granatier - en to id translation catalogue (41 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomArenaMode)
en: Random Mode
id: Mode Acak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Only for Artists! Won't be here at release
id: Hanya untuk Artis! Tidak akan ada di rilis ini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAllTiles)
en:  Show all tiles
id: Tampilkan semua judul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Blast Time 2
id: Ledakan 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Blast Time 3
id: Ledakan 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Blast Time 1
id: Ledakan 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Blast Time 5
id: Ledakan 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Blast Time 4
id: Ledakan 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Points to win the game:
id: Poin untuk memenangkan permainan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Round Time in Seconds:
id: Waktu Keliling dalam Detik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Speed:
id: Inisial Kecepatan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial Bomb Power:
id: Inisial Kekuatan Bom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Initial Bomb Armory:
id: Inisial Persenjataan Bom:

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General)
en: Check if it is the first run of the game.
id: Periksa jika itu adalah pertama kali menjalankan permainan

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
id: Tema grafik yang akan digunakan.

note: i18n: ectx: label, entry (Arena), group (General)
en: The arena to be used.
id: Arena yang akan digunakan.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaMode), group (General)
en: Use random arenas.
id: Gunakan arena-arena acak.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaModeArenaList), group (General)
en: List of arenas, used in random mode.
id: Daftar arena, digunakan dalam mode acak.

note: i18n: ectx: label, entry (PointsToWin), group (General)
en: The points a user needs to win the game.
id: Poin-poin yang diperlukan pengguna untuk memenangkan permainan.

note: i18n: ectx: label, entry (RoundTime), group (General)
en: Time for a round.
id: Waktu untuk mengelilingi.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialSpeed), group (General)
en: The initial speed.
id: Inisial kecepatan.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombPower), group (General)
en: The initial bomb power.
id: Inisial kekuatan bom.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombArmory), group (General)
en: The initial bomb armory.
id: Inisial persenjataan bom.

note: i18n: ectx: label, entry (Sounds), group (General)
en: Whether sound effects should be played.
id: Apakah efek suara harus dibunyikan?

note: i18n: ectx: label, entry (UseWilhelmScream), group (General)
en: Whether to use the Wilhelm Scream for dying players.
id: Apakah akan menggunakan Wilhelm Scream untuk melumpuhkan pemain.

note: i18n: ectx: label, entry (Dummy), group (General)
en: This is a dummy setting for player setup.
id: Ini adalah pengaturan dumi untuk pengesetan pemain.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAllTiles), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime1), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime2), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime3), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime4), group (General) i18n: ectx: label, entr
en: This is only for the artists to make their life easier.
id: Ini hanyalah untuk para artis untuk membuat hidup mereka lebih mudah.

en: Sudden Death
id: Mati Seketika

en: Press Space to continue
id: Tekan Spasi untuk melanjutkan

en: Press Space to start a new Game
id: Tekan Spasi untuk memulai Permainan baru

en: GET READY !!!
id: SIAP-SIAP !!!

en: Press Space to start
id: Tekan Spasi untuk memulai

en: PAUSED
id: DIJEDA

en: The winner is %1
id: Yang menang adalah %1

en: Granatier is a Bomberman Clone!
id: Granatier adalah sebuah Klona Bomberman!

en: Copyright (c) 2009-2015 The Granatier Team!
id: Hakcipta (c) 2009-2015 Tim Granatier!

en: Maintainer
id: Pemelihara

en: Most of the beautiful granatier graphics
id: Banyak grafik granatier yang indah

en: Developer of Kapman, which was the base of Granatier
id: Pengembang Kapman, yang mana basisnya Granatier

en: Are you sure you want to quit the current game?
id: Apakah kamu yakin bahwa kamu ingin memberhentikan permainan saat ini?

en: Are you sure you want to quit Granatier?
id: Apakah kamu yakin bahwa kamu ingin memberhentikan Granatier?
