GRAMPS 3.0 - en to sq translation catalogue (2545 entries)

en: Manage genealogical information, perform genealogical research and analysis
sq: Menaxho informacione gjenalogjike,bëj analiza dhe hulumtim gjenealogjik

en: GeneWeb source file
sq: GeneWeb skedar burimor

en: Canada
sq: Kanada

en: France
sq: Franca

note: Make upper case of translaed country so string search works later
en: Sweden
sq: Suedia

en: United States of America
sq: Shtetet e Bashkuara të Amerikës

note: We have to construct the line elements together, to avoid insertion of blank spaces when print on the same line is used ------------------------------------------------------------------------- constants
en: Family Tree
sq: Pema Pamiljare

en: Database is locked, cannot open it!
sq: Baza e të dhënave është e bllokuar, nuk mund të hapet!

en: Database needs recovery, cannot open it!
sq: Baza e të dhënave ka nevojë të rikuperohet, nuk mund të hapet!

en: Unavailable
sq: Nuk është i mundshëm

en: Path
sq: Shteg

en: Starting Import, %s
sq: Fillimi i importit, %s

en: Import finished...
sq: Importi përfundoi...

note: Create a new database
en: Importing data...
sq: Importimi i të dhënave...

en: Never
sq: Asnjëher

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Locked by %s
sq: E bllokuar nga: %s

note: allow deferred translation of attribute UI strings Pro-Gen has a text field for the date. It can be anything (it should be dd-mm-yyyy), but we have seen: yyyy mm-yyyy before yyyy dd=mm-yyyy  (typo I guess) 00-00-yyyy oo-oo-yyyy dd-mm-00 (does this mean we do not know about the year?) Function tries 
en: Unknown
sq: E panjohur

en: Low level database corruption detected
sq: Zbulim i dëmtimit e bazës së të dhënave të nivelit të ulët.

en: Read only database
sq: Lexo vetëm bazën e të dhënave

en: You do not have write access to the selected file.
sq: Nuk keni të drejtë të shkruani skedarët e përzgjedhur.

en: Cannot open database
sq: Nuk mund të hap bazën e të dhënave

en: Could not open file: %s
sq: Nuk mund të hap skedarin: %s

en: Could not load a recent Family Tree.
sq: Nuk mund të ngarkojë Pemën e fundit Familjare

en: Error detected in database
sq: Gabim i zbuluar në bazën e të dhënave

en: Missing Given Name
sq: Mungon emri i dhënë

en: Missing Record
sq: Mungon regjistrimi

en: Missing Surname
sq: Mbiemri mungon

en: Private Record
sq: Regjistrim konfidencial

note: enable a simple CLI test to see if the datestrings exist TRANSLATORS: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: localized lexeme inflections||January
sq: janar

en: localized lexeme inflections||February
sq: shkurt

en: localized lexeme inflections||March
sq: mars

en: localized lexeme inflections||April
sq: prill

en: localized lexeme inflections||May
sq: maj

en: localized lexeme inflections||June
sq: qershor

en: localized lexeme inflections||July
sq: korrik

en: localized lexeme inflections||August
sq: gusht

en: localized lexeme inflections||September
sq: shtator

en: localized lexeme inflections||October
sq: tetor

en: localized lexeme inflections||November
sq: nëntor

en: localized lexeme inflections||December
sq: dhjetor

note: TRANSLATORS: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: localized lexeme inflections - short month form||Jan
sq: Jan

en: localized lexeme inflections - short month form||Feb
sq: Shk

en: localized lexeme inflections - short month form||Mar
sq: Mar

en: localized lexeme inflections - short month form||Apr
sq: Pri

en: localized lexeme inflections - short month form||May
sq: Maj

en: localized lexeme inflections - short month form||Jun
sq: Qer

en: localized lexeme inflections - short month form||Jul
sq: Kor

en: localized lexeme inflections - short month form||Aug
sq: Gsh

en: localized lexeme inflections - short month form||Sep
sq: Sht

en: localized lexeme inflections - short month form||Oct
sq: Tet

en: localized lexeme inflections - short month form||Nov
sq: Nën

en: localized lexeme inflections - short month form||Dec
sq: Dhj

en: Sunday
sq: e diel

en: Monday
sq: e hënë

en: Tuesday
sq: e martë

en: Wednesday
sq: e mërkurë

en: Thursday
sq: e enjte

en: Friday
sq: e premte

en: Saturday
sq: e shtunë

en: Add child to family
sq: Shto fëmijën familjes

en: Remove child from family
sq: Largo fëmijën nga familja

en: Remove Family
sq: Zhvendos Familje

en: Remove father from family
sq: Largo babain nga familja

en: Remove mother from family
sq: Largo nënën nga familja

en: _Undo %s
sq: _Zhbëj %s

en: _Redo %s
sq: _Ribëj %s

en: Number of families
sq: Numri i familjeve

en: Given
sq: E dhënë

en: given
sq: i dhënë

note: 2=double underline
en: surname
sq: mbiemri

en: suffix
sq: sufiksi

en: initials
sq: inicijale

en: patronymic
sq: patronimik

en: prefix
sq: prefiksi

en: General filters
sq: Filtra të përgjithshëm

en: Date:
sq: Data:

en: Event filters
sq: Filter të Ngjarjeve

en: Text:
sq: Tekst:

en: Substring:
sq: Nënlidhje:

en: Reference count must be:
sq: Duhet të bëhet numërimi i referencave:

en: Reference count:
sq: Numrimi i referencave:

en: Source ID:
sq: ID e burimit:

en: Filter name:
sq: Filtër emër:

en: Source filter name:
sq: Emri filtër i burimit:

en: Miscellaneous filters
sq: Filter të ndryshëm

en: No description
sq: Nuk ka përshkrim

en: Title:
sq: Titulli:

en: Author:
sq: Autori:

en: Abbreviation:
sq: Shkurtesa:

en: Publication:
sq: Botimi:

en: Sources matching parameters
sq: Burimi që i përputhet parametrave

en: Every event
sq: Cdo ngjarje

en: Matches every event in the database
sq: Përputh çdo ngjarje në bazën e të dhënave

en: Events marked private
sq: Ngjarje të shënuara si privat

en: Matches events that are indicated as private
sq: Përputh ngjarje që shfaqen si private

en: Value:
sq: Vlera:

en: Event type:
sq: Tipi i ngjarjes:

en: Place:
sq: Vendi:

en: Description:
sq: Përshkrimi:

en: Event with <Id>
sq: Ngjarje me <Id>

en: Events having notes containing <substring>
sq: Ngjaje me shënime që përmbajnë <substrings>

en: Matches events whose notes contain text matching a substring
sq: Përputh ngjarje shënimet e të cilave përmabjnë tekst që i përputhet një nënvargu

en: Matches events whose notes contain text matching a regular expression
sq: Përputh ngjarje shënimet e të cilëve përmbajnë tekst që përputhet me një shprehje të zakonshme

en: Events with a reference count of <count>
sq: Ngjarje me njehsim të referencës së <count>

en: Matches events with a certain reference count
sq: Përputh ngjarje me njehsim të caktuar të referencës

en: Events matching the <filter>
sq: Ngjarje që i përputhen <filter>

en: Matches events matched by the specified filter name
sq: Përputh ngjarje që janë përputhur nga emër filtër i caktuar

en: Include Family events:
sq: Përfshin ngjarje familjare:

note: filters of another namespace, name may be same as caller!
en: Person filter name:
sq: Emri filtër i personit:

en: Events of persons matching the <person filter>
sq: Ngjarje të personit që i përputhet <person filter>

en: Matches events of persons matched by the specified person filter name
sq: Përputh njgarje të personave që janë tërputhur nga emra filtër të caktuar të personave

en: Events with source matching the <source filter>
sq: Ngjarje me burim që i përputhet <source filter>

en: Matches events with sources that match the specified source filter name
sq: Përputh ngjarje me burime që përputhen me me emrin filtër të caktuar

en: Every family
sq: Cdo familje

en: Matches every family in the database
sq: Përputh çdo familje në bazën e të dhënave

en: Person ID:
sq: ID e personit:

en: Child filters
sq: Filtra fëmijë

en: Families with child with the <name>
sq: Familje me fëmij me <name>

en: Matches families where child has a specified (partial) name
sq: Përputh familje ku fëmiu ka një emër të caktuar (të pjesshëm)

en: Families marked private
sq: Familje të shënuara si privat

en: Matches families that are indicated as private
sq: Përputh njerëz që shfaqen si privat

en: Father filters
sq: Filtra baba

en: Families with father with the <name>
sq: Familje me baba me <name>

en: Matches families whose father has a specified (partial) name
sq: Përputh familje babai i të cilëve ka një emër të caktuar (të pjesshëm)

en: Family attribute:
sq: Atribut familjar:

en: Families with the family <attribute>
sq: Familje me <attribute> familjare

en: Matches families with the family attribute of a particular value
sq: Përputh familje me atribut familjar të një vlere të veçantë

en: Family event:
sq: Ngjarje famljare:

en: Families with the <event>
sq: Familje me <ngjarje>

en: Matches families with an event of a particular value
sq: Përputh familje me një ngjarje të një vlere të veçantë

en: Family with <Id>
sq: Familje me <Id>

en: Families having notes containing <substring>
sq: Familje që kanë shënime që përmbajnë <substrings>

en: Matches families whose notes contain text matching a substring
sq: Përputh familje shënmet e të cilëve përmbajnë tekst që i përputhet një nënvargu

en: Matches families whose notes contain text matching a regular expression
sq: Përputh familje shënimet e të cilëve përmbajnë tekst që përputhet me një shprehje të zakonshme

en: Relationship type:
sq: Tipi i marrëdhënieve:

en: Inclusive:
sq: Përfshij:

en: Bookmarked families
sq: Familje në librin e shënimeve

en: Matches the families on the bookmark list
sq: Përputh njerëz në listën e librit të shënimeve

en: Families matching the <filter>
sq: Familje që përputhen me <filter>

en: Matches families matched by the specified filter name
sq: Përputh familje që janë t përputhura nga emëri filtër i caktuar

en: Mother filters
sq: Filtra nënë

en: Families with mother with the <name>
sq: Familje me nënë me <name>

en: Matches families whose mother has a specified (partial) name
sq: Përputh familje nëna e të cilëve ka një emër të caktuar (të pjesshëm)

en: Families with child matching the <regex_name>
sq: Familje me fëmijë që i përputhet <regex_name>

en: Families with father matching the <regex_name>
sq: Familje me baba që i përputhet <regex_name>

en: Matches families whose father has a name matching a specified regular expression
sq: Përputh familje babai i të cilëve ka një emër që përputhet me një shprehje të caktuar të zakonshme

en: Families with mother matching the <regex_name>
sq: Familje me nënë që i përputhet <regex_name>

en: Matches families whose mother has a name matching a specified regular expression
sq: Përputh familje nëna e të cilëve ka një emër që përputhet me një shprehje të caktuar të zakonshme

en: Families with any child matching the <name>
sq: Familje me ndonjë fëmijë që i përputhet <name>

en: Matches families where any child has a specified (partial) name
sq: Përputh familje ku cilido fëmi ka një emër të caktuar (të pjesshëm)

en: Families with father matching the <name>
sq: Familje me baba që i përputhet <name>

en: Families with mother matching the <name>
sq: Familje me nënë që i përputhet <name>

en: Every media object
sq: Cdo media objekt

en: Matches every media object in the database
sq: Përputh çdo media objekt në bazën e të dhënave

en: Media object with <Id>
sq: Media objekt me <Id>

en: Type:
sq: Tipi:

en: Path:
sq: Shtegu:

en: Media objects matching parameters
sq: Media objekte që i përputhen me parametrave

en: Matches media objects with particular parameters
sq: Përputh media objekte me parametra të caktuar

en: Media objects having notes containing <substring>
sq: Media objekte me shënime që përmbajnë <nënvargje>

en: Matches media objects whose notes contain text matching a substring
sq: Përputh media objekte shënimet e të cilave përmbajnë tekst që përputhet me një nënvarg

en: Matches media objects whose notes contain text matching a regular expression
sq: Përputh media objekte shënimet e të cilave përmbajnë tekst që përputhet me një shprehje të zakonshme

en: Media objects with a reference count of <count>
sq: Media objekte me njehsim të referencë të <count>

en: Matches media objects with a certain reference count
sq: Përzgjedh media objekte me njehsim të caktuar të referencës

en: Media objects matching the <filter>
sq: Media objekte që i përputhen <filter>

en: Matches media objects matched by the specified filter name
sq: Përputh media objekte që janë tpërputhur me emër të caktuar filtër

en: Media objects marked private
sq: Media objekte të shënuara si private

en: Matches Media objects that are indicated as private
sq: Përputh media objekte që shfaqen si private

en: Every note
sq: Cdo shënim

en: Matches every note in the database
sq: Përputh çdo shënim në bazën e të dhënave

en: Note with <Id>
sq: Shënim me <Id>

en: Note type:
sq: Tipi i shënimeve:

en: Notes matching parameters
sq: Shënime që prputhen me parametra

en: Matches Notes with particular parameters
sq: Përputh Shënime me parametra të veçantë

en: Notes with a reference count of <count>
sq: hënime me njehsim të referencë të <count>

en: Matches notes with a certain reference count
sq: Përputh shënime me njehsim t caktuar të referencës

en: Notes matching the <filter>
sq: Shnime që i përputhen <filter>

en: Matches notes matched by the specified filter name
sq: Përputh shënime që janë përputhur me emër të caktuar filtër

en: Notes containing <substring>
sq: Shënime që përmbajnë <substrings>

en: Notes marked private
sq: Shënime të shënuara si private

en: Matches notes that are indicated as private
sq: Përputh shënime që shfaqen si private

en: Relationship filters
sq: Filtra të marrëdhënieve

en: Disconnected people
sq: Njerëz të ndarë

en: Matches people that have no family relationships to any other person in the database
sq: I përputhet njerëzve që nuk kanë marrëdhënie familjare me ansjë person tjetër në bazën e të dhënave

en: Everyone
sq: Të gjithë

en: Matches everyone in the database
sq: Prputhet me të gjithë në bazën e të dhënave

en: Families with incomplete events
sq: Familje me ngjarje jo të papërfunduara

en: Matches people with missing date or place in an event of the family
sq: Përputhet me njerëz me data ose vende që mungojnë në një ngjarje të një familjeje

en: Personal attribute:
sq: Atribut personal:

en: People with the personal <attribute>
sq: Njerëz me <attribute> personal

en: Matches people with the personal attribute of a particular value
sq: I përputhet njerëzve me atribut personal të një vlere të veçantë

en: People with the <birth data>
sq: Njerëz me <të dhëna për lindjen>

en: Matches people with birth data of a particular value
sq: I përputhet njerëzve me data të lindjes të vlerave të veçantë

en: People with a common ancestor with <person>
sq: Njerëz me paraardhës të pëbashkët me <personin>

en: Ancestral filters
sq: Filtra për paraardhësit

en: Matches people that have a common ancestor with a specified person
sq: I përputhet njerëzve që kanë parrardhës të përbashkët me një person të caktuar

en: People with a common ancestor with <filter> match
sq: Njerëz me paraardhës të përbashkët me përputhshmëri të <filtrit>

en: Matches people that have a common ancestor with anybody matched by a filter
sq: I përputhet njerëzve që kanë paraardhës të përbashkët me cilindo që përputhet nga një filtër

en: People with the <death data>
sq: Njerëz me <të dhëna nga vdekja>

en: Matches people with death data of a particular value
sq: I përputhet njerëzve me të dhëna për vdekje të një vlere të veçantë

en: Personal event:
sq: Ngjarje personale:

en: People with the personal <event>
sq: Njerëz me <ngjarje> personale

en: Matches people with a personal event of a particular value
sq: I përputhet njerëzve me ngjarje personale të një vlere të veçantë

en: People with the family <attribute>
sq: Njerëz me <atribute> familjare

en: Matches people with the family attribute of a particular value
sq: I përputhet njerëzve me atribut familjar të një vlere të veçantë

en: People with the family <event>
sq: Njerëz me <ngjarje> familjare

en: Matches people with a family event of a particular value
sq: I përputhet njerëzve me një ngjarje familjare të një vlere të veçantë

en: Given name:
sq: Emri i dhënë:

en: person|Title:
sq: personi|Titulli:

en: Suffix:
sq: Prapashtesa:

en: Call Name:
sq: Emri Thirës:

en: Prefix:
sq: Parashtesa:

en: Patronymic:
sq: Patronim:

en: People with the <name>
sq: Njerëz me <emër>

en: Matches people with a specified (partial) name
sq: I përputhet njerëzve me emra të përcaktuar (të pjesshëm)

en: People having notes containing <substring>
sq: Njerëz me shënime që përmbajnë <nënvargje>

en: Matches people whose notes contain text matching a substring
sq: I përputhet njerëzve shënimet e të cilëve përmbajnë tekst që i përputhet një nënvargu

en: Matches people whose notes contain text matching a regular expression
sq: I përputhet njerëzve shënimet e të cilëve përmbajnë tekst që përputhet me shprehjet e zakonshme

en: Number of relationships:
sq: Numri i marrëdhënieve:

en: Number of children:
sq: Numri i fëmijëve:

en: People with the <relationships>
sq: Njerëz me <marrëdhënie>

en: Matches people with a particular relationship
sq: I përputhet njerëzve me një marrëdhënie të veçantë

en: Family filters
sq: Filtra familjar

en: Name:
sq: Emri:

en: People with the <source>
sq: Njerëz me <burimin>

en: Matches people who have a particular source
sq: I përputhet njerëzve të cilët kanë një burim të veçantë

en: Case sensitive:
sq: Rast sensitiv:

en: People with records containing <substring>
sq: Njerëz me shënime që përmbajnë <nënvargje>

en: Matches people whose records contain text matching a substring
sq: I përputhet njerëzve shënimet e të cilëve përmbajnë tekst që përputhet me një nënvarg

en: People with unknown gender
sq: Njerëz me gjini të panjohur

en: Matches all people with unknown gender
sq: I përputhet të gjith njerëzve me gjini të panjohur

en: Adopted people
sq: Njerëz të adoptuar

en: Matches people who were adopted
sq: Përputh njerëz të cilët janë të adoptuar

en: People with children
sq: Njerëz me fëmijë

en: Matches people who have children
sq: Përputh njerëz të cilët kanë fëmijë

en: People with incomplete names
sq: Njerëz me emra jo të plotë

en: Matches people with firstname or lastname missing
sq: Përputh njerëz të cilëve ju mungojnë emri ose mbiemri

en: Ancestors of <person>
sq: Paraardhës i <personit>

en: Matches people that are ancestors of a specified person
sq: Pëputh njerëz që janë paraardhës të personave të caktuar

en: Ancestors of <filter> match
sq: Paraardhës të përputhshmëris <filtër>

en: Matches people that are ancestors of anybody matched by a filter
sq: I përputhet njerëzve që janë paraardhës të çdonjërit që përputhet nga një filter

en: Bookmarked people
sq: Njerëz në shënimin e faqeve

en: Matches the people on the bookmark list
sq: Përputh njerëzit në listën e shënimit të faqeve

en: Children of <filter> match
sq: Fëmijë nga përputhja me <filtrin>

en: Matches children of anybody matched by a filter
sq: Përputh fëmijë të çdokujt që përputhet nga filtri

en: Home Person
sq: Person i parazgjedhur

en: Matches the Home Person
sq: Përputh personin e parazgjedhur

en: Descendant family members of <person>
sq: Pasardhës të anëtarëve të familjes së <person>

en: Descendant filters
sq: Filtra të pasardhësve

en: Matches people that are descendants or the spouse of a descendant of a specified person
sq: I përputhet njerëzve që janë pasardhës ose bashkëshort i një pasardhësi të një personi të caktuar

en: Descendants of <person>
sq: Pasardhës të <person>

en: Matches all descendants for the specified person
sq: Përputh të gjith pasardhësit për personin e caktuar

en: Descendants of <filter> match
sq: Pasardhës të përputhshmërisë <filter>

en: Matches people that are descendants of anybody matched by a filter
sq: Përputh njerëz që janë pasardhës i çdonjërit që përputhet nga një filtër

en: Females
sq: Femra

en: Matches all females
sq: Përputh të gjitha femrat

en: Number of generations:
sq: Numri i gjeneratave:

en: Ancestors of <person> not more than <N> generations away
sq: Paraardhës të <person> jo më shumë se <N> gjenerata larg

en: Matches people that are ancestors of a specified person not more than N generations away
sq: Përputh njerëz që janë paraardhës të një personi të caktuar jo më shumë se N gjenerata larg

en: Ancestors of bookmarked people not more than <N> generations away
sq: Paraardhësit e njerëzve në shënimin e faqeve jo më shumë se <N> gjenerata larg

en: Matches ancestors of the people on the bookmark list not more than N generations away
sq: Përputh paraardhësit e njerëzve në listën e shënimit të faqeve jo më shumë se N gjenerata larg

en: Ancestors of the Home Person not more than <N> generations away
sq: Paraardhës të personit të parazgjedhur jo më shumë se <N> gjenerata larg

en: Matches ancestors of the Home Person not more than N generations away
sq: Përputh paraardhës të personit të parazgjedhur jo më shumë se N gjenerata larg

en: Descendants of <person> not more than <N> generations away
sq: Pasardhës të <person> jo më shumë se <N> gjenerata larg

en: Matches people that are descendants of a specified person not more than N generations away
sq: Përputh njerëz që janë pasardhës të një personi të caktuar jo më shumë se N gjenerata larg

note: ------------------------- ###############################
en: Males
sq: Meshkuj

en: Matches all males
sq: Përputh të gjith meshkujt

en: Ancestors of <person> at least <N> generations away
sq: Paraardhë të <person> së paku <N> gjenreatave larg

en: Matches people that are ancestors of a specified person at least N generations away
sq: Përputh njerëz që janë paraardhë të një personi të caktuar së paku N gjenrata larg

en: Descendants of <person> at least <N> generations away
sq: Pasardhës të <person> së paku <N> gjeneratave larg

en: Matches people that are descendants of a specified person at least N generations away
sq: Përputh njerëz që janë pasardhës të një personi të caktuar së paku N gjenerata larg

en: Parents of <filter> match
sq: Prind nga <filtër> përputhja

en: Matches parents of anybody matched by a filter
sq: Përputh prind të çdokujt që përputhen nga një filtër

en: Siblings of <filter> match
sq: Motra/Vëllezër të përputhjes <filtër>

en: Matches siblings of anybody matched by a filter
sq: Përputh motra/vëllezër të çdokujt që përputhen nga një filtër

en: Spouses of <filter> match
sq: Bashkëshort të përputhjes <filtër>

en: Matches people married to anybody matching a filter
sq: Përputh njerëz të martuar me çdonjërin që përputhen me një filtër

en: Witnesses
sq: Dëshmitarë

en: Matches people who are witnesses in any event
sq: Përputh njerëz të cilët janë dëshmitarë në çdo ngjarje

en: Event filter name:
sq: Emri filtër i ngjarjes:

en: Persons with events matching the <event filter>
sq: Persona me ngjarje që përputhen me <event filter>

en: Matches persons who have events that match a certain event filter
sq: Përputh persona të cilët kanë ngjarje që pëputhen me një filtër të caktuar të ngjarjes

en: People matching the <filter>
sq: Njerëz që u përputhen <filtër>

en: Matches people matched by the specified filter name
sq: Përputh njerëz që janë të përputhur me emër filtër të caktuar

en: People missing parents
sq: Njerëz që ju mungojnë prindët

en: Matches people that are children in a family with less than two parents or are not children in any family.
sq: Përputh njerëz që janë fëmijë të një familje me më pak se dy prind ose nuk janë fëmijë të asnjë familje.

