gramps - en to it translation catalogue (6897 entries)

en: Catalonia
it: Catalogna

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: Croatia
it: Croazia

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: England
it: Inghilterra

en: Finland
it: Finlandia

en: France
it: Francia

en: Germany
it: Germania

en: Japan
it: Giappone

en: Jewish Holidays
it: Festività ebraiche

en: Passover
it: Pesach

en: 2 of Passover
it: 2 di Pesach

en: 3 of Passover
it: 3 di Pesach

en: 4 of Passover
it: 4 di Pesach

en: 5 of Passover
it: 5 di Pesach

en: 6 of Passover
it: 6 di Pesach

en: 7 of Passover
it: 7 di Pesach

en: Shavuot
it: Shavu'òt

en: Rosh Ha'Shana
it: Rosh haShana

en: Rosh Ha'Shana 2
it: Rosh haShana 2

en: 2 of Sukot
it: 2 di Sukot

en: 3 of Sukot
it: 3 di Sukot

en: 4 of Sukot
it: 4 di Sukot

en: 5 of Sukot
it: 5 di Sukot

en: 6 of Sukot
it: 6 di Sukot

en: 7 of Sukot
it: 7 di Sukot

en: Simhat Tora
it: Simchat Torah

en: Hanuka
it: Chanukkà

en: 2 of Hanuka
it: 2 di Chanukkà

en: 3 of Hanuka
it: 3 di Chanukkà

en: 4 of Hanuka
it: 4 di Chanukkà

en: 5 of Hanuka
it: 5 di Chanukkà

en: 6 of Hanuka
it: 6 di Chanukkà

en: 7 of Hanuka
it: 7 di Chanukkà

en: 8 of Hanuka
it: 8 di Chanukkà

en: Italy
it: Italia

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Serbia (Latin)
it: Serbia (Latino)

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Sweden
it: Svezia

en: Turkey
it: Turchia

en: Ukraine
it: Ucraina

en: United States of America
it: Stati Uniti d'America

en: Genealogy System
it: Sistema Genealogico

en: Manage genealogical information, perform genealogical research and analysis
it: Gestisce informazioni genealogiche, effettua ricerche ed analisi genealogiche

en: Genealogy;Family History;Research;Family Tree;GEDCOM;
it: Genealogia;Storia della famiglia;Ricerca;Albero genealogico;GEDCOM;

en: Gramps is a genealogy program that is both intuitive for hobbyists and feature-complete for professional genealogists.
it: Gramps è un programma di genealogia sia intuitivo per gli hobbisti, sia completo in termini di funzionalità per i genealogisti professionisti.

en: It gives you the ability to record the many details of the life of an individual as well as the complex relationships between various people, places and events.
it: Ti permette di registrare gli svariati dettagli della vita di un individuo, così come le complesse relazioni tra varie persone, luoghi ed eventi.

en: All of your research is kept organized, searchable and as precise as you need it to be.
it: Tutta la tua ricerca viene mantenuta in ordine, con possibilità di ricerca e precisa in base alle tue necessità.

en: Gramps Development Team
it: Team Sviluppatori Gramps

en: Pedigree
it: Genealogia

en: Descendant Fan
it: Ventaglio discendenti

en: People
it: Persone

en: Relationships
it: Relazioni

en: Person
it: Persona

en: Gramps database
it: Database Gramps

en: Gramps package
it: Pacchetto Gramps

en: Gramps XML database
it: Database Gramps XML

en: GeneWeb source file
it: File sorgente GeneWeb

en: <b>Working with Dates</b><br/>A range of dates can be given by using the format "between January 4, 2000 and March 20, 2003". You can also indicate the level of confidence in a date and even choose between seven different calendars. Try the button next to the date field in the Events Editor.
it: <b>Lavorare con le date</b><br/>È possibile fornire un intervallo di date usando il formato "tra 4 gennaio 2000 e 20 marzo 2003". È possibile anche indicare il livello di fiducia in una data ed anche scegliere tra sette diversi calendari. Basta usare il pulsante vicino al campo della data nell'editor degli eventi.

en: <b>Editing Objects</b><br/>In most cases double clicking on a name, source, place or media entry will bring up a window to allow you to edit the object. Note that the result can be dependent on context. For example, in the Family View clicking on a parent or child will bring up the Relationship Editor.
it: <b>Modifica di oggetti</b><br/>Nella maggior parte dei casi, un doppio clic su un nome, fonte, luogo o oggetto multimediale richiamerà una finestra per modificare tale oggetto. Bisogna considerare che il risultato può dipendere dal contesto. Ad esempio, nella vista famiglia, un clic su un genitore o un figlio richiamerà l'editor delle relazioni.

en: <b>Adding Images</b><br/>An image can be added to any gallery or the Media View by dragging and dropping it from a file manager or a web browser. Actually you can add any type of file like this, useful for scans of documents and other digital sources.
it: <b>Aggiunta di immagini</b><br/>Un'immagine può essere aggiunta ad ogni galleria, o alla vista multimedia, trascinandola dal gestore dei file o da un browser web. È possibile aggiungere ogni tipo di file in questo modo, cosa molto utile per scansioni di documenti e altre fonti digitali.

en: <b>Ordering Children in a Family</b><br/>The birth order of children in a family can be set by using drag and drop. This order is preserved even when they do not have birth dates.
it: <b>Ordinare i figli in una famiglia</b><br/>L'ordine di nascita dei figli in una famiglia può essere impostato tramite trascinamento. Quest'ordine è mantenuto anche quando i figli non hanno date di nascita.

en: <b>Talk to Relatives Before It Is Too Late</b><br/>Your oldest relatives can be your most important source of information. They usually know things about the family that haven't been written down. They might tell you nuggets about people that may one day lead to a new avenue of research. At the very least, you will get to hear some great stories. Don't forget to record the conversations!
it: <b>Parlare con i parenti prima che sia troppo tardi</b><br/>I parenti più anziani sono la fonte più importante di informazioni. Solitamente conoscono fatti della famiglia che non sono stati riportati per iscritto. Possono regalare delle piccole gemme su alcune persone, che potrebbero portare un giorno a nuove ricerche. E se non altro è possibile ascoltare da loro delle belle storie. Non dimenticatevi di registrare le conversazioni!

en: <b>Filtering People</b><br/>In the People View, you can 'filter' individuals based on many criteria. To define a new filter go to "Edit > Person Filter Editor". There you can name your filter and add and combine rules using the many preset rules. For example, you can define a filter to find all adopted people in the family tree. People without a birth date mentioned can also be filtered. To get the results save your filter. Then select this filter in the Filter field on Sidebar, then click Find button. If the Sidebar is not visible, select View > Sidebar.
it: <b>Filtri per le persone</b><br/>Nella vista persone è possibile filtrare le persone in base a vari criteri. Nuovi filtri sono definibili da "Modifica > Editor filtri persone". In quella sezione è possibile dare un nome al filtro e aggiungere e combinare regole usando le varie regole predefinite. Ad esempio, è possibile definire un filtro per trovare nell'albero genealogico tutte le persone adottate. Anche le persone senza una data di nascita possono essere filtrate. Per vederne i risultati, salvare il filtro; selezionare quindi questo filtro nel campo filtri della barra laterale e fare clic sul pulsante Trova. Se la barra laterale non è visibile, selezionare Visualizza > Barra laterale.

en: <b>Inverted Filtering</b><br/>Filters can easily be reversed by using the 'invert' option "Return values that do not match the filter rules". For instance, by inverting the 'People with children' filter you can select all people without children.
it: <b>Inversione dei filtri</b><br/>I filtri possono essere facilmente invertiti con l'opzione di inversione »Restituisci i valori che non corrispondono alle regole del filtro». Per esempio, invertendo il filtro «Persone con figli» saranno selezionate tutte le persone senza figli.

en: <b>Locating People</b><br/>In the Grouped People View, each surname is listed only once. By clicking on the arrow to the left of a name, the list will expand to show all individuals with that last name. To locate any Family Name from a long list, select a Family Name (not a person) and start typing. The view will jump to the first Family Name matching the letters you enter.
it: <b>Individuare le persone</b><br/>Nella vista persone raggruppate, ogni cognome è elencato una sola volta. Facendo clic sulla freccia a sinistra di un nome, la lista si espande per mostrare tutte le persone con quel cognome. Per individuare un qualsiasi nome di famiglia da un elenco lungo, basta selezionare un nome di famiglia (non una persona) e iniziare a digitare. La vista passerà al primo nome di famiglia corrispondente alle lettere inserite.

en: <b>The Family View</b><br/>The Family View is used to display a typical family unit as two parents and their children.
it: <b>Vista famiglia</b><br/>La vista famiglia è usata per mostrare una tipica unità familiare composta da due genitori e i loro figli.

en: <b>Changing the Active Person</b><br/>Changing the Active Person in views is easy. In the Relationship view just click on anyone. In the Pedigree View doubleclick on the person or right click to select any of their spouses, siblings, children or parents.
it: <b>Cambiare la persona attiva</b><br/>È facile cambiare la persona attiva nelle viste. Nella vista relazioni basta fare clic su qualcuno. Nella vista genealogia, doppio clic su una persona o clic con il pulsante destro per selezionarne coniugi, fratelli, figli o genitori.

en: <b>Who Was Born When?</b><br/>Under "Tools > Analysis and exploration > Compare Individual Events..." you can compare the data of individuals in your database. This is useful, say, if you wish to list the birth dates of everyone in your database. You can use a custom filter to narrow the results.
it: <b>Chi è nato quando?</b><br/>Tramite "Strumenti > Analisi ed esplorazione > Confronta eventi individuali..." è possibile confrontare i dati delle persone nel database. Questo è utile, ad esempio, se si vogliono elencare le date di nascita di tutte le persone nel database. Si può restringere il risultato con un filtro personalizzato.

en: <b>Gramps Tools</b><br/>Gramps comes with a rich set of tools. These allow you to undertake operations such as checking the database for errors and consistency. There are research and analysis tools such as event comparison, finding duplicate people, interactive descendant browser, and many others. All tools can be accessed through the "Tools" menu.
it: <b>Strumenti di Gramps</b><br/>Gramps è fornito di un ricco insieme di strumenti. Questi permettono di eseguire operazioni come il controllo del database per individuare errori ed inconsistenze. Ci sono strumenti di ricerca ed analisi come il confronto di eventi, la ricerca di persone duplicate, il navigatore interattivo della discendenza e molti altri.Tutti gli strumenti sono raggiungibili dal menu "Strumenti".

en: <b>Calculating Relationships</b><br/>To check if two people in the database are related (by blood, not marriage) try the tool under "Tools > Utilities > Relationship Calculator...". The exact relationship as well as all common ancestors are reported.
it: <b>Calcolo delle relazioni</b><br/>Per determinare se due persone nel database sono in relazione (secondo il sangue, non per matrimonio) si può usare lo strumento disponibile in "Strumenti > Utilità > Calcolatore relazioni...". Sono riportate le relazioni precise, così come gli ascendenti comuni.

en: <b>SoundEx can help with family research</b><br/>SoundEx solves a long standing problem in genealogy, how to handle spelling variations. The SoundEx Gramplet takes a surname and generates a simplified form that is equivalent for similar sounding names. Knowing the SoundEx Code for a surname is very helpful for researching Census Data files (microfiche) at a library or other research facility. To view the SoundEx codes for surnames in your database, add the SoundEx Gramplet.
it: <b>SoundEx può aiutare con la ricerca genealogica</b><br/>SoundEx risolve un problema di vecchia data nella genealogia, come gestire cioé le variazioni di ortografia. La gramplet SoundEx prende un cognome e genera una forma semplificata, uguale per tutti i nomi con lo stesso suono. Conoscere il codice SoundEx per un cognome è molto utile quando si cerca nei dati dei censimenti (microfiche) in una biblioteca o in altre strutture di ricerca. Per ricavare i codici SoundEx per i cognomi nel database, aggiungere la gramplet SoundEx.

en: <b>Setting Your Preferences</b><br/>"Edit > Preferences..." lets you modify a number of settings, such as the path to your media files, and allows you to adjust many aspects of the Gramps presentation to your needs. Each separate view can also be configured under "View > Configure View...".
it: <b>Impostare le preferenze</b><br/>"Modifica > Preferenze..." consente di modificare varie impostazioni, come il percorso per i file multimediali, e di sistemare molti dettagli dell'aspetto di Gramps secondo le proprie necessità. Ogni vista può essere configurata separatamente da "Visualizza > Configura vista...".

en: <b>Gramps Reports</b><br/>Gramps offers a wide variety of reports. The Graphical Reports and Graphs can present complex relationships easily and the Text Reports are particularly useful if you want to send the results of your family tree to members of the family via email. If you're ready to make a website for your family tree then there's a report for that as well.
it: <b>I resoconti di Gramps</b><br/>Gramps mette a disposizione un'ampia gamma di resoconti. I resoconti grafici ed i grafici possono mostrare in modo semplice delle relazioni complesse, ed i resoconti testuali sono particolarmente utili per inviare il risultato delle proprie ricerche genealogiche ai membri della famiglia tramite posta elettronica. E quando si è pronti per realizzare un sito web per il proprio albero genealogico, allora c'è un resoconto anche per quello.

en: <b>Starting a New Family Tree</b><br/>A good way to start a new family tree is to enter all the members of the family into the database using the Person View (use "Edit > Add..." or click on the Add a new person button from the People View). Then go to the Relationship View and create relationships between people.
it: <b>Iniziare un nuovo albero genealogico</b><br/>Un buon modo per iniziare un nuovo albero genealogico è di inserire tutti i membri della famiglia nel database usando la vista persone (tramite "Modifica > Aggiungi..." o facendo clic sul pulsante Aggiungi una nuova persona nella vista persone). Quindi si può passare alla Vista Relazioni per aggiungere le relazioni tra le persone.

en: <b>What's That For?</b><br/>Unsure what a button does? Simply hold the mouse over a button and a tooltip will appear.
it: <b>A che serve questo?</b><br/>Dubbi sulla funzione di un pulsante? Basta tenere il puntatore del mouse sul pulsante e comparirà un suggerimento.

en: <b>Unsure of a Date?</b><br/>If you're unsure about the date an event occurred, Gramps allows you to enter a wide range of date formats based on a guess or an estimate. For instance, "about 1908" is a valid entry for a birth date in Gramps. Click the "Invoke date editor" button next to the date field. See the Gramps Manual to learn more.
it: <b>Una data incerta?</b><br/>Se la data in cui un evento si è verificato non è certa, Gramps consente di inserire una vasta gamma di formati di data basati su supposizioni o stime. Per esempio, "circa 1908" è una valore valido per una data di nascita in Gramps. Fare clic sul pulsante "Richiama l'editor di date" accanto al campo data. Controllare il manuale di Gramps per saperne di più.

en: <b>Duplicate Entries</b><br/>The tool "Tools > Family Tree Processing > Find Possible Duplicate People..." allows you to locate (and merge) entries of the same person entered more than once in the database.
it: <b>Voci duplicate</b><br/>"Strumenti > Elaborazione albero genealogico > Trova possibili persone duplicate..." consente di trovare (e fondere) voci della stessa persona inserite più volte nel database.

en: <b>Merging Entries</b><br/>The function "Edit > Merge..." allows you to combine separately listed people into one. Select the second entry by holding the Control key as you click. This is very useful for combining two databases with overlapping people, or combining erroneously entered differing names for one individual. Merging is available in all list views for all primary object types.
it: <b>Fondere le voci</b><br/>La funzione "Modifica > Fondi..." consente di combinare delle persone elencate separatamente in una sola persona. Seleziona la seconda persona tenendo premuto il pulsante Control mentre si fa clic. Questo è molto utile quando si uniscono due database con persone ripetute o per combinare lo stesso individuo inserito per errore con nomi diversi. La fusione è disponibile in tutte le viste di elenchi per tutti i tipi di oggetti primari.

en: <b>Organising the Views</b><br/>Many of the views can present your data as either a hierarchical tree or as a simple list. Each view can also be configured to the way you like it. Have a look to the right of the top toolbar or under the "View" menu.
it: <b>Organizzare le viste</b><br/>Molte delle viste possono presentare i dati sia come gerarchia ad albero sia come lista semplice. Ogni vista può inoltre essere configurata come meglio si preferisce: controllare la parte destra della barra degli strumenti superiore, o nel menu "Visualizza".

en: <b>Navigating Back and Forward</b><br/>Gramps maintains a list of previous active objects such as People and Events. You can move forward and backward through the list using "Go > Forward" and "Go > Back" or the arrow buttons.
it: <b>Navigare avanti e indietro</b><br/>Gramps conserva l'elenco degli oggetti precedentemente attivi, come persone ed eventi. È possibile spostarsi avanti e indietro attraverso la lista tramite "Vai > Avanti" e "Vai > Indietro" o con i tasti freccia.

en: <b>Keyboard Shortcuts</b><br/>Tired of having to take your hand off the keyboard to use the mouse? Many functions in Gramps have keyboard shortcuts. If one exists for a function it is displayed on the right side of the menu.
it: <b>Scorciatoie da tastiera</b><br/>Stufi di dover staccare le mani dalla tastiera per usare il mouse? A molte funzioni di Gramps sono associate delle scorciatoie da tastiera. Se una funzione ha una scorciatoia, questa viene mostrata nella parte destra del menu.

en: <b>Read the Manual</b><br/>Don't forget to read the Gramps manual, "Help > User Manual". The developers have worked hard to make most operations intuitive but the manual is full of information that will make your time spent on genealogy more productive.
it: <b>Leggere il manuale</b><br/>Non dimenticatevi di leggere il manuale di Gramps, "Aiuto > Manuale utente". Gli sviluppatori hanno lavorato sodo per rendere intuitive la maggior parte delle operazioni, ma il manuale è pieno di informazioni che renderanno più produttivo il tempo speso nella ricerca genealogica.

en: <b>Adding Children</b><br/>To add children in Gramps there are two options. You can find one of their parents in the Families View and open the family. Then choose to create a new person or add an existing person. You can also add children (or siblings) from inside the Family Editor.
it: <b>Aggiunta di figli</b><br/>Per aggiungere dei figli in Gramps ci sono due possibilità. È possibile trovare uno dei genitori nella vista famiglia ed aprire la scheda della famiglia; quindi scegliere di creare una nuova persona o di aggiungere una persona esistente. È anche possibile aggiungere figli (o fratelli) dall'editor delle famiglie.

en: <b>Editing the Parent-Child Relationship</b><br/> You can edit the relationship of a child to its parents by double clicking the child in the Family Editor. Relationships can be any of Adopted, Birth, Foster, None, Sponsored, Stepchild and Unknown.
it: <b>Modificare la relazione genitore-figlio</b><br/>È possibile modificare la relazione di un figlio con i propri genitori facendo doppio clic sul figlio nell'editor delle famiglie. I tipo possibili di relazioni sono adozione, nascita, affidamento, nessuno, adozione a distanza, figliastro/a e sconosciuto.

en: <b>Show All Checkbutton</b><br/>When adding an existing person as a spouse, the list of people shown is filtered to display only people who could realistically fit the role (based on dates in the database). In case Gramps is wrong in making this choice, you can override the filter by checking the Show All checkbutton.
it: <b>Mostrare tutte le caselle</b><br/>Quando una persona esistente viene aggiunta come coniuge, l'elenco delle persone è filtrato per mostrare solo coloro i quali potrebbero realisticamente avere tale ruolo (in base ai dati nel database). Nel caso in cui Gramps sbagli nell'effettuare la selezione, è possibile scavalcare il filtro marcando la casella Mostra tutti.

en: <b>Improving Gramps</b><br/>Users are encouraged to request enhancements to Gramps. Requesting an enhancement can be done either through the gramps-users or gramps-devel mailing lists, or by going to https://gramps-project.org/bugs/ and creating a Feature Request. Filing a Feature Request is preferred but it can be good to discuss your ideas on the email lists.
it: <b>Migliorare Gramps</b><br/>Gli utenti sono incoraggiati a richiedere miglioramenti in Gramps. Le richieste di miglioramenti possono essere fatte sia tramite le liste gramps-users o gramps-devel, sia creando una richiesta di nuova funzionalità (Feature Request) su https://gramps-project.org/bugs/. Quest'ultima procedura è quella consigliata, anche se potrebbe essere positivo discutere le proprie idee tramite le liste di discussione.

en: <b>Gramps Mailing Lists</b><br/>Want answers to your questions about Gramps? Check out the gramps-users email list. Many helpful people are on the list, so you're likely to get an answer quickly. If you have questions related to the development of Gramps, try the gramps-devel list. You can see the lists by selecting "Help > Gramps Mailing Lists".
it: <b>Mailing list di Gramps</b><br/>Cercate risposte alle domande su Gramps? Controllate la lista gramps-users. Ci sono molte persone nella lista ed è quindi molto probabile poter ricevere rapidamente una risposta. Per domande collegate allo sviluppo di Gramps, provate su gramps-devel. È possibile vedere l'elenco delle mailing list selezionando "Aiuto > Mailing list Gramps".

en: <b>Contributing to Gramps</b><br/>Want to help with Gramps but can't write programs? Not a problem! A project as large as Gramps requires people with a wide variety of skills. Contributions can be anything from writing documentation to testing development versions and helping with the web site. Start by subscribing to the Gramps developers mailing list, gramps-devel, and introducing yourself. Subscription information can be found at "Help > Gramps Mailing Lists".
it: <b>Contribuire a Gramps</b><br/>Volete contribuire a Gramps ma non sapete programmare? Nessun problema. Un grosso progetto come Gramps richiede persone con differenti competenze. I contributi possono essere diversi, dalla scrittura della documentazione alla verifica delle versioni di sviluppo fino all'aiutare nella gestione del sito. Si inizia iscrivendosi alla lista degli sviluppatori (gramps-devel) e presentandosi. Le informazioni per l'iscrizione possono essere reperite a partire da "Aiuto > Mailing list Gramps".

en: <b>So What's in a Name?</b><br/>The name Gramps was suggested to the original developer, Don Allingham, by his father. It stands for <i>Genealogical Research and Analysis Management Program System</i>. It is a full-featured genealogy program letting you store, edit, and research genealogical data. The Gramps database back end is so robust that some users are managing genealogies containing hundreds of thousands of people.
it: <b>Dunque, qual è il significato del nome?</b><br/>Il nome Gramps è stato suggerito allo sviluppatore originale, Don Allingham, dal padre. Vuol dire <i>Genealogical Research and Analysis Management Program System</i> (sistema per la gestione della ricerca e analisi genealogica). È un completo programma per la genealogia che permette di salvare, modificare e cercare dati genealogici. Il sistema di immagazzinamento dei dati usato è così robusto che alcuni utenti gestiscono genealogie contenenti centinaia di migliaia di persone.

en: <b>Bookmarking Individuals</b><br/>The Bookmarks menu is a convenient place to store the names of frequently used individuals. Selecting a bookmark will make that person the Active Person. To bookmark someone make them the Active Person then go to "Bookmarks > Add Bookmark" or press Ctrl+D. You can also bookmark most of the other objects.
it: <b>Aggiunta di persone nei segnalibri</b><br/>Il menu Segnalibri è un'ottima scelta per memorizzare i nomi delle persone consultate più frequentemente. Se si fa clic su un segnalibro relativo ad una persona, questa diventerà la persona attiva. Per aggiungere una persona nei segnalibri basta renderla attiva, quindi andare su "Segnalibri > Aggiungi segnalibro" o premere Ctrl+D. È anche possibile inserire nei segnalibri la maggior parte degli altri tipi di oggetti.

en: <b>Incorrect Dates</b><br/>Everyone occasionally enters dates with an invalid format. Incorrect date formats will show up in Gramps with a either a reddish background or a red dot on the right edge of the field. You can fix the date using the Date Selection dialog which can be opened by clicking on the date button. The format of the date is set under "Edit > Preferences > Data".
it: <b>Date non corrette</b><br/>Capita a tutti ogni tanto di inserire delle date in un formato non valido. I formati di data errati saranno evidenziate in Gramps con uno sfondo rossastro oppure con un punto rosso sul lato destro del campo. È possibile correggere le date tramite la finestra di dialogo Selezione data che può essere aperta facendo clic sul pulsante della data. Il formato della data è impostato tramite "Modifica > Preferenze > Data".

en: <b>Listing Events</b><br/>Events are added using the editor opened with "Person > Edit Person > Events". There is a long list of preset event types. You can add your own event types by typing in the text field, they will be added to the available events, but not translated.
it: <b>Elencare gli eventi</b><br/>Gli eventi sono aggiunti tramite l'editor richiamabile da "Persona > Modifica persona > Eventi". C'è una lunga lista di tipi di evento preimpostati. È possibile aggiungere tipi di eventi personalizzati inserendoli nel campo di testo: saranno inseriti agli eventi disponibili, ma non saranno tradotti.

en: <b>Managing Names</b><br/>It is easy to manage people with several names in Gramps. In the Person Editor select the Names tab. You can add names of different types and set the preferred name by dragging it to the Preferred Name section.
it: <b>Gestione dei nomi</b><br/>È semplice gestire con Gramps le persone con diversi nomi. Nell'editor delle persone, selezionare la scheda Nomi. È possibile aggiungere diversi tipi di nomi e impostare il nome preferito trascinandolo nella sezione Nome preferito.

en: <b>Pedigree View</b><br/>The Pedigree View displays a traditional pedigree chart. Hold the mouse over an individual to see more information about them or right click on an individual to access other family members and settings. Play with the settings to see the different options.
it: <b>Vista genealogia</b><br/>La vista genealogia mostra un classico grafico genealogico. Tenendo il mouse su una persona si possono vedere ulteriori informazioni su di essa, oppure facendo clic col pulsante destro su una persona è possibile accedere ad altri membri della famiglia ed alle impostazioni. Giocando con le impostazioni si possono vedere le varie opzioni.

en: <b>Managing Sources</b><br/>The Sources View shows a list of all sources in a single window. From here you can edit your sources, merge duplicates and see which individuals reference each source. You can use filters to group your sources.
it: <b>Gestione delle fonti</b><br/>La vista fonti mostra l'elenco di tutte le fonti nella stessa finestra. Da qui è possibile modificarle, fondere i duplicati e vedere quali persone fanno riferimento ad ogni fonte. I filtri possono essre usati per raggruppare le fonti.

en: <b>Managing Places</b><br/>The Places View shows a list of all places in the database. The list can be sorted by a number of different criteria, such as City, County or State.
it: <b>Gestione dei luoghi</b><br/>La vista luoghi mostra l'elenco di tutti i luoghi presenti nel database. La lista può essere ordinata in base a vari criteri, come Città, Contea o Stato federato.

en: <b>Media View</b><br/>The Media View shows a list of all media entered in the database. These can be graphic images, videos, sound clips, spreadsheets, documents, and more.
it: <b>Vista oggetti multimediali</b><br/>La vista oggetti multimediali mostra l'elenco di tutti gli oggetti multimediali inseriti nel database. Questi includono immagini, video, file sonori, fogli di calcolo, documenti, e molti altri.

en: <b>Filters</b><br/>Filters allow you to limit the people seen in the People View. In addition to the many preset filters, Custom Filters can be created limited only by your imagination. Custom filters are created from "Edit > Person Filter Editor".
it: <b>Filtri</b><br/>I filtri consentono di limitare le persone visualizzate nella vista persone. Oltre ai vari filtri preimpostati è possibile definire dei filtri personalizzati: l'unico limite è dato dall'immaginazione. I filtri personalizzati sono definibili da "Modifica > Editor filtri persone".

en: <b>The GEDCOM File Format</b><br/>Gramps allows you to import from, and export to, the GEDCOM format. There is extensive support for the industry standard GEDCOM version 5.5, so you can exchange Gramps information to and from users of most other genealogy programs. Filters exist that make importing and exporting GEDCOM files trivial.
it: <b>Il formato di file GEDCOM</b><br/>Gramps consente di importare da, ed esportare verso, file in formato GEDCOM. Lo «standard industriale» GEDCOM 5.5 è ben supportato, rendendo possibile lo scambio di informazioni da e verso Gramps con gli utenti della maggior parte degli altri programmi genealogici.Ci sono dei filtri che rendono semplice importare ed esportare file GEDCOM.

en: <b>The Gramps XML Package</b><br/>You can export your Family Tree as a Gramps XML Package. This is a compressed file containing your family tree data and all the media files connected to the database (images for example). This file is completely portable so is useful for backups or sharing with other Gramps users. This format has the key advantage over GEDCOM that no information is ever lost when exporting and importing.
it: <b>Pacchetti Gramps XML</b><br/>È possibile esportare l'albero genealogico come pacchetto Gramps XML. Si tratta di un file compresso contenente i dati dell'albero genealogico e tutti i file multimediali collegati al database (ad esempio le immagini). Questo file è completamente portabile ed è quindi utile per i backup o per essere condiviso con altri utenti Gramps. Questo formato ha il vantaggio, rispetto a GEDCOM, che nessuna informazione viene persa in fase di esportazione o di importazione.

en: <b>Web Family Tree Format</b><br/>Gramps can export data to the Web Family Tree (WFT) format. This format allows a family tree to be displayed online using a single file, instead of many html files.
it: <b>Formato Web Family Tree</b><br/>Gramps può esportare dati nel formato Web Family Tree (WFT). Questo formato consente di visualizzare online un albero genealogico usando un unico file, invece di molti file html.

en: <b>Making a Genealogy Website</b><br/>You can easily export your family tree to a web page. Select the entire database, family lines or selected individuals to a collection of web pages ready for upload to the World Wide Web.
it: <b>Creare un sito web genealogico</b><br/>L'albero genealogico può essere facilmente esportato come pagina web. Si può selezionare l'intero database, linee familiari o singoli individui per ottenere una raccolta di pagine web pronte per essere usate sul World Wide Web.

en: <b>Reporting Bugs in Gramps</b><br/>The best way to report a bug in Gramps is to use the Gramps bug tracking system at https://gramps-project.org/bugs/.
it: <b>Segnalare bug in Gramps</b><br/>Il modo migliore per segnalare un bug in Gramps è utilizzare il sistema di gestione dei bug di Gramps all'indirizzo https://gramps-project.org/bugs/.

en: <b>The Gramps Homepage</b><br/>The Gramps homepage is at https://gramps-project.org/.
it: <b>La pagina web di Gramps</b><br/>La pagina web di Gramps è https://gramps-project.org/.

en: <b>Privacy in Gramps</b><br/>Gramps helps you to keep personal information secure by allowing you to mark information as private. Data marked as private can be excluded from reports and data exports. Look for the padlock which toggles records between private and public.
it: <b>Riservatezza in Gramps</b><br/>Gramps aiuta a mantenere sicure le informazioni personali, consentendo di scegliere quali marcare come private. I dati marcati come privati saranno esclusi dai resoconti e dall'esportazione. Cercate il lucchetto che marca le informazioni pubbliche come private e viceversa.

en: <b>Keeping Good Records</b><br/>Be accurate when recording genealogical information. Don't make assumptions while recording primary information; write it exactly as you see it. Use bracketed comments to indicate your additions, deletions or comments. Use of the Latin 'sic' is recommended to confirm the accurate transcription of what appears to be an error in a source.
it: <b>Mantenere dei registri accurati</b><br/>Siate accurati quando registrate le informazioni genealogiche. Non fate assunzioni quando registrate le informazioni primarie: riportatele esattamente per come le vedete. Usate commenti tra parentesi per indicare le aggiunte, le cancellazioni e i commenti. L'uso della parola latina «sic» è consigliato per confermare l'accurata trascrizione di quelli che appaiono essere degli errore nelle fonti.

en: <b>Extra Reports and Tools</b><br/>Extra reports and tools can be added to Gramps with the "Addon" system. See them under "Help > Extra Reports/Tools". This is the best way for advanced users to experiment and create new functionality.
it: <b>Ulteriori resoconti e strumenti</b><br/>È possibile aggiungere a Gramps ulteriori resoconti e strumenti con il sistema dei "componenti aggiuntivi". Sono visibili tramite "Aiuto > Ulteriori resoconti/Strumenti". Questo è il modo migliore per gli utenti avanzati per poter sperimentare e creare nuove funzionalità.

en: <b>Book Reports</b><br/>The Book report under "Reports > Books..." allows you to collect a variety of reports into a single document. This single report is easier to distribute than multiple reports, especially when printed.
it: <b>Resoconto libro</b><br/>Il resoconto libro, raggiungibile da "Resoconti > Libri...", permette agli utenti di raccogliere vari resoconti in un unico documento. Un unico resoconto è più semplice da distribuire che non diversi resoconti, soprattutto quando viene stampato.

en: <b>Gramps Announcements</b><br/>Interested in getting notified when a new version of Gramps is released? Join the Gramps-announce mailing list at "Help > Gramps Mailing Lists".
it: <b>Annunci di Gramps</b><br/>Volete essere avvisati quando una nuova versione di Gramps viene rilasciata? Basta iscriversi alla mailing list gramps-announce tramite "Aiuto > Mailing list Gramps".

en: <b>Record Your Sources</b><br/>Information collected about your family is only as good as the source it came from. Take the time and trouble to record all the details of where the information came from. Whenever possible get a copy of original documents.
it: <b>Registrare le fonti</b><br/>La bontà delle informazioni raccolte sulla propria famiglia è legata alle fonti da cui sono tratte. Conviene quindi impiegare un po' di tempo e fatica per registrare tutti i dettagli sull'origine delle informazioni; recuperando, quando è possibile, una copia dei documenti originali.

en: <b>Directing Your Research</b><br/>Go from what you know to what you do not. Always record everything that is known before making conjectures. Often the facts at hand suggest plenty of direction for more research. Don't waste time looking through thousands of records hoping for a trail when you have other unexplored leads.
it: <b>Indirizzare la ricerca</b><br/>Partite da quello che conoscete per arrivare a quello che non conoscete. Registrate sempre tutto quello che è noto prima di iniziare con le congetture. Spesso i fatti disponibili suggeriscono svariate direzioni per ulteriori ricerche. Non sprecate tempo spulciando migliaia di informazioni sperando di trovare una traccia, quando ci sono altri indizi non analizzati.

en: <b>The 'How and Why' of Your Genealogy</b><br/> Genealogy isn't only about dates and names. It is about people. Be descriptive. Include why things happened, and how descendants might have been shaped by the events they went through. Narratives go a long way in making your family history come alive.
it: <b>Il «come e perché» della vostra genealogia</b><br/>La genealogia non riguarda solo date e nomi. Riguarda le persone. Siate descrittivi. Includete le cause degli eventi, e come i discendenti possano essere stati formati dagli eventi che li hanno coinvolti. Le narrazioni possono fare molto per rendere viva la storia della famiglia.

en: <b>Don't speak English?</b><br/>Volunteers have translated Gramps into more than 40 languages. If Gramps supports your language and it is not being displayed, set the default language in your operating system and restart Gramps.
it: <b>Io no spik inglish?</b><br/>I volontari hanno tradotto Gramps in più di quaranta lingue. Se Gramps supporta la tua lingua ma questa non viene usata, basta impostare la lingua predefinita nel sistema operativo e riavviare Gramps.

en: <b>Gramps Translators</b><br/>Gramps has been designed so that new translations can easily be added with little development effort. If you are interested in participating please email gramps-devel@lists.sf.net.
it: <b>I traduttori di Gramps</b><br/>Gramps è stato progettato in modo che nuove traduzioni possano essere aggiunte facilmente, con minimo sforzo. Chi è interessato a contribuire può inviare un messaggio a gramps-devel@lists.sf.net.

en: <b>Hello, привет or 喂</b><br/>Whatever script you use Gramps offers full Unicode support. Characters for all languages are properly displayed.
it: <b>Hello, привет o 喂</b><br/>Qualsiasi sia il metodo di scrittura usato, Gramps offre pieno supporto ad Unicode. I caratteri di ogni linguaggio sono visualizzati correttamente.

en: <b>The Home Person</b><br/>Anyone can be chosen as the Home Person in Gramps. Use "Edit > Set Home Person" in the Person View. The home person is the person who is selected when the database is opened or when the home button is pressed.
it: <b>La persona principale</b><br/>Chiunque può essere scelto come persona principale in Gramps usando "Modifica > Imposta persona principale". La persona principale è la persona selezionata quando si apre il database o quando viene premuto il pulsante «Casa».

en: <b>The Gramps Code</b><br/>Gramps is written in a computer language called Python using the GTK and GNOME libraries for the graphical interface. Gramps is supported on any computer system where these programs have been ported. Gramps is known to be run on Linux, BSD, Solaris, Windows and Mac OS X.
it: <b>Il codice di Gramps</b><br/>Gramps è scritto con un linguaggio per computer chiamato Python e usa le librerie GTK e di GNOME per l'interfaccia grafica. Gramps è supportato su ogni sistema informatico in cui questi programmi sono stati portati. Gramps funziona su Linux, BSD, Solaris, Windows e Mac OS X.

en: <b>Open Source Software</b><br/>The Free/Libre and Open Source Software (FLOSS) development model means Gramps can be extended by any programmer since all of the source code is freely available under its license. So it's not just about free beer, it's also about freedom to study and change the tool. For more about Open Source software lookup the Free Software Foundation and the Open Source Initiative.
it: <b>Software Open Source</b><br/>Il modello di sviluppo del software libero e open source (Free/Libre and Open Source Software, FLOSS) fa sì che Gramps possa essere esteso da qualsiasi sviluppatore, poiché sotto la sua licenza, il codice sorgente è liberamente disponibile. Non si parla solo di gratuità, ma anche della libertà di studiare e modificare lo strumento. Maggiori informazioni sul software Open Source possono essere reperite presso Free Software Foundation e presso Open Source Initiative.

en: <b>The Gramps Software License</b><br/>You are free to use and share Gramps with others. Gramps is freely distributable under the GNU General Public License, see https://www.gnu.org/licenses/licenses.html#GPL to read about the rights and restrictions of this license.
it: <b>La licenza di Gramps</b><br/>Gramps può essere liberamente utilizzato e condiviso con altre persone. Gramps è distribuibile liberamente sotto licenza GNU General Public License, consultare https://www.gnu.org/licenses/licenses.html#GPL per leggere i diritti e le restrizioni di questa licenza.

en: <b>Gramps for Gnome or KDE?</b><br/>For Linux users Gramps works with whichever desktop environment you prefer. As long as the required GTK libraries are installed it will run fine.
it: <b>Gramps per Gnome o KDE?</b><br/>Per gli utenti Linux, Gramps funziona in qualsiasi ambiente desktop. Se le librerie GTK richieste sono installate, sarà eseguito correttamente.

en: Error: Family Tree '%s' already exists.
    The '-C' option cannot be used.
it: Errore: l'albero genealogico «%s» esiste già.
    L'opzione «-C» non può essere usata.

en: Error: Input Family Tree "%s" does not exist.
    If GEDCOM, Gramps-xml or grdb, use the -i option to import into a Family Tree instead.
it: Errore: l'albero genealogico in input «%s» non esiste.
    Se GEDCOM, Gramps-xml o grdb, usare invece l'opzione -i per importare in un albero genealogico.

en: Error: Import file %s not found.
it: Errore: il file da importare %s non è stato trovato.

en: Error: Unrecognized type: "%(format)s" for import file: %(filename)s
it: Errore: tipo non riconosciuto: «%(format)s» per il file da importare: %(filename)s

en: WARNING: Output file already exists!
    WARNING: It will be overwritten:
       %s
it: ATTENZIONE: il file di output esiste già!
    ATTENZIONE: sarà sovrascritto:
       %s

en: OK to overwrite?
it: Sovrascrivere?

en: yes
it: sì

en: Will overwrite the existing file: %s
it: Sovrascriverà il file esistente: %s

en: ERROR: Unrecognized format for export file %s
it: ERRORE: formato non riconosciuto per il file da esportare %s

en: Error: cannot open '%s'
it: Errore: impossibile aprire «%s»

en: List of known Family Trees in your database path
it: Elenco degli alberi genealogici noti nel percorso del database

en: %(full_DB_path)s with name "%(f_t_name)s"
it: %(full_DB_path)s con nome «%(f_t_name)s»

en: Gramps Family Trees:
it: Alberi genealogici Gramps:

en: Family Tree
it: Albero genealogico

en: Performing action: %s.
it: Esecuzione azione: %s.

en: Using options string: %s
it: Uso delle opzioni: %s

en: Exporting: file %(filename)s, format %(format)s.
it: Esportazione: file %(filename)s, formato %(format)s.

en: Cleaning up.
it: Pulizia.

en: Created empty Family Tree successfully
it: Albero genealogico vuoto creato con successo

en: Error opening the file.
it: Errore nell'apertura del file.

en: Exiting...
it: Uscita...

en: Importing: file %(filename)s, format %(format)s.
it: Importazione: file %(filename)s, formato %(format)s.

en: Opened successfully!
it: Aperto con successo!

en: Database is locked, cannot open it!
it: Il database è bloccato, non è possibile aprirlo!

en: Database needs recovery, cannot open it!
it: Il database deve essere ripristinato, non è possibile aprirlo!

en: Database backend unavailable, cannot open it!
it: Motore del database non disponibile, non è possibile aprirlo!

en: Ignoring invalid options string.
it: Stringa di opzioni non valida ignorata.

en: Unknown report name.
it: Nome resoconto sconosciuto.

en: Report name not given. Please use one of %(donottranslate)s=reportname
it: Nome resoconto non fornito. Usare uno di %(donottranslate)s=nomeresoconto

en: %s
     Available names are:
it: %s
     I nomi disponibili sono:

en: Unknown tool name.
it: Nome strumento sconosciuto.

en: Tool name not given. Please use one of %(donottranslate)s=toolname.
it: Nome strumento non fornito. Usare uno di %(donottranslate)s=nomestrumento.

en: Unknown book name.
it: Nome libro sconosciuto.

en: Book name not given. Please use one of %(donottranslate)s=bookname.
it: Nome libro non fornito. Usare uno della forma %(donottranslate)s=nomestrumento.

en: Unknown action: %s.
it: Azione sconosciuta: %s.

en: 
    Usage: gramps [OPTION...]
      --load-modules=MODULE1,MODULE2,...     Dynamic modules to load
    
    Help options
      -?, --help                             Show this help message
      --usage                                Display brief usage message
    
    Application options
      -O, --open=FAMILY_TREE                 Open Family Tree
      -U, --username=USERNAME                Database username
      -P, --password=PASSWORD                Database password
      -C, --create=FAMILY_TREE               Create on open if new Family Tree
      -i, --import=FILENAME                  Import file
      -e, --export=FILENAME                  Export file
      -r, --remove=FAMILY_TREE_PATTERN       Remove matching Family Tree(s) (use regular expressions)
      -f, --format=FORMAT                    Specify Family Tree format
      -a, --action=ACTION                    Specify action
      -p, --options=OPTIONS_STRING           Specify options
      -d, --debug=LOGGER_NAME                Enable debug logs
      -l [FAMILY_TREE_PATTERN...]            List Family Trees
      -L [FAMILY_TREE_PATTERN...]            List Family Trees in Detail
      -t [FAMILY_TREE_PATTERN...]            List Family Trees, tab delimited
      -u, --force-unlock                     Force unlock of Family Tree
      -s, --show                             Show config settings
      -c, --config=[config.setting[:value]]  Set config setting(s) and start Gramps
      -y, --yes                              Don't ask to confirm dangerous actions (non-GUI mode only)
      -q, --quiet                            Suppress progress indication output (non-GUI mode only)
      -v, --version                          Show versions
      -S, --safe                             Start Gramps in 'Safe mode'
                                              (temporarily use default settings)
      -D, --default=[APXFE]                  Reset settings to default;
                     A - addons are cleared
                     P - Preferences to default
                     X - Books are cleared, reports and tool settings to default
                     F - filters are cleared
                     E - Everything is set to default or cleared
it: 
    Uso: gramps [OPZIONE...]
      --load-modules=MODULO1,MODULO2,...     Moduli dinamici da caricare
    
    Opzioni di aiuto
      -?, --help                             Mostra questo messaggio di aiuto
      --usage                                Mostra informazioni concise sull'uso
    
    Opzioni dell'applicazione
      -O, --open=ALBERO_GENEALOGICO          Apri albero genealogico
      -U, --username=NOME_UTENTE             Nome utente del database
      -P, --password=PASSWORD                Password del database
      -C, --create=ALBERO_GENEALOGICO        Crea all'apertura se nuovo albero genealogico
      -i, --import=NOME_FILE                 Importa file
      -e, --export=NOME_FILE                 Esporta file
      -r, --remove=MODELLO_ALBERO            Rimuove gli alberi genealogici corrispondenti (usa espressioni regolari)
      -f, --format=FORMATO                   Specifica il formato dell'albero
      -a, --action=AZIONE                    Specifica azione
      -p, --options=STRINGA_OPZIONI          Specifica opzioni
      -d, --debug=NOME_LOGGER                Abilita log di debug
      -l [MODELLO_ALBERO...]                 Elenca alberi genealogici
      -L [MODELLO_ALBERO...]                 Elenca alberi in dettaglio
      -t [MODELLO_ALBERO...]                 Elenca alberi, delimitati da tabulatori
      -u, --force-unlock                     Forza sblocco degli alberi genealogici
      -s, --show                             Mostra impostazioni di configurazione
      -c, --config=[impost.config[:valore]]  Configura le impostazioni di configurazione e avvia Gramps
      -y, --yes                              Non chiede conferma per operazioni pericolose (solo modalità non grafica)
      -q, --quiet                            Nasconde le indicazioni di avanzamento in uscita (solo modalità non grafica)
      -v, --version                          Mostra versioni
      -S, --safe                             Avvia Gramps in 'modalità sicura'
                                              (usa temporaneamente le impostazioni predefinite)
      -D, --default=[APXFE]                  Ripristina le impostazioni a quelle predefinite;
                     A - i componenti aggiuntivi sono azzerati
                     P - le preferenze ai valori predefiniti
                     X - i libri sono azzerati, resoconti e impostazioni degli strumenti ai valori predefiniti
                     F - i filtri sono azzerati
                     E - ogni cosa è impostata al valore predefinito o azzerata

en: 
    Example of usage of Gramps command line interface
    
    1. To import four databases (whose formats can be determined from their names)
    and then check the resulting database for errors, one may type:
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -i ~/db3.gramps -i file4.wft -a tool -p name=check.
    
    2. To explicitly specify the formats in the above example, append filenames with appropriate -f options:
    gramps -i file1.ged -f gedcom -i file2.gpkg -f gramps-pkg -i ~/db3.gramps -f gramps -i file4.wft -f wft -a tool -p name=check.
    
    3. To record the database resulting from all imports, supply -e flag
    (use -f if the filename does not allow Gramps to guess the format):
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -e ~/new-package -f gramps-pkg
    
    4. To save any error messages of the above example into files outfile and errfile, run:
    gramps -i file1.ged -i file2.dpkg -e ~/new-package -f gramps-pkg >outfile 2>errfile
    
    5. To import three databases and start interactive Gramps session with the result:
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -i ~/db3.gramps
    
    6. To open a database and, based on that data, generate timeline report in PDF format
    putting the output into the my_timeline.pdf file:
    gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=timeline,off=pdf,of=my_timeline.pdf
    
    7. To generate a summary of a database:
    gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=summary
    
    8. Listing report options
    Use the name=timeline,show=all to find out about all available options for the timeline report.
    To find out details of a particular option, use show=option_name , e.g. name=timeline,show=off string.
    To learn about available report names, use name=show string.
    
    9. To convert a Family Tree on the fly to a .gramps xml file:
    gramps -O 'Family Tree 1' -e output.gramps -f gramps
    
    10. To generate a web site into an other locale (in german):
    LANGUAGE=de_DE; LANG=de_DE.UTF-8 gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=navwebpage,target=/../de
    
    11. Finally, to start normal interactive session type:
    gramps
    
    Note: These examples are for bash shell.
    Syntax may be different for other shells and for Windows.
it: 
    Esempio d'uso dell'interfaccia a riga di comando di Gramps
    
    1. Per importare quattro database (il cui formato può essere determinato dai rispettivi nomi)
    e successivamente verificare la presenza di errori nel database risultante, si può digitare:
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -i ~/db3.gramps -i file4.wft -a tool -p name=check.
    
    2. Per specificare esplicitamente i formati nell'esempio sovrastante, appendere i nomi di file cone le opportune opzioni -f:
    gramps -i file1.ged -f gedcom -i file2.gpkg -f gramps-pkg -i ~/db3.gramps -f gramps -i file4.wft -f wft -a tool -p name=check.
    
    3. Per registrare il database risultante da tutte le importazioni, fornire l'opzione -e
    (usare -f se il nome del file non permette a Gramps di determinarne il formato):
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -e ~/new-package -f gramps-pkg
    
    4. Per salvare ogni messaggio di errore dell'esempio sovrastante nei file outtfile e errfile, eseguire:
    gramps -i file1.ged -i file2.dpkg -e ~/new-package -f gramps-pkg >outfile 2>errfile
    
    5. Per importare tre database e iniziare una sessione interattiva di Gramps con il risultato:
    gramps -i file1.ged -i file2.gpkg -i ~/db3.gramps
    
    6. Per aprire un database e, in base a quei dati, generare un resoconto temporale in formato PDF
    inserendo l'output nel file chiamato my_timeline.pdf:
    gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=timeline,off=pdf,of=my_timeline.pdf
    
    7. Per generare un riepilogo del database:
    gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=summary
    
    8. Elencare le opzioni del resoconto
    Usare name=timeline,show=all per scoprire tutte le opzioni disponibili per il resoconto temporale.
    Per scoprire i dettagli di un'opzione specifica, usare la stringa show=nome_opzione, ad es. name=timeline,show=off string.
    Per imporarre i nomi dei resoconti disponibili, usare la stringa name=show.
    
    9. Per convertire al volo un albero genealogico in un file .gramps XML:
    gramps -O 'Family Tree 1' -e output.gramps -f gramps
    
    10. Per generare un sito web in un altro locale (in tedesco):
    LANGUAGE=de_DE; LANG=de_DE.UTF-8 gramps -O 'Family Tree 1' -a report -p name=navwebpage,target=/../de
    
    11. Infine, per avviare un normale tipo di sessione interattiva:
    gramps
    
    Nota: questi esempi valgono per la shell bash.
    La sintassi può essere differente per altre shell e per Windows.

en: Trying to open: %s ...
it: Tentativo di apertura: %s...

en: WARNING: %(strerr)s (errno=%(errno)s):
    WARNING: %(name)s
it: ATTENZIONE: %(strerr)s (errno=%(errno)s):
    ATTENZIONE: %(name)s

en: Unknown action: %s. Ignoring.
it: Azione sconosciuta: %s. Viene ignorata.

en: setup debugging
it: imposta debug

en: Gramps config settings from %s:
it: Impostazioni di configurazione di Gramps da %s:

en: Current Gramps config setting: %(name)s:%(value)s
it: Attuale impostazione di configurazione di Gramps: %(name)s:%(value)s

en: DEFAULT
it: PREDEFINITO

en:     New Gramps config setting: %(name)s:%(value)s
it:     Nuova impostazione di configurazione di Gramps: %(name)s:%(value)s

en: Gramps: no such config setting: '%s'
it: Gramps: impostazione di configurazione inesistente: «%s»

en: Error parsing the arguments
it: Errore durante l'analisi degli argomenti

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: ERROR: %(title)s 
           %(message)s
it: ERRORE: %(title)s 
           %(message)s

en: Path
it: Percorso

en: Last accessed
it: Ultimo accesso

en: Locked?
it: Bloccato?

en: Family Tree "%s":
it: Albero genealogico «%s»:

en: Starting Import, %s
it: Avvio importazione, %s

en: Import finished...
it: Importazione terminata...

en: Importing data...
it: Importazione dati...

en: Remove family tree warning
it: Avviso di rimozione di albero genealogico

en: Are you sure you want to remove the family tree named
    "%s"?
it: Si desidera davvero rimuovere l'albero genealogico avente nome
    "%s"?

en: Could not delete Family Tree
it: Impossibile eliminare l'albero genealogico

en: Could not rename Family Tree
it: Impossibile rinominare l'albero genealogico

en: 
    ERROR: Wrong database path in Edit Menu->Preferences.
    Open preferences and set correct database path.
    
    Details: Could not make database directory:
        %s
it: 
    ERRORE: percorso non corretto del database nel menu Modifica->Preferenze.
    Aprire le preferenze e impostare il percorso corretto.
    
    Dettagli: impossibile creare la directory del database:
        %s

en: Never
it: Mai

en: Locked by %s
it: Bloccato da %s

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: WARNING: %s
it: ATTENZIONE: %s

en: ERROR: %s
it: ERRORE: %s

en: Low level database corruption detected
it: Rilevato danneggiamento a basso livello del database

en: Gramps has detected a problem in the underlying database. This can sometimes be repaired from the Family Tree Manager. Select the database and click on the Repair button
it: Gramps ha rilevato un problema nel database sottostante. Talvolta questo problema può essere corretto dal gestore degli alberi genealogici. Selezionare il database e fare clic sul pulsante Ripara

en: Read only database
it: Database in sola lettura

en: You do not have write access to the selected file.
it: Permessi insufficienti per scrivere il file selezionato.

en: Cannot open database
it: Impossibile aprire il database

en: Could not open file: %s
it: Impossibile aprire il file: %s

en: Could not load a recent Family Tree.
it: Impossibile caricare un albero genealogico recente.

en: Family Tree does not exist, as it has been deleted.
it: L'albero genealogico non esiste perché è stato eliminato.

en: The database is locked.
it: Il database è bloccato.

en: Use the --force-unlock option if you are sure that the database is not in use.
it: Usare l'opzione --force-unlock se si è certi che il database non sia in uso.

en: Error encountered: %s
it: Errore riscontrato: %s

en:   Details: %s
it:   Dettagli: %s

en: Error encountered in argument parsing: %s
it: Errore rilevato durante l'analisi degli argomenti: %s

en: ERROR: Please specify a person
it: ERRORE: Specificare una persona

en: ERROR: Please specify a family
it: ERRORE: Specificare una famiglia

en: =filename
it: =nomefile

en: Output file name. MANDATORY
it: Nome del file di output. RICHIESTO

en: =format
it: =formato

en: Output file format.
it: Formato del file di output.

en: =name
it: =nome

en: Style name.
it: Nome stile.

en: Paper size name.
it: Nome del formato carta.

en: =number
it: =numero

en: Paper orientation number.
it: Numero orientazione carta.

en: Left paper margin
it: Margine sinistro carta

en: Size in cm
it: Dimensione in cm

en: Right paper margin
it: Margine destro carta

en: Top paper margin
it: Margine superiore carta

en: Bottom paper margin
it: Margine inferiore carta

en: =css filename
it: =nome file css

en: CSS filename to use, html format only
it: Nome file CSS da usare, solo formato HTML

en: Unknown option: %s
it: Opzione sconosciuta: %s

en:    Valid options are:
it:    Le opzioni valide sono:

en:    Use '%(donottranslate)s' to see description and acceptable values
it:    Usare «%(donottranslate)s» per vedere la descrizione e i valori accettabili

en: Ignoring '%(notranslate1)s=%(notranslate2)s' and using '%(notranslate1)s=%(notranslate3)s'.
it: Ignorata «%(notranslate1)s=%(notranslate2)s», è stata usata «%(notranslate1)s=%(notranslate3)s».

en: Use '%(notranslate)s' to see valid values.
it: Usare «%(notranslate)s» per vedere valori validi.

en: Ignoring unknown option: %s
it: Opzione sconosciuta ignorata: %s

en:    Available options:
it:    Opzioni disponibili:

en: (no help available)
it: (aiuto non disponibile)

en:    Available values are:
it:    I valori disponibili sono:

en: option '%(optionname)s' not valid. Use '%(donottranslate)s' to see all valid options.
it: opzione «%(optionname)s» non valida. Usare «%(donottranslate)s» per vedere tutte le opzioni valide.

en: Failed to write report.
it: Scrittura del resoconto non riuscita.

en: Failed to make '%s' report.
it: Composizione del resoconto «%s» non riuscita.

en: Error detected in database
it: Rilevato un errore nel database

en: Gramps has detected an error in the database. This can usually be resolved by running the "Check and Repair Database" tool.
    
    If this problem continues to exist after running this tool, please file a bug report at %(gramps_bugtracker_url)s
it: Gramps ha rilevato un errore nel database. Questo problema può essere normalmente risolto tramite l'uso dello strumento «Controlla e correggi database».
    
    Se il problema persiste dopo l'esecuzione di tale strumento, si prega di segnalarlo su %(gramps_bugtracker_url)s

en: Imported %Y/%m/%d %H:%M:%S
it: Importato %Y/%m/%d %H:%M:%S

en: Missing Given Name
it: Nome mancante

en: Missing Record
it: Informazione mancante

en: Missing Surname
it: Cognome mancante

en: [Living]
it: [In vita]

en: Private Record
it: Informazione privata

[ctx: localized lexeme inflections]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: January
it: gennaio

[ctx: surname]
en: none
it: cognome

[ctx: given-name]
en: none
it: nessuno

en: Date parser for '%s' not available, using default
it: Analizzatore di date per «%s» non disponibile, viene usato quello predefinito

en: Date displayer for '%s' not available, using default
it: Visualizzatore di date per «%s» non disponibile, viene usato quello predefinito

[ctx: date format]
note: Translators: You may translate this as "Numerical", "System preferred", or similar.
en: Numerical
it: Numerico

note: Translators: Full month name, day, year
en: Month Day, Year
it: Mese giorno, anno

note: Translators: Abbreviated month name, day, year
en: Mon Day, Year
it: Mese giorno, anno

note: Translators: Day, full month name, year
en: Day Month Year
it: Giorno mese anno

note: Translators: Day, abbreviated month name, year
en: Day Mon Year
it: Giorno mese anno

en: {date_quality}from {date_start} to {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}
it: {date_quality}da {date_start} a {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}

en: {date_quality}between {date_start} and {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}
it: {date_quality}tra {date_start} e {date_stop}{nonstd_calendar_and_ny}

en: today
it: oggi

[ctx: localized lexeme inflections]
en: February
it: febbraio

[ctx: localized lexeme inflections]
en: March
it: marzo

[ctx: localized lexeme inflections]
en: April
it: aprile

[ctx: localized lexeme inflections]
en: May
it: maggio

[ctx: localized lexeme inflections]
en: June
it: giugno

[ctx: localized lexeme inflections]
en: July
it: luglio

[ctx: localized lexeme inflections]
en: August
it: agosto

[ctx: localized lexeme inflections]
en: September
it: settembre

[ctx: localized lexeme inflections]
en: October
it: ottobre

[ctx: localized lexeme inflections]
en: November
it: novembre

[ctx: localized lexeme inflections]
en: December
it: dicembre

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: Jan
it: gen

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Feb
it: feb

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Mar
it: mar

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Apr
it: apr

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: May
it: mag

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Jun
it: giu

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Jul
it: lug

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Aug
it: ago

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Sep
it: set

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Oct
it: ott

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Nov
it: nov

[ctx: localized lexeme inflections - short month form]
en: Dec
it: dic

[ctx: calendar]
en: Gregorian
it: Gregoriano

[ctx: calendar]
en: Julian
it: Giuliano

[ctx: calendar]
en: Hebrew
it: Ebraico

[ctx: calendar]
en: French Republican
it: Repubblicano francese

[ctx: calendar]
en: Persian
it: Persiano

[ctx: calendar]
en: Islamic
it: Islamico

[ctx: calendar]
en: Swedish
it: Svedese

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Heshvan
it: Cheshvan

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: AdarI
it: Adar

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: AdarII
it: Adar Sheni

[ctx: Hebrew month lexeme]
en: Iyyar
it: Iyar

[ctx: French month lexeme]
note: Translators: see http://gramps-project.org/wiki/index.php?title=Translating_Gramps#Translating_dates to learn how to select proper inflection to be used in your localized DateDisplayer code!
en: Vendémiaire
it: vendemmiaio

[ctx: French month lexeme]
en: Brumaire
it: brumaio

[ctx: French month lexeme]
en: Frimaire
it: frimaio

[ctx: French month lexeme]
en: Nivôse
it: nevoso

[ctx: French month lexeme]
en: Pluviôse
it: piovoso

[ctx: French month lexeme]
en: Ventôse
it: ventoso

[ctx: French month lexeme]
en: Germinal
it: germile

[ctx: French month lexeme]
en: Floréal
it: fiorile

[ctx: French month lexeme]
en: Prairial
it: pratile

[ctx: French month lexeme]
en: Messidor
it: messidoro

[ctx: French month lexeme]
en: Thermidor
it: termidoro

[ctx: French month lexeme]
en: Fructidor
it: fruttidoro

[ctx: French month lexeme]
en: Extra
it: extra

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Rabi`al-Awwal
it: Rabi' al-awwal

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Rabi`ath-Thani
it: Rabi' al-thani

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Jumada l-Ula
it: Jumada al-ula

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Jumada t-Tania
it: Jumada al-thani

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Sha`ban
it: Sha'ban

[ctx: Islamic month lexeme]
en: Dhu l-Qa`da
it: Dhu l-Qa'da

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: before
it: prima del

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: after
it: dopo il

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: about
it: circa il

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: from
it: da

[ctx: date modifier]
note: Translators: if the modifier is after the date put the space ahead of the word instead of after it
en: to
it: a

[ctx: date quality]
en: estimated
it: stimata

[ctx: date quality]
en: calculated
it: calcolata

en: Sunday
it: domenica

en: Monday
it: lunedi

en: Tuesday
it: martedi

en: Wednesday
it: mercoledi

en: Thursday
it: giovedi

en: Friday
it: venerdi

en: Saturday
it: sabato

en: Sun
it: dom

en: Mon
it: lun

en: Tue
it: mar

en: Wed
it: mer

en: Thu
it: gio

en: Fri
it: ven

en: Sat
it: sab

en: Add child to family
it: Aggiunge figlio alla famiglia

en: Remove child from family
it: Rimuove figlio dalla famiglia

en: Remove Family
it: Rimuove famiglia

en: Remove father from family
it: Rimuove il padre dalla famiglia

en: Remove mother from family
it: Rimuove la madre dalla famiglia

en: The schema version is not supported by this version of Gramps.
    
    This Family Tree is schema version %(tree_vers)s, and this version of Gramps supports versions %(min_vers)s to %(max_vers)s
    
    Please upgrade to the corresponding version or use XML for porting data between different schema versions.
it: La versione dello schema non è supportata da questa versione di Gramps.
    
    Questo albero genealogico usa la versione %(tree_vers)s dello schema, e questa versione di Gramps supporta dalla versioni %(min_vers)s fino a %(max_vers)s
    
    Aggiornare alla versione corrispondente o utilizzare XML per spostare i dati tra versioni differenti dello schema.

en: The Python version is not supported by this version of Gramps.
    
    This Family Tree is Python version %(tree_vers)s, and this version of Gramps supports versions %(min_vers)s to %(max_vers)s
    
    Please upgrade to the corresponding version or use XML for porting data between different Python versions.
it: La versione di Python non è supportata da questa versione di Gramps.
    
    Questo albero genealogico usa la versione %(tree_vers)s di Python, e questa versione di Gramps supporta dalla versione %(min_vers)s fino a %(max_vers)s
    
    Aggiornare alla versione corrispondente o utilizzare XML per spostare i dati tra versioni differenti di Python.

en: The Family Tree you are trying to load is in the schema version %(oldschema)s format. This version of Gramps uses schema version %(newschema)s. Therefore you cannot load this Family Tree without upgrading the schema version of the Family Tree.
    
    If you upgrade then you won't be able to use the previous version of Gramps, even if you subsequently %(wiki_manual_backup_html_start)sbackup%(html_end)s or %(wiki_manual_export_html_start)sexport%(html_end)s your upgraded Family Tree.
    
    Upgrading is a difficult task which could irretrievably corrupt your Family Tree if it is interrupted or fails.
    
    If you have not already made a backup of your Family Tree, then you should start your %(bold_start)sold%(bold_end)s version of Gramps and %(wiki_backup_html_start)smake a backup%(html_end)s of your Family Tree.
it: L'albergo genealogico che si tenta di caricare usa il formato avente schema di versione %(oldschema)s. Questa versione di Gramps usa lo schema di versione %(newschema)s. Quindi non è possibile caricare questo albero genealogico senza aggiornare la versione dello schema dell'albero genealogico.
    
    In caso di aggiornamento non sarà possibile la versione precedente di Gramps, anche se si effettua una %(wiki_manual_backup_html_start)scopia di sicurezza%(html_end)s o si %(wiki_manual_export_html_start)sesporta%(html_end)s l'albero genealogico aggiornato.
    
    L'aggiornamento è un processo difficile che potrebbe rovinare irrimediabilmente l'albergo genealogico se viene interrotto o non riesce.
    
    Se non è stata ancora effettuata una copia di sicurezza dell'albero genealogico, si dovrebbe avviare la %(bold_start)svecchia%(bold_end)s versione di Gramps ed %(wiki_backup_html_start)seffettuare una copia di sicurezza%(html_end)s dell'albero genealogico.

en: Database connection failed.
    
    %(message)s
    Please check your connection settings file:
    %(settings_file)s
it: Connessione al database non riuscita.
    
    %(message)s
    Verificare il file con le impostazioni di connessione:
    %(settings_file)s

en: The Family Tree you are trying to load is in the %(dbtype)s database, which is no longer supported.
    Therefore you cannot load this Family Tree without upgrading.
    
    If you upgrade then you won't be able to use the previous version of Gramps, even if you subsequently %(wiki_manual_backup_html_start)sbackup%(html_end)s or %(wiki_manual_export_html_start)sexport%(html_end)s your upgraded Family Tree.
    
    You are strongly advised to backup your Family Tree.
    
    If you have not already made a backup of your Family Tree, then you should start your previous version of Gramps and %(wiki_backup_html_start)smake a backup%(html_end)s of your Family Tree.
it: L'albero genealogico che si cerca di aprire è di tipo %(dbtype)s, che non è più supportato. 
    Pertanto non sarà possibile caricare questo albero genealogico senza aggiornare.
    
    Dopo l'aggiornamento non sarà possibile usare la versione precedente di Gramps, anche se successivamente si %(wiki_manual_backup_html_start)seffettua una copia di sicurezza%(html_end)s o %(wiki_manual_export_html_start)sesporta%(html_end)s l'albero genealogico aggiornato.
    
    Si consiglia caldamente di effettuare una copia di sicurezza dell'albero genealogico.
    
