granatier - en to pt translation catalogue (43 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomArenaMode)
en: Random Mode
pt: Modo Aleatório

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Only for Artists! Won't be here at release
pt: Apenas para os artistas! Não estará aqui no lançamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAllTiles)
en:  Show all tiles
pt:  Mostrar todas as peças

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Blast Time 2
pt: Tempo do Estoiro 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Blast Time 3
pt: Tempo do Estoiro 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Blast Time 1
pt: Tempo do Estoiro 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Blast Time 5
pt: Tempo do Estoiro 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Blast Time 4
pt: Tempo do Estoiro 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Points to win the game:
pt: Pontos para ganhar o jogo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Round Time in Seconds:
pt: Tempo da Jogada em Segundos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Speed:
pt: Velocidade Inicial:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial Bomb Power:
pt: Potência Inicial da Bomba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Initial Bomb Armory:
pt: Quantidade Inicial de Bombas:

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General)
en: Check if it is the first run of the game.
pt: Assinale se for a primeira execução do jogo.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
pt: O tema gráfico a usar.

note: i18n: ectx: label, entry (Arena), group (General)
en: The arena to be used.
pt: A arena a usar.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaMode), group (General)
en: Use random arenas.
pt: Usar arenas aleatórias.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaModeArenaList), group (General)
en: List of arenas, used in random mode.
pt: A lista de arenas, usada de forma aleatória.

note: i18n: ectx: label, entry (PointsToWin), group (General)
en: The points a user needs to win the game.
pt: Os pontos que um jogador necessita para ganhar o jogo.

note: i18n: ectx: label, entry (RoundTime), group (General)
en: Time for a round.
pt: O tempo de uma ronda.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialSpeed), group (General)
en: The initial speed.
pt: A velocidade inicial.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombPower), group (General)
en: The initial bomb power.
pt: A potência inicial das bombas.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombArmory), group (General)
en: The initial bomb armory.
pt: A quantidade inicial de bombas.

note: i18n: ectx: label, entry (Sounds), group (General)
en: Whether sound effects should be played.
pt: Se os efeitos sonoros deverão ser reproduzidos.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWilhelmScream), group (General)
en: Whether to use the Wilhelm Scream for dying players.
pt: Se deseja usar o Grito de Guilherme para os jogadores moribundos.

note: i18n: ectx: label, entry (Dummy), group (General)
en: This is a dummy setting for player setup.
pt: Esta é uma opção de testes para a configuração dos jogadores.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAllTiles), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime1), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime2), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime3), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime4), group (General) i18n: ectx: label, entr
en: This is only for the artists to make their life easier.
pt: Isto serve apenas para simplificar a vida aos artistas.

en: Sudden Death
pt: Morte Súbita

en: Press Space to continue
pt: Carregue em Espaço para continuar

en: Press Space to start a new Game
pt: Carregue em Espaço para iniciar um jogo novo

en: GET READY !!!
pt: PREPARE-SE !!!

en: Press Space to start
pt: Carregue em Espaço para começar

en: PAUSED
pt: EM PAUSA

en: The winner is %1
pt: O vencedor é %1

en: Granatier is a Bomberman Clone!
pt: O Granatier é um clone do Bomberman !

en: Copyright (c) 2009-2015 The Granatier Team!
pt: Copyright (c) 2009-2015 A Equipa do Granatier!

en: Maintainer
pt: Manutenção

en: Most of the beautiful granatier graphics
pt: Os melhores gráficos do Granatier

en: Developer of Kapman, which was the base of Granatier
pt: Desenvolvimento do Kapman, o qual serviu de base para o Granatier

en: Are you sure you want to quit the current game?
pt: Tem a certeza que deseja sair do jogo actual?

[ctx: @title:window]
en: New Game
pt: Novo Jogo

[ctx: @action:button]
en: Quit Game
pt: Sair do Jogo

en: Are you sure you want to quit Granatier?
pt: Tem a certeza que deseja sair do Granatier?