en: People with multiple marriage records
sq: Njerëz me regjistrime të shumfishta martesore

en: Matches people who have more than one spouse
sq: Përputh njerëz që kanë më shumë se një bashkëshort

en: People with no marriage records
sq: Njerëz që nuk janë të regjistruar për martesë

en: Matches people who have no spouse
sq: Përputh njerëz të cilët nuk kanë bashkëshort

en: People without a known birth date
sq: Njerëz pa data të lindjes

en: Matches people without a known birthdate
sq: Përputh njerëz pa data të lindjes

en: People marked private
sq: Njerëz të shënuar si privat

en: Matches people that are indicated as private
sq: Përputh njerëz që shfaqen si privat

en: People with incomplete events
sq: Njerëz me ngjarje të papërfunduara

en: Matches people with missing date or place in an event
sq: Përputh njerëz me data dhe vende që mungojnë në një ngjarje

en: On date:
sq: Në datë:

en: People probably alive
sq: Njerëz që mund të jenë gjallë

en: Matches people without indications of death that are not too old
sq: Përputh njerëz pa të dhëna për vdekje që nuk janë shumë të vjetër

en: Relationship path between <persons>
sq: Shteg i marrëdhënieve në mes të <persons>

en: Matches the ancestors of two persons back to a common ancestor, producing the relationship path between two persons.
sq: Përputh paraardhësit e dy personave duke u kthyer në paraardhës të përbashkët, duke krijuar një shteg të marrëdhënieve në mes të dy personave.

en: Relationship path between bookmarked persons
sq: Shteg i marrëdhënieve në mes të  peronave në librin e shënimeve

en: Matches the ancestors of bookmarked individuals back to common ancestors, producing the relationship path(s) between bookmarked persons.
sq: Përputh paraardhësit e dy personave në librin e shënimeve duke u kthyer në paraardhës të përbashkët, duke krijuar shteg (shtigje) të marrëdhënieve në mes të dy personave në shënimin e faqeve.

en: People matching the <name>
sq: Njerëzit lidhen me <emri>

en: Every place
sq: Cdo vend

en: Matches every place in the database
sq: Përputh çdo vend në bazën e të dhënave

en: Places matching parameters
sq: Vende që përputhen me parametrat

en: Matches places with particular parameters
sq: Përputh vende me parametra të caktuara

en: Place with <Id>
sq: Vend me <Id>

en: Places with no latitude or longitude given
sq: Vend pa gjërësi dhe gjatësi të dhënë

en: Position filters
sq: Filtra të Pozicionit

en: Places having notes containing <substring>
sq: Vende me shënime që përmbajnë <substrings>

en: Matches places whose notes contain text matching a substring
sq: Përputh vende shënimet e të cilëve përmbajnë tekst që i përputhet një nënvargu

en: Matches places whose notes contain text matching a regular expression
sq: Përputh vende shënimet e të cilëve përmbajnë tekst që i përputhet një nënvargu

en: City:
sq: Qyteti:

en: County:
sq: Qarku:

en: State:
sq: Shteti:

en: Country:
sq: Vendi:

en: ZIP/Postal Code:
sq: Kodi postal:

en: Church Parish:
sq: Famulli kishtar:

en: Latitude:
sq: Gjerësia:

en: Longitude:
sq: Gjatësia:

en: Rectangle height:
sq: Lartësia e drejtëkëndshit:

en: Rectangle width:
sq: Gjerësi e drejtëkëndshit:

en: Places in neighborhood of given position
sq: Vende në zonën e afërt të pozicionit të dhënë

en: Matches places with latitude or longitude positioned in a rectangle of given height and width (in degrees), and with middlepoint the given latitude and longitude.
sq: Përputh vende me gjerësi dhe gjatësi të vendosur në një trekëndësh të lartësisë dhe gjerësisë së dhënë (në shkallë), dhe me pikë mesi të gjerësisë dhe gjatësisë së dhënë

en: Places of events matching the <event filter>
sq: Vende të ngjarjeve që i përputhen <event filter>

en: Matches places where events happened that match the specified event filter name
sq: Përputh vende ku kanë ndodhur ngjarjet që i përputhen emirt filtër të caktuar

en: Places matching the <filter>
sq: Vend që përputhet me <filter>

en: Matches places matched by the specified filter name
sq: Përputh vende që janë përputhur nga emri filtër i caktuar

en: Places marked private
sq: Vende të shëuara si private

en: Matches places that are indicated as private
sq: Përputh vende që shfaqen si private

en: Every repository
sq: Cdo depo

en: Matches every repository in the database
sq: Përputh çdo depo në bazën e të dhënave

en: Repository with <Id>
sq: Depo me <Id>

en: Repositories having notes containing <substring>
sq: Depo me shënime që përmbajnë <nënvargje>

en: Matches repositories whose notes contain text matching a substring
sq: Përputh depo shënimet e të cilave përmbajnë tekst që përputhet me një nëvrag

en: Matches repositories whose notes contain text matching a regular expression
sq: Përputh depo shënimet e të cilave përmbajnë tekst që përputhet me një shprehje të zakonshme

en: Repositories with a reference count of <count>
sq: Depo me njehsim të referencës të <count>

en: Matches repositories with a certain reference count
sq: Prputh depo me njehsim të caktuar të referencës

en: Address:
sq: Adresa:

en: Repositories matching parameters
sq: Depo që përputhen me parametra

en: Matches Repositories with particular parameters
sq: Përputh Depo me parametra të veçantë

en: Repositories matching the <filter>
sq: Depo që përputhen me <filter>

en: Matches repositories matched by the specified filter name
sq: Përputh depo që janë të përputhutra nga emër i caktuar filtër

en: Repositories marked private
sq: Depo të shënuara si private

en: Matches repositories that are indicated as private
sq: Përputh depo që shfaqen si private

en: Every source
sq: Cdo burim

en: Matches every source in the database
sq: Përputh çdo burim në bazën e të dhënave

en: Source with <Id>
sq: Burim me <Id>

en: Sources having notes containing <substring>
sq: Burime me shënime që përmbajnë <substrings>

en: Matches sources whose notes contain text matching a substring
sq: Përputh burime shënimet e të cilave përmbajnë tekst që përputhet me një nënvarg

en: Matches sources whose notes contain text matching a regular expression
sq: Përputh burime shënimet e të cilave përmbajnë tekst që përputhet me një shprehje të zakonshme

en: Sources matching the <filter>
sq: Burime që përputhen me <filter>

en: Matches sources matched by the specified filter name
sq: Përputh burime që janë prputhur me emrin filtër të caktuar

en: Sources marked private
sq: Burime të caktuara si personale

en: Matches sources that are indicated as private
sq: Përputh burime që shfaqen si personale

note: We encounter a PLAC, having previously encountered an ADDR
en: Address
sq: Adresa

en: Private
sq: Personale

en: Notes
sq: Vërejtje

note: wrap it all up and return to its callers position 0 = translatable label, position 1 = column class position 2 = data
en: Date
sq: Data

en: Street
sq: Rruga

en: City
sq: Qyteti

en: County
sq: Qarku

en: State
sq: Shteti

en: Country
sq: Vendi

en: Phone
sq: Telefoni

en: Attribute
sq: Atribut

en: Value
sq: Vlera

en: Custom
sq: E përshtatur

en: Caste
sq: Kastë

note: 2 name (version)
en: Description
sq: Përshkrimi

en: Identification Number
sq: Numër dentifikimi

en: National Origin
sq: Nacionaliteti

en: Number of Children
sq: Numri i Fëmijëve

en: Social Security Number
sq: Numri i Sigurimit Sicial

en: Nickname
sq: Nofkë

en: Cause
sq: Shkaku

en: Agency
sq: Agjencioni

en: Age
sq: Mosha

en: Father's Age
sq: Mosha e Babait

en: Mother's Age
sq: Mosha e Nënës

en: Witness
sq: Dëshmitar

en: Occupation
sq: Profesioni

en: Child Reference
sq: Referenca e fëmijëve

en: None
sq: Asgjë

en: Birth
sq: Lindja

en: Adopted
sq: E adoptuar

en: Stepchild
sq: Fëmijë i Burrit/Gruas

en: Sponsored
sq: E sponzorizuar

en: Foster
sq: I Birësuar

note: 8
en: Citation
sq: Citat

en: Page
sq: Faqja

en: Confidence
sq: Konfidencë

note: 7
en: Source
sq: Burimi

note: ------------------------------------------------------------------------- Short hand function to return either the person's name, or an empty string if the person is None
en: unknown
sq: e panjohur

en: and
sq: dhe

en: Calendar
sq: Kalendar

en: Values
sq: Vlera

en: Text
sq: Teksti

en: calculated
sq: e llgaritur

en: about
sq: për

en: after
sq: pas

en: before
sq: para

en: range
sq: rradhë

en: span
sq: hapirë

note: 0 this order range above
en: Event
sq: Ngjarja

note: 5
en: Place
sq: Vendi

en: Attributes
sq: Atribute

en: Clergy
sq: Kler

en: Celebrant
sq: Kremtues

en: Aide
sq: Ndihmës

en: Bride
sq: Nuse

en: Groom
sq: Dhëndër

note: _FAMNAME = _("With %(namepartner)s (%(famid)s)") 1 get the family events
en: Family
sq: Familja

en: Residence
sq: Vendbanimi

en: Other
sq: Tjetër

en: Death
sq: Vdekja

en: Adult Christening
sq: Pagëzim i të Rriturve

en: Baptism
sq: Pagëzim

en: Blessing
sq: Bekim

en: Burial
sq: Varrim

en: Cause Of Death
sq: Shkaku i Vdekjes

en: Census
sq: Regjistrim i Përgjithshëm

en: Christening
sq: Pagëzim

en: Confirmation
sq: Miratim

en: Cremation
sq: Djegje

en: Degree
sq: Gradë

en: Education
sq: Arsimimi

en: Elected
sq: I zgjedhur

en: Emigration
sq: Emigrim

en: First Communion
sq: Bashkimi i Parë

en: Immigration
sq: Imigrim

en: Graduation
sq: Diplomim

en: Medical Information
sq: Informacion Mjekësor

en: Military Service
sq: Shërbim Ushtarak

en: Naturalization
sq: Marrja e Shtetësisë

en: Nobility Title
sq: Titull Fisnikërije

en: Number of Marriages
sq: Numri i Martesave

en: Ordination
sq: Renditja

en: Probate
sq: Verifikim Zyrtar

en: Property
sq: Prona

en: Religion
sq: Besimi

en: Retirement
sq: Pensionim

en: Will
sq: Testament

en: Marriage
sq: Martesa

en: Marriage Settlement
sq: Marrveshje Martesore

en: Marriage License
sq: Leje për Martesë

en: Marriage Contract
sq: Marrveshje Martesore

en: Marriage Banns
sq: Njoftime Martesore

en: Engagement
sq: Fejesa

en: Divorce
sq: Ndarje

en: Divorce Filing
sq: Kërkesë për ndarje

en: Annulment
sq: Anulim

en: Alternate Marriage
sq: Martesë Alternative

note: The parent may not be birth father in ths family, because it may be a step family. However, it will be odd to display the parent as anything other than "Father"
en: Father
sq: Babai

en: Mother
sq: Nëna

note: Go over children and build their menu
en: Children
sq: Fëmijë

en: Events
sq: Ngjarjet

en: Married
sq: I martuar

en: Unmarried
sq: I pamartuar

en: Civil Union
sq: Martesë Civile

note: Create the tree columns 0 selected?
en: Type
sq: Tipi

en: Endowment
sq: Ndihmë

en: Sealed to Parents
sq: I panjohur për Prindët

en: Sealed to Spouse
sq: I panjohur për Bashkëshortin/en

en: <No Status>
sq: <Nuk ka gjendje>

en: Canceled
sq: E anuluar

en: Child
sq: Fëmija

en: Cleared
sq: E hequr

en: Completed
sq: E përfunduar

en: Infant
sq: Foshnjë

en: Pre-1970
sq: Para-1970

en: Qualified
sq: I kualifikuar

en: Submitted
sq: E paraqitur

en: Uncleared
sq: I pahequr

en: LDS Ordinance
sq: LDS Urdhëresa

en: Temple
sq: Tempull

note: icon_column = Gtk.TreeViewColumn(_('Status'), render, icon_name=ICON_COL)
en: Status
sq: Statusi

en: Location
sq: Vendndodhja

en: Complete
sq: E përfunduar

en: ToDo
sq: Për të Bërë

note: 1 new gramplet Priority Handle Add column with object name Name Column
en: Name
sq: Emri

en: Given name
sq: Emri i dhënë

en: Surnames
sq: Mbiemrat

en: Suffix
sq: Prapashtesë

en: Title
sq: Titulli

en: Call name
sq: Emri thirës

en: Patronymic
sq: Patronim

en: Also Known As
sq: Gjtiashtu e Njohur Si

en: Birth Name
sq: Emri nga Lindja

en: Married Name
sq: Emri nga Martesa

note: ############################### 3
en: Note
sq: Vërejtje

en: General
sq: Të përgjithshme

en: Research
sq: Hulumto

en: Transcript
sq: Transkriptim

en: Source text
sq: Teksti burimor

en: Report
sq: Raport

en: Person Note
sq: Shënim për Personin

en: Name Note
sq: Shënim për Emrin

en: Attribute Note
sq: Shënim për Atributet

en: Address Note
sq: Shënim për Adresën

en: Association Note
sq: Shënim për Shoqatën

en: LDS Note
sq: Shënim për LDS

en: Family Note
sq: Shënime për Familjen

en: Event Note
sq: Shënime për Ngjarjen

en: Event Reference Note
sq: Shënime për Referencën e Ngjarjes

en: Source Note
sq: Shënime për Burimin

en: Source Reference Note
sq: Shënime për Referencë e Burimit

en: Place Note
sq: Shënime për Vendin

en: Repository Note
sq: Shënime për Depon

en: Repository Reference Note
sq: Shënime për Referencë e Depos

en: Media Reference Note
sq: Shënime për Referencën e Medias

en: Child Reference Note
sq: Shënime për Referencën e Fëmijës

note: 4 ------------------------------------------------------------------------ References functions for the actual quickreports
en: Person
sq: Personi

en: Gender
sq: Gjinia

en: Families
sq: Familjet

en: Addresses
sq: Adresat

en: Association
sq: Shoqërim

en: Longitude
sq: Gjatësia

en: Latitude
sq: Gjerësia

en: Places
sq: Vendet

en: Alternate Names
sq: Emra Alternativ

en: Place Name
sq: Emri i vendit

note: 6
en: Repository
sq: Depo

en: Call Number
sq: Numri thirrës

en: Library
sq: Biblioteka

en: Cemetery
sq: Varreza

en: Church
sq: Kisha

en: Archive
sq: Arkivë

en: Web site
sq: Ueb faqe

en: Bookstore
sq: Librari

en: Collection
sq: Kolekcion

en: Safe
sq: E sigurt

en: Author
sq: Autori

en: Abbreviation
sq: Shkurtesa

en: Repositories
sq: Depot

en: Book
sq: Libër

en: Card
sq: Kartelë

en: Electronic
sq: Elektronike

en: Fiche
sq: Mikrofilm

en: Magazine
sq: Revistë

en: Manuscript
sq: Dorëshkrim

en: Map
sq: Hartë

en: Newspaper
sq: Gazetë

en: Photo
sq: Fotografi

en: Tombstone
sq: Gur Varri

en: Bold
sq: Të zeza

en: Italic
sq: Germa kursive

en: Underline
sq: Nënvizim

en: Surname
sq: Mbiemri

en: Prefix
sq: Parashtesë

en: E-mail
sq: E-posta

en: Web Home
sq: Fillimi i Ueb

en: Web Search
sq: Kërkimi i Ueb

en: A parent and child cannot be merged. To merge these people, you must first break the relationship between them.
sq: Fëmija dhe prindi nuk mund të bashkohen. Për t'i bahkuar këta njerëz, së pari duhet të ndërpreni mardhënien mes tyre.

en: Spouses cannot be merged. To merge these people, you must first break the relationship between them.
sq: Bashkëshortët nuk mund të bashkohen. Për t'i bashkuar këta njerëz, së pari duhet ta ndërpreni mardhënien mes tyre.

en: Merge Places
sq: Bashko Vende

note: ------------------------------------------------------------------------- Constants
en: No description was provided
sq: Nuk u dhanë përshkrime

en: Stable
sq: Stabil

en: Relationships
sq: Mardhëniet

note: Export shouldn't bring Gramps down.
en: Could not create %s
sq: Nuk mund të krijojëi %s

note: ------------------------------------------------------------------------- Private Constants
en: Default
sq: Shkarko

en: Bottom, left
sq: Në fund, majtas

en: Bottom, right
sq: Në fund, djathtas

en: Top, left
sq: Lart, majtas

en: Top, Right
sq: Lart, djathtas

en: Right, bottom
sq: Djathtas, në fund

en: Right, top
sq: Djathtas, lart

en: Left, bottom
sq: Majtas, në fund

en: Left, top
sq: Majtas, lart

en: Fill the given area
sq: Mbushe zonën e dhënë

en: Top
sq: Lart

en: Bottom
sq: Poshtë

note: ###############################
en: Font family
sq: Fonti i familjes

en: Choose the font family. If international characters don't show, use FreeSans font. FreeSans is available from: http://www.nongnu.org/freefont/
sq: Zgjidh fontin e familjes. Nëse nuk shfaqen karakrteret ndërkombëtare, përdor fontin FreeSans. FreeSans është i mundshëm nga: http://www.nongnu.org/freefont/

en: Font size
sq: Madhësia e fontit

en: The font size, in points.
sq: Madhësia e fontit, në pika.

en: Number of Horizontal Pages
sq: Numri i Faqeve Horizontale

en: Number of Vertical Pages
sq: Numri i faqeve vertikale

en: The order in which the graph pages are output. This option only applies if the horizontal pages or vertical pages are greater than 1.
sq: Rendi në të cilin dalin faqet e grafit. Ky opcion zbatohet vetëm nëse faqet horizontale ose vertikale janë më të mëdhaja se 1.

note: ###############################
en: Aspect ratio
sq: Proporcioni

en: Node spacing
sq: Hapsirë e nyjëzuar

en: The minimum amount of free space, in inches, between individual nodes.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between columns.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between rows.
sq: Sasia minimale e hapsirës së lirë, në inç, mes nyjeve të veçanta. Pë grafet vertikale, kjo i përgjigjet hapsirave në mes shtyllave. Për grafet horizontale, kjo i përgjigjet hapsirave në mes rreshtave.

en: Rank spacing
sq: Rradhtija e hapsirave

en: The minimum amount of free space, in inches, between ranks.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between rows.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between columns.
sq: Sasia minimale e hapsirave të lira, në inç, në mes rradhëve. Për grafe vertikale, kjo i përgjigjet hapsirës në mes rreshtave. Për grafet horizontale, kjo i përgjigjet hapsirës në mes shtyllave.

en: Use subgraphs
sq: Përdor nëngrafe

note: ###############################
en: Note to add to the graph
sq: Nyje për të shtuar në graf

en: This text will be added to the graph.
sq: Ky teks do të shtohet në graf.

en: Note location
sq: Shënim i vendndodhjes

en: Whether note will appear on top or bottom of the page.
sq: Nëse duhet të shfaqet shënim lart ose poshtë faqes.

en: Note size
sq: Shënim i madhësisë

en: The size of note text, in points.
sq: Madhësia e tekstit shënues, në pika.

en: PostScript
sq: Poshtëshënim

en: Structured Vector Graphics (SVG)
sq: Structured Vector Grafik (SVG)

en: JPEG image
sq: Imazhi JPEG

en: GIF image
sq: Imazhi GIF

en: PNG image
sq: Imazhi PNG

en: Custom Size
sq: Përshtat Madhësinë

en: Medium
sq: Mesatar

en: Preferences
sq: Preferenca

note: ############################### #################
en: Tree Options
sq: Opcione të pemës

note: ------------------------------------------------------------------------ Private Constants ------------------------------------------------------------------------- Constants
en: Unsupported
sq: Pa mbështetje

en: Text Reports
sq: Raporte tekstual

en: Graphical Reports
sq: Raporte Grafike

en: Code Generators
sq: Nxjerrës i Kodeve

en: Books
sq: Libra

en: Graphs
sq: Grafe

en: Graphics
sq: Grafik

en: The style used for the generation header.
sq: Stili i përdorur për kokëzimin e gjeneratës.

en: The basic style used for the endnotes reference display.
sq: Stili themelor i përdorur për shfaqjen e shënimit të referencës në fund të faqes.

en: Endnotes
sq: Shënim në fund të faqes

en: Name format
sq: Emëro formatin

en: Select the format to display names
sq: Përzgjedh formatin për të shfaqur emra

en: Living People
sq: Njrëzit e gjallë

note: for deferred translation
en: How to handle living people
sq: Si të mirremi me njrëzit e gjallë

en: Years from death to consider living
sq: Vitet nga vdekja për të kosideruar ato që jetojnë.

en: Date format
sq: Vendose datën e formatit

note: -------------------- ############################### What to include #########################
en: Include
sq: Përfshij

en: File does not exist
sq: Skedari nuk ekziston

en: Could not add photo to page
sq: Nuk mund të shtoni foto në faqe

en: Entire Database
sq: E gjith Baza e të dhënave

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Descendants of %s
sq: Pasardhësit e %s

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Descendant Families of %s
sq: Familjet Pasardhëse të %s