    Se non si è ancora effettuata una copia di sicurezza dell'albero genealogico, si dovrebbe avviare la versione precedente di Gramps ed %(wiki_backup_html_start)seffettuare una copia di sicurezza%(html_end)s dell'albero genealogico.

en: _Undo %s
it: _Annulla %s

en: _Redo %s
it: _Ripeti %s

en: Number of people
it: Numero delle persone

en: Number of families
it: Numero di famiglie

en: Number of sources
it: Numero di fonti

en: Number of citations
it: Numero di citazioni

en: Number of events
it: Numero di eventi

en: Number of media
it: Numero di oggetti multimediali

en: Number of places
it: Numero di luoghi

en: Number of repositories
it: Numero di depositi

en: Number of notes
it: Numero di note

en: Number of tags
it: Numero di etichette

en: Schema version
it: Versione dello schema

en: %(n1)6d  People        upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
it: %(n1)6d  persone       aggiornate con %(n2)6d citazioni in %(n3)6d sec

en: %(n1)6d  Families      upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
it: %(n1)6d  famiglie      aggiornate con %(n2)6d citazioni in %(n3)6d sec

en: %(n1)6d  Events        upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
it: %(n1)6d  eventi        aggiornati con %(n2)6d citazioni in %(n3)6d sec

en: %(n1)6d  Media Objects upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
it: %(n1)6d  oggetti multimediali aggiornati con %(n2)6d citazioni in %(n3)6d sec

en: %(n1)6d  Places        upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
it: %(n1)6d  luoghi        aggiornati con %(n2)6d citazioni in %(n3)6d sec

en: %(n1)6d  Repositories  upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
it: %(n1)6d  depositi      aggiornati con %(n2)6d citazioni in %(n3)6d sec

en: %(n1)6d  Sources       upgraded with %(n2)6d citations in %(n3)6d secs
it: %(n1)6d  fonti         aggiornate con %(n2)6d citazioni in %(n3)6d sec

en: Number of new objects upgraded:
it: Numero di nuovi oggetti aggiornati:

en: 
    
    You may want to run
    Tools -> Family Tree Processing -> Merge
    in order to merge citations that contain similar
    information
it: 
    
    Probabilmente è meglio eseguire
    Strumenti -> Elaborazione albero genealogico -> Fondi
    per poter fondere delle citazioni che contengono
    informazioni simili

en: Upgrade Statistics
it: Statistiche aggiornamento

en: Default format (defined by Gramps preferences)
it: Formato predefinito (definito dalla preferenze di Gramps)

en: Surname, Given Suffix
it: Cognome, nome suffisso

en: Given
it: Nome

en: Given Surname Suffix
it: Nome cognome suffisso

en: Main Surnames, Given Patronymic Suffix Prefix
it: Cognomi principali, nome patronimico suffisso prefisso

en: Patronymic, Given
it: Patronimico, nome

[ctx: Person]
en: title
it: titolo

en: given
it: nome

en: surname
it: cognome

en: suffix
it: suffisso

[ctx: Name]
en: call
it: pseudonimo

[ctx: Name]
en: common
it: comune

en: initials
it: iniziali

[ctx: Name]
en: primary
it: principale

en: primary[pre]
it: principale[pre]

en: primary[sur]
it: principale[cogn]

en: primary[con]
it: principale[con]

en: patronymic
it: patronimico

en: patronymic[pre]
it: patronimico[pre]

en: patronymic[sur]
it: patronimico[cogn]

en: patronymic[con]
it: patronimico[con]

en: notpatronymic
it: non patronimico

[ctx: Remaining names]
en: rest
it: altri

en: prefix
it: prefisso

en: rawsurnames
it: cognomi «grezzi»

en: nickname
it: soprannome

en: familynick
it: soprannome famiglia

en: Wrong name format string %s
it: Stringa di formato «%s» per il nome non corretta

en: ERROR, Edit Name format in Preferences
it: ERRORE, Modificare il formato del nome nelle Preferenze

en: Error in '%s' file: cannot load.
it: Errore nel file «%s»: impossibile caricare.

en: Full
it: Completo

en: WARNING: Too many arguments in filter '%s'!
    Trying to load with subset of arguments.
it: ATTENZIONE: troppi argomenti nel filtro «%s».
    Sarà usato un sottoinsieme degli argomenti.

en: WARNING: Too few arguments in filter '%s'!
             Trying to load anyway in the hope this will be upgraded.
it: ATTENZIONE: Troppo pochi argomenti per il filtro «%s».
                Saranno caricati ugualmente nella speranza che questo venga aggiornato.

en: ERROR: filter %s could not be correctly loaded. Edit the filter!
it: ERRORE: impossibile caricare correttamente il filtro «%s». Modificare il filtro!

en: General filters
it: Filtri generali

en: Wrong format of date-time
it: Formato errato per data-ora

en: Only date-times in the iso format of yyyy-mm-dd hh:mm:ss, where the time part is optional, are accepted. %s does not satisfy.
it: Sono riconosciute solo data ed ora in formato ISO, aaaa-mm-gg oo:mm:ss, dove l'ora è opzionale. %s non rispetta tale formato.

en: Confidence:
it: Confidenza:

en: Date:
it: Data:

en: Volume/Page:
it: Volume/Pagina:

en: Citations matching parameters
it: Citazioni che corrispondono a parametri

en: Matches citations with particular parameters
it: Estrae le citazioni con particolari parametri

en: Citation/source filters
it: Filtri citazione/fonte

en: Event filters
it: Filtri evento

en: Number must be:
it: Il valore deve essere:

en: Number of instances:
it: Numero istanze:

en: Text:
it: Testo:

en: Substring:
it: Sottostringa:

en: Note type:
it: Tipo nota:

en: Objects with notes with the particular type
it: Oggetti con note di un tipo particolare

en: Matches notes with the particular type
it: Estrae le note di un particolare tipo

en: Reference count must be:
it: Il totale dei riferimenti deve essere:

en: Reference count:
it: Totale riferimenti:

en: Source ID:
it: ID fonte:

en: Filter name:
it: Nome filtro:

en: Can't find filter %s in the defined custom filters
it: Impossibile trovare il filtro %s nei filtri personalizzati definiti

en: Source filter name:
it: Nome filtro fonti:

en: Miscellaneous filters
it: Altri filtri

en: No description
it: Nessuna descrizione

en: The filter definition contains a loop.
it: La definizione del filtro contiene un ciclo.

en: One rule references another which eventually references the first.
it: Una regola fa rifermento ad un altra che eventualmente fa riferimento alla prima.

en: Every citation
it: Ogni citazione

en: Matches every citation in the database
it: Estrae tutte le citazioni nel database

en: Changed after:
it: Modificato dopo:

en: but before:
it: ma prima di:

en: Citations changed after <date time>
it: Citazioni modificate dopo <data ora>

en: Matches citation records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
it: Estrae informazioni della citazione modificate dopo una specifica data/ora (aaaa-mm-gg oo:mm:ss), o in un intervallo se è indicata un'ulteriore data/ora.

en: Citations marked private
it: Citazioni marcate come private

en: Matches citations that are indicated as private
it: Estrae le citazioni che sono indicate come private

en: Citation attribute:
it: Attributo citazione:

en: Value:
it: Valore:

en: Citations with the attribute <attribute>
it: Citazioni con attributo <attributo>

en: Matches citations with the attribute of a particular value
it: Estrae le citazioni con uno specifico valore per un certo attributo

en: Confidence level:
it: Livello di confidenza:

en: Citations with <count> media
it: Citazioni con <totale> oggetti multimediali

en: Matches citations with a certain number of items in the gallery
it: Estrae le citazioni con certo numero di elementi nella galleria

en: Citation with <Id>
it: Citazioni con <Id>

en: Matches a citation with a specified Gramps ID
it: Estrae le citazioni con un ID Gramps specifico

en: Citations having <count> notes
it: Citazioni con <totale> note

en: Matches citations having a certain number of notes
it: Estrae le citazioni con un certo numero di note

en: Citations having notes containing <substring>
it: Citazioni con note contenenti <sottostringa>

en: Matches citations whose notes contain text matching a substring
it: Estrae le citazioni le cui note contengono testo corrispondente ad una sottostringa

en: Citations having notes containing <text>
it: Citazioni con note contenenti <testo>

en: Matches citations whose notes contain text matching a regular expression
it: Estrae le citazioni le cui note contengono testo corrispondente ad un'espressione regolare

en: Citations with a note of type <type>
it: Citazioni con una nota di tipo <tipo>

en: Matches citations with a note of the specified type
it: Estrae le citazioni con una nota del tipo specificato

en: Note filters
it: Filtri note

en: Citations with a reference count of <count>
it: Citazioni con un numero di riferimenti pari a <totale>

en: Matches citations with a certain reference count
it: Estrae le citazioni con un certo numero di riferimenti

en: Abbreviation:
it: Abbreviazione:

en: Author:
it: Autore:

en: Publication:
it: Pubblicazione:

en: Title:
it: Titolo:

en: Sources matching parameters
it: Fonti che corrispondono a parametri

en: Matches citations with a source of a particular value
it: Estrae le citazioni con una fonte avente uno specifico valore

en: Source filters
it: Filtri fonti

en: Citation with Source <Id>
it: Citazioni con fonte <Id>

en: Matches a citation with a source with a specified Gramps ID
it: Estrae le citazioni con fonte avente un ID Gramps specifico

en: Citations having source notes containing <text>
it: Citazioni con note fonte contenenti <testo>

en: Matches citations whose source notes contain a substring or match a regular expression
it: Estrae le citazioni le cui note fonte contengono una sotto-stringa o corrispondono ad un'espressione regolare

en: Tag:
it: Etichetta:

en: Citations with the <tag>
it: Citazioni con <etichetta>

en: Matches citations with the particular tag
it: Estrae le citazioni con una particolare etichetta

en: Citations matching the <filter>
it: Citazioni corrispondenti al <filtro>

en: Matches citations matched by the specified filter name
it: Estrae le citazioni che corrispondono al filtro indicato

en: Citations with Volume/Page containing <text>
it: Citazioni con volume/pagina contenenti <testo>

en: Matches citations whose Volume/Page contains a certain substring
it: Estrae le citazioni il cui volume/pagina contiene una certa sotto-stringa

en: Repository filter name:
it: Nome filtro depositi:

en: Citations with a source with a repository reference matching the <repository filter>
it: Citazioni con fonte con un riferimento a deposito che corrisponde al <filtro deposito>

en: Matches citations with sources with a repository reference that match a certain repository filter
it: Estrae le citazioni con fonti con riferimenti a depiositi corrispondenti ad un certo filtro depositi

en: Citations with source matching the <source filter>
it: Citazioni con fonti che corrispondono al <filtro fonti>

en: Matches citations with sources that match the specified source filter name
it: Estrae le citazioni le cui fonti corrispondono al filtro di fonti indicato

en: Citations with Id containing <text>
it: Citazioni con ID contenente <testo>

en: Matches citations whose Gramps ID matches the regular expression
it: Estrae le citazioni il cui ID Gramps corrisponde all'espressione regolare

en: Citations with Source Id containing <text>
it: Citazioni con ID fonte contenente <testo>

en: Matches citations whose source has a Gramps ID that matches the regular expression
it: Estrae le citazioni la cui fonte ha un ID Gramps corrisponde all'espressione regolare

en: Every event
it: Tutti gli eventi

en: Matches every event in the database
it: Estrae tutti gli eventi nel database

en: Events changed after <date time>
it: Eventi modificati dopo <data ora>

en: Matches event records changed after a specified date/time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date/time is given.
it: Estrae gli eventi le cui informazioni sono state modificate dopo una specifica data/ora (aaaa-mm-gg oo:mm:ss), o in un intervallo se è indicata un'ulteriore data/ora.

en: Events marked private
it: Eventi marcati come privati

en: Matches events that are indicated as private
it: Estrae gli eventi che sono indicati come privati

en: Event attribute:
it: Attributo evento:

en: Events with the attribute <attribute>
it: Eventi con attributo <attributo>

en: Matches events with the event attribute of a particular value
it: Estrae gli eventi con uno specifico valore per un certo attributo evento

en: Events with the <citation>
it: Evento con la <citazione>

en: Matches events with a citation of a particular value
it: Estrae gli eventi con una citazione avente uno specifico valore

en: Description:
it: Descrizione:

en: Event type:
it: Tipo evento:

en: Place:
it: Luogo:

en: Events with <data>
it: Evento con <dati>

en: Matches events with data of a particular value
it: Estrae gli eventi con specifici dati

en: Day of Week:
it: Giorno della settimana:

en: Events occurring on a particular day of the week
it: Eventi che accandono in un giorno della settimana in particolare

en: Matches events occurring on a particular day of the week
it: Estrae gli eventi che accadono in un particolare giorno della settimana

en: Main Participants:
it: Partecipanti principali:

en: Events matching parameters
it: Eventi che corrispondono a parametri

en: Matches events with particular parameters
it: Estrae gli eventi con particolari parametri

en: Events with <count> media
it: Eventi con <totale> oggetti multimediali

en: Matches events with a certain number of items in the gallery
it: Estrae gli eventi con un certo numero di elementi nella galleria

en: Event with <Id>
it: Evento con <Id>

en: Matches an event with a specified Gramps ID
it: Estrae l'evento con un ID Gramps specifico

en: Events having <count> notes
it: Eventi con <totale> note

en: Matches events having a certain number of notes
it: Estrae gli eventi con un certo numero di note

en: Events having notes containing <substring>
it: Eventi con note contenenti <sottostringa>

en: Matches events whose notes contain text matching a substring
it: Estrae gli eventi le cui note contengono testo corrispondente ad una sottostringa

en: Events having notes containing <text>
it: Eventi con note contenenti <testo>

en: Matches events whose notes contain text matching a regular expression
it: Estrae gli eventi le cui note contengono testo corrispondente ad un'espressione regolare

en: Events with a note of type <type>
it: Evento con una nota di tipo <tipo>

en: Matches events with a note of the specified type
it: Estrae gli eventi con una nota del tipo specificato

en: Events with a reference count of <count>
it: Eventi con un numero di riferimenti pari a <totale>

en: Matches events with a certain reference count
it: Estrae gli eventi con un certo numero di riferimenti

en: Events with <count> sources
it: Eventi con <totale> fonti

en: Matches events with a certain number of sources connected to it
it: Estrae gli eventi con un certo numero di fonti connesse ad essi

en: Events with the <tag>
it: Evento con <etichetta>

en: Matches events with the particular tag
it: Estrae gli eventi con una particolare etichetta

en: Events with the particular type
it: Eventi di un particolare tipo

en: Matches events with the particular type
it: Estrae gli eventi di un particolare tipo

en: Events matching the <filter>
it: Eventi corrispondenti al <filtro>

en: Matches events matched by the specified filter name
it: Estrae gli eventi che corrispondono al filtro indicato

en: Include Family events:
it: Includere eventi familiari:

en: Person filter name:
it: Nome filtro persona:

en: Events of persons matching the <person filter>
it: Eventi di persone che corrispondono al <filtro persona>

en: Matches events of persons matched by the specified person filter name
it: Estrae gli eventi di persone che corrispondono al filtro di persone indicato

en: Place filter name:
it: Nome filtro luoghi:

en: Events of places matching the <place filter>
it: Eventi di luoghi che corrispondono al <filtro luogo>

en: Matches events that occurred at places that match the specified place filter name
it: Estrae gli eventi accaduti in un posto che corrisponde al filtro di nomi di luoghi indicato

en: Events with at least one direct source >= <confidence level>
it: Eventi con almeno una fonte diretta >= <livello di confidenza>

en: Matches events with at least one direct source with confidence level(s)
it: Estrae gli eventi con almeno una fonte diretta avente un certo livello di confidenza

en: Events with source matching the <source filter>
it: Eventi con fonti che corrispondono al <filtro fonti>

en: Matches events with sources that match the specified source filter name
it: Estrae gli eventi le cui fonti corrispondono al filtro di fonti indicato

en: Events with Id containing <text>
it: Eventi con Id contenenti <testo>

en: Matches events whose Gramps ID matches the regular expression
it: Estrae gli eventi il cui ID Gramps corrisponde all'espressione regolare

en: Every family
it: Tutte le famiglie

en: Matches every family in the database
it: Estrae tutte le famiglie nel database

en: Families changed after <date time>
it: Famiglie modificate dopo <data ora>

en: Matches family records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
it: Estrae le famiglie le cui informazioni sono state modificate dopo una specifica data/ora (aaaa-mm-gg oo:mm:ss), o in un intervallo se è indicata un'ulteriore data/ora.

en: Person ID:
it: ID persona:

en: Families having child with Id containing <text>
it: Famiglie con figli con Id contenent <testo>

en: Matches families where child has a specified Gramps ID
it: Estrae le famiglie dove un figlio ha un ID Gramps specifico

en: Child filters
it: Filtri figlio/a

en: Families with child with the <name>
it: Famiglie con figlio/a avente <nome>

en: Matches families where child has a specified (partial) name
it: Estrae le famiglie dove un figlio ha un nome specificato (parziale o meno)

en: Families marked private
it: Famiglie marcate come private

en: Matches families that are indicated as private
it: Estrae le famiglie che sono indicate come private

en: Families having father with Id containing <text>
it: Famiglie con padre con Id contenente <testo>

en: Matches families whose father has a specified Gramps ID
it: Estrae le famiglie il cui padre ha un ID Gramps specifico

en: Father filters
it: Filtri padre

en: Families with father with the <name>
it: Famiglie con padre avente <nome>

en: Matches families whose father has a specified (partial) name
it: Estrae le famiglie dove il padre ha un nome specificato (parziale o meno)

en: Family attribute:
it: Attributo famiglia:

en: Families with the family <attribute>
it: Famiglie che possiedono l'<attributo> familiare

en: Matches families with the family attribute of a particular value
it: Estrae le famiglie che possiedono un attributo familiare con uno specifico valore

en: Families with the <citation>
it: Famiglie con <citazione>

en: Matches families with a citation of a particular value
it: Estrae le famiglie con una citazione avente uno specifico valore

en: Family event:
it: Evento familiare:

en: Main Participants
it: Partecipanti principali

en: Families with the <event>
it: Famiglie con <evento>

en: Matches families with an event of a particular value
it: Estrae le famiglie con un evento avente uno specifico valore

en: Families with <count> media
it: Famiglie con <totale> oggetti multimediali

en: Matches families with a certain number of items in the gallery
it: Estrae le famiglie con certo numero di elementi nella galleria

en: Family with <Id>
it: Famiglia con <Id>

en: Matches a family with a specified Gramps ID
it: Estrae la famiglia con un ID Gramps specifico

en: Families with <count> LDS events
it: Famiglie con <totale> eventi LDS

en: Matches families with a certain number of LDS events
it: Estrae le famiglie con un certo numero di eventi LDS

en: Families having <count> notes
it: Famiglie con <totale> note

en: Matches families having a certain number notes
it: Estrae le famiglie con un certo numero di note

en: Families having notes containing <substring>
it: Famiglie con note contenenti <sottostringa>

en: Matches families whose notes contain text matching a substring
it: Estrae le famiglie le cui note contengono testo corrispondente ad una sottostringa

en: Families having notes containing <text>
it: Famiglie con note contenenti <testo>

en: Matches families whose notes contain text matching a regular expression
it: Estrae le famiglie le cui note contengono testo corrispondente ad un'espressione regolare

en: Families with a note of type <type>
it: Famiglie con una nota di tipo <tipo>

en: Matches families with a note of the specified type
it: Estrae le famiglie con una nota del tipo specificato

en: Families with a reference count of <count>
it: Famiglie con un numero di riferimenti pari a <totale>

en: Matches family objects with a certain reference count
it: Estrae le famiglie con un certo numero di riferimenti

en: Relationship type:
it: Tipo relazione:

en: Families with the relationship type
it: Famiglie con un tipo di relazione

en: Matches families with the relationship type of a particular value
it: Estrae le famiglie con un particolare tipo di relazione

en: Families with <count> sources
it: Famiglie con <totale> fonti

en: Matches families with a certain number of sources connected to it
it: Estrae le famiglie con un certo numero di fonti connesse ad esse

en: Families with the <source>
it: Famiglie con <fonte>

en: Matches families who have a particular source
it: Estrae le famiglie a cui è associata una specifica fonte

en: Families with the <tag>
it: Famiglie con <etichetta>

en: Matches families with the particular tag
it: Estrae le famiglie con una particolare etichetta

en: Families with twins
it: Famiglie con gemelli

en: Matches families with twins
it: Estrae le famiglie con gemelli

en: Inclusive:
it: Inclusivo:

en: Ancestor families of <family>
it: Famiglie ascendenti di <famiglia>

en: Matches ancestor families of the specified family
it: Estrae le famiglie ascendenti della famiglia specificata

en: Bookmarked families
it: Famiglie nei segnalibri

en: Matches the families on the bookmark list
it: Estrae le famiglie presenti nei segnalibri

en: Descendant families of <family>
it: Famiglie discendenti da <famiglia>

en: Matches descendant families of the specified family
it: Estrae tutte le famiglie discendenti della famiglia specificata

en: Families matching the <filter>
it: Famiglie corrispondenti al <filtro>

en: Matches families matched by the specified filter name
it: Estrae le famiglie che corrispondono al filtro indicato

en: Families with at least one direct source >= <confidence level>
it: Famiglie con almeno una fonte diretta >= <livello di confidenza>

en: Matches families with at least one direct source with confidence level(s)
it: Estrae le famiglie con almeno una fonte diretta avente un certo livello di confidenza

en: Families having mother with Id containing <text>
it: Famiglie con madre con Id contenente <testo>

en: Matches families whose mother has a specified Gramps ID
it: Estrae le famiglie la cui madre ha un ID Gramps specifico

en: Mother filters
it: Filtri madre

en: Families with mother with the <name>
it: Famiglie con madre avente <nome>

en: Matches families whose mother has a specified (partial) name
it: Estrae le famiglie dove la madre ha un nome specificato (parziale o meno)

en: Families with child matching the <regex_name>
it: Famiglie con figli corrispondenti a <espressione_regolare_nome>

en: Matches families where some child has a name that matches a specified regular expression
it: Estrae le famiglie in cui un qualche figlio ha un nome corrispondente ad un'espressione regolare specificata

en: Families with father matching the <regex_name>
it: Famiglie con padre corrispondente a <espressione_regolare_nome>

en: Matches families whose father has a name matching a specified regular expression
it: Estrae le famiglie il cui padre ha un nome corrispondente ad un'espressione regolare specificata

en: Families with Id containing <text>
it: Famiglie con ID contenente <testo>

en: Matches families whose Gramps ID matches the regular expression
it: Estrae le famiglie il cui ID Gramps corrisponde all'espressione regolare

en: Families with mother matching the <regex_name>
it: Famiglie con madre corrispondente a <espressione_regolare_nome>

en: Matches families whose mother has a name matching a specified regular expression
it: Estrae le famiglie la cui madre ha un nome corrispondente ad un'espressione regolare specificata

en: Families with any child matching the <name>
it: Famiglie con un qualsiasi figlio corrispondente a <nome>

en: Matches families where any child has a specified (partial) name
it: Estrae le famiglie dove qualsiasi figlio ha un nome specificato (parziale o meno)

en: Families with father matching the <name>
it: Famiglie con padre corrispondente a <nome>

en: Families with mother matching the <name>
it: Famiglie con madre corrispondente a <nome>

en: Every media object
it: Tutti gli oggetti multimediali

en: Matches every media object in the database
it: Estrae tutti gli oggetti multimediali nel database

en: Media objects changed after <date time>
it: Oggetti multimediali modificati dopo <data ora>

en: Matches media objects changed after a specified date:time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date:time is given.
it: Estrae gli oggetti multimediali le cui informazioni sono state modificate dopo una specifica data:ora (aaaa-mm-gg oo:mm:ss), o in un intervallo se è indicata un'ulteriore data:ora.

en: Media attribute:
it: Attributo multimediale:

en: Media objects with the attribute <attribute>
it: Oggetti multimediali con <attributo>

en: Matches media objects with the attribute of a particular value
it: Estrae gli oggetti multimediali con uno specifico valore per un certo attributo

en: Media with the <citation>
it: Oggetto multimediale con <citazione>

en: Matches media with a citation of a particular value
it: Estrae gli oggetti multimediali con una citazione avente uno specifico valore

en: Media object with <Id>
it: Oggetto multimediale con <Id>

en: Matches a media object with a specified Gramps ID
it: Estrae l'oggetto multimediale con un ID Gramps specifico

en: Type:
it: Tipo:

en: Path:
it: Percorso:

en: Media objects matching parameters
it: Oggetti multimediali che corrispondono a parametri

en: Matches media objects with particular parameters
it: Estrae gli oggetti multimediali con particolari parametri

en: Media objects having notes containing <substring>
it: Oggetti multimediali con note contenenti <sottostringa>

en: Matches media objects whose notes contain text matching a substring
it: Estrae gli oggetti multimediali le cui note contengono testo corrispondente ad una sottostringa

en: Media objects having notes containing <text>
it: Oggetti multimediali con note contenenti <testo>

en: Matches media objects whose notes contain text matching a regular expression
it: Estrae gli oggetti multimediali le cui note contengono testo corrispondente ad un'espressione regolare

en: Media objects with a reference count of <count>
it: Oggetti multimediali con un numero di riferimenti pari a <totale>

en: Matches media objects with a certain reference count
it: Estrae gli oggetti multimediali con un certo numero di riferimenti

en: Media with <count> sources
it: Oggetti multimediali con <totale> fonti

en: Matches media with a certain number of sources connected to it
it: Estrae gli oggetti multimediali con un certo numero di fonti connesse ad essi

en: Media with the <source>
it: Oggetti multimediali con <fonte>

en: Matches media who have a particular source
it: Estrae gli oggetti multimediali a cui è associata una specifica fonte

en: Media objects with the <tag>
it: Oggetti multimediali con <etichetta>

en: Matches media objects with the particular tag
it: Estrae gli oggetti multimediali con una particolare etichetta

en: Media objects matching the <filter>
it: Oggetti multimediali corrispondenti al <filtro>

en: Matches media objects matched by the specified filter name
it: Estrae gli oggetti multimediali che corrispondono al filtro indicato

en: Media with a direct source >= <confidence level>
it: Oggetti multimediali una fonte diretta >= <livello di confidenza>

en: Matches media with at least one direct source with confidence level(s)
it: Estrae gli oggetti multimediali con almeno una fonte diretta avente un certo livello di confidenza

en: Media objects marked private
it: Oggetti multimediali marcati come privati

en: Matches Media objects that are indicated as private
it: Estrae gli oggetti multimediali che sono indicati come privati

en: Media objects with Id containing <text>
it: Oggetti multimediali con ID contenente <testo>

en: Matches media objects whose Gramps ID matches the regular expression
it: Estrae gli oggetti multimediali il cui ID Gramps corrisponde all'espressione regolare

en: Every note
it: Tutte le note

en: Matches every note in the database
it: Estrae tutte le note nel database

en: Notes changed after <date time>
it: Note modificate dopo <data ora>

en: Matches note records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
it: Estrae le note le cui informazioni sono state modificate dopo una specifica data/ora (aaaa-mm-gg oo:mm:ss), o in un intervallo se è indicata un'ulteriore data/ora.

en: Note with <Id>
it: Nota con <Id>

en: Matches a note with a specified Gramps ID
it: Estrae la nota con un ID Gramps specifico

en: Notes matching parameters
it: Note che corrispondono a parametri

en: Matches Notes with particular parameters
it: Estrae le note con particolari parametri

en: Notes with a reference count of <count>
it: Note con un numero di riferimenti pari a <totale>

en: Matches notes with a certain reference count
it: Estrae le note con un certo numero di riferimenti

en: Notes with the <tag>
it: Note con <etichetta>

en: Matches notes with the particular tag
it: Estrae le note con una particolare etichetta

en: Notes with the particular type
it: Note di un particolare tipo

en: Notes matching the <filter>
it: Note corrispondenti al <filtro>

en: Matches notes matched by the specified filter name
it: Estrae le note che corrispondono al filtro indicato

en: Notes containing <text>
it: Note contenenti <testo>

en: Matches notes that contain a substring or match a regular expression
it: Estrae le note che contengono una sottostringa o del testo corrispondente ad un'espressione regolare

en: Notes containing <substring>
it: Note contenenti <sottostringa>

en: Matches notes that contain text which matches a substring
it: Estrae le note che contengono testo corrispondente ad una sottostringa

en: Notes marked private
it: Note marcate come private

en: Matches notes that are indicated as private
it: Estrae le note che sono indicate come private

en: Notes with Id containing <text>
it: Note con ID contenenti <testo>

en: Matches notes whose Gramps ID matches the regular expression
it: Estrae le note il cui ID Gramps corrisponde all'espressione regolare

en: Persons changed after <date time>
it: Persone modificate dopo <data ora>

en: Matches person records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
it: Estrae le persone le cui informazioni sono state modificate dopo una specifica data/ora (aaaa-mm-gg oo:mm:ss), o in un intervallo se è indicata un'ulteriore data/ora.

en: Relationship path between <person> and people matching <filter>
it: Percorso delle relazioni fra le <persone> e le persone che corrispondono a <filtro>

en: Relationship filters
it: Filtri relazione

en: Searches over the database starting from a specified person and returns everyone between that person and a set of target people specified with a filter.  This produces a set of relationship paths (including by marriage) between the specified person and the target people.  Each path is not necessarily the shortest path.
it: Cerca nel database a partire da una persona specificata e restituisce tutte le persone tra quella specificata ed un insieme di persone-obiettivo specificate con un filtro. In questo modo viene prodotto un insieme di percorsi di relazioni (incluse quelle per matrimonio) tra la persona specificata e le persone-obiettivo. Ogni percorso non è necessariamente quello più breve.

en: Finding relationship paths
it: Ricerca di percorsi di relazioni

en: Retrieving all sub-filter matches
it: Recupero di tutti i sotto-filtri di corrispondenza

en: Evaluating people
it: Valutazione persone

en: Disconnected people
it: Persone senza nessi

en: Matches people that have no family relationships to any other person in the database
it: Estrae le persone che non hanno alcuna relazione familiare con altre persone nel database

en: Everyone
it: Tutti

en: Matches everyone in the database
it: Estrae tutte le persone nel database

en: Families with incomplete events
it: Famiglie con eventi incompleti

en: Matches people with missing date or place in an event of the family
it: Estrae le persone con date o luoghi mancanti in un evento familiare

en: People with <count> addresses
it: Persone con <totale> indirizzi

en: Matches people with a certain number of personal addresses
it: Estrae le persone con un certo numero di indirizzi

en: People with an address containing <text>
it: Persone con un indirizzo contenente <testo>

en: Matches people with a personal address containing the given text
it: Estrae le persone con un indirizzo personale contenente uno specifico testo

en: People with an alternate name
it: Persone con un nome alternativo

en: Matches people with an alternate name
it: Estrae le persone con un nome alternativo

en: People with <count> associations
it: Persone con <totale> associazioni

en: Matches people with a certain number of associations
it: Estrae le persone con un certo numero di associazioni

en: Personal attribute:
it: Attributo personale:

en: People with the personal <attribute>
it: Persone con <attributo> personale

en: Matches people with the personal attribute of a particular value
it: Estrae le persone che possiedono un attributo personale con uno specifico valore

en: People with the <birth data>
it: Persone con <dati di nascita>

en: Matches people with birth data of a particular value
it: Estrae le persone con dati di nascita aventi uno specifico valore

en: People with the <citation>
it: Persone con <citazione>

en: Matches people with a citation of a particular value
it: Estrae le persone con una citazione avente uno specifico valore

en: People with a common ancestor with <person>
it: Persone il cui ascendente comune è <persona>

en: Ancestral filters
it: Filtri ascendenza

en: Matches people that have a common ancestor with a specified person
it: Estrae le persone che possiedono un ascendente comune ad una persona specificata

en: People with a common ancestor with <filter> match
it: Ascendenti comuni con persone corrispondenti a <filtro>

en: Matches people that have a common ancestor with anybody matched by a filter
it: Estrae le persone che possiedono un ascendente comune a qualcuno estratto con un filtro

en: People with the <death data>
it: Persone con <dati sul decesso>

en: Matches people with death data of a particular value
it: Estrae le persone con dati sul decesso aventi uno specifico valore

en: Personal event:
it: Evento personale:

en: Primary Role:
it: Ruolo primario:

en: People with the personal <event>
it: Persone con <evento> personale

en: Matches people with a personal event of a particular value
it: Estrae le persone che possiedono un evento personale con uno specifico valore

en: People with the family <attribute>
it: Persone con <attributo> familiare

en: Matches people with the family attribute of a particular value
it: Estrae le persone la cui famiglia possiede un attributo familiare con uno specifico valore

en: People with the family <event>
it: Persone con <evento> familiare

en: Matches people with a family event of a particular value
it: Estrae le persone che possiedono un evento familiare con uno specifico valore

en: People with <count> media
it: Persone con <totale> oggetti multimediali

en: Matches people with a certain number of items in the gallery
it: Estrae le persone con un certo numero di elementi nella galleria

en: Person with <Id>
it: Persone con <Id>

en: Matches person with a specified Gramps ID
it: Estrae la persona con un ID Gramps specifico

en: People with <count> LDS events
it: Persone con <totale> eventi LDS

en: Matches people with a certain number of LDS events
it: Estrae le persone con un certo numero di eventi LDS

en: Given name:
it: Nome:

en: Full Family name:
it: Nome di famiglia completo:

[ctx: person]
en: Title:
it: Titolo:

en: Suffix:
it: Suffisso:

en: Call Name:
it: Pseudonimo:

en: Nick Name:
it: Soprannome:

en: Prefix:
it: Prefisso:

en: Single Surname:
it: Cognome singolo:

en: Connector
it: Connettore

en: Patronymic:
it: Patronimico:

en: Family Nick Name:
it: Soprannome familiare:

en: People with the <name>
it: Persone con <nome>

en: Matches people with a specified (partial) name
it: Estrae le persone con un nome specificato (parziale o meno)

en: Surname origin type:
it: Tipo di origine del cognome:

en: People with the <Surname origin type>
it: Persone con <tipo di origine del cognome>

en: Matches people with a surname origin
it: Estrae le persone con un tipo di origine del cognome

en: Name type:
it: Tipo nome:

en: People with the <Name type>
it: Persone con <tipo di nome>

en: Matches people with a type of name
it: Estrae le persone con un certo tipo di nome

en: People with a nickname
it: Persone con un soprannome

en: Matches people with a nickname
it: Estrae le persone con un soprannome

en: People having <count> notes
it: Persone con <totale> note

en: Matches people having a certain number of notes
it: Estrae le persone con un certo numero di note

en: People having notes containing <substring>
it: Persone con note contenenti <sottostringa>

en: Matches people whose notes contain text matching a substring
it: Estrae le persone le cui note contengono testo corrispondente ad una sottostringa

en: People having notes containing <text>
it: Persone con note contenenti <testo>

en: Matches people whose notes contain text matching a regular expression
it: Estrae le persone le cui note contengono testo corrispondente ad un'espressione regolare

en: People with a note of type <type>
it: Persone con una nota di tipo <tipo>

en: Matches people with a note of the specified type
it: Estrae le persone con una nota del tipo specificato

en: People who are neither male nor female
it: Persone di genere né maschile né femminile

en: Matches all people with other gender
it: Estrae tutte le persone con altro genere

en: Number of relationships:
it: Numero relazioni:

en: Number of children:
it: Numero figli:

en: People with the <relationships>
it: Persone con <relazione>

en: Matches people with a particular relationship
it: Estrae le persone che possiedono una specifica relazione

en: Family filters
it: Filtri famiglia

en: Name:
it: Nome:

en: Soundex match of People with the <name>
it: Corrispondenza Soundex di persone con <nome>

en: Soundex Match of people with a specified name. First name, Surname, Call name, and Nickname are searched in primary and alternate names.
it: Corrispondenza Soundex di persone con il nome specificato. Nome, cognome, soprannome e pseudonimo sono ricercati tra i nomi primari e alternativi.

en: People with <count> sources
it: Persone con <totale> fonti

en: Matches people with a certain number of sources connected to it
it: Estrae le persone con un certo numero di fonti connesse ad esse

en: People with the <source>
it: Persone con <fonte>

en: Matches people who have a particular source
it: Estrae le persone a cui è associata una specifica fonte

en: People with the <tag>
it: Persone con <etichetta>

en: Matches people with the particular tag
it: Estrae le persone con una particolare etichetta

en: Case sensitive:
it: Distingui maiuscole:

en: People with records containing <substring>
it: Persone con dati contenenti <sottostringa>

en: Matches people whose records contain text matching a substring
it: Estrae le persone i cui dati contengono testo corrispondente ad una sottostringa

en: People with unknown gender
it: Persone dal genere sconosciuto

en: Matches all people with unknown gender
it: Estrae tutte le persone con genere sconosciuto

en: Adopted people
it: Persone adottate

en: Matches people who were adopted
it: Estrae le persone adottate

en: People with children
it: Persone con figli

en: Matches people who have children
it: Estrae le persone con figli

en: People with incomplete names
it: Persone con nome incompleto

en: Matches people with firstname or lastname missing
it: Estrae le persone con nome o cognome mancante

en: Ancestors of <person>
it: Ascendenti di <persona>

en: Matches people that are ancestors of a specified person
it: Estrae gli ascendenti di una persona specificata

en: Ancestors of <filter> match
it: Ascendenti di persone corrispondenti a <filtro>

en: Matches people that are ancestors of anybody matched by a filter
it: Estrae gli ascendenti di qualcuno corrispondente ad un filtro

en: Bookmarked people
it: Persone nei segnalibri

en: Matches the people on the bookmark list
it: Estrae le persone inserite nei segnalibri

en: Children of <filter> match
it: Figli di persone corrispondenti a <filtro>

en: Matches children of anybody matched by a filter
it: Estrae le persone figlie di qualcuno corrispondente ad un filtro

en: Home Person
it: Persona principale

en: Matches the Home Person
it: Estrae la persona principale

en: Descendant family members of <person>
it: Membri della famiglia discendenti da <persona>

en: Descendant filters
it: Filtri discendenza

en: Matches people that are descendants or the spouse of a descendant of a specified person
it: Estrae le persone che discendono o sono coniugati con un discendente di una persona specificata

en: Descendant family members of <filter> match
it: Membri della famiglia discendenti dalle persone corrispondenti a <filtro>

en: Matches people that are descendants or the spouse of anybody matched by a filter
it: Estrae le persone che discendono da o sono coniugi di qualcuno corrispondente ad un filtro

en: Descendants of <person>
it: Discendenti di <persona>

en: Matches all descendants for the specified person
it: Estrae tutti i discendenti della persona specificata

en: Descendants of <filter> match
it: Discendenti di persone corrispondenti a <filtro>

en: Matches people that are descendants of anybody matched by a filter
it: Estrae le persone che discendono da qualcuno corrispondente ad un filtro

en: Duplicated ancestors of <person>
it: Ascendenti duplicati di <persona>

en: Matches people that are ancestors twice or more of a specified person
it: Estrae le persone che sono ascendenti due o più volte di una persona specificata

en: Females
it: Femmine

en: Matches all females
it: Estrae tutte le femmine

en: Number of generations:
it: Numero di generazioni:

en: Ancestors of <person> not more than <N> generations away
it: Ascendenti di <persona> da non più di <N> generazioni

en: Matches people that are ancestors of a specified person not more than N generations away
it: Estrae gli ascendenti da non più di N generazioni di una persona specificata

en: Ancestors of bookmarked people not more than <N> generations away
it: Ascendenti da non più di <N> generazioni di persone nei segnalibri

en: Matches ancestors of the people on the bookmark list not more than N generations away
it: Estrae gli ascendenti da non più di N generazioni di persone nei segnalibri

en: Ancestors of the Home Person not more than <N> generations away
it: Ascendenti da non più di <N> generazioni della persona principale

en: Matches ancestors of the Home Person not more than N generations away
it: Estrae gli ascendenti da non più di N generazioni della persona principale

en: Descendants of <person> not more than <N> generations away
it: Discendenti di <persona> da non più di <N> generazioni

en: Matches people that are descendants of a specified person not more than N generations away
it: Estrae i discendenti da non più di N generazioni di un persona specificata

en: Males
it: Maschi

en: Matches all males
it: Estrae tutti i maschi

en: Ancestors of <person> at least <N> generations away
it: Ascendenti di <persona> da almeno <N> generazioni

en: Matches people that are ancestors of a specified person at least N generations away
it: Estrae gli ascendenti da almeno N generazioni di una persona specificata

en: Descendants of <person> at least <N> generations away
it: Discendenti di <persona> da almeno <N> generazioni

en: Matches people that are descendants of a specified person at least N generations away
it: Estrae i discendenti da almeno N generazioni di una persona specificata

en: Parents of <filter> match
it: Genitori di persone corrispondenti a <filtro>

en: Matches parents of anybody matched by a filter
it: Estrae i genitori di qualcuno corrispondente ad un filtro

en: People related to <Person>
it: Persone correlate a <persona>

en: Matches people related to a specified person
it: Estrae le persone correlate ad una persona specificata

en: Siblings of <filter> match
it: Fratelli di persone corrispondenti a <filtro>

en: Matches siblings of anybody matched by a filter
it: Estrae i fratelli di qualcuno corrispondente ad un filtro

en: Spouses of <filter> match
it: Coniugi di persone corrispondenti a <filtro>

en: Matches people married to anybody matching a filter
it: Estrae le persone sposate con qualcuno corrispondente ad un filtro

en: Witnesses
it: Testimoni

en: Matches people who are witnesses in any event
it: Estrae i testimoni di un evento

en: Event filter name:
it: Nome filtro evento:

en: Persons with events matching the <event filter>
it: Persone con eventi corrispondenti a <filtro eventi>

en: Matches persons who have events that match a certain event filter
it: Estrae le persone che hanno eventi corrispondenti ad un certo filtro eventi

en: People matching the <filter>
it: Persone corrispondenti al <filtro>

en: Matches people matched by the specified filter name
it: Estrae le persone che corrispondono al filtro indicato

en: Persons with at least one direct source >= <confidence level>
it: Persone con almeno una fonte diretta >= <livello di confidenza>

en: Matches persons with at least one direct source with confidence level(s)
it: Estrae le persone con almeno una fonte diretta avente un certo livello di confidenza

en: People missing parents
it: Persone senza genitori

en: Matches people that are children in a family with less than two parents or are not children in any family.
it: Estrae le persone che sono figlie in famiglie con meno di due genitori o che non sono figlie di alcuna famiglia.

en: People with multiple marriage records
it: Persone con più di un matrimonio

en: Matches people who have more than one spouse
it: Estrae le persone con più di un coniuge

en: People with no marriage records
it: Persone senza matrimoni

en: Matches people who have no spouse
it: Estrae le persone mai coniugate

en: People without a known birth date
it: Persone senza una data di nascita nota

en: Matches people without a known birthdate
it: Estrae le persone senza una data di nascita nota

en: People without a known death date
it: Persone senza una data di decesso nota

en: Matches people without a known deathdate
it: Estrae le persone senza una data di decesso nota

en: People marked private
it: Persone marcate come private

en: Matches people that are indicated as private
it: Estrae le persone che sono indicate come private

en: People not marked private
it: Persone non marcate come private

en: Matches people that are not indicated as private
it: Estrae le persone che non sono indicate come private

en: People with incomplete events
it: Persone con eventi incompleti

en: Matches people with missing date or place in an event
it: Estrae le persone con data o luogo mancante in un evento

en: On date:
it: In data:

en: People probably alive
it: Persone probabilmente in vita

en: Matches people without indications of death that are not too old
it: Estrae le persone non troppo anziane e senza dati relativi al decesso

en: People with Id containing <text>
it: Persone con Id contenente <testo>

en: Matches people whose Gramps ID matches the regular expression
it: Estrae le persone il cui ID Gramps corrisponde all'espressione regolare

en: People with a name matching <text>
it: Persone con un nome contenente <testo>

en: Matches people's names containing a substring or matching a regular expression
it: Estrae le persone i cui nomi contengono una sottostringa o del testo corrispondente ad un'espressione regolare

en: Relationship path between <persons>
it: Percorso relazioni fra le <persone>

en: Matches the ancestors of two persons back to a common ancestor, producing the relationship path between two persons.
it: Estrae gli ascendenti di due persone fino ad un ascendente comune e produce il percorso delle relazioni fra le due persone.

en: Relationship path between bookmarked persons
it: Percorso relazioni fra persone inserite nei segnalibri

en: Matches the ancestors of bookmarked individuals back to common ancestors, producing the relationship path(s) between bookmarked persons.
it: Estrae gli ascendenti delle persone inserite nei segnalibri fino agli ascendenti comuni, e produce il/i percorso/i delle relazioni fra questepersone.

en: People matching the <name>
it: Persone corrispondenti a <nome>

en: Every place
it: Tutti i luoghi

en: Matches every place in the database
it: Estrae tutte i luoghi nel database

en: Places changed after <date time>
it: Luoghi modificati dopo <data ora>

en: Matches place records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
it: Estrae i luoghi le cui informazioni sono state modificate dopo una specifica data/ora (aaaa-mm-gg oo:mm:ss), o in un intervallo se è indicata un'ulteriore data/ora.

en: Place with the <citation>
it: Luoghi con <citazione>

en: Matches places with a citation of a particular value
it: Estrae i luoghi con una citazione avente uno specifico valore

[ctx: place]
en: Name:
it: Nome:

en: Place type:
it: Tipo luogo:

en: Code:
it: Codice:

en: Places matching parameters
it: Luoghi che corrispondono a parametri

en: Matches places with particular parameters
it: Estrae i luoghi con particolari parametri

en: Places with <count> media
it: Luoghi con <totale> oggetti multimediali

en: Matches places with a certain number of items in the gallery
it: Estrae i luoghi con un certo numero di elementi nella galleria

en: Place with <Id>
it: Luogo con <Id>

en: Matches a place with a specified Gramps ID
it: Estrae il luogo con un ID Gramps specifico

en: Places with no latitude or longitude given
it: Posti senza dati di latitudine o longitudine

en: Matches places with empty latitude or longitude
it: Estrae i luoghi con latitudine o longitudine vuota

en: Position filters
it: Filtri posizione

en: Places having <count> notes
it: Luoghi con <totale> note

en: Matches places having a certain number of notes
it: Estrae i luoghi con un certo numero di note

en: Places having notes containing <substring>
it: Luoghi con note contenenti <sottostringa>

en: Matches places whose notes contain text matching a substring
it: Estrae i luoghi le cui note contengono testo corrispondente ad una sottostringa

en: Places having notes containing <text>
it: Luoghi con note contenenti <testo>

en: Matches places whose notes contain text matching a regular expression
it: Estrae i luoghi le cui note contengono testo corrispondente ad un'espressione regolare

en: Places with a note of type <type>
it: Luoghi con una nota di tipo <tipo>

en: Matches places with a note of the specified type
it: Estrae i luoghi che una nota del tipo specificato

en: Street:
it: Via:

en: Locality:
it: Località:

en: City:
it: Città:

en: County:
it: Contea/Provincia:

en: State:
it: Regione:

en: Country:
it: Nazione:

en: ZIP/Postal Code:
it: CAP:

en: Church Parish:
it: Parrocchia:

en: Places with a reference count of <count>
it: Luoghi con un numero di riferimenti pari a <totale>

en: Matches places with a certain reference count
it: Estrae i luoghi con un certo numero di riferimenti

en: Place with <count> sources
it: Luoghi con <totale> fonti

en: Matches places with a certain number of sources connected to it
it: Estrae i luoghi con un certo numero di fonti ad essi collegate

en: Places with the <source>
it: Luoghi con <fonte>

en: Matches places who have a particular source
it: Estrae i luoghi a cui è associata una specifica fonte

en: Places with the <tag>
it: Luoghi con <etichetta>

en: Matches places with the particular tag
it: Estrae i luoghi con una particolare etichetta

en: Places matching a title
it: Luoghi corrispondenti ad un titolo

en: Matches places with a particular title
it: Estrae i luoghi con un titolo particolare

en: Latitude:
it: Latitudine:

en: Longitude:
it: Longitudine:

en: Rectangle height:
it: Altezza rettangolo:

en: Rectangle width:
it: Larghezza rettangolo:

en: Places in neighborhood of given position
it: Luoghi nelle vicinanze di una data posizione

en: Matches places with latitude or longitude positioned in a rectangle of given height and width (in degrees), and with middlepoint the given latitude and longitude.
it: Estrae i luoghi con latitudine o longitudine posizionate in un rettangolo di altezza e larghezza data (in gradi), e avente punto centrale la latitudine e la longitudine date.

en: Places enclosed by another place
it: Luoghi delimitati da un altro luogo

en: Matches a place enclosed by a particular place
it: Estrae i luoghi delimitati da uno specifico luogo

en: Places of events matching the <event filter>
it: Luoghi di eventi che corrispondono al <filtro eventi>

en: Matches places where events happened that match the specified event filter name
it: Estrae i luoghi dove sono accaduti eventi che corrispondono al filtro specificato

en: Places matching the <filter>
it: Luoghi corrispondenti al <filtro>

en: Matches places matched by the specified filter name
it: Estrae i luoghi che corrispondono al filtro indicato

en: Place with a direct source >= <confidence level>
it: Luoghi con una fonte diretta >= <livello di confidenza>

en: Matches places with at least one direct source with confidence level(s)
it: Estrae i luoghi con almeno una fonte diretta avente un certo livello di confidenza

en: Places marked private
it: Luoghi marcati come privati

en: Matches places that are indicated as private
it: Estrae i luoghi che sono indicati come privati

en: Places with Id containing <text>
it: Luoghi con Id contenenti <testo>

en: Matches places whose Gramps ID matches the regular expression
it: Estrae i luoghi il cui ID Gramps corrisponde all'espressione regolare

en: Units:
it: Unità:

en: Places within an area
it: Luoghi in un'area

en: Matches places within a given distance of another place
it: Estrae i luoghi entro una certa distanza da un altro luogo

en: Cannot use the filter 'within area'
it: Impossibile usare il filtro «dentro l'area»

en: The place you selected contains bad coordinates. Please, run the tool 'clean input data'
it: Il luogo selezionato contiene coordinate scorrette. Eseguire lo strumento «Pulisci dati in ingresso»

en: Every repository
it: Tutti i depositi

en: Matches every repository in the database
it: Estrae tutte i depositi nel database

en: Repositories changed after <date time>
it: Depositi modificati dopo <data ora>

en: Matches repository records changed after a specified date/time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date/time is given.
it: Estrae i depositi le cui informazioni sono state modificate dopo una specifica data/ora (aaaa-mm-gg oo:mm:ss), o in un intervallo se è indicata un'ulteriore data/ora.

en: Repository attribute:
it: Attributo deposito:

en: Repositories with the attribute <attribute>
it: Depositi con attributo <attributo>

en: Matches repositories with the attribute of a particular value
it: Estrae i depositi con uno specifico valore per un certo attributo

en: Repository with <Id>
it: Deposito con <Id>

en: Matches a repository with a specified Gramps ID
it: Estrae il deposito con un ID Gramps specifico

en: Repositories having notes containing <substring>
it: Depositi con note contenenti <sottostringa>

en: Matches repositories whose notes contain text matching a substring
it: Estrae i depositi le cui note contengono testo corrispondente ad una sottostringa

en: Repositories having notes containing <text>
it: Depositi con note contenenti <testo>

en: Matches repositories whose notes contain text matching a regular expression
it: Estrae i depositi le cui note contengono testo corrispondente ad un'espressione regolare

en: Repositories with a reference count of <count>
it: Depositi con un numero di riferimenti pari a <totale>

en: Matches repositories with a certain reference count
it: Estrae i depositi con un certo numero di riferimenti

[ctx: repo]
en: Name:
it: Nome:

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Repositories matching parameters
it: Depositi che corrispondono a parametri

en: Matches Repositories with particular parameters
it: Estrae i depositi con particolari parametri

en: Repositories with the <tag>
it: Deposito con <etichetta>

en: Matches repositories with the particular tag
it: Estrae i depositi con una particolare etichetta

en: Repositories matching the <filter>
it: Depositi corrispondenti al <filtro>

en: Matches repositories matched by the specified filter name
it: Estrae i depositi che corrispondono al filtro indicato

en: Repositories with name containing <text>
it: Nomi di depositi contenenti <testo>

en: Matches repositories whose name contains a certain substring
it: Estrae i depositi il cui nome contiene una certa sottostringa

en: Repositories with Id containing <text>
it: Depositi con ID contenente <testo>

en: Matches repositories whose Gramps ID matches the regular expression
it: Estrae i depositi il cui ID Gramps corrisponde all'espressione regolare

en: Repositories marked private
it: Depositi marcati come privati

en: Matches repositories that are indicated as private
it: Estrae i depositi che sono indicati come privati

en: Every source
it: Tutte le fonti

en: Matches every source in the database
it: Estrae tutte le fonti nel database

en: Sources changed after <date time>
it: Fonti modificate dopo <data ora>

en: Matches source records changed after a specified date-time (yyyy-mm-dd hh:mm:ss) or in the range, if a second date-time is given.
it: Estrae le fonti le cui informazioni sono state modificate dopo una specifica data/ora (aaaa-mm-gg oo:mm:ss), o in un intervallo se è indicata un'ulteriore data/ora.

en: Source attribute:
it: Attributo fonte:

en: Sources with the attribute <attribute>
it: Fonti con attributo <attributo>

en: Matches sources with the attribute of a particular value
it: Estrae le fonti con uno specifico valore per un certo attributo

en: Sources with <count> media
it: Fonte con <totale> oggetti multimediali

en: Matches sources with a certain number of items in the gallery
it: Estrae le fonti con un certo numero di elementi nella galleria

en: Source with <Id>
it: Fonte con <Id>

en: Matches a source with a specified Gramps ID
it: Estrae la fonte con un ID Gramps specifico

en: Sources having <count> notes
it: Fonti con <totale> note

en: Matches sources having a certain number of notes
it: Estrae le fonti con un certo numero di note

en: Sources having notes containing <substring>
it: Fonti con note contenenti <sottostringa>

en: Matches sources whose notes contain text matching a substring
it: Estrae le fonti le cui note contengono testo corrispondente ad una sottostringa

en: Sources having notes containing <text>
it: Fonti con note contenenti <testo>

en: Matches sources whose notes contain text matching a regular expression
it: Estrae le fonti le cui note contengono testo corrispondente ad un'espressione regolare

en: Sources with a note of type <type>
it: Fonti con una nota di tipo <tipo>

en: Matches sources with a note of the specified type
it: Estrae le fonti con una nota del tipo specificato

en: Sources with a reference count of <count>
it: Fonti con un numero di riferimenti pari a <totale>

en: Matches sources with a certain reference count
it: Estrae le fonti con un certo numero di riferimenti

en: Sources with <count> Repository references
it: Fonti con <totale> riferimenti a depositi

en: Matches sources with a certain number of repository references
it: Estrae le fonti con un certo numero di riferimenti a depositi

en: Sources with repository reference containing <text> in "Call Number"
it: Fonti con riferimento a deposito contente <testo> in «Segnatura»

en: Matches sources with a repository reference
    containing a substring in "Call Number"
it: Estrae le fonti con riferimenti a deposito contenti
    una sottostringa nella «Segnatura»

en: Matches sources with particular parameters
it: Estrae le fonti con particolari parametri

en: Sources with the <tag>
it: Fonti con <etichetta>

en: Matches sources with the particular tag
it: Estrae le fonti con una particolare etichetta

en: Sources matching the <filter>
it: Fonti corrispondenti al <filtro>

en: Matches sources matched by the specified filter name
it: Estrae le fonti che corrispondono al filtro indicato

en: Sources with repository reference matching the <repository filter>
it: Fonti con riferimenti a deposito che corrispondono al <filtro depositi>

en: Matches sources with a repository reference that match a certain
    repository filter
it: Estrae le fonti con riferimenti a deposito che corrispondono
    ad un certo filtro per depositi

en: Sources with title containing <text>
it: Fonti con titolo contenente <testo>

en: Matches sources whose title contains a certain substring
it: Estrae le fonti il cui titolo contiene una certa sottostringa

en: Sources with Id containing <text>
it: Fonti con Id contenente <testo>

en: Matches sources whose Gramps ID matches the regular expression
it: Estrae le fonti il cui ID Gramps corrisponde all'espressione regolare

en: Sources marked private
it: Fonti marcate come private

en: Matches sources that are indicated as private
it: Estrae le fonti che sono indicate come private

en: Address
it: Indirizzo

en: Private
it: Privato

en: Citations
it: Citazioni

en: Notes
it: Note

en: Street
it: Via

en: Locality
it: Località

en: City
it: Città

en: County
it: Contea

en: State
it: Stato (federato)

en: Country
it: Nazione

en: Postal Code
it: Codice postale

en: Phone
it: Telefono

en: Attribute
it: Attributo

en: Value
it: Valore

en: Custom
it: Personalizzato

en: Caste
it: Casta

en: Description
it: Descrizione

en: Identification Number
it: Numero d'identificazione

en: National Origin
it: Nazionalità

en: Number of Children
it: Numero figli

en: Social Security Number
it: Numero previdenza sociale

en: Nickname
it: Soprannome

en: Cause
it: Causa

en: Agency
it: Agenzia

en: Age
it: Età

en: Father's Age
it: Età del padre

en: Mother's Age
it: Età della madre

en: Witness
it: Testimone

en: Time
it: Orario

en: Occupation
it: Lavoro

en: Child Reference
it: Riferimento figlio

en: None
it: Nessuno

[ctx: relationship]
en: Birth
it: Nascita

[ctx: relationship]
en: Adopted
it: Adozione

en: Stepchild
it: Figliastro/a

en: Sponsored
it: Adozione a distanza

en: Foster
it: Affidamento

en: Citation
it: Citazione

en: Gramps ID
it: Id Gramps

en: Page
it: Pagina

en: Confidence
it: Confidenza

en: Source
it: Fonte

en: Media
it: Multimedia

en: Source Attributes
it: Attributi fonte

en: Last changed
it: Ultima modifica

en: Tags
it: Etichette

en: unknown
it: sconosciuto

en: greater than {number_of} year | greater than {number_of} years
it[0]: maggiore di {number_of} anno
it[1]: maggiore di {number_of} anni

en: more than
it: più di

en: less than
it: meno di

[ctx: age]
en: about
it: circa

en: between
it: tra

en: and
it: e

en: less than about
it: meno di circa

en: more than about
it: più di circa

en: {number_of} year | {number_of} years
it[0]: {number_of} anno
it[1]: {number_of} anni

en: {number_of} month | {number_of} months
it[0]: {number_of} mese
it[1]: {number_of} mesi

en: {number_of} day | {number_of} days
it[0]: {number_of} giorno
it[1]: {number_of} giorni

en: 0 days
it: 0 giorni

en: Date
it: Data

en: Calendar
it: Calendario

en: Modifier
it: Modificatore

en: Quality
it: Qualità

en: Values
it: Valori

en: Text
it: Testo

en: Sort value
it: Valore per l'ordinamento

en: New year begins
it: Il nuovo anno inizia il

[ctx: date-quality]
en: none
it: nessuna

en: estimated
it: stimata

en: calculated
it: calcolata

[ctx: date-modifier]
en: none
it: nessuno

en: before
it: prima

en: after
it: dopo

en: about
it: circa

en: range
it: intervallo

en: from
it: da

en: to
it: a

en: span
it: periodo

en: textonly
it: solo testo

en: Event
it: Evento

en: Place
it: Luogo

en: Attributes
it: Attributi

en: Event reference
it: Riferimento ad evento

[ctx: Role]
en: Primary
it: Principale

en: Clergy
it: Clero

en: Celebrant
it: Celebrante

en: Aide
it: Assistente

en: Bride
it: Sposa

en: Groom
it: Sposo

[ctx: Role]
en: Family
it: Famiglia

en: Informant
it: Informatore/trice

en: Godparent
it: Padrino

en: Father
it: Padre

en: Mother
it: Madre

en: Parent
it: Genitore

en: Child
it: Figlio/a

en: Multiple birth
it: Nascite multiple

en: Friend
it: Amico

en: Neighbor
it: Vicino/a

en: Officiator
it: Officiante

en: Life Events
it: Eventi della vita

en: Family
it: Famiglia

en: Religious
it: Religioso

en: Vocational
it: Professionale

en: Academic
it: Accademico

en: Travel
it: Viaggio

en: Legal
it: Legale

en: Residence
it: Residenza

en: Other
it: Altro

en: Adopted
it: Adozione

en: Birth
it: Nascita

en: Death
it: Decesso

en: Adult Christening
it: Battesimo (christening) da adulto

en: Baptism
it: Battesimo

en: Blessing
it: Benedizione

en: Burial
it: Sepoltura

en: Cause Of Death
it: Causa decesso

en: Census
it: Censimento

en: Christening
it: Battesimo (christening)

en: Confirmation
it: Cresima

en: Cremation
it: Cremazione

en: Degree
it: Titolo di studio

en: Education
it: Istruzione

en: Elected
it: Elezione

en: Emigration
it: Emigrazione

en: First Communion
it: Prima comunione

en: Immigration
it: Immigrazione

en: Graduation
it: Cerimonia di diploma o laurea

en: Medical Information
it: Informazioni cliniche

en: Military Service
it: Servizio militare

en: Naturalization
it: Naturalizzazione

en: Nobility Title
it: Titolo nobiliare

en: Number of Marriages
it: Numero di matrimoni

en: Ordination
it: Ordinanza

en: Probate
it: Omologazione testamento

en: Property
it: Proprietà

en: Religion
it: Religione

en: Retirement
it: Pensionamento

en: Will
it: Testamento

en: Marriage
it: Matrimonio

en: Marriage Settlement
it: Accordo matrimoniale

en: Marriage License
it: Licenza matrimoniale

en: Marriage Contract
it: Contratto matrimoniale

en: Marriage Banns
it: Pubblicazioni matrimoniali

en: Engagement
it: Fidanzamento

en: Divorce
it: Divorzio

en: Divorce Filing
it: Domanda di divorzio

en: Annulment
it: Annullamento matrimonio

en: Alternate Marriage
it: Matrimonio alternativo

en: Stillbirth
it: Nato/a morto/a

[ctx: birth abbreviation]
en: b.
it: n.

[ctx: marriage abbreviation]
en: m.
it: sp.

[ctx: Unknown abbreviation]
en: unkn.
it: scon.

[ctx: Custom abbreviation]
en: cust.
it: pers.

[ctx: Adopted abbreviation]
en: adop.
it: adott.

[ctx: Adult Christening abbreviation]
en: a.chr.
it: batt.ad.

[ctx: Baptism abbreviation]
en: bap.
it: batt.

[ctx: Blessing abbreviation]
en: bles.
it: bened.

[ctx: Burial abbreviation]
en: bur.
it: sep.

[ctx: Cause Of Death abbreviation]
en: d.cau.
it: causa dec.

[ctx: Christening abbreviation]
en: chr.
it: crist.

[ctx: Confirmation abbreviation]
en: conf.
it: cres.

[ctx: Degree abbreviation]
en: deg.
it: tit.

[ctx: Education abbreviation]
en: edu.
it: istr.

[ctx: Elected abbreviation]
en: elec.
it: elez.

[ctx: First Communion abbreviation]
en: f.comm.
it: 1ª com.

[ctx: Immigration abbreviation]
en: im.
it: imm.

[ctx: Graduation abbreviation]
en: grad.
it: laur.

[ctx: Medical Information abbreviation]
en: medinf.
it: inf.clin.

[ctx: Military Service abbreviation]
en: milser.
it: serv.mil.

[ctx: Nobility Title abbreviation]
en: nob.
it: tit.nob.

[ctx: Number of Marriages abbreviation]
en: n.o.mar.
it: num.matr.

[ctx: Occupation abbreviation]
en: occ.
it: lav.

[ctx: Probate abbreviation]
en: prob.
it: omol.test.

[ctx: Retirement abbreviation]
en: ret.
it: pens.

[ctx: Will abbreviation]
en: will.
it: test.

[ctx: Marriage Settlement abbreviation]
en: m.set.
it: acc.matr.

[ctx: Marriage License abbreviation]
en: m.lic.
it: lic.matr.

[ctx: Marriage Contract abbreviation]
en: m.con.
it: contr.matr.

[ctx: Marriage Banns abbreviation]
en: m.ban.
it: pubb.matr.

[ctx: Alternate Marriage abbreviation]
en: alt.mar.
it: matr.alt.

[ctx: Engagement abbreviation]
en: engd.
it: fid.

[ctx: Divorce Filing abbreviation]
en: div.f.
it: dom.div.

[ctx: Annulment abbreviation]
en: annul.
it: ann.matr.

[ctx: Stillbirth abbreviation]
en: still.
it: nat.mort.

en: Children
it: Figli

en: Events
it: Eventi

en: LDS ordinances
it: Ordinanze LDS

en: Married
it: Sposati

en: Unmarried
it: Non sposati

en: Civil Union
it: Unione civile

en: Type
it: Tipo

en: Custom type
it: Tipo personalizzato

en: Type code
it: Codice del tipo

en: Initiatory
it: Iniziatorie

en: Endowment
it: Dotazione

en: Sealed to Parents
it: Suggellamento ai genitori

en: Sealed to Spouse
it: Suggellamento al coniuge

en: <No Status>
it: <Nessuno stato>

en: Born in Covenant
it: Nato/a nell'alleanza

en: Canceled
it: Annullato

en: Cleared
it: Approvato

en: Completed
it: Completato/a

en: Do not seal
it: Non suggellare

en: Infant
it: Neonato/a

en: Qualified
it: Qualificato

en: Do not seal/Cancel
it: Non suggellare/annulla

en: Stillborn
it: Nato/a morto/a

en: Submitted
it: Presentato

en: Uncleared
it: Non approvato

en: LDS Ordinance
it: Ordinanza LDS

en: Temple
it: Tempio

en: Status
it: Stato

en: Location
it: Posizione

en: Parish
it: Parrocchia

en: Complete
it: Finito

en: ToDo
it: Da fare

en: Checksum
it: Codice di controllo

en: Media ref
it: Rif. oggetto multimediale

en: Region
it: Regione

en: Name
it: Nome

en: Given name
it: Nome

en: Surnames
it: Cognomi

en: Suffix
it: Suffisso

en: Title
it: Titolo

en: Group as
it: Raggruppa come

en: Sort as
it: Ordina come

en: Display as
it: Mostra come

en: Call name
it: Pseudonimo

en: Nick name
it: Soprannome

en: Family nick name
it: Soprannome familiare

[ctx: Surname]
en: Inherited
it: Ereditato

[ctx: Surname]
en: Given
it: Dato

[ctx: Surname]
en: Taken
it: Acquisito

en: Patronymic
it: Patronimico

en: Matronymic
it: Matronimico

[ctx: Surname]
en: Feudal
it: Feudale

en: Pseudonym
it: Pseudonimo

en: Patrilineal
it: Patrilineare

en: Matrilineal
it: Matrilineare

[ctx: Surname]
en: Occupation
it: Lavoro

[ctx: Surname]
en: Location
it: Posizione

en: Also Known As
it: Conosciuto anche come

en: Birth Name
it: Nome alla nascita

en: Married Name
it: Nome da coniugato/a

en: Format
it: Formato

en: General
it: Generale

en: Research
it: Ricerca

en: Analysis
it: Analisi

en: Transcript
it: Trascrizione

en: Source text
it: Indicazione fonte

en: Report
it: Resoconto

en: Html code
it: Codice Html

[ctx: notetype]
en: To Do
it: Cosa da fare

[ctx: notetype]
en: Link
it: Collegamento

en: Person Note
it: Nota persona

en: Name Note
it: Nota nome

en: Attribute Note
it: Nota attributo

en: Address Note
it: Nota indirizzo

en: Association Note
it: Nota associazione

en: LDS Note
it: Nota LDS

en: Family Note
it: Nota famiglia

en: Event Note
it: Nota evento

en: Event Reference Note
it: Nota riferimento eventi

en: Source Note
it: Nota fonte

en: Source Reference Note
it: Nota riferimento fonte

en: Place Note
it: Nota luogo

en: Repository Note
it: Nota deposito

en: Repository Reference Note
it: Nota riferimento deposito

en: Media Note
it: Nota oggetto multimediale

en: Media Reference Note
it: Nota riferimento oggetto multimediale

en: Child Reference Note
it: Nota rifermento figlio

en: Gender
it: Genere

en: Alternate names
it: Nomi alternativi

en: Death reference index
it: Indice di riferimento decesso

en: Birth reference index
it: Indice di riferimento nascita

en: Event references
it: Riferimenti ad eventi

en: Families
it: Famiglie

en: Parent families
it: Famiglie genitori

en: Addresses
it: Indirizzi

en: Urls
it: URL

en: Person references
it: Riferimenti a persone

en: Merged Gramps ID
it: ID Gramps unito

en: Person ref
it: Rif. persona

en: Association
it: Associazione

en: Longitude
it: Longitudine

en: Latitude
it: Latitudine

en: Places
it: Luoghi

en: Alternate Names
it: Nomi alternativi

en: Code
it: Codice

en: Alternate Locations
it: Posizioni alternative

en: URLs
it: URL

en: Place Name
it: Nome luogo

en: Language
it: Lingua

en: Place ref
it: Rif. luogo

en: Province
it: Provincia

en: Department
it: Dipartimento

en: Neighborhood
it: Vicinato

en: District
it: Distretto

en: Borough
it: Circoscrizione

en: Municipality
it: Municipalità

en: Town
it: Cittadina/paese

en: Village
it: Villaggio

en: Hamlet
it: Località

en: Farm
it: Fattoria

en: Building
it: Edificio

en: Number
it: Numero

en: Repository
it: Depositi

en: Repository ref
it: Rif. deposito

en: Call Number
it: Segnatura

en: Library
it: Biblioteca

en: Cemetery
it: Cimitero

en: Church
it: Chiesa

en: Archive
it: Archivio

en: Web site
it: Sito web

en: Bookstore
it: Libreria

en: Collection
it: Collezione

en: Safe
it: Cassaforte

en: Author
it: Autore

en: Publication info
it: Info pubblicazione

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Repositories
it: Depositi

en: Book
it: Libro

en: Card
it: Scheda

en: Electronic
it: Elettronico

en: Fiche
it: Microfilm

en: Film
it: Pellicola

en: Magazine
it: Rivista

en: Manuscript
it: Manoscritto

en: Map
it: Mappa

en: Newspaper
it: Giornale

en: Photo
it: Foto

en: Tombstone
it: Lapide

en: Styled Text
it: Testo con stile

en: Styled Text Tags
it: Etichette di testo con stile

en: Tag
it: Etichette

en: Ranges
it: Intervalli

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Underline
it: Sottolineato

en: Fontface
it: Carattere

en: Fontsize
it: Dimensione carattere

en: Fontcolor
it: Colore caratteri

en: Highlight
it: Evidenziazione

en: Superscript
it: Apice

en: Link
it: Collegamento

en: Strikethrough
it: Barrato

en: Subscript
it: Pedice

en: Surname
it: Cognome

en: Prefix
it: Prefisso

en: Primary
it: Principale

en: Color
it: Colore

en: Priority
it: Priorità

en: Url
it: URL

en: E-mail
it: Email

en: Web Home
it: Home web

en: Web Search
it: Ricerca web

en: Family Tree Differences
it: Differenze albero genealogico

en: Searching...
it: Ricerca in corso...

en: Merge Citation
it: Fondi citazione

en: Merge Event Objects
it: Fusione oggetti evento

en: A parent should be a father or mother.
it: Un genitore deve essere un padre o una madre.

en: A parent and child cannot be merged. To merge these people, you must first break the relationship between them.
it: Impossibile fondere genitore e figlio. Per fondere queste persone è necessario prima rimuovere la relazione tra di esse.

en: Merge Family
it: Fusione famiglia

en: Merge Media Objects
it: Fusione oggetti multimediali

en: Merge Notes
it: Fusione note

en: Spouses cannot be merged. To merge these people, you must first break the relationship between them.
it: Impossibile fondere i coniugi. Per fondere queste persone è necessario prima rimuovere la relazione tra di esse.

en: Merge Person
it: Fusione persone

en: Merge Places
it: Fusione luoghi

en: Merge Repositories
it: Fusione depositi

en: Merge Source
it: Fusione fonte

en: Gramplet %s caused an error
it: La gramplet %s ha causato un errore

en: No description was provided
it: Non è stata fornita nessuna descrizione

en: Option '%(opt_name)s' is present in %(file)s
      but is not known to the module.  Ignoring...
it: L'opzione «%(opt_name)s» è presente in %(file)s
      ma non è nota al modulo.  Viene ignorata...

en: Unstable
it: Non stabile

en: Experimental
it: Sperimentale

en: Stable
it: Stabile

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Expert
it: Esperto

en: Quick view
it: Vista rapida

en: Tool
it: Strumento

en: Importer
it: Importatore

en: Exporter
it: Esportatore

en: Document creator
it: Generatore di documenti

en: Plugin library
it: Libreria plugin

en: Map service
it: Servizio mappe

en: View
it: Visualizza

en: Relationship calculator
it: Calcolatrice relazioni

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Rule
it: Regola

en: Thumbnailer
it: Generatore di miniature

en: Citation formatter
it: Formattatore di citazioni

en: Miscellaneous
it: Varie

en: ERROR: Failed reading plugin registration %(filename)s
it: ERRORE: lettura della registrazione del plugin %(filename)s non riuscita

en: WARNING: Plugin %(plugin_name)s has no translation for any of your configured languages, using US English instead
it: ATTENZIONE: il plugin %(plugin_name)s non ha traduzioni in nessuna delle lingue configurate; viene quindi usato l'inglese americano

[ctx: gramps_version]
en: ERROR: Plugin file %(filename)s has a version of "%(gramps_target_version)s" which is invalid for Gramps "%(gramps_version)s".
it: ERRORE: il file del plugin %(filename)s ha versione «%(gramps_target_version)s», che non è valida per Gramps «%(gramps_version)s».

en: ERROR: Wrong python file %(filename)s in register file %(regfile)s
it: ERRORE: file python %(filename)s non corretto nel file di registro %(regfile)s

en: ERROR: Python file %(filename)s in register file %(regfile)s does not exist
it: ERRORE: il file python %(filename)s nel file di registro %(regfile)s non esiste

en: Close file first
it: Prima chiudere il file

en: No filename given
it: Nessun nome di file fornito

en: File %s already open, close it first.
it: Il file %s è già aperto, deve essere prima chiuso.

en: Could not create %s
it: Impossibile creare %s

en: Default
it: Predefinito

en: Vertical (↓)
it: Verticale (↓)

en: Vertical (↑)
it: Verticale (↑)

en: Horizontal (→)
it: Orizzontale (→)

en: Horizontal (←)
it: Orizzontale (←)

en: Bottom, left
it: Dal basso, da sinistra

en: Bottom, right
it: Dal basso, da destra

en: Top, left
it: Dall'alto, da sinistra

en: Top, Right
it: Dall'alto, da destra

en: Right, bottom
it: Da destra, dal basso

en: Right, top
it: Da destra, dall'alto

en: Left, bottom
it: Da sinistra, dal basso

en: Left, top
it: Da sinistra, dall'alto

en: Compress to minimal size
it: Compresso a dimensioni minimali

en: Fill the given area
it: Riempi l'area data

en: Expand uniformly
it: Espandi uniformemente

en: Bottom
it: In basso

en: Top
it: In alto

en: Straight
it: Retta

en: Curved
it: Curva

en: Orthogonal
it: Ortogonale

en: Graphviz Layout
it: Aspetto Graphviz

en: Font family
it: Famiglia carattere

en: Choose the font family. If international characters don't show, use FreeSans font. FreeSans is available from: http://www.nongnu.org/freefont/
it: Sceglie la famiglia del carattere. Se i caratteri internazionali non vengono mostrati, usare il carattere FreeSans, disponibile tramite: http://www.nongnu.org/freefont/

en: Font size
it: Dimensione carattere

en: The font size, in points.
it: Dimensione carattere, in punti.

en: Graph Direction
it: Direzione grafico

en: Whether graph goes from top to bottom or left to right.
it: Indica se il grafico è orientato dall'alto in basso o da sinistra a destra.

en: Number of Horizontal Pages
it: Numero pagine orizzontali

en: Graphviz can create very large graphs by spreading the graph across a rectangular array of pages. This controls the number pages in the array horizontally. Only valid for dot and pdf via Ghostscript.
it: Graphviz può creare grafici molto grandi distribuendoli su una schiera rettangolare di pagine. Questo valore controlla il numero di pagine della schiera nel senso orizzontale. Valido solo per dot e pdf via Ghostscript.

en: Number of Vertical Pages
it: Numero pagine verticali

en: Graphviz can create very large graphs by spreading the graph across a rectangular array of pages. This controls the number pages in the array vertically. Only valid for dot and pdf via Ghostscript.
it: Graphviz può creare grafici molto grandi distribuendoli su una schiera rettangolare di pagine. Questo valorecontrolla il numero di pagine della schiera nel senso verticale. Valido solo per dot e pdf via Ghostscript.

en: Paging Direction
it: Direzione pagine

en: The order in which the graph pages are output. This option only applies if the horizontal pages or vertical pages are greater than 1.
it: L'ordine con cui le pagine del grafico saranno prodotte. Questa opzione ha effetto solo se le pagine orizzontali o verticali sono più di una.

en: Connecting lines
it: Linee di collegamento

en: How the lines between objects will be drawn.
it: Come saranno disegnate le linee tra gli oggetti.

en: Alternate line attachment
it: Collegamento alternativo della linea

en: Whether lines attach to nodes differently
it: Indica se le linee si collegano in modo diverso ai nodi

en: Graphviz Options
it: Opzioni Graphviz

en: Aspect ratio
it: Rapporto d'aspetto

en: Affects node spacing and scaling of the graph.
    If the graph is smaller than the print area:
      Compress will not change the node spacing. 
      Fill will increase the node spacing to fit the print area in both width and height.
      Expand will increase the node spacing uniformly to preserve the aspect ratio.
    If the graph is larger than the print area:
      Compress will shrink the graph to achieve tight packing at the expense of symmetry.
      Fill will shrink the graph to fit the print area after first increasing the node spacing.
      Expand will shrink the graph uniformly to fit the print area.
it: Influenza la spaziatura dei nodi e la scalatura del grafo.
    Se il grafo è più piccolo dell'area di stampa:
      Comprimi non cambierà la spaziatura dei nodi.
      Riempi incrementerà la spaziatura dei nodi per adattarsi all'area di stampa in altezza e larghezza.
      Espandi incrementerà uniformemente la spaziatura dei nodi per preservare il rapporto d'aspetto.
    Se il grafo è più grande dell'area di stampa:
      Comprimi rimpicciolirà il grafo per ottenere una spaziatura stretta a scapito della simmetria.
      Riempi rimpicciolirà il grafo per adattarsi all'area di stampa dopo aver incrementato prima di tutto la spaziatura dei nodi.
      Espandi rimpiccolirà uniformemente il grafo per adattarsi all'area di stampa.

en: Dots per inch.  When creating images such as .gif or .png files for the web, try numbers such as 100 or 300 DPI.  PostScript and PDF files always use 72 DPI.
it: Punti per pollice.  Quando si creano immagini di tipo .gif o .png per il web, si possono provare valori come 100 o 300. Nel caso di file PostScript o PDF usare sempre 72 DPI.

en: Node spacing
it: Spaziatura nodi

en: The minimum amount of free space, in inches, between individual nodes.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between columns.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between rows.
it: La dimensione minima di spazio libero, in pollici, tra i singoli nodi.  Per i grafici verticali corrisponde alla spaziatura tra le colonne.  Per i grafici orizzontali corrisponde alla spaziatura tra le righe.

en: Rank spacing
it: Spaziatura linee

en: The minimum amount of free space, in inches, between ranks.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between rows.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between columns.
it: Il quantitativo minimo di spazio, in pollici, tra le file.  Per i grafici verticali corrisponde alla spaziatura tra le righe.  Nel caso dei grafici orizzontali corrisponde alla spaziatura tra le colonne.

en: Note to add to the graph
it: Nota da allegare al grafico

en: This text will be added to the graph.
it: Questo testo sarà aggiunto al grafico.

en: Note location
it: Posizione nota

en: Whether note will appear on top or bottom of the page.
it: Indica la posizione della nota nella pagina (alto o basso).

en: Note size
it: Dimensione nota

en: The size of note text, in points.
it: La dimensione del testo della nota in punti.

en: Compressed Structured Vector Graphs (SVGZ)
it: Structured Vector Graphics compresso (SVGZ)

en: JPEG image
it: Immagine JPEG

en: GIF image
it: Immagine GIF

en: PNG image
it: Immagine PNG

en: Graphviz File
it: File Graphviz

en: Custom Size
it: Dimensione personalizzata

en: Medium
it: Media

en: Short
it: Breve

en: Given Nickname Surname
it: Nome Soprannome Cognome

en: Surname Given Nickname
it: Cognome Nome Soprannome

en: Surname, Given Nickname
it: Cognome, Nome Soprannome

en: GivenNicknameSurname
it: NomeSoprannomeCognome

en: Call Name Only
it: Solo pseudonimo

en: Whole Given Name
it: Nome intero

en: Above
it: Sopra

en: Below
it: Sotto

en: Not shown
it: Non mostrato

en: Preferences
it: Preferenze

en: Down (↓)
it: Giù (↓)

en: Up (↑)
it: Su (↑)

en: Right (→)
it: Destra (→)

en: Left (←)
it: Sinistra (←)

en: Perpendicular
it: Perpendicolare

en: Rounded
it: Arrotondato

en: Swing
it: Oscillante

en: Mesh
it: Rete

en: Tiny
it: Microscopico

en: Script
it: Minuscolo

en: Footnote
it: Nota a piè di pagina

en: Small
it: Piccolo

en: Normal
it: Normale

en: Large
it: Grande

en: Very large
it: Molto grande

en: Extra large
it: Estremamente grande

en: Huge
it: Gigantesco

en: Extra huge
it: Enorme

en: Node Options
it: Opzioni del nodo

en: Node detail
it: Dettagli del nodo

en: Detail of information to be shown in a node.
it: Dettagli delle informazioni da mostrare in un nodo.

