granatier - en to eo translation catalogue (56 entries)

[ctx: @info author attribution]
en: By %1
eo: De %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomArenaMode)
en: Random Mode
eo: Hazarda Reĝimo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: Download New Arenas…
eo: Elŝuti Novajn Arenojn…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Only for Artists! Won't be here at release
eo: Nur por Artistoj! Ĝi ne estos je eldono.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAllTiles)
en:  Show all tiles
eo:  Montri ĉiujn kahelojn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Blast Time 2
eo: Eksplodigtempo 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Blast Time 3
eo: Eksplodigtempo 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Blast Time 1
eo: Eksplodigtempo 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Blast Time 5
eo: Eksplodigtempo 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Blast Time 4
eo: Eksplodigtempo 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Points to win the game:
eo: Poentoj por venki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Round Time in Seconds:
eo: Rondumdaŭro en sekundoj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Speed:
eo: Komenca Rapideco:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial Bomb Power:
eo: Komenca Bomboforto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Initial Bomb Armory:
eo: Komenca Bombaro:

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General)
en: Check if it is the first run of the game.
eo: Kontroli ĉu estas la unua rondo de la ludo.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
eo: La uzota grafika etoso.

note: i18n: ectx: label, entry (Arena), group (General)
en: The arena to be used.
eo: La areno uzenda.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaMode), group (General)
en: Use random arenas.
eo: Uzi hazardajn arenojn.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaModeArenaList), group (General)
en: List of arenas, used in random mode.
eo: Listo de arenoj, uzata in hazarda reĝimo.

note: i18n: ectx: label, entry (PointsToWin), group (General)
en: The points a user needs to win the game.
eo: La poentoj necesaj por venki la ludon.

note: i18n: ectx: label, entry (RoundTime), group (General)
en: Time for a round.
eo: Tempo de unu ludrondo.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialSpeed), group (General)
en: The initial speed.
eo: La komenca rapido.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombPower), group (General)
en: The initial bomb power.
eo: La komenca bombforto.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombArmory), group (General)
en: The initial bomb armory.
eo: La komenca bombarsenalo.

note: i18n: ectx: label, entry (Sounds), group (General)
en: Whether sound effects should be played.
eo: Ĉu sonefektoj estu aŭdigataj.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWilhelmScream), group (General)
en: Whether to use the Wilhelm Scream for dying players.
eo: Ĉu uzi la Wilhelm-krion por mortantaj ludantoj.

note: i18n: ectx: label, entry (Dummy), group (General)
en: This is a dummy setting for player setup.
eo: Tio estas lokokupa meto por agordo de ludantoj.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAllTiles), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime1), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime2), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime3), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime4), group (General) i18n: ectx: label, entr
en: This is only for the artists to make their life easier.
eo: Tio estas nur por la artverkantoj por igi ilian vivon pli facila.

[ctx: @label:chooser for the key sequence to move the player.]
en: Left:
eo: Maldekstren:

[ctx: @label:chooser for the key sequence to move the player.]
en: Up:
eo: Supren:

[ctx: @label:chooser for the key sequence to move the player.]
en: Right:
eo: Dekstren:

[ctx: @label:chooser for the key sequence to move the player.]
en: Down:
eo: Malsupren:

[ctx: @label:chooser for the key sequence to move the player.]
en: Bomb:
eo: Bombo:

en: Sudden Death
eo: Subtia Morto

en: Press Space to continue
eo: Premu Spacon por daŭrigi

en: Press Space to start a new Game
eo: Premu Spacon por komenci novan ludon

en: GET READY !!!
eo: PRETIĜU !!!

en: Press Space to start
eo: Premu Spacon por komenci

en: PAUSED
eo: PAŬZITA

en: The winner is %1
eo: La venkanto estas %1

en: Granatier is a Bomberman Clone!
eo: Granatier estas Bomberman-klono!

en: Copyright (c) 2009-2015 The Granatier Team!
eo: Kopirajto (k) 2009-2015 La Teamo de Granatier!

en: Maintainer
eo: Prizorganto

en: Most of the beautiful granatier graphics
eo: Plejparton de la belaj granatier-grafikoj

en: Developer of Kapman, which was the base of Granatier
eo: Disvolvisto de Kapman, kio estis la bazo de Granatier

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
eo: Aŭdigi Sonojn

en: Are you sure you want to quit the current game?
eo: Ĉu vi certas ke vi volas forlasi la nunan ludon?

[ctx: @title:window]
en: New Game
eo: Nova Ludo

[ctx: @action:button]
en: Quit Game
eo: Forlasi Ludon

[ctx: @title:tab General settings]
en: General
eo: Ĝenerala

[ctx: @title:tab]
en: Theme
eo: Etoso

[ctx: @title:tab]
en: Arena
eo: Areno

[ctx: @title:tab]
en: Player
eo: Ludanto

en: Are you sure you want to quit Granatier?
eo: Ĉu vi certas ke vi volas forlasi Granatier?

[ctx: @title:window To quit Granatier]
en: Quit
eo: Forlasi