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Ancestors of %s
sq: Paraardhësit e %s

en: People with common ancestor with %s
sq: Njrëz me pasardhës të përbashkët me %s

en: unknown father
sq: babai i panjohur

en: unknown mother
sq: nëna e panjohur

en: Relationship loop detected
sq: U zbulua cikël i mardhënieve

en: Relationship loop detected:
sq: U zbulua cikël i mardhënieve:

en: undefined
sq: e papërcaktuar

en: husband
sq: bashkëshorti

en: wife
sq: bashkëshortja

en: gender unknown|spouse
sq: gjinia e panjohur|bashkëshort

en: ex-husband
sq: ish-ashkëshorti

en: ex-wife
sq: ish-bashkëshorti

en: gender unknown|ex-spouse
sq: gjinia e panjohur|ish-bashkëshort

en: male,unmarried|partner
sq: i pamartuar|bashkëshorti

en: female,unmarried|partner
sq: e pamartuar|bashkëshorte

en: gender unknown,unmarried|partner
sq: gjinia e panjohur, pamartuar|bashkëshort

en: male,unmarried|ex-partner
sq: i pamartuar|ish-bashkëshorti

en: female,unmarried|ex-partner
sq: e pamartuar|ish-bashkëshorte

en: gender unknown,unmarried|ex-partner
sq: gjinia e panjohur, pamartuar|bashkëshort

en: male,civil union|partner
sq: mashkull, bashkim shoqëror|shok

en: female,civil union|partner
sq: femër,bashkim shoqëror|shok

en: gender unknown,civil union|partner
sq: gjinia e panjohur,bashkim shoqëror|shok

en: male,civil union|former partner
sq: mashkull,bashkim shoqëror|shok i mëparshëm

en: female,civil union|former partner
sq: femër,bashkim shoqëror|shok i mëparshëm

en: gender unknown,civil union|former partner
sq: gjinia e panjohur,bashkim shoqëror|shok i mëparshëm

en: male,unknown relation|partner
sq: mashkull,lidhje e panjohur|shok

en: female,unknown relation|partner
sq: femër,lidhje e panjohur|shok

en: gender unknown,unknown relation|partner
sq: gjinia e panjohur,lidhje e panjohur|shok

en: male,unknown relation|former partner
sq: mashkull,lidhje e panjohur|shok i mëparshëm

en: female,unknown relation|former partner
sq: femër,lidhje e panjohur|shok i mëparshëm

en: gender unknown,unknown relation|former partner
sq: gjinia e panjohur,lidhje e panjohur|shok i mëparshëm

en: death date
sq: data e vdekjes

en: birth date
sq: data e lindjes

en: %(father)s and %(mother)s
sq: %(father)s dhe %(mother)s

en: Arabic
sq: Arabisht

en: Bulgarian
sq: Bugarisht

note: Windows has no translation for Breton
en: Catalan
sq: Katalan

en: Czech
sq: Çekisht

en: Danish
sq: Danishte

en: German
sq: Gjermanisht

en: Greek
sq: Greqisht

en: English
sq: Anglisht

note: Windows has no translation for Esperanto
en: Spanish
sq: Spanjisht

en: Finnish
sq: Finlandisht

en: French
sq: Frengjisht

note: Windows has no translation for Gaelic
en: Hebrew
sq: Hebraishte

en: Croatian
sq: Kroatisht

en: Hungarian
sq: Hungarisht

en: Icelandic
sq: Islandisht

en: Italian
sq: Italisht

en: Lithuanian
sq: Lituanisht

en: Macedonian
sq: Maqedonisht

note: Windows has no translation for Macedonian
en: Norwegian Bokmal
sq: Norvegjisht (bokmal)

en: Dutch
sq: Holandishte

en: Norwegian Nynorsk
sq: Norvegjisht Ninorsk

en: Polish
sq: Polonisht

en: Romanian
sq: Rumanisht

en: Russian
sq: Rusisht

en: Slovak
sq: Slovakisht

en: Slovenian
sq: Slovenisht

en: Serbian
sq: Serbisht

en: Swedish
sq: Suedeze

note: Windows has no codepage for Tamil
en: Turkish
sq: Turqisht

en: Ukrainian
sq: Ukrainisht

en: Vietnamese
sq: Vijetnameze

en: GIVEN
sq: E DHËNË

en: SURNAME
sq: MBIEMRI

en: INITIALS
sq: INICIALE

en: Initials
sq: Iniciale

en: SUFFIX
sq: SUFIKSI

en: PATRONYMIC
sq: PATRONIM

en: PREFIX
sq: PREFIKSI

en: %(north_latitude)s N
sq: %(north_latitude)s V

en: %(south_latitude)s S
sq: %(south_latitude)s J

en: %(east_longitude)s E
sq: %(east_longitude)s L

en: %(west_longitude)s W
sq: %(west_longitude)s P

en: male
sq: mashkull

en: female
sq: femër

en: Invalid
sq: I pavlefshëm

en: Very High
sq: Shum lart

en: High
sq: Lart

en: Low
sq: Poshtë

en: Very Low
sq: Shum poshtë

en: A legal or common-law relationship between a husband and wife
sq: Mardhënie legale ose me ligj zakonor në mes të burrit dhe gruas

en: No legal or common-law relationship between man and woman
sq: Nuk ka mardhënie legale ose me ligj zakonor mes burrit dhe gruas

en: An established relationship between members of the same sex
sq: Mardhënie e krijuar mes anëtarëve të të njetës gjini

en: Unknown relationship between a man and woman
sq: Mardhënie e panjohur në mes të një burri dhe gruas

en: The data can only be recovered by Undo operation or by quitting with abandoning changes.
sq: Të dhënat mund të rikuprohen me operacionin Zhbëj ose duke e braktisur me heqjen dorë nga ndryshimet

note: Name                     UNICODE       SUBSTITUTION
en: Female
sq: Femër

en: Male
sq: Mashull

en: Family Event
sq: Ngjarjet Familjare

en: Family Attribute
sq: Atributi familjar

en: not available|NA
sq: nuk është në dispozicion|ND

en: Volume/Page: %(pag)s -- %(sourcetext)s
sq: Vëllimi/Faqja: %(pag)s -- %(sourcetext)s

en: Clipboard
sq: Kujtesa e fragmenteve

en: _Apply
sq: _Zbato

note: #################
en: Display
sq: Shfaq

en: Column Name
sq: Emri i shtyllës

en: Father's surname
sq: Mbiemri i babait

en: Combination of mother's and father's surname
sq: Kombinimi i mbiemrit të nënës dhe babait

en: Icelandic style
sq: Stili i Islandës

en: Display Name Editor
sq: Shfaq Redaktuesin e Emrit

en:  Name Editor
sq: Redaktuesi i Emrit

en: _Help
sq: _Ndihmë

en: ZIP/Postal Code
sq: Numri postar

en: Researcher
sq: Hulumtues

en: Media Object
sq: Media Objekti

en: ID Formats
sq: Formatet e ID

en: Warnings
sq: Paralajmrim

en: Common
sq: E zakonshme

en: Call
sq: Thirje

en: Example
sq: Shembull

en: _Edit
sq: _Redakto

en: _Remove
sq: _Largo

en: Edit
sq: Redakto

en: Active person's name and ID
sq: Emri dhe ID e personit aktiv

en: Relationship to home person
sq: Mardhënia me personin shtëpiak

en: Status bar
sq: Shiriti i gjendjes

en: Missing surname
sq: Mungon mbiemri

en: Missing given name
sq: Mungon emri i dhënë

en: Missing record
sq: Mungon regjistrimi

en: Private surname
sq: Mbiemër i konfidencial

en: Private given name
sq: Emër konfidencial

en: Private record
sq: Regjistrim konfidencial

en: Change is not immediate
sq: Ndryshimi nuk është i menjëhershëm

en: Maximum sibling age difference
sq: Dallimi maksimal i viteve të motrës/vëllait

en: Minimum years between generations
sq: Vite minimale në mes të gjeneratave

en: Average years between generations
sq: Mosha mesatare në mes të gjeneratave

en: Enable spelling checker
sq: Aftëso kontrolluesin e drejtshqiptimit

en: Display Tip of the Day
sq: Shfaq Këshillën e Ditës

en: Remember last view displayed
sq: Mbani mend pamjen e fundit të shfaqur

en: Base path for relative media paths
sq: Shtegu bazë për media shtigjet përkatëse

en: Select media directory
sq: Përzgjedh media direktoriumin

en: Undo history warning
sq: Zhbëj paralajmërimin e historisë

en: Proceeding with import will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the import or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert the import, please stop here and backup your database.
sq: Nëse vazhdoni me import do të fshij shpërbërjen e historisë për këtë sesion, Veçanërisht, nuk dot keni mundësi të ktheni prapa importin ose ndonjë ndryshim të bërë më parë në it.
    
    Nëse mendoni se do të doni të ktheni prapa importin, ju lutem ndaloni këtu dhe ruani bazën e të dhënave.

en: _Proceed with import
sq: _Vazhdoni importin

en: _Stop
sq: _Ndal

en: Cancel
sq: Anulo

en: All files
sq: Të gjitha skedaret

en: Automatically detected
sq: E zbuluar automatikisht

en: Select file _type:
sq: Përzgjedh tipin e _skedarit:

en: You do not have read access to the selected file.
sq: Nuk keni të drejtë të lexoni skedarët e përzgjedhur.

en: _Archive
sq: _Arkiva

en: Family Trees
sq: Pemët Familjare

en: Break the lock on the '%s' database?
sq: Ndërpreje bllokimin e bazës së të dhënave  '%s'?

en: Break lock
sq: Ndërpre bllokimin

en: Rename failed
sq: Riemërimi dështoi

en: An attempt to rename a version failed with the following message:
    
    %s
sq: Përpjekja për riemërimin e versionit dështoi me mesazhin në vazhdim:
    
    %s

en: Could not rename the Family Tree.
sq: Nuk mund të riemërojë Pemën Familjare

en: Family Tree already exists, choose a unique name.
sq: Pema Familjare tashmë ekziston, zgjidhni një emër unik.

en: Extracting archive...
sq: Extraktimi i arkivës...

en: Importing archive...
sq: Importimi i arkivës...

en: Remove the '%(revision)s' version of '%(database)s'
sq: Largo versionin '%(revision)s'  të '%(database)s

en: Removing this version will prevent you from extracting it in the future.
sq: Me largimin e këtij versioni do të mbroheni nga ekstraktimi i sja në të ardhmen.

en: Remove version
sq: Largo versionin

en: Deletion failed
sq: Dështoi heqja

en: An attempt to delete a version failed with the following message:
    
    %s
sq: Përpjekja për fshirjen e verisonit dështoi  me mesazhin në vazhdim:
    
    %s

en: Rebuilding database from backup files
sq: Rindërtimi i bazës së të dhënave nga skedarët e ruajtur

en: Error restoring backup data
sq: Gabim në resaturimin e të dhënave rezervë

en: An attempt to retrieve the data failed with the following message:
    
    %s
sq: Përpjekja për rinxjerrjen e të dhënave dështoi me mesazhin në vazhdim:
    
    %s

en: Archiving failed
sq: Arkivimi dështoi

en: Creating data to be archived...
sq: Krijimi i të dhënave për t'i arkivuar ...

en: Saving archive...
sq: Ruajtje e arkivës...

en: An attempt to archive the data failed with the following message:
    
    %s
sq: Përpjekja për të arkivuar të dhënat dështoi me mesazhin në vazhdim:
    
    %s

en: Attempt to force closing the dialog
sq: Përpiquni me forcë të mbyllni dialogun

en: Please do not force closing this important dialog.
    Instead select one of the available options
sq: Ju lutem mos mbyllni me forcë dialogun me rëndësi.
    Në vend të saj përzgjidhni një nga opcionet që i keni në dispozicion

en: No active person
sq: Nuk ka person aktiv

en: Select a media object
sq: Përzgjidh një media objekt

en: Select media object
sq: Përzgjidh media objekt

en: Import failed
sq: Importi dështoi

en: The filename supplied could not be found.
sq: Nuk do të mund të gjendet emri i skedarit

en: Cannot import %s
sq: Nuk mund të importojë %s

en: Cannot display %s
sq: Nuk mund të shfaq %s

en: Create and add a new address
sq: Krijo dhe shto një adresë të re

en: Remove the existing address
sq: Largo adresën ekzistuese

en: Edit the selected address
sq: Redakto adresën e përzgjedhur

en: Move the selected address upwards
sq: Zhvendos lart adresën e përzgjedhur

en: Move the selected address downwards
sq: Zhvendos te poshtë adresën e përzgjedhur

en: _Addresses
sq: _Adresat

en: Create and add a new attribute
sq: Krijo dhe shto atribut të ri

en: Remove the existing attribute
sq: Zhvendos atribut të ri

en: Edit the selected attribute
sq: Redakto atributin e përzgjedhur

en: Move the selected attribute upwards
sq: Zhvendos lart atributin e përzgjedhur

en: Move the selected attribute downwards
sq: Zhvendos te poshtë atributin e përzgjedhur

en: _Attributes
sq: _Atribute

note: Add column with object gramps_id
en: ID
sq: Numri i Identifikimit

en: _References
sq: _Referenca

en: Edit reference
sq: Redakto referencat

en: Add
sq: Shto

en: Remove
sq: Zhvendos

en: Share
sq: Ndaj

en: Jump To
sq: Kalo në

en: Move Up
sq: Zhvendos lart

en: Move Down
sq: Zhvendos poshtë

en: Share an existing event
sq: Ndaj një ngjarje ekzistuese

en: Move the selected event upwards
sq: Zhvendos lart ngjarrjen e përzgjedhur

en: Move the selected event downwards
sq: Zhvendos te poshtë ngjarjen e përzgjedhur

en: Role
sq: Roli

en: _Events
sq: _Ngjarja

en: This event reference cannot be edited at this time. Either the associated event is already being edited or another event reference that is associated with the same event is being edited.
    
    To edit this event reference, you need to close the event.
sq: Referenca e kësaj ngjarjeje nuk mund të redaktohet kësaj here. Ose ngjarja e shoqëruar është duke u reduktuar tashmë ose  një referncë tjetër e ngjarjes që është e shoqëruar me të njejtën ngjarje është duke u redaktuar.
    
    Për ta redaktuar këtë referencë të ngjarjes, duhet të mbyllni ngjarjen.

en: Cannot edit this reference
sq: Nuk mund të redaktojë këtë referencë

en: _Gallery
sq: _Galeria

en: Drag Media Object
sq: Zvarrit media objekt

en: Create and add a new LDS ordinance
sq: Krijo dhe shto një LDS urdhëresë të re

en: Remove the existing LDS ordinance
sq: Zhvendos  LDS urdhëresën ekzistuese

en: Edit the selected LDS ordinance
sq: Redakto LDS urdhëresën e përzgjedhur

en: Move the selected LDS ordinance upwards
sq: Zhvendos lart LDS urdhëresën e përzgjedhur

en: Move the selected LDS ordinance downwards
sq: Zhvendos te poshtë LDS urdhëresën e përzgjedhur

en: Create and add a new name
sq: Krijo dhe shto një emër të ri

en: Remove the existing name
sq: Zhvendos ermin ekzistues

en: Edit the selected name
sq: Redakto emrin e përzgjedhur

en: Move the selected name upwards
sq: Zhvendos lart ermin e përzgjedhur

en: Move the selected name downwards
sq: Zhvendos te poshtë emrin e përzgjedhur

en: Set as default name
sq: Vendos si emër i parazgjedhur

note: ------------------------------------------------------------------------- NameModel
en: Yes
sq: Po

en: No
sq: Jo

en: Create and add a new note
sq: Krijo dhe shto shënim të ri

en: Remove the existing note
sq: Zhvendos shënimin ekzistues

en: Edit the selected note
sq: Redakto shënimin e përzgjedhur

en: Add an existing note
sq: Shto një shënim ekzistues

en: Move the selected note upwards
sq: Zhvendos lart shënimin e përzgjedhur

en: Move the selected note downwards
sq: Zhvendos te poshtë shënimin ekzistues

en: Preview
sq: Paraafishim

en: _Notes
sq: _Shënime

en: Create and add a new association
sq: Krijo dhe shto shoqërime të reja

en: Remove the existing association
sq: Zhvendos shoqërimin ekzistues

en: Edit the selected association
sq: redakto shoqërimin e përzgjedhur

en: Move the selected association upwards
sq: Zhvendos lart shoqërimin e përzgjedhur

en: Move the selected association downwards
sq: Zhvendos te poshtë shoqërimin e përzgjedhur

en: Godfather
sq: Nun

en: Create and add a new repository
sq: Krijo dhe shto një depo të re

en: Remove the existing repository
sq: Zhvendos depon ekzistuese

en: Edit the selected repository
sq: Redakto depon e përzgjedhur

en: Add an existing repository
sq: Shto depon ekzistuese

en: Move the selected repository upwards
sq: Zhvendos lart depon e përzgjedhur

en: Move the selected repository downwards
sq: Zhvendos te poshtë depon e përzgjedhur

en: _Repositories
sq: _Depo

en: This repository reference cannot be edited at this time. Either the associated repository is already being edited or another repository reference that is associated with the same repository is being edited.
    
    To edit this repository reference, you need to close the repository.
sq: referenca e kësaj depoje nuk mund të redaktohet kësaj here. Depoja e shoqëruar ose është duke u redaktuar ose një refernecë tjetër e depos që është e shoqëruar me depon e njejtë është duke u redaktuar. 
    
    Për të redaktuar referencën e kësaj depoje, duhet ta mbyllni depon.

en: Create and add a new web address
sq: Krijo dhe shto ueb adresë të re

en: Remove the existing web address
sq: Zhvendos ueb adresën ekzistuese

en: Edit the selected web address
sq: Redakto ueb adresën e përzgjedhur

en: Move the selected web address upwards
sq: Zhvendos lart ueb adresën e përzgjedhur

en: Move the selected web address downwards
sq: Zhvendos te poshtë ueb adresën e përzgjedhur

en: Jump to the selected web address
sq: Kalo te ueb adresa e përzgjedhur

en: Address Editor
sq: Redaktues i adresës

en: Attribute Editor
sq: redaktues i atributit

en: New Attribute
sq: Atribut i ri

en: Cannot save attribute
sq: Nuk mund të ruajë atributin

en: The attribute type cannot be empty
sq: Tipi i atributit nuk mund të zbrazet

en: Child Reference Editor
sq: Redaktues i referencës së fëmijëve

en: Regular
sq: Të rregullt

en: Before
sq: Më parë

en: After
sq: Më pas

en: About
sq: Rreth

en: Range
sq: Rradhë

en: Span
sq: Hapsirë

en: Text only
sq: Vetëm teksti

en: Estimated
sq: E vlerësuar

en: Calculated
sq: E llogaritur

en: Date selection
sq: Përzgjedhja e datës

en: Event: %s
sq: Ngjarja: %s

en: New Event
sq: Ngjarje e re

en: Edit Event
sq: Redakto ngjarjen

en: Cannot save event
sq: Nuk mund të ruaj ngjarjen

en: No data exists for this event. Please enter data or cancel the edit.
sq: Nuk ekzistojnë të dhëna për këtë ngjarje. Ju lutem futni të dhëna ose anulo redaktimin.

en: Cannot save event. ID already exists.
sq: Nuk mund të ruajë ngjarjen.Numri i identifikimit tashmë ekzistoni.

en: The event type cannot be empty
sq: Tipi i ngjarjes nuk mund të zbrazet

en: Delete Event (%s)
sq: Hiq ngjarjen (%s)

en: Event Reference Editor
sq: Redaktues i referencës së ngjarjes

en: _General
sq: _Të përgjithshme

en: Modify Event
sq: Modifiko ngjarjen

en: Add Event
sq: Shto ngjarje

en: Create a new person and add the child to the family
sq: Krijo person të ri dhe shto fëmijën te familja

en: Remove the child from the family
sq: Zhvendose fëmijën nga familja

en: Edit the child reference
sq: Redakto referencën e fëmijës

en: Add an existing person as a child of the family
sq: Shto një person ekzistues si fëmijë i familjes

en: Paternal
sq: Nga babai

en: Maternal
sq: Nga nëna

en: Birth Date
sq: Data e lindjes

en: Death Date
sq: Data e vdekjes

en: Birth Place
sq: Vendi i lindjes

en: Death Place
sq: Vendi i vdekjes

en: Edit child
sq: Redakto fëmijën

en: Add an existing child
sq: Shto fëmijën ekzistues

en: Edit relationship
sq: Redakto mardhënie

en: Select Child
sq: Përzgjedh fëmijë

en: Adding parents to a person
sq: Shtimi i prindërve te një person

en: It is possible to accidentally create multiple families with the same parents. To help avoid this problem, only the buttons to select parents are available when you create a new family. The remaining fields will become available after you attempt to select a parent.
sq: Është e mundshme të krijohen më shumë familje me prindër të njejtë. Pë ta shmangnur këtë problem, kur krijoni famijle të re vetëm butonat për të përzgjedhur prindët janë në disponim. Fushat e mbetura do të jenë në disponim pas të përpiqeni të përzgjedhni një prind.

en: Family has changed
sq: Familja ka ndryshuar

en: family
sq: familja

en: New Family
sq: Familje e re

en: Edit Family
sq: Redakto familje

en: Select a person as the mother
sq: Përzgjedh personin si nëna

en: Add a new person as the mother
sq: Shto person të ri si nënë

en: Remove the person as the mother
sq: Zhvendos personin si nëna

en: Select a person as the father
sq: Përzgjidh një person si baba

en: Add a new person as the father
sq: Shto person të ri si baba

en: Remove the person as the father
sq: Zhvendos personin si babai

en: Select Mother
sq: Përzgjedh Nënën

en: Select Father
sq: Përzgjedh Babain

en: Duplicate Family
sq: Dyfisho familjen

en: A family with these parents already exists in the database. If you save, you will create a duplicate family. It is recommended that you cancel the editing of this window, and select the existing family
sq: Një famlje me këto prindër tashmë ekziston në bazën e të dhënave. Nëse e ruani, do të krijoni familje identike. Rekomandohet të anuloni redaktimin e kësaj dritareje, dhe përzgjedh familjen ekzistuese

en: Edit %s
sq: Redakto %s

en: A father cannot be his own child
sq: Një baba nuk mund të jetë fëmijë i veti

en: %s is listed as both the father and child of the family.
sq: %s është vënë në listë si baba dhe si fëmijë i familjes.

en: A mother cannot be her own child
sq: Një nënë nuk mund të jetë fëmija i vet

en: %s is listed as both the mother and child of the family.
sq: %s është vënë në listë si nënë dhe si fëmijë i familjes

en: Cannot save family
sq: Nuk mund të ruajë familjen

en: No data exists for this family. Please enter data or cancel the edit.
sq: Nuk ekzistojnë të dhëna për këtë familje. Ju lutem futni të dhëna ose anulo readktimin.

en: Cannot save family. ID already exists.
sq: Nuk mund të ruajë familjen. Numri i Identifikimit tashmë ekziston.

en: Add Family
sq: Shto Familje

en: LDS Ordinance Editor
sq: LDS Redaktues i urdhëresës

en: %(father)s and %(mother)s [%(gramps_id)s]
sq: %(father)s dhe %(mother)s [%(gramps_id)s]

en: Location Editor
sq: Redaktues i vendndodhjes

en: New Media
sq: Media e re

en: Edit Media Object
sq: Redakto media objektin

en: Cannot save media object
sq: Nuk mund të ruajë media objektin

en: No data exists for this media object. Please enter data or cancel the edit.
sq: Nuk ekzistojnë të dhëna për këtë media objekt. Ju lutem futni të dhëna ose anulo redaktimin.

en: Cannot save media object. ID already exists.
sq: Nuk mund të ruajë media objektet. Numri i Identifikimit tashmë ekziston.

en: Edit Media Object (%s)
sq: Redakto media objekte (%s)

en: Remove Media Object
sq: Zhvendos media objekt

en: Media Reference Editor
sq: Redaktues i media referencës

en: Name Editor
sq: Redaktues i emrit

en: New Name
sq: Emër i ri

en: Break global name grouping?
sq: Ndërprej ndarjen e emrave global?

en: All people with the name of %(surname)s will no longer be grouped with the name of %(group_name)s.
sq: Të gjith njerëzit me emër të %(surname)ss nuk do të grupohene me emrin e %(group_name)s.