en: Name Format
it: Formato nome

en: Select the format to display names
it: Seleziona il formato per la visualizzazione dei nomi

en: Preferred Name
it: Nome preferito

en: Select the portion of the given name to be marked as preferred. Auto sets the call name if one exists, otherwise the whole given name.
it: Selezionare la porzione del nome da segnare come preferita. Auto seleziona lo pseudonimo se esiste, altrimenti il nome intero.

en: Position of marriage information.
it: Posizione delle informazioni matrimoniali.

en: Node size
it: Dimensione del nodo

en: One dimension of a node, in mm. If the timeflow is up or down then this is the width, otherwise it is the height.
it: Una dimensione di un nodo, in mm. Se il flusso temporale va verso l'alto o il basso questa è la larghezza, altrimenti è l'altezza.

en: Level size
it: Dimensione del livello

en: One dimension of a node, in mm. If the timeflow is up or down then this is the height, otherwise it is the width.
it: Una dimensione di un nodo, in mm. Se il flusso temporale va verso l'alto o il basso questa è l'altezza, altrimenti è la larghezza.

en: Node color.
it: Colore del nodo.

en: Tree Options
it: Opzioni albero

en: Timeflow
it: Flusso temporale

en: Direction that the graph will grow over time.
it: Direzione in cui il grafo cresce nel tempo.

en: Edge style
it: Stile dei bordi

en: Style of the edges between nodes.
it: Stile dei bordi tra i nodi.

en: Level distance
it: Distanza del livello

en: The minimum amount of free space, in mm, between levels.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between rows.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between columns.
it: Il quantitativo minimo di spazio libero, in mm, tra livelli.  Per i grafici verticali corrisponde alla spaziatura tra le righe.  Nel caso dei grafici orizzontali corrisponde alla spaziatura tra le colonne.

en: Note to add to the tree
it: Nota da aggiungere all'albero

en: This text will be added to the tree.
it: Questo testo sarà aggiunto all'albero.

en: The size of note text.
it: La dimensione del testo della nota.

en: Empty report
it: Record vuoto

en: Graph File for genealogytree
it: File grafico per genealogytree

en: LaTeX File
it: File LaTeX

en: Value '%(val)s' not found for option '%(opt)s'
it: Valore «%(val)s» non trovato per l'opzione «%(opt)s»

en: Valid values:
it: Valori validi:

en: Unsupported
it: Non supportato

en: Text Reports
it: Resoconti testuali

en: Graphical Reports
it: Resoconti grafici

en: Code Generators
it: Generatori di codici

en: Web Pages
it: Pagine web

en: Books
it: Libri

en: Graphs
it: Grafici

en: Trees
it: Alberi

en: Graphics
it: Grafici

en: The style used for the generation header.
it: Lo stile usato per la generazione dell'intestazione.

en: The basic style used for the endnotes source display.
it: Lo stile base usato per la visualizzazione delle fonti nelle note a piè di pagina.

en: The basic style used for the endnotes notes display.
it: Lo stile base usato per la visualizzazione delle note nelle note a piè di pagina.

en: The basic style used for the endnotes reference display.
it: Lo stile base usato per la visualizzazione dei riferimenti nelle note a piè di pagina.

en: The basic style used for the endnotes reference notes display.
it: Lo stile base usato per la visualizzazione delle note dei riferimenti nelle note a piè di pagina.

en: Endnotes
it: Note a piè di pagina

en: Translation
it: Traduzione

en: The translation to be used for the report.
it: La traduzione da usare per il resoconto.

en: The additional translation to be used for the report.
it: La traduzione aggiuntiva da usare per il resoconto.

en: Name format
it: Formato nome

en: Include data marked private
it: Includere i dati marcati come privati

en: Whether to include private data
it: Indica se includere i dati privati

en: Living People
it: Persone in vita

[ctx: 'living people']
en: Included, and all data
it: Incluse, con tutti i dati

[ctx: 'living people']
en: Full names, but data removed
it: Nomi completi, ma dati rimossi

[ctx: 'living people']
en: Given names replaced, and data removed
it: Nomi propri sostituiti e dati rimossi

[ctx: 'living people']
en: Complete names replaced, and data removed
it: Nomi completi sostituiti e dati rimossi

[ctx: 'living people']
en: Not included
it: Non incluse

en: How to handle living people
it: Modalità di gestione delle persone in vita

en: Years from death to consider living
it: Anni dal decesso per considerare «in vita»

en: Whether to restrict data on recently-dead people
it: Indica se limitare i dati delle persone decedute recentemente

en: Date format
it: Formato data

en: The format and language for dates, with examples
it: Il formato e la lingua per le date, con esempi

en: Do not include
it: Non includere

en: Include
it: Includere

en: Whether to include tags
it: Indica se includere le etichette

en: Share an existing line
it: Condivide una linea esistente

en: On a line of its own
it: In una linea separata

en: Whether (and where) to include Gramps IDs
it: Indica se (e dove) includere gli ID Gramps

en: Whether to include Gramps IDs
it: Indica se includere gli ID Gramps

en: Place format
it: Formato luogo

en: Select the format to display places
it: Seleziona il formato per la visualizzazione dei luoghi

en: Coordinates format
it: Formato coordinate

en: Select the format to display coordinates
it: Seleziona il formato per la visualizzazione delle coordinate

en: File does not exist
it: Il file non esiste

en: Could not add photo to page
it: Impossibile aggiungere foto alla pagina

en: PERSON
it: PERSONA

en: Entire Database
it: Database completo

en: Descendants of %s
it: Discendenti di %s

en: Descendant Families of %s
it: Famiglie discendenti da %s

en: Ancestors of %s
it: Ascendenti di %s

en: People with common ancestor with %s
it: Persone il cui ascendente comune è %s

en: unknown father
it: padre ignoto

en: unknown mother
it: madre ignota

en: %(father_name)s and %(mother_name)s (%(family_id)s)
it: %(father_name)s e %(mother_name)s (%(family_id)s)

en: FAMILY
it: FAMIGLIA

en: Ancestor Families of %s
it: Famiglie ascendenti di %s

en: Updated
it: Aggiornato/a

[ctx: updates]
en: New
it: Nuovo

en: Unable to open '%s'
it: Impossibile aprire «%s»

en: Error in reading '%s'
it: Errore nella lettura di «%s»

en: Error: unknown file type: '%s'
it: Errore: tipo di file sconosciuto: «%s»

en: Examining '%s'...
it: Controllo di «%s»...

en: '%s' is for this version of Gramps.
it: «%s» è per questa versione di Gramps.

en: '%s' is NOT for this version of Gramps.
it: «%s» NON è per questa versione di Gramps.

en: It is for version %(v1)d.%(v2)d
it: È per la versione %(v1)d.%(v2)d

en: Error: missing gramps_target_version in '%s'...
it: Errore: gramps_target_version mancante in «%s»...

en: Installing '%s'...
it: Installazione di «%s»...

en: Registered '%s'
it: «%s» registrato

en: Unable to save list of recent DBs file {fname}: {error}
it: Impossibile salvare il file {fname} con l'elenco di banche dati recenti: {error}

en: Unable to open list of recent DBs file {fname}: {error}
it: Impossibile aprire il file {fname} con l'elenco di banche dati recenti: {error}

en: Error parsing list of recent DBs from file {fname}: {error}.
    This might indicate a damage to your files.
    If you're sure there is no problem with other files, delete it, and restart Gramps.
it: Errore analizzando l'elenco di banche dati recenti dal file {fname}: {error}.
    Questo potrebbe indicare un danno nei file.
    Se si è sicuri dell'assenza di problemi in altri file, allora lo si può eliminare e riavviare Gramps.

en: Relationship loop detected
it: Rilevato un ciclo nelle relazioni

en: Family Tree reaches back more than the maximum %d generations searched.
    It is possible that relationships have been missed
it: L'albero genealogico trova un numero di generazioni maggiore del valore massimo %d cercato.
    È possibile che alcune relazioni non siano state trovate

en: Relationship loop detected:
it: Rilevato un ciclo nelle relazioni:

en: Person %(person)s connects to himself via %(relation)s
it: La persona %(person)s è connessa a se stessa tramite %(relation)s

en: undefined
it: non definita

en: husband
it: marito

en: wife
it: moglie

[ctx: gender unknown]
en: spouse
it: consorte

en: ex-husband
it: ex marito

en: ex-wife
it: ex moglie

[ctx: gender unknown]
en: ex-spouse
it: ex consorte

[ctx: male,unmarried]
en: partner
it: compagno

[ctx: female,unmarried]
en: partner
it: compagna

[ctx: gender unknown,unmarried]
en: partner
it: compagno/a

[ctx: male,unmarried]
en: ex-partner
it: ex compagno

[ctx: female,unmarried]
en: ex-partner
it: ex compagna

[ctx: gender unknown,unmarried]
en: ex-partner
it: ex compagno/a

[ctx: male,civil union]
en: former partner
it: partner precedente

[ctx: female,civil union]
en: former partner
it: partner precedente

[ctx: gender unknown,civil union]
en: former partner
it: partner precedente

[ctx: male,unknown relation]
en: former partner
it: partner precedente

[ctx: female,unknown relation]
en: former partner
it: partner precedente

[ctx: gender unknown,unknown relation]
en: former partner
it: partner precedente

en: Family relationship translator not available for language '%s'. Using 'english' instead.
it: Il traduttore delle relazioni familiari non è disponibile per la lingua «%s». Al suo posto verrà usato quello per l'inglese.

en: date
it: data

en: date fallback
it: data basata su altro evento

en: Direct evidence for this person - birth: {birth_min_src}, death: {death_src}
it: Evidenza diretta per questa persona - nascita: {birth_min_src}, morte: {death_src}

en: mother's age
it: età della madre

en: father's age
it: età del padre

en: from death date
it: dalla data del decesso

en: mother's death
it: decesso della madre

en: father's death
it: decesso del padre

en: person's death
it: decesso della persona

en: oldest sibling's age
it: età del fratello/della sorella più grande

en: youngest sibling's age
it: età del fratello/della sorella più giovane

en: birth date and known to be dead
it: data di nascita presente e decesso noto

en: offset from birth date
it: scostamento dalla data di nascita

en: inferred from parents and siblings - birth: {birth_min_src}, death: {death_src}
it: dedotto da genitori e fratelli - nascita: {birth_min_src}, morte: {death_src}

en: inferred from parents and siblings - birth: {birth_min_src} (earliest) to {birth_max_src} (latest), death: {death_src}
it: dedotto da genitori e fratelli - nascita: da {birth_min_src} (data più antica) a {birth_max_src} (data più recente), morte: {death_src}

en: a spouse's birth-related date,
it: data legata alla nascita del coniuge,

en: a spouse's death-related date,
it: data legata al decesso del coniuge,

en: event with spouse
it: evento con coniuge

en: descendant birth: {number_of} generation  | descendant birth: {number_of} generations
it[0]: nascita di discendente: {number_of} generazione
it[1]: nascita di discendente: {number_of} generazioni

en: descendant death: {number_of} generation  | descendant death: {number_of} generations
it[0]: decesso di discendente: {number_of} generazione
it[1]: decesso di discendente: {number_of} generazioni

en: Database error: loop in descendants of %s.
it: Errore nel database: ciclo nei discendenti di %s.

en: mother birth
it: nascita della madre

en: father birth
it: nascita del padre

en: ancestor
it: ascendente

en: mother death
it: decesso della madre

en: father death
it: decesso del padre

en: Database error: loop in ancestors of %s.
it: Errore nel database: ciclo negli ascendenti di %s.

en: no evidence
it: nessuna prova

en: True
it: Vero

en: true
it: vero

en: WARNING: could not parse file:
    %(file)s
    because %(error)s -- recreating it
it: ATTENZIONE: impossibile analizzare il file:
    %(file)s
    a causa di %(error)s -- viene ricreato

en: %(father)s and %(mother)s
it: %(father)s e %(mother)s

en: the person
it: la persona

en: the family
it: la famiglia

en: the place
it: il luogo

en: the event
it: l'evento

en: the repository
it: il deposito

en: the note
it: la nota

en: the media
it: l'oggetto multimediale

en: the source
it: la fonte

en: the filter
it: il filtro

en: the citation
it: la citazione

en: See details
it: Vedere i dettagli

en: WARNING: PIL module not loaded.  Image cropping in report files will be impaired.
it: ATTENZIONE: il modulo PIL non è caricato. Il ritaglio delle immagini nei file dei resoconti non sarà funzionante.

[ctx: Person]
en: TITLE
it: TITOLO

[ctx: Person]
en: Title
it: Titolo

en: GIVEN
it: NOME

en: SURNAME
it: COGNOME

[ctx: Name]
en: CALL
it: PSEUDONIMO

[ctx: Name]
en: Call
it: Pseudonimo

[ctx: Name]
en: COMMON
it: COMUNE

[ctx: Name]
en: Common
it: Comune

en: INITIALS
it: INIZIALI

en: Initials
it: Iniziali

en: SUFFIX
it: SUFFISSO

en: PRIMARY
it: PRINCIPALE

[ctx: Name]
en: Primary
it: Principale

en: PRIMARY[PRE]
it: PRINCIPALE[PRE]

en: Primary[pre]
it: Principale[pre]

en: PRIMARY[SUR]
it: PRINCIPALE[COGN]

en: Primary[sur]
it: Principale[cogn]

en: PRIMARY[CON]
it: PRINCIPALE[CON]

en: Primary[con]
it: Principale[con]

en: PATRONYMIC
it: PATRONIMICO

en: PATRONYMIC[PRE]
it: PATRONIMICO[PRE]

en: Patronymic[pre]
it: Patronimico[pre]

en: PATRONYMIC[SUR]
it: PATRONIMICO[COGN]

en: Patronymic[sur]
it: Patronimico[cogn]

en: PATRONYMIC[CON]
it: PATRONIMICO[CON]

en: Patronymic[con]
it: Patronimico[con]

en: RAWSURNAMES
it: COGNOMI «GREZZI»

en: Rawsurnames
it: Cognomi «grezzi»

en: NOTPATRONYMIC
it: NON PATRONIMICO

en: Notpatronymic
it: Non patronimico

en: PREFIX
it: PREFISSO

en: NICKNAME
it: SOPRANNOME

en: FAMILYNICK
it: SOPRANNOME FAMIGLIA

en: Familynick
it: Soprannome famiglia

en: %(west_longitude)s W
it: %(west_longitude)s O

en: Degree, minutes, seconds notation
it: Notazione di gradi, minuti, secondi

en: Degree, minutes, seconds notation with :
it: Notazione di gradi, minuti, secondi con :

en: Degree notation, 4 decimals
it: Notazione dei gradi, 4 decimali

en: Degree notation, 8 decimals (precision like ISO-DMS)
it: Notazione dei gradi, 8 decimali (precisione come ISO-DMS)

en: Output format for the Swedish coordinate system RT90
it: Formato di uscita per il sistema di coordinate svedese RT90

en: Python modules
it: Moduli Python

en: GObject introspection modules
it: Moduli di introspezione GObject

en: Executables
it: Eseguibili

en: male
it: maschio

en: female
it: femmina

[ctx: gender]
en: unknown
it: sconosciuto

[ctx: gender]
en: other
it: altro

en: Invalid
it: Non valido

en: Very High
it: Molto alta

en: High
it: Alta

en: Low
it: Bassa

en: Very Low
it: Molto bassa

en: A legal or common-law relationship between a husband and wife
it: Una relazione legale o di fatto tra un uomo e una donna

en: No legal or common-law relationship between man and woman
it: Una relazione non legale né di fatto tra un uomo e una donna

en: An established relationship between members of the same sex
it: Una relazione stabilita fra i membri dello stesso sesso

en: Unknown relationship between a man and woman
it: Relazione sconosciuta tra un uomo e una donna

en: An unspecified relationship between a man and woman
it: Una relazione non meglio specificata tra un uomo e una donna

en: The data can only be recovered by Undo operation or by quitting with abandoning changes.
it: I dati possono essere recuperati solo annullando l'ultima operazione oppure chiudendo il programma senza salvare le modifiche.

en: Female
it: femmina

en: Male
it: maschio

en: Asexuality, sexless, genderless
it: Asessualità, senza sesso, senza genere

en: Transgender, hermaphrodite (in entomology)
it: Transgender, ermafrodito (in entomologia)

en: Lesbianism
it: Lesbismo

en: Male homosexuality
it: Omosessualità maschile

en: Heterosexuality
it: Eterosessualità

en: Neuter
it: Neutro/a

en: Illegitimate
it: Illegittimo/a

en: Baptism/Christening
it: Battesimo/christening

en: Engaged
it: Fidanzato/a

en: Unmarried partnership
it: Unione senza matrimonio

en: Buried
it: Sepoltura

en: Cremated/Funeral urn
it: Cremazione/urna funeraria

en: Killed in action
it: Uccisione in combattimento

en: Extinct
it: Estinto

en: Nothing
it: Nessuno

en: Skull and crossbones
it: Teschio e tibie incrociate

en: Orthodox cross
it: Croce ortodossa

en: Cross of Lorraine
it: Croce di Lorena

en: Cross of Jerusalem
it: Croce di Gerusalemme

en: Star and crescent
it: Mezzaluna e stella

en: West Syriac cross
it: Croce siriaca occidentale

en: East Syriac cross
it: Croce siriaca orientale

en: Heavy Greek cross
it: Croce greca

en: Latin cross
it: Croce latina

en: Shadowed White Latin cross
it: Croce latina bianca e ombreggiata

en: Maltese cross
it: Croce maltese

en: Star of David
it: Stella di David

en: Dead
it: Deceduto

en: Unknown, created to replace a missing note object.
it: Sconosciuto, creato per sostituire un oggetto nota mancante.

en: Unknown, was missing %(time)s (%(count)d)
it: Sconosciuto, mancava %(time)s (%(count)d)

en: Objects referenced by this note were missing in a file imported on %s.
it: Gli oggetti a cui questa nota fa riferimento erano mancanti in un file importato il %s.

en: Arabic
it: Arabo

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Breton
it: Bretone

en: Catalan
it: Catalano

en: Czech
it: Ceco

en: Danish
it: Danese

en: German
it: Tedesco

en: German (Austria)
it: Tedesco (Austria)

en: Greek
it: Greco

en: English (USA)
it: Inglese (Stati Uniti)

en: English
it: Inglese

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Finnish
it: Finlandese

en: French
it: Francese

en: Gaelic
it: Gaelico

en: Galician
it: Gallego

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Croatian
it: Croato

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Icelandic
it: Islandese

en: Italian
it: Italiano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Korean
it: Coreano

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Macedonian
it: Macedone

en: Norwegian Bokmal
it: Norvegese Bokmal

en: Dutch
it: Olandese

en: Norwegian Nynorsk
it: Norvegese Nynorsk

en: Polish
it: Polacco

en: Portuguese (Brazil)
it: Portoghese (Brasile)

en: Portuguese (Portugal)
it: Portoghese (Portogallo)

en: Romanian
it: Rumeno

en: Russian
it: Russo

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Albanian
it: Albanese

en: Serbian
it: Serbo

en: Swedish
it: Svedese

en: Turkish
it: Turco

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Chinese (Simplified)
it: Cinese (semplificato)

en: Chinese (Hong Kong)
it: Cinese (Hong Kong)

en: Chinese (Traditional)
it: Cinese (tradizionale)

en: Your Python version does not meet the requirements. At least Python %(v1)d.%(v2)d.%(v3)d is needed to start Gramps.
    
    Gramps will terminate now.
it: La versione di Python installata non soddisfa i requisiti minimi. È richiesta almeno la versione %(v1)d.%(v2)d.%(v3)d per eseguire Gramps.
    
    Adesso Gramps verrà chiuso.

en: The orjson package is needed to start Gramps.
    
    Gramps will terminate now.
it: Il pacchetto orjson non è installato. Questo pacchetto è necessario per eseguire Gramps.
    
    Adesso Gramps verrà chiuso.

en: not found
it: non trovato

en: not found because exiv2 is not installed
it: non trovato perché exiv2 non è installato

en: Installed but does not supply version
it: installato ma non fornisce la versione

en: installed
it: installato

en: Configuration error:
it: Errore nella configurazione:

en: Could not read configuration
it: Impossibile leggere la configurazione

en: A definition for the media type %s could not be found 
    
     Possibly the installation of Gramps was incomplete. Make sure something to handle the media types of Gramps is installed.
it: Impossibile trovare una definizione per il tipo di oggetto multimediale %s 
    
    Probabilmente l'installazione di Gramps è incompleta. Controllare che sia correttamente installato un qualche gestore per i tipi di oggetti multimediali di Gramps.

en: Much of Gramps' artwork is either from
    the Tango Project or derived from the Tango
    Project. This artwork is released under the
    Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5
    license.
it: Buona parte della grafica di Gramps
    proviene o è derivata dal progetto Tango.
    Questa grafica è rilasciata sotto
    licenza Creative Commons Attribuzione-
    Condividi allo stesso modo 2.5.

en: Gramps Homepage
it: Pagina web di Gramps

en: Contributions by
it: Contributi di

en: Distribution: %s
it: Distribuzione: %s

en: OS: %s
it: SO: %s

en: Family Event
it: Eventi familiari

en: Family Attribute
it: Attributi della famiglia

[ctx: not available]
en: NA
it: ND

en: Volume/Page: %(pag)s -- %(sourcetext)s
it: Volume/Pagina: %(pag)s -- %(sourcetext)s

en: Event ref
it: Rif. evento

en: Child ref
it: Rif. figlio

en: Clipboard
it: Appunti

en: Any changes are saved immediately
it: Ogni modifica sarà salvata immediatamente

[ctx: the object]
en: See %s details
it: Visualizza dettagli dell'oggetto %s

[ctx: the object]
en: Make %s active
it: Rendi attivo l'oggetto %s

[ctx: the object]
en: Create Filter from %s selected...
it: Crea filtro dall'oggetto «%s» selezionato...

en: Tree View: first column "%s" cannot be changed
it: Vista ad albero: la prima colonna «%s» non può essere modificata

en: Drag and drop the columns to change the order
it: Trascinare e rilasciare le colonne per cambiare l'ordine

en: _Apply
it: _Applica

en: Display
it: Visualizzazione

en: Column Name
it: Nome colonna

en: Father's surname
it: Cognome paterno

en: Combination of mother's and father's surname
it: Combinazione del cognome materno e paterno

en: Icelandic style
it: Stile islandese

en: Display Name Editor
it: Editor nome visualizzato

en: _Close
it: _Chiudi

en: The following keywords are replaced with the appropriate name parts:<tt>
      <b>Given</b>   - given name (first name)     <b>Surname</b>  - surnames (with prefix and connectors)
      <b>Title</b>   - title (Dr., Mrs.)           <b>Suffix</b>   - suffix (Jr., Sr.)
      <b>Call</b>    - call name                   <b>Nickname</b> - nick name
      <b>Initials</b>- first letters of given      <b>Common</b>   - nick name, call, or first of given
      <b>Prefix</b>  - all prefixes (von, de)
    Surnames:
      <b>Rest</b>      - non primary surnames    <b>Notpatronymic</b>- all surnames, except pa/matronymic &amp; primary
      <b>Familynick</b>- family nick name        <b>Rawsurnames</b>  - surnames (no prefixes and connectors)
      <b>Primary, Primary[pre] or [sur] or [con]</b>- full primary surname, prefix, surname only, connector
      <b>Patronymic, or [pre] or [sur] or [con]</b> - full pa/matronymic surname, prefix, surname only, connector
    </tt>
    UPPERCASE keyword forces uppercase. Extra parentheses, commas are removed. Other text appears literally.
    
    <b>Example</b>: Dr. Edwin Jose von der Smith and Weston Wilson Sr ("Ed") - Underhills
         <i>Edwin Jose</i>: Given, <i>von der</i>: Prefix, <i>Smith</i> and <i>Weston</i>: Primary, <i>and</i>: [con], <i>Wilson</i>: Patronymic,
         <i>Dr.</i>: Title, <i>Sr</i>: Suffix, <i>Ed</i>: Nickname, <i>Underhills</i>: Familynick, <i>Jose</i>: Call.
it: Le seguenti parole chiave sono sostituite con le parti appropriate del nome:<tt>
      <b>Nome</b>       - nome                   <b>Cognome</b>    - cognomi (con prefissi e connettori)
      <b>Titolo</b>     - titolo (dott, sig.ra)  <b>Suffisso</b>   - suffisso (Jr., Sr.)
      <b>Pseudonimo</b> - pseudonimo             <b>Soprannome</b> - soprannome
      <b>Iniziali</b>   - iniziali del nome      <b>Comune</b>     - soprannome, pseudonimo, o iniziali del nome
      <b>Prefisso</b>   - tutti i prefissi (di, de)
    Cognomi:
      <b>Altri</b>              - cognomi non primari <b>Non patronimico</b>  - tutti i soprannomi, eccetto patro/matronimici &amp; primari
      <b>Soprannome famiglia</b>- soprannome famigl.  <b>Cognomi «grezzi»</b> - cognomi (senza prefissi e connettori)
      <b>Primario, Primario[pre] o [cogn] o [con]</b> - cognome completo primario, prefisso, solo cognome, connettore
      <b>Patronimico, o [pre] o [cogn] o [con]</b>    - cognome patro/matronimico completo, prefisso, solo cognome, connettore
    </tt>
    Parole chiave in MAIUSCOLO forzano l'uso delle maiuscole. Ulteriori parentesi e virgole sono rimosse. Il resto del testo appare letteralmente.
    
    <b>Esempio</b>: Dr. Edwin Jose von der Smith and Weston Wilson Sr ("Ed") - Underhills
         <i>Edwin Jose</i>: Nome, <i>von der</i>: Prefisso, <i>Smith</i> e <i>Weston</i>: Primario, <i>e</i>: [con], <i>Wilson</i>: Patronimico,
         <i>Dr.</i>: Titolo, <i>Sr</i>: Suffisso, <i>Ed</i>: Soprannome, <i>Underhills</i>: Soprannome famiglia, <i>Jose</i>: Pseudonimo.

en:  Name Editor
it:  Editor nome

en: Invalid or incomplete format definition.
it: Definizione del formato non valida o incompleta.

en: _Help
it: _Aiuto

en: Researcher
it: Ricercatore

en: State/County
it: Stato/Contea

en: ZIP/Postal Code
it: CAP

en: Enter information about yourself so people can contact you when you distribute your Family Tree.
it: Inserire le proprie informazioni, così le persone possono avere un contatto quando l'albero genealogico viene distribuito.

en: ID Formats
it: Formato ID

en: Media Object
it: Oggetto multimediale

en: Default Gramps ID formats containing a letter prefix followed by a numerical string. "I%04d" creates IDs from I0000 to I9999. Large databases may need larger IDs. "I%06d" creates IDs from I000000 to I999999.
it: I formati predefiniti degli ID Gramps contengono una lettera come prefisso, seguita da una stringa numerica. "I%04d" create ID da I0000 a I9999. I database grossi potrebbero richiedere ID più grandi. "I%06d" crea ID da I000000 a I999999.

en: Colors used for boxes in the graphical views
it: Colori usati per i riquadri nelle viste grafiche

en: Dark colors
it: Colori scuri

en: Light colors
it: Colori chiari

en: Color scheme
it: Schema di colore

en: Restore to defaults
it: Ripristinare ai valori predefiniti

en: Restore colors for current theme to default.
it: Ripristina i colori per il tema corrente a valori predefiniti.

en: Colors for Male persons
it: Colori per persone uomini

en: Colors for Female persons
it: Colori per persone donne

en: Colors for people who are neither male nor female
it: Colori per persone di genere né maschile né femminile

en: Colors for Unknown persons
it: Colori per persone sconosciute

en: Colors for Family nodes
it: Colori per nodi famiglia

en: Other colors
it: Altri colori

en: Background for Alive
it: Sfondo se in vita

en: Background for Dead
it: Sfondo se deceduto/a

en: Border for Alive
it: Bordo se in vita

en: Border for Dead
it: Bordo se deceduto/a

en: Default background
it: Sfondo predefinito

en: Background for Married
it: Sfondo se sposato/a

en: Background for Unmarried
it: Sfondo se non sposato/a

en: Background for Civil union
it: Sfondo per unione civile

en: Background for Unknown
it: Sfondo per sconosciuto

en: Background for Divorced
it: Sfondo per divorziato/a

en: Default border
it: Bordo predefinito

en: Border for Divorced
it: Bordo per divorziato/a

en: Background for Home Person
it: Sfondo per la persona principale

en: Colors
it: Colori

en: Warnings and Error dialogs
it: Finestre di dialogo per avvisi ed errori

en: Suppress warning when adding parents to a child
it: Sopprimi avvisi quando si aggiungono genitori ad un figlio

en: Suppress warning when canceling with changed data
it: Sopprimi avvisi nel caso di cancellazione di dati modificati

en: Suppress warning about missing researcher when exporting to GEDCOM
it: Sopprimi avvisi sul ricercatore mancante quando si esporta in formato GEDCOM

en: Suppress tooltip warnings about data being saved immediately
it: Nasconde i suggerimenti a comparsa sui dati che vengono salvati immediatamente

en: Show plugin status dialog on plugin load error
it: Mostra finestra di stato dei plugin in caso di errore nel caricamento di un plugin

en: Warnings
it: Avvisi

en: Call
it: Pseudonimo

en: NotPatronymic
it: Non patronimico

en: Enter to save, Esc to cancel editing
it: Invio per salvare, Esc per annullare la modifica

en: This format exists already.
it: Formato già esistente.

en: Example
it: Esempio

en: _Add
it: _Aggiungi

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: Display Options
it: Opzioni di visualizzazione

en: Edit
it: Modifica

en: Automate Place format
it: Formato luogo automatico

en: Enables automatic place title generation using specified format.
it: Abilita la generazione automatica del titolo usando il formato specificato.

en: Custom name display options are unique to each family tree.
it: Le opzioni di visualizzazione dei nomi personalizzati sono uniche per ogni albero genealogico.

en: Consider single pa/matronymic as surname
it: Considera un singolo patronimico/matronimico come cognome

en: Date format *
it: Formato data *

en: Years
it: Anni

en: Years, Months
it: Anni, mesi

en: Years, Months, Days
it: Anni, mesi, giorni

en: Age display precision *
it: Precisione età visualizzata *

en: Round the year
it: Arrotonda l'anno

en: Display ages for events after death *
it: Mostra l'età per gli eventi dopo la morte *

en: Calendar on reports
it: Calendario nei resoconti

en: Calendar on input
it: Calendario per l'input

en: On the previous day
it: Nel giorno precedente

en: On the next day
it: Nel giorno successivo

en: Only on leap years
it: Solo in anni bisestili

en: For non leap years, anniversaries are displayed on either February 28, March 1 or not at all in Gregorian calendars
it: Per anni non bisestili, gli anniversari sono mostrati nei calendari gregoriani o il 28 febbraio, o l'1 marzo, o non lo sono affatto

en: Show leap day anniversaries
it: Mostra gli anniversari del giorno del bisestile

en: Active person's name and ID
it: Nome e ID persona attiva

en: Relationship to home person
it: Relazione con la persona principale

en: Status bar
it: Barra di stato

en: 
    Input Options
it: 
    Opzioni di inserimento

en: Surname guessing
it: Stima cognome

en: Default family relationship
it: Relazione familiare predefinita

en: Hide LDS tab in person and family editors
it: Nasconde la scheda LDS negli editor delle persone e delle famiglie

en: * Requires Restart
it: * Richiede un riavvio

en: Data
it: Dati

en: Conditional Text Replacements
it: Sostituzione condizionale del testo

en: Missing surname
it: Cognome mancante

en: Missing given name
it: Nome mancante

en: Missing record
it: Informazione mancante

en: Private surname
it: Cognome privato

en: Private given name
it: Nome privato

en: Private record
it: Informazione privata

en: Change is not immediate
it: Modifica non immediata

en: Changing the date format will not take effect until the next time Gramps is started.
it: La modifica del formato della data non avrà effetto fino al prossimo avvio di Gramps.

en: Calculation limits
it: Limiti di calcolo

en: Date 'about' year range: (date ± #)
it: Intervallo di anni per date "circa": (data ± #)

en: Date 'after' year range:  (date + #)
it: Intervallo di anni per date "dopo di":   (data + #)

en: Date 'before' year range: (date - #)
it: Intervallo di anni per date "prima di": (data - #)

en: Maximum age probably alive
it: Età massima probabilmente in vita

en: Maximum sibling age difference
it: Differenza di età massima tra fratelli

en: Minimum years between generations
it: Numero minimo di anni tra le generazioni

en: Average years between generations
it: Numero medio di anni tra le generazioni

en: Max generations for relationships
it: Numero massimo generazioni per le relazioni

en: Limits
it: Limiti

en: Environment Settings
it: Impostazioni ambiente

en: Display Tip of the Day
it: Mostra suggerimento del giorno

en: Show useful information about using Gramps on startup.
it: Mostra informazioni utili sull'uso di Gramps all'avvio.

en: Remember last Family Tree
it: Ricorda l'ultimo albero genealogico

en: Don't open dialog to choose family tree to load on startup, just load last used.
it: Non aprire la finestra per scegliere l'albero genealogico all'avvio, caricare semplicemente l'ultimo usato.

en: Remember last view displayed
it: Ricorda l'ultima vista mostrata

en: Remember last view displayed and open it next time.
it: Ricorda l'ultima vista mostrata e riaprila la prossima volta.

en: Enable spell checker
it: Abilita controllo ortografico

en: Enable the spelling checker for notes.
it: Abilita controllo ortografico per le note.

en: Gspell not loaded. Spell checking will not be available.
    To build it for Gramps see %(gramps_wiki_build_spell_url)s
it: GSpell non è caricato. Il controllo ortografico non sarà disponibile.
    Per compilarlo per Gramps consultare %(gramps_wiki_build_spell_url)s

en: Show text label beside Navigator buttons *
it: Mostra testo vicino ai pulsanti del navigatore *

en: Show or hide text beside Navigator buttons (People, Families, Events...).
    Requires Gramps restart to apply.
it: Mostra o nascondi il testo vicino ai pulsanti del navigatore (persone, famiglie, eventi...).
    Richiede un riavvio di Gramps.

en: Show Clipboard icon on toolbar
it: Mostra l'icona degli appunti nella barra degli strumenti

en: Show or hide the Clipboard icon on the toolbar.
it: Mostra o nascondi l'icona degli appunti nella barra degli strumenti.

en: Show Reports icon on toolbar
it: Mostra l'icona dei resoconti nella barra degli strumenti

en: Show or hide the Reports icon on the toolbar.
it: Mostra o nasconde l'icona dei resoconti nella barra degli strumenti.

en: Show Tools icon on toolbar
it: Mostra l'icona degli strumenti nella barra degli strumenti

en: Show or hide the Tools icon on the toolbar.
it: Mostra o nasconde l'icona degli strumenti nella barra degli strumenti.

en: Show Addons icon on toolbar
it: Mostra l'icona dei componenti aggiuntivi nella barra degli strumenti

en: Show or hide the Addons icon on the toolbar.
it: Mostra o nasconde l'icona dei componenti aggiuntivi nella barra degli strumenti.

en: Show Preferences icon on toolbar
it: Mostra l'icona delle preferenze nella barra degli strumenti

en: Show or hide the Preferences icon on the toolbar.
it: Mostra o nasconde l'icona delle preferenze nella barra degli strumenti.

en: Both text and icons
it: Sia testo che icone

en: Text only
it: Solo testo

en: Icons only
it: Solo icone

en: Display text, icons or both on the toolbar buttons.
it: Mostra testo, icone o entrambi nei pulsanti della barra degli strumenti.

en: Toolbar Style
it: Stile della barra degli strumenti

en: Show close button in gramplet bar tabs
it: Mostra il pulsante di chiusura nelle schede della barra delle gramplet

en: Show close button to simplify removing gramplets from bars.
it: Mostra il pulsante di chiusura per semplificare la rimozione di gramplet dalle barre.

en: Markup for invalid date format
it: Marcatore per formati di data non validi

en: Convenience markups are:
    <b>&lt;b&gt;Bold&lt;/b&gt;</b>
    <big>&lt;big&gt;Makes font relatively larger&lt;/big&gt;</big>
    <i>&lt;i&gt;Italic&lt;/i&gt;</i>
    <s>&lt;s&gt;Strikethrough&lt;/s&gt;</s>
    <sub>&lt;sub&gt;Subscript&lt;/sub&gt;</sub>
    <sup>&lt;sup&gt;Superscript&lt;/sup&gt;</sup>
    <small>&lt;small&gt;Makes font relatively smaller&lt;/small&gt;</small>
    <tt>&lt;tt&gt;Monospace font&lt;/tt&gt;</tt>
    <u>&lt;u&gt;Underline&lt;/u&gt;</u>
    
    For example: &lt;u&gt;&lt;b&gt;%s&lt;/b&gt;&lt;/u&gt;
    will display <u><b>Underlined bold date</b></u>.
it: Alcuni marcatori utili sono:
    <b>&lt;b&gt;Grassetto&lt;/b&gt;</b>
    <big>&lt;big&gt;Rende i caratteri relativamente più grandi&lt;/big&gt;</big>
    <i>&lt;i&gt;Corsivo&lt;/i&gt;</i>
    <s>&lt;s&gt;Barrato&lt;/s&gt;</s>
    <sub>&lt;sub&gt;Pedice&lt;/sub&gt;</sub>
    <sup>&lt;sup&gt;Apice&lt;/sup&gt;</sup>
    <small>&lt;small&gt;Rende i caratteri relativamente più piccoli&lt;/small&gt;</small>
    <tt>&lt;tt&gt;Carattere non proporzionale&lt;/tt&gt;</tt>
    <u>&lt;u&gt;Sottolineato&lt;/u&gt;</u>
    
    Per esempio: &lt;u&gt;&lt;b&gt;%s&lt;/b&gt;&lt;/u&gt;
    mostrerà una <u><b>data sottolineata in grassetto</b></u>.

en: Multiple surname box height
it: Altezza casella cognomi multipli

en: Enter height in pixels. When multiple surnames are entered, these names display in a box. This setting sets the size of this box.
it: Inserire l'altezza in pixel. Quando vengono inseriti diversi cognomi, questi sono mostrati in una casella. Questa impostazione regola la dimensione di tale casella.

en: Database Setting
it: Impostazioni del database

en: Database backend
it: Motore database

en: 
    Database Location
it: 
    Posizione del database

en: Port
it: Porta

en: Database path
it: Percorso del database

en: 
    Backup Management
it: 
    Gestione delle copie di sicurezza

en: Backup path
it: Percorso della copia di sicurezza

en: Backup on exit
it: Copia di sicurezza in uscita

en: Backup Your family tree on exit to Backup path specified above.
it: Crea una copia di sicurezza dell'albero genealogico all'uscita nel percorso per la copia specificato in precedenza.

en: Every 15 minutes
it: Ogni 15 minuti

en: Every 30 minutes
it: Ogni 30 minuti

en: Every hour
it: Ogni ora

en: Every 12 hours
it: Ogni 12 ore

en: Every day
it: Ogni giorno

en: Autobackup
it: Copia di sicurezza automatica

en: 
    Family Tree's Media path
it: 
    Percorso degli oggetti multimediali dell'albero genealogico

en: Base media path
it: Percorso base per oggetti multimediali

en: The base relative media path is specific to the active family tree. It is not a global setting. Each family tree is able to have a unique relative media path that is stored with the database.
it: Il percorso relativo di base degli oggetti multimediali è specifico all'albero genealogico attivo. Non è un'impostazione globale. Ogni albero genealogico può avere un percorso relativo degli oggetti multimediali, che viene memorizzato nel database.

en: Tag Records
it: Etichetta record

en: Add tag on import
it: Aggiungi etichetta in fase di importazione

en: Specified tag will be added to all records on import.
    Clear to set default value.
it: L'etichetta specificata sarà aggiunta a tutti i record durante l'importazione.
    Cancellarla per impostare il valore predefinito.

en: 
    Source GEDCOM import
it: 
    Importazione fonte GEDCOM

en: Add default source on GEDCOM import
it: Aggiungi fonte predefinita nell'importazione da GEDCOM

en: Import
it: Importa

en: Select media directory
it: Selezionare la directory degli oggetti multimediali

en: _Cancel
it: _Annulla

en: Select database directory
it: Selezionare la directory del database

en: Select backup directory
it: Selezionare la directory per la copia di sicurezza

en: If checked, use the standard genealogic symbols (death symbol is user selectable).
    If not checked, you can use the lower panel to customize the symbols yourself.
it: Se marcata, vengono usati i simboli genealogici standard (il simbolo di decesso può essere selezionato dagli utenti).
    Se non marcata, si può usare il pannello inferiore per personalizzare i simboli.

en: This can be useful if you want to add phonetic in a note to show how to pronounce a name or if you mix multiple languages like greek and russian.
it: Questo può essere utile per aggiungere la fonetica in una nota per mostrare come pronunciare un nome o se vengono abbinate lingue diverse come greco e russo.

en: Use symbols
it: Usa simboli

en: Select default death symbol
it: Seleziona il simbolo di morte predefinito

en: Genealogical Symbols
it: Simboli genealogici

en: Death:
it: Decesso:

en: Killed
it: Assassinio

en: Default genealogy symbols replacement
it: Sostituzione dei simboli genealogici predefiniti

en: You can set any text you want for this field.
    You can drag and drop a symbol from the symbol list above.
    It will be visible only if your font contains this glyph.
it: Si può impostare un testo a piacere in questo campo.
    È possibile trascinare un simbolo dall'elenco dei simboli in alto.
    Sarà visibile solo se l'insieme di caratteri in uso contiene questo glifo.

en: Choose your dialect
it: Scegliere il proprio dialetto

en: Changes are immediate.
    This is used when exporting views in CSV format.
it: Le modifiche sono immediate.
    Questo è usato quando si esportano delle viste in formato CSV.

en: Delimiter:
it: Delimitatore:

en: Undo history warning
it: Avviso annullamento cronologia

en: Proceeding with import will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the import or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert the import, please stop here and backup your database.
it: La procedura di importazione cancella la cronologia degli annullamenti delle operazioni per questa sessione; non sarà possibile annullare le modifiche apportate dall'importazione e tutti i cambiamenti effettuati prima del suo utilizzo.
    
    Se si vuole essere in grado di annullare l'importazione, è bene interrompere adesso l'operazione ed effettuare una copia del database.

en: _Proceed with import
it: _Procedere con l'importazione

en: _Stop
it: _Interrompere

en: Are you sure you want to upgrade this Family Tree?
it: Si vuole davvero aggiornare questo albero genealogico?

en: I have made a backup,
    please upgrade my Family Tree
it: Ho creato una copia di sicurezza,
    aggiorna questo albero genealogico

en: Cancel
it: Annulla

en: All files
it: Tutti i file

en: Automatically detected
it: Rilevato automaticamente

en: Select file _type:
it: Selezione _tipo di file:

en: Login
it: Accesso

en: Username:
it: Nome utente:

en: Import Family Tree
it: Importa albero genealogico

en: All supported files
it: Tutti i file supportati

en: File type "%s" is unknown to Gramps.
    
    Valid types are: Gramps database, Gramps XML, Gramps package, GEDCOM, and others.
it: Gramps non riconosce il tipo di file «%s».
    
    Tipi validi sono: database Gramps, Gramps XML, pacchetto Gramps, GEDCOM e altri.

en: Cannot open file
it: Impossibile aprire il file

en: The selected file is a directory, not a file.
it: Il file selezionato è una directory, non un file.

en: You do not have read access to the selected file.
it: Permessi insufficienti per leggere il file selezionato.

en: Cannot create file
it: Impossibile creare il file

en: Could not import file: %s
it: Impossibile importare il file: %s

en: This file incorrectly identifies its character set, so it cannot be accurately imported. Please fix the encoding, and import again
it: Il file ha identificato in modo errato la propria codifica e pertanto non può essere importato in modo preciso. Correggere la codifica e importare nuovamente

en: %s_-_Manage_Family_Trees
it: %s_-_Gestione_alberi_genealogici

en: Family_Trees_manager_window
it: Finestra_gestione_alberi_genealogici

en: _Archive
it: _Archivia

en: _Extract
it: _Estrai

en: Database Information
it: Informazioni sul database

en: Setting
it: Impostazioni

en: Family Trees
it: Alberi genealogici

en: Family Tree name
it: Nome albero genealogico

en: Database Type
it: Tipo di database

en: Break the lock on the '%s' database?
it: Rimuovere il blocco sul database «%s»?

en: Gramps believes that someone else is actively editing this database. You cannot edit this database while it is locked. If no one is editing the database you may safely break the lock. However, if someone else is editing the database and you break the lock, you may corrupt the database.
it: Gramps ritiene che qualcun'altro stia attivamente modificando il database, e altri utenti non possono modificare il database mentre è bloccato. Se nessun altro sta modificando il database è possibile forzare il blocco. Tuttavia, se effettivamente qualcun'altro sta modificando il database e il blocco viene forzato, il database potrebbe essere danneggiato.

en: Break lock
it: Rimuovi blocco

en: Rename failed
it: Rinominazione non riuscita

en: An attempt to rename a version failed with the following message:
    
    %s
it: Un tentativo di rinominare una versione non è riuscito ed ha restituito il seguente messaggio:
    
    %s

en: Could not rename the Family Tree.
it: Impossibile rinominare l'albero genealogico.

en: Family Tree already exists, choose a unique name.
it: Albero genealogico già esistente, scegliere un nome univoco.

en: Extracting archive...
it: Estrazione archivio...

en: Importing archive...
it: Importazione archivio...

en: Remove the '%s' Family Tree?
it: Rimuovere l'albero genealogico «%s»?

en: Removing this Family Tree will permanently destroy the data.
it: La rimozione di questo albero genealogico comporta la cancellazione definitiva dei relativi dati.

en: Remove Family Tree
it: Rimuovi albero genealogico

en: Remove the '%(revision)s' version of '%(database)s'
it: Rimovere la versione «%(revision)s» di «%(database)s»

en: Removing this version will prevent you from extracting it in the future.
it: La rimozione di questa versione ne impedirà l'estrazione in un momento successivo.

en: Remove version
it: Rimuovi versione

en: Deletion failed
it: Eliminazione non riuscita

en: An attempt to delete a version failed with the following message:
    
    %s
it: Il tentativo di eliminare una versione non è riuscito ed ha restituito il seguente messaggio:
    
    %s

en: Convert the '%s' database?
it: Convertire il database «%s»?

en: Do you wish to convert this family tree into a %(database_type)s database?
it: Convertire l'albero genealogico in un database %(database_type)s?

en: Convert
it: Converti

en: Opening the '%s' database
it: Apertura del database «%s»

en: An attempt to convert the database failed. Perhaps it needs updating.
it: Il tentativo di conversione del database non è riuscito. Forse richiede un aggiornamento.

en: Converting the '%s' database
it: Conversione del database «%s»

en: An attempt to export the database failed.
it: Il tentativo di esportazione del database non è riuscito.

en: Converting data...
it: Conversione dei dati...

en: (Converted #%d)
it: (Totale convertiti %d)

en: An attempt to import into the database failed.
it: Il tentativo di importazione del database non è riuscito.

en: Repair Family Tree?
it: Correggi albero genealogico?

en: If you click %(bold_start)sProceed%(bold_end)s, Gramps will attempt to recover your Family Tree from the last good backup. There are several ways this can cause unwanted effects, so %(bold_start)sbackup%(bold_end)s the Family Tree first.
    The Family Tree you have selected is stored in %(dirname)s.
    
    Before doing a repair, verify that the Family Tree can really no longer be opened, as the database back-end can recover from some errors automatically.
    
    %(bold_start)sDetails:%(bold_end)s Repairing a Family Tree actually uses the last backup of the Family Tree, which Gramps stored on last use. If you have worked for several hours/days without closing Gramps, then all this information will be lost! If the repair fails, then the original Family Tree will be lost forever, hence a backup is needed. If the repair fails, or too much information is lost, you can fix the original Family Tree manually. For details, see the webpage
    %(gramps_wiki_recover_url)s
    Before doing a repair, try to open the Family Tree in the normal manner. Several errors that trigger the repair button can be fixed automatically. If this is the case, you can disable the repair button by removing the file %(recover_file)s in the Family Tree directory.
it: Se si fa clic su %(bold_start)sProcedere%(bold_end)s, Gramps cercherà di recuperare l'albero geneologico dall'ultima copia di sicurezza valida. Ci sono vari modi in cui ciò può portare a effetti indesiderati, quindi prima di tutto %(bold_start)seffettuare una copia di sicurezza%(bold_end)s dell'albero geneologico.
    L'albero genealogico selezionato è memorizzato in %(dirname)s.
    
    Prima di effettuare un ripristino, verificare che l'albero genealogico non può essere davvero aperto, perché il motore del database può ripristinare alcuni errori automaticamente.
    
    %(bold_start)sDettagli:%(bold_end)s La correzione di un albergo genealogico usa in effetti l'ultima copia di sicurezza valida dell'albero genealogico, che Gramps ha memorizzato in occasione dell'ultimo utilizzo. Se si lavora per varie ore/giorni senza chiudere Gramps, tutte queste informazioni saranno perso! Se la correzione non riesce, l'albero genealogico originale sarà perduto per sempre, per cui una copia di sicurezza è necessaria. Se la correzione non riesce, o troppe informazioni vengono perse, è possibile correggere manualmente l'albero genealogico originale. Per maggiori informazioni consultare la pagina web
    %(gramps_wiki_recover_url)s
    Prima di effettuare una correzione, provare ad aprire l'albero genealogico nel solito modo. Vari errori che attivano il pulsante di correzione possono essere sistemati automaticamente. Se è questo il caso, è possibile disabilitare il pulsante di correzione rimuovendo il file %(recover_file)s nella directory dell'albero genealogico.

en: Proceed, I have taken a backup
it: Procedere, è stato effettuata la copia di sicurezza

en: Stop
it: Interrompere

en: Rebuilding database from backup files
it: Ricostruzione database dalla copia di sicurezza

en: Error restoring backup data
it: Errore nel ripristino della copia di sicurezza

en: Could not create Family Tree
it: Impossibile creare l'albero genealogico

en: Retrieve failed
it: Recupero non riuscito

en: An attempt to retrieve the data failed with the following message:
    
    %s
it: Il tentativo di recupero dei dati non è riuscito ed ha restituito il seguente messaggio:
    
    %s

en: Archiving failed
it: Archiviazione non riuscita

en: An attempt to create the archive failed with the following message:
    
    %s
it: Il tentativo di creazione dell'archivio non è riuscito ed ha restituito il seguente messaggio:
    
    %s

en: Creating data to be archived...
it: Creazione dati da archiviare...

en: Saving archive...
it: Salvataggio archivio...

en: An attempt to archive the data failed with the following message:
    
    %s
it: Il tentativo di archiviazione dei dati non è riuscito ed ha restituito il seguente messaggio:
    
    %s

en: Attempt to force closing the dialog
it: Tentativo di chiusura forzata della finestra di dialogo

en: Please do not force closing this important dialog.
    Instead select one of the available options
it: Non chiudere forzatamente questa importante finestra di dialogo.
    Al contrario, selezionare una delle opzioni disponibili

en: Cannot load database
it: Impossibile caricare il database

en: Open the Clipboard dialog
it: Apre gli appunti

en: Clip_board
it: _Appunti

en: Open the reports dialog
it: Apre la finestra di dialogo dei resoconti

en: Reports
it: Resoconti

en: Open the tools dialog
it: Apre la finestra di dialogo degli strumenti

en: Tools
it: Strumenti

en: Open Addon Manager
it: Apri il gestore dei componenti aggiuntivi

en: Addons
it: Componenti aggiuntivi

en: Open Preferences
it: Apri le preferenze

en: No active person
it: Nessuna persona attiva

en: No active family
it: Nessuna famiglia attiva

en: No active event
it: Nessun evento attivo

en: No active place
it: Nessun luogo attivo

en: No active source
it: Nessuna fonte attiva

en: No active citation
it: Nessuna citazione attiva

en: No active repository
it: Nessun deposito attivo

en: No active media
it: Nessun oggetto multimediale attivo

en: No active note
it: Nessuna nota attiva

en: No active object
it: Nessun oggetto attivo

en: Danger: This is unstable code!
it: Attenzione: questo non è ancora codice stabile!

en: This Gramps ('%s') is a development release.
it: Questa è versione di sviluppo di Gramps («%s»).

en: This version is not meant for normal usage. Use at your own risk.
    
    This version may:
    1) Work differently than you expect.
    2) Fail to run at all.
    3) Crash often.
    4) Corrupt your data.
    5) Save data in a format that is incompatible with the official release.
    
    %(bold_start)sBACKUP%(bold_end)s your existing databases before opening them with this version, and make sure to export your data to XML every now and then.
it: Questa versione non è pensata per l'uso normale; va usata a proprio rischio.
    
    Questa versione potrebbe:
    1) funzionare in modo differente da come ci si aspetta.
    2) non avviarsi completamente.
    3) bloccarsi spesso.
    4) rovinare i dati.
    5) salvare i dati in un formato non compatibile con la versione ufficiale.
    
    Effettuare una %(bold_start)sCOPIA DI SICUREZZA%(bold_end)s dei database esistenti prima di aprirli con questa versione, e assicurarsi di esportare i dati in XML ogni tanto.

en: Select a media object
it: Selezionare un oggetto multimediale

en: Select media object
it: Selezionare un oggetto multimediale

en: Import failed
it: Importazione non riuscita

en: The filename supplied could not be found.
it: Il nome di file fornito non è stato trovato.

en: Cannot import %s
it: Impossibile importare %s

en: Directory specified in preferences: Base path for relative media paths: %s does not exist. Change preferences or do not use relative path when importing
it: La directory specificata nelle preferenze: Percorso base per i percorsi relativi dei file multimediali: %s non esiste. Modificare le preferenze o non usare percorsi relativi in fase di importazione

en: Cannot display %s
it: Impossibile visualizzare %s

en: Gramps is not able to display the image file. This may be caused by a corrupt file.
it: Gramps non è in grado di visualizzare il file dell'immagine. Il file potrebbe essere corrotto.

en: Create and add a new address
it: Crea e aggiunge un nuovo indirizzo

en: Remove the existing address
it: Rimuove l'indirizzo

en: Edit the selected address
it: Modifica l'indirizzo selezionato

en: Move the selected address upwards
it: Sposta in alto l'indirizzo selezionato

en: Move the selected address downwards
it: Sposta in basso l'indirizzo selezionato

en: Postal
it: Postale

en: _Addresses
it: I_ndirizzi

en: Create and add a new attribute
it: Crea e aggiunge un nuovo attributo

en: Remove the existing attribute
it: Rimuove l'attributo

en: Edit the selected attribute
it: Modifica l'attributo selezionato

en: Move the selected attribute upwards
it: Sposta in alto l'attributo selezionato

en: Move the selected attribute downwards
it: Sposta in basso l'attributo selezionato

en: _Attributes
it: _Attributi

en: _References
it: _Riferimenti

en: Edit reference
it: Modifica riferimento

en: Add
it: Aggiungi

en: Remove
it: Rimuovi

en: Share
it: Condividi

en: Jump To
it: Vai a

en: Move Up
it: Sposta in alto

en: Move Down
it: Sposta in basso

en: Move Left
it: Sposta a sinistra

en: Move right
it: Sposta a destra

en: Create and add a new citation and new source
it: Crea e aggiunge una citazione e una nuova fonte

en: Remove the existing citation
it: Rimuove la citazione esistente

en: Edit the selected citation
it: Modifica la citazione selezionata

en: Add an existing citation or source
it: Aggiunge una citazione o fonte esistente

en: Move the selected citation upwards
it: Sposta in alto la citazione selezionata

en: Move the selected citation downwards
it: Sposta in basso la citazione selezionata

en: Publisher
it: Editore

en: Sorted date
it: Data ordinata

en: Sorted confidence
it: Confidenza ordinata

en: _Source Citations
it: Citazioni fon_ti

en: Cannot share this reference
it: Impossibile condividere questo riferimento

en: This citation cannot be created at this time. Either the associated Source object is already being edited, or another citation associated with the same source is being edited.
    
    To edit this citation, you need to close the object.
it: Questa citazione non può essere modificata adesso. Qualcuno sta modificando la fonte associata o un'altra citazione associata alla stessa fonte.
    
    Per modificare questa citazione è necessario chiudere l'oggetto.

en: Add a new family event
it: Aggiunge un nuovo evento familiare

en: Remove the selected family event
it: Rimuove l'evento familiare selezionato

en: Edit the selected family event or edit person
it: Modifica l'evento familiare selezionato o la persona

en: Share an existing event
it: Condivide un evento esistente

en: Move the selected event upwards
it: Sposta in alto l'evento selezionato

en: Move the selected event downwards
it: Sposta in basso l'evento selezionato

en: Role
it: Ruolo

en: _Events
it: _Eventi

en: This event reference cannot be edited at this time. Either the associated event is already being edited or another event reference that is associated with the same event is being edited.
    
    To edit this event reference, you need to close the event.
it: Questo riferimento ad evento non può essere modificato adesso. Qualcuno sta modificando l'evento associato o un altro riferimento ad evento, associato con lo stesso evento.
    
    Per modificare questo riferimento ad un evento è necessario chiudere l'evento.

en: Cannot edit this reference
it: Impossibile modificare il riferimento

en: Cannot change Person
it: Impossibile modificare la persona

en: You cannot change Person events in the Family Editor
it: Non è possibile modificare eventi personali nell'editor delle famiglie

en: _Gallery
it: _Galleria

[ctx: verb:look at this]
note: Translators: _View means "to look at this"
en: _View
it: _Visualizza

en: Open Containing _Folder
it: Apre la _cartella contenitore

en: _Make Active Media
it: Imposta come _media attivo

en: Non existing media found in the Gallery
it: Trovato un oggetto multimediale non esistente nella galleria

en: This media reference cannot be edited at this time. Either the associated media object is already being edited or another media reference that is associated with the same media object is being edited.
    
    To edit this media reference, you need to close the media object.
it: Questo riferimento ad un oggetto multimediale non può essere modificato adesso. Qualcuno sta modificando l'oggetto multimediale associato o un altro riferimento ad oggetto multimediale, associato con lo stesso oggetto multimediale che si viole modificare.
    
    Per modificare questo riferimento ad un oggetto multimediale è necessario chiudere l'oggetto multimediale.

en: Drag Media Object
it: Trascinare oggetto multimediale

en: Create and add a new LDS ordinance
it: Crea e aggiunge una nuova ordinanza LDS

en: Remove the existing LDS ordinance
it: Rimuove l'ordinanza LDS

en: Edit the selected LDS ordinance
it: Modifica l'ordinanza LDS selezionata

en: Move the selected LDS ordinance upwards
it: Sposta in alto l'ordinanza LDS selezionata

en: Move the selected LDS ordinance downwards
it: Sposta in basso l'ordinanza LDS selezionata

en: Alternate _Locations
it: _Posizioni alternative

en: Create and add a new name
it: Crea e aggiunge un nuovo nome

en: Remove the existing name
it: Rimuove il nome

en: Edit the selected name
it: Modifica il nome selezionato

en: Move the selected name upwards
it: Sposta in alto il nome selezionato

en: Move the selected name downwards
it: Sposta in basso il nome selezionato

en: Group As
it: Raggruppa come

en: Notes Preview
it: Anteprima note

en: _Names
it: _Nomi

en: Set as Preferred name
it: Imposta come nome preferito

en: Yes
it: Sì

en: Preferred name
it: Nome preferito

en: Alternative names
it: Nomi alternativi

en: Create and add a new note
it: Crea e aggiunge una nuova nota

en: Remove the existing note
it: Rimuove la nota

en: Edit the selected note
it: Modifica la nota selezionata

en: Add an existing note
it: Aggiunge una nota esistente

en: Move the selected note upwards
it: Sposta in alto la nota selezionata

en: Move the selected note downwards
it: Sposta in basso la nota selezionata

en: Preview
it: Anteprima

en: _Notes
it: _Note

en: Personal
it: Personale

en: <Unknown>
it: <Sconosciuto>

en: Add a new personal event
it: Aggiunge un nuovo evento personale

en: Remove the selected personal event
it: Rimuove l'evento personale selezionato

en: Edit the selected personal event or edit family
it: Modifica l'evento personale selezionato o la famiglia

en: Move the selected event upwards or change family order
it: Sposta in alto l'evento selezionato o modifica l'ordine familiare

en: Move the selected event downwards or change family order
it: Sposta in basso l'evento selezionato o modifica l'ordine familiare

en: Cannot change Family
it: Impossibile modificare la famiglia

en: You cannot change Family events in the Person Editor
it: Non è possibile cambiare gli eventi familiari nell'editor delle persone

en: Create and add a new association
it: Crea e aggiunge una nuova associazione

en: Remove the existing association
it: Rimuove l'associazione esistente

en: Edit the selected association
it: Modifica l'associazione selezionata

en: Move the selected association upwards
it: Sposta in alto l'associazione selezionata

en: Move the selected association downwards
it: Sposta in basso l'associazione selezionata

en: _Associations
it: _Associazioni

en: Godfather
it: Padrino

en: Create and add a new place name
it: Crea e aggiunge un nuovo nome di luogo

en: Remove the existing place name
it: Rimuove il nome esistente del luogo

en: Edit the selected place name
it: Modifica il nome del luogo selezionato

en: Move the selected place name upwards
it: Sposta in alto il nome del luogo selezionato

en: Move the selected place name downwards
it: Sposta in basso il nome del luogo selezionato

en: Alternative Names
it: Nomi alternativi

en: Enclosed By
it: Delimitato da

en: Place cycle detected
it: Rilevato un ciclo di luoghi

en: The place you are adding is already enclosed by this place
it: Il luogo che si sta aggiungendo è già delimitato da questo luogo

en: Create and add a new repository
it: Crea e aggiunge un nuovo deposito

en: Remove the existing repository
it: Rimuove il deposito

en: Edit the selected repository
it: Modifica il deposito selezionato

en: Add an existing repository
it: Aggiunge un deposito esistente

en: Move the selected repository upwards
it: Sposta in alto il deposito selezionato

en: Move the selected repository downwards
it: Sposta in basso il deposito selezionato

en: _Repositories
it: _Depositi

en: This repository reference cannot be edited at this time. Either the associated repository is already being edited or another repository reference that is associated with the same repository is being edited.
    
    To edit this repository reference, you need to close the repository.
it: Questo riferimento a deposito non può essere modificato adesso. Qualcuno sta modificando il deposito associato o un altro riferimento a deposito, associato con lo stesso deposito.
    
    Per modificare questo riferimento ad un deposito è necessario chiudere il deposito.

en: Create and add a new surname
it: Crea e aggiunge un nuovo cognome

en: Remove the selected surname
it: Rimuove il cognome selezionato

en: Edit the selected surname
it: Modifica il cognome selezionato

en: Move the selected surname upwards
it: Sposta in alto il cognome selezionato

en: Move the selected surname downwards
it: Sposta in basso il cognome selezionato

en: Origin
it: Origine

en: Multiple Surnames
it: Cognomi multipli

en: Family Surnames
it: Cognomi familiari

en: Create and add a new web address
it: Crea e aggiunge un nuovo indirizzo web

en: Remove the existing web address
it: Rimuove l'indirizzo web

en: Edit the selected web address
it: Modifica l'indirizzo web selezionato

en: Move the selected web address upwards
it: Sposta in alto l'indirizzo web selezionato

en: Move the selected web address downwards
it: Sposta in basso l'indirizzo web selezionato

en: Jump to the selected web address
it: Vai all'indirizzo web selezionato

en: _Jump to
it: _Vai a

[ctx: manual]
en: Address_Editor_dialog
it: Finestra_editor_indirizzi

en: Address Editor
it: Editor indirizzi

[ctx: manual]
en: Attribute_Editor_dialog
it: Finestra_editor_attributi

en: Attribute Editor
it: Editor attributi

en: New Attribute
it: Nuovo attributo

en: Cannot save attribute
it: Impossibile salvare l'attributo

en: The attribute type cannot be empty
it: Il tipo dell'attributo non può essere vuoto

en: Child Reference Editor
it: Editor riferimento figlio

[ctx: manual]
en: New_Citation_dialog
it: Finestra_nuove_citazioni

en: New Citation
it: Nuova citazione

en: Edit Citation
it: Modifica citazione

en: No source selected
it: Nessuna fonte selezionata

en: A source is anything (personal testimony, video recording, photograph, newspaper column, gravestone...) from which information can be derived. To create a citation, first select the required source, and then record the location of the information referenced within the source in the 'Volume/Page' field.
it: Una fonte è qualsiasi cosa (testimonianza personale, registrazione video, fotografia, rubrica di giornale, lapide,...) da cui possono essere estratte delle informazioni. Per creare una citazione, selezionare per prima cosa la fonte selezionata, e quindi registrare la posizione delle informazioni a cui fa riferimento la fonte nel campo «Volume/pagina».

en: Cannot save citation. ID already exists.
it: Impossibile salvare la citazione. ID già esistente.

en: You have attempted to use the existing Gramps ID with value %(id)s. This value is already used by '%(prim_object)s'. Please enter a different ID or leave blank to get the next available ID value.
it: Si è tentato di usare l'ID Gramps già esistente con valore %(id)s. Questo valore è già usato da '%(prim_object)s'. Inserire un ID differente o lasciare il campo vuoto per ottenere il successivo ID disponibile.

en: Add Citation (%s)
it: Aggiungi citazione (%s)

en: Edit Citation (%s)
it: Modifica citazione (%s)

en: Regular
it: Normale

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: About
it: Circa

en: Range
it: Intervallo

en: From
it: Da

en: To
it: A

en: Span
it: Periodo

en: Estimated
it: Stimata

en: Calculated
it: Calcolata

en: Date selection
it: Selezione data

en: Correct the date or switch from `{cur_mode}' to `{text_mode}'
it: Correggere la data o passare da «{cur_mode}» a «{text_mode}»

[ctx: manual]
en: New_Event_dialog
it: Finestra_nuovi_eventi

en: Event: %s
it: Evento: %s

en: New Event
it: Nuovo evento

en: Edit Event
it: Modifica evento

en: Cannot save event
it: Impossibile salvare l'evento

en: No data exists for this event. Please enter data or cancel the edit.
it: Non è presente alcuna informazione per questo evento. Inserire i dati o annullare la modifica.

en: Cannot save event. ID already exists.
it: Impossibile salvare l'evento. ID già esistente.

en: The event type cannot be empty
it: Il tipo dell'evento non può essere vuoto

en: Add Event (%s)
it: Aggiunge evento (%s)

en: Edit Event (%s)
it: Modifica evento (%s)

[ctx: manual]
en: Event_Reference_Editor_dialog
it: Finestra_editor_eventi

en: Event Reference Editor
it: Editor riferimento evento

en: _General
it: _Generale

en: Modify Event
it: Modifica evento

en: Add Event
it: Aggiunge evento

[ctx: manual]
en: Family_Editor_dialog
it: Finestra_editor_relazioni

en: Create a new person and add the child to the family
it: Crea una nuova persona come figlio per la famiglia

en: Remove the child from the family
it: Rimuove il figlio dalla famiglia

en: Edit the child reference
it: Modifica il riferimento al figlio

en: Add an existing person as a child of the family
it: Aggiunge una persona esistente come figlio per la famiglia corrente

en: Move the child up in the children list
it: Sposta il figlio più in alto nella lista

en: Move the child down in the children list
it: Sposta il figlio più in basso nella lista

en: Paternal
it: Paterna

en: Maternal
it: Materna

en: Birth Date
it: Data di nascita

en: Death Date
it: Data del decesso

en: Birth Place
it: Luogo di nascita

en: Death Place
it: Luogo del decesso

en: Chil_dren
it: F_igli

en: Edit child
it: Modifica figlio

en: Add an existing child
it: Aggiunge una persona esistente come figlio

en: Edit relationship
it: Modifica relazione

en: Select Child
it: Seleziona figlio

en: Adding parents to a person
it: Aggiunge genitori ad una persona

en: It is possible to accidentally create multiple families with the same parents. To help avoid this problem, only the buttons to select parents are available when you create a new family. The remaining fields will become available after you attempt to select a parent.
it: È possibile creare per errore diverse famiglie con gli stessi genitori. Per aiutare ad evitare tale problema, durante la creazione di una nuova famiglia sono attivi solo i pulsanti per la selezione dei genitori. Gli altri campi diventano disponibili solo dopo la scelta dei genitori.

en: Family has changed
it: Famiglia modificata

en: The %(object)s you are editing has changed outside this editor. This can be due to a change in one of the main views, for example a source used here is deleted in the source view.
    To make sure the information shown is still correct, the data shown has been updated. Some edits you have made may have been lost.
it: L'oggetto %(object)s, attualmente in corso di modifica, è stato cambiato all'esterno di questo editor. Questo può essere dovuto ad un cambiamento in una delle viste principali, ad esempio una fonte usata qui è stata rimossa nella vista fonti.
    Per far sì che l'informazione mostrata sia ancora corretta, i dati mostrati sono stati aggiornati. Alcune delle modifiche effettuate potrebbero essere perse.

en: family
it: famiglia

en: New Family
it: Nuova famiglia

en: Edit Family
it: Modifica famiglia

en: Select a person as the mother
it: Seleziona una persona come madre

en: Add a new person as the mother
it: Aggiunge una nuova persona come madre

en: Remove the person as the mother
it: Rimuove la persona dal ruolo di madre

en: Select a person as the father
it: Seleziona una persona come padre

en: Add a new person as the father
it: Aggiunge una nuova persona come padre

en: Remove the person as the father
it: Rimuove la persona dal ruolo di padre

en: Select Mother
it: Seleziona madre

en: Select Father
it: Seleziona padre

en: Duplicate Family
it: Famiglia duplicata

en: A family with these parents already exists in the database. If you save, you will create a duplicate family. It is recommended that you cancel the editing of this window, and select the existing family
it: Nel database è già presente una famiglia con questi genitori. Se questa viene salvata, sarà creata una famiglia duplicata. Si raccomanda di annullare le modifiche effettuate in questa finestra e selezionare la famiglia preesistente

en: Edit %s
it: Modifica %s

en: A father cannot be his own child
it: Un padre non può essere figlio di se stesso

en: %s is listed as both the father and child of the family.
it: %s è elencato contemporaneamente come padre e figlio della famiglia.

en: A mother cannot be her own child
it: Una madre non può essere figlia di se stessa

en: %s is listed as both the mother and child of the family.
it: %s è elencata contemporaneamente come madre e figlia della famiglia.

en: Cannot save family
it: Impossibile salvare la famiglia

en: No data exists for this family. Please enter data or cancel the edit.
it: Non è presente alcuna informazione per questa famiglia. Inserire i dati o annullare la modifica.

en: Cannot save family. ID already exists.
it: Impossibile salvare la famiglia. ID già esistente.

en: You have attempted to use the existing Gramps ID with value %(id)s. This value is already used. Please enter a different ID or leave blank to get the next available ID value.
it: Si è tentato di usare l'ID Gramps già esistente con valore %(id)s. Questo valore è già in uso. Inserire un ID differente o lasciare il campo vuoto per ottenere il successivo ID disponibile.

en: Add Family
it: Aggiunge famiglia

[ctx: manual]
en: LDS_Ordinance_Editor
it: Editor_ordinanza_LDS

en: LDS Ordinance Editor
it: Editor ordinanza LDS

en: %(father)s and %(mother)s [%(gramps_id)s]
it: %(father)s e %(mother)s [%(gramps_id)s]

[ctx: manual]
en: Link_Editor
it: Editor_collegamento

en: Link Editor
it: Editor collegamento

en: Internet Address
it: Indirizzo Internet

en: Location Editor
it: Editor posizione

[ctx: manual]
en: New_Media_dialog
it: Finestra_nuovi_media

en: Media: %s
it: Oggetto multimediale: %s

en: New Media
it: Nuovo oggetto multimediale

en: Edit Media Object
it: Modifica oggetto multimediale

en: Cannot save media object
it: Impossibile salvare l'oggetto multimediale

en: No data exists for this media object. Please enter data or cancel the edit.
it: Non è presente alcuna informazione per questo oggetto multimediale. Inserire i dati o annullare la modifica.

en: Cannot save media object. ID already exists.
it: Impossibile salvare l'oggetto multimediale. ID già esistente.

en: There is no media matching the current path value!
it: Non ci sono oggetti multimediali corrispondenti valore attuale del percorso.

en: You have attempted to use the path with value '%(path)s'. This path does not exist! Please enter a different path
it: Si è tentato di usare il percorso con valore «%(path)s». Questo percorso non esiste. Inserire un percorso diverso

en: Add Media Object (%s)
it: Aggiunge oggetto multimediale (%s)

en: Edit Media Object (%s)
it: Modifica oggetto multimediale (%s)

[ctx: manual]
en: Media_Reference_Editor_dialog
it: Edito_riferimento_oggetto_multimediale

en: Media Reference Editor
it: Editor riferimento oggetto multimediale

en: Name Editor
it: Editor nomi

[ctx: manual]
en: Name_Editor
it: Editor_nomi

en: Call name must be the given name that is normally used.
it: Lo pseudonimo deve essere il nome che viene normalmente usato.

en: New Name
it: Nuovo nome

en: Break global name grouping?
it: Disattivare raggruppamento globale dei nomi?

en: All people with the name of %(surname)s will no longer be grouped with the name of %(group_name)s.
it: Tutte le persone aventi cognome %(surname)s non saranno più raggruppate come %(group_name)s.

en: Continue
it: Continua

en: Return to Name Editor
it: Ritorna all'editor dei nomi

en: Group all people with the same name?
it: Raggruppare tutte le persone con lo stesso nome?

en: You have the choice of grouping all people with the name of %(surname)s with the name of %(group_name)s, or just mapping this particular name.
it: Si può scegliere se raggruppare tutte le persone avanti cognome %(surname)s come %(group_name)s, o solamente questa persona in particolare.

en: Group all
it: Raggruppare tutti

en: Group this name only
it: Raggruppare solo questo nome

en: Note: %(id)s - %(context)s
it: Nota: %(id)s - %(context)s

en: Note: %s
it: Nota: %s

en: New Note - %(context)s
it: Nuova nota - %(context)s

en: New Note
it: Nuova nota

en: _Note
it: _Nota

en: Edit Note
it: Modifica nota

en: Cannot save note
it: Impossibile salvare la nota

en: No data exists for this note. Please enter data or cancel the edit.
it: Non è presente alcuna informazione per questa nota. Inserire i dati o annullare la modifica.

