kdegames - en to bs translation catalogue (53 entries)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
bs: autor %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomArenaMode)
en: Random Mode
bs: Slučajni režim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: &Get New Arenas...
bs: &Nadji nove Arene...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Only for Artists! Won't be here at release
bs: Samo za Umjetnike! Neće biti tu kad izađe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAllTiles)
en:  Show all tiles
bs:  Prikaži sve pločice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Blast Time 2
bs: Vrijeme eksplozije 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Blast Time 3
bs: Vrijeme eksplozije 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Blast Time 1
bs: Vrijeme eksplozije 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Blast Time 5
bs: Vrijeme eksplozije 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Blast Time 4
bs: Vrijeme eksplozije 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Points to win the game:
bs: Poena da se dobije igra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Round Time in Seconds:
bs: Vrijeme runde u sekundama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Speed:
bs: Početna brzina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial Bomb Power:
bs: Početna snaga bombe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Initial Bomb Armory:
bs: Početnio arsenal bombi:

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General)
en: Check if it is the first run of the game.
bs: Označi ako je prvi put pokrenuta igra.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
bs: Grafička tema koju treba koristiti.

note: i18n: ectx: label, entry (Arena), group (General)
en: The arena to be used.
bs: Arena koju treba koristiti.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaMode), group (General)
en: Use random arenas.
bs: Koristi nasumične arene.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaModeArenaList), group (General)
en: List of arenas, used in random mode.
bs: Spisak arena, korišten u slučajnom režimu.

note: i18n: ectx: label, entry (PointsToWin), group (General)
en: The points a user needs to win the game.
bs: Poeni koje treba korisnik da bi pobjedio.

note: i18n: ectx: label, entry (RoundTime), group (General)
en: Time for a round.
bs: Vrijeme trajanja runde.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialSpeed), group (General)
en: The initial speed.
bs: Početna brzina.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombPower), group (General)
en: The initial bomb power.
bs: Početna snaga bombe.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombArmory), group (General)
en: The initial bomb armory.
bs: Početni oklop bombe.

note: i18n: ectx: label, entry (Sounds), group (General)
en: Whether sound effects should be played.
bs: Da li puštati zvučne efekte.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWilhelmScream), group (General)
en: Whether to use the Wilhelm Scream for dying players.
bs: Da li da koristim Wilhelm vrisak za igrače koji umiru.

note: i18n: ectx: label, entry (Dummy), group (General)
en: This is a dummy setting for player setup.
bs: Ovo je prazna postaka za podešavanje igrača.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAllTiles), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime1), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime2), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime3), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime4), group (General) i18n: ectx: label, entr
en: This is only for the artists to make their life easier.
bs: Ovo je samo za umjetnike da bi sebi olakšali posao.

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Left:
bs: Lijevo:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Up:
bs: Gore:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Right:
bs: Desno:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Down:
bs: Dolje:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Bomb:
bs: Bomba:

en: Arena Name
bs: Ime Arene

en: Sudden Death
bs: Iznenadna smrt

en: Press Space to continue
bs: Pritisnite razmaknicu da nastavite

en: Press Space to start a new Game
bs: Pritisnite razmaknicu da počnete novu igru

en: GET READY !!!
bs: Pripremi se !!!

en: Press Space to start
bs: Pritisnite razmaknicu za početak

en: PAUSED
bs: ZAUSTAVLJENO

en: The winner is %1
bs: Pobjednik je %1

en: Granatier
bs: Bombaš

en: Granatier is a Bomberman Clone!
bs: Granatier je kopija Bombermana!

en: Maintainer
bs: Održava

en: Developer of Kapman, which was the base of Granatier
bs: Programer Kapmana, koji je osnova Granatiera

en: &Play sounds
bs: &Pusti zvuk

en: Are you sure you want to quit the current game?
bs: Želite li zaista da napustite trenutnu partiju?

[ctx: General settings]
en: General
bs: Opšte

en: Theme
bs: Tema

en: Player
bs: Igrač

en: Are you sure you want to quit Granatier?
bs: Da li ste sigurni da želite izači iz Granatiera?

[ctx: To quit Granatier]
en: Quit
bs: Izlaz
