granatier - en to sr translation catalogue (64 entries)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
sr: — %1|/|$[ген %1]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomArenaMode)
en: Random Mode
sr: Насумични режим

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: &Get New Arenas...
sr: &Добави нове арене...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Only for Artists! Won't be here at release
sr: Само за графичаре! Неће бити овде на издању.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAllTiles)
en:  Show all tiles
sr: Прикажи све плочице

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Blast Time 2
sr: Трајање експлозије 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Blast Time 3
sr: Трајање експлозије 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Blast Time 1
sr: Трајање експлозије 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Blast Time 5
sr: Трајање експлозије 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Blast Time 4
sr: Трајање експлозије 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Points to win the game:
sr: Поена за победу у партији:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Round Time in Seconds:
sr: Трајање рунде (секунди):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Speed:
sr: Почетна брзина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial Bomb Power:
sr: Почетна јачина бомби:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Initial Bomb Armory:
sr: Почетни број бомби:

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General)
en: Check if it is the first run of the game.
sr: Попуните ако је прво покретање игре.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
sr: Жељена графичка тема.

note: i18n: ectx: label, entry (Arena), group (General)
en: The arena to be used.
sr: Жељена арена.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaMode), group (General)
en: Use random arenas.
sr: Насумичне арене.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaModeArenaList), group (General)
en: List of arenas, used in random mode.
sr: Списак арена, за насумични режим.

note: i18n: ectx: label, entry (PointsToWin), group (General)
en: The points a user needs to win the game.
sr: Колико поена треба кориснику за победу у партији.

note: i18n: ectx: label, entry (RoundTime), group (General)
en: Time for a round.
sr: Трајање рунде.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialSpeed), group (General)
en: The initial speed.
sr: Почетна брзина.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombPower), group (General)
en: The initial bomb power.
sr: Почетна јачина бомби.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombArmory), group (General)
en: The initial bomb armory.
sr: Почетни број бомби.

note: i18n: ectx: label, entry (Sounds), group (General)
en: Whether sound effects should be played.
sr: Да ли пуштати звучне ефекте.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWilhelmScream), group (General)
en: Whether to use the Wilhelm Scream for dying players.
sr: Да ли пуштати „Вилхелмов врисак“ при страдању играча.

note: i18n: ectx: label, entry (Dummy), group (General)
en: This is a dummy setting for player setup.
sr: Лажна поставка за подешавање играча.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAllTiles), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime1), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime2), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime3), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime4), group (General) i18n: ectx: label, entr
en: This is only for the artists to make their life easier.
sr: Ово је само ради олакшавања живота графичарима.

en: Get New Players...
sr: Добави нове играче...

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Left:
sr: Лево:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Up:
sr: Горе:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Right:
sr: Десно:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Down:
sr: Доле:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Bomb:
sr: Бомба:

en: 0:00
sr: 0.00

en: Arena Name
sr: Име арене

en: Sudden Death
sr: Тренутна смрт

en: Press Space to continue
sr: Притисните Space да наставите

en: Press Space to start a new Game
sr: Притисните Space за нову партију

en: GET READY !!!
sr: СПРЕМИ СЕ!!!

en: Press Space to start
sr: Притисните Space за почетак

en: PAUSED
sr: ПАУЗИРАНО

en: The winner is %1
sr: Победник је %1

en: Granatier
sr: Гренадир

en: Granatier is a Bomberman Clone!
sr: Гренадир је клон Бомбермана!

en: Copyright (c) 2009-2015 The Granatier Team!
sr: © 2009–2015, тим Гренадира

en: Mathias Kraus
sr: Матијас Краус

en: Maintainer
sr: Одржавалац

en: Thomas Gallinari
sr: Томас Гајинари

en: Developer of Kapman, which was the base of Granatier
sr: Програмер Капмена, основе Гренадира

en: Pierre-Benoit Besse
sr: Пјер Беноа Бес

en: Romain Castan
sr: Ромен Кастан

en: Alexandre Galinier
sr: Александре Галније

en: Nathalie Liesse
sr: Натали Лијес

en: &Play sounds
sr: &Пуштај звукове

en: Are you sure you want to quit the current game?
sr: Желите ли заиста да напустите текућу партију?

en: New game
sr: Нова партија

[ctx: General settings]
en: General
sr: Опште

en: Theme
sr: Тема

en: Arena
sr: Арена

en: Player
sr: Играч

en: Are you sure you want to quit Granatier?
sr: Желите ли заиста да напустите Гренадира?

[ctx: To quit Granatier]
en: Quit
sr: Напусти