en: Cannot save note. ID already exists.
it: Impossibile salvare la nota. ID già esistente.

en: Add Note
it: Aggiunge nota

en: Person: %(name)s
it: Persona: %(name)s

en: New Person: %(name)s
it: Nuova persona: %(name)s

en: New Person
it: Nuova persona

[ctx: manual]
en: Editing_information_about_people
it: Modifica_informazioni_persone

en: Edit Person
it: Modifica persona

en: Edit Object Properties
it: Modifica proprietà oggetto

en: Make Active Person
it: Imposta come persona attiva

en: Make Home Person
it: Imposta come persona principale

en: Problem changing the gender
it: Problema modifica genere

en: Changing the gender caused problems with marriage information.
    Please check the person's marriages.
it: La modifica del genere ha causato dei problemi con le informazioni sul matrimonio.
    Controllare i matrimoni della persona.

en: Cannot save person
it: Impossibile salvare la persona

en: No data exists for this person. Please enter data or cancel the edit.
it: Non è presente alcuna informazione per questa persona. Inserire delle informazioni o annullare la modifica.

en: Cannot save person. ID already exists.
it: Impossibile salvare la persona. ID già esistente.

en: Add Person (%s)
it: Aggiunge persona (%s)

en: Edit Person (%s)
it: Modifica persona (%s)

en: Unknown gender specified
it: Specificato genere sconosciuto

en: The gender of the person is currently unknown. Usually, this is a mistake. Please specify the gender.
it: Il genere della persona non è stato specificato; normalmente accade per errore. Indicare il genere.

en: _Male
it: _Maschio

en: _Female
it: _Femmina

en: _Other
it: Altr_o

en: _Unknown
it: _Sconosciuto

[ctx: manual]
en: Person_Reference_Editor
it: Editor_riferimento_persona

en: Person Reference Editor
it: Editor riferimento persona

en: Person Reference
it: Riferimento persona

en: No person selected
it: Nessuna persona selezionata

en: You must either select a person or Cancel the edit
it: Bisogna selezionare una persona o annullare la modifica

[ctx: manual]
en: Place_Editor_dialog
it: Modifica_luoghi

en: Place: %s
it: Luogo: %s

en: New Place
it: Nuovo luogo

en: Invalid latitude
    (syntax: 18°9'48.21"S, -18.2412 or -18:9:48.21)
it: Latitudine non valida
    (syntax: 18°9'48.21"S, -18.2412 o -18:9:48.21)

en: Invalid longitude
    (syntax: 18°9'48.21"E, -18.2412 or -18:9:48.21)
it: Longitudine non valida
    (sintassi: 18°9'48.21"E, -18.2412 o -18:9:48.21)

en: Edit Place
it: Modifica luogo

en: Cannot save place. Name not entered.
it: Impossibile salvare il luogo. Nome non inserito.

en: You must enter a name before saving.
it: Bisogna inserire un luogo prima di salvare.

en: Cannot save place. ID already exists.
it: Impossibile salvare il luogo. ID già esistente.

en: Add Place (%s)
it: Aggiunge luogo (%s)

en: Edit Place (%s)
it: Modifica luogo (%s)

en: Place Format Editor
it: Editor formato dei luoghi

en: New
it: Nuovo

[ctx: manual]
en: Place_Name_Editor_dialog
it: Finestra_nomi_luoghi

en: Place Name Editor
it: Editor nomi di luoghi

en: Invalid ISO code
it: Codice ISO non valido

en: Cannot save place name
it: Impossibile salvare il nome del luogo

en: The place name cannot be empty
it: Il nome del luogo non può essere vuoto

en: Place Reference Editor
it: Editor riferimento luogo

en: Modify Place
it: Modifica luogo

en: Add Place
it: Aggiungi luogo

en: Save Changes?
it: Salvare le modifiche?

en: If you close without saving, the changes you have made will be lost
it: Se si chiude senza salvare, le modifiche apportate andranno perdute

en: Cannot save repository. ID already exists.
it: Impossibile salvare il deposito. ID già esistente.

en: Cannot save item. ID already exists.
it: Impossibile salvare l'elemento. ID già esistente.

en: Repository Reference Editor
it: Editor riferimento deposito

en: Repository: %s
it: Deposito: %s

en: New Repository
it: Nuovo deposito

en: Repo Reference Editor
it: Editor riferimento deposito

en: Modify Repository
it: Modifica deposito

en: Add Repository
it: Aggiunge deposito

[ctx: manual]
en: New_Repository_dialog
it: Finestra_nuovo_catalogo

en: Edit Repository
it: Modifica deposito

en: Cannot save repository
it: Impossibile salvare il deposito

en: No data exists for this repository. Please enter data or cancel the edit.
it: Non è presente alcuna informazione per questo deposito. Inserire i dati o annullare la modifica.

en: Add Repository (%s)
it: Aggiunge deposito (%s)

en: Edit Repository (%s)
it: Modifica deposito (%s)

[ctx: manual]
en: New_Source_dialog
it: Finestra_nuova_fonte

en: New Source
it: Nuova fonte

en: Edit Source
it: Modifica fonte

en: Cannot save source
it: Impossibile salvare la fonte

en: No data exists for this source. Please enter data or cancel the edit.
it: Non è presente alcuna informazione per questa fonte. Inserire i dati o annullare la modifica.

en: Cannot save source. ID already exists.
it: Impossibile salvare la fonte. ID già esistente.

en: Add Source (%s)
it: Aggiunge fonte (%s)

en: Edit Source (%s)
it: Modifica fonte (%s)

en: Tag selection
it: Selezione etichette

en: Internet Address Editor
it: Editor indirizzi Internet

[ctx: manual]
en: Add_Rule_dialog
it: Finestra_aggiungi_ruolo

[ctx: manual]
en: Define_Filter_dialog
it: Finestra_crea_filtro

en: Person Filters
it: Filtri persone

en: Family Filters
it: Filtri famiglie

en: Event Filters
it: Filtri eventi

en: Place Filters
it: Filtri luoghi

en: Source Filters
it: Filtri fonti

en: Media Filters
it: Filtri oggetti multimediali

en: Repository Filters
it: Filtri depositi

en: Note Filters
it: Filtri note

en: Citation Filters
it: Filtri citazioni

en: equal to
it: uguale a

en: greater than
it: maggiore di

en: Not a valid ID
it: ID non valido

en: Select...
it: Seleziona...

en: Select %s from a list
it: Selezionare %s dall'elenco

en: Give or select a source ID, leave empty to find objects with no source.
it: Fornire o selezionare l'ID di una fonte; lasciare vuoto per trovare oggetti senza fonti.

en: Family filter name:
it: Nome filtro famiglia:

en: Include selected Gramps ID
it: Includi gli ID Gramps selezionati

en: Use exact case of letters
it: Distingui maiuscole

en: Regular-Expression matching:
it: Espressione regolare corrispondente:

en: Use regular expression
it: Usare espressione regolare

en: Also family events where person is spouse
it: Anche gli eventi familiari dove la persona è un coniuge

en: Only include primary participants
it: Includere solo i partecipanti primari

en: degrees
it: gradi

en: kilometers
it: chilometri

en: miles
it: miglia

en: Use regular expressions
it: Usare espressioni regolari

en: Interpret the contents of string fields as regular expressions:
    .	A decimal point will match any character.
    ?	A question mark will match zero or one occurences of the previous character or group.
    *	An asterisk will match zero or more occurences.
    +	A plus sign will match one or more occurences.
    ()	Use parentheses to group expressions.
    |	Specify alternatives using a vertical bar.
    ^	A caret will match the start of a line.
    $	A dollar sign will match the end of a line.
it: Interpreta il contenuto dei campi testo come espressioni regolari, e in particolare:
    .	Un punto troverà qualsiasi carattere.
    ?	Un punto interrogativo troverà zero o una occorrenza del precedente carattere o gruppo.
    *	Un asterisco troverà zero o più occorrenze.
    +	Un segno più troverà una o più occorrenze.
    ()	Usa le parentesi per raggruppare espressioni.
    |	Specifica delle alternative usando una barra verticale.
    ^	L'accento circonflesso troverà l'inizio di una riga.
    $	Un dollaro troverà la fine di una riga.

en: Case sensitive
it: Distingui maiuscole

en: Rule Name
it: Nome regola

en: No rule selected
it: Nessuna regola selezionata

en: Define filter
it: Definizione filtro

en: Add Rule
it: Aggiungi regola

en: Edit Rule
it: Modifica regola

en: Filter Test
it: Test filtro

en: Comment
it: Commento

en: Filter
it: Filtro

en: Custom Filter Editor
it: Editor filtri personalizzati

en: Delete Filter?
it: Eliminare il filtro?

en: This filter is currently being used as the base for other filters. Deleting this filter will result in removing all other filters that depend on it.
it: Questo filtro è attualmente usato come base per altri filtri. La sua eliminazione provocherà la rimozione di tutti i filtri che vi dipendono.

en: Delete Filter
it: Elimina filtro

en: To select a person, use drag-and-drop or use the buttons
it: Per selezionare una persona, trascinare oppure usare i pulsanti

en: No person given, click button to select one
it: Nessuna persona indicata, fare clic sul pulsante per sceglierne una

en: Edit person
it: Modifica persona

en: Select an existing person
it: Seleziona una persona esistente

en: Add a new person
it: Aggiunge una nuova persona

en: Remove person
it: Rimuovi persona

en: To select a place, use drag-and-drop or use the buttons
it: Per selezionare un luogo, trascinare oppure usare i pulsanti

en: No place given, click button to select one
it: Nessun luogo indicato, fare clic sul pulsante per sceglierne uno

en: Edit place
it: Modifica luogo

en: Select an existing place
it: Seleziona un luogo esistente

en: Add a new place
it: Aggiunge un nuovo luogo

en: Remove place
it: Rimuove luogo

en: To select a source, use drag-and-drop or use the buttons
it: Per selezionare una fonte, trascinare oppure usare i pulsanti

en: First add a source using the button
it: Per prima cosa aggiungere una fonte usando il pulsante

en: Edit source
it: Modifica fonte

en: Select an existing source
it: Seleziona una fonte esistente

en: Add a new source
it: Aggiunge una nuova fonte

en: Remove source
it: Rimuove fonte

en: To select a media object, use drag-and-drop or use the buttons
it: Per selezionare un oggetto multimediale, trascinare oppure usare i pulsanti

en: No image given, click button to select one
it: Nessuna immagine indicata, fare clic sul pulsante per sceglierne una

en: Edit media object
it: Modifica oggetto multimediale

en: Select an existing media object
it: Seleziona un oggetto multimediale esistente

en: Add a new media object
it: Aggiunge un nuovo oggetto multimediale

en: Remove media object
it: Rimuove oggetto multimediale

en: To select a note, use drag-and-drop or use the buttons
it: Per selezionare una nota, trascinare oppure usare i pulsanti

en: No note given, click button to select one
it: Nessuna nota indicata, fare clic sul pulsante per sceglierne una

en: Select an existing note
it: Seleziona una nota esistente

en: Add a new note
it: Aggiunge una nuova nota

en: Remove note
it: Rimuove nota

en: _Find
it: _Trova

en: _Clear
it: _Pulisci

en: %s is
it: %s è

en: %s contains
it: %s contiene

en: %s is not
it: %s non è

en: %s does not contain
it: %s non contiene

en: Updating display...
it: Aggiornamento visualizzazione...

en: Source:
it: Fonte:

en: Publication
it: Pubblicazione

en: Citation:
it: Citazione:

en: Volume/Page
it: Volume/Pagina

[ctx: Citation: Minimum Confidence]
en: Min. Conf.
it: fid. min.

en: Custom filter
it: Filtro personalizzato

en: Participants
it: Partecipanti

en: Relationship
it: Relazione

en: any
it: qualsiasi

en: Birth date
it: Data di nascita

en: example: "%(msg1)s" or "%(msg2)s"
it: esempio: «%(msg1)s» o «%(msg2)s»

en: Birth place
it: Luogo di nascita

en: Death date
it: Data del decesso

en: Death place
it: Luogo del decesso

en: Within
it: All'interno di

en: This updates the view with the current filter parameters.
it: Questo aggiorna la vista con i parametri del filtro corrente.

en: This resets the filter parameters to empty state.  The 'Find' button should be used to actually update the view to its defaults.
it: Questo ripristina i parametri dei filtri ad uno stato iniziale.  Il pulsante «Trova» deve essere usato per aggiornare la vista ai suoi valori predefiniti.

en: This opens a dialog to add a new custom filter based on the values given.
it: Apre una finestra di dialogo per aggiungere un nuovo filtro personalizzato basato sui valori forniti.

en: Reset
it: Ripristina

en: Elapsed time: %.2fs
it: Tempo trascorso: %.2fs

en: You should select a place when using the 'Within' rule
it: Va selezionato un luogo quando si usa la regola «All'interno di»

en: Supply at least one value
it: Fornire almeno un valore

en: Created by Filter gramplet on {today}
it: Creato dalla gramplet Filtro in data {today}

en: Image
it: Immagine

en: _Title:
it: _Titolo:

en: Convert to a relative path
it: Converti in percorso relativo

en: Show all
it: Mostra tutti

en: Loading items...
it: Caricamento elementi...

en: _Delete
it: _Elimina

en: Book _name:
it: _Nome libro:

en: Clear the book
it: Cancella il libro

en: Save current set of configured selections
it: Salva l'insieme attuale delle selezioni configurate

en: Open previously created book
it: Apre un libro creato in precedenza

en: Manage previously created books
it: Gestisce i libri creati in precedenza

en: Add an item to the book
it: Aggiunge un elemento al libro

en: Remove currently selected item from the book
it: Rimuove dal libro l'elemento attualmente selezionato

en: Move current selection one step up in the book
it: Sposta la selezione attuale in su di un passo all'interno del libro

en: Move current selection one step down in the book
it: Sposta la selezione attuale in giù di un passo all'interno del libro

en: Configure currently selected item
it: Configura l'elemento attualmente selezionato

en: Clear _All
it: Pulisci t_utto

en: Format _name:
it: _Nome formato:

en: Format _definition:
it: _Definizione formato:

en: The following conventions are used:
    <tt>  <b>%f</b> - Given Name       <b>%F</b> - GIVEN NAME
      <b>%l</b> - Surname          <b>%L</b> - SURNAME
      <b>%t</b> - Title            <b>%T</b> - TITLE
      <b>%p</b> - Prefix           <b>%P</b> - PREFIX
      <b>%s</b> - Suffix           <b>%S</b> - SUFFIX
      <b>%c</b> - Call name        <b>%C</b> - CALL NAME
      <b>%y</b> - Patronymic       <b>%Y</b> - PATRONYMIC</tt>
it: Sono in uso le seguenti convenzioni:
    <tt>  <b>%f</b> - Nome             <b>%F</b> - NOME
      <b>%l</b> - Cognome          <b>%L</b> - COGNOME
      <b>%t</b> - Titolo           <b>%T</b> - TITOLO
      <b>%p</b> - Prefisso         <b>%P</b> - PREFISSO
      <b>%s</b> - Suffisso         <b>%S</b> - SUFFISSO
      <b>%c</b> - Pseudonimo       <b>%C</b> - PSEUDONIMO
      <b>%y</b> - Patronimico      <b>%Y</b> - PATRONIMICO</tt>

en: Format definition details
it: Dettagli definizione formato

en: Example:
it: Esempio:

en: Revision comment - Gramps
it: Commento revisione - Gramps

en: Version description
it: Descrizione versione

en: Family Trees - Gramps
it: Alberi genealogici - Gramps

en: _Close Window
it: _Chiudi la finestra

en: _Load Family Tree
it: Carica _albero genealogico

en: _New
it: _Nuovo

en: _Rename
it: _Rinomina

en: Close
it: Chiudi

en: Con_vert
it: Con_verti

en: Re_pair
it: Ri_para

en: Do not show this dialog again
it: Non mostrare più questa finestra di dialogo

en: _Remove Object
it: _Rimuovi oggetto

en: Remove object and all references to it from the database
it: Elimina l'oggetto e tutti i suoi riferimenti dal database

en: _Keep Reference
it: _Mantieni riferimento

en: Keep reference to the missing file
it: Mantiene il riferimento al file mancante

en: _Select File
it: _Seleziona file

en: Select replacement for the missing file
it: Seleziona il sostituto per il file mancante

en: _Use this selection for all missing media files
it: _Applica questa scelta per tutti gli oggetti multimediali mancanti

en: If you check this button, all the missing media files will be automatically treated according to the currently selected option. No further dialogs will be presented for any missing media files.
it: Marcando questa casella tutti i file multimediali mancanti saranno gestiti automaticamente in base all'opzione selezionata. Non saranno mostrate altre finestre di dialogo per gli ulteriori file mancanti.

en: Cancel the rest of the operations
it: Annulla le rimanenti operazioni

en: Do not apply the operation to this item
it: Non applicare l'operazione a questo elemento

en: _Yes
it: _Sì

en: Apply the operation to this item
it: Applicare l'operazione a questo elemento

en: _Use this answer for the rest of the items
it: _Usare questa risposta per i restanti elementi

en: If you check this button, your next answer will apply to the rest of the selected items
it: Se il pulsante viene premuto, la risposta successiva si applicherà al resto degli elementi selezionati

en: label
it: etichetta

en: Close _without saving
it: _Chiudere senza salvare

en: _Save
it: _Salva

en: Do not ask again
it: Non chiedere più

en: Gramps Warnings
it: Avvisi di Gramps

en: Accept changes and close window
it: Accetta le modifiche e chiude la finestra

en: _Date:
it: _Data:

en: St_reet:
it: _Via:

en: C_ity:
it: C_ittà:

en: The town or city of the address
it: Il paese o città dell'indirizzo

en: _State/County:
it: _Stato/Contea:

en: _ZIP/Postal code:
it: C_AP:

en: Postal code
it: Codice postale

en: Cou_ntry:
it: Stato/_Nazione:

en: Phon_e:
it: T_elefono:

en: Phone number linked to the address.
it: Numero telefonico collegato all'indirizzo.

en: The state or county of the address in case a mail address must contain this.
it: Lo stato o la contea dell'indirizzo, nel caso in cui un indirizzo postale debba contenerlo.

en: Country of the address
it: Nazione dell'indirizzo

en: Mail address. 
    
    Note: Use Residence Event for genealogical address data.
it: Indirizzo di posta. 
    
    Nota: usare un evento residenza per i dati genealogici sugli indirizzi.

en: Privacy
it: Riservatezza

en: Invoke date editor
it: Richiama l'editor di date

en: Date at which the address is valid.
it: Data in cui l'indirizzo è valido.

en: _Locality:
it: _Località:

en: The locality of the address
it: La località dell'indirizzo

en: _Attribute:
it: _Attributo:

en: _Value:
it: _Valore:

en: The value of the attribute. Eg. 1.8, Sunny, or Blue eyes.
it: Il valore dell'attributo. Ad es. 1,8 , Assolato, o Occhi blu.

en: The name of an attribute you want to use. For example: Height (for a person), Weather on this Day (for an event), ... 
    Use this to store snippets of information you collect and want to correctly link to sources. Attributes can be used for people, families, events and media.
     
    Note: several predefined attributes refer to values present in the GEDCOM standard.
it: Il nome di un attributo che si vuole usare. Ad esempio: altezza (per una persona), tempo del giorno (per un evento), ... 
    Usare questo per memorizzare frammenti di informazioni raccolte che si desidera collegare correttamente alle fonti. Gli attributi possono essere usati per persone, famiglie, eventi e oggetti multimediali.
     
    Nota: diversi attributi predefiniti fanno riferimento ai valori presenti nello standard GEDCOM.

en: Relationship to _Mother:
it: Relazione con la _madre:

en: Relationship to _Father:
it: Relazione con il _padre:

en: Name Child:
it: Nome figlio/a:

en: Open person editor of this child
it: Apre la scheda del figlio nell'editor

en: Edition
it: Edizione

en: Specific location within the information referenced. For a published work, this could include the volume of a multi-volume work and the page number(s). For a periodical, it could include volume, issue, and page numbers. For a newspaper, it could include a column number and page number. For an unpublished source, this could be a sheet number, page number, frame number, etc. A census record might have a line number or dwelling and family numbers in addition to the page number.
it: Posizione specifica all'interno dell'informazione referenziata. Per un lavoro pubblicato può essere il volume (nel caso di lavori divisi in più volumi) e il numero di pagina. Per un periodico può contenere volume, numero della rivista e numero delle pagine. Per un giornale può contenere il numero della pagina e quello della colonna. Per un lavoro non pubblicato può contenere il numero del foglio, della pagina, del riquadro, ecc. Nel caso della riga di un censimento, oltre al numero della pagina, può riportare il numero della linea o i numeri della casa e della famiglia.

en: _Volume/Page:
it: _Volume/Pagina:

en: Con_fidence:
it: Con_fidenza:

en: The date of the entry in the source you are referencing, e.g. the date a house was visited during a census, or the date an entry was made in a birth log/registry.
it: La data della voce nella fonte che viene referenziata, ad es. la data in cui una casa è stata visitata durante un censimento, o la data in cui è stata inserita una voce in un registro delle nascite.

en: Conveys the submitter's quantitative evaluation of the credibility of a piece of information, based upon its supporting evidence. It is not intended to eliminate the receiver's need to evaluate the evidence for themselves.
    -Very Low =Unreliable evidence or estimated data.
    -Low =Questionable reliability of evidence (interviews, census, oral genealogies, or potential for bias for example, an autobiography).
    -High =Secondary evidence, data officially recorded sometime after event.
    -Very High =Direct and primary evidence used, or by dominance of the evidence.
it: Comunica la valutazione quantitativa della credibilità di un'informazione da parte di chi l'ha segnalata, sulla base delle prove a supporto. Non è pensata per eliminare la necessità, da parte di chi la riceve, di valutare la prova per sé stesso.
    -Molto bassa =prova o dati stimati non affidabili.
    -Bassa =affidabilità discutibile della prova (interviste, censimento, genealogia orale, o la possibile imparzialità - ad esempio un'autobiografia).
    -Alta =prova secondaria, dati registrati in modo ufficiale qualche tempo dopo l'evento.
    -Molto alta =prova diretta o primaria, o per evidenza della prova.

en: A unique ID to identify the citation
it: Un ID univoco per identificare la citazione

en: Tags:
it: Etichette:

en: Calenda_r:
it: Calenda_rio:

en: Dua_l dated
it: Dopp_ia datazione

en: Old Style/New Style
it: Vecchio stile/nuovo stile

en: Ne_w year begins:
it: Il nuo_vo anno inizia il:

en: Month-Day of first day of new year (e.g., "1-1", "3-1", "3-25")
it: Mese-giorno del primo giorno del nuovo anno (ad es. «1-1», «3-1», «3-25»)

en: Q_uality
it: Q_ualità

en: _Type
it: _Tipo

en: _Day
it: _Giorno

en: _Month
it: _Mese

en: _Year
it: Ann_o

en: Second date
it: Seconda data

en: D_ay
it: G_iorno

en: Mo_nth
it: Me_se

en: Y_ear
it: A_nno

en: Te_xt comment:
it: _Commento:

en: Close window without changes
it: Chiude la finestra senza modifiche

en: _Event type:
it: _Tipo evento:

en: Show Date Editor
it: Mostra editor della date

en: De_scription:
it: De_scrizione:

en: Description of the event. Leave empty if you want to autogenerate this with the tool 'Extract Event Description'.
it: Descrizione dell'evento. Lasciare vuoto se si intende generarla automaticamente con lo strumento «Estrai descrizione evento».

en: _Place:
it: _Luogo:

en: Selector
it: Selettore

en: What type of event this is. Eg 'Burial', 'Graduation', ... .
it: Il tipo di evento. Ad es. «Sepoltura», «Cerimonia di diploma o laurea», ...

en: Date of the event. This can be an exact date, a range (from ... to, between, ...), or an inexact date (about, ...).
it: Data dell'evento. Può essere una data esatta, un intervallo (da ... a, tra, ...) o una data non precisa (circa, ...).

en: A unique ID to identify the event
it: Un ID univoco per identificare l'evento

en: Reference information
it: Informazioni sul riferimento

en: _Role:
it: _Ruolo:

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared event information will be reflected in the event itself, for all participants in the event.
it: <b>Nota:</b> Ogni modifica alle informazioni condivise dell'evento si riflette anche sull'evento, per tutti i partecipanti ad esso.

en: Shared information
it: Informazioni condivise

en: Abandon changes and close window
it: Abbandona le modifiche e chiude la finestra

en: Birth:
it: Nascita:

en: Father/partner1
it: Padre/partner1

en: Mother/partner2
it: Madre/partner2

en: Indicates if the record is private
it: Indica se l'informazione è privata

en: Relationship Information
it: Informazioni relazione

en: A unique ID for the family
it: Un identificativo univoco per la famiglia

en: _Type:
it: _Tipo:

en: The relationship type, eg 'Married' or 'Unmarried'. Use Events for more details.
it: Il tipo di relazione, ad es «Sposati» o «Non sposati». Usare la sezione «Eventi» per ulteriori dettagli.

en: _Tags:
it: E_tichette:

en: Edit the tag list
it: Modifica l'elenco delle etichette

en: Ordinance:
it: Ordinanza:

en: LDS _Temple:
it: _Tempio LDS:

en: _Family:
it: _Famiglia:

en: Select Family
it: Seleziona famiglia

en: _Status:
it: _Stato:

en: Gramps item:
it: Elemento Gramps:

en: Internet Address:
it: Indirizzo Internet:

en: _Link Type:
it: Tipo di co_llegamento:

en: The town or city where the place is.
it: La cittadina o città in cui si trova il luogo.

en: S_treet:
it: _Via:

en: Ch_urch parish:
it: P_arrocchia:

en: Lowest clergical division of this place. Typically used for church sources that only mention the parish.
it: Il livello più basso della suddivisione clericale di un luogo. Usato normalmente per le fonti ecclesiastiche che menzionano solo la parrocchia.

en: Co_unty:
it: Con_tea:

en: Third level of place division. Eg., in the USA a county.
it: Terzo livello della suddivisione di un luogo. Ad esempio, una contea negli USA.

en: _State:
it: _Stato (federale):

en: Second level of place division, eg., in the USA a state, in Germany a Bundesland.
it: Secondo livello della suddivisione di un luogo, ad esempio uno stato federale negli USA (state) o in Germania (Bundesland).

en: The country where the place is.
it: La nazione in cui si trova il luogo.

en: Lowest level of a place division: eg the street name.
it: Il livello più basso della suddivisione di un luogo: ad es. il nome della strada.

en: A district within, or a settlement near to, a town or city.
it: Un distretto dentro, o un insediamento vicino, ad un paese o città.

en: _Path:
it: _Percorso:

en: Image preview
it: Anteprima immagine

en: Path of the media object on your computer.
    Gramps does not store the media internally, it only stores the path! Set the 'Relative Path' in the Preferences to avoid retyping the common base directory where all your media is stored. The 'Media Manager' tool can help managing paths of a collection of media objects.
it: Percorso dell'oggetto multimediale sul computer.
    Gramps non memorizza gli oggetti multimediali internamente, ne memorizza solo il percorso. Impostare il percorso relativo nelle preferenze per evitare di digitare nuovamente la directory di base comune dove sono memorizzati tutti gli oggetti multimediali. Lo strumento «Gestore oggetti multimediali» può aiutare a gestire i percorsi di una collezione di oggetti multimediali.

en: Descriptive title for this media object.
it: Titolo descrittivo per questo oggetto multimediale.

en: Open File Browser to select a media file on your computer.
it: Aprire il navigatore di file per selezionare un file multimediale dal computer.

en: Folder
it: Cartella

en: A unique ID to identify the Media object.
it: Un ID univoco per identificare l'oggetto multimediale.

en: A date associated with the media, eg., for a picture the date it is taken.
it: Una data associata a questo oggetto multimediale, ad es.: per una foto, la data in cui è stata scattata.

en: _Corner 2:  X
it: An_golo 2:  X

en: If media is an image, select the specific part of the image you want to reference.
    You can use the mouse on the picture to select a region, or use these spinbuttons to set the top left, and bottom right corner of the referenced region. Point (0,0) is the top left corner of the picture, and (100,100) the bottom right corner.
it: Se l'oggetto multimediale è un'immagine, selezionare la parte specifica dell'immagine a cui far riferimento.
    Si può usare il mouse sull'immagine per selezionare una regione, o usare queste caselle numeriche per impostare gli angoli superiore sinistro e inferiore destro della regione a cui si fa riferimento. Il punto (0,0) è l'angolo superiore sinistro dell'immagine, e (100,100) quello inferiore destro.

en: Referenced region of the image media object.
    Select a region with clicking and holding the mouse button on the top left corner of the region you want, dragging the mouse to the bottom right corner of the region, and then releasing the mouse button.
it: Regione di riferimento dell'oggetto multimediale immagine.
    Selezionare una regione facendo clic e tenendo il pulsante del mouse sull'angolo superiore sinistro della regione desiderata, trascinando il mouse sull'angolo inferiore destro della regione, e quindi rilasciando il pulsante del mouse.

en: _Corner 1:  X
it: An_golo 1:  X

en: If media is an image, select the specific part of the image you want to reference.
    You can use the mouse on the picture to select a region, or use these spinbuttons to set the top left, and bottom right corner of the referenced region. Point (0,0) is the top left corner of the picture, and (100,100) the bottom right corner.
it: Se l'oggetto multimediale è un'immagine, selezionare la parte specifica dell'immagine a cui far riferimento.
    Si può usare il mouse sull'immagine per selezionare una regione, o usare queste caselle numeriche per impostare gli angoli superiore sinistro e inferiore destro della regione a cui si fa riferimento. Il punto (0,0) è l'angolo superiore sinistro dell'immagine, e (100,100) quello inferiore destro.

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared media object information will be reflected in the media object itself.
it: <b>Nota:</b> Ogni modifica alle informazioni condivise dell'oggetto multimediale si riflette anche sull'oggetto multimediale stesso.

en: Double click image to view in an external viewer
it: Doppio clic sull'immagine per aprirla in un visualizzatore esterno

en: Type of media object as indicated by the computer, eg Image, Video, ...
it: Tipo dell'oggetto multimediale come indicato dal computer, ad es. immagine, video, ...

en: Select a file
it: Seleziona un file

en: Shared Information
it: Informazioni condivise

en: An identification of what type of Name this is, eg. Birth Name, Married Name.
it: Un identificazione del tipo di nome, ad es. Nome alla nascita, Nome da coniugato/a.

en: _Given:
it: No_me:

en: T_itle:
it: T_itolo:

en: Suffi_x:
it: S_uffisso:

en: C_all Name:
it: Ps_eudonimo:

en: The person's given names
it: I nomi della persona

en: _Nick Name:
it: Sopran_nome:

en: Part of the Given name that is the normally used name. If background is red, call name is not part of Given name and will not be printed underlined in some reports.
it: Parte del nome che viene normalmente usata come appellativo. Se lo sfondo è rosso, lo pseudonimo non è parte del nome e non sarà stampato sottolineato in alcuni resoconti.

en: A title used to refer to the person, such as 'Dr.' or 'Rev.'
it: Un titolo onorifico usato come appellativo alla persona, ad esempio «Dott.» o «Rev.»

en: An optional suffix to the name, such as "Jr." or "III"
it: Un suffisso facoltativo al nome, come «Jr.» o «III»

en: A descriptive name given in place of or in addition to the official given name.
it: Un nome descrittivo dato al luogo o in aggiunta al nome ufficiale.

en: Given Name(s)
it: Nome/i

en: _Family Nick Name:
it: Soprannome _familiare:

en: A non official name given to a family to distinguish them of people with the same family name. Often referred to as eg. Farm name.
it: Un nome non ufficiale dato ad una famiglia per distinguerne i membri dalle persone con lo stesso nome di famiglia. Spesso chiamato ad es. nome della fattoria.

en: Family Names
it: Note famiglia

en: G_roup as:
it: Ra_ggruppa come:

en: _Sort as:
it: _Ordina come:

en: _Display as:
it: _Mostra come:

en: People are displayed according to the name format given in the Preferences (the default).
    Here you can make sure this person is displayed according to a custom name format (extra formats can be set in the Preferences).
it: Le persone sono mostrate in base al formato del nome impostato nelle Preferenze (quello predefinito).
    Da qua è possibile fare in modo che questa persona sia mostrata in base ad un formato di nome personalizzato (ulteriori formati possono essere impostati nelle Preferenze).

en: Dat_e:
it: Da_ta:

en: People are sorted according to the name format given in the Preferences (the default).
    Here you can make sure this person is sorted according to a custom name format (extra formats can be set in the Preferences).
it: Le persone sono ordinate in base al formato del nome impostato nelle Preferenze (quello predefinito).
    Da qua è possibile fare in modo che questa persona sia ordinata in base ad un formato di nome personalizzato (ulteriori formati possono essere impostati nelle Preferenze).

en: The Person Tree view groups people under the primary surname. You can override this by setting here a group value. 
    You will be asked if you want to group this person only, or all people with this specific primary surname.
it: La vista ad albero delle persone raggruppa le persone sotto il cognome primario. È possibile cambiare questo comportamento impostando qui un valore del gruppo. 
    Verrà richiesto se si vuole raggruppare solo la persona attuale o tutte le persone questo specifico cognome primario.

en: O_verride
it: For_za

en: A Date associated with this name. Eg. for a Married Name, date the name is first used or marriage date.
it: Una data associata con questo nome. Ad esempio, per un nome da coniugato/a, la data in cui il nome viene usato per la prima volta o la data di matrimonio.

en: Styled Text Editor
it: Editor di testo per gli stili

en: A type to classify the note.
it: Un tipo per classificare la nota.

en: A unique ID to identify the note.
it: Un ID univoco per identificare la nota.

en: _Preformatted
it: _Preformattato

en: When active the whitespace in your note will be respected in reports. Use this to add formatting layout with spaces, eg a table. 
    When not checked, notes are automatically cleaned in the reports, which will improve the report layout.
    Use monospace font to keep preformatting.
it: Se attivo, gli spazi bianchi presenti nelle note saranno riportati senza modifiche nei resoconti. Si può usare per impostare l'aspetto tramite spazi, ad esempio nel caso di una tabella.
    Se non marcata, le note saranno automaticamente ripulite nei resoconti, migliorando l'aspetto del resoconti stessi.
    Usare un carattere non proporzionale per mantenere la formattazione impostata.

en: C_all:
it: Ps_eudonimo:

en: _Nick:
it: Sopra_nnome:

en: Click on a table cell to edit.
it: Fare clic su una cella della tabella per modificarla.

en: Use Multiple Surnames
    Indicate that the surname consists of different parts. Every surname has its own prefix and a possible connector to the next surname. Eg., the surname Ramón y Cajal can be stored as Ramón, which is inherited from the father, the connector y, and Cajal, which is inherited from the mother.
it: Usa cognomi multipli
    Indica che il cognome è composto da varie parti. Ogni cognome ha il suo proprio prefisso e un possibile connettore per il cognome successivo. Ad es., il cognome Ramón y Cajal può essere memorizzato come Ramón, che è ereditato dal padre, il connettore y, e Cajal, che è ereditato dalla madre.

en: Set person as private data
it: Imposta la persona come dato privato

en: _Surname:
it: _Cognome:

en: An optional prefix for the family that is not used in sorting, such as "de" or "van".
it: Un prefisso facoltativo per il nome della famiglia, come «de» o «van», non usato per l'ordinamento alfabetico.

en: Part of a person's name indicating the family to which the person belongs
it: Parte del nome della persona che indica la famiglia di appartenenza

en: Go to Name Editor to add more information about this name
it: Apre l'editor dei nomi per aggiungere ulteriori informazioni su questo nome

en: O_rigin:
it: O_rigine:

en: The origin of this family name for this family, eg 'Inherited' or 'Patronymic'.
it: L'origine di questo nome di famiglia per questa famiglia, ad es. 'Ereditato' o 'Patronimico'.

en: G_ender:
it: S_esso:

en: A unique ID for the person.
it: Un ID univoco per la persona.

en: _Person:
it: _Persona:

en: _Association:
it: _Associazione:

en: Description of the association, eg. Godfather, Friend, ...
    
    Note: Use Events instead for relations connected to specific time frames or occasions. Events can be shared between people, each indicating their role in the event.
it: Descrizione dell'associazione, ad es. padrino, amica, ...
    
    Nota: usare invece gli eventi per le relazioni che collegano un intervalli temporali od occasioni specifiche. Gli eventi possono essere condivisi tra le persone, e per ognuna si può indicare il relativo role nell'evento.

en: Use the select button to choose a person that has an association to the edited person.
it: Usare il pulsante selezionato per scegliere una persona che ha un'associazione con la persona che viene modificata.

en: Select a person that has an association to the edited person.
it: Selezionare la persona che ha un'associazione con la persona modificata.

en: Either use the two fields below to enter coordinates (latitude and longitude),
it: Usare o i due campi di seguito per inserire le coordinate (latitudine e longitudine),

en: L_atitude:
it: L_atitudine:

en: _Longitude:
it: Lon_gitudine:

en: Full title of this place.
it: Titolo completo di questo luogo.

en: Latitude (position above the Equator) of the place in decimal or degree notation.
    Eg, valid values are 12.0154, 50°52′21.92″N, N50°52′21.92″ or 50:52:21.92
    You can set these values via the Geography View by searching the place, or via a map service in the place view.
it: Latitudine (posizione al di sopra dell'Equatore) del luogo in notazione decimale o in gradi.
    Ad esempio, valori validi sono 12.0154, 50°52′21.92″N, N50°52′21.92″ o 50:52:21.92
    È possibile impostare questi valori tramite la vista geografica cercando il luogo, o tramite un servizio di mappe nella vista luoghi.

en: Longitude (position relative to the Prime, or Greenwich, Meridian) of the place in decimal or degree notation.
    Eg, valid values are -124.3647, 124°52′21.92″E, E124°52′21.92″ or 124:52:21.92
    You can set these values via the Geography View by searching the place, or via a map service in the place view.
it: Longitudine (posizione relativa al meridiano primo o di Greenwich) del luogo in notazione decimale o in gradi. 
    Ad esempio, valori validi sono -124.3647, 124°52′21.92″E, E124°52′21.92″ o 124:52:21.92
    È possibile impostare questi valori tramite la vista geografica cercando il luogo, o tramite un servizio di mappe nella vista luoghi.

en: or use copy/paste from your favorite map provider (format : latitude,longitude) in the following field:
it: oppure, in alternativa, copiare/incollare dal proprio fornitore di mappe preferito (formato: latitudine, longitudine) nel seguente campo:

en: Field used to paste info from a web page like Google, OpenStreetMap...
it: Campo usato per riportare informazioni da una pagina web come Google, OpenStreetMap...

en: A unique ID to identify the place
it: Un ID univoco per identificare il luogo

en: Code associated with this place. Eg Country Code or Postal Code.
it: Il codice associato con questo luogo. Ad es., il codice della nazione o il codice postale.

en: What type of place this is. Eg 'Country', 'City', ...
it: Di quale tipo di luogo si tratta. Ad es. «nazione», «città», ...

en: The name of this place.
it: Il nome di questo luogo.

en: Invoke place name editor.
it: Richiama l'editor di nomi di luoghi.

en: Levels:
it: Livelli:

en: Street format:
it: Formato via:

en: Language:
it: Lingua:

en: Reverse display order
it: Inverti l'ordine di visualizzazione

en: Number Street
it: Numero Via

en: Street Number
it: Via Numero

en: Date range in which the name is valid.
it: Intervallo di date in cui il nome è valido.

en: The name of the place.
it: Il nome del luogo.

en: Language in which the name is written. Valid values are two character ISO codes. For example:  en, fr, de, nl ...
it: Lingua in cui il nome è scritto. I valori validi sono i codici ISO a due caratteri. Ad esempio: en, fr, de, nl, it, ...

en: <b>Note:</b> Any changes in the enclosing place information will be reflected in the place itself, for places that it encloses.
it: <b>Nota:</b> Ogni modifica alle informazioni del luogo che contiene questo si rifletterà sul luogo stesso, per tutti i luoghi in esso contenuti.

en: _Media Type:
it: Tipo _supporto:

en: Call n_umber:
it: Segnat_ura:

en: On what type of media this source is available in the repository.
it: Su quale tipo di supporto questa fonte è disponibile nel deposito.

en: Id number of the source in the repository.
it: Identificatore della fonte nel deposito.

en: _Name:
it: _Nome:

en: Name of the repository (where sources are stored).
it: Nome del deposito (dove sono memorizzate le fonti).

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared repository information will be reflected in the repository itself, for all items that reference the repository.
it: <b>Nota:</b> Ogni modifica alle informazioni condivise del deposito si rifletterà sul deposito stesso, per tutti gli elementi che fanno riferimento al deposito.

en: A unique ID to identify the repository.
it: Un ID univoco per identificare il deposito.

en: Type of repository, eg., 'Library', 'Album', ...
it: Tipo del deposito, ad es. 'Biblioteca', 'Album', ...

en: _Author:
it: _Autore:

en: Title of the source.
it: Titolo della fonte.

en: Authors of the source.
it: Autori della fonte.

en: _Pub. info.:
it: Infor. _pubb.:

en: Publication Information, such as city and year of publication, name of publisher, ...
it: Informazioni sulla pubblicazione, come la città e l'anno di pubblicazione, il nome dell'editore, ...

en: Provide a short title used for sorting, filing, and retrieving source records.
it: Fornisce un breve titolo usato per l'ordinamento, il riempimento, ed il recupero di fonti.

en: A_bbreviation:
it: A_bbreviazione:

en: A unique ID to identify the source
it: Un ID univoco per identificare la fonte

en: _Web address:
it: _Indirizzo web:

en: _Description:
it: _Descrizione:

en: Type of internet address, eg. E-mail, Web Page, ...
it: Tipo di indirizzo internet, ad es. email, pagina web, ...

en: The internet address as needed to navigate to it, eg. http://gramps-project.org
it: L'indirizzo internet, nella forma necessaria per raggiungerlo, ad es. http://gramps-project.org

en: Open the web address in the default browser.
it: Apri l'indirizzo web nel browser predefinito.

en: A descriptive caption of the Internet location you are storing.
it: Una didascalia descritta dell'indirizzo Internet che viene memorizzato.

en: Drag to move; click to detach
it: Trascinare per spostare; fare clic per sganciare

en: Config
it: Configurazione

en: Detach
it: Sgancia

en: Click to expand/collapse
it: Fare clic per espandere/contrarre

en: Click to delete gramplet from view
it: Fare clic per rimuovere gramplet dalla vista

en: Delete
it: Elimina

en: Select the citation that will provide the
    primary data for the merged citation.
it: Selezionare la citazione che fornirà i dati
    primari dopo la fusione delle citazioni.

en: Source 1
it: Fonte 1

en: Source 2
it: Fonte 2

en: Gramps ID:
it: Id Gramps:

en: Notes, media objects and data-items of both citations will be combined.
it: Note, oggetti multimediali ed elementi di dati di entrambe le citazioni saranno combinati.

en: Detailed Selection
it: Selezione dettagliata

en: Merge and _edit
it: Fondi e _modifica

en: _Merge and close
it: _Fondi e chiudi

en: Select
it: Seleziona

en: Select the person that will provide the primary data for the merged person.
it: Selezionare la persona che fornirà i dati primari dopo la fusione delle persone.

en: Title selection
it: Selezione titolo

en: Place 1
it: Luogo 1

en: Place 2
it: Luogo 2

en: Select the event that will provide the
    primary data for the merged event.
it: Selezionare l'evento che fornirà i dati
    primari dopo la fusione degli eventi.

en: Event 1
it: Evento 1

en: Event 2
it: Evento 2

en: Attributes, notes, sources and media objects of both events will be combined.
it: Attributi, note, fonti ed oggetti multimediali di entrambi gli eventi saranno combinati.

en: Select the family that will provide the
    primary data for the merged family.
it: Selezionare la famiglia che fornirà i dati
    primari dopo la fusione delle famiglie.

en: Father:
it: Padre:

en: Mother:
it: Madre:

en: Relationship:
it: Relazione:

en: Family 1
it: Famiglia 1

en: Family 2
it: Famiglia 2

en: Events, lds_ord, media objects, attributes, notes, sources and tags of both families will be combined.
it: Eventi, ordinanze lds, oggetti multimediali, attributi, note, fonti ed etichette di entrambe le famiglie saranno combinate.

en: Select the object that will provide the
    primary data for the merged object.
it: Selezionare l'oggetto che fornirà i dati
    primari dopo la fusione degli oggetti.

en: Object 1
it: Oggetto 1

en: Object 2
it: Oggetto 2

en: Attributes, sources, notes and tags of both objects will be combined.
it: Attributi, fonti, note ed etichette di entrambi gli oggetti saranno combinati.

en: Select the note that will provide the
    primary data for the merged note.
it: Selezionare la nota che fornirà i dati
    primari dopo la fusione delle note.

en: Note 1
it: Nota 1

en: Note 2
it: Nota 2

en: Format:
it: Formato:

en: Select the person that will provide the
    primary data for the merged person.
it: Selezionare la persona che fornirà i dati
    primari dopo la fusione delle persone.

en: Person 1
it: Persona 1

en: Person 2
it: Persona 2

en: Gender:
it: Genere:

en: Events, media objects, addresses, attributes, urls, notes, sources and tags of both persons will be combined.
it: Eventi, oggetti multimediali, indirizzi, attributi, URL, note, fonti ed etichette di entrambe le persone saranno combinati.

en: Context Information
it: Informazioni contestuali

en: Select the place that will provide the
    primary data for the merged place.
it: Selezionare il luogo che fornirà i dati
    primari dopo la fusione dei luoghi.

en: Alternative names, sources, urls, media objects and notes of both places will be combined.
it: Nomi alternativi, fonti, URL, oggetti multimediali e note di entrambi i luoghi saranno combinati.

en: Select the repository that will provide the
    primary data for the merged repository.
it: Selezionare il deposito che fornirà i dati
    primari dopo la fusione dei depositi.

en: Repository 1
it: Deposito 1

en: Repository 2
it: Deposito 2

en: Addresses, urls and notes of both repositories will be combined.
it: Indirizzi, URL e note di entrambi i depositi saranno combinati.

en: Select the source that will provide the
    primary data for the merged source.
it: Selezionare la fonte che fornirà i dati
    primari dopo la fusione delle fonti.

en: Notes, media objects, data-items and repository references of both sources will be combined.
it: Note, oggetti multimediali, elementi di dati e riferimenti a depositi di entrambe le fonti saranno combinati.

en: Paper Settings
it: Impostazioni carta

en: Paper format
it: Dimensione carta

en: Size:
it: Formato:

en: _Width:
it: Lar_ghezza:

en: _Height:
it: _Altezza:

en: Orientation:
it: Orientamento:

en: Margins
it: Margini

en: _Left:
it: Si_nistra:

en: _Right:
it: _Destra:

en: _Top:
it: In al_to:

en: _Bottom:
it: In _basso:

en: Metric
it: Metrico

en: Perform selected action
it: Esegui azione selezionata

en: Run
it: Esegui

en: Select a report from those available on the left.
it: Scegliere un resoconto da quelli disponibili a sinistra.

en: Status:
it: Stato:

en: Author's email:
it: Email autore:

en: Parent relationships
it: Relazioni genitore

en: Arrow top
it: Freccia in alto

en: Move parent up
it: Sposta genitore in alto

en: Arrow bottom
it: Freccia in basso

en: Move parent down
it: Sposta genitore in basso

en: Family relationships
it: Relazioni famiglia

en: Move family up
it: Sposta famiglia in alto

en: Move family down
it: Sposta famiglia in basso

en: Add a new filter
it: Aggiunge un nuovo filtro

en: Edit the selected filter
it: Modifica il filtro selezionato

en: Clone the selected filter
it: Clona il filtro selezionato

en: Test the selected filter
it: Verifica il filtro selezionato

en: Delete the selected filter
it: Elimina il filtro selezionato

en: Note: changes take effect only after this window is closed
it: Nota: i cambiamenti diventano effettivi solo dopo la chiusura della finestra

en: All rules must apply
it: Tutte le regole devono essere valide

en: At least one rule must apply
it: Almeno una regola deve essere valida

en: Exactly one rule must apply
it: Esattamente una regola deve essere valida

en: Add another rule to the filter
it: Aggiunge un'altra regola al filtro

en: Edit the selected rule
it: Modifica la regola selezionata

en: Delete the selected rule
it: Elimina la regola selezionata

en: Options
it: Opzioni

en: Rule list
it: Lista regole

en: Definition
it: Definizione

en: Co_mment:
it: Co_mmento:

en: Return values that do no_t match the filter rules
it: Res_tituisci i valori che non corrispondono alle regole del filtro

en: Selected Rule
it: Regola selezionata

en: Style sheet n_ame:
it: N_ome foglio di stile:

en: Style name
it: Nome stile

en: Type face
it: Carattere

en: Size
it: Dimensione

en: _Bold
it: _Grassetto

en: _Italic
it: _Corsivo

en: _Underline
it: _Sottolineato

en: Font options
it: Opzioni carattere

en: Alignment
it: Allineamento

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: First li_ne:
it: Prima ri_ga:

en: R_ight:
it: D_estra:

en: L_eft:
it: S_inistra:

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Abo_ve:
it: So_pra:

en: Belo_w:
it: Sot_to:

en: Borders
it: Bordi

en: _Padding:
it: _Riempimento:

en: Indentation
it: Rientro

en: _Left
it: Si_nistra

en: _Right
it: _Destra

en: J_ustify
it: _Giustificato

en: Cen_ter
it: _Centrato

en: Le_ft
it: Sinist_ra

en: Righ_t
it: Des_tra

en: _Top
it: In al_to

en: _Bottom
it: In _basso

en: Paragraph options
it: Opzioni paragrafo

en: Width
it: Larghezza

en: Column widths
it: Larghezze delle colonne

en: Table options
it: Opzioni della tabella

en: Padding:
it: Spaziatura:

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Cell options
it: Opzioni della cella

en: Line
it: Linea

en: Style:
it: Stile:

en: Width:
it: Larghezza:

en: Line:
it: Linea:

en: Fill:
it: Riempimento:

en: Shadow
it: Ombra

en: Spacing:
it: Spaziatura:

en: Draw shadow
it: Disegna ombra

en: Draw options
it: Opzioni di disegno

en: Add a new style
it: Aggiunge un nuovo stile

en: Edit the selected style
it: Modifica lo stile selezionato

en: Delete the selected style
it: Elimina lo stile selezionato

en: _Display on startup
it: M_ostra all'avvio

en: _Forward
it: _Avanti

en: Install Selected _Addons
it: Installare i componenti _aggiuntivi selezionati

en: Available Gramps Updates for Addons
it: Aggiornamenti di Gramps disponibili per i componenti aggiuntivi

en: Gramps comes with a core set of plugins which provide all of the necessary features. However, you can extend this functionality with additional Addons. These addons provide reports, listings, views, gramplets, and more. Here you can select among the available extra addons, they will be retrieved from the internet off of the Gramps website, and installed locally on your computer. If you close this dialog now, you can install addons later from the menu under Edit -> Addon Manager.
it: Gramps è fornito di un'insieme di plugin di base che forniscono tutte le funzionalità necessarie. Tuttavia è possibile estendere queste funzionalità con dei componenti aggiuntivi. Questi componenti aggiuntivi forniscono resoconti, elenchi, viste, gramplet e altro. Da qui è possibile selezionare tra gli ulteriori componenti aggiuntivi disponibili, che saranno ottenuti via Internet dal sito web di Gramps e installati localmente sul computer. Chiudendo adesso questa finestra di dialogo sarà possibile installare i componenti aggiuntivi successivamente dal menu Modifica -> Gestore dei componenti aggiuntivi.

en: _Select All
it: _Selezionare tutto

en: Select _None
it: Non selezionare _nulla

en: Books...
it: Libri...

en: Configure the active view
it: Configura la vista attiva

en: Connect to a recent database
it: Connessione ad un database recente

en: F_ull Screen
it: Sch_ermo intero

en: Gramps _Home Page
it: Pagina _web Gramps

en: Gramps _Mailing Lists
it: _Mailing list Gramps

en: Make Backup...
it: Copia di sicurezza...

en: Manage databases
it: Gestisce i database

en: Open _Recent
it: Apri _recenti

en: Tip of the Day
it: Suggerimento del giorno

en: Undo History
it: Cronologia annullamenti

en: _Abandon Changes and Quit
it: _Abbandona le modifiche ed esci

en: _About
it: _Informazioni su

en: _Addon Manager...
it: Gestore dei componenti _aggiuntivi...

en: _Bookmarks
it: Segnali_bri

en: _Configure...
it: _Configura...

en: _Export...
it: _Esporta...

en: _Extra Reports/Tools
it: Ult_eriori resoconti/strumenti

en: _FAQ
it: Domande _frequenti

en: _Family Trees
it: A_lberi genealogici

en: _Go
it: _Vai

en: _Import...
it: _Importa...

en: _Key Bindings
it: Associa_zioni di tasti

en: _Manage Family Trees...
it: _Gestisci alberi genealogici...

en: _Navigator
it: _Navigatore

en: _Plugin Manager
it: Gestore _plugin

en: _Preferences...
it: _Preferenze...

en: _Quit
it: _Esci

en: _Report a Bug
it: _Segnala un bug

en: _Reports
it: _Resoconti

en: _Toolbar
it: Barra degli s_trumenti

en: _Tools
it: S_trumenti

en: _User Manual
it: Manuale _utente

en: _View
it: _Visualizza

en: _Windows
it: _Finestre

en: Your version of gi (gnome-introspection) seems to be too old. You need a version which has the function 'require_version' to start Gramps
it: La versione in uso di gi (gnome-introspection) sembra essere troppo vecchia. È necessario usare una versione che ha la funzione «require_version» per eseguire Gramps

en: Your pygobject version does not meet the requirements.
    At least pygobject %(major)d.%(feature)d.%(minor)d is needed to start Gramps with a GUI.
    
    Gramps will terminate now.
it: La versione di pygobject installata non soddisfa i requisiti minimi.
    È richiesta almeno la versione %(major)d.%(feature)d.%(minor)d per eseguire Gramps con l'interfaccia grafica.
    
    Adesso Gramps verrà chiuso.

en: Gdk, Gtk, Pango or PangoCairo typelib not installed.
    Install Gnome Introspection, and pygobject version 3.12 or later.
    Then install introspection data for Gdk, Gtk, Pango and PangoCairo
    
    Gramps will terminate now.
it: Almeno una tra le typelib di Gdk, Gtk, Pango o PangoCairo non è installata.
    Installare Gnome Introspection, e pygobject versione 3.12 o successiva.
    Quindi installare i dati di introspezione per Gdk, Gtk, Pango e PangoCairo
    
    Adesso Gramps verrà terminato.

en: Your Gtk version does not meet the requirements.
    At least %(major)d.%(minor)d is needed to start Gramps with a GUI.
    
    Gramps will terminate now.
it: La versione di Gtk installata non soddisfa i requisiti minimi.
    È richiesta almeno la versione %(major)d.%(minor)d per eseguire Gramps con l'interfaccia grafica.
    
    Adesso Gramps verrà chiuso.

en: 
    cairo python support not installed. Install cairo for your version of python
    
    Gramps will terminate now.
it: 
    Il supporto Python per Cairo non è installato. Installare Cairo per la versione in uso di Python
    
    Adesso Gramps verrà chiuso.

en: Gramps detected an incomplete GTK installation
it: Gramps ha rilevato un'installazione incompleta di GTK

en: GTK translations for the current language (%(language)s) are missing.
    %(bold_start)sGramps%(bold_end)s will proceed nevertheless.
    The GUI will likely be broken as a result, especially for RTL languages!
    
    See the Gramps README documentation for installation prerequisites,
    typically located in /usr/share/doc/gramps.
it: Le traduzioni di GTK per la lingua attuale (%(language)s) non sono disponibili.
    %(bold_start)sGramps%(bold_end)s continuerà comunque.
    Di conseguenza l'interfaccia sarà probabilmente non perfettamente funzionante, specialmente per le lingue scritte da destra verso sinistra.
    
    Consultare la documentazione di Gramps README per i prerequisiti di installazione,
    il file si trova normalmente in /usr/share/doc/gramps.

en: Error parsing arguments
it: Errore nell'analisi degli argomenti

en: Gramps terminated because of no DISPLAY
it: Gramps è terminato per la mancanza di DISPLAY

en: 
    Gramps failed to start. Please report a bug about this.
    This could be because of an error in a (third party) View on startup.
    To use another view, don't load a Family Tree, change view, and then load your Family Tree.
    You can also change manually the startup view in the gramps.ini file 
    by changing the last-view parameter.
it: 
    Gramps non è riuscito a partire. Segnalare un bug su questo problema.
    Questo potrebbe essere causato da un errore in una vista (di terze parti) all'avvio.
    Per usare un'altra vista: non caricare un albero genealogico, ma cambiare la vista, quindi caricare l'albero genealogico.
    Si può anche cambiare manualmente la vista all'avvio nel file gramps.ini 
    cambiando il parametro last-view.

en: Error Report Assistant
it: Assistente segnalazione errori

en: Report a bug
it: Segnala un bug

en: This is the Bug Reporting Assistant. It will help you to make a bug report to the Gramps developers that will be as detailed as possible.
    
    The assistant will ask you a few questions and will gather some information about the error that has occurred and the operating environment. At the end of the assistant you will be asked to file a bug report on the Gramps bug tracking system. The assistant will place the bug report on the clip board so that you can paste it into the form on the bug tracking website and review exactly what information you want to include.
it: Questo è l'assistente per la segnalazione di bug, che aiuta nella preparazione di segnalazioni di bug quanto più dettagliate possibile da inviare agli sviluppatori di Gramps.
    
    L'assistente chiederà di rispondere ad alcune domande e raccoglierà alcune informazioni sull'errore che si è verificato e sull'ambiente operativo. Alla fine della procedura richiederà di inviare la segnalazione di bug sul sistema web di gestione dei bug di Gramps. In particolare l'assistente provvederà a copiare negli appunti la segnalazione di bug, in modo da poterla incollare facilmente nell'apposito modulo sul sistema web di gestione dei bug e rivedere quindi quali informazioni includere o meno.

en: If you can see that there is any personal information included in the error please remove it.
it: Se sono presenti delle informazioni personali tra i dettagli dell'errore, conviene rimuoverle.

en: Error Details
it: Dettagli errore

en: This is the detailed Gramps error information, don't worry if you do not understand it. You will have the opportunity to add further detail about the error in the following pages of the assistant.
it: Queste sono le informazioni dettagliate sull'errore di Gramps; non c'è da preoccuparsi se alcuni particolari risultano oscuri. Nei passi seguenti dell'assistente sarà possibile aggiungere ulteriori dettagli sull'errore.

en: Please check the information below and correct anything that you know to be wrong or remove anything that you would rather not have included in the bug report.
it: Controllare le informazioni riportate ed eventualmente correggere quelle errate e rimuovere quello che non si vuole includere nella segnalazione.

en: System Information
it: Informazioni sul sistema

en: This is the information about your system that will help the developers to fix the bug.
it: Queste sono le informazioni sul sistema corrente che potranno aiutare gli sviluppatori a risolvere il problema.

en: Please provide as much information as you can about what you were doing when the error occurred.
it: Fornire informazioni quanto più dettagliate possibile sulle operazioni eseguite quando si è verificato l'errore.

en: Further Information
it: Ulteriori informazioni

en: This is your opportunity to describe what you were doing when the error occurred.
it: È possibile descrivere qui le operazioni eseguite quando si è verificato l'errore.

en: Please check that the information is correct, do not worry if you don't understand the detail of the error information. Just make sure that it does not contain anything that you do not want to be sent to the developers.
it: Verificare la correttezza delle informazioni, senza preoccuparsi troppo della comprensione dei dettagli delle informazioni dell'errore. L'importante è assicurarsi che non contengano dati che non debbano essere inviati agli sviluppatori.

en: Bug Report Summary
it: Riepilogo segnalazione bug

en: This is the completed bug report. The next page of the assistant will help you to file a bug on the Gramps bug tracking system website.
it: Questo è il resoconto completo del problema. La prossima pagina dell'assistente aiuta ad inviare la segnalazione del problema al sistema web di gestione dei bug di Gramps.

en: Use the two buttons below to first copy the bug report to the clipboard and then open a webbrowser to file a bug report at
it: Usare i due pulsanti di seguito per copiare la segnalazione del bug negli appunti e quindi per aprire il browser web per inviare la segnalazione a

en: Use this button to start a web browser and file a bug report on the Gramps bug tracking system.
it: Usare questo pulsante per avviare un browser web e inviare la segnalazione del problema al sistema web di gestione dei bug di Gramps.

en: Use this button to copy the bug report onto the clipboard. Then go to the bug tracking website by using the button below, paste the report and click submit report
it: Usare questo pulsante per copiare la segnalazione del problema negli appunti; accedere quindi al sistema web di gestione dei bug tramite il pulsante posto più in basso, incollare il resoconto e fare clic su invia resoconto

en: Send Bug Report
it: Invia segnalazione bug

en: This is the final step. Use the buttons on this page to start a web browser and file a bug report on the Gramps bug tracking system.
it: Questo è l'ultimo passo. Premendo il pulsante presente in questa pagina viene eseguito un browser web che permette di segnalare un bug nel sistema di gestione dei bug di Gramps.

en: Gramps is an Open Source project. Its success depends on its users. User feedback is important. Thank you for taking the time to submit a bug report.
it: Gramps è un progetto Open Source (a sorgente aperto). Il suo successo dipende dagli utenti e per questo motivo il loro riscontro è importante. Grazie per il tempo dedicato a segnalare un problema.

[ctx: manual]
en: Error_Report
it: Resoconto_errori

en: Error Report
it: Resoconto errori

en: Gramps has experienced an unexpected error
it: Si è verificato un errore inaspettato in Gramps

en: Your data will be safe but it would be advisable to restart Gramps immediately. If you would like to report the problem to the Gramps team please click Report and the Error Reporting Wizard will help you to make a bug report.
it: I dati sono al sicuro ma è consigliabile riavviare immediatamente Gramps. Se si desidera segnalare il problema agli sviluppatore di Gramps, fare clic su Resoconto e l'assistente per la segnalazione degli errori aiuterà a segnalare il bug.

en: Error Detail
it: Dettaglio errore

en: Filter %s from Clipboard
it: Filtra l'oggetto «%s» dagli appunti

en: Created on %(year)4d/%(month)02d/%(day)02d
it: Creato il %(year)4d/%(month)02d/%(day)02d

[ctx: manual]
en: Merge_Citations
it: Fusione_Citazioni

en: Merge Citations
it: Fondi citazioni

en: Merge Events
it: Fusione eventi

en: Merge Families
it: Fusione famiglie

en: Cannot merge people
it: Impossibile fondere le persone

[ctx: manual]
en: Merge_Notes
it: Fusione_note

en: flowed
it: dinamico

en: preformatted
it: preformattato

en: other
it: altro

en: Merge People
it: Fusione persone

en: Parents
it: Genitori

en: Family ID
it: ID famiglia

en: No parents found
it: Nessun genitore trovato

en: Spouses
it: Coniugi

en: Spouse
it: Coniuge

en: No spouses or children found
it: Non sono stati trovati né coniugi né figli

en: Warning
it: Attenzione

en: The persons have been merged.
    However, the families for this merge were too complex to automatically handle.  We recommend that you go to Relationships view and see if additional manual merging of families is necessary.
it: Le persone sono state fuse assieme.
    Tuttavia è stato troppo complicato gestire automaticamente le fusioni per queste famiglie. Si raccomanda di andare nella vista delle relazioni e vedere se è necessario effettuare una ulteriore fusione manuale delle famiglie.

en: Merge Sources
it: Fusione fonti

en: Report Selection
it: Selezione resoconti

en: _Generate
it: _Genera

en: Generate selected report
it: Genera resoconti selezionati

en: Tool Selection
it: Selezione strumenti

en: Select a tool from those available on the left.
it: Scegliere uno strumento da quelli disponibili a sinistra.

en: _Run
it: _Esegui

en: Run selected tool
it: Esegui lo strumento selezionato

en: Select surname
it: Selezione cognome

en: Count
it: Totale

en: Finding Surnames
it: Ricerca cognomi

en: Finding surnames
it: Ricerca cognomi

en: Select a different person
it: Seleziona una persona differente

en: Active, bookmarked or home people
it: Persona attiva, salvata nei segnalibri o persona principale

en: Select a person for the report
it: Selezionare una persona per il resoconto

en: Select a different family
it: Seleziona una famiglia differente

en: Active or bookmarked families
it: Famiglie attive o salvate nei segnalibri

en: Also include %s?
it: Includere anche %s?

en: Select Person
it: Seleziona persona

en: Select color for %s
it: Seleziona colore per %s

en: Save As
it: Salva come

en: _Open
it: _Apri

en: Style Editor
it: Editor stile

en: Project
it: Progetto

en: Audience
it: Pubblico

en: Version
it: Versione

en: Installed version
it: Versione installata

en: Install
it: Installa

en: Requires
it: Richiede

en: Update
it: Aggiorna

en: Module installation failed
it: Installazione del modulo non riuscita

en: Gramps was unable to install the required modules
it: Gramps non è riuscito a installare i moduli richiesti

en: Requirements
it: Requisiti

en: Addon Manager
it: Gestore dei componenti aggiuntivi

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Filters
it: Filtri

en: All addons
it: Tutti i componenti aggiuntivi

en: Not installed
it: Non installato

en: Installed
it: Installato

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: All types
it: Tutti i tipi

en: All audiences
it: Tutto il pubblico

en: All statuses
it: Tutti gli stati

en: Reset addon filters to defaults
it: Ripristinare i filtri dei componenti aggiuntivi ai valori predefiniti

en: Settings
it: Impostazioni

en: Projects
it: Progetti

en: All projects
it: Tutti i progetti

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Addon Registration Failed
it: Registrazione componente aggiuntivo non riuscita

en: The addon will be unavailable in your current configuration.
it: Il componente aggiuntivo non è disponibile per la configurazione attuale.

en: No matching addons found.
it: Nessun componente aggiuntivo corrispondente trovato.

en: Insert a project
it: Inserisci un progetto

en: Remove the selected project
it: Rimuove il progetto selezionato

en: Move project upwards in the list
it: Sposta il progetto più in alto nella lista

en: Move project downwards in the list
it: Sposta il progetto più in basso nella lista

en: Revert to the project defaults
it: Ripristinare ai valori predefiniti del progetto

en: Allow Gramps to install required Python modules
it: Permettere a Gramps di installare i moduli Python richiesti

en: Where possible, try to install any missing prerequisite Python modules
it: Se possibile, prova a installare i moduli Python necessari

en: Scheduled update checks
it: Verifiche programmate degli aggiornamenti

en: Once a month
it: Una volta al mese

en: Once a week
it: Una volta alla settimana

en: Once a day
it: Una volta al giorno

en: Always
it: Sempre

en: Check for addon updates
it: Verifica aggiornamenti dei componenti aggiuntivi

en: Updated addons only
it: Solo componenti aggiuntivi aggiornati

en: New addons only
it: Solo nuovi componenti aggiuntivi

en: New and updated addons
it: Componenti aggiuntivi nuovi e aggiornati

en: What to check
it: Cosa controllare

en: Do not ask about previously notified addons
it: Non chiedere a proposito dei componenti aggiuntivi già annunciati

en: Check for updated addons now
it: Verifica immediata dei componenti aggiuntivi

en: New Project
it: Nuovo progetto

en: Edit Project
it: Modifica progetto

en: Project name
it: Nome progetto

en: Restore project defaults
it: Ripristinare i valori predefiniti del progetto

en: Are you sure?
it: Si desidera confermare?

en: Checking Addons Failed
it: Controllo componenti aggiuntivi non riuscito

en: The addon repository appears to be unavailable. Please try again later.
it: Il deposito dei componenti aggiuntivi sembra non essere disponibile. Riprovare più tardi.

en: There are no available addons of this type
it: Non ci sono componenti aggiuntivi disponibili per questo tipo

en: ' and '
it: ' e '

en: Checked for '%s'
it: Controllato «%s»

en: new
it: nuovo

en: update
it: aggiorna

en: Hidden
it: Nascosto

en: Visible
it: Visibile

en: Plugin Manager
it: Gestore plugin

en: Hide/Unhide
it: Nasconde/Mostra

en: Load
it: Carica

en: Registered Plugins
it: Plugin registrati

en: Loaded
it: Caricato

en: Message
it: Messaggio

en: Loaded Plugins
it: Plugin caricati

en: Addon Name
it: Nome componente aggiuntivo

en: Path to Addon:
it: Percorso per il componente aggiuntivo:

en: Install Addon
it: Installa componente aggiuntivo

en: Install All Addons
it: Installa tutti i componenti aggiuntivi

en: Refresh Addon List
it: Aggiorna l'elenco dei componenti aggiuntivi

en: Reload
it: Ricarica

en: Refreshing Addon List
it: Aggiornamento elenco componenti aggiuntivi

en: Reading gramps-project.org...
it: Lettura di gramps-project.org...

en: Checking addon...
it: Controllo componenti aggiuntivi...

en: Unknown Help URL
it: URL di aiuto sconosciuto

en: Unknown URL
it: URL sconosciuto

en: Install all Addons
it: Installa tutti i componenti aggiuntivi

en: Installing...
it: Installazione...

en: Installing Addon
it: Installazione componente aggiuntivo

en: Load Addon
it: Carica componente aggiuntivo

en: Fail
it: Non riuscito

en: Plugin name
it: Nome plugin

en: Authors
it: Autori

en: Filename
it: Nome file

en: Detailed Info
it: Informazioni dettagliate

en: Plugin Error
it: Errore plugin

en: _Execute
it: _Esegui

en: Main window
it: Finestra principale

en: Downloading and installing selected addons...
it: Scaricamento e installazione dei componenti aggiuntivi selezionati...

en: Installation Errors
it: Errori di installazione

en: The following addons had errors:
it: Ci sono degli errori nei seguenti componenti aggiuntivi:

en: Done downloading and installing addons
it: Scaricamento e installazione dei componenti aggiuntivi effettuato

en: {number_of} addon was installed. | {number_of} addons were installed.
it[0]: È stato installato {number_of} componente aggiuntivo.
it[1]: Sono stati installati {number_of} componenti aggiuntivi.

en: If you have installed a 'View', you will need to restart Gramps.
it: Se è stata installata una «vista», è necessario riavviare Gramps.

en: No addons were installed.
it: Nessun componente aggiuntivo è stato installato.

en: Export Assistant
it: Assistente esportazione

en: Saving your data
it: Salvataggio dei dati

en: Choose the output format
it: Scelta del formato di output

en: Export options
it: Opzioni di esportazione

en: Select save file
it: Seleziona file per salvataggio

en: Final confirmation
it: Conferma definitiva

en: Summary
it: Riepilogo

en: The data will be exported as follows:
    
    Format:	%s
it: I dati saranno esportati come segue:
    
    Formato:	%s

en: Press Cancel to abort, Back to revisit your options, or Apply to proceed
it: Premere Annulla per interrompere, Indietro per rivedere le opzioni scelte, oppure OK per proseguire

en: The data will be saved as follows:
    
    Format:	%(format)s
    Name:	%(name)s
    Folder:	%(folder)s
it: I dati saranno salvati come segue:
    
    Formato:	%(format)s
    Nome:	%(name)s
    Cartella:	%(folder)s

[ctx: name]
en: format
it: formato

en: The selected file and folder to save cannot be created or found.
    
    Press Back to return and select a valid filename.
it: I file e cartelle selezionati per il salvataggio non possono essere creati o trovati.
    
    Premere Indietro per tornare indietro e selezionare un nome di file valido.

en: Your data has been saved
it: I dati sono stati salvati

en: The copy of your data has been successfully saved. You may press Close button now to continue.
    
    Note: the database currently opened in your Gramps window is NOT the file you have just saved. Future editing of the currently opened database will not alter the copy you have just made.
it: La copia dei dati è stata salvata correttamente. Premere Chiudi per continuare.
    
    Nota: il database aperto attualmente nella finestra di Gramps NON è il file appena salvato. Le modifiche che saranno apportate da ora al database aperto non modificheranno la copia appena creata.

en: Filename: %s
it: Nome file: %s

en: Saving failed
it: Salvataggio non riuscito

en: There was an error while saving your data. You may try starting the export again.
    
    Note: your currently opened database is safe. It was only a copy of your data that failed to save.
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio dei dati. È possibile provare ad eseguire nuovamente l'esportazione.
    
    Nota: il database attualmente aperto è integro. Non è riuscito il salvataggio di una copia dei dati.

en: Under normal circumstances, Gramps does not require you to directly save your changes. All changes you make are immediately saved to the database.
    
    This process will help you save a copy of your data in any of the several formats supported by Gramps. This can be used to make a copy of your data, backup your data, or convert it to a format that will allow you to transfer it to a different program.
    
    If you change your mind during this process, you can safely press the Cancel button at any time and your present database will still be intact.
it: Normalmente, Gramps non richiede di salvare le modifiche. Tutti i cambiamenti effettuati sono salvati immediatamente nel database.
    
    Questa procedura aiuta a salvare una copia dei dati in uno degli innumerevoli formati supportati da Gramps. Può essere usata per effettuare una copia dei dati, effettuare un backup, o convertire i dati in un formato che ne consenta il trasferimento in un altro programma.
    
