granite - en to nl translation catalogue (42 entries)

en: Show Granite Options
nl: Toon Granite opties

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (12h format) with seconds
en: %-l:%M:%S %p
nl: %l:%M:%S %p

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (12h format)
en: %-l:%M %p
nl: %l:%M %p

en: Now
nl: Nu

en: %dm ago | %dm ago
nl[0]: %d minuut geleden
nl[1]: %d minuten geleden

en: %dh ago | %dh ago
nl[0]: %d uur geleden
nl[1]: %d uur geleden

en: in %dm | in %dm
nl[0]: over %d minuut
nl[1]: over %d minuten

en: in %dh | in %dh
nl[0]: over %d uur
nl[1]: over %d uren

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: Tomorrow
nl: Morgen

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday, date, and year
en: %a, %b %e, %Y
nl: %a %e %b %Y

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date
en: %b %e
nl: %e %b

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday and date
en: %a, %b %e
nl: %a %e %b

en: Close Tab
nl: Tabblad sluiten

en: Open in a New Window
nl: Open in een nieuw venster

en: Duplicate
nl: Kopiëren

en: Close Other Tab
nl: Sluit andere tab

en: Close Other Tabs
nl: Andere tabs sluiten

en: Close Tab to the Right
nl: Sluit het tabblad aan de rechterkant

en: Close Tabs to the Right
nl: Sluit de tabbladen aan de rechterkant

en: Clear All
nl: Wis allen

en: New Tab
nl: Nieuwe tab

en: Undo Close Tab
nl: Open laatst gesloten tab

en: Closed Tabs
nl: Gesloten tabs

en: _Close
nl: _Sluiten

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: Audio
nl: Geluid

note: / TRANSLATORS: Refers to videos the mime type. Not Videos the app.
en: Videos
nl: Video's

note: / TRANSLATORS: Refers to photos the mime type. Not Photos the app.
en: Photos
nl: Afbeeldingen

en: Apps
nl: Toepassingen

note: / TRANSLATORS: Refers to files the mime type. Not Files the app.
en: Files
nl: Bestanden

en: Other
nl: Andere

en: %s free out of %s
nl: %s vrij van de %s

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the left side of the keyboard
en: Left Alt
nl: Linker Alt

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the right side of the keyboard
en: Right Alt
nl: Rechter Alt

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the right side of the keyboard
en: Right Ctrl
nl: Rechter Ctrl

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the left side of the keyboard
en: Left Ctrl
nl: Linker Ctrl

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "-" key
en: Minus
nl: Minus-toets

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "+" key
en: Plus
nl: Plus-toets

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "=" key
en: Equals
nl: =-toets

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the left side of the keyboard
en: Left Shift
nl: Linker Shift

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the right side of the keyboard
en: Right Shift
nl: Rechter Shift
