granatier - en to uk translation catalogue (58 entries)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
uk: Автор — %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RandomArenaMode)
en: Random Mode
uk: Випадковий режим

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: &Get New Arenas...
uk: &Отримати нові арени…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Only for Artists! Won't be here at release
uk: Лише для розробників! Цього не буде у остаточному випуску.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAllTiles)
en:  Show all tiles
uk: Показати всі плитки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Blast Time 2
uk: Тривалість вибуху 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Blast Time 3
uk: Тривалість вибуху 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Blast Time 1
uk: Тривалість вибуху 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Blast Time 5
uk: Тривалість вибуху 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Blast Time 4
uk: Тривалість вибуху 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Points to win the game:
uk: Кількість очок, потрібна для виграшу:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Round Time in Seconds:
uk: Тривалість раунду у секундах:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Speed:
uk: Початкова швидкість:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial Bomb Power:
uk: Початкова потужність бомб:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Initial Bomb Armory:
uk: Початкова кількість бомб:

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General)
en: Check if it is the first run of the game.
uk: Перевіряти, чи вперше запущено гру.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
uk: Графічна тема, яку буде використано.

note: i18n: ectx: label, entry (Arena), group (General)
en: The arena to be used.
uk: Поле, яке буде використано.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaMode), group (General)
en: Use random arenas.
uk: Використовувати випадкові арени.

note: i18n: ectx: label, entry (RandomArenaModeArenaList), group (General)
en: List of arenas, used in random mode.
uk: Список полів, які використовуватимуться у випадковому режимі.

note: i18n: ectx: label, entry (PointsToWin), group (General)
en: The points a user needs to win the game.
uk: Кількість очок, потрібна для виграшу.

note: i18n: ectx: label, entry (RoundTime), group (General)
en: Time for a round.
uk: Тривалість раунду.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialSpeed), group (General)
en: The initial speed.
uk: Початкова швидкість.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombPower), group (General)
en: The initial bomb power.
uk: Початкова потужність бомб.

note: i18n: ectx: label, entry (InitialBombArmory), group (General)
en: The initial bomb armory.
uk: Початкова кількість бомб.

note: i18n: ectx: label, entry (Sounds), group (General)
en: Whether sound effects should be played.
uk: Чи слід використовувати звукові ефекти.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWilhelmScream), group (General)
en: Whether to use the Wilhelm Scream for dying players.
uk: Визначає, чи слід використовувати крик Вільгельма для гравців, що вибувають з гри.

note: i18n: ectx: label, entry (Dummy), group (General)
en: This is a dummy setting for player setup.
uk: Це тестовий параметр налаштування гравця.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAllTiles), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime1), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime2), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime3), group (General) i18n: ectx: label, entry (BlastTime4), group (General) i18n: ectx: label, entr
en: This is only for the artists to make their life easier.
uk: Цю можливість призначено лише для розробників, щоб спростити їхнє життя.

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Left:
uk: Ліворуч:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Up:
uk: Вгору:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Right:
uk: Праворуч:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Down:
uk: Вниз:

[ctx: Label for the key sequence to move the player.]
en: Bomb:
uk: Бомба:

en: Arena Name
uk: Назва арени

en: Sudden Death
uk: Несподівана смерть

en: Press Space to continue
uk: Натисніть пробіл, щоб продовжити

en: Press Space to start a new Game
uk: Натисніть пробіл, щоб розпочати нову гру

en: GET READY !!!
uk: НА СТАРТ !!!

en: Press Space to start
uk: Натисніть пробіл, щоб розпочати

en: PAUSED
uk: ПРИЗУПИНЕНО

en: The winner is %1
uk: Виграв %1

en: Granatier
uk: Гренадер

en: Granatier is a Bomberman Clone!
uk: Гренадер — клон гри Bomberman!

en: Copyright (c) 2009-2015 The Granatier Team!
uk: © Команда розробників Гренадера, 2009–2015

en: Maintainer
uk: Супровідник

en: Most of the beautiful granatier graphics
uk: Більша частина чудової графіки «Гренадера»

en: Developer of Kapman, which was the base of Granatier
uk: Розробник Kapman, основи Granatier

en: &Play sounds
uk: &Відтворювати звуки

en: Are you sure you want to quit the current game?
uk: Ви справді бажаєте вийти з поточної гри?

[ctx: @title:window]
en: New Game
uk: Нова гра

[ctx: @action:button]
en: Quit Game
uk: Вийти з гри

[ctx: General settings]
en: General
uk: Загальне

en: Theme
uk: Тема

en: Arena
uk: Арена

en: Player
uk: Гравець

en: Are you sure you want to quit Granatier?
uk: Ви справді бажаєте вийти з Гренадера?

[ctx: To quit Granatier]
en: Quit
uk: Вийти