    Se si cambia idea durante l'esecuzione di questa procedura, è possibile premere in modo sicuro il pulsante Annulla in ogni momento; in questo modo il database non sarà modificato.

en: Error exporting your Family Tree
it: Errore nell'esportazione dell'albero genealogico

en: Please wait while your data is selected and exported
it: Attendere mentre i dati vengono selezionati ed esportati

en: Selecting Preview Data
it: Selezionare i dati di anteprima

en: Selecting...
it: Selezione...

en: Unfiltered Family Tree:
it: Albero genealogico non filtrato:

en: {number_of} Person | {number_of} People
it[0]: {number_of} persona
it[1]: {number_of} persone

en: Click to see preview of unfiltered data
it: Fare clic per visualizzare l'anteprima dei dati senza filtri

en: _Do not include records marked private
it: _Non includere gli elementi marcati come privati

en: Change order
it: Modificare ordine

en: Calculate Previews
it: Calcolare anteprime

en: _Person Filter
it: Filtro _persone

en: Click to see preview after person filter
it: Fare clic per visualizzare l'anteprima dei dati dopo l'applicazione del filtro persone

en: _Note Filter
it: Filtro _note

en: Click to see preview after note filter
it: Fare clic per visualizzare l'anteprima dei dati dopo l'applicazione del filtro note

en: Privacy Filter
it: Filtro riservatezza

en: Click to see preview after privacy filter
it: Fare clic per visualizzare l'anteprima dei dati dopo l'applicazione del filtro riservatezza

en: Living Filter
it: Filtro persone in vita

en: Click to see preview after living filter
it: Fare clic per visualizzare l'anteprima dei dati dopo l'applicazione del filtro persone in vita

en: Reference Filter
it: Filtro riferimenti

en: Click to see preview after reference filter
it: Fare clic per visualizzare l'anteprima dei dati dopo l'applicazione del filtro riferimenti

en: Hide order
it: Nascondere l'ordine

en: Filtering private data
it: Selezione dati privati

en: Filtering living persons
it: Selezione persone in vita

en: Applying selected person filter
it: Applicazione filtro persona selezionato

en: Applying selected note filter
it: Applicazione filtro nota selezionato

en: Filtering referenced records
it: Selezione elementi con riferimenti

en: Cannot edit a system filter
it: Impossibile modificare un filtro di sistema

en: Please select a different filter to edit
it: Selezionare un filtro diverso da modificare

en: Include all selected people
it: Includere tutte le persone selezionate

en: Include all selected notes
it: Includere tutte le note selezionate

en: Replace given names of living people
it: Sostituire i nomi delle persone in vita

en: Replace complete name of living people
it: Sostituire i nomi completi delle persone in vita

en: Do not include living people
it: Non includere persone in vita

en: Include all selected records
it: Includere tutti gli elementi selezionati

en: Do not include records not linked to a selected person
it: Non includere gli elementi non collegati alla persona selezionata

en: Use Compression
it: Usare la compressione

en: Web Connection
it: Connessione web

en: Quick View
it: Anteprima

en: Copy all
it: Copia tutto

en: See data not in Filter
it: Visualizzare dati non nel filtro

en: Generate_Book_dialog
it: Finestra_genera_libro

en: Available Books
it: Libri disponibili

en: Discard Unsaved Changes
it: Scartare le modifiche non salvate

en: You have made changes which have not been saved.
it: Sono state effettuate delle modifiche che non state salvate.

en: Proceed
it: Procedere

en: Name of the book. MANDATORY
it: Nome del libro. RICHIESTO

en: Manage Books
it: Gestione dei libri

en: New Book
it: Nuovo libro

en: _Available items
it: Elementi _disponibili

en: Current _book
it: _Libro corrente

en: Item name
it: Nome elemento

en: Subject
it: Soggetto

en: Book selection list
it: Lista selezione libri

en: Different database
it: Altro database

en: This book was created with the references to database %s.
    
     This makes references to the central person saved in the book invalid.
    
    Therefore, the central person for each item is being set to the active person of the currently opened database.
it: Questo libro è stato creato con i riferimenti al database %s.
    
    Ciò comporta che i riferimenti alla persona centrale salvata non siano più validi.
    
    Perciò, la persona centrale di ogni elemento sarà impostata alla persona attiva del database attualmente aperto.

en: No selected book item
it: Nessun elemento selezionato del libro

en: Please select a book item to configure.
it: Selezionare un elemento del libro da configurare.

en: _Up
it: _Su

en: _Down
it: _Giù

en: Setup
it: Impostazioni

en: No items
it: Nessun elemento

en: This book has no items.
it: Questo libro non ha elementi.

en: No book name
it: Nessun nome per il libro

en: You are about to save away a book with no name.
    
    Please give it a name before saving it away.
it: Si sta per salvare un libro senza nome.
    
    Bisogna fornire un nome prima di salvarlo.

en: Book name already exists
it: Il nome del libro esiste già

en: You are about to save away a book with a name which already exists.
it: Si sta per salvare un libro con un nome già esistente.

en: Generate Book
it: Genera libro

en: Gramps Book
it: Libro Gramps

en: Paper Options
it: Opzioni foglio

en: HTML Options
it: Opzioni HTML

en: Output Format
it: Formato di output

en: Open with default viewer
it: Apri nel visualizzatore predefinito

en: CSS file
it: File CSS

en: Portrait
it: Verticale

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Configuration
it: Configurazione

en: Style
it: Stile

en: Report Options
it: Opzioni resoconto

en: Document Options
it: Opzioni documento

en: Permission problem
it: Problema di permessi

en: You do not have permission to write under the directory %s
    
    Please select another directory or correct the permissions.
it: Permessi insufficienti per scrivere nella directory %s
    
    Selezionare un'altra directory o correggere i permessi.

en: File already exists
it: Il file esiste già

en: You can choose to either overwrite the file, or change the selected filename.
it: È possibile scegliere di sovrascrivere il file o di cambiare il nome del file selezionato.

en: _Overwrite
it: _Sovrascrivi

en: _Change filename
it: _Cambia nome file

en: You do not have permission to create %s
    
    Please select another path or correct the permissions.
it: Permessi insufficienti per creare %s
    
    Selezionare un altro percorso o correggere i permessi.

en: No directory
it: Nessuna cartella

en: There is no directory %s.
    
    Please select another directory or create it.
it: Non esiste alcuna cartella %s.
    
    Selezionare un'altra cartella o correggere i permessi.

en: Active person has not been set
it: Persona attiva non impostata

en: You must select an active person for this report to work properly.
it: Bisogna selezionare una persona attiva perché questo resoconto funzioni.

en: Report could not be created
it: Impossibile creare il resoconto

en: default
it: predefinito

en: Document Styles
it: Stili documenti

[ctx: manual]
en: Document_Styles_dialog
it: Finestra_stili_documento

en: New Style
it: Nuovo stile

en: Error saving stylesheet
it: Errore nel salvataggio del foglio di stile

en: Missing information
it: Informazioni mancanti

en: Select a style
it: Seleziona uno stile

en: Style editor
it: Editor stili

[ctx: manual]
en: Style_editor_dialog
it: Finestra_editor_stile

en: No description available
it: Nessuna descrizione disponibile

en: (Embedded style '%s' must be edited separately)
it: (Lo stile integrato «%s» deve essere modificato separatamente)

en: Column %d:
it: Colonna %d:

en: Analysis and Exploration
it: Analisi ed esplorazione

en: Family Tree Processing
it: Elaborazione albero genealogico

en: Family Tree Repair
it: Correzione albero genealogico

en: Revision Control
it: Controllo di revisione

en: Utilities
it: Utilità

en: Proceeding with this tool will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the changes made by this tool or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert running this tool, please stop here and backup your database.
it: L'uso di questo strumento causa la cancellazione della cronologia degli annullamenti delle operazioni per questa sessione; non sarà possibile annullare le modifiche apportati da questo strumento e tutti i cambiamenti effettuati prima del suo utilizzo.
    
    Se si vuole essere in grado di annullare gli effetti di questo strumento, è bene interrompere l'operazione ed effettuare una copia del database.

en: _Proceed with the tool
it: _Procedere con questo strumento

en: You must select an active person for this tool to work properly.
it: Perché questo strumento funzioni correttamente deve essere selezionata una persona.

en: Select Source or Citation
it: Seleziona fonte o citazione

en: Source: Title or Citation: Volume/Page
it: Fonte: titolo o citazione: volume/pagina

en: Last Change
it: Ultima modifica

en: Select Event
it: Seleziona evento

[ctx: manual]
en: Select_Event_selector
it: Selettore_selezione_eventi

[ctx: manual]
en: Select_Family_selector
it: Selettore_selezione_famiglie

en: Select Note
it: Seleziona nota

[ctx: manual]
en: Select_Note_selector
it: Selettore_selezione_note

en: Select Media Object
it: Seleziona oggetto multimediale

[ctx: manual]
en: Select_Media_Object_selector
it: Selettore_selezione_oggetti_multimediali

[ctx: manual]
en: Select_Father_selector
it: Selettore_selezione_padre

[ctx: manual]
en: Select_Mother_selector
it: Selettore_selezione_madre

[ctx: manual]
en: Select_Child_selector
it: Selettore_selezione_figlio

[ctx: manual]
en: Select_Person_selector
it: Selettore_selezione_persona

en: Select Place
it: Seleziona luogo

[ctx: manual]
en: Select_Place_selector
it: Selettore_selezione_luoghi

en: Select Repository
it: Seleziona deposito

[ctx: manual]
en: Select_Repository_selector
it: Selettore_selezione_deposito

en: Select Source
it: Seleziona fonte

[ctx: manual]
en: Select_Source_selector
it: Selettore_selezione_fonte

en: You have no installed dictionaries.
it: Non ci sono dizionari installati.

en: Off
it: Disattivato

en: On
it: Attivato

en: Failed to display tip of the day
it: Impossibile mostrare il suggerimento del giorno

en: Unable to read the tips from external file.
    
    %s
it: Impossibile leggere i suggerimenti da un file esterno.
    
    %s

en: _Undo
it: _Annulla

en: _Redo
it: _Ripeti

en: Original time
it: Orario originale

en: Action
it: Azione

en: Delete confirmation
it: Conferma eliminazione

en: Are you sure you want to clear the Undo history?
it: Ripulire veramente la cronologia degli annullamenti?

en: Clear
it: Pulisci

en: Database opened
it: Apertura database

en: History cleared
it: Cronologia cancellata

en: Canceling...
it: Annullamento...

en: Please do not force closing this important dialog.
it: Non chiudere forzatamente questa importante finestra di dialogo.

en: The external program failed to launch or experienced an error
it: L'avvio del programma esterno non è riuscito o comunque ha incontrato un errore

en: Error from external program
it: Errore dal programma esterno

en: File %s does not exist
it: Il file %s non esiste

en: Cannot open new citation editor at this time. Either the citation is already being edited, or the associated source is already being edited, and opening a citation editor (which also allows the source to be edited), would create ambiguity by opening two editors on the same source. 
    
    To edit the citation, close the source editor and open an editor for the citation alone
it: Impossibile aprire adesso un nuovo editor delle citazione. O la citazione è già in corso di modifica, o la fonte associata è già in corso di modifica, e aprire l'editore delle citazioni (che permette anche la modifica della fonte) creerebbe dell'ambiguità aprendo due editor sulla stessa fonte.
    
    Per modificare la citazione, chiudere l'editore della fonte e aprire solo un editor per la citazione

en: Cannot open new citation editor
it: Impossibile aprire un nuovo editor delle citazioni

en: No Family Tree
it: Nessun albero genealogico

en: Registering plugins...
it: Registrazione plugin...

en: Ready
it: Pronto

en: Abort changes?
it: Annullare le modifiche?

en: Aborting changes will return the database to the state it was before you started this editing session.
it: L'annullamento delle modifiche riporterà il database allo stato in cui era prima dell'ultima sessione di modifiche.

en: Abort changes
it: Annulla modifiche

en: Cannot abandon session's changes
it: Impossibile annullare le modifiche della sessione di lavoro

en: Changes cannot be completely abandoned because the number of changes made in the session exceeded the limit.
it: Impossibile annullare tutte le modifiche perché il numero di cambiamenti effettuati durante la sessione di lavoro è superiore al limite.

en: View failed to load. Check error output.
it: Impossibile caricare la vista. Controllare l'errore in output.

en: Import Statistics
it: Statistiche importazione

en: Read Only
it: Sola lettura

en: Gramps had a problem the last time it was run.
it: Gramps ha avuto un problema durante l'ultima esecuzione.

en: Would you like to run the Check and Repair tool?
it: Eseguire lo strumento Controlla e correggi database?

en: Please wait for backup to complete.
it: Attendere il completamente della copia di sicurezza.

en: Autobackup...
it: Copia di sicurezza automatica...

en: Error saving backup data
it: Errore nel salvataggio della copia di sicurezza

en: Failed Loading View
it: Caricamento vista non riuscito

en: The view %(name)s did not load and reported an error.
    
    %(error_msg)s
    
    If you are unable to fix the fault yourself then you can submit a bug at %(gramps_bugtracker_url)s or contact the view author (%(firstauthoremail)s).
    
    If you do not want Gramps to try and load this view again, you can hide it by using the Plugin Manager on the Help menu.
it: La vista %(name)s non si è caricata ed ha riportato un errore.
    
    %(error_msg)s
    
    Se non è possibile correggere l'errore, è possibile aprire una segnalazione di errore presso %(gramps_bugtracker_url)s o contattare l'autore della vista (%(firstauthoremail)s).
    
    Se non si vuole che Gramps provi a caricare ancora questa vista, è possibile nasconderla usando il gestore dei plugin nel menu Aiuto.

en: Failed Loading Plugin
it: Caricamento plugin non riuscito

en: The plugin %(name)s did not load and reported an error.
    
    %(error_msg)s
    
    If you are unable to fix the fault yourself then you can submit a bug at %(gramps_bugtracker_url)s or contact the plugin author (%(firstauthoremail)s).
    
    If you do not want Gramps to try and load this plugin again, you can hide it by using the Plugin Manager on the Help menu.
it: Il plugin %(name)s non si è caricato ed ha riportato un errore.
    
    %(error_msg)s
    
    Se non è possibile correggere l'errore, è possibile aprire una segnalazione di errore presso %(gramps_bugtracker_url)s o contattare l'autore del plugin (%(firstauthoremail)s).
    
    Se non si vuole che Gramps provi a caricare ancora questo plugin, è possibile nasconderlo usando il gestore dei plugin nel menu Aiuto.

en: Gramps XML Backup
it: Copia di sicurezza Gramps XML

en: Media:
it: Multimedia:

en: Exclude
it: Escludere

en: Backup file already exists! Overwrite?
it: Esiste già una copia di sicurezza! Sovrascrivere?

en: The file '%s' exists.
it: Il file «%s» esiste.

en: Proceed and overwrite
it: Procedere e sovrascrivere

en: Cancel the backup
it: Annullare la copia di sicurezza

en: Making backup...
it: Copia di sicurezza in corso...

en: Backup saved to '%s'
it: Copia di sicurezza salvata in «%s»

en: Backup aborted
it: Copia di sicurezza annullata

en: Organize Bookmarks
it: Organizza segnalibri

en: Cannot bookmark this reference
it: Impossibile salvare questo riferimento nei segnalibri

en: Active object not visible
it: Oggetto attiva non visibile

en: Could Not Set a Bookmark
it: Impossibile impostare il segnalibro

en: A bookmark could not be set because nothing was selected.
it: Impostare creare un segnalibro perché nessun elemento è stato selezionato.

en: Delete {type} [{gid}]?
it: Eliminare {type} [{gid}]?

en: Deleting item will remove it from the database.
it: L'eliminazione di un elemento ne causa la rimozione dal database.

en: Processing...
it: Elaborazione in corso...

en: Multiple Selection Delete
it: Eliminazione da selezione multipla

en: This item is currently being used. Deleting it will remove it from the database and from all other items that reference it.
it: Questo elemento è attualmente in uso. La sua eliminazione ne provocherà la rimozione dal database e da tutti gli altri elementi che vi fanno riferimento.

en: Delete %s?
it: Eliminare %s?

en: Column clicked, sorting...
it: Clic su colonna, ordinamento in corso...

en: Export View as Spreadsheet
it: Esporta vista come foglio di calcolo

en: OpenDocument Spreadsheet
it: Foglio di calcolo OpenDocument

en: Columns
it: Colonne

en: CSV Dialect
it: Dialetto CSV

en: %s has been bookmarked
it: Creato segnalibro per %s

en: A bookmark could not be set because no one was selected.
it: È stato impossibile impostare un segnalibro perché nessuna persona è stata selezionata.

en: No Home Person
it: Persona principale non impostata

en: You need to set a 'Home Person' to go to. Select the People View, select the person you want as 'Home Person', then confirm your choice via the menu Edit -> Set Home Person.
it: È necessario impostare una «persona principale» a cui andare. Selezionare la vista delle persone, selezionare la persona che si desidera come «persona principale», quindi confermare la scelta tramite il menu Modifica -> Imposta persona principale.

en: Jump to by Gramps ID
it: Vai ad un ID Gramps

en: Error: %s is not a valid Gramps ID
it: Errore: %s non è un ID Gramps valido

en: _Bottombar
it: Barra in _basso

en: _Sidebar
it: _Barra laterale

en: Configure %(cat)s - %(view)s
it: Configura %(cat)s - %(view)s

en: Configure %s View
it: Configura vista %s

en: View %(name)s: %(msg)s
it: Vista %(name)s: %(msg)s

en: Tag selected rows
it: Aggiungere etichette per le righe selezionate

en: New Tag...
it: Nuova etichetta...

en: Organize Tags...
it: Organizzare etichette...

[ctx: manual]
en: Organize_Tags_Window
it: Finestra_organizza_etichette

[ctx: manual]
en: New_Tag_dialog
it: Finestra_nuova_etichetta

en: Add tag '%s'
it: Aggiungi etichetta «%s»

en: Remove tag '%s'
it: Rimuovi etichetta «%s»

en: Adding Tags
it: Aggiunta etichette

en: Tag Selection (%s)
it: Selezione etichette (%s)

en: Removing Tags
it: Rimozione etichette

en: Organize Tags
it: Organizzare etichette

en: Change Tag Priority
it: Modificare la priorità delle etichette

en: Remove tag '%s'?
it: Rimuovere l'etichetta «%s»?

en: The tag definition will be removed.  The tag will be also removed from all objects in the database.
it: La definizione dell'etichetta sarà rimossa. L'etichetta sarà rimossa anche da tutti gli oggetti nel database.

en: Delete Tag (%s)
it: Elimina etichetta (%s)

en: Tag: %s
it: Etichetta: %s

en: New Tag
it: Nuova etichetta

en: Cannot save tag
it: Impossibile salvare l'etichetta

en: The tag name cannot be empty
it: Il nome dell'etichetta non può essere vuoto

en: Add Tag (%s)
it: Aggiungere etichetta (%s)

en: Edit Tag (%s)
it: Modifica etichetta (%s)

en: Tag Name:
it: Nome etichetta:

en: Pick a Color
it: Scegliere un colore

en: Error in format
it: Errore nel formato

en: Record is private
it: Questa informazione è privata

en: Record is public
it: Questa informazione è pubblica

en: Expand this section
it: Espandere sezione

en: Collapse this section
it: Contrarre sezione

en: Edit family
it: Modifica famiglia

en: Reorder families
it: Riordina famiglie

en: _Copy
it: _Copia

en: Siblings
it: Fratelli

en: Related
it: In relazione

en: Add partner to person
it: Aggiunge un partner ad una persona

en: Add a person
it: Aggiungi una persona

en: Add Child to Family
it: Aggiunta figlio alla famiglia

en: Gramplet Bar Menu
it: Menu della barra delle Gramplet

en: Unnamed Gramplet
it: Gramplet senza nome

en: Gramplet Bar
it: Barra delle Gramplet

en: Select the down arrow on the right corner for adding, removing or restoring gramplets.
it: Selezionare la freccia in basso nell'angolo a destra per aggiungere, rimuovere o ripristinare le gramplet.

en: Add a gramplet
it: Aggiungi gramplet

en: Remove a gramplet
it: Rimuovi gramplet

en: Restore default gramplets
it: Ripristina gramplet predefinite

en: Gramplet Bar Help
it: Aiuto della barra delle Gramplet

en: About Gramplets
it: Informazioni sulle Gramplet

en: Restore to defaults?
it: Ripristinare ai valori predefiniti?

en: The gramplet bar will be restored to contain its default gramplets.  This action cannot be undone.
it: La barra delle Gramplet sarà ripristinata in modo che contenga le gramplet predefinite. Questa operazione non può essere annullata.

en: Drag Properties Button to move and click it for setup
it: Trascinare il pulsante delle proprietà per spostare e fare clic su di esso per le impostazioni

en: Right click to add gramplets
it: Fare clic con il pulsante destro per aggiungere gramplet

en: Untitled Gramplet
it: Gramplet senza nome

en: Restore a gramplet
it: Ripristina una gramplet

en: Number of Columns
it: Numero delle colonne

en: Gramplet Layout
it: Aspetto Gramplet

en: Use maximum height available
it: Usa la massima altezza disponibile

en: Height if not maximized
it: Altezza se non massimizzata

en: Click to make this person active
    Right click to display the edit menu
    Click Edit icon (enable in configuration dialog) to edit
it: Fare clic per rendere attiva la persona
    Fare clic con il pulsante destro per mostrare il menu modifica
    Fare clic sull'icona Modifica (da abilitare nella finestra di configurazione) per modificare

en: Bad Date
it: Data non corretta

en: Date more than one year in the future
it: Data ad oltre un anno nel futuro

en: Double-click on the picture to view it in the default image viewer application.
it: Doppio clic sull'immagine per visualizzarla nel programma di visualizzazione immagini predefinito.

en: Make Active Media
it: Rendi attivo l'oggetto multimediale

en: Matches places within a given distance of the active place. You have no active place.
it: Estrai i luoghi entro una certa distanza dal luogo attivo. Non c'è alcun luogo attivo.

en: Progress Information
it: Informazioni di avanzamento

[ctx: manual]
en: Reorder_Relationships_dialog
it: Finestra_Riordina_relazioni

en: Reorder Relationships
it: Riordina relazioni

en: Reorder Relationships: %s
it: Riordina relazioni: %s

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Clear Markup
it: Pulisci testo ricco

en: Font Color
it: Colore caratteri

en: Redo
it: Ripeti

en: Undo
it: Annulla

en: 
    Command-Click to follow link
it: 
    Comando-Clic per seguire il collegamento

en: 
    Ctrl-Click to follow link
it: 
    Ctrl-Clic per seguire il collegamento

en: Spellcheck
it: Controllo ortografico

en: Search selection on web
it: Ricercare selezione sul web

en: _Send Mail To...
it: Invia me_ssaggio di posta a...

en: Copy _E-mail Address
it: Copia indirizzo di posta _elettronica

en: _Open Link
it: _Apri collegamento

en: Copy _Link Address
it: Copia indirizzo co_llegamento

en: _Edit Link
it: _Modifica collegamento

en: Select font color
it: Seleziona colore carattere

en: Select background color
it: Seleziona colore di sfondo

en: '%s' is not a valid value for this field
it: «%s» non è un valore valido per questo campo

en: This field is mandatory
it: Il campo è obbligatorio

en: '%s' is not a valid date value
it: «%s» non è un valore valido per una data

en: Legacy citation formatter
it: Formattatore citazioni legacy

en: _BSDDB Database
it: Database _BSDDB

en: Berkeley Software Distribution Database Backend
it: Motore Berkeley Software Distribution Database

en: _SQLite Database
it: Database _SQLite

en: SQLite Database
it: Database SQLite

en: Database version
it: Versione del database

en: Database module location
it: Posizione del modulo del database

en: Characters per line
it: Caratteri per riga

en: The number of characters per line
it: Il numero dei caratteri per riga

en: Plain Text
it: Testo semplice

en: Generates documents in plain text format (.txt).
it: Genera documenti in testo semplice (.txt).

en: Print...
it: Stampa...

en: Generates documents and prints them directly.
it: Genera documenti e li stampa direttamente.

en: Generates documents in HTML format.
it: Genera documenti in formato HTML.

en: Generates documents in LaTeX format.
it: Genera documenti in formato LaTeX.

en: OpenDocument Text
it: Testo OpenDocument

en: Generates documents in OpenDocument Text format (.odt).
it: Genera documenti in formato Testo OpenDocument (.odt).

en: PDF document
it: Documento PDF

en: Generates documents in PDF format (.pdf).
it: Genera documenti in formato PDF (.pdf).

en: Generates documents in PostScript format (.ps).
it: Genera documenti in formato PostScript (.ps).

en: RTF document
it: Documento RTF

en: Generates documents in Rich Text format (.rtf).
it: Genera documenti in formato Rich Text (.rtf).

en: SVG document
it: Documento SVG

en: Generates documents in Scalable Vector Graphics format (.svg).
it: Genera documenti in formato Scalable Vector Graphics (.svg).

en: Print Preview
it: Anteprima di stampa

en: Closes print preview window
it: Chiude la finestra di anteprima

en: _Print
it: Stam_pa

en: Prints the current file
it: Stampa il file corrente

en: _First
it: _Primo

en: Shows the first page
it: Mostra la prima pagina

en: _Back
it: _Indietro

en: Shows previous page
it: Mostra pagina precedente

en: Shows the next page
it: Mostra pagina successiva

en: _Last
it: U_ltimo

en: Shows the last page
it: Mostra l'ultima pagina

en: Zooms to fit the page width
it: Adatta a larghezza pagina

en: Zooms to fit the whole page
it: Adatta a pagina intera

en: Zooms the page in
it: Ingrandisci pagina

en: Zooms the page out
it: Riduci pagina

en: of %d
it: di %d

en: Possible destination error
it: Probabile errore nella destinazione

en: You appear to have set your target directory to a directory used for data storage. This could create problems with file management. It is recommended that you consider using a different directory to store your generated web pages.
it: La directory di destinazione impostata è una directory giù usata per l'immagazzinamento di dati. Si raccomanda di utilizzare una directory differente per memorizzare le pagine web generate.

en: Could not create jpeg version of image %(name)s
it: Impossibile creare la versione jpeg dell'immagine %(name)s

en: PIL (Python Imaging Library) not loaded.
it: PIL (Python Imaging Library) non caricata.

en: Production of jpg images from non-jpg images in LaTeX documents will not be available. Use your package manager to install python-imaging or python-pillow or python3-pillow
it: La generazione di immagini JPG da immagini non-JPG in documenti LaTeX non sarà disponibile. Usate il gestore dei pacchetti per installare python-imaging o python-pillow o python3-pillow

en: Could not open %s
it: Impossibile aprire %s

en: SVG background color
it: Colore di sfondo SVG

en: transparent background
it: sfondo trasparente

en: white
it: bianco

en: black
it: nero

en: red
it: rosso

en: green
it: verde

en: blue
it: blu

en: cyan
it: ciano

en: yellow
it: giallo

en: The color, if any, of the SVG background
it: Il colore, se presente, dello sfondo SVG

en: Ancestor Graph
it: Grafico ascendenti

en: Ancestor Graph for %s
it: Grafico ascendenti di %s

en: Person %s is not in the Database
it: La persona %s non è nel database

en: Ancestor Tree
it: Albero ascendenti

en: Making the Tree...
it: Creazione dell'albero...

en: Printing the Tree...
it: Stampa dell'albero...

en: Center Person
it: Persona centrale

en: The center person for the tree
it: La persona centrale dell'albero

en: Include siblings of the center person
it: Includi fratelli/sorelle della persona centrale

en: Whether to only display the center person or all of his/her siblings too
it: Indica se mostrare solo la persona centrale o anche tutti i suoi fratelli e sorelle

en: Generations
it: Generazioni

en: The number of generations to include in the tree
it: Numero di generazioni da includere nell'albero

en: Display unknown
    generations
it: Mostrare generazioni
    sconosciute

en: The number of generations of empty boxes that will be displayed
it: Numero di generazioni di riquadri vuoti da mostrare

en: Compress tree
it: Comprimere l'albero

en: Whether to remove any extra blank spaces set aside for people that are unknown
it: Indica se rimuovere gli spazi aggiuntivi predisposti per le persone sconosciute

en: Show Index
it: Mostra indice

en: Display index of each person
it: Mostra l'indice di ogni persona

en: Start Index
it: Indice di partenza

en: The start index
it: L'indice di partenza

en: Report Title
it: Titolo del resoconto

en: Do not include a title
it: Non includere un titolo

en: Include Report Title
it: Includi titolo del resoconto

en: Choose a title for the report
it: Scegliere un titolo per il resoconto

en: Include a border
it: Includere un bordo

en: Whether to make a border around the report.
it: Indica se disegnare un bordo attorno al resoconto.

en: Include Page Numbers
it: Includere numeri di pagina

en: Whether to print page numbers on each page.
it: Indica se stampare i numeri di pagina in ogni pagina.

en: Scale tree to fit
it: Ridimensionare l'albero per riempire la pagina

en: Do not scale tree
it: Non ridimensionare l'albero

en: Scale tree to fit page width only
it: Ridimensionare l'albero per adattare solo alla larghezza pagina

en: Scale tree to fit the size of the page
it: Ridimensionare l'albero per adattare alla dimensione della pagina

en: Whether to scale the tree to fit a specific paper size
it: Indica se ridimensionare l'albero adattandolo ad una specifica dimensione del foglio

en: Resize Page to Fit Tree size
    
    Note: Overrides options in the 'Paper Option' tab
it: Ridimensionare la pagina per adattarla alla dimensione dell'albero
    
    Nota: questa impostazione sostituisce quella nella scheda «Opzioni foglio»

en: Whether to resize the page to fit the size 
    of the tree.  Note:  the page will have a 
    non standard size.
    
    With this option selected, the following will happen:
    
    With the 'Do not scale tree' option the page
      is resized to the height/width of the tree
    
    With 'Scale tree to fit page width only' the height of
      the page is resized to the height of the tree
    
    With 'Scale tree to fit the size of the page' the page
      is resized to remove any gap in either height or width
it: Ridimensiona la pagina per adattarla alle dimensioni
    dell'albero.  Nota: la pagina avrà una
    dimensione non standard.
    
    Con questa opzione selezionata, accadrà quanto segue:
    
    Con l'opzione 'Non ridimensionare l'albero' la pagina
      viene ridimensionata all'altezza/larghezza dell'albero
    
    Con 'Ridimensiona l'albero per adattarlo alla larghezza della pagina' l'altezza della
      pagina viene ridimensionata all'altezza dell'albero
    
    Con 'Ridimensiona l'albero per adattarlo alle dimensioni della pagina' la pagina
      viene ridimensionata per rimuovere qualsiasi spazio vuoto in altezza o larghezza

en: Include Blank Pages
it: Includere pagine bianche

en: Whether to include pages that are blank.
it: Indica se includere le pagine bianche.

en: Report Options (2)
it: Opzioni resoconto (2)

en: Father
    Display Format
it: Formato di visualizzazione
    del padre

en: Display format for the fathers box.
it: Formato di visualizzazione per i riquadri dei padri.

en: Mother
    Display Format
it: Formato di visualizzazione
    della madre

en: Display format for the mothers box.
it: Formato di visualizzazione per i riquadri delle madri.

en: Center person uses
    which format
it: Formato usato dalla
    persona centrale

en: Use Fathers Display format
it: Usare il formato di visualizzazione del padre

en: Use Mothers display format
it: Usare il formato di visualizzazione della madre

en: The display format for the center person
it: Il formato di visualizzazione per la persona centrale

en: Include Marriage box
it: Includere il riquadro del matrimonio

en: Whether to include a separate marital box in the report
it: Indica se includere un riquadro matrimoniale separato nel resoconto

en: Marriage
    Display Format
it: Formato visualizzazione
    informazioni matrimoniali

en: Display format for the marital box.
it: Formato di visualizzazione per il riquadro delle informazioni matrimoniali.

en: Advanced
it: Avanzate

en: Replace Display Format:
    'Replace this'/' with this'
it: Formato di visualizzazione sostituzione:
    'Sostituire questo'/' con questo'

en: i.e.
    United States of America/U.S.A.
it: ad es.
    Stati Uniti d'America/U.S.A.

en: Include a note
it: Includere una nota

en: Whether to include a note on the report.
it: Indica se includere una nota nel resoconto.

en: Add a note
    
    $T inserts today's date
it: Aggiungere una nota
    
    $T inserisce la data di oggi

en: Note Location
it: Posizione nota

en: Where to place the note.
it: Dove posizionare la nota.

en: inter-box scale factor
it: fattore di scala inter-riquadro

en: Make the inter-box spacing bigger or smaller
it: Rende la spaziatura tra riquadri più grande o più piccola

en: box shadow scale factor
it: fattore di scala dell'ombra del riquadro

en: Make the box shadow bigger or smaller
it: Rende l'ombra del riquadro più grande o più piccola

en: No generations of empty boxes for unknown ancestors
it: Nessuna generazione di riquadri vuoti per gli ascendenti sconosciuti

en: One Generation of empty boxes for unknown ancestors
it: Una generazione di riquadri vuoti per gli ascendenti sconosciuti

en:  Generations of empty boxes for unknown ancestors
it:  generazioni di riquadri vuoti per gli ascendenti sconosciuti

en: The basic style used for the text display.
it: Lo stile base usato per la visualizzazione del testo.

en: The basic style used for the note display.
it: Lo stile base usato per la visualizzazione delle note.

en: The style used for the title.
it: Lo stile usato per i titoli.

en: My Calendar
it: Il mio calendario

en: Produced with Gramps
it: Generato con Gramps

en: Calendar Report
it: Resoconto calendario

en: Formatting months...
it: Formattazione mesi...

en: Reading database...
it: Lettura database...

en: %(person)s, birth
it: %(person)s, nascita

en: %(wife)s and
     %(person)s, wedding
it: %(wife)s e
     %(person)s, matrimonio

en: {wife} and
     {person}, {nyears} | {wife} and
     {person}, {nyears}
it[0]: {wife} e
     {person}, {nyears}
it[1]: {wife} e
     {person}, {nyears}

en: Select filter to restrict people that appear on calendar
it: Seleziona filtro per restringere le persone che compaiono nel calendario

en: The center person for the report
it: La persona centrale del resoconto

en: Text Area 1
it: Area di testo 1

en: First line of text at bottom of calendar
it: Prima riga di testo in fondo al calendario

en: Text Area 2
it: Area di testo 2

en: Second line of text at bottom of calendar
it: Seconda riga di testo in fondo al calendario

en: Text Area 3
it: Area di testo 3

en: Third line of text at bottom of calendar
it: Terza riga di testo in fondo al calendario

en: Include only living people
it: Includere solo persone in vita

en: Include only living people in the calendar
it: Include nel calendario solo le persone in vita

en: Content
it: Indice

en: Year of calendar
it: Anno del calendario

en: Country for holidays
it: Nazione per le festività

en: Select the country to see associated holidays
it: Selezionare la nazione per vedere le relative festività

en: First day of week
it: Primo giorno della settimana

en: Select the first day of the week for the calendar
it: Seleziona il primo giorno della settimana per il calendario

en: Birthday surname
it: Cognome di nascita

en: Wives use husband's surname (from first family listed)
it: Le mogli usano il cognome del marito (dalla prima famiglia elencata)

en: Wives use husband's surname (from last family listed)
it: Le mogli usano il cognome del marito (dall'ultima famiglia elencata)

en: Wives use their own surname
it: Le mogli usano il proprio cognome

en: Select married women's displayed surname
it: Seleziona il cognome da visualizzare per le donne sposate

en: Include birthdays
it: Includere compleanni

en: Whether to include birthdays
it: Indica se includere i compleanni

en: Include anniversaries
it: Includere anniversari

en: Whether to include anniversaries
it: Indica se includere gli anniversari

en: Include death dates
it: Includere date dei decessi

en: Include death anniversaries in the calendar
it: Include gli anniversari dei decessi nel calendario

en: Title text and background color
it: Testo titolo e colore di sfondo

en: Calendar day numbers
it: Numeri dei giorni del calendario

en: Daily text display
it: Visualizzazione testo giornaliero

en: Holiday text display
it: Visualizzazione testo festività

en: Days of the week text
it: Testo giorni della settimana

en: Text at bottom, line 1
it: Testo in basso, riga 1

en: Text at bottom, line 2
it: Testo in basso, riga 2

en: Text at bottom, line 3
it: Testo in basso, riga 3

en: Descendant Chart for %(person)s and %(father1)s, %(mother1)s
it: Grafico discendenza per %(person)s e %(father1)s, %(mother1)s

en: Descendant Chart for %(person)s, %(father1)s and %(mother1)s
it: Grafico discendenza per %(person)s, %(father1)s e %(mother1)s

en: Descendant Chart for %(father1)s, %(father2)s and %(mother1)s, %(mother2)s
it: Grafico discendenza per %(father1)s, %(father2)s e %(mother1)s, %(mother2)s

en: Descendant Chart for %(person)s
it: Grafico discendenza per %(person)s

en: Descendant Chart for %(father)s and %(mother)s
it: Grafico discendenza per %(father)s e %(mother)s

en: Descendant Graph
it: Grafico discendenza

en: Family Chart for %(person)s
it: Grafico familiare per %(person)s

en: Family Chart for %(father1)s and %(mother1)s
it: Grafico familiare per %(father1)s e %(mother1)s

en: Cousin Chart for %(names)s
it: Grafico dei cugini per %(names)s

en: Family %s is not in the Database
it: La famiglia %s non è nel database

en: Report for
it: Resoconto per

en: The main person for the report
it: La persona centrale del resoconto

en: The main family for the report
it: La famiglia centrale del resoconto

en: Level of Spouses
it: Livello dei coniugi

en: 0=no Spouses, 1=include Spouses, 2=include Spouses of the spouse, etc
it: 0=nessun coniuge, 1=includere coniugi, 2=includere coniugi dei coniugi, ecc

en: Start with the parent(s) of the selected first
it: Iniziare con il/i genitore/i del primo selezionato

en: Will show the parents, brother and sisters of the selected person.
it: Mostrerà i genitori, i fratelli e le sorelle della persona selezionata.

en: Whether to move people up, where possible, resulting in a smaller tree
it: Indica se spostare in alto le persone, se possibile, per ottenere un albero più piccolo

en: Bold direct descendants
it: Discendenti diretti in grassetto

en: Whether to bold those people that are direct (not step or half) descendants.
it: Indica se usare il grassetto per le persone che sono discendenti diretti.

en: Indent Spouses
it: Rientrare (graficamente) i coniugi

en: Whether to indent the spouses in the tree.
it: Indica se far rientrare (graficamente) i coniugi nell'albero.

en: Descendant Chart for [selected person(s)]
it: Grafico discendenza per [persona/e selezionata/e]

en: Family Chart for [names of chosen family]
it: Grafico familiare per [nomi della famiglia scelta]

en: Cousin Chart for [names of children]
it: Grafico dei cugini per [nomi dei figli]

en: Whether to include page numbers on each page.
it: Indica se includere i numeri di pagina in ogni pagina.

en: Descendant
    Display Format
it: Formato di
    visualizzazione discendente

en: Display format for a descendant.
it: Formato di visualizzazione per un discendente.

en: Spousal
    Display Format
it: Formato di
    visualizzazione coniuge

en: Display format for a spouse.
it: Formato di visualizzazione per un coniuge.

en: inter-box Y scale factor
it: fattore di scala Y tra riquadri

en: Make the inter-box Y bigger or smaller
it: Rende il fattore di scala Y tra riquadri più grande o più piccolo

en: The bold style used for the text display.
it: Lo stile grassetto usato per la visualizzazione del testo.

en: The style for the marriage box.
it: Lo stile usato per i riquadri del matrimonio.

en: The style for the spouse box.
it: Lo stile usato per il riquadro del coniuge.

en: The style for the direct descendant box.
it: Lo stile usato per il riquadro della discendenza diretta.

en: The style for the note box.
it: Lo stile usato per i riquadri delle note.

en: The style for the connection lines and report border.
it: Lo stile per linee di collegamento ed il bordo del resoconto.

en: Ancestor Chart
it: Grafico ascendenza

en: Produces a graphical ancestral chart
it: Produce un grafico dell'ascendenza

en: Produces a graphical ancestral tree
it: Produce un grafico ad albero dell'ascendenza

en: Produces a graphical calendar
it: Produce un calendario

en: Descendant Chart
it: Grafico discendenza

en: Produces a graphical descendant chart
it: Produce un grafico della discendenza

en: Descendant Tree
it: Albero discendenza

en: Produces a graphical descendant tree
it: Produce un grafico ad albero della discendenza

en: Family Descendant Chart
it: Grafico discendenza famiglia

en: Produces a graphical descendant chart around a family
it: Produce un grafico della discendenza relativo ad una famiglia

en: Family Descendant Tree
it: Albero discendenza famiglia

en: Produces a graphical descendant tree around a family
it: Produce un grafico ad albero della discendenza attorno ad una famiglia

en: Fan Chart
it: Grafico a ventaglio

en: Produces fan charts
it: Produce grafici a ventaglio

en: Statistics Charts
it: Grafici statistiche

en: Produces statistical bar and pie charts of the people in the database
it: Produce istogrammi statistici e grafici a torta relativi alle persone nel database

en: Timeline Chart
it: Grafico temporale

en: Produces a timeline chart.
it: Produce un grafico temporale.

en: %(generations)d Generation Fan Chart for %(person)s
it: Grafico a ventaglio di %(generations)d generazioni per %(person)s

en: %(generations)d Generation Fan Chart for
    %(person)s
it: Grafico a ventaglio della generazione %(generations)d per
    %(person)s

en: The number of generations to include in the report
it: Numero di generazioni da includere nel resoconto

en: Type of graph
it: Tipo del grafico

en: full circle
it: cerchio completo

en: half circle
it: semicerchio

en: overhang
it: sporgenza

en: quarter circle
it: quarto di cerchio

en: The form of the graph: full circle, half circle, half circle with overhang or quarter circle.
it: Forma del grafico: cerchio completo, semicerchio, semicerchio con sporgenza, quarto di cerchio.

en: generation dependent
it: in base alla generazione

en: Background color is either white or generation dependent
it: Il colore di sfondo è o bianco o dipendente dalla generazione

en: Orientation of radial texts
it: Orientamento dei testi radiali

en: upright
it: verso l'alto

en: roundabout
it: circolare

en: Print radial texts upright or roundabout
it: Stampa i testi radiali orientandoli verso l'alto o in modo circolare

en: Draw empty boxes
it: Disegna riquadri vuoti

en: Draw the background although there is no information
it: Disegna lo sfondo anche in assenza di informazioni

en: Use one font style for all generations
it: Usa lo stesso stile di carattere per tutte le generazioni

en: You can customize font and color for each generation in the style editor
it: È possibile personalizzare i caratteri e i colori di ogni generazione nell'editor degli stili

en: Flip names that are on the bottom half of the fan
it: Capovolgi i nomi nella metà in basso del ventaglio

en: Flip names for generations 2, 3 and 4 i.e. those found in circles
it: Capovolgi i nomi per le generazioni 2, 3 e 4, cioè quelle che si trovano nei cerchi

en: Exclude the title of the chart
it: Esclude il titolo del grafico

en: Exclude the title to make more room for the chart
it: Esclude il titolo per fare più spazio al grafico

en: The style used for the text display of generation "%d"
it: Lo stile usato per la visualizzazione della generazione «%d»

en: Item count
it: Totale elementi

en: All
it: Tutti

en: Men
it: Uomini

en: Women
it: Donne

[ctx: person]
en: Title
it: Titolo

en: Forename
it: Nome di battesimo

en: Birth year
it: Anno di nascita

en: Death year
it: Anno del decesso

en: Birth month
it: Mese di nascita

en: Death month
it: Mese del decesso

en: Marriage place
it: Luogo del matrimonio

en: Number of relationships
it: Numero relazioni

en: Age when first child born
it: Età alla nascita del primo figlio

en: Age when last child born
it: Età alla nascita dell'ultimo figlio

en: Number of children
it: Numero figli

en: Age at marriage
it: Età al matrimonio

en: Age at death
it: Età al decesso

en: Event type
it: Tipo evento

en: (Preferred) title missing
it: Titolo (preferito) mancante

en: (Preferred) forename missing
it: Nome di battesimo (preferito) mancante

en: (Preferred) surname missing
it: Cognome (preferito) mancante

en: Gender unknown
it: Genere sconosciuto

en: Date(s) missing
it: Data/e mancante/i

en: Place missing
it: Luogo mancante

en: Already dead
it: Già defunto

en: Still alive
it: In vita

en: Events missing
it: Eventi mancanti

en: Children missing
it: Figli mancanti

en: Birth missing
it: Data di nascita mancante

en: Personal information missing
it: Informazione non presente per la persona

en: (Living people: %(option_name)s)
it: (Persone in vita: %(option_name)s)

en: %s born
it: %s nati/e

en: Persons born
it: Persone nate

en: Collecting data...
it: Raccolta dati...

en: Sorting data...
it: Ordinamento dati...

en: Saving charts...
it: Salvataggio grafico...

en: %s (persons):
it: %s (persone):

en: Determines what people are included in the report.
it: Determina quali persone vanno incluse nel resoconto.

en: Filter Person
it: Filtro su persona

en: The center person for the filter.
it: La persona centrale per il filtro.

en: Sort chart items by
it: Ordina gli elementi del grafico per

en: Select how the statistical data is sorted.
it: Seleziona la modalità di ordinamento dei dati.

en: Sort in reverse order
it: Ordinamento inverso

en: Check to reverse the sorting order.
it: Marcare per invertire il criterio di ordinamento.

en: People Born After
it: Persone nate dopo il

en: Birth year from which to include people.
it: Anno di nascita a partire dal quale includere le persone.

en: People Born Before
it: Persone nate prima del

en: Birth year until which to include people
it: Anno di nascita fino al quale includere le persone

en: Include people without known birth years
it: Include persone senza anno di nascita noto

en: Whether to include people without known birth years.
it: Indica se includere le persone senza anno di nascita noto.

en: Genders included
it: Generi inclusi

en: Select which genders are included into statistics.
it: Seleziona quali generi vanno inclusi nelle statistiche.

en: Max. items for a pie
it: Elementi max. per grafico

en: With fewer items pie chart and legend will be used instead of a bar chart.
it: Con un numero inferiore di elementi sarà usato un grafico a torta con legenda invece di un grafico a barre.

en: Include counts of missing information
it: Include il totale delle informazioni mancanti

en: Whether to include counts of the number of people who lack the given information.
it: Indica se includere il totale delle persone di cui mancano le informazioni date.

en: Charts 3
it: Grafico 3

en: Charts 2
it: Grafico 2

en: Charts 1
it: Grafico 1

en: Include charts with indicated data.
it: Include i grafici con i dati indicati..

en: The style used for the items and values.
it: Lo stile usato per gli elementi ed i valori.

[ctx: sorted by]
en: Birth Date
it: Data di nascita

[ctx: sorted by]
en: Name
it: Nome

en: Sorting dates...
it: Ordinamento date...

en: Timeline
it: Linea temporale

en: Calculating timeline...
it: Calcolo linee temporali in corso...

en: Sorted by %s
it: Ordinato per %s

en: No Date Information
it: Nessuna informazione sulle date

en: Finding date range...
it: Ricerca intervallo di date...

en: Determines what people are included in the report
it: Determina quali persone vanno incluse nel resoconto

en: The center person for the filter
it: La persona centrale per il filtro

en: Sort by
it: Ordina per

en: Sorting method to use
it: Criterio di ordinamento da usare

en: The style used for the section headers.
it: Lo stile usato per le intestazioni di sezione.

en: Comma Separated Values Spreadsheet (CSV)
it: Foglio di calcolo Comma Separated Values (CSV)

en: Comma _Separated Values Spreadsheet (CSV)
it: Foglio di calcolo Comma _Separated Values (CSV)

en: CSV is a common spreadsheet format.
    You can change this behavior in the 'Configure active view' of any list-based view
it: CSV è un formato comune di foglio elettronico.
    Puoi cambiare questo comportamento nella «Configura la vista attiva» per ogni vista basata su elenchi

en: CSV spreadsheet options
it: Opzioni fogli di calcolo CSV

en: Web Family Tree format
it: Formato Web Family Tree

en: Web Family Tree export options
it: Opzioni esportazione Web Family Tree

en: GEDCOM is used to transfer data between genealogy programs. Most genealogy software will accept a GEDCOM file as input.
it: GEDCOM è utilizzato per trasferire dati tra programmi di genealogia. Molti programmi di genealogia possono leggere file GEDCOM.

en: GEDCOM export options
it: Opzioni esportazione GEDCOM

en: GeneWeb is a web based genealogy program.
it: GeneWeb è un programma web di genealogia.

en: GeneWeb export options
it: Opzioni esportazione GeneWeb

en: Gramps XML Package (family tree and media)
it: Pacchetto Gramps XML (albero genealogico e oggetti multimediali)

en: Gra_mps XML Package (family tree and media)
it: Pacchetto Gra_mps XML (albero genealogico e oggetti multimediali)

en: Gramps package is an archived XML family tree together with the media object files.
it: Un pacchetto Gramps è costituito dall'albero genealogico in formato XML, aggregato ai file multimediali.

en: Gramps package export options
it: Opzioni esportazione pacchetto GRAMPS

en: Gramps XML (family tree)
it: Gramps XML (albero genealogico)

en: Gramps _XML (family tree)
it: Gramps _XML (albero genealogico)

en: Gramps XML export is a complete archived XML backup of a Gramps family tree without the media object files. Suitable for backup purposes.
it: L'esportazione in Gramps XML produce un archivio XML completo del database Gramps senza gli oggetti multimediali. Adatto per il backup.

en: Gramps XML export options
it: Opzioni esportazione GRAMPS XML

en: vCalendar is used in many calendaring and PIM applications.
it: vCalendar è un formato usato in molte applicazioni di calendario e di PIM.

en: vCalendar export options
it: Opzioni esportazione vCalendar

en: vCard is used in many addressbook and pim applications.
it: vCard è un formato usato in molte applicazioni di rubrica e di PIM.

en: vCard export options
it: Opzioni esportazione vCard

en: Include people
it: Includere le persone

en: Include marriages
it: Includere i matrimoni

en: Include children
it: Includere i figli

en: Include places
it: Includere luoghi

en: Translate headers
it: Traduci intestazioni

en: Enclosed_by
it: Delimitato_da

en: CSV export doesn't support non-primary surnames, {count} dropped
it: L'esportazione in CSV non supporta i cognomi non primari, {count} saltati

en: Birth source
it: Fonte nascita

en: Baptism date
it: Data del Battesimo

en: Baptism place
it: Luogo del Battesimo

en: Baptism source
it: Fonte battesimo

en: Death source
it: Fonte decesso

en: Burial date
it: Data di sepoltura

en: Burial place
it: Luogo di sepoltura

en: Burial source
it: Fonte sepoltura

en: Husband
it: Marito

en: Wife
it: Moglie

en: Writing individuals
it: Scrittura dati persone

en: Writing families
it: Scrittura dati famiglie

en: Writing sources
it: Scrittura dati fonti

en: Writing notes
it: Scrittura dati note

en: Writing repositories
it: Scrittura dati depositi

en: Writing media
it: Scrittura oggetti multimediali

en: GEDCOM Export failed
it: Esportazione GEDCOM non riuscita

en: No families matched by selected filter
it: Nessuna famiglia corrisponde al filtro selezionato

en: Failure writing %s
it: Errore durante la scrittura di %s

en: The database cannot be saved because you do not have permission to write to the directory. Please make sure you have write access to the directory and try again.
it: Impossibile salvare il database a causa di permessi insufficienti di scrittura per la directory. Controllare i permessi di scrittura per la directory e riprovare.

en: The database cannot be saved because you do not have permission to write to the file. Please make sure you have write access to the file and try again.
it: Impossibile salvare il database a causa di permessi insufficienti di scrittura per il file. Controllare i permessi di scrittura per il file e riprovare.

en: Enter a date, click Run
it: Inserire una data, premere Esegui

en: Enter a valid date (like YYYY-MM-DD) in the entry text box and click Run. This will compute the ages for everyone in your Family Tree on that date. You can then sort by the age column, and double-click the row to view or edit.
it: Inserire una data valida (come AAAA-MM-GG) nella casella sottostante e premere Esegui. Saranno calcolate le età di tutti i componenti l'albero genealogico in quella data. È possibile ordinare la lista in base alla colonna dell'età e visualizzare o modificare i dati facendo doppio clic sulla riga.

en: Max age
it: Età massima

en: Max age of Mother at birth
it: Età massima della madre alla nascita

en: Max age of Father at birth
it: Età massima del padre alla nascita

en: Lifespan Age Distribution
it: Distribuzione durata della vita

en: Father - Child Age Diff Distribution
it: Padre - Distribuzione differenza età con i figli

en: Mother - Child Age Diff Distribution
it: Madre - Distribuzione differenza età con i figli

en: Statistics
it: Statistiche

en: Total
it: Totale

en: Minimum
it: Minimo

en: Average
it: Media

en: Median
it: Mediana

en: Maximum
it: Massimo

en: Double-click to see %d people
it: Doppio clic per vedere %d persone

en: Double-click on a row to view a quick report showing all people with the selected attribute.
it: Doppio clic su una riga per visualizzare un resoconto sintetico che mostra tutte le persone con l'attributo selezionato.

en: Key
it: Chiave

en: _Make Active %s
it: I_mposta %s come attivo

en: Double-click a day for details
it: Doppio clic su un giorno per i dettagli

en: Double-click on a row to edit the selected child.
it: Doppio clic su una riga per modificare il figlio selezionato.

en: Double-click on a row to edit the selected source/citation.
it: Doppio clic su una riga per modificare la fonte/citazione selezionata.

en: Source/Date
it: Fonte/data

en: Confidence Level
it: Livello di confidenza

en: <No Volume/Page>
it: <Volume/Pagina>

en: Right-click on a row to edit the selected event or the related place.
it: Doppio clic su una riga per modificare l'evento selezionato o il luogo collegato.

en: Edit the event
it: Modifica l'evento

en: Edit the place
it: Modifica il luogo

en: Evaluation
it: Valutazione

en: Error
it: Errore

en: Apply
it: Applica

en: Double-click on a row to edit the selected event.
it: Doppio clic su una riga per modificare l'evento selezionato.

en: Click to expand/contract person
    Right-click for options
    Click and drag in open area to rotate
it: Fare clic per espandere/contrarre le persone
    Fare clic con il pulsante destro per le opzioni
    Fare clic e trascinare nell'area libera per ruotare

en: %(bold_start)s%(gramps_FAQ_html_start)s%(html_middle)sFrequently Asked Questions%(html_end)s%(bold_end)s
    (needs a connection to the internet)
it: %(bold_start)s%(gramps_FAQ_html_start)s%(html_middle)sDomande ricorrenti%(html_end)s%(bold_end)s
    (è richiesta la connessione ad internet)

en: Editing Spouses
it: Modifica coniugi

en:   1. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I change the order of spouses?%(html_end)s
it:   1. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sCome si cambia l'ordine dei coniugi?%(html_end)s

en:   2. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I add an additional spouse?%(html_end)s
it:   2. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sCome aggiungere un ulteriore coniuge?%(html_end)s

en:   3. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I remove a spouse?%(html_end)s
it:   3. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sCome rimuovere un coniuge?%(html_end)s

en: Backups and Updates
it: Copie di sicurezza e aggiornamenti

en:   4. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do I make backups safely?%(html_end)s
it:   4. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sCome effettuare delle copie di sicurezza?%(html_end)s

en:   5. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sIs it necessary to update Gramps every time an update is released?%(html_end)s
it:   5. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sÈ necessario aggiornare Gramps ogni volta che viene rilasciato un aggiornamento?%(html_end)s

en: Data Entry
it: Inserimento dati

en:   6. %(gramps_manual_html_start)s%(section)sHow should information about marriages be entered?%(html_end)s
it:   6. %(gramps_manual_html_start)s%(section)sCome si inseriscono le informazioni sui matrimoni?%(html_end)s

en:   7. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sWhat's the difference between a residence and an address?%(html_end)s
it:   7. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sQual è la differenza tra una residenza e un indirizzo?%(html_end)s

en: Media Files
it: Oggetti multimediali

en:   8. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do you add a photo of a person/source/event?%(html_end)s
it:   8. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sCome aggiungere una foto a una persona/fonte/evento?%(html_end)s

en:   9. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow do you find unused media objects?%(html_end)s
it:   9. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sCome trovare oggetti multimediali non usati?%(html_end)s

en:  10. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sHow can I make a website with Gramps and my tree?%(html_end)s
it:  10. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sCome realizzare un sito web con Gramps ed il proprio albergo genealogico?%(html_end)s

en:  11. %(web_html_start)sHow do I record one's occupation?%(html_end)s
it:  11. %(web_html_start)sCome registrare la professione di qualcuno?%(html_end)s

en:  12. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sWhat do I do if I have found a bug?%(html_end)s
it:  12. %(gramps_FAQ_html_start)s%(faq_section)sCosa fare se si incontra un bug?%(html_end)s

en:  13. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sIs there a manual for Gramps?%(html_end)s
it:  13. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sÈ disponibile un manuale per Gramps?%(html_end)s

en:  14. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sAre there tutorials available?%(html_end)s
it:  14. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sSono disponibili dei tutorial?%(html_end)s

en:  15. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sHow do I ...?%(html_end)s
it:  15. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sCome fare per ...?%(html_end)s

en:  16. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sHow can I help with Gramps?%(html_end)s
it:  16. %(gramps_wiki_html_start)s%(section)sCome aiutare Gramps?%(html_end)s

en: Double-click given name for details
it: Doppio clic sul nome per i dettagli

en: No Family Tree loaded.
it: Nessun albero genealogico caricato.

en: Total unique given names
it: Totale nomi univoci

en: Total given names showing
it: Totale nomi mostrati

en: Total people
it: Persone totali

en: Age on Date
it: Età alla data

en: Gramplet showing ages of living people on a specific date
it: Gramplet che mostra le età delle persone in vita in una data specifica

en: Age Stats
it: Statistiche età

en: Gramplet showing graphs of various ages
it: Gramplet che mostra i grafici delle varie età

en: Gramplet showing calendar and events on specific dates in history
it: Gramplet che mostra il calendario e gli eventi per una specifica data della storia

en: Descendants
it: Discendenti

en: Gramplet showing active person's descendants
it: Gramplet che mostra i discendenti della persona attiva

en: Ancestors
it: Ascendenti

en: Gramplet showing active person's ancestors
it: Gramplet che mostra gli ascendenti della persona attiva

en: Gramplet showing active person's direct ancestors as a fanchart
it: Gramplet che mostra gli ascendenti diretti della persona attiva in un grafico a ventaglio

en: Descendant Fan Chart
it: Grafico a ventaglio discendenza

en: Gramplet showing active person's direct descendants as a fanchart
it: Gramplet che mostra i discendenti diretti della persona attiva in un grafico a ventaglio

en: 2-Way Fan Chart
it: Grafico a ventaglio a 2 vie

en: Gramplet showing active person's direct ancestors and descendants as a fanchart
it: Gramplet che mostra gli ascendenti e i discendenti diretti della persona attiva in un grafico a ventaglio

en: 2-Way Fan
it: Ventaglio a 2 vie

en: FAQ
it: Domande frequenti

en: Gramplet showing frequently asked questions
it: Gramplet che mostra le domande frequenti

en: Given Name Cloud
it: Nuvola dei nomi

en: Gramplet showing all given names as a text cloud
it: Gramplet che mostra tutti i nomi come una «nuvola» di testo

en: Gramplet showing an active item Quick View
it: Gramplet che mostra un'anteprima dell'elemento attivo

en: Relatives
it: Parenti

en: Gramplet showing active person's relatives
it: Gramplet che mostra i parenti della persona attiva

en: Session Log
it: Registro sessione

en: Gramplet showing all activity for this session
it: Gramplet che mostra tutte le attività di questa sessione

en: Gramplet showing summary data of the Family Tree
it: Gramplet che mostra un riepilogo dei dati dell'albero genealogico

en: Surname Cloud
it: Nuvola dei cognomi

en: Gramplet showing all surnames as a text cloud
it: Gramplet che mostra tutti i cognomi come una «nuvola» di testo

[ctx: gramplet]
en: To Do
it: Cose da fare

en: Gramplet for displaying a To Do list
it: Gramplet che mostra un elenco delle cose da fare

en: Top Surnames
it: Cognomi principali

en: Gramplet showing most frequent surnames in this tree
it: Gramplet che mostra i cognomi più frequenti in questo albero

en: Welcome
it: Benvenuti

en: Gramplet showing a welcome message
it: Gramplet che mostra un messaggio di benvenuto

en: Welcome to Gramps!
it: Benvenuti in Gramps!

en: What's Next
it: Che c'è da fare

en: Gramplet suggesting items to research
it: Gramplet che suggerisce gli oggetti da ricercare

en: What's Next?
it: Che c'è da fare?

en: Person Details
it: Dettagli persona

en: Gramplet showing details of a person
it: Gramplet che mostra i dettagli di una persona

en: Details
it: Dettagli

en: Repository Details
it: Dettagli deposito

en: Gramplet showing details of a repository
it: Gramplet che mostra i dettagli di un deposito

en: Place Details
it: Dettagli luogo

en: Gramplet showing details of a place
it: Gramplet che mostra i dettagli di un luogo

en: Media Preview
it: Anteprima oggetto multimediale

en: Gramplet showing a preview of a media object
it: Gramplet che mostra l'anteprima di un oggetto multimediale

en: Image Metadata
it: Metadati immagine

en: Gramplet showing metadata for a media object
it: Gramplet che mostra i metadati di un oggetto multimediale

en: GExiv2 module not loaded.
it: Modulo GExiv2 non caricato.

en: Image metadata functionality will not be available.
    To build it for Gramps see %(gramps_wiki_build_gexiv2_url)s
it: Le funzionalità relative ai metadati delle immagini non saranno disponibili.
    Per compilarle per Gramps consultare %(gramps_wiki_build_gexiv2_url)s

en: Person Residence
it: Residenza di una persona

en: Gramplet showing residence events for a person
it: Gramplet che mostra tutti gli eventi di tipo residenza per una persona

en: Person Events
it: Eventi personali

en: Gramplet showing the events for a person
it: Gramplet che mostra gli eventi di una persona

en: Family Events
it: Eventi familiari

en: Gramplet showing the events for a family
it: Gramplet che mostra gli eventi di una famiglia

en: Person Gallery
it: Galleria persona

en: Gramplet showing media objects for a person
it: Gramplet che mostra gli oggetti multimediali per una persona

en: Gallery
it: Galleria

en: Family Gallery
it: Galleria famiglia

en: Gramplet showing media objects for a family
it: Gramplet che mostra gli oggetti multimediali associati ad una famiglia

en: Event Gallery
it: Galleria evento

en: Gramplet showing media objects for an event
it: Gramplet che mostra gli oggetti multimediali associati ad un evento

en: Place Gallery
it: Galleria luogo

en: Gramplet showing media objects for a place
it: Gramplet che mostra gli oggetti multimediali associati ad un luogo

en: Source Gallery
it: Galleria fonte

en: Gramplet showing media objects for a source
it: Gramplet che mostra tutti gli oggetti multimediali associati ad una fonte

en: Citation Gallery
it: Galleria citazione

en: Gramplet showing media objects for a citation
it: Gramplet che mostra gli oggetti multimediali per una citazione

en: Person Attributes
it: Attributi personali

en: Gramplet showing the attributes of a person
it: Gramplet che mostra gli attributi di una persona

en: Event Attributes
it: Attributi evento

en: Gramplet showing the attributes of an event
it: Gramplet che mostra gli attributi di un evento

en: Family Attributes
it: Attributi della famiglia

en: Gramplet showing the attributes of a family
it: Gramplet che mostra gli attributi di una famiglia

en: Media Attributes
it: Attributi multimediali

en: Gramplet showing the attributes of a media object
it: Gramplet che mostra gli attributi di un oggetto multimediale

en: Gramplet showing the attributes of a source object
it: Gramplet che mostra gli attributi di un oggetto fonte

en: Citation Attributes
it: Attributi citazione

en: Gramplet showing the attributes of a citation object
it: Gramplet che mostra gli attributi di un oggetto citazione

en: Person Notes
it: Note persona

en: Gramplet showing the notes for a person
it: Gramplet che mostra le note di una persona

en: Event Notes
it: Note evento

en: Gramplet showing the notes for an event
it: Gramplet che mostra le note di un evento

en: Family Notes
it: Note famiglia

en: Gramplet showing the notes for a family
it: Gramplet che mostra le note di una famiglia

en: Place Notes
it: Note luogo

en: Gramplet showing the notes for a place
it: Gramplet che mostra le note di un luogo

en: Source Notes
it: Note fonte

en: Gramplet showing the notes for a source
it: Gramplet che mostra le note di una fonte

en: Citation Notes
it: Note citazione

en: Gramplet showing the notes for a citation
it: Gramplet che mostra le note di una citazione

en: Repository Notes
it: Note deposito

en: Gramplet showing the notes for a repository
it: Gramplet che mostra le note di un deposito

en: Media Notes
it: Note oggetto multimediale

en: Gramplet showing the notes for a media object
it: Gramplet che mostra le note di un oggetto multimediale

en: Gramplet showing the selected note
it: Gramplet che mostra la nota selezionata

en: Person Citations
it: Citazioni persona

en: Gramplet showing the citations for a person
it: Gramplet che mostra le citazioni di una persona

en: Event Citations
it: Citazioni eventi

en: Gramplet showing the citations for an event
it: Gramplet che mostra le citazioni di un evento

en: Family Citations
it: Citazioni famiglia

en: Gramplet showing the citations for a family
it: Gramplet che mostra le citazioni di una famiglia

en: Place Citations
it: Citazioni luoghi

en: Gramplet showing the citations for a place
it: Gramplet che mostra le citazioni di un luogo

en: Media Citations
it: Citazioni oggetti multimediali

en: Gramplet showing the citations for a media object
it: Gramplet che mostra le citazioni di un oggetto multimediale

en: Person Children
it: Figli di una persona

en: Gramplet showing the children of a person
it: Gramplet che mostra i figli di una persona

en: Family Children
it: Figli di una famiglia

en: Gramplet showing the children of a family
it: Gramplet che mostra i figli di una famiglia

en: Person References
it: Riferimenti a persone

en: Gramplet showing the backlink references for a person
it: Gramplet che mostra i riferimenti inversi di una persona

en: References
it: Riferimenti

en: Event References
it: Riferimenti ad eventi

en: Gramplet showing the backlink references for an event
it: Gramplet che mostra i riferimenti inversi di un evento

en: Family References
it: Riferimenti a famiglie

en: Gramplet showing the backlink references for a family
it: Gramplet che mostra i riferimenti inversi di una famiglia

en: Place References
it: Riferimenti a luoghi

en: Gramplet showing the backlink references for a place
it: Gramplet che mostra i riferimenti inversi di un luogo

en: Source References
it: Riferimenti a fonti

en: Gramplet showing the backlink references for a source
it: Gramplet che mostra i riferimenti inversi di una fonte

en: Citation References
it: Riferimenti a citazioni

en: Gramplet showing the backlink references for a citation
it: Gramplet che mostra i riferimenti inversi di una citazione

en: Repository References
it: Riferimenti a depositi

en: Gramplet showing the backlink references for a repository
it: Gramplet che mostra i riferimenti inversi di un deposito

en: Media References
it: Riferimenti a oggetti multimediali

en: Gramplet showing the backlink references for a media object
it: Gramplet che mostra i riferimenti inversi di un oggetto multimediale

en: Note References
it: Riferimenti a note

en: Gramplet showing the backlink references for a note
it: Gramplet che mostra i riferimenti inversi di una nota

en: Person Filter
it: Filtro persone

en: Gramplet providing a person filter
it: Gramplet che fornisce un filtro persone

en: Family Filter
it: Filtro famiglie

en: Gramplet providing a family filter
it: Gramplet che fornisce un filtro famiglie

en: Event Filter
it: Filtro eventi

en: Gramplet providing an event filter
it: Gramplet che fornisce un filtro eventi

en: Source Filter
it: Filtro fonti

en: Gramplet providing a source filter
it: Gramplet che fornisce un filtro fonti

en: Citation Filter
it: Filtro citazioni

en: Gramplet providing a citation filter
it: Gramplet che fornisce un filtro citazioni

en: Place Filter
it: Filtro luoghi

en: Gramplet providing a place filter
it: Gramplet che fornisce un filtro luoghi

en: Media Filter
it: Filtro oggetti multimediali

en: Gramplet providing a media filter
it: Gramplet che fornisce un filtro oggetti multimediali

en: Repository Filter
it: Filtro depositi

en: Gramplet providing a repository filter
it: Gramplet che fornisce un filtro depositi

en: Note Filter
it: Filtro note

en: Gramplet providing a note filter
it: Gramplet che fornisce un filtro note

en: Records
it: Record

en: Shows some interesting records about people and families
it: Mostra alcuni record interessanti su persone e famiglie

en: Person To Do
it: Cose da fare persona

en: Gramplet showing the To Do notes for a person
it: Gramplet che mostra le note delle cose da fare di una persona

en: Event To Do
it: Cose da fare evento

en: Gramplet showing the To Do notes for an event
it: Gramplet che mostra le note delle cose da fare per un evento

en: Family To Do
it: Cose da fare famiglia

en: Gramplet showing the To Do notes for a family
it: Gramplet che mostra le note delle cose da fare di una famiglia

en: Place To Do
it: Cose da fare luoghi

en: Gramplet showing the To Do notes for a place
it: Gramplet che mostra le note delle cose da fare di un luogo

en: Source To Do
it: Cosa da fare fonti

en: Gramplet showing the To Do notes for a source
it: Gramplet che mostra le note delle cose da fare di una fonte

en: Citation To Do
it: Cose da fare citazioni

en: Gramplet showing the To Do notes for a citation
it: Gramplet che mostra le note delle cose da fare di una citazione

en: Repository To Do
it: Cose da fare depositi

en: Gramplet showing the To Do notes for a repository
it: Gramplet che mostra le note delle cose da fare di un deposito

en: Media To Do
it: Cose da fare oggetti multimediali

en: Gramplet showing the To Do notes for a media object
it: Gramplet che mostra le note delle cose da fare di un oggetto multimediale

en: Gramplet to generate SoundEx codes
it: Gramplet per generare codici SoundEx

en: Place Enclosed By
it: Luogo delimitato da

en: Gramplet showing the places enclosed by the active place
it: Gramplet che mostra i luoghi delimitati da un luogo attivo

en: Place Encloses
it: Delimitati da luogo

en: Gramplet showing the places that the active place encloses
it: Gramplet che mostra i luoghi delimitati dal luogo attivo

en: Encloses
it: Delimita

en: Geography coordinates for Person Events
it: Coordinate geografiche per eventi personali

en: Events Coordinates
it: Coordinate eventi

en: Geography coordinates for Family Events
it: Coordinate geografiche per eventi familiari

en: Gramplet showing the events for all the family
it: Gramplet che mostra gli eventi per tutta la famiglia

en: Referrer
it: Referente

en: Uncollected object
it: Oggetto non raccolto

en: Press Refresh to see initial results
it: Premere Aggiorna per vedere i risultati iniziali

en: Referrers of %d
it: Referente di %d

en: %d refers to
it: %d riferimenti a

en: Uncollected Objects: %s
it: Oggetti non raccolti: %s

en: Reference Error
it: Errore nel riferimento

en: Double-click on a row to edit the selected place.
it: Doppio clic su una riga per modificare il luogo selezionato.

en: %(current)d of %(total)d
it: %(current)d di %(total)d

en: Move mouse over links for options
it: Spostare il mouse sui collegamenti per le opzioni

en: Max generations
it: Num. massimo generazioni

en: Show dates
it: Mostra date

en: Line type
it: Tipo linea

en: Click to make active
it: Fare clic per rendere attiva la persona

en: Right-click to edit
it: Fare clic col pulsante destro per modificare

en: (b. %(birthdate)s, d. %(deathdate)s)
it: (n. %(birthdate)s, d. %(deathdate)s)

en: (b. %s)
it: (n. %s)

en: 
    Breakdown by generation:
it: 
    Analisi per generazione:

en: Generation 1
it: Generazione 1

en: Double-click to see people in generation
it: Doppio clic per vedere le persone della generazione

en:  has 1 of 1 individual (%(percent)s complete)
it:  comprende una persona in totale (completa al %(percent)s)

en: Generation %d
it: Generazione %d

en: Double-click to see people in generation %d
it: Doppio clic per vedere le persone della generazione %d

en:  has {count_person} of {max_count_person} individuals ({percent} complete)
     |  has {count_person} of {max_count_person} individuals ({percent} complete)
it[0]:  comprende {count_person} di {max_count_person} persona (completa al {percent})
it[1]:  comprende {count_person} di {max_count_person} persone (completa al {percent})

en: All generations
it: Tutte le generazioni

en: Double-click to see all generations
it: Doppio clic per vedere tutte le generazioni

en:  have {number_of} individual
     |  have {number_of} individuals
it[0]:  comprendono {number_of} persona
it[1]:  comprendono {number_of} persone

en: View Type
it: Tipo vista

en: Quick Views
it: Anteprime

en: Double-click name for details
it: Doppio clic sul nome per i dettagli

en: Click name to make person active
it: Fare clic sul nome per rendere attiva la persona

en: Right-click name to edit person
it: Fare clic col pulsante destro per modificare la persona

en: Active person: %s
it: Persona attiva: %s

en: %d. Partner: Not known
it: %d. partner: sconosciuto

en: Parents:
it: Genitori:

en:    %d.a Mother:
it:    %d.a madre:

en:    %d.b Father:
it:    %d.b padre:

en: Click name to change active
    Double-click name to edit
it: Fare clic sul nome per cambiare la persona attiva
    Doppio clic sul nome per modificare

en: Log for this Session
it: Registro operazioni per questa sessione

en: Opened data base -----------
it: Aperto database -----------

en: Added
it: Aggiunto/a

en: Deleted
it: Eliminato/a

en: Edited
it: Modificato/a

en: Selected
it: Selezionato/a

en: SoundEx code:
it: Codice SoundEx:

en: Double-click item to see matches
it: Doppio clic sull'elemento per vedere le corrispondenze

en: less than 1
it: meno di uno

en: Individuals
it: Persone

en: Number of individuals
it: Numero di persone

en: Individuals with other gender
it: Persone con altro genere

en: Individuals with unknown gender
it: Persone dal genere sconosciuto

en: Incomplete names
it: Nomi incompleti

en: Individuals missing birth dates
it: Persone senza data di nascita

en: Disconnected individuals
it: Persone senza nessi

en: Family Information
it: Informazioni sulle famiglie

en: Unique surnames
it: Cognomi univoci

en: Media Objects
it: Oggetti multimediali

en: Individuals with media objects
it: Persone con oggetti multimediali

en: Total number of media object references
it: Numero totale di riferimenti ad oggetti multimediali

en: Number of unique media objects
it: Numero di oggetti multimediali univoci

en: Total size of media objects
it: Dimensione totale degli oggetti multimediali

en: Missing Media Objects
it: Oggetti multimediali mancanti

en: Double-click surname for details
it: Doppio clic sul cognome per i dettagli

en: Number of surnames
it: Numero di cognomi

en: Min font size
it: Dimensione minima carattere

en: Max font size
it: Dimensione massima carattere

en: Total unique surnames
it: Totale cognomi univoci

en: Total surnames showing
it: Totale cognomi mostrati

en: Previous To Do note
it: Nota della cosa da fare precedente

en: Next To Do note
it: Nota della cosa da fare successiva

en: Edit the selected To Do note
it: Modifica la nota della cosa da fare selezionata

en: Add a new To Do note
it: Aggiungi una nuova nota della cosa da fare

en: First select the object to which you want to attach a note
it: Per prima cosa selezionare l'oggetto a cui si vuole allegare una nota

en: Unattached
it: Non allegato

en: Number of Surnames to display
it: Numero di Cognomi da visualizzare

en: Intro
it: Introduzione

en: Gramps is a software package designed for genealogical research. Although similar to other genealogical programs, Gramps offers some unique and powerful features.
it: Gramps è un software progettato per la ricerca genealogica. Seppure simile ad altri programmi genealogici, Gramps offre alcune funzioni uniche e potenti.

en: Home Page
it: Pagina principale

en: Who makes Gramps?
it: Chi scrive Gramps?

en: Gramps is created by genealogists for genealogists, organized in the Gramps Project. Gramps is an Open Source Software package, which means you are free to make copies and distribute it to anyone you like. It's developed and maintained by a worldwide team of volunteers whose goal is to make Gramps powerful, yet easy to use.
it: Gramps è stato creato da genealogisti per genealogisti, organizzati nel progetto Gramps. Gramps è un software open source; questo vuol dire che siete liberi di copiarlo e distribuirlo a chiunque desideriate. È sviluppato e mantenuto da una squadra di volontari di tutto il mondo che ha per obiettivo quello di rendere Gramps potente, ma comunque semplice da usare.

en: There is an active community of users available on the mailing lists and Discourse forum to share ideas and techniques.
it: C'è una comunità attiva di utenti disponibile sulla mailing list e sul forum Discourse per condividere idee e tecniche.

en: Gramps online manual
it: Manuale online di Gramps

en: Ask questions on gramps-users mailing list
it: Fare domande sulla mailing list gramps-users

en: Gramps Discourse Forum
it: Forum Discourse di Gramps

en: Getting Started
it: Iniziare

en: The first time Gramps is started all of the Views are blank. There are very few menu options. A Family Tree is needed for any activity to happen.
    