en: Continue
sq: Vazhdo

en: Return to Name Editor
sq: Kthehu te redaktuesi i ermit

en: Group all people with the same name?
sq: Grupo të gjith njerëzit me të njejtin emër?

en: You have the choice of grouping all people with the name of %(surname)s with the name of %(group_name)s, or just mapping this particular name.
sq: Keni të mundësi të gruponi të gjith njerëzit me emrin e %(surname)s me emrin e %(group_name)s, ose vetëm të planifikoni emrin që kërkohet.

en: Group all
sq: Grupo të gjithë

en: Group this name only
sq: Grupo vetëm këtë emër

en: Note: %(id)s - %(context)s
sq: Shënim: %(id)s - %(context)s

en: Note: %s
sq: Shënim: %s

en: New Note - %(context)s
sq: Shënim i ri - %(context)s

en: New Note
sq: Shënim i ri

en: _Note
sq: _Shënim

en: Edit Note
sq: Redakto Shënimin

en: Cannot save note
sq: Nuk mund të ruaj shënimin

en: No data exists for this note. Please enter data or cancel the edit.
sq: Nuk ekzistojnë të dhëna për këtë shënim. Ju lutem futni të dhëna ose anulo redaktimin.

en: Cannot save note. ID already exists.
sq: Nuk mund të ruaj shënime. Numri i Identifikimit tashmë ekziston.

en: Add Note
sq: Shto shënim

en: Delete Note (%s)
sq: Hiq shënimin (%s)

en: New Person
sq: Person i ri

en: Edit Person
sq: Redakto personin

en: View
sq: Pamja

en: Edit Object Properties
sq: Redakto vetitë e objektit

en: Make Active Person
sq: Bëj person aktiv

en: Make Home Person
sq: Bëj person shtëpi

en: Problem changing the gender
sq: Problem në ndryshimin e gjinisë

en: Changing the gender caused problems with marriage information.
    Please check the person's marriages.
sq: Ndyshimi i gjinisë shaktoi problem në informacinet e martesës.
    Ju lutem kontrroloni martesën e personit.

en: Cannot save person
sq: Nuk mund të ruaj personin

en: No data exists for this person. Please enter data or cancel the edit.
sq: Nuk ekzistojnë të dhëna për këtë person. Ju lutem futni të dhëna ose anulo redaktimin.

en: Cannot save person. ID already exists.
sq: Nuk mund të ruaj personin. Numri i Identifikimt tashmë ekziston.

en: Edit Person (%s)
sq: Redakto person (%s)

en: Unknown gender specified
sq: E përcaktuar gjinia e panjohur

en: The gender of the person is currently unknown. Usually, this is a mistake. Please specify the gender.
sq: Gjinia e personit aktualisht është e panjohur. Zakonisht ky është gabim. Ju lutem cakoto gjininë

en: _Male
sq: _Mashkullore

en: _Female
sq: _Femërore

en: _Unknown
sq: _E panjohur

en: Person Reference Editor
sq: Redaktues i referencës së personit

en: Person Reference
sq: Referenca e personit

en: No person selected
sq: Nuk është përzgjedhur personi

en: You must either select a person or Cancel the edit
sq: Ose duhet të përzgjidhni një person ose Anulo redaktimin

en: Place: %s
sq: Vendi: %s

en: New Place
sq: Vend i ri

en: Edit Place
sq: Redakto vendin

en: Cannot save place. ID already exists.
sq: Nuk mund të ruaj vendin. Numri i Identifikimit tashmë ekziston.

en: Add Place (%s)
sq: Shto vendin (%s)

en: Edit Place (%s)
sq: Redakto vendin (%s)

en: Delete Place (%s)
sq: Hiq vendin (%s)

en: Save Changes?
sq: Ruaj ndryshimet?

en: If you close without saving, the changes you have made will be lost
sq: Nëse e mbyllni pa i ruajtur, Ndyshimet që keni bërë do të humben

en: Cannot save repository. ID already exists.
sq: Nuk mund të ruaj depo. Numri i Identifikimit tashmë ekziston.

en: Repository Reference Editor
sq: Redaktues i referencës së depos

en: Repository: %s
sq: Depo: %s

en: New Repository
sq: Depo e re

en: Repo Reference Editor
sq: Redaktues i Repo refernecës

en: Modify Repository
sq: Modifiko depon

en: Add Repository
sq: Shto depo

en: Edit Repository
sq: Redakto depo

en: Cannot save repository
sq: Nuk mund të ruaj depo

en: No data exists for this repository. Please enter data or cancel the edit.
sq: Nuk ekzistojnë të dhëna për këtë depo. Ju lutem futni të dhëna ose anulo redaktimin.

en: Add Repository (%s)
sq: Shto depo (%s)

en: Edit Repository (%s)
sq: Redakto depo (%s)

en: Delete Repository (%s)
sq: Hiq depo (%s)

en: New Source
sq: Burim i ri

en: Edit Source
sq: Redakto burimin

en: Cannot save source
sq: Nuk mund të ruaj burimin

en: No data exists for this source. Please enter data or cancel the edit.
sq: Nuk ekzistojnë të dhëna për këtë burim. Ju lutem futni të dhëna ose anulo redaktimin.

en: Cannot save source. ID already exists.
sq: Nuk mund të ruaj burimin. Numri i Identifikimt tashmë ekziston.

en: Add Source (%s)
sq: Shto burim (%s)

en: Edit Source (%s)
sq: Redakto burim (%s)

en: Delete Source (%s)
sq: Hiq burim (%s)

en: Internet Address Editor
sq: Redaktues i adresës së Internetit

en: Person Filters
sq: Filtër i Personit

en: Family Filters
sq: Filtër i Familjes

en: Event Filters
sq: Filtër i Ngjarjes

en: Place Filters
sq: Filtër i Vendit

en: Source Filters
sq: Filtër i Burimit

en: Repository Filters
sq: Filtër i Depos

en: Note Filters
sq: Filtër i Shënimeve

en: equal to
sq: i barabartë me

en: greater than
sq: më shumë se

en: Not a valid ID
sq: ID e pavlefshme

en: Select...
sq: Përzgjedh...

en: Select %s from a list
sq: Përzgjedh %s nga një listë

en: Use exact case of letters
sq: Pëdor tip të saktë të shkronjë

en: Regular-Expression matching:
sq: Përputhja e Shprehjeve-të Zakonshme:

en: Use regular expression
sq: Pëdor shprehje të zakonshme

en: Use regular expressions
sq: Përdor shprehje të zakonshme

en: Rule Name
sq: Emri i Rregullit

en: No rule selected
sq: NUk janë përzgjedhur rregulla

en: Define filter
sq: Përcakto Filtër

en: Add Rule
sq: Shto Rregulla

en: Edit Rule
sq: Redakto Rregulla

en: Filter Test
sq: Test për Filtër

en: Comment
sq: Komenti

en: Custom Filter Editor
sq: Redaktues i Filtrit të Përshtatur

en: Delete Filter?
sq: Hiq Filtër?

en: Delete Filter
sq: Hiq Filtër

en: To select a place, use drag-and-drop or use the buttons
sq: Për të përzgjedhur një vend, përdor zvarrit-dhe-lësho ose përdor butonat

en: No place given, click button to select one
sq: Nuk ka vend të dhënë, kliko butonin për të  selektuar një

en: Edit place
sq: Redakto vendin

en: Select an existing place
sq: Përzgjidh një vend ekzistues

en: Add a new place
sq: Shto një vend të ri

en: Remove place
sq: Largo vendin

en: Add a new source
sq: Shto një burim të ri

en: To select a media object, use drag-and-drop or use the buttons
sq: Për të pëzgjedhur një media objekt, përdor zvarrit-dhe-lësho ose përdor butonat

en: No image given, click button to select one
sq: Nuk janë dhënë imazhe, kliko butonin për të përzgjedhur një

en: Edit media object
sq: Redakto media objektin

en: Select an existing media object
sq: Përzgjidh një media objekt ekzistures

en: Add a new media object
sq: Shto një media objekt të ri

en: Remove media object
sq: Largo media objektin

en: To select a note, use drag-and-drop or use the buttons
sq: Për të përzgjedhur një shënim, përdor zvarrit-dhe-lësho ose përdor butonat

en: No note given, click button to select one
sq: Nuk është dhënë shënim, kliko butinin për të zgjedhur një

en: Select an existing note
sq: Përzgjidh një shënim ekzistues

en: Add a new note
sq: Shto një shënim të ri

en: Remove note
sq: Largo Shënimin

en: %s contains
sq: %s përmban

en: %s does not contain
sq: %s nuk përmban

en: Updating display...
sq: Përditësim i shfaqjes...

en: Publication
sq: Botimi

en: Citation:
sq: Citat:

en: Custom filter
sq: Filtër i përshtatur

en: Relationship
sq: Marëdhënia

en: any
sq: çdonjë

en: Birth date
sq: Data e Lindjes

en: Death date
sq: Data e Vdekjes

en: Reset
sq: Rivendos

en: Image
sq: Imazhi

en: _Title:
sq: _Titulli:

en: Convert to a relative path
sq: Konverto në shteg relativ

en: Show all
sq: Shfaq të gjitha

en: Book _name:
sq: _Emri i Librit:

en: Clear the book
sq: Pastro librin

en: Save current set of configured selections
sq: Ruaj grupën aktuale të përzgjedhjeve të konfiguruara

en: Open previously created book
sq: Hape librin e krijuar më parë

en: Manage previously created books
sq: Menaxho librat e krijuar më parë

en: Add an item to the book
sq: Shto një artikull në libër

en: Remove currently selected item from the book
sq: Largo nga libri artikullin e përzgjdhur aktualisht

en: Move current selection one step up in the book
sq: Zhvendos një hap më lart përzgjedhjen aktuale në libër

en: Move current selection one step down in the book
sq: Zhvendos një hap më poshtë përzgjedhjen aktuale në libër

en: Configure currently selected item
sq: Konfiguro artikullin e përzgjedhur aktualisht

en: Clear _All
sq: Pastro të _Gjitha

en: Format _name:
sq: _emri i formatit:

en: Format _definition:
sq: _definicioni i formatit:

en: The following conventions are used:
    <tt>  <b>%f</b> - Given Name       <b>%F</b> - GIVEN NAME
      <b>%l</b> - Surname          <b>%L</b> - SURNAME
      <b>%t</b> - Title            <b>%T</b> - TITLE
      <b>%p</b> - Prefix           <b>%P</b> - PREFIX
      <b>%s</b> - Suffix           <b>%S</b> - SUFFIX
      <b>%c</b> - Call name        <b>%C</b> - CALL NAME
      <b>%y</b> - Patronymic       <b>%Y</b> - PATRONYMIC</tt>
sq: U përdorën marrëeshjet vijuese:
    <tt>  <b>%f</b> - Emri        <b>%F</b> - EMRI
      <b>%l</b> - Përemri          <b>%L</b> - PëREMRI
      <b>%t</b> - Titulli           <b>%T</b> - TITULLI
      <b>%p</b> - Prefiks          <b>%P</b> - PREFIKS
      <b>%s</b> - Sufiks           <b>%S</b> - SUFIKS
      <b>%c</b> - Emri thirrës        <b>%C</b> - EMRI THIRRëS
      <b>%y</b> - Patronim       <b>%Y</b> - PATRONIM</tt>

en: Example:
sq: Shembull:

en: _Close Window
sq: _Mbylle Dritaren

en: _Load Family Tree
sq: _Ngarko Pemë amiljare

en: _Rename
sq: _Riemëro

en: Re_pair
sq: Ri_paro

en: Do not show this dialog again
sq: Mos e shfaq këtë dialog përsëri

en: _Remove Object
sq: _Largo Objekt

en: Remove object and all references to it from the database
sq: Largo objekte dhe të gjithë referencat në të nga baza e të dhënave

en: _Keep Reference
sq: _Mbaj referencën

en: Keep reference to the missing file
sq: Mbaj referencën në skedarin që mungon

en: _Select File
sq: _Përzgjidh Skedarë

en: Select replacement for the missing file
sq: Përzgjedh zëvendësimin për skedarin që mungon

en: _Use this selection for all missing media files
sq: _Përdor këtë përzgjedhje për të gjitha media skedarët që mungojnë

en: Close _without saving
sq: Mbyll _pa ruajtur

en: Do not ask again
sq: Mos pyesni përsëri

en: Accept changes and close window
sq: Prano ndryshimet dhe mbylle dritaren

en: _Date:
sq: _Data:

en: C_ity:
sq: Q_yteti:

en: _ZIP/Postal code:
sq: _Kodi postar:

en: Cou_ntry:
sq: Shte_ti:

en: Phon_e:
sq: Telefo_n:

en: Privacy
sq: E fshehtë

en: Invoke date editor
sq: Thir redaktuesin e datës

en: _Attribute:
sq: _Atribut:

en: _Value:
sq: _Vlera:

en: Relationship to _Mother:
sq: Mardhënie me _Nënën:

en: Relationship to _Father:
sq: Mardhënie me _Babain:

en: Name Child:
sq: Emërto Fëmijën:

en: Open person editor of this child
sq: Hap redaktues

en: _Volume/Page:
sq: _Vëllimi/Faqja:

en: Calenda_r:
sq: Kalenda_r:

en: _Day
sq: _Dita

en: _Month
sq: _Muaji:

en: _Year
sq: _Viti

en: D_ay
sq: D_ita

en: Mo_nth
sq: Mu_aji

en: Y_ear
sq: V_iti

en: Te_xt comment:
sq: Koment mbi te_kstin:

en: Close window without changes
sq: Mbylle dritaren pa ndryshime

en: _Event type:
sq: _Tipi i ngjarjes:

en: De_scription:
sq: Pë_rshkrimi:

en: _Place:
sq: _Vendi:

en: _Role:
sq: _Roli:

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared event information will be reflected in the event itself, for all participants in the event.
sq: <b>Shënim:</b> Cdo ndryshim në informaconin e ndarë të ngjarjes do të reflektohet në vet ngjarjen, për të gjithë pjesmarrësit në ngjarje.

en: Abandon changes and close window
sq: Heq dorë nga ndryshimet dhe mbylle dritaren

en: Birth:
sq: Lindja:

en: Death:
sq: Vdekja:

en: Indicates if the record is private
sq: Tregon nëse regjistrimi është privat

en: _Type:
sq: _Tipi:

en: Ordinance:
sq: Urdhëresë:

en: Select Family
sq: Përzgjedh familje

en: _Status:
sq: _Statusi:

en: S_treet:
sq: Rr_uga:

en: Co_unty:
sq: Qa_rku:

en: _State:
sq: _Shteti:

en: _Path:
sq: _Shteg:

en: Double click image to view in an external viewer
sq: Kliko dy herë në imazh për të parë në paraqitësin e jashtëm

en: _Given:
sq: _Emri:

en: Suffi_x:
sq: Prapashte_së:

en: G_roup as:
sq: G_rupo si::

en: _Sort as:
sq: _Vendos si:

en: _Display as:
sq: _Afisho si:

en: Dat_e:
sq: Dat_a:

en: _Preformatted
sq: _Formë e dhënë

en: _Association:
sq: _Shoqërimi:

en: L_atitude:
sq: Gj_erësia:

en: _Longitude:
sq: _Gjatësia:

en: _Media Type:
sq: _Media Tip:

en: _Name:
sq: _Emri:

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared repository information will be reflected in the repository itself, for all items that reference the repository.
sq: <b>Shënim:</b> Cdo ndryshim në informaconin e ndarë të depos do të reflektohet në vet depon, për të gjithë artikujt që i referohen depos.

en: _Author:
sq: _Autori:

en: A_bbreviation:
sq: Sh_kurtesa:

en: _Web address:
sq: _Ueb adresa:

en: _Description:
sq: _Përshkrimi:

en: Drag to move; click to detach
sq: Zvarrit që të zhvendosni; kliko që të hiqni

en: Click to expand/collapse
sq: Kliko që të zgjeroni/prishni

en: Click to delete gramplet from view
sq: Kliko që ta hiqni gramplet nga pamja

en: Merge and _edit
sq: Shkrij dhe _redakto

en: _Merge and close
sq: _Shkrij dhe mbyll

note: name, click?, width, toggle
en: Select
sq: Përzgjedh

en: Select the person that will provide the primary data for the merged person.
sq: Përzgjedh personin që siguron të dhënat primare për personin e shkrirë.

en: Place 1
sq: Vendi 1

en: Place 2
sq: Vendi 2

en: Paper format
sq: Formati i letrës

en: Size:
sq: Madhësia:

en: Metric
sq: Metrik

en: Perform selected action
sq: Ekzekuto veprim të përzgjedhur

en: Run
sq: Ekzekuto

en: Select a report from those available on the left.
sq: Përzgjedh raport nga ato të mundshmet në të majtë.

en: Status:
sq: Gjendja:

en: Author's email:
sq: Emaili i autorit:

en: Add a new filter
sq: Shto një filtër të ri

en: Edit the selected filter
sq: Redakto filtrin e përzgjedhur

en: Clone the selected filter
sq: Kopjo filtrin e përzgjedhur

en: Test the selected filter
sq: Testo filtrin e përzgjedhur

en: Delete the selected filter
sq: Hiq filtrin e përzgjedhur

en: Add another rule to the filter
sq: Shto një rregull tjetër në filtër

en: Edit the selected rule
sq: Redakto rregullën e përzgjedhur

en: Delete the selected rule
sq: Hiq rregullën e përzgjedhur

en: Options
sq: opcione

en: Co_mment:
sq: KO_ment:

en: Return values that do no_t match the filter rules
sq: Kthen vlerat që nu_k përputhen me rregullat e filtrit

en: _Bold
sq: _I trashësuar

en: _Italic
sq: _Kursive

en: _Underline
sq: _Nënvizo

en: Background color
sq: Ngjyra e sfondit

en: First li_ne:
sq: Vi_ja e parë:

en: R_ight:
sq: D_jathtas:

en: L_eft:
sq: M_ajtas:

en: Abo_ve:
sq: Lar_t:

en: Belo_w:
sq: Posht_ë:

en: Borders
sq: Kufizues

en: _Padding:
sq: _Mbush:

en: _Left
sq: _Majtas

en: _Right
sq: _Djathtas

en: Le_ft
sq: Ma_jtas

en: _Top
sq: _Krye

en: _Bottom
sq: _Fundi

en: _Display on startup
sq: _Afisho në nisje

en: _Forward
sq: _Përpara

en: Clip_board
sq: Kujtesa_e fragmenteve

en: Connect to a recent database
sq: Lidhu me bazën e të dhënave të fundit

en: Manage databases
sq: Menaxho bazat e të shënave

en: Open _Recent
sq: Hape _të fundit

en: Open the Clipboard dialog
sq: Hape dialogun e Kujtesës së fragmenteve

en: Open the reports dialog
sq: Hape dialogun e raporteve

en: Open the tools dialog
sq: Hape dialogun e veglave

en: Tip of the Day
sq: Këshilla e ditës

en: Undo History
sq: Kthehu në hapin e mëparshëm

en: _About
sq: _Për

en: _Bookmarks
sq: _Shenjë referimi

en: _Export...
sq: _Eksport

en: _Extra Reports/Tools
sq: _Ekstra Raporte/Vegla

en: _Family Trees
sq: _Pemët Familjare

en: _Go
sq: _Shko

en: _Import...
sq: _Importo...

en: _Key Bindings
sq: _Lidhjet e tasteve

en: _Manage Family Trees...
sq: _Menaxho Pemët Familjare...

en: _Preferences...
sq: _Preferencat...

en: _Quit
sq: _Braktise

en: _Report a Bug
sq: P_Raporto Virus

en: _Reports
sq: _Raporte

en: _Toolbar
sq: _Shiriti i veglave

en: _Tools
sq: _Vegla

en: _User Manual
sq: _Udhëzim për përdoruesin

en: _View
sq: _Pamje

en: _Windows
sq: _Dritare

en: Report a bug
sq: Raporto virus

en: If you can see that there is any personal information included in the error please remove it.
sq: Nëse shifni se në gabim ka ndonjë informatë personale ju lutem largone atë.

en: Error Details
sq: Detale për gabimin

en: This is the detailed Gramps error information, don't worry if you do not understand it. You will have the opportunity to add further detail about the error in the following pages of the assistant.
sq: Ky është Gramps informacion detal për gabimet, mos u mërzitni nëse nuk e kuptoni. Do të keni mundësinë të shtoni detale të mëtutjeshme për gabimin në faqet vijuese të ndihmësit.

en: Please check the information below and correct anything that you know to be wrong or remove anything that you would rather not have included in the bug report.
sq: Molimo provjerite sljedeće podatke i uklonite sve za koje vjerujete da su pogrešni ili ne želite da budu uključeni u izvješću o greški.

en: System Information
sq: Informacione për sistemin

en: This is the information about your system that will help the developers to fix the bug.
sq: Kjo është informatë për sistemin tuaj i cili do t'ju ndihmojë zhvilluesve që ta rregullojë virusin.

en: Further Information
sq: Informacione të mëtutjeshme

en: Please check that the information is correct, do not worry if you don't understand the detail of the error information. Just make sure that it does not contain anything that you do not want to be sent to the developers.
sq: Ju lutem kontrolloni nëse informacioni është i sakt, mos u mërzitni nëse nuk kuptoni detalin e informacionit ër gabimin. Vetëm sigurohuni që nuk përmban diçka që ju nuk doni ta dërgoni tek zhvilluesit.

en: Bug Report Summary
sq: Përmbledhje e raportit të virusit

en: Use the two buttons below to first copy the bug report to the clipboard and then open a webbrowser to file a bug report at
sq: Përdorni të dy butonet poshtë që së pari të kopjoni raportin e virusit në kujtesën e fragmenteve dhe pastaj hap një ueb shfletues për të skeduar një raport për virus në

en: Use this button to start a web browser and file a bug report on the Gramps bug tracking system.
sq: Përdor butonin për të filluar një ueb shfletues dhe për të skeduar një raport për virus në sistemin Gramps për gjurmimin e virusëve.

en: Send Bug Report
sq: Dërgo raport për viruset

en: Error Report
sq: Raport për gabimin

en: Error Detail
sq: Detale të gabuara

en: Cannot merge people
sq: Nuk mund të bashkojë njerëz

en: manual|Merge_People
sq: udhëzimi|Bashko_Njerëz

en: Merge People
sq: Bashko Njerëz

note: Go over parents and build their menu
en: Parents
sq: Prindërit

en: Family ID
sq: ID Familjare

en: No parents found
sq: Nuk u gjetën prindërit

note: Go over spouses and build their menu
en: Spouses
sq: Bashkëshortët

en: Spouse
sq: Bashkëshort

en: No spouses or children found
sq: Nuk janë gjetur bashkëshort ose fëmijë

note: Add column with the warning text
en: Warning
sq: Paralajmërim

en: manual|Merge_Places
sq: udhëzimi|Bashko_Vende

en: manual|Merge_Sources
sq: udhëzimi|Bashko_Burime

en: Merge Sources
sq: Bashko Burime

en: Report Selection
sq: Përzgjedhje e raporteve

en: Generate selected report
sq: Nxjerr një raport të përzgjedhur

en: _Generate
sq: _Nxjerr

en: Tool Selection
sq: Përzgjedhje e Veglave

en: Select a tool from those available on the left.
sq: Përzgjedh një vegël nga ato të mundshmet në të majtë.

en: _Run
sq: _Ekzekuto

en: Run selected tool
sq: Ekzekuto veglat e përzgjedhura

en: Select surname
sq: Përzgjidh mbiemra

en: Finding Surnames
sq: Gjej Mbiemrat

en: Finding surnames
sq: Gjej mbiemrat

en: Select a different person
sq: Përzgjedh një person tjetër

en: Select a person for the report
sq: Përzgjedhn jë person për raportin

en: Select a different family
sq: Përzgjedh një familje tjetër

en: Also include %s?
sq: Përfhij gjithashtu %s?

en: Select Person
sq: përzgjedh person

en: Save As
sq: Ruaj Si

en: Style Editor
sq: Redaktues Stili

en: File
sq: Skedari

en: Message
sq: Mesazhi

en: Fail
sq: Dështim

en: OK
sq: Në rregull

en: Filename
sq: Emri i skedarit

en: Main window
sq: Dritaja kryesore

note: set up ManagedWindow
en: Export Assistant
sq: Ndihmës për eksportim

en: Saving your data
sq: Ruajtja e të dhënave tuaja

en: Final confirmation
sq: Konfirmimi final

en: Summary
sq: Përmbledhja

en: The selected file and folder to save to cannot be created or found.
    
