
ja: %d. パートナー: 不明

en: Parents:
ja: 親:

en:    %d.a Mother:
ja:   %d. a 母親:

en:    %d.b Father:
ja:   %d. b 父親:

en: Click name to change active
    Double-click name to edit
ja: 名前をクリックしてアクティブに変更
    ダブルクリックして名前を編集

en: Log for this Session
ja: このセッションのログ

en: Opened data base -----------
ja: 開いているデータベース —————

note: List of translated strings used here (translated in self.log ).
en: Added
ja: 追加されました

en: Deleted
ja: 削除されました

en: Edited
ja: 編集されました

en: Selected
ja: 選択されました

en: SoundEx code:
ja: SoundEx コード:

en: Double-click item to see matches
ja: マッチを表示するには、ダブルクリックしてください

en: less than 1
ja: １未満

note: -------------------------
en: Individuals
ja: 個人

en: Number of individuals
ja: 個人の数

en: Individuals with unknown gender
ja: 性別不明の個人

en: Incomplete names
ja: 不完全な名前

en: Individuals missing birth dates
ja: 誕生日の不明な個人

en: Disconnected individuals
ja: 関連性がない人物

en: Family Information
ja: 家族情報

en: Unique surnames
ja: ユニークな姓

en: Media Objects
ja: メディアオブジェクト

en: Individuals with media objects
ja: メディアオブジェクトつきの個人

en: Total number of media object references
ja: メディアオブジェクト参照の合計

en: Number of unique media objects
ja: ユニークなメディアオブジェクトの数

en: Total size of media objects
ja: メディアオブジェクトのサイズ合計

en: Missing Media Objects
ja: メディアオブジェクトが不足

en: Double-click surname for details
ja: 詳細を表示するには姓をダブルクリックしてください

en: Number of surnames
ja: 姓の数

en: Min font size
ja: 最小のフォントサイズ

en: Max font size
ja: 最大のフォントサイズ

en: Total unique surnames
ja: ユニークな姓の合計

en: Total surnames showing
ja: 表示されている姓の合計

en: Previous To Do note
ja: 前のTo Doノート

en: Next To Do note
ja: 次のTo Doノート

en: Edit the selected To Do note
ja: 選択されたTo Doノートを編集する

en: Add a new To Do note
ja: 新しいTo Doノートを追加する

en: First select the object to which you want to attach a note
ja: 最初にノートを添付したいオブジェクトを選択してください

en: Intro
ja: 導入

en: Gramps is a software package designed for genealogical research. Although similar to other genealogical programs, Gramps offers some unique and powerful features.
ja: Grampsは系図学/系譜学を研究するためにデザインされたソフトウェアパッケージです。他の系図学向けプログラムと同じく、Grampsもいくつかのユニークでパワフルな機能を提供しています。

en: Links
ja: リンク

en: Home Page
ja: ホームページ

en: Start with Genealogy and Gramps
ja: 系図学/系譜学とGrampsを始める

en: Gramps online manual
ja: Grampsオンラインマニュアル

en: Ask questions on gramps-users mailing list
ja: gramps-usersメーリングリストで質問する

en: Who makes Gramps?
ja: Grampsの制作者

en: Gramps is created by genealogists for genealogists, organized in the Gramps Project. Gramps is an Open Source Software package, which means you are free to make copies and distribute it to anyone you like. It's developed and maintained by a worldwide team of volunteers whose goal is to make Gramps powerful, yet easy to use.
ja: GrampsはGramps Projectとして、系図学/系譜学者が系図学/系譜学者のために制作されました。Grampsはオープンソースソフトウェアパッケージですので、複製し、人に送っても構いません。Grampsをパワフルに、使いやすくしようとする世界規模のボランティアチームによって開発・維持されています。

en: Getting Started
ja: 始めましょう

en: The first thing you must do is to create a new Family Tree. To create a new Family Tree (sometimes called 'database') select "Family Trees" from the menu, pick "Manage Family Trees", press "New" and name your Family Tree. For more details, please read the information at the links above
ja: 最初にしなければならないことは、新しい家系図の作成です。新しい家系図 (データベースと呼ぶこともあります) を作成するには、メニューから「Family Trees」を選択し、「Manage Family Trees」を選択、「New」をクリックしてあなたの家系図の名前をつけます。詳細については、上のリンク先にある情報を参照してください。

en: Dashboard View
ja: ダッシュボードビュー

en: You are currently reading from the "Dashboard" view, where you can add your own gramplets. You can also add gramplets to any view by adding a sidebar and/or bottombar, and right-clicking to the right of the tab.
    
    You can click the configuration icon in the toolbar to add additional columns, while right-click on the background allows to add gramplets. You can also drag the Properties button to reposition the gramplet on this page, and detach the gramplet to float above Gramps.
ja: 今あなたが読んでいるのは「ダッシュボード」ビューです。ここに自分のGrampletを追加することができます。Grampletはサイドバーおよび/あるいはボトムバーを追加する、タブの右側で右クリックすることで、どのビューにも追加することができます。
    
    ツールバーの設定をクリックすると、列を追加することができます。また背景で右クリックするとGrampletを追加することができます。プロパティボタンをドラッグすることで、ページ上のGrampletの位置を変更したり、GrampletをGrampsの画面上に切り離して表示することができます。

note: Minimum number of lines we want to see. Further lines with the same distance to the main person will be added on top of this.
en: Minimum number of items to display
ja: 表示するアイテムの最小数

note: How many generations of descendants to process before we go up to the next level of ancestors.
en: Descendant generations per ancestor generation
ja: 祖先の世代あたりの子孫の世代数

note: Tag to use to indicate that this person has no further marriages, if the person is not tagged, warn about this at the time the marriages for the person are processed.
en: Tag to indicate that a person is complete
ja: 人物が完成していることを示すタグ

note: Tag to use to indicate that there are no further children in this family, if this family is not tagged, warn about this at the time the children of this family are processed.
en: Tag to indicate that a family is complete
ja: 家族が完成していることを示すタグ

en: No Home Person set.
ja: ホームの人物が設定されていません。

en: first name unknown
ja: 名が不明

en: surname unknown
ja: 姓が不明

en: (person with unknown name)
ja: (名が不明の人物)

en: birth event missing
ja: 誕生イベントが不足しています

en: person not complete
ja: 完成していない人物

en: (unknown person)
ja: (未知の人物)

en: %(name1)s and %(name2)s
ja: %(name1)s と %(name2)s

en: marriage event missing
ja: 結婚イベントが不足しています

en: relation type unknown
ja: 関係タイプが不明

en: family not complete
ja: 完成していない家族

en: date unknown
ja: 不明な日付

en: date incomplete
ja: 不完全な日付

en: place unknown
ja: 場所が不明

en: spouse missing
ja: 配偶者が不足しています

en: father missing
ja: 父親が不足しています

en: mother missing
ja: 母親が不足しています

en: parents missing
ja: 両親が不足しています

en: Family Lines Graph
ja: 家族線グラフ

en: Produces family line graphs using Graphviz.
ja: Graphvizを使って家族線グラフを作成します。

en: Hourglass Graph
ja: バタフライグラフ

en: Produces an hourglass graph using Graphviz.
ja: Graphvizを使ってバタフライグラフを作成します。

en: Relationship Graph
ja: 関係グラフ

en: Produces relationship graphs using Graphviz.
ja: Graphvizを使って関係グラフを作成します。

note: ------------------------------------------------------------------------ Constant options items
en: B&W outline
ja: 白黒の外郭線

en: Colored outline
ja: 色付きの外郭線

en: Color fill
ja: フィルの色

en: Descendants <- Ancestors
ja: 子孫 <- 先祖

en: Descendants -> Ancestors
ja: 子孫 -> 先祖

en: Descendants <-> Ancestors
ja: 子孫 <-> 先祖

en: Descendants - Ancestors
ja: 子孫 - 先祖

note: ---------------------
en: Follow parents to determine "family lines"
ja: 親をたどって「家族線」を特定します。

en: Parents and their ancestors will be considered when determining "family lines".
ja: 「家族線」を特定する際に、親とその先祖が考慮されます。

en: Follow children to determine "family lines"
ja: 子供をたどって「家族線」を特定します。

en: Children will be considered when determining "family lines".
ja: 「家族線」を特定する際に、子とその子孫が考慮されます。

en: Try to remove extra people and families
ja: 余分な人物と家族を除きます

en: People and families not directly related to people of interest will be removed when determining "family lines".
ja: 「家族線」を特定する際に、対象の人々に直接関係しない人物と家族は除かれます。

en: Arrowhead direction
ja: 矢印の方向

en: Choose the direction that the arrows point.
ja: 矢印が示す方向を選んでください。

en: Graph coloring
ja: グラフの色

en: Males will be shown with blue, females with red, unless otherwise set above for filled. If the sex of an individual is unknown it will be shown with gray.
ja: 上でフィルを設定しない場合、男性は青、女性は赤で表示されます。個人の性別が不明の場合は、灰色で表示されます。

en: Rounded corners
ja: 角を丸める

en: Use rounded corners e.g. to differentiate between women and men.
ja: 女性と男性の区別などに丸められた角を使用する。

note: --------------------------------
en: People of Interest
ja: 対象の人々

note: --------------------------------
en: People of interest
ja: 対象の人々

en: People of interest are used as a starting point when determining "family lines".
ja: 対象の人々は「家族線」を特定する際の始点となります。

en: Limit the number of ancestors
ja: 祖先の数を制限する

en: Whether to limit the number of ancestors.
ja: 祖先の数を制限するかどうか。

en: The maximum number of ancestors to include.
ja: 表示する祖先の最大数。

en: Limit the number of descendants
ja: 子孫の数を制限する

en: Whether to limit the number of descendants.
ja: 子孫の数を制限するかどうか。

en: The maximum number of descendants to include.
ja: 表示する子孫の最大数。

note: --------------------
en: Include dates
ja: 日付を含む

en: Whether to include dates for people and families.
ja: 人物と家族に日付を含むかどうか。

en: Limit dates to years only
ja: 日付を年だけに制限する

en: Prints just dates' year, neither month or day nor date approximation or interval are shown.
ja: 日付の年のみを印刷します。月、日、概算日や間隔は表示されません。

en: Whether to include placenames for people and families.
ja: 人々と家族の場所名を含めるかどうか。

en: Include the number of children
ja: 子の数を含める

en: Whether to include the number of children for families with more than 1 child.
ja: ２人以上の子がいる家族の子の数を含めるかどうか。

en: Include thumbnail images of people
ja: 人々のサムネイル画像を含める

en: Whether to include thumbnail images of people.
ja: 人々のサムネイル画像を含めるかどうか。

en: Thumbnail location
ja: サムネイルの場所

en: Above the name
ja: 名前の上

en: Beside the name
ja: 名前の横

en: Where the thumbnail image should appear relative to the name
ja: 名前のどこにサムネイル画像を表示するか

en: Thumbnail size
ja: サムネイルの大きさ

en: Size of the thumbnail image
ja: サムネイル画像の大きさ

note: ----------------------------
en: Family Colors
ja: 家族の色

note: ----------------------------
en: Family colors
ja: 家族の色

en: Colors to use for various family lines.
ja: 様々な家族線に使用する色。

en: The color to use to display men.
ja: 男性を表示するために使用する色。

en: The color to use to display women.
ja: 女性を表示するために使用する色。

en: The color to use when the gender is unknown.
ja: 性別が不明な際に使用する色。

en: The color to use to display families.
ja: 家族を表示するために使用する色。

en: Empty report
ja: 空白のレポート

en: You did not specify anybody
ja: 人物が指定されていません

en: Number of people in database:
ja: データベース中の人物の数:

en: Number of people of interest:
ja: 対象の人々の数:

en: Number of families in database:
ja: データベース中の人物の数:

en: Number of families of interest:
ja: 対象の家族の数:

en: Initial list of people of interest:
ja: 対象の人々のイニシャルリスト:

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {number_of} child | {number_of} children
ja[0]: {number_of} 人の子
ja[1]: 子供の数

en: father: %s
ja: 父親: %s

en: mother: %s
ja: 母親: %s

en: child: %s
ja: 子: %s

en: Center -> Others
ja: 中央揃え

en: The Center person for the graph
ja: グラフの中心にいる人物

en: Max Descendant Generations
ja: 子孫世代の最大数

en: The number of generations of descendants to include in the graph
ja: グラフに含める子孫の世代の数

en: Max Ancestor Generations
ja: 祖先世代の最大数

en: The number of generations of ancestors to include in the graph
ja: グラフに含める祖先の世代の数

en: Males will be shown with blue, females with red.  If the sex of an individual is unknown it will be shown with gray.
ja: 男性は青で、女性は赤で表示されます。  人物の性別が不明な場合は、灰色で表示されます。

note: see bug report #2180
en: Use rounded corners
ja: 丸められた角を使用する

en: Use rounded corners to differentiate between women and men.
ja: 女性と男性の区別などに丸められた角を使用する。

note: ###############################
en: Graph Style
ja: グラフスタイル

en: Generating report
ja: レポートを生成

en: Determines what people are included in the graph
ja: グラフに含まれる人物を特定します

note: see bug report #11112
en: Use hexagons
ja: 六角形を使用する

en: Use hexagons to differentiate those of unknown gender.
ja: 性別が不明な人物を区別するために六角形を使用する。

note: ###############################
en: Dates and/or Places
ja: 日付と/あるいは場所

en: Do not include any dates or places
ja: 日付や場所を含めない

en: Include (birth, marriage, death) dates, but no places
ja: (誕生、結婚、死亡)の日付を含めるが、場所は含めない

en: Include (birth, marriage, death) dates, and places
ja: (誕生、結婚、死亡)の日付と場所を含める

en: Include (birth, marriage, death) dates, and places if no dates
ja: (誕生、結婚、死亡)の日付と、日付がない場合は場所を含める

en: Include (birth, marriage, death) years, but no places
ja: (誕生、結婚、死亡)の年を含めるが、場所は含めない

en: Include (birth, marriage, death) years, and places
ja: (誕生、結婚、死亡)の年と場所を含める

en: Include (birth, marriage, death) places, but no dates
ja: (誕生、結婚、死亡)の場所を含めるが、日付は含めない

en: Include (birth, marriage, death) dates and places on same line
ja: (誕生、結婚、死亡)の日付と場所を同じ線上に含める

en: Whether to include dates and/or places
ja: 日付と/あるいは場所を含めるかどうか

en: Show all family nodes
ja: 全ての家族ノードを表示

en: Show family nodes even if the output contains only one member of the family.
ja: 出力時に家族のうち１人しか表示されない場合でも家族ノードを表示する。

en: Include URLs
ja: URLを含める

en: Include a URL in each graph node so that PDF and imagemap files can be generated that contain active links to the files generated by the 'Narrated Web Site' report.
ja: 各グラフノードにURLを含めることで、Narrated Web Siteレポートによって生成されたファイルへのアクティブリンクを含むPDFとイメージマップファイルが作成されます。

en: Include relationship to center person
ja: 中央の人物との関係を含む

en: Whether to show every person's relationship to the center person
ja: 各人物の中央の人物との関係を表示するかどうか

en: Whether to include thumbnails of people.
ja: 人々のサムネイルを含めるかどうか。

en: Thumbnail Location
ja: サムネイルの場所

note: occupation = BooleanOption(_("Include occupation"), False)
en: Include occupation
ja: 職業を含める

en: Do not include any occupation
ja: 職業を含めない

en: Include description of most recent occupation
ja: 直近の職業の説明を含める

en: Include date, description and place of all occupations
ja: 全ての職業の日付、説明、場所を含める

en: Whether to include the last occupation
ja: 最後の職業を含めるかどうか

en: Include relationship debugging numbers also
ja: 関係デバッグナンバーも含める

en: Whether to include 'Ga' and 'Gb' also, to debug the relationship calculator
ja: 関係計算のデバッグのために、「Ga」と「Gb」も含めるかどう

en: Indicate non-birth relationships with dotted lines
ja: 点線で非出生の関係を示す

en: Non-birth relationships will show up as dotted lines in the graph.
ja: 非出生の関係は、グラフに点線で表示されます。

en: Show family nodes
ja: 家族ノードを表示する

en: Families will show up as ellipses, linked to parents and children.
ja: 家族は楕円で表示され、両親と子供と関連付けられます。

en: Import data from CSV files
ja: CSVファイルからデータをインポート

en: Import data from GeneWeb files
ja: GeneWebファイルからデータをインポート

en: Gramps package (portable XML)
ja: Grampsパッケージ(portable XML)

en: Import data from a Gramps package (an archived XML Family Tree together with the media object files.)
ja: Grampsパッケージ (アーカイブされたXML家系図でメディアオブジェクトファイルを含む) からデータをインポート

en: Gramps XML Family Tree
ja: Gramps XML 家系図

en: The Gramps XML format is a text version of a Family Tree. It is read-write compatible with the present Gramps database format.
ja: GrampsのXMLフォーマットはテキストバージョンの家系図です。こちらは現在のGrampsデータベースのフォーマットと読み書き互換性があります。

en: Gramps 2.x database
ja: Gramps 2.x データベース

en: Import data from Gramps 2.x database files
ja: Gramps 2.x データベースからデータをインポート

en: Import data from Pro-Gen files
ja: Pro-Gen ファイルからデータをインポート

en: Import data from vCard files
ja: vCard ファイルからデータをインポート

en: %s could not be opened
ja: ファイル %s を開けませんでした。

note: # a "GEDCOM import report" happens in GedcomParser so this is not needed: # (but the imports_test.py unittest currently requires it, so here it is) # a "VCARD import report" happens in VCardParser so this is not needed:
en: Results
ja: 結果

en: done
ja: 完了

en: given name
ja: 与えられた名前

en: Person or Place|title
ja: タイトル

en: title
ja: タイトル

en: gender
ja: 性別

en: source
ja: ソース

en: note
ja: ノート

en: birth place
ja: 出生地

en: birth place id
ja: 出生地ID

en: birth source
ja: 出生のソース

en: baptism place
ja: 洗礼場所

en: baptism place id
ja: 洗礼場所ID

en: baptism date
ja: 洗礼日

en: baptism source
ja: 洗礼のソース

en: burial place
ja: 埋葬場所

en: burial place id
ja: 埋葬場所ID

en: burial date
ja: 埋葬日

en: burial source
ja: 埋葬のソース

en: death place
ja: 死亡場所

en: death place id
ja: 死亡場所ID

en: death source
ja: 死亡のソース

en: death cause
ja: 死因

en: person
ja: 人物

en: Occupation description
ja: 職業情報

en: residence date
ja: 居住日

en: residence place
ja: 居住地

en: residence place id
ja: 居住地ID

en: residence source
ja: 居住のソース

en: attribute type
ja: 属性タイプ

en: attribute value
ja: 属性の値

en: attribute source
ja: 属性のソース

note: ----------------------------------
en: child
ja: 子供

note: ----------------------------------
en: mother
ja: 母親

en: parent2
ja: 親2

en: father
ja: 父親

en: parent1
ja: 親1

en: marriage
ja: 結婚

en: date
ja: 日付

en: place
ja: 場所

en: place id
ja: 場所ID

note: 2=double underline
en: name
ja: 名前

en: type
ja: タイプ

note: 2=double underline
en: latitude
ja: 緯度

note: 2=double underline
en: longitude
ja: 経度

en: code
ja: コード

en: format error: line %(line)d: %(zero)s
ja: %(line)d 行の %(zero)s 文字目でフォーマットエラー

en: CSV Import
ja: CSVインポート

en: Reading data...
ja: データを読み込んでいます...

