granatier - en to nl translation catalogue (55 entries)

[ctx: @info author attribution]
en: By %1
nl: Door %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomArenaMode)
en: Random Mode
nl: Willekeurige modus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: Download New Arenas…
nl: Nieuwe arena's downloaden…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Only for Artists! Won't be here at release
nl: Alleen voor Artiesten! Zal hier niet zijn in de release

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAllTiles)
en:  Show all tiles
nl:  Alle tegels tonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Blast Time 2
nl: Ontploffingstijdstip 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Blast Time 3
nl: Ontploffingstijdstip 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Blast Time 1
nl: Ontploffingstijdstip 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Blast Time 5
nl: Ontploffingstijdstip 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Blast Time 4
nl: Ontploffingstijdstip 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Points to win the game:
nl: Punten nodig om het spel te winnen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Round Time in Seconds:
nl: Rondetijd in seconden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Speed:
nl: Beginsnelheid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial Bomb Power:
nl: Initiële bom-energie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Initial Bomb Armory:
nl: Initiële bom-pantsering:

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General)
en: Check if it is the first run of the game.
nl: Controleer of dit de eerste keer is dat het spel gespeeld wordt.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
nl: Het te gebruiken grafische thema.

note: i18n: ectx: label, entry (Arena), group (General)
en: The arena to be used.
nl: De te gebruiken arena.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaMode), group (General)
en: Use random arenas.
nl: Willekeurige arena's gebruiken.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaModeArenaList), group (General)
en: List of arenas, used in random mode.
nl: Lijst met arena's, gebruikt in willekeurige modus.

note: i18n: ectx: label, entry (PointsToWin), group (General)
en: The points a user needs to win the game.
nl: De punten die een speler nodig heeft om het spel te winnen.

note: i18n: ectx: label, entry (RoundTime), group (General)
en: Time for a round.
nl: Tijd voor een ronde.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialSpeed), group (General)
en: The initial speed.
nl: De beginsnelheid.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombPower), group (General)
en: The initial bomb power.
nl: De initiële bom-energie.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombArmory), group (General)
en: The initial bomb armory.
nl: De initiële bom-pantsering.

note: i18n: ectx: label, entry (Sounds), group (General)
en: Whether sound effects should be played.
nl: Of geluidseffecten gespeeld moeten worden.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWilhelmScream), group (General)
en: Whether to use the Wilhelm Scream for dying players.
nl: Of de Wilhelm-schreeuw gebruikt moet worden voor stervende spelers.

note: i18n: ectx: label, entry (Dummy), group (General)
en: This is a dummy setting for player setup.
nl: Dit is een dummy instelling voor de spelerconfiguratie.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAllTiles), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime1), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime2), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime3), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime4), group (General) i18n: ectx: label, entr
en: This is only for the artists to make their life easier.
nl: Dit is alleen voor de artiesten om hun leven makkelijker te maken.

[ctx: @label:chooser for the key sequence to move the player.]
en: Left:
nl: Links:

[ctx: @label:chooser for the key sequence to move the player.]
en: Up:
nl: Omhoog:

[ctx: @label:chooser for the key sequence to move the player.]
en: Right:
nl: Rechts:

[ctx: @label:chooser for the key sequence to move the player.]
en: Down:
nl: Omlaag:

[ctx: @label:chooser for the key sequence to move the player.]
en: Bomb:
nl: Plaats een bom:

en: Sudden Death
nl: Plotselinge dood

en: Press Space to continue
nl: Druk op de spatiebalk om verder te gaan

en: Press Space to start a new Game
nl: Druk op de spatiebalk om een nieuw spel te starten

en: GET READY !!!
nl: MAAK U KLAAR !!!

en: Press Space to start
nl: Druk op de spatiebalk om te starten

en: PAUSED
nl: GEPAUZEERD

en: The winner is %1
nl: De winnaar is %1

en: Granatier is a Bomberman Clone!
nl: Granatier is een Bomberman clone.

en: Copyright (c) 2009-2015 The Granatier Team!
nl: Copyright (c) 2009-2015 Het team van Granatier.

en: Maintainer
nl: Onderhouder

en: Most of the beautiful granatier graphics
nl: De meeste prachtige granatier illustraties

en: Developer of Kapman, which was the base of Granatier
nl: Ontwikkelaar van Kapman, wat de basis was voor Granatier

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
nl: Geluiden afspelen

en: Are you sure you want to quit the current game?
nl: Weet u zeker dat u het huidige spel af wilt sluiten?

[ctx: @title:window]
en: New Game
nl: Nieuw spel

[ctx: @action:button]
en: Quit Game
nl: Spel afsluiten

[ctx: @title:tab General settings]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: @title:tab]
en: Theme
nl: Thema

[ctx: @title:tab]
en: Player
nl: Speler

en: Are you sure you want to quit Granatier?
nl: Weet u zeker dat u Granatier af wilt sluiten?

[ctx: @title:window To quit Granatier]
en: Quit
nl: Afsluiten
