granatier - en to it translation catalogue (55 entries)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
it: di %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomArenaMode)
en: Random Mode
it: Modalità casuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: &Get New Arenas...
it: &Scarica nuove arene...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAllTiles)
en:  Show all tiles
it:  Mostra tutte le tessere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Blast Time 2
it: Tempo di scoppio 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Blast Time 3
it: Tempo di scoppio 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Blast Time 1
it: Tempo di scoppio 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Blast Time 5
it: Tempo di scoppio 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Blast Time 4
it: Tempo di scoppio 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Points to win the game:
it: Punti per vincere la partita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Round Time in Seconds:
it: Tempo del turno in secondi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Speed:
it: Velocità iniziale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial Bomb Power:
it: Potenza iniziale della bomba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Initial Bomb Armory:
it: Armamento iniziale:

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General)
en: Check if it is the first run of the game.
it: Controlla se è il primo avvio del gioco.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
it: Il tema grafico da usare.

note: i18n: ectx: label, entry (Arena), group (General)
en: The arena to be used.
it: L'arena da usare.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaMode), group (General)
en: Use random arenas.
it: Usa arene casuali.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaModeArenaList), group (General)
en: List of arenas, used in random mode.
it: Elenco delle arene, utilizzato in modalità casuale.

note: i18n: ectx: label, entry (PointsToWin), group (General)
en: The points a user needs to win the game.
it: Punti necessari all'utente per vincere la partita.

note: i18n: ectx: label, entry (RoundTime), group (General)
en: Time for a round.
it: Tempo per un turno.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialSpeed), group (General)
en: The initial speed.
it: La velocità iniziale.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombPower), group (General)
en: The initial bomb power.
it: La potenza iniziale della bomba.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombArmory), group (General)
en: The initial bomb armory.
it: L'armamento di bombe iniziale.

note: i18n: ectx: label, entry (Sounds), group (General)
en: Whether sound effects should be played.
it: Se devono essere usati effetti sonori.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWilhelmScream), group (General)
en: Whether to use the Wilhelm Scream for dying players.
it: Se deve essere usato l'Urlo di Wilhelm per i giocatori deceduti.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAllTiles), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime1), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime2), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime3), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime4), group (General) i18n: ectx: label, entr
en: This is only for the artists to make their life easier.
it: Solo per gli artisti, per rendere la loro vita più facile.

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Left:
it: Sinistra:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Up:
it: Su:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Right:
it: Destra:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Down:
it: Giù:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Bomb:
it: Bomba:

en: Arena Name
it: Nome arena

en: Sudden Death
it: Morte improvvisa

en: Press Space to continue
it: Premi la barra spaziatrice per continuare

en: Press Space to start a new Game
it: Premi la barra spaziatrice per iniziare una nuova partita

en: GET READY !!!
it: STAI PRONTO!!!

en: Press Space to start
it: Premi la barra spaziatrice per iniziare

en: PAUSED
it: PAUSA

en: The winner is %1
it: Il vincitore è %1

en: Granatier
it: Granatiere

en: Granatier is a Bomberman Clone!
it: Granatiere è un clone di Bomberman!

en: Copyright (c) 2009-2015 The Granatier Team!
it: Copyright (c) 2009-2015 La squadra di Granatier!

en: Maintainer
it: Responsabile

en: Most of the beautiful granatier graphics
it: La maggior parte delle bellissime immagini di Granatiere

en: Developer of Kapman, which was the base of Granatier
it: Sviluppatore di Kapman, la base di Granatiere

en: &Play sounds
it: &Esegui suoni

en: Are you sure you want to quit the current game?
it: Sei sicuro di voler uscire dal gioco corrente?

[ctx: @title:window]
en: New Game
it: Nuova partita

[ctx: @action:button]
en: Quit Game
it: Esci

[ctx: General settings]
en: General
it: Generale

en: Theme
it: Tema

en: Player
it: Giocatore

en: Are you sure you want to quit Granatier?
it: Sei sicuro di voler uscire da Granatiere?

[ctx: To quit Granatier]
en: Quit
it: Esci
