granite - en to gl translation catalogue (25 entries)

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (24h format) with seconds
en: %H:%M:%S
gl: %H.%M.%S

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (24h format)
en: %H:%M
gl: %H.%M

en: Now
gl: Agora

en: %dm ago | %dm ago
gl[0]: Fai %d minuto
gl[1]: Fai %d minutos

en: %dh ago | %dh ago
gl[0]: fai %d hora
gl[1]: fai %d horas

en: in %dm | in %dm
gl[0]: en %d minuto
gl[1]: en %d minutos

en: in %dh | in %dh
gl[0]: en %d hora
gl[1]: en %d horas

en: Yesterday
gl: Onte

en: Tomorrow
gl: Mañá

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday, date, and year
en: %a, %b %e, %Y
gl: %a, %e de %b de %Y

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date and year
en: %b %e %Y
gl: %e de %b de %Y

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date
en: %b %e
gl: %e de %b

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday and date
en: %a, %b %e
gl: %a, %e de %b

en: _Close
gl: _Pechar

en: _Cancel
gl: _Cancelar

en: Details
gl: Detalles

en: Shift
gl: Maiús

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the left side of the keyboard
en: Left Alt
gl: Alt esquerda

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the right side of the keyboard
en: Right Alt
gl: Alt dereita

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "-" key
en: Minus
gl: Menos

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "+" key
en: Plus
gl: Máis

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "=" key
en: Equals
gl: Igual

en: Enter
gl: Intro

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the left side of the keyboard
en: Left Shift
gl: Maiús esquerda

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the right side of the keyboard
en: Right Shift
gl: Maiús dereita
