granatier - en to pt_BR translation catalogue (56 entries)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
pt_BR: criado por %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomArenaMode)
en: Random Mode
pt_BR: Modo aleatório

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: &Get New Arenas...
pt_BR: &Baixar novas arenas...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Only for Artists! Won't be here at release
pt_BR: Somente para artistas! Não estará aqui no lançamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAllTiles)
en:  Show all tiles
pt_BR: Mostrar todos os quadrados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Blast Time 2
pt_BR: Tempo de explosão 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Blast Time 3
pt_BR: Tempo de explosão 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Blast Time 1
pt_BR: Tempo de explosão 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Blast Time 5
pt_BR: Tempo de explosão 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Blast Time 4
pt_BR: Tempo de explosão 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Points to win the game:
pt_BR: Pontos para vencer o jogo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Round Time in Seconds:
pt_BR: Tempo da rodada em segundos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Speed:
pt_BR: Velocidade inicial:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial Bomb Power:
pt_BR: Poder inicial da bomba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Initial Bomb Armory:
pt_BR: Arsenal inicial:

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General)
en: Check if it is the first run of the game.
pt_BR: Marque se for a primeira execução do jogo.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
pt_BR: O tema gráfico a ser usado.

note: i18n: ectx: label, entry (Arena), group (General)
en: The arena to be used.
pt_BR: A arena a ser usada.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaMode), group (General)
en: Use random arenas.
pt_BR: Usar arenas aleatórias.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaModeArenaList), group (General)
en: List of arenas, used in random mode.
pt_BR: Lista de arenas, usadas no modo aleatório.

note: i18n: ectx: label, entry (PointsToWin), group (General)
en: The points a user needs to win the game.
pt_BR: Os pontos que o usuário necessita para ganhar o jogo.

note: i18n: ectx: label, entry (RoundTime), group (General)
en: Time for a round.
pt_BR: Tempo de uma rodada.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialSpeed), group (General)
en: The initial speed.
pt_BR: A velocidade inicial.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombPower), group (General)
en: The initial bomb power.
pt_BR: O poder inicial da bomba.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombArmory), group (General)
en: The initial bomb armory.
pt_BR: O arsenal de bombas inicial.

note: i18n: ectx: label, entry (Sounds), group (General)
en: Whether sound effects should be played.
pt_BR: Ativa ou desativa os efeitos sonoros.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWilhelmScream), group (General)
en: Whether to use the Wilhelm Scream for dying players.
pt_BR: Determina se o Grito Wilhelm deve ser usado quando os jogadores morrem.

note: i18n: ectx: label, entry (Dummy), group (General)
en: This is a dummy setting for player setup.
pt_BR: Esta é uma configuração fictícia para a configuração do jogador.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAllTiles), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime1), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime2), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime3), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime4), group (General) i18n: ectx: label, entr
en: This is only for the artists to make their life easier.
pt_BR: Isto é apenas para tornar a vida dos artistas mais fácil.

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Left:
pt_BR: Esquerda:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Up:
pt_BR: Acima:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Right:
pt_BR: Direita:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Down:
pt_BR: Abaixo:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Bomb:
pt_BR: Bomba:

en: Arena Name
pt_BR: Nome da arena

en: Sudden Death
pt_BR: Morte súbita

en: Press Space to continue
pt_BR: Pressione Espaço para continuar

en: Press Space to start a new Game
pt_BR: Pressione a tecla espaço para iniciar um novo jogo

en: GET READY !!!
pt_BR: PREPARE-SE!!!

en: Press Space to start
pt_BR: Pressione a tecla espaço para iniciar

en: PAUSED
pt_BR: PAUSADO

en: The winner is %1
pt_BR: O vencedor é %1

en: Granatier is a Bomberman Clone!
pt_BR: O Granatier é um clone do Bomberman!

en: Copyright (c) 2009-2015 The Granatier Team!
pt_BR: Copyright (c) 2009-2015 da equipe do Granatier!

en: Maintainer
pt_BR: Mantenedor

en: Most of the beautiful granatier graphics
pt_BR: Os melhores gráficos do Granatier

en: Developer of Kapman, which was the base of Granatier
pt_BR: Desenvolvedor do Kapman, que foi a base do Granatier

en: &Play sounds
pt_BR: Re&produzir sons

en: Are you sure you want to quit the current game?
pt_BR: Deseja realmente sair do jogo atual?

[ctx: @title:window]
en: New Game
pt_BR: Novo jogo

[ctx: @action:button]
en: Quit Game
pt_BR: Sair do jogo

[ctx: General settings]
en: General
pt_BR: Geral

en: Theme
pt_BR: Tema

en: Player
pt_BR: Jogador

en: Are you sure you want to quit Granatier?
pt_BR: Deseja realmente sair do Granatier?

[ctx: To quit Granatier]
en: Quit
pt_BR: Sair
