granatier - en to cs translation catalogue (56 entries)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
cs: od %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomArenaMode)
en: Random Mode
cs: Náhodný režim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: &Get New Arenas...
cs: Zí&skat nové arény...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Only for Artists! Won't be here at release
cs: Pouze pro výtvarníky! Nebude zde při vydání

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAllTiles)
en:  Show all tiles
cs:  Zobrazit všechny dlaždice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Blast Time 2
cs: Čas výbuchu 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Blast Time 3
cs: Čas výbuchu 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Blast Time 1
cs: Čas výbuchu 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Blast Time 5
cs: Čas výbuchu 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Blast Time 4
cs: Čas výbuchu 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Points to win the game:
cs: Bodů potřebných na výhru:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Round Time in Seconds:
cs: Délka kola v sekundách:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Speed:
cs: Počáteční rychlost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial Bomb Power:
cs: Počáteční síla bomby:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Initial Bomb Armory:
cs: Počáteční bombový arzenál:

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General)
en: Check if it is the first run of the game.
cs: Označte, pokud se jedná o první spuštěni hry.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
cs: Grafický motiv, který má být použit.

note: i18n: ectx: label, entry (Arena), group (General)
en: The arena to be used.
cs: Aréna, která má být použita.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaMode), group (General)
en: Use random arenas.
cs: Použít náhodné arény.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaModeArenaList), group (General)
en: List of arenas, used in random mode.
cs: Seznam arén použitých v náhodném režimu.

note: i18n: ectx: label, entry (PointsToWin), group (General)
en: The points a user needs to win the game.
cs: Počet bodů potřebný k výhře.

note: i18n: ectx: label, entry (RoundTime), group (General)
en: Time for a round.
cs: Délka kola.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialSpeed), group (General)
en: The initial speed.
cs: Počáteční rychlost.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombPower), group (General)
en: The initial bomb power.
cs: Počáteční síla bomby.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombArmory), group (General)
en: The initial bomb armory.
cs: Počáteční bombový arzenál.

note: i18n: ectx: label, entry (Sounds), group (General)
en: Whether sound effects should be played.
cs: Jestli mají být přehrávány zvukové efekty.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWilhelmScream), group (General)
en: Whether to use the Wilhelm Scream for dying players.
cs: Jestli se při smrti hráčů má ozvat Wilhelm Scream.

note: i18n: ectx: label, entry (Dummy), group (General)
en: This is a dummy setting for player setup.
cs: Toto je falešná volba nastavení hráčů.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAllTiles), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime1), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime2), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime3), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime4), group (General) i18n: ectx: label, entr
en: This is only for the artists to make their life easier.
cs: Toto je pouze pro výtvarníky pro ulehčení jejich práce.

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Left:
cs: Vlevo:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Up:
cs: Nahoru:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Right:
cs: Vpravo:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Down:
cs: Dolů:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Bomb:
cs: Bomba:

en: Arena Name
cs: Název arény

en: Sudden Death
cs: Nečekaná smrt

en: Press Space to continue
cs: Stiskněte mezerník pro pokračování

en: Press Space to start a new Game
cs: Stiskněte mezerník pro započetí hry

en: GET READY !!!
cs: PŘIPRAVTE SE !!!

en: Press Space to start
cs: Stiskněte mezerník pro započetí hry

en: PAUSED
cs: POZASTAVENO

en: The winner is %1
cs: Vítězem je %1

en: Granatier is a Bomberman Clone!
cs: Granatier je klon Bombermana!

en: Copyright (c) 2009-2015 The Granatier Team!
cs: Autorská práva (c) 2009-2015 Tým Granatiera

en: Maintainer
cs: Správce

en: Developer of Kapman, which was the base of Granatier
cs: Vývojář Kapmana, který byl použit jako základ Granatiera

en: &Play sounds
cs: &Přehrávat zvuky

en: Are you sure you want to quit the current game?
cs: Opravdu si přejete ukončit tuto hru?

[ctx: @title:window]
en: New Game
cs: Nová hra

[ctx: @action:button]
en: Quit Game
cs: Ukončit hru

[ctx: General settings]
en: General
cs: Obecné

en: Theme
cs: Motiv

en: Arena
cs: Aréna

en: Player
cs: Hráč

en: Are you sure you want to quit Granatier?
cs: Opravdu si přejete ukončit hru Granatier?

[ctx: To quit Granatier]
en: Quit
cs: Ukončit
