granatier - en to nds translation catalogue (39 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomArenaMode)
en: Random Mode
nds: Tofällig

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Only for Artists! Won't be here at release
nds: Bloots för de Künstlers. De Ennutgaav bargt dit nich mehr.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAllTiles)
en:  Show all tiles
nds:  All Blöck wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Blast Time 2
nds: Exploschoonduer 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Blast Time 3
nds: Exploschoonduer 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Blast Time 1
nds: Exploschoonduer 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Blast Time 5
nds: Exploschoonduer 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Blast Time 4
nds: Exploschoonduer 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Points to win the game:
nds: Pünkt för't Winnen vun dat Speel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Round Time in Seconds:
nds: Törnduer in Sekunnen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Speed:
nds: Startgauheit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial Bomb Power:
nds: Start-Bombenknööv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Initial Bomb Armory:
nds: Start-Bombenarsenaal:

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General)
en: Check if it is the first run of the game.
nds: Prööv, wat dit de eerst Speeloproop is.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
nds: Dat graafsche Muster, dat Du bruken wullt

note: i18n: ectx: label, entry (Arena), group (General)
en: The arena to be used.
nds: De Strietsteed, de Du bruken wullt

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaMode), group (General)
en: Use random arenas.
nds: Tofällig Strietsteden bruken.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaModeArenaList), group (General)
en: List of arenas, used in random mode.
nds: List vun Strietsteden, bruukt in Tofallbedrief

note: i18n: ectx: label, entry (PointsToWin), group (General)
en: The points a user needs to win the game.
nds: De Tall vun Pünkt, de Een för't Winnen maken mutt.

note: i18n: ectx: label, entry (RoundTime), group (General)
en: Time for a round.
nds: De Törnduer

note: i18n: ectx: label, entry (InitialSpeed), group (General)
en: The initial speed.
nds: De Startgauheit

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombPower), group (General)
en: The initial bomb power.
nds: De Bombenknööv bi't Starten

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombArmory), group (General)
en: The initial bomb armory.
nds: Dat Bombenarsenaal bi't Starten

note: i18n: ectx: label, entry (Sounds), group (General)
en: Whether sound effects should be played.
nds: Gifft an, wat Klangeffekten afspeelt warrt

note: i18n: ectx: label, entry (UseWilhelmScream), group (General)
en: Whether to use the Wilhelm Scream for dying players.
nds: "Wilhelm-Schree" för dootgahn Spelers bruken

note: i18n: ectx: label, entry (Dummy), group (General)
en: This is a dummy setting for player setup.
nds: Dit is en Platzhollerinstellen för Spelerinstellen

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAllTiles), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime1), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime2), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime3), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime4), group (General) i18n: ectx: label, entr
en: This is only for the artists to make their life easier.
nds: Dit is bloots för de Künstlers, dormit se dat eenfacher hebbt.

en: Sudden Death
nds: Unverwacht Dood

en: Press Space to continue
nds: Drück de Freetast. wenn Du wiedermaken wullt.

en: Press Space to start a new Game
nds: Drück de Freetast, wenn Du en nieg Speel starten wullt.

en: GET READY !!!
nds: Holl Di praat!

en: Press Space to start
nds: Drück de Freetast, wenn Du starten wullt.

en: PAUSED
nds: Anhollen

en: The winner is %1
nds: %1 hett wunnen.

en: Granatier is a Bomberman Clone!
nds: Granatier is en Bomberman-Kloon!

en: Maintainer
nds: Pleger

en: Developer of Kapman, which was the base of Granatier
nds: Hett "Kapman" schreven, op dat "Granatier" opbuut.

en: Are you sure you want to quit the current game?
nds: Wullt Du dat lopen Speel redig utmaken?

en: Are you sure you want to quit Granatier?
nds: Wullt Du Granatier redig utmaken?