en: CSV import
ja: CSVインポート

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: Import Complete: {number_of} second | Import Complete: {number_of} seconds
ja[0]: インポートが完了しました: {number_of} 秒
ja[1]: インポートが完了しました: {number_of} 秒

en: ASCII
ja: ASCII テキスト

en: Gramps - GEDCOM Encoding
ja: Gramps - GEDCOM エンコーディング

en: GEDCOM Encoding
ja: GEDCOM エンコーディング

en: This GEDCOM file has identified itself as using ANSEL encoding. Sometimes, this is in error. If the imported data contains unusual characters, undo the import, and override the character set by selecting a different encoding below.
ja: このGEDCOMファイルはANSELエンコーディングとして使用されるように設定されています。これはエラーが原因のこともあります。もしインポートしたデータが通常以外の文字を含む場合は、インポート操作を取り消し、以下の異なるエンコーディングを選択肢、文字列を上書きしてください。

en: Encoding:
ja: 文字エンコーディング:

en: Invalid GEDCOM file
ja: 無効なGEDCOMファイル

en: %s could not be imported
ja: ファイル %s をインポートできませんでした

en: Error reading GEDCOM file
ja: GEDCOMファイルの読み込みエラー

en: Accomplishment
ja: 完了

en: Change Name
ja: 名前の変更

en: Circumcision
ja: 割礼

en: Military Demobilisation
ja: 除隊

en: Dotation
ja: 寄付

en: Excommunication
ja: 破門

en: LDS Family Link
ja: LDS家族リンク

en: Funeral
ja: 葬儀

en: Hospitalisation
ja: 入院

en: Illness
ja: 病気

en: Militaty Mobilisation
ja: 軍事動員

en: Military Promotion
ja: 軍事昇格

en: Sold property
ja: 財産の売却

en: No mention
ja: 説明がありません

en: GeneWeb import
ja: GeneWebインポート

en: Invalid date {date} in {gw_snippet}, preserving date as text.
ja: {gw_snippet}中に、テキストとして保存された無効な日付 {date}

en: Could not create media directory %s
ja: メディアディレクトリ%sを作成できませんでした

en: Media directory %s is not writable
ja: メディアディレクトリ%s には書き込みできません

note: mediadir exists and writable -- User could have valuable stuff in it, have him remove it!
en: Media directory %s exists. Delete it first, then restart the import process
ja: メディアディレクトリ %s が存在しています。これを削除してから、インポート作業を再開してください

en: Base path for relative media set
ja: 関連するメディアセットのためのベースパス

en: Cannot set base media path
ja: ベースメディアパスを設定できません

en: %s could not be opened
ja: %s を開けませんでした

en: Source reference
    (out of Settings)
ja: ソース参照
    (設定外)

en: Source reference text
    (Text & import Filename).
ja: ソース参照テキスト
    (テキスト＆インポートファイル名)

en: Attribut
ja: 属性

en: Citation reference.
ja: 引用参照。

en: Citation confidence level
    (Very low - very high).
ja: 引用の信頼度
    (非常に低い - 非常に高い)

en: Citation volume/page text
    (Text & (System-)Date).
ja: 引用ボリューム/ページテキスト
    (テキスト&(システム)日付)

en: Citation attribute text
    (Text, import Filename & (System-)Date).
ja: 引用属性テキスト
    (テキスト、ファイル名と(システム)日付をインポート)

en: Import Text
ja: テキストをインポートする

en: Default Tagtext
    (out of Settings).
ja: デフォルトのタグテキスト
    (設定外)

en: Import Filename.
ja: ファイル名をインポートする。

en: Default (System-)Date.
ja: デフォルトの (システム)日付。

en: Combined default text + filename + date.
ja: デフォルトテキスト+ファイル名+日付を結合。

en: Copy Default Text
    to all Tag Text'.
ja: デフォルトのテキストを
    全てのタグテキストにコピーする。

en:   Objects
ja:   オブジェクト

en: Enable/Disable
    all object tags.
ja: 全てのオブジェクトタグを
    使用可/使用不可にする。

en: Tag Text
ja: タグテキスト

en: Import Objects
ja: オブジェクトをインポート

en: Enable/Disable
    Person import.
ja: 人物のインポートを
    使用可/使用不可にする。

en: Enable/Disable
    Family import.
ja: 家族のインポートを
    使用可/使用不可にする。

en: Enable/Disable
    Child import.
ja: 子供のインポートを
    使用可/使用不可にする。

en: Identifier
ja: 識別子

en: Name change
ja: 名前変更

en: Event date
ja: イベントの日付

en: Store birth date in
    event description.
ja: イベント記述に
    誕生日を記録。

en: Store death date in
    event description.
ja: イベント記述に
    死亡日を記録。

en: Store REFN number
    in event description.
ja: イベント記述に
    REFN番号を記録。

en: Use death information
    as death cause event.
ja: 死亡情報を
    死因イベントとして使用する。

en: (-cause)
ja: (-起因)

en: Male surname
ja: 男性の姓

en: Change name of male
    to e.g. wifes name.
ja: 男性の名前を
    妻の名前などに変更。

en: Female surname
ja: 女性の姓

en: Change name of female
    to e.g. husbands name.
ja: 女性の名前を
    夫の名前などに変更。

en: Option
ja: オプション

en: _Ok
ja: OK(_O)

en: manual|Import_from_another_genealogy_program
ja: 他の系図学プログラムからインポート

en: Import from Pro-Gen (%s)
ja: Pro-Gen (%s) からインポート

en: Pro-Gen data error
ja: Pro-Gen データエラー

en: Import Pro-Gen
ja: Pro-Genをインポート

en: vCard import
ja: vCardインポート

en: VCARD import report: No errors detected
ja: VCARDインポートレポート: エラーは検出されませんでした

en: VCARD import report: %s errors detected
ja: VCARDインポートレポート: %s エラーが検出されました

note: feature requests 2356, 1658: avoid genitive form ------------------------------------------------------------------------- Support functions
en: %(event_name)s of %(family)s
ja: %(family)s の%(event_name)s

note: feature requests 2356, 1658: avoid genitive form
en: %(event_name)s of %(person)s
ja: %(person)s の%(event_name)s

en: Error reading %s
ja: "%s" を読み込み中にエラーが発生しました

en: The file is probably either corrupt or not a valid Gramps database.
ja: このファイルは破損しているか、有効なGrampsデータベースではないようです。

en:   Family %(id)s with %(id2)s
ja:   %(id2)s のある家族 %(id)s

en:   Source %(id)s with %(id2)s
ja:   %(id2)s のあるソース %(id)s

en:   Event %(id)s with %(id2)s
ja:   %(id2)s のあるイベント %(id)s

en:   Media Object %(id)s with %(id2)s
ja:   %(id2)s のあるメディアオブジェクト %(id)s

en:   Place %(id)s with %(id2)s
ja:   %(id2)s のある場所 %(id)s

en:   Repository %(id)s with %(id2)s
ja:   %(id2)s のあるレポジトリ %(id)s

en:   Note %(id)s with %(id2)s
ja:   %(id2)s のあるノート %(id)s

en:   Citation %(id)s with %(id2)s
ja:   %(id2)s のある引用 %(id)s

en:   People: %d
ja:  人々: %d

en:   Families: %d
ja:  家族: %d

en:   Sources: %d
ja:   ソース: %d

en:   Media Objects: %d
ja:  メディアオブジェクト: %d

en:   Places: %d
ja:   場所: %d

en:   Repositories: %d
ja:   レポジトリ: %d

en:   Notes: %d
ja:   ノート: %d

en:   Tags: %d
ja:   タグ %d

en: Number of new objects imported:
ja: インポートされた新規オブジェクトの数:

note: there is no old style XML
en: The Gramps Xml you are trying to import is malformed.
ja: インポートしようとしているGramps Xmlは不正なファイルです。

en: Attributes that link the data together are missing.
ja: データを関連付ける属性が不足しています。

en: Gramps XML import
ja: Gramps XMLをインポート

en: Could not change media path
ja: メディアパスを変更できませんでした

en: The file will not be imported
ja: このファイルはインポートされません

en: Old xml file
ja: 古いxmlファイル

en: Witness name: %s
ja: 立会人名: %s

en: Any event reference must have a 'hlink' attribute.
ja: いかなるイベント参照にも「hlink」属性がなくてはなりません。

en: Any person reference must have a 'hlink' attribute.
ja: いかなる人物参照にも「hlink」属性がなくてはなりません。

en: Your Family Tree groups name "%(key)s" together with "%(parent)s", did not change this grouping to "%(value)s".
ja: “%(parent)s”の存在する家系図グループ名”%(key)s”は、このグルーピングを “%(value)s”に変更しませんでした。

en: Gramps ignored a name grouping
ja: Grampsは名前のグループ化を無視しました

en: Unknown when imported
ja: インポート日不明

en: Any note reference must have a 'hlink' attribute.
ja: いかなるノート参照にも「hlink」属性がなくてはなりません。

note: TRANSLATORS: leave the {date} and {xml} untranslated in the format string, but you may re-order them if needed.
en: Invalid date {date} in XML {xml}, preserving XML as text
ja: 無効な日付 {date} がXML {xml} に含まれており、XMLをテキスト形式で保存しています

en: Witness comment: %s
ja: 立会コメント: %s

en: Error: family '%(family)s' father '%(father)s' does not refer back to the family. Reference added.
ja: エラー: 家族’%(family)s’の父親’%(father)s’は当該家族を参照していません。参照を追加してください。

en: Common Law Marriage
ja: 事実婚

en: Cause of Death
ja: 死因

en: Employment
ja: 雇用

en: Eye Color
ja: 目の色

en: Height
ja: 身長

en: Military ID
ja: 兵役ID

note: Applies to Families
en: Weight
ja: 体重

en: Your GEDCOM file is corrupted. It appears to have been truncated.
ja: GEDCOMファイルが破損しています。Truncateされているようです。

en: Import from GEDCOM (%s)
ja: GEDCOM (%s) からインポート

en: GEDCOM import
ja: GEDCOMインポート

en: GEDCOM import report: No errors detected
ja: GEDCOMインポートレポート: エラーは検出されませんでした

en: GEDCOM import report: %s errors detected
ja: GEDCOMインポートレポート: %s エラーが検出されました

en: Tag recognized but not supported
ja: タグが認識されましたが、サポートされていません

en: (Submitter):
ja: (提出者):

en: GEDCOM data
ja: GEDCOMデータ

en: Unknown tag
ja: 不明なタグ

en: INDI (individual) Gramps ID %s
ja: INDI (個人) Gramps ID %s

en: Empty Alias <NAME PERSONAL> ignored
ja: 空のエイリアス <NAME PERSONAL> は無視されました

en: FAM (family) Gramps ID %s
ja: FAM (家族) Gramps ID %s

en: Filename omitted
ja: ファイル名がありません

en: Could not import %s
ja: インポートできませんでした: %s

en: Media-Type
ja: メディアの種類

note: For RootsMagic etc. Place Details e.g. address, hospital, ...
en: Detail
ja: 詳細

note: SOURce with the given gramps_id had no title
en: No title - ID %s
ja: タイトルなし - ID %s

en: SOUR (source) Gramps ID %s
ja: SOUR (ソース) Gramps ID %s

en: OBJE (multi-media object) Gramps ID %s
ja: OBJE (マルチメディアオブジェクト) Gramps ID %s

en: REPO (repository) Gramps ID %s
ja: REPO (レポジトリ) Gramps ID %s

en: HEAD (header)
ja: HEAD (ヘッダー)

en: Approved system identification
ja: 承認済みシステム識別子

en: Name of software product
ja: ソフトウェア名

en: Version number of software product
ja: ソフトウェアバージョン番号

en: Name of source data
ja: ソースデータ名

en: Copyright of source data
ja: ソースデータの版権

en: Publication date of source data
ja: ソースデータの発行日

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Import from %s
ja: %s からインポート

en: Submission record identifier
ja: 提出記録識別子

en: Language of GEDCOM text
ja: GEDCOMテキストの言語

en: Import of GEDCOM file %(filename)s with DEST=%(by)s, could cause errors in the resulting database!
ja: DEST=%(by)s の含まれたGEDCOMファイル %(filename)s をインポートすると、データベースでエラーが起こる可能性があります!

en: Look for nameless events.
ja: 名前のないイベントを検索する。

en: Character set
ja: 文字セット

en: Character set and version
ja: 文字セットとバージョン

en: GEDCOM version not supported
ja: サポートされていないGEDCOMバージョン

en: GEDCOM version
ja: GEDCOMバージョン

note: Allow Lineage-Linked etc. though it should be in uppercase  (Note: Gramps is not a validator! prc)
en: GEDCOM FORM should be in uppercase
ja: GEDCOM FORM は大文字でなければなりません

en: GEDCOM FORM not supported
ja: サポートされていないGEDCOM FORM

en: GEDCOM form
ja: GEDCOMフォーム

en: Creation date of GEDCOM
ja: GEDCOMの作成日

en: Creation date and time of GEDCOM
ja: GEDCOMの作成日時

en: Empty note ignored
ja: 空のノートは無視されました

en: NOTE Gramps ID %s
ja: NOTE Gramps ID: %s

en: Submission: Submitter
ja: 提出: 提出者

en: Submission: Family file
ja: 提出: 家族ファイル

en: Submission: Temple code
ja: 提出: Templeコード

en: Submission: Generations of ancestors
ja: 提出: 先祖の世代

en: Submission: Generations of descendants
ja: 提出: 子孫の世代

en: Submission: Ordinance process flag
ja: 提出: Ordinanceプロセスフラグ

note: Okay we have no clue which temple this is. We should tell the user and store it anyway.
en: Invalid temple code
ja: 無効なtempleコードです

en: Your GEDCOM file is corrupted. The file appears to be encoded using the UTF16 character set, but is missing the BOM marker.
ja: GEDCOMファイルが破損しています。ファイルはUTF16文字セットを使用してエンコードされているようですが、BOMマーカーが不足しています。

en: Your GEDCOM file is empty.
ja: GEDCOMファイルが空です。

note: First is used as default selection. As seen on the internet, ISO-xxx are listed as capital letters
en: Unicode UTF-8 (recommended)
ja: Unicode UTF-8 (推奨)

en: Standard copyright
ja: 標準著作権

en: No copyright notice
ja: 版権通知なし

en: Invalid format
ja: 無効なフォーマット

en: Camera
ja: カメラ

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(birth_date)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ja: %(male_name)s は %(birth_date)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: This person was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ja: この人物は %(birth_date)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: He was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ja: この男性は %(birth_date)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: She was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ja: この女性は %(birth_date)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: Born %(birth_date)s in %(birth_place)s.
ja: %(birth_date)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: %(unknown_gender_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(modified_date)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: %(male_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
ja: %(male_name)s は %(modified_date)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
ja: %(female_name)s は %(modified_date)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: This person was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
ja: この人物は %(modified_date)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: He was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
ja: この男性は %(modified_date)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: She was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
ja: この女性は %(modified_date)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: Born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
ja: %(modified_date)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(birth_date)s に誕生しました。

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s.
ja: %(male_name)s は %(birth_date)s に誕生しました。

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s.
ja: %(female_name)s は %(birth_date)s に誕生しました。

en: This person was born on %(birth_date)s.
ja: この人物は %(birth_date)s に誕生しました。

en: He was born on %(birth_date)s.
ja: この男性は %(birth_date)s に誕生しました。

en: She was born on %(birth_date)s.
ja: この女性は %(birth_date)s に誕生しました。

en: Born %(birth_date)s.
ja: %(birth_date)s に誕生しました。

en: %(unknown_gender_name)s was born %(modified_date)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(modified_date)s に誕生しました。

en: %(male_name)s was born %(modified_date)s.
ja: %(male_name)s は %(modified_date)s に誕生しました。

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s.
ja: %(female_name)s は %(modified_date)s に誕生しました。

en: This person was born %(modified_date)s.
ja: この人物は %(modified_date)s に誕生しました。

en: He was born %(modified_date)s.
ja: この男性は %(modified_date)s に誕生しました。

en: She was born %(modified_date)s.
ja: この女性は %(modified_date)s に誕生しました。

en: Born %(modified_date)s.
ja: %(modified_date)s に誕生しました。

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(month_year)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
ja: %(male_name)s は %(month_year)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
ja: %(female_name)s は %(month_year)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: This person was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
ja: この人物は %(month_year)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: He was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
ja: この男性は %(month_year)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: She was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
ja: この女性は %(month_year)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: Born %(month_year)s in %(birth_place)s.
ja: %(month_year)s に %(birth_place)s で誕生しました。

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(month_year)s に誕生しました。

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s.
ja: %(male_name)s は %(month_year)s に誕生しました。

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s.
ja: %(female_name)s は %(month_year)s に誕生しました。

en: This person was born in %(month_year)s.
ja: この人物は %(month_year)s に誕生しました。

en: He was born in %(month_year)s.
ja: この男性は %(month_year)s に誕生しました。

en: She was born in %(month_year)s.
ja: この女性は %(month_year)s に誕生しました。

en: Born %(month_year)s.
ja: %(month_year)s に誕生しました。

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(birth_place)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(birth_place)s で誕生しました。

en: %(male_name)s was born in %(birth_place)s.
ja: %(male_name)s は %(birth_place)s で誕生しました。

en: %(female_name)s was born in %(birth_place)s.
ja: %(female_name)s は %(birth_place)s で誕生しました。

en: This person was born in %(birth_place)s.
ja: この人物は %(birth_place)s で誕生しました。

en: He was born in %(birth_place)s.
ja: この男性は %(birth_place)s で誕生しました。

en: She was born in %(birth_place)s.
ja: この女性は %(birth_place)s で誕生しました。

en: Born in %(birth_place)s.
ja: %(birth_place)s で誕生しました。

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(death_date)s に %(death_place)s で死去しました。

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(death_date)s に %(death_place)s で  %(age)s 歳で死去しました.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
ja: %(male_name)s は %(death_date)s に %(death_place)s で死去しました。

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: %(male_name)s  は %(death_date)s に %(death_place)s で  %(age)s 歳で死去しました.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
ja: %(female_name)s は %(death_date)s に %(death_place)s で死去しました。

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: %(female_name)s  は %(death_date)s に %(death_place)s で  %(age)s 歳で死去しました.

en: This person died on %(death_date)s in %(death_place)s.
ja: この人物は %(death_date)s に %(death_place)s で死去しました。

en: This person died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: この人物は %(death_date)s に %(death_place)s で %(age)s 歳で死去しました.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s.
ja: この男性は %(death_date)s に %(death_place)s で死去しました。

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: この男性は %(death_date)s に %(death_place)s で %(age)s 歳で死去しました.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s.
ja: この女性は %(death_date)s に %(death_place)s で死去しました。

