granatier - en to sv translation catalogue (55 entries)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
sv: av %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomArenaMode)
en: Random Mode
sv: Slumpmässigt läge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: &Get New Arenas...
sv: &Hämta ny arena...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Only for Artists! Won't be here at release
sv: Bara för grafiker. Kommer inte att finnas här vid utgivning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAllTiles)
en:  Show all tiles
sv:  Visa alla rutor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Blast Time 2
sv: Sprängtid 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Blast Time 3
sv: Sprängtid 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Blast Time 1
sv: Sprängtid 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Blast Time 5
sv: Sprängtid 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Blast Time 4
sv: Sprängtid 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Points to win the game:
sv: Poäng för att vinna spelet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Round Time in Seconds:
sv: Rondtid i sekunder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Speed:
sv: Ursprunglig hastighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial Bomb Power:
sv: Ursprunglig bombstyrka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Initial Bomb Armory:
sv: Ursprungligt bombförråd:

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General)
en: Check if it is the first run of the game.
sv: Kontrollera om detta är första gången spelet används.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
sv: Det grafiska temat som ska användas.

note: i18n: ectx: label, entry (Arena), group (General)
en: The arena to be used.
sv: Arenan som ska användas.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaMode), group (General)
en: Use random arenas.
sv: Använd slumpmässiga arenor.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaModeArenaList), group (General)
en: List of arenas, used in random mode.
sv: Arenalista, använd i slumpmässigt läge.

note: i18n: ectx: label, entry (PointsToWin), group (General)
en: The points a user needs to win the game.
sv: Poängen en användare behöver för att vinna spelet.

note: i18n: ectx: label, entry (RoundTime), group (General)
en: Time for a round.
sv: Tid för en rond.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialSpeed), group (General)
en: The initial speed.
sv: Den ursprungliga hastigheten.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombPower), group (General)
en: The initial bomb power.
sv: Den ursprungliga bombstyrkan.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombArmory), group (General)
en: The initial bomb armory.
sv: Det ursprungliga bombförrådet.

note: i18n: ectx: label, entry (Sounds), group (General)
en: Whether sound effects should be played.
sv: Om ljudeffekter ska spelas.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWilhelmScream), group (General)
en: Whether to use the Wilhelm Scream for dying players.
sv: Om Wilhelms skrik ska användas för döende spelare.

note: i18n: ectx: label, entry (Dummy), group (General)
en: This is a dummy setting for player setup.
sv: Det här är en exempelinställning för anpassning av spelare.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAllTiles), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime1), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime2), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime3), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime4), group (General) i18n: ectx: label, entr
en: This is only for the artists to make their life easier.
sv: Det här är bara för att göra grafikers jobb lättare.

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Left:
sv: Vänster:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Up:
sv: Uppåt:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Right:
sv: Höger:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Down:
sv: Neråt:

en: Arena Name
sv: Arenanamn

en: Sudden Death
sv: Sudden death

en: Press Space to continue
sv: Tryck på mellanslag för att fortsätta

en: Press Space to start a new Game
sv: Tryck på mellanslag för att starta ett nytt spel

en: GET READY !!!
sv: FÄRDIGA!

en: Press Space to start
sv: Tryck på mellanslag för att starta

en: PAUSED
sv: PAUS

en: The winner is %1
sv: Vinnaren är %1

en: Granatier is a Bomberman Clone!
sv: Granatier är en klon av Bomberman.

en: Copyright (c) 2009-2015 The Granatier Team!
sv: Copyright © 2009-2015 Granatier-gruppen.

en: Maintainer
sv: Underhåll

en: Most of the beautiful granatier graphics
sv: Det mesta av den vackra grafiken i granatier

en: Developer of Kapman, which was the base of Granatier
sv: Utvecklare av Kapman, som utgör grunden för Granatier

en: &Play sounds
sv: S&pela ljud

en: Are you sure you want to quit the current game?
sv: Är du säker på att du vill avsluta pågående spel?

[ctx: @title:window]
en: New Game
sv: Nytt spel

[ctx: @action:button]
en: Quit Game
sv: Avsluta spel

[ctx: General settings]
en: General
sv: Allmänt

en: Theme
sv: Tema

en: Player
sv: Spelare

en: Are you sure you want to quit Granatier?
sv: Är du säker på att du vill avsluta Granatier?

[ctx: To quit Granatier]
en: Quit
sv: Avsluta