    To create a new Family Tree (sometimes called 'database') select "Family Trees" from the menu, pick "Manage Family Trees", press "New" and name your Family Tree. "Load Family Tree" to make the tree active and ready to accept data by entering your first family, or importing a family tree. For more details, please read the information at the links below.
it: La prima volta che Gramps viene avviato tutte le viste sono vuote. Ci sono poche opzioni di menu. Per qualsiasi azione è necessario un albero genealogico.
    
    Per creare un nuovo albero genealogico (talvolta chiamato 'database') selezionare «Alberi genealogici» dal menu, scegliere «Gestisci alberi genealogici», premere «Nuovo» e dare un nome all'albero genealogico. Quindi «Carica albero genealogico» per rendere l'albero attivo e pronto ad accettare i dati inserendo la prima famiglia, o importando un albero genealogico. Per maggiori informazioni consultare le informazioni presso i collegamenti riportati di seguito.

en: Start with Genealogy and Gramps
it: Iniziare con la genealogia e Gramps

en: Enter your first Family
it: Inserire la prima famiglia

en: You will now want to start entering your first Family and that starts with the first Person.
    
    Switch to the "People" view and from the menu clicking "Add" and then clicking "Person" (or using the [+] icon) will bring up the window to enter a person. Entering the basic information and saving the record gives you a starting point. Select this Person's record and now switch to the "Relationships" view.
    
    With this first person, all of the menu options and icon functions have become available. Spend some time moving your mouse over the icons. As your cursor passes over an icon, a message will appear telling you the icon's function. The same is true for any of the edit windows. Moving the mouse cursor over an item will tell you what it will do.
    
    You can now create families by adding parents, a spouse and children. Once started, you will be able to add Events to People and Families. You can provide Sources and Citations to provide documentation for your entries.
    
    As you start using Gramps, you will find that information can be entered from all the various Views. There are multiple ways of doing most activities in Gramps. The flexibility allows you to choose which fits your work style.
it: Ora vorrai iniziare a inserire la tua prima famiglia e questo inizia con la prima persona.
    
    Passando alla vista "Persone" e nel menu cliccando su "Aggiungi" e poi su "Persona" (o usando l'icona [+]) si aprirà la finestra per inserire una persona. L'inserimento delle informazioni di base e il salvataggio del record ti forniscono un punto di partenza. Seleziona il record di questa persona e ora passa alla vista "Relazioni".
    
    Con questa prima persona tutte le opzioni del menu e le funzioni delle icone sono diventate disponibili. Trascorri un po' di tempo fermando il mouse sulle icone. Quando il cursore passa su un'icona, apparirà un messaggio che ti informa sulla funzione dell'icona. Lo stesso vale per qualsiasi finestra di modifica. Spostando il cursore del mouse su un elemento ti verrà detto cosa farà.
    
    Ora puoi creare famiglie aggiungendo genitori, un coniuge e figli. Una volta iniziato, sarai in grado di aggiungere eventi a persone e famiglie. Puoi inserire fonti e citazioni per fornire documentazione per le tue voci.
    
    Quando inizi a usare Gramps, scoprirai che le informazioni possono essere inserite da tutte le varie Viste. Ci sono diversi modi per svolgere la maggior parte delle attività in Gramps. La flessibilità ti consente di scegliere quello più adatto al tuo stile di lavoro.

en: Entering and editing data (brief)
it: Inserire e modificare i dati (rapido)

en: Importing a Family Tree
it: Importare un albero genealogico

en: To import a Family Tree from another program first create a GEDCOM (or other data) file from the previous program.
    
    Once you have created a new Gramps database file, use the "Import" option under the "Family Trees" menu to import the GEDCOM data.
it: Per importare un albero genealogico da un altro programma, creare per prima cosa un file GEDCOM (o altro tipo di dati) dal programma precedente.
    
    Dopo aver creato un nuovo file di database Gramps, usare l'opzione «Importa» dal menu «Alberi genealogici» per importare i dati GEDCOM.

en: Import from another genealogy program
it: Importazione da un altro programma genealogico

en: Dashboard View
it: Vista cruscotto

en: You are currently reading from the "Dashboard" view, where you can add your own gramplets. You can also add gramplets to any view by adding a sidebar and/or bottombar, and right-clicking to the right of the tab.
    
    You can click the configuration icon in the toolbar to add additional columns, while right-click on the background allows to add gramplets. You can also drag the Properties button to reposition the gramplet on this page, and detach the gramplet to float above Gramps.
it: Questa è la vista del «cruscotto», dove è possibile aggiungere ulteriori gramplet. È possibile aggiungere ulteriori gramplet ad ogni vista aggiungendo una barra laterale o una barra in basso, tramite un clic del pulsante destro alla destra della scheda.
    
    Si possono aggiungere ulteriori colone con un clic sull'icona di configurazione nella barra degli strumenti, mentre un clic destro sullo sfondo permette di aggiungere ulteriori gramplet. È anche possibile trascinare il pulsante delle proprietà di una gramplet per cambiarne la posizione nella pagina, e staccare la gramplet in una finestra separata da quella di Gramps.

en: Gramps View Categories
it: Categoria della vista Gramps

en: Addons and "Gramplets"
it: Componenti aggiuntivi e gramplet

en: There are many Addons or "Gramplets" that are available to assist you in data entry and visualizing your family tree. Many of these tools are already available to you. Many more are available to download and install.
it: Ci sono molti componenti aggiuntivi o "gramplet" disponibili per assistere nell'inserimento dei dati e nella visualizzazione dell'albero genealogico. Molti di questi strumenti sono già disponibili nel programma. Molti altri sono pronti per essere scaricati e installati.

en: Example Database
it: Database di esempio

en: Want to see Gramps in use? Create and Import the Example database.
    
    Create a new Family Tree as described above. We suggest that you name the Family Tree “EXAMPLE”.
    
    Import the Gramps file example.gramps.
    
    Follow the instructions for the location of the file stored with the Gramps program.
it: Vuoi vedere Gramps in funzione. Crea e importa il database di esempio.
    
    Crea un nuovo albero genealogico come descritto di sopra. Ti suggeriamo "ESEMPIO" come nome per l'albero.
    
    Importa il file di Gramps example.gramps.
    
    Segui le istruzioni per la posizione del file memorizzato con il programma Gramps.

en: Minimum number of items to display
it: Numero minimo di elementi da visualizzare

en: Descendant generations per ancestor generation
it: Generazioni di discendenti per generazione di ascendenti

en: Delay before descendants of an ancestor is processed
it: Ritardo prima dell'elaborazione dei discendenti di un ascendente

en: Tag to indicate that a person is complete
it: Etichetta per indicare che una persona è completa

en: Tag to indicate that a family is complete
it: Etichetta per indicare che una famiglia è completa

en: Tag to indicate that a person or family should be ignored
it: Etichetta per indicare che una persona o una famiglia devono essere ignorate

en: No Home Person set.
it: Persona principale non impostata.

en: first name unknown
it: nome sconosciuto

en: surname unknown
it: cognome sconosciuto

en: (person with unknown name)
it: (persone dal nome sconosciuto)

en: birth event missing
it: evento nascita mancante

en: person not complete
it: persona non completa

en: (unknown person)
it: (persona sconosciuta)

en: %(name1)s and %(name2)s
it: %(name1)s e %(name2)s

en: marriage event missing
it: evento matrimonio mancante

en: relation type unknown
it: tipo relazione sconosciuto

en: family not complete
it: famiglia non completa

en: date unknown
it: data sconosciuta

en: date incomplete
it: data non completa

en: place unknown
it: luogo sconosciuto

en: spouse missing
it: coniuge mancante

en: father missing
it: padre mancante

en: mother missing
it: madre mancante

en: parents missing
it: genitori mancanti

en: Family Lines Graph
it: Grafico linee familiari

en: Produces family line graphs using Graphviz.
it: Genera un grafico delle linee familiari tramite Graphviz.

en: Hourglass Graph
it: Grafico a clessidra

en: Produces an hourglass graph using Graphviz.
it: Produce un grafico a clessidra usando Graphviz.

en: Relationship Graph
it: Grafico relazioni

en: Produces relationship graphs using Graphviz.
it: Produce un grafico delle relazioni usando Graphviz.

en: B&W outline
it: Contorno b&n

en: Colored outline
it: Contorno colorato

en: Color fill
it: Riempimento colorato

en: Descendants <- Ancestors
it: Discendente <- Ascendente

en: Descendants -> Ancestors
it: Discendente -> Ascendente

en: Descendants <-> Ancestors
it: Discendente <-> Ascendente

en: Descendants - Ancestors
it: Discendente - Ascendente

en: Both
it: Entrambi

en: Follow parents to determine "family lines"
it: Segui i genitori per determinare le «linee familiari»

en: Parents and their ancestors will be considered when determining "family lines".
it: I genitori e i rispettivi ascendenti saranno considerati per la determinazione delle "linee familiari".

en: Follow children to determine "family lines"
it: Segui i figli per determinare le "linee familiari"

en: Children will be considered when determining "family lines".
it: I figli saranno considerati per la determinazione delle "linee familiari".

en: Try to remove extra people and families
it: Tenta di rimuovere persone e famiglie superflue

en: People and families not directly related to people of interest will be removed when determining "family lines".
it: Le persone e le famiglie non correlate direttamente alle persone di interesse saranno rimosse nella determinazione delle "linee familiari".

en: Arrowhead direction
it: Opzioni punta freccia

en: Choose the direction that the arrows point.
it: Scegliere la direzione puntata dalle frecce.

en: Graph coloring
it: Colorazione grafico

en: Males will be shown with blue, females with red, unless otherwise set above for filled. If the sex of an individual is unknown it will be shown with gray.
it: I maschi saranno evidenziati con il blu, le femmine con il rosso, a meno che non sia impostato diversamente. Se il sesso di una persona non è noto, sarà evidenziato in grigio.

en: Rounded corners
it: Bordi arrotondati

en: Use rounded corners e.g. to differentiate between women and men.
it: Usare bordi arrotondati ad es. per differenziare donne e uomini.

en: Use subgraphs
it: Usare sottografici

en: Subgraphs can help Graphviz position spouses together, but with non-trivial graphs will result in longer lines and larger graphs.
it: I sottografici possono aiutare Graphviz a posizionare i coniugi vicini tra loro, ma nel caso di grafici non banali il loro uso può portare a righe più lunghe e grafici più larghi.

en: People of Interest
it: Persone di interesse

en: People of interest
it: Persone di interesse

en: People of interest are used as a starting point when determining "family lines".
it: Le persone di interesse sono usate come punto di partenza per determinare le "linee familiari".

en: Limit the number of ancestors
it: Limita il numero degli ascendenti

en: Whether to limit the number of ancestors.
it: Indica se limitare il numero degli ascendenti.

en: The maximum number of ancestors to include.
it: Numero massimo di ascendenti da includere.

en: Limit the number of descendants
it: Limita il numero dei discendenti

en: Whether to limit the number of descendants.
it: Indica se limitare il numero dei discendenti.

en: The maximum number of descendants to include.
it: Il numero massimo di discendenti da includere.

en: Include dates
it: Includere date

en: Whether to include dates for people and families.
it: Indica se includere le date relative alle persone ed alle famiglie.

en: Limit dates to years only
it: Limita le date al solo anno

en: Prints just dates' year, neither month or day nor date approximation or interval are shown.
it: Stampa solo l'anno delle date, senza mostrare né il mese o il giorno, né l'approssimazione o l'intervallo.

en: Whether to include placenames for people and families.
it: Indica se includere i nomi dei luoghi per le persone e le famiglie.

en: Include the number of children
it: Includi numero dei figli

en: Whether to include the number of children for families with more than 1 child.
it: Indica se includere il numero dei figli per le famiglie con più di un figlio.

en: Include thumbnail images of people
it: Includi miniature delle persone

en: Whether to include thumbnail images of people.
it: Indica se includere le miniature delle persone.

en: Thumbnail location
it: Posizione miniature

en: Above the name
it: Sopra il nome

en: Beside the name
it: Sotto il nome

en: Where the thumbnail image should appear relative to the name
it: Posizione della miniatura rispetto al nome

en: Thumbnail size
it: Dimensione miniature

en: Size of the thumbnail image
it: Dimensione delle miniature delle immagini

en: Family Colors
it: Colori famiglia

en: Family colors
it: Colori famiglia

en: Colors to use for various family lines.
it: Colori da usare per le varie linee familiari.

en: The color to use to display men.
it: Il colore usato per evidenziare gli uomini.

en: The color to use to display women.
it: Il colore usato per evidenziare le donne.

en: The color to use to display people who are neither men nor women.
it: Il colore usato per mostrare le persone con genere né maschile né femminile.

en: The color to use when the gender is unknown.
it: Il colore usato quando il genere è sconosciuto.

en: The color to use to display families.
it: Il colore usato per mostrare le famiglie.

en: You did not specify anybody
it: Non è stato specificato nessuno

en: Number of people in database:
it: Totale delle persone nel database:

en: Number of people of interest:
it: Numero delle persone di interesse:

en: Number of families in database:
it: Numero delle famiglie nel database:

en: Number of families of interest:
it: Numero delle famiglie di interesse:

en: Additional people removed:
it: Ulteriori persone rimosse:

en: Additional families removed:
it: Ulteriori famiglie rimosse:

en: Initial list of people of interest:
it: Elenco iniziale delle persone di interesse:

en: {number_of} child | {number_of} children
it[0]: {number_of} figlio
it[1]: {number_of} figli

en: father: %s
it: padre: %s

en: mother: %s
it: madre: %s

en: child: %s
it: figlio/a: %s

en: Center -> Others
it: Centrale -> altri

en: Center <- Others
it: Centrale <- altri

en: Center <-> Other
it: Centrale <-> altro

en: Center - Other
it: Centrale - altro

en: The Center person for the graph
it: La persona centrale del grafico

en: Max Descendant Generations
it: Max generazioni di discendenti

en: The number of generations of descendants to include in the graph
it: Numero di generazioni di discendenti da includere nel grafico

en: Max Ancestor Generations
it: Max generazioni di ascendenti

en: The number of generations of ancestors to include in the graph
it: Numero di generazioni di ascendenti da includere nel grafico

en: Males will be shown with blue, females with red.  If the sex of an individual is unknown it will be shown with gray.
it: I maschi saranno evidenziati con il blu, le femmine con il rosso. Se il sesso di una persona non è noto, sarà evidenziato in grigio.

en: Use rounded corners
it: Usare bordi arrotondati

en: Use rounded corners to differentiate between women and men.
it: Usare bordi arrotondati per differenziare donne e uomini.

en: Graph Style
it: Stile grafico

en: Force Ahnentafel order
it: Forza ordine Ahnentafel

en: Force Sosa / Sosa-Stradonitz / Ahnentafel layout order for all ancestors, so that fathers are always on the left branch and mothers are on the right branch.
it: Mostra l'ordinamento Sosa/Sosa-Stradonitz/Ahnentafel per tutti gli ascendenti, in modo che i padri siano sempre nel ramo sinistro e le madri nel ramo destro.

en: Ahnentafel number visible
it: Numero Ahnentafel visibile

en: Show Sosa / Sosa-Stradonitz / Ahnentafel number.
it: Mostra il numero Sosa/Sosa-Stradonitz/Ahnentafel.

en: Show symbols for events
it: Mostra simboli per gli eventi

en: Show genealogical symbols for birth, marriage and death events.
it: Mostra simboli genealogici per eventi nascita, matrimonio e decesso.

en: Generating report
it: Generazione resoconto

en: Determines what people are included in the graph
it: Determina quali persone sono incluse nel grafico

en: Use hexagons
it: Usa esagoni

en: Use hexagons to differentiate those of unknown gender.
it: Usare esagoni per differenziare le persone dal genere sconosciuto.

en: Dates and/or Places
it: Date o luoghi

en: Do not include any dates or places
it: Non includere alcuna data o luogo

en: Include (birth, marriage, death) dates, but no places
it: Includi date (di nascita, matrimonio, decesso), ma non i luoghi

en: Include (birth, marriage, death) dates, and places
it: Includi date (di nascita, matrimonio, decesso) ed i luoghi

en: Include (birth, marriage, death) dates, and places if no dates
it: Includi date (di nascita, matrimonio, decesso), ed i luoghi in mancanza delle date

en: Include (birth, marriage, death) years, but no places
it: Includi gli anni (di nascita, matrimonio, decesso), ma non i luoghi

en: Include (birth, marriage, death) years, and places
it: Includi gli anni (di nascita, matrimonio, decesso), ed i luoghi

en: Include (birth, marriage, death) places, but no dates
it: Includi i luoghi (di nascita, matrimonio, decesso), ma non le date

en: Include (birth, marriage, death) dates and places on same line
it: Includi date (di nascita, matrimonio, decesso) e luoghi sulla stessa linea

en: Whether to include dates and/or places
it: Indica se includere date o luoghi

en: Show all family nodes
it: Mostra tutti i nodi famiglia

en: Show family nodes even if the output contains only one member of the family.
it: Mostra i nodi famiglia anche se l'output contiene solo un membro della famiglia.

en: Include URLs
it: Includi URL

en: Include a URL in each graph node so that PDF and imagemap files can be generated that contain active links to the files generated by the 'Narrated Web Site' report.
it: Include una URL in ogni nodo del grafico affinché i file PDF e imagemap possano essere generati includendo dei collegamenti attivi verso i file prodotti con il resoconto «Sito web narrativo».

en: Include relationship to center person
it: Includi relazioni con la persona centrale

en: Whether to show every person's relationship to the center person
it: Indica se mostrare le relazioni di tutte le persone con la persona centrale

en: Whether to include thumbnails of people.
it: Indica se includere le miniature delle persone.

en: Thumbnail Location
it: Posizione miniature

en: Include occupation
it: Includi lavoro

en: Do not include any occupation
it: Non includere alcun lavoro

en: Include description of most recent occupation
it: Includere la descrizione del lavoro più recente

en: Include date, description and place of all occupations
it: Includi data, descrizione e luogo di tutti i lavori

en: Whether to include the last occupation
it: Indica se includere l'ultimo lavoro

en: Include relationship debugging numbers also
it: Includi anche i numeri di debug delle relazioni

en: Whether to include 'Ga' and 'Gb' also, to debug the relationship calculator
it: Indica se includere anche «Ga» e «Gb», per verificare la calcolatrice delle relazioni

en: Indicate non-birth relationships with dotted lines
it: Indica relazioni non-nascita con linee puntinate

en: Non-birth relationships will show up as dotted lines in the graph.
it: Le relazioni che non siano di nascita appariranno sul grafico come linee puntinate.

en: Show family nodes
it: Mostra nodi di famiglia

en: Families will show up as ellipses, linked to parents and children.
it: Le famiglie appariranno come ellissi collegati ai genitori ed ai figli.

en: Parent grouping
it: Raggruppamento dei genitori

en: Parents together
it: Genitori insieme

en: Parents offset
it: Genitori separati

en: In the 'Normal' setting parents will be located to keep most lines short.
    The 'Parents together' setting can help position spouses next to each other, but with non-trivial graphs will result in longer lines and larger graphs.
    The Parents offset setting will also try to put spouses near each other, however they will be offset from each other.  This will tend to make graphs with many people in a generation more square.
it: Nella configurazione «Normale» i genitori saranno posizionati in modo che la maggior parte delle righe sia corta.
    L'impostazione «Genitori insieme» può aiutare a posizionare gli sposi vicini, ma con grafici non semplici porterà a righe più lunghe e grafici più larghi.
    L'impostazione «Genitori separati» cercherà pure di posizionare gli sposi vicini, tuttavia saranno sfalsati tra loro.  Questo farà sì che i grafici con molte persone in una generazione tenderanno ad essere più quadrati.

en: Import data from CSV files
it: Importa dati da file CSV

en: Import data from GeneWeb files
it: Importa dati da file GeneWeb

en: Gramps package (portable XML)
it: Pacchetto Gramps (XML portabile)

en: Import data from a Gramps package (an archived XML Family Tree together with the media object files).
it: Importa dati da un pacchetto Gramps (un albero genealogico archiviato in formato XML aggregato ai file multimediali).

en: Gramps XML Family Tree
it: Albero genealogico Gramps XML

en: The Gramps XML format is a text version of a Family Tree. It is read-write compatible with the present Gramps database format.
it: Il formato Gramps XML è una versione testuale dell'albero genealogico. È compatibile in lettura e scrittura con il formato di databse attualmente usato da Gramps.

en: Gramps 2.x database
it: Database Gramps 2.x

en: Import data from Gramps 2.x database files
it: Importa dati da file di database Gramps 2.x

en: Import data from Pro-Gen files
it: Importa dati da file Pro-Gen

en: Import data from vCard files
it: Importa dati da file vCard

en: Bad references
it: Riferimenti scorretti

en: %s could not be opened
it: Impossibile aprire %s

en: Results
it: Risultati

en: done
it: fatto

en: given name
it: nome

en: call
it: pseudonimo

en: nick
it: soprannome

en: Nick
it: Soprannome

en: nick_name
it: sopran_nome

en: tag
it: etichetta

en: title
it: titolo

[ctx: Person or Place]
en: title
it: titolo

en: gender
it: genere

en: source
it: fonte

en: note
it: nota

en: birth place
it: luogo di nascita

en: birth place id
it: id luogo di nascita

en: birth date
it: data di nascita

en: birth source
it: fonte dati della nascita

en: baptism place
it: luogo del battesimo

en: baptism place id
it: id luogo del battesimo

en: baptism date
it: data del battesimo

en: baptism source
it: fonte dati del battesimo

en: burial place
it: luogo della sepoltura

en: burial place id
it: id luogo della sepoltura

en: burial date
it: data di sepoltura

en: burial source
it: fonte dati della sepoltura

en: death place
it: luogo del decesso

en: death place id
it: id luogo del decesso

en: death date
it: data del decesso

en: death source
it: fonte dati del decesso

en: death cause
it: causa del decesso

en: person
it: persona

en: occupationdescr
it: descrlavoro

en: Occupation description
it: Descrizione lavoro

en: occupationdate
it: datalavoro

en: Occupation date
it: Data lavoro

en: occupationplace
it: luogolavoro

en: Occupation place
it: Luogo lavoro

en: occupationplace_id
it: id_luogolavoro

en: Occupation place id
it: ID luogo di lavoro

en: occupationsource
it: fontelavoro

en: Occupation source
it: Fonte lavoro

en: residence date
it: Data residenza

en: residencedate
it: dataresidenza

en: residenceplace
it: luogoresidenza

en: residence place
it: Luogo residenza

en: residenceplace_id
it: id_luogoresidenza

en: residence place id
it: ID luogo di residenza

en: residencesource
it: fonteresidenza

en: residence source
it: fonte residenza

en: attribute type
it: tipo attributo

en: attributetype
it: tipoattributo

en: attributevalue
it: valoreattributo

en: attribute value
it: valore attributo

en: attributesource
it: fonteattributo

en: attribute source
it: fonte attributo

en: child
it: figlio/a

en: mother
it: madre

en: parent2
it: genitore2

en: father
it: padre

en: parent1
it: genitore1

en: marriage
it: matrimonio

en: place
it: luogo

en: place id
it: ID luogo

en: name
it: nome

en: type
it: tipo

en: latitude
it: latitudine

en: longitude
it: longitudine

en: code
it: codice

en: enclosed by
it: delimitato da

en: enclosed_by
it: delimitato_da

en: format error: line %(line)d: %(zero)s
it: errore nel formato: riga %(line)d: %(zero)s

en: CSV Import
it: Importazione CSV

en: Reading data...
it: Lettura dati...

en: CSV import
it: Importazione CSV

en: Import Complete: {number_of} second | Import Complete: {number_of} seconds
it[0]: Importazione completata: {number_of} secondo
it[1]: Importazione completata: {number_of} secondi

en: The following IDs were referenced but not found:
it: Erano presenti dei riferimenti ai seguenti ID ma non sono stati trovati:

en: Gramps - GEDCOM Encoding
it: Gramps - Codifica GEDCOM

en: GEDCOM Encoding
it: Codifica GEDCOM

en: This GEDCOM file has identified itself as using ANSEL encoding. Sometimes, this is in error. If the imported data contains unusual characters, undo the import, and override the character set by selecting a different encoding below.
it: Il file GEDCOM afferma di utilizzare la codifica ANSEL. Talvolta questo è un errore. Se i dati importati contengono caratteri strani, annullare l'importazione e riprovare, forzando la scelta della codifica dei caratteri tramite selezione della codifica dalla lista che segue.

en: Encoding:
it: Codifica:

en: Invalid GEDCOM file
it: File GEDCOM non valido

en: %s could not be imported
it: %s non può essere importato

en: Error reading GEDCOM file
it: Errore nella lettura del file GEDCOM

en: Accomplishment
it: Risultato conseguito

en: Acquisition
it: Acquisizione

en: Adhesion
it: Adesione

en: Award
it: Premio

en: Change Name
it: Modifica del nome

en: Circumcision
it: Circoncisione

en: Military Demobilisation
it: Smobilitazione militare

en: Dotation
it: Investitura (LDS)

en: Excommunication
it: Scomunica

en: LDS Family Link
it: Collegamento famiglia LDS

en: Funeral
it: Funerale

en: Hospitalisation
it: Ricovero

en: Illness
it: Malattia

en: List Passenger
it: Elenco passeggeri

en: Military Distinction
it: Onorificenza militare

en: Militaty Mobilisation
it: Mobilitazione militare

en: Military Promotion
it: Promozione militare

en: LDS Seal to child
it: Suggellamento LDS al figlio

en: Sold property
it: Venduta proprietà

en: No mention
it: Nessun riferimento

en: Separated
it: Separato/a

en: GeneWeb import
it: Importazione GeneWeb

en: Invalid date {date} in {gw_snippet}, preserving date as text.
it: Data non valida {date} in {gw_snippet}, la data viene preservata come testo.

en: Could not create media directory %s
it: Impossibile creare la directory degli oggetti multimediali %s

en: Media directory %s is not writable
it: La directory degli oggetti multimediali %s non è scrivibile

en: Media directory %s exists. Delete it first, then restart the import process
it: La directory degli oggetti multimediali %s esiste già. Bisogna eliminarla e riavviare la procedura di importazione

en: Error extracting into %s
it: Errore durante l'estrazione verso %s

en: Base path for relative media set
it: Impostato percorso base per percorsi relativi di oggetti multimediali

en: The base media path of this Family Tree has been set to %s. Consider taking a simpler path. You can change this in the Preferences, while moving your media files to the new position, and using the media manager tool, option 'Replace substring in the path' to set correct paths in your media objects.
it: Il percorso base per gli oggetti multimediali di questo albero genealogico è stato impostato ad %s. Considerare l'uso di un percorso più semplice. Questa impostazione è modificabile dalle Preferenze in fase di spostamento degli oggetti multimediali in una nuova posizione, usando quindi il gestore degli oggetti multimediali, opzione «Sostituisci sotto-stringa nel percorso» per impostare i percorsi corretti per gli oggetti multimediali.

en: Cannot set base media path
it: Impossibile importare il percorso base per gli oggetti multimediali

en: The Family Tree you imported into already has a base media path: %(orig_path)s. The imported media objects however are relative from the path %(path)s. You can change the media path in the Preferences or you can convert the imported files to the existing base media path. You can do that by moving your media files to the new position, and using the media manager tool, option 'Replace substring in the path' to set correct paths in your media objects.
it: L'albero genealogico destinatario dell'importazione ha già un percorso base per gli oggetti multimediali: %(orig_path)s. Tuttavia gli oggetti multimediali importati sono relativi al percorso %(path)s. Si può cambiare il percorso degli oggetti multimediali dalle Preferenze, oppure convertire i file importati al percorso base preesistente per gli oggetti multimediali. Si può fare questo spostando gli oggetti multimediali in una nuova posizione, usando quindi il gestore degli oggetti multimediali, opzione «Sostituisci sotto-stringa nel percorso», per impostare i percorsi corretti per gli oggetti multimediali.

en: %s could not be opened
it: %s non può essere aperto

en: The Database version is not supported by this version of Gramps.You should use an old copy of Gramps at version 3.0.x and import your database into that version. You should then export a copy of your data to Gramps XML (Family Tree). Then you should upgrade to the latest version of Gramps (for example this version), create a new empty database and import the Gramps XML into that version. Please refer to:%(gramps_wiki_migrate_two_to_three_url)s
it: La versione del database non è supportata da questa versione di Gramps. Si dovrebbe usare una vecchia copia di Gramps versione 3.0.x e importare il database in quella versione. Si dovrebbe quindi esportare una copia dei dati in formato Gramps XML (albero genealogico). Infine Gramps andrebbe aggiornato all'ultima versione (ad esempio, questa), creare un nuovo database vuoto e importare l'archivio Gramps XML in quella versione. Si può fare riferimento a:%(gramps_wiki_migrate_two_to_three_url)s

en: Source reference
    (out of Settings)
it: Riferimento fonte
    (fuori dalle Impostazioni)

en: Source reference text
    (Text & import Filename).
it: Testo riferimento fonte
    (testo e nome file importato).

en: Source attribute text
    (Text, import Filename & (System-)Date).
it: Testo dell'attributo della fonte
    (testo, nome file da importare e data (di sistema)).

en: Citation reference.
it: Riferimento a citazione.

en: Citation confidence level
    (Very low - very high).
it: Livello di confidenza delle citazioni
    (molto basso - molto alto).

en: Citation volume/page text
    (Text & (System-)Date).
it: Testo del volume/pagine della citazione
    (testo e data (di sistema)).

en: Citation attribute text
    (Text, import Filename & (System-)Date).
it: Testo dell'attributo della citazione
    (testo, nome file da importare e data (di sistema)).

en: Import Text
it: Importa testo

en: Default Tagtext
    (out of Settings).
it: Testo etichetta predefinito
    (fuori dalle impostazioni).

en: Import Filename.
it: Importa nome file.

en: Default (System-)Date.
it: Data (di sistema) predefinita.

en: Combined default text + filename + date.
it: Combinazione di testo predefinito + nome file + data.

en: Copy Default Text
    to all Tag Text'.
it: Copia il testo predefinito
    in tutti i testi delle etichette.

en: Copy Default Filename
    to all sensitive Tag Text'.
it: Copia il nome di file predefinito
    in tutti i testi delle etichette sensibili.

en: Copy Default Date
    to all sensitive Tag Text'.
it: Copia la data predefinita
    in tutti i testi delle etichette sensibili.

en:   Objects
it:   Oggetto

en: Enable/Disable
    all object tags.
it: Abilita/disabilita
    tutte le etichette degli oggetti.

en: Tag Text
it: Testo dell'etichetta

en: Import Objects
it: Importa oggetti

en: Enable/Disable
    Person import.
it: Abilita/disabilita
    importazione persone.

en: Enable/Disable
    Family import.
it: Abilita disabilita
    importazione famiglie.

en: Enable/Disable
    Child import.
it: Abilita/disabilita
    importazione figli/e.

en: Use original Person
    Identifier as Gramps ID.
it: Usa identificatore persona
    originale come ID Gramps.

en: Use original Family
    Identifier as Gramps ID.
it: Usa identificatore famiglia
    originale come ID Gramps.

en: Identifier
it: Identificatore

en: Name change
it: Modifica del nome

en: Event date
it: Data evento

en: Store birth date in
    event description.
it: Memorizza la data di nascita
    nella descrizione dell'evento.

en: Store death date in
    event description.
it: Memorizza la data del decesso
    nella descrizione dell'evento.

en: Diverse
it: Diverso

en: Store REFN number
    in event description.
it: Memorizza il numero REFN
    nella descrizione dell'evento.

en: Use death information
    as cause of death event.
it: Usa informazioni sul decesso
    come evento causa del decesso.

en: (-cause)
it: (-causa)

en: Male surname
it: Cognome maschile

en: Change name of male
    to e.g. wifes name.
it: Modica nome del maschio
    nel ad es. nome della moglie.

en: Female surname
it: Cognome femminile

en: Change name of female
    to e.g. husbands name.
it: Modica nome della femmina
    nel ad es. nome del marito.

en: Option
it: Opzione

[ctx: manual]
en: Import_from_another_genealogy_program
it: Importa_da_un_altro_programma_genealogico

en: Import from Pro-Gen (%s)
it: Importa da Pro-Gen (%s)

en: Pro-Gen data error
it: Errore dati Pro-Gen

en: Import Pro-Gen
it: Importa Pro-Gen

en: Line %(line)5d: %(prob)s
it: Riga %(line)5d: %(prob)s

en: vCard import
it: Importazione vCard

en: vCard import report: No errors detected
it: Resoconto importazione vCard: nessun errore riscontrato

en: vCard import report: %s errors detected
it: Resoconto importazione vCard: riscontrati %s errori

en: Token >%(token)s< unknown. line skipped: %(line)s
it: Token >%(token)s< sconosciuto. Righe saltate: %(line)s

en: BEGIN property not properly closed by END property, Gramps can't cope with nested vCards.
it: Proprietà BEGIN non chiusa correttamente da una proprietà END, Gramps non può gestire delle vCard annidate.

en: Import of vCards version %s is not supported by Gramps.
it: L'importazione delle vCard versione %s non è supportata da Gramps.

en: The vCard is malformed. It is missing the compulsory N property, so there is no name; skip it.
it: vCard non corretta. Manca la proprietà obbligatoria N, quindi non ha nome; viene saltata.

en: The vCard is malformed. It is missing the compulsory FN property, get name from N alone.
it: vCard non corretta. Manca la proprietà obbligatoria FN, il nome viene ricavato solo dalla proprietà N.

en: The vCard is malformed. Wrong number of name components.
it: vCard non corretta. Totale non corretto dei componenti nome.

en: Invalid date in BDAY {vcard_snippet}, preserving date as text.
it: Data non valida in BDAY {vcard_snippet}, la data viene preservata come testo.

en: Date {vcard_snippet} not in appropriate format yyyy-mm-dd, preserving date as text.
it: Data {vcard_snippet} non nel formato appropriato aaaa-mm-gg, la data viene preservata come testo.

en: %(event_name)s of %(family)s
it: %(event_name)s di %(family)s

en: %(event_name)s of %(person)s
it: %(event_name)s di %(person)s

en: Error reading %s
it: Errore nella lettura di %s

en: The file is probably either corrupt or not a valid Gramps database.
it: Probabilmente il file è rovinato o non è un database di Gramps valido.

en:   {id1} - {text} with {id2}
it:   {id1} - {text} con {id2}

en:   {obj} {id1} with {id2}
it:   {obj} {id1} con {id2}

en: Sources
it: Fonti

en: Number of new objects imported:
it: Numero dei nuovi oggetti importati:

en: 
    The imported file was not self-contained.
    To correct for that, %(new)d objects were created and
    their typifying attribute was set to 'Unknown'.
    The breakdown per category is depicted by the
    number in parentheses. Where possible these
    'Unknown' objects are referenced by note %(unknown)s.
it: 
    Il file importato non era autocontenuto.
    Per correggere questo problema, %(new)d oggetti sono stati creati
    ed il relativo attributo caratterizzante impostato a «Sconosciuto».
    La suddivisione per categoria è rappresentata dai numeri
    tra parentesi. Dove possibile, per questi oggetti di tipo
    «sconosciuto» esiste un riferimento dalla nota %(unknown)s.

en: 
    Media objects with relative paths have been
    imported. These paths are considered relative to
    the media directory you can set in the preferences,
    or, if not set, relative to the user's directory.
it: 
    Gli oggetti multimediali con percorsi relativi sono stati
    importati. Questi percorsi sono considerati come relativi alla
    directory degli oggetti multimediali impostata nelle preferenze
    o, se non impostata, relativi alla directory dell'utente.

en: 
    Objects that are candidates to be merged:
it: 
    Oggetti candidati per la fusione:

en: The Gramps Xml you are trying to import is malformed.
it: L'XML Gramps che si sta cercando di importare è malformato.

en: Attributes that link the data together are missing.
it: Gli attributi che legano i dati assieme risultano mancanti.

en: Gramps XML import
it: Importazione Gramps XML

en: Could not change media path
it: Impossibile cambiare il percorso degli oggetti multimediali

en: The opened file has media path %s, which conflicts with the media path of the Family Tree you import into. The original media path has been retained. Copy the files to a correct directory or change the media path in the Preferences.
it: Il file aperto riporta %s come percorso dei file multimediali, ma questo va in conflitto con il percorso dei file multimediali dell'albero genealogico in cui è stato importato. Il percorso originale è stato conservato. Copiare il file nella directory corretta o modificare il percorso dei file multimediali nelle preferenze.

en: The .gramps file you are importing does not contain information about the version of Gramps with, which it was produced.
    
    The file will not be imported.
it: Il file .gramps che si cerca di importare non contiene informazioni sulla versione di Gramps usata per produrlo.
    
    Il file non sarà importato.

en: Import file misses Gramps version
it: Il file da importare non contiene la versione di Gramps

en: The .gramps file you are importing was made by version %(newer)s of Gramps, while you are running an older version %(older)s. The file will not be imported. Please upgrade to the latest version of Gramps and try again.
it: Il file .gramps in fase di importazione è stato realizzato con la versione %(newer)s di Gramps, mentre quella in esecuzione è la più vecchia %(older)s. Il file non sarà pertanto importato. Aggiornare all'ultima versione di Gramps e riprovare.

en: The .gramps file you are importing was made by version %(oldgramps)s of Gramps, while you are running a more recent version %(newgramps)s.
    
    The file will not be imported. Please use an older version of Gramps that supports version %(xmlversion)s of the xml.
    See
      %(gramps_wiki_xml_url)s
     for more info.
it: Il file .gramps in fase di importazione è stato realizzato con la versione %(oldgramps)s di Gramps, mentre quella in esecuzione è la più recente %(newgramps)s.
    
    Il file non sarà pertanto importato. Usare una versione di Gramps più vecchia che supporti la versione %(xmlversion)s dell'XML.
    Consultare
      %(gramps_wiki_xml_url)s
     per maggiori informazioni.

en: The file will not be imported
it: Il file non sarà importato

en: The .gramps file you are importing was made by version %(oldgramps)s of Gramps, while you are running a much more recent version %(newgramps)s.
    
    Ensure after import everything is imported correctly. In the event of problems, please submit a bug and use an older version of Gramps in the meantime to import this file, which is version %(xmlversion)s of the xml.
    See
      %(gramps_wiki_xml_url)s
    for more info.
it: Il file .gramps in fase di importazione è stato realizzato con la versione %(oldgramps)s di Gramps, mentre quella in esecuzione è la decisamente più recente %(newgramps)s.
    
    Verificare, dopo l'importazione, che tutti i dati siano stati importati correttamente. In caso di problemi, inviare una segnalazione di bug ed usare nel frattempo una versione di Gramps più vecchia per importare questo file, che usa la versione %(xmlversion)s dell'XML.
    Consultare
      %(gramps_wiki_xml_url)s
    per maggiori informazioni.

en: Old xml file
it: Vecchio file xml

en: Witness name: %s
it: Nome testimone: %s

en: Any event reference must have a 'hlink' attribute.
it: Tutti i riferimenti a un evento devono avere un attributo 'hlink'.

en: Any person reference must have a 'hlink' attribute.
it: Tutti i riferimenti a una persona devono avere un attributo 'hlink'.

en: Your Family Tree groups name "%(key)s" together with "%(parent)s", did not change this grouping to "%(value)s".
it: L'albero genealogico raggruppa il nome «%(key)s» assieme a «%(parent)s», non è stato modificato il raggruppamento in «%(value)s».

en: Gramps ignored a name grouping
it: Gramps ha ignorato un raggruppamento per nome

en: Unknown when imported
it: Sconosciuto durante l'importazione

en: Any note reference must have a 'hlink' attribute.
it: Tutti i riferimenti a una nota devono avere un attributo 'hlink'.

en: Invalid date {date} in XML {xml}, preserving XML as text
it: Data non valida {date} nell'XML {xml}, l'XML viene preservato come testo

en: Witness comment: %s
it: Commento testimone: %s

[ctx: father]
en: Error: family '%(family)s' father '%(father)s' does not refer back to the family. Reference added.
it: Errore: il padre «%(father)s» della famiglia «%(family)s» non ha un riferimento verso la famiglia. Riferimento aggiunto.

[ctx: mother]
en: Error: family '%(family)s' mother '%(mother)s' does not refer back to the family. Reference added.
it: Errore: la madre «%(mother)s» della famiglia «%(family)s» non ha un riferimento verso la famiglia. Riferimento aggiunto.

[ctx: child]
en: Error: family '%(family)s' child '%(child)s' does not refer back to the family. Reference added.
it: Errore: il/la figlio/a «%(child)s» della famiglia «%(family)s» non ha un riferimento verso la famiglia. Riferimento aggiunto.

en: Mismatch between selected extension %(ext)s and actual format.
     Writing to %(filename)s in format %(impliedext)s.
it: Corrispondenza mancata tra l'estensione selezionata %(ext)s ed il formato attuale.
     Scrittura in %(filename)s nel formato %(impliedext)s.

en: Common Law Marriage
it: Matrimonio secondo common law

en: Destination
it: Destinazione

en: Cause of Death
it: Causa decesso

en: Employment
it: Occupazione

en: Eye Color
it: Colore degli occhi

en: Height
it: Altezza

en: Initiatory (LDS)
it: Iniziatorie (LDS)

en: Military ID
it: ID militare

en: Mission (LDS)
it: Missione (LDS)

en: Namesake
it: Omonimo

en: Ordinance
it: Ordinanza

en: Separation
it: Separazione

en: Weight
it: Peso

en: Line ignored
it: Riga ignorata

en: Illegal character%s
it: Carattere illegale %s

en: Your GEDCOM file is corrupted. It appears to have been truncated.
it: Il file GEDCOM è rovinato. Sembra essere troncato.

en: Import from GEDCOM (%s)
it: Importa da GEDCOM (%s)

en: GEDCOM import
it: Importazione GEDCOM

en: GEDCOM import report: No errors detected
it: Resconto importazione GEDCOM: nessun errore riscontrato

en: GEDCOM import report: %s errors detected
it: Resconto importazione GEDCOM: riscontrati %s errori

en: Line ignored as not understood
it: Riga ignorata perché incomprensibile

en: Tag recognized but not supported
it: Tag riconosciuto ma non supportato

en: Skipped subordinate line
it: Saltata riga subordinata

en: Records not imported into
it: Record non importati in

en: Error: %(msg)s  '%(gramps_id)s' (input as @%(xref)s@) not in input GEDCOM. Record synthesised
it: Errore: %(msg)s  '%(gramps_id)s' (input come @%(xref)s@) non è nel file GEDCOM in input. Record riassunto

en: Error: %(msg)s '%(gramps_id)s' (input as @%(xref)s@) not in input GEDCOM. Record with typifying attribute 'Unknown' created
it: Errore: %(msg)s '%(gramps_id)s' (inserito come @%(xref)s@) non è nel file GEDCOM in input. Creato un record con attributo caratterizzante avente valore «sconosciuto»

en: Error: family '%(family)s' (input as @%(orig_family)s@) person %(person)s (input as %(orig_person)s) is not a member of the referenced family. Family reference removed from person
it: Errore: la persona %(person)s (inserita come %(orig_person)s) della famiglia «%(family)s» (inserita come @%(orig_family)s@) non è un membro della famiglia a cui si fa riferimento. Il riferimento a famiglia è stato rimosso dalla persona

en: 
    The imported file was not self-contained.
    To correct for that, %(new)d objects were created and
    their typifying attribute was set to 'Unknown'.
    Where possible these 'Unknown' objects are 
    referenced by note %(unknown)s.
it: 
    Il file importato non era autocontenuto.
    Per correggere questo, %(new)d oggetti sono stati creati e
    il loro attributo caratterizzante è stato impostato a «Sconosciuto».
    Dove possibile la nota %(unknown)s fa riferimento
    a questi oggetti «Sconosciuto».

en: ADDR element ignored '%s'
it: Elemento ADDR ignorato «%s»

en: (Submitter):
it: (Contributore):

en: GEDCOM data
it: Dati GEDCOM

en: Unknown tag
it: Tag sconosciuto

en: Top Level
it: Livello superiore

en: INDI (individual) Gramps ID %s
it: ID Gramps INDI (individuo) %s

en: Empty Alias <NAME PERSONAL> ignored
it: Ignorato alias vuoto <NOME PERSONALE>

en: FAM (family) Gramps ID %s
it: ID Gramps FAM (familglia) %s

en: Filename omitted
it: Nome file omesso

en: Could not import %s
it: Impossibile importare %s

en: Media-Type
it: Tipo oggetto multimediale

en: Multiple FILE in a single OBJE ignored
it: Ignorati FILE multipli in un singolo OBJE

en: A second PLAC ignored
it: Ignorato un secondo PLAC

en: Detail
it: Dettaglio

en: Location already populated; ADDR ignored
it: Luogo già popolato; ADDR ignorato

en: Warn: ADDR overwritten
it: Attenzione: ADDR sovrascritto

en: Citation Justification
it: Giustificazione citazione

en: REFN ignored
it: REFN ignorato

en: No title - ID %s
it: Nessun titolo - ID %s

en: SOUR (source) Gramps ID %s
it: ID Gramps SOUR (fonte) %s

en: OBJE (multi-media object) Gramps ID %s
it: ID Gramps OBJE (oggetto multimediale) %s

en: REPO (repository) Gramps ID %s
it: ID Gramps REPO (deposito) %s

en: Only one phone number supported
it: È supportato un solo numero di telefono

en: HEAD (header)
it: HEAD (intestazione)

en: Approved system identification
it: Identificazione di sistema approvata

en: Generated By
it: Generato da

en: Name of software product
it: Nome del prodotto software

en: Version number of software product
it: Versione del prodotto software

en: Business that produced the product: %s
it: L'azienda che ha creato il prodotto: %s

en: Name of source data
it: Nome fonte dati

en: Copyright of source data
it: Copyright fonte dati

en: Publication date of source data
it: Data pubblicazione fonte dati

en: Import from %s
it: Importa da %s

en: Submission record identifier
it: Identificatore del contributo

en: Language of GEDCOM text
it: Lingua del testo GEDCOM

en: Import of GEDCOM file %(filename)s with DEST=%(by)s, could cause errors in the resulting database!
it: Importazione del file GEDCOM %(filename)s con DEST=%(by)s, può portare a degli errori nel database prodotto!

en: Look for nameless events.
it: Ricerca di eventi senza nome.

en: Character set
it: Codifica caratteri

en: Character set and version
it: Codifica caratteri e versione

en: GEDCOM version not supported
it: Versione GEDCOM non supportata

en: GEDCOM version
it: Versione GEDCOM

en: GEDCOM FORM should be in uppercase
it: GEDCOM FORM dovrebbe essere in maiuscolo

en: GEDCOM FORM not supported
it: GEDCOM FORM non supportato

en: GEDCOM form
it: Form GEDCOM

en: Creation date of GEDCOM
it: Data di creazione GEDCOM

en: Creation date and time of GEDCOM
it: Data e ora di creazione GEDCOM

en: Empty note ignored
it: Riga vuota ignorata

en: NOTE Gramps ID %s
it: Nota con ID Gramps %s

en: Submission: Submitter
it: Contributo: contributore

en: Submission: Family file
it: Contributo: file famiglia

en: Submission: Temple code
it: Contributo: codice tempio

en: Submission: Generations of ancestors
it: Contributo: generazioni di ascendenti

en: Submission: Generations of descendants
it: Contributo: generazioni di discendenti

en: Submission: Ordinance process flag
it: Presentazione: segnalazione del processo dell'ordinanza

en: Invalid temple code
it: Codice tempio non valido

en: Your GEDCOM file is corrupted. The file appears to be encoded using the UTF16 character set, but is missing the BOM marker.
it: Il file GEDCOM è rovinato. Il file sembra codificato con la codifica UTF16, ma non è presente il marcatore BOM.

en: Your GEDCOM file is empty.
it: Il file GEDCOM è vuoto.

en: Unicode UTF-8 (recommended)
it: Unicode UTF-8 (raccomandato)

en: Standard copyright
it: Copyright standard

en: Creative Commons - By attribution
it: Creative Commons - Attribuzione

en: Creative Commons - By attribution, No derivations
it: Creative Commons - Attribuzione, Non opere derivate

en: Creative Commons - By attribution, Share-alike
it: Creative Commons - Attribuzione, Condividi allo stesso modo

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial
it: Creative Commons - Attribuzione, Non commerciale

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial, No derivations
it: Creative Commons - Attribuzione, Non commerciale, Non opere derivate

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial, Share-alike
it: Creative Commons - Attribuzione, Non commerciale, Condividi allo stesso modo

en: No copyright notice
it: Nessun copyright

en: Invalid format
it: Formato non valido

en: Descriptive Tags
it: Etichette descrittive

en: Date and Time Tags
it: Etichette data e ora

en: People Tags
it: Etichette persone

en: Event Tags
it: Etichette eventi

en: Image Tags
it: Etichette immagini

en: Camera Information
it: Informazioni fotocamera

en: Location Tags
it: Etichette posizione

en: Advanced Tags
it: Etichette avanzate

en: Rights Tags
it: Etichette diritti

en: Keyword Tags
it: Etichette parole chiave

en: Namespace
it: Spazio dei nomi

en: Label
it: Etichetta

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
it: %(unknown_gender_name)s nasce il %(birth_date)s in quel di %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
it: %(male_name)s nasce il %(birth_date)s in quel di %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
it: %(female_name)s nasce il %(birth_date)s in quel di %(birth_place)s.

en: This person was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
it: Questa persona nasce il %(birth_date)s in quel di %(birth_place)s.

en: He was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
it: Nasce il %(birth_date)s in quel di %(birth_place)s.

en: She was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
it: Nasce il %(birth_date)s in quel di %(birth_place)s.

en: Born %(birth_date)s in %(birth_place)s.
it: Nasce il %(birth_date)s in quel di %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
it: %(unknown_gender_name)s nasce %(modified_date)s in quel di %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
it: %(male_name)s nasce %(modified_date)s in quel di %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
it: %(female_name)s nasce %(modified_date)s in quel di %(birth_place)s.

en: This person was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
it: Questa persona nasce %(modified_date)s in quel di %(birth_place)s.

en: He was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
it: Nasce %(modified_date)s in quel di %(birth_place)s.

en: She was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
it: Nasce %(modified_date)s in quel di %(birth_place)s.

en: Born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
it: Nasce %(modified_date)s in quel di %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s.
it: %(unknown_gender_name)s nasce il %(birth_date)s.

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s.
it: %(male_name)s nasce il %(birth_date)s.

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s.
it: %(female_name)s nasce il %(birth_date)s.

en: This person was born on %(birth_date)s.
it: Questa persona nasce il %(birth_date)s.

en: He was born on %(birth_date)s.
it: Nasce il %(birth_date)s.

en: She was born on %(birth_date)s.
it: Nasce il %(birth_date)s.

en: Born %(birth_date)s.
it: Nasce il %(birth_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born %(modified_date)s.
it: %(unknown_gender_name)s nasce %(modified_date)s.

en: %(male_name)s was born %(modified_date)s.
it: %(male_name)s nasce %(modified_date)s.

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s.
it: %(female_name)s nasce %(modified_date)s.

en: This person was born %(modified_date)s.
it: Questa persona nasce %(modified_date)s.

en: He was born %(modified_date)s.
it: Nasce %(modified_date)s.

en: She was born %(modified_date)s.
it: Nasce %(modified_date)s.

en: Born %(modified_date)s.
it: Nasce %(modified_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
it: %(unknown_gender_name)s nasce nel %(month_year)s in quel di %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
it: %(male_name)s nasce nel %(month_year)s in quel di %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
it: %(female_name)s nasce nel %(month_year)s in quel di %(birth_place)s.

en: This person was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
it: Questa persona nasce nel %(month_year)s in quel di %(birth_place)s.

en: He was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
it: Nasce nel %(month_year)s in quel di %(birth_place)s.

en: She was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
it: Nasce nel %(month_year)s in quel di %(birth_place)s.

en: Born %(month_year)s in %(birth_place)s.
it: Nasce nel %(month_year)s in quel di %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s.
it: %(unknown_gender_name)s nasce nel %(month_year)s.

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s.
it: %(male_name)s nasce nel %(month_year)s.

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s.
it: %(female_name)s nasce nel %(month_year)s.

en: This person was born in %(month_year)s.
it: Questa persona nasce nel %(month_year)s.

en: He was born in %(month_year)s.
it: Nasce nel %(month_year)s.

en: She was born in %(month_year)s.
it: Nasce nel %(month_year)s.

en: Born %(month_year)s.
it: Nasce nel %(month_year)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(birth_place)s.
it: %(unknown_gender_name)s nasce in quel di %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born in %(birth_place)s.
it: %(male_name)s nasce in quel di %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(birth_place)s.
it: %(female_name)s nasce in quel di %(birth_place)s.

en: This person was born in %(birth_place)s.
it: Questa persona nasce in quel di %(birth_place)s.

en: He was born in %(birth_place)s.
it: Nasce in quel di %(birth_place)s.

en: She was born in %(birth_place)s.
it: Nasce in quel di %(birth_place)s.

en: Born in %(birth_place)s.
it: Nasce in quel di %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
it: %(unknown_gender_name)s muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: %(unknown_gender_name)s muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
it: %(male_name)s muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: %(male_name)s muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
it: %(female_name)s muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: %(female_name)s muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: This person died on %(death_date)s in %(death_place)s.
it: Questa persona muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s.

en: This person died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: Questa persona muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s.
it: Muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: Muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s.
it: Muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: Muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: Died %(death_date)s in %(death_place)s.
it: Muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s.

en: Died %(death_date)s in %(death_place)s (%(age)s).
it: Muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s (%(age)s).

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
it: %(unknown_gender_name)s muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: %(unknown_gender_name)s muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
it: %(male_name)s muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: %(male_name)s muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
it: %(female_name)s muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: %(female_name)s muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: This person died %(death_date)s in %(death_place)s.
it: Questa persona muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s.

en: This person died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: Questa persona muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: He died %(death_date)s in %(death_place)s.
it: Muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s.

en: He died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: Muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: She died %(death_date)s in %(death_place)s.
it: Muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s.

en: She died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: Muore il %(death_date)s in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s.
it: %(unknown_gender_name)s muore il %(death_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
it: %(unknown_gender_name)s muore il %(death_date)s all'età di %(age)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s.
it: %(male_name)s muore il %(death_date)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
it: %(male_name)s muore il %(death_date)s all'età di %(age)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s.
it: %(female_name)s muore il %(death_date)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
it: %(female_name)s muore il %(death_date)s all'età di %(age)s.

en: This person died on %(death_date)s.
it: Questa persona muore il %(death_date)s.

en: This person died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
it: Questa persona muore il %(death_date)s all'età di %(age)s.

en: He died on %(death_date)s.
it: Muore il %(death_date)s.

en: He died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
it: Muore il %(death_date)s all'età di %(age)s.

en: She died on %(death_date)s.
it: Muore il %(death_date)s.

en: She died on %(death_date)s at the age of %(age)s.
it: Muore il %(death_date)s all'età di %(age)s.

en: Died %(death_date)s.
it: Muore il %(death_date)s.

en: Died %(death_date)s (%(age)s).
it: Muore il %(death_date)s (%(age)s).

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s.
it: %(unknown_gender_name)s muore il %(death_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
it: %(unknown_gender_name)s muore il %(death_date)s all'età di %(age)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s.
it: %(male_name)s muore il %(death_date)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
it: %(male_name)s muore il %(death_date)s all'età di %(age)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s.
it: %(female_name)s muore il %(death_date)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)s.
it: %(female_name)s muore il %(death_date)s all'età di %(age)s.

en: This person died %(death_date)s.
it: Questa persona muore il %(death_date)s.

en: This person died %(death_date)s at the age of %(age)s.
it: Questa persona muore il %(death_date)s all'età di %(age)s.

en: He died %(death_date)s.
it: Muore il %(death_date)s.

en: He died %(death_date)s at the age of %(age)s.
it: Muore il %(death_date)s all'età di %(age)s.

en: She died %(death_date)s.
it: Muore il %(death_date)s.

en: She died %(death_date)s at the age of %(age)s.
it: Muore il %(death_date)s all'età di %(age)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
it: %(unknown_gender_name)s muore nel %(month_year)s in quel di %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: %(unknown_gender_name)s muore nel %(month_year)s in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
it: %(male_name)s muore nel %(month_year)s in quel di %(death_place)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: %(male_name)s muore nel %(month_year)s in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
it: %(female_name)s muore nel %(month_year)s in quel di %(death_place)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: %(female_name)s muore nel %(month_year)s in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: This person died in %(month_year)s in %(death_place)s.
it: Questa persona muore nel %(month_year)s in quel di %(death_place)s.

en: This person died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: Questa persona muore nel %(month_year)s in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: He died in %(month_year)s in %(death_place)s.
it: Muore nel %(month_year)s in quel di %(death_place)s.

en: He died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: Muore nel %(month_year)s in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: She died in %(month_year)s in %(death_place)s.
it: Muore nel %(month_year)s in quel di %(death_place)s.

en: She died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: Muore nel %(month_year)s in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: Died %(month_year)s in %(death_place)s.
it: Muore nel %(month_year)s in quel di %(death_place)s.

en: Died %(month_year)s in %(death_place)s (%(age)s).
it: Muore nel %(month_year)s in quel di %(death_place)s (%(age)s).

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s.
it: %(unknown_gender_name)s muore nel %(month_year)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
it: %(unknown_gender_name)s muore nel %(month_year)s all'età di %(age)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s.
it: %(male_name)s muore nel %(month_year)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
it: %(male_name)s muore nel %(month_year)s all'età di %(age)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s.
it: %(female_name)s muore nel %(month_year)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
it: %(female_name)s muore nel %(month_year)s all'età di %(age)s.

en: This person died in %(month_year)s.
it: Questa persona muore nel %(month_year)s.

en: This person died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
it: Questa persona muore nel %(month_year)s all'età di %(age)s.

en: He died in %(month_year)s.
it: Muore nel %(month_year)s.

en: He died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
it: Muore nel %(month_year)s all'età di %(age)s.

en: She died in %(month_year)s.
it: Muore nel %(month_year)s.

en: She died in %(month_year)s at the age of %(age)s.
it: Muore nel %(month_year)s all'età di %(age)s.

en: Died %(month_year)s.
it: Muore nel %(month_year)s.

en: Died %(month_year)s (%(age)s).
it: Muore nel %(month_year)s (%(age)s).

en: %(unknown_gender_name)s died in %(death_place)s.
it: %(unknown_gender_name)s muore in quel di %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: %(unknown_gender_name)s muore in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: %(male_name)s died in %(death_place)s.
it: %(male_name)s muore in quel di %(death_place)s.

en: %(male_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: %(male_name)s muore in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: %(female_name)s died in %(death_place)s.
it: %(female_name)s muore in quel di %(death_place)s.

en: %(female_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: %(female_name)s muore in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: This person died in %(death_place)s.
it: Questa persona muore in quel di %(death_place)s.

en: This person died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: Questa persona muore in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: He died in %(death_place)s.
it: Muore in quel di %(death_place)s.

en: He died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: Muore in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: She died in %(death_place)s.
it: Muore in quel di %(death_place)s.

en: She died in %(death_place)s at the age of %(age)s.
it: Muore in quel di %(death_place)s all'età di %(age)s.

en: Died in %(death_place)s.
it: Muore in quel di %(death_place)s.

en: Died in %(death_place)s (%(age)s).
it: Muore in quel di %(death_place)s (%(age)s).

en: %(unknown_gender_name)s died at the age of %(age)s.
it: %(unknown_gender_name)s muore all'età di %(age)s.

en: %(male_name)s died at the age of %(age)s.
it: %(male_name)s muore all'età di %(age)s.

en: %(female_name)s died at the age of %(age)s.
it: %(female_name)s muore all'età di %(age)s.

en: This person died at the age of %(age)s.
it: Questa persona muore all'età di %(age)s.

en: He died at the age of %(age)s.
it: Muore all'età di %(age)s.

en: She died at the age of %(age)s.
it: Muore all'età di %(age)s.

en: Died (%(age)s).
it: Muore (%(age)s).

en: %(male_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene sepolto il %(burial_date)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: Viene sepolto il %(burial_date)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene sepolta il %(burial_date)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: Viene sepolta il %(burial_date)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene sepolto/a il %(burial_date)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene sepolta il %(burial_date)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: Seppellito/a il %(burial_date)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene sepolto il %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: He was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
it: Viene sepolto il %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene sepolta il %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: She was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
it: Viene sepolta il %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene sepolto/a il %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: This person was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene sepolta il %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: Buried %(burial_date)s%(endnotes)s.
it: Sepolto/a il %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene sepolto nel %(month_year)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: Viene sepolto nel %(month_year)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene sepolta nel %(month_year)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: Viene sepolta nel %(month_year)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene sepolto/a nel %(month_year)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene sepolta nel %(month_year)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: Seppellito/a nel %(month_year)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene sepolto nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: He was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
it: Viene sepolto nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene sepolta nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: She was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
it: Viene sepolta nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene sepolto/a nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: This person was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene sepolta nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: Buried %(month_year)s%(endnotes)s.
it: Sepolto/a nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene sepolto %(modified_date)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: Viene sepolto %(modified_date)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene sepolta %(modified_date)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: Viene sepolta %(modified_date)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene sepolto/a %(modified_date)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene sepolta %(modified_date)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: Sepolto/a %(modified_date)s in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene sepolto %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Viene sepolto %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene sepolta %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Viene sepolta %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene sepolto/a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene sepolta %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Sepolto/a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene sepolto in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: Viene sepolto in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene sepolta in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: Viene sepolta in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene sepolto/a in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene sepolta in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
it: Seppellito/a in quel di %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene sepolto%(endnotes)s.

en: He was buried%(endnotes)s.
it: Viene sepolto%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene sepolta%(endnotes)s.

en: She was buried%(endnotes)s.
it: Viene sepolta%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene sepolto/a%(endnotes)s.

en: This person was buried%(endnotes)s.
it: Questa persona viene sepolta%(endnotes)s.

en: Buried%(endnotes)s.
it: Viene sepolto/a%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene battezzato il %(baptism_date)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato il %(baptism_date)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene battezzata il %(baptism_date)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzata il %(baptism_date)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene battezzato/a il %(baptism_date)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene battezzata il %(baptism_date)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato/a il %(baptism_date)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene battezzato il %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: He was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato il %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene battezzata il %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: She was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzata il %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene battezzato/a il %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene battezzata il %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(baptism_date)s%(endnotes)s.
it: Battezzato/a il %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene battezzato nel %(month_year)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato nel %(month_year)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene battezzata nel %(month_year)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzata nel %(month_year)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene battezzato/a nel %(month_year)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene battezzata nel %(month_year)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato/a nel %(month_year)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene battezzato nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: He was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene battezzata nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: She was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzata nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene battezzato/a nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized in %(month_year)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene battezzata nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(month_year)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato/a nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene battezzato %(modified_date)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato %(modified_date)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene battezzata %(modified_date)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzata %(modified_date)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene battezzato/a %(modified_date)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene battezzata %(modified_date)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato/a %(modified_date)s in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene battezzato %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene battezzata %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzata %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene battezzato/a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene battezzata %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Baptized %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato/a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene battezzato in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene battezzata in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzata in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene battezzato/a in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene battezzata in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptized in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato/a in quel di %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptized%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene battezzato%(endnotes)s.

en: He was baptized%(endnotes)s.
it: Viene battezzato%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptized%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene battezzata%(endnotes)s.

en: She was baptized%(endnotes)s.
it: Viene battezzata%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptized%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene battezzato/a%(endnotes)s.

en: This person was baptized%(endnotes)s.
it: Questa persona viene battezzata%(endnotes)s.

en: Baptized%(endnotes)s.
it: Viene battezzato/a%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene battezzato il %(christening_date)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato il %(christening_date)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene battezzata il %(christening_date)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzata il %(christening_date)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene battezzato/a il %(christening_date)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened on %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene battezzata il %(christening_date)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened %(christening_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: Battezzato/a il %(christening_date)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene battezzato il %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: He was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato il %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene battezzata il %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: She was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzata il %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene battezzato/a il %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: This person was christened on %(christening_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene battezzata il %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: Christened %(christening_date)s%(endnotes)s.
it: Battezzato/a il %(christening_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene battezzato nel %(month_year)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato nel %(month_year)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene battezzata nel %(month_year)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzata nel %(month_year)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene battezzato/a nel %(month_year)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened in %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene battezzata nel %(month_year)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened %(month_year)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: Battezzato/a nel %(month_year)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene battezzato nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: He was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene battezzata nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: She was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzata nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene battezzato/a nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: This person was christened in %(month_year)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene battezzata nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: Christened %(month_year)s%(endnotes)s.
it: Battezzato/a nel %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene battezzato %(modified_date)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato %(modified_date)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene battezzata %(modified_date)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzata %(modified_date)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene battezzato/a %(modified_date)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene battezzata %(modified_date)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened %(modified_date)s in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: Battezzato/a %(modified_date)s in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene battezzato %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene battezzata %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzata %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene battezzato/a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person was christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene battezzata %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Christened %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Battezzato/a %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene battezzato in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: He was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzato in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene battezzata in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: She was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: Viene battezzata in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene battezzato/a in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: This person was christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona viene battezzata in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: Christened in %(christening_place)s%(endnotes)s.
it: Battezzato/a in quel di %(christening_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was christened%(endnotes)s.
it: %(male_name)s viene battezzato%(endnotes)s.

en: He was christened%(endnotes)s.
it: Viene battezzato%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was christened%(endnotes)s.
it: %(female_name)s viene battezzata%(endnotes)s.

en: She was christened%(endnotes)s.
it: Viene battezzata%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was christened%(endnotes)s.
it: %(unknown_gender_name)s viene battezzato/a%(endnotes)s.

en: This person was christened%(endnotes)s.
it: Questa persona viene battezzata%(endnotes)s.

en: Christened%(endnotes)s.
it: Battezzato/a%(endnotes)s.

en: %(male_name)s is the child of %(father)s and %(mother)s.
it: %(male_name)s è figlio di %(father)s e %(mother)s.

en: %(male_name)s was the child of %(father)s and %(mother)s.
it: %(male_name)s è figlio di %(father)s e %(mother)s.

en: This person is the child of %(father)s and %(mother)s.
it: Questa persona è figlia di %(father)s e %(mother)s.

en: This person was the child of %(father)s and %(mother)s.
it: Questa persona è figlia di %(father)s e %(mother)s.

en: Child of %(father)s and %(mother)s.
it: Figlio di %(father)s e %(mother)s.

en: %(male_name)s is the son of %(father)s and %(mother)s.
it: %(male_name)s è figlio di %(father)s e %(mother)s.

en: %(male_name)s was the son of %(father)s and %(mother)s.
it: %(male_name)s è figlio di %(father)s e %(mother)s.

en: He is the son of %(father)s and %(mother)s.
it: È figlio di %(father)s e %(mother)s.

en: He was the son of %(father)s and %(mother)s.
it: È figlio di %(father)s e %(mother)s.

en: Son of %(father)s and %(mother)s.
it: Figlio di %(father)s e %(mother)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
it: %(female_name)s è figlia di %(father)s e %(mother)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
it: %(female_name)s è figlia di %(father)s e %(mother)s.

en: She is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
it: È figlia di %(father)s e %(mother)s.

en: She was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
it: È figlia di %(father)s e %(mother)s.

en: Daughter of %(father)s and %(mother)s.
it: Figlia di %(father)s e %(mother)s.

en: %(male_name)s is the child of %(father)s.
it: %(male_name)s è figlio di %(father)s.

en: %(male_name)s was the child of %(father)s.
it: %(male_name)s è figlio di %(father)s.

en: This person is the child of %(father)s.
it: Questa persona è figlia di %(father)s.

en: This person was the child of %(father)s.
it: Questa persona è figlia di %(father)s.

en: Child of %(father)s.
it: Figlio di %(father)s.

en: %(male_name)s is the son of %(father)s.
it: %(male_name)s è figlio di %(father)s.

en: %(male_name)s was the son of %(father)s.
it: %(male_name)s è figlio di %(father)s.

en: He is the son of %(father)s.
it: È figlio di %(father)s.

en: He was the son of %(father)s.
it: È figlio di %(father)s.

en: Son of %(father)s.
it: Figlio di %(father)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s.
it: %(female_name)s è figlia di %(father)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s.
it: %(female_name)s è figlia di %(father)s.

en: She is the daughter of %(father)s.
it: È figlia di %(father)s.

en: She was the daughter of %(father)s.
it: È figlia di %(father)s.

en: Daughter of %(father)s.
it: Figlia di %(father)s.

en: %(male_name)s is the child of %(mother)s.
it: %(male_name)s è figlio di %(mother)s.

en: %(male_name)s was the child of %(mother)s.
it: %(male_name)s è figlio di %(mother)s.

en: This person is the child of %(mother)s.
it: Questa persona è figlia di %(mother)s.

en: This person was the child of %(mother)s.
it: Questa persona è figlia di %(mother)s.

en: Child of %(mother)s.
it: Figlio/a di %(mother)s.

en: %(male_name)s is the son of %(mother)s.
it: %(male_name)s è figlio di %(mother)s.

en: %(male_name)s was the son of %(mother)s.
it: %(male_name)s è figlio di %(mother)s.

en: He is the son of %(mother)s.
it: È figlio di %(mother)s.

en: He was the son of %(mother)s.
it: È figlio di %(mother)s.

en: Son of %(mother)s.
it: Figlio di %(mother)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(mother)s.
it: %(female_name)s è figlia di %(mother)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(mother)s.
it: %(female_name)s è figlia di %(mother)s.

en: She is the daughter of %(mother)s.
it: È figlia di %(mother)s.

en: She was the daughter of %(mother)s.
it: È figlia di %(mother)s.

en: Daughter of %(mother)s.
it: Figlia di %(mother)s.

en: This person married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona sposa %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona sposa %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona sposa %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona sposa inoltre %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona sposa inoltre %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona sposa inoltre %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona sposa %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona sposa %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona sposa inoltre %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona sposa inoltre %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona sposa inoltre %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona sposa inoltre %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona sposa %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona sposa inoltre %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Questa persona sposa %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Sposa %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Questa persona sposa inoltre %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Sposa inoltre %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Relazione extramatrimoniale con %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Relazione extramatrimoniale con %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Relazione extramatrimoniale con %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Inoltre relazione extramatrimoniale con %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Inoltre relazione extramatrimoniale con %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Inoltre relazione extramatrimoniale con %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Relazione extramatrimoniale con %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Relazione extramatrimoniale con %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione extramatrimoniale con %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione con %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione con %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione con %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione con %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione con %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione con %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione con %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione con %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione con %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Relazione con %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Relazione con %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Relazione con %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha inoltre una relazione con %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha inoltre una relazione con %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha inoltre una relazione con %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione con %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione con %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione con %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione con %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione con %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione con %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Inoltre relazione con %(spouse)s nel %(partial_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Inoltre relazione con %(spouse)s il %(full_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Inoltre relazione con %(spouse)s %(modified_date)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione con %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione con %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione con %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione con %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione con %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione con %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione con %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione con %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione con %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Relazione con %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Relazione con %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Relazione con %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha inoltre una relazione con %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha inoltre una relazione con %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha inoltre una relazione con %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione con %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione con %(spouse)s nel %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione con %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione con %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione con %(spouse)s nel %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione con %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
it: Inoltre relazione con %(spouse)s nel %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
it: Inoltre relazione con %(spouse)s il %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
it: Inoltre relazione con %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione con %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione con %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione con %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Relazione con %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha inoltre una relazione con %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione con %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione con %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
it: Inoltre relazione con %(spouse)s in quel di %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha una relazione con %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione con %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Ha una relazione con %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Relazione con %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Questa persona ha inoltre una relazione con %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione con %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Ha inoltre una relazione con %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
it: Inoltre relazione con %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Number of Parents
it: Numero di genitori

en: Number of To Do Notes
it: Numero delle note delle cose da fare

en: Last Changed
it: Ultima modifica

en: Edit the selected person
it: Modifica la persona selezionata

en: Delete the selected person
it: Elimina la persona selezionata

en: Merge the selected persons
it: Fondi la persona selezionata

en: Export View...
it: Esporta vista...

en: _Add Bookmark
it: _Aggiungi segnalibro

en: _Home
it: _Casa

en: _Add...
it: _Aggiungi...

en: _Merge...
it: _Fondi...