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: この女性は %(death_date)s に %(death_place)s で %(age)s 歳で死去しました.

en: Died %(death_date)s in %(death_place)s.
ja: %(death_date)s に %(death_place)s で死去しました。

en: Died %(death_date)s in %(death_place)s (%(age)s).
ja: %(death_date)s に %(death_place)s で死去しました (%(age)s 歳)

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(death_date)s に %(death_place)s で死去しました。

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(death_date)s に %(death_place)s で  %(age)s 歳で死去しました.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
ja: %(male_name)s は %(death_date)s に %(death_place)s で死去しました。

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: %(male_name)s  は %(death_date)s に %(death_place)s で  %(age)s 歳で死去しました.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
ja: %(female_name)s は %(death_date)s に %(death_place)s で死去しました。

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: %(female_name)s  は %(death_date)s に %(death_place)s で  %(age)s 歳で死去しました.

en: This person died %(death_date)s in %(death_place)s.
ja: この人物は %(death_date)s に %(death_place)s で死去しました。

en: This person died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: この人物は %(death_date)s に %(death_place)s で %(age)s 歳で死去しました.

en: He died %(death_date)s in %(death_place)s.
ja: この男性は %(death_date)s に %(death_place)s で死去しました。

en: He died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: この男性は %(death_date)s に %(death_place)s で %(age)s 歳で死去しました.

en: She died %(death_date)s in %(death_place)s.
ja: この女性は %(death_date)s に %(death_place)s で死去しました。

en: She died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: この女性は %(death_date)s に %(death_place)s で %(age)s 歳で死去しました.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(death_date)s に死去しました。

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(death_date)s に %(age)s 歳で死去しました.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s.
ja: %(male_name)s は %(death_date)s に死去しました。

en: %(male_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
ja: %(male_name)s は %(death_date)s に %(age)s 歳で死去しました。

en: %(female_name)s died on %(death_date)s.
ja: %(female_name)s は %(death_date)s に死去しました。

en: %(female_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
ja: %(female_name)s は %(death_date)s に %(age)s 歳で死去しました。

en: This person died on %(death_date)s.
ja: この人物は %(death_date)s に死去しました。

en: This person died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
ja: この人物は %(death_date)s に %(age)s 歳で死去しました。

en: He died on %(death_date)s.
ja: この男性は %(death_date)s に死去しました.

en: He died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
ja: この男性は %(death_date)s に %(age)s 歳で死去しました。

en: She died on %(death_date)s.
ja: この女性は %(death_date)s に死去しました.

en: She died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
ja: この女性は %(death_date)s に %(age)s 歳で死去しました。

note: latin cross for html code
en: Died %(death_date)s.
ja: %(death_date)s に死去しました。

en: Died %(death_date)s (%(age)s).
ja: %(death_date)s に死去しました (%(age)s 歳)

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(death_date)s に死去しました。

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(death_date)s に %(age)s 歳で死去しました.

en: %(male_name)s died %(death_date)s.
ja: %(male_name)s は %(death_date)s に死去しました。

en: %(male_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
ja: %(male_name)s は %(death_date)s に %(age)s 歳で死去しました。

en: %(female_name)s died %(death_date)s.
ja: %(female_name)s は %(death_date)s に死去しました。

en: %(female_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
ja: %(female_name)s は %(death_date)s に %(age)s 歳で死去しました。

en: This person died %(death_date)s.
ja: この人物は %(death_date)s に死去しました。

en: This person died %(death_date)s at the age of %(age)s.
ja: この人物は %(death_date)s に %(age)s 歳で死去しました。

en: He died %(death_date)s.
ja: この男性は %(death_date)s に死去しました.

en: He died %(death_date)s at the age of %(age)s.
ja: この男性は %(death_date)s に %(age)s 歳で死去しました。

en: She died %(death_date)s.
ja: この女性は %(death_date)s に死去しました.

en: She died %(death_date)s at the age of %(age)s.
ja: この女性は %(death_date)s に %(age)s 歳で死去しました。

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(month_year)s に %(death_place)s で死去しました。

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(month_year)s に %(death_place)s で  %(age)s 歳で死去しました.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
ja: %(male_name)s は %(month_year)s に %(death_place)s で死去しました。

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: %(male_name)s は %(month_year)s に %(death_place)s で  %(age)s 歳で死去しました.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
ja: %(female_name)s  は %(month_year)s に %(death_place)s で死去しました。

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: %(female_name)s は %(month_year)s に %(death_place)s で  %(age)s 歳で死去しました.

en: This person died in %(month_year)s in %(death_place)s.
ja: この人物は %(month_year)s に %(death_place)s で死去しました。

en: This person died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: この人物は %(month_year)s に %(death_place)s で %(age)s 歳で死去しました.

en: He died in %(month_year)s in %(death_place)s.
ja: この男性は %(month_year)s に %(death_place)s で死去しました。

en: He died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: この男性は %(month_year)s に %(death_place)s で %(age)s 歳で死去しました.

en: She died in %(month_year)s in %(death_place)s.
ja: この女性は %(month_year)s に %(death_place)s で死去しました。

en: She died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: この女性は %(month_year)s に %(death_place)s で %(age)s 歳で死去しました.

en: Died %(month_year)s in %(death_place)s.
ja: %(month_year)s に %(death_place)s で死去しました。

en: Died %(month_year)s in %(death_place)s (%(age)s).
ja: %(month_year)s に %(death_place)s で  %(age)s 歳で死去しました.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(month_year)s に死去しました。

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(month_year)s に %(age)s 歳で死去しました.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s.
ja: %(male_name)s は %(month_year)s に死去しました。

en: %(male_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
ja: %(male_name)s は %(month_year)s に %(age)s 歳で死去しました。

en: %(female_name)s died in %(month_year)s.
ja: %(female_name)s  は %(month_year)s に死去しました。

en: %(female_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
ja: %(female_name)s は %(month_year)s に %(age)s 歳で死去しました。

en: This person died in %(month_year)s.
ja: この人物は %(month_year)s に死去しました。

en: This person died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
ja: この人物は %(month_year)s に %(age)s 歳で死去しました。

en: He died in %(month_year)s.
ja: この男性は %(month_year)s に死去しました。

en: He died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
ja: この男性は %(month_year)s に %(age)s 歳で死去しました。

en: She died in %(month_year)s.
ja: この女性は %(month_year)s に死去しました。

en: She died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
ja: この女性は %(month_year)s に %(age)s 歳で死去しました。

en: Died %(month_year)s.
ja: %(month_year)s に死去しました.

en: Died %(month_year)s (%(age)s).
ja: %(month_year)s に死去しました (%(age)s 歳)

en: %(unknown_gender_name)s died in %(death_place)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(death_place)sで 死去しました。

en: %(unknown_gender_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(death_place)s で %(age)s 歳で死去しました。

en: %(male_name)s died in %(death_place)s.
ja: %(male_name)s は %(death_place)s で死去しました。

en: %(male_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: %(male_name)s は %(death_place)s で %(age)s 歳で死去しました。

en: %(female_name)s died in %(death_place)s.
ja: %(female_name)s は %(death_place)s で死去しました。

en: %(female_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: %(female_name)s は %(death_place)s で %(age)s 歳で死去しました。

en: This person died in %(death_place)s.
ja: この人物は %(death_place)s で死去しました。

en: This person died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: この人物は %(death_place)s で %(age)s 歳で死去しました。

en: He died in %(death_place)s.
ja: この男性は %(death_place)s で死去しました。

en: He died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: この男性は %(death_place)s で %(age)s 歳で死去しました。

en: She died in %(death_place)s.
ja: この女性は %(death_place)s で死去しました。

en: She died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
ja: この女性は %(death_place)s で %(age)s 歳で死去しました。

en: Died in %(death_place)s.
ja: %(death_place)s で死去しました。

en: Died in %(death_place)s (%(age)s).
ja: %(death_place)s で %(age)s 歳で死去しました。

en: %(unknown_gender_name)s died at the age of %(age)s.
ja: %(unknown_gender_name)s は %(age)s 歳で死去しました。

en: %(male_name)s died at the age of %(age)s.
ja: %(male_name)s は %(age)s 歳で死去しました。

en: %(female_name)s died at the age of %(age)s.
ja: %(female_name)s は %(age)s 歳で死去しました。

en: This person died at the age of %(age)s.
ja: この人物は %(age)s 歳で死去しました。

en: He died at the age of %(age)s.
ja: この男性は %(age)s で死去しました。

en: She died at the age of %(age)s.
ja: この女性は %(age)s 歳で死去しました。

en: Died (%(age)s).
ja: 死去 (%(age)s 歳)

en: %(male_name)s is the child of %(father)s and %(mother)s.
ja: %(male_name)s は %(father)s と %(mother)s の子供です。

en: %(male_name)s was the child of %(father)s and %(mother)s.
ja: %(male_name)s は %(father)s と %(mother)s の子供でした。

en: This person is the child of %(father)s and %(mother)s.
ja: この人物は %(father)s と %(mother)s の子供です。

en: This person was the child of %(father)s and %(mother)s.
ja: この人物は%(father)s と %(mother)s の子供でした。

en: Child of %(father)s and %(mother)s.
ja: %(father)s と %(mother)s の子供。

en: %(male_name)s is the son of %(father)s and %(mother)s.
ja: %(male_name)s は %(father)s と %(mother)s の息子です。

en: %(male_name)s was the son of %(father)s and %(mother)s.
ja: %(male_name)s は %(father)s と %(mother)s の息子でした。

en: He is the son of %(father)s and %(mother)s.
ja: この男性はは %(father)s と %(mother)s の息子です。

en: He was the son of %(father)s and %(mother)s.
ja: この男性は %(father)s と %(mother)s の息子でした。

en: Son of %(father)s and %(mother)s.
ja: %(father)s と %(mother)s の息子。

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
ja: %(female_name)s は %(father)s と %(mother)s の娘です。

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
ja: %(female_name)s は %(father)s と %(mother)s の娘でした。

en: She is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
ja: この女性は %(father)s と %(mother)s の娘です。

en: She was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
ja: この女性は %(father)s と %(mother)s の娘でした。

en: Daughter of %(father)s and %(mother)s.
ja: %(father)s と %(mother)s の娘。

en: %(male_name)s is the child of %(father)s.
ja: %(male_name)s は %(father)s の子供です。

en: %(male_name)s was the child of %(father)s.
ja: %(male_name)s は %(father)s の子供でした。

en: This person is the child of %(father)s.
ja: この人物は %(father)s の子供です。

en: This person was the child of %(father)s.
ja: この人物は %(father)s の子供でした。

en: Child of %(father)s.
ja: %(father)s の子供。

en: %(male_name)s is the son of %(father)s.
ja: %(male_name)s は %(father)s の息子です。

en: %(male_name)s was the son of %(father)s.
ja: %(male_name)s は %(father)s の息子でした。

en: He is the son of %(father)s.
ja: この男性は %(father)s の息子です。

en: He was the son of %(father)s.
ja: この男性は %(father)s の息子でした。

en: Son of %(father)s.
ja: %(father)s の息子。

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s.
ja: %(female_name)s は %(father)s の娘です。

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s.
ja: %(female_name)s は %(father)s の娘でした。

en: She is the daughter of %(father)s.
ja: この女性は %(father)s の娘です。

en: She was the daughter of %(father)s.
ja: この女性は %(father)s の娘でした。

en: Daughter of %(father)s.
ja: %(father)s の娘。

en: %(male_name)s is the child of %(mother)s.
ja: %(male_name)s は %(mother)s の子供です。

en: %(male_name)s was the child of %(mother)s.
ja: %(male_name)s は %(mother)s の子供でした。

en: This person is the child of %(mother)s.
ja: この人物は %(mother)s の子供です。

en: This person was the child of %(mother)s.
ja: この人物は %(mother)s の子供でした。

en: Child of %(mother)s.
ja: %(mother)s の子供。

en: %(male_name)s is the son of %(mother)s.
ja: %(male_name)s は %(mother)s の息子です。

en: %(male_name)s was the son of %(mother)s.
ja: %(male_name)s は %(mother)s の息子でした。

en: He is the son of %(mother)s.
ja: この男性は %(mother)s の息子です。

en: He was the son of %(mother)s.
ja: この男性は %(mother)s の息子でした。

en: Son of %(mother)s.
ja: %(mother)s の息子。

en: %(female_name)s is the daughter of %(mother)s.
ja: %(female_name)s は %(mother)s の娘です。

en: %(female_name)s was the daughter of %(mother)s.
ja: %(female_name)s は %(mother)s の娘でした。

en: She is the daughter of %(mother)s.
ja: この女性は %(mother)s の娘です。

en: She was the daughter of %(mother)s.
ja: この女性は %(mother)s の娘でした。

en: Daughter of %(mother)s.
ja: %(mother)s の娘。

en: Number of Parents
ja: 親の数

en: Number of To Do Notes
ja: To Do ノートの数

en: Last Changed
ja: 最後の変更箇所

en: Add a new person
ja: 新しい人物を追加

en: Edit the selected person
ja: 選択した人物を編集

en: Delete the selected person
ja: 選択した人物を削除

en: Merge the selected persons
ja: 選択した人物同士をマージ

en: Export View...
ja: ビューをエクスポート...

en: _Add Bookmark
ja: ブックマークを追加(_A)

en: _Back
ja: 戻る(_B)

en: _Home
ja: ホーム(_H)

en: _Add...
ja: 追加(_A)...

en: _Merge...
ja: マージ(_M)...

en: action|_Edit...
ja: 編集(_E)…

en: Person Filter Editor
ja: 人物フィルタエディタ

en: Set _Home Person
ja: ホームの人物に指定(_H)

en: Go to the home person
ja: デフォルトの人物へ戻る

en: Go to the next object in the history
ja: 履歴の次のオブジェクトへ移動

en: Go to the previous object in the history
ja: 履歴の前のオブジェクトへ移動

en: Edit...
ja: 編集...

en: Forward
ja: 進む

en: _Delete Person
ja: 人物を削除(_D)

en: Deleting the person will remove the person from the database.
ja: 人物を削除すると、その人物はデータベースから削除されます。

en: Delete Person (%s)
ja: 人物 (%s) を削除

en: Exactly two people must be selected to perform a merge. A second person can be selected by holding down the control key while clicking on the desired person.
ja: マージを実行するには2名の人物が選択されなければなりません。2人目は、コントロールキーを押し続けたまま人物をクリックすることで選択できます。

en: Edit the selected place
ja: 選択した場所を編集

en: Delete the selected place
ja: 選択した場所を削除

en: Merge the selected places
ja: 選択した場所同士をマージ

en: No map service is available.
ja: 利用できる地図サービスがありません。

en: Check your installation.
ja: インストールを確認して下さい。

en: No place selected.
ja: 場所が選択されていません。

en: You need to select a place to be able to view it on a map. Some Map Services might support multiple selections.
ja: 場所を選択すると地図上で見ることができます。一部の地図サービスは複数選択にも対応しています。

en: Place Filter Editor
ja: フィルタエディタを配置

en: _Look up with Map Service
ja: 地図サービスを参照(_L)

en: Attempt to see selected locations with a Map Service (OpenstreetMap, Google Maps, ...)
ja: 選択した場所を地図サービスで見る (OpenstreetMap, Google Maps, …)

en: Select a Map Service
ja: 地図サービスを選択

en: Cannot delete place.
ja: 場所を削除できません。

en: This place is currently referenced by another place. First remove the places it contains.
ja: この場所は別の場所から参照されています。先にこの場所を含む場所を取り除いてください。

en: Cannot merge places.
ja: 場所をマージできません。

en: Exactly two places must be selected to perform a merge. A second place can be selected by holding down the control key while clicking on the desired place.
ja: マージを実行するには2つの場所が選択されなければなりません。2つ目は、コントロールキーを押し続けたまま場所をクリックすることで選択できます。

en: Merging these places would create a cycle in the place hierarchy.
ja: これらの場所をマージすると場所の階層関係に循環が生じます。

en: Provides GEDCOM processing functionality
ja: パッケージ %s は %s を提供しており、トリガ処理を待っています

en: Provides Textual Narration.
ja: ファイル提供情報を収集しています。

en: Field '%(fldname)s' not found
ja: フィールド ’%(fldname)s’ が見つかりません

en: Not a (right) DEF file: %(dname)s
ja: (正しい) DEFファイルではない: %(dname)s

en: Import from Pro-Gen
ja: Pro-Genからインポート

note: start feedback about import progress (GUI / TXT)
en: Initializing.
ja: 初期化しています...

en: Pro-Gen import
ja: Pro-Genインポート

en: Saving.
ja: 保存しています...

