granite - en to es translation catalogue (47 entries)

en: Show Granite Options
es: Mostrar las opciones de Granite

en: Now
es: Ahora

en: %dm ago | %dm ago
es[0]: hace %d minuto
es[1]: hace %d minutos

en: %dh ago | %dh ago
es[0]: hace %d hora
es[1]: hace %d horas

en: in %dm | in %dm
es[0]: en %d minuto
es[1]: en %d minutos

en: in %dh | in %dh
es[0]: en %d hora
es[1]: en %d horas

en: Yesterday
es: Ayer

en: Tomorrow
es: Mañana

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday, date, and year
en: %a, %b %e, %Y
es: %a %e de %b de %Y

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date and year
en: %b %e %Y
es: %e de %b de %Y

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date
en: %b %e
es: %e de %b

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday and date
en: %a, %b %e
es: %a %e de %b

en: Close Tab
es: Cerrar pestaña

en: Open in a New Window
es: Abrir en una ventana nueva

en: Duplicate
es: Duplicar

en: Close Other Tab
es: Cerrar la otra pestaña

en: Close Other Tabs
es: Cerrar las demás pestañas

en: Close Tab to the Right
es: Cerrar la pestaña a la derecha

en: Close Tabs to the Right
es: Cerrar las pestañas a la derecha

en: Pin
es: Anclar

en: Unpin
es: Desanclar

en: Clear All
es: Limpiar todo

en: New Tab
es: Pestaña nueva

en: Undo Close Tab
es: Deshacer el cierre de pestaña

en: Closed Tabs
es: Pestañas cerradas

en: _Close
es: _Cerrar

en: _Cancel
es: _Cancelar

en: Details
es: Detalles

note: / TRANSLATORS: Refers to videos the mime type. Not Videos the app.
en: Videos
es: Vídeos

note: / TRANSLATORS: Refers to photos the mime type. Not Photos the app.
en: Photos
es: Fotos

en: Apps
es: Aplicaciones

note: / TRANSLATORS: Refers to files the mime type. Not Files the app.
en: Files
es: Archivos

en: Other
es: Otro

en: %s free out of %s
es: %s disponibles de %s

note: / TRANSLATORS: this will only show up when 12-hours clock is in use
en: AM
es: a. m.

note: / TRANSLATORS: this will only show up when 12-hours clock is in use
en: PM
es: p. m.

en: Shift
es: Mayús

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the left side of the keyboard
en: Left Alt
es: Alt izquierda

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the right side of the keyboard
en: Right Alt
es: Alt derecha

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the right side of the keyboard
en: Right Ctrl
es: Ctrl derecha

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the left side of the keyboard
en: Left Ctrl
es: Ctrl izquierda

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "-" key
en: Minus
es: Menos

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "+" key
en: Plus
es: Más

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "=" key
en: Equals
es: Igual

en: Enter
es: Intro

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the left side of the keyboard
en: Left Shift
es: Mayús izquierda

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the right side of the keyboard
en: Right Shift
es: Mayús derecha