[ctx: action]
en: _Edit...
it: _Modifica...

en: Person Filter Editor
it: Editor filtri persone

en: Set _Home Person
it: _Imposta persona principale

en: Go to the home person
it: Va alla persona principale

en: Go to the next object in the history
it: Va all'oggetto seguente nella cronologia

en: Go to the previous object in the history
it: Va all'oggetto precedente nella cronologia

en: Edit...
it: Modifica...

en: Forward
it: Avanti

en: Deleting the person will remove the person from the database.
it: L'eliminazione di una persona ne causa la rimozione dal database.

en: Delete Person (%s)
it: Elimina persona (%s)

en: Exactly two people must be selected to perform a merge. A second person can be selected by holding down the control key while clicking on the desired person.
it: Devono essere selezionate esattamente due persone affinché la fusione sia possibile. Una seconda persona può essere selezionata mantenendo premuto il tasto Ctrl mentre si fa clic sulla persona desiderata.

en: Edit the selected place
it: Modifica il luogo selezionato

en: Delete the selected place
it: Elimina il luogo selezionato

en: Merge the selected places
it: Fondi i luoghi selezionati

en: No map service is available.
it: Nessuno servizio di mappe disponibile.

en: Check your installation.
it: Verificare la propria installazione.

en: No place selected.
it: Nessuna luogo selezionato.

en: You need to select a place to be able to view it on a map. Some Map Services might support multiple selections.
it: È necessario selezionare un luogo per poterlo visualizzare sulla mappa. Alcuni servizi di mappe potrebbero supportare selezioni multiple.

en: Place Filter Editor
it: Editor filtri luoghi

en: _Look up with Map Service
it: _Ricerca con il servizio di mappe

en: Attempt to see selected locations with a Map Service (OpenstreetMap, Google Maps, ...)
it: Cerca di visualizzare i luoghi selezionati con un servizio di mappe (OpenstreetMap, Google Maps, ...)

en: Select a Map Service
it: Seleziona un servizio di mappe

en: Cannot delete place.
it: Impossibile eliminare il luogo.

en: This place is currently referenced by another place. First remove the places it contains.
it: Esistono dei riferimenti da altri luoghi a questo luogo. Rimuovere innanzitutto i luoghi che contiene.

en: Cannot merge places.
it: Impossibile fondere i luoghi.

en: Exactly two places must be selected to perform a merge. A second place can be selected by holding down the control key while clicking on the desired place.
it: Devono essere selezionati esattamente due luoghi affinché la fusione sia possibile. Un secondo luogo può essere selezionato mantenendo premuto il tasto Ctrl mentre si fa clic sul luogo desiderato.

en: Merging these places would create a cycle in the place hierarchy.
it: La fusione di questi luoghi creerebbe un ciclo nella gerarchia dei luoghi.

en: Provides a library for using Cairo to generate documents.
it: Fornisce una libreria per l'utilizzo di Cairo per la generazione di documenti.

en: Provides GEDCOM processing functionality
it: Fornisce le funzionalità per l'elaborazione del formato GEDCOM

en: Provides recursive routines for reports
it: Fornisce delle funzioni ricorsive per i resoconti

en: Provides common functionality for Gramps XML import/export.
it: Fornisce le funzionalità comuni per l'importazione da/esportazione verso GRAMPS XML.

en: Provides holiday information for different countries.
it: Fornisce le informazioni sulle festività di vari stati.

en: Manages a HTML file implementing DocBackend.
it: Gestisce un file HTML che implementa DocBackend.

en: Common constants for html files.
it: Costanti comuni per i file html.

en: Manages an HTML DOM tree.
it: Gestisce un albero DOM HTML.

en: Provides base functionality for map services.
it: Fornisce le funzionalità di base per i servizi di mappe.

en: Provides Textual Narration.
it: Fornisce un resoconto testuale.

en: Manages an ODF file implementing DocBackend.
it: Gestisce un file ODF che implementa DocBackend.

en: Provides the Base needed for the List People views.
it: Fornisce la clsse base richiesta per la vista elenco persone.

en: Provides common functionality for Pro-Gen import
it: Fornisce le funzionalità comuni per l'importazione da Pro-Gen

en: Provides the Base needed for the List Place views.
it: Fornisce la classe base richiesta per la vista elenco luoghi.

en: Provides variable substitution on display lines.
it: Fornisce sostituzione di variabili nelle righe di visualizzazione.

en: Provides the base needed for the ancestor and descendant graphical reports.
it: Fornisce la classe base richiesta per i resoconti grafici per gli ascendenti e i discendenti.

en: Field '%(fldname)s' not found
it: Campo '%(fldname)s' non trovato

en: Not a (right) DEF file: %(dname)s
it: Non un file DEF (corretto): %(dname)s

en: Import from Pro-Gen
it: Importa da Pro-Gen

en: Initializing.
it: Inizializzazione.

en: Not a supported Pro-Gen import file language
it: Non un linguaggio di file di importazione Pro-Gen supportato

en: Pro-Gen import
it: Importazione Pro-Gen

en: Saving.
it: Salvataggio.

en: Pro-Gen Import
it: Importazione Pro-Gen

en: Date did not match: '%(text)s' (%(msg)s)
it: Date non corrispondenti: '%(text)s' (%(msg)s)

en: Time: %s
it: Ora: %s

en: Importing persons.
it: Importazione persone.

en: see address on
it: vedi l'indirizzo presso

en: see also address
it: vedi anche l'indirizzo

en: Death cause
it: Causa del decesso

en: Importing families.
it: Importazione famiglie.

en: Civil union
it: Unione civile

en: Wedding
it: Matrimonio

en: future
it: futuro

en: Adding children.
it: Aggiunta figli.

en: Cannot find father for I%(person)s (Father=%(father))
it: Impossibile trovare il padre per I%(person)s (padre=%(father))

en: Cannot find mother for I%(person)s (Mother=%(mother))
it: Impossibile trovare la madre per I%(person)s (madre=%(mother))

en: Youngest living person
it: Persona più giovane in vita

en: Oldest living person
it: Persona più anziana in vita

en: Person died at youngest age
it: Persona deceduta in più giovane età

en: Person died at oldest age
it: Persona vissuta più a lungo

en: Person married at youngest age
it: Persona sposatasi in più giovane età

en: Person married at oldest age
it: Persona sposatasi più tardi

en: Person divorced at youngest age
it: Persona che ha divorziato in più giovane età

en: Person divorced at oldest age
it: Persona che ha divorziato più tardi

en: Youngest father
it: Padre più giovane

en: Youngest mother
it: Madre più giovane

en: Oldest father
it: Padre più anziano

en: Oldest mother
it: Madre più anziana

en: Father with most children
it: Padre con il maggior numero di figli

en: Mother with most children
it: Madre con il maggior numero di figli

en: Father with most grandchildren
it: Padre (nonno) con il maggior numero di nipoti

en: Mother with most grandchildren
it: Madre (nonna) con il maggior numero di nipoti

en: Couple with most children
it: Coppia con il maggior numero di figli

en: Living couple married most recently
it: Coppia in vita sposata da meno tempo

en: Living couple married most long ago
it: Coppia in vita sposata da più tempo

en: Shortest past marriage
it: Matrimonio (terminato) più breve

en: Longest past marriage
it: Matrimonio (terminato) più lungo

en: Couple with smallest age difference
it: Coppia con la differenza d'età minore

en: Couple with biggest age difference
it: Coppia con la differenza d'età maggiore

note: Translators: used in French+Russian, ignore otherwise
en: "%(callname)s" (%(firstname)s)
it: «%(callname)s» (%(firstname)s)

en: Top Left
it: In alto a sinistra

en: Top Right
it: In alto a destra

en: Bottom Left
it: In basso a sinistra

en: Bottom Right
it: In basso a destra

en: Tile path
it: Percorso dei tasselli

en: The tile directory doesn't exist anymore:
    %s
    Trying to create a new one failed.
    Configure the view for the tile path and restart gramps.
it: La directory dei tasselli non esiste più:
    %s
    Il tentativo di crearne una nuova non è riuscito.
    Configurare la vista per il percorso dei tasselli e riavviare gramps.

en: Remove cross hair
it: Rimuovi mirino

en: Add cross hair
it: Aggiungi mirino

en: Unlock zoom and position
it: Sblocca ingrandimento e posizione

en: Lock zoom and position
it: Blocca ingrandimento e posizione

en: Add place
it: Aggiungi luogo

en: Link place
it: Collega luogo

en: Add place from kml
it: Aggiungi luogo da kml

en: Center here
it: Centra qua

en: Replace '%(map)s' by =>
it: Sostituisci «%(map)s» con =>

en: Reload all visible tiles for '%(map)s'.
it: Ricarica tutti i tasselli visibili per «%(map)s».

en: Clear the '%(map)s' tiles cache.
it: Pulisci la cache dei tasselli di «%(map)s».

en: Center on this place
it: Centra su questo luogo

en: Select a kml file used to add places
it: Seleziona un file kml usato per aggiungere luoghi

en: You will need to edit each place manually to add place type, ...
it: Bisogna modificare ogni luogo manualmente per aggiungere il tipo di luogo, ...

en: You have {places_nb} place to edit. | You have {places_nb} places to edit.
it[0]: C'è {places_nb} luogo da modificare.
it[1]: Ci sono {places_nb} luoghi da modificare.

en: You have more than 5 places in this kml file.
it: Ci sono più di cinque posti in questo file kml.

en: You have at least two places with the same title.
it: Ci sono almeno due posti con lo stesso titolo.

en: The title of the places is:
    %(title)s
    The following places are similar: %(gid)s
    You should eiher rename the places or merge them.
    
    %(bold_start)sI can't proceed with your request%(bold_end)s.
it: Il titolo dei luoghi è :
    %(title)s
    I seguenti luoghi sono simili: %(gid)s
    Vanno rinominati o fusi assieme.
    
    %(bold_start)sImpossibile proseguire la richiesta%(bold_end)s.

en: Nothing for this view.
it: Nulla per questa vista.

en: Specific parameters
it: Parametri specifici

en: Where to save the tiles for offline mode.
it: Dove salvare i tasselli per la modalità fuori linea.

en: If you have no more space in your file system, you can remove all tiles placed in the above path.
    Be careful! If you have no internet, you'll get no map.
it: Se non c'è più spazio disponibile nel file system, è possibile rimuovere tutti i tasselli presenti nel percorso indicato sopra.
    Attenzione! Se non c'è connessione ad internet, la mappa rimarrà vuota.

en: Zoom used when centering
it: Ingrandimento usato quando si centra

en: The maximum number of places to show
it: Il numero massimo di luoghi da mostrare

en: Use keypad for shortcuts :
    Either we choose the + and - from the keypad if we select this,
    or we use the characters from the keyboard.
it: Usa il tastierino numerico per le scorciatoie:
    Selezionando questo si scelgono i caratteri + e - dal tastierino numerico,
    oppure si usano i caratteri della tastiera.

en: The map
it: La mappa

en: Select tile cache directory for offline mode
it: Selezionare la directory per la cache del tasselli nella modalità fuori linea

en: Can't create tile cache directory %s
it: Impossibile creare la directory della cache dei tasselli %s

en: You must verify and change the tile cache
    ...
    [geography]
    ...
    path='bad/path'
    ...
    in the gramps.ini file :
    %s
    
    Before changing the gramps.ini file, you need to close Gramps
    
    The following errors are expected
it: Bisogna verificare e modificare la cache dei tasselli
    ...
    [geography]
    ...
    path='percorso/errato'
    ...
    nel file gramps.ini:
    %s
    
    Prima di modificare il file gramps.ini è necessario chiudere Gramps
    
    Gli errori seguenti sono previsti

en: Can't create tiles cache directory for '%s'.
it: Impossibile creare la directory della cache dei tasselli per «%s».

en: Place Selection in a region
it: Selezione luogo in una regione

en: Choose the radius of the selection.
    On the map you should see a circle or an oval depending on the latitude.
it: Selezionare il raggio della selezione.
    Sulla mappa si dovrebbe vedere un cerchio o un ovale in base alla latitudine.

en: 
    In the following table you may have :
     - a green row related to a selected place.
it: 
    Nella seguente tabella è possibile avere:
     - una riga verde collegata ad un luogo selezionato.

en: 
     - a red row related to a geocoding result.
it: 
     - una riga rossa collegata ad un risultato di georeferenziazione.

en: The green values in the row correspond to the current place values.
it: I valori verdi nella riga corrispondono ai valori dei luoghi attuali.

en: New place with empty fields
it: Nuovo luogo con campi vuoti

en: you have a wrong latitude for:
it: latitudine non corretta per:

en: Please, correct this before linking
it: Correggere questo prima di collegare

en: you have a wrong longitude for:
it: longitudine non corretta per:

en: Denmark
it: Danimarca

en:  parish
it:  parrocchia

en:  state
it:  stato (federato)

en: Latitude not within '54.55' to '69.05'
it: Latitudine non compresa tra «54.55» e «69.05»

en: Longitude not within '8.05' to '24.15'
it: Longitudine non compresa tra «8.05» e «24.15»

en: Eniro map not available
it: Mappa Eniro non disponibile

en: Coordinates needed in Denmark
it: Necessarie coordinate relative alla Danimarca

en: Latitude and longitude,
    or street and city needed
it: Bisogna specificare latitudine e 
    longitudine, oppure strada e città

en: Opens on kartor.eniro.se
it: Apri su kartor.eniro.se

en: Open on maps.google.com
it: Apri su maps.google.com

en: Open on openstreetmap.org
it: Apri su openstreetmap.org

en: People and their ages the %s
it: Persone e rispettive età il %s

en: People and their ages on %s
it: Persone e rispettive età in data %s

en: Alive: %s
it: In vita: %s

en: Deceased: %s
it: Deceduto/a: %s

en: 
    Living matches: %(alive)d, Deceased matches: %(dead)d
it: 
    Totale in vita: %(alive)d, totale deceduti: %(dead)d

en: Sorted events of %s
it: Eventi ordinati di %s

en: Event Date
it: Data evento

en: Event Place
it: Luogo evento

en: Event Type
it: Tipo evento

en: Not found
it: Non trovato

en: Sorted events of family
     %(father)s - %(mother)s
it: Eventi ordinati della famiglia
     %(father)s - %(mother)s

en: Family Member
it: Membri della famiglia

en: Personal events of the children
it: Eventi personali dei figli

en: Home person not set.
it: Persona principale non impostata.

en: %(person)s and %(active_person)s are the same person.
it: %(person)s e %(active_person)s sono la stessa persona.

en: %(person)s is the %(relationship)s of %(active_person)s.
it: %(person)s è %(relationship)s di %(active_person)s.

en: %(person)s and %(active_person)s are not directly related.
it: %(person)s e %(active_person)s non sono in relazione diretta.

en: %(person)s and %(active_person)s have following in-law relations:
it: %(person)s e %(active_person)s condividono le seguenti relazioni come parenti acquisiti:

en: Relationships of %(person)s to %(active_person)s
it: Relazioni tra %(person)s e %(active_person)s

en: Detailed path from %(person)s to common ancestor
it: Percorso dettagliato da %(person)s all'ascendente comune

en: Name Common ancestor
it: Nome ascendente comune

en: Partial
it: Parziale

en: Remarks with inlaw family
it: Osservazioni sulla famiglia acquisita

en: Remarks
it: Osservazioni

en: The following problems were encountered:
it: Si sono verificati i seguenti problemi:

en: People who have the '%s' Attribute
it: Persone con attributo «%s»

en: There are %d people with a matching attribute name.
it: Ci sono %d persone con un nome di attributo corrispondente.

[ctx: Filtering_on]
en: all
it: tutti

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Person
it: persone non presenti

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Family
it: famiglie non presenti

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Event
it: eventi non presenti

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Place
it: luoghi non presenti

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Source
it: fonti non presenti

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Repository
it: depositi non presenti

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Media
it: oggetti multimediali non presenti

[ctx: Filtering_on]
en: Inverse Note
it: note non presenti

[ctx: Filtering_on]
en: all people
it: tutte le persone

[ctx: Filtering_on]
en: all families
it: tutte le famiglie

[ctx: Filtering_on]
en: all events
it: tutti gli eventi

[ctx: Filtering_on]
en: all places
it: tutti i luoghi

[ctx: Filtering_on]
en: all sources
it: tutte le fonti

[ctx: Filtering_on]
en: all repositories
it: tutti i depositi

[ctx: Filtering_on]
en: all media
it: tutti gli oggetti multimediali

[ctx: Filtering_on]
en: all notes
it: tutte le note

[ctx: Filtering_on]
en: males
it: maschi

[ctx: Filtering_on]
en: females
it: femmine

[ctx: Filtering_on]
en: people with other gender
it: persone con altro genere

[ctx: Filtering_on]
en: people with unknown gender
it: persone dal genere sconosciuto

[ctx: Filtering_on]
en: incomplete names
it: nomi incompleti

[ctx: Filtering_on]
en: people with missing birth dates
it: persone senza data di nascita

[ctx: Filtering_on]
en: disconnected people
it: persone senza connessioni

[ctx: Filtering_on]
en: unique surnames
it: cognomi unici

[ctx: Filtering_on]
en: people with media
it: persone con oggetti multimediali

[ctx: Filtering_on]
en: media references
it: riferimenti ad oggetti multimediali

[ctx: Filtering_on]
en: unique media
it: oggetti multimediali unici

[ctx: Filtering_on]
en: missing media
it: oggetti multimediali mancanti

[ctx: Filtering_on]
en: media by size
it: oggetti multimediali ordinati per dimensione

[ctx: Filtering_on]
en: list of people
it: elenco persone

en: Summary counts of current selection
it: Totali riepilogativi della selezione attuale

en: Right-click row (or press ENTER) to see selected items.
it: Clic col pulsante destro (o INVIO) su una riga per visualizzare gli elementi selezionati.

en: Count/Total
it: Totale

en: Object
it: Oggetto

en: Filtering on %s
it: Selezione di %s

en: Name type
it: Tipo nome

en: birth event but no date
it: evento nascita ma senza data

en: missing birth event
it: evento nascita mancante

en: Media count
it: Totale oggetti multimediali

en: Reference
it: Riferimento

en: media
it: oggetto multimediale

en: Unique Media
it: Oggetti multimediali unici

en: Missing Media
it: Oggetti multimediali mancanti

en: Size in bytes
it: Dimensione in byte

en: Filter matched {number_of} record. | Filter matched {number_of} records.
it[0]: Il filtro ha trovato {number_of} corrispondenza.
it[1]: Il filtro ha trovato {number_of} corrispondenze.

en: Father lineage for %s
it: Discendenza paterna per %s

en: This report shows the father lineage, also called the patrilineal lineage or Y-line. People in this lineage all share the same Y-chromosomes.
it: Questo resoconto mostra la discendenza paterna, chiamata anche discendenza patrilineare o Y-line. Le persone in questa discendenza condividono lo stesso cromosoma Y.

en: Name Father
it: Nome padre

en: Remark
it: Annotazione

en: Direct line male descendants
it: Discendenti diretti maschi

en: Mother lineage for %s
it: Discendenza materna per %s

en: This report shows the mother lineage, also called the matrilineal lineage mtDNA lineage. People in this lineage all share the same Mitochondrial DNA (mtDNA).
it: Questo resoconto mostra la discendenza materna, chiamata anche discendenza matrilineare o discendenza mtDNA. Le persone in questa discendenza condividono lo stesso DNA mitocondriale (mtDNA).

en: Name Mother
it: Nome madre

en: Direct line female descendants
it: Discendenti diretti femmine

en: ERROR : Too many levels in the tree (perhaps a loop?).
it: ERRORE : troppi livelli nell'albero (forse a causa di un ciclo?).

en: No birth relation with child
it: Nessuna relazione di nascita con il figlio

en: Unknown gender
it: Genere sconosciuto

en: Link References for this note
it: Riferimenti a collegamenti per questa nota

en: Link check
it: Verifica collegamenti

en: Failed: missing object
it: Non riuscito: oggetto mancante

en: No link references for this note
it: Nessun riferimento a collegamenti per questa nota

en: Events of %(date)s
it: Eventi in data %(date)s

en: Events on this exact date
it: Eventi in questa data

en: No events on this exact date
it: Nessun evento in questa data

en: Other events on this month/day in history
it: Altri eventi in questo mese/giorno nella cronologia

en: No other events on this month/day in history
it: Nessun altro evento in questo mese/giorno nella cronologia

en: Other events in %(year)d
it: Altri eventi nell'anno %(year)d

en: No other events in %(year)d
it: Nessun altro evento nell'anno %(year)d

en: Display people and ages on a particular date
it: Mostra le persone e la loro età in una data particolare

en: Attribute Match
it: Corrispondenza attributo

en: Display people with same attribute.
it: Mostra le persone con lo stesso attributo.

en: All Events
it: Tutti gli eventi

en: Display a person's events, both personal and family.
it: Mostra gli eventi di una persona, sia personali che familiari.

en: All Family Events
it: Tutti gli eventi familiari

en: Display the family and family members events.
it: Mostra gli eventi della famiglia e dei suoi membri.

en: Relation to Home Person
it: Relazione con la persona principale

en: Display all relationships between person and home person.
it: Mostra tutte le relazioni tra la persona e la persona principale.

en: Display filtered data
it: Mostra dati filtrati

en: Father lineage
it: Discendenza paterna

en: Display father lineage
it: Mostra discendenza paterna

en: Mother lineage
it: Discendenza materna

en: Display mother lineage
it: Mostra discendenza materna

en: On This Day
it: In questo giorno

en: Display events on a particular day
it: Mostra gli eventi di un giorno particolare

en: Source or Citation
it: Fonte o citazione

en: %s References
it: Riferimenti per %s

en: Display references for a %s
it: Mostra riferimenti per %s

en: Link References
it: Riferimenti a collegamenti

en: Display link references for a note
it: Mostra i riferimenti a collegamenti di una nota

en: Display the repository reference for sources related to the active repository
it: Mostra i riferimenti a depositi per le fonti correlate al deposito attivo

en: Same Surnames
it: Stesso cognome

en: Display people with the same surname as a person.
it: Mostra le persone con lo stesso cognome di una certa persona.

en: Same Given Names
it: Stesso nome

en: Display people with the same given name as a person.
it: Mostra le persone con lo stesso nome di una certa persona.

en: Same Given Names - stand-alone
it: Stesso nome - indipendente

en: Display a person's siblings.
it: Mostra i fratelli di una persona.

en: References for this %s
it: Riferimenti per questo/a %s

en: No references for this %s
it: Nessun riferimento per %s

en: Call number
it: Segnatura

en: Type of media
it: Tipo di oggetto multimediale

en: People with incomplete surnames
it: Persone con cognome incompleto

en: Matches people with lastname missing
it: Estrae le persone con cognome mancante

en: People matching the <surname>
it: Persone corrispondenti a <cognome>

en: Matches people with same lastname
it: Estrae le persone che possiedono lo stesso cognome

en: People matching the <given>
it: Persone corrispondenti a <nome>

en: Matches people with same given name
it: Estrae le persone che possiedono lo stesso nome

en: People with incomplete given names
it: Persone con nome incompleto

en: Matches people with firstname missing
it: Estrae le persone con nome mancante

en: People sharing the surname '%s'
it: Persone che condividono il cognome «%s»

en: There is {number_of} person with a matching name, or alternate name.
     | There are {number_of} people with a matching name, or alternate name.
it[0]: C'è {number_of} persona con un nome (o nome alternativo) corrispondente.
it[1]: Ci sono {number_of} persone con un nome (o nome alternativo) corrispondente.

en: People with the given name '%s'
it: Persone con nome «%s»

en: Siblings of %s
it: Fratelli di %s

en: Sibling
it: Fratelli

en: self
it: se stesso

en: Catalan Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni catalana

en: Calculates relationships between people
it: Calcola le relazioni tra le persone

en: Czech Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni ceca

en: Danish Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni danese

en: German Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni tedesca

en: Austrian Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni austriaca

en: Spanish Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni spagnola

en: Finnish Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni finlandese

en: French Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni francese

en: Hebrew Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni ebraica

en: Croatian Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni italiana

en: Hungarian Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni ungherese

en: Icelandic Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni islandese

en: Italian Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni italiana

en: Dutch Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni olandese

en: Norwegian Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni norvegese

en: Polish Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni polacca

en: Portuguese Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni portoghese

en: Russian Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni russa

en: Slovak Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni slovacca

en: Slovenian Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni slovena

en: Swedish Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni svedese

en: Turkish Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni turca

en: Calculates relationship between people
it: Calcola relazione tra le persone

en: Ukrainian Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni ucraina

en: Click to select a view
it: Fare clic per selezionare una vista

en: Category Sidebar
it: Barra laterale delle categorie

en: A sidebar to allow the selection of view categories
it: Una barra laterale che consente la selezione delle categorie da visualizzare

en: Category
it: Categoria

en: Drop-down Sidebar
it: Barra laterale a discesa

en: Selection of categories and views from drop-down lists
it: Selezione di categorie e viste dagli elenchi a discesa

en: Drop-Down
it: A discesa

en: Expander Sidebar
it: Barra laterale espansore

en: Selection of views from lists with expanders
it: Selezione di viste dagli elenchi con espansore

en: Expander
it: Espansore

en: Alphabetical Index
it: Indice alfabetico

en: Index
it: Indice

en: Entire Book
it: Libro intero

en: Ahnentafel Report for %s
it: Resoconto Ahnentafel per %s

en: Page break between generations
it: Interruzioni di pagina tra le generazioni

en: Whether to start a new page after each generation.
it: Indica se iniziare una nuova pagina dopo ogni generazione.

en: Add linebreak after each name
it: Aggiungi separatore di riga dopo ogni nome

en: Whether a line break should follow the name.
it: Indica se il nome debba essere seguito da un separatore di riga.

en: Birthday and Anniversary Report
it: Resoconto compleanni ed anniversari

en: My Birthday Report
it: Mio resoconto del compleanno

en: Relationships shown are to %s
it: Le relazioni mostrate sono relative a %s

en: * %(person)s, birth %(relation)s
it: * %(person)s, nascita %(relation)s

en: ⚭ %(spouse)s and
     %(person)s, wedding
it: ⚭ %(spouse)s e
     %(person)s, matrimonio

en: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} and
     {person}{deadtxt1}, {nyears} | ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} and
     {person}{deadtxt1}, {nyears}
it[0]: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} e
    {person}{deadtxt1}, {nyears}
it[1]: ⚭ {year}{spouse}{deadtxt2} e
    {person}{deadtxt1}, {nyears}

en: ✝ {person}, death {relation}
it: ✝ {person}, decesso {relation}

en: Select the filter to be applied to the report.
it: Scegliere un filtro da applicare al resoconto.

en: Title text
it: Testo titolo

en: Title of report
it: Titolo del resoconto

en: First line of text at bottom of report
it: Prima riga di testo in fondo al resoconto

en: Second line of text at bottom of report
it: Seconda riga di testo in fondo al resoconto

en: Third line of text at bottom of report
it: Terza riga di testo in fondo al resoconto

en: Include only living people in the report
it: Include nel resoconto solo le persone in vita

en: Dead Symbol
it: Simbolo decesso

en: This will show after name to indicate that person is dead
it: Sarà mostrato dopo il nome per indicare che la persona è deceduta

en: Show event year
it: Mostra anno dell'evento

en: Prints the year the event took place in the report
it: Stampa nel resoconto l'anno in cui l'evento si è svolto

en: Year of report
it: Anno del resoconto

en: Include death anniversaries
it: Includere anniversari dei decessi

en: Whether to include anniversaries of death
it: Indica se includere gli anniversari dei decessi

en: Whether to include relationships to the center person
it: Indica se includere relazioni con la persona centrale

en: Title text style
it: Stile testo titolo

en: Data text display
it: Visualizzazione dati

en: Day text style
it: Stile testo giorno

en: Month text style
it: Stile testo mese

en: Custom Text
it: Testo personalizzato

en: Initial Text
it: Testo iniziale

en: Text to display at the top
it: Testo da visualizzare in alto

en: Middle Text
it: Testo centrale

en: Text to display in the middle
it: Testo da visualizzare al centro

en: Final Text
it: Testo finale

en: Text to display at the bottom
it: Testo da visualizzare in basso

en: sp. %(spouse)s
it: con. %(spouse)s

en: sp. see %(reference)s: %(spouse)s
it: con. vedere %(reference)s: %(spouse)s

en: %s sp.
it: %s con.

en: Numbering system
it: Sistema di numerazione

en: Simple numbering
it: Numerazione semplice

en: d'Aboville numbering
it: Numerazione d'Aboville

en: Henry numbering
it: Numerazione Henry

en: Modified Henry numbering
it: Numerazione Henry modificata

en: de Villiers/Pama numbering
it: Numerazione de Villiers/Pama

en: Meurgey de Tupigny numbering
it: Numerazione di Meurgey de Tupigny

en: The numbering system to be used
it: Il sistema di numerazione da usare

en: Show gender symbol in front of name
it: Mostra il simbolo del genere davanti al nome

en: Whether to show gender symbol in front of name in the report.
it: Indica se mostrare il simbolo del genere davanti al nome nel resoconto.

en: Show marriage info
it: Mostra dati sui matrimoni

en: Whether to show marriage information in the report.
it: Indica se includere le informazioni matrimoniali nel resoconto.

en: Show divorce info
it: Mostra dati sui divorzi

en: Whether to show divorce information in the report.
it: Indica se includere le informazioni sui divorzi nel resoconto.

en: Show birth and death info
it: Mostra informazioni di tipo nascita e decesso

en: Whether to show birth and death information in the report.
it: Indica se includere le informazioni su nascite e decessi nel resoconto.

en: Show duplicate trees
it: Mostra alberi duplicati

en: Whether to show duplicate Family Trees in the report.
it: Indica se mostrare alberi genealogici duplicati nel resoconto.

en: The style used for the level %d display.
it: Lo stile usato per la visualizzazione del livello %d.

en: The style used for the spouse level %d display.
it: Lo stile usato per la visualizzazione dei coniugi al livello %d.

en: Ancestral Report for %s
it: Resoconto ascendenza per %s

en: More about %(person_name)s:
it: Altre informazioni su %(person_name)s:

en: %(name)s is the same person as [%(id_str)s].
it: %(name)s e [%(id_str)s] sono la stessa persona.

en: Notes for %s
it: Note per %s

en: Address:
it: Indirizzo:

en: %(event_role)s at %(event_name)s of %(primary_person)s: %(event_text)s
it: %(event_role)s presso %(event_name)s di %(primary_person)s: %(event_text)s

en: Children of %(mother_name)s and %(father_name)s
it: Figli di %(mother_name)s e %(father_name)s

en: More about %(mother_name)s and %(father_name)s:
it: Altre informazioni su %(mother_name)s e %(father_name)s:

en: Spouse: %s
it: Coniuge: %s

en: Relationship with: %s
it: Relazione con: %s

en: Sosa-Stradonitz number
it: Numero di Sosa-Stradonitz

en: The Sosa-Stradonitz number of the central person.
it: Il numero di Sosa-Stradonitz della persona centrale.

en: Page break before end notes
it: Interruzione di pagina prima delle note finali

en: Whether to start a new page before the end notes.
it: Indica se iniziare una nuova pagina prima delle note finali.

en: Use complete sentences
it: Usare frasi complete

en: Whether to use complete sentences or succinct language.
it: Indica se usare frasi complete oppure un linguaggio sintetico.

en: Use full dates instead of only the year
it: Usare la data completa e non solo l'anno

en: Whether to use full dates instead of just year.
it: Indica se usare la data completa e non solo l'anno.

en: Compute death age
it: Calcola l'età al decesso

en: Whether to compute a person's age at death.
it: Indica se calcolare l'età di una persona al decesso.

en: Omit duplicate ancestors
it: Ometti gli ascendenti duplicati

en: Whether to omit duplicate ancestors.
it: Indica se omettere gli ascendenti duplicati.

en: Use callname for common name
it: Usare pseudonimo come nome comune

en: Whether to use the call name as the first name.
it: Indica se usare lo pseudonimo come primo nome.

en: Whether to show gender symbol in front of name.
it: Indica se mostrare il simbolo del genere davanti al nome.

en: Whether to list children.
it: Indica se elencare i figli.

en: Include spouses of children
it: Includi coniugi dei figli

en: Whether to list the spouses of the children.
it: Indica se elencare i coniugi dei figli.

en: Include events
it: Includere gli eventi

en: Whether to include events.
it: Indica se includere gli eventi.

en: Include other events
it: Includere gli altri eventi

en: Whether to include other events people participated in.
it: Indica se includere gli altri eventi a cui le persone hanno partecipato.

en: Include descendant reference in child list
it: Includi riferimento ai discendenti nell'elenco dei figli

en: Whether to add descendant references in child list.
it: Indica se aggiungere un riferimento ai discendenti nell'elenco dei figli.

en: Include Photo/Images from Gallery
it: Includere le foto/immagini dalla galleria

en: Whether to include images.
it: Indica se includere le immagini.

en: Include (2)
it: Includere (2)

en: Include notes
it: Includere le note

en: Whether to include notes.
it: Indica se includere le note.

en: Include sources
it: Includere le fonti

en: Whether to include source references.
it: Indica se includere i riferimenti alle fonti.

en: Include sources notes
it: Includere le note delle fonti

en: Whether to include source notes in the Endnotes section. Only works if Include sources is selected.
it: Indica se includere le note delle fonti nella sezione delle note a piè di pagina. Funziona solo se «Includere le fonti» è selezionata.

en: Include attributes
it: Includere gli attributi

en: Whether to include attributes.
it: Indica se includere gli attributi.

en: Include addresses
it: Includere gli indirizzi

en: Whether to include addresses.
it: Indica se includere gli indirizzi.

en: Include alternative names
it: Includere i nomi alternativi

en: Whether to include other names.
it: Indica se includere gli altri nomi.

en: Replace missing places with ______
it: Sostituisce i luoghi mancanti con ______

en: Whether to replace missing Places with blanks.
it: Indica se sostituire i luoghi mancanti con degli spazi.

en: Replace missing dates with ______
it: Sostituisce le date mancanti con ______

en: Whether to replace missing Dates with blanks.
it: Indica se sostituire le date mancanti con degli spazi.

en: The style used for the children list title.
it: Lo stile usato per il titolo della lista dei figli.

en: The style used for the text related to the children.
it: Lo stile usato per il testo relativo ai figli.

en: The style used for the note header.
it: Lo stile usato per l'intestazione delle note.

en: The style used for first level headings.
it: Lo stile usato per le intestazioni di primo livello.

en: The style used for second level headings.
it: Lo stile usato per le intestazioni di secondo livello.

en: The style used for details.
it: Lo stile usato per i dettagli.

en: Descendant Report for %(person_name)s
it: Resoconto discendenza per %(person_name)s

en: Ref: %(number)s. %(name)s
it: Rif: %(number)s. %(name)s

en: Notes for %(mother_name)s and %(father_name)s:
it: Note per %(mother_name)s e %(father_name)s:

en: Record (Modified Register) numbering
it: Numerazione a registro (Modified Register)

en: Report structure
it: Struttura del resoconto

en: show people by generations
it: mostra persone per generazioni

en: show people by lineage
it: mostra persone per discendenza

en: How people are organized in the report
it: Come le persone sono organizzate nel resoconto

en: Include spouses
it: Includere i coniugi

en: Whether to include detailed spouse information.
it: Indica se includere le informazioni dettagliate sul coniuge.

en: Include spouse reference
it: Includere un riferimento al coniuge

en: Whether to include reference to spouse.
it: Indica se includere un riferimento al coniuge.

en: Include sign of succession ('+') in child-list
it: Includere il segno di successione ('+') nell'elenco dei figli

en: Whether to include a sign ('+') before the descendant number in the child-list to indicate a child has succession.
it: Indica se includere un marcatore ('+') prima del codice del discendente nell'elenco dei figli per indicare che il figlio/a ha degli eredi.

en: Include path to start-person
it: Includere il percorso verso la persona centrale

en: Whether to include the path of descendancy from the start-person to each descendant.
it: Indica se includere il percorso di discendenza dalla persone centrale verso ogni discendente.

en: End of Line Report for %s
it: Resoconto fine-linea per %s

en: All the ancestors of %s who are missing a parent
it: Tutti gli ascendenti di %s a cui manca un genitore

en: The style used for the subtitle.
it: Lo stile usato per i sottotitoli.

en: Relationship: %s
it: Relazione: %s

[ctx: acronym for unknown]
en: %dU
it: %dS

en: Family Group Report - Generation %d
it: Resoconto gruppo familiare - generazione %d

en: Family Group Report
it: Resoconto gruppo familiare

en: Center Family
it: Famiglia principale

en: The center family for the filter
it: La famiglia centrale del filtro

en: Recursive (down)
it: Ricorsivo (in basso)

en: Create reports for all descendants of this family.
it: Crea resoconti per tutti i discendenti di questa famiglia.

en: Parent Marriage
it: Matrimonio genitori

en: Whether to include marriage information for parents.
it: Indica se includere le informazioni matrimoniali per i genitori.

en: Parent Events
it: Eventi dei genitori

en: Whether to include events for parents.
it: Indica se includere gli eventi per i genitori.

en: Parent Addresses
it: Indirizzi dei genitori

en: Whether to include addresses for parents.
it: Indica se includere gli indirizzi per i genitori.

en: Parent Notes
it: Note genitori

en: Whether to include notes for parents.
it: Indica se includere le note per i genitori.

en: Parent Attributes
it: Attributi dei genitori

en: Alternate Parent Names
it: Nomi alternativi genitori

en: Whether to include alternate names for parents.
it: Indica se includere i nomi alternativi per i genitori.

en: Whether to include notes for families.
it: Indica se includere le note per le famiglie.

en: Dates of Relatives
it: Date dei parenti

en: Whether to include dates for relatives (father, mother, spouse).
it: Indica se includere le date relative ai parenti (padre, madre, coniuge).

en: Children Marriages
it: Matrimoni dei figli

en: Whether to include marriage information for children.
it: Indica se includere le informazioni matrimoniali relative ai figli.

en: Generation numbers (recursive only)
it: Numeri delle generazioni (solo se ricorsivo)

en: Whether to include the generation on each report (recursive only).
it: Indica se includere le generazioni in ogni resoconto (solo se ricorsivo).

en: Print fields for missing information
it: Stampa campi delle informazioni mancanti

en: Whether to include fields for missing information.
it: Indica se includere i campi relativi alle informazioni mancanti.

en: The style used for the parent's name
it: Lo stile usato per il nome del genitore

note: Translators: e.g. (a stepfather): John Smith, relationship: Step
en: %(parent-name)s, relationship: %(rel-type)s
it: %(parent-name)s, relazione: %(rel-type)s

en: Alternate Parents
it: Genitori alternativi

en: Associations
it: Associazioni

en: Images
it: Immagini

en: Complete Individual Report
it: Resoconto individuale completo

en: (image)
it: (immagine)

en: List events chronologically
it: Elenca gli eventi cronologicamente

en: Whether to sort events into chronological order.
it: Indica se ordinare gli eventi in ordine cronologico.

en: Use name of person as title
it: Usa il nome della persona come titolo

en: Whether the title should be the name of the person, or 'Complete Individual Report'
it: Indica se il titolo debba essere il nome della persona, oppure «Resoconto individuale completo»

en: Include Notes
it: Includere le note

en: Whether to include Person and Family Notes.
it: Indica se includere le note per persone e famiglie.

en: Include Source Information
it: Includi le informazioni sulle fonti

en: Whether to cite sources.
it: Indica se citare le fonti.

en: Include Tags
it: Includi etichette

en: Whether to include tags.
it: Indica se includere le etichette.

en: Include Attributes
it: Includi attributi

en: Include Census Events
it: Includi eventi censimento

en: Whether to include Census Events.
it: Indica se includere gli eventi censimento.

en: Sections
it: Sezioni

en: Event groups
it: Gruppi di eventi

en: Check if a separate section is required.
it: Marcare se è richiesta una sezione separata.

en: The style used for the spouse's name.
it: Lo stile usato per il nome del coniuge.

en: The basic style used for table headings.
it: Lo stile base usato per le intestazioni delle tabelle.

en: The style used for image notes.
it: Lo stile usato per le note delle immagini.

en: The style used for image descriptions.
it: Lo stile usato per le descrizioni delle immagini.

en: Kinship Report for %s
it: Resoconto parentela per %s

en: The maximum number of descendant generations
it: Numero massimo di generazioni di discendenti

en: The maximum number of ancestor generations
it: Numero massimo di generazioni di ascendenti

en: Show Gramps ID
it: Mostra ID Gramps

en: Whether to show Gramps ID
it: Indica se includere ID Gramps

en: Whether to include spouses
it: Indica se includere i coniugi

en: Include cousins
it: Includere cugini

en: Whether to include cousins
it: Indica se includere i cugini

en: Include aunts/uncles/nephews/nieces
it: Includere zii e nipoti

en: Whether to include aunts/uncles/nephews/nieces
it: Indica se includere zii e nipoti

en: Note Link Check Report
it: Resoconto verifica collegamenti note

en: Note ID
it: ID nota

en: Link Type
it: Tipo di collegamento

en: Links To
it: Collega a

en: Failed
it: Non riuscito

en: Number of Ancestors for %s
it: Numero ascendenti per %s

en: Generation {number} has {count} individual. {percent} | Generation {number} has {count} individuals. {percent}
it[0]: La generazione {number} comprende {count} persona. {percent}
it[1]: La generazione {number} comprende {count} persone. {percent}

en: Total ancestors in generations %(second_generation)d to %(last_generation)d is %(count)d. %(percent)s
it: Gli ascendenti totali per le generazioni dalla %(second_generation)d alla %(last_generation)d sono %(count)d. %(percent)s

en: Place Report
it: Resoconto luoghi

en: Please select at least one place before running this.
it: Bisogna selezionare almeno un luogo prima di eseguire questo.

en: Gramps ID: %s
it: Id Gramps: %s

[ctx: places]
en: All Names: %s
it: Tutti i nomi: %s

en: Events that happened at this place
it: Eventi accaduti in questo luogo

en: Type of Event
it: Tipo evento

en: %(persons)s and %(name)s (%(id)s)
it: %(persons)s e %(name)s (%(id)s)

en: People associated with this place
it: Persone associate a questo luogo

en: %(father)s (%(father_id)s) and %(mother)s (%(mother_id)s)
it: %(father)s (%(father_id)s) e %(mother)s (%(mother_id)s)

en: Select using filter
it: Selezione tramite filtro

en: Select places using a filter
it: Seleziona i luoghi tramite un filtro

en: Select places individually
it: Seleziona luoghi singolarmente

en: List of places to report on
it: Elenco dei luoghi da inserire nel riepilogo

en: Center on
it: Centra su

en: If report is event or person centered
it: Se il resoconto è centrato su un evento o una persona

en: Number of ranks to display
it: Numero di file da visualizzare

en: Use call name
it: Usare lo pseudonimo

en: Don't use call name
it: Non usare lo pseudonimo

en: Replace first names with call name
it: Sostituire il nome con lo pseudonimo

en: Underline call name in first names / add call name to first name
it: Sottolineare lo pseudonimo nel nome/aggiungere lo pseudonimo al nome

en: Footer text
it: Testo a piè di pagina

en: The style used for the footer.
it: Lo stile usato per i piè di pagina.

[ctx: book]
en: Title of the Book
it: Titolo del libro

en: Title string for the book.
it: Contenuto del titolo del libro.

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Subtitle of the Book
it: Sottotitolo del libro

en: Subtitle string for the book.
it: Contenuto del sottotitolo del libro.

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Footer string for the page.
it: Contenuto del piè di pagina.

en: Gramps ID of the media object to use as an image.
it: ID Gramps dell'oggetto multimediale da usare come immagine.

en: Image Size
it: Dimensione immagine

en: Size of the image in cm. A value of 0 indicates that the image should be fit to the page.
it: Dimensione dell'immagine in cm. Il valore di 0 indica che l'immagine deve avere la dimensione della pagina.

en: Database Summary Report
it: Resoconto riepilogo database

en: Number of individuals: %d
it: Numero di persone: %d

en: Males: %d
it: Maschi: %d

en: Females: %d
it: Femmine: %d

en: Individuals with other gender: %d
it: Persone con altro genere: %d

en: Individuals with unknown gender: %d
it: Persone dal genere sconosciuto: %d

en: Incomplete names: %d
it: Nomi incompleti: %d

en: Individuals missing birth dates: %d
it: Persone senza data di nascita: %d

en: Disconnected individuals: %d
it: Persone senza nessi: %d

en: Unique surnames: %d
it: Cognomi univoci: %d

en: Individuals with media objects: %d
it: Persone con oggetti multimediali: %d

en: Number of families: %d
it: Numero di famiglie: %d

en: Event Information
it: Informazioni evento

en: Number of events: %d
it: Numero di eventi: %d

en: Place Information
it: Informazioni luogo

en: Number of places: %d
it: Numero di luoghi: %d

en: Source Information
it: Informazioni fonte

en: Number of sources: %d
it: Numero di fonti: %d

en: Citation Information
it: Informazioni citazione

en: Number of citations: %d
it: Numero di citazioni: %d

en: Repository Information
it: Informazioni deposito

en: Number of repositories: %d
it: Numero di depositi: %d

en: Number of unique media objects: %d
it: Numero di oggetti multimediali univoci: %d

en: Total size of media objects: %s MB
it: Dimensione totale degli oggetti multimediali: %s MB

en: Note Information
it: Informazioni nota

en: Number of notes: %d
it: Numero di note: %d

en: Whether to count private data
it: Indica se contare i dati privati

en: Table Of Contents
it: Sommari

en: Contents
it: Contenuti

en: The style used for third level headings.
it: Lo stile usato per le intestazioni di terzo livello.

en: Tag Report
it: Resoconto etichetta

en: You must first create a tag before running this report.
it: Bisogna creare un'etichetta prima di eseguire questo resoconto.

en: Tag Report for %s Items
it: Resoconto etichetta per %s elementi

en: Email Address
it: Indirizzo di posta elettronica

en: Publication Information
it: Informazioni pubblicazione

en: The tag to use for the report
it: L'etichetta da usare per questo resoconto

en: Ahnentafel Report
it: Resoconto Ahnentafel

en: Produces a textual ancestral report
it: Produce un resoconto testuale dell'ascendenza

en: Produces a report of birthdays and anniversaries
it: Produce un resoconto dei compleanni e degli anniversari

en: Add custom text to the book report
it: Aggiunge un testo personalizzato al resoconto libro

en: Descendant Report
it: Resoconto discendenza

en: Produces a list of descendants of the active person
it: Genera una lista di discendenti della persona attiva

en: Detailed Ancestral Report
it: Resoconto dettagliato ascendenza

en: Produces a detailed ancestral report
it: Produce un resoconto dettagliato dell'ascendenza

en: Detailed Descendant Report
it: Resoconto dettagliato discendenza

en: Produces a detailed descendant report
it: Produce un resoconto dettagliato della discendenza

en: End of Line Report
it: Resoconto fine-linea

en: Produces a textual end of line report
it: Produce un resoconto testuale fine-linea

en: Produces a family group report showing information on a set of parents and their children.
it: Produce il resoconto per un gruppo familiare mostrando le informazioni su un insieme di genitori ed i loro figli.

en: Produces a complete report on the selected people
it: Produce un resoconto completo delle persone selezionate

en: Kinship Report
it: Resoconto parentela

en: Produces a textual report of kinship for a given person
it: Produce un resoconto testuale della parentela per una data persona

en: Produces a list of people with a specified tag
it: Estrae un elenco di persone aventi l'etichetta specificata

en: Number of Ancestors Report
it: Resoconto numero ascendenti

en: Counts number of ancestors of selected person
it: Conta il numero di ascendenti della persona selezionata

en: Produces a textual place report
it: Produce un resoconto testuale dei luoghi

en: Title Page
it: Titolo pagina

en: Produces a title page for book reports.
it: Produce una pagina con il titolo per i resoconti di tipo libro.

en: Provides a summary of the current database
it: Fornisce un riepilogo del database attuale

en: Produces a table of contents for book reports.
it: Produce un sommario per i resoconti di tipo libro.

en: Produces an alphabetical index for book reports.
it: Produce un indice alfabetico per i resoconti di tipo libro.

en: Records Report
it: Resoconto dei record

en: Note Link Report
it: Resoconto collegamenti delle note

en: Shows status of links in notes
it: Mostra lo stato dei collegamenti nelle note

en: Gnome Thumbnailer
it: Generatore di miniatura di Gnome

en: Image Thumbnailer
it: Generatore di miniature per le immagini

en: Below is a list of the family names that 
    Gramps can convert to correct capitalization. 
    Select the names you wish Gramps to convert.
it: Quella che segue è una lista di nomi di famiglie 
    per cui Gramps può correggere le maiuscole. 
    Selezionare i nomi che Gramps deve convertire.

en: _Accept changes and close
it: _Accetta modifiche e chiudi

en: Capitalization changes
it: Modifiche all'uso delle maiuscole

en: Checking Family Names
it: Controllo nomi famiglie

en: Searching family names
it: Ricerca nomi famiglie

en: No modifications made
it: Nessuna modifica apportata

en: No capitalization changes were detected.
it: Non è stata rilevata alcuna modifica all'uso delle maiuscole.

en: Original Name
it: Nome originale

en: Capitalization Change
it: Modifica uso maiuscole

en: Building display
it: Costruzione visualizzazione

en: This tool will rename all events of one type to a different type. Once completed, this cannot be undone by the regular Undo function.
it: Questo strumento rinominerà tutti gli eventi di un tipo in un altro tipo diverso. Completato il processo, non sarà più possibile ritornare indietro tramite la normale funzione Annulla.

en: Original event type:
it: Tipo di evento originale:

en: New event type:
it: Nuovo tipo di evento:

en: Change Event Types
it: Modifica tipi evento

en: Change types
it: Tipi modifica

en: Analyzing Events
it: Analisi eventi

en: No event record was modified.
it: Nessun elemento evento è stato modificato.

en: {number_of} event record was modified. | {number_of} event records were modified.
it[0]: {number_of} elemento evento è stato modificato.
it[1]: {number_of} elementi evento sono stati modificati.

en: Checking Database
it: Controllo database

en: Looking for cross table duplicates
it: Ricerca di duplicati tra le tabelle

en: Your Family Tree contains cross table duplicate handles.
     This is bad and can be fixed by making a backup of your
    Family Tree and importing that backup in an empty family
    tree. The rest of the checking is skipped, the Check and
    Repair tool should be run anew on this new Family Tree.
it: L'albero genealogico contiene handle duplicati tra tabelle.
    Questo non va bene e può essere corretto creando una copia
    di sicurezza dell'albero e importandola in un albero vuoto.
    Gli altri controlli saranno saltati, lo strumento Controlla e correggi
    andrà eseguito nuovamente su questo nuovo albero genealogico.

en: Check Integrity
it: Controllo integrità

en: Rebuilding reference maps...
it: Ricostruzione mappe dei riferimenti...

en: Objects referenced by this note were referenced but missing so that is why they have been created when you ran Check and Repair on %s.
it: Esisteva un riferimento agli oggetti a cui questa nota fa riferimento, ma erano mancanti, ed è questo il motivo per cui sono stati creati in seguito all'esecuzione di Controlla e correggi su %s.

en: Looking for invalid name format references
it: Ricerca di riferimenti non validi a formati di nomi

en: Looking for duplicate spouses
it: Ricerca di coniugi duplicati

en: Looking for character encoding errors
it: Ricerca di errori di codifica

en: Looking for ctrl characters in notes
it: Ricerca di caratteri di controllo nelle note

en: Looking for bad alternate place names
it: Ricerca di nomi di luoghi alternativi scorretti

en: Looking for broken family links
it: Ricerca di collegamenti familiari danneggiati

en: Looking for unused objects
it: Ricerca di oggetti non utilizzati

en: Select file
it: Selezione file

en: Media object could not be found
it: L'oggetto multimediale non è stato trovato

en: The file:
    %(file_name)s
    is referenced in the database, but no longer exists.
    The file may have been deleted or moved to a different location.
    You may choose to either remove the reference from the database,
    keep the reference to the missing file, or select a new file.
it: Il file:
    %(file_name)s
    possiede un riferimento all'interno del database, ma non è più presente.
    Il file potrebbe essere stato eliminato o spostato in una posizione diversa.
    È possibile scegliere se eliminare il riferimento dal database,
    tenere il riferimento al file mancante o selezionare un nuovo file.

en: Looking for empty people records
it: Ricerca di schede di persone senza dati

en: Looking for empty family records
it: Ricerca di schede di famiglie senza dati

en: Looking for empty event records
it: Ricerca di schede di eventi senza dati

en: Looking for empty source records
it: Ricerca di schede di fonti senza dati

en: Looking for empty citation records
it: Ricerca di schede di citazioni senza dati

en: Looking for empty place records
it: Ricerca di schede di luoghi senza dati

en: Looking for empty media records
it: Ricerca di schede di oggetti multimediali senza dati

en: Looking for empty repository records
it: Ricerca di schede di depositi senza dati

en: Looking for empty note records
it: Ricerca di schede di note senza dati

en: Looking for empty families
it: Ricerca di famiglie senza dati

en: Looking for broken parent relationships
it: Ricerca di relazioni danneggiate di tipo genitore

en: Looking for event problems
it: Ricerca di problemi negli eventi

en: Looking for backlink reference problems
it: Ricerca di problemi nei riferimenti inversi

en: Looking for person reference problems
it: Ricerca di problemi nei riferimenti a persone

en: Looking for family reference problems
it: Ricerca di problemi nei riferimenti a famiglie

en: Looking for repository reference problems
it: Ricerca di problemi nei riferimenti a depositi

en: Looking for place reference problems
it: Ricerca di problemi nei riferimenti a luoghi

en: Looking for citation reference problems
it: Ricerca di problemi nei riferimenti a citazioni

en: Looking for source reference problems
it: Ricerca di problemi nei riferimenti a fonti

en: Looking for media object reference problems
it: Ricerca di problemi nei riferimenti a oggetti multimediali

en: Looking for note reference problems
it: Ricerca di problemi nei riferimenti a note

en: Updating checksums on media
it: Aggiornamento codici di controllo per oggetti multimediali

en: Looking for tag reference problems
it: Ricerca di problemi nei riferimenti a etichette

en: Looking for media source reference problems
it: Ricerca di problemi nei riferimenti a fonti multimediali

en: Looking for Duplicated Gramps ID problems
it: Ricerca di problemi su ID Gramps duplicati

en: Checking for bad links in Notes
it: Verifica di collegamenti scorretti nelle note

en: No errors were found
it: Nessun errore trovato

en: The database has passed internal checks
it: Il database ha passato i controlli interni

en: No errors were found: the database has passed internal checks.
it: Nessun errore rilevato: il database ha passato i controlli interni.

en: {quantity} broken child/family link was fixed
     | {quantity} broken child/family links were fixed
it[0]: È stato corretto {quantity} collegamento figlio/famiglia non funzionante
it[1]: Sono stati corretti {quantity} collegamenti figlio/famiglia non funzionanti

en: Non existing child
it: Figlio non esistente

en: %(person)s was removed from the family of %(family)s
it: %(person)s è stato rimosso dalla famiglia di %(family)s

en: {quantity} broken spouse/family link was fixed
     | {quantity} broken spouse/family links were fixed
it[0]: È stato corretto {quantity} collegamento coniuge/famiglia non funzionante
it[1]: Sono stati corretti {quantity} collegamenti coniuge/famiglia non funzionanti

en: Non existing person
it: Persona non esistente

en: %(person)s was restored to the family of %(family)s
it: %(person)s è stato ripristinato nella famiglia di %(family)s

en: {quantity} duplicate spouse/family link was found
     | {quantity} duplicate spouse/family links were found
it[0]: È stato trovato {quantity} collegamento duplicato coniuge/famiglia
it[1]: Sono stati trovati {quantity} collegamenti duplicati coniuge/famiglia

en: {quantity} family with no parents or children found, removed.
     | {quantity} families with no parents or children found, removed.
it[0]: Trovata {quantity} famiglia senza genitori o figli, è stata rimossa.
it[1]: Trovate {quantity} famiglie senza genitori o figli, sono state rimosse.

en: {quantity} corrupted family relationship fixed
     | {quantity} corrupted family relationships fixed
it[0]: È stata corretta {quantity} relazione familiare danneggiata
it[1]: Sono state corrette {quantity} relazioni familiari danneggiate

en: {quantity} place alternate name fixed
     | {quantity} place alternate names fixed
it[0]: È stato corretto {quantity} nome alternativo di luogo
it[1]: Sono stati corretti {quantity} nomi alternativi di luogo

en: {quantity} person was referenced but not found
     | {quantity} persons were referenced, but not found
it[0]: Era presente un riferimento a {quantity} evento mancante
it[1]: Erano presenti riferimenti a {quantity} eventi mancanti

en: {quantity} family was referenced but not found
     | {quantity} families were referenced, but not found
it[0]: Era presente {quantity} riferimento ad una famiglia ora mancante
it[1]: Erano presenti riferimenti a {quantity} famiglie ora mancanti

en: {quantity} date was corrected
     | {quantity} dates were corrected
it[0]: {quantity} data è stata corretta
it[1]: {quantity} date sono state corrette

en: {quantity} repository was referenced but not found
     | {quantity} repositories were referenced, but not found
it[0]: Erano presenti riferimenti a {quantity} deposito mancante
it[1]: Erano presenti riferimenti a {quantity} depositi mancanti

en: {quantity} media object was referenced but not found
     | {quantity} media objects were referenced, but not found
it[0]: Erano presenti riferimenti a {quantity} oggetto multimediale mancante
it[1]: Erano presenti riferimenti a {quantity} oggetti multimediali mancanti

en: Reference to {quantity} missing media object was kept
     | References to {quantity} missing media objects were kept
it[0]: È stato mantenuto il riferimento a {quantity} oggetto multimediale mancante
it[1]: Sono stati mantenuti i riferimenti a {quantity} oggetti multimediali mancanti

en: {quantity} missing media object was replaced
     | {quantity} missing media objects were replaced
it[0]: È stato sostituito {quantity} oggetto multimediale mancante
it[1]: Sono stati sostituiti {quantity} oggetti multimediali mancanti

en: {quantity} missing media object was removed
     | {quantity} missing media objects were removed
it[0]: È stato rimosso {quantity} oggetto multimediale mancante
it[1]: Sono stati rimossi {quantity} oggetti multimediali mancanti

en: {quantity} event was referenced but not found
     | {quantity} events were referenced, but not found
it[0]: Erano presenti riferimenti a {quantity} evento mancante
it[1]: Erano presenti riferimenti a {quantity} eventi mancanti

en: {quantity} invalid birth event name was fixed
     | {quantity} invalid birth event names were fixed
it[0]: È stato corretto {quantity} evento di tipo nascita non valido
it[1]: Sono stati corretti {quantity} eventi di tipo nascita non validi

en: {quantity} invalid death event name was fixed
     | {quantity} invalid death event names were fixed
it[0]: È stato corretto {quantity} evento di tipo decesso non valido
it[1]: Sono stati corretti {quantity} eventi di tipo decesso non validi

en: {quantity} place was referenced but not found
     | {quantity} places were referenced, but not found
it[0]: Erano presenti riferimenti a {quantity} luogo mancante
it[1]: Erano presenti riferimenti a {quantity} luoghi mancanti

en: {quantity} citation was referenced but not found
     | {quantity} citations were referenced, but not found
it[0]: Erano presenti riferimenti a {quantity} citazione mancante
it[1]: Erano presenti riferimenti a {quantity} citazioni mancanti

en: {quantity} source was referenced but not found
     | {quantity} sources were referenced, but not found
it[0]: Erano presenti riferimenti ad {quantity} fonte mancante
it[1]: Erano presenti riferimenti a {quantity} fonti mancanti

en: {quantity} note object was referenced but not found
     | {quantity} note objects were referenced, but not found
it[0]: Erano presenti riferimenti a {quantity} nota mancante
it[1]: Erano presenti riferimenti a {quantity} note mancanti

en: {quantity} tag object was referenced but not found
     | {quantity} tag objects were referenced, but not found
it[0]: Erano presenti riferimenti a {quantity} etichetta mancante
it[1]: Erano presenti riferimenti a {quantity} etichette mancanti

en: {quantity} invalid name format reference was removed
     | {quantity} invalid name format references were removed
it[0]: È stato rimosso un riferimento a {quantity} formato di nome non valido
it[1]: Sono stati rimossi riferimenti a {quantity} formati di nome non validi

en: {quantity} invalid source citation was fixed
     | {quantity} invalid source citations were fixed
it[0]: È stato corretto {quantity} evento di tipo nascita non valido
it[1]: Sono stati corretti {quantity} eventi di tipo nascita non validi

en: {quantity} Duplicated Gramps ID fixed
     | {quantity} Duplicated Gramps IDs fixed
it[0]: È stato corretto {quantity} ID Gramps duplicato
it[1]: Sono stati corretti {quantity} ID Gramps duplicati

en: %(empty_obj)d empty objects removed:
       %(person)d person objects
       %(family)d family objects
       %(event)d event objects
       %(source)d source objects
       %(media)d media objects
       %(place)d place objects
       %(repo)d repository objects
       %(note)d note objects
it: Rimossi %(empty_obj)d oggetto/i vuoti:
       %(person)d oggetto/i persona
       %(family)d oggetto/i famiglia
       %(event)d oggetto/i evento
       %(source)d oggetto/i fonte
       %(media)d oggetto/i oggetto multimediale
       %(place)d oggetto/i luogo
       %(repo)d oggetto/i deposito
       %(note)d oggetto/i nota

en: %d bad backlinks were fixed;
it: Sono stati corretti %d riferimenti inversi non validi;

en: All reference maps have been rebuilt.
it: Tutte le mappe dei riferimenti sono state ricostruite.

en: %d bad Note Links were fixed;
it: Sono stati corretti %d collegamenti a note scorretti;

en: Integrity Check Results
it: Risultati del controllo di integrità

en: Check and Repair
it: Controlla e correggi

en: Start date test?
it: Avviare il test delle date?

en: This test will create many persons and events in the current database. Do you really want to run this test?
it: Questo test creerà molte persone ed eventi nel database corrente. Si desidera davvero eseguire questo test?

en: Run test
it: Esegui test

en: Running Date Test
it: Esecuzione test date

en: Generating dates
it: Generazione date

en: Date Test Plugin
it: Plugin test data

en: Pass
it: Superato

en: Gender Statistics tool
it: Strumento statistiche sul genere

en: Guess
it: Ipotizza

en: Save _As
it: Salv_a come

en: _Filter:
it: _Filtro:

en: The event comparison utility uses the filters defined in the Custom Filter Editor.
it: L'utilità per il confronto degli eventi fa uso dei filtri definiti con l'Editor di filtri personalizzati.

en: Custom filter _editor
it: _Editor filtri personalizzati

en: Event comparison filter selection
it: Selezione filtro confronto eventi

en: Event Comparison tool
it: Strumento di confronto eventi

en: Filter selection
it: Selezione filtro

en: Comparing events
it: Confronta eventi

en: Selecting people
it: Selezione persone

en: No matches were found
it: Nessuna corrispondenza trovata

en: Event Comparison Results
it: Risultati del confronto eventi

en: %(event_name)s Date
it: Data di %(event_name)s

en: %(event_name)s Place
it: Luogo di %(event_name)s

en: Comparing Events
it: Confronto eventi

en: Building data
it: Costruzione dati

en: Select filename
it: Seleziona file

en: Event name changes
it: Modifiche nome evento

en: Extract Event Description
it: Estrai descrizione evento

en: {quantity} event description has been added | {quantity} event descriptions have been added
it[0]: È stata aggiunta {quantity} descrizione evento
it[1]: Sono state aggiunte {quantity} descrizioni di eventi

en: Modifications made
it: Modifiche apportate

en: No event description has been added.
it: Non è stata aggiunta alcuna descrizione di evento.

en: Match Threshold
it: Soglia di corrispondenza

en: Use soundex codes
it: Usare codici soundex

en: Co_mpare
it: Co_nfronta

en: Find Possible Duplicate People
it: Trova possibili persone duplicate

en: Find Duplicates tool
it: Strumento ricerca duplicati

en: Tool settings
it: Impostazioni strumento

en: No matches found
it: Nessuna corrispondenza trovata

en: No potential duplicate people were found
it: Non è stata trovata nessuna persona potenzialmente duplicata

en: Find Duplicates
it: Trova duplicati

en: Looking for duplicate people
it: Ricerca di persone duplicate

en: Pass 1: Building preliminary lists
it: Passo 1: costruzione della lista preliminare

en: Pass 2: Calculating potential matches
it: Passo 2: calcolo delle corrispondenze potenziali

en: Potential Merges
it: Fusioni potenziali

en: Rating
it: Punteggio

en: First Person
it: Prima persona

en: Second Person
it: Seconda persona

en: Merge candidates
it: Fondi candidati

en: Merge persons
it: Fusione persone

en: Find database loop
it: Trova cicli nel database

en: Starting
it: Inizio

en: Looking for possible loop for each person
it: Ricerca dei possibili cicli per ogni persona

en: Media Manager
it: Gestore oggetti multimediali

en: Help
it: Aiuto

en: Introduction
it: Introduzione

en: Selection
it: Selezione

en: This tool allows batch operations on media objects stored in Gramps. An important distinction must be made between a Gramps media object and its file.
    
    The Gramps media object is a collection of data about the media object file: its filename and/or path, its description, its ID, notes, source references, etc. These data %(bold_start)sdo not include the file itself%(bold_end)s.
    
    The files containing image, sound, video, etc, exist separately on your hard drive. These files are not managed by Gramps and are not included in the Gramps database. The Gramps database only stores the path and file names.
    
    This tool allows you to only modify the records within your Gramps database. If you want to move or rename the files then you need to do it on your own, outside of Gramps. Then you can adjust the paths using this tool so that the media objects store the correct file locations.
it: Questo strumento permette di effettuare operazioni sequenziali (batch) sugli oggetti multimediali memorizzati in Gramps. Bisogna fare una distinzione importante tra un oggetto multimediale di Gramps ed il relativo file.
    
    Un oggetto multimediale di Gramps è una raccolta di dati su un file multimediale: il nome ed il percorso, la descrizione, l'identificativo, le note, i riferimenti alle fonti, ecc. Questi dati %(bold_start)snon includono il file stesso%(bold_end)s.
    
    I file contenenti immagini, suoni, video, ecc, esistono separatamente sul disco dell'utente. Questi file non sono gestiti da Gramps e non sono inclusi nei database di Gramps. Ogni database di Gramps memorizza solo i percorsi ed i nomi dei file.
    
    Questo strumento consente solo di modificare le informazioni presenti nel database di Gramps. Se si desidera spostare o rinominare i file, bisogna farlo a parte, fuori da Gramps; si potranno quindi correggere i percorsi usando questo strumento, in modo tale che gli oggetti multimediali contengano le posizioni corrette dei rispettivi file.

en: Affected path
it: Percorsi interessati

en: Press Apply to proceed, Cancel to abort, or Back to revisit your options.
it: Premere OK per proseguire, Annulla per interrompere o Indietro per rivedere le opzioni scelte.

en: Operation successfully finished
it: Operazione completata con successo

en: The operation you requested has finished successfully. You may press Close now to continue.
it: L'operazione richiesta è terminata con successo. Premere Chiudi per continuare.

en: Operation failed
it: Operazione non riuscita

en: There was an error while performing the requested operation. You may try starting the tool again.
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione dell'operazione richiesta. Si può provare ad eseguirla nuovamente.

en: The following action is to be performed:
    
    Operation:	%s
it: La seguente operazione sta per essere eseguita:
    
    Operazione:	%s

en: Replace _substrings in the path
it: Sostituisci _sotto-stringa nel percorso

en: This tool allows replacing specified substring in the path of media objects with another substring. This can be useful when you move your media files from one directory to another
it: Questo strumento consente di sostituire una sotto-stringa presente nel percorso degli oggetti multimediali con un'altra sotto-stringa. È utile nel caso di spostamento dei file multimediali da una directory all'altra

en: Replace substring settings
it: Impostazioni sostituzione sotto-stringa

en: _Replace:
it: _Sostituisci:

en: _With:
it: _con:

en: The following action is to be performed:
    
    Operation:	%(title)s
    Replace:		%(src_fname)s
    With:		%(dest_fname)s
it: La seguente operazione sta per essere eseguita:
    
    Operazione:	%(title)s
    sostituisci:		%(src_fname)s
    con:		%(dest_fname)s

en: Convert paths from relative to _absolute
it: Converti i percorsi da relativi ad _assoluti

en: This tool allows converting relative media paths to the absolute ones. It does this by prepending the base path as given in the Preferences, or if that is not set, it prepends user's directory.
it: Questo strumento permette la conversione dei percorsi relativi di file multimediali in percorsi assoluti. Svolge il suo compito facendo precedere al percorso relativo il percorso base specificato nelle preferenze o, se non impostato, la directory personale dell'utente.

en: Convert paths from absolute to r_elative
it: Converti i percorsi da assoluti a r_elativi

en: This tool allows converting absolute media paths to a relative path. The relative path is relative viz-a-viz the base path as given in the Preferences, or if that is not set, user's directory. A relative path allows to tie the file location to a base path that can change to your needs.
it: Questo strumento permette la conversione dei percorsi assoluti di file multimediali in percorsi relativi. I percorsi relativi sono, appunto, relativi al percorso base specificato nelle preferenze o, se non impostato, alla directory personale dell'utente. Un percorso relativo consente di legare la posizione del file ad un percorso base che può cambiare secondo necessità.

en: Add images not included in database
it: Aggiungi le immagini non incluse nel database

en: Check directories for images not included in database
it: Controlla le directory per le immagini non incluse nel database

en: This tool adds images in directories that are referenced by existing images in the database.
it: Questo strumento aggiunge immagini nelle directory a cui fanno riferimento le immagini esistenti nel database.

en: Don't merge if citation has notes
it: Non fondere se la citazione ha delle note

en: Match on Page/Volume, Date and Confidence
it: Corrispondenza per pagina/volume, data e confidenza

en: Ignore Date
it: Ignora data

en: Ignore Confidence
it: Ignora confidenza

en: Ignore Date and Confidence
it: Ignora data e confidenza

en: Notes, media objects and data-items of matching citations will be combined.
it: Saranno combinati note, oggetti multimediali ed elementi di dati delle citazioni che corrispondono.

en: Merge citations tool
it: Strumento fusione citazioni

en: Checking Sources
it: Controllo fonti

en: Looking for citation fields
it: Ricerca campi delle citazioni

en: Number of merges done
it: Totale fusioni effettuate

en: {number_of} citation merged | {number_of} citations merged
it[0]: {number_of} citazione fusa
it[1]: {number_of} citazioni fuse

en: _Tag
it: E_tichetta

en: Not related to "%s"
it: Non in relazione con «%s»

en: NotRelated
it: Non in relazione

en: Everyone in the database is related to %s
it: Tutte le persone nel database sono in relazione con %s

en: Setting tag for {number_of} person | Setting tag for {number_of} people
it[0]: Impostazione etichetta per {number_of} persona
it[1]: Impostazione etichetta per {number_of} persone

en: Finding relationships between {number_of} person | Finding relationships between {number_of} people
it[0]: Ricerca delle relazioni per {number_of} persona
it[1]: Ricerca delle relazioni tra {number_of} persone

en: Looking for {number_of} person | Looking for {number_of} people
it[0]: Ricerca di {number_of} persona
it[1]: Ricerca di {number_of} persone

en: Looking up the name of {number_of} person | Looking up the names of {number_of} people
it[0]: Ricerca del nome di {number_of} persona
it[1]: Ricerca dei nomi di {number_of} persone

en: _Street:
it: _Via:

en: _City:
it: _Città:

en: _Country:
it: _Nazione:

en: _ZIP/Postal Code:
it: _CAP:

en: _Phone:
it: _Telefono:

en: Copy from DB to Preferences
it: Copia dal database alle preferenze

en: Copy from Preferences to DB
it: Copia dalle preferenze al database

en: Database Owner Editor
it: Editor proprietario del database

en: Edit database owner information
it: Modifica informazioni del proprietario del database

en: _Accept and close
it: _Accetta e chiude

en: Below is a list of the nicknames, titles, prefixes and compound surnames that Gramps can extract from the Family Tree.
    If you accept the changes, Gramps will modify the entries that have been selected.
    
    Compound surnames are shown as lists of [prefix, surname, connector].
    For example, with the defaults, the name "de Mascarenhas da Silva e Lencastre" shows as:
           [de, Mascarenhas]-[da, Silva, e]-[,Lencastre]
    
    Run this tool several times to correct names that have multiple information that can be extracted.
it: Di seguito c'è un elenco di soprannomi, titoli, prefissi e cognomi composti che Gramps può estrarre dall'albero genealogico.
    Se le modifiche vengono accettate, Gramps modificherà le voci che sono state selezionate.
    