en: Pro-Gen Import
ja: Pro-Genインポート

en: Time: %s
ja: 時間: %s

note: start feedback about import progress (GUI/TXT)
en: Importing persons.
ja: 人物をインポートしています。

en: Death cause
ja: 死因

note: start feedback about import progress (GUI/TXT)
en: Importing families.
ja: 家族をインポートしています。

en: Civil union
ja: シビルユニオン

en: Wedding
ja: 婚礼

note: We have seen some case insensitivity in DEF files ... F13: Father F14: Mother start feedback about import progress (GUI/TXT)
en: Adding children.
ja: 子供を追加しています。

en: Youngest living person
ja: 一番年下の生存者

en: Oldest living person
ja: 一番年上の生存者

en: Person died at youngest age
ja: 一番早い年齢で亡くなった人物

en: Person died at oldest age
ja: 一番遅い年齢で亡くなった人物

en: Person married at youngest age
ja: 一番早い年齢で結婚した人物

en: Person married at oldest age
ja: 一番遅い年齢で結婚した人物

en: Person divorced at youngest age
ja: 一番早い年齢で離婚した人物

en: Person divorced at oldest age
ja: 一番遅い年齢で離婚した人物

en: Youngest father
ja: 一番年下の父親

en: Youngest mother
ja: 一番年下の母親

en: Oldest father
ja: 一番年上の父親

en: Oldest mother
ja: 一番年上の母親

en: Father with most children
ja: 一番子供の多い父親

en: Mother with most children
ja: 一番子供の多い母親

en: Father with most grandchildren
ja: 一番孫の多い父親

en: Mother with most grandchildren
ja: 一番孫の多い母親

en: Couple with most children
ja: 一番子供の多いカップル

en: Living couple married most recently
ja: 最も最近に結婚したカップル

en: Living couple married most long ago
ja: 一番長く結婚している生存中のカップル

en: Shortest past marriage
ja: 一番短い過去の結婚

en: Longest past marriage
ja: 一番長い過去の結婚

en: Couple with smallest age difference
ja: 年齢差が最小のカップル

en: Couple with biggest age difference
ja: 年齢差が最大のカップル

en: Top Left
ja: 左上

en: Top Right
ja: 右上

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Remove cross hair
ja: 十字線を表示しない

en: Add cross hair
ja: 十字線を表示する

en: Unlock zoom and position
ja: ズームとポジションのロックを解除

en: Lock zoom and position
ja: ズームとポジションをロック

en: Add place
ja: 場所を追加

en: Link place
ja: 場所をリンク

en: Add place from kml
ja: Kmlファイルから場所を追加

en: Center here
ja: この場所を中央に表示

en: Replace '%(map)s' by =>
ja: 現在の ‘%(map)s’ を選択したマップに変更する

en: You can't use the print functionality
ja: プリント機能を使用できません

en: Your Gtk version is too old.
ja: Gtkのバージョンが古すぎます。

en: Center on this place
ja: 中心をこの位置に合わせる

en: Select a kml file used to add places
ja: 場所を追加するために使用されたkmlファイルを選択

en: You have at least two places with the same title.
ja: 同じ名前の場所が2つ以上あります。

en: Nothing for this view.
ja: このビューには何もありません。

en: Specific parameters
ja: 特定のパラメータ

en: Where to save the tiles for offline mode.
ja: オフラインモードの地図タイル保存場所。

en: If you have no more space in your file system. You can remove all tiles placed in the above path.
    Be careful! If you have no internet, you'll get no map.
ja: ファイルシステムに空きがない場合、上記パスに保存された全ての地図タイルは取り除くことができます。
    ただし、インターネット接続がない場合は地図が表示されません。

en: Zoom used when centering
ja: 現在の場所を中央に表示する際のズーム度合い

en: The maximum number of places to show
ja: 表示する場所の最大数

en: The map
ja: 地図

en: Select tile cache directory for offline mode
ja: オフラインモードのタイトルキャッシュディレクトリを選択

en: Place Selection in a region
ja: 地域内の場所を選択

en: Choose the radius of the selection.
    On the map you should see a circle or an oval depending on the latitude.
ja: 選択範囲の半径を選択してください
    地図上には緯度に応じて円または楕円が表示されます。

en: 
    In the following table you may have :
     - a green row related to a selected place.
ja: 
    以下のテーブルに表示 :
    -緑色の列は選択した場所に対応しています。

en: 
     - a red row related to a geocoding result.
ja: 
    -赤色の列はジオコーディングの結果です。

en: The green values in the row correspond to the current place values.
ja: 緑色の行は現在の場所の値に対応しています。

note: if we found no place, we must create a default place.
en: New place with empty fields
ja: フィールドが空の新しい場所

en: you have a wrong latitude for:
ja: 誤った緯度が選択されています:

en: Please, correct this before linking
ja: リンクする前に修正してください

en: you have a wrong longitude for:
ja: 誤った経度が選択されています:

en: Eniro map not available
ja: Eniroマップは利用可能ではありません

en: Coordinates needed in Denmark
ja: Denmarkでは座標が必要です

en: Latitude and longitude,
    or street and city needed
ja: 緯度と経度、
    あるいはstreetとcityが必要です

en: People and their ages the %s
ja: 人物とその年齢 %s 付

en: People and their ages on %s
ja: 人物とその年齢 %s 付

en: Alive: %s
ja: 存命: %s

en: Deceased: %s
ja: 死去: %s

en: 
    Living matches: %(alive)d, Deceased matches: %(dead)d
ja: 
    存命者のマッチ数: %(alive)d, 死去者のマッチ数: %(dead)d

en: Event Date
ja: イベントの日付

en: Event Place
ja: イベントの場所

en: Event Type
ja: イベントタイプ

en: Not found
ja: 見つかりません

note: display the results
en: Sorted events of family
     %(father)s - %(mother)s
ja: ソートされた家族イベント
     %(father)s - %(mother)s

en: Family Member
ja: 家族メンバー

en: Personal events of the children
ja: 子供の個人イベント

en: Home person not set.
ja: ホームの人物が設定されていません。

en: %(person)s and %(active_person)s are the same person.
ja: %(person)s と %(active_person)s は同一人物です。

en: %(person)s is the %(relationship)s of %(active_person)s.
ja: %(person)s は %(active_person)s の %(relationship)s です。

en: %(person)s and %(active_person)s are not directly related.
ja: %(person)s と %(active_person)s には直接の関係がありません。

en: %(person)s and %(active_person)s have following in-law relations:
ja: %(person)s と %(active_person)s は以下の義理の関係にあります:

en: Relationships of %(person)s to %(active_person)s
ja: %(person)s の %(active_person)s に対する関係

en: Parent
ja: 親

en: Partner
ja: パートナー

en: Partial
ja: 一部

en: The following problems were encountered:
ja: 問題が発生しました:

en: People who have the '%s' Attribute
ja: 属性 ’%s’ を持つ人物

en: There are %d people with a matching attribute name.
ja: 属性名にマッチする人物が %d 人います

en: Right-click row (or press ENTER) to see selected items.
ja: 列を右クリック(もしくはENTER) で選択したアイテムを見る。

en: Count/Total
ja: カウント/合計

en: Object
ja: オブジェクト

en: People
ja: 人物

en: Sources
ja: ソース

en: Name type
ja: 名前の種類

en: birth event but no date
ja: 日付のない誕生イベント

en: missing birth event
ja: 誕生イベントが不足しています

en: Media count
ja: メディアカウント

en: Reference
ja: 参照

en: media
ja: メディア

en: Unique Media
ja: ユニークなボックス

en: Missing Media
ja: メディアが不足しています

en: Size in bytes
ja: バイト数

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: Filter matched {number_of} record. | Filter matched {number_of} records.
ja[0]: フィルターは {number_of} 個のレコードにマッチしました。
ja[1]: フィルターは {number_of} 個のレコードにマッチしました。

note: display the results feature request 2356: avoid genitive form
en: Father lineage for %s
ja: %s の父親の家系

en: Name Father
ja: 父親名

en: Direct line male descendants
ja: 直系の男性子孫

note: display the results feature request 2356: avoid genitive form
en: Mother lineage for %s
ja: %s の母親の家系

en: Name Mother
ja: 母親名

en: Direct line female descendants
ja: 直系の女性子孫

en: Unknown gender
ja: 性別不明

en: Link check
ja: リンクチェック

en: Ok
ja: OK

en: Failed: missing object
ja: エラー: オブジェクトが不足しています

en: Internet
ja: インターネット

en: No link references for this note
ja: このノートへの参照リンクがありません

note: display the title
en: Events of %(date)s
ja: %(date)s のイベント

en: Events on this exact date
ja: この日付のイベント

en: No events on this exact date
ja: この日付にはイベントはありません

en: Other events on this month/day in history
ja: この月/日の歴史上のイベント

en: No other events on this month/day in history
ja: この月/日に歴史上のイベントはありません

en: Other events in %(year)d
ja: %(year)d 年の他のイベント

en: No other events in %(year)d
ja: %(year)d 年には他のイベントはありません

en: Attribute Match
ja: 属性マッチ

en: Display people with same attribute.
ja: 同じ属性を持つ人物を表示する。

en: All Events
ja: 全てのイベント

en: Display a person's events, both personal and family.
ja: 個人のイベントを個人と家族の両方表示する。

en: All Family Events
ja: すべての家族イベント

en: Display the family and family members events.
ja: 家族と家族のメンバーのイベントを表示。

en: Relation to Home Person
ja: ホームの人物との関係

en: Display all relationships between person and home person.
ja: 人物とホームの人物とのすべての関係を表示する。

en: Display filtered data
ja: フィルター後のデータを表示する

en: Father lineage
ja: 父親の家系

en: Display father lineage
ja: 父親の家系を表示する

en: Mother lineage
ja: 母親の家系

en: Display mother lineage
ja: 母親の家系を表示する

en: Display events on a particular day
ja: 特定の日のイベントを表示する

en: Source or Citation
ja: ソースあるいは引用

en: %s References
ja: 参照 %s

en: Display references for a %s
ja: %s の参照を表示する

en: Same Surnames
ja: 同じ姓

en: Same Given Names
ja: 同じ名前

en: Display a person's siblings.
ja: 人物の兄弟姉妹を表示する。

note: display the title
en: References for this %s
ja: この %s への参照

en: No references for this %s
ja: この %s への参照は見つかりませんでした

en: Type of media
ja: メディアの種類

en: People with incomplete surnames
ja: 姓が不完全な人物

en: Matches people with lastname missing
ja: 姓が不足している人物とマッチする

en: People matching the <surname>
ja: 姓 <surname> にマッチする人物

en: Matches people with same lastname
ja: 同じ姓の人物を

en: People matching the <given>
ja: <given> にマッチする人物

en: Matches people with same given name
ja: 同じ名前の人物とマッチする

en: People with incomplete given names
ja: 名前が不完全な人物

en: Matches people with firstname missing
ja: 名前が不足している人物とマッチする

note: display the title
en: People sharing the surname '%s'
ja: 姓 ’%s’ を同じくする人々

note: display the title
en: People with the given name '%s'
ja: 名前 ’%s’ の人物

note: display the title feature request 2356: avoid genitive form
en: Siblings of %s
ja: %s の兄弟姉妹

en: Sibling
ja: 兄弟姉妹

en: Catalan Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(カタロニア)

en: Calculates relationships between people
ja: 人物間の関係性を測定する

en: Czech Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(チェコ)

en: Danish Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(デンマーク)

en: German Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(ドイツ)

en: Spanish Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(スペイン)

en: Finnish Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(フィンランド)

en: French Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(フランス)

en: Croatian Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(クロアチア)

en: Hungarian Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(ハンガリー)

en: Icelandic Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(アインスランド)

en: Italian Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(イタリア)

en: Dutch Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(オランダ)

en: Norwegian Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(ノルウェー)

en: Polish Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(ポーランド)

en: Portuguese Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(ポルトガル)

en: Russian Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(ロシア)

en: Slovak Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(スロバキア)

en: Slovenian Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(スロベニア)

en: Swedish Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(スウェーデン)

en: Ukrainian Relationship Calculator
ja: 関係計算ツール(ウクライナ)

en: Click to select a view
ja: クリックしてビューを選択

en: Category Sidebar
ja: カテゴリーサイドバー

en: Category
ja: カテゴリー

en: Drop-down Sidebar
ja: ドロップダウンサイドバー

en: Drop-Down
ja: ドロップダウン

en: Expander Sidebar
ja: 拡張サイドバー

en: Expander
ja: 拡張

en: Alphabetical Index
ja: アルファベット順インデックス

en: Index
ja: インデックス

en: Entire Book
ja: ブック全体

en: Page break between generations
ja: 世代間で改ページ

en: Whether to start a new page after each generation.
ja: 世代毎に新しいページを作成するかどうか。

en: Add linebreak after each name
ja: 名前の後に行間を追加する

en: Whether a line break should follow the name.
ja: 名前の後に行間を入れるかどうか。

en: Birthday and Anniversary Report
ja: 誕生日と記念日レポート

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Relationships shown are to %s
ja: %s に対する関係

en: * %(person)s, birth%(relation)s
ja: * %(person)s, 生%(relation)s

en: Select the filter to be applied to the report.
ja: レポートに適用するフィルタを。

en: Title text
ja: タイトルテキスト

en: Title of report
ja: レポートタイトル

en: First line of text at bottom of report
ja: レポート下にあるテキストの最初の行

en: Second line of text at bottom of report
ja: レポート下にあるテキストの2行目

en: Third line of text at bottom of report
ja: レポート下にあるテキストの3行目

en: Include only living people in the report
ja: レポートで生存中の人物のみ含める

en: Dead Symbol
ja: 死亡の記号

en: This will show after name to indicate that person is dead
ja: これは名前の後に表示され、その人物が亡くなっていることを示します

en: Show event year
ja: イベント年を表示する

en: Year of report
ja: レポートの年

en: Include death anniversaries
ja: 命日を含める

en: Whether to include anniversaries of death
ja: 命日を表示するかどうかです

en: Whether to include relationships to the center person
ja: 中央の人物との関係を含むかどうか

en: Title text style
ja: タイトルテキストスタイル

en: Data text display
ja: データテキスト表示

en: Day text style
ja: 日テキスト表示

en: Month text style
ja: 月テキスト表示

en: Custom Text
ja: カスタムテキスト

en: Text to display at the top
ja: 上部に表示するテキスト

en: Middle Text
ja: 中間部のテキスト

en: Text to display in the middle
ja: 中間部に表示するテキスト

en: Final Text
ja: 最終テキスト

en: Text to display at the bottom
ja: 下部に表示するテキスト

en: %s sp.
ja: %s  sp.

en: Numbering system
ja: ナンバリングシステム

en: The numbering system to be used
ja: 使用されるナンバリングシステム

en: Show marriage info
ja: 婚姻情報を表示

en: Whether to show marriage information in the report.
ja: レポートに婚姻情報を表示するかどうか。

en: Show divorce info
ja: 離婚情報を表示

en: Whether to show divorce information in the report.
ja: レポートに離婚情報を表示するかどうか。

en: Show duplicate trees
ja: 複製された家系図を表示

en: Whether to show duplicate Family Trees in the report.
ja: レポートに複製された家系図を表示するかどうか。

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Ancestral Report for %s
ja: %s の祖先レポート

en: More about %(person_name)s:
ja: %(person_name)s の詳細:

en: %(name)s is the same person as [%(id_str)s].
ja: %(name)s は [%(id_str)s] と同一人物です。

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Notes for %s
ja: %s のノート

en: Address:
ja: 住所:

en: Children of %(mother_name)s and %(father_name)s
ja: %(mother_name)s と %(father_name)s の子供

en: More about %(mother_name)s and %(father_name)s:
ja: %(mother_name)s と %(father_name)s の詳細:

en: Spouse: %s
ja: 配偶者: %s

en: Page break before end notes
ja: 注釈前に改ページ

en: Whether to start a new page before the end notes.
ja: 注釈を新しいページで開始するかどうか。

en: Use full dates instead of only the year
ja: 年号だけではなく詳細な日付を使用する

en: Whether to use full dates instead of just year.
ja: 年号だけではなく詳細な日付を使用するかどうか。

en: Compute death age
ja: 死亡年齢を計算

en: Whether to compute a person's age at death.
ja: 死亡年齢を計算するかどうか。

en: Omit duplicate ancestors
ja: 複製された祖先を削除

en: Whether to omit duplicate ancestors.
ja: 複製された祖先を削除するかどうか。

en: Use callname for common name
ja: 一般名として呼称を使用する

en: Whether to use the call name as the first name.
ja: 名前として呼称を使用するかどうか。

en: Whether to list children.
ja: 子供を列挙するかどうか。

en: Include spouses of children
ja: 子供の配偶者を含める

en: Whether to list the spouses of the children.
ja: 子供の配偶者を含めるかどうか。

en: Include events
ja: イベントを含める

en: Whether to include events.
ja: イベントを含めるかどうかです。

en: Include other events
ja: その他のイベントを含める

en: Whether to include other events people participated in.
ja: 参加したその他のイベントを含めるかどうか。

en: Include descendant reference in child list
ja: 子供リストに子孫参照を含める

en: Whether to add descendant references in child list.
ja: 子供リストに子孫参照を含めるかどうか。

en: Include Photo/Images from Gallery
ja: ギャラリーから写真/画像を含める

en: Whether to include images.
ja: 画像を含めるかどうか。

note: ######################### ###############################
en: Include (2)
ja: 含む (2)

en: Include notes
ja: ノートを含める

en: Whether to include notes.
ja: ノートを含めるかどうか。

en: Include sources
ja: ソースを含める

en: Whether to include source references.
ja: ソース参照を含めるかどうか。

en: Include sources notes
ja: ソースノートを含める

en: Whether to include source notes in the Endnotes section. Only works if Include sources is selected.
ja: 注釈セクションにソースノートを含めるかどうか。「ソースを含める」が選択されている場合に有効です。

en: Include attributes
ja: 属性を含める

en: Whether to include attributes.
ja: 属性を含めるかどうかです。

en: Include addresses
ja: 住所を含める

en: Whether to include addresses.
ja: 住所を含めるかどうか。

en: Include alternative names
ja: 代替名を含める

en: Whether to include other names.
ja: その他の名前を含めるかどうか。

en: Replace missing places with ______
ja: 不足している場所を置き換える______

en: Whether to replace missing Places with blanks.
ja: 不足している場所を空欄に置き換えるかどうか。

en: Replace missing dates with ______
ja: 不足している日付を置き換える______

en: Whether to replace missing Dates with blanks.
ja: 不足している日付を空欄に置き換えるかどうか。

en: The style used for the children list title.
ja: 子供リストのタイトルに使用するスタイル。

en: The style used for the text related to the children.
ja: 子供に関連するテキストに使用するスタイル。

en: The style used for the note header.
ja: ノートヘッダーに使用するスタイル。

en: The style used for first level headings.
ja: 第 1 レベルの見出しに使用するスタイル。

en: The style used for second level headings.
ja: 第 2 レベルの見出しに使用するスタイル。

en: The style used for details.
ja: 詳細に使用するスタイル。

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Descendant Report for %(person_name)s
ja: %(person_name)s の子孫レポート

en: Notes for %(mother_name)s and %(father_name)s:
ja: %(mother_name)s と %(father_name)s のノート:

en: Report structure
ja: レポートの構成

en: show people by generations
ja: 世代で人物を表示

en: show people by lineage
ja: 家系で人物を表示

en: How people are organized in the report
ja: レポートでどのように人物を整理するか

en: Include spouses
ja: 配偶者を含む

en: Whether to include detailed spouse information.
ja: 配偶者の詳細情報を含めるかどうか。

en: Include spouse reference
ja: 配偶者参照を含む

en: Whether to include reference to spouse.
ja: 配偶者への参照を含めるかどうか。

en: Include sign of succession ('+') in child-list
ja: 子供リストに継承を示す記号(‘+’)を含める

en: Whether to include a sign ('+') before the descendant number in the child-list to indicate a child has succession.
ja: 子供リストの子孫番号の前にその子供が継承権を有することを示す記号(‘+’)を含めるかどうか。