    Press Back to return and select a valid filename.
sq: Skedari ose dosja e përzgjedhur nuk mund të krjohen ose të gjinden për t'i regjistruar.
    
    Shtypni Prapa për t'u kthyer dhe zgjedhni emër valid pë skedarë

en: Your data has been saved
sq: Të dhënat tuaja u ruajtën

en: Saving failed
sq: Ruajtja dështoi

en: There was an error while saving your data. You may try starting the export again.
    
    Note: your currently opened database is safe. It was only a copy of your data that failed to save.
sq: Kishte një gabim gjatë ruajtjes së të dhënave. Mund të provoni që përsëri të filloni eksportimin.
    
    Vërejtje: hapja e bazes së të dhënave që keni bërë tani është e sigurt. Ishte vetëm një kopje e të dhënave tuaja që dështoi ruajtja.

en: Please wait while your data is selected and exported
sq: Ju lutem prisni pëerderisa të dhënat tuaja përzgjedhen dhe eksportohen

en: _Do not include records marked private
sq: _Mos përfshij regjistrime të shënuara si personale

en: Quick View
sq: Pamje e shpejtë

en: Available Books
sq: Libra në dispozicion

en: New Book
sq: libër i ri

en: _Available items
sq: _artikuj në dispozicion

en: Current _book
sq: Libri_aktual

en: Item name
sq: Emri i artikullit

en: Subject
sq: Subjekti

en: Book selection list
sq: Lista e përzgjedhes së librit

en: Different database
sq: Baza të ndryshme të të hdënave

en: This book was created with the references to database %s.
    
     This makes references to the central person saved in the book invalid.
    
    Therefore, the central person for each item is being set to the active person of the currently opened database.
sq: Ky libër u krijua me referencat në bazë të të dhënave %s.
    
    Kjo bën të pavlefshme ruajtjen e referencave në libër të personit qëndror .
    
    Prandaj, personi qëndror për çdo artikull vendoset te personi aktiv  i bazës së të dhënave e cila aktualisht është e hapur.

en: Setup
sq: Postavke

en: Paper Options
sq: Opcione të Letrës

en: HTML Options
sq: HTML opcione

en: Output Format
sq: Formati dalës

en: Portrait
sq: Portret

en: Landscape
sq: Peisazh

en: Configuration
sq: Konfigurim

en: Style
sq: Stili

note: better to 'Show siblings of\nthe center person Spouse_disp = EnumeratedListOption(_("Show spouses of\nthe center " "person"), 0) Spouse_disp.add_item(0, _("No.  Do not show Spouses")) Spouse_disp.add_item(1, _("Yes, and use the Main Display Format")) Spouse_disp.add_item(2, _("Yes, and use the Secon
en: Report Options
sq: Opcioni për raport

note: need any labels at top:
en: Document Options
sq: Opcione të Dokumentit

en: Permission problem
sq: Problem për leje

en: You do not have permission to write under the directory %s
    
    Please select another directory or correct the permissions.
sq: Nuk ju lejohet të shkruani nën direktoriumin %s
    
    Ju lutem përzgjidh direktorium tjetër ose korrigjo lejen.

en: File already exists
sq: Skedari tashmë ekziston

en: You can choose to either overwrite the file, or change the selected filename.
sq: Mund të zgjedhni për të mbishkruar skedarin, ose të ndryshoni emrin e përzgjedhur të skedarit.

en: _Overwrite
sq: _Mbishkruani

en: _Change filename
sq: _Ndrysho emrin e skedarit

en: You do not have permission to create %s
    
    Please select another path or correct the permissions.
sq: Nuk ju lejohet të krijoni %s
    
    Ju lutem përzgjidhni shteg tjetër ose korrigjo lejen.

en: Active person has not been set
sq: Nuk u vendos personi aktiv

en: You must select an active person for this report to work properly.
sq: Duhet të përzgjedhni një person aktiv që ky raport të punojë si duhet.

en: Report could not be created
sq: Raporti nuk mund të krijohet

en: default
sq: E parazgjedhur

en: Document Styles
sq: Stilet e Dokumentit

en: Error saving stylesheet
sq: Gabim në ruajtjen e fletës së stilit

note: How to handle missing information
en: Missing information
sq: Informacione që mungojnë

en: Style editor
sq: Redaktuesi i stilit

en: No description available
sq: Nuk është i mundshëm përshkrimi

en: Debug
sq: Korrigjo

en: Analysis and Exploration
sq: Analiza dhe Eksplorime

en: Revision Control
sq: Kontrrollimi i Rishqyrtimit

en: Utilities
sq: Shërbime ndihmëse

en: Proceeding with this tool will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the changes made by this tool or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert running this tool, please stop here and backup your database.
sq: Me vazhdimin e kësaj vegle do të fshihet e kaluara e zhbërë për këtët sesion Në veçanti, nuk do të keni mundësi të ktheni prapa ndryshimet e bëra nga kjo vegël ose ndonjë ndryshim i bërë para saj.
    
    Nëse mendoni se do të donit të khteni prapa ekzekutimin e kësaj vegle, ju lutem ndaloni këtu dhe ruani bazën tuaj të të dhënave

en: _Proceed with the tool
sq: _Vazhdo me këtë vegël

en: You must select an active person for this tool to work properly.
sq: Duhet të përzgjedhni një person aktiv që kjo vegël të punojë si duhet.

en: Last Change
sq: Ndryshimi i fundit

en: Select Event
sq: Përzgjedh ngjarje

en: Select Note
sq: Përzgjedh shënim

en: Select Media Object
sq: Përzgjedh media objekt

en: Select Place
sq: Përzgjedh vend

en: Select Repository
sq: Përzgjedh depo

en: Select Source
sq: Përzgjedh burimin

en: Failed to display tip of the day
sq: Dështio shfaqja e këshilës së ditës

en: Unable to read the tips from external file.
    
    %s
sq: E pamundur të lexohen këshillat e ditës nga skedari.
    %s

en: _Undo
sq: _Zhbëje

en: _Redo
sq: _Ribëje

note: self.tree.append_column( Gtk.TreeViewColumn(_('Original time'), self.renderer, text=0, foreground=2, background=3)) Gtk.TreeViewColumn(_('Action'), self.renderer, text=1, foreground=2, background=3))
en: Original time
sq: Koha origjinale

en: Action
sq: Veprim

en: Delete confirmation
sq: Hiq konfirmimin

en: Are you sure you want to clear the Undo history?
sq: A jeni të sigurt se doni të pastroni Zhbëj historinë?

en: Clear
sq: Pastro

en: Database opened
sq: Baza e të dhënave e hapur

en: History cleared
sq: Historia e pastruar

en: Please do not force closing this important dialog.
sq: Ju lutem mos e mbyllni me forcë dialogun e rëndësishëm.

en: Ready
sq: Gati

en: Abort changes?
sq: Ndërprit ndryshimet?

en: Abort changes
sq: Ndërprit ndryshimet

en: Cannot abandon session's changes
sq: Nuk mund të ndërprejë ndryshimet e sesionit

en: Changes cannot be completely abandoned because the number of changes made in the session exceeded the limit.
sq: Ndryshimet nuk mund të jenë plotësisht të ndërpera sepse numri i ndryshimeve i bërë në këtë sesion e tjekaloi kufirin.

en: Import Statistics
sq: Importo statistikat

en: Read Only
sq: Vetëm lexim

en: Autobackup...
sq: Vet bërje e rezervës...

en: Error saving backup data
sq: Gabim në ruajtjen e të dhënave rezervë

en: File:
sq: Skedar:

en: Exclude
sq: Përjashto

en: manual|Bookmarks
sq: udhëzimi|Shënim i faqes

note: this is meaningless while it's modal
en: Organize Bookmarks
sq: Organizoni Shënimin e faqeve

en: Could Not Set a Bookmark
sq: Nuk mund të vendosë Shënimin e faqes

en: A bookmark could not be set because nothing was selected.
sq: Shënimi i faqes nuk mund të vendoset sepse asgjë s'është përzgjedhur.

en: Delete %s?
sq: Hiq %s?

en: Export View as Spreadsheet
sq: Eksporto Pamjen si Fletëllogaritëse

en: %s has been bookmarked
sq: %s ka qenë e shënuar faqja

en: A bookmark could not be set because no one was selected.
sq: Nuk mund të vendoset Shënimi i faqes sepse adnjë s'ishte i përzgjedhur

en: _Sidebar
sq: _Shiriti anësor

en: Record is private
sq: Regjistrimi është konfidencial

en: Record is public
sq: Regjistrimi është publik

en: Expand this section
sq: Zgjero këtë seksion

en: Collapse this section
sq: Prishe këtë seksion

en: Edit family
sq: Redakto familjen

en: Reorder families
sq: Radhit familjet përsëri

note: Go over siblings and build their menu
en: Siblings
sq: Motra dhe vëllezër

note: Go over parents and build their menu
en: Related
sq: Të lidhur

en: Add Child to Family
sq: Shto fëmijën familjes

en: Unnamed Gramplet
sq: Gramplet i paemëruar

note: default tooltip
en: Drag Properties Button to move and click it for setup
sq: Zvarrit butonin e Vetive për të zhvendosur atë për nisje

note: build the GUI:
en: Right click to add gramplets
sq: Kliko me të djathtën pë të shtuar gramplet

en: Bad Date
sq: Datë e gabuar

en: Progress Information
sq: Informacion për Progresin

en: Reorder Relationships
sq: Ricaktimi i mardhënieve

en: Reorder Relationships: %s
sq: Ricaktimi i mardhënieve: %s

en: Background Color
sq: Ngjyra e sfondit

en: Font Color
sq: Ngjyra e fontit

en: Select font color
sq: Përzgjedh ngjyrën e fontit

en: Select background color
sq: Përzgjedh ngjyrën e sfondit

en: '%s' is not a valid value for this field
sq: '%s' nuk është i vlefshëm për këtë fushë

en: This field is mandatory
sq: Fusha është e detyrueshme

note: Make a tuple of the functions and classes that we need for each of the primary object tables.
en: Rebuild reference map
sq: Rindërto skemën e refernecës

en: Plain Text
sq: Tekst i thjeshtë

en: Print...
sq: Printo...

en: RTF document
sq: RTF dokument

en: Print Preview
sq: Paraafishim i Printimit

en: Closes print preview window
sq: Mbyll dritaren për paraafishimi të printimit

en: Prints the current file
sq: Printon skedarin aktual

en: Shows the first page
sq: Shfaq faqen e parë

en: Shows previous page
sq: Shfaq faqen e mëparshme

en: Shows the next page
sq: Shfaq faqen tjetër

en: Shows the last page
sq: Shfaq faqen e fundit

en: Zooms to fit the page width
sq: Zmadhon për të përshtatur gjerësinë e faqes

en: Zooms to fit the whole page
sq: Zmadhon për të përshtatur të gjithë faqen

en: Zooms the page in
sq: E zmadhon faqen

en: Zooms the page out
sq: E zvoglon faqen

en: of %d
sq: prej %d

en: Possible destination error
sq: Gabim në vendbmërritjen e mundshme

en: You appear to have set your target directory to a directory used for data storage. This could create problems with file management. It is recommended that you consider using a different directory to store your generated web pages.
sq: Duket se keni vendosur direktoriumin e planifikuar në direktorium të përdorur për ruajtje të të dhënave. Kjo mund të krijojë probleme me menaxhimin e skedarëve. Ju rekomandohet që të merrni në konsideratë përdorimin e direktoriumeve të ndryshme për të ruajtur ueb faqet tuaja të nxjerrura.

en: white
sq: e bardhë

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Ancestor Graph for %s
sq: Grafi i paraardhësve për %s

en: Ancestor Tree
sq: Pema e Trashëgimtarit

en: Center Person
sq: Personi qendror

en: The center person for the tree
sq: Personi qendror për pemën

en: Generations
sq: Gjenerata

en: The number of generations to include in the tree
sq: Numri i gjeneratave për t'i përfshirë në pemë

en: Include Blank Pages
sq: Përfshij Faqe të Boshe

en: Whether to include pages that are blank.
sq: Nëse duhet të përmbajë faqe që janë boshe.

en: The basic style used for the text display.
sq: Stili themelor është përdorur për shfaqjen e tekstit.

en: The style used for the title.
sq: Stili u përdor për titullin.

en: My Calendar
sq: Kalenari im

note: generate the report: to see "nearby" comments
en: Calendar Report
sq: Raport kalendarik

en: Select filter to restrict people that appear on calendar
sq: Përzgjedh filtrin për të kufizuar njerëz që shfaqen në kalendar

en: The center person for the report
sq: personi qendror për raportin

en: Text Area 1
sq: Zona 1 e tekstit

en: First line of text at bottom of calendar
sq: Vija e parë e tekstit në fund të kalendarit

en: Text Area 2
sq: Zona 2 e tekstit

en: Second line of text at bottom of calendar
sq: Vija e dytë e tekstit në fund të kalendarit

en: Text Area 3
sq: Zona 3 e tekstit

en: Third line of text at bottom of calendar
sq: Vija e tretë e tekstit në fund të kalendarit

en: Include only living people in the calendar
sq: Përfshij vetëm njerëzit e gjallë në kalendar

note: ######################### Content options Content
en: Content
sq: Përmbajtja

note: #########################
en: Year of calendar
sq: Viti kalendarik

en: Country for holidays
sq: Vend për festa

en: Select the country to see associated holidays
sq: Përzgjedh vendin që të shihni festat që e shoqërojnë

note: Default selection ????
en: First day of week
sq: Dita e parë e javës

en: Select the first day of the week for the calendar
sq: Përzgjedh ditën e parë të javës për kalendarin

en: Birthday surname
sq: Mbiemri i lindjes

en: Wives use husband's surname (from first family listed)
sq: Gratë mbaknë mbiemrat e burrave të tyre (nga familja e parë në listë)

en: Wives use husband's surname (from last family listed)
sq: Gratë mbajnë mbiemrat e burravetë tyre (nga familja e fundit në listë)

en: Wives use their own surname
sq: Gratë i mbajnë mbiemrat e vet

en: Select married women's displayed surname
sq: Përzgjidh mbiemrat e shfaqur të grave të martuara

en: Include birthdays
sq: Përfshij datlindjet

en: Include anniversaries
sq: Përfshij përvjetoret

en: Produces a graphical calendar
sq: Krijon kalendar grafik

en: Descendant Tree
sq: Pema e pasardhësve

en: Fan Chart
sq: Grafiku i të adhuruarve

en: Produces fan charts
sq: Krijon grafike të adhuruesve

note: extract requested items from the database and count them
en: Statistics Charts
sq: Grafiku Statisitkor

en: Timeline Chart
sq: Grafiku kohor

en: The number of generations to include in the report
sq: Numri i gjeneratave për tu përfshirë në raport

en: Type of graph
sq: Tipi i grafit

en: full circle
sq: rreth i plotë

en: half circle
sq: gjysëm rreth

en: quarter circle
sq: çerek rreth

en: The form of the graph: full circle, half circle, or quarter circle.
sq: Forma e grafit: rreth i plotë, gjysëm rreth, ose çerek rreth.

en: generation dependent
sq: Varet prej gjeneratës

en: Background color is either white or generation dependent
sq: Ngjyra e sfondit është e bardhë ose varet prej gjeneratës.

en: Orientation of radial texts
sq: Orentimi i teksteve radiale

en: upright
sq: veritkalisht

en: roundabout
sq: i tërthortë

en: Item count
sq: Numri i Artikullit

en: Both
sq: Të dyjat

en: Men
sq: Burrat

en: Women
sq: Gratë

en: person|Title
sq: personi|Titulli

en: Forename
sq: Emri

en: Birth year
sq: viti i lindjes

en: Death year
sq: viti i vdekjes

en: Birth month
sq: muaji i lindjes

en: Death month
sq: muaji i vdekjes

en: Birth place
sq: Vendi i Lindjes

en: Death place
sq: Vendi i Vdekjes

en: Marriage place
sq: Vendi i martesës

en: Number of relationships
sq: Numri i mardhënieve

en: Age when first child born
sq: Mosha ku ka lind fëmija i parë

en: Age when last child born
sq: Mosha kur ka lind fëmija i fundit

en: Number of children
sq: Numri i fëmijëve

en: Age at marriage
sq: Mosha kur është martuar

en: Age at death
sq: Mosha kur ka vdek

en: Event type
sq: Tipi i ngjarjes

en: (Preferred) title missing
sq: (preferohet) mungon titulli

note: the list of keys that represent "missing" information
en: (Preferred) forename missing
sq: (preferohet) mungon emri

en: (Preferred) surname missing
sq: (preferred) mungon mbiemri

en: Gender unknown
sq: Gjinia e panjohur

note: localized year inadequate information
en: Date(s) missing
sq: Data(t) mungojnë

en: Place missing
sq: Mungon vendi

en: Already dead
sq: Tashmë i vdekur

en: Still alive
sq: Ende jeton

en: Events missing
sq: Mungojnë ngjarjet

en: Children missing
sq: Mungojnë fëmijët

en: Birth missing
sq: Mungon data e lindjes

en: Personal information missing
sq: Mungojnë informacione personale

en: Collecting data...
sq: Mbledhja e të dhënave...

en: Sorting data...
sq: Klasifikimi i të dhënave...

en: Saving charts...
sq: Ruajtja e grafikut...

en: %s (persons):
sq: %s (persona):

en: Filter Person
sq: Filter person

en: Sort chart items by
sq: Klasifiko artikujt e grafut sipas

en: Select how the statistical data is sorted.
sq: Përzgjidh se si janë klasifikuar të dhënat statistikore.

en: Sort in reverse order
sq: Klasifiko sipas renditjes nga prapa

en: Check to reverse the sorting order.
sq: Kontrrollo të ktheni nga prapa renditjen e klasifikuar

en: People Born Before
sq: Njerëz të lindur më parë

en: Birth year until which to include people
sq: Viti i lindjes deri kur duhet të përfshijë njerëzit

en: Include people without known birth years
sq: Përfshij njerëz pa data të lindjes

en: Genders included
sq: Gjinia përfshihet

en: Select which genders are included into statistics.
sq: Përzgjidh se cilët gjini përfshihen në statistikë.

en: Max. items for a pie
sq: Artikuj maksimal për grafikun tortë

en: With fewer items pie chart and legend will be used instead of a bar chart.
sq: Me më pak artikuj nga grafiku tortë dhe legjendë do të përdoren në vend të grafikut me shirita.

en: Charts 2
sq: Grafik 2

en: The style used for the items and values.
sq: Stili i përdorur për artikujt dhe vlerat.

en: Determines what people are included in the report
sq: Përcakton se çfar njerëz përfshihen në raport

en: The center person for the filter
sq: Personi qendror për filter

en: Sort by
sq: Klasifikuar sipas:

en: Sorting method to use
sq: Klasifikimi i metodës që përdoret

en: The style used for the section headers.
sq: Stili u përdor për seksionin koka e faqes.

en: Comma _Separated Values Spreadsheet (CSV)
sq: Presje_Fletëllogaritëse e Vlerave të Ndara

en: CSV is a common spreadsheet format.
sq: CSV është format i fletëllogaritësve të zakonshëm.

en: _Web Family Tree
sq: _Ueb Pema Familjare

en: _GeneWeb
sq: _GeneUeb

en: GeneWeb is a web based genealogy program.
sq: GeneUeb është program gjenealogjik i bazuar në ueb.

en: vCard
sq: vKartela

en: vCard is used in many addressbook and pim applications.
sq: vKartela përdoret në shumë libra të adresave dhe pim aplikacione.

en: Include places
sq: Përfshij vende

en: Birth source
sq: Burimi i Lindjes

en: Death source
sq: Burimi i Vdekjes

en: Husband
sq: Bashkëshorti

en: Wife
sq: Bahskëshortja

en: No families matched by selected filter
sq: Nuk u përshtatën familje nga filtrat e përzgjedhur

en: Failure writing %s
sq: Dështim në shkrim %s

en: The database cannot be saved because you do not have permission to write to the directory. Please make sure you have write access to the directory and try again.
sq: Baza e të dhënave nuk mund të ruhet sepse nuk keni leje për të shkruar në direktorium. Ju lutem sigurohuni që t'ju të shkruani në direktorium dhe provoni përsëri.

en: The database cannot be saved because you do not have permission to write to the file. Please make sure you have write access to the file and try again.
sq: Baza e të dhënave nuk mund të ruhet sepse nuk keni leje për të shkruar në skedar. Ju lutem sigurohuni që t'ju lejohet të shkruani në skedar dhe provoni përsëri.

note: GUI setup:
en: Enter a date, click Run
sq: Fut datën, kliko Ekzekuto

en: Statistics
sq: Statistika

en: Key
sq: Celësi

en: Double-click a day for details
sq: Kliko dy herë ditën për detale

en: Id
sq: Numri  Identifikimt

note: will be overwritten in load
en: No Family Tree loaded.
sq: Nuk ka të ngarkuar pemë familjare.

en: Processing...
sq: Përpunim...