    I cognomi composti sono mostrati come una lista di [prefisso, cognome, connettore].
    Ad esempio, con le impostazioni predefinite, il nome «de Mascarenhas da Silva e Lencastre» viene mostrato come:
           [de, Mascarenhas]-[da, Silva, e]-[,Lencastre]
    
    Eseguire questo strumento varie volte per correggere i nomi da cui possono essere estratte diverse informazioni.

en: Name and title extraction tool
it: Strumento di estrazione nomi e titoli

en: Default prefix and connector settings
it: Impostazioni predefinite prefisso e connettore

en: Prefixes to search for:
it: Prefissi da ricercare:

en: Connectors splitting surnames:
it: Connettori che dividono i cognomi:

en: Connectors not splitting surnames:
it: Connettori che non dividino i cognomi:

en: Extracting Information from Names
it: Estrazione informazioni dai nomi

en: Analyzing names
it: Analisi nomi

en: No titles, nicknames or prefixes were found
it: Non è stato trovato alcun titolo, soprannome o prefisso

en: Current Name
it: Nome attuale

en: Prefix in given name
it: Prefisso nel nome

en: Compound surname
it: Cognome composto

en: Extract information from names
it: Estrai informazioni dai nomi

en: Rebuilding secondary indexes...
it: Ricostruzione indici secondari...

en: Secondary indexes rebuilt
it: Indici secondari ricostruiti

en: All secondary indexes have been rebuilt.
it: Tutti gli indici secondari sono stati ricostruiti.

en: Rebuilding gender statistics for name gender guessing...
it: Rigenerazione delle statistiche di genere per la stima del genere del nome...

en: Gender statistics rebuilt
it: Statistiche sui generi rigenerate

en: Gender statistics for name gender guessing have been rebuilt.
it: Le statistiche di genere per la stima del genere del nome sono state rigenerate.

en: Reference maps rebuilt
it: Mappe dei riferimenti ricostruite

en: Select a person to determine the relationship
it: Selezionare una persona per determinarne la relazione

en: Relationship Calculator
it: Calcolatrice relazioni

en: Relationship calculator: %(person_name)s
it: Calcolatrice relazioni: %(person_name)s

en: Relationship to %(person_name)s
it: Relazione con %(person_name)s

en: Relationship Calculator tool
it: Strumento calcolatrice relazioni

en: %(person)s and %(active_person)s are not related.
it: %(person)s e %(active_person)s non sono in relazione.

en: Their common ancestor is %s.
it: Il loro ascendente comune è %s.

en: Their common ancestors are %(ancestor1)s and %(ancestor2)s.
it: I loro ascendenti comuni sono %(ancestor1)s e %(ancestor2)s.

en: Their common ancestors are:
it: I loro ascendenti comuni sono:

[ctx: manual]
en: Remove_leading_and_trailing_spaces
it: Rimuovi_spazi_iniziali_e_finali

en: Clean input data
it: Pulisci dati in ingresso

en: Search leading and/or trailing spaces for persons and places. Search comma or bad sign in coordinates fields.
    Double click on a row to edit its content.
it: Ricerca di spazi iniziali o finali per persone e luoghi. Ricerca di virgole o simboli non corretti nei campi delle coordinate.
    Doppio clic su una riga per modificarne il contenuto.

en: Looking for possible fields with leading or trailing spaces
it: Ricerca di possibili campi con spazi iniziali o finali

en: firstname
it: nome

en: alternate name
it: nome alternativo

en: group as
it: raggruppa come

en: tooltip
it: suggerimento

en: leading and/or trailing spaces
it: spazi iniziali o finali

en: invalid format
it: formato non valido

en: comma instead of dot
it: virgola invece di punto

en: invalid char instead of '-'
it: carattere non valido invece di «-»

en: Search for events
it: Cerca eventi

en: Search for sources
it: Cerca fonti

en: Search for citations
it: Cerca citazioni

en: Search for places
it: Cerca luoghi

en: Search for media
it: Cerca oggetti multimediali

en: Search for repositories
it: Cerca depositi

en: Search for notes
it: Cerca note

en: _Mark all
it: _Marca tutti

en: _Unmark all
it: Togli marcat_ure

en: In_vert marks
it: In_verti marcatura

en: Double-click on a row to view/edit data
it: Doppio clic su una riga per visualizzare/modificare i dati

en: Unused Objects
it: Oggetti inutilizzati

en: Mark
it: Marca

en: Remove unused objects
it: Rimuove oggetti non usati

en: Enable ID reordering.
it: Abilita riordinamento ID.

en: List next ID available (may not be continuous).
it: Elenca il prossimo ID disponibile (potrebbe non essere continuo).

en:   Actual
it:   Corrente

en: Amount of ID in use.
it: Totale di ID in uso.

en:  Quantity
it:  Quantità

en: Actual / Upcoming ID format.
it: Formato ID attuale/prossimo.

en: Change
it: Cambia

en: Enable ID reordering with Start / Step sequence.
it: Abilita riordinamento ID con sequenza Inizio/Passo.

en: Start
it: Inizio

en: Reorder ID start number.
it: Numero di avvio per il riordinamento degli ID.

en: Step
it: Passo

en: Reorder ID step width.
it: Larghezza del passo per il riordinamento degli ID.

en: Keep
it: Mantenere

en: Keep IDs with alternate prefixes untouched.
it: Mantenere invariati gli ID con prefissi alternativi.

en: Reorder Gramps IDs
it: Riordina ID Gramps

en: Reorder %s IDs ...
it: Riordinamento di %s ID...

en: Do you want to replace %s?
it: Sostituire %s?

en: Finding and assigning unused IDs.
it: Ricerca ed assegnazione ID non usati.

en: Sort Events
it: Ordina eventi

en: Sort event changes
it: Modifiche ordinamento eventi

en: Sorting personal events...
it: Ordinamento eventi personali...

en: Sorting family events...
it: Ordinamento eventi familiari...

en: Tool Options
it: Opzioni strumento

en: Select the people to sort
it: Seleziona le persone da ordinare

en: Sort descending
it: Ordinamento decrescente

en: Set the sort order
it: Imposta il criterio di ordinamento

en: Include family events
it: Includere eventi familiari

en: Sort family events of the person
it: Ordina eventi familiari della persona

en: Generate testcases
it: Generazione di casi di test

en: Generate low level database errors
    Correction needs database reload
it: Generazione di errori di basso livello nel database
    La correzione ha bisogno di ricaricare il database

en: Generate database errors
it: Genera errori nel database

en: Generate dummy data
it: Generato dati di prova

en: Generate long names
it: Genera nomi lunghi

en: Add special characters
it: Aggiungi caratteri speciali

en: Add serial number
it: Aggiungi numero di serie

en: Add line break
it: Aggiungi separatore di riga

en: Number of people to generate
    (Number is approximate because families are generated)
it: Totale di persone da generare
    (il numero è approssimativo perché le famiglie sono generate)

en: Generating low level database errors
it: Generazione di errori di basso livello nel database

en: Generating testcases
it: Generazione di casi di test

en: Generating database errors
it: Generazione di errori nel database

en: Generating families
it: Generazione di famiglie

en: Testcase generator step %d
it: Generatore di casi di test, passo %d

en: Fix Capitalization of Family Names
it: Correggi uso delle maiuscole nei nomi delle famiglie

en: Searches the entire database and attempts to fix capitalization of the names.
it: Esegue una ricerca all'interno dell'intero database e cerca di correggere l'uso delle maiuscole nei nomi.

en: Rename Event Types
it: Rinomina tipi eventi

en: Allows all the events of a certain name to be renamed to a new name.
it: Permette di rinominare con un nuovo nome tutti gli eventi con un certo nome.

en: Check and Repair Database
it: Controlla e correggi database

en: Checks the database for integrity problems, fixing the problems that it can
it: Verifica l'integrità del database risolvendone possibilmente i problemi

en: Compare Individual Events
it: Confronta eventi individuali

en: Aids in the analysis of data by allowing the development of custom filters that can be applied to the database to find similar events
it: Aiuta nell'analisi dei dati permettendo lo sviluppo di filtri personalizzati da applicare al database per trovare eventi simili

en: Extracts event descriptions from the event data
it: Estrae le descrizioni degli eventi dai rispettivi dati

en: Searches the entire database, looking for individual entries that may represent the same person.
it: Ricerca nell'intero database degli elementi individuali che possano rappresentare la stessa persona.

en: Manages batch operations on media files
it: Gestisce operazioni batch (in sequenza) sugli oggetti multimediali

en: Not Related
it: Non in relazione

en: Find people who are not in any way related to the selected person
it: Trova le persone che non sono in alcun modo correlate con la persona selezionata

en: Edit Database Owner Information
it: Modifica informazioni del proprietario del database

en: Allow editing database owner information.
it: Consente la modifica delle informazioni del proprietario del database.

en: Extract Information from Names
it: Estrai informazioni dai nomi

en: Extract titles, prefixes and compound surnames from given name or family name.
it: Estrae titoli, prefissi e cognomi composti da un nome o un cognome.

en: Rebuild Secondary Indexes
it: Ricostruisci indici secondari

en: Rebuilds secondary indexes
it: Ricostruisce gli indici secondari

en: Rebuild Reference Maps
it: Ricostruisci mappe riferimenti

en: Rebuilds reference maps
it: Ricostruisce le mappe dei riferimenti

en: Rebuild Gender Statistics
it: Ricostruisci statistiche sui generi

en: Rebuilds gender statistics for name gender guessing...
it: Rigenera le statistiche di genere per la stima del genere del nome...

en: Calculates the relationship between two people
it: Calcola la relazione fra due persone

en: Remove Unused Objects
it: Rimuovi oggetti non usati

en: Removes unused objects from the database
it: Rimuove gli oggetti inutilizzati dal database

en: Reorders the Gramps IDs according to Gramps' default rules.
it: Riordina gli ID Gramps secondo le regole predefinite di Gramps.

en: Sort events
it: Ordina eventi

en: Verify the Data
it: Verifica i dati

en: Verifies the data against user-defined tests
it: Verifica i dati rispetto ad alcuni test definiti dall'utente

en: Searches the entire database, looking for citations that have the same Volume/Page, Date and Confidence.
it: Ricerca nell'intero database delle citazioni che hanno gli stessi volume/pagina, data e confidenza.

en: Searches the entire database, looking for a possible loop.
it: Ricerca nell'intero database dei possibili cicli.

en: Searches the entire database, looking for trailing or leading spaces for places and people. Search comma in coordinates fields in places.
it: Ricerca nell'intero database di spazi iniziali o finali nei luoghi e nelle persone. Ricerca virgole nei campi delle coordinate dei luoghi.

en: Dump Gender Statistics
it: Stampa statistiche sui generi

en: Will dump the statistics for guessing the gender from the first name.
it: Stamperà le statistiche per indovinare il genere dal nome.

en: Maximum _age
it: Età m_assima

en: Mi_nimum age to marry
it: Età mi_nima per il matrimonio

en: Ma_ximum age to marry
it: Età ma_ssima per il matrimonio

en: Maximum number of _spouses for a person
it: Numero massimo di _coniugi per persona

en: Maximum number of consecutive years of _widowhood before next marriage
it: Numero massimo d'anni consecutivi di _vedovanza prima del matrimonio successivo

en: Maximum age for an _unmarried person
it: Età massima per una persona non sp_osata

en: _Estimate missing or inexact dates
it: Stima dat_e mancanti o inesatte

en: _Identify invalid dates
it: _Identifica date non valide

en: Mi_nimum age to bear a child
it: Età minima per mettere al mondo un figlio

en: Ma_ximum age to bear a child
it: Età ma_ssima per mettere al mondo un figlio

en: Maximum number of chil_dren
it: Numero massimo di fi_gli

en: Mi_nimum age to father a child
it: Età mi_nima per avere un figlio

en: Ma_ximum age to father a child
it: Età ma_ssima per avere un figlio

en: Maximum husband-wife age _difference
it: Massima _differenza d'età tra marito e moglie

en: Maximum number of years _between children
it: Numero massimo d'anni _fra un figlio e l'altro

en: Maximum _span of years for all children
it: Massimo _intervallo di anni tra tutti i figli

en: _Hide marked
it: _Nascondi marcati

en: Data Verify tool
it: Strumento di verifica dei dati

en: Data Verification Results
it: Risultati della verifica dei dati

en: _Show all
it: Mo_stra tutti

en: Baptism before birth
it: Battesimo prima della nascita

en: Death before baptism
it: Decesso prima del battesimo

en: Burial before birth
it: Sepoltura prima della nascita

en: Burial before death
it: Sepoltura prima del decesso

en: Death before birth
it: Decesso prima della nascita

en: Burial before baptism
it: Sepoltura prima del battesimo

en: Old age at death
it: Decesso in età avanzata

en: Multiple parents
it: Troppi genitori

en: Married often
it: Troppi matrimoni

en: Old and unmarried
it: Anziano/a e non sposato/a

en: Too many children
it: Troppi figli

en: Same sex marriage
it: Matrimonio dello stesso sesso

en: Female husband
it: Marito di sesso femminile

en: Male wife
it: Moglie di sesso maschile

en: Husband and wife with the same surname
it: Marito e moglie con lo stesso cognome

en: Large age difference between spouses
it: Elevata differenza di età tra i coniugi

en: Marriage before birth
it: Matrimonio prima della nascita

en: Marriage after death
it: Matrimonio dopo il decesso

en: Early marriage
it: Matrimonio da giovane

en: Late marriage
it: Matrimonio in età avanzata

en: Old father
it: Padre anziano

en: Old mother
it: Madre anziana

en: Young father
it: Padre giovane

en: Young mother
it: Madre giovane

en: Unborn father
it: Padre non ancora nato

en: Unborn mother
it: Madre non ancora nata

en: Dead father
it: Padre deceduto

en: Dead mother
it: Madre deceduta

en: Large year span for all children
it: Ampio periodo di tempo tra il primo e l'ultimo figlio

en: Large age differences between children
it: Elevata differenza di età tra i figli

en: Disconnected individual
it: Persona senza nessi

en: Invalid birth date
it: Data di nascita non valida

en: Invalid death date
it: Data del decesso non valida

en: Marriage date but not married
it: Data di matrimonio ma non sposato/a

en: Old age but no death
it: Età avanzata ma niente decesso

en: Birth date equals death date
it: Data di nascita pari alla data di decesso

en: Birth date equals marriage date
it: Dati di nascita pari alla data di matrimonio

en: Death date equals marriage date
it: Data del decesso pari alla data del matrimonio

en: Baptism too late according to family tradition
it: Battesimo troppo tardivo in base alla tradizione familiare

en: Burial too late
it: Sepoltura troppo tardiva

en: Children are not in chronological order
it: I figli non sono in ordine cronologico

en: Families are not in chronological order
it: Le famiglie non sono in ordine cronologico

en: Family has events with role Unknown
it: La famiglia ha eventi con ruolo sconosciuto

en: Person has events with role Unknown
it: La persona ha eventi con ruolo sconosciuto

en: Family events are not in chronological order
it: Gli eventi familiari non sono in ordine cronologico

en: Person events are not in chronological order
it: Gli eventi personali non sono in ordine cronologico

en: Source: Title
it: Fonte: titolo

en: Source: ID
it: Fonte: ID

en: Source: Author
it: Fonte: autore

en: Source: Abbreviation
it: Fonte: abbreviazione

en: Source: Publication Information
it: Fonte: informazioni pubblicazione

en: Source: Private
it: Fonte: privata

en: Source: Last Changed
it: Fonte: ultima modifica

en: Add a new citation and a new source
it: Aggiunge una nuova citazione e una nuova fonte

en: Add a new citation to an existing source
it: Aggiunge una nuova citazione a una fonte esistente

en: Delete the selected citation
it: Elimina la citazione selezionata

en: Merge the selected citations
it: Fonde le citazioni selezionate

en: Citation View
it: Vista citazione

en: Citation Filter Editor
it: Editor filtri citazioni

en: This citation cannot be edited at this time. Either the associated citation is already being edited or another object that is associated with the same citation is being edited.
    
    To edit this citation, you need to close the object.
it: Questa citazione non può essere modificata adesso. Qualcuno sta modificando la citazione associata o un altro oggetto associato con la stessa citazione.
    
    Per modificare questa citazione necessario chiudere l'oggetto.

en: Cannot merge citations.
it: Impossibile fondere le citazioni.

en: Exactly two citations must be selected to perform a merge. A second citation can be selected by holding down the control key while clicking on the desired citation.
it: Devono essere selezionate esattamente due citazioni affinché la fusione sia possibile. Una seconda citazione può essere selezionata mantenendo premuto il tasto Ctrl mentre si fa clic sulla citazione desiderata.

en: The two selected citations must have the same source to perform a merge. If you want to merge these two citations, then you must merge the sources first.
it: Le due citazioni selezionate devono avere la stessa fonte perché possano essere fuse. Se si desidera fondere queste due citazioni, bisogna prima fondere le fonti.

en: Edit the selected citation or source
it: Modifica la citazione o fonte selezionata

en: Delete the selected citation or source
it: Elimina la citazione o fonte selezionata

en: Merge the selected citations or selected sources
it: Fonde le citazioni o fonti selezionate

en: Citation Tree View
it: Vista ad albero delle citazioni

en: Add citation...
it: Aggiungi citazione...

en: Add source...
it: Aggiungi fonte...

en: Collapse all Nodes
it: Contrai tutti i nodi

en: Expand all Nodes
it: Espandi tutti i nodi

en: This source cannot be edited at this time. Either the associated Source object is already being edited, or another citation associated with the same source is being edited.
    
    To edit this source, you need to close the object.
it: Questa fonte non può essere modificato adesso. Qualcuno sta modificando la fonte associata o un'altra citazione associata alla stessa fonte.
    
    Per modificare questa fonte è necessario chiudere l'oggetto.

en: Cannot perform merge.
it: Impossibile fondere.

en: Both objects must be of the same type, either both must be sources, or both must be citations.
it: Entrambi gli oggetti devono essere dello stesso tipo, devono essere entrambi o fonti o citazioni.

en: Dashboard
it: Cruscotto

en: Add a new event
it: Aggiunge un nuovo evento

en: Edit the selected event
it: Modifica l'evento selezionato

en: Delete the selected event
it: Elimina l'evento selezionato

en: Merge the selected events
it: Fondi gli eventi selezionati

en: Event Filter Editor
it: Editor filtri eventi

en: Cannot merge event objects.
it: Impossibile fondere gli oggetti evento.

en: Exactly two events must be selected to perform a merge. A second object can be selected by holding down the control key while clicking on the desired event.
it: Devono essere selezionati esattamente due eventi affinché la fusione sia possibile. Un secondo oggetto può essere selezionata tenendo premuto il tasto Ctrl mentre si fa clic sull'evento desiderato.

en: Marriage Date
it: Data matrimonio

en: Add a new family
it: Aggiunge una nuova famiglia

en: Edit the selected family
it: Modifica la famiglia selezionata

en: Delete the selected family
it: Elimina la famiglia selezionata

en: Merge the selected families
it: Fondi le famiglie selezionate

en: Family Filter Editor
it: Editor filtri famiglie

en: Make Father Active Person
it: Imposta il padre come persona attiva

en: Make Mother Active Person
it: Imposta la madre come persona attiva

en: Cannot merge families.
it: Impossibile fondere le famiglie.

en: Exactly two families must be selected to perform a merge. A second family can be selected by holding down the control key while clicking on the desired family.
it: Devono essere selezionate esattamente due famiglie affinché la fusione sia possibile. Una seconda famiglia può essere selezionata mantenendo premuto il tasto Ctrl mentre si fa clic sulla famiglia desiderata.

en: Max ancestor generations
it: Max generazioni di ascendenti

en: Max descendant generations
it: Max generazioni di discendenti

en: Text Font
it: Carattere del testo

en: Gender colors
it: Colori del genere

en: Generation based gradient
it: Gradiente in base alla generazione

en: Age (0-100) based gradient
it: Gradiente in base all'età (0-100)

en: Single main (filter) color
it: Colore principale (per filtro) singolo

en: Time period based gradient
it: Gradiente in base al periodo di tempo

en: White
it: Bianco

en: Color scheme classic report
it: Schema di colore classico per resoconto

en: Color scheme classic view
it: Schema di colore classico per vista

en: Background
it: Sfondo

en: Add global background colored gradient
it: Aggiungi sfumatura colorata globale per lo sfondo

en: Start gradient/Main color
it: Gradiente iniziale/colore principale

en: End gradient/2nd color
it: Gradiente finale/2° colore

en: Color for duplicates
it: Colore per i duplicati

en: Fan chart distribution
it: Distribuzione del ventaglio

en: Homogeneous children distribution
it: Distribuzione omogenea dei figli

en: Size proportional to number of descendants
it: Dimensione proporzionale al numero dei discendenti

en: Show names on two lines
it: Mostra nomi su due righe

en: Flip name on the left of the fan
it: Capovolgi il nome alla sinistra del ventaglio

en: Show the gramps id
it: Mostra l'ID Gramps

en: Layout
it: Aspetto

en: No preview available
it: Anteprima non disponibile

en: Fan chart type
it: Tipo del grafico a ventaglio

en: Full Circle
it: Cerchio completo

en: Half Circle
it: Semicerchio

en: Quadrant
it: Quadrante

en: Show gramps id
it: Mostra ID Gramps

en: Print or save the Fan Chart View
it: Stampa o salva la vista grafico a ventaglio

en: Show children ring
it: Mostrare l'anello dei figli

en: Select the person which is the reference for life ways
it: Seleziona la persona di riferimento per gli stili di vita

en: reference _Person
it: _Persona di riferimento

en: Print or save the Map
it: Stampa o salva la mappa

en: Have they been able to meet?
it: Hanno avuto la possibilità di incontrarsi?

en: GeoClose
it: GeoVicinanza

en: Reference : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )
it: Riferimento : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )

en: The other : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )
it: L'altro : %(name)s ( %(birth)s - %(death)s )

en: The other person is unknown
it: L'altra persona è sconosciuta

en: You must choose one reference person.
it: Bisogna scegliere una persona di riferimento.

en: Go to the person view and select the people you want to compare. Return to this view and use the history.
it: Passare alla vista della persona e selezionare le persone da confrontare. Quindi ritornare in questa vista e usare la cronologia.

en: Select the person which will be our reference.
it: Seleziona la persona che sarà il riferimento.

en: Choose and bookmark the new reference person
it: Scegliere e salvare nei segnalibri la nuova persona di riferimento

en: The meeting zone probability radius.
    The colored zone is approximative.
    The meeting zone is only shown for the reference person.
    The value 9 means about 42 miles or 67 kms.
    The value 1 means about 4.6 miles or 7.5 kms.
    The value is in tenth of degree.
it: Il raggio di probabilità della zona di incontro.
    La zona colorata è approssimativa.
    La zona di incontro è mostrata solo per la persona di riferimento.
    Il valore 9 indica circa 42 miglia o 67 km.
    Il valore 1 indica circa 4,6 miglia o 7,5 km.
    Il valore è in decimi di grado.

en: The selection parameters
it: I parametri della selezione

en: Events places map
it: Mappa luoghi eventi

en: GeoEvents
it: GeoEventi

en: incomplete or unreferenced event ?
it: evento incompleto o senza riferimenti?

en: Selecting all events
it: Selezione di tutti gli eventi

en: Right click on the map and select 'show all events' to show all known events with coordinates. You can use the history to navigate on the map. You can use filtering.
it: Fare clic col pulsante destro sulla mappa e selezionare «Mostra tutti gli eventi» per mostrare tutti gli eventi noti con coordinate. È possibile usare la cronologia per navigare nella mappa. È possibile usare dei filtri.

en: Bookmark this event
it: Salvare nei segnalibri questo evento

en: Show all events
it: Mostra tutti gli eventi

en: Centering on Place
it: Centrare su un luogo

en: Select the family which is the reference for life ways
it: Seleziona la famiglia di riferimento per gli stili di vita

en: reference _Family
it: _Famiglia di riferimento

en: Have these two families been able to meet?
it: Hanno mai avuto la possibilità di incontrarsi, queste due famiglie?

en: GeoFamClose
it: GeoVicinanzaFamiglia

en: %(gramps_id)s : %(father)s and %(mother)s
it: %(gramps_id)s : %(father)s e %(mother)s

en: Family reference : %s
it: Famiglia di riferimento : %s

en: The other family : %s
it: L'altra famiglia : %s

en: You must choose one reference family.
it: Bisogna scegliere una famiglia di riferimento.

en: Go to the family view and select the families you want to compare. Return to this view and use the history.
it: Passare alla vista della famiglia e selezionare le famiglie da confrontare. Quindi ritornare in questa vista e usare la cronologia.

en: Father : %(id)s : %(name)s
it: Padre : %(id)s : %(name)s

en: Mother : %(id)s : %(name)s
it: Madre : %(id)s : %(name)s

en: Child : %(id)s - %(index)d : %(name)s
it: Figlio : %(id)s - %(index)d : %(name)s

en: Person : %(id)s %(name)s has no family.
it: Persona : %(id)s %(name)s non ha famiglia.

en: Choose and bookmark the new reference family
it: Scegliere e salvare nei segnalibri la nuova famiglia di riferimento

en: The meeting zone probability radius.
    The colored zone is approximative.
    The meeting zone is only shown for the reference family.
    The value 9 means about 42 miles or 67 kms.
    The value 1 means about 4.6 miles or 7.5 kms.
    The value is in tenth of degree.
it: Il raggio di probabilità della zona di incontro.
    La zona colorata è approssimativa.
    La zona di incontro è mostrata solo per la famiglia di riferimento.
    Il valore 9 indica circa 42 miglia o 67 km.
    Il valore 1 indica circa 4,6 miglia o 7,5 km.
    Il valore è in decimi di grado.

en: Family places map
it: Mappa luoghi familiari

en: GeoFamily
it: GeoFamiglia

en: Family places for %s
it: Luoghi familiari per %s

en: OsmGpsMap module not loaded.
it: Modulo OsmGpsMap non caricato.

en: Geography functionality will not be available.
    Try to install:
     gir1.2-osmgpsmap-1.0 (debian, ubuntu, ...)
     osm-gps-map-gobject-1.0.1 for fedora, ...
     typelib-1_0-OsmGpsMap-1_0 for openSuse
     ...
    To build it for Gramps see the Wiki (<F1>)
     and search for 'build from source'
it: La funzionalità geografica non sarà disponibile.
    Provare ad installare:
     gir1.2-osmgpsmap-1.0 (debian, ubuntu, ...)
     osm-gps-map-gobject-1.0.1 per fedora, ...
     typelib-1_0-OsmGpsMap-1_0 per openSuse
     ...
    Per generarle per Gramps consultare il Wiki (<F1>)
     e cercare «build from source» (compila da sorgente)

en: All known places for one Person
it: Tutti i luoghi conosciuti per una certa persona

en: A view showing the places visited by one person during his life.
it: Una vista che mostra i luoghi visitati da una persona durante la sua vita.

en: Geography
it: Geografia

en: All known places for one Family
it: Tutti i luoghi conosciuti per una certa famiglia

en: A view showing the places visited by one family during all their life.
it: Una vista che mostra i luoghi visitati dai membri di una famiglia durante tutte le loro vite.

en: Every residence or move for a person and any descendants
it: Ogni luogo di residenza o spostamento per una persona ed ogni discendente

en: A view showing all the places visited by all persons during their life.
    This is for a person and any descendant.
    You can see the dates corresponding to the period.
it: Una vista che mostra i luoghi visitati da tutte le persone durante la loro vita.
    Questo è per una persone ed i relativi discendenti.
    È possibile vedere le date che corrispondono al periodo.

en: A view showing the places visited by all family's members during their life: have these two people been able to meet?
it: Una vista che mostra i luoghi visitati da tutti i membri di una famiglia durante tutte le loro vite: queste due persone, hanno potuto mai incontrarsi tra loro?

en: A view showing the places visited by two persons during their life: have these two people been able to meet?
it: Una vista che mostra i luoghi visitati da due persone durante la loro vita: hanno potuto mai incontrarsi?

en: All known Places
it: Tutti i luoghi conosciuti

en: A view showing all places of the database.
it: Una vista che mostra tutti i luoghi del database.

en: All places related to Events
it: Tutti i luoghi correlati ad eventi

en: A view showing all the event places of the database.
it: Una vista che mostra tutti i luoghi degli eventi del database.

en: Descendants of the active person.
it: Discendenti della persona attiva.

en: GeoMoves
it: GeoSpostamenti

en: All descendants for %s
it: Tutti i discendenti di %s

en: Bookmark this person
it: Aggiungi questa persona nei segnalibri

en: The maximum number of generations.
it: Il numero massimo di generazioni.

en: Time in milliseconds between drawing two generations.
it: Tempo in millisecondi tra il disegno di due generazioni.

en: The parameters for moves
it: I parametri per gli spostamenti

en: Person places map
it: Mappa luoghi persona

en: GeoPerson
it: GeoPersona

en: Person places for %s
it: Luoghi persona per %s

en: Animate
it: Animare

en: Animation speed in milliseconds (big value means slower)
it: Velocità animazione in millisecondi (valori grandi indicano minore velocità)

en: How many steps between two markers when we are on large move ?
it: Quanti passi tra due indicatori in un grande movimento?

en: The minimum latitude/longitude to select large move.
    The value is in tenth of degree.
it: La latitudine/longitudine minima per selezionare un grande movimento.
    Il valore è in decimi di grado.

en: The animation parameters
it: I parametri dell'animazione

en: Places map
it: Mappa dei luoghi

en: GeoPlaces
it: GeoLuoghi

en: Selecting all places
it: Selezione di tutti i luoghi

en: Right click on the map and select 'show all places' to show all known places with coordinates. You can change the markers color depending on place type. You can use filtering.
it: Fare clic col pulsante destro sulla mappa e selezionare «Mostra tutti i luoghi» per mostrare tutti i luoghi noti con coordinate. È possibile cambiare il colore del tipo dei marcatori in base al tipo di luogo, ed usare dei filtri.

en: Right click on the map and select 'show all places' to show all known places with coordinates. You can use the history to navigate on the map. You can change the markers color depending on place type. You can use filtering.
it: Fare clic col pulsante destro sulla mappa e selezionare «Mostra tutti i luoghi» per mostrare tutti i luoghi noti con coordinate. È possibile usare la cronologia per navigare nella mappa. È anche possibile cambiare il colore del tipo dei marcatori in base al tipo di luogo, ed usare dei filtri.

en: The place name in the status bar is disabled.
it: Il nome del luogo nella barra di stato è disabilitato.

en: The maximum number of places is reached (%d).
it: È stato raggiunto il numero massimo di luoghi (%d).

en: Some information are missing.
it: Alcune informazioni sono mancanti.

en: Please, use filtering to reduce this number.
it: Usare i filtri per ridurre questo numero.

en: You can modify this value in the geography option.
it: È possibile cambiare questo valore nelle opzioni geografiche.

en: In this case, it may take time to show all markers.
it: In questo caso, mostrare tutti i marcatori potrebbe richiedere del tempo.

en: Bookmark this place
it: Aggiungi questo luogo nei segnalibri

en: Show all places
it: Mostra tutti i luoghi

en: Custom places name
it: Nome dei luoghi personalizzati

en: The places marker color
it: Il colore del marcatore dei luoghi

en: Edit the selected media object
it: Modifica l'oggetto multimediale selezionato

en: Delete the selected media object
it: Elimina l'oggetto multimediale selezionato

en: Merge the selected media objects
it: Fondi gli oggetti multimediali selezionati

en: Media Filter Editor
it: Editor filtri oggetti multimediali

en: View in the default viewer
it: Mostra nel visualizzatore predefinito

en: Cannot merge media objects.
it: Impossibile fondere gli oggetti multimediali.

en: Exactly two media objects must be selected to perform a merge. A second object can be selected by holding down the control key while clicking on the desired object.
it: Devono essere selezionati esattamente due oggetti multimediali affinché la fusione sia possibile. Un secondo oggetto multimediale può essere selezionato mantenendo premuto il tasto Ctrl mentre si fa clic sull'oggetto multimediale desiderato.

en: Delete the selected note
it: Elimina la nota selezionata

en: Merge the selected notes
it: Fondi le note selezionate

en: Note Filter Editor
it: Editor filtri note

en: Cannot merge notes.
it: Impossibile fondere le note.

en: Exactly two notes must be selected to perform a merge. A second note can be selected by holding down the control key while clicking on the desired note.
it: Devono essere selezionate esattamente due note affinché la fusione sia possibile. Una seconda nota può essere selezionata mantenendo premuto il tasto Ctrl mentre si fa clic sulla nota desiderata.

[ctx: short for born]
en: b.
it: n.

[ctx: short for baptized]
en: bap.
it: batt.

[ctx: short for christened]
en: chr.
it: batt. (cris.)

[ctx: short for buried]
en: bur.
it: sep.

en: Jump to child...
it: Vai al figlio/a...

en: Jump to father
it: Vai al padre

en: Jump to mother
it: Vai alla madre

en: A person was found to be his/her own ancestor.
it: Trovata persona definita come ascendente di se stessa.

en: Pre_vious
it: _Precedente

en: _Next
it: _Successivo

en: Mouse scroll direction
it: Direzione scorrimento del mouse

en: Top <-> Bottom
it: Alto <-> basso

en: Left <-> Right
it: Sinistra <-> destra

en: About Pedigree View
it: Informazioni sulla vista genealogia

en: Add New Parents...
it: Aggiungi nuovi genitori...

en: Show images
it: Mostra immagini

en: Show marriage data
it: Mostra dati matrimonio

en: Show unknown people
it: Mostra persone sconosciute

en: Show tags
it: Mostra etichette

en: Tree style
it: Stile albero

en: Compact
it: Compatto

en: Expanded
it: Espanso

en: Standard
it: Normale

en: Tree direction
it: Direzione albero

en: Tree size
it: Dimensione albero

en: Person View
it: Vista persone

en: People Tree View
it: Vista ad albero delle persone

en: Place View
it: Vista luoghi

en: Place Tree View
it: Vista ad albero dei luoghi

en: Collapse this Entire Group
it: Contrarre l'intero gruppo

en: Expand this Entire Group
it: Espandere l'intero gruppo

en: Organize Bookmarks...
it: Organizza segnalibri...

en: Add Existing Parents...
it: Aggiungi genitori esistenti...

en: Add Partner...
it: Aggiungi partner...

en: _Reorder
it: _Riordina

en: Add a new family with person as parent
it: Aggiunge una famiglia con questa persona come genitore

en: Add a new set of parents
it: Aggiungi un nuovo insieme di genitori

en: Add person as child to an existing family
it: Aggiunge figlio/a ad una famiglia esistente

en: Change order of parents and families
it: Cambia l'ordine di genitori e famiglie

en: Edit the active person
it: Modifica la persona attiva

en: Alive
it: In vita

en: %(date)s in %(place)s
it: %(date)s in quel di %(place)s

en: Edit parents
it: Modifica genitori

en: Reorder parents
it: Riordina genitori

en: Remove person as child of these parents
it: Rimuove la persona come figlia dei genitori correnti

en: Remove person as parent in this family
it: Rimuove dal ruolo di genitore per la famiglia corrente

en:  ({number_of} sibling) |  ({number_of} siblings)
it[0]:  ({number_of} fratello/sorella)
it[1]:  ({number_of} fratelli/sorelle)

en:  (1 brother)
it:  (un fratello)

en:  (1 sister)
it:  (una sorella)

en:  (1 sibling)
it:  (un fratello/sorella)

en:  (only child)
it:  (figlio/a unico/a)

en: Add new child to family
it: Aggiunge nuovo figlio alla famiglia

en: Add existing child to family
it: Aggiunge figlio esistente alla famiglia

en: %(event)s %(date)s
it: %(event)s: %(date)s

en: Relationship type: %s
it: Tipo relazione: %s

en: %(event_type)s %(date)s in %(place)s
it: %(event_type)s %(date)s in quel di %(place)s

en: Broken family detected
it: Rilevata famiglia danneggiata

en: Please run the Check and Repair Database tool
it: Eseguire lo strumento Controlla e correggi database

en:  ({number_of} child) |  ({number_of} children)
it[0]:  ({number_of} figlio)
it[1]:  ({number_of} figli)

en:  (no children)
it:  (nessun figlio)

en: Use shading
it: Usa ombreggiatura

en: Display edit buttons
it: Mostra pulsanti di modifica

en: View links as website links
it: Mostra collegamenti come collegamenti a siti web

en: Show Details
it: Mostra dettagli

en: Show Siblings
it: Mostra fratelli

en: Home URL
it: URL della pagina principale

en: Search URL
it: URL di ricerca

en: Add a new repository
it: Aggiunge un nuovo deposito

en: Delete the selected repository
it: Elimina il deposito selezionato

en: Merge the selected repositories
it: Fondi i depositi selezionati

en: Repository Filter Editor
it: Editor filtri depositi

en: Cannot merge repositories.
it: Impossibile fondere i depositi.

en: Exactly two repositories must be selected to perform a merge. A second repository can be selected by holding down the control key while clicking on the desired repository.
it: Devono essere selezionati esattamente due depositi affinché la fusione sia possibile. Un secondo deposito può essere selezionato mantenendo premuto il tasto Ctrl mentre si fa clic sul deposito desiderato.

en: Edit the selected source
it: Modifica la fonte selezionata

en: Delete the selected source
it: Elimina la fonte selezionata

en: Merge the selected sources
it: Fondi le fonti selezionate

en: Source Filter Editor
it: Editor filtri fonti

en: Cannot merge sources.
it: Impossibile fondere le fonti.

en: Exactly two sources must be selected to perform a merge. A second source can be selected by holding down the control key while clicking on the desired source.
it: Devono essere selezionate esattamente due fonti affinché la fusione sia possibile. Una seconda fonte può essere selezionata mantenendo premuto il tasto Ctrl mentre si fa clic sulla fonte desiderata.

en: The view showing all the events
it: La vista che mostra tutti gli eventi

en: The view showing all families
it: La vista che mostra tutte le famiglie

en: The view showing Gramplets
it: La vista che mostra le Gramplet

en: The view showing all the media objects
it: La vista che mostra tutti gli oggetti multimediali

en: The view showing all the notes
it: La vista che mostra tutte le note

en: The view showing all relationships of the selected person
it: La vista che mostra tutte le relazioni della persona selezionata

en: The view showing an ancestor pedigree of the selected person
it: La vista che mostra la genealogia degli ascendenti della persona selezionata

en: Charts
it: Grafici

en: A view showing parents through a fanchart
it: Una vista che mostra i genitori tramite un grafico a ventaglio

en: Showing descendants through a fanchart
it: Mostra i discendenti tramite un grafico a ventaglio

en: Showing ascendants and descendants through a fanchart
it: Mostra gli ascendenti e i discendenti tramite un grafico a ventaglio

en: Grouped People
it: Persone raggruppate

en: The view showing all people in the Family Tree grouped per family name
it: La vista che mostra tutte le persone nell'albero genealogico raggruppate per nome di famiglia

en: The view showing all people in the Family Tree in a flat list
it: La vista che mostra tutte le persone nell'albero genealogico in un elenco semplice

en: The view showing all the places of the Family Tree
it: La vista che mostra tutti i luoghi presenti nell'albero genealogico

en: Place Tree
it: Albero dei luoghi

en: A view displaying places in a tree format.
it: Una vista che mostra i luoghi disposti ad albero.

en: The view showing all the repositories
it: La vista che mostra tutti i depositi

en: The view showing all the sources
it: La vista che mostra tutte le fonti

en: The view showing all the citations
it: La vista che mostra tutte le citazioni

en: Citation Tree
it: Albero delle citazioni

en: A view displaying citations and sources in a tree format.
it: Una vista che mostra citazioni e fonti disposte ad albero.

en: Address Book
it: Rubrica degli indirizzi

en: This page contains an index of all the individuals in the database, sorted by their surname, with one of the following: Address, Residence, or Web Links. Selecting the person&#8217;s name will take you to their individual Address Book page.
it: Questa pagina contiene l'indice di tutte le persone nel database, ordinate in base al cognome, con uno dei seguenti campi: indirizzo, residenza, collegamenti web. Selezionando il nome della persona si accede alla relativa pagina personale della rubrica.

en: Full Name
it: Nome completo

en: Web Links
it: Collegamenti web

en: Narrative
it: Narrazione

en: (%(str1)s) %(str2)s
it: (%(str1)s): %(str2)s

en: State/ Province
it: Stato/Provincia

en: Generated by %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s %(version)s
it: Generato da %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s %(version)s

en: Last change was the %(date)s
it: Ultima modifica il %(date)s

en:  on %(date)s
it:  il %(date)s

en: %(http_break)sCreated for %(subject_url)s
it: %(http_break)sCreato per %(subject_url)s

en: Basic-Blue
it: Base-Blu

en: Visually Impaired
it: Ipovedenti

en: Go to top
it: Vai in alto

en: Heatmaps
it: Heatmap

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Download
it: Scaricamento

en: Contact
it: Contatti

en: Web Calendar
it: Calendario web

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successiva

en: Other media: videos, pdfs...
it: Altri oggetti multimediali: video, pdf...

en:  [Click to Go]
it:  [Clic per andare]

en: Latter-day Saints/ LDS Ordinance
it: Ordinanza Santi degli Ultimi Giorni/LDS

en: Family Map
it: Mappa famiglia

en: Invalid latitude
    (syntax: 18\u00b09'48.21"S, -18.2412 or -18:9:48.21)
it: Latitudine non valida
    (syntax: 18\u00b09'48.21"S, -18.2412 o -18:9:48.21)

en: Invalid longitude
    (syntax: 18\u00b09'48.21"E, -18.2412 or -18:9:48.21)
it: Longitudine non valida
    (sintassi: 18\u00b09'48.21"E, -18.2412 o -18:9:48.21)

en: Church Parish
it: Parrocchia

en: Locations
it: Posizioni

en: around
it: verso

en: Web Calendar Report
it: Resoconto calendario web

en: Calculating Holidays for year %04d
it: Calcolo delle vacanze per l'anno %04d

en: Full year at a Glance
it: Calendario annuale completo

en: NarrativeWeb Home
it: Pagina principale sito web narrativo

en: Formatting months ...
it: Formattazione mesi...

en: Creating Year At A Glance calendar
it: Generazione calendario annuale

en: %(year)d, At A Glance
it: %(year)d, annuale

en: This calendar is meant to give you access to all your data at a glance compressed into one page. Clicking on a date will take you to a page that shows all the events for that date, if there are any.
it: Questo calendario è pensato per consentire l'accesso rapido a tutti i dati da una sola pagina. Facendo clic su una data si accede ad una pagina che mostra tutti gli eventi eventualmente presenti in quella data.

en: One Day Within A Year
it: Un giorno di un anno

en: %(spouse)s and %(person)s
it: %(spouse)s e %(person)s

en: %s old
it: %s

en: %s since death
it: %s dal decesso

en: death
it: decesso

en: %(couple)s, <em>wedding</em>
it: %(couple)s, <em>matrimonio</em>

en: Until
it: Fino a

en: {couple}, {years} year anniversary | {couple}, {years} year anniversary
it[0]: {couple}, anniversario di {years} anno
it[1]: {couple}, anniversario di {years} anni

en: This page is for the user/ creator of this Family Tree/ Narrative website to share a couple of files with you regarding their family.  If there are any files listed below, clicking on them will allow you to download them. The download page and files have the same copyright as the remainder of these web pages.
it: Questa pagina serve all'utente/creatore di questo albero genealogico o sito web narrativo per condividere alcuni file relativi alla famiglia. Se i file elencati di seguito sono presenti, è possibile scaricarli facendo clic su di essi. La pagina di scaricamento ed i file hanno lo stesso copyright del promemoria di queste pagine web.

en: File Name
it: Nome file

en: Last Modified
it: Ultima modifica

en: No file to download
it: Nessun file da scaricare

en: Creating event pages
it: Generazione pagine degli eventi

en: Event types beginning with letter %s
it: Tipi di evento che iniziano con la lettera %s

en: This page contains an index of all the events in the database, sorted by their type and date (if one is present). Clicking on an event&#8217;s Gramps ID will open a page for that event.
it: Questa pagina contiene l'indice di tutti gli eventi nel database, ordinati per tipo e data (se presenti). Facendo clic sull'ID Gramps di un evento, Gramps caricherà la pagina di quell'evento.

en: Letter
it: Lettera

en: Creating family pages...
it: Generazione pagine delle famiglie...

en: Families beginning with letter
it: Famiglie che iniziano con la lettera

en: This page contains an index of all the families/ relationships in the database, sorted by their family name/ surname. Clicking on a person&#8217;s name will take you to their family/ relationship&#8217;s page.
it: Questa pagina contiene l'indice di tutte le famiglie/relazioni nel database, ordinate in base al rispettivo nome familiare/cognome. Facendo clic sul nome di una persona si accede alla pagina della relativa famiglia/relazione.

en: Family Map for %s
it: Mappa famiglia per %s

en: Creating heatmap pages for events
it: Generazione pagine heatmap per gli eventi

en: The next section contains an index of all the events for an Heatmap map.
it: La prossima sezione contiene l'indice di tutti gli eventi compresi in una mappa Heatmap.

[ctx: Event Name]
en: Name
it: Nome

en: Places beginning with letter %s
it: Luoghi che iniziano con la lettera %s

en: Heatmap for %s within the selected filter
it: Heatmap di %s secondo i filtri selezionati

en: The next section contains an index of all the surnames for an Heatmap map.
it: La prossima sezione contiene l'indice di tutti i cognomi usati per una mappa Heatmap.

[ctx: Name]
en: Surname
it: Cognome

en: The next section contains an index of all the tags for an Heatmap map.
it: La sezione successiva contiene un indice di tutte le etichette per una mappa Heatmap.

en: This section contains the map for all people with the event: {event_type} ({selected_filter})
it: Questa sezione contiene la mappa per tutte le persone che hanno l'evento: {event_type} ({selected_filter})

en:  which has no event for the selected filter.
it:  che non hanno eventi con il filtro selezionato.

en: This section contains the map of all events for: {surname} ({selected_filter})
it: Questa sezione contiene la mappa di tutti gli eventi per: {surname} ({selected_filter})

en: This section contains the map for all people, events with the tag: {tag} ({selected_filter})
it: Questa sezione contiene la mappa per tutte le persone, eventi con l'etichetta: {tag} ({selected_filter})

en: Creating media pages
it: Generazione pagine degli oggetti multimediali

en: This page contains an index of all the media objects in the database, sorted by their title. Clicking on the title will take you to that media object&#8217;s page.  If you see media size dimensions above an image, click on the image to see the full sized version.
it: Questa pagina contiene l'indice di tutti gli oggetti multimediali nel database, ordinati in base al titolo. Facendo clic sul titolo di un oggetto multimediale si accede alla relativa pagina. Se sopra un'immagine vengono visualizzate le dimensioni dell'oggetto multimediale, facendo clic sull'immagine questa verrà visualizzata a dimensione reale.

[ctx: Media]
en:  Name
it:  Oggetto multimediale

en: Mime Type
it: Tipo MIME

en: Creating list of media pages
it: Generazione elenco pagine degli oggetti multimediali

en: Narrated Web Site Report
it: Resoconto sito web narrativo

en: Below unused media objects
it: Di seguito, gli oggetti multimediali non usati

en: %(strong1_strt)s%(page_number)d%(strong_end)s of %(strong2_strt)s%(total_pages)d%(strong_end)s
it: %(strong1_strt)s%(page_number)d%(strong_end)s di %(strong2_strt)s%(total_pages)d%(strong_end)s

en: The file has been moved or deleted.
it: Il file è stato spostato o eliminato.

en: This is a remote media
it: Questo è un oggetto multimediale remoto

en: File Type
it: Tipo file

en: Missing media object:
it: Oggetti multimediali mancanti:

en: Neither %(current)s nor %(parent)s are directories
it: Né %(current)s né %(parent)s sono delle directory

en: Could not create the directory: %s
it: Impossibile creare la directory: %s

en: Invalid file name
it: Nome file non valido

en: The archive file must be a file, not a directory
it: L'archivio deve essere un file, non una directory

en: ID=%(grampsid)s, path=%(dir)s
it: ID=%(grampsid)s, percorso=%(dir)s

en: Missing media objects:
it: Oggetti multimediali mancanti:

en: Constructing list of other objects...
it: Costruzione elenco di altri oggetti in corso...

en: Family of %(husband)s and %(spouse)s
it: Famiglia di %(husband)s e %(spouse)s

en: Family of %s
it: Famiglia di %s

en: Creating GENDEX file
it: Generazione file GENDEX

en: Creating surname pages
it: Generazione pagine dei cognomi

en: Creating thumbnail preview page...
it: Generazione pagina delle miniature per anteprima...

en: Creating statistics page...
it: Generazione pagine delle statistiche...

en: Creating updates page...
it: Generazione pagina degli aggiornamenti...

en: Creating address book pages ...
it: Generazione pagine della rubrica ...

en: Narrative Website Report for the %s language
it: Resoconto sito web narrativo in %s

en: Narrative Website Report
it: Resoconto sito web narrativo

en: Store website in .tar.gz archive
it: Memorizzare il sito web in un archivio .tar.gz

en: Whether to store the website in an archive file
it: Indica se memorizzare il sito web in un file di archivio

en: The destination directory for the web files
it: La directory di destinazione per i file web

en: My Family Tree
it: Il mio albero genealogico

en: Website title
it: Titolo del sito web

en: The title of the website
it: Il titolo del sito web

en: Select filter to restrict people that appear on the website
it: Seleziona il filtro per restringere le persone che compaiono sul sito web

en: Show the relationship between the current person and the active person
it: Mostra la relazione tra la persona attuale e la persona attiva

en: For each person page, show the relationship between this person and the active person.
it: Per ogni pagina di persona, mostra tutte le relazioni tra questa persona e la persona attiva.

en: File extension
it: Estensione file

en: The extension to be used for the web files
it: L'estensione da usare per i file web

en: The copyright to be used for the web files
it: L'indicazione di copyright da usare per i file web

en: StyleSheet
it: Foglio di stile

en: The default stylesheet to be used for the pages
it: Il foglio di stile predefinito da usare per le pagine

en: Horizontal -- Default
it: Orizzontale -- predefinito

en: Vertical   -- Left Side
it: Verticale   -- Lato sinistro

en: Fade       -- WebKit Browsers Only
it: A scomparsa -- solo browser basati su WebKit

en: Drop-Down  -- WebKit Browsers Only
it: A discesa   -- solo browser basati su WebKit

en: Navigation Menu Layout
it: Aspetto del menu per la navigazione

en: Choose which layout for the Navigation Menus.
it: Scegliere l'aspetto per i menu di navigazione.

en: Normal Outline Style
it: Stile contorno normale

en: Citation References Layout
it: Aspetto riferimenti a citazioni

en: Specify the default layout for the Citation References section on the source page
it: Specifica l'aspetto predefinito della sezione dei riferimenti a citazioni nella pagina della fonte

en: Include ancestor's tree
it: Includere albero degli ascendenti

en: Whether to include an ancestor graph on each individual page
it: Indica se includere un grafico degli ascendenti nella pagina di ogni persona

en: Add previous/next
it: Aggiungi precedente/successivo

en: Add previous/next to the navigation bar.
it: Aggiungi precedente/successivo alla barra di navigazione.

en: This is a secure site (HTTPS)
it: Questo è un sito sicuro (HTTPS)

en: Whether to use http:// or https://
it: Indica se usare http:// o https://

en: Toggle sections
it: Attiva/disattiva sezione

en: Check it if you want to open/close a section
it: Selezionare se si desidera aprire/chiudere una sezione

en: Max. rows in an index
it: Numero massimo di righe in un indice

en: The maximum number of rows to include in an index page
it: Numero massimo di righe da includere in una pagina di indice

en: Extra Pages
it: Pagine extra

en: Extra page name
it: Nome pagina extra

en: Your extra page name like it is shown in the menubar
it: Il nome della pagina extra per come mostrato nella barra dei menu

en: Your extra page path
it: Il percorso della pagina extra

en: Your extra page path without extension
it: Il percorso della pagina extra senza estensione

en: Do we use multiple translations?
it: Sono usate traduzioni multiple?

en: Whether to display the narrative web in multiple languages.
    See the translation tab to add new languages to the default one defined in the next field.
it: Indica se mostrare il sito web narrativo in diverse lingue.
    Vedere la scheda di traduzione per aggiungere nuove lingue a quella predefinita definita nel campo successivo.

en: Sort all children in birth order
it: Ordinare tutti i figli secondo la data di nascita

en: Whether to display children in birth order or in entry order.
it: Indica se mostrare i figli in ordine di nascita o di inserimento.

en: Do we display coordinates in the places list?
it: Sono mostrate le coordinate nell'elenco dei luoghi?

en: Whether to display latitude/longitude in the places list.
it: Indica se mostrare latitudine/longitudine nella lista dei luoghi.

en: Sort places references either by date or by name
it: Ordina i riferimenti a luoghi o per data o per nome

en: Sort the places references by date or by name. Not set means by date.
it: Ordina i riferimenti a luoghi per data o per nome. Se non impostato sarà per data.

en: Graph generations
it: Generazioni grafico

en: The number of generations to include in the ancestor graph
it: Numero di generazioni da includere nel grafico ascendenti

en: Include narrative notes just after name, gender
it: Includere le note narrative subito dopo nome e genere

en: Include narrative notes just after name, gender and age at death (default) or include them just before attributes.
it: Includere le note narrative appena dopo nome, genere ed età al decesso (predefinito) o includerle appena prima degli attributi.

en: Page Generation
it: Generazione pagina

en: Home page note
it: Nota pagina iniziale

en: A note to be used on the home page
it: Nota da usare nella pagina iniziale

en: Home page image
it: Immagine pagina iniziale

en: An image to be used on the home page
it: Immagine da usare nella pagina iniziale

en: Introduction note
it: Nota introduttiva

en: A note to be used as the introduction
it: Nota da usare come introduzione

en: Introduction image
it: Immagine introduttiva

en: An image to be used as the introduction
it: Immagine da usare come introduzione

en: Publisher contact note
it: Nota contatto editore

en: A note to be used as the publisher contact.
    If no publisher information is given,
    no contact page will be created
it: Nota da usare come contatto dell'editore.
    Se non sono state fornite informazioni sull'editore,
    la pagina dei contatti non sarà creata

en: Publisher contact image
it: Immagine contatto editore

en: An image to be used as the publisher contact.
    If no publisher information is given,
    no contact page will be created
it: Immagine da usare come contatto dell'editore.
    Se non sono state fornite informazioni sull'editore,
    la pagina dei contatti non sarà creata

en: HTML user header
it: Intestazione HTML personalizzata

en: A note to be used as the page header or a PHP code to insert.
it: Una nota da usare come intestazione di pagina o un codice PHP da inserire.

en: HTML user footer
it: Piè di pagina HTML personalizzato

en: A note to be used as the page footer
it: Una nota da usare come piè di pagina

en: PHP user session
it: Sessione utente PHP

en: A note to use for starting the php session.
    This option will be available only if the .php file extension is selected.
it: Una nota da usare per avviare la sessione PHP.
    Questa opzione sarà disponibile solo se viene selezionata l'estensione di file .php.

en: Images Generation
it: Generazione immagini

en: Include images and media objects
it: Includere immagini ed oggetti multimediali

en: Whether to include a gallery of media objects
it: Indica se includere una galleria di oggetti multimediali

en: Create the images index
it: Crea l'indice delle immagini

en: This option allows you to create the images index
it: Questa opzione permette di creare l'indice delle immagini

en: Include unused images and media objects
it: Includere immagini ed oggetti multimediali non usati

en: Whether to include unused or unreferenced media objects
it: Indica se includere oggetti multimediali non usati o senza riferimenti

en: Create and only use thumbnail- sized images
it: Crea ed usa solo immagini di dimensione miniatura

en: This option allows you to create only thumbnail images instead of the full-sized images on the Media Page. This will allow you to have a much smaller total upload size to your web hosting site.
it: Questa opzione permette di creare solo miniature di immagini invece delle immagini a dimensione piena nella pagina degli oggetti multimediali. Questo permetterà di avere un quantitativo più piccolo di dati da inviare all'hosting del sito web.

en: Create the thumbnail index
it: Crea l'indice delle miniature

en: This option allows you to create the thumbnail index
it: Questa opzione permette di creare l'indice delle miniature

en: Max width of initial image
it: Larghezza massima dell'immagine iniziale

en: This allows you to set the maximum width of the image shown on the media page.
it: Questo consente di impostare la larghezza massima dell'immagine mostrata nella pagina degli oggetti multimediali.

en: Include download page
it: Includere pagina per lo scaricamento

en: Whether to include a database download option
it: Indica se includere un'opzione per scaricare il database

en: How many downloads
it: Quanti scaricamenti

en: The number of download files to include in the download page
it: Il numero dei file da scaricare da includere nella pagina degli scaricamenti

en: Download Filename #%c
it: Scarica nome file #%c

en: File to be used for downloading of database
it: File da usare per scaricare il database

en: Description for download
it: Descrizione per lo scaricamento

en: Family Tree #%c
it: Albero genealogico #%c

en: Give a description for this file.
it: Fornire una descrizione per questo file.

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Character set encoding
it: Codifica caratteri

en: The encoding to be used for the web files
it: La codifica da usare per i file web

en: Include link to active person on every page
it: Includere collegamenti alla persona attiva in ogni pagina

en: Include a link to the active person (if they have a webpage)
it: Includere un collegamento alla persona attiva (se dispone di una pagina web personale)

en: Include a column for birth dates on the index pages
it: Includere una colonna per le date di nascita nella pagina degli indici

en: Whether to include a birth column
it: Indica se includere una colonna per le date di nascita

en: Include a column for death dates on the index pages
it: Includere una colonna per le date di decesso nella pagina degli indici

en: Whether to include a death column
it: Indica se includere una colonna per le date di decesso

en: Include a column for partners on the index pages
it: Includere una colonna per i partner nella pagina degli indici

en: Whether to include a partners column
it: Indica se includere una colonna per i partner

en: Include a column for parents on the index pages
it: Includere una colonna per i genitori nella pagina degli indici

en: Whether to include a parents column
it: Indica se includere una colonna per i genitori

en: Include half and/or step-siblings on the individual pages
it: Includere i fratelli unilaterali e i fratellastri nelle pagine personali

en: Whether to include half and/or step-siblings with the parents and siblings
it: Indica se includere fratelli unilaterali e fratellastri con genitori e fratelli

en: Include family pages
it: Includere pagine familiari

en: Whether or not to include family pages.
it: Indica se includere o meno le pagine familiari.

en: Include event pages
it: Includere le pagine degli eventi

en: Add a complete events list and relevant pages or not
it: Aggiungere o meno l'elenco completo degli eventi e le pagine pertinenti

en: Include other roles
it: Includere altri ruoli

en: Include persons with other roles to an event
it: Includere le persone con altri ruoli in un evento

en: Include place pages
it: Includere le pagine dei luoghi

en: Whether or not to include the place pages.
it: Indica se includere o meno le pagine dei luoghi.

en: Include unused place pages
it: Includere le pagine non usate dei luoghi

en: Whether or not to include the unused place pages.
it: Indica se includere o meno le pagine non usate dei luoghi.

en: Include source pages
it: Includere le pagine delle fonti

en: Whether or not to include the source pages.
it: Indica se includere o meno le pagine delle fonti.

en: Include repository pages
it: Includere le pagine dei depositi

en: Whether or not to include the repository pages.
it: Indica se includere o meno le pagine dei depositi.

en: Include GENDEX file (/gendex.txt)
it: Includere file GENDEX /gendex.txt)

en: Whether to include a GENDEX file or not
it: Indica se includere o meno un file GENDEX

en: Include address book pages
it: Includere le pagine della rubrica

en: Whether or not to add Address Book pages,which can include e-mail and website addresses and personal address/ residence events.
it: Indica se aggiungere o meno le pagine della rubrica, che possono includere indirizzi di posta elettronica, di siti web, ed eventi personali di tipo indirizzo/residenza.

en: Include the statistics page
it: Includi la pagine delle statistiche

en: Whether or not to add statistics page
it: Indica se includere o meno la pagina delle statistiche

en: Place Map Options
it: Opzioni mappa dei luoghi

en: Stamen Map
it: Mappa Stamen

en: Map Service
it: Servizio mappe

en: Choose your choice of map service for creating the Place Map Pages.
it: Scegliere il servizio di mappe preferito per creare le pagine delle mappe dei luoghi.

en: Include Place map on Place Pages
it: Includere la mappa dei luoghi nelle pagine dei luoghi

en: Whether to include a place map on the Place Pages, where Latitude/ Longitude are available.
it: Indica se includere una mappa dei luoghi nella pagina dei luoghi se latitudine o longitudine sono disponibili.

en: Include Family Map Pages with all places shown on the map
it: Includere pagine delle mappe familiari con tutti i luoghi mostrati sulla mappa

en: Whether or not to add an individual page map showing all the places on this page. This will allow you to see how your family traveled around the country.
it: Se aggiungere o meno una singola pagina della mappa che mostri tutti i luoghi in questa pagina. Questo permette di vedere come la famiglia ha viaggiato attraverso la nazione.

en: Family Links
it: Collegamenti famiglia

en: Drop
it: Caduta

en: Markers
it: Indicatori

en: Google/ FamilyMap Option
it: Opzione Google/mappa familiare

en: Select which option that you would like to have for the Google Maps family-map pages...
it: Selezionare quali opzioni abilitare per le pagine delle mappe familiari di Google Maps...

en: Google maps API key
it: Chiave per API di Google Maps

en: The API key used for the Google maps.
    This key is mandatory and must be valid
it: La chiave per le API usata per Google maps.
    Questa chiave è obbligatoria e deve essere valida

en: How to get the API key
it: Come ottenere la chiave per le API

en: Copy and paste this value in your browser.
    The Google maps service must be selected.
it: Copiare e incollare questo valore nel browser.
    Il servizio Mappe di Google deve essere selezionato.

en: Stamen Option
it: Opzione Stamen

en: Select which option that you would like to have for the Stamen map map-pages...
it: Selezionare quale opzione abilitare per le pagine delle mappe Stamen...

en: Stamen maps API key
it: Chiave per API delle mappe di Stamen

en: The API key used for the Stamen maps.
    This key is mandatory and must be valid
it: La chiave per le API usata per le mappe Stamen.
    Questa chiave è obbligatoria e deve essere valida

en: Copy and paste this value in your browser.
    The Stamen maps service must be selected.
it: Copiare e incollare questo valore nel browser.
    Il servizio Mappe di Stamen deve essere selezionato.

en: latest
it: ultima

en: openlayers version to use
it: versione di openlayers da usare

en: You should use this option only if you can't see the maps in your website for OpenStreetMap or Stamen maps
    You can change the value in the specified file. The option name to modify is openlayers_version.
    See OLDER VERSIONS in https://openlayers.org/
it: Questa opzione dovrebbe essere usata solo se non è possibile vedere le mappe nel sito per mappe OpenStreetMap o Stamen
    È possibile cambiare il valore nel file specificato. Il nome dell'opzione da modificare è openlayers_version.
    Consultare OLDER VERSIONS su https://openlayers.org/

en: Other inclusion (CMS, web calendar, PHP)
it: Altre inclusioni (CMS, calendario web, PHP)

en: Do we include these pages in a CMS web?
it: Includere queste pagine in un CMS web?

en: Where do you place your website? default = /NAVWEB
it: Dove posizionare il sito web? Valore predefinito = /NAVWEB

en: Include the news and updates page
it: Includi la pagina delle novità e degli aggiornamenti

en: Whether to include a page with the last updates
it: Indica se includere una pagina con gli ultimi aggiornamenti

en: Max days for updates
it: Giorni massimi per gli aggiornamenti

en: You want to see the last updates on how many days?
it: Per quanti giorni visualizzare gli ultimi aggiornamenti?

en: Max number of updates per object to show
it: Il numero massimo di aggiornamenti da mostrare per oggetti

en: How many updates do you want to see max
it: Quanti aggiornamenti da visualizzare al massimo

en: Translations
it: Traduzioni

en: Second language
it: Seconda lingua

en: Site name for your second language
it: Nome del sito per la seconda lingua

en: This site title
it: Titolo di questo sito

en: Enter a title in the respective language
it: Inserire un titolo nella rispettiva lingua

en: Third language
it: Terza lingua

en: Site name for your third language
it: Nome del sito per la terza lingua

en: Fourth language
it: Quarta lingua

en: Site name for your fourth language
it: Nome del sito per la quarta lingua

en: Fifth language
it: Quinta lingua

en: Site name for your fifth language
it: Nome del sito per la quinta lingua

en: Sixth language
it: Sesta lingua

en: Site name for your sixth language
it: Nome del sito per la sesta lingua

en: Calendar Options
it: Opzioni calendario

en: Do we include the web calendar ?
it: Includere il calendario web?

en: Whether to include a calendar for year %s
it: Indica se includere un calendario per l'anno %s

en: Create one day event pages for Year At A Glance calendar
it: Generare pagine degli eventi per i singoli giorni per il calendario annuale

en: Whether to create one day pages or not
it: Indica se generare o meno pagine per i singoli giorni

en: Include birthdays in the calendar
it: Include i compleanni nel calendario

en: Include anniversaries in the calendar
it: Include gli anniversari nel calendario

en: Show data only after year
it: Mostra i dati solo dopo l'anno

en: Show data only after this year. Default is current year -  'maximum age probably alive' which is defined in the dates preference tab.
it: Mostra i dati solo dopo quest'anno. Il valore predefinito è l'anno corrente meno il valore di «Età massima probabilmente in vita» che è definito nella scheda delle preferenze delle date.

en: HeatMap Options
it: Opzioni mappa HeatMap

en: Include heatmap pages
it: Includere le pagine HeatMap

en: Whether to include heatmap pages for events
it: Indica se includere le pagine heatmap per gli eventi

en: Point size
it: Dimensione punto

en: Set the size of the heatmap points.
    Default: 8
it: Decidi la grandezza dei punti della heatmap.
    Default: 8

en: Blur
it: Sfocatura

en: Set the blur size.
    Default: 15
it: Scegli la grandezza della sfocatura.
    Default: 15

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: Creating individual pages
it: Generazione pagine personali

[ctx: letter]
en: Surnames %(surname)s beginning with letter %(letter)s
it: Cognomi %(surname)s che iniziano con la lettera %(letter)s

en: This page contains an index of all the individuals in the database, sorted by their last names. Selecting the person&#8217;s name will take you to that person&#8217;s individual page.
it: Questa pagina contiene l'indice di tutte le persone nel database, ordinate in base al cognome. Selezionando il nome della persona si accede alla relativa pagina personale.

en: <absent>
it: <assente>

en: Tracking %s
it: Localizzazione di %s

en: This map page represents that person and any descendants with all of their event/places. If you place your mouse over the marker it will display the place name. The markers and the Reference list are sorted in date order (if any?). Clicking on a place&#8217;s name in the Reference section will take you to that place&#8217;s page.
it: La pagina della mappa rappresenta quella persona e tutti i discendenti con i relativi eventi/luoghi. Se si posiziona il mouse sul marcatore verrà mostrato il nome del luogo. I marcatori e l'elenco dei riferimenti sono ordinati per data (se presente). Un clic sul nome di un luogo nella sezione dei riferimenti porterà alla pagina di quel luogo.

en: Place Title
it: Titolo luogo

en: Drop Markers
it: Rilascia i marcatori

en: Call Name
it: Pseudonimo

en: Nick Name
it: Soprannome

en: Age at Death
it: Età al decesso

en: Stepfather
it: Patrigno

en: Stepmother
it: Matrigna

en: Not siblings
it: Non fratelli/sorelle

en: Relation to the center person
it: Relazione con la persona centrale

en: Relation to main person
it: Relazione con la persona principale

en: Relation within this family (if not by birth)
it: Relazione con questa famiglia (se non per nascita)

en: Creating place pages
it: Generazione pagine dei luoghi

en: This page contains an index of all the places in the database, sorted by their title. Clicking on a place&#8217;s title will take you to that place&#8217;s page.
it: Questa pagina contiene l'indice di tutti i luoghi nel database, ordinati in base al titolo. Facendo clic sul titolo di un luogo si accede alla relativa pagina.

[ctx: Place Name]
en: Name
it: Nome

en: State/Province
it: Stato (federato)/Provincia

en: Place Map
it: Mappa dei luoghi

en: Creating repository pages
it: Generazione pagine dei depositi

en: This page contains an index of all the repositories in the database, sorted by their title. Clicking on a repositories&#8217;s title will take you to that repositories&#8217;s page.
it: Questa pagina contiene l'indice di tutti i depositi nel database, ordinati in base al titolo. Facendo clic sul titolo di un deposito si accede alla relativa pagina.

[ctx: Repository]
en: Name
it: Nome

en: Creating source pages
it: Generazione pagine delle fonti

en: This page contains an index of all the sources in the database, sorted by their title. Clicking on a source&#8217;s title will take you to that source&#8217;s page.
it: Questa pagina contiene l'indice di tutte le fonti nel database, ordinate in base al titolo. Facendo clic sul titolo di una fonte si accede alla relativa pagina.

[ctx: Source Name]
en: Name
it: Fonte

en: Publication information
it: Informazioni pubblicazione

en: Database overview
it: Panoramica database

en: Narrative web content report for
it: Resoconto sito web narrativo per

en: This page contains an index of all the individuals in the database with the surname of %s. Selecting the person&#8217;s name will take you to that person&#8217;s individual page.
it: Questa pagina contiene l'indice di tutte le persone nel database aventi cognome %s. Selezionando il nome della persona si accede alla relativa pagina personale.

en: Surnames by person count
it: Cognomi per totale persone

en: This page contains an index of all the surnames in the database. Selecting a link will lead to a list of individuals in the database with this same surname.
it: Questa pagina contiene l'indice di tutti i cognomi nel database. Selezionando un collegamento si raggiunge la lista di tutte le persone nel database con quello stesso cognome.

en: Number of People
it: Totale delle persone

en: Surnames beginning with letter '{letter}' {char}
it: Cognomi che iniziano con la lettera '{letter}' {char}

en: This page displays a indexed list of all the media objects in this database. It is sorted by media title. There is an index of all the media objects in this database. Clicking on a thumbnail will take you to that image&#8217;s page.
it: Questa pagina contiene un elenco indicizzato di tutti gli oggetti multimediali del database. È ordinato in base al titolo dell'oggetto multimediale. C'è un indice di tutti gli oggetti multimediali presenti nel database. Facendo clic su una miniatura si accede alla pagina della relativa immagine.

en: New and updated objects
it: Oggetti nuovi e aggiornati

[ctx: nb]
en: This page contains the last updated objects in the database in the last %(days)d days and for a maximum of %(nb)d objects per object type.
it: Questa pagina contiene gli ultimi oggetti aggiornati nel database negli ultimi %(days)d giorni e per un massimo di %(nb)d oggetti per tipo di oggetto.

en: Generated by %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s on %(date)s
it: Generato da %(gramps_home_html_start)sGramps%(html_end)s il %(date)s

en: Calendar Title
it: Titolo calendario

en: My Family Calendar
it: Il calendario della mia famiglia

en: The title of the calendar
it: Il titolo del calendario

en: The stylesheet to be used for the web pages
it: Il foglio di stile da usare per le pagine web

en: Content Options
it: Opzioni contenuto

en: Create multiple year calendars
it: Generare calendari multi-anno

en: Whether to create Multiple year calendars or not.
it: Indica se generare o meno calendari multi-anno.

en: Start Year for the Calendar(s)
it: Anno iniziale per il/i calendario/i

en: Enter the starting year for the calendars between 1900 - 3000
it: Inserire l'anno iniziale per il calendario, nell'intervallo 1900 - 3000

en: End Year for the Calendar(s)
it: Anno finale per il/i calendario/i

en: Enter the ending year for the calendars between 1900 - 3000.
it: Inserire l'anno finale per il calendario, nell'intervallo 1900 - 3000.

en: Holidays will be included for the selected country
it: Saranno incluse le festività della nazione selezionata

en: Jan - Jun Notes
it: Note gen-giu

en: January Note
it: Note gennaio

en: The note for the month of January
it: Le note per il mese di gennaio

en: February Note
it: Note febbraio

en: The note for the month of February
it: Le note per il mese di febbraio

en: March Note
it: Note marzo

en: The note for the month of March
it: Le note per il mese di marzo

en: April Note
it: Note aprile

en: The note for the month of April
it: Le note per il mese di aprile

en: May Note
it: Note maggio

en: The note for the month of May
it: Le note per il mese di maggio

en: June Note
it: Note giugno

en: The note for the month of June
it: Le note per il mese di giugno

en: Jul - Dec Notes
it: Note lug-dic

en: July Note
it: Note luglio

en: The note for the month of July
it: Le note per il mese di luglio

en: August Note
it: Note agosto

en: The note for the month of August
it: Le note per il mese di agosto

en: September Note
it: Note settembre

en: The note for the month of September
it: Le note per il mese di settembre

en: October Note
it: Note ottobre

en: The note for the month of October
it: Le note per il mese di ottobre

en: November Note
it: Note novembre

en: The note for the month of November
it: Le note per il mese di novembre

en: December Note
it: Note dicembre

en: The note for the month of December
it: Le note per il mese di dicembre

en: Link to Narrated Web Report
it: Collegamento al resoconto sito web narrativo

en: Whether to link data to web report or not
it: Indica se collegare o meno i dati al resoconto web

en: Link prefix
it: Prefisso collegamenti

en: A Prefix on the links to take you to Narrated Web Report
it: Un prefisso nei collegamenti per condurre al sito web narrativo

en: Narrated Web Site
it: Sito web narrativo

en: Produces web (HTML) pages for individuals, or a set of individuals
it: Produce delle pagine web (HTML) per persone o un insieme di persone

en: Produces web (HTML) calendars.
it: Genera calendari web (HTML).

en: Webstuff
it: Materiale per il web

en: Provides a collection of resources for the web
it: Fortnisce una collezione di risorse per il web

note: Translators: Basic Ash style sheet
en: Basic-Ash
it: Base-Cenere

en: Basic-Cypress
it: Base-Cipresso

en: Basic-Lilac
it: Base-Lilla

en: Basic-Peach
it: Base-Pesca

en: Basic-Spruce
it: Base-Peccio

en: No style sheet
it: Nessun foglio di stile