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: All the ancestors of %s who are missing a parent
ja: 親が不足している %s の祖先すべて

en: The style used for the subtitle.
ja: サブタイトルに使用されるスタイル。

en: acronym for male|M
ja: 男性の頭文字|M

en: acronym for female|F
ja: 女性の頭文字|F

en: acronym for unknown|%dU
ja: 性別不明の頭文字|%dU

en: Family Group Report - Generation %d
ja: 家族グループレポート - 世代 %d

en: Family Group Report
ja: 家族グループレポート

en: Center Family
ja: 中心の家族

en: The center family for the filter
ja: フィルタの中心家族

en: Create reports for all descendants of this family.
ja: この家族のすべての子孫のレポートを作成する。

note: #########################
en: Parent Marriage
ja: 親の婚姻

en: Whether to include marriage information for parents.
ja: 親の婚姻情報を含めるかどうか。

en: Parent Events
ja: 親のイベント

en: Whether to include events for parents.
ja: 親のイベントを含めるかどうか。

en: Parent Addresses
ja: 親の住所

en: Whether to include addresses for parents.
ja: 親の住所を含めるかどうか。

en: Parent Notes
ja: 親のノート

en: Whether to include notes for parents.
ja: 親のノートを含めるかどうか。

en: Parent Attributes
ja: 親の属性

en: Alternate Parent Names
ja: 親の代替名

en: Whether to include alternate names for parents.
ja: 親の代替名を含めるかどうか。

en: Whether to include notes for families.
ja: 家族のノートを含めるかどうか。

en: Dates of Relatives
ja: 親戚に関する日付

en: Whether to include dates for relatives (father, mother, spouse).
ja: 親戚 (父親、母親、配偶者) に関する日付を含めるかどうか。

en: Children Marriages
ja: 子供の婚姻

en: Whether to include marriage information for children.
ja: 子供の婚姻情報を含めるかどうか。

en: Print fields for missing information
ja: 情報が不足しているフィールドを印刷する

en: Whether to include fields for missing information.
ja: 情報が不足しているフィールドを含めるかどうか。

en: The style used for the parent's name
ja: 親の名前に使用するスタイル

en: Images
ja: 画像

en: Complete Individual Report
ja: 完全な個人レポート

en: (image)
ja: (画像)

en: List events chronologically
ja: 年代順にイベントを並べる

en: Whether to sort events into chronological order.
ja: イベントを年代順に並べるかどうか。

note: ###############################
en: Include Notes
ja: ノートを含める

en: Whether to include Person and Family Notes.
ja: 人物と家族のノートを含めるかどうか。

en: Include Source Information
ja: ソース情報を含める

en: Whether to cite sources.
ja: ソースを引用するかどうか。

en: Include Tags
ja: タグを含める

en: Whether to include tags.
ja: タグを含めるかどうか。

en: Include Attributes
ja: 属性を含める

en: Include Census Events
ja: Censusイベントを含める

en: Whether to include Census Events.
ja: Censusイベントを含めるかどうか。

note: ###############################
en: Sections
ja: セクション

note: ###############################
en: Event groups
ja: イベントグループ

en: Check if a separate section is required.
ja: 別のセクションが必要かどうか確認する。

en: The style used for the spouse's name.
ja: 配偶者の名前に使用するスタイル。

en: The basic style used for table headings.
ja: 表の見出しに使用するスタイル。

en: The style used for image notes.
ja: 画像ノートに使用するスタイル。

en: The style used for image descriptions.
ja: 画像説明に使用するスタイル。

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Kinship Report for %s
ja: %s の親戚レポート

en: The maximum number of descendant generations
ja: 子孫世代の最大数

en: The maximum number of ancestor generations
ja: 祖先の最大世代数

en: Whether to include spouses
ja: 配偶者を含めるかどうか

en: Include cousins
ja: いとこを含める

en: Whether to include cousins
ja: いとこを含めるかどうか

en: Include aunts/uncles/nephews/nieces
ja: 叔母/叔父/甥/姪を含める

en: Whether to include aunts/uncles/nephews/nieces
ja: 叔母/叔父/甥/姪を含めるかどうか

en: Note Link Check Report
ja: ノートリンクチェックレポート

en: Note ID
ja: ノートID

en: Link Type
ja: リンクの種類

en: Failed
ja: 失敗

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Number of Ancestors for %s
ja: %s の祖先の数

en: Generation {number} has {count} individual. {percent} | Generation {number} has {count} individuals. {percent}
ja[0]: 世代 {number} には {count} 人の個人が含まれます。 {percent}
ja[1]: 世代 {number} には {count} 人の個人が含まれます。 {percent}

note: TC # English return something like: Total ancestors in generations 2 to 3 is 4. (66.67%)
en: Total ancestors in generations %(second_generation)d to %(last_generation)d is %(count)d. %(percent)s
ja: 世代 %(second_generation)d から %(last_generation)d に含まれる合計の祖先数は %(count)d 人です。 %(percent)s

note: Write the title line. Set in INDEX marker so that this section will be identified as a major category if this is included in a Book report.
en: Place Report
ja: 場所レポート

en: Please select at least one place before running this.
ja: これを実行する前に最低1か所を選択してください。

en: places|All Names: %s
ja: すべての名前: %s

en: Events that happened at this place
ja: この場所で発生したイベント

en: Type of Event
ja: イベントのタイプ

en: %(persons)s and %(name)s (%(id)s)
ja: %(persons)s と %(name)s (%(id)s)

en: People associated with this place
ja: この場所に関係のある人物

en: %(father)s (%(father_id)s) and %(mother)s (%(mother_id)s)
ja: %(father)s (%(father_id)s) と %(mother)s (%(mother_id)s)

en: Select using filter
ja: フィルタを用いて選択

en: Select places using a filter
ja: フィルタを用いて場所を選択

en: Select places individually
ja: 個別に場所を選択する

en: Center on
ja: センターオン

en: If report is event or person centered
ja: レポートの中心はイベントか人物か

en: Use call name
ja: 呼称を使用する

en: Don't use call name
ja: 呼称を使用しない

en: Replace first names with call name
ja: ファーストネームを呼称で置き換える

en: Underline call name in first names / add call name to first name
ja: ファーストネーム中の呼称に下線を引く / ファーストネームに呼称を追加する

en: Footer text
ja: フッターテキスト

en: The style used for the footer.
ja: フッターで使用するスタイル。

en: Title of the Book
ja: ブックのタイトル

en: book|Title
ja: タイトル

en: Title string for the book.
ja: ブックのタイトル文字列。

en: Subtitle
ja: サブタイトル

en: Subtitle of the Book
ja: ブックのサブタイトル

en: Subtitle string for the book.
ja: ブックのサブタイトル文字列。

en: Footer
ja: フッター

en: Footer string for the page.
ja: ページのフッター文字列。

en: Image Size
ja: 画像サイズ

en: Size of the image in cm. A value of 0 indicates that the image should be fit to the page.
ja: 画像のサイズは cm 単位です。値０は画像がページに合わないことを示します。

en: Database Summary Report
ja: データベースサマリレポート

en: Number of individuals: %d
ja: 人物の数: %d

en: Males: %d
ja: 男性: %d

en: Females: %d
ja: 女性: %d

en: Individuals with unknown gender: %d
ja: 性別不明の個人: %d

en: Incomplete names: %d
ja: 不完全な名前の個人: %d

en: Individuals missing birth dates: %d
ja: 誕生日の不明な個人: %d

en: Disconnected individuals: %d
ja: 関連がない人物: : %d

en: Unique surnames: %d
ja: ユニークな姓: %d

en: Individuals with media objects: %d
ja: メディアオブジェクトつきの個人: %d

en: Number of families: %d
ja: 家族の数: %d

en: Number of unique media objects: %d
ja: ユニークなメディアオブジェクトの数: %d

en: Total size of media objects: %s MB
ja: メディアオブジェクトのサイズ合計: %s MB

en: Whether to count private data
ja: プライベートデータをカウントするかどうか

en: Table Of Contents
ja: 目次

en: Contents
ja: 内容

en: The style used for third level headings.
ja: 第 3 レベルの見出しに使用するスタイル。

en: Tag Report
ja: タグレポート

en: You must first create a tag before running this report.
ja: このレポートを実行する前にまずタグを作成する必要があります。

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Tag Report for %s Items
ja: %s アイテムのタグレポート

en: Email Address
ja: Eメールアドレス

en: Publication Information
ja: 発行情報

en: The tag to use for the report
ja: このレポートに使用するタグ

en: Ahnentafel Report
ja: 血統レポート

en: Produces a textual ancestral report
ja: 祖先のテキストレポートを生成する

en: Produces a report of birthdays and anniversaries
ja: 誕生日と記念日のレポートを生成する

en: Add custom text to the book report
ja: ブックレポートにカスタムテキストを追加する

en: Descendant Report
ja: 子孫レポート

en: Produces a list of descendants of the active person
ja: アクティブな人物の子孫リストを生成する

en: Detailed Ancestral Report
ja: 詳細な祖先レポート

en: Produces a detailed ancestral report
ja: 詳細な祖先レポートを生成する

en: Detailed Descendant Report
ja: 詳細な子孫レポート

en: Produces a detailed descendant report
ja: 詳細な子孫レポートを生成する

en: End of Line Report
ja: 行末文字(EOL)レポート

en: Produces a textual end of line report
ja: 行末文字(EOL)のテキストレポートを生成する

en: Produces a family group report showing information on a set of parents and their children.
ja: 親子の組に関する情報を表示する家族グループレポートを生成する。

en: Produces a complete report on the selected people
ja: 選択された人物の完全なレポートを生成する

en: Kinship Report
ja: 親族関係レポート

en: Produces a textual report of kinship for a given person
ja: 所与の人物の親族関係のテキストレポートを生成する

en: Produces a list of people with a specified tag
ja: 特定のタグのついた人物のリストを生成する

en: Number of Ancestors Report
ja: 祖先の数レポート

en: Counts number of ancestors of selected person
ja: 選択された人物の祖先の人数をカウントする

en: Produces a textual place report
ja: 場所のテキストレポートを作成する

en: Title Page
ja: タイトルページ

en: Produces a title page for book reports.
ja: ブックレポートのタイトルページを生成する。

en: Provides a summary of the current database
ja: 現在のデータベースのサマリを生成する

en: Produces a table of contents for book reports.
ja: ブックレポートの目次を生成する。

en: Produces an alphabetical index for book reports.
ja: ブックレポートのアルファベット順インデックスを生成する。

en: Records Report
ja: レコードの報告

en: Note Link Report
ja: ノートリンクレポート

en: Shows status of links in notes
ja: ノート中のリンクのステータスを表示する

en: Below is a list of the family names that 
    Gramps can convert to correct capitalization. 
    Select the names you wish Gramps to convert.
ja: 以下はGrampsが正しい大文字/小文字に
    修正することができる姓のリストです。
    修正したい名前を選択してください。

en: _Accept changes and close
ja: 変更を保存して閉じる(_A)

en: Capitalization changes
ja: 大文字/小文字の変更

en: Checking Family Names
ja: 家族の名前を検証

en: Searching family names
ja: 家族の名前を検索

en: No modifications made
ja: 変更がありません

en: No capitalization changes were detected.
ja: 大文字/小文字の変更は検出されませんでした。

en: Original Name
ja: 元の名前

en: Capitalization Change
ja: 大文字/小文字の変更

en: Building display
ja: ディスプレイの構築

en: This tool will rename all events of one type to a different type. Once completed, this cannot be undone by the regular Undo function.
ja: このツールはあるタイプのイベント全てを別のタイプに変更します。完了すると、通常の「元に戻す」機能では取り消すことができません。

en: Original event type:
ja: 元のイベントタイプ:

en: New event type:
ja: 新しいイベントタイプ:

en: Change Event Types
ja: イベントタイプの変更

en: Change types
ja: タイプの変更

en: Analyzing Events
ja: イベントの分析

en: No event record was modified.
ja: イベントのレコードは変更されませんでした。

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {number_of} event record was modified. | {number_of} event records were modified.
ja[0]: {number_of} 個のイベントレコードが変更されました。
ja[1]: {number_of} 個のイベントレコードが変更されました。

en: Checking Database
ja: データベースを検証しています

en: Looking for cross table duplicates
ja: クロス集計の重複を探しています

en: Check Integrity
ja: 整合性の検証

note: for bsddb the check_backlinks doesn't work in 'batch' mode because the table used for backlinks is closed.
en: Check Backlink Integrity
ja: 被リンク整合性の検証

en: Rebuilding reference maps...
ja: 参照マップを再構築しています...

en: Looking for invalid name format references
ja: 無効な名前フォーマットによる参照を探しています

en: Looking for duplicate spouses
ja: 重複する配偶者を探しています

en: Looking for broken family links
ja: 破損した家族リンクを探しています

en: Looking for unused objects
ja: 未使用のオブジェクトを探しています

en: Select file
ja: ファイルの選択

en: Media object could not be found
ja: メディアオブジェクトが見つかりませんでした

en: Looking for empty people records
ja: 空の人物レコードを探しています

en: Looking for empty family records
ja: 空の家族レコードを探しています

en: Looking for empty event records
ja: 空のイベントレコードを探しています

en: Looking for empty source records
ja: 空のソースレコードを探しています

en: Looking for empty citation records
ja: 空の引用レコードを探しています

en: Looking for empty place records
ja: 空の場所レコードを探しています

en: Looking for empty media records
ja: 空のメディアレコードを探しています

en: Looking for empty repository records
ja: 空のレポジトリレコードを探しています

en: Looking for empty note records
ja: 空のノートレコードを探しています

en: Looking for empty families
ja: 空の家族を探す

en: Looking for broken parent relationships
ja: 破損した親子関係を探しています

en: Looking for event problems
ja: イベントの問題を探しています

note: Now we go through our backlinks and the dbs table comparing them check that each real reference has a backlink in the db table Now we go through the db table and make checks against ours Check for db backlinks that don't have a reference object at all
en: Looking for backlink reference problems
ja: 被リンクの問題を探しています

en: Looking for person reference problems
ja: 人物参照の問題を探しています

en: Looking for family reference problems
ja: 家族参照の問題を探しています

en: Looking for repository reference problems
ja: レポジトリ参照の問題を探しています

en: Looking for place reference problems
ja: 場所参照の問題を探しています

en: Looking for citation reference problems
ja: 引用参照の問題を探しています

en: Looking for source reference problems
ja: ソース参照の問題を探しています

en: Looking for media object reference problems
ja: メディアオブジェクト参照の問題を探しています

en: Looking for note reference problems
ja: ノート参照の問題を探しています

en: Updating checksums on media
ja: メディアのチェックサムを更新しています

en: Looking for tag reference problems
ja: タグ参照の問題を探しています

en: Looking for media source reference problems
ja: メディアソース参照の問題を探しています

en: Looking for Duplicated Gramps ID problems
ja: 重複するGramps IDの問題を探しています

en: No errors were found
ja: エラーが見つかりませんでした

en: The database has passed internal checks
ja: このデータベースは内部チェックで問題が見つかりませんでした

en: No errors were found: the database has passed internal checks.
ja: エラーが見つかりませんでした: このデータベースは内部チェックで問題が見つかりませんでした。

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} broken child/family link was fixed
     | {quantity} broken child/family links were fixed
ja[0]: {quantity} 個の破損した子供/家族リンクが修復されました
ja[1]: {quantity} 個の破損した子供/家族リンクが修復されました

en: Non existing child
ja: 既存の子供が見つかりません

en: %(person)s was removed from the family of %(family)s
ja: %(person)s は %(family)s の家族から削除されました

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} broken spouse/family link was fixed
     | {quantity} broken spouse/family links were fixed
ja[0]: {quantity} 個の破損した配偶者/家族リンクが修復されました
ja[1]: {quantity} 個の破損した配偶者/家族リンクが修復されました

en: Non existing person
ja: 既存の人物が見つかりません

en: %(person)s was restored to the family of %(family)s
ja: %(person)s は %(family)s の家族に復帰しました

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} duplicate spouse/family link was found
     | {quantity} duplicate spouse/family links were found
ja[0]: {quantity} 個の重複する配偶者/家族リンクが見つかりました
ja[1]: {quantity} 個の重複する配偶者/家族リンクが見つかりました

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} family with no parents or children found, removed.
     | {quantity} families with no parents or children found, removed.
ja[0]: {quantity} 個の親または子供がいない家族が見つかり、削除されました
ja[1]: {quantity} 個の親または子供がいない家族が見つかり、削除されました

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} corrupted family relationship fixed
     | {quantity} corrupted family relationships fixed
ja[0]: {quantity} 個の不正な家族関係が修復されました
ja[1]: <b>家族の関係</b>

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} place alternate name fixed
     | {quantity} place alternate names fixed
ja[0]: {quantity} 個の場所代替名が修復されました
ja[1]: 参照数が <count>の場所

en: {quantity} person was referenced but not found
     | {quantity} persons were referenced, but not found
ja[0]: 参照先の人物 {quantity} 人が見つかりませんでした
ja[1]: 参照カウントが <count> のノート

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} family was referenced but not found
     | {quantity} families were referenced, but not found
ja[0]: 参照先の家族 {quantity} 個が見つかりませんでした
ja[1]: 参照先の家族 {quantity} 個が見つかりませんでした

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} date was corrected
     | {quantity} dates were corrected
ja[0]: {quantity} 個の日付が修正されました
ja[1]: {quantity} 個の日付が修正されました

en: {quantity} repository was referenced but not found
     | {quantity} repositories were referenced, but not found
ja[0]: 参照先のレポジトリ {quantity} 個が見つかりませんでした
ja[1]: 参照先のレポジトリ {quantity} 個が見つかりませんでした

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} media object was referenced but not found
     | {quantity} media objects were referenced, but not found
ja[0]: 参照先のメディアオブジェクト {quantity} 個が見つかりませんでした
ja[1]: 参照先のメディアオブジェクト {quantity} 個が見つかりませんでした

en: Reference to {quantity} missing media object was kept
     | References to {quantity} media objects were kept
ja[0]: {quantity} 個の失われたメディアオブジェクトへの参照が保持されました
ja[1]: 既存のメディアオブジェクトを選択してください

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} missing media object was replaced
     | {quantity} missing media objects were replaced
ja[0]: {quantity}個の失われたメディアオブジェクトが置き換えられました
ja[1]: 場所のメディアオブジェクトを表示するGramplet

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} missing media object was removed
     | {quantity} missing media objects were removed
ja[0]: {quantity} 個の失われたメディアオブジェクトが削除されました
ja[1]: メディアオブジェクトがありません:

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} event was referenced but not found
     | {quantity} events were referenced, but not found
ja[0]: 参照先のイベント {quantity} 個が見つかりませんでした
ja[1]: 参照先のイベント {quantity} 個が見つかりませんでした

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} invalid birth event name was fixed
     | {quantity} invalid birth event names were fixed
ja[0]: {quantity} 個の無効な誕生イベント名が修復されました
ja[1]: {quantity} 個の無効な誕生イベント名が修復されました

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} invalid death event name was fixed
     | {quantity} invalid death event names were fixed
ja[0]: {quantity} 個の無効な死亡イベント名が修復されました
ja[1]: {quantity} 個の無効な死亡イベント名が修復されました

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} place was referenced but not found
     | {quantity} places were referenced, but not found
ja[0]: 参照先の場所 {quantity} 個が見つかりませんでした
ja[1]: 参照先の場所 {quantity} 個が見つかりませんでした

en: {quantity} citation was referenced but not found
     | {quantity} citations were referenced, but not found
ja[0]: 参照先の引用 {quantity} 個が見つかりませんでした
ja[1]: 参照先の引用 {quantity} 個が見つかりませんでした

en: {quantity} source was referenced but not found
     | {quantity} sources were referenced, but not found
ja[0]: 参照先のソース {quantity} 個が見つかりませんでした
ja[1]: 参照先のソース {quantity} 個が見つかりませんでした

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} note object was referenced but not found
     | {quantity} note objects were referenced, but not found
ja[0]: 参照先のノートオブジェクト {quantity} 個が見つかりませんでした
ja[1]: 参照先のノートオブジェクト {quantity} 個が見つかりませんでした

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} tag object was referenced but not found
     | {quantity} tag objects were referenced, but not found
ja[0]: 参照先のタブオブジェクト {quantity} 個が見つかりませんでした
ja[1]: 参照先のタブオブジェクト {quantity} 個が見つかりませんでした

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} invalid name format reference was removed
     | {quantity} invalid name format references were removed
ja[0]: {quantity} 個の無効な名前フォーマット参照が削除されました
ja[1]: {quantity} 個の無効な名前フォーマット参照が削除されました

en: {quantity} invalid source citation was fixed
     | {quantity} invalid source citations were fixed
ja[0]: {quantity} 個の無効なソース引用が修復されました
ja[1]: {quantity} 個の無効なソース引用が修復されました