en: Total people
sq: Numti total i njerëzve

en: Age on Date
sq: Mosha dhe Data

en: Ancestors
sq: Paraardhësit

en: Pedigree
sq: Prejardhja

en: Session Log
sq: Ditari i sesionit

en: Surname Cloud
sq: Mbiemri Cloud

en: Top Surnames
sq: Mbiemra më kryesor

en: Gallery
sq: Galeria

en: References
sq: Referenca

en: Source References
sq: Referencat e burimeve

en: 
    Breakdown by generation:
sq: 
    Dobësim sipas gjeneratës:

en: Generation 1
sq: Gjenerata 1

note: Create the Generation title, set an index marker
en: Generation %d
sq: Gjenerata %d

en: All generations
sq: Të gjitha gjeneratat

en: Click name to make person active
sq: Kliko emrin që të bëni personin aktiv

en: Right-click name to edit person
sq: Kliko emrin me të djathtën për të redaktuar personin

en: Active person: %s
sq: Person aktiv: %s

en: %d. Partner: Not known
sq: %d. Shoku: nuk dihet

en:    %d.a Mother:
sq:    %d.a Nëna:

en:    %d.b Father:
sq:    %d.b Babai:

en: Click name to change active
    Double-click name to edit
sq: Kliko emrin për të ndryshuar vepruesin
    Kliko dy herë në emrin për të reduktuar

en: Log for this Session
sq: Ditar për këtë sesion

note: List of translated strings used here (translated in self.log ).
en: Added
sq: E shtuar

en: Deleted
sq: E hjkeur

en: Selected
sq: E përzgjedhur

en: SoundEx code:
sq: Kodi SoundEx:

en: Double-click item to see matches
sq: kliko dy herë artikullin për të parë çiftet

note: -------------------------
en: Individuals
sq: Persona

en: Number of individuals
sq: Numri i personave

en: Individuals with unknown gender
sq: Persona me gjini të panjohur

en: Individuals missing birth dates
sq: Persona që ju mungojnë datat e lindjes

en: Disconnected individuals
sq: Persona të shkëputur

en: Family Information
sq: Informacione për familjen

en: Unique surnames
sq: Mbiemra të vetëm

en: Media Objects
sq: Media objekte

en: Individuals with media objects
sq: Persona me media objeket

en: Total number of media object references
sq: Numri total i referencave të media objekteve

en: Number of unique media objects
sq: Numri i media objekteve të vetme

en: Total size of media objects
sq: Madhësia totale e media objekteve

en: Missing Media Objects
sq: Media objekte që mungojnë

en: Double-click surname for details
sq: Kliko dy herë mbi mbiemrin për detale

en: Total unique surnames
sq: Numri total i mbiemrave të vetëm

en: Family Lines Graph
sq: Grafi i Rreshatve familjare

en: Hourglass Graph
sq: Grafi në formë të orës rërë

en: Relationship Graph
sq: Grafiku i Mardhënieve

note: ------------------------------------------------------------------------ Constant options items
en: B&W outline
sq: Plani B&w

en: Colored outline
sq: Plan i ngjyrosur

en: Color fill
sq: Mbushje e ngjyrës

en: Descendants <- Ancestors
sq: Pasardhësit <- Paraardhësit

en: Descendants -> Ancestors
sq: Pasardhësit -> Paraardhësit

en: Descendants <-> Ancestors
sq: Pasardhësit <-> Paraardhësit

en: Descendants - Ancestors
sq: Pasardhësit - Paraardhësit

en: Parents and their ancestors will be considered when determining "family lines".
sq: Do të mirren në konsiderim prindët dhe trashëgimtarët në përcaktimin e "rreshtave familjare".

en: Children will be considered when determining "family lines".
sq: Fëmijët do të mirren në konsiderim në përcaktimin e "rreshtave familjare".

en: Try to remove extra people and families
sq: Provo të largoni njerëz dhe familje të tepërta

en: People and families not directly related to people of interest will be removed when determining "family lines".
sq: Në përcaktimin e "rreshtave familjare" do të largohen njerëzit dhe familjet që nuk janë të lidhura direkt me njerëzit e interesit.

en: Arrowhead direction
sq: drejtimi i shigjetës

en: Choose the direction that the arrows point.
sq: Zgjedh drejtimin që tregon shigjeta.

en: Graph coloring
sq: Ngjyra e grafit

note: --------------------------------
en: People of Interest
sq: Njerëz të Interesit

note: --------------------------------
en: People of interest
sq: Njerëz të interesit

en: People of interest are used as a starting point when determining "family lines".
sq: Njrëz të interesit përdoren si pike nisje kur përcakton "rreshtin familjar".

en: The maximum number of ancestors to include.
sq: Numri maksimal i trashëgimtarëve që përfshihen.

note: --------------------
en: Include dates
sq: Përfshij data

en: Whether to include dates for people and families.
sq: Nëse duhet të përfshihen data për njerëzit dhe familjet.

en: Limit dates to years only
sq: Kufizo datat vetëm në vitet

en: Prints just dates' year, neither month or day nor date approximation or interval are shown.
sq: Printon vetëm vitin e datave, nuk janë të shfaqura as muaji ose dita as vlersimi i përafërt ose interval i datës.

en: Whether to include placenames for people and families.
sq: Nëse duhet të përfshihen emrat e vendeve për njerëzit dhe familjet.

en: Include the number of children
sq: Përfshij numrin e fëmijëve

en: Whether to include the number of children for families with more than 1 child.
sq: Nëse duhet të përfshihet numri i fëmijëve për familjet me më shumë se 1 fëmijë.

en: Include thumbnail images of people
sq: Përfshini imazhe miniatureske të njerëzve

en: Thumbnail location
sq: Vendndodhja miniatureske

en: Above the name
sq: Mbi emrin

en: Beside the name
sq: Pranë emrit

en: Where the thumbnail image should appear relative to the name
sq: Ku duhet të shfaqet imazhi miniaturesk relativisht me emrin

en: Max Descendant Generations
sq: Numri maksimal i Gjeneratave të Pasardhësve

en: The number of generations of descendants to include in the graph
sq: Numri i gjeneratave të pasardhësve që duhet të përfshihet në graf

en: The number of generations of ancestors to include in the graph
sq: Numri i gjeneratave të paraardhësve që duhet të përfshihet në graf

en: Males will be shown with blue, females with red.  If the sex of an individual is unknown it will be shown with gray.
sq: Meshkujt do të shfaqen me të kaltër, femrat me të kuqe. Nëse gjinia e ndonjë personi është e panjohur do të shfaqet me ngjyrë hiri.

note: ###############################
en: Graph Style
sq: Stili i grafit

en: Determines what people are included in the graph
sq: Përcakton se çfar njerëz janë të përfshirë në graf

en: Include URLs
sq: Përfshij URL

en: Whether to include thumbnails of people.
sq: Nëse duhet të përfshihen miniatura nga njerëzit.

en: Thumbnail Location
sq: Vendndodhja miniatureske

en: Indicate non-birth relationships with dotted lines
sq: Shëno mardhëniet pa prejardhje me vija të pikëzuara

en: Non-birth relationships will show up as dotted lines in the graph.
sq: Mardhëniet pa prejardhje do të shfaqen si vija të pikëzuara në graf.

en: Show family nodes
sq: Shfaq nyje familjare

en: Families will show up as ellipses, linked to parents and children.
sq: Familjet do të shfaqen si elips, të lidhur me prindët dhe fëmijët.

en: %s could not be opened
sq: %s nuk mund të hapet

en: given name
sq: emri i dhënë

en: call
sq: thirja

en: gender
sq: gjinia

en: source
sq: burimi

en: note
sq: shënim

en: birth place
sq: vendi i lindjes

en: birth source
sq: burimi i lindjes

en: death place
sq: vendi i vedkjes

en: death source
sq: burimi i vdekjes

en: death cause
sq: shkaku i vdekjes

note: ----------------------------------
en: child
sq: fëmijë

note: ----------------------------------
en: mother
sq: nëna

en: parent2
sq: prindi2

en: father
sq: babai

en: parent1
sq: rindi1

en: marriage
sq: martesa

en: date
sq: data

en: place
sq: vendi

en: CSV Import
sq: CVS Import

en: Reading data...
sq: Leximi i bazave të të dhënave...

en: CSV import
sq: CVS import

en: Encoding:
sq: Enkodim:

en: Invalid GEDCOM file
sq: Skedar GEDCOM i pavlefshëm

en: %s could not be imported
sq: %s nuk mund të importohet

en: Error reading GEDCOM file
sq: Gabim në leximin e skedarit GEDCOM

en: GeneWeb import
sq: GeneUeb import

en: Could not create media directory %s
sq: Mund të krijojë media direktoriumë %s

note: mediadir exists and writable -- User could have valuable stuff in it, have him remove it!
en: Media directory %s exists. Delete it first, then restart the import process
sq: Media direktoriumi %s ekziston. Së pari hiq, pastaj rinis procesin e importit

en: Error extracting into %s
sq: Ekstraktimi i gabimit në %s

en: Base path for relative media set
sq: Shtegu bazë për grupën relative të medias

en: Cannot set base media path
sq: Nuk mund të vendos media shteg bazë

en: %s could not be opened
sq: %s nuk mund të hapet

en: vCard import
sq: importimi i vKartelës

note: feature requests 2356, 1658: avoid genitive form ------------------------------------------------------------------------- Support functions
en: %(event_name)s of %(family)s
sq: %(event_name)s të %(family)s

note: feature requests 2356, 1658: avoid genitive form
en: %(event_name)s of %(person)s
sq: %(event_name)s të %(person)s

en: Error reading %s
sq: Gabim në lexim %s

en:   People: %d
sq: Njerëz: %d

en:   Families: %d
sq: Familje: %d

en:   Sources: %d
sq: Burimei: %d

en:   Events: %d
sq: Ngjarje: %d

en:   Media Objects: %d
sq: Media objekte: %d

en:   Places: %d
sq: Vende: %d

en:   Repositories: %d
sq: Depo: %d

en:   Notes: %d
sq: Shënime: %d

en: Number of new objects imported:
sq: Numri i objekteve të reja të importuara:

en: Could not change media path
sq: Nuk do të mund të ndryshojë media shtegun

en: Witness name: %s
sq: Emri i dëshmitarit: %s

en: Witness comment: %s
sq: Komentimi i dëshmitarit: %s

en: Destination
sq: Vendmbërritje

en: Your GEDCOM file is corrupted. It appears to have been truncated.
sq: Skedari juaj GEDSKOM është dëmtuar. Del që është cunguar.

en: Import from GEDCOM (%s)
sq: Importo nga GEDCOM (%s)

en: Could not import %s
sq: Nuk mund të importojë %s

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Import from %s
sq: Importo nga %s

en: Your GEDCOM file is corrupted. The file appears to be encoded using the UTF16 character set, but is missing the BOM marker.
sq: Skedari juaj GEDCOM është dëmtuar. Del që skedari është koduar duke përdorur grupën e karakterit UTF16, por mungon shënuesi BOM.

en: Your GEDCOM file is empty.
sq: Skedari GEDCOM është i zbrazët.

en: Standard copyright
sq: E drejta standarde e autorit

note: This must match _CC translators, long strings, have a look at Web report dialogs
en: Creative Commons - By attribution
sq: Dhoma kreative - Me detyrim

en: Creative Commons - By attribution, No derivations
sq: Dhoma kreative - Me detyrim, Pa përfundim

en: Creative Commons - By attribution, Share-alike
sq: Dhoma kreative - Me detyrim, Ndarje e njejtë

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial
sq: Dhoma kreative - Me detyrim, jo komercial

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial, No derivations
sq: Dhoma kreative - Me detyrim, jo komercial, pa përfundim

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial, Share-alike
sq: Dhoma kreative - Me detyrim, jo komercial, Ndarje e njejtë

en: No copyright notice
sq: Nuk ka lamjërim për të drejtën e autorit

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
sq: %(unknown_gender_name)s u lind më %(birth_date)s në %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
sq: %(male_name)s lindi më %(birth_date)s në %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
sq: %(female_name)s lindi më %(birth_date)s në %(birth_place)s.

en: This person was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
sq: Ky person lindi më %(birth_date)s në %(birth_place)s.

en: He was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
sq: Ai lindi më %(birth_date)s në %(birth_place)s.

en: She was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
sq: Ajo lindi më %(birth_date)s në %(birth_place)s.

en: Born %(birth_date)s in %(birth_place)s.
sq: I lindur %(birth_date)s në %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
sq: %(unknown_gender_name)s u lind %(modified_date)s në %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
sq: %(male_name)s je rođen %(modified_date)s u mjestu %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
sq: %(female_name)s u lind %(modified_date)s në %(birth_place)s.

en: This person was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
sq: Ky person lindi %(modified_date)s në %(birth_place)s.

en: He was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
sq: Ai u lind %(modified_date)s në %(birth_place)s.

en: She was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
sq: Ajo u lind %(modified_date)s në %(birth_place)s.

en: Born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
sq: I lindur %(modified_date)s në %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s.
sq: %(unknown_gender_name)s u lind më %(birth_date)s.

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s.
sq: %(male_name)s i lind më %(birth_date)s.

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s.
sq: %(female_name)s u lind më %(birth_date)s.

en: This person was born on %(birth_date)s.
sq: Ky person u lin më %(birth_date)s.

en: He was born on %(birth_date)s.
sq: Ai u lind më %(birth_date)s.

en: She was born on %(birth_date)s.
sq: Ajo lindi më %(birth_date)s.

en: Born %(birth_date)s.
sq: I lindur %(birth_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born %(modified_date)s.
sq: %(unknown_gender_name)s u lind %(modified_date)s.

en: %(male_name)s was born %(modified_date)s.
sq: %(male_name)s u lind %(modified_date)s.

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s.
sq: %(female_name)s u lind %(modified_date)s.

en: This person was born %(modified_date)s.
sq: Ky person ka lindur %(modified_date)s.

en: He was born %(modified_date)s.
sq: Ai u lind %(modified_date)s.

en: She was born %(modified_date)s.
sq: Ajo u lind %(modified_date)s.

en: Born %(modified_date)s.
sq: I lindur %(modified_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
sq: %(unknown_gender_name)s u lind në %(month_year)s në %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
sq: %(male_name)s lindi në %(month_year)s në %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
sq: %(female_name)s u lind në %(month_year)s në %(birth_place)s.

en: This person was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
sq: Personi u lind më %(month_year)s në %(birth_place)s.

en: He was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
sq: Ai u lind më %(month_year)s në %(birth_place)s.

en: She was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
sq: Ajo u lind më %(month_year)s më %(birth_place)s.

en: Born %(month_year)s in %(birth_place)s.
sq: U lind %(month_year)s në %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s.
sq: %(unknown_gender_name)s u lind në %(month_year)s.

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s.
sq: %(male_name)s u lind në %(month_year)s.

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s.
sq: %(female_name)s u lind në %(month_year)s.

en: This person was born in %(month_year)s.
sq: Ky person u lind në %(month_year)s.

en: He was born in %(month_year)s.
sq: Ai u lind në %(month_year)s.

en: She was born in %(month_year)s.
sq: Ajo u lind në %(month_year)s.

en: Born %(month_year)s.
sq: U lind %(month_year)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(birth_place)s.
sq: %(unknown_gender_name)s u lind në %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born in %(birth_place)s.
sq: %(male_name)s u lind në %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(birth_place)s.
sq: %(female_name)s u lind në %(birth_place)s.

en: This person was born in %(birth_place)s.
sq: Ky person u lind në %(birth_place)s.

en: He was born in %(birth_place)s.
sq: Ai u lind në %(birth_place)s.

en: She was born in %(birth_place)s.
sq: Ajo u lind në %(birth_place)s.

en: Born in %(birth_place)s.
sq: U lind në %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
sq: %(unknown_gender_name)s vdiq në %(death_date)s në %(death_place)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
sq: %(male_name)s vdiq më %(death_date)s në %(death_place)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
sq: %(female_name)s vdiq më %(death_date)s në %(death_place)s.

en: This person died on %(death_date)s in %(death_place)s.
sq: Personi vdiq më %(death_date)s në %(death_place)s.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s.
sq: Ai vdiq më %(death_date)s në %(death_place)s.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s.
sq: Ajo vdiq më %(death_date)s në %(death_place)s.

en: Died %(death_date)s in %(death_place)s.
sq: Vdiq %(death_date)s në %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
sq: %(unknown_gender_name)s vdiq %(death_date)s në %(death_place)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
sq: %(male_name)s vdiq më %(death_date)s në %(death_place)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
sq: %(female_name)s vdiq më %(death_date)s në %(death_place)s.

en: This person died %(death_date)s in %(death_place)s.
sq: Personi vdiq %(death_date)s në %(death_place)s.

en: He died %(death_date)s in %(death_place)s.
sq: Ai vdiq %(death_date)s në %(death_place)s.

en: She died %(death_date)s in %(death_place)s.
sq: Ajo vdiq %(death_date)s në %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s.
sq: %(unknown_gender_name)s vdiq më %(death_date)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s.
sq: %(male_name)s vdiq më %(death_date)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s.
sq: %(female_name)s vdiq më %(death_date)s.

en: This person died on %(death_date)s.
sq: Personi vdiq më %(death_date)s.

en: He died on %(death_date)s.
sq: Ai vdiq %(death_date)s.

en: She died on %(death_date)s.
sq: Ajo vdiq %(death_date)s.

note: latin cross for html code
en: Died %(death_date)s.
sq: Vdiq %(death_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s.
sq: %(unknown_gender_name)s vdiq %(death_date)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s.
sq: %(male_name)s vdiq %(death_date)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s.
sq: %(female_name)s vdiq %(death_date)s.

en: This person died %(death_date)s.
sq: Personi vdiq %(death_date)s.

en: He died %(death_date)s.
sq: Ai vdiq %(death_date)s.

en: She died %(death_date)s.
sq: Ajo vdiq %(death_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
sq: %(unknown_gender_name)s vdiq në %(month_year)s në %(death_place)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
sq: %(male_name)s vdiq në %(month_year)s në %(death_place)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
sq: %(female_name)s vdiq në %(month_year)s në %(death_place)s.

en: This person died in %(month_year)s in %(death_place)s.
sq: Ky person vdiq %(month_year)s në %(death_place)s.

en: He died in %(month_year)s in %(death_place)s.
sq: Ai vdiq në %(month_year)s në %(death_place)s.

en: She died in %(month_year)s in %(death_place)s.
sq: Ajo vdiq në %(month_year)s në %(death_place)s.

en: Died %(month_year)s in %(death_place)s.
sq: Vdiq %(month_year)s në %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s.
sq: %(unknown_gender_name)s vdiq në %(month_year)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s.
sq: %(male_name)s vdiq në %(month_year)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s.
sq: %(female_name)s vdiq %(month_year)s.

en: This person died in %(month_year)s.
sq: Ky person vdiq në %(month_year)s.

en: He died in %(month_year)s.
sq: Ai vdiq në %(month_year)s.

en: She died in %(month_year)s.
sq: Ajo vdiq në %(month_year)s.

en: Died %(month_year)s.
sq: Vdiq %(month_year)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(death_place)s.
sq: %(unknown_gender_name)s vdiq në %(death_place)s.

en: %(male_name)s died in %(death_place)s.
sq: %(male_name)s vdiq në %(death_place)s.

en: %(female_name)s died in %(death_place)s.
sq: %(female_name)s vdiq në %(death_place)s.

en: This person died in %(death_place)s.
sq: Ky person vdiq në %(death_place)s.

en: He died in %(death_place)s.
sq: Ai vdiq në %(death_place)s.

en: She died in %(death_place)s.
sq: Ajo vdiq në %(death_place)s.

en: Died in %(death_place)s.
sq: Vdiq në %(death_place)s.

en: %(male_name)s is the child of %(father)s and %(mother)s.
sq: %(male_name)s është fëmijë i %(father)s dhe %(mother)s.

en: %(male_name)s was the child of %(father)s and %(mother)s.
sq: %(male_name)s ishte fëmijë i %(father)s dhe %(mother)s.

en: This person is the child of %(father)s and %(mother)s.
sq: Ky person është fëmijë i %(father)s dhe %(mother)s.

en: This person was the child of %(father)s and %(mother)s.
sq: Ky person ishte fëmijë i %(father)s dhe %(mother)s.

en: %(male_name)s is the son of %(father)s and %(mother)s.
sq: %(male_name)s është i biri i %(father)s dhe %(mother)s.

en: %(male_name)s was the son of %(father)s and %(mother)s.
sq: %(male_name)s ishte i biri i %(father)s dhe %(mother)s.

en: He is the son of %(father)s and %(mother)s.
sq: Ai është i biri i %(father)s dhe %(mother)s.

en: He was the son of %(father)s and %(mother)s.
sq: Ai ishte i biri i %(father)s dhe %(mother)s.

en: Son of %(father)s and %(mother)s.
sq: I biri i %(father)s dhe %(mother)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
sq: %(female_name)s është e bija e %(father)s dhe %(mother)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
sq: %(female_name)s ishte e bija e %(father)s dhe %(mother)s.

en: She is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
sq: Ajo është e bija e %(father)s dhe %(mother)s.

en: She was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
sq: Ajo ishte e bija e %(father)s dhe %(mother)s.

en: Daughter of %(father)s and %(mother)s.
sq: E bija e %(father)s dhe %(mother)s.

en: %(male_name)s is the child of %(father)s.
sq: %(male_name)s është fëmijë i %(father)s.

en: %(male_name)s was the child of %(father)s.
sq: %(male_name)s ishte fëmijë i %(father)s.

en: This person is the child of %(father)s.
sq: Ky person është fëmijë i %(father)s.

en: This person was the child of %(father)s.
sq: Ky person ishte fëmijë i %(father)s.

en: Child of %(father)s.
sq: Fëmijë i %(father)s.

en: %(male_name)s is the son of %(father)s.
sq: %(male_name)s është i biri i %(father)s.

en: %(male_name)s was the son of %(father)s.
sq: %(male_name)s ishte i biri i %(father)s.

en: He is the son of %(father)s.
sq: Ai është i biri i %(father)s.

en: He was the son of %(father)s.
sq: Ai ishte i biri i %(father)s.

en: Son of %(father)s.
sq: I biri i %(father)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s.
sq: %(female_name)s është e bija e %(father)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s.
sq: %(female_name)s ishte e bija e %(father)s.

en: She is the daughter of %(father)s.
sq: Ajo është e bija e %(father)s.

en: She was the daughter of %(father)s.
sq: Ajo ishte e bija e %(father)s.

en: Daughter of %(father)s.
sq: E bija e %(father)s.

en: %(male_name)s is the child of %(mother)s.
sq: %(male_name)s është fëmijë i %(mother)s.

en: %(male_name)s was the child of %(mother)s.
sq: %(male_name)s ishte fëmijë i %(mother)s.

en: This person is the child of %(mother)s.
sq: Ky person është fëmijë i %(mother)s.

en: This person was the child of %(mother)s.
sq: Ky person ishte fëmijë i %(mother)s.

en: Child of %(mother)s.
sq: Fëmijë i %(mother)s.

en: %(male_name)s is the son of %(mother)s.
sq: %(male_name)s është i biri i %(mother)s.

en: %(male_name)s was the son of %(mother)s.
sq: %(male_name)s ishte i biri i %(mother)s.

en: He is the son of %(mother)s.
sq: Ai është i biri i %(mother)s.

en: He was the son of %(mother)s.
sq: Ai ishte i biri i %(mother)s.

en: Son of %(mother)s.
sq: I biri i %(mother)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(mother)s.
sq: %(female_name)s është e bija e %(mother)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(mother)s.
sq: %(female_name)s ishte fëmijë i %(mother)s.

en: She is the daughter of %(mother)s.
sq: Ajo është e bija e %(mother)s.

en: She was the daughter of %(mother)s.
sq: Ajo ishte e bija e %(mother)s.

en: Daughter of %(mother)s.
sq: E bija e %(mother)s.

