granite - en to eo translation catalogue (27 entries)

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (12h format) with seconds
en: %-l:%M:%S %p
eo: %I:%M:%S %p

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (12h format)
en: %-l:%M %p
eo: %I:%M %p

en: Now
eo: Nun

en: %dm ago | %dm ago
eo[0]: Antaŭ %d minuto
eo[1]: Antaŭ %d minutoj

en: %dh ago | %dh ago
eo[0]: Antaŭ %d horo
eo[1]: Antaŭ %d horoj

en: in %dm | in %dm
eo[0]: Post %d minuto
eo[1]: Post %d minutoj

en: in %dh | in %dh
eo[0]: Post %d horo
eo[1]: Post %d horoj

en: Yesterday
eo: Hieraŭ

en: Tomorrow
eo: Morgaŭ

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday, date, and year
en: %a, %b %e, %Y
eo: %a, %Y-%b-%e

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date and year
en: %b %e %Y
eo: %Y-%b-%e

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date
en: %b %e
eo: %b-%e

en: _Close
eo: _Fermi langeton

en: _Cancel
eo: _Rezigni

en: Details
eo: Detaloj

note: / TRANSLATORS: this will only show up when 12-hours clock is in use
en: AM
eo: matene

note: / TRANSLATORS: this will only show up when 12-hours clock is in use
en: PM
eo: posttagmeze

note: / TRANSLATORS: separates hours from minutes.
en: :
eo: a

en: Shift
eo: Maj.

en: Ctrl
eo: Stir.

en: Alt
eo: Alt.

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the left side of the keyboard
en: Left Alt
eo: Maldekstra Alt.

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the right side of the keyboard
en: Right Alt
eo: Dekstra Alt.

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "=" key
en: Equals
eo: Egalas

en: Enter
eo: Enigo

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the left side of the keyboard
en: Left Shift
eo: Maldekstra Maj.

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the right side of the keyboard
en: Right Shift
eo: Dekstra Maj.