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} Duplicated Gramps ID fixed
     | {quantity} Duplicated Gramps IDs fixed
ja[0]: {quantity} 個の重複するGramps IDが修復されました
ja[1]: <b>家族の関係</b>

en: %(empty_obj)d empty objects removed:
       %(person)d person objects
       %(family)d family objects
       %(event)d event objects
       %(source)d source objects
       %(media)d media objects
       %(place)d place objects
       %(repo)d repository objects
       %(note)d note objects
ja: %(empty_obj)d 個の空のオブジェクトが削除されました:
       人物オブジェクト %(person)d 個
       家族オブジェクト %(family)d 個
       イベントオブジェクト %(event)d 個
       ソースオブジェクト %(source)d 個
       メディアオブジェクト %(media)d 個
       場所オブジェクト %(place)d 個
       レポジトリオブジェクト %(repo)d 個
       ノートオブジェクト %(note)d 個

en: %d bad backlinks were fixed;
ja: %d 個の無効な被リンクが修正されました;

en: All reference maps have been rebuilt.
ja: すべての参照マップが再構築されました。

en: Integrity Check Results
ja: 整合性チェック結果

en: Check and Repair
ja: 検査と修復

en: Start date test?
ja: 日付テストを開始しますか?

en: This test will create many persons and events in the current database. Do you really want to run this test?
ja: このテストでは現在のデータベースに多数の人物とイベントが生成されます。本当にテストを実行しますか?

en: Run test
ja: テスト実行

en: Running Date Test
ja: 日付テストを実行しています

en: Generating dates
ja: 日付を生成しています

note: test invalid dates dateval = (4,7,1789,False,5,8,1876,False) for l in range(1,len(dateval)): d = Date() try: d.set(Date.QUAL_NONE,Date.MOD_NONE, Date.CAL_GREGORIAN,dateval[:l],"Text comment") dates.append( d) except DateError, e: d.set_as_text("Date identified value correctly as invalid.\n%s" % e) e
en: Date Test Plugin
ja: 日付テストプラグイン

note: create pass and fail tags
en: Pass
ja: パス

en: Gender Statistics tool
ja: 性別統計ツール

en: Guess
ja: 推測

en: _Filter:
ja: フィルタ(_F):

en: The event comparison utility uses the filters defined in the Custom Filter Editor.
ja: イベント比較ユーティリティではカスタムフィルタエディタで定義されたフィルタを使用します。

en: Custom filter _editor
ja: カスタムフィルタエディタ(_E)

en: manual|Compare_Individual_Events
ja: 個人イベントを比較

en: Event comparison filter selection
ja: イベント比較フィルタ選択

en: Event Comparison tool
ja: イベント比較ツール

en: Filter selection
ja: フィルタを選択

en: Comparing events
ja: イベントを比較

en: Selecting people
ja: 人物を選択

en: No matches were found
ja: マッチしたものがありません

en: Event Comparison Results
ja: イベント比較結果

en: %(event_name)s Date
ja: %(event_name)s 日付

note: This won't be shown in a tree
en: %(event_name)s Place
ja: %(event_name)s 場所

en: Comparing Events
ja: イベントを比較

en: Building data
ja: データを構築

en: Select filename
ja: ファイル名を選択

en: Event name changes
ja: 変更したイベント名

en: Extract Event Description
ja: イベント記述を抽出

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {quantity} event description has been added | {quantity} event descriptions have been added
ja[0]: {quantity} 個のイベント記述が追加されました
ja[1]: {quantity} 個のイベント記述が追加されました

en: No event description has been added.
ja: イベント記述は追加されませんでした。

en: Match Threshold
ja: マッチの閾値

en: Use soundex codes
ja: Soundex コードを使用する

en: Co_mpare
ja: 比較(_M)

en: manual|Find_Possible_Duplicate_People
ja: 人物の重複を検出する

en: Find Possible Duplicate People
ja: 人物の重複を検出する

en: Find Duplicates tool
ja: 重複検出ツール

en: Tool settings
ja: ツール設定

en: No matches found
ja: マッチするものがありません

en: No potential duplicate people were found
ja: 人物の重複は検出されませんでした

en: Find Duplicates
ja: 重複を検出

en: Looking for duplicate people
ja: 重複した人物を探す

en: Rating
ja: 評点

en: First Person
ja: 1人目

en: Second Person
ja: 2人目

en: Merge candidates
ja: 候補をマージ

en: Merge persons
ja: 人物をマージ

en: manual|Find_database_loop
ja: データベースループを検出する

en: Find database loop
ja: データベースループを検出する

note: start the progress indicator
en: Starting
ja: 起動中です

en: Looking for possible loop for each person
ja: 各人物のループを探しています

en: manual|Media_Manager
ja: メディアマネージャ

en: Media Manager
ja: メディアマネージャ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Selection
ja: 選択

en: Affected path
ja: 影響されたパス

en: Operation successfully finished
ja: 操作は正しく完了しました

en: The operation you requested has finished successfully. You may press Close now to continue.
ja: 要求された操作は正しく完了しました。Closeを押してください。

en: Operation failed
ja: 操作に失敗しました

en: There was an error while performing the requested operation. You may try starting the tool again.
ja: 要求された操作を実行中にエラーが発生しました。ツールを再度起動してください。

en: The following action is to be performed:
    
    Operation:	%s
ja: 以下の操作が実行されます:
    
    操作:	%s

en: Replace _substrings in the path
ja: パス中の文字列を置換(_S)

en: Replace substring settings
ja: 文字列の置換設定

en: _Replace:
ja: 置換(_R):

en: _With:
ja: ～と(_W):

en: Don't merge if citation has notes
ja: 引用にノートがある場合はマージしない

en: Match on Page/Volume, Date and Confidence
ja: ページ/ボリューム、日付と信頼度でマッチ

en: Ignore Date
ja: 日付を無視する

en: Ignore Confidence
ja: 信頼度を無視する

en: Ignore Date and Confidence
ja: 日付と信頼度を無視する

en: manual|Merge_citations
ja: 引用のマージ

en: Notes, media objects and data-items of matching citations will be combined.
ja: マッチする引用のノート、メディアオブジェクトとデータアイテムをマージ。

en: Merge citations tool
ja: 引用マージツール

en: Checking Sources
ja: ソースを確認しています

en: Looking for citation fields
ja: 引用フィールドを探しています

en: Number of merges done
ja: マージの実行数

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: {number_of} citation merged | {number_of} citations merged
ja[0]: {number_of} 個の引用がマージされました
ja[1]: {number_of} 個の引用がマージされました

en: _Tag
ja: タグ(_T)

en: manual|Not_Related
ja: 関連無し

en: Not related to "%s"
ja: "%s" への関連はありません

en: NotRelated
ja: 関連無し

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Everyone in the database is related to %s
ja: このデータベースの人物はすべて %s に関連があります

note: translators: leave all/any {...} untranslated TRANS: no singular form needed, as rows is always > 1
en: Setting tag for {number_of} person | Setting tag for {number_of} people
ja[0]: {number_of} 人にタグを設定しています
ja[1]: {number_of} 人にタグを設定しています

note: translators: leave all/any {...} untranslated TRANS: No singular form is needed.
en: Finding relationships between {number_of} person | Finding relationships between {number_of} people
ja[0]: {number_of} 人の人物間の関係を探しています
ja[1]: リレーションシップのパスを見つける

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: Looking for {number_of} person | Looking for {number_of} people
ja[0]: {number_of} 人の人物を探しています
ja[1]: {number_of} 人の人物を探しています

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en: Looking up the name of {number_of} person | Looking up the names of {number_of} people
ja[0]: {number_of} 人の人物の名前を探しています
ja[1]: {number_of} 人の人物の名前を探しています

en: _Street:
ja: 番地(_S):

en: _City:
ja: 都市(_C):

en: _Country:
ja: 国/地域(_C):

en: _ZIP/Postal Code:
ja: 郵便番号(_Z):

en: _Phone:
ja: 電話番号(_P):

en: _Email:
ja: Eメール(_E):

en: manual|Edit_Database_Owner_Information
ja: データベース所有者情報を編集する

en: Database Owner Editor
ja: データベース所有者エディタ

en: Edit database owner information
ja: データベース所有者情報

en: _Accept and close
ja: 変更を保存して閉じる(_A)

en: manual|Extract_Information_from_Names
ja: 名前から情報を抽出

en: Name and title extraction tool
ja: 名前とタイトル抽出ツール

en: Default prefix and connector settings
ja: デフォルトの接頭辞と接続記号の設定

en: Prefixes to search for:
ja: 検索対象にする接頭辞:

en: Connectors splitting surnames:
ja: 姓を分ける記号:

en: Connectors not splitting surnames:
ja: 姓を分けない記号:

en: Extracting Information from Names
ja: 名前から情報を抽出

en: Analyzing names
ja: 名前を分析

en: No titles, nicknames or prefixes were found
ja: タイトル、ニックネーム、接頭辞が見つかりませんでした

en: Current Name
ja: 現在の名前

en: Prefix in given name
ja: 名に含まれる接頭辞

en: Compound surname
ja: 複合の姓

en: Extract information from names
ja: 名前から情報を抽出

en: Rebuilding secondary indexes...
ja: 二次インデックスの再構築をしています...

en: Secondary indexes rebuilt
ja: 二次インデックスの再構築

en: All secondary indexes have been rebuilt.
ja: すべての二次インデックスが再構築されました。

en: Rebuilding gender statistics for name gender guessing...
ja: 名前性別推測のための性別統計を再構築しています…

en: Gender statistics rebuilt
ja: 性別統計の再構築

en: Gender statistics for name gender guessing have been rebuilt.
ja: 名前性別推測のための性別統計が再構築されました。

en: Reference maps rebuilt
ja: 参照マップの再構築

en: Select a person to determine the relationship
ja: 関係を決定する人物を選択

en: Relationship Calculator
ja: 関係計算

en: Relationship calculator: %(person_name)s
ja: 関係計算: %(person_name)s

en: Relationship to %(person_name)s
ja: %(person_name)s への関係

en: Relationship Calculator tool
ja: 関係計算ツール

en: %(person)s and %(active_person)s are not related.
ja: %(person)s と %(active_person)s には関係がありません。

en: Their common ancestor is %s.
ja: 共通の祖先は %s です。

en: Their common ancestors are %(ancestor1)s and %(ancestor2)s.
ja: 共通の祖先は %(ancestor1)s と %(ancestor2)s です。

en: Their common ancestors are:
ja: 共通の祖先:

note: 2=double underline
en: firstname
ja: ファーストネーム

note: 2=double underline
en: alternate name
ja: 代替名

note: 2=double underline
en: group as
ja: グループ化

en: Search for events
ja: イベントを検索

en: Search for sources
ja: ソースを検索

en: Search for citations
ja: 引用を検索

en: Search for places
ja: 場所を検索

en: Search for media
ja: メディアを検索

en: Search for repositories
ja: レポジトリを検索

en: Search for notes
ja: ノートを検索

en: _Mark all
ja: すべて選択(_M)

en: _Unmark all
ja: すべて選択解除(_U)

en: In_vert marks
ja: 選択を反転(_V)

en: Double-click on a row to view/edit data
ja: データを閲覧/編集するには、行をダブルクリック

en: Unused Objects
ja: 未使用のオブジェクト

note: Add mark column Add ignore column
en: Mark
ja: マーク

en: Remove unused objects
ja: 未使用のオブジェクトを削除

en: Enable ID reordering.
ja: IDの再配置を有効にする。

en: List next ID available
    (maynot be continuous).
ja: 次に利用可能なIDを挙げる
    (連続していない可能性があります)

en: Change
ja: 変更

en: Reorder ID start number.
ja: ID開始番号を再配置する。

en: manual|Reorder_Gramps_ID
ja: Gramps IDを再配置

note: self.top.set_icon(ICON)
en: Reorder Gramps IDs
ja: Gramps IDを再配置

en: Reorder %s IDs ...
ja: %s のIDを再配置…

en: Do you want to replace %s?
ja: %s を置き換えますか?

en: Finding and assigning unused IDs.
ja: 未使用のIDを検索・割当中です。

en: Sort Events
ja: イベントをソート

en: Sort event changes
ja: イベントの変更をソート

en: Sorting personal events...
ja: 個人イベントをソートしています...

en: Sorting family events...
ja: 家族イベントをソートしています...

en: Tool Options
ja: ツールオプション

en: Select the people to sort
ja: ソートする人物を選択

en: Sort descending
ja: 降順にソート

en: Set the sort order
ja: ソート順序を設定

en: Include family events
ja: 家族イベントを含む

en: Sort family events of the person
ja: 人物の家族イベントをソート

en: Generate testcases
ja: テストケースを生成

en: Generate database errors
ja: データベース生成エラー

en: Add special characters
ja: 特殊文字を追加する

en: Add line break
ja: 改行する

en: Generating testcases
ja: テストケースを生成しています

en: Generating database errors
ja: データベースエラーを生成しています

en: Generating families
ja: 家族を生成しています

en: Fix Capitalization of Family Names
ja: 姓の大文字/小文字を修正

en: Rename Event Types
ja: イベントタイプをリネーム

en: Allows all the events of a certain name to be renamed to a new name.
ja: 特定の名前のすべてのイベントを新しい名前に変更する

en: Check and Repair Database
ja: データベースの点検と修復

en: Checks the database for integrity problems, fixing the problems that it can
ja: データベースの統合性を点検し、可能であれば問題を修復します

en: Compare Individual Events
ja: 個人イベントを比較

en: Extracts event descriptions from the event data
ja: イベントデータからイベント記述を抽出

en: Searches the entire database, looking for individual entries that may represent the same person.
ja: データベース全体を検索し、同一人物と思われる個人エントリを探します。

en: Manages batch operations on media files
ja: メディアファイルへのバッチ処理マネージャ

en: Not Related
ja: 関連なし

en: Find people who are not in any way related to the selected person
ja: 選択された人物に一切関わりのない人物を検索

en: Edit Database Owner Information
ja: データベース所有者情報を編集する

en: Allow editing database owner information.
ja: データベース所有者情報を編集する。

en: Extract Information from Names
ja: 名前から情報を抽出

en: Extract titles, prefixes and compound surnames from given name or family name.
ja: 名前もしくは姓からタイトル、接頭辞、複合姓を抽出。

en: Rebuild Secondary Indexes
ja: 二次インデックスを再構築

en: Rebuilds secondary indexes
ja: 二次インデックスを再構築

en: Rebuild Reference Maps
ja: 参照マップを再構築

en: Rebuilds reference maps
ja: 参照マップを再構築

en: Rebuild Gender Statistics
ja: 性別統計を再構築

en: Rebuilds gender statistics for name gender guessing...
ja: 名前性別推測のための性別統計を再構築…

en: Calculates the relationship between two people
ja: ２名の間の関係性を計算する

en: Remove Unused Objects
ja: 未使用のオブジェクトを削除

en: Removes unused objects from the database
ja: データベースから未使用のオブジェクトを削除

en: Reorders the Gramps IDs according to Gramps' default rules.
ja: Grampsのデフォルト規則に従ってGramps IDを再整列。

en: Sorts events
ja: イベントをソート

en: Verify the Data
ja: データを検証

en: Verifies the data against user-defined tests
ja: ユーザー定義テストによってデータを検証

en: Searches the entire database, looking for citations that have the same Volume/Page, Date and Confidence.
ja: データベース全体を検索し、同一のボリューム/ページ、日付、信頼度のCitaionを探します。

en: Searches the entire database, looking for a possible loop.
ja: データベース全体を検索し、循環の可能性があるか探します。

en: Maximum _age
ja: 最大年齢(_A)

en: Mi_nimum age to marry
ja: 結婚の最少年齢(_N)

en: Ma_ximum age to marry
ja: 結婚の最高年齢(_X)

en: Maximum number of _spouses for a person
ja: 一人あたりの最大配偶者数(_S)

en: Maximum number of consecutive years of _widowhood before next marriage
ja: 死別から次の結婚までの最大年数(_W)

en: Maximum age for an _unmarried person
ja: 未婚者の最高年齢(_U)

en: _Estimate missing or inexact dates
ja: 欠落もしくは不正確なデータを推定(_E)

en: _Identify invalid dates
ja: 不正なデータを特定(_I)

en: Mi_nimum age to bear a child
ja: 子供を持つ最少年齢(_N)

en: Ma_ximum age to bear a child
ja: 子供を持つ最大年齢(_X)

en: Maximum number of chil_dren
ja: 子供の最大数(_D)

en: Mi_nimum age to father a child
ja: 父親となる最少年齢(_N)

en: Ma_ximum age to father a child
ja: 父親となる最大年齢(_X)

en: Maximum husband-wife age _difference
ja: 夫婦の最大年齢差(_D)

en: Maximum number of years _between children
ja: 子供間の最大年齢差(_B)

en: Maximum _span of years for all children
ja: 子供間の最長間隔(_S)

en: _Hide marked
ja: マーク分を隠す(_H)

en: manual|Verify_the_Data
ja: データの検証

en: Data Verify tool
ja: データ検証ツール

en: Data Verification Results
ja: データ検証結果

en: _Show all
ja: すべて表示(_S)

en: Baptism before birth
ja: 誕生前の洗礼

en: Death before baptism
ja: 洗礼前の死亡

en: Burial before birth
ja: 誕生前の土葬

en: Burial before death
ja: 死亡前の土葬

en: Death before birth
ja: 誕生前の死亡

en: Burial before baptism
ja: 洗礼前の土葬

en: Multiple parents
ja: 複数の親

en: Old and unmarried
ja: 年配で未婚

en: Too many children
ja: 子供が多すぎる

en: Same sex marriage
ja: 同性婚

en: Husband and wife with the same surname
ja: 同姓の夫婦

en: Large age difference between spouses
ja: 配偶者間の年齢差大

en: Marriage before birth
ja: 誕生前の結婚

en: Marriage after death
ja: 死亡後の結婚

en: Early marriage
ja: 早婚

en: Late marriage
ja: 晩婚

en: Old father
ja: 古い父親

en: Old mother
ja: 古い母親

en: Young father
ja: 若い父親

en: Young mother
ja: 若い母親

en: Unborn father
ja: 胎児の父親

en: Unborn mother
ja: 胎児の母親

en: Dead father
ja: 死亡した父親

en: Dead mother
ja: 死亡した母親

en: Large year span for all children
ja: 子供間の間隔(年)大

en: Large age differences between children
ja: 子供間の年齢差大

en: Disconnected individual
ja: 関連がない個人

en: Invalid birth date
ja: 無効な誕生日

en: Invalid death date
ja: 無効な死亡日

en: Marriage date but not married
ja: 結婚していない婚姻日

en: Birth equals death
ja: 誕生時に死亡

en: Birth equals marriage
ja: 誕生時に結婚

en: Death equals marriage
ja: 死亡時に結婚

en: Source: Title
ja: ソース:タイトル

en: Source: ID
ja: ソース:ID

en: Source: Author
ja: ソース:作者

en: Source: Abbreviation
ja: ソース:略語

en: Source: Publication Information
ja: ソース:発行情報

en: Source: Private
ja: ソース:プライベート

en: Source: Last Changed
ja: ソース:最後の変更

en: Add a new citation and a new source
ja: 新しい引用とソースを追加する

en: Add a new citation to an existing source
ja: 既存のソースに新しい引用を追加

en: Delete the selected citation
ja: 選択した引用を削除

en: Merge the selected citations
ja: 選択した引用をマージ

en: Citation View
ja: 引用ビュー

en: Citation Filter Editor
ja: 引用フィルタエディタ

en: Cannot merge citations.
ja: 引用をマージできません。

en: Exactly two citations must be selected to perform a merge. A second citation can be selected by holding down the control key while clicking on the desired citation.
ja: マージを実行するには2つの引用が選択されなければなりません。2つ目は、コントロールキーを押し続けたまま引用をクリックすることで選択できます。

en: The two selected citations must have the same source to perform a merge. If you want to merge these two citations, then you must merge the sources first.
ja: マージを実行するには選択された2つの引用が同じソースでなければなりません。この2つの引用をマージするには、先にソースをマージしてください。

en: Edit the selected citation or source
ja: 選択された引用あるいはソースを編集

en: Delete the selected citation or source
ja: 選択された引用あるいはソースを削除

en: Merge the selected citations or selected sources
ja: 選択された引用あるいはソースをマージ

en: Citation Tree View
ja: 引用ツリービュー

en: Add citation...
ja: 引用を追加...

