granatier - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (47 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomArenaMode)
en: Random Mode
sr@ijekavianlatin: Nasumični režim

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Only for Artists! Won't be here at release
sr@ijekavianlatin: Samo za grafičare! Neće biti ovdje na izdanju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAllTiles)
en:  Show all tiles
sr@ijekavianlatin: Prikaži sve pločice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Blast Time 2
sr@ijekavianlatin: Trajanje eksplozije 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Blast Time 3
sr@ijekavianlatin: Trajanje eksplozije 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Blast Time 1
sr@ijekavianlatin: Trajanje eksplozije 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Blast Time 5
sr@ijekavianlatin: Trajanje eksplozije 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Blast Time 4
sr@ijekavianlatin: Trajanje eksplozije 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Points to win the game:
sr@ijekavianlatin: Poena za pobjedu u partiji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Round Time in Seconds:
sr@ijekavianlatin: Trajanje runde (sekundi):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Speed:
sr@ijekavianlatin: Početna brzina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial Bomb Power:
sr@ijekavianlatin: Početna jačina bombi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Initial Bomb Armory:
sr@ijekavianlatin: Početni broj bombi:

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General)
en: Check if it is the first run of the game.
sr@ijekavianlatin: Popunite ako je prvo pokretanje igre.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
sr@ijekavianlatin: Željena grafička tema.

note: i18n: ectx: label, entry (Arena), group (General)
en: The arena to be used.
sr@ijekavianlatin: Željena arena.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaMode), group (General)
en: Use random arenas.
sr@ijekavianlatin: Nasumične arene.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaModeArenaList), group (General)
en: List of arenas, used in random mode.
sr@ijekavianlatin: Spisak arena, za nasumični režim.

note: i18n: ectx: label, entry (PointsToWin), group (General)
en: The points a user needs to win the game.
sr@ijekavianlatin: Koliko poena treba korisniku za pobjedu u partiji.

note: i18n: ectx: label, entry (RoundTime), group (General)
en: Time for a round.
sr@ijekavianlatin: Trajanje runde.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialSpeed), group (General)
en: The initial speed.
sr@ijekavianlatin: Početna brzina.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombPower), group (General)
en: The initial bomb power.
sr@ijekavianlatin: Početna jačina bombi.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombArmory), group (General)
en: The initial bomb armory.
sr@ijekavianlatin: Početni broj bombi.

note: i18n: ectx: label, entry (Sounds), group (General)
en: Whether sound effects should be played.
sr@ijekavianlatin: Da li puštati zvučne efekte.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWilhelmScream), group (General)
en: Whether to use the Wilhelm Scream for dying players.
sr@ijekavianlatin: Da li puštati „Vilhelmov vrisak“ pri stradanju igrača.

note: i18n: ectx: label, entry (Dummy), group (General)
en: This is a dummy setting for player setup.
sr@ijekavianlatin: Lažna postavka za podešavanje igrača.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAllTiles), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime1), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime2), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime3), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime4), group (General) i18n: ectx: label, entr
en: This is only for the artists to make their life easier.
sr@ijekavianlatin: Ovo je samo radi olakšavanja života grafičarima.

en: Sudden Death
sr@ijekavianlatin: Trenutna smrt

en: Press Space to continue
sr@ijekavianlatin: Pritisnite Space da nastavite

en: Press Space to start a new Game
sr@ijekavianlatin: Pritisnite Space za novu partiju

en: GET READY !!!
sr@ijekavianlatin: SPREMI SE!!!

en: Press Space to start
sr@ijekavianlatin: Pritisnite Space za početak

en: PAUSED
sr@ijekavianlatin: PAUZIRANO

en: The winner is %1
sr@ijekavianlatin: Pobjednik je %1

en: Granatier
sr@ijekavianlatin: Grenadir

en: Granatier is a Bomberman Clone!
sr@ijekavianlatin: Grenadir je klon Bombermana!

en: Copyright (c) 2009-2015 The Granatier Team!
sr@ijekavianlatin: © 2009–2015, tim Grenadira

en: Mathias Kraus
sr@ijekavianlatin: Matijas Kraus

en: Maintainer
sr@ijekavianlatin: Održavalac

en: Thomas Gallinari
sr@ijekavianlatin: Tomas Gajinari

en: Developer of Kapman, which was the base of Granatier
sr@ijekavianlatin: Programer Kapmana, osnove Grenadira

en: Pierre-Benoit Besse
sr@ijekavianlatin: Pjer Benoa Bes

en: Romain Castan
sr@ijekavianlatin: Romen Kastan

en: Alexandre Galinier
sr@ijekavianlatin: Aleksandre Galnije

en: Nathalie Liesse
sr@ijekavianlatin: Natali Lijes

en: Are you sure you want to quit the current game?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da napustite tekuću partiju?

en: Are you sure you want to quit Granatier?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da napustite Grenadira?
