granatier - en to he translation catalogue (64 entries)

[ctx: @info author attribution]
en: By %1
he: מאת %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomArenaMode)
en: Random Mode
he: מצב אקראי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: Download New Arenas…
he: הורדת זירות חדשות…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Only for Artists! Won't be here at release
he: רק לאומנים! לא יהיה כאן עם ההפצה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAllTiles)
en:  Show all tiles
he:  להציג את כל האריחים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Blast Time 2
he: זמן פיצוץ 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Blast Time 3
he: זמן פיצוץ 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Blast Time 1
he: זמן פיצוץ 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Blast Time 5
he: זמן פיצוץ 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Blast Time 4
he: זמן פיצוץ 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Points to win the game:
he: נקודות לניצחון במשחק

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Round Time in Seconds:
he: זמן סבב בשניות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Speed:
he: מהירות התחלתית:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial Bomb Power:
he: עוצמת פצצה התחלתית:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Initial Bomb Armory:
he: חימוש פצצה התחלתי:

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General)
en: Check if it is the first run of the game.
he: לבדוק אם זאת הפעם הראשונה שהמשחק הופעל.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
he: ערכת העיצוב הגרפית לשימוש.

note: i18n: ectx: label, entry (Arena), group (General)
en: The arena to be used.
he: הזירה לשימוש.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaMode), group (General)
en: Use random arenas.
he: להשתמש בזירות אקראיות.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaModeArenaList), group (General)
en: List of arenas, used in random mode.
he: רשימת זירות, לשימוש במצב אקראי.

note: i18n: ectx: label, entry (PointsToWin), group (General)
en: The points a user needs to win the game.
he: הנקודות שהמשתמש צריך לצבור כדי לנצח במשחק.

note: i18n: ectx: label, entry (RoundTime), group (General)
en: Time for a round.
he: זמן לסבב.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialSpeed), group (General)
en: The initial speed.
he: המהירות ההתחלתית.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombPower), group (General)
en: The initial bomb power.
he: עוצמת הפצצה ההתחלתית.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombArmory), group (General)
en: The initial bomb armory.
he: חימוש הפצצה ההתחלתי.

note: i18n: ectx: label, entry (Sounds), group (General)
en: Whether sound effects should be played.
he: האם להשמיע אפקטים בצלילים.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWilhelmScream), group (General)
en: Whether to use the Wilhelm Scream for dying players.
he: האם להשתמש בצרחת וילהלם כששחקנים מתים.

note: i18n: ectx: label, entry (Dummy), group (General)
en: This is a dummy setting for player setup.
he: זאת הגדרה מדומה להגדרות שחקנים.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAllTiles), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime1), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime2), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime3), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime4), group (General) i18n: ectx: label, entr
en: This is only for the artists to make their life easier.
he: זה מיועד רק לאומנים כדי להקל על החיים שלהם.

[ctx: @label:chooser for the key sequence to move the player.]
en: Left:
he: שמאל:

[ctx: @label:chooser for the key sequence to move the player.]
en: Up:
he: למעלה:

[ctx: @label:chooser for the key sequence to move the player.]
en: Right:
he: ימין:

[ctx: @label:chooser for the key sequence to move the player.]
en: Down:
he: למטה:

[ctx: @label:chooser for the key sequence to move the player.]
en: Bomb:
he: פצצה:

en: Sudden Death
he: מוות פתאומי

en: Press Space to continue
he: יש ללחוץ על רווח כדי להמשיך

en: Press Space to start a new Game
he: יש ללחוץ על רווח כדי להתחיל משחק חדש

en: GET READY !!!
he: להתכונן !!!

en: Press Space to start
he: יש ללחוץ על רווח כדי להתחיל

en: PAUSED
he: מושהה

en: The winner is %1
he: הניצחון במשחק הוא של %1

en: Granatier
he: גרנאטיר

en: Granatier is a Bomberman Clone!
he: גרנאטיר הוא שיבוט של בומברמן!

en: Copyright (c) 2009-2015 The Granatier Team!
he: כל הזכויות שמורות (c) 2009‏-2015 לצוות גרנאטיר!

en: Mathias Kraus
he: מתיאס קראוס

en: Maintainer
he: מתחזק

en: Arturo Silva
he: ארטורו סילבה

en: Most of the beautiful granatier graphics
he: רוב הגרפיקה היפהפיה של גרנאטיר

en: Thomas Gallinari
he: תומס גלינארי

en: Developer of Kapman, which was the base of Granatier
he: המפתח של Kapman שהוא הבסיס של גרנאטיר

en: Pierre-Benoit Besse
he: פייר בנואה בסה

en: Romain Castan
he: רומה קסטן

en: Alexandre Galinier
he: אלכסנדר גלנייר

en: Nathalie Liesse
he: נטלי ליאס

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
he: השמעת צלילים

en: Are you sure you want to quit the current game?
he: לצאת מהמשחק הנוכחי?

[ctx: @title:window]
en: New Game
he: משחק חדש

[ctx: @action:button]
en: Quit Game
he: יציאה מהמשחק

[ctx: @title:tab General settings]
en: General
he: כללי

[ctx: @title:tab]
en: Theme
he: ערכת עיצוב

[ctx: @title:tab]
en: Arena
he: זירה

[ctx: @title:tab]
en: Player
he: שחקן

en: Are you sure you want to quit Granatier?
he: לצאת מגרנאטיר?

[ctx: @title:window To quit Granatier]
en: Quit
he: יציאה