en: Add source...
ja: ソースを追加…

en: Collapse all Nodes
ja: すべてのノードを折りたたむ

en: Expand all Nodes
ja: すべてのノードを展開

en: Cannot perform merge.
ja: マージできません。

en: Both objects must be of the same type, either both must be sources, or both must be citations.
ja: 2つのオブジェクトは同じタイプ(両方共ソースあるいは両方とも引用)でなければなりません。

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Add a new event
ja: 新しいイベントを追加

en: Edit the selected event
ja: 選択したイベントを編集

en: Delete the selected event
ja: 選択したイベントを削除

en: Merge the selected events
ja: 選択したイベントをマージ

en: Event Filter Editor
ja: イベントフィルタエディタ

en: _Delete Event
ja: イベントを削除(_D)

en: Cannot merge event objects.
ja: イベントオブジェクトをマージできません。

en: Exactly two events must be selected to perform a merge. A second object can be selected by holding down the control key while clicking on the desired event.
ja: マージを実行するには、2つのイベントを選択する必要があります。2番目のオブジェクトは、コントロールキーを押しながら目的のイベントをクリックすることで選択できます。

en: Marriage Date
ja: 結婚日

en: Add a new family
ja: 新しい家族を追加

en: Edit the selected family
ja: 選択した家族を編集

en: Delete the selected family
ja: 選択した家族を削除

en: Merge the selected families
ja: 選択した家族をマージ

en: Family Filter Editor
ja: 家族フィルタエディタ

en: Make Father Active Person
ja: 父親をアクティブな人物にする

en: Make Mother Active Person
ja: 母親をアクティブな人物にする

en: _Delete Family
ja: 家族を削除(_D)

en: Family [%s]
ja: 家族 [%s]

en: Cannot merge families.
ja: 家族をマージできません。

en: Exactly two families must be selected to perform a merge. A second family can be selected by holding down the control key while clicking on the desired family.
ja: マージを実行するには、2つの家族を選択する必要があります。2番目の家族は、コントロールキーを押しながら目的のイベントをクリックすることで選択できます。

en: Max ancestor generations
ja: 祖先世代の最大数

en: Max descendant generations
ja: 子孫世代の最大数

en: Text Font
ja: テキストフォント

en: Gender colors
ja: 性別の色

en: Generation based gradient
ja: 世代に基づくグラデーション

en: Age (0-100) based gradient
ja: 年齢 (0-100) に基づくグラデーション

en: Single main (filter) color
ja: メイン (フィルター) の単色

en: Time period based gradient
ja: 時期に基づくグラデーション

en: White
ja: 白

en: Color scheme classic report
ja: カラースキームクラシックレポート

en: Color scheme classic view
ja: カラースキームクラシックビュー

en: Background
ja: 背景

en: Add global background colored gradient
ja: 背景全体にカラーグラデーションを追加

note: colors, stored as hex values
en: Start gradient/Main color
ja: 始点となるグラデーション/メインカラー

en: End gradient/2nd color
ja: 終点となるグラデーション/2番目のカラー

note: Show gramps id
en: Show the gramps id
ja: Gramps IDを表示

note: options we don't show on the dialog #configdialog.add_checkbox(table, #        _('Allow radial text'), #        ??, 'interface.fanview-radialtext')
en: Layout
ja: レイアウト

en: No preview available
ja: プレビューがありません

note: form of the fan
en: Fan chart type
ja: ファンチャートタイプ

en: Full Circle
ja: 円

en: Half Circle
ja: 半円

en: Quadrant
ja: 四分円

note: show gramps_id Show the gramps_id
en: Show gramps id
ja: Gramps ID を表示

en: Print or save the Fan Chart View
ja: ファンチャートビューを印刷または保存

en: reference _Person
ja: 参照人物(_P)

en: Print or save the Map
ja: マップを印刷または保存

en: Have they been able to meet?
ja: 人物が巡り合った可能性

en: Reference : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )
ja: 参照する人物 : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )

en: The other : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )
ja: 比較する人物 : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )

en: You must choose one reference person.
ja: 参照する人物を１人選択しなければなりません。

en: Go to the person view and select the people you want to compare. Return to this view and use the history.
ja: さらに人物ビューに進み、比較したい人物を選択してください。このビューに戻って来歴を参照してください。

en: Select the person which will be our reference.
ja: 参照する人物を選択してください。

en: Choose and bookmark the new reference person
ja: 新しい参照人物を選択、ブックマークする

en: The selection parameters
ja: 選択パラメータ

en: Events places map
ja: イベント位置マップ

en: GeoEvents
ja: 地理的イベント

en: incomplete or unreferenced event ?
ja: 不完全または参照されていないイベント?

en: Selecting all events
ja: すべてのイベントを選択しています

en: Right click on the map and select 'show all events' to show all known events with coordinates. You can use the history to navigate on the map. You can use filtering.
ja: マップ上で右クリックし、「すべてのイベントを表示」を選択して、すべてのイベントの場所を表示します。来歴に基づいてマップを閲覧できます。フィルタも利用可能です。

en: Bookmark this event
ja: このイベントをブックマーク

en: Show all events
ja: すべてのイベントを表示

en: Centering on Place
ja: 指定の場所を中央に表示

en: Select the family which is the reference for life ways
ja: 軌跡を参照する家族を選択してください

en: reference _Family
ja: 参照家族(_F)

en: Have these two families been able to meet?
ja: 2つの家族が巡り合った可能性

en: %(gramps_id)s : %(father)s and %(mother)s
ja: %(gramps_id)s : %(father)s と %(mother)s

en: Family reference : %s
ja: 比較する家族 : %s

en: The other family : %s
ja: 別の家族 : %s

en: You must choose one reference family.
ja: 参照する家族を1つ選択してください。

en: Go to the family view and select the families you want to compare. Return to this view and use the history.
ja: さらに家族ビューに進み、比較したい家族を選択してください。このビューに戻って来歴を参照してください。

en: Father : %(id)s : %(name)s
ja: 父親 : %(id)s : %(name)s

en: Mother : %(id)s : %(name)s
ja: 母親 : %(id)s : %(name)s

en: Child : %(id)s - %(index)d : %(name)s
ja: 子供 : %(id)s - %(index)d : %(name)s

en: Person : %(id)s %(name)s has no family.
ja: 人物 : %(id)s %(name)s には家族がありません。

en: Choose and bookmark the new reference family
ja: 新しい参照家族を選択、ブックマークする

en: Family places map
ja: 家族位置マップ

en: GeoFamily
ja: 地理的家族

en: Family places for %s
ja: 家族 %s に対応する場所

en: OsmGpsMap module not loaded.
ja: OsmGpsMapモジュールがロードされていません。

en: All known places for one Person
ja: 人物に対応するすべての場所

en: A view showing the places visited by one person during his life.
ja: 人物が生涯に訪れた場所を表示するビュー。

en: Geography
ja: 地理学

en: All known places for one Family
ja: 家族に対応するすべての場所

en: A view showing the places visited by one family during all their life.
ja: 家族が生涯に訪れた場所を表示するビュー。

en: Every residence or move for a person and any descendants
ja: 人物とその子孫の全ての居住地と移動

en: All known Places
ja: すべての場所

en: A view showing all places of the database.
ja: データベースのすべての場所を表示するビュー。

en: All places related to Events
ja: イベントに関連するすべての場所

en: A view showing all the event places of the database.
ja: データベース中のすべてのイベント場所を表示するビュー。

en: Descendance of the active person.
ja: アクティブな人物の子孫。

en: All descendance for %s
ja: %s のすべての子孫

en: Bookmark this person
ja: この人物をブックマーク

en: The maximum number of generations.
ja: 最大世代数

en: Time in milliseconds between drawing two generations.
ja: 2つの世代を描く間の時間 (ミリ秒)

en: Person places map
ja: 人物位置マップ

en: GeoPerson
ja: 地理的人物

en: Person places for %s
ja: 人物 %s に対応する場所

en: Animate
ja: アニメ化

en: Animation speed in milliseconds (big value means slower)
ja: アニメーションスピード (ミリ秒) (大きいほど遅くなります)

en: How many steps between two markers when we are on large move ?
ja: 移動距離が長い場合、2つのマーカー間の移動コマ数

en: The minimum latitude/longitude to select large move.
    The value is in tenth of degree.
ja: 長い移動距離とするための最小の緯度/経度。
    値は10分の1で示されます。

en: The animation parameters
ja: アニメーションパラメータ

en: Places map
ja: 場所マップ

en: GeoPlaces
ja: 地理的場所

en: Selecting all places
ja: すべての場所を選択

en: Right click on the map and select 'show all places' to show all known places with coordinates. You can change the markers color depending on place type. You can use filtering.
ja: マップ上で右クリックし、「すべての場所を表示」を選択して、すべての場所を表示します。場所のタイプに応じてマーカー色を変更できます。フィルタも利用可能です。

en: Right click on the map and select 'show all places' to show all known places with coordinates. You can use the history to navigate on the map. You can change the markers color depending on place type. You can use filtering.
ja: マップ上で右クリックし、「すべての場所を表示」を選択して、すべての場所を表示します。来歴に基づいてマップを閲覧できます。フィルタも利用可能です。

en: The place name in the status bar is disabled.
ja: ステータスバーの場所名は無効になっています。

en: The maximum number of places is reached (%d).
ja: 場所の最大数に達しています (%d)。

en: Some information are missing.
ja: 情報が不足しています。

en: Please, use filtering to reduce this number.
ja: この数字を減らすにはフィルターを使用してください。

en: You can modify this value in the geography option.
ja: 地理学オプションでこの値を変更できます。

en: In this case, it may take time to show all markers.
ja: この場合、すべてのマーカーを表示するには時間がかかります。

en: Bookmark this place
ja: この場所をブックマーク

en: Show all places
ja: すべての場所を表示

en: Custom places name
ja: 場所の名前をカスタマイズ

en: The places marker color
ja: 場所マーカー色

en: Edit the selected media object
ja: 選択されたメディアオブジェクトを編集

en: Delete the selected media object
ja: 選択されたメディアを削除

en: Merge the selected media objects
ja: 選択されたメディアをマージ

en: Media Filter Editor
ja: メディアフィルタエディタ

en: View in the default viewer
ja: デフォルトの閲覧ソフトで表示

en: Cannot merge media objects.
ja: メディアオブジェクトをマージできません。

en: Exactly two media objects must be selected to perform a merge. A second object can be selected by holding down the control key while clicking on the desired object.
ja: マージを実行するには、2つのメディアオブジェクトを選択する必要があります。2番目のオブジェクトは、コントロールキーを押しながらクリックすることで選択できます。

en: Delete the selected note
ja: 選択したノートを削除

en: Merge the selected notes
ja: 選択されたノートをマージ

en: Note Filter Editor
ja: ノートフィルタエディタ

en: Cannot merge notes.
ja: ノートをマージできません。

en: Exactly two notes must be selected to perform a merge. A second note can be selected by holding down the control key while clicking on the desired note.
ja: マージを実行するには、2つのノートを選択する必要があります。2番目のノートは、コントロールキーを押しながらクリックすることで選択できます。

en: short for born|b.
ja: 誕生.

en: short for died|d.
ja: 死亡.

en: short for baptized|bap.
ja: 洗礼済.

en: short for christened|chr.
ja: 洗礼.

en: short for buried|bur.
ja: 土葬.

en: short for cremated|crem.
ja: 火葬.

en: Jump to child...
ja: 子供へジャンプ...

en: Jump to father
ja: 父親へジャンプ

en: Jump to mother
ja: 母親へジャンプ

en: Pre_vious
ja: 前(_V)

en: _Next
ja: 次(_N)

note: Mouse scroll direction setting.
en: Mouse scroll direction
ja: マウススクロールの方向

en: Top <-> Bottom
ja: 上 <-> 下

en: Left <-> Right
ja: 左 <-> 右

en: Add New Parents...
ja: 新しい親を追加...

en: Show images
ja: 画像を表示

en: Show marriage data
ja: 結婚データを表示

en: Show unknown people
ja: 未知の人物を表示

en: Show tags
ja: タグを表示

en: Tree style
ja: ツリースタイル

en: Standard
ja: 標準

en: Compact
ja: 圧縮

en: Expanded
ja: 展開された

en: Tree direction
ja: ツリーの展開方向

en: Tree size
ja: ツリーサイズ

en: Person View
ja: 人物ビュー

en: People Tree View
ja: 人物ツリービュー

en: Place View
ja: ビューを配置

en: Place Tree View
ja: 場所ツリービュー

en: Collapse this Entire Group
ja: このグループ全体を折りたたむ

en: Expand this Entire Group
ja: このグループ全体を展開する

en: Organize Bookmarks...
ja: ブックマークを整理…

en: Add Existing Parents...
ja: 既存の親を追加...

en: Add Partner...
ja: パートナーを追加...

en: _Reorder
ja: 再配置(_R)

en: Add a new family with person as parent
ja: 人物を親として新しい家族を追加

en: Add a new set of parents
ja: 両親のペアを新規で追加

en: Add person as child to an existing family
ja: 既存の家族に人物を子供として追加

en: Change order of parents and families
ja: 親と家族の順番を変更

en: Edit the active person
ja: アクティブな人物を編集

en: Alive
ja: 生存

en: %(date)s in %(place)s
ja: %(date)s の %(place)s

en: Edit parents
ja: 親を編集

en: Reorder parents
ja: 親を再配置

en: Remove person as child of these parents
ja: この両親の子供である人物を削除

en: Remove person as parent in this family
ja: この家族の親である人物を削除

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en:  ({number_of} sibling) |  ({number_of} siblings)
ja[0]:  ({number_of} 人の兄弟姉妹)
ja[1]:  ({number_of} 人の兄弟姉妹)

en:  (1 brother)
ja:  (1人の兄弟)

en:  (1 sister)
ja:  (1人の姉妹)

en:  (1 sibling)
ja:  (1人の兄弟姉妹)

en:  (only child)
ja:  (一人っ子)

en: Add new child to family
ja: 家族に新しい子供を追加

en: Add existing child to family
ja: 家族に既存の子供を追加

en: %(event)s %(date)s
ja: %(event)s: %(date)s

en: Relationship type: %s
ja: 参照タイプ: %s

en: Broken family detected
ja: 壊れた家族が検出されました

en: Please run the Check and Repair Database tool
ja: データベースのチェックと修復ツールを実行してください

note: translators: leave all/any {...} untranslated
en:  ({number_of} child) |  ({number_of} children)
ja[0]:  ({number_of} 人の子供)
ja[1]:  ({number_of} 人の子供)

en:  (no children)
ja:  (子供がいません)

en: Use shading
ja: シェーディングを有効にする

en: Display edit buttons
ja: 編集ボタンを表示

en: Show Details
ja: 詳細を表示

en: Show Siblings
ja: 兄弟姉妹を表示

en: Home URL
ja: ホームURL

en: Search URL
ja: 検索URL

en: Add a new repository
ja: 新しいレポジトリを追加

en: Delete the selected repository
ja: 選択されたレポジトリを削除

en: Merge the selected repositories
ja: 選択されたレポジトリをマージ

en: Repository Filter Editor
ja: レポジトリフィルタエディタ

en: Cannot merge repositories.
ja: レポジトリをマージできません。

en: Exactly two repositories must be selected to perform a merge. A second repository can be selected by holding down the control key while clicking on the desired repository.
ja: マージを実行するには、2つのレポジトリを選択する必要があります。2番目のレポジトリは、コントロールキーを押しながらクリックすることで選択できます。

en: Edit the selected source
ja: 選択されたソースを編集

en: Delete the selected source
ja: 選択されたソースを削除

en: Merge the selected sources
ja: 選択されたソースをマージ

en: Source Filter Editor
ja: ソースフィルタエディタ

en: Cannot merge sources.
ja: ソースをマージできません。

en: Exactly two sources must be selected to perform a merge. A second source can be selected by holding down the control key while clicking on the desired source.
ja: マージを実行するには、2つのソースを選択する必要があります。2番目のソースは、コントロールキーを押しながらクリックすることで選択できます。

en: The view showing all the events
ja: 全てのイベントを表示

en: The view showing all families
ja: 全ての家族を表示

en: The view showing Gramplets
ja: Grampletを表示

en: The view showing all the media objects
ja: 全てのメディアオブジェクトを表示

en: The view showing all the notes
ja: 全てのノートを表示

en: The view showing all relationships of the selected person
ja: 選択された人物の全てのリレーションシップを表示

en: The view showing an ancestor pedigree of the selected person
ja: 選択された人物の祖先の家系を表示

en: Charts
ja: チャート

en: A view showing parents through a fanchart
ja: ファンチャートで親を表示

en: Showing descendants through a fanchart
ja: ファンチャートで子孫を表示

en: Showing ascendants and descendants through a fanchart
ja: ファンチャートで祖先と子孫を表示

en: Grouped People
ja: 人物(グループ化)

en: The view showing all people in the Family Tree grouped per family name
ja: 全ての人物を姓によってグループ化した家系図で表示

en: The view showing all people in the Family Tree in a flat list
ja: 全ての人物をフラットリスト上の家系図で表示

en: The view showing all the places of the Family Tree
ja: 家系図の全ての場所を表示

en: Place Tree
ja: ツリーを配置

en: The view showing all the repositories
ja: 全てのレポジトリを表示するビュー

en: The view showing all the sources
ja: 全てのソースを表示するビュー

en: The view showing all the citations
ja: 全ての引用を表示するビュー

en: Citation Tree
ja: 引用ツリー

note: Add xml, doctype, meta and stylesheets
en: Address Book
ja: 連絡帳

en: Full Name
ja: フルネーム

en: Web Links
ja: Webリンク

en: State/ Province
ja: 州/都道府県

en: Last change was the %(date)s
ja: 最終変更日は%(date)sです

note: Begin Navigation Menu-- is the style sheet either Basic-Blue or Visually Impaired, and menu layout is Drop Down? Basic Blue style sheet with navigation menus
en: Basic-Blue
ja: 基本-青

