granite - en to it translation catalogue (27 entries)

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (12h format) with seconds
en: %-l:%M:%S %p
it: %I:%M:%S %p

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (12h format)
en: %-l:%M %p
it: %I:%M %p

en: Now
it: Adesso

en: %dm ago | %dm ago
it[0]: %d minuto fa
it[1]: %d minuti fa

en: %dh ago | %dh ago
it[0]: %d ora fa
it[1]: %d ore fa

en: in %dm | in %dm
it[0]: tra %d minuto
it[1]: tra %d minuti

en: in %dh | in %dh
it[0]: tra %d ora
it[1]: tra %d ore

en: Yesterday
it: Ieri

en: Tomorrow
it: Domani

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday, date, and year
en: %a, %b %e, %Y
it: %a %e %b %Y

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date and year
en: %b %e %Y
it: %e %b %Y

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date
en: %b %e
it: %e %b

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday and date
en: %a, %b %e
it: %a %e %b

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Cancel
it: _Annulla

en: Details
it: Dettagli

en: Shift
it: Maiusc

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the left side of the keyboard
en: Left Alt
it: Alt sinistro

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the right side of the keyboard
en: Right Alt
it: Alt destro

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the right side of the keyboard
en: Right Ctrl
it: Ctrl destro

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the left side of the keyboard
en: Left Ctrl
it: Ctrl sinistro

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "-" key
en: Minus
it: Meno

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "+" key
en: Plus
it: Più

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "=" key
en: Equals
it: Uguale

en: Enter
it: Invio

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the left side of the keyboard
en: Left Shift
it: Maiusc sinistro

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the right side of the keyboard
en: Right Shift
it: Maiusc destro
