granite - en to ca translation catalogue (53 entries)

en: Show Granite Options
ca: Mostra les opcions de Granite

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (12h format) with seconds
en: %-l:%M:%S %p
ca: %-l.%M.%S %p

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (12h format)
en: %-l:%M %p
ca: %-l.%M %p

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (24h format) with seconds
en: %H:%M:%S
ca: %H.%M.%S

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (24h format)
en: %H:%M
ca: %H.%M

en: Now
ca: Ara

en: %dm ago | %dm ago
ca[0]: fa %dm
ca[1]: fa %dm

en: %dh ago | %dh ago
ca[0]: fa %dh
ca[1]: fa %dh

en: in %dm | in %dm
ca[0]: d'aquí a %dm
ca[1]: d'aquí a %dm

en: in %dh | in %dh
ca[0]: d'aquí a %dh
ca[1]: d'aquí a %dh

en: Yesterday
ca: Ahir

en: Tomorrow
ca: Demà

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday, date, and year
en: %a, %b %e, %Y
ca: %a, %e %b de %Y

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date and year
en: %b %e %Y
ca: %e %b de %Y

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date
en: %b %e
ca: %e %b

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday and year.
en: %a %Y
ca: %a, %Y

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday and date
en: %a, %b %e
ca: %a, %e %b

en: Close Tab
ca: Tanca la pestanya

en: Open in a New Window
ca: Obre en una finestra nova

en: Duplicate
ca: Duplica

en: Close Other Tab
ca: Tanca l'altra pestanya

en: Close Other Tabs
ca: Tanca les altres pestanyes

en: Close Tab to the Right
ca: Tanca la pestanya a la dreta

en: Close Tabs to the Right
ca: Tanca les pestanyes a la dreta

en: Pin
ca: Fixa

en: Unpin
ca: No ho fixis

en: Clear All
ca: Neteja-ho tot

en: New Tab
ca: Pestanya nova

en: Undo Close Tab
ca: Desfés el tancament de la pestanya

en: Closed Tabs
ca: Pestanyes tancades

en: _Close
ca: Tan_ca

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: Details
ca: Detalls

en: Audio
ca: Àudio

note: / TRANSLATORS: Refers to videos the mime type. Not Videos the app.
en: Videos
ca: Vídeos

note: / TRANSLATORS: Refers to photos the mime type. Not Photos the app.
en: Photos
ca: Fotografies

en: Apps
ca: Aplicacions

note: / TRANSLATORS: Refers to files the mime type. Not Files the app.
en: Files
ca: Fitxers

en: Other
ca: Altres

en: %s free out of %s
ca: %s lliure de %s

note: / TRANSLATORS: this will only show up when 12-hours clock is in use
en: AM
ca: A. M.

note: / TRANSLATORS: this will only show up when 12-hours clock is in use
en: PM
ca: p. m.

en: Shift
ca: Majúscules

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the left side of the keyboard
en: Left Alt
ca: Alt esquerrà

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the right side of the keyboard
en: Right Alt
ca: Alt dretà

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the right side of the keyboard
en: Right Ctrl
ca: Ctrl dretà

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the left side of the keyboard
en: Left Ctrl
ca: Ctrl esquerrà

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "-" key
en: Minus
ca: Guionet

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "+" key
en: Plus
ca: Més

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "=" key
en: Equals
ca: Igual

en: Enter
ca: Retorn

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the left side of the keyboard
en: Left Shift
ca: Majúscules esquerranes

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the right side of the keyboard
en: Right Shift
ca: Majúscules dretanes
