granatier - en to ka translation catalogue (57 entries)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
ka: %1-სგან

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomArenaMode)
en: Random Mode
ka: შემთხვევითი რეჟიმი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: &Get New Arenas...
ka: &ახალი არენების ჩატვირთვა...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Only for Artists! Won't be here at release
ka: მხოლოდ ხელოვნებისთვის! რელიზისას აქ არ იქნება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAllTiles)
en:  Show all tiles
ka:  ყველა ფილის ჩვენება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Blast Time 2
ka: აფეთქების დრო 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Blast Time 3
ka: აფეთქების დრო 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Blast Time 1
ka: აფეთქების დრო 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Blast Time 5
ka: აფეთქების დრო 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Blast Time 4
ka: აფეთქების დრო 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Points to win the game:
ka: ქულები მოსაგებად:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Round Time in Seconds:
ka: რაუნდის დრო წამებში:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Speed:
ka: საწყისი სიჩქარე:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial Bomb Power:
ka: ბომბის საწყისი სიმძლავრე:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Initial Bomb Armory:
ka: ბომბების საწყისი რაოდენობა:

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General)
en: Check if it is the first run of the game.
ka: თამაშის პირველი გაშვება.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
ka: გრაფიკული თემა.

note: i18n: ectx: label, entry (Arena), group (General)
en: The arena to be used.
ka: გამოყენებული არენა.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaMode), group (General)
en: Use random arenas.
ka: შემთხვევითი არენის გამოყენება.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaModeArenaList), group (General)
en: List of arenas, used in random mode.
ka: შემთხვევით რეჟიმში გამოყენებული არენების სია.

note: i18n: ectx: label, entry (PointsToWin), group (General)
en: The points a user needs to win the game.
ka: თამაშის მოსაგებად საჭირო ქულების რაოდენობა.

note: i18n: ectx: label, entry (RoundTime), group (General)
en: Time for a round.
ka: რაუნდის დრო.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialSpeed), group (General)
en: The initial speed.
ka: საწყისი სიჩქარე.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombPower), group (General)
en: The initial bomb power.
ka: ბომბის საწყისი სიმძლავრე.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombArmory), group (General)
en: The initial bomb armory.
ka: ბომბების საწყისი რაოდენობა.

note: i18n: ectx: label, entry (Sounds), group (General)
en: Whether sound effects should be played.
ka: დაიკვრება თუ არა ხმოვანი ეფექტები.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWilhelmScream), group (General)
en: Whether to use the Wilhelm Scream for dying players.
ka: გამოიყენება თუ არა "ვილჰელმის კივილი" მომაკვდავი მოთამაშეებისათვის.

note: i18n: ectx: label, entry (Dummy), group (General)
en: This is a dummy setting for player setup.
ka: სულელური პარარამეტრი მოთამაშის მოსარგებად.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAllTiles), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime1), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime2), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime3), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime4), group (General) i18n: ectx: label, entr
en: This is only for the artists to make their life easier.
ka: მხოლოდ ხელოვნებისთვის.

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Left:
ka: დარჩენილი:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Up:
ka: მაღლა:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Right:
ka: მარჯვენა:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Down:
ka: დაბლა:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Bomb:
ka: ბომბი:

en: Arena Name
ka: არენის სახელი

en: Sudden Death
ka: სწრაფი სიკვდილი

en: Press Space to continue
ka: გაგრძელებისთვის დააჭირეთ გამოტოვებას

en: Press Space to start a new Game
ka: ახალი თამაშის დასაწყებად დააჭირეთ გამოტოვებას

en: GET READY !!!
ka: მოემზადეთ!!!

en: Press Space to start
ka: ახალი თამაშის დასაწყებად დააჭირეთ გამოტოვებას

en: PAUSED
ka: შეჩერებულია

en: The winner is %1
ka: გამარჯვებულია მოთამაშე %1

en: Granatier is a Bomberman Clone!
ka: Granatier მბომბავის კლონია!

en: Copyright (c) 2009-2015 The Granatier Team!
ka: (c) 2009-2015 Granatier -ის გუნდი!

en: Maintainer
ka: წამყვანი პროგრამისტი

en: Most of the beautiful granatier graphics
ka: Granatier-ის ლამაზი გრაფიკა

en: Developer of Kapman, which was the base of Granatier
ka: Kapman-ის პროგრამისტი. ის კი Granatier-ის ბაზაა

en: &Play sounds
ka: &ხმის დაკვრა

en: Are you sure you want to quit the current game?
ka: დარწმუნებული ბრძნდებით, რომ გნებავთ, გახვიდეთ მიმდინარე თამაშიდან?

[ctx: @title:window]
en: New Game
ka: დაიწყეთ ახალი თამაში

[ctx: @action:button]
en: Quit Game
ka: თამაშიდან გასვლა

[ctx: General settings]
en: General
ka: ზოგადი

en: Theme
ka: თემა

en: Arena
ka: არენა

en: Player
ka: დამკვრელი

en: Are you sure you want to quit Granatier?
ka: დარწმუნებული ბრძნდებით, რომ გნებავთ, გახვიდეთ Granatier-დან?

[ctx: To quit Granatier]
en: Quit
ka: გასვლა