en: This person married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person u martua me %(spouse)s më %(partial_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person u martua me %(spouse)s më %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person u martua me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai u martua me %(spouse)s  më %(partial_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai u martua me %(spouse)s  më %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai u martua me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo u martua me %(spouse)s  më %(partial_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo u martua me %(spouse)s më %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo u martua me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: U martua me %(spouse)s %(partial_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: U martua me %(spouse)s %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: U martua me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu u martua me %(spouse)s më %(partial_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu u martua me %(spouse)s më %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu u martua me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu u martua më %(spouse)s më %(partial_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu u martua me %(spouse)s më %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu u martua me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu u martua me %(spouse)s më %(partial_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu u martua me %(spouse)s më %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu u martua me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Gjithashtu u martua me %(spouse)s %(partial_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Gjithashtu u martua me %(spouse)s %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Ky person u martua me %(spouse)s më %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Ky person u martua me %(spouse)s më %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Ky person u martua me %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai u martua me %(spouse)s më %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai u martua me %(spouse)s më %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai u martua me %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Ajo u martua me %(spouse)s më %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Ajo u martua me %(spouse)s më %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai u martua me %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: U martua me %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: U martua me %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: U martuar me %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu u martua me %(spouse)s më %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu u martua me %(spouse)s më %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu u martua me %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu u martua me %(spouse)s më %(partial_date)s %(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu u martua me %(spouse)s më %(full_date)s %(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu u martua me %(spouse)s %(modified_date)s %(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu u martua me %(spouse)s më %(partial_date)s %(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu u martua me %(spouse)s më %(full_date)s %(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu u martua me %(spouse)s %(modified_date)s %(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Gjithashtu u martua me %(spouse)s %(partial_date)s %(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Gjithashtu u martua me %(spouse)s %(full_date)s %(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Gjithashtu u martua me %(spouse)s %(modified_date)s %(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person u martua me %(spouse)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai u martua me %(spouse)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo u martua me %(spouse)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: U matua me %(spouse)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu u martua me %(spouse)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu u martua me %(spouse)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu u martua me %(spouse)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Gjithashtu u martua me %(spouse)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s%(endnotes)s.
sq: Ky person u martua me %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s%(endnotes)s.
sq: Ai u martua me %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s%(endnotes)s.
sq: Ajo u martua me %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s%(endnotes)s.
sq: U martua me %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu u martua me %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s%(endnotes)s.
sq: Ai u martua me %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s%(endnotes)s.
sq: Ajo u martua me %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s%(endnotes)s.
sq: Gjithashtu u martua me %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(partial_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(partial_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(partial_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(partial_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(partial_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(partial_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(partial_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Ky person kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s m %(partial_date)s %(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Ky person kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(full_date)s %(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Ky person kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(modified_date)s %(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai kishte marrëdhëni jo martesore me %(spouse)s më %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s  më %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Ajo kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Ajo kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Marrëdhëni jo martesore me %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(partial_date)s %(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(full_date)s %(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(modified_date)s %(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(partial_date)s %(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s më %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Gjithashtu marrëdhëni jo martesore me %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Gjithashtu marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Gjithashtu marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s në %(place)s %(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s në %(place)s %(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s në %(place)s %(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s në %(place)s %(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
sq: Marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu kishte marrëdhënie jo martesore me %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person kishte marrëdhënie me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai kishte marrëdhënie me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo kishte marrëdhënie me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Marrëdhënie me %(spouse)s %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Marrëdhënie me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu kishte marrëdhënie me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu kishte marrëdhënie me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(full_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu kishte marrëdhënie me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Gjithashtu me %(spouse)s %(partial_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Gjithashtu me %(spouse)s %(full_date)s në%(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Gjithashtu me %(spouse)s %(modified_date)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Ky person kishte marrëdhënie me %(spouse)s në %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Ky person kishte marrëdhënie me %(spouse)s në %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Ky person kishte marrëdhënie me %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(modified_date)s%(endnotes)s

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Ajo kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Ajo kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Ajo kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Marrëdhë me %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Marrëdhënie me %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Marrëdhënie me %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Kt person gjithashtu kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: son gjithashtu kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu kishte marrëdhëni me %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu kishte marrëdhënie me %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu kishte marrëdhënie me %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
sq: Gjithashtu marrëdhënie me %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
sq: Gjithashtu marrëdhënie me %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
sq: Gjithashtu marrëdhënie me %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai kishte marrëdhënie me %(spouse)s më %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo kishte marrëdhënie me %(spouse)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Marrëdhënie me %(spouse)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ky person gjithashtu kishte marrëdhënie me %(spouse)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ai gjithashtu kishte marrëdhënie me %(spouse)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Ajo gjithashtu kishte marrëdhënie me %(spouse)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
sq: Gjithashtu marrëdhënie me %(spouse)s në %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
sq: Marrëdhënie me %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
sq: Gjithashtu marrëdhënie me %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Last Changed
sq: Ndryshimet e fundit

en: Add a new person
sq: Shto një person të ri

en: Edit the selected person
sq: Redakto personat e përzgjedhur

en: Export View...
sq: Eksporto Pamjen...

en: _Back
sq: _Prapa

en: _Home
sq: _Fillimi

en: _Add...
sq: _Shto...

en: _Merge...
sq: _Bashkoi...

en: action|_Edit...
sq: veprimi|_Redakto...

en: Person Filter Editor
sq: Redaktues i Filrtimit të Personave

en: Set _Home Person
sq: Vendos_Person Shtëpiak

en: Go to the home person
sq: Shko te personi i parazgjedhur

en: Edit...
sq: Redaktoi...

en: _Delete Person
sq: _Redakto personin

en: Deleting the person will remove the person from the database.
sq: Redaktimi i personit do të largojë atë person nga baza e të dhënave.

en: Delete Person (%s)
sq: Redakto personin (%s)

en: Exactly two people must be selected to perform a merge. A second person can be selected by holding down the control key while clicking on the desired person.
sq: Saktësisht dy njerëz duhet të përzgjedhen për të bërë bashkimin. Personi i dytë mund të përzgjedhet me mbajtjen e tastit kontrollues ërderisa klikon në personin e dëshiruar.

en: Edit the selected place
sq: Redakto vendin e përzgjedhur

en: Delete the selected place
sq: Hiq vendin e përzgjedhur

en: Place Filter Editor
sq: Redaktues i filterit të vendit

en: Cannot merge places.
sq: Nuk mund të bashkojë vende.

en: Exactly two places must be selected to perform a merge. A second place can be selected by holding down the control key while clicking on the desired place.
sq: Dy vende duhet të zgjidhen saktësisht për të bërë bashkimin.Vendi i dytë mund të përzgjidhet duke mos e lëshuar tastin kontrollues përderisa klikon në vendin e dëshiruar.

en: Death cause
sq: Shkaku i vdekjes

note: display the results feature request 2356: avoid genitive form
en: Sorted events of %s
sq: Ngjarje të rradhitura të %s

en: Event Date
sq: Data e ngjarjes

en: Event Place
sq: Vendi i ngjarjes

en: Event Type
sq: Tipi i ngjarjes

en: Family Member
sq: Anëtarë të familjes

en: Personal events of the children
sq: Ngjarje personale të fëmijëve

en: Home person not set.
sq: Personi shtëpi nuk është vendosur.

en: %(person)s is the %(relationship)s of %(active_person)s.
sq: %(person)s është %(relationship)s e %(active_person)s.

en: %(person)s and %(active_person)s are not directly related.
sq: %(person)s dhe %(active_person)s nuk janë të lidhur në mënyrë direkte.

en: %(person)s and %(active_person)s have following in-law relations:
sq: %(person)s dhe %(active_person)s kanë mardhënie vijuese:

en: Detailed path from %(person)s to common ancestor
sq: Shteg detal nga %(person)s deri te trashëgimtarët e përbashkët

en: Name Common ancestor
sq: Emëro trashëgimtarët e përbashkët

en: Parent
sq: Prindi

en: Partner
sq: Shok

en: Remarks with inlaw family
sq: Vërejte me familjen

en: Remarks
sq: Vërejte

en: People
sq: Njerëzit

en: Sources
sq: Burimet

en: Filtering on %s
sq: Filtrimi në %s

en: Name type
sq: Tipi i emrit

en: birth event but no date
sq: ngjarja e lindjes por nuk ka datë

en: missing birth event
sq: mungon ngjarja e lindjes

en: Media count
sq: media logaritje

en: Reference
sq: Referenca

en: Unique Media
sq: Media e Vetme

en: Missing Media
sq: Mungon Media

en: Size in bytes
sq: Madhësia në bajt

note: display the results feature request 2356: avoid genitive form
en: Father lineage for %s
sq: Familja e babait për %s

en: Name Father
sq: Emëro Babain

en: Remark
sq: Vërejtje

en: Direct line male descendants
sq: Viljë direkte e pasardhësve meshkuj

note: display the results feature request 2356: avoid genitive form
en: Mother lineage for %s
sq: Familja e nënës për %s

en: Name Mother
sq: Emëro Nënën

en: Direct line female descendants
sq: Vijë dierekte e pasardhseve femra

en: ERROR : Too many levels in the tree (perhaps a loop?).
sq: GABIM: Nivele të tepërta në pemë (ndoshta një cikël?).

en: No birth relation with child
sq: Nuk ka mardhënie nga lindja me fëmijën

en: Unknown gender
sq: Gjinia a panjohur

note: display the title
en: Events of %(date)s
sq: Ngjarjet e: %(date)s

en: Events on this exact date
sq: Ngjarjet në këtë datë

en: No events on this exact date
sq: Nuk ka ngjarje në këtë datë

en: Other events on this month/day in history
sq: Ngjarje tjera në këtë muaj/ditë nëtë kaluarën

en: No other events on this month/day in history
sq: Nuk ka ngjarje tjera në këtë muaj/dit në të kaluarën

en: Other events in %(year)d
sq: Ngjarje tjera në %(year)d

en: No other events in %(year)d
sq: Nuk ka ngjarje tjera në %(year)d

en: Display people and ages on a particular date
sq: Shfaq njerëz dhe mosha në një datë të posaçme

en: All Events
sq: Të gjitha ngjarjet

en: Display a person's events, both personal and family.
sq: Shfaq ngjarje të një personi, personale dhe familjare.

en: Display the family and family members events.
sq: Shfaq familjen dhe ngjarjet e anëtarëve të familjes

en: Relation to Home Person
sq: Mardhënia me personin shtëpi

en: Display all relationships between person and home person.
sq: Shfaq të gjitha mardhëniet në mes personit  dhe personit shtëpi.

en: Display filtered data
sq: shfaq të dhëna të filtruara

en: Father lineage
sq: Familja e babait

en: Display father lineage
sq: Shfaq familjen e babait

en: Mother lineage
sq: Familja e nënës

en: Display mother lineage
sq: Shfaq familjen e nënës

en: On This Day
sq: Në Këtë Ditë

en: Display events on a particular day
sq: Shfaq ngjarje në ditë të posaçme

en: %s References
sq: %s Referenca

en: Display references for a %s
sq: Shfaq referenca për një %s

en: Same Surnames
sq: Mbiemra të njejtë

en: Display people with the same surname as a person.
sq: Shfaq njerëz me mbiemra të njejtë si një person.

en: Display a person's siblings.
sq: Shfaq motra/vëllezër të personit.

note: display the title
en: References for this %s
sq: Referenca për këtë %s

en: No references for this %s
sq: Nuk ka referenca për këtë %s

en: People with incomplete surnames
sq: Njerëz me mbiemra jo të plotë

en: Matches people with lastname missing
sq: Çifton njerëz që ju mungon mbiemri

en: Matches people with same lastname
sq: Çifton njerëz me mbiemër të njejtë

note: display the title feature request 2356: avoid genitive form
en: Siblings of %s
sq: Motra dhe vëllezër të %s

en: Sibling
sq: Motër/Vëlla

en: self
sq: vet

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Ahnentafel Report for %s
sq: Raport për paraardhësit për %s

en: Page break between generations
sq: Ndërprerje e faqes mes gjeneratave

en: Whether to start a new page after each generation.
sq: Nëse duhet të nis një faqe të re pas çdo gjenerate.

en: Add linebreak after each name
sq: Shto ndërprerje të rreshtit pas çdo emri

en: Birthday and Anniversary Report
sq: Raport ditlindjeje dhe përvjetori

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Relationships shown are to %s
sq: Mardhëniet janë shfaqur për %s

en: Title text
sq: Titulli i tekstit

en: Title text style
sq: Stili i tiullit të tekstit

en: Data text display
sq: Shfaq tekstin e të dhënave

en: Day text style
sq: stili i tekstit të të dhënave

en: Month text style
sq: Stili i tekstit në muajit

en: Custom Text
sq: Tekst i përshtatur

en: Initial Text
sq: Teksti fillestar

en: Middle Text
sq: Tekst në mes

en: Text to display in the middle
sq: Tekst i shfaqur në mes

en: Final Text
sq: Tekst i fundit

en: sp. %(spouse)s
sq: bsh. %(spouse)s

en: The style used for the level %d display.
sq: Stili u përdor për shfaqjen %d e nivelit

en: The style used for the spouse level %d display.
sq: Stili u përdor për shfaqjen %d e nivelit  të bashkëshortit

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Ancestral Report for %s
sq: Raport mbi paraardhësit për %s

en: More about %(person_name)s:
sq: Më shum për %(person_name)s:

en: %(name)s is the same person as [%(id_str)s].
sq: %(name)s është i njejti person si [%(id_str)s].

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Notes for %s
sq: Shënime për %s

en: Address:
sq: Adresa:

en: Children of %(mother_name)s and %(father_name)s
sq: Fëmijë të %(mother_name)s i %(father_name)s

en: More about %(mother_name)s and %(father_name)s:
sq: Më shumë për %(mother_name)s dhe %(father_name)s:

en: Whether to use complete sentences or succinct language.
sq: Nëse duhet të përdoren fjali të plota ose një gjuhë të shkurtë.

en: Use full dates instead of only the year
sq: Përdor data të plota jo vetëm një vit

en: Whether to use full dates instead of just year.
sq: Nëse duhet të përdorren data të plota e jo vetëm vitin.

en: Omit duplicate ancestors
sq: Përjashto trashëgimtarët duplikat

en: Whether to omit duplicate ancestors.
sq: Nëse duhet të përjashtoni trashëgimtarët duplikat.

en: Use callname for common name
sq: Përdor emrin thirës për emra të zakonshëm

en: Whether to use the call name as the first name.
sq: Nëse mund të përdoret emri thirës si emër i parë.

en: Whether to list children.
sq: Nëse duhet të vendosen fëmijët në listë.

en: Include events
sq: Përfshij ngjarje

en: Whether to include events.
sq: Nëse duhet të përfshihen ngjarje.

en: Whether to add descendant references in child list.
sq: Nëse duhet të shtohen referencat e pasardhësve në listën e fëmijës

en: Include Photo/Images from Gallery
sq: Përfshij Foto/Imazhe nga Galeria

en: Whether to include images.
sq: Nëse duhet të përfshihen imazhe.

en: Include notes
sq: Përfshij shënime

en: Whether to include notes.
sq: Nëse duhet të përfshij shënime.

en: Include sources
sq: përfshij burime

en: Whether to include source references.
sq: Nëse duhet të përfshihen referenca të burimeve.

en: Include attributes
sq: Përfshij atribute

en: Whether to include attributes.
sq: Nëse duhet të përfshihen atribute.

en: Include addresses
sq: Përfshij adresa

en: Whether to include addresses.
sq: Nëse duhet të përfshihen adresa.

en: Include alternative names
sq: përfshij emra alternativ

en: Whether to include other names.
sq: Nëse duhet të përfshihen emra tjerë.

en: Replace missing places with ______
sq: Zëvendëso vendet që mungojnë me ______

en: Whether to replace missing Places with blanks.
sq: Nëse duhet të zëvendësohen vendet që mungojnë me zbrazëtira.

en: Replace missing dates with ______
sq: Zëvendëso datat që mungojnë me ______

en: Whether to replace missing Dates with blanks.
sq: Nëse duhet të zëvendësohen datat që mungojnë me zbrazëtira.

en: The style used for the children list title.
sq: Stili u përdor për titullin e listës së fëmijëve.

en: The style used for the text related to the children.
sq: Stili u përdor për tekstin që ka të bëjë me fëmijët.

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Descendant Report for %(person_name)s
sq: Raport për pasardhësin për %(person_name)s

en: Include spouses
sq: Përfshij bashkëshort

en: Whether to include detailed spouse information.
sq: Nëse duhet të përfshijë informacione në detale për bashkëshort.

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: End of Line Report for %s
sq: Fundi i raportit rreshtor për %s

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: All the ancestors of %s who are missing a parent
sq: Të gjith trashëgimtarët e %s që ju mungojnë prindët

en: The style used for the subtitle.
sq: Stili i përdorur për nëntitullin.

en: acronym for male|M
sq: akronim për mashkull|M

en: acronym for female|F
sq: akronim për femër|F

en: Family Group Report - Generation %d
sq: Raport familjar në grup - Gjenerata %d

en: Family Group Report
sq: Raport Familjar në Grup

en: Center Family
sq: Familja Qëndrore

en: Create reports for all descendants of this family.
sq: Krijo raporte për të gjith pasardhësit e kësaj familje.

note: #########################
en: Parent Marriage
sq: Martesa e fëmijëve

en: Whether to include marriage information for parents.
sq: Nëse duhet të përfshihen informacione të martesës për prindët.

en: Parent Events
sq: Ngjarjet e Prindërve

en: Whether to include events for parents.
sq: Nëse duhet të përfshihen ngjarjet për prindët.

en: Parent Addresses
sq: Adresat e Prindërve

en: Whether to include addresses for parents.
sq: Nëse duhet të përfshihen adresat për prindët.

en: Parent Notes
sq: Shënime mbi Prindërit

en: Whether to include notes for parents.
sq: Nëse duhet të përfshihen shënime për prindët.

en: Parent Attributes
sq: Atributet e prindërve

en: Alternate Parent Names
sq: Emrat alternativ të prindërve

en: Whether to include alternate names for parents.
sq: Nëse duhet të përfshihen emra alternative për prindët.

en: Dates of Relatives
sq: Datat e familjarëve

en: Children Marriages
sq: Martesat e fëmijëve

en: Whether to include marriage information for children.
sq: Nëse duhet të përfshihen informacione të martesës për fëmijët.

en: Generation numbers (recursive only)
sq: Numrat e gjenratës (kthyese vetëm)

en: Whether to include the generation on each report (recursive only).
sq: Nëse duhet të përfshijë gjeneratën në çdo raport (kthyse vetëm)

en: Print fields for missing information
sq: Printo fusha për informacionet që mungojnë

en: Whether to include fields for missing information.
sq: Nëse duhet të përfshihen fusha për informacionet që mungojnë.

en: The style used for the parent's name
sq: Stili i përdorur për emrin e prindit

en: Alternate Parents
sq: Prind Alternativ

en: Images
sq: Imazhe

en: Complete Individual Report
sq: Raport Personal i Përfunduar

en: Include Source Information
sq: Përfshij Informacione për Burimin

en: Whether to cite sources.
sq: Nëse duhet përmenden burimet.

en: The style used for the spouse's name.
sq: Stili u përdor për emrin e bashkëshortit/es .

en: The basic style used for table headings.
sq: Stili themelor u përdor për kokëzimet e tabelave.

note: feature request 2356: avoid genitive form
en: Kinship Report for %s
sq: Raport i lidhjes familjare për %s

en: The maximum number of descendant generations
sq: Numri maksimal i gjeneeratave të pasardhësve

en: The maximum number of ancestor generations
sq: Numri maksimal  gjeneratave të paraardhësve

en: Whether to include spouses
sq: Nëse duhet të përfshihen bashkëshortët

en: Include cousins
sq: Përfshij kushërinj

en: Whether to include cousins
sq: Nëse duhet të përfshihen kusheritë

en: Include aunts/uncles/nephews/nieces
sq: Përfshij tezet/dajallarët/nipërit/mbesat

en: Whether to include aunts/uncles/nephews/nieces
sq: Nëse duhet të përfshihen tezet/dajallarët/nipërit/mbesat

en: The style used for the footer.
sq: Stili i përdorur për fundin e faqes.

en: Title of the Book
sq: Titulli i Librit

en: book|Title
sq: libri|Titulli

en: Subtitle
sq: Nëntitulli

en: Subtitle of the Book
sq: Nëntitulli i Librit

en: Footer
sq: Fundi i faqes

en: Publication Information
sq: Informacione për publikim

en: Ahnentafel Report
sq: Raport për paraardhësit

en: Produces a textual ancestral report
sq: Krijon një raport tekstual për trashëgimtarët

en: Produces a report of birthdays and anniversaries
sq: Krijon raport për datlindjet dhe përvjetoret

en: Descendant Report
sq: Raporti për pasardhësit

en: Detailed Ancestral Report
sq: Raport detal për paraardhësit

en: Produces a detailed ancestral report
sq: Krijon raport detal për paraardhësit

en: Detailed Descendant Report
sq: Raport detal për pasardhësit

en: Produces a detailed descendant report
sq: Krijon raport detal për pasardhësit

en: End of Line Report
sq: Fundi i raportit rreshtor

en: Produces a textual end of line report
sq: Krijon një fund tekstual për raportin rreshtor

en: Kinship Report
sq: Raport për Lidhjen Familjare

en: Produces a textual report of kinship for a given person
sq: Krijon raport tekstual për lidhjen famljare për personin e dhënë

en: Counts number of ancestors of selected person
sq: Logarit numrin e paraardhësve të personit të përzgjedhur

en: Title Page
sq: Faqja e Titullit

en: Provides a summary of the current database
sq: Jep një përmbledhje nga baza aktuale e të dhënave

en: _Accept changes and close
sq: _Prano ndryshimet dhe mbylle

en: Capitalization changes
sq: Ndryshime në shktimin kapital

en: Searching family names
sq: Kërkimi i emrave familjar

en: No modifications made
sq: Nuk janë bërë modifikime

en: No capitalization changes were detected.
sq: Nuk u zbuluan ndryshime në shkrimin kapital

en: Original Name
sq: Emër origjinal

en: Capitalization Change
sq: Ndryshim i shkrimit kapital

en: Building display
sq: Shfaq ndërtimin

en: This tool will rename all events of one type to a different type. Once completed, this cannot be undone by the regular Undo function.
sq: Kjo vegël do të riemërojë të gjitha ngjarjet e një tipi në një tip tjetër. Kur të përfundojë, kjo nuk mund të zhbëhet me funksionin e zakonshëm Zhbëj.

en: Change Event Types
sq: Ndrysho tipet e ngjarjeve

en: Change types
sq: Ndrysho tipet

en: No event record was modified.
sq: Nuk u modifikua ndonjë regjistrim i ngjarjes.

en: Check Integrity
sq: Kontrollo tërësinë

en: Rebuilding reference maps...
sq: Rindërtimi i planit të referencave...