en: Html|Home
ja: HTML|ホーム

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Download
ja: ダウンロード

note: add contact column
en: Contact
ja: コンタクト

en: Web Calendar
ja: Webカレンダー

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次

en: Family Map
ja: 家族マップ

en: Church Parish
ja: 教区協会

en: Locations
ja: 場所

en: File Name
ja: ファイル名

en: Last Modified
ja: 最終更新

en: Creating event pages
ja: イベントページの作成

en: Letter
ja: 手紙

en: Event types beginning with letter %s
ja: 文字 %s で始まるイベントタイプ

en: Creating family pages...
ja: 家族のページを作成しています…

note: Note. We use '/' here because it is a URL, not a OS dependent pathname need to leave home link alone, so look for it ...
en: Home
ja: ホーム

en: Creating media pages
ja: メディアページの作成

en: Media | Name
ja: メディア | 名前

en: Mime Type
ja: Mimeタイプ

en: Creating list of media pages
ja: メディアページのリストを作成しています

note: missing media error message
en: The file has been moved or deleted.
ja: ファイルが移動されたか削除されています。

en: File Type
ja: ファイル形式

en: Missing media object:
ja: メディアオブジェクトがありません:

en: Neither %(current)s nor %(parent)s are directories
ja: %(current)s と %(parent)s のいずれもディレクトリではありません

en: Could not create the directory: %s
ja: ディレクトリを作成できませんでした: %s

en: Invalid file name
ja: 無効なファイル名です

en: The archive file must be a file, not a directory
ja: アーカイブファイルは、ディレクトリではなくファイルでなければなりません

en: Missing media objects:
ja: メディアオブジェクトがありません:

en: Constructing list of other objects...
ja: その他のオブジェクトのリストを構築しています。

en: Family of %(husband)s and %(spouse)s
ja: %(husband)s と %(spouse)s の家族

note: Only the name of the husband is known Only the name of the wife is known
en: Family of %s
ja: %s の家族

en: Creating GENDEX file
ja: GENDEX ファイルを作成

en: Creating surname pages
ja: 姓ページの作成

en: Creating thumbnail preview page...
ja: サムネイルプレビューページを作成しています。

en: Creating statistics page...
ja: 統計ページを作成しています…

en: Creating address book pages ...
ja: 連絡帳ページを作成しています…

en: Whether to store the web pages in an archive file
ja: ウェブページをアーカイブファイルに保存するかどうか

en: The destination directory for the web files
ja: Webファイルの出力先ディレクトリ

en: My Family Tree
ja: 私の家系図

en: Web site title
ja: Webサイトのタイトル

en: The title of the web site
ja: Webサイトのタイトル

en: Select filter to restrict people that appear on web site
ja: ウェブページに表示される人物を制限するためのフィルターを選択

en: Show the relationship between the current person and the active person
ja: 現在の人物とアクティブな人物との間の関係を表示

en: For each person page, show the relationship between this person and the active person.
ja: 各人物のページに、この人物とアクティブな人物との関係を表示する。

en: Html options
ja: HTMLオプション

en: File extension
ja: ファイル拡張子

en: The extension to be used for the web files
ja: Webファイルに使用する拡張子

en: Copyright
ja: 版権

en: The copyright to be used for the web files
ja: Webファイルに使用する版権

en: StyleSheet
ja: スタイルシート

en: The stylesheet to be used for the web pages
ja: Webページに使用するスタイルシート

en: Horizontal -- Default
ja: 水平 (右から左) — デフォルト

en: Vertical   -- Left Side
ja: 垂直 — 左寄せ

en: Navigation Menu Layout
ja: ナビゲーションメニュー レイアウト

en: Choose which layout for the Navigation Menus.
ja: ナビゲーションメニューのレイアウトを選択。

en: Normal Outline Style
ja: 標準アウトラインスタイル

en: Citation Referents Layout
ja: 引用参照先レイアウト

en: Determine the default layout for the Source Page's Citation Referents section
ja: ソースページの引用参照セクションのデフォルトレイアウトを決定する

en: Include ancestor's tree
ja: 祖先ツリーも含める

en: Whether to include an ancestor graph on each individual page
ja: 各個人ページに祖先グラフを含めるかどうか

en: Add previous/next
ja: 前へ/次へ を追加

en: Add previous/next to the navigation bar.
ja: ナビゲーションバーに 前へ/次へ を追加。

en: This is a secure site (https)
ja: 安全なサイト (https)

en: Whether to use http:// or https://
ja: http:// と https:// のどちらを使用するか

en: Extra pages
ja: 追加ページ

en: Extra page name
ja: 追加ページ名

en: Your extra page name like it is shown in the menubar
ja: このような追加ページ名はメニューバーに表示されます

en: Your extra page path
ja: 追加ページパス

en: Your extra page path without extension
ja: 拡張子無しの追加ページパス

en: Sort all children in birth order
ja: 全ての子供を誕生日順にソート

en: Whether to display children in birth order or in entry order?
ja: 子供を誕生日順と登録順のどちらで表示するか。

en: Do we display coordinates in the places list?
ja: 場所リストに座標を表示するgramps.mo

en: Whether to display latitude/longitude in the places list?
ja: 場所リストに緯度/経度を表示するかどうか。

en: Sort places references either by date or by name
ja: 場所参照を名前でソートする

en: Sort the places references by date or by name. Not set means by date.
ja: 場所参照を日付か名前でソート。選択しない場合は日付でソートします。

en: Graph generations
ja: グラフの世代数

en: The number of generations to include in the ancestor graph
ja: 祖先グラフに含める世代の数

en: Page Generation
ja: ページ生成

en: Home page note
ja: ホームページノート

en: A note to be used on the home page
ja: ホームページに使用するノート

en: Home page image
ja: ホームページ画像

en: An image to be used on the home page
ja: ホームページに使用する画像

en: Introduction note
ja: 紹介ノート

en: A note to be used as the introduction
ja: 紹介に使われるノート

en: Introduction image
ja: 紹介画像

en: An image to be used as the introduction
ja: 紹介に使われる画像

en: Publisher contact note
ja: 発行者のコンタクトノート

en: A note to be used as the publisher contact.
    If no publisher information is given,
    no contact page will be created
ja: 発行者のコンタクト情報として使用されるノート。
    発行者情報が含まれない場合は、
    コンタクトページは作成されません

en: Publisher contact image
ja: 発行者のコンタクト画像

en: An image to be used as the publisher contact.
    If no publisher information is given,
    no contact page will be created
ja: 発行者のコンタクト情報として使用される画像。
    発行者情報が含まれない場合は、
    コンタクトページは作成されません

en: HTML user header
ja: HTML ユーザーヘッダ

en: A note to be used as the page header
ja: ページヘッダとしての使用されるノート

en: HTML user footer
ja: HTML ユーザーフッタ

en: A note to be used as the page footer
ja: ページフッタとして使用されるノート

en: Images Generation
ja: 画像生成

en: Include images and media objects
ja: 画像とメディアオブジェクトを含める

en: Whether to include a gallery of media objects
ja: メディアオブジェクトギャラリーを含めるかどうか

en: Include unused images and media objects
ja: 未使用の画像とメディアオブジェクトを含める

en: Whether to include unused or unreferenced media objects
ja: 未使用あるいは参照されていないメディアオブジェクトを含めるかどうか

en: This option allows you to create only thumbnail images instead of the full-sized images on the Media Page. This will allow you to have a much smaller total upload size to your web hosting site.
ja: このオプションを選択すると、メディアページにはフルサイズ画像の代わりにサムネイルサイズの画像のみ作成されます。これによってウェブホストにアップロードするサイズを大幅に小さくすることができます。

en: Max width of initial image
ja: 初期画像の最大幅

en: Max height of initial image
ja: 初期画像の最大高さ

en: This allows you to set the maximum height of the image shown on the media page. Set to 0 for no limit.
ja: メディアページに表示する画像の最大高さを設定できます。0すると無制限になります。

en: Include download page
ja: ダウンロードしたページを含む

en: Whether to include a database download option
ja: データベースダウンロードオプションを含むかどうか

en: Download Filename
ja: ダウンロードファイル名

en: File to be used for downloading of database
ja: データベースのダウンロードに使用されるファイル

en: Description for download
ja: ダウンロードの説明

en: Smith Family Tree
ja: スミスの家系図

en: Give a description for this file.
ja: このファイルの記述。

en: Johnson Family Tree
ja: ジョンソンの家系図

en: Advanced Options
ja: 高度なオプション

en: Character set encoding
ja: 文字セットエンコーディング

en: The encoding to be used for the web files
ja: ウェブファイルに使用されるエンコーディング

en: Include link to active person on every page
ja: 全てのページにアクティブな人物へのリンクを含む

en: Include a link to the active person (if they have a webpage)
ja: アクティブな人物へのリンクを含む (ウェブサイトがある場合)

en: Include a column for birth dates on the index pages
ja: インデックスページに誕生日欄を表示する

en: Whether to include a birth column
ja: 誕生欄を表示するかどうか

en: Include a column for death dates on the index pages
ja: インデックスページに死亡日欄を表示する

en: Whether to include a death column
ja: 死亡欄を表示するかどうか

en: Include a column for partners on the index pages
ja: インデックスページにパートナー欄を表示する

en: Whether to include a partners column
ja: パートナー欄を表示するかどうか

en: Include a column for parents on the index pages
ja: インデックスページに親の欄を表示する

en: Whether to include a parents column
ja: 親の欄を表示するかどうか

en: Include half and/ or step-siblings on the individual pages
ja: 異父/母や継親の兄弟姉妹を個人のページに表示する

en: Whether to include half and/ or step-siblings with the parents and siblings
ja: 異父/母や継親の兄弟姉妹を親と兄弟姉妹に表示するかどうか

en: Include family pages
ja: 家族ページを含む

en: Whether or not to include family pages.
ja: 家族ページを表示するかどうか。

en: Include event pages
ja: イベントページをインクルード

en: Add a complete events list and relevant pages or not
ja: 完全なイベントリストと関連するページを追加するかどうか

en: Include places pages
ja: 場所ページを含む

en: Whether or not to include the places Pages.
ja: 場所ページを表示するかどうか。

en: Include sources pages
ja: ソースページを表示

en: Whether or not to include the sources Pages.
ja: ソースページを表示するかどうか。

en: Include repository pages
ja: レポジトリページをインクルード

en: Whether or not to include the Repository Pages.
ja: レポジトリページを表示するかどうか。

en: Include GENDEX file (/gendex.txt)
ja: GENDEX ファイルをインクルード (/gendex.txt)

en: Whether to include a GENDEX file or not
ja: GENDEX ファイルを含むかどうか

en: Include address book pages
ja: 連絡帳ページを含む

en: Include the statistics page
ja: 統計ページを含む

en: Whether or not to add statistics page
ja: 統計ページを追加するかどうか

en: Place Map Options
ja: 場所マップオプション

en: Map Service
ja: 地図サービス

en: Choose your choice of map service for creating the Place Map Pages.
ja: 場所マップページを作成するための任意の地図サービスを選択。

en: Include Place map on Place Pages
ja: 場所ページに場所マップを表示

en: Whether to include a place map on the Place Pages, where Latitude/ Longitude are available.
ja: 緯度/経度が利用可能な場合に、場所ページに場所マップを表示するかどうか。

en: Include Family Map Pages with all places shown on the map
ja: 地図上に全ての場所が表示された家族地図ページを含む

en: Whether or not to add an individual page map showing all the places on this page. This will allow you to see how your family traveled around the country.
ja: ページ上の全ての場所を表示する個人ページマップを追加するかどうか。家族がどのように国を移動したかを見ることができます。

en: Family Links
ja: 家族のリンク

en: Markers
ja: マーカー

en: Google/ FamilyMap Option
ja: Google/ 家族マップ オプション

en: Select which option that you would like to have for the Google Maps Family Map pages...
ja: Google家族マップページに使用したいオプションを選択…

en: Google maps API key
ja: Googleマップ APIキー

en: The API key used for the Google maps
ja: Googleマップに使用するAPIキー

en: Do we include these pages in a cms web ?
ja: CMSウェブにこれらのページを表示しますか?

en: Where do you place your web site ? default = /NAVWEB
ja: あなたのウェブサイトをどこに置きますか? デフォルト= /NAVWEB

en: Do we include the web calendar ?
ja: ウェブカレンダーを表示しますか?

en: Where do you place your web site ? default = /WEBCAL
ja: あなたのウェブサイトをどこに置きますか? デフォルト= /WEBCAL

en: Creating individual pages
ja: 個人のページを作成

en: Surnames %(surname)s beginning with letter %(letter)s
ja: 頭文字 %(letter)s の姓 %(surname)s

en: Place Title
ja: 場所のタイトル

en: Call Name
ja: 呼び名

en: Nick Name
ja: ニックネーム

en: Age at Death
ja: 死亡年齢

en: Stepfather
ja: 継父

en: Stepmother
ja: 継母

en: Not siblings
ja: 兄弟姉妹ではない

en: Relation to the center person
ja: 中心の人物との関係

en: Relation to main person
ja: メインの人物との関係

en: Relation within this family (if not by birth)
ja: この家族内の関係 (出生によらない場合)

en: Creating place pages
ja: 場所ページの作成

en: Place Name | Name
ja: 場所の名前 | 名前

en: Places beginning with letter %s
ja: 頭文字 %s の場所

note: section title
en: Place Map
ja: 場所マップ

note: set progress bar pass for Repositories
en: Creating repository pages
ja: レポジトリページの作成

en: Repository |Name
ja: レポジトリ | 名前

en: Creating source pages
ja: ソースページの作成

en: Source Name|Name
ja: 姓 | 名前

en: Publication information
ja: 発行情報

en: Database overview
ja: データベース概要

en: Number of People
ja: 人物の数

en: Surnames beginning with letter %s
ja: 頭文字 %s の姓

note: _('translation') Number of directory levels up to get to self.html_dir / root Number of directory levels up to get to root generate progress pass for "Year At A Glance"
en: Web Calendar Report
ja: Webカレンダーレポート

en: Calculating Holidays for year %04d
ja: %04d 年の祝日を計算

en: Created for %(author)s
ja: %(author)s 向けに作成

note: Add a link for year_glance() if requested
en: Year Glance
ja: 年のまとめ

en: Full year at a Glance
ja: 年間カレンダー

en: Formatting months ...
ja: 月の書式をフォーマットしています...

en: Creating Year At A Glance calendar
ja: 一覧カレンダーを作成しています

note: page title
en: %(year)d, At A Glance
ja: %(year)d, 一覧

en: %(spouse)s and %(person)s
ja: %(spouse)s と %(person)s

en: Calendar Title
ja: カレンダーのタイトル

en: My Family Calendar
ja: 私の家族カレンダー

en: The title of the calendar
ja: このカレンダーのタイトル

en: Content Options
ja: コンテンツオプション

en: Create multiple year calendars
ja: 複数年カレンダーの作成

en: Whether to create Multiple year calendars or not.
ja: 複数年カレンダーを作成するかどうか。

en: Start Year for the Calendar(s)
ja: カレンダーの開始年

en: Enter the starting year for the calendars between 1900 - 3000
ja: カレンダーの開始年を1900年から3000年の間で入力

en: End Year for the Calendar(s)
ja: カレンダーの終了年

en: Enter the ending year for the calendars between 1900 - 3000.
ja: カレンダーの終了年を1900年から3000年の間で入力。

en: Holidays will be included for the selected country
ja: 選択した国/地域の祝日が含まれます

en: Home link
ja: ホームリンク

en: The link to be included to direct the user to the main page of the web site
ja: ウェブサイトのメインページへジャンプするためのリンク

en: Jan - Jun Notes
ja: 1月 - 6月のノート

en: January Note
ja: 1月のノート

en: The note for the month of January
ja: 1月に対するノート

en: February Note
ja: 2月のノート

en: The note for the month of February
ja: 2月に対するノート

en: March Note
ja: 3月のノート

en: The note for the month of March
ja: 3月に対するノート

en: April Note
ja: 4月のノート

en: The note for the month of April
ja: 4月に対するノート

en: May Note
ja: 5月のノート

en: The note for the month of May
ja: 5月に対するノート

en: June Note
ja: 6月のノート

en: The note for the month of June
ja: 6月に対するノート

en: Jul - Dec Notes
ja: 7月 - 12月のノート

en: July Note
ja: 7月のノート

en: The note for the month of July
ja: 7月に対するノート

en: August Note
ja: 8月のノート

en: The note for the month of August
ja: 8月に対するノート

en: September Note
ja: 9月のノート

en: The note for the month of September
ja: 9月に対するノート

en: October Note
ja: 10月のノート

en: The note for the month of October
ja: 10月に対するノート

en: November Note
ja: 11月のノート

en: The note for the month of November
ja: 11月に対するノート

en: December Note
ja: 12月のノート

en: The note for the month of December
ja: 12月に対するノート

en: Create one day event pages for Year At A Glance calendar
ja: 一覧カレンダーにイベント日のページを作成

en: Whether to create one day pages or not
ja: 日のページを作成するかどうか

en: Include birthdays in the calendar
ja: カレンダー上で誕生日を含める

en: Include anniversaries in the calendar
ja: カレンダーに記念日を含める

en: Include death dates
ja: 死亡日を含む

en: Include death anniversaries in the calendar
ja: カレンダーに命日を含める

en: Whether to link data to web report or not
ja: ウェブレポートへデータをリンクするかどうか

en: Link prefix
ja: リンクのプレフィックス

en: %s old
ja: %s 古い

en: death
ja: 死亡

en: {couple}, {years} year anniversary | {couple}, {years} year anniversary
ja[0]: {couple}, {years} 年記念
ja[1]: {couple}, {years} 年記念

en: Narrated Web Site
ja: Narrated のウェブサイト

en: Produces web (HTML) pages for individuals, or a set of individuals
ja: 個人、または複数の個人のためのウェブ (HTML) ページを制作

en: Produces web (HTML) calendars.
ja: ウェブ (HTML) カレンダーを制作。

note: id, user selectable?, translated_name, option name, fullpath, navigation target name, images, javascript "default" is used as default default style sheet in the options Basic Ash style sheet
en: Basic-Ash
ja: 基本-灰

note: Basic Cypress style sheet
en: Basic-Cypress
ja: 基本-サイプレス

note: basic Lilac style sheet
en: Basic-Lilac
ja: 基本-ライラック

note: basic Peach style sheet
en: Basic-Peach
ja: 基本-ピーチ

note: basic Spruce style sheet
en: Basic-Spruce
ja: 基本-スプルース

note: Mainz style sheet with its images
en: Mainz
ja: マインツ

note: Nebraska style sheet
en: Nebraska
ja: ネブラスカ

note: no style sheet option
en: No style sheet
ja: スタイルシートなし
