granatier - en to gl translation catalogue (55 entries)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
gl: por %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomArenaMode)
en: Random Mode
gl: Modo ao chou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: &Get New Arenas...
gl: &Obter escenarios novos…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Only for Artists! Won't be here at release
gl: Só para artistas! Non estará aquí cando se publique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAllTiles)
en:  Show all tiles
gl:  Mostrar todos os mosaicos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Blast Time 2
gl: Momento do estoupido 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Blast Time 3
gl: Momento do estoupido 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Blast Time 1
gl: Momento do estoupido 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Blast Time 5
gl: Momento do estoupido 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Blast Time 4
gl: Momento do estoupido 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Points to win the game:
gl: Puntos para gañar a partida:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Round Time in Seconds:
gl: Tempo da ronda en segundos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Speed:
gl: Velocidade inicial:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial Bomb Power:
gl: Potencia inicial da bomba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Initial Bomb Armory:
gl: Armamento inicial da bomba:

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General)
en: Check if it is the first run of the game.
gl: Comprobar se é a primeira vez que se executa o xogo.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
gl: O tema gráfico a usar.

note: i18n: ectx: label, entry (Arena), group (General)
en: The arena to be used.
gl: O escenario que se vai utilizar.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaMode), group (General)
en: Use random arenas.
gl: Empregar escenarios ao chou.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaModeArenaList), group (General)
en: List of arenas, used in random mode.
gl: Lista de escenarios; emprégase no modo ao chou.

note: i18n: ectx: label, entry (PointsToWin), group (General)
en: The points a user needs to win the game.
gl: Os puntos que precisa un usuario para gañar a partida.

note: i18n: ectx: label, entry (RoundTime), group (General)
en: Time for a round.
gl: Tempo para unha ronda.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialSpeed), group (General)
en: The initial speed.
gl: A velocidade inicial.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombPower), group (General)
en: The initial bomb power.
gl: A potencia inicial da bomba.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombArmory), group (General)
en: The initial bomb armory.
gl: O armamento inicial da bomba.

note: i18n: ectx: label, entry (Sounds), group (General)
en: Whether sound effects should be played.
gl: Indica se deben reproducirse os efectos de son.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWilhelmScream), group (General)
en: Whether to use the Wilhelm Scream for dying players.
gl: Se se quere utilizar o Grito de Wilhelm para os xogadores que morren.

note: i18n: ectx: label, entry (Dummy), group (General)
en: This is a dummy setting for player setup.
gl: Esta é unha configuración de proba para a configuración dos xogadores.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAllTiles), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime1), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime2), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime3), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime4), group (General) i18n: ectx: label, entr
en: This is only for the artists to make their life easier.
gl: Isto é só para lles facilitar a vida aos deseñadores.

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Left:
gl: Esquerda:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Up:
gl: Arriba:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Right:
gl: Dereita:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Down:
gl: Abaixo:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Bomb:
gl: Bomba:

en: Arena Name
gl: Nome do escenario

en: Sudden Death
gl: Morte súbita

en: Press Space to continue
gl: Preme a barra espazadora para continuar

en: Press Space to start a new Game
gl: Preme a barra espazadora para comezar unha partida nova

en: GET READY !!!
gl: PREPÁRATE!!!

en: Press Space to start
gl: Preme a barra espazadora para comezar

en: PAUSED
gl: EN PAUSA

en: The winner is %1
gl: O gañador é %1

en: Granatier is a Bomberman Clone!
gl: Granatier é un clon do Bomberman!

en: Copyright (c) 2009-2015 The Granatier Team!
gl: © 2009-2015 O equipo de Granatier

en: Maintainer
gl: Mantedor

en: Most of the beautiful granatier graphics
gl: A meirande parte dos fermosos gráficos de Granatier.

en: Developer of Kapman, which was the base of Granatier
gl: Desenvolvedor de Kapman, que foi a base de Granatier

en: &Play sounds
gl: &Reproducir os sons

en: Are you sure you want to quit the current game?
gl: Seguro que queres saír da partida actual?

[ctx: General settings]
en: General
gl: Xeral

en: Theme
gl: Tema

en: Arena
gl: Escenario

en: Player
gl: Xogador

en: Are you sure you want to quit Granatier?
gl: Seguro que queres saír de Granatier?

[ctx: To quit Granatier]
en: Quit
gl: Saír