en: Looking for invalid name format references
sq: Kërkim i referencave të formatimit të pavlefshëm të emrave

en: Looking for duplicate spouses
sq: Kërkim i bashkëshortëve duplikat

en: Looking for character encoding errors
sq: Kërkim i gabimeve në enkodimin e karaktereve

en: Looking for broken family links
sq: Kërkim i lidhjeve të familjeve të ndara

en: Looking for unused objects
sq: Kërki i objekteve të papërdorura

en: Select file
sq: Përzgjedh skedar

en: Media object could not be found
sq: Media objekti nuk mund të gjindet

en: Looking for empty people records
sq: Kërkim i regjistrimeve për njrëzit e zbrazët

en: Looking for empty family records
sq: Kërkim i regjistrimeve të zbrazëta për familje

en: Looking for empty event records
sq: Kërkim i regjistrimeve të zbrazëta për ngjarje

en: Looking for empty source records
sq: Kërkim i regjistrimeve të zbrazëta për burime

en: Looking for empty place records
sq: Kërkim i regjistrimeve  të zbrazëta pë vende

en: Looking for empty media records
sq: Kërkim i regjistrimeve të zbrazëta për media

en: Looking for empty repository records
sq: Kërkim i regjistrimeve të zbrazëta për depo

en: Looking for empty note records
sq: Kërkim i regjistrimeve të zbrazëta për shënime

en: Looking for empty families
sq: Kërkim i familjeve të zbrazëta

en: Looking for broken parent relationships
sq: Kërkim i mardhënieve të prishura të prindërve

en: Looking for event problems
sq: Kërkim i probleme të ngjarjeve

en: Looking for person reference problems
sq: Kërkim i probleme të referencës së personit

en: Looking for repository reference problems
sq: Kërkim i problemeve për referencën e depos

en: Looking for place reference problems
sq: Kërkim i problemeve për referencën e vendit

en: Looking for media object reference problems
sq: Kërkimi i probemeve për referencën e media objektit

en: Looking for note reference problems
sq: Kërkim i problemeve për referencën e shënimeve

en: No errors were found
sq: Nuk ishin gjetur gabime

en: The database has passed internal checks
sq: Baza e të dhënave ka kaluar kontrollime të brendshme

en: Non existing child
sq: Fëmijë që nuk ekziston

en: Non existing person
sq: Person që nuk ekziston

en: All reference maps have been rebuilt.
sq: Të gjitha planet e referencës u rindërtuan.

en: Integrity Check Results
sq: Rezultate nga kontrollimi i tërësishëm

en: Check and Repair
sq: Kontrollo dhe Riparo

en: _Filter:
sq: _Filtër:

en: The event comparison utility uses the filters defined in the Custom Filter Editor.
sq: Vegla ndihmëse për krahasimi e ngjarjeve përdor filtër të përcaktuar në Redaktuesin i Filtrit për Përshtatje.

en: Event comparison filter selection
sq: Përzgjedhej e filterave për krahasimin e ngjarjeve

en: Event Comparison tool
sq: vegla për krahasimin e ngjarjes

en: Filter selection
sq: Përzgjedhja e filterave

en: Comparing events
sq: Krahasimi i ngjarjeve

en: Selecting people
sq: Përzgjedhja e njerëzve

en: No matches were found
sq: Nuk u gjetën çiftime

en: Event Comparison Results
sq: Rezultate nga krahasimi i ngjarjeve

en: Comparing Events
sq: Karahasimi i ngjarjeve

en: Building data
sq: Ndërtimi i të dhënave

en: Select filename
sq: Përzgjedh emrin e skedarit

en: Event name changes
sq: Ndryshime të emrit të ngjarjes

en: Use soundex codes
sq: Përdor spundex kode

en: Find Duplicates tool
sq: Gjej vegël duplikate

en: Tool settings
sq: Parametrat e veglave

en: No matches found
sq: Nuk u gjetën çifte

en: No potential duplicate people were found
sq: Nuk u gjetën njërëz potencila duplikat

en: Looking for duplicate people
sq: Kërkim i njerëzve duplikat

en: Pass 1: Building preliminary lists
sq: Kalimi 1: Ndërtimi i listave paraprake

en: Pass 2: Calculating potential matches
sq: kalimi 2: Logaritja e çifteve potenciale

en: Potential Merges
sq: Bashkime potenciale

en: Rating
sq: Klasifikimi

en: First Person
sq: Personi i Parë

en: Second Person
sq: Personi i Dytë

en: Merge candidates
sq: Bashko kandidatë

note: start the progress indicator
en: Starting
sq: Nisja

en: Media Manager
sq: Media Menaxher

en: Introduction
sq: Hyrje

en: Affected path
sq: Shtegu i prekur

en: Operation failed
sq: Operacioni dështoi

en: There was an error while performing the requested operation. You may try starting the tool again.
sq: Kishte një gabim përderisa kryej operycioni i kërkuar. Mund të provoni të nisni veglën përsëri.

en: The following action is to be performed:
    
    Operation:	%s
sq: Do të kryhet operacioni vijues:
    
    Operacioni:	%s

en: Replace _substrings in the path
sq: Zëvendëso_nënvargje në shteg

en: This tool allows replacing specified substring in the path of media objects with another substring. This can be useful when you move your media files from one directory to another
sq: Kjo vegël ju lejon të zëvendësoni nënvargjet e caktuara në shtegun e media objekteve me një nënvarg tjetër. Kjo mund të jetë e dobishme kur do të largoni media skedarët tuaj nga një direktorium në tjetër

en: Replace substring settings
sq: Zëvendëso parametrat e nënvargjeve

en: _Replace:
sq: _Zëvendëso:

en: _With:
sq: _Me:

en: Convert paths from relative to _absolute
sq: Konverto shtigjet nga relative në _absolute

en: Convert paths from absolute to r_elative
sq: Konverto shtigjet nga absolute në r_elative

en: Not related to "%s"
sq: Nuk janë të lidhur me "%s"

en: Database Owner Editor
sq: Redaktues i Pronarit të Bazës së të dhënave

en: Edit database owner information
sq: Redakto informacionet e pronarit të bazës të të dhënave

en: _Accept and close
sq: _Prano dhe mbylle

en: Name and title extraction tool
sq: Emëro dhe titullo veglën ekstraktuese

en: Extracting Information from Names
sq: Ekstraktimi i Informacioneve nga Emrat

en: Analyzing names
sq: Analiza e emrave

en: Extract information from names
sq: Ekstrakto informacione nga emrat

en: Reference maps rebuilt
sq: Planet e referencave u rindërtuan

en: Select a person to determine the relationship
sq: Përzgjedh një person për të përcaktuar marrëdhënien

en: Relationship calculator: %(person_name)s
sq: Logaritës i mardhënieve: %(person_name)s

en: Relationship to %(person_name)s
sq: Mardhënie me %(person_name)s

en: Relationship Calculator tool
sq: Vegla për Logaritjen e e Mardhënieve

en: %(person)s and %(active_person)s are not related.
sq: %(person)s dhe %(active_person)s nuk janë të lidhur.

en: Their common ancestor is %s.
sq: Paraardhësi i tyre i përbashkët është %s.

en: Their common ancestors are:
sq: Paraardhësit e tyre të përbashkët janë:

en: Search for events
sq: Kërko ngjarje

en: Search for sources
sq: Kërko burime

en: Search for places
sq: Kërko vende

en: Search for media
sq: Kërko media

en: Search for repositories
sq: Kërko depo

en: _Mark all
sq: _Shëno të gjitha

en: _Unmark all
sq: _Fshij të gjitha nga shënimet

en: In_vert marks
sq: Kthe an_asjelltas shënimet

en: Unused Objects
sq: Objekte të papërdorura

note: Add mark column Add ignore column
en: Mark
sq: Shënim

en: Remove unused objects
sq: Largo objektet e papërdorura

en: Searches the entire database and attempts to fix capitalization of the names.
sq: Kërkon të gjith bazën e të dhënave dhe përpiqet të rregullojë shkrimin kapital të emrave

en: Allows all the events of a certain name to be renamed to a new name.
sq: Lejo që të riemërohen të gjitha ngjarjet e emrave të caktuar në emra të rinj.

en: Checks the database for integrity problems, fixing the problems that it can
sq: Kontrollon të dhënat për probleme të tërësishme, dhe rregullon problemet që mund t'i rregullojë

en: Aids in the analysis of data by allowing the development of custom filters that can be applied to the database to find similar events
sq: Ndihmon analizimin e të dhënave duke lejuar zhvillimin e filtrave të përshtatshëm që mund të zbatohen në bazën e të dhënave për të gjetur ngjarje të ngjajshme

en: Extracts event descriptions from the event data
sq: Ekstrakto përshkrime të ngjarjeve nga të dhënat e ngjarjeve

en: Searches the entire database, looking for individual entries that may represent the same person.
sq: Hulumton të gjith bazën e të dhënave, kërkon hyrje të veçanta që mund të përfaqësojë personin e njejtë.

en: Manages batch operations on media files
sq: Menaxho grupe operacionesh në media skedarë

en: Not Related
sq: Nuk jane të lidhur

en: Find people who are not in any way related to the selected person
sq: Gje njerëz që disi nuk janë të lidhur me personin e përzgjedhur

en: Edit Database Owner Information
sq: Redakto Informatat e Pronarit të Poseduesit të Bazës së të dhënave

en: Allow editing database owner information.
sq: Lejon redaktimin e informacioneve të poseduesit të bazës së të dhënave.

en: Extract Information from Names
sq: Ekstrakto Informacione nga Emrat

en: Rebuild Reference Maps
sq: Rindërto Plane të Referencës

en: Rebuilds reference maps
sq: Rindërto skema të referencave

en: Calculates the relationship between two people
sq: Logarit mardhënien në mes të dy njerëzve

en: Remove Unused Objects
sq: Largo Objektet e Papërdorura

en: Removes unused objects from the database
sq: Largon objektet e papërdorura nga baza  e të dhënave

en: Verifies the data against user-defined tests
sq: Verifikon të dhënat kundër testet të caktuara të përdoruesve

en: Maximum _age
sq: _mosha makslimale

en: Mi_nimum age to marry
sq: Mosha mi_nimale për t'u martuar

en: Ma_ximum age to marry
sq: Mosha ma_simale për t'u martuar

en: Maximum number of _spouses for a person
sq: Numri maksimal i _bashëshortëve për një person

en: Maximum number of consecutive years of _widowhood before next marriage
sq: Numri maksimal i viteve vijuese të të qenurit i/e ve para martesës së arshme

en: Maximum age for an _unmarried person
sq: Mosha maksimale për të _pamartuarit

en: Mi_nimum age to bear a child
sq: Mosha mi_nimale për të lind fëmijë

en: Ma_ximum age to bear a child
sq: Mosha ma_ksimale për të lind fëmijë

en: Mi_nimum age to father a child
sq: Mosha mi_nimale për t'u bërë baba

en: Ma_ximum age to father a child
sq: Mosha ma_ksimale për t'u bërë baba

en: Maximum husband-wife age _difference
sq: _dallimi maksimal në moshë mes gruas-burrit

en: Maximum number of years _between children
sq: Numri maksimal i viteve në _mes të fëmijëve

en: Maximum _span of years for all children
sq: _dallimi maksimal i viteve për të gjithë fëmijët

en: _Hide marked
sq: _Fshij të shënuarat

en: _Show all
sq: _Shfaq të gjitha

en: Baptism before birth
sq: Pagëzim para lindjes

en: Death before baptism
sq: Vdekje para pagëzimit

en: Burial before birth
sq: Varrimi para lindjes

en: Burial before death
sq: Varrimi para vdekjes

en: Death before birth
sq: Vdekja para lindjes

en: Burial before baptism
sq: Varrimi para pagëzimit

en: Old age at death
sq: Mosha e vjetër në vdekje

en: Multiple parents
sq: Prindët e shumfisht

en: Married often
sq: Shpesh të martuar

en: Old and unmarried
sq: Të vjetë dhe të pamartuar

en: Too many children
sq: Shumë fëmijë

en: Same sex marriage
sq: Martesa të të njejtës gjini

en: Female husband
sq: Bahskëshort femër

en: Male wife
sq: Bashkëshorte mashkull

en: Husband and wife with the same surname
sq: Burri dhe gruaja me mbiemër të njejtë

en: Large age difference between spouses
sq: Dallimi i madh në moshë i bashkëshortëve

en: Marriage before birth
sq: Martesë para lindjes

en: Marriage after death
sq: Partesë pas vdekjes

en: Early marriage
sq: Martesë e hershme

en: Late marriage
sq: Martesë e vonshme

en: Old father
sq: Baba i vjetër

en: Old mother
sq: Nënë e vjetër

en: Young father
sq: Baba i ri

en: Young mother
sq: Nënë e re

en: Unborn father
sq: Babai ende jo i lindur

en: Unborn mother
sq: Nënë ende jo e lindur

en: Dead father
sq: Baba i vdekur

en: Dead mother
sq: Nënë e vdekur

en: Large year span for all children
sq: Dallim i madh i viteve për të gjith fëmijët

en: Large age differences between children
sq: Dallimi i madh i viteve mes fëmijëve

en: Disconnected individual
sq: Persona të shkëputur

en: Add a new event
sq: Shto nje ngjarje të re

en: Edit the selected event
sq: Redakto ngjarjen e përzgjedhur

en: Delete the selected event
sq: Fshij ngjarjen e përzgjedhur

en: Event Filter Editor
sq: Redaktues i Filterit të ngjarjes

en: Marriage Date
sq: Data e martesës

en: Add a new family
sq: Shto një familje të re

en: Edit the selected family
sq: Redakto familjen e përzgjedhur

en: Delete the selected family
sq: Hiq familjen e përzgjedhur

en: Family Filter Editor
sq: Redaktues i filtrit të familjes

en: Edit the selected media object
sq: Redakto media objektet e përzgjedhura

en: Delete the selected media object
sq: Largo media objektet e përzgjedhura

en: Media Filter Editor
sq: Redaktues i media filterit

en: View in the default viewer
sq: Pamja në paraqitësin e parazgjedhur

en: Delete the selected note
sq: Heq shënimin e përzgjedhur

en: Note Filter Editor
sq: Redaktues i filterit të shënuesit

en: Jump to child...
sq: Kalo te fëmija...

en: Jump to father
sq: Kalo te babai

en: Jump to mother
sq: Kalo te nëna

en: A person was found to be his/her own ancestor.
sq: U gjet person i cili është paraardhës i tij/saj.

en: Add New Parents...
sq: Shto prinër të ri...

en: Show images
sq: Shfaq imazhe

en: Show marriage data
sq: Shfaq të dhëna për martesën

en: Tree style
sq: Stili i pemës

en: Tree size
sq: Madhësia e pemës

en: Add Existing Parents...
sq: Shto prindër që ekzistojnë...

en: Add Partner...
sq: Shto shok...

en: _Reorder
sq: _Radhit përsëri

en: Add a new family with person as parent
sq: Shto një familje të re me një person si prind

en: Add person as child to an existing family
sq: Shto një person si fëmijë në një familje ekzistuese

en: Change order of parents and families
sq: Ndrysho radhitjen e prindërve dhe familjeve

en: %(date)s in %(place)s
sq: %(date)s në %(place)s

en: Edit parents
sq: Redakto prindër

en: Remove person as child of these parents
sq: Largo një person si fëmijë i këtyre prindërve

en: Remove person as parent in this family
sq: Largo personin si prind në këtë familje

en:  (1 brother)
sq: (1 vëlla

en:  (1 sister)
sq: (1 motër)

en:  (1 sibling)
sq: (1 vëlla/motër)

en:  (only child)
sq: (fëmijë i vetëm)

en: Add new child to family
sq: Shto fëmijë të ri familjes

en: Add existing child to family
sq: Shto fëmijë ekzistues familjes

en: Relationship type: %s
sq: Tipi i mardhënies: %s

en: Broken family detected
sq: U zbulua familje e prishur

en: Please run the Check and Repair Database tool
sq: Ju lutem ekzekuto veglën e bazave të të dhënave Kontrollo dhe Riparo

en:  (no children)
sq: (pa fëmijë)

en: Home URL
sq: URL shtëpi

en: Search URL
sq: Kërko URL

en: Add a new repository
sq: Shto një depo të re

en: Delete the selected repository
sq: Hiq depon e përzgjedhur

en: Repository Filter Editor
sq: Redaktues i filterit të depos

en: Edit the selected source
sq: Redakto burimin e përzgjedhur

en: Delete the selected source
sq: Hiq burimin e përzgjedhur

en: Source Filter Editor
sq: Redaktues i filterit të burimit

en: Cannot merge sources.
sq: Nuk mund të bashkojë burimin.

en: Exactly two sources must be selected to perform a merge. A second source can be selected by holding down the control key while clicking on the desired source.
sq: Dy burime duhet të përzgjedhen për të bërë bashkimin.Burimi i dytë mund të përzgjedhet duke mos e lëshuar tastin kontrollues përderisa klikon në burimin e dëshiruar.

note: add section title
en: Narrative
sq: Rrëfim

en: Download
sq: Shkarkim

note: add contact column
en: Contact
sq: Kontakti

en: Web Calendar
sq: Ueb Kalendari

en: Previous
sq: I mëparshëm

en: Next
sq: Tjetra

en: Church Parish
sq: Qarku i kishës

en: Letter
sq: Letër

note: Note. We use '/' here because it is a URL, not a OS dependent pathname need to leave home link alone, so look for it ...
en: Home
sq: Shtëpi

en: Creating media pages
sq: Krijimi i media faqeve

en: Missing media object:
sq: Mungon media objekti:

en: Could not create the directory: %s
sq: Nuk mund të krijojë direktoriumin: %s

en: Invalid file name
sq: Emër i pavlefshëm i skedarit

en: The archive file must be a file, not a directory
sq: Skedari arkivues duhet të jetë skedar, jo direktorium

en: Creating surname pages
sq: Krijimi i faqeve me mbiemra

en: Store web pages in .tar.gz archive
sq: Ruaj media faqe në arkivën .tar.gz

en: Whether to store the web pages in an archive file
sq: Nëse duhet të ruaj ueb faqe në një skedar arkivues

en: The destination directory for the web files
sq: Direktoriumi i vendmbërritjes për faqen

en: My Family Tree
sq: Pema Ime Familjare

en: Web site title
sq: Titulli i ueb sajtit

en: The title of the web site
sq: Titulli në ueb faqen

en: File extension
sq: Prapashtesa e skedarit

en: The extension to be used for the web files
sq: Prapashtesa përdoret për ueb skedarët

en: Copyright
sq: E drejta e Autorit

en: The copyright to be used for the web files
sq: E drejta e autorit përdoret për ueb skedarët

en: Whether to include an ancestor graph on each individual page
sq: Nëse duhet të përfshihet graf për paraardhësit në çdo faqe tç veçantë

en: Graph generations
sq: Numri i gjeneratave

en: The number of generations to include in the ancestor graph
sq: Numri i gjeneratave të përfshihet në grafin e paraardhësve

en: Page Generation
sq: Nxjerrja e faqes

en: Home page note
sq: Shënim në faqen fillestare

en: A note to be used on the home page
sq: Shënim që përdoret në faqen fillestare

en: Home page image
sq: Imazhi i faqes fillestare

en: An image to be used on the home page
sq: Një imazh përdoret në faqen fillstare

en: A note to be used as the introduction
sq: Një shënim përdoret si hyrje

en: Introduction image
sq: Imazhi hyrës

en: An image to be used as the introduction
sq: Një imazh përdoret si hyrje

en: Publisher contact image
sq: Imazhi i kontaktit të botuesit

en: HTML user header
sq: HTML përdoruesi i fillimit të faqes

en: A note to be used as the page header
sq: Një shënim ërdoret si fillim i faqes

en: HTML user footer
sq: HTML përdoruesi i fundit të faqes

en: A note to be used as the page footer
sq: Një shënim përdoret si findi i faqes

en: Include images and media objects
sq: Përfshij imazhe dhe media objekte

en: Whether to include a gallery of media objects
sq: Nëse duhet të përfshihet një galeri të media objekteve

en: Include download page
sq: Përfshij shkarkimin e faqes

en: Whether to include a database download option
sq: Nëse duhet të përfshihet opcioni i shkarkimit të bazës së të dhënave

en: Character set encoding
sq: Enkodimi i grupeve të karaktereve

en: The encoding to be used for the web files
sq: Enkodimi përdoret për ueb skedaret

en: Include a column for birth dates on the index pages
sq: Përfshij një shtyllë për datat e lindjes në faqet e indeksit

en: Whether to include a birth column
sq: Nëse duhet të përfshihet një shtylle për lindjet

en: Include a column for death dates on the index pages
sq: Përfshij një shtyllë për datat e vdekjes në faqen e indeksit

en: Whether to include a death column
sq: Nëse duhet të pëfshij një shtyllë për vdekjet

en: Include a column for partners on the index pages
sq: Përfshij një shtyllë për shokë në faqen e indeksit

en: Whether to include a partners column
sq: Nëse duhet të përfshij shyllë për shokë

en: Include a column for parents on the index pages
sq: Përfshij një shtyllë për prinddët në faqen e indeksit

en: Whether to include a parents column
sq: Nëse duhet të përfshij një shtyllë për prindët

en: Creating individual pages
sq: Krijimi i faqeve të veçanta

en: Call Name
sq: Emri thirrës

en: Creating place pages
sq: Krijimi i faqeve me vende

en: Creating source pages
sq: Krijimi i faqeve me burime

en: Publication information
sq: Informacion mbi publikimin

en: Surnames by person count
sq: Mbiemrat sipas numrimit të personave

note: page message
en: This page contains an index of all the surnames in the database. Selecting a link will lead to a list of individuals in the database with this same surname.
sq: Kjo faqe përmban një indeks të të gjitha mbiemrave në bazën e të dhënave.Përzgjedhja e një lidhjeje do t'ju çojë në një listë të personave në bazën e të dhënave me këtë mbiemër të njejtë.

en: Calendar Title
sq: Titulli i Kalendarit

en: My Family Calendar
sq: Kalendari i Familjes Time

en: The title of the calendar
sq: Titulli i Kalendarit

en: Content Options
sq: Opcione për Përmbajtjen

en: Holidays will be included for the selected country
sq: Festat do të përfshihen për vendin e përzgjedhur

en: Home link
sq: Lidhja e faqes fillestare

en: The link to be included to direct the user to the main page of the web site
sq: Lidhja përfshihet për ta drejtuar përdoruesin te faqja kryesore e ueb sajtit

en: The note for the month of January
sq: Shënimi për muajin Janar

en: The note for the month of February
sq: Shënim për muajin Shkurt

en: The note for the month of March
sq: Shënim për muajin Mars

en: The note for the month of April
sq: Shënim për muajin Prill

en: May Note
sq: Maz Shënim

en: The note for the month of May
sq: Shënim për muajin Maj

en: The note for the month of June
sq: Shënim për muajin Qershor

en: The note for the month of July
sq: Shënim për muajin Korrik

en: The note for the month of August
sq: Shënim për muajin Gusht

en: The note for the month of September
sq: Shënim për muajin Shtator

en: The note for the month of October
sq: Shënim për muajin Tetor

en: The note for the month of November
sq: Shënim për muajin Nëntor

en: The note for the month of December
sq: Shënim për muajin Dhjetor

en: Include birthdays in the calendar
sq: Përfshij datlindjet në kalendar

en: Include anniversaries in the calendar
sq: Përfshij përvjetoret në kalendar

en: Produces web (HTML) calendars.
sq: Krijon ueb (HTML) kalendare.

note: no style sheet option
en: No style sheet
sq: Nuk ka fletë stili
