granite - en to ja translation catalogue (50 entries)

en: Show Granite Options
ja: Granite のオプションを表示します

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (12h format) with seconds
en: %-l:%M:%S %p
ja: %p %-l:%M:%S

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (12h format)
en: %-l:%M %p
ja: %p %-l:%M

en: Now
ja: たった今

en: %dm ago | %dm ago
ja[0]: %d分前

en: %dh ago | %dh ago
ja[0]: %d時間前

en: in %dm | in %dm
ja[0]: %d分後

en: in %dh | in %dh
ja[0]: %d時間後

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Tomorrow
ja: 明日

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday, date, and year
en: %a, %b %e, %Y
ja: %Y年%b%e日 (%a)

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date and year
en: %b %e %Y
ja: %Y年%b%e日

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the year
en: %Y
ja: %Y年

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date
en: %b %e
ja: %b%e日

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday and date
en: %a, %b %e
ja: %b%e日 (%a)

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: Open in a New Window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Duplicate
ja: タブを複製

en: Close Other Tab
ja: ほかのタブを閉じる

en: Close Other Tabs
ja: ほかのタブを閉じる

en: Close Tab to the Right
ja: 右側のタブを閉じる

en: Close Tabs to the Right
ja: 右側のタブを閉じる

en: Pin
ja: ピン留め

en: Unpin
ja: ピン留めを解除

en: Clear All
ja: すべて消去

en: New Tab
ja: 新しいタブ

en: Undo Close Tab
ja: 閉じたタブを再度開く

en: Closed Tabs
ja: 閉じたタブ

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Details
ja: 詳細

en: Audio
ja: オーディオ

note: / TRANSLATORS: Refers to videos the mime type. Not Videos the app.
en: Videos
ja: 動画

note: / TRANSLATORS: Refers to photos the mime type. Not Photos the app.
en: Photos
ja: 写真

en: Apps
ja: アプリ

note: / TRANSLATORS: Refers to files the mime type. Not Files the app.
en: Files
ja: ファイル

en: Other
ja: そのほか

en: %s free out of %s
ja: %s 空き / %s

note: / TRANSLATORS: this will only show up when 12-hours clock is in use
en: AM
ja: 午前

note: / TRANSLATORS: this will only show up when 12-hours clock is in use
en: PM
ja: 午後

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the left side of the keyboard
en: Left Alt
ja: 左 Alt

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the right side of the keyboard
en: Right Alt
ja: 右 Alt

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the right side of the keyboard
en: Right Ctrl
ja: 右 Ctrl

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the left side of the keyboard
en: Left Ctrl
ja: 左 Ctrl

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "-" key
en: Minus
ja: マイナス

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "+" key
en: Plus
ja: プラス

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "=" key
en: Equals
ja: イコール

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the left side of the keyboard
en: Left Shift
ja: 左 Shift

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the right side of the keyboard
en: Right Shift
ja: 右 Shift

note: /TRANSLATORS: This is a delimiter that separates two keyboard shortcut labels like "⌘ + →, Control + A"
en: ,
ja: 、
